Saúdskoarabské království (SAK) Kingdom of Saudi Arabia (KSA)

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Saúdskoarabské království (SAK) Kingdom of Saudi Arabia (KSA)"

Transkript

1 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Oficiální název státu Česky: Arabsky v českém přepisu: Anglicky: Poloha Arabský poloostrov Saúdskoarabské království (SAK) Al Mamlaka Al Arabíja As Saúdía Kingdom of Saudi Arabia (KSA) Sousední státy S Jordánsko, Irák, Kuvajt V Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty J Omán, Jemen Rozloha km2 Dle neoficiálních pramenů se rozloha pohybuje již od km2, některé hranice se sousedními státy (např. v pouštních oblastech se sousedním Jemenem) nejsou přesně vymezeny.

2 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Počet obyvatel celkem Z toho bez občanství, avšak se stálým pobytem obyvatel. Některé prameny, např. CIA Factbook, uvádějí podstatně odlišné údaje, odhad počtu obyvatel k polovině 2009 až 28,7 mil., z toho 5,58 mil. cizinců se stálým pobytem Hustota osídlení 10,82 obyv./km2 Pokud by byly brány v potaz extrémní hodnoty z různých pramenů, tj. nejmenší rozloha a největší počet obyvatel, pak by hustota osídlení činila 14,63 obyv./km2. Podíl ekonomicky činného obyvatelstva 31,5 % (nezaměstnanost oficiálně pouze 15 %) Demografické složení muži 55,4 % do 14 let 34,5 % ženy 44,6 % od 15 do 64 let 62,7 % nad 65 let 2,8 %

3 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Národnostní složení Arabové 90 % Afro-Asiaté 10 % státní příslušníci (Saúdové) 73 % cizinci, tzv. expatrianti, tj. cizinci se stálým pobytem v SAK, avšak bez státního občanství 27 % Náboženské složení muslimové (islám) 100 % striktně wahhábistický výklad sunnitského islámu, šíité pouze na východě v provinciích Al-Ahsa a Al-Qatif a na jihu u jemenských hranic (Najran), veřejné projevy jiných náboženství (náboženské obřady, symboly, tiskoviny atd.) jsou zakázány.

4 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Administrativně správní členění země 13 provincií hlavní město Rijád (5,4 mil. obyv.) další velká města Džidda (druhé největší město a letní sídlo vlády, 2,5 mil obyv.) Mekka Medina Dammám Některé saúdské prameny uvádějí souhrnný údaj pro aglomeraci Džidda/Mekka 5,7 mil. obyvatel. Města Mekka a Medína jsou přístupná pouze muslimským věřícím.

5 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn 1 saúdský rijál (SAR) = 100 halala Od r udržován směnný kurz k americkému dolaru v poměru 1 USD = 3,75 SAR Směnný kurz se může lišit na základě započtené provize zejména při směně v hotelích. Jiné měny nejsou při běžných platbách akceptovány. Pro mezinárodní obchodní platební styk je běžnou měnou USD, lze používat i EUR (hotovost nebývá v místě k sehnání), avšak v tom případě vzniká kurzové riziko. Směna USD na SAR možná jen při existenci bankovního účtu v SAK.

6 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Politický systém Základní princip - Propojení královské rodiny a státu Kumulovaná moc hlavy státu, tj. krále doporučeného nástupnickou radou a voleného staršími členy saúdské královské rodiny. Král je nejvyšším představitelem výkonné i náboženské moci v zemi. Jeho kompetence jsou neomezené i z hlediska zákonodárného, neboť je tím, kdo finálně schvaluje a vyhlašuje jednotlivé zákony (Royal Decree). Veškeré další státní instituce jsou institucemi poradními. Král je současně jediným zákonodárcem nejvyšším soudcem vrchním velitelem předsedou vlády správcem dvou svatých mešit.

7 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Hlava státu správce dvou svatých mešit, jeho královská výsost král Abdullah bin Abdul Aziz Al Saúd anglicky: Custodian of the Two Holy Mosques His Royal Majesty Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud Poradní zákonodárné shromáždění Madžlís Aš-Šúra (angl. Majlis Ash-Shura nebo Shura Council) předseda členů ze zasloužilých představitelů různých kruhů a kmenů

8 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Vláda 28 členů předseda vlády JKV král Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud (*1924) první místopředseda vlády JKV korunní princ Sultan bin Abdul velitel Národní gardy Aziz Al Saud (*1926) ministr obrany a letectví generální inspektor druhý místopředseda vlády JKV princ Naif bin Abdul Aziz Al Saud ministr vnitra (*1933) guvernér Rijádu JKV princ Salman bin Abdul Aziz Al Saud (*1939) ostatní členové královská rodina, spřízněné rodiny, odborníci

9 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Níže uvedená tabulka uvádí základní rodokmen královské dynastie Saúdů Saúd Thunaiján (rodová větev Al Thunajján) Farhán (rodová větev Al Farhán) Mišárí (rodová větev Al Mišárí) Muhammad bin Saúd (zakladatel saúdovské dynastie) Abdulláh Turkí Dželašwí (rodová větev bin Dželašwí) Fajsál Abdulazíz Abdulazíz (rodová větev Saúd al-kabir) Abdulrahmán (rodová větev Abdulrahmán) Abdulazíz ( král , zakl. sjednoc. Saúdské Arábie) Saúd ( král ) Fajsál ( král ) Saúd (nar ministr zahraničních věcí) Chálid ( král ) Fahd ( král ) Abdulláh(nar. 1923/4 - král 2005-???) Sultan (nar. 1924/6 - korunní princ 2005-???) Naíf (nar ministr vnitra) Salman (nar guvernér Rijádské provincie) + dalších 37 legitimních synů

10 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Státní svátky 23. září Den saúdské státnosti Ostatní svátky jsou pohyblivé, protože se řídí místním kalendářem, který má kratší rok. Nejvýznamnějšími dalšími dvěma svátky v SAK jsou ramadán a hadždž. ramadán Eid Ál Fitr = ± první tři pracovní dny desátého měsíce hadždž (během kterého probíhá velká pouť do Mekky) den dvanáctého měsíce Eid Ál Adhá Ve státních úřadech i firmách a některých podnicích však velmi obvykle bývají tyto svátky prodlouženy až na dva týdny. Ve fungujících je omezený provoz.

11 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Obvyklá pracovní doba pracovní dny od soboty do čtvrtka v úřadech a některých podnicích od soboty do středy od 8 do 14:30 hod. Během ramadánu se začátek dopolední části a odpolední část pracovní doby přesouvají na pozdější hodiny, částečně až do pozdního večera. Pracovní doba přerušována motlitbami. Po tuto dobu přerušovány veškeré pracovní aktivity vč. důležitých obchodních jednání či státních návštěv. Práci přerušují např. i zastoupení evropských firem, např. leteckých společností. Motlitby probíhají ve všední dny v zásadě 6x denně, jejich čas je pohyblivý: při rozbřesku (fadžr) uprostřed odpoledne (asr) při východu slunce (šrúk) při západu slunce (maghreb) v poledne (dhúr) při setmění (išha) Trvají každá cca minut. Přesné časy viz např.

12 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Prodejní doba od 9:00 do 12:00 (resp. do času polední motlitby, který je pohyblivý) od 16:00 do 22:00. Prodejní doba vždy přerušena motlitbami, při kterých se obchody zavírají. Velké hypermarkety mají obvykle otevřeno nepřetržitě, v době motliteb však nelze využít služeb personálu, např. platit u pokladen, nefunguje pultový prodej. Klimatické podmínky Horká suchá léta (d +50 st./n +35 st.), mírné zimy (d st./n st.). Zdravotní rizika riziko infekčních onemocnění nízké (hygiena! hepatitis!) delší pobyt očkování proti hepatitidě typu A i B, břišnímu tyfu a meningitidě malárie se v oblasti prakticky nevyskytuje (nově ojediněle Džidda + dengue) konzumovat raději zásadně balenou pitnou vodu potraviny v zásadě bezpečné (dovoz Egypt!)

13 vysoké riziko ztráty orientace, vysílení, nedostupnosti rychlé účinné pomoci nejběžnějšího charakteru apod. SAÚDSKÁ ARÁBIE ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Bezpečnostní rizika militantní islamistické skupiny (Al Kajda), kmenové rozbroje (jemenští Al Huthi) útoky proti západním cizincům (varování v 01/2010!) pohyb po SAK po předběžné konzultaci s místními úřady, resp. se zastupitelským úřadem ČR v SAK (Qassim! Poušť!). nahlásit svůj pobyt v teritoriu na webu dobrovolné registrace občanů v zahraničí nebo zastupitelskému úřadu ČR v SAK do volné přírody nahlásit plán cesty místním úřadům, zastupitelskému úřadu či známým, kteří necestují společně v přírodě nízký výskyt orientačních bodů, nedostupnost vodních zdrojů, nízká hustota osídlení

14 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Členství v mezinárodních organizacích OSN (United Nations, česky Organizace spojených národů) UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, česky Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu) UNIDO (United Nations Industrial Development Organization, česky Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj) IMF (International Monetary Fund, česky Mezinárodní měnový fond) WHO (World Health Organization, česky Světová zdravotnická organizace) WTO (World Trade Organization, česky Světová obchodní organizace, členství od ) Dále např. ICAO (International Civil Aviation Oragnization), WIPO (World Intellectual Property Organization), IAEA (International Atomic Energy Agency).

15 ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Členství SAK v regionálních organizacích GCC The Co-Operation Council for the Arab States of the Gulf, zkráceně Gulf Co-Operation Council, česky Rada spolupráce arabských států Perského zálivu GIC Gulf Investment Corporation, česky Společnost pro investice v Perském zálivu OPEC Organization of the Petroleum Exporting Countries, česky Organizace zemí vyvážejících ropu Arab League League of Arab States, česky Liga arabských států MWL Muslim World League, česky Světová muslimská liga SAK je dále členem řady dalších regionálních specializovaných kulturních, ekonomických, náboženských či jinak odborně zaměřených uskupení.

16 Rok SAÚDSKÁ ARÁBIE ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE HDP v mld. USD 188,8 214,7 249,0 309,9 349,1 376, ,2 Přírůstek objemu HDP v % 0,1 7,2 5,2 6,1 3,2 3,4 4,5 0,2-0,9 HDP na 1 obyv. v USD Podíl na tvorbě HDP v % -těžba a zpracování ropy a zemního plynu 37,5 41,5 45,6 52,4 54,8 55,0 59,7 - ostatní odvětví 62,5 58,5 54,4 47,6 45,2 45,0 40,3 Inflace (spotřebitelské ceny) 0,2 0,6 0,4 0,7 1,9 6,5 9,9[5] 4,4 5,1 Míra růstu životních nákladů v % (1999 = 100)[3] -0,4 0,5 0,2 0,7 1,8 2,2 9,9 Míra nezaměstnanosti v % [4] 11,9 12,5 14,0 13,0 13,0 12,0 11,8 Kurs měny k USD 3,75 3,75 3,75 3,75 3,75 3,75 3,75 Průměrné mezibank. úrokové sazby v % -u vkladů v SAR na 3 měsíce 2,23 1,63 1,73 3,75 5,02 -u vkladů v USD na 3 měsíce 1,6 1,0 1,4 3,5 [1] Dle ročenky Saudi Arabian Monetary Agency (SAMA). [2] Dle nezávislých agentur a saúdských bank jsou hodnoty mírně odlišné od hodnot publikovaných SAMA, CIA Factbook uvádí hodnotu 5,2 %.. [3] Výrazný vliv na tento ukazatel má především růst cen potravin v posledním roce. [4] Oficiální údaje uvádějí položkově pouze částečně nezaměstnanost mužů, údaje se v různých pramenech liší, optimistické odhady se pohybují kolem 7 % mužů (ženy se obvykle jako nezaměstnané nenechávají evidovat). Některé nezávislé odhady hovoří i o 25% nezaměstnanosti. Nové věrohodné údaje nezávislých agentur od r nejsou kdispozici. [5] Vrcholných hodnot dosáhla inflace v létě 2008 s tím, že největší podíl na růstu inflace měly zejména ceny potravin, nemovitostí a nájmů. To značně zkomplikovalo život běžným saúdským domácnostem a poprvé po dlouhé době se objevily projevy nespokojensti ze strany státních zaměstnanců [1][2] [2] [2]

17 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Pozitiva silná ekonomika, prosperující do r zejména ze zvyšující se ceny ropy na světových trzích (ekonomika produkuje HDP ve výši 576 mld. USD) zvyšující se podíl neropných odvětví na tvorbě HDP relativně stabilní životní úroveň obyvatel (HDP/1 obyvatel: tis. USD) relativně liberální vnitřní trh (zakázané obory!) silný státní sektor silný privátní sektor

18 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Pozitiva silné bankovnictví s vysokou obezřetností chování (nízká míra klasifikovaných úvěrů, přísná pravidla pro poskytování úvěrů, s krizí vyšší opatrnost) přebytkový státní rozpočet (do 2008) stabilní ekonomický růst fiskální stabilita stabilita kurzu místní měny k USD volně konvertibilní měna možnost převodu zisků do zahraničí standardní tendrové procesy

19 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa přetrvávající ochrana vnitřního trhu před investicemi ze zahraničí (zákaz zahraničních investic do některých odvětví (mj. těžba ropy, zbrojařská výroba, rybolov, vnitřní obchod, hromadné sdělovací prostředky, základní telekomunikace, výroba civilních výbušnin, provozování detektivních a bezpečnostních služeb apod. (Negative List na stránkách - postup vyhledání = Home» License Application Guide» odkaz Licensing Application Guide» vlevo Download Center» odkaz List of Non-Permitted Businesses» Download» List of businesses prohibited for foreign investments) nestabilita kurzu místní měny vůči EUR díky pevné mnohaleté vazbě na USD zapojení do globálních ekonomických struktur, zejména čerstvé členství v WTO (výjimky) netransparentní legislativa v některých oblastech činnosti (obchodní právo), částečná nekonzistentnost právního systému s mezinárodními normami

20 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa nerealizovaná transformace (privatizace) některých státem ovládaných odvětví složitý rigidní systém předkvalifikací do státních zakázek vliv rodových a přátelských vazeb na vývoj obchodních vztahů vč. státních zakázek dlouholeté vazby na stabilní dodavatele (zejm. z USA, Velké Británie, Francie, SRN či Japonska), nové vazby na Čínu zpomalení reforem a hospodářského růstu v SAK (krize ve světě, zahraniční investoři i finanční zdroje, cena ropy) vysoká míra inflace v r (nájmy, potraviny) inflace klesá, ceny nikoliv

21 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa politická nestabilita (region i SAK Jemen, Írán, Irák, Ál Kajda) neefektivní přístup k vedení většiny společností (uměle vyvolaná přezaměstanost, nedostatek dostatečně kvalifikovaných kádrů, saúdizace (nahrazování zaměstnanců ze zahraničí saúdskými občany, byť namnoze za cenu nižší výkonnosti a kvalifikovanosti či zaměstnání paralelní síly) neprůhlednost a složitost administrativních postupů při registraci firem udělování zakázek získávání a zakládání investic arabské překlady angažmá arabských právníků

22 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Obecná charakteristika Negativa disproporce v sociálním rozvoji regionů, velké rozdíly v životní úrovni venkova a měst nedokonalé statistické výkaznictví neprůhlednost prováděcích předpisů

23 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Celní kontrola Při vstupu do země nebo do některého ze sousedních států GCC (celní unie!?!) Zákaz dovozu mj. drogy, alkoholické nápoje, vepřové maso, pornografický materiál, náboženské symboly a tisk (výj. 1 bible) a zboží izraelského původu. Při dovozu celní prohlášení originál faktury (s překladem do arabštiny) dokumenty prokazující správnost částek včetně dopravného, pojistného a dalších výdajů korespondence k případu legalizace dokumentů HK a saúdským zastupitelským úřadem Řada výrobků musí splňovat místní normy (viz např. značení původu, ingredience; časté změny bez oznámení apod.)

24 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Pro většinu položek je stanoveno clo 5 %. Výjimky, např.: základní potraviny bez cla vybrané produkty chemického průmyslu 12 % - 20 % Postupné změny: vstup do WTO, smlouva mezi EU a GCC kompletní celní sazebník Vnitřní zóny volného obchodu (svobodná celní pásma) v Saúdské Arábii nejsou zřízeny.

25 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Vstup zahraničního kapitálu Schvaluje agentura Saudi Arabian General Investment Authority (SAGIA). Postupy k založení investice (přípona pro všechny státní organizace) Některé obory zatím pro zahraniční investory uzavřeny (viz Negative List na stránkách - postup vyhledání = Home» License Application Guide» odkaz Licensing Application Guide» vlevo Download Center» odkaz List of Non-Permitted Businesses» Download» List of businesses prohibited for foreign investments) Stoprocentní podíl cizího kapitálu v podniku je možný a repatriace fondů, zisku a platů není omezena. Dohoda o vzájemné podpoře a ochraně investic (11/2009 podpis, proces ratifikace), dohoda o zamezení dvojího zdanění (2010?) Zahraničním investorem nemůže být expatriant s rezidenturou v SAK

26 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Platební podmínky Tradičně hotovost V mezinárodním obchodním styku L/C saúdských i mezinárodních bank (pokud kapitál v zahraničí) Obchodní spory vzájemnou dohodou obchodních partnerů soudy nebo arbitráže kapacita k vykonání takového rozhodnutí (není smlouva s ČR, členství v Konvenci o uznávání a vykonávání cizích arbitrážních rozhodnutí (New York Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitration Awards).

27 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Zaměstnávání cizinců (expatriates) Subjekt, který je v zemi registrován. Cizinec povolení k pobytu a pracovní povolení, vyřizuje zaměstnavatel je ručitelem (sponzorem) Některá povolání vyhrazena pouze pro místní síly (bezpečnostní agentury, v bud. taxi) Ženy pouze v málo profesích (učitelky, lékařky, zdravotní sestry nebo služebné) Mzdy a platy se nedaní Sociální pojištění až 15 % (www.gosi.gov.sa)

28 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Výše mezd a platů dle druhu práce Nižší kvalifikace od do SAR/měs. Střední kvalifikace od SAR do SAR/měs. Vysoká kvalifikace od SAR do SAR/měs. U západních cizinců často až několikanásobně nižší než u místních sil (zdrav. Sestra cca SAR, lékař SAR, armádní expert SAR). Rozvazování pracovního poměru s místními silami je riskantní, zejména bez konzultace s právníkem, povinnost platit přesun do země původu (převoditelná/nepřevoditelná iqama) Obvyklá pracovní doba - 48 hodin 6 pracovních dnů týdně Příplatek za práci přes čas - 50 % Délka dovolené min. 2, častěji 4 týdny Pro cizince ubytování a min. 1 letenka domů za rok zdarma (obvykle limit SAR/rok) Vněkterých případech je poskytována zdarma i základní strava během pracovního dne.

29 CHARAKTERISTIKA PODNIKATELSKÉHO A OBCHODNÍHO KLIMATU Daně Většina daní v Saúdské Arábii jsou daně přímé. Prakticky jedinou nepřímou daní je dovozní clo. Z obvyklých daní nejsou například zavedeny daň z přidané hodnoty (DPH) spotřební daně daň ze mzdy nebo platu daň z obratu daň darovací. Hlavní daně a jejich sazby v % daň z kapitálu místních subjektů (SAK + GCC) 2,5 daň ze zisku nebo živnostenského příjmu cizích subjektů (země mimo GCC) 20 daň z čistého příjmu z těžby a zpracování zemního plynu 30 daň z čistého příjmu z těžby a zpracování ropy 85

30 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Teritoriální struktura saúdského dovozu v r v % země podíl na celkovém dovozu do SAK USA 13,69% ČLR 11,01% Japonsko 8,16% Německo 7,42% J. Korea 4,45% Indie 4,17% Itálie 4,00% Francie 3,53% Velká Británie 3,53% Brazílie 2,51% SAE 2,50% Austrálie 2,15% Thajsko 1,81% Švýcarsko 1,79% Turecko 1,66%

31 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Teritoriální struktura saúdského vývozu v r v % země podíl na celkovém vývozu SAK USA 16,63% Japonsko 15,21% ČLR 8,93% J. Korea 8,65% Indie 7,26% Taiwan 3,93% Singapur 3,72% Bahrajn 3,01% SAE 2,66% Nizozemsko 2,09% Thajsko 2,02% Itálie 1,95% Španělsko 1,79% Francie 1,58% Filipíny 1,51%

32 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Komoditní struktura saúdského zahraničního obchodu r v % Vývoz minerální produkty 89,77% potraviny 0,76% chemické produkty 3,07% plasty 2,27% základní kovy a výrobky z nich 0,89% elektrické stroje a nářadí 0,54% ostatní 0,87% reexporty 1,83% celkem 100,00% Podle aktuálních oficiálních odhadů vyvezlo SAK v roce ,42 mil. barelů surové ropy, z toho více jak polovinu do Asie (zejm. Čína, J.Korea)

33 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Komoditní struktura saúdského zahraničního obchodu r v % Dovoz Stroje, strojní zařízení, elektrické zařízení a jejich díly 27,17% dopravní prostředky 17,98% základní kovy a výrobky z nich 15,29% chemické produkty 7,58% zelenina 6,51% potraviny a nápoje 3,72% živá zvířata a výrobky z nich 3,56% textil a textilní výrobky 3,21% plasty, celulóza, guma apod. 3,06% optické, měřící, fotografické přístroje, huidební nástroje, záznamová hudební zařízení, hodinky apod. 2,24% minerální produkty 1,65% papír a lepenka 1,49%

34 CHARAKTERISTIKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU SAK Bilance obchodu se zahraničím je v důsledku rozsáhlého vývozu ropy vysoce aktivní. Z celkového dovozu SAK činí český vývoz cca 0,25 % Saúdský zahraniční obchod v mld. USD (za rok 2008 oficiální odhad): Rok Vývoz 72,5 93,3 126,0 181,5 211,0 233,2 313,4 Dovoz 32,3 36,9 44,7 54,5 69,7 90,2 115,1 Saldo 40,2 56,3 81,3 126,9 141,3 143,0 198,3

35 Smluvní základna SAÚDSKÁ ARÁBIE OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Všeobecná dohoda mezi vládou České republiky a vládou Království Saúdské Arábie na podporu vzájemné spolupráce v mnoha oblastech, vstoupila v platnost Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic (11/2009, proces ratifikace (Lisabon?)). V jednání je Dohoda o zamezení dvojího zdanění. Expertní spolupráce bezpečnostní složky (Naífova arabská univerzita bezpečnostních věd) armáda (školení expertů - boj proti ZHN a následkům jejich použití) zdravotnictví (školení expertů léčení následků použití ZHN, péče a staré občany apod., stipendia, Memorandum of Understanding)

36 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Aktivní bilance není přímý dovoz ropy ze SAK do ČR Vývoz Dovoz Obrat Saldo USD poř. Index USD poř. Index USD poř. Index USD , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , V 2009 pokles vývozu do SAK u většiny zemí EU.

37 Zahraniční obchod s ČR SAÚDSKÁ ARÁBIE OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR

38 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Vývoz do SAK z ČR za 2008 dle komodit (SITC 5 prvních 15 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) 7523 Ostatní zařízení k autom.zprac.dat ,47% 7812 Motorová vozidla k dopravě osob ,12% Celní lopatové nakládače ,51% Filtry a čistící stroje a přístroje na plyny, j.n ,70% 8724 Nábytek pro ordinace lékařské aj., holičská křesla ,35% Ploché válc.výr.ze železa,oceli,válc.za tepla,nad 600mm,ne ve svitcích ,34% Ostatní sdružené katalyzátory ,99% Ostatní díly ,98% Kompresory na vzduch montované na podvozek, schopné přepravy ,35% Oleje,další produkty, j.n. z destilace uheln.dehtu s vys.tepl.vznícení ,29% Sýr a tvaroh ostatní ,06% Potrubí užívané na ropovody nebo plynovody ,93% 7527 Paměťové jednotky ,81% 5932 Bezpečnostní zápalnice, rozbušky, zapalovače apod ,70% Lustry a ostatní stropní a stěnová svítidla ,40% celkem ,99% ostatní ,01% celkem ,00%

39 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Vývoz do SAK z ČR za 2009 dle komodit (SITC 5 prvních 15 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) 7523 Ostatní zařízení k autom.zprac.dat ,79% Díly pro kotle uváděné pod záhlavím * 7812 Motorová vozidla k dopravě osob ,94% Celní lopatové nakládače ,35% 2499 Sýr a tvaroh ostatní ,36% Textilie s nátěrem klovatiny apod. na desky knih,kopír.plátno,aj ,47% Oleje,další produkty, j.n. z destilace uheln.dehtu s vys.tepl.vznícení ,38% Kraftový papír na pytle, nenatíraný, v rolích nebo arších ,16% Ostatní díly ,94% Mikroskopy jiné než optické a difrakční přístroje ,63% Pulty,panely,konzole,stoly,skříně apod. pro napětí nad 1000V ,61% Díly a příslušenství mikroskopů a difrakčních přístrojů ,39% 7527 Paměťové jednotky ,33% 6251 Pneumatiky pro osobní vozy ,29% Kompresory užívané v chadicím zařízení ,26% celkem ,89% ostatní ,11%

40 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Dovoz ze SAK do ČR v r dle komodit (SITC 5 prvních 10 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) Polyetylén o specifické hmotnosti méně než 0, ,86% Polyetylén o specifické hmotnosti 0,94 a více ,68% Eteralkoholy,éterfenoly,éteralkoholfenoly,apod.,jejich deriváty ,06% Ostatní konstrukce,plechy,tyče,apod. z železa,oceli 454 3,13% Textilie napouštěné,natírané,potažené,laminované plasty 425 2,93% Mikroskopy jiné než optické a difrakční přístroje 395 2,73% Citrony a limetky, čerstvé nebo sušené 161 1,11% Ost.pláty,desky,blány,fólie z polymeru etylénu 154 1,06% 811 Budovy prefabrikované 149 1,03% 6572 Netkaný textil, př. napouštěný, natíraný, potažený 135 0,93% celkem ,54% ostatní 646 4,46% celkem ,00%

41 OBCHODNÍ SPOLUPRÁCE S ČR Zahraniční obchod s ČR Dovoz ze SAK do ČR v r dle komodit (SITC 5 prvních 10 položek) Kód zboží Název zboží Stat. hodnota USD(tis.) Polyetylén o specifické hmotnosti méně než 0, ,36% Polyetylén o specifické hmotnosti 0,94 a více 651 9,94% Polyetyléntereftalát 579 8,84% Eteralkoholy,éterfenoly,éteralkoholfenoly,apod.,jejich deriváty 204 3,12% Textilie napouštěné,natírané,potažené,laminované plasty 193 2,95% Ost.pláty,desky,blány,fólie a pásy z plast.hmot lehčených 115 1,76% Ostatní předměty z plastů 55 0,84% Ost.pláty,desky,blány,fólie z polymeru etylénu 37 0,57% Polypropylén 36 0,55% Smontované základní optické díly, j.n. 32 0,49% celkem ,40% ostatní 301 4,60% celkem ,00%

42 Perspektivy vstupu na trh SAÚDSKÁ ARÁBIE OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY proces posilování energetického sektoru, zejména výroby elektrické energie v souvislosti s odsolováním mořské vody a postupným nárůstem spotřeby elektrické energie v souvislosti se zvyšující se spotřebou obyvatelstva probíhající regionální rozvoj a industrializace rozvoj infrastruktury (mj. doprava železnice, příměstská LKD, silnice, zdravotnictví, turistika) postupný rozvoj neropných průmyslových odvětví pozvolná snaha o zlepšování životního prostředí modernizace státních podniků zejména v oblasti ropného a energetického průmyslu

43 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivy vstupu na trh rychlý růst soukromého sektoru dostatek lokálních investičních prostředků snaha o teritoriální diverzifikaci dovozů (odklon od tradičních dodavatelů z USA, Velké Británie, SRN, Francie či Japonska, příklon zejména k Číně a Indii) vysoká konkurence tradičních dodavatelů konkurence levných zemí

44 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivní položky českého exportu Dopravní prostředky osobní automobily náhradní díly a komponenty pneumatiky Energetika kotle elektrárny elektroměry komponenty rozvody potrubí Stavebnictví ocel sklo cement a technologie na jeho výrobu

45 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivní položky českého exportu Telekomunikace výpočetní technika spojová technika Doprava železnice MHD (bus, metro) Strojírenství investiční celky stroje a výrobní linky Zdravotnictví fyzioterapie, ortopedie (personál, školení) lázeňství (turistika, investice, školení) přístroje a vybavení

46 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Perspektivní položky českého exportu Armáda a bezpečnostní složky speciální technika vybavení Těžební průmysl technologie Ostatní dřevo sklo IT software turistika (investice do turistického ruchu)

47 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Vstup na trh Kontinuální zájem o trh a jeho průběžné zpracování Dobrá nabídka cena, kvalita, technologie Průzkum trhu sledovat tendry (web), rozvoj, zakázky Vytvoření osobních vazeb rozhodovací pravomoci, přístup lokálních partnerů k zakázkám Prověření partnera (činnost, vliv) Osobní přítomnost na trhu (kancelář, společná kancelář clusteru, OBO) Prezentace na veletrzích a výstavách, účast na konferencích apod., propagace, PR, doprovodné služby

48 OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Vstup na trh Odborná a vědecká spolupráce Výrobní spolupráce, společný podnik Vysoká náročnost (služby, kvalita) Nabídka financování Nutnost investic (kancelář, propagace, servis) Registrace na vendor listy

49 SPECIFIKA JEDNÁNÍ podat včas žádost o vízum (vždy business), opakovaně urgovat - i osobně vyřízení nutné komorou potvrzené pozvání partnera nízká frekvence letů (Lufthansa, Air France, Turkish Airlines, od 07/2010 ČSA via Dubai) víkend může vstoupit do jednání (nelze pokračovat) osobní kontakt mezi stranami dlouhé držení ruky hostitelem při vítání je výraz pohostinnosti, vysloveným projevem přátelství je objetí a s krátkým dotekem oběma tvářemi (viz francouzský uvítací zvyk). všechny potraviny i nápoje se konzumují zásadně pravou rukou, při tradičním pohoštění se jí rukama v sedě na zemi (hygiena nohou) uvítací občerstvení je světlá trpká káva dolévaná do malého šálku, potom malý šálek s ouškem přeslazeného čaje a někdy také datle. Nejslušnější je si kávu nechat nalít, ale ne více než třikrát

Poloha ostrovní stát v Perském zálivu poblíž Arabského poloostrova mezi Katarem a Saúdskou Arábií

Poloha ostrovní stát v Perském zálivu poblíž Arabského poloostrova mezi Katarem a Saúdskou Arábií ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TERITORIU A JEHO EKONOMICE Oficiální název státu Česky: Království Bahrajn, Bahrajnské království Arabsky v českém přepisu: Mamlaka Al-Bahrajn Anglicky: Kingdom of Bahrain Poloha ostrovní

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 09/2015

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 09/2015 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 09/2015 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Průmyslová produkce... 2 Nezaměstnanost...

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2015

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2015 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 04/2015 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Průmyslová produkce... 2 Nezaměstnanost...

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 07/2015

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 07/2015 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 07/2015 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Průmyslová produkce... 2 Nezaměstnanost...

Více

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 08/2010

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 08/2010 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 08/2010 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Výroba... 3 Nezaměstnanost... 4 Průměrná mzda...

Více

NOVÝ ZÉLAND EXPORTNÍ MOŽNOSTI PRO ČESKÉ FIRMY

NOVÝ ZÉLAND EXPORTNÍ MOŽNOSTI PRO ČESKÉ FIRMY NOVÝ ZÉLAND EXPORTNÍ MOŽNOSTI PRO ČESKÉ FIRMY Obsah: Základní charakteristika země Ekonomika Zahraniční obchod Proč právě Nový Zéland? Perspektivní obory Jak na to? Základní charakteristika země Rozloha:

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2013

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2013 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 02/2013 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Polské zahraniční investice... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Podpora českých firem při obchodování s Vietnamem

Podpora českých firem při obchodování s Vietnamem s Vietnamem s Vietnamem 1 Všeobecné údaje Vietnamská socialistická republika rozloha 331.221 km 2 počet obyvatel 89,7 milionů (2013) 53% obyvatel je mladších 25 let 29% městských obyvatel 71% venkovských

Více

Změny postavení EU a USA v globální ekonomice a jejich důsledky

Změny postavení EU a USA v globální ekonomice a jejich důsledky Změny postavení EU a USA v globální ekonomice a jejich důsledky PhDr. Jiří Malý, Ph.D. ředitel Institutu evropské integrace, NEWTON College, a. s. Vědeckopopularizační konference Postavení a vztahy Evropské

Více

Sankce: EU versus Rusko. Rizika přímých a nepřímých dopadů oboustranných sankcí. David Marek Hlavní ekonom Deloitte Czech Republic

Sankce: EU versus Rusko. Rizika přímých a nepřímých dopadů oboustranných sankcí. David Marek Hlavní ekonom Deloitte Czech Republic Sankce: EU versus Rusko Rizika přímých a nepřímých dopadů oboustranných sankcí David Marek Hlavní ekonom Deloitte Czech Republic Přehled Přímé dopady Sankce EU proti Rusku 3 Sankce Ruska proti EU 4 Nepřímé

Více

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 11/2010

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 11/2010 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 11/2010 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Výroba... 3 Nezaměstnanost... 4 Průměrná mzda...

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2015

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2015 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 02/2015 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Polské přímé zahraniční investice... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 12/2012

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 12/2012 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 12/2012 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Polské zahraniční investice... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry EXPORTNÍ STRATEGIE ČESKÉ REPUBLIKY PRO OBDOBÍ 2012-2020 Petr Nečas Martin Kuba RNDr. Petr Nečas předseda vlády Čeho chceme tedy strategií dosáhnout? Udržení tempa

Více

OVÁNÍ KONKURENCESCHOPNOSTI ČESKÉ EKONOMIKY

OVÁNÍ KONKURENCESCHOPNOSTI ČESKÉ EKONOMIKY ZVYŠOV OVÁNÍ KONKURENCESCHOPNOSTI ČESKÉ EKONOMIKY Mirek Topolánek předseda vlády ČR Fourth Business Roundtable with the Government of the Czech Republic ic,, 20.11.2007 REFORMNÍ DOKTRÍNA FILOZOFIE REFORMNÍ

Více

Měsíční přehled č. 04/02

Měsíční přehled č. 04/02 Měsíční přehled č. 04/02 Zahraniční obchod České republiky Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu dosáhl v dubnu 2002 obrat zahraničního obchodu v běžných cenách 223,0 mld.kč, čímž se v meziročním

Více

Mexiko Česká republika perspektivy obchodních vztahů

Mexiko Česká republika perspektivy obchodních vztahů Mexiko Česká republika perspektivy obchodních vztahů Mexiko Mexiko patří k nejvyspělejším a rozlohou největším státům Latinské Ameriky. Člen OECD, Pacifické aliance Aktuálně 14. ekonomika světa (MMF) 1,972

Více

Bulharsko? Přemýšlejte o něm

Bulharsko? Přemýšlejte o něm Bulharsko? Přemýšlejte o něm Martin Vacek ředitel pobočky PETERKA & PARTNERS v Sofii www.peterkapartners.com Pár ekonomických dat za 2. čtvrtletí roku 2008 Růst HDP ve výši 7,1 % Růst domácí poptávky ve

Více

STROJÍRENSTVÍ OSTRAVA 2015

STROJÍRENSTVÍ OSTRAVA 2015 STROJÍRENSTVÍ OSTRAVA 2015 Exportní dovednosti a úspěchy společností Národního strojírenského klastru Aktuální příležitosti a překážky v zahraničním obchodě Milan Hovorka Česká republika: globální kontext

Více

Přírodní zdroje. Obnovitelné Půdy, voda, biomasa, sluneční energie Neobnovitelné Nerostné suroviny

Přírodní zdroje. Obnovitelné Půdy, voda, biomasa, sluneční energie Neobnovitelné Nerostné suroviny Přírodní zdroje Obnovitelné Půdy, voda, biomasa, sluneční energie Neobnovitelné Nerostné suroviny Energetické zdroje (primární) 1. Ropa 38,1% 2004: 83,0 mil. barelů denně 2. Uhlí 24,0% 3. Zemní plyn 23,6%

Více

C.4 Vztahy k zahraničí

C.4 Vztahy k zahraničí Prameny: ČNB, ČSÚ, Eurostat, propočty MF ČR. Tabulka C..1: Platební bilance roční 3 5 7 9 1 11 Vývoz zboží (fob) mld. K č 15 1371 173 19 15 79 7 131 319 rů st v % 1, 9,3 5,7,5 1, 15,, 13,,, Dovoz zboží

Více

11. Přednáška Světová banka, mezinárodní finanční instituce

11. Přednáška Světová banka, mezinárodní finanční instituce 11. Přednáška Světová banka, mezinárodní finanční instituce Světová banka (SB) = World Bank (WB) = Mezinárodní banka pro rekonstrukci a rozvoj = International Bank for Reconstruction and Development (IBRD)

Více

Národní h ospo ář dá t s ví a sociální sy sté m ČR

Národní h ospo ář dá t s ví a sociální sy sté m ČR Národní hospodářství tí a sociální systém ČR ObN 3. ročník Ekonomické sektory: Národní hospodářství primární (zemědělství a hornictví) sekundární í( (zpracovatelský průmysl) ů terciární (poskytování služeb)

Více

Témata profilové maturitní zkoušky z předmětu Ekonomika a právo

Témata profilové maturitní zkoušky z předmětu Ekonomika a právo Témata profilové maturitní zkoušky z předmětu Ekonomika a právo obor Podnikání 1. Základní ekonomické pojmy - Předmět ekonomie, základní ekonomické systémy, hospodářský proces, potřeby, statky, služby,

Více

C.4 Vztahy k zahraničí

C.4 Vztahy k zahraničí C. Vztahy k zahraničí Prameny: ČNB, ČSÚ, Eurostat, propočty MF ČR. Tabulka C..1: Platební bilance roční 5 7 9 1 11 1 13 1 Výkonová bilance 1) mld. Kč 1 1 1 11 19 19 19 1 5 obchodní bilance ) mld. Kč 9

Více

OBCHODNÍ A INVESTIČNÍ AKTIVITY MEZI ČR A JIŽNÍ KOREOU

OBCHODNÍ A INVESTIČNÍ AKTIVITY MEZI ČR A JIŽNÍ KOREOU ANALÝZA AMSP ČR OBCHODNÍ A INVESTIČNÍ AKTIVITY MEZI ČR A JIŽNÍ KOREOU 29. 11. 2015, Praha Zpracoval řešitelský tým Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Obsah: Porovnání jihokorejských investic

Více

1.Teoretické vymezení cestovního ruchu v platební bilanci 2. Cestovní ruch v platební bilanci ČR 3. Dopady hospodářské krize na cestovní ruch 4.

1.Teoretické vymezení cestovního ruchu v platební bilanci 2. Cestovní ruch v platební bilanci ČR 3. Dopady hospodářské krize na cestovní ruch 4. Zahraniční cestovní ruch ČR Rudolf Olšovský ředitel odboru platební bilance Sekce měnová a statistiky ČNB VŠE Praha 17. září 2009 Obsah 1.Teoretické vymezení cestovního ruchu v platební bilanci 2. Cestovní

Více

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 2/2011

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 2/2011 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 2/2011 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Výroba... 3 Nezaměstnanost... 4 Průměrná mzda...

Více

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry

Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry Otevíráme nové trhy a služby pro exportéry EXPORTNÍ STRATEGIE ČESKÉ REPUBLIKY PRO OBDOBÍ 2012-2020 Petr Nečas Martin Kuba RNDr. Petr Nečas předseda vlády 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000

Více

Saúdská Arábie logistické aspekty

Saúdská Arábie logistické aspekty Saúdská Arábie logistické aspekty Teritoriální setkání ICC ČR 2.dubna 2014 SAÚDSKÁ ARÁBIE, největší země arabského poloostrova a jedna z největších zemí světa vůbec, neposkytuje rozvoji logistiky příliš

Více

Czech Libyan Chamber of Commerce 02.04.2014 CLOK - CLCC

Czech Libyan Chamber of Commerce 02.04.2014 CLOK - CLCC Czech Libyan Chamber of Commerce O nás Česko-libyjská obchodní komora navazuje na historické kořeny úspěšné spolupráce v oblasti obchodu, průmyslu, zemědělství, vzdělávání, zdravotnictví atp. Komora se

Více

Mexiko - možnosti obchodní a technologické spolupráce pro české firmy 20. března 2014

Mexiko - možnosti obchodní a technologické spolupráce pro české firmy 20. března 2014 Mexiko - možnosti obchodní a technologické spolupráce pro české firmy 20. března 2014 Česká exportní banka Klíčový partner českých exportérů a jejich zahraničních zákazníků Vládní program na podporu exportu

Více

Makroekonomické informace 6/2009 2015-05-04 00:00:00

Makroekonomické informace 6/2009 2015-05-04 00:00:00 Makroekonomické informace 6/2009 205-05-04 00:00:00 2 V březnu 2009 - dle údajů NBP - činil příliv přímých zahraničních investic do Polska celkem 407 mil. EUR. Příliv přímých zahraničních investic V březnu

Více

Korejská republika. 1. Základní údaje o zemi. 1.1. Obyvatelstvo (odhad pro rok 2005)

Korejská republika. 1. Základní údaje o zemi. 1.1. Obyvatelstvo (odhad pro rok 2005) Korejská republika 1. Základní údaje o zemi 1.1. Obyvatelstvo (odhad pro rok 2005) Obyvatelstvo (mil.) 48,42 Přírůstek obyvatelstva 0,38 % Populace - do 14 let 19,4 % - 15 64 let 72,0 % - nad 65 let 8,6

Více

Souhrnná teritoriální informace Saúdská Arábie

Souhrnná teritoriální informace Saúdská Arábie Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Rijádu ke dni 01.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Perspektivy rozvoje rusko-české obchodně-hospodářské spolupráce v současné době. Sergej Stupar Obchodní rada Ruské federace v České republice

Perspektivy rozvoje rusko-české obchodně-hospodářské spolupráce v současné době. Sergej Stupar Obchodní rada Ruské federace v České republice Perspektivy rozvoje rusko-české obchodně-hospodářské spolupráce v současné době Sergej Stupar Obchodní rada Ruské federace v České republice Ostrava, 18 června r.2015 2 Evropská unie základný obchodní

Více

PRŮMYSL ČR. Zpracoval: Bohuslav Čížek, Jan Proksch. Praha 8. 12. 2014

PRŮMYSL ČR. Zpracoval: Bohuslav Čížek, Jan Proksch. Praha 8. 12. 2014 PRŮMYSL ČR Zpracoval: Bohuslav Čížek, Jan Proksch Praha 8. 12. 2014 Obsah I. Postavení průmyslu II. Majetková struktura českého průmyslu III. Postavení průmyslu z pohledu mezinárodní konkurenceschopnosti

Více

Vnější ekonomické vztahy - hlavní faktory a rizika na běžném účtu

Vnější ekonomické vztahy - hlavní faktory a rizika na běžném účtu Vnější ekonomické vztahy - hlavní faktory a rizika na běžném účtu Ing. Miroslav Kalous, CSc. Česká národní banka, sekce měnová a statistiky miroslav.kalous@.kalous@cnb.czcz Seminář MF ČR, Smilovice 2.12.2003

Více

Aktuální informace o vývoji obchodní výměny mezi ČR a Kazachstánem

Aktuální informace o vývoji obchodní výměny mezi ČR a Kazachstánem Aktuální informace o vývoji obchodní výměny mezi ČR a Kazachstánem Kazachstán (KZ) je pro ČR již tradičním obchodním partnerem a v rámci regionu Střední Asie také nejvýznamnějším partnerem. Dosavadní výsledky

Více

VÝVOJ ZAHRANIČNÍHO OBCHODU ČESKÉ REPUBLIKY ZA PRVNÍ ČTVRTLETÍ ROKU 2015

VÝVOJ ZAHRANIČNÍHO OBCHODU ČESKÉ REPUBLIKY ZA PRVNÍ ČTVRTLETÍ ROKU 2015 VÝVOJ ZAHRANIČNÍHO OBCHODU ČESKÉ REPUBLIKY ZA PRVNÍ ČTVRTLETÍ ROKU 2 Obsah 1. Stručný přehled zahraničního obchodu České republiky... 3 2. Teritoriální struktura českého zahraničního obchodu... 6 2.1 Export...

Více

Perspektivy rozvoje chemického. průmyslu v ČR. Kulatý stůl k problematice vzdělávání pracovníků pro konkurenceschopný chemický průmysl 15.1.

Perspektivy rozvoje chemického. průmyslu v ČR. Kulatý stůl k problematice vzdělávání pracovníků pro konkurenceschopný chemický průmysl 15.1. průmyslu v ČR Kulatý stůl k problematice vzdělávání pracovníků pro konkurenceschopný chemický průmysl 15.1.2015 průmyslu v ČR 1 Současný vývoj chemického průmyslu v ČR Postavení chemického průmyslu v české

Více

Perspektivní obory pro vývoz do Číny

Perspektivní obory pro vývoz do Číny Perspektivní obory pro vývoz do Číny 1) Úvod Již ve třicátých letech minulého století dodávalo Československo do Číny investiční celky, např. cukrovary. Značného objemu ve vývozu investičních celků do

Více

Seminární práce. Vybrané makroekonomické nástroje státu

Seminární práce. Vybrané makroekonomické nástroje státu Seminární práce Vybrané makroekonomické nástroje státu 1 Obsah Úvod... 3 1 Fiskální politika... 3 1.1 Rozdíly mezi fiskální a rozpočtovou politikou... 3 1.2 Státní rozpočet... 4 2 Monetární politika...

Více

Perspektivní obory pro vývoz do Číny

Perspektivní obory pro vývoz do Číny Perspektivní obory pro vývoz do Číny 1) Úvod Již ve třicátých letech minulého století dodávalo Československo do Číny např. cukrovary a pivovary. Značného objemu ve vývozu do ČLR bylo dosaženo zejména

Více

Cesta k novým trhům. Klíčový partner českých exportérů a jejich zahraničních zákazníků

Cesta k novým trhům. Klíčový partner českých exportérů a jejich zahraničních zákazníků Cesta k novým trhům Klíčový partner českých exportérů a jejich zahraničních zákazníků Vládní program na podporu exportu České republiky MPO EGAP ČEB CzechTrade MZV hájí obchodní zájmy České republiky v

Více

Určeno studentům středního vzdělávání s maturitní zkouškou, předmět Ekonomika, okruh Národní a mezinárodní ekonomika

Určeno studentům středního vzdělávání s maturitní zkouškou, předmět Ekonomika, okruh Národní a mezinárodní ekonomika Určeno studentům středního vzdělávání s maturitní zkouškou, předmět Ekonomika, okruh Národní a mezinárodní ekonomika Materiál vytvořil: Ing. Karel Průcha Období vytvoření VM: září 2013 Klíčová slova: monopol,

Více

Srovnání návrhu rozpočtu 2013 se schváleným rozpočtem 2012. Příloha č. 3

Srovnání návrhu rozpočtu 2013 se schváleným rozpočtem 2012. Příloha č. 3 Srovnání návrhu rozpočtu se schváleným rozpočtem Příloha č. 3 Samospráva - ORJ 91 9153 - grantová a dotační politika 3399 Ostatní záležitosti kultury, církví a sdělovacích prostředků (v tis. Kč) 522 Neinvestiční

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 02/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 06/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 06/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 06/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Ondřej Michalovský, specialista zahraničního obchodu (GTPS) Financing Business with Egypt

Ondřej Michalovský, specialista zahraničního obchodu (GTPS) Financing Business with Egypt Ondřej Michalovský, specialista zahraničního obchodu (GTPS) Bankovní systém v Egyptě OBSAH Největší banky v Egyptě Dokumentární platby Trade Facilitation Program - EBRD Bankovní záruky Exportní faktoring

Více

Bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu v druhovém členění rozpočtové skladby

Bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu v druhovém členění rozpočtové skladby Strana 1 P Ř Í J M Y Daně z příjmů fyzických osob v tom: Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků Daň z příjmů fyzických osob ze samostatně výdělečné činnosti Daň z příjmů fyzických

Více

Osnova. 1. První ropný šok. 2. Druhý ropný šok. 3. Třetí ropný šok

Osnova. 1. První ropný šok. 2. Druhý ropný šok. 3. Třetí ropný šok 12. Ropné šoky RB Osnova 1. První ropný šok 2. Druhý ropný šok 3. Třetí ropný šok Ropné šoky na časové ose První ropná krize první šok V 50. a 60. letech prožívá západní Evropa období výrazného hospodářského

Více

SENÁTU PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

SENÁTU PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY 212 10. funkční období 212 Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Bahrajnského království o letecké dopravě

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 04/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Z úrovně projektů budou příjemcem podpory povinně vykazovány a naplňovány všechny následující indikátory 1 :

Z úrovně projektů budou příjemcem podpory povinně vykazovány a naplňovány všechny následující indikátory 1 : Souhrn programu Program Marketing podporuje pořízení služeb pro malé a střední podniky zaměřených na mezinárodní konkurenceschopnost usnadňující vstup na zahraniční trhy. Podporované aktivity Usnadnění

Více

SPOLEČNOST HAMÉ. a expanze na zahraničních trzích

SPOLEČNOST HAMÉ. a expanze na zahraničních trzích SPOLEČNOST HAMÉ a expanze na zahraničních trzích Skupina Hamé Je jedním z největších českých producentů a vývozců trvanlivých a chlazených potravin včetně kojenecké stravy, bagetového programu a polotovarů

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 05/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 05/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 05/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Konkurenceschopnost firem: Jaké bezprostřední dopady mělo umělé oslabení koruny?

Konkurenceschopnost firem: Jaké bezprostřední dopady mělo umělé oslabení koruny? Konkurenceschopnost firem: Jaké bezprostřední dopady mělo umělé oslabení koruny? Drahomíra Dubská Mezinárodní vědecká konference Insolvence 2014: Hledání cesty k vyšším výnosům pořádaná v rámci projektu

Více

Makroekonomické informace 3/2009 2015-05-04 00:00:00

Makroekonomické informace 3/2009 2015-05-04 00:00:00 Makroekonomické informace 3/2009 205-05-04 00:00:00 2 Po celý rok 2008 dle údajů NBP (Polské národní banky) - činil příliv přímých zahraničních investic do Polska celkem 50 mil. EUR. Příliv přímých zahraničních

Více

Hospodářská politika

Hospodářská politika Hospodářská politika doc. Ing. Jana Korytárová, Ph.D. Hlavní cíl: zajištění ekonomického růstu, ekonomické rovnováhy, cenové stability, plné zaměstnanosti a sociálních úkolů státu. 1 Cílů HP je dosahováno

Více

Tabulka č. 1: Pokladní plnění státního rozpočtu České republiky 2014 - příjmy (v mil. Kč)

Tabulka č. 1: Pokladní plnění státního rozpočtu České republiky 2014 - příjmy (v mil. Kč) V. Tabulková část Tabulka č. 1: Pokladní plnění státního rozpočtu ČR 2014 příjmy Tabulka č. 2: Pokladní plnění státního rozpočtu ČR 2014 výdaje Tabulka č. 3: Příjmy kapitol r. 2014 Tabulka č. 4: Výdaje

Více

Výroba a export dopravních prostředků v ČR a ekonomická krize

Výroba a export dopravních prostředků v ČR a ekonomická krize Výroba a export dopravních prostředků v ČR a ekonomická krize Ing. Jan Vogl Abstrakt Cílem této studie je analýza zahraničního obchodu se zaměřením na stroje a dopravní prostředky. V provedené analýze

Více

2 0 1 0-2 0 1 3. Projekt : CZ.1.07/3.2.07/01.0036 OPF- SU

2 0 1 0-2 0 1 3. Projekt : CZ.1.07/3.2.07/01.0036 OPF- SU 1 V Ý Z N A M V N Ě J Š Í C H E K O N O M I C K Ý C H V Z T A H Ů V N Á R O D N Í E K O N O M I C E V Z D Ě L Á V A C Í M A T E R I Á L K E K U R Z U Z A H R A N I Č N Í O B C H O D S L E Z S K Á U N I

Více

Efektivním financováním exportu podporovat růst mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky

Efektivním financováním exportu podporovat růst mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky Efektivním financováním exportu podporovat růst mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky Vládní program na podporu exportu České republiky Ministerstvo průmyslu a obchodu hájí obchodní zájmy České

Více

Statistika vyplněnosti databáze HBI www.hbi.cz 3Q / 2012

Statistika vyplněnosti databáze HBI www.hbi.cz 3Q / 2012 Statistika vyplněnosti databáze HBI www.hbi.cz 3Q / 2012 1. Kompletní databáze firem (RES) Vyplněnost RES firem Popis Záznamů Firem Název firmy 816 282 635 150 Adresa 635 212 635 184 Tel. 173 117 138 815

Více

1. Základní ekonomické pojmy Rozdíl mezi mikroekonomií a makroekonomií Základní ekonomické systémy Potřeba, statek, služba, jejich členění Práce,

1. Základní ekonomické pojmy Rozdíl mezi mikroekonomií a makroekonomií Základní ekonomické systémy Potřeba, statek, služba, jejich členění Práce, 1. Základní ekonomické pojmy Rozdíl mezi mikroekonomií a makroekonomií Základní ekonomické systémy Potřeba, statek, služba, jejich členění Práce, druhy práce, pojem pracovní síla Výroba, výrobní faktory,

Více

Čtvrtletní přehled za říjen až prosinec a celkový vývoj za celý rok 2003

Čtvrtletní přehled za říjen až prosinec a celkový vývoj za celý rok 2003 Čtvrtletní přehled za říjen až prosinec a celkový vývoj za celý rok Zahraniční obchod České republiky Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí roku obrat zahraničního

Více

Pavel Řežábek člen bankovní rady ČNB

Pavel Řežábek člen bankovní rady ČNB Domácí a světový ekonomický vývoj Pavel Řežábek člen bankovní rady ČNB Ekonomická přednáška v rámci odborné konference Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě Brno, 24. října 212

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 01/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 01/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 01/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

DISKUSE. K předmětné prezentaci postupuji srovnání. České republiky se Švédskem. Zpracoval : Jára Miroslav

DISKUSE. K předmětné prezentaci postupuji srovnání. České republiky se Švédskem. Zpracoval : Jára Miroslav 1 DISKUSE K JEDNÁNÍ 1. PRACOVNÍHO TÝMU ODBORNÉ KOMISE PRO DŮCHODOVOU REFORMU ze dne 7. 1. 2016 k prezentaci pan JAROSLAV VOSTATEK Scénáře dílčích penzijních reforem K předmětné prezentaci postupuji srovnání

Více

Maturitní témata EKONOMIKA

Maturitní témata EKONOMIKA Maturitní témata EKONOMIKA Školní rok 2014/2015 1. Ekonomie jako věda - význam ekonomického vzdělání - vztah ekonomiky a politiky - makroekonomie - mikroekonomie - zákon vzácnosti - hospodaření - efektivnost

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) žáky 2. stupně ZŠ

Více

Z metodického hlediska je třeba rozlišit, zda se jedná o daňovou kvótu : jednoduchou; složenou; konsolidovanou.

Z metodického hlediska je třeba rozlišit, zda se jedná o daňovou kvótu : jednoduchou; složenou; konsolidovanou. Daňová kvóta Daňová kvóta (Tax Quota) patří mezi významné ukazatele uplatňované při mezinárodní komparaci. Je poměrovým ukazatelem vyjadřujícím úroveň daňových výnosů ve vztahu k hrubému domácímu produktu

Více

Ekonomická transformace a její lekce pro dnešek

Ekonomická transformace a její lekce pro dnešek Ekonomická transformace a její lekce pro dnešek Konference 25 let kapitalismu v České republice Žofín, 15. listopadu 214 Vladimír Tomšík Česká národní banka Stav ekonomiky na počátku transformace Země

Více

Přehled zdrojů informací o EU na Internetu

Přehled zdrojů informací o EU na Internetu Přehled zdrojů informací o EU na Internetu V češtině: http://www.evropska-unie.cz Delegace Evropské komise v ČR, Informační centrum Evropské unie (ICEU) Přehledně uspořádané aktualizy o Delegaci EK v ČR,

Více

Cestovní ruch. VY_32_INOVACE_Z.3.25 PaedDr. Alena Vondráčková 2.pololetí školního roku 2012/2013

Cestovní ruch. VY_32_INOVACE_Z.3.25 PaedDr. Alena Vondráčková 2.pololetí školního roku 2012/2013 Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

Potenciál klastrů v Karlovarském kraji

Potenciál klastrů v Karlovarském kraji Potenciál klastrů v Karlovarském kraji RNDr. Jan Vozáb, PhD. Východisko M. Porter Klastry jsou úspěšná odvětví spojená vertikálními (dodavatelsko - odběratelskými) a horizontálními (společní zákazníci,

Více

Vstup Chorvatska do EU a jeho aktuální ekonomická situace

Vstup Chorvatska do EU a jeho aktuální ekonomická situace Vstup Chorvatska do EU a jeho aktuální ekonomická situace Semestrální práce Bc. Kristýna Krásna, Bc. Markéta Nováková Obsah 1. Všeobecné informace o zemi 2. Historický background 3. Překážky vstupu do

Více

Kypr: ekonomický vývoj po roce 2008. Kristýna Dohnalová Kateřina Drdová

Kypr: ekonomický vývoj po roce 2008. Kristýna Dohnalová Kateřina Drdová Kypr: ekonomický vývoj po roce 2008 Kristýna Dohnalová Kateřina Drdová Obsah prezentace 1) Rozdělení Kypru 2) Ekonomická charakteristika země 3) Nejdůležitější události v souvislosti s ekonomickým vývojem

Více

4. CZ-NACE 15 - VÝROBA USNÍ A SOUVISEJÍCÍCH VÝROBKŮ

4. CZ-NACE 15 - VÝROBA USNÍ A SOUVISEJÍCÍCH VÝROBKŮ Výroba usní a souvisejících výrobků 4. CZ-NACE 15 - VÝROBA USNÍ A SOUVISEJÍCÍCH VÝROBKŮ 4.1 Charakteristika odvětví V roce 2009 nahradila klasifikaci OKEČ nová klasifikace CZ-NACE. Podle této klasifikace

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 09/2013

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 09/2013 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 09/2013 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Polské zahraniční investice... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

PAKT EURO PLUS: HODNOCENÍ DOSAVADNÍCH ZKUŠENOSTÍ

PAKT EURO PLUS: HODNOCENÍ DOSAVADNÍCH ZKUŠENOSTÍ PAKT EURO PLUS: HODNOCENÍ DOSAVADNÍCH ZKUŠENOSTÍ Prezentace J. M. Barrosa, předsedy Evropské komise, Evropské radě dne 9. prosince 2011 Pakt euro plus v souvislostech Evropa 2020 Postup při makroekonomické

Více

Projekt realizovaný na SPŠ Nové Město nad Metují. s finanční podporou v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Královéhradeckého kraje

Projekt realizovaný na SPŠ Nové Město nad Metují. s finanční podporou v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Královéhradeckého kraje Projekt realizovaný na SPŠ Nové Město nad Metují s finanční podporou v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Královéhradeckého kraje Národní hospodářství Ing.Vlasáková 1 Makroekonomické

Více

Makroekonomické informace 06/2008 2015-05-04 00:00:00

Makroekonomické informace 06/2008 2015-05-04 00:00:00 Makroekonomické informace 06/008 05-05-04 00:00:00 Květen byl dalším měsícem tohoto roku, ve kterém byl zaznamenán pokles počtu nezaměstnaných. K poklesu nezaměstnanosti přispěl postupně zvyšující se počet

Více

Měsíční přehled č. 12/00

Měsíční přehled č. 12/00 Měsíční přehled č. 12/00 Zahraniční obchod České republiky Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu dosáhl v prosinci 2000 obrat zahraničního obchodu v běžných cenách výše 204,5 mld.kč, čímž

Více

6. CZ-NACE 17 - VÝROBA PAPÍRU A VÝROBKŮ Z PAPÍRU

6. CZ-NACE 17 - VÝROBA PAPÍRU A VÝROBKŮ Z PAPÍRU 6. - VÝROBA PAPÍRU A VÝROBKŮ Z PAPÍRU Výroba papíru a výrobků z papíru 6.1 Charakteristika odvětví Odvětví CZ-NACE Výroba papíru a výrobků z papíru - celulózopapírenský průmysl patří dlouhodobě k perspektivním

Více

GLOBÁLNÍ HEGEMONIE. Amerika a její výzvy

GLOBÁLNÍ HEGEMONIE. Amerika a její výzvy GLOBÁLNÍ HEGEMONIE Amerika a její výzvy Schopnost prosadit svůj vliv kdekoli ve světě x nakolik je využívaná? Složky hegemonie: Hospodářská Politická Vojenská Kulturní Co je to globalní Hegemonie regionalní

Více

Česká exportní banka Spolehlivý finanční partner exportu

Česká exportní banka Spolehlivý finanční partner exportu Česká exportní banka Spolehlivý finanční partner exportu Klíčový partner českých exportérů a jejich zahraničních zákazníků 1 Vládní program na podporu exportu České republiky MPO EGAP ČEB CzechTrade MZV

Více

Ekonomická diplomacie České republiky

Ekonomická diplomacie České republiky Systém řízení ekonomické diplomacie v České republice Analýza zpracovaná v rámci projektu Posilování sociálního dialogu s důrazem na modernizaci institucí, rozvoj lidských zdrojů a rozvoj kvality služeb

Více

Emirát Dubaj. Obsah: 1. informace o jurisdikci 2. všeobecné informace o zemi 3. zdanění 4. společnosti, právní formy 5. závěr

Emirát Dubaj. Obsah: 1. informace o jurisdikci 2. všeobecné informace o zemi 3. zdanění 4. společnosti, právní formy 5. závěr Emirát Dubaj Obsah: 1. informace o jurisdikci 2. všeobecné informace o zemi 3. zdanění 4. společnosti, právní formy 5. závěr informace o jurisdikci Výnosy z těžby ropy a zemního plynu v současné době přispívají

Více

Průzkum makroekonomických prognóz

Průzkum makroekonomických prognóz Průzkum makroekonomických prognóz Makroekonomický scénář Konvergenčního programu, makroekonomické rámce státního rozpočtu a rozpočtového výhledu a predikce MF ČR jsou pravidelně srovnávány s výsledky šetření

Více

Kapitálové trhy a fondy ČP INVEST 6.9.-17.9. 2010. Ing. Milan Tomášek 21.9.2010 Praha

Kapitálové trhy a fondy ČP INVEST 6.9.-17.9. 2010. Ing. Milan Tomášek 21.9.2010 Praha Kapitálové trhy a fondy ČP INVEST 6.9.-17.9. 2010 Ing. Milan Tomášek 21.9.2010 Praha Vývoj fondů ČP INVEST v roce 2010 Zhodnocení fondů v roce 2010 Zhodnocení fondů za 14D OPF Zlatý 10,32% OPF Farmacie

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 9/2012

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 9/2012 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 9/2012 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Průmyslová produkce... 3 Nezaměstnanost...

Více

II. Stavebnictví (postavení stavebnictví v NH, stavební trh, stavební produkce a ceny, pracovníci a mzdy, hospodářské výsledky stavebních podniků)

II. Stavebnictví (postavení stavebnictví v NH, stavební trh, stavební produkce a ceny, pracovníci a mzdy, hospodářské výsledky stavebních podniků) Cílem příručky Stavebnictví České Republiky je poskytovat základní informace o investiční výstavbě, stavebnictví a stavebních hmotách, a to tuzemským osobám činným ve stavebnictví a ve výrobě stavebních

Více

Průmysl. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#o

Průmysl. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#o 1. Vysvětlete: a) Jaký je podíl zaměstnaných osob v průmyslu v zemích méně vyspělých a v nejvyspělejších. Proč? b) Jakým způsobem lze členit průmysl. Která odvětví jsou chápána jako tzv. tradiční, moderní

Více

Export zboží služeb a investic

Export zboží služeb a investic Export zboží služeb a investic rady pro úspěšný vývoz Základní instituce podporující export českých firem Ministerstvo průmyslu a obchodu Česká agentura na podporu obchodu / CzechTrade Zastupitelské úřady

Více

Daňové zatížení podniků v Bavorsku činí průměrně 28,7% (v Německu: 29,8%). To je méně než v mnoha jiných průmyslově vyspělých zemích.

Daňové zatížení podniků v Bavorsku činí průměrně 28,7% (v Německu: 29,8%). To je méně než v mnoha jiných průmyslově vyspělých zemích. Všeobecně Daně v Bavorsku Daňové zatížení podniků v Bavorsku činí průměrně 28,7% (v Německu: 29,8%). To je méně než v mnoha jiných průmyslově vyspělých zemích. Kromě toho existuje řada daňových úlev a

Více

Změny a aktuality v oblasti vnitřního trhu EU, obchodní a investiční politiky EU a dopady na bilaterální obchodní vztahy

Změny a aktuality v oblasti vnitřního trhu EU, obchodní a investiční politiky EU a dopady na bilaterální obchodní vztahy Změny a aktuality v oblasti vnitřního trhu EU, obchodní a investiční politiky EU a dopady na bilaterální obchodní vztahy, Praha, 2015 1 Vnitřní trh a Společná obchodní politika EU Obchodní vztahy mezi

Více

ČESKÁ EKONOMIKA 2015. Ing. Martin Hronza ČESKÁ EKONOMIKA 2015. ředitel odboru ekonomických analýz

ČESKÁ EKONOMIKA 2015. Ing. Martin Hronza ČESKÁ EKONOMIKA 2015. ředitel odboru ekonomických analýz 1 Přehled ekonomiky České republiky HDP Trh práce Inflace Platební bilance Zahraniční investice Průmysl Zahraniční obchod 2 Hlavní charakteristiky české ekonomiky Malá, otevřená ekonomika, výrazně závislá

Více