Vytvořila: Lenka Dvořáčková

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vytvořila: Lenka Dvořáčková"

Transkript

1 Jak napsat motivační dopis Vytvořila: Lenka Dvořáčková 1 Rozvojové a poradenské centrum Vysoká škola ekonomická v Praze nám. W. Churchilla Praha 3 tel.: fax: web:

2 Obsah 1 JAK NAPSAT MOTIVAČNÍ DOPIS? OBECNÁ CHARAKTERISTIKA MINIMÁLNÍ PŘIJATELNÁ VERZE MOTIVAČNÍHO DOPISU PRŮVODNÍ A MOTIVAČNÍ DOPIS; MOTIVAČNÍ DOPIS JAKO PŘÍLOHA JAK URČITĚ NEMÁ MOTIVAČNÍ DOPIS VYPADAT OBSAH OSLOVENÍ ZDROJ INFORMACE O PRACOVNÍ NABÍDCE VYJÁDŘENÍ ZÁJMU, MOTIVACE, DOPLNĚNÍ CV Jsem ideální kandidát Nesplňuji všechny požadavky INFORMACE O PŘÍLOHÁCH, VÝZVA K ODPOVĚDI, PODĚKOVÁNÍ, PODPIS PODSTATNÉ BODY MOTIVAČNÍHO DOPISU PŘÍKLADY SPRÁVNÉHO MOTIVAČNÍHO DOPISU PRŮVODNÍ DOPIS V CIZÍM JAZYCE UŽITEČNÉ ODKAZY A DALŠÍ INFORMACE POUŽITÁ LITERATURA: Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

3 1 JAK NAPSAT MOTIVAČNÍ DOPIS? Teoretické definice a obecná doporučení týkající se motivačního, nebo také průvodního dopisu, lze nalézt v nespočtu příruček, odborných knih, nebo více či méně fundovaných internetových článků. Zde je možné najít i konkrétní formulace vhodných vět apod., (pro zájemcev závěru jsou uvedeny odkazy). Málokdy se tam ale dozvím, jak konkrétně mám dopis napsat, resp. jaké informace personalista nejvíce sleduje, a nakolik má průvodní dopis vliv na jeho rozhodnutí. Proto vznikl tento text. Snaží se komentovat a na příkladech z praxe demonstrovat sice pravdivé, ale někdy příliš obecné poučky o motivačním dopise 2 OBECNÁ CHARAKTERISTIKA Motivační či průvodní dopis provází životopis na cestě k potenciálnímu zaměstnavateli. Vyzdvihuje a upozorňuje na přednosti uchazeče ve vztahu ke konkrétní pozici, na niž se hlásí tak, aby zvýšil zájem zaměstnavatele pozvat uchazeče na osobní pohovor. Životopis mnohdy zůstává totožný pro více pozic, motivační dopis však nikoli. Je adresný, stručný a formální. Hlavním smyslem motivačního dopisu je propojit životopis uchazeče s poptávanou pozicí a zdůraznit přednosti a zájem uchazeče o pozici. Komentář To, co je výše popisováno jako hlavní smysl motivačního dopisu, tj. propojení životopisu uchazeče s poptávanou pozicí, by mělo být obsaženo již v CV samotném (viz JAK NAPSAT CV?). Pokud životopis nesplňuje stanovené požadavky, dopis,ve kterém vysvětluji, že jsem nejlepší, mě nemá šanci zachránit. Kromě toho, není vyloučeno, že motivační dopis třeba nikdo ani nepřečte Přesto má smysl motivační dopis napsat. Motivační dopis může mít v současné době mnoho podob. Vedle papírové formy životopisu, jehož motivační dopis je přiložen v obálce, je tímto názvem je nyní, v době elektronické pošty a internetu, obvykle označován text, který použiji v ové zprávě, když posílám svůj životopis jako zájemce o pracovní pozici. Takový text v těle zprávy, příp. v poli elektronické přihlášky, k tomu určeném, bývá považován za slušnost. 3 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

4 2.1 Minimální přijatelná verze motivačního dopisu Může vypadat alespoň takto: Příklad 1: Minimální přijatelná verze motivačního dopisu Dobrý den, velmi ráda bych se ucházela o vámi nabízenou pracovní pozici, a proto si dovoluji v příloze zaslat svůj životopis. Pokud Vás zaujmu, budu velmi ráda za jakýkoliv kontakt z Vaší strany. Děkuji Personalistu sice neoslní, je nekonkrétní, bez významnějšího obsahu, stylisticky a gramaticky by měl co vylepšit, ale je. Jestliže personalista dostane prázdnou zprávu, která má v lepším případě v poli předmět uveden název pozice (někdy ani to ne) a v příloze můj životopis, určitě si jeho sympatie nezískám. Samozřejmě, pokud mám naprosto dokonalý životopis, který jako jediný ze všech splňuje všechny požadavky, rád se se mnou i přes můj první nezdvořilý krok bude bavit. Jsem-li ale student, příp. absolvent, je více než pravděpodobné, že zájemců srovnatelných kvalit bude obrovské množství, a právě např. podle motivačního dopisu se personalista může rozhodovat, kterého z nás si pozve na pohovor. Zejména u absolventských pozic bývá právě z tohoto důvodu motivační dopis často vyžadován. Proto je dobré, a to i v případě, že motivační dopis nebyl výslovně požadován, napsat několik řádek o tom, kdo jsem, co vlastně chci a proč. 2.2 Průvodní a motivační dopis; Motivační dopis jako příloha Někdy se výše popsanému dopisu říká průvodní a za motivační dopis je považována další příloha, text, který podrobněji vysvětluje, proč jsem tím nejlepším kandidátem na danou pozici. POZOR! Zde existuje reálné nebezpečí, že další přílohy vedle CV, si personalista nevšimne, příp. pokud přílohu otevře, ho odradí příliš dlouhý text. Proto je lepší napsat dopis tak dlouhý, aby ho bylo možné vložit do těla mailu,( max. polovina stránky A4), a zároveň tak podstatně zvýšit pravděpodobnost jeho přečtení. Konkrétní příklady budou uvedeny po následující kapitole. 2.3 Jak určitě nemá motivační dopis vypadat Smyslem motivačního dopisu sice je zaujmout, ale rozhodně ne např. takto: 4 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

5 Příklad 2: Jak určitě nemá motivační dopis vypadat Po přečtení tohoto inzerátu se celá rodina shodla na tom,že musím reagovat a přihlásit se.tak se tedy hlásím. Manželka,dcera i malý pes.a opravdu vážně. S pozdravem nebo takto (včetně překlepů): Dobrý den. Dovolte mi v úvodu mé presentace netrdiční projev své vůle.tuto práci chci. Myslím si,že Vaše požaavky splňuji.není problém Vámi popisovanou náplň práce zvládnout. Zvažte,prosím zdali jsem ten pravý a na adresu mi sdělte Vaše stanovisko. Děkuji 3 OBSAH Motivační dopis by měl být adresován osobě zodpovědné za výběrové řízení na poptávanou pozici, kterou jednoznačně pojmenovává. Odkazuje také na zdroj informací, z něhož se uchazeč o pozici dozvěděl (př. název novin či název personálního serveru a datum). 3.1 Oslovení Je dobré ujistit se, komu zprávu, resp. CV posílám. Je-li u inzerátu uvedeno konkrétní jméno, určitě je lepší jej použít, než napsat jen obecný pozdrav. Když oslovuji, dám si velký pozor, abych jej napsal, příp. vyskloňoval správně. Příklad 3: Nástrahy oslovení Např., když se personalistka jmenuje Dvořáčková, a oslovím ji slečno Dvořáková, mohu její sympatie předčasně ztratit, a to ze dvou důvodů: - Pokud u kontaktu v inzerátu není výslovně uvedeno sl.dvořáčková, nemohu vědět že není vdaná, příp. právě to, že ve svých 40 letech stále není vdaná. Proto, nejsem-li si stoprocentně jistý, že jde o slečnu, vždy raději použiji oslovení paní. - Druhý důvod je patrný na první pohled. Vynecháním písmene č jsem paní překřtil na někoho úplně jiného. Bude-li paní rázná, a na podobné překlepy citlivá, může se stát, že s komentářem to není dopis pro mě, jej klidně odloží. Je dobré si na základě textu inzerátu ujasnit, jestli píši přímo zaměstnavateli, nebo personální agentuře. A to zejména, když uvádím, že např. reaguji na pozici asistentky ve vaší společnosti atd. Těmto způsobům oslovení by bylo lepší se vyhnout: Příklad 4:Jak neoslovovat Vážení,... Vážení a milí,... Vážená společnosti, 5 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

6 Milá Lenko,,.. ani Hezký den, Lenko (sice je to nyní oblíbený způsob, ale nevím, zda jej uznává i personalista, kterému píši) Vážená paní/vážený pane,... (lze použít, pokud nevím, komu píši, ale působí příliš šablonovitě, lepší by bylo jen Dobrý den,... ) Vážená paní Dvořáčková! (oslovení zakončené vykřičníkem) žádné oslovení Zdroj informace o pracovní nabídce Samozřejmě, je slušné a užitečné konkretizovat, kdy a jak jsem se dostal k informaci, že se výběrové řízení na danou pozici koná. Třeba alespoň takto: Příklad 5:Zdroje informace o pracovní nabídce- přijatelná verze Dobrý den, na stránkách jobs.cz jsem se dočetla, že hledáte kandidátku na pozici asistentky ředitele. O tuto práci bych měla zájem a velice ráda se dostavím k osobnímu pohovoru. V příloze zasílám CV s potřebnými informacemi. S pozdravem Opět, k tomuto dopisu není těžké najít řadu výhrad, ale alespoň základní funkci splňuje. Horší je to v tomto případě. Kandidát neuvádí, o jakou nabídku má zájem on sám a apeluje na zájem zaměstnavatele, aniž mu nastíní, proč by měl zaměstnavatelův zájem vzbudit. Příklad 6:Zdroje informace o pracovní nabídce- nepřijatelná verze Dobrý den, zaujala mne Vaše nabídka práce na internetových stránkách. V příloze Vám zasílám můj životopis, pokud budete mít zájem a Vaše nabídka je stále aktuální, dejte mi prosím vědět na tento nebo na tel Děkuji a jsem s pozdravem 3.3 Vyjádření zájmu, motivace, doplnění CV Stručně objasňuje důvody zájmu uchazeče o danou práci a propojuje požadavky z inzerátu s vlastními schopnostmi, znalostmi a zkušenostmi, resp. s tím, co sám může zaměstnavateli nabídnout. V motivačním dopise je možné upřesnit některé sporné body v CV, nicméně se tak doporučuje pouze v případě, že jsou klíčové pro danou pozici. Předejde se tak spekulacím na straně zaměstnavatele, nicméně se na ně také upozorní. 6 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

7 Komentář Vyjádření pohnutek, které mě vedly k zájmu o tuto pozici, je velmi důležité. Z dopisu rozhodně nesmí vyznít např.: Nevím, co se sebou, tak jsem zkusil třeba tohle. CV posílám vlastně všude. nebo Hledal jsem inzerát, kde není potřeba praxe,..., nebo Jsem nesmírně šikovný, umím spoustu věcí, tak mě zaměstnejte, je mi jedno na jaké pozici. Dejte mi šanci! Odstrašující příklad z praxe: Příklad 7: Vyjádření motivace- odstrašující příklad Dobrý den,nevím zda přesně odpovídám vašim požadavkům,ale váš inzerát mně velice zaujal a proto zkusím štěstí.pracuji momentálně jako pečovatel s postiženými,vyučen jsem montérem pro o.k.,7let jsem pracoval jako vedoucí v elektro prodejně,2roky jsem pracoval v USA +2roky v Londýně.To je ve zkratce mé CV a pokud budete chtít vědět více,velice rád upřesním.přeji hezký den J.Novák, 32let,rozvedený,bez závazku. Je třeba vyslovit svůj zájem právě o tuto pracovní nabídku a vysvětlit, proč mě zaujala, co mohu nabídnout Jsem ideální kandidát Je na místě zdůraznit, že skutečně splňuji zadané požadavky, zejména není-li to ze CV zcela zřejmé, (ale už v CV samotném se musím snažit uvést všechny tyto skutečnosti, a v motivačním dopise je pouze vyzdvihnout). Personalista si totiž např. není povinen zjišťovat, např. čím se můj předchozí zaměstnavatel zabýval, jak je pozice, kterou jsem zastával, postavena v organizační struktuře, nakolik aktivně jsem využíval znalost cizích jazyků apod. Právě tyto skutečnosti mi mohou být velice nápomocny. Např. tak mohu prokázat své znalosti v oboru, orientaci na trhu, přehled o fungování konkrétního businessu. Příp. zastával-li jsem samostatnou pozici přímo podřízenou vedení společnosti, i když se jmenovala asistent, je zřejmé, že úroveň mojí zodpovědnosti a samostatnosti byla vyšší než u asistentů bývá obvyklé. Stejně tak, zmínka v CV o aktivním využití angličtiny může ve skutečnosti znamenat jeden e- mail do zahraničí měsíčně, nebo denní komunikaci s kolegou- rodilým mluvčím. Není-li ze CV zřejmé, proč se právě já ucházím zrovna o tuto pozici, očekává personalista, že se to dozví v motivačním dopise. 7 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

8 3.3.2 Nesplňuji všechny požadavky Ne vždy je ale situace natolik ideální, abych se mohl pouze vychvalovat do nebes. Velmi často se stane, že nesplňuji zcela všechny požadavky kladené na uchazeče o tuto pracovní nabídku. Proto je v první řadě užitečné zvážit, co mohu nabídnout, a jestli to objektivně může stačit na zařazení do výběrového řízení. Sice se říká, že někdy stačí mít dost sebedůvěry, ba až drzosti, a dostanu se všude, to ale, skutečně neplatí. Základem je splňovat všechny povinně vyžadované parametry. Ve většině případů bývají opodstatněné, tzn., že jsou k dané práci opravdu potřeba. Proto si rozmyslím, má-li smysl se touto pozicí zabývat, příp. se připravím na to, že pravděpodobně neuspěji. POZOR! Rozhodně nezačínám motivační dopis formulkou: Sice nemám požadovanou praxi/aktivní jazykové znalosti atd.,... ale rád se všemu rychle a snadno naučím. Pokud jsem si vědom určitého handicapu, nemusím se o něm v motivačním dopise zmiňovat. Naopak, tam bych měl vyjmenovat zkušenosti, znalosti atpod., jimiž dokazuji, že se na dané místo hodím. Ty ale musí být dostatečně konkrétní a přesvědčivé. Vždy záleží na konkrétní situaci, měl bych být schopen vyhodnotit, nakolik jsou moje znalosti a zkušenosti využitelné pro inzerovanou pozici. Obvykle by v motivačním dopise mělo zaznít, že se cítím být vhodným kandidátem na danou pozici. 3.4 Informace o přílohách, výzva k odpovědi, poděkování, podpis Závěrečné sdělení mnohdy vyjadřuje zájem o osobní setkání. Celý motivační dopis by měl vyjadřovat optimismus a přiměřené sebevědomí. Určitě by neměl chybět podpis, datum a také informace o přílohách, např. CV, kopie diplomu aj. ( V příloze najdete: ; Přikládám ) Komentář Sebevědomí a optimismus Zde je dobré řídit se vlastním vkusem. To, co je pro jednoho skromné, pro jiného působí jako nehorázná troufalost,nebo naprosto nemožný styl. Níže je uveden k posouzení jeden příklad za všechny. 8 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

9 Příklad 8:Sebevědomý a optimistický styl velice neobvyklý Dobrý den, zaujala mne Vaše nabídka na pozici Obchodní zástupce Jižní Čechy Rád bych se realizoval a nabídnul k uplatnění velmi bohaté zkušenosti. umím dobře naslouchat, občas slyším i trávu růst odcházím s nabídkou, přivážím smlouvu mluvím hodně a říkám ještě více nejvíce se usmívám na zákazníky a novináře tančím i s vlky, když chtějí snažím se o prezentace co berou dech měním kabát podle větru v daném odvětví tuším kdy vycouvat se ctí a pak se vrátit Takto vyzbrojen jsem připraven posílit Váš tým. V příloze Vám zasílám svůj životopis. V případě zájmu mne, prosím, kontaktujte na... Přílohy Přílohy je dobré skutečně k dopisu připojit,dát si pozor na to, že se jedná o aktuální verzi, a že i soubor samotný má přijatelný název ( např. Peťulinka nepůsobí příliš vhodně). Poděkování, výzva, pozdrav Personalistu potěší, když mu někdo poděkuje za jeho čas a energii, které denně čtení životopisů věnuje. Zároveň neuškodí, když ho vyzvu, aby mě v případě, že se mu moje CV zamlouvá, kontaktoval (příp. uvedu kontaktní údaje). Pozdrav a podpis jsou slušností a samozřejmostí i v elektronickém dopise. 4 PODSTATNÉ BODY MOTIVAČNÍHO DOPISU Velmi stručně vyjádřeno, z motivačního dopisu by měl být patrný zájem o obor podložený studiem, praxí, osobním zájmem a volnočasovými aktivitami a prospěch nejen pro mě, ale i pro zaměstnavatele. V ideálním případě by měl motivační dopis shrnovat, že: tento,nebo příbuzný obor studuji/jsem vystudoval, nebo jsem alespoň absolvoval mnoho kurzů s podobnou tematikou, 9 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

10 mám již pracovní zkušenosti, které se oboru týkají, příp. jsem se s nimi setkal (vím, o co jde; v praxi to může znamenat, že podobnou práci dělal kolega, komunikovali jsme s takovým oddělením v rámci firmy apod. to do dopisu psát nebudu), tento obor mě zajímá a chci se mu dále věnovat. Dále by měl ujišťovat, že : bych rád uplatnil a prohloubil své stávající znalosti a zkušenosti, a zároveň byl platným a užitečným členem zaměstnavatelova týmu apod. Tato část by neměla vyznít jako...tak já si u vás udělám praxi..., ve škole mě to bavilo, tak mě to naučte v praxi... apod. Příklad 9: Motivační dopis obsahující všechny body Jsem student posledního ročníku VŠE, podnikohospodářské fakulty, se specializací na psychologii a sociologii řízení. Našel jsem tento inzerát: Pro našeho klienta, významnou výrobní společnost působící v oblasti strojírenství, hledáme vhodné kandidáty/- ky na pozici: Referent zahraničního obchodu Náplň práce: - po zaučení samostatné vyřizování obchodních případů, resp. objednávek, - spolupráce s produktovým a logistickým oddělením, - práce s s interní databází, správa portfolia klientů, - vedení potřebné administrativy. Požadavky: - VŠ vzdělání ekonomického směru, - aktivní znalost AJ, NJ, příp. dalších jazyků, - pracovní zkušenost v administrativě, - praxe v mezinárodním obchodě- výhodou, - znalost práce v MS Office, - samostatnost, spolehlivost, - schopnost učit se a pracovat v týmu. Nabízíme:... I když nejsem logistik oborem studia, ani praxí, mohu napsat velice přesvědčivý motivační dopis, který bude pravdivý. (Samozřejmě, musí být podložen odpovídajícím CV).Např. takto: Vážená paní Dvořáčková, na internetovém pracovním portále, jsem našel inzerát vystavený , v němž hledáte vhodné kandidáty na pozici Referent zahraničního obchodu. Tato pracovní nabídka mě velice zaujala a rád bych se přihlásil do výběrového řízení. 10 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

11 Jsem studentem posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze, kde studuji podnikovou ekonomiku. Absolvoval jsem mnohé kurzy týkající se logistiky, s tímto oborem jsem se setkal i v předchozím zaměstnání, a protože mě oslovil, rád bych se jím zabýval i po ukončení studia. Mám pracovní zkušenosti v administrativě týkající se zahraničního obchodu, mluvím plynně třemi světovými jazyky (AJ, NJ, FJ), běžně pracuji v MS Office, znám systémy na zpracování objednávek. V příloze posílám svůj životopis, který Vám poskytne podrobnější informace. Protože se domnívám, že splňuji stanovené požadavky,věřím, že bych mohl být platným členem vašeho týmu. Pokud budete téhož názoru, velice rád se dostavím na osobní pohovor. Děkuji Vám a těším se na odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne 5 PŘÍKLADY SPRÁVNÉHO MOTIVAČNÍHO DOPISU Příklad 10 a):správný motivační dopis Vážená paní Dvořáčková, reaguji na Vaši nabídku ASISTENT/-KA ŘEDITELE zveřejněnou na webových stránkách Vystudovala jsem obor Veřejná správa a regionální rozvoj na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Mám ekonomické znalosti (ekonomie, veřejná ekonomika) a také oborové znalosti právního a správněvědního charakteru. První pracovní zkušenosti jsem získala již během studia jako asistentka v advokátní kanceláři, kde mou hlavní náplní práce byla komunikace s klienty, vyřizování telefonátů a korespondence. Jako asistentka projektového manažera jsem pomáhala s organizací Veletrhu pracovních příležitostí. Hovořím anglicky (úroveň pokročilá) a francouzsky (úroveň střední). Ovládám práci na počítači (internet, MS Office). K mým přednostem patří flexibilita, spolehlivost a odpovědnost. Ujišťuji Vás, že funkci, která mi bude svěřena, vykonám k plné spokojenosti zaměstnavatele. Můžete mě kontaktovat na výše uvedené poštovní a ové adrese nebo telefonním čísle. Pokud Vás můj přiložený životopis zaujme, ráda se dostavím na osobní pohovor. Těším se na případnou spolupráci. 11 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

12 Příklad 10 b):správný motivační dopis Dobrý den, reaguji na Váš inzerát zveřejněný na internetových stránkách ve kterém hledáte asistentku ředitele. Po posouzení Vámi stanovených požadavků předpokládám, že mohu být vhodným kandidátem. Mohu nabídnout své několikaleté zkušenosti s prací asistentky na právním oddělení v mezinárodní firmě a předchozí praxi v advokátní kanceláři, podmiňující získání rekvalifikace v oblasti pracovník právní kanceláře. V této oblasti mám mimo jiné zkušenosti s jednáním s orgány státní správy a samosprávy, cizineckou agendou, správou archivu smluv a dokumentů a další administrativní činností (náplně práce ráda na vyžádání zašlu). Mluvím plynule anglicky (mám CAE), rok jsem žila v Anglii a rok v USA a mám výbornou uživatelskou znalost práce na PC. Další informace naleznete v přiloženém životopise. V případě dalších otázek z Vaší strany, mě kdykoliv kontaktujte na níže uvedeném telefonním čísle nebo u. Vše ostatní ráda zodpovím při osobním pohovoru. S přátelským pozdravem, 6 PRŮVODNÍ DOPIS V CIZÍM JAZYCE Je-li inzerát napsán v jiném jazyce než česky, příp. jsou-li zájemci o nabídku vyzváni, aby odepsali v cizím jazyce, je na místě napsat průvodní dopis v cizím jazyce. Ten by měl splňovat vše, co bylo výše uvedeno. Pokud je jako kontaktní osoba uveden Čech, je přípustné např. napsat 2 motivační dopisy, jeden v cizím jazyce, jeden česky. Ty by si pak měly být obsahově velmi blízké. 7 UŽITEČNÉ ODKAZY A DALŠÍ INFORMACE Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

13 8 POUŽITÁ LITERATURA: HARRIS, N. (1994): "How to Write a Curriculum Vitae", London:University of London Career Service, ISBN JAROŇOVÁ, K. a kol. (2008): "Let s Work Krok po kroku k dobré práci", Bratislava: Profesia, spol. s r.o., JIGAU, M. (2007): "Career Councelling - Compendium of Methods and Techniques", Bucharest: Afir, ISBN Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Motivační pracovním dopis trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Personální písemnosti žádost o místo

Personální písemnosti žádost o místo Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborná škola ekonomická Zlín Modernizace výuky prostřednictvím ICT registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0505 Personální písemnosti žádost o místo VY_32_INOVACE_ITP.3.13

Více

Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 9. Průvodní dopis. Mgr. Zuzana Válková

Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 9. Průvodní dopis. Mgr. Zuzana Válková Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 9. Průvodní dopis Mgr. Zuzana Válková Dopis: je písemná zpráva s aktuálním obsahem odeslaná od jedné osoby (odesílatele) k druhé osobě či instituci (adresátovi). Průvodní

Více

Jak napsat motivační dopis. Kateřina Polreichová

Jak napsat motivační dopis. Kateřina Polreichová Jak napsat motivační dopis Kateřina Polreichová K čemu slouží? přehledný a pokud možno i zajímavý informuje, o jaký obor se zajímáte vysvětluje důvody vašeho zájmu nastiňuje vaše předpoklady ke studiu

Více

Žádost o zaměstnání (průvodní, motivační, spekulativní dopis)

Žádost o zaměstnání (průvodní, motivační, spekulativní dopis) ÚŘAD PRÁCE ČESKÉ REPUBLIKY Krajská pobočka v Olomouci Vejdovského č. p. 988/4 779 00 Olomouc 9 Hodolany Žádost o zaměstnání (průvodní, motivační, spekulativní dopis) Účelem žádosti o zaměstnání je získat

Více

Motivační dopis O čem je motivační dopis a jakou má strukturu? Náměty, jak motivační dopis uvést a ukončit

Motivační dopis O čem je motivační dopis a jakou má strukturu? Náměty, jak motivační dopis uvést a ukončit Motivační dopis Forma: Aktuální (datum a místo vyhotovení), S vlastní adresou i adresou potenciálního zaměstnavatele, S titulkem (například přihláška o zaměstnání), Napsaný na počítači (nejlépe ve Wordu

Více

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková MOTIVAČNÍ DOPIS VY_32_INOVACE_CJ_2_13 OPVK 1.5 EU peníze středním školám CZ.1.07/1.500/34.0116 Modernizace výuky na učilišti MOTIVAČNÍ DOPIS Definice, funkce, užití

Více

Centrum služeb pro podnikání s.r.o. Kurz: PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR. 2013, I. verze (LP)

Centrum služeb pro podnikání s.r.o. Kurz: PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR. 2013, I. verze (LP) PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2013, I. verze (LP) 1 OBSAH 1. ÚVOD 3 2. SLEDOVÁNÍ NABÍDEK ZAMĚSTNÁNÍ 4 3. MOTIVAČNÍ DOPIS..5 4. JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS 7 5. ČEHO SE VYVAROVAT

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Jitka Machátová Název materiálu: Motivační dopis Označení materiálu: Datum vytvoření: 10. 11. 2013 Vzdělávací

Více

Motivační dopis JAZYKOVÁ LEKCE. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Motivační dopis JAZYKOVÁ LEKCE. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 2 Terminologie 2 slovní zásoba 5 Pozitivní adjektiva popisující

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0802 Název projektu Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím

Více

POŢADOVANÉ DOKUMENTY. Ing. Kateřina Šugárová

POŢADOVANÉ DOKUMENTY. Ing. Kateřina Šugárová POŢADOVANÉ DOKUMENTY Ing. Kateřina Šugárová Dokumenty Ţivotopis Motivační (průvodní) dopis Osobní dotazník (Pomáhá zjistit konkrétní informace o uchazeči) 1. Ţivotopis neboli CV (z lat. Curriculum Vitae)

Více

JAK SI NAJÍT PRÁCI???

JAK SI NAJÍT PRÁCI??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK SI NAJÍT PRÁCI??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem prostřednictvím OP LZZ

Více

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková ŽIVOTOPIS VY_32_INOVACE_CJ_2_15 OPVK 1.5 EU peníze středním školám CZ.1.07/1.500/34.0116 Modernizace výuky na učilišti Definice životopisu administrativní styl styly

Více

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR???

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním

Více

reg. číslocz.1.07/1.1.32/01.0004 JAK SPRÁVNĚ NAPSAT ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS ANEB JAK USPĚT U VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ?

reg. číslocz.1.07/1.1.32/01.0004 JAK SPRÁVNĚ NAPSAT ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS ANEB JAK USPĚT U VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ? reg. číslocz.1.07/1.1.32/01.0004 JAK SPRÁVNĚ NAPSAT ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS ANEB JAK USPĚT U VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ? 1. ŽIVOTOPIS Správně napsaný životopis je klíčem k překročení prahu dveří oslovené společnosti

Více

Administrativní styl

Administrativní styl Administrativní styl Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 15.10.2009 Mgr. Jitka Riedlová Administrativní styl Zaměřen na FAKTA Osobní vztah

Více

Životopis (Curriculum vitae CV)

Životopis (Curriculum vitae CV) Mgr. Zuzana Válková Životopis (Curriculum vitae CV) Jedná se o dokument, který obsahuje přehled vzdělání, dosavadní práce, znalosti a zájmy Většinou je psán z důvodu nalezení vhodného zaměstnání Životopis

Více

Příprava na přijímací pohovor

Příprava na přijímací pohovor JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 3 Obsah pracovních listů Úkoly a cvičení 2-5 Důležité fráze a

Více

Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci Univerzita Palackého v Olomouci Psychologie a výběr pracovníků PhDr. Matúš Šucha, Ph. D., Katedra psychologie Lekce I Přehled Získávání a výběr zaměstnanců Hledáme někoho? Koho hledáme? Firemní kultura

Více

Jak nalézt ideální zaměstnání

Jak nalézt ideální zaměstnání Jak nalézt ideální zaměstnání Jan Kopecký Siemens s.r.o. Siemens s.r.o., All rights reserved. Kdo jsme? Siemens 2. největší elektrotechnická společnost na světě, 400 000 zaměstnanců ve 190 zemích mnoho

Více

Motivační dopis a životopis. Praktické školení

Motivační dopis a životopis. Praktické školení Motivační dopis a životopis Praktické školení 6 x Jak? Jak a kde hledat zaměstnání Jak sestavit motivační dopis Jak správně sestavit životopis Jak komunikovat se zaměstnavatelem a další otázky, které vás

Více

UČÍME SE PODNIKAT. Registrační číslo: CZ.1.07/1.3.00/54.0055 www.kvalitaskoly.cz/podnikavost

UČÍME SE PODNIKAT. Registrační číslo: CZ.1.07/1.3.00/54.0055 www.kvalitaskoly.cz/podnikavost UČÍME SE PODNIKAT Registrační číslo: CZ.1.07/1.3.00/54.0055 www.kvalitaskoly.cz/podnikavost 7. KORESPONDENCE OBCHODNÍ DOPISY, E-MAILY Klíčová slova Korespondence Obchodní dopis E-mail Budete umět odpovědět

Více

27. Dopis, motivační dopis Vypracovala: PhDr. Miroslava Zajíčková, listopad 2013

27. Dopis, motivační dopis Vypracovala: PhDr. Miroslava Zajíčková, listopad 2013 27. Dopis, motivační dopis Vypracovala: PhDr. Miroslava Zajíčková, listopad 2013 Název školy Obchodní akademie a Střední odborné učiliště Veselí nad Moravou Název a číslo OP OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost,

Více

Výběrové řízení v praxi PER Personální management

Výběrové řízení v praxi PER Personální management Výběrové řízení v praxi PER Personální management Bc. DRÁBEK Drahomír 5.4.2013 Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci OBSAH Úvod 1. Nábor pracovníků. 3 1.1. Výběr zdrojů náboru a komunikačních

Více

http://sim.samostatnyabsolvent.cz/

http://sim.samostatnyabsolvent.cz/ http://simsamostatnyabsolventcz/ do interaktivního simulačního softwaru Vytváření úkolů do simulačního softwaru Zadávání úkolů do simulačního softwaru Nově zaregistrovat Interaktivní simulační software

Více

Rady pro uchazeče o zaměstnání

Rady pro uchazeče o zaměstnání Rady pro uchazeče o zaměstnání 1. Au-pair 2. Evropské CURRICULUM VITAE 3. Ukázková žádost o místo 1. Au-pair (Pokyny, kterými je užitečné se řídit při plánování cesty za prací do zahraničí) Před odjezdem

Více

JAK NA PRÁCI PŘÍRUČKA PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM CZ.1.04/3.3.05/68.00163

JAK NA PRÁCI PŘÍRUČKA PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM CZ.1.04/3.3.05/68.00163 JAK NA PRÁCI PŘÍRUČKA PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM Jak na práci, příručka pro osoby se zdravotním postižením Mgr. Marta Říhová Jan Hanzálek Martin Švec Mgr. Lenka Cole Graficky zpracovala: Mgr. Marta

Více

Rada Evropské unie (Brusel) Soudní dvůr (Lucemburk) Účetní dvůr (Lucemburk) Evropský hospodářský a sociální výbor (Brusel) Výbor regionů (Brusel)

Rada Evropské unie (Brusel) Soudní dvůr (Lucemburk) Účetní dvůr (Lucemburk) Evropský hospodářský a sociální výbor (Brusel) Výbor regionů (Brusel) Jak se stát stážistou v Evropských institucích Tereza SANJUAN, M.A. Zastoupení Evropské komise v ČR Komunikační sekce Kam na stáž do EU? Hlavní destinace pro většinu stážistů: Evropská komise (i na Zastoupení

Více

Počítačová služba s.r.o.

Počítačová služba s.r.o. Jeden z největších národních projektů v Olomouckém kraji Dodavatel: Stupkova 413/1a, Olomouc Najdi si práci v Olomouckém kraji Termín realizace: od 1. 7. 2006 do 31. 5. 2008 CÍLE PROJEKTU Cílem je přispět

Více

Střední vzdělání s MZ, čtyřletý maturitní obor 1. ročník

Střední vzdělání s MZ, čtyřletý maturitní obor 1. ročník Anotace Tematický celek zaměřený na administrativní styl je zpracován v textovém souboru, který je určen pro více vyučovacích hodin k výkladu dané problematiky. Materiál seznámí žáky se základními prvky

Více

Příklad dobré praxe IXX

Příklad dobré praxe IXX Projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků středních škol v oblasti kariérového poradenství CZ 1.07/1.3.00/08.0181 Příklad dobré praxe IXX pro průřezové téma Člověk a svět práce Milan Adamec 2010

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Přijímací pohovor. - Pokud jste pozváni na přijímací pohovor, znamená to, že máte pro danou práci - pozici předpoklady

Přijímací pohovor. - Pokud jste pozváni na přijímací pohovor, znamená to, že máte pro danou práci - pozici předpoklady - Pokud jste pozváni na přijímací pohovor, znamená to, že máte pro danou práci - pozici předpoklady - Pečlivě se připravte na přijímací pohovor - Zhodnoťte své možnosti pro danou práci (porovnávejte je

Více

PROČ PRACOVNÍ PORTÁLY NESTAČÍ A PROČ SE FIRMY MUSÍ KONEČNĚ ZAČÍT ZABÝVAT SOCIÁLNÍMI SÍTĚMI

PROČ PRACOVNÍ PORTÁLY NESTAČÍ A PROČ SE FIRMY MUSÍ KONEČNĚ ZAČÍT ZABÝVAT SOCIÁLNÍMI SÍTĚMI PROČ PRACOVNÍ PORTÁLY NESTAČÍ A PROČ SE FIRMY MUSÍ KONEČNĚ ZAČÍT ZABÝVAT SOCIÁLNÍMI SÍTĚMI 2 Colorbee Insights Vám poskytují pravidelné komentáře, rady, tipy a aktuální informace z oblasti lidských zdrojů.

Více

JAKÉ PŘEDSTAVY MAJÍ ZAMĚSTNANCI?

JAKÉ PŘEDSTAVY MAJÍ ZAMĚSTNANCI? Co můžete očekávat od outplacementu? Outplacement - podpora odcházejících zaměstnanců - se stal běžně dostupnou službou, kterou může zaměstnavatel využít pro zmírnění dopadů propouštění. Z pohledu firem-zaměstnavatelů

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Jitka Machátová Název materiálu: Strukturovaný životopis Označení materiálu: Datum vytvoření: 1. 12. 2013

Více

FOND PRO PODPORU SPOLUPRÁCE ŠKOL

FOND PRO PODPORU SPOLUPRÁCE ŠKOL FINANČNÍ MECHANISMY EHP/ NORSKA FOND PRO PODPORU SPOLUPRÁCE ŠKOL MANUÁL PRO VYPLNĚNÍ ŽÁDOSTI GRANT INDIVIDUÁLNÍ MOBILITY STUDENTŮ Tento manuál je určen žadatelům o grant individuální mobility z Fondu pro

Více

Inovace výuky Člověk a svět práce. Pracovní list

Inovace výuky Člověk a svět práce. Pracovní list Inovace výuky Člověk a svět práce Pracovní list Čp 09_15 Zaměstnání Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Cílová skupina: Klíčová slova: Očekávaný výstup: Člověk a svět práce Člověk a svět

Více

1)Kde a jak hledat práci 2) osobní dokumentace. 2. setkání

1)Kde a jak hledat práci 2) osobní dokumentace. 2. setkání 1)Kde a jak hledat práci 2) osobní dokumentace 2. setkání Obecné rady, než začnete hledat zaměstnání Co chcete dělat, jaké místo hledáte? Situace v oboru Dokumentace Vytvoření pracovního místa Připravování

Více

MĚSÍC PROSINEC. Jsme ambulantní a terénní sociální služba patřící pod Diecézní charitu Brno. Sídlíme na tř. Kpt. Jaroše 9, 602 00 Brno.

MĚSÍC PROSINEC. Jsme ambulantní a terénní sociální služba patřící pod Diecézní charitu Brno. Sídlíme na tř. Kpt. Jaroše 9, 602 00 Brno. MĚSÍC PROSINEC Kdo jsme Jsme ambulantní a terénní sociální služba patřící pod Diecézní charitu Brno. Sídlíme na tř. Kpt. Jaroše 9, 602 00 Brno. Náplní naší služby je pomáhat nezaměstnaným při řešení jejich

Více

A05 Stanovení způsobů ověření Praktické předvedení praktická neznamená jen manuální nebo ruční

A05 Stanovení způsobů ověření Praktické předvedení praktická neznamená jen manuální nebo ruční A05 Stanovení způsobů ověření Způsob ověření se stanovuje pro každé jednotlivé kritérium. Určuje, jakým postupem je kritérium ověřováno. Základní způsoby ověření jsou: - praktické předvedení - písemné

Více

OPAKOVÁNÍ SLOHOVÝCH ÚTVARŮ II. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

OPAKOVÁNÍ SLOHOVÝCH ÚTVARŮ II. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje OPAKOVÁNÍ SLOHOVÝCH ÚTVARŮ II. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Únor 2011 Mgr. Jitka Riedlová Opakování slohových útvarů II. Vypravování

Více

8 KROKŮ JAK ZÍSKAT FIREMNÍ ZÁKAZNÍKY

8 KROKŮ JAK ZÍSKAT FIREMNÍ ZÁKAZNÍKY NOVINKA 8kr okůj a kz í s ka t fir e mní z á ka z ní ky J e dnoduc hýnávodkr okz akr oke m Pr ů v o d c ep r ov š e c h n y, k d oc h t ě j í z í s k a t n o v éz a k á z k yuf i r e m ING. PAVEL HRDLIČKA

Více

Personální písemnosti životopis

Personální písemnosti životopis Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborná škola ekonomická Zlín Modernizace výuky prostřednictvím ICT registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0505 Personální písemnosti životopis VY_32_INOVACE_ITP.3.14

Více

Odpovědi na otázky k výběrovému řízení ke dni 5. srpna 2010: OTÁZKY ZE DNE 2. SRPNA 2010:

Odpovědi na otázky k výběrovému řízení ke dni 5. srpna 2010: OTÁZKY ZE DNE 2. SRPNA 2010: Odpovědi na otázky k výběrovému řízení ke dni 5. srpna 2010: OTÁZKY ZE DNE 2. SRPNA 2010: Otázka 1: V dokumentu není jednoznačně řečeno, zda je třeba předložit nabídku jako celek, na všechny části Vámi

Více

OBCHODNÍ AKADEMIE LIBEREC

OBCHODNÍ AKADEMIE LIBEREC OBCHODNÍ AKADEMIE LIBEREC MODERNÍ ŠKOLA SE 150 LETOU TRADICÍ INFORMACE PRO ZÁJEMCE O STUDIUM 2015 / 2016 OBCHODNÍ AKADEMIE A JAZYKOVÁ ŠKOLA S PRÁVEM STÁTNÍ JAZYKOVÉ ZKOUŠKY LIBEREC, ŠAMÁNKOVA 500/8, PŘÍSPĚVKOVÁ

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme MEZINÁRODNÍ TECHNICKÝ VELETRH Datum konání: 29.9. - 4.10.2014 Obor: klíčový oborový veletrh v odvětví strojního průmyslu v Bulharsku s širokou mezinárodní účastí v roce

Více

PROVOZNÍ ŘÁD ZÁSADY PRO PRÁCI ASISTENTA VIRTUÁLNÍHO POMOCNÍKA

PROVOZNÍ ŘÁD ZÁSADY PRO PRÁCI ASISTENTA VIRTUÁLNÍHO POMOCNÍKA PROVOZNÍ ŘÁD ZÁSADY PRO PRÁCI ASISTENTA VIRTUÁLNÍHO POMOCNÍKA č.3 Všeobecné ustanovení Účel Účelem tohoto provozního řádu je stanovit postup, povinnosti a zodpovědnosti pro spolupracovníka, který vykonáva

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Projekt: Reg.č.: Operační program: Škola: Tematický okruh: Jméno autora: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Vzdělávání pro konkurenceschopnost Hotelová škola, Vyšší

Více

Konečně vím, jak najít práci, do které půjdu s chutí. e-book..cz

Konečně vím, jak najít práci, do které půjdu s chutí. e-book..cz Konečně vím, jak najít práci, do které půjdu s chutí e-book.cz Obsah 2 3 5 8 9 11 12 Úvod Jakým způsobem najít práci Jak napsat životopis Jak napsat motivační dopis Chci uspět na pohovoru Zkušební doba

Více

Vedení lidí v praxi. Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci. PER Personální management. Kratochvílová Soňa 3.4.2013

Vedení lidí v praxi. Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci. PER Personální management. Kratochvílová Soňa 3.4.2013 Vedení lidí v praxi PER Personální management Kratochvílová Soňa 3.4.2013 Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci OBSAH ÚVOD... 3 1. Výběr správných pracovníků... 3 2. Spolupráce a poslušnost podřízených...

Více

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 06. 02. 2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_01_CJL_M Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 06. 02. 2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_01_CJL_M Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 06. 02. 2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_01_CJL_M Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

Přijímací pohovor Per - Personální management

Přijímací pohovor Per - Personální management Přijímací pohovor Per - Personální management Kubů Barbora 1.4.2013 Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci OBSAH Úvod... 3 Tvorba nabídky ze strany zaměstnavatele... 4 Definice pracovního místa...

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Jitka Machátová Název materiálu: Úřední e-maily Označení materiálu: Datum vytvoření: 14. 3. 2014 Vzdělávací

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme EXPO MONGOLIA 2015 Mezinárodní veletrh se zaměřením na těžbu a stavebnictví Místo konání: Buyant Ukhaa Sportpalace, Ulánbátar, Mongolsko Datum konání: 23.-25. března 2015

Více

Písemnosti při uzavírání kupních smluv

Písemnosti při uzavírání kupních smluv Písemnosti při uzavírání kupních smluv Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Písemnosti před uzavíráním obchodních smluv jsou

Více

Základy managementu Řízení lidí. Ing. Ivana Pražanová

Základy managementu Řízení lidí. Ing. Ivana Pražanová Základy managementu Řízení lidí Ing. Ivana Pražanová Historie Lidé na začátku minulého století hlavně nositeli fyzické síly Normy, úkolová mzda, personální agenda metody řízení Postupně se práce stala

Více

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3 INFORMACE O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ V DOKTORSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMECH

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3 INFORMACE O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ V DOKTORSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMECH VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3 INFORMACE O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ V DOKTORSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMECH 1 2 Informace o přijímacím řízení v doktorských studijních programech

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

Nižší a střední management

Nižší a střední management Další vzdělávání nižšího a středního managementu firem CZ.1.07/3.2.13/04.0021 VZDĚLÁVACÍ PROGRAM Nižší a střední management MODUL 2 Obchodní korespondence v českém a anglickém jazyce 1 2013 Obsah 1 IDENTIFIKAČNÍ

Více

Příklad dobré praxe II

Příklad dobré praxe II Projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků středních škol v oblasti kariérového poradenství CZ 1.07/1.3.00/08.0181 Příklad dobré praxe II pro průřezové téma Člověk a svět práce Irena Divinová, DiS.

Více

Slovíčka k zaměstnání

Slovíčka k zaměstnání JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 1 Obsah pracovních listů Terminologie 2 Cvičení 13 1 Terminologie

Více

Střední škola, Nové Město nad Metují, Husovo nám. 1218. Strategie kariérového poradenství při Střední škole Nové Město nad Metují

Střední škola, Nové Město nad Metují, Husovo nám. 1218. Strategie kariérového poradenství při Střední škole Nové Město nad Metují Strategie kariérového poradenství při Střední škole Nové Město nad Metují Cíl 1) Pomáhat žákům orientovat se ve světě práce a vzdělávacích příležitostí a vytvářet si představu o nabídce profesních a vzdělávacích

Více

JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS???

JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním programem

Více

Dotazy Odpovědi k zadávacímu řízení Komplexní rozvoj zaměstnanců společnosti ELLA-CS, s.r.o., číslo 3532

Dotazy Odpovědi k zadávacímu řízení Komplexní rozvoj zaměstnanců společnosti ELLA-CS, s.r.o., číslo 3532 Dotazy Odpovědi k zadávacímu řízení Komplexní rozvoj zaměstnanců společnosti ELLA-CS, s.r.o., číslo 3532 http://www.esfcr.cz/zakazky/komplexni-rozvoj-zamestnancu-spolecnosti-ella-cs-s-r-o Dotaz č. 1 k

Více

Příklad dobré praxe XI

Příklad dobré praxe XI Projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků středních škol v oblasti kariérového poradenství CZ 1.07/1.3.00/08.0181 Příklad dobré praxe XI pro průřezové téma Člověk a svět práce Mgr. Renáta Havelková

Více

O pracovní rehabilitaci

O pracovní rehabilitaci ÚŘAD PRÁCE O pracovní rehabilitaci Těžké slovo: pracovní rehabilitace Když je člověk osobou se zdravotním postižením, mám právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je služba úřadu práce. Pomůže

Více

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. Tento materiál vznikl za finanční podpory Operačního programu Praha Adaptabilita, který je spolufinancován

Více

ZÍSKÁVÁNÍ A VÝBĚR PRACOVNÍKŮ

ZÍSKÁVÁNÍ A VÝBĚR PRACOVNÍKŮ ZÍSKÁVÁNÍ A VÝBĚR PRACOVNÍKŮ Název školy Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště Název DUMu VY_32_INOVACE_PRA0117.docx Autor Ing. Adam

Více

ZAMĚSTNANOST V ČR A EU

ZAMĚSTNANOST V ČR A EU ZAMĚSTNANOST V ČR A EU Mgr. Ing. Šárka Dytková Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK

Více

JAK VYTVOŘIT PRACOVNÍ PORTFOLIO???

JAK VYTVOŘIT PRACOVNÍ PORTFOLIO??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK VYTVOŘIT PRACOVNÍ PORTFOLIO??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním

Více

JAZYKOVÉ SCHOPNOSTI. Společnost: Slůně svět jazyků, s.r.o. Zástupce: Ing. Lucie Vlková, výkonná ředitelka

JAZYKOVÉ SCHOPNOSTI. Společnost: Slůně svět jazyků, s.r.o. Zástupce: Ing. Lucie Vlková, výkonná ředitelka Projekt vznikl za přispění Nadace ČEZ Společnost: Slůně svět jazyků, s.r.o. Zástupce: Ing. Lucie Vlková, výkonná ředitelka Jak na cizí jazyky? Proč se učím? Čeho chci dosáhnout? Konkrétní cíle v jazyce

Více

Velice děkujeme za Váš email, který jste nám poslal a věnoval mu tak svůj čas.

Velice děkujeme za Váš email, který jste nám poslal a věnoval mu tak svůj čas. 2. 10. 2013 Vážení, dne 2.8.2013 jsem na olomoucké pobočce společnosti Gigacomputer reklamoval výrobek Sony Vaio VPC-SB1B9E/B, který jsem zde zakoupil dne 4.12.2012. Byl mi vystaven příjmový protokol č.135200537.

Více

Jak uspět při hledání práce? Tereza Langová Pracovní portál Profesia.cz

Jak uspět při hledání práce? Tereza Langová Pracovní portál Profesia.cz Jak uspět při hledání práce? Tereza Langová Pracovní portál Profesia.cz 7. 5. 2015 Obsah Budování osobní značky Životopis Motivační dopis Pohovor Každý den můžete udělat něco pro svou budoucnost Reference

Více

CO POSUZUJE VÝBĚR PRACOVNÍKA?

CO POSUZUJE VÝBĚR PRACOVNÍKA? VÝBĚR ZAMĚSTNANCŮ CO POSUZUJE VÝBĚR PRACOVNÍKA? Odborné znalosti Osobnostní charakteristiky Potenciál pracovníka Nutné stanovit si kritéria Prověřit jejich validitu a spolehlivost Zvolit vhodné metody

Více

Průzkum spokojenosti zaměstnanců

Průzkum spokojenosti zaměstnanců Vážení zaměstnanci,vyplněním tohoto dotazníku nám můžete pomoci získat objektivní pohled naspokojenost zaměstnanců v naší společnosti a následně zlepšit pracovní podmínky.odpovědi, které uvedete jsou zcela

Více

Svět práce Životopis: známý neznámý? Metodický přehled 1 Pracovní listy pro žáky č. 1 5 3 10 1. Metodické poznámky 2

Svět práce Životopis: známý neznámý? Metodický přehled 1 Pracovní listy pro žáky č. 1 5 3 10 1. Metodické poznámky 2 PhDr. Petr Hlaďo, Pedagogická fakulta MU, rno Tematický okruh RVP ZV Ročník Časový rámec 9. ročník ZŠ 4 hodiny Metodický přehled 1 Pracovní listy pro žáky č. 1 5 3 10 1. Metodické poznámky 2 METODICKÝ

Více

JAK NA KOMPETENČNÍ MODEL PŘÍPADOVÁ STUDIE

JAK NA KOMPETENČNÍ MODEL PŘÍPADOVÁ STUDIE JAK NA KOMPETENČNÍ MODEL PŘÍPADOVÁ STUDIE FLEXIBILITA ZODPOVĚDNOST INICIATIVA SAMOSTATNOST RESPEKT VYTRVALOST POKORA NEJNIŽŠÍ NEZAMĚSTANOST ZA POSLEDNÍCH 7 LET DVOJNÁSOBNÝ POČET VOLNÝCH PRACOVNÍCH MÍST

Více

Pracovní burza JOBBÖRSE na www.arbeitsagentur.de INFORMACE PRO ZAMĚSTNANCE. Jednoduše a rychle najít zaměstnání. Bundesagentur für Arbeit

Pracovní burza JOBBÖRSE na www.arbeitsagentur.de INFORMACE PRO ZAMĚSTNANCE. Jednoduše a rychle najít zaměstnání. Bundesagentur für Arbeit Pracovní burza JOBBÖRSE na www.arbeitsagentur.de INFORMACE PRO ZAMĚSTNANCE Jednoduše a rychle najít zaměstnání Bundesagentur für Arbeit NOVÉ CESTY PRO VAŠE HLEDÁNÍ ZAMĚSTNÁNÍ Najít rychleji vhodné zaměstnání:

Více

OZNÁMENÍ O OCHRANĚ OSOBNÍCH DAT UCHAZEČŮ O ZAMĚSTNÁNÍ

OZNÁMENÍ O OCHRANĚ OSOBNÍCH DAT UCHAZEČŮ O ZAMĚSTNÁNÍ OZNÁMENÍ O OCHRANĚ OSOBNÍCH DAT UCHAZEČŮ O ZAMĚSTNÁNÍ Obsah 1. Účel... 3 2. Jaké osobní informace ADM shromažďuje... 3 3. Jak ADM používá Vaše osobní informace... 4 4. Jak ADM chrání Vaše osobní informace...

Více

PŘÍRUČKA PRO NEZAMĚSTNANÉ

PŘÍRUČKA PRO NEZAMĚSTNANÉ PŘÍRUČKA PRO NEZAMĚSTNANÉ Obsah Místo úvodu... 3 1. Kde hledat práci?... 4 2. Jak psát průvodní dopis... 6 3. Jak psát životopis... 7 4. Pohovor... 9 a) Příprava na pohovor... 9 b) Pohovor samotný... 10

Více

Informace pro budoucnost. Tomáš Ervín Dombrovský, LMC

Informace pro budoucnost. Tomáš Ervín Dombrovský, LMC Informace pro budoucnost Tomáš Ervín Dombrovský, LMC 1 milion registrovaných uživatelů Jobs.cz a Prace.cz 10.000 zaměstnavatelů V roce 2011: 133 tisíc pozic na plný pracovní úvazek z toho 27 tisíc míst

Více

Jednání se zúčastnili: Centrum vizualizace a interaktivity vzdělávání, s.r.o. Tomáš Sokolovský Pavel Löffelmann Martina Brinzíková

Jednání se zúčastnili: Centrum vizualizace a interaktivity vzdělávání, s.r.o. Tomáš Sokolovský Pavel Löffelmann Martina Brinzíková ZÁPIS ZE SCHŮZKY konané v rámci projektu Sociální pilíř konceptu společenské odpovědnosti firem (CSR), ve vztahu k zaměstnanosti OZP na volném trhu práce, OP LZZ registrační číslo projektu: CZ.1.04/5.1.01/77.00003

Více

Dynamika věkové diskriminace na trhu práce - výsledky z výzkumů - Ageismus 2003 a 2007

Dynamika věkové diskriminace na trhu práce - výsledky z výzkumů - Ageismus 2003 a 2007 Dynamika věkové diskriminace na trhu práce - výsledky z výzkumů - Ageismus 2003 a 2007 Mgr. Lucie Vidovićová, PhD. Masarykova univerzita Institut pro výzkum reprodukce a integrace společnosti Metodologie

Více

Dotaz: 9. července 2013

Dotaz: 9. července 2013 Dotaz: 9. července 2013 Dne 24.5.2013 jsem se přihlásil k výběrovému řízení na pracovní místo Vedoucí oddělení 1703 odboru 17 Kontrola. Dne 25.6.2013 jsem byl informován, že jsem nebyl zařazen do užšího

Více

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKOVÉHO HODNOCENÍ

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKOVÉHO HODNOCENÍ VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKOVÉHO HODNOCENÍ DOTAZNÍK PRO ZAMĚSTNAVATELE HODNOCENÍ ÚROVNĚ ZNALOSTÍ A DOVEDNOSTÍ ABSOLVENTŮ Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TU Ostrava Dotazníkové hodnocení proběhlo

Více

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Pracovní sešit - krok za krokem Renata Králová Petr Zeman Co je to webinář? Webinář je seminář prostřednictvím internetu. Slouží především k představení vašich

Více

Stáže v institucích EU. Natálie VLKOVÁ Zastoupení Evropské komise v ČR Tisková sekce

Stáže v institucích EU. Natálie VLKOVÁ Zastoupení Evropské komise v ČR Tisková sekce Stáže v institucích EU Natálie VLKOVÁ Zastoupení Evropské komise v ČR Tisková sekce Kam na stáž do EU? Hlavní destinace pro většinu stážistů: Evropská komise (i na Zastoupení EK v Praze) placené stáže

Více

PODNIKATELSKÝ PLÁN. Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město. Ing. Miroslava Kořínková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

PODNIKATELSKÝ PLÁN. Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město. Ing. Miroslava Kořínková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název školy Číslo projektu Autor Název šablony PODNIKATELSKÝ PLÁN Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město CZ.1.07/1.5.00/34.1007 Ing. Miroslava Kořínková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím

Více

Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání

Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání IPS poskytuje informace o: - síti středních, vyšších odborných a vysokých škol v Praze a v celé ČR - možnostech uplatnění absolventů škol v

Více

Výzva k podání nabídky

Výzva k podání nabídky Výzva k podání nabídky v rámci výběrového řízení na zajištění vzdělávacích aktivit Projekt: Číslo projektu: Zvýšení adaptability zaměstnanců a zmírnění dopadů ekonomické krize vzděláváním zaměstnanců společnosti

Více

Písemnosti při uzavírání kupních smluv 1. část. Poptávka Nabídka vyžádaná, nevyžádaná

Písemnosti při uzavírání kupních smluv 1. část. Poptávka Nabídka vyžádaná, nevyžádaná Písemnosti při uzavírání kupních smluv 1. část Poptávka Nabídka vyžádaná, nevyžádaná 1. Poptávka (Dotaz) Poptávka (Dotaz) je zpravidla kratší dopis, kterým budoucí odběratel hledá nevhodnějšího dodavatele

Více

Žádost uchazeče o zaměstnání

Žádost uchazeče o zaměstnání Žádost uchazeče o zaměstnání Vážená uchazečko, vážený uchazeči, rádi bychom Vás požádali o vyplnění následujícího dotazníku, který bude sloužit personálnímu oddělení k výběru nových zaměstnanců. Všechny

Více

EURES. www.eures.cz www.eures.europa.eu

EURES. www.eures.cz www.eures.europa.eu EURES Evropské služby zaměstnanosti www.eures.cz www.eures.europa.eu EURES EUROPEAN EMPLOYMENT SERVICES vznik 1993, iniciátor a koordinátor Evropská komise Od r. 2004 je EURES v ČR také součástí veřejných

Více

Společně na trh práce v Karlovarském kraji CZ.1.04/2.1.01/D8.00045

Společně na trh práce v Karlovarském kraji CZ.1.04/2.1.01/D8.00045 Cílem projektu je podpořit uchazeče evidované na úřadu práce ve věku nad 50 let, kteří se snaží vrátit do zaměstnání. