Návrh stránek 4IZ228 tvorba webových stránek a aplikací

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Návrh stránek 4IZ228 tvorba webových stránek a aplikací"

Transkript

1 4IZ228 tvorba webových stránek a aplikací Jirka Kosek Poslední modifikace: $Date: 2013/12/12 20:40:58 $

2 Obsah Úvod... 3 Recept na dobré webové stránky... 4 Použitelnost... 5 Jak se pozná použitelný web... 6 Testování použitelnosti... 7 Grafický design... 8 Základní pravidla... 9 Výběr písma Typografie Zaručená rada pro dobrý design Struktura stránek a navigace Struktura stránek Navigace Stránka Stránka Odkazy Každý dokument Volba URL adresy Přístupnost Proč přístupnost Zásady přístupnosti Další zdroje informací Design stránek... 25

3 Úvod Recept na dobré webové stránky... 4 (strana 3)

4 Recept na dobré webové stránky grafický design první co uživatel vidí struktura stránek, navigace aby se v tom uživatel vyznal a dlouho zůstal přístupnost obsah stránky by měl být vytvořen s ohledem na co nejširší okruh čtenářů použitelnost, UX práce se stránkou/aplikací by měla být intuitivní a příjemná dobře strukturovaný, snadno čitelný a srozumitelný text (copywriting) syntakticky správný HTML kód méně práce pro prohlížeč vhodné metainformace snazší nalezení stránky přesný postup neexistuje, vždy je potřeba jednotlivé složky vyvážit Úvod 1 / 16 (strana 4)

5 Použitelnost Jak se pozná použitelný web... 6 Testování použitelnosti... 7 (strana 5)

6 Jak se pozná použitelný web uživatel není nucen přemýšlet jednoduchý a přehledný rychle se načítá konzistentní napříč všemi stránkami ovládání je intuitivní vše by mělo vést uživatele ke stanovenému cíli (např. dokončení prodeje v eshopu) Použitelnost 2 / 16 (strana 6)

7 Testování použitelnosti uživatelské testování analýza návštěvnosti A/B testování heuristika na základě zkušeností Použitelnost 3 / 16 (strana 7)

8 Grafický design Základní pravidla... 9 Výběr písma Typografie Zaručená rada pro dobrý design (strana 8)

9 Základní pravidla design by měl být střízlivý méně je někdy více bez zbytečně velkých animací a obrázků, které jsou k ničemu vhodné kombinace barev barva pozadí a textu musí být zvolena tak, aby se text dobře četl obrázky na pozadí je lepší vůbec nepoužívat (téměř žádná profesionální stránka je nepoužívá) jako barva pozadí je vhodná zejména bílá a velice světlé odstíny dalších barev Grafický design 4 / 16 (strana 9)

10 Výběr písma na obrazovce jsou čitelnější bezpatková písma (Arial, Verdana, Helvetica) nekombinovat příliš druhů písma na jedné stránce řádka by neměla být delší než znaků u delších se špatně přechází z konce jedné na začátek další písmo o velikosti 10 pixelů je pro většinu lidí příliš malé pro zvýraznění používat barvy, tučné písmo nebo kurzívu zásadně nepoužívat podtrhnutí (to je vyhrazené pro odkazy) Grafický design 5 / 16 (strana 10)

11 Typografie dodržovat typografická pravidla základ je v pravidlech českého pravopisu psaní mezer, interpunkce, pomlčky, uvozovky, přímá řeč apod. Správné uvozovky speciální znaky lze zapisovat pomocí znakových entit nebo přímo Tabulka 1. Zápis některých znaků Popis dlouhá pomlčka krátká pomlčka levá uvozovka pravá uvozovka Ukázka Zápis v HTML Grafický design 6 / 16 (strana 11)

12 Zaručená rada pro dobrý design na skutečně dobrých webech dělá vždy více lidí grafik/designér HTML kodér programátor marketing, SEO, každý by měl dělat jen to, co umí dobře Grafický design 7 / 16 (strana 12)

13 Struktura stránek a navigace Struktura stránek Navigace (strana 13)

14 Struktura stránek hypertext umožňuje vytvořit téměř libovolnou strukturu, ale člověk je zvyklý na konzervativnější uspořádání většinou na hierarchii analýzou přístupových logů lze zjistit nejčastěji navštěvované stránky a přizpůsobit tomu jejich umístění jedna stránka by měla obsahovat logický celek informací, ale nesmí být příliš dlouhá maximálně 5 obrazovek stránka s odkazy by měla být vidět celá bez nutnosti rolování silně AJAXové aplikace by měly dodržovat zvyklosti webu historie, možnost tvorby záložek a sdílení odkazů, Struktura stránek a navigace 8 / 16 (strana 14)

15 Navigace na každé stránce by měla být navigační lišta, ze které bude jasné, v které části serveru jsme drobečková navigace odkaz na hlavní a nadřazenou stránku, případně na předchozí a další pozor na těžko ovladatelná rozbalovací menu každý větší server je nezbytné doplnit možností fulltextového prohledávání Struktura stránek a navigace 9 / 16 (strana 15)

16 Stránka Stránka Odkazy Každý dokument Volba URL adresy (strana 16)

17 Stránka aktuální a zajímavé informace rychlé načtení gramaticky správný a slohově čistý text minimálně zkontrolovaný spell-checkerem a přečtený několika kamarády stránku je dobré co nejlépe strukturovat pomocí HTML elementů nadpisy, seznamy apod. pokud to jde, měl by se obsah oddělit od vzhledu a použít CSS menší a rychlejší stránky, snazší změny designu dodržovat standary HTML, XHTML, CSS a další Stránka 10 / 16 (strana 17)

18 Odkazy nepoužívat odkazy typu klikněte zde oprostit se od technologických pojmů jako server, FTP, WWW stránky jsou pro běžné uživatele a těm je jedno, jaké technologie stojí v pozadí odkazy by měly být interaktivní, aby v uživateli vzbudily pocit, že jsou aktivní části dokumentu např. změna barvy po přejetí kurzorem myši zvykem je odkazy podtrhávat v rámci jednoho serveru používat relativní odkazy, aby mohly být stránky snadno přesunuty na jiné místo Stránka 11 / 16 (strana 18)

19 Každý dokument každá stránka by měla obsahovat několik identifikačních údajů: kdo ji vytvořil včetně kontaktu, datum poslední modifikace, do kdy jsou uvedené informace platné z každého dokumentu by mělo být jasné, na kterém jsme serveru (někdo se ke stránce může dostat zvenčí pomocí odkazu) každý dokument by měl obsahovat výstižný název (element title) metadata pro lepší vyhledávání a klasifikaci Stránka 12 / 16 (strana 19)

20 Volba URL adresy jednoduchá, perzistentní a výstižná technologicky neutrální bez koncovek typu.html,.php,.aspx apod. technicky lze vyřešit modulem web-serveru pro přepisování URL (např. mod_rewrite) škálovatelné pojmenovávací schéma část cesty začíná rokem v průběhu času by jedno URL mělo označovat stejný informační zdroj, i když se třeba mění jeho formát Stránka 13 / 16 (strana 20)

21 Přístupnost Proč přístupnost Zásady přístupnosti (strana 21)

22 Proč přístupnost absolutní počet uživatelů webu s nějakým handicapem je relativně velký určité weby v určitých státech musí ze zákona splňovat pravidla přístupnosti Přístupnost 14 / 16 (strana 22)

23 Zásady přístupnosti textová alternativa pro obrázky titulky k video/audio záznamům web by měl jít ovládat jen pomocí klávesnice podstatné informace by neměly být závislé na rozlišení barev dostatečně kontrastní písmo a pozadí stránka se rozumně zobrazí i při zvětšení/zmenšení písma Přístupnost 15 / 16 (strana 23)

24 Další zdroje informací Design stránek (strana 24)

25 Design stránek Desatero pro tvůrce stránek 1 Projekt, jehož cílem je přinutit výrobce prohlížečů dodržovat standardy jako HTML, CSS, DOM a XML 2 Stránky W3C o přístupnosti 3 Stránky o přístupnosti 4 Pravidla Ministerstva vnitra pro tvorbu přístupného webu 5 Generátor barevných schémat 6, která barevně ladí Další zdroje informací 16 / 16 (strana 25)

DHTML 19. 20. 21. 22. 23. K

DHTML 19. 20. 21. 22. 23. K 1. Nejčastější bezpečnostní chyby 2. Autentizace 3. K čemu je dobré XML? 4. vysvětlete pojem Webové služby 5. Vysvětlete pojem SOAP 6. Popište XHTML 7. Co je to DTD? 8. K čemu slouží kaskádové styly? 9.

Více

Metodický pokyn. Verze 1.10

Metodický pokyn. Verze 1.10 Metodický pokyn k vyhlášce č. 64/2008 Sb., o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením (vyhláška o přístupnosti)

Více

Best practice Pravidla pro tvorbu přístupného webu

Best practice Pravidla pro tvorbu přístupného webu Ministerstvo informatiky Odbor metodické podpory ISVS Havelkova 2 130 00 Praha 3 Best practice Pravidla pro tvorbu přístupného webu Verze 1.0 Obsah: Předmluva...3 Úvod...3 Pravidla pro tvorbu přístupného

Více

TVORBA INTERNETOVÝCH STRÁNEK OBCÍ

TVORBA INTERNETOVÝCH STRÁNEK OBCÍ TVORBA INTERNETOVÝCH STRÁNEK OBCÍ Dr. Ing. Jan Savický a Odbor informatiky Krajského úřadu kraje Vysočina jan.savicky@webhouse.cz portál Města a obce online (http://mesta.obce.cz) Česká vydavatelská pro

Více

Tvorba www stránek pro zrakově postižené, systémy syntézy řeči

Tvorba www stránek pro zrakově postižené, systémy syntézy řeči Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra informatiky Tvorba www stránek pro zrakově postižené, systémy syntézy řeči Creating of websites for visually impaired users, speech

Více

aneb vytváříme vlastní webové stránky

aneb vytváříme vlastní webové stránky JAZYK HTML aneb vytváříme vlastní webové stránky WWW (World Wide Web) je jednou ze služeb internetu. Internet je z technického hlediska tvořen miliony počítačů zapojených v sítích. Počítače v síti internet

Více

Tvorba internetových stránek pomocí HTML, CSS a JavaScriptu

Tvorba internetových stránek pomocí HTML, CSS a JavaScriptu OL { list-style-type : upper-alpha }.vnitrni { list-style-position : inside } i i i li ě 00 5px; operace s proměnnou } Tvorba internetových stránek pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Martin Domes Nakladatelství

Více

Stručný obsah Předmluva... 13 1. Úvod... 15 2. AdresyveWWW URL... 23 3. ZákladyHTML... 35 4. Obrázky... 57 5. Pokročiléformátovánídokumentů... 83 6. Zpřístupněnístráneksvětu... 97 7. Tabulky... 109 8.

Více

Skripta obsahují části textů a náměty ze zdrojů: wikipedia.org, w3schools.com a ukázky příkladů z volně dostupných zdrojů.

Skripta obsahují části textů a náměty ze zdrojů: wikipedia.org, w3schools.com a ukázky příkladů z volně dostupných zdrojů. Úvod Skripta Tvorba www stránek jsou určena pro všechny, kteří si chtějí rozšířit své IT znalosti v oblasti tvorby a webových stránek. Skripta jsou určena pro začátečníky a pokrývají standardy HTML5, CSS3,

Více

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY platný od školního roku 2011/2012 INFORMATIKA ZÁKLADNÍ ÚROVEŇ OBTÍŽNOSTI Zpracoval: Schválil: CENTRUM PRO ZJIŠŤOVÁNÍ VÝSLEDKŮ VZDĚLÁVÁNÍ Ministerstvo

Více

Přístupnost webových stránek orgánů státní správy

Přístupnost webových stránek orgánů státní správy Přístupnost webových stránek orgánů státní správy David Špinar Vladimír Saur Jaroslav Ráček Danka Némethová Jiří Hřebíček Michal Hejč Hana Bubeníčková Radek Pavlíček 2007 Brno, 2007 ISBN 978-80-903786-4-3

Více

Studie webů politických stran

Studie webů politických stran Studie webů politických stran Vypracovalo poradenské centrum Dobrý web Duben 2006 1 Obsah 1 OBSAH... 1 SHRNUTÍ... 4 1.1 DOSTUPNOST A PŘEHLEDNOST NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH INFORMACÍ... 4 1.2 PROPAGACE STRANY A VOLEBNÍCH

Více

platnost od 10. 9. 2012

platnost od 10. 9. 2012 P latnost od 3. 9. 2012 platnost od 10. 9. 2012 Obsah Úvod...... 4 Průvodce nastavením e-shopu... 5 Výkladový slovník... 9 Přihlášení... 11 Odhlášení... 13 ThemeCentrik - objednávka grafické šablony...

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

Natalya Goncharova. Tvorba webu pomocí HTML 5.0. Bakalářská práce

Natalya Goncharova. Tvorba webu pomocí HTML 5.0. Bakalářská práce Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Natalya Goncharova Tvorba webu pomocí HTML 5.0. Bakalářská práce 2012 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji,

Více

Tvorba vlastního vzhledu

Tvorba vlastního vzhledu Kapitola 5 Tvorba vlastního vzhledu Proč se vůbec zabývat vytvořením vlastního motivu vzhledu, když pro Drupal existuje celá řada vynikajících témat, která jejich autoři uvolnili k volnému použití jednoduše

Více

Petr Broûa. ï z klady HTML. ï kask dovè styly. ï JavaScript. ï objektovè programov nì. ï dynamickè HTML

Petr Broûa. ï z klady HTML. ï kask dovè styly. ï JavaScript. ï objektovè programov nì. ï dynamickè HTML Petr Broûa ï z klady HTML ï kask dovè styly ï JavaScript ï objektovè programov nì ï dynamickè HTML Petr Broža Programování WWW stránek pro úplné začátečníky Computer Press Praha 2000 Petr Broûa ï formul

Více

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Mendelova univerzita v Brně Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Jana Borůvková Brno 2010 Obsah 1 ÚVOD... 7 2 ÚVOD DO TYPOGRAFIE... 9 2.1 ODSTAVEC... 9 2.2 PÍSMO...

Více

Obecné pokyny a praktické rady pro psaní BP/DP na KMO FMV VŠE v Praze

Obecné pokyny a praktické rady pro psaní BP/DP na KMO FMV VŠE v Praze Obecné pokyny a praktické rady pro psaní BP/DP na KMO FMV VŠE v Praze Ing. Iveta Černá, Ph.D., Ing. Jiří Sedláček, Ph.D. Katedra mezinárodního obchodu Fakulta mezinárodních vztahů Vysoká škola ekonomická

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý.

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý. Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Jan Šedivý Analýza a návrh řešení prezentace obrazových dat v prostředí Internetu Bakalářská

Více

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY platný od školního roku 2011/2012 INFORMATIKA VYŠŠÍ ÚROVEŇ OBTÍŽNOSTI Zpracoval: Schválil: CENTRUM PRO ZJIŠŤOVÁNÍ VÝSLEDKŮ VZDĚLÁVÁNÍ Ministerstvo

Více

vloží do stránky obrázek kotěte zarovnaný doprava s popiskem kotě. O jednotlivých atributech pojednává další text.

vloží do stránky obrázek kotěte zarovnaný doprava s popiskem kotě. O jednotlivých atributech pojednává další text. Vkládání obrázků: Tag IMG V HTML se obrázky vkládají nepárovým tagem IMG, který má jeden povinný a mnoho nepovinných parametrů. Tím povinným je src, totiž umístění obrázku. Například

Více

Implementační manuál PayU pro e-shopy

Implementační manuál PayU pro e-shopy 2.2 Implementační manuál PayU pro e-shopy s využitím šablony www.payu.cz Obsah 1. Úvod 2. Od registrace po spuštění PayU 2.1 Obecné informace 2.2 Popis jednotlivých kroků 3. Implementace PayU 3.1 Obecné

Více

1 Úvod. 2 Tvorba internetových prezentací. 2.1 Nástroje pro tvorbu prezentace. Stránka 1

1 Úvod. 2 Tvorba internetových prezentací. 2.1 Nástroje pro tvorbu prezentace. Stránka 1 1 Úvod V tomto studijním textu se seznámíme s tvorbou webových stránek a prezentací a se základy syntaxe jazyka HTML. K tomu, abychom byli schopni vytvořit internetovou stránku, nemusíme používat žádný

Více

Nástroje pro práci s informacemi

Nástroje pro práci s informacemi Kabinet informačních studií a knihovnictví 24 převážně online nástrojů, které by neměly uniknout vaší pozornosti Mgr. Michal Černý Slovo úvodem Informační společnost klade na člověka silné nároky musí

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1 Uživatelská příručka Verze 4.1 Obsah dokumentu Obsah dokumentu... 2 Seznam obrázků... 5 1 ÚVOD... 8 1.1 Účel a rozsah dokumentu... 8 2 ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ ÚVODNÍ INFORMACE... 9 2.1 Jaké jsou rozdíly oproti

Více

Základní uživatelská příručka informační podpory správy číselníku NIPEZ

Základní uživatelská příručka informační podpory správy číselníku NIPEZ Základní uživatelská příručka informační podpory správy číselníku NIPEZ Verze: 2.2 Účinnost od: 10. 3. 2014 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Staroměstské nám. 6 110 15 Praha 1 ID: DUN 004/11 Základní

Více

Základní pravidla pro tvorbu prezentací

Základní pravidla pro tvorbu prezentací Základní pravidla pro tvorbu prezentací (pro potřeby GJO zpracoval Lukáš Kačer) Název prezentace krátký věcný výstižný Rozsah prezentace kratší prezentace méně znamená více přiměřenost názornost přehlednost

Více