Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, Vysoké Mýto

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto"

Transkript

1 Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, Vysoké Mýto

2 Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/ III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Mgr. Jana Kubcová 11. Word Odkazy, Internet Ověřeno ve výuce dne Předmět Ročník Klíčová slova Anotace Informatika Kvinta Záložka, Hypertextový odkaz, Internet. Prezentace přibližuje spojení Word a Internet, které je stále užší. Tentokrát se zaměříme na hypertextové odkazy, které mohou ukazovat kamkoli do vlastního dokumentu i na libovolný server sítě Internet. Ukážeme také vložení přímého odkazu na objekt na Internetu. Text cvičení, které je připravena k úpravě, tvoří úryvek z historie Gymnázia Vysoké Mýto. Metodický pokyn Prezentace je určena jako výklad do hodiny i jako materiál určený k samostudiu. Celková velikost / počet stran 20 slidů Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora. 2

3 WORD Záložky. Odkazy. Hypertextové odkazy. Vazba na Internet.

4 Word a Internet S každou novou verzí operačního systému Microsoft Windows a balíku Microsoft Office jsou programy více a více propojeny s Internetem. Od verze Office 2000 je běžné používat prvky Internetu v dokumentech. Také ve verzi 2010 je většina šablon a klipartů uložena na serveru Office.com a odtud je možné je kdykoli stáhnout. Verze 2013 již neuvádí v nabídce Klipart, ale přímo odkazuje na Internet.

5 Hypertextový odkaz Text vytvářený v dokumentu můžeme pomocí hypertextového odkazu propojit s informacemi na internetu. Vytvoříme tak komplex souvisejících a rozvíjejících informací. To je vlastně podstatou pojmu HYPERTEXT, který se již řadu let objevuje v souvislosti s propojením informací a internetových služeb (GOPHER, WWW). Pokud budeme číst v dokumentu internetovou adresu, stačí na ni kliknout, spustí se prohlížeč a zobrazí požadovanou stránku nebo obrázek.

6 Vytvoření hypertextového odkazu 1 Hypertextový odkaz lze ve Wordu vyrobit z každého vloženého objektu. Postup: 1. Zvýrazníme Objekt, který má být hypertextovým odkazem. 2. Na pásu karet klikneme na Vložení a ve skupině Odkazy na Hypertextový odkaz. 3. Word zobrazí okno Vložit hypertextový odkaz. 4. Vybereme nabídku Existující soubor nebo webová stránka a do pole Adresa zadáme přesný odkaz na konkrétní místo na internetu. 5. Potvrdíme OK.

7 Vytvoření hypertextového odkazu 2 Word je po instalaci nastaven tak, že napsaná internetová adresa nebo ová adresa je hypertextový odkaz do internetu. Po napsání u nich změní typ a barvu písma a vyrobí z nich hypertextový odkaz. Text adresy musí mít správný tvar kompletní URL adresy nebo ové adresy. Například: nebo

8 Automatické opravy v dokumentu Programy skupiny Microsoft Office, stejně jako jiné programy, mají ve všech verzích možnost nastavit své vlastní chování. Ve verzi Wordu 2010 najdeme tuto možnost po stisknutí tlačítka Soubor. Součástí je automatická oprava napsaných slov. Provede se vždy po ukončení slova mezerou. Pro správnou funkci nastavte v okně Automatické opravy volbu Nahrazovat text během psaní.

9 Jak vybrat automatické opravy

10 Kontrola pravopisu Automatické opravy nemají nic společného s podtrháváním chyb v textu červenou vlnovkou. Podtrhávání zabezpečuje funkce Kontrola pravopisu. Napsaná slova jsou kontrolována na obsah vybraného slovníku. Práce s jazykem najdeme ve Wordu 2010 na kartě Revize, ve skupině Kontrola pravopisu. Lze zde také vyvolat překlad do jiného jazyka, využití databáze synonym (Tezaurus) nebo strukturu textu s počtem slov, znaků, řádků, stránek.

11 Deaktivace internetových adres V mnoha případech nepotřebujeme, aby se text měnil na hypertextové odkazy. Lze to nastavit:

12 Hypertextový odkaz z objektu Hypertextový odkaz nemusí být nutně svázán s adresami na internetu. Hypertextový odkaz můžeme svázat s jakýmkoli souborem na disku počítače nebo v síti. Hypertextový odkaz může také ukazovat na konkrétní místo ve zpracovávaném dokumentu. Jedním ze způsobů, jak označit konkrétní místa v dokumentu, jsou záložky.

13 Záložka Záložka označuje určité místo nebo vybraný text, ke kterému jsme zadali název a označili jej, abychom se k němu mohli později vrátit. Pomocí záložky můžeme například označit text, který chceme později upravit. Namísto hledání tohoto textu procházením dokumentu, k němu můžeme přejít pomocí dialogového okna Záložka. Názvy záložek musí začínat písmenem a mohou obsahovat číslice, nesmí však obsahovat mezery. K oddělení slov však můžeme použít podtržítka, například První_nadpis.

14 Vytvoření záložky

15 Křížový odkaz na záložku Křížový odkaz se požívá u rozsáhlých dokumentů. Je to značka, na kterou se lze odkazovat. Odkazovat se můžeme na nadpis, obrázek, tabulku nebo záložku

16 Obrázek z Internetu Propojení Wordu a Internetu může být prezentováno také pomocí on-line vazby na obrázek na Internetu. Můžeme do dokumentu vložit obrázek z Internetu, kdy se obrázek automaticky aktualizuje při každém otevření dokumentu. Podmínky a postup: Musíme být připojeni k Internetu. Musíme znát přesnou internetovou adresu obrázku. Tuto adresu napíšeme do Názvu souboru při jeho vkládání. Obrázek k souboru připojíme, aby byl aktualizován.

17 Tvorba stránky ve Wordu Internetová stránka se ve Wordu tvoří stejně jako jiný dokument. Musíme si však uvědomit, že HTML dokument nedokáže zobrazit všechno co Word. Nastavení ve Wordu 2010: 1. Otevřeme prázdný dokument a nastavíme na kartě Zobrazení jako Rozložení webové stránky. 2. Po vytvoření obsahu webové stránky klikneme do nabídky Soubor + Uložit jako. 3. V nabídce Uložit jako typ zvolíme Webová stránka. 4. Tlačítkem Změnit název zadáme název HTML dokumentu, který se zobrazí v prohlížeči. Nedoporučuje se používat diakritiku.

18 Internetová stránka Internetová stránka je tvořena textem doplněným HTML značkami. HTML kód je tvořen speciálními značkami, kterým se říká tagy. Každá taková značka, každý tag, má svůj význam. Například pro tučné písmo je určen tag <B>. Některé prvky ve Wordu se nemusí dobře zobrazit v každém prohlížeči. Nedoporučuje se používat například: Vektorové obrázky, Textová pole, WordArt. Typy písma jiná než Arial a Times New Roman. Čáry a ohraničení. Formuláře.

19 Cvičení: V přiloženém dokumentu 11_Cvičení_DUM_11 proveďte kontrolu pravopisu a na konci textu vložte následující: 1. S názvem Kapitola 1, 2, 3 vytvořte hypertextové odkazy na tři kapitoly dokumentu. Využijeme Záložky. 2. S názvem Škola vytvořte hypertextový odkaz na stránky našeho Gymnázia. 3. Na novou stránku vložte on-line odkaz na obrázek na internetu. Můžete použít například:

20 Použité zdroje [1] KLATOVSKÝ, Karel. Microsoft WORD Computer Media s.r.o., Kralice na Hané, ISBN