Saúdskoarabské království (SAK) Kingdom of Saudi Arabia (KSA)

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Saúdskoarabské království (SAK) Kingdom of Saudi Arabia (KSA)"

Transkript

1 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Oficiální název státu Česky: Arabsky v českém přepisu: Anglicky: Poloha Arabský poloostrov Saúdskoarabské království (SAK) Al Mamlaka Al Arabíja As Saúdía Kingdom of Saudi Arabia (KSA) Sousední státy S Jordánsko, Irák, Kuvajt V Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty J Omán, Jemen Rozloha km2 Dle neoficiálních pramenů se rozloha pohybuje již od km2, některé hranice se sousedními státy (např. v pouštních oblastech se sousedním Jemenem) nejsou přesně vymezeny.

2 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Počet obyvatel celkem Z toho bez občanství, avšak se stálým pobytem obyvatel. Některé prameny, např. CIA Factbook, uvádějí podstatně odlišné údaje, odhad počtu obyvatel k polovině 2009 až 28,7 mil., z toho 5,58 mil. cizinců se stálým pobytem Hustota osídlení 10,82 obyv./km2 Pokud by byly brány v potaz extrémní hodnoty z různých pramenů, tj. nejmenší rozloha a největší počet obyvatel, pak by hustota osídlení činila 14,63 obyv./km2. Podíl ekonomicky činného obyvatelstva 31,5 % (nezaměstnanost oficiálně pouze 15 %) Demografické složení muži 55,4 % do 14 let 34,5 % ženy 44,6 % od 15 do 64 let 62,7 % nad 65 let 2,8 %

3 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Národnostní složení Arabové 90 % Afro-Asiaté 10 % státní příslušníci (Saúdové) 73 % cizinci, tzv. expatrianti, tj. cizinci se stálým pobytem v SAK, avšak bez státního občanství 27 % Náboženské složení muslimové (islám) 100 % striktně wahhábistický výklad sunnitského islámu, šíité pouze na východě v provinciích Al-Ahsa a Al-Qatif a na jihu u jemenských hranic (Najran), veřejné projevy jiných náboženství (náboženské obřady, symboly, tiskoviny atd.) jsou zakázány.

4 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Administrativně správní členění země 13 provincií hlavní město Rijád (5,4 mil. obyv.) další velká města Džidda (druhé největší město a letní sídlo vlády, 2,5 mil obyv.) Mekka Medina Dammám Některé saúdské prameny uvádějí souhrnný údaj pro aglomeraci Džidda/Mekka 5,7 mil. obyvatel. Města Mekka a Medína jsou přístupná pouze muslimským věřícím.

5 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn 1 saúdský rijál (SAR) = 100 halala Od r udržován směnný kurz k americkému dolaru v poměru 1 USD = 3,75 SAR Směnný kurz se může lišit na základě započtené provize zejména při směně v hotelích. Jiné měny nejsou při běžných platbách akceptovány. Pro mezinárodní obchodní platební styk je běžnou měnou USD, lze používat i EUR (hotovost nebývá v místě k sehnání), avšak v tom případě vzniká kurzové riziko. Směna USD na SAR možná jen při existenci bankovního účtu v SAK.

6 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Politický systém Základní princip - Propojení královské rodiny a státu Kumulovaná moc hlavy státu, tj. krále doporučeného nástupnickou radou a voleného staršími členy saúdské královské rodiny. Král je nejvyšším představitelem výkonné i náboženské moci v zemi. Jeho kompetence jsou neomezené i z hlediska zákonodárného, neboť je tím, kdo finálně schvaluje a vyhlašuje jednotlivé zákony (Royal Decree). Veškeré další státní instituce jsou institucemi poradními. Král je současně jediným zákonodárcem nejvyšším soudcem vrchním velitelem předsedou vlády správcem dvou svatých mešit.

7 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Hlava státu správce dvou svatých mešit, jeho královská výsost král Abdullah bin Abdul Aziz Al Saúd anglicky: Custodian of the Two Holy Mosques His Royal Majesty Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud Poradní zákonodárné shromáždění Madžlís Aš-Šúra (angl. Majlis Ash-Shura nebo Shura Council) předseda členů ze zasloužilých představitelů různých kruhů a kmenů

8 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Vláda 28 členů předseda vlády JKV král Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud (*1924) první místopředseda vlády JKV korunní princ Sultan bin Abdul velitel Národní gardy Aziz Al Saud (*1926) ministr obrany a letectví generální inspektor druhý místopředseda vlády JKV princ Naif bin Abdul Aziz Al Saud ministr vnitra (*1933) guvernér Rijádu JKV princ Salman bin Abdul Aziz Al Saud (*1939) ostatní členové královská rodina, spřízněné rodiny, odborníci

9 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Níže uvedená tabulka uvádí základní rodokmen královské dynastie Saúdů Saúd Thunaiján (rodová větev Al Thunajján) Farhán (rodová větev Al Farhán) Mišárí (rodová větev Al Mišárí) Muhammad bin Saúd (zakladatel saúdovské dynastie) Abdulláh Turkí Dželašwí (rodová větev bin Dželašwí) Fajsál Abdulazíz Abdulazíz (rodová větev Saúd al-kabir) Abdulrahmán (rodová větev Abdulrahmán) Abdulazíz ( král , zakl. sjednoc. Saúdské Arábie) Saúd ( král ) Fajsál ( král ) Saúd (nar ministr zahraničních věcí) Chálid ( král ) Fahd ( král ) Abdulláh(nar. 1923/4 - král 2005-???) Sultan (nar. 1924/6 - korunní princ 2005-???) Naíf (nar ministr vnitra) Salman (nar guvernér Rijádské provincie) + dalších 37 legitimních synů

10 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Státní svátky 23. září Den saúdské státnosti Ostatní svátky jsou pohyblivé, protože se řídí místním kalendářem, který má kratší rok. Nejvýznamnějšími dalšími dvěma svátky v SAK jsou ramadán a hadždž. ramadán Eid Ál Fitr = ± první tři pracovní dny desátého měsíce hadždž (během kterého probíhá velká pouť do Mekky) den dvanáctého měsíce Eid Ál Adhá Ve státních úřadech i firmách a některých podnicích však velmi obvykle bývají tyto svátky prodlouženy až na dva týdny. Ve fungujících je omezený provoz.

11 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Obvyklá pracovní doba pracovní dny od soboty do čtvrtka v úřadech a některých podnicích od soboty do středy od 8 do 14:30 hod. Během ramadánu se začátek dopolední části a odpolední část pracovní doby přesouvají na pozdější hodiny, částečně až do pozdního večera. Pracovní doba přerušována motlitbami. Po tuto dobu přerušovány veškeré pracovní aktivity vč. důležitých obchodních jednání či státních návštěv. Práci přerušují např. i zastoupení evropských firem, např. leteckých společností. Motlitby probíhají ve všední dny v zásadě 6x denně, jejich čas je pohyblivý: při rozbřesku (fadžr) uprostřed odpoledne (asr) při východu slunce (šrúk) při západu slunce (maghreb) v poledne (dhúr) při setmění (išha) Trvají každá cca minut. Přesné časy viz např.

12 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Prodejní doba od 9:00 do 12:00 (resp. do času polední motlitby, který je pohyblivý) od 16:00 do 22:00. Prodejní doba vždy přerušena motlitbami, při kterých se obchody zavírají. Velké hypermarkety mají obvykle otevřeno nepřetržitě, v době motliteb však nelze využít služeb personálu, např. platit u pokladen, nefunguje pultový prodej. Klimatické podmínky Horká suchá léta (d +50 st./n +35 st.), mírné zimy (d st./n st.). Zdravotní rizika riziko infekčních onemocnění nízké (hygiena! hepatitis!) delší pobyt očkování proti hepatitidě typu A i B, břišnímu tyfu a meningitidě malárie se v oblasti prakticky nevyskytuje (nově ojediněle Džidda + dengue) konzumovat raději zásadně balenou pitnou vodu potraviny v zásadě bezpečné (dovoz Egypt!)

13 vysoké riziko ztráty orientace, vysílení, nedostupnosti rychlé účinné pomoci nejběžnějšího charakteru apod. SAÚDSKÁ ARÁBIE ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Bezpečnostní rizika militantní islamistické skupiny (Al Kajda), kmenové rozbroje (jemenští Al Huthi) útoky proti západním cizincům (varování v 01/2010!) pohyb po SAK po předběžné konzultaci s místními úřady, resp. se zastupitelským úřadem ČR v SAK (Qassim! Poušť!). nahlásit svůj pobyt v teritoriu na webu dobrovolné registrace občanů v zahraničí nebo zastupitelskému úřadu ČR v SAK do volné přírody nahlásit plán cesty místním úřadům, zastupitelskému úřadu či známým, kteří necestují společně v přírodě nízký výskyt orientačních bodů, nedostupnost vodních zdrojů, nízká hustota osídlení

14 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Členství v mezinárodních organizacích OSN (United Nations, česky Organizace spojených národů) UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, česky Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu) UNIDO (United Nations Industrial Development Organization, česky Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj) IMF (International Monetary Fund, česky Mezinárodní měnový fond) WHO (World Health Organization, česky Světová zdravotnická organizace) WTO (World Trade Organization, česky Světová obchodní organizace, členství od ) Dále např. ICAO (International Civil Aviation Oragnization), WIPO (World Intellectual Property Organization), IAEA (International Atomic Energy Agency).

15 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Členství SAK v regionálních organizacích GCC The Co-Operation Council for the Arab States of the Gulf, zkráceně Gulf Co-Operation Council, česky Rada spolupráce arabských států Perského zálivu GIC Gulf Investment Corporation, česky Společnost pro investice v Perském zálivu OPEC Organization of the Petroleum Exporting Countries, česky Organizace zemí vyvážejících ropu Arab League League of Arab States, česky Liga arabských států MWL Muslim World League, česky Světová muslimská liga SAK je dále členem řady dalších regionálních specializovaných kulturních, ekonomických, náboženských či jinak odborně zaměřených uskupení.

16 Rok SAÚDSKÁ ARÁBIE ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE HDP v mld. USD 188,8 214,7 249,0 309,9 349,1 376, ,2 Přírůstek objemu HDP v % 0,1 7,2 5,2 6,1 3,2 3,4 4,5 0,2-0,9 HDP na 1 obyv. v USD Podíl na tvorbě HDP v % -těžba a zpracování ropy a zemního plynu 37,5 41,5 45,6 52,4 54,8 55,0 59,7 - ostatní odvětví 62,5 58,5 54,4 47,6 45,2 45,0 40,3 Inflace (spotřebitelské ceny) 0,2 0,6 0,4 0,7 1,9 6,5 9,9[5] 4,4 5,1 Míra růstu životních nákladů v % (1999 = 100)[3] -0,4 0,5 0,2 0,7 1,8 2,2 9,9 Míra nezaměstnanosti v % [4] 11,9 12,5 14,0 13,0 13,0 12,0 11,8 Kurs měny k USD 3,75 3,75 3,75 3,75 3,75 3,75 3,75 Průměrné mezibank. úrokové sazby v % -u vkladů v SAR na 3 měsíce 2,23 1,63 1,73 3,75 5,02 -u vkladů v USD na 3 měsíce 1,6 1,0 1,4 3,5 [1] Dle ročenky Saudi Arabian Monetary Agency (SAMA). [2] Dle nezávislých agentur a saúdských bank jsou hodnoty mírně odlišné od hodnot publikovaných SAMA, CIA Factbook uvádí hodnotu 5,2 %.. [3] Výrazný vliv na tento ukazatel má především růst cen potravin v posledním roce. [4] Oficiální údaje uvádějí položkově pouze částečně nezaměstnanost mužů, údaje se v různých pramenech liší, optimistické odhady se pohybují kolem 7 % mužů (ženy se obvykle jako nezaměstnané nenechávají evidovat). Některé nezávislé odhady hovoří i o 25% nezaměstnanosti. Nové věrohodné údaje nezávislých agentur od r nejsou kdispozici. [5] Vrcholných hodnot dosáhla inflace v létě 2008 s tím, že největší podíl na růstu inflace měly zejména ceny potravin, nemovitostí a nájmů. To značně zkomplikovalo život běžným saúdským domácnostem a poprvé po dlouhé době se objevily projevy nespokojensti ze strany státních zaměstnanců [1][2] [2] [2]

17 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Pozitiva silná ekonomika, prosperující do r zejména ze zvyšující se ceny ropy na světových trzích (ekonomika produkuje HDP ve výši 576 mld. USD) zvyšující se podíl neropných odvětví na tvorbě HDP relativně stabilní životní úroveň obyvatel (HDP/1 obyvatel: tis. USD) relativně liberální vnitřní trh (zakázané obory!) silný státní sektor silný privátní sektor

18 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Pozitiva silné bankovnictví s vysokou obezřetností chování (nízká míra klasifikovaných úvěrů, přísná pravidla pro poskytování úvěrů, s krizí vyšší opatrnost) přebytkový státní rozpočet (do 2008) stabilní ekonomický růst fiskální stabilita stabilita kurzu místní měny k USD volně konvertibilní měna možnost převodu zisků do zahraničí standardní tendrové procesy

19 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa přetrvávající ochrana vnitřního trhu před investicemi ze zahraničí (zákaz zahraničních investic do některých odvětví (mj. těžba ropy, zbrojařská výroba, rybolov, vnitřní obchod, hromadné sdělovací prostředky, základní telekomunikace, výroba civilních výbušnin, provozování detektivních a bezpečnostních služeb apod. (Negative List na stránkách - postup vyhledání = Home» License Application Guide» odkaz Licensing Application Guide» vlevo Download Center» odkaz List of Non-Permitted Businesses» Download» List of businesses prohibited for foreign investments) nestabilita kurzu místní měny vůči EUR díky pevné mnohaleté vazbě na USD zapojení do globálních ekonomických struktur, zejména čerstvé členství v WTO (výjimky) netransparentní legislativa v některých oblastech činnosti (obchodní právo), částečná nekonzistentnost právního systému s mezinárodními normami

20 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa nerealizovaná transformace (privatizace) některých státem ovládaných odvětví složitý rigidní systém předkvalifikací do státních zakázek vliv rodových a přátelských vazeb na vývoj obchodních vztahů vč. státních zakázek dlouholeté vazby na stabilní dodavatele (zejm. z USA, Velké Británie, Francie, SRN či Japonska), nové vazby na Čínu zpomalení reforem a hospodářského růstu v SAK (krize ve světě, zahraniční investoři i finanční zdroje, cena ropy) vysoká míra inflace v r (nájmy, potraviny) inflace klesá, ceny nikoliv

21 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa politická nestabilita (region i SAK Jemen, Írán, Irák, Ál Kajda) neefektivní přístup k vedení většiny společností (uměle vyvolaná přezaměstanost, nedostatek dostatečně kvalifikovaných kádrů, saúdizace (nahrazování zaměstnanců ze zahraničí saúdskými občany, byť namnoze za cenu nižší výkonnosti a kvalifikovanosti či zaměstnání paralelní síly) neprůhlednost a složitost administrativních postupů při registraci firem udělování zakázek získávání a zakládání investic arabské překlady angažmá arabských právníků

22 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa disproporce v sociálním rozvoji regionů, velké rozdíly v životní úrovni venkova a měst nedokonalé statistické výkaznictví neprůhlednost prováděcích předpisů

23 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Celní kontrola Při vstupu do země nebo do některého ze sousedních států GCC (celní unie!?!) Zákaz dovozu mj. drogy, alkoholické nápoje, vepřové maso, pornografický materiál, náboženské symboly a tisk (výj. 1 bible) a zboží izraelského původu. Při dovozu celní prohlášení originál faktury (s překladem do arabštiny) dokumenty prokazující správnost částek včetně dopravného, pojistného a dalších výdajů korespondence k případu legalizace dokumentů HK a saúdským zastupitelským úřadem Řada výrobků musí splňovat místní normy (viz např. značení původu, ingredience; časté změny bez oznámení apod.)

24 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Pro většinu položek je stanoveno clo 5 %. Výjimky, např.: základní potraviny bez cla vybrané produkty chemického průmyslu 12 % - 20 % Postupné změny: vstup do WTO, smlouva mezi EU a GCC kompletní celní sazebník Vnitřní zóny volného obchodu (svobodná celní pásma) v Saúdské Arábii nejsou zřízeny.

25 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Vstup zahraničního kapitálu Schvaluje agentura Saudi Arabian General Investment Authority (SAGIA). Postupy k založení investice (přípona pro všechny státní organizace) Některé obory zatím pro zahraniční investory uzavřeny (viz Negative List na stránkách - postup vyhledání = Home» License Application Guide» odkaz Licensing Application Guide» vlevo Download Center» odkaz List of Non-Permitted Businesses» Download» List of businesses prohibited for foreign investments) Stoprocentní podíl cizího kapitálu v podniku je možný a repatriace fondů, zisku a platů není omezena. Dohoda o vzájemné podpoře a ochraně investic (11/2009 podpis, proces ratifikace), dohoda o zamezení dvojího zdanění (2010?) Zahraničním investorem nemůže být expatriant s rezidenturou v SAK

26 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Platební podmínky Tradičně hotovost V mezinárodním obchodním styku L/C saúdských i mezinárodních bank (pokud kapitál v zahraničí) Obchodní spory vzájemnou dohodou obchodních partnerů soudy nebo arbitráže kapacita k vykonání takového rozhodnutí (není smlouva s ČR, členství v Konvenci o uznávání a vykonávání cizích arbitrážních rozhodnutí (New York Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitration Awards).

27 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Zaměstnávání cizinců (expatriates) Subjekt, který je v zemi registrován. Cizinec povolení k pobytu a pracovní povolení, vyřizuje zaměstnavatel je ručitelem (sponzorem) Některá povolání vyhrazena pouze pro místní síly (bezpečnostní agentury, v bud. taxi) Ženy pouze v málo profesích (učitelky, lékařky, zdravotní sestry nebo služebné) Mzdy a platy se nedaní Sociální pojištění až 15 % (www.gosi.gov.sa)

28 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Výše mezd a platů dle druhu práce Nižší kvalifikace od do SAR/měs. Střední kvalifikace od SAR do SAR/měs. Vysoká kvalifikace od SAR do SAR/měs. U západních cizinců často až několikanásobně nižší než u místních sil (zdrav. Sestra cca SAR, lékař SAR, armádní expert SAR). Rozvazování pracovního poměru s místními silami je riskantní, zejména bez konzultace s právníkem, povinnost platit přesun do země původu (převoditelná/nepřevoditelná iqama) Obvyklá pracovní doba - 48 hodin 6 pracovních dnů týdně Příplatek za práci přes čas - 50 % Délka dovolené min. 2, častěji 4 týdny Pro cizince ubytování a min. 1 letenka domů za rok zdarma (obvykle limit SAR/rok) Vněkterých případech je poskytována zdarma i základní strava během pracovního dne.

