Photoshop - tutoriály

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Photoshop - tutoriály"

Transkript

1 H OŘÍCÍ TEXT Photoshop - tutoriály 1) Vytvořte Nový soubor. Velikost dokumentu jsem volil 500 x 200 obrazových bodů, rozlišení 72 dpi. Barva pozadí je předpokládaně bílá, což je pro náš případ vyhovující. 2) Nástrojem text (T) napište libovolny text černou barvou. Automaticky se vytvoří nová vrstva s tímto textem. Abychom na tuto vrstvu mohli aplikovat filtry, je třeba ji nejdříve zrastrovat. To provedem tak, že na ní v panelu s vrstvani kliknem pravým tlačítkem a zvolíme položku Rastrovat vrstvu. Dále je nutné obě vrstvy součit do jedne, což provedeme Vrstav/Do jedne vrstvy. 3) Pro vytvoření následného efektu hoření necháme celé plátno rotovat o 90 doprava Obraz/Natočit plátno/o 90 doprava. 4) Nyní aplikujeme filtr vítr Filtr/Stylizace/Vítr. Metodu zvolime Vítr a směr Zleva. 5) Celý obraz nyní zinvertujeme. To provedeme příkazem Obraz/Přizpůsobení/Invertovat, nebo take klávesovou zkratkou Ctrl+I. Text je nyní bílý na černém pozadí. 6) Znovu použíjeme filtr vítr, dokonce 2 krát (3 krát). Ať znovu neprocházíme dialogovým oknem, stačí odkliknout první položku programové nabídky Filtr (Ctrl+F). Obraz potom vypadá podobně jako na obrázku. 7) Plátno nyní necháme rotovat doleva - Obraz/Natočit plátno/o 90 doleva.

2 8) Další fitr, který použijeme je zvlnění. Ten najdeme v Filtr/Deformace/Zvlnění. Otevře se následující dialogové okno, kde míru zvlnění nastavíme na 50% a velikost střední. 9) Teď už stačí jen dodat příslušnou barvu. To provedeme, tak, že nejdříve z barevného obrázku provedeme obrázek ve stupních šedi - Obraz/Režim/Stupňe šedi. Přitom pozorujte paletku kanály, která před touto operací obsahovala čtyři RGB kanály a po aplikaci jediny Stupně šedi. Nyní stačí indexovat barvu, což provedeme - Obraz/Režim/Indexovaná barva. 10) Když si teď vyvolamé tabulku barev - Obraz/Režim/Tabulka barev..., objeví se dialogové okno, v němž v položce Tabulka navolíme režim Černé těleso. A tím je naše hořicí písmo hotové. 11) Výsledny obrázek pak vypadá takto:

3 A Q U A B U T T O N 1) Začněme novým dokumentem. Doporučovaná velikost je 500 x 500 obrazových bodů. Nyní se přesuňme do paletky Kanály a stiskněte tlačítko Vytvořit nový kanál. Kanál se vytvoří a automaticky pojmenuje Alfa 1. 2) Nástrojem Výběr vytvořte tlačítko požadovaného tvaru (eliptický, obdelníkový, laso, magnetické laso, atd.). Tvar pilulky jsem ziskal vložením vektorového objektu Nástroj zaoblený obdélník a výběr vytvořil nástrojem Magnetické laso. 3) Nastavte barvu popředí bílou a v alfa kanalu vyplňte váš výběr. K tomu použíjte Nástroj plechovka barvy (G). 4) Přesuňme se do karty Vrstvy, klikněmě zatím na jedinou existující vrstvu a vyplňme výběr modrou barvou (hexadecimální kód: #4171A7). 5) Nyní budeme na vrstvu aplikovat styl Vnitřní stín. Pojďme tedy do Vrstva/Styl vrstvy/vnitřní stín. A nastavení parametrů proveďte přesně podle obrázku.

4 6) Další použitý styl bude Úkos a reliéf. Ten najdeme v Vrstva/Styl vrstvy/ Úkos a reliéf. Opět nastvate parametry dle obrázku. 7) A aby těch stylů nabylo málo, pojďme použít styl Satén. V Vrstva/Styl vrstvy/satén nastavte parametry na hodnoty:

5 8) A naposled styl Překrytí přechodem. Photoshop - tutoriály 9) Button nyní vypadá asi takhle: o 25 pixelů. 10) Nyní běžte do Výběr/Změnit/Zúžit. A zužte výběr o 25 pixelů. Následně v Výběr/Změnit/Okraj nastavte výběr 15 pixelů. 11) Při stisknutí pravého altu klikněte na tlačítko pro vytvoření nové vrstvy. Ty se vytvoří a v je oblast našeho výběru. 12) Nyní nastavte průhlednost aktuální vrstvy na 35% - jezdce v paletce vrstvy. Dále na tento výběr aplikujte filtr Gaussovského rozmazání o 7 pixelů. 13) Stiskněte CTRL a klikněte na vrstvu s buttonem. Dočasný výběr bude transparentní. 14) Při stisknutí CTRL klikněte na miniaturu vrstvy, čímž načtete výběr. 15) Nyní opět běžte do Výběr/Změnit/Zúžit. A zužte výběr

6 M A T R I X P O Z A D Í 1) Vytvořte nový soubor. Parametry jsou libovolné. Doporučovaná velikost je 800x600, rozlišení 150 DPI. Barevný režim RGB a barvu pozadí standardně bílou. 2) Nyní použijeme filtr Filtr/Textura/Zrnění a nastavíme hodnoty následovně: Intenzita 100, Kontrast 100 a Typ zrnění svisle. Potvrďte OK. 3) Dále použijeme filtr Filtr/Umělecké/Neonová záře.jeho hodnoty nastavíme takto: Velikost záře 5, Jas záře 20 a Barvu záře zvolíme matrixovskou zelenou Potvrdíme OK. 4) Abychom efekt dovedli k ještě větší dokonalosti, použijeme filtr Filtr/Stylizace/Zářící obrysy. Jeho hodnoty budou mít tuto podobu: Šířka okrajů 1, Jas okrajů 5 a Vyhlazení 1. 5) Výsledný obrázek, vhodný k použití například jako pozadí webových stránek nebo k oživení různých grafik pak vypadá takto: