základem rastr pixelů s informací o jejich barvě problémy při změně velikosti (zvětšování):

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "základem rastr pixelů s informací o jejich barvě problémy při změně velikosti (zvětšování):"

Transkript

1 Rastrové formáty základem rastr pixelů s informací o jejich barvě problémy při změně velikosti (zvětšování): lepší možnosti práce s barvou obvykle náročnější na objem dat BMP Jedná se o interní formát pro uchování obrázků ve Windows. Obvykle nepoužívá žádnou kompresi, a proto generuje obrovské soubory nevhodné pro transport mimo počítač. Nepodporuje ani Exif, ani správu barev ani průhlednost ani animaci. Microsoft Windows Bitmap bitová mapa - každému pixelu je přiřazena barva pomocí RGB složek (pixely jsou seřazeny po řádcích odshora a zleva) bez ohledu na obsah obrázku je velikost souboru vždy stejná (výška šířka počet bitů na pixel + hlavička; v hlavičce je uvedena velikost obrázku, způsob komprese a další údaje) většinou není komprimován, případně lze použít metodu RLE (ovšem jen pro omezenou 8-bitovou paletu barev)

2 RLE = Run Length Encoding, tzv. proudové kódování posloupnost (proud) stejných dat nahrazena jedinou instancí a informací o počtu výskytů za sebou; ABBCDDDDAAAB 1A2B1C4D3A1B GIF Formát GIF (Graphics Interchange Format) nebo také GIFF (Graphics Interchange File Format) pro web a ukládání grafiky pro fotografie se vůbec nehodí používá tzv. indexované barvy pomocí tabulky definuje 256 libovolných barev (tzv. paleta). To je velmi výhodné pro grafiku s omezenou barevností ale nevhodné pro fotografie. bezeztrátovou kompresi průhlednost i animace.

3 Maximálně 256, byť libovolně vybraných barev do tzv. tabulky barev (palety), je pro fotografii málo. GIF se tak hodí zejména pro webovou grafiku. komprese metodou LZW Lempel - Ziv - Welch univerzální kompresní metoda (ZIP, ARJ atd.) algoritmus založený na tzv. slovníkovém kódování

4 princip komprese: umožňuje uložit více obrázků (i s různými paletami) do jednoho souboru tak lze vytvářet tzv. animované gify (podporuje i cyklickou animaci, různou délku prodlev mezi snímky) - s počtem snímků a barevných palet ovšem narůstá velikost souboru Další nevýhodou GIFu je to, že je patentován a vývojáři software musí platit poplatky za používání formátu GIF ve svých programech.

5 PNG -(zkratka se čte ping) Formát PNG (Portable Network Graphics) měl nahradit formát GIF. paletu barev umožňuje i plnohodnotné uložení barev (16 mil) 8 bitů na kanál nebo i 16 bitů na kanál, barevná hloubka až 32 bitů (3 x 8 bitů na RGB složky, 8 bitů na alfakanál průhlednosti) grafika (ale bez animace!! ) fotografie bezeztrátovou kompresi LZW uchovává průhlednost nepodporuje Exif! formát především pro přenos kvalitních obrázků sítí pouze jediný obrázek v souboru - nelze užít pro animace Kompresní metody použité v PNG dosahují často lepších výsledků než GIF a navíc mají ještě jednu zajímavou vlastnost -- jsou nesymetrické. To znamená, že komprese obrázku zabere déle času na úkor rychlejší dekomprese -- to je ve Webu výhodné, protože zde je obrázek jednou vytvořen autorem stránky a poté je mnohokrát načítán uživateli.