29 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Daně Většina daní v Saúdské Arábii jsou daně přímé. Prakticky jedinou nepřímou daní je dovozní clo. Z obvyklých daní nejsou například zavedeny daň z přidané hodnoty (DPH) spotřební daně daň ze mzdy nebo platu daň z obratu daň darovací. Hlavní daně a jejich sazby v % daň z kapitálu místních subjektů (SAK + GCC) 2,5 daň ze zisku nebo živnostenského příjmu cizích subjektů (země mimo GCC) 20 daň z čistého příjmu z těžby a zpracování zemního plynu 30 daň z čistého příjmu z těžby a zpracování ropy 85

30 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Teritoriální struktura saúdského dovozu v r v % země podíl na celkovém dovozu do SAK USA 13,69% ČLR 11,01% Japonsko 8,16% Německo 7,42% J. Korea 4,45% Indie 4,17% Itálie 4,00% Francie 3,53% Velká Británie 3,53% Brazílie 2,51% SAE 2,50% Austrálie 2,15% Thajsko 1,81% Švýcarsko 1,79% Turecko 1,66%

31 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Teritoriální struktura saúdského vývozu v r v % země podíl na celkovém vývozu SAK USA 16,63% Japonsko 15,21% ČLR 8,93% J. Korea 8,65% Indie 7,26% Taiwan 3,93% Singapur 3,72% Bahrajn 3,01% SAE 2,66% Nizozemsko 2,09% Thajsko 2,02% Itálie 1,95% Španělsko 1,79% Francie 1,58% Filipíny 1,51%

32 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Komoditní struktura saúdského zahraničního obchodu r v % Vývoz minerální produkty 89,77% potraviny 0,76% chemické produkty 3,07% plasty 2,27% základní kovy a výrobky z nich 0,89% elektrické stroje a nářadí 0,54% ostatní 0,87% reexporty 1,83% celkem 100,00% Podle aktuálních oficiálních odhadů vyvezlo SAK v roce ,42 mil. barelů surové ropy, z toho více jak polovinu do Asie (zejm. Čína, J.Korea)

33 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Komoditní struktura saúdského zahraničního obchodu r v % Dovoz Stroje, strojní zařízení, elektrické zařízení a jejich díly 27,17% dopravní prostředky 17,98% základní kovy a výrobky z nich 15,29% chemické produkty 7,58% zelenina 6,51% potraviny a nápoje 3,72% živá zvířata a výrobky z nich 3,56% textil a textilní výrobky 3,21% plasty, celulóza, guma apod. 3,06% optické, měřící, fotografické přístroje, huidební nástroje, záznamová hudební zařízení, hodinky apod. 2,24% minerální produkty 1,65% papír a lepenka 1,49%

34 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Bilance obchodu se zahraničím je v důsledku rozsáhlého vývozu ropy vysoce aktivní. Z celkového dovozu SAK činí český vývoz cca 0,25 % Saúdský zahraniční obchod v mld. USD (za rok 2008 oficiální odhad): Rok Vývoz 72,5 93,3 126,0 181,5 211,0 233,2 313,4 Dovoz 32,3 36,9 44,7 54,5 69,7 90,2 115,1 Saldo 40,2 56,3 81,3 126,9 141,3 143,0 198,3

35 Smluvní základna SAÚDSKÁ ARÁBIE OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Všeobecná dohoda mezi vládou České republiky a vládou Království Saúdské Arábie na podporu vzájemné spolupráce v mnoha oblastech, vstoupila v platnost Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic (11/2009, proces ratifikace (Lisabon?)). V jednání je Dohoda o zamezení dvojího zdanění. Expertní spolupráce bezpečnostní složky (Naífova arabská univerzita bezpečnostních věd) armáda (školení expertů - boj proti ZHN a následkům jejich použití) zdravotnictví (školení expertů léčení následků použití ZHN, péče a staré občany apod., stipendia, Memorandum of Understanding)

36 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Aktivní bilance není přímý dovoz ropy ze SAK do ČR Vývoz Dovoz Obrat Saldo USD poř. Index USD poř. Index USD poř. Index USD , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , V 2009 pokles vývozu do SAK u většiny zemí EU.

