Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu...

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu..."

Transkript

1 Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu... 9

2 Slovo úvodem Editaci článků provádějte v prohlížeči MOZILLA FIREFOX! Po 15ti minutách dojde k automatickému odhlášení. Proto UKLÁDEJTE! Buď kliknutím na tuto ikonu (uloží se a odejdete z editace článku) nebo na tuto (provede se uložení, ale zůstáváte v editaci). Pokud již nechcete s článkem nic dělat, VŽDY klikněte na jednu z těchto ikon pro korektní odchod z editace článku.

3 Přihlášení Horní menu přihlášení Vyberte sekci, do které chcete vložit váš nový článek:

4 Napište název článku a vyberte kategorii, do které bude článek patřit: Do prvního wordovského okna napište pouze upoutávku k vašemu článku a do druhého, který je dole, celé pokračování článku. To se objeví, pokud se klikne na odkaz Celý článek pod vaší upoutávkou. Všechen text se píše do tabulky.

5 Tvorba tabulky Klikneme pravým tlačítkem myši a objeví se nabídka. Vybereme Vložit novou tabulku. Nastavíme námi požadovaný počet sloupců a řádků. Odsazení uvnitř buněk i mezery mezi buňkami nastavte na hodnotu 5. Šířku nastavte vždy na 750, aby byla tabulka vycentrována na stránce. Na kartě rozšířené můžete zvolit barvu okraje a pozadí tabulky.

6 Roztáhněte si okno, abyste viděli tlačítko Použít a vybranou barvu: Používejte raději jen bezpečné WEB barvy. Zajistíte si tak ve všech prohlížečích a na všech platformách stejné barevné zobrazení. Chcete-li nastavit šířku nějakého sloupce tabulky, klikněte pravým tlačítkem myši na konkrétní buňce. Vyberte vlastnosti buňky tabulky, zadejte požadovanou šířku a klikněte na tlačítko aktualizovat. (Celá tabulka má šířku 750.) Potřebujete-li sloučit nějaké buňky, stačí je označit myší a kliknout na pravé tlačítko myši a vybrat Sloučit buňky tabulky. Pro vložení/vymazání sloupce či řádku slouží opět příznačné názvy v kontextovém menu.

7 Kopírujete-li text například z Wordu, označte všechen text a vyberte styl Odstavec Text potom zformátujte stejně jako ve Wordu.(barva, velikost, řez, zarovnání )

8 Vložení obrázků Postavte se kurzorem do buňky, do které chcete obrázek vložit a klikněte na tuto ikonu: V kořenové struktuře vlevo vyberte složku, kam má být obrázek nahrán (případně kde už je uložen). Např. akce pasování soběslav Pokud není v levé struktuře vhodná složka, tak ji vytvořte pomocí této ikony. V prostředním okně máte všechny obrázky této sekce. Pokud tam není váš obrázek, musíte ho tam vložit z vašeho disku. Klikněte na tuto ikonu, a vyberte příslušný obrázek.(obrázky před nahráním vždy zmenšete-nenahrávejte 2MB obrázky) Klikněte na požadovaný obrázek v prostřední části a nastavte mu Popis a Nadpis (tento text bude v bublině, pokud se najede na obrázek myší). Zarovnání obrázku nastavíme taktéž v tomto okně. Pak už zbývá jen kliknout na tlačítko Vložit. Pokud budete chtít někdy upravit vlastnosti obrázku již vloženého do článku, stačí na něm kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Vlastnosti obrázku.

9 Vložení hypertextového odkazu Chcete-li vytvořit z nějakého textu nebo obrázku hypertextový odkaz na jiný článek na knihožroutském webu, klikněte na tuto ikonu nebo pravým tlačítkem myši (na označeném textu či obrázku) a vyberte Vložit/upravit odkaz. Odkaz na jiný článek nastavíte ve spodní části tohoto okna. Vyberete typ odkazu Článek Vyberete konkrétní sekci v jaké sekci je článek umístěn Vyberete kategorii v jaké kategorii je článek umístěn Vyberete konkrétní článek

10 Odkaz na jiný web (např. se odkaz nastavuje v horní části tohoto okna. Do pole URL napíšeme přesnou adresu. A do pole Cíl nastavte Otevřít v novém okně. Pokud zapomenete napsat před odkaz vyskočí dotaz, jestli ho chcete automaticky doplnit. Stačí kliknout na tlačítko OK.