6 TIFF Formát TIFF (Tagged Image File Format) je standard pro vysoce kvalitní ukládání obrázků v tiskovém průmyslu Barevná hloubka 8bitovů i 16bitovů na kanál Používá se buď zcela bez komprese nebo s bezeztrátovou kompresí LZW či ZIP zachovává Exif informace -ideální pro archivaci mezisouborů, které budou editovány později. produkuje obrovské soubory na jednu fotografii určen pro ukládání statických obrázků všeho druhu více obrázků v jednom souboru nespolehlivý pro různé možnosti u různých verzí výborné ukládat do tohoto formátu v případě, že počítáte s další editaci v jiných grafických editorech

7 JPEG obrázky s JPEG kompresí (Joint Photographic Expert Group) formát vhodný pro fotografie, obrázky s mnoha barevnými přechody JPEG používá ztrátovou kompresi JPEG hodí jak pro poměrně náročné aplikace, kde záleží na kvalitě obrazu, tak i pro aplikace, kde je prioritní velikost souboru (mail, web) Finální úspora velikosti souboru záleží nejen na nastaveném stupni komprese ale i na obsahu fotografie. Ostré fotografie plné jemných detailů (např. pole nebo tráva) lze zkomprimovat mnohem méně než např. jemný portrét s rozostřeným pozadím. nevhodný pro obrázky s výraznými hranami (text apod.)

8 Kvalita KB 103 KB KB 189 KB KB 388 KB KB KB orig KB KB Ukázka zmenšení 6 MPix fotografie uložené do JPEG souboru v závislosti na zvolené kvalitě a obsahu v programu Adobe Photoshop. Od kvality cca 8-9 bývá rozdíl oproti originálu zcela nepostřehnutelný. Degradace se projevuje zejména ve třech případech:

9 1. Jemné a plynulé přechody, Ukázka typických čtvercových JPEG artefaktů vytvářejících se zejména na jemných plochách a přechodech. 2. Jemné detaily (čáry, vlasy atp.), JPEG komprese je vnímá jako "nepodstatné"

10 Ukázka rozpití grafiky ve formátu JPEG. Proto tento formát není na grafiku příliš vhodný a lepších výsledků i menšího souboru lze dosáhnout např. ve formátu GIF. 3. Pravidelná struktura - vzorek. JPEG komprese je schopná vymyslet prvky obrazu, které v originále vůbec nejsou.

11 Ukázka změny obrazu a zcela nových prvků v něm při užití JPEG komprese aplikované na pravidelný a pro JPEG nešťastný vzorek. od kvality cca 8 až 9 jsou již ale zcela nepostřehnutelné. S nástupem digitálních fotoaparátů se JPEG rozšířil i o možnost přidat do něj Exif informace Ukládáte-li fotografii ve formátu JPEG volbou Uložit jako..., Exif data budou vždy zachována. Ukládáte-li volbou Uložit pro Web..., Exif data budou ve snaze o minimální velikost souboru vždy odstraněna.

12 Nedostatky JPEG JPEG formát umožňuje zvolit si úroveň komprese Formát JPEG nepodporuje barevnou hloubku 12 ani 16 bitů na kanál. Vždy pracuje s barevnou hloubkou "jen" 8 bitů. Jako formát pro dočasné uložení fotografie před náročnou úpravou se díky neschopnosti udržet 12bitovou barevnou hloubku získanou např. z RAW nehodí. 2. JPEG nepodporuje průhlednost (Transparency) neboli nedokáže vytvářet obrázky na průhledném pozadí. Průhlednost je však při vytváření počítačové grafiky či koláže často potřeba a je tak třeba sáhnout k jiným formátům (TIFF, PNG, GIF, PSD atd.). 3. Díky použité metodě komprese se JPEG nehodí na ukládání grafiky (kresby, grafy, ikony, screenshoty atp.). Komprese má tendenci čáry a písmena zobrazovat "zubaté" a rozpít je a tím zhoršovat jejich vzhled a čitelnost. Srovnatelné kvality s formátem GIF by bylo možné dosáhnout až u velmi malého stupně komprese, kdy však by velikost souboru byla výrazně vyšší než u formátu GIF. 4. JPEG nepodporuje animace (pohyblivé obrázky) a nehodí se tak na pohyblivé ikony ani bannery. To je doménou formátu GIF nebo dnes spíše programu Flash.

13 5. JPEG nepodporuje bezeztrátovou kompresi. Komprese je vždy ztrátová, i když velmi malý stupeň komprese je absolutně nerozeznatelný např. od bezeztrátového TIFF. 6. Určité riziko ztráty kvality hrozí při opakovaném ukládání do JPEG. Pozor na opakované ukládání do JPEG! (JPEG komprese 2x za sebou se snese). Případné další úpravy nestartovat z již upraveného JPEG ale opět z originálu. JPEG 2000 nový standard používající jinou metodu komprese poskytující menší soubory (cca o 20%) přitom s vyšší kvalitou obrazu Umožňuje též bezeztrátovou kompresi možné používat barevnou hloubku jak 8 tak i 16 bitů na kanál nárokům na hardware a řadě patentů není rozšířen a není mnoho programů, které s ním dokáží pracovat.

14 RAW nutný výpočet fotografie z hrubých dat získaných ze senzoru neproběhne ve fotoaparátu, ale až v PC. při výpočtu fotografie v PC lze nastavit a ovlivnit řadu důležitých parametrů Uložení do JPEG nechá proběhnout ve fotoaparátu celý výpočetní cyklus fotografie včetně závěrečné JPEG komprese. Uložení do TIFF obejde JPEG kompresi Do RAW se uloží jen hrubá data ze senzoru a kompletní výpočet proběhne až v PC. ani uložení do RAW neobejde zesílení signálu ze senzoru dané ISO citlivostí. Ve fotoaparátu je nutné pouze provést analogové zesílení signálu získaného ze senzoru (tj. ISO), a takto zesílený analogový signál zdigitalizovat - neboli provést A/D převod.

15 PSD Formát PSD (PhotoShop Document) je interní formát firmy Adobe používaný programem Photoshop. uchovává fotografie i vektorovou grafiku umožňuje indexované barvy i barevnou hloubku 8 i 16 bitů na kanál podporuje vrstvy, Exif, animaci, průhlednost i zprávu barev nejlepší volba pro uchovávání rozpracovaných fotografií i nejrůznějších kombinací fotografií, grafiky i textu. umožňuje pomocí vrstev úprav uchovat kompletní historii úprav fotografií a vracet se kdykoliv zpět obrovské soubory MB pro editovanou 6 MPix fotografii není žádnou výjimkou. JPEG GIF agif TIFF PNG PSD PCD BMP PCX TGA ICO RLE MAC WPG DIB BMI PSP MDM File Interchange Format Compuserve Graphics Interchange Format animovaný formát GIF* Tagged Image File Format** Portable Network Graphics Adobe Photoshop Image* Kodak Photo CD* Windows Bitmap ZSoft Image File TrueVision Targa Windows icons* Windows Bitmap* Mac Paint* WordPerfect Graphics (bitmap)* Windows Bitmap** Zoner Bitmap Image Paint Shop Pro* Minolta DiMAGE Messenger

16 DGN CRW, CR2 MRW NEF ORF PEF RAW THM Digital Negative Canon RAW Minolta RAW Nikon RAW Olympus RAW Pentax RAW neurčený RAW soubor JPEG náhled* Vektorové formáty základem jsou čáry (s danou tloušťkou, barvou a dalšími atributy), které lze matematicky popsat bezproblémová změna velikosti horší možnosti popisu barev např. formát DXF (AutoCad), nebo Flash (ten ovšem umožňuje i práci se zvukem, hypertextem atd.), POV-Ray, písma a další

17 WMF EMF ZBR Windows Metafile Enhanced Metafile Zebra pro Windows, starší grafický editor z produkce Zoneru ZMF formát programu Zoner Callisto až do verze 5 ZCL formát pro uložení klipartů Zoner Callista 3 ZMP CDR CMX AI EPS tiskové šablony ZPS/ZME s referencemi na obrázky dokument CorelDraw - všechny verze soubory Corel ClipArt - všechny verze Adobe Illustrator - všechny verze Encapsulated PostScript - všechny verze Multimediální formáty formáty specializované pro ukládání animací (FLI), videa (MPEG, AVI, QuickTime), popisů trojrozměrných scén (OBJ), virtuální reality (VRML), hypertextu (HTML) apod. FLI, FLC animace Video soubory* Zvukové soubory* ASF, AVI, M1V, MOV, MPE, MPEG, MPG, QT, WMV AIF, AIFF, AU, MID, MIDI, MP2, MP3, MPA, RMI, SND, WAV, WMA

18 1,58kB 6,64kB GIF 54,49kB JPEG 19,97kB 2,93kB 98,30kB PIG

19 Nadpis Nejvýhodnější GIF, PNG je stále snesitelné. JPEG není vhodný. Fotografie JPEG pro fotografie ideální - dobrá kvalita a nízký datový objem. PNG je pro svůj datový objem na fotografie nepoužitelné stejně tak jako GIF, který je také celkem objemný, ale hlavně proto, že pracuje pouze s 256 barvami. Doporučené datové objemy Druh Optimum Snesitelné maximum Tlačítko 2kB 5kB Pozadí stránky 2kB 10kB Fotografie 15kB 40kB Zmenšenina fotky 5kB 10kB Reklamní banner 8kB 20kB Obrázkový nadpis 3kB 8kB

20 JPEG RAW TIFF JPEG 2000 GIF PNG PSD BMP Určení F F F/G F/G G F/G F/G F/G Komprese ztrátová A N nekompatibilní A N N N N Komprese bezeztrát. N A/N A/N A A A N N Bitů na kanál /16 8/16 N 8/16 8/16 8 Paleta barev barev N N N N A A A N Podpora Exif A vygeneruje A A N N A N Možnost animace N N N N A N A N Průhlednost N N A N A A A N

21 1. snímejte do JPEG s maximálním rozlišením a s malou kompresí, zvyšte kompresi a teprve v nouzi snižujte rozlišení. 2. kde vám záleží na kvalitě snímejte do RAW. 3. Originál ať už RAW nebo JPEG vždy uchovejte! 4. maximum úprav přímo v RAW před konversí do JPEG nebo před načtením obrázku do editoru, následné úpravy vždy startujte z originálního JPEG nebo z JPEG vytvořeného z RAW. 5. používejte kvalitu alespoň 70%-80% a na web cca 50%. 6. Uchovávejte v souborech s obrázky Exif! 7. obrázky na web je užitečné zbavit Exif informací a správy barev (ICC profilu)

2.5 Nejčastěji používané formáty souborů s obrázky

2.5 Nejčastěji používané formáty souborů s obrázky 2.5 Nejčastěji používané formáty souborů s obrázky V oblasti grafických formátů je asi největší nepořádek ve formátech vůbec existuje nesčetně velké množství druhů těchto datových souborů. Skoro každý

Více

aneb malířem svépomocí

aneb malířem svépomocí POČÍTAČOVÁ GRAFIKA aneb malířem svépomocí Počítačová grafika nás dnes obklopuje na každém kroku veškeré tiskoviny, noviny, časopisy, knihy, letáky, billboardy apod. už se dnes bez retušování a úprav pomocí

Více

Zoner Photo Studio 16

Zoner Photo Studio 16 Zoner Photo Studio 16 Obsah Zoner Photo Studio 16 7... Úvodem 7... Minimální systémové požadavky 7... Upozornění 7... Instalace programu 7... Odinstalování programu 8... Řešení problémů se ZPS 8... Podporované

Více

Zoner Photo Studio 17

Zoner Photo Studio 17 Zoner Photo Studio 17 Obsah Zoner Photo Studio 17 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Řešení... problémů se ZPS 8 Podporované...

Více

Zoner Photo Studio 12

Zoner Photo Studio 12 Zoner Photo Studio 12 Obsah Zoner Photo Studio 12 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Přehled... funkcí a novinek 8 Řešení...

Více

Zoner Photo Studio 15

Zoner Photo Studio 15 Zoner Photo Studio 15 Obsah Zoner Photo Studio 15 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Řešení... problémů se ZPS 8 Podporované...

Více

Grafika vektorová vs. bitmapová

Grafika vektorová vs. bitmapová Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta podnikohospodářská Hlavní specializace: Podniková ekonomika a management Seminář: Manažerská informatika pro pokročilé Semestrální práce: Grafika vektorová vs. bitmapová

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Obsah : ÚVOD DO POČÍTAČOVÉ GRAFIKY... 2 1. Druhy obrázků a jejich získávání... 2 2. Rastrové a vektorové obrázky... 3 3. Změna velikosti obrázku... 4 4. Rozměry obrázku

Více

Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti 1. Z čeho se skládá grafický návrh. a. Bitmapový obrázek b. Vektorový obrázek c. Layout, zlom = celkové uspořádání grafických prvků (Typografie

Více

ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE Provozně ekonomická fakulta. Bakalářská práce. Uplatnění počítačových animací v elektronickém publikování

ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE Provozně ekonomická fakulta. Bakalářská práce. Uplatnění počítačových animací v elektronickém publikování ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE Provozně ekonomická fakulta Bakalářská práce Uplatnění počítačových animací v elektronickém publikování Vypracoval: Tomáš Ludvík Vedoucí bakalářské práce: Ing. Václav

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jaroslav Zavadil a RNDr. Marie Němcová.

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jaroslav Zavadil a RNDr. Marie Němcová. Učební materiál vznikl pro výuku žáků Gymnázia Šternberk v rámci projektu CZ.1.07/1.1.26/01.0018 Digitální škola III - podpora využití ICT ve výuce technických předmětů. Autorem materiálu a všech jeho

Více

Multimédia. Robert Šádek. Elektronická učebnice. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic

Multimédia. Robert Šádek. Elektronická učebnice. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic Multimédia Elektronická učebnice Robert Šádek Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic O B S A H 1 Multimédia... 4 1.1 Co jsou multimédia... 4 1.2

Více

České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE. Filip Antoš

České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE. Filip Antoš České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE Filip Antoš Problematika skenování historických map a jejich následné prezentace na internetu Problematics

Více

Psaní vědeckých statí pro Journal of GeoSciences Praktický průvodce autora

Psaní vědeckých statí pro Journal of GeoSciences Praktický průvodce autora Psaní vědeckých statí pro Journal of GeoSciences Praktický průvodce autora (aneb jak to udělat, aby můj článek dobře vypadal a přitom ušetřit čas svůj i redakce) Vojtěch Janoušek, Klárov 27.5. 2008 www.jgeosci.org

Více

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE VYSOKÁ ŠKOLA POLYTECHNICKÁ JIHLAVA Univerzita třetího věku DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE PaedDr. František Smrčka 2008 Recenzovali: RNDr. Miroslav Kružík, Mgr. Hana Vojáčková Za jazykovou a věcnou správnost obsahu

Více

VÝPOČETNÍ TECHNIKA A SPECIALIZOVANÉ PROGRAMY PRO PODPORU VAV ČINNOSTÍ II

VÝPOČETNÍ TECHNIKA A SPECIALIZOVANÉ PROGRAMY PRO PODPORU VAV ČINNOSTÍ II VÝPOČETNÍ TECHNIKA A SPECIALIZOVANÉ PROGRAMY PRO PODPORU VAV ČINNOSTÍ II Květoslav Bártek Moravská vysoká škola Olomouc, o. p. s. Olomouc 2010 Projekt Aplikovatelný systém dalšího vzdělávání ve VaV (dále

Více

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Mgr. Milan Kovařík. učební text. Registrační číslo projektu : CZ.1.07/1.1.02/01.0013

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Mgr. Milan Kovařík. učební text. Registrační číslo projektu : CZ.1.07/1.1.02/01.0013 I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště, Břeclav, nábřeží Komenského 1 Registrační číslo projektu : CZ.1.07/1.1.02/01.0013

Více

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Obsah Úprava a správa fotografií...5 1 Úvod...5 1.1 Obrazové formáty...5 1.2 Rozlišení...7 1.3 Tisk...8 2 Popis prostředí

Více

Vizuální styl a promotion hudebního interpreta. Květoslav Bartoš

Vizuální styl a promotion hudebního interpreta. Květoslav Bartoš Vizuální styl a promotion hudebního interpreta Květoslav Bartoš Bakalářská práce 2012 ABSTRAKT Cílem této bakalářské práce je vytvoření vizuálního stylu a webové prezentace českého drum'n'bassového DJ,

Více

Tvorba a zpracování multimédií

Tvorba a zpracování multimédií Tvorba a zpracování multimédií Orientace v textu Z důvodu, abyste mohli snadno nalézt informace, které Vás zajímají, jsou v materiálech k tomuto kurzu použity grafické symboly (piktogramy nebo též ikony).

Více

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML?

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML? Úvodem Předmětem této brožury je FrontPage 2000 a jejím cílem je praktické zvládnutí základů tvorby webových stránek. Nebudeme se detailně zabývat prostředím aplikace FrontPage nebo podrobnostmi jednotlivých

Více

VUT v Brně, Chemická fakulta, Purkyňova 118

VUT v Brně, Chemická fakulta, Purkyňova 118 VUT v Brně, Chemická fakulta, Purkyňova 118 Jméno : Pavla Trněná Předmět : Obrazové inženýrství Semestr : zimní Ročník : IV. Téma : DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY OBSAH : Definice digitálního fotoaparátu Vznik

Více

WWW PREZENTACE OBCE LHENICE

WWW PREZENTACE OBCE LHENICE Jihočeská univerzita Pedagogická fakulta Katedra informatiky WWW PREZENTACE OBCE LHENICE PHOTOSHOP 7.0 Diplomová práce Autor: Jaroslav Grill České Budějovice 2003 1 Prohlašuji, že jsem tuto diplomovou

Více

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele Print2PDF verze 9 Příručka uživatele Obsah 1. Převod do formátu PDF... 6 1.1. PDF... 6 1.2. Print2PDF verze 9... 6 1.3. Bližší charakteristika základních komponent... 6 1.3.1. Tiskový ovladač Print2PDF...

Více

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA POUŽITÍ POČÍTAČOVÉ GRAFIKY

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA POUŽITÍ POČÍTAČOVÉ GRAFIKY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA (C) Mgr. Martin Štorek Výpočetní technika 1.KŠPA Kladno, s. r. o. 1 POUŽITÍ POČÍTAČOVÉ GRAFIKY Tiskoviny Reklama Media, TV, film Multimédia WWW stránky 3D modelování Virtuální realita

Více

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík...

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík... Obsah příručky Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3..................... 1 CorelDRAW............................................... 17 Corel PHOTO-PAINT...................................... 247 CorelDRAW

Více

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod VY_32_INOVACE_INF4_12 Počítačová grafika Úvod Základní rozdělení grafických formátů Rastrová grafika (bitmapová) Vektorová grafika Základním prvkem je bod (pixel). Vhodná pro zpracování digitální fotografie.

Více

GYMNÁZIUM A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA ROKYCANY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH

GYMNÁZIUM A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA ROKYCANY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH GYMNÁZIUM A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA ROKYCANY POČÍTAČOVÁ GRAFIKA NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH Seminární práce Autor práce: Roni Slozberg, 4. ročník Konzultant: Rudolf Klusal Rokycany 2012 Prohlášení Prohlašuji,

Více

Adobe noviny. Stěhujeme se! Z OBSAHU ČÍSLA. Duben 2001, číslo 1 NAJDETE. Střešovice. Břevnov. Strahov. P a t o č k o v a. B ě l o h o.

Adobe noviny. Stěhujeme se! Z OBSAHU ČÍSLA. Duben 2001, číslo 1 NAJDETE. Střešovice. Břevnov. Strahov. P a t o č k o v a. B ě l o h o. Adobe noviny Duben 2001, číslo 1 Z OBSAHU ČÍSLA NAJDETE Adobe Premiere 6.0 a After Effects 5.0 Dvě novinky pro zpracování digitálního videa popisuje Marek Cerman......... 2 Co je nového v InDesignu 1.5.2

Více

Shrnutí předcházející přednášky

Shrnutí předcházející přednášky Shrnutí předcházející přednášky Vnější paměti použití, rozdělení podle principu záznamu Fyzická a logická struktura pevných disků a disket (boot sektor, FAT tabulka, kořenový adresář) CD, DVD, jejich kapacity

Více