37 Zahraniční obchod s ČR SAÚDSKÁ ARÁBIE OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR

38 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Vývoz do SAK z ČR za 2008 dle komodit (SITC 5 prvních 15 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) 7523 Ostatní zařízení k autom.zprac.dat ,47% 7812 Motorová vozidla k dopravě osob ,12% Celní lopatové nakládače ,51% Filtry a čistící stroje a přístroje na plyny, j.n ,70% 8724 Nábytek pro ordinace lékařské aj., holičská křesla ,35% Ploché válc.výr.ze železa,oceli,válc.za tepla,nad 600mm,ne ve svitcích ,34% Ostatní sdružené katalyzátory ,99% Ostatní díly ,98% Kompresory na vzduch montované na podvozek, schopné přepravy ,35% Oleje,další produkty, j.n. z destilace uheln.dehtu s vys.tepl.vznícení ,29% Sýr a tvaroh ostatní ,06% Potrubí užívané na ropovody nebo plynovody ,93% 7527 Paměťové jednotky ,81% 5932 Bezpečnostní zápalnice, rozbušky, zapalovače apod ,70% Lustry a ostatní stropní a stěnová svítidla ,40% celkem ,99% ostatní ,01% celkem ,00%

39 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Vývoz do SAK z ČR za 2009 dle komodit (SITC 5 prvních 15 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) 7523 Ostatní zařízení k autom.zprac.dat ,79% Díly pro kotle uváděné pod záhlavím * 7812 Motorová vozidla k dopravě osob ,94% Celní lopatové nakládače ,35% 2499 Sýr a tvaroh ostatní ,36% Textilie s nátěrem klovatiny apod. na desky knih,kopír.plátno,aj ,47% Oleje,další produkty, j.n. z destilace uheln.dehtu s vys.tepl.vznícení ,38% Kraftový papír na pytle, nenatíraný, v rolích nebo arších ,16% Ostatní díly ,94% Mikroskopy jiné než optické a difrakční přístroje ,63% Pulty,panely,konzole,stoly,skříně apod. pro napětí nad 1000V ,61% Díly a příslušenství mikroskopů a difrakčních přístrojů ,39% 7527 Paměťové jednotky ,33% 6251 Pneumatiky pro osobní vozy ,29% Kompresory užívané v chadicím zařízení ,26% celkem ,89% ostatní ,11%

40 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Dovoz ze SAK do ČR v r dle komodit (SITC 5 prvních 10 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) Polyetylén o specifické hmotnosti méně než 0, ,86% Polyetylén o specifické hmotnosti 0,94 a více ,68% Eteralkoholy,éterfenoly,éteralkoholfenoly,apod.,jejich deriváty ,06% Ostatní konstrukce,plechy,tyče,apod. z železa,oceli 454 3,13% Textilie napouštěné,natírané,potažené,laminované plasty 425 2,93% Mikroskopy jiné než optické a difrakční přístroje 395 2,73% Citrony a limetky, čerstvé nebo sušené 161 1,11% Ost.pláty,desky,blány,fólie z polymeru etylénu 154 1,06% 811 Budovy prefabrikované 149 1,03% 6572 Netkaný textil, př. napouštěný, natíraný, potažený 135 0,93% celkem ,54% ostatní 646 4,46% celkem ,00%

41 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Dovoz ze SAK do ČR v r dle komodit (SITC 5 prvních 10 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) Polyetylén o specifické hmotnosti méně než 0, ,36% Polyetylén o specifické hmotnosti 0,94 a více 651 9,94% Polyetyléntereftalát 579 8,84% Eteralkoholy,éterfenoly,éteralkoholfenoly,apod.,jejich deriváty 204 3,12% Textilie napouštěné,natírané,potažené,laminované plasty 193 2,95% Ost.pláty,desky,blány,fólie a pásy z plast.hmot lehčených 115 1,76% Ostatní předměty z plastů 55 0,84% Ost.pláty,desky,blány,fólie z polymeru etylénu 37 0,57% Polypropylén 36 0,55% Smontované základní optické díly, j.n. 32 0,49% celkem ,40% ostatní 301 4,60% celkem ,00%

42 Perspektivy vstupu na trh SAÚDSKÁ ARÁBIE OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY proces posilování energetického sektoru, zejména výroby elektrické energie v souvislosti s odsolováním mořské vody a postupným nárůstem spotřeby elektrické energie v souvislosti se zvyšující se spotřebou obyvatelstva probíhající regionální rozvoj a industrializace rozvoj infrastruktury (mj. doprava železnice, příměstská LKD, silnice, zdravotnictví, turistika) postupný rozvoj neropných průmyslových odvětví pozvolná snaha o zlepšování životního prostředí modernizace státních podniků zejména v oblasti ropného a energetického průmyslu

43 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivy vstupu na trh rychlý růst soukromého sektoru dostatek lokálních investičních prostředků snaha o teritoriální diverzifikaci dovozů (odklon od tradičních dodavatelů z USA, Velké Británie, SRN, Francie či Japonska, příklon zejména k Číně a Indii) vysoká konkurence tradičních dodavatelů konkurence levných zemí

44 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivní položky českého exportu Dopravní prostředky osobní automobily náhradní díly a komponenty pneumatiky Energetika kotle elektrárny elektroměry komponenty rozvody potrubí Stavebnictví ocel sklo cement a technologie na jeho výrobu

45 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivní položky českého exportu Telekomunikace výpočetní technika spojová technika Doprava železnice MHD (bus, metro) Strojírenství investiční celky stroje a výrobní linky Zdravotnictví fyzioterapie, ortopedie (personál, školení) lázeňství (turistika, investice, školení) přístroje a vybavení

46 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivní položky českého exportu Armáda a bezpečnostní složky speciální technika vybavení Těžební průmysl technologie Ostatní dřevo sklo IT software turistika (investice do turistického ruchu)

47 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Vstup na trh Kontinuální zájem o trh a jeho průběžné zpracování Dobrá nabídka cena, kvalita, technologie Průzkum trhu sledovat tendry (web), rozvoj, zakázky Vytvoření osobních vazeb rozhodovací pravomoci, přístup lokálních partnerů k zakázkám Prověření partnera (činnost, vliv) Osobní přítomnost na trhu (kancelář, společná kancelář clusteru, OBO) Prezentace na veletrzích a výstavách, účast na konferencích apod., propagace, PR, doprovodné služby

48 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Vstup na trh Odborná a vědecká spolupráce Výrobní spolupráce, společný podnik Vysoká náročnost (služby, kvalita) Nabídka financování Nutnost investic (kancelář, propagace, servis) Registrace na vendor listy

49 SPECIFIKA JEDNÁNÍ podat včas žádost o vízum (vždy business), opakovaně urgovat - i osobně vyřízení nutné komorou potvrzené pozvání partnera nízká frekvence letů (Lufthansa, Air France, Turkish Airlines, od 07/2010 ČSA via Dubai) víkend může vstoupit do jednání (nelze pokračovat) osobní kontakt mezi stranami dlouhé držení ruky hostitelem při vítání je výraz pohostinnosti, vysloveným projevem přátelství je objetí a s krátkým dotekem oběma tvářemi (viz francouzský uvítací zvyk). všechny potraviny i nápoje se konzumují zásadně pravou rukou, při tradičním pohoštění se jí rukama v sedě na zemi (hygiena nohou) uvítací občerstvení je světlá trpká káva dolévaná do malého šálku, potom malý šálek s ouškem přeslazeného čaje a někdy také datle. Nejslušnější je si kávu nechat nalít, ale ne více než třikrát

Souhrnná teritoriální informace Kuvajt

Souhrnná teritoriální informace Kuvajt Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v u ke dni 24.07.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Abu Dhabi ke dni 15.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Zimbabwe

Souhrnná teritoriální informace Zimbabwe Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Harare ke dni 01.06.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Uzbekistán

Souhrnná teritoriální informace Uzbekistán Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Taškentu ke dni 01.01.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace San Marino

Souhrnná teritoriální informace San Marino Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci ke dni 01.10.2009 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Egypt

Souhrnná teritoriální informace Egypt Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Káhiře ke dni 01.04.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Slovensko

Souhrnná teritoriální informace Slovensko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Bratislavě () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

Bělorusko Souhrnná teritoriální informace (10/2013)

Bělorusko Souhrnná teritoriální informace (10/2013) Bělorusko Souhrnná teritoriální informace (10/2013) 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická charakteristika země 5. Finanční

Více

Souhrnná teritoriální informace Rakousko

Souhrnná teritoriální informace Rakousko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Vídni () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

Souhrnná teritoriální informace Rakousko

Souhrnná teritoriální informace Rakousko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Vídni () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

Souhrnná teritoriální informace Rakousko

Souhrnná teritoriální informace Rakousko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Vídni ke dni 01.05.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

J A P O N S K O. Souhrnná teritoriální informace. za rok 2000

J A P O N S K O. Souhrnná teritoriální informace. za rok 2000 J A P O N S K O Souhrnná teritoriální informace za rok 2000 ZÚ Tokio, duben 2001 1. ZÁKLADNÍ INFORMACE O TERITORIU...4 1.1 Oficiální název státu...4 1.2 Rozloha...4 1.3 Počet obyvatel...4 1.4 Průměrný

Více

Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E

Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E aktualizace k 1.10.2014 I. Základní informace o teritoriu I.1 OFICIÁLNÍ NÁZEV

Více

Souhrnná teritoriální informace Itálie

Souhrnná teritoriální informace Itálie Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Římě ke dni 30.03.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Švýcarsko

