Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ"

Transkript

1 Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

2 Rozvojového program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Projekt proběhl ve třídách během měsíce září Všichni spolu Projektový den na začátku školního roku, zaměřený na poznávání svých spolužáků a vytvoření společných třídních pravidel. 1) Písnička Jsi-li kamarád 2) Hra Co mám rád? Co dělám rád? Žáci se učí komunikovat a naslouchat, pamatovat si. 3) Čtení motivačního příběhu Můj kamarád 4) Rozhovor co jsou pravidla, proč některá pravidla musíme dodržovat 5) Skupinová práce ve třídách vymýšlení pravidel pro třídu 6) Prezentace skupin zapisování pravidel 7) Vybírání pravidel, schválení pravidel 8) Napsání a nalepení třídních pravidel ve všech třídách

3 Rozvojového program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Projekt proběhl 4. října Den pro rodinu Škola uspořádala pro rodinné týmy jedno společné nedělní odpoledne. Rodinné týmy soutěžily ve vědomostních, rukodělných i rychlostních disciplínách. Sraz: Ve škole. Rodinné týmy dostaly kartičky, do kterých si zaznamenávaly na trati vykonané úkoly formou razítek. Před odchodem ještě každý dostal sušenku a pití na cestu. Trať: Trať vyznačená fáborky vedla od školy kolem obce Vraclav a zpět do MŠ a ZŠ Vraclav. Stanoviště: Každé stanoviště bylo označené. Byla zde zpráva o plnění úkolu i s razítkem po splnění úkolu. Úkoly: Úkoly byly voleny tak, aby rodinné týmy navzájem co nejvíce spolupracovaly. 1) Míček - přenášení míčku na kroužku, který je na provázkách. Rodina nese míček na kroužku a překonává určenou překážkovou dráhu. 2) Hádání slov - dítě si vezme pět kartiček se slovy. Snaží se radit rodiči, opisem říct, co je na kartičce napsané. Rodič hádá. (např.: sluníčko = svítí na obloze, vychází a zachází) 3) Sirky do krabičky - jeden si nechá pravou ruku a druhý levou a snaží se dát vysypané sirky společně do krabičky. 4) Střelba - střelba vzduchovkou na panáčky. Sčítá se bodový zisk celého rodinného týmu. 5) Skládání z papíru - skládání čepice a lodičky. 6) Překážková dráha - rodiče vezou dítě po dráze na zednickém kolečku. 7) Puzzle - skládání obrázků z puzzlí. 8) Domino - skládání velkých dominových kostek. 9) Zmatek nad zmatek hledání určitého tvaru v obrázku, kolikrát se daný tvar objeví. 10) Hlavolam - skládačka hlavolamu. 11) Poraď a maluj společné malování obrázku. Rodič popisuje obrázek, který dítě nevidí a dítě jej maluje podle popisu. 12) Test - vědomostní test na interaktivní tabuli. (nutná spolupráce) 13) Keramika výroba domečku, ve kterém by chtěl rodinný tým bydlet. Výsledkem je jedno velké společné městečko našich týmů. 14) Vyrob si a pochutnej si - výroba krásného a dobrého talířku z potravin. Jeden talířek, nutná domluva a spolupráce. Konec: Na konci dostali rodiče i děti občerstvení, diplom - My jsme tým a vyrobený čtyřlístek z perníku. Celý projektový den se velmi vydařil. Díky krásnému podzimnímu počasí přišlo velké množství rodin a společně jsme prožili jedno velmi krásné nedělní odpoledne, kdy se věnovali rodiče dětem a děti rodičům. Smyslem celého dne bylo navzájem za každé okolnosti spolupracovat a to se podařilo.

4

5 Rozvojového program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Projekt proběhl 16. října Rozumíme si Celoškolní projekt zaměřený na správnou komunikaci mezi spolužáky, mezi žáky a učiteli a všeobecně mezi lidmi. Ráno jsme se sešli s žáky v naší školní tělocvičně. Žáci se rozdělili do skupin náhodně podle barevných papírků. Různorodé skupiny se potom střídaly na stanovištích, kde se učily navzájem společně komunikovat. 1. stanoviště Povídali jsme si o tom, co je to komunikace. Jak se správně zdraví, prosí, děkuje. Jak správně požádat, omluvit se. Žáci se také dozvěděli, že základem každé komunikace je naslouchání. Děti si vyzkoušely komunikaci při vzájemných činnostech: přelézání pavučiny a rozplétání gordického uzle.

6 2. stanoviště Žáci se seznamovali s pojmem verbální a neverbální komunikace. Dozvěděli se, co je mimika, gestika, haptika a jak se vyjadřujeme beze slov. Vše si také samostatně vyzkoušeli. 3. stanoviště Vzájemná komunikace ve dvojicích. Správná volba slov podle instrukcí správně namalovat obrázek. Důležitá byla vhodná volba slov. 4. stanoviště Verbální komunikace Učili jsme se jak se správně vyjadřovat, mluvit zřetelně, oslovovat jménem a při komunikaci projevovat zájem, naslouchat, neskákat do řeči, používat oční kontakt. Nakonec si děti zahrály hru Hádání slov. Žák si vylosuje slovo nebo obrázek a musí ho slovně popsat tak, aby ostatní uhádli, co je to za slovo nebo obrázek.

7 Rozvojového program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Projekt proběhl 5. prosince Mezi kamarády Tento projekt jsme naplánovali na a pozvali jsme k nám do Kulturního domu na Vraclav žáky Speciální a Praktické školy z Vysokého Mýta a jejich vyučující. Společně jsme všichni převlečeni za čertíky nebo andílky oslavili očekávání příchodu Mikuláše. Nejprve jsme naše kamarády přivítali. Společně jsme se s nimi naučili čertovskou básničku a pak začal opravdový čertovský rej. Všichni jsme pak společně tančili a soutěžili v různých disciplínách. Disciplíny: hod bramborou do čertovského kotle namotávání čertího ocasu čertovský slalom v čertím kožichu skládání čertovských obrázků vytváření co nejdelšího čertovského řetězu přenášení polínek pod čertovský kotel Naši žáci se o kamarády ze speciální školy starali, vytvořili si i vlastní stanoviště, kde si mohli děti vyrábět a také malovat. Pro naše kamarády jsme přichystali malé občerstvení. Nakonec přišel Mikuláš a naděloval dětem dárečky. Samozřejmě jen za pěknou básničku nebo písničku. Celé dopoledne se velmi vydařilo, užili jsme si legrace a jsme rádi, že naši žáci měli možnost společně prožít tento den s dětmi, které běžně každý den nepotkávají. A možná se na ně budou dívat trochu jinýma očima než doposud.

8

9 Vyrobili jsme si také kalendář na rok 2014.