Nástroje pro efektivní tvorbu studijních materiálů a prezentací

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Nástroje pro efektivní tvorbu studijních materiálů a prezentací"

Transkript

1 Nástroje pro efektivní tvorbu studijních materiálů a prezentací Nástroje pro vytváření prezentací Checete vytvořit efektivní prezentaci svého projektu, domacího úkolu a nebaví vás powerpoint? Nabízíme vám dva online nástroje, které vám pomůžou. Snadné, pěkné, online a free. PREZI Prezi je online bezplatný flashový nástroj pro vytváření prezentací. 1. Vyber si licenci

2 2.Zaregistruj se Pro práci s Prezi se musí uživatel zaregistrovat. Registrace je zdarma a uživatel získává k dispozici 100MB úložného prostoru a možnost tvorby prezentace online a také možnost jejího následného stažení, aby ji bylo možno prezentovat offline. V takové prezentaci je ovšem vždy přítomno reklamní Prezi logo. 3.Používej

3 Vlastní tvorba prezentace je velmi nenáročná a intuitivní. Na stránkách Prezi se také nachází velmi dobře udělaná videa, která ukazují uživatelům, jak s Prezi pracovat. Uživatel vkládá text, obrázky, videa nebo animace přes modré menu v levé horní části obrazovky. Oproti klasickému Powerpointu uživatel netvoří jednotlivé slidy, ale jakousi velkou mapu, po které pak vyznačí cestu a plynule po ní cestuje, přibližuje nebo oddaluje publiku jednotlivé její části. REEL Reel je bezplatný online nástroj, který slouží k rychlému vytváření a sdílení prezentací. K jeho používání není nutná žádná registrace. 1.Nahraj dokument, fotky Hned na úvodní stránce uživatel jednoduše nahraje soubor, který chce prezentovat a sdílet. Nahrávaný soubor musí být dokument (podporované formáty jsou ppt, pdf a doc) nebo obrázek (podporované formáty jsou jpg, png a gif).

4 2. Pojmenuj a popiš Jakmile je soubor nahraný, uživatel ho pojmenuje a přidá k němu krátký popis. Jednotlivé slidy lze laikovat. Můžete zjistit, který slide byl nejúspěšnější.

5 3.Ulož a sdílej Dále je automaticky vytvořena unikátní URL adresa, na které je možné nahraný dokument nalézt. Ihned je přístupná také možnost sdílení dokumentu na sociálních sítích Facebook a Twitter. Jakmile je prezentace jednou uložena, již ji není možné nikdy zpětně editovat. Proto je nutné nejprve udělat všechny zamýšlené úpravy a uložit až poté, co je celé editování, nahrávání a popisování kompletně dokončeno.

6 Prezentace dokumentů Issuu Issuu slouží jako platforma pro publikování digitálních dokumentů na webu. Pomocí Issuu můžeme z nahraných souborů vytvářet online publikace (knihy, časopisy, noviny, propagační letáky, fotoalba...) a zviditelnit je světu. Můžeme je sdílet, číst, vytvářet si seznamy oblíbených. 1.Registrace

7 Pro publikování dokumentů je třeba založit si zdarma účet nebo využít propojení s Facebookem a přihlásit se prostřednictvím něj. Pak můžeme mít okruh svých přátel, budovat vlastní knihovnu, kde spravujeme svoje publikace, sledujeme statistiky, sdílíme dokumenty. 2. Nahraj si dokument Dokument, který chcete publikovat v issuue je potřeba exportovat do formátu pdf. Můžete si do svého dokumentu nahrát fotky, graficky si ho upravit a ostatní za vás udělá issuue. Předtím, než nahrajete svůj dokument je potřeba vyplnit formulář, ve kterém vyplníte název dokumentu a povinná pole: description, keywords, type.

8 3. Výsledný dokument

9 SlideShare SlideShare je komunitní prostředí pro sdílení prezentací online. Podporuje prezentace vytvořené jak v PowerPointu, tak v Open Office nebo Apple Keynote. Dále umožňuje sdílení i textových dokumentů (pdf, doc, odt) nebo videí. Uživatel může prezentace vyhledávat, prohlížet a stahovat. Při nahrávání vlastní prezentace určuje, zda bude zveřejněna všem nebo jen některým uživatelům. Pro využívaní služeb (upload, stahování apod.) je nutné založit si účet.

10 MIND MASTER MindMeister je on-line nástroj umožňující tvorbu a sdílení myšlenkových map. V základní verzi nabízí po registraci bezplatné vytvoření tří myšlenkových map. Odkaz na bezplatnou registraci najdete ve spodní části stránky.

11 Mind Master nabízí širokou škálu funkcí jako je doplňování obrázků, odkazů, psaní poznámek, tvorba úkolů v uzlech. Používání Mind Masteru je velice jednoduché a intuitivní. V horní modré lište naleznete ovládací nástroje. Jednoduše vytvoříte nový uzel,můžete jej zkopírovat, smazat, uložit či vyexportovat. Pravé menu slouží k editaci uzlů, nastavuje se zde barva, font, vkládají se přes něj obrázky, odkazy, úkoly a poznámky. Jednotlivé uzly lze jednoduše přesouvat tažením myši. Mapy je možné sdílet a společně ve skupinách upravovat, stačí jen, aby člověk, který mapu založil, zaslal pozvánky pro spolupráci em.

12 Využití Mind Masteru Tento nástroj je možné využít ve výuce, pro přípravu přednášek, plánování, brainstorming, vytvoření SWOT analýzy, studenti jej mohou využít při svých školních projektech nebo pro přípravu prezentací, pro snadnější zapamatování věcí nebo jen pro zapsání poznámek, které nechtějí zapomenout. A nebo máte radši tušku a papír? Podrobný návod na tvorbu myšlenkových map najdete v knihách od Tonyho Buzana. https://www.mindmeister.com/

13 Grafické editory SCREENPRESSO Vám slouží pro přípravu prezentace či výuky více printscreenů Štve vás, že pokaždé musíte zmáčknout klávesu Prt Sc, vložit obrázek do grafického editoru, kde jej musíte zdlouhavě upravovat a případně hledat, kde je jenom to tlačítko, kterým ten obrázek oříznu či zmenším? Zdá se vám to moc zdlouhavé a otravné? Zkuste Screenpresso. 1. Stáhněte si program Na stránkách je program Screenpresso volně ke stažení.

14 2. Naučte se Screenpresso ovládat Na hlavní stránce najdete tutorial, jak pracovat s tímto programem. Výhodou je snadné ovládání a rychlost vytvoření a úprava printscrenů. Screenpresso není třeba instalovat, lze spustit hned po stáhnutí souboru. Pak už jen stačí zmáčknout klávesu Print screen a objeví se navigační kříž díky kterému si máte možnost vybrat oblast, ze které chcete screenshot udělat. Zhotovený printscreen lze libovolně upravovat. Nástroje pro úpravu naleznete v horní šedé liště. Vytvořené obrázky lze znovu editovat. Screenpresso umožňuje i nahrát obraz videa spuštěného na obrazovce (pozn. ve Free verzi pouze 15 sekund).

15 3. Výsledný printscreen INK SCAPE Pro milovníky a tvůrce grafiky a pro nemilovníky drahých programů na tvorbu vektorové grafiky. Inkscape je vektorový grafický editor, v některých zdrojích uváděný jako bratříček rastrového Gimpu. Je určený pro editaci vektorové grafiky, ale nemá problém ani s rastrovou. Je kompatibilní s poměrně velkým množstvím vektorových i rastrových formátů a patří mezi nejkvalitnější open source editory.

16 Pracovní prostředí Prostředí Inkscape je vcelku intuitivní. Vrchní lišta nástrojů obsahuje možnosti pro náhled obrázku, základní úpravy, přidávání vrstev, vytváření objektů, práci s textem, filtry. Po levé straně je menu pro přidávání objektů, možnosti výběru, kreslení, výplň... A po pravé straně zase pro práci se souborem nebo náhled. Jeho silnou stránkou jsou také vzorky, značky, práce s barvami atp. Program ukládá soubory ve formátu.svg a může je exportovat také např. do png nebo jpg. Výhodou je možnost upravovat jednotlivé části obrázku zvlášť a snadná instalace programu.

17 Další užitečné pomůcky pro prezentaci informací WORDLE Wordle je online bezplatný nástroj, který umožňuje vytvoření mraku slov. Takovýto mrak pak lze použít pro ozvláštnění prezentací, k tvorbě grafiky, zjišťování, která slova se v daném textu nejvíce opakuji nebo jen tak pro zábavu. Uživatel zadá do Wordle buď souvislý text nebo webovou adresu určité stránky, která má Atom nebo RSS. Wordle poté vytvoří mrak slov ze slov, která jsou obsažena ve zdroji, který uživatel použil.čím vícekrát je nějaké slovo v textu obsaženo, tím větší ve výsledném vygenerovaném mraku slov je.

18 Mrak lze vytisknout nebo uložit do veřejné galerie. Po uložení je vygenerován kus zdrojového kódu, který můžete použít pro umístění vytvořeného obrázku na webové stránky.

19 BIT.LY Je zkracovátko URL adres. Jedná se o bezplatný online nástroj. K jeho využívání není registrace nutná, ale pokud se uživatel zaregistruje, získá tak přístup k datům navíc jako je databáze vytvořených zkrácených odkazů a také statistika jejich využití. Roku 2010 přibyla možnost automaticky generovat QR kódy, které uživatele opět přesměrují na zkrácený odkaz. Textová opora pro kurz Informační gramotnost na FFUK.

Informační technologie v biologických vědách I

Informační technologie v biologických vědách I Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Katedra biologie Informační technologie v biologických vědách I (Studijní opory pro distanční studium) v. 1.0 Marcel Štofik Ústí nad Labem 2013 Stručný

Více

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 [Zadejte text.] Obsah 1 Co jsou sociální sítě... 3 2 Facebook... 4 2.1 Registrace... 6 2.2 Základní funkce... 9 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 2.4 Jak poslat soukromou zprávu... 10 2.5 Nastavení soukromí...

Více

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 1 2 Obsah 1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 3. LEKCE: Nakupujeme bezpečně na Internetu 4. LEKCE:

Více

ONLINE PREZENTACE PREZI

ONLINE PREZENTACE PREZI ONLINE PREZENTACE PREZI aneb Elegantní prezentace v kostce Už jste si někdy povzdechli Kdybych tak měl u sebe svůj počítač, mohl bych to hodit do PowerPointu nebo Impressu a udělat z toho prezentaci? Nebo

Více

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky)

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky) Moje stránky Návod k použití (nejčastější otázky) 1 Obsah Co je to Widget?... 3 Jak přidám na stránku text?... 3 Jak přidám na stránku obrázek?... 3 Jak zkopíruji/zduplikuji stránku?... 3 Jak změním vzhled

Více

Prezentace informací na internetu

Prezentace informací na internetu Prezentace informací na internetu Mgr. Martin Krčál < KISK Filosofická fakulta MU ; Ústřední knihovna Fakulty Sociálních studií MU > Vystudoval obor Informační studia a knihovnictví na FF MU, kde současně

Více

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI uživatelská příručka Verze dokumentu: 1.0 Jazyk dokumentu: český Vytvořeno: Realizační team projektu Datum: 2. 12. 2014 Upraveno: Aktualizace URL Datum: 19. 1. 2015 e-business

Více

Metodická příručka pro učitele. InspIS PORTÁL

Metodická příručka pro učitele. InspIS PORTÁL Metodická příručka pro učitele InspIS PORTÁL InspIS PORTÁL PORTÁL INFORMACÍ O ŠKOLÁCH Tato Metodická příručka pro učitele byla zpracována v rámci projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

PRŮVODCE PRO UČITELE. 3. část. Průvodce ICT nástroji

PRŮVODCE PRO UČITELE. 3. část. Průvodce ICT nástroji PRŮVODCE PRO UČITELE 3. část Průvodce ICT nástroji OBSAH 1 ZAČÍNÁME S WEBOVÝMI NÁSTROJI... 4 1.1 ZVYŠOVÁNÍ POČÍTAČOVÉ GRAMOTNOSTI DÍKY SOCIÁLNÍM SÍTÍM A ICT NÁSTROJŮM.....4 1.2 INTERNETOVÉ NÁSTROJE A JAK

Více

Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně PŘÍRUČKA PRO LEKTORY SYSTÉMU LMS MOODLE

Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně PŘÍRUČKA PRO LEKTORY SYSTÉMU LMS MOODLE Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně PŘÍRUČKA PRO LEKTORY SYSTÉMU LMS MOODLE Brno 2011 1 Příručka pro lektory systému LMS Moodle Lukáš Holešovský Tato příručka vznikla

Více

E-LEARNING MOODLE. Lukáš Heller

E-LEARNING MOODLE. Lukáš Heller E-LEARNING MOODLE Lukáš Heller E-learning Moodle Lukáš Heller Tento projekt je součástí IPRM Ústí n. L. Centrum. Tato publikace vznikla v rámci projektu Posilování kompetencí vysokoškolských pracovníků

Více

MOODLE PRO PEDAGOGY. Ing. Jiří Husa, CSc.

MOODLE PRO PEDAGOGY. Ing. Jiří Husa, CSc. MOODLE PRO PEDAGOGY Ing. Jiří Husa, CSc. Praha 2012 2 2 Seznam použitých symbolů 3 Průvodce studiem Cíl studia Shrnutí K zapamatování, důležité Kontrolní otázky Samostatný úkol na PC Informace na internetu

Více

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele Kolektiv autorů Příručka byla vypracována ve spolupráci s Jednotou školských informatiků. Název: Autor: Vydavatel: Vydání: Kam

Více

Krok za krokem jak vytvořit webovou stránku v redakčním systému

Krok za krokem jak vytvořit webovou stránku v redakčním systému Krok za krokem jak vytvořit webovou stránku v redakčním systému WordPress. Tento podrobný návod na instalaci je sestaven krok po kroku na praktickém příkladu jak vytvořit webovou stránku postavenou na

Více

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah ProFact 3.0 Uživatelský manuál Obsah 1. Instalace ProFact 3.0 str. 2 2. Instalace ProFact 3.0 v síti str. 2 3. Aktivace ProFactu na plnou verzi str. 2 4. Popis základních ovládacích prvků str. 3 5. První

Více

Moodle - Učitelé pro zítřek 1

Moodle - Učitelé pro zítřek 1 Moodle - Učitelé pro zítřek 1 Obsah 1 Úvod...3 2 Kurz...4 2.1 Přihlášení, odhlášení...4 2.2 Role v kurzu...5 2.3 Vytvoření kurzu...5 2.4 Nastavení kurzu...6 2.5 Pohyb v kurzu... 10 2.6 Psaní textu... 10

Více

Citace PRO. návod na využívání citačního manažera. Místo vydání: Brno Vydavatel: Citace.com Datum vydání: 12.3.2013 Verze: 1.2. ...

Citace PRO. návod na využívání citačního manažera. Místo vydání: Brno Vydavatel: Citace.com Datum vydání: 12.3.2013 Verze: 1.2. ... ...citovat je snadné Citační manažer návod na využívání citačního manažera Místo vydání: Brno Vydavatel: Citace.com Datum vydání: 12.3.2013 Verze: 1.2 Citace dokumentu : návod na využívání citačního manažera

Více

Autor: Karel Klatovský

Autor: Karel Klatovský Autor: Karel Klatovský Tato příručka byla vytvořena v rámci programu Partneři ve vzdělávání společnosti Microsoft. 2 Obsah Úvod... 4 Datová úložiště... 4 Diskety... 4 CD/DVD/BluRay... 4 USB flash disky...

Více

Uživatelská příručka. k publikačnímu systému nlogy nedit 4.2.4. 2003-2007 nlogy s.r.o. Stránka 1 z 30 www.nlogy.cz

Uživatelská příručka. k publikačnímu systému nlogy nedit 4.2.4. 2003-2007 nlogy s.r.o. Stránka 1 z 30 www.nlogy.cz Uživatelská příručka k publikačnímu systému nlogy nedit 4.2.4 2003-2007 nlogy s.r.o. Stránka 1 z 30 1 Obsah 1 OBSAH...2 2 POHLED NA PRACOVNÍ PLOCHU ADMINISTRACE...4 2.1 MENU...4 2.2 POSTRANNÍ MENU...5

Více

Manuál programu SendMails

Manuál programu SendMails Strana I Manuál programu SendMails Part I O programu SendMails 1 1 Instalace... 2 2 Registrace... 2 3 Kontakt... 3 Part II Práce s programem 3 1 Způsob... zasílání zpráv 5 Přes SMTP server... 5 Kde získat

Více

Webový portál prezentace organizačních jednotek (kateder a útvarů) ČZU katedry.czu.cz Uživatelská příručka

Webový portál prezentace organizačních jednotek (kateder a útvarů) ČZU katedry.czu.cz Uživatelská příručka Webový portál prezentace organizačních jednotek (kateder a útvarů) ČZU katedry.czu.cz Uživatelská příručka Úvodní informace o webovém portálu kateder a útvarů Webový portál kateder a útvarů je určen k

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele Print2PDF verze 9 Příručka uživatele Obsah 1. Převod do formátu PDF... 6 1.1. PDF... 6 1.2. Print2PDF verze 9... 6 1.3. Bližší charakteristika základních komponent... 6 1.3.1. Tiskový ovladač Print2PDF...

Více

Vkládání obsahu. Návrh obsahu. Kapitola 4. Sekce a kategorie systému Joomla

Vkládání obsahu. Návrh obsahu. Kapitola 4. Sekce a kategorie systému Joomla Kapitola 4 Vkládání obsahu Obsah je základem každého webu. Potřeba organizovat tento obsah je hnacím motorem širokého rozšíření systémů CMS jako je Joomla. Sami zjistíte, že přidáváním nového obsahu strávíte

Více

Moodle pokročilá správa. Marek Neruda

Moodle pokročilá správa. Marek Neruda Moodle pokročilá správa Marek Neruda Autor: Marek Neruda Název díla: Moodle pokročilá správa Zpracoval(a): České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Kontaktní adresa: Technická 2, Praha

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

333 tipů a triků pro INTERNET

333 tipů a triků pro INTERNET 333 tipů a triků pro INTERNET Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Připojení k Internetu...12 1. Jaké jsou možnosti připojení k Internetu?...12 2. Co je to

Více

250 tipů a triků pro iphone, ipad a ipod

250 tipů a triků pro iphone, ipad a ipod 250 tipů a triků pro iphone, ipad a ipod Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz tipů a triků pro iphone, ipad a ipod 4 Obsah Obecné...10 1. Co je iphone, ipad a ipod?...10

Více