Souhrnná teritoriální informace Švýcarsko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Bernu ke dni 03.09.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Export do Mexika. manuál pro exportéry. Zastupitelský úřad ČR v Mexiku 2012. Autoři Milena Petříčková Josef Kostiha Klára Redondo

Export do Mexika. manuál pro exportéry. Zastupitelský úřad ČR v Mexiku 2012. Autoři Milena Petříčková Josef Kostiha Klára Redondo Export do Mexika manuál pro exportéry Zastupitelský úřad ČR v Mexiku 2012 Autoři Milena Petříčková Josef Kostiha Klára Redondo Vstoupit na mexický trh s prakticky jakýmkoli zbožím dnes znamená utkat se

Více

Souhrnná teritoriální informace Švédsko

Souhrnná teritoriální informace Švédsko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Stockholmu () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

Hospodářský vývoj Číny: Příležitost?

Hospodářský vývoj Číny: Příležitost? Hospodářský vývoj Číny: Příležitost? Prof. Michal Mejstřík, PhDr. Tomáš Merkner a kol. EEIP, a.s. C Verze č. 3 z 24.února 2005 1 Upozornění Tato prezentace vznikla za použití výhradně veřejně dostupných

Více

Souhrnná teritoriální informace Samoa

Souhrnná teritoriální informace Samoa Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno GK Sydney ve spolupráci se ZÚ Canberra (Austrálie) ke dni 07.10.2010 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Export do USA. manuál pro exportéry. Zastupitelský úřad ČR ve Washingtonu 2012. Josef Dvořáček, ZÚ Washington. Stanislav Beneš, GK New York

Export do USA. manuál pro exportéry. Zastupitelský úřad ČR ve Washingtonu 2012. Josef Dvořáček, ZÚ Washington. Stanislav Beneš, GK New York Export do USA manuál pro exportéry Zastupitelský úřad ČR ve Washingtonu 2012 Autor: Josef Dvořáček, ZÚ Washington Stanislav Beneš, GK New York Úvodní slovo proč USA? Spojené státy americké představují

Více

Souhrnná teritoriální informace Venezuela

Souhrnná teritoriální informace Venezuela Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Brasílii (Brazílie) ke dni 28.09.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Slovník vybraných pojmů pro ECOSOC a WTO. Vybrané pojmy pro ECOSOC a WTO. Model OSN XV. ročník (2009/2010) 1

Slovník vybraných pojmů pro ECOSOC a WTO. Vybrané pojmy pro ECOSOC a WTO. Model OSN XV. ročník (2009/2010) 1 Vybrané pojmy pro ECOSOC a WTO Model OSN XV. ročník (2009/2010) 1 Slovník vybraných pojmů pro ECOSOC a WTO Absolutní výhoda - schopnost země A vyrábět komoditu efektivněji než země B. Administrativní stanovení

Více

Souhrnná teritoriální informace Polsko

Souhrnná teritoriální informace Polsko Souhrnná teritoriální informace 26.10.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická

Více

Doporučení pro podporu exportu služeb

Doporučení pro podporu exportu služeb Doporučení pro podporu exportu služeb Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Odbor vnitřního trhu a služeb EU září 2006 Obsah Úvod... 3 1. Záměr materiálu.3 2. Srovnání překážek z pohledu ZÚ a českých exportérů...

Více

Souhrnná teritoriální informace Polsko

Souhrnná teritoriální informace Polsko Souhrnná teritoriální informace 18.06.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická

Více

Souhrnná teritoriální informace Kapverdy

Souhrnná teritoriální informace Kapverdy Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Lisabonu (Portugalsko) ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika

Více

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. LENKA HORKÁ, DiS.

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. LENKA HORKÁ, DiS. Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 LENKA HORKÁ, DiS. Evropský polytechnický institut, s.r.o. v Kunovicích Studijní obor: Management a marketing zahraničního obchodu POPIS A PŘÍLEŽITOSTI

Více

Souhrnná teritoriální informace Velká Británie

Souhrnná teritoriální informace Velká Británie Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Londýně ke dni 02.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

ČESKÁ REPUBLIKA V ROCE 2004 Základní ekonomické informace (pro vyhodnocení programu Marketing)

ČESKÁ REPUBLIKA V ROCE 2004 Základní ekonomické informace (pro vyhodnocení programu Marketing) ČESKÁ REPUBLIKA V ROCE 2004 Základní ekonomické informace (pro vyhodnocení programu Marketing) ČESKÁ REPUBLIKA V ROCE 2004 Základní informace OBSAH 1. Hlavní vývojové trendy české ekonomiky v roce 2004

Více

Nizozemsko obchodní partner ČR

Nizozemsko obchodní partner ČR Partneři přílohy II/III Náš společný hlas zní v Evropě silněji inzerce A151000472 Nizozemsko je v současnosti jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky. Naše firmy včetně řady společností

Více