SOU Valašské Klobouky. VY_32_INOVACE_3_08 IKT PowerPoint Použití šablon Mgr. Radomír Soural. Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SOU Valašské Klobouky. VY_32_INOVACE_3_08 IKT PowerPoint Použití šablon Mgr. Radomír Soural. Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT"

Transkript

1 SOU Valašské Klobouky VY_32_INOVACE_3_08 IKT PowerPoint Použití šablon Mgr. Radomír Soural Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název a číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název školy SOU Valašské Klobouky, Brumovská 456 Název klíčové aktivity Název materiálu Autor III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT PowerPoint Použití šablon Mgr. Radomír Soural 3. sada VY_32_INOVACE_3_08_IKT_PowerPoint_Pouziti_sablon III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast IKT 2 Datum vytvoření Říjen 2013 Anotace Popis způsobu použití výukového materiálu Seznámení studentů s použitím šablon v PowerPointu Prezentace pomocí IT techniky (PC, dataprojektor, plátno, příp. zvuková souprava, vizualizér). Samostatná práce studentů na PC, internet

2 Co je šablona aplikace PowerPoint? Šablona aplikace PowerPoint je schéma či plán snímku nebo skupiny snímků uložený jako soubor POTX. Šablony mohou obsahovat rozložení, barvy motivu, písma motivu, efekty motivu, styly pozadí a také obsah. Můžete vytvořit vlastní šablony a uložit je, opakovaně je používat a sdílet s jinými uživateli. Na webu Office.com a na jiných partnerských webech naleznete také celou řadu různých typů bezplatných šablon integrovaných v aplikaci PowerPoint, které můžete v prezentaci použít. Příklady šablon na webu MS Office:

3 Většina šablon obsahuje: Co může obsahovat šablona? Obsah specifický pro dané téma Diplom: 1. Obsah specifický pro dané téma, jako je Diplom za dosažené úspěchy, Fotbal a obrázek fotbalového míče 2. Formátování pozadí, například obrázky, textura, barevný přechod nebo souvislá barevná výplň a průhlednost. Tento příklad obsahuje pozadí se světle modrou souvislou výplní. 3. Barvy, písma, efekty (3D, čáry, výplně, stínování atd.) a prvky návrhu motivu (jako jsou barevné a přechodové efekty ve slově Fotbal) 4. Text v zástupných symbolech, který uživatele vyzve k zadání informací, například jména hráče, jména trenéra, data předání a jakékoli proměnné, například roku (2007) Vytvoření šablony aplikace PowerPoint Otevřete prázdnou prezentaci a na kartě Zobrazení klikněte ve skupině Zobrazení předlohy na tlačítko Předloha snímků.

4 Popisek 1 Předloha snímků Popisek 2 Přidružená rozložení Chcete-li přizpůsobit předlohu snímků a přidružená rozložení, proveďte jednu nebo více následujících akcí: Chcete-li odebrat nepotřebný výchozí zástupný symbol z rozložení, klikněte v podokně miniatur snímků na rozložení snímku, které obsahuje tento zástupný symbol, v okně prezentace klikněte na jeho ohraničení a stiskněte klávesu DELETE. Chcete-li přidat zástupný symbol pro text, klikněte v podokně miniatur snímků na rozložení snímku, do kterého chcete zástupný symbol přidat, a postupujte takto: Na kartě Předloha snímků klikněte ve skupině Rozložení předlohy na možnost Vložit zástupný symbol a potom na položku Text. Klikněte na požadované místo v předloze snímků a přetažením umístěte zástupný symbol.

5 Zadejte popisný text, který vyzývá uživatele šablony k zadání určitých informací. Informace o přidání vlastního textu výzvy naleznete v tématu Přidání zástupného symbolu textu s vlastním textem výzvy. Chcete-li přidat další typy zástupných symbolů s obsahem, jako jsou obrázky, kliparty, kopie obrazovky, obrázky SmartArt, grafy, filmy, zvuky a tabulky, klikněte na kartě Předloha snímků ve skupině Rozložení předlohy na tlačítko Vložit zástupný symbol a poté klikněte na typ zástupného symbolu, který chcete přidat. Chcete-li pomocí barvy a pozadí dodat prezentaci určitý ráz, proveďte některou z následujících akcí: Chcete-li použít v prezentaci určitý motiv (který obsahuje barvu, formátování, efekty v rozložení), klikněte na kartě Předloha snímků ve skupině Upravit motiv na tlačítko Motivy a vyberte požadovaný motiv. Chcete-li změnit pozadí, klikněte na kartě Předloha snímku ve skupině Upravit motiv na možnost Styly pozadí a vyberte požadované pozadí. Chcete-li nastavit orientaci stránky u všech snímků v prezentaci, klikněte na kartě Předloha snímků ve skupině Vzhled stránky na tlačítko Orientace snímku a poté klikněte na možnost Na výšku nebo Na šířku. Uložení šablony: Chcete-li šablonu uložit, klikněte na tlačítko Microsoft Office a potom na příkaz Uložit jako. Do pole Název souboru zadejte název souboru nebo neprovádějte žádnou akci a použijte navrhovaný název. V rozevíracím seznamu Typ souboru klikněte na položku Šablona aplikace PowerPoint (*.potx) a potom klikněte na tlačítko Uložit. Kontrolní otázky a úkoly: 1. Prostudujte si podrobně návod. 2. Vytvořte prezentaci (jeden snímek) ze šablony Diplomy Diplom za dosažené úspěchy pro jednoho studenta Vaší třídy 3. Vytvořte novou šablonu na téma Moje fiktivní firma (podle Vašeho zaměření) a uložte je do vlastního adresáře Vaší třídy

6 Použité zdroje a literatura AUTOR NEUVEDEN. Co je šablona aplikace PowerPoint? [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: HA aspx?CTT=5&origin=HA Zdroje obrázků: Screen z: AUTOR NEUVEDEN. Co je šablona aplikace PowerPoint? [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: AUTOR NEUVEDEN. Co je šablona aplikace PowerPoint? [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: AUTOR NEUVEDEN. Vytvoření šablony aplikace PowerPoint [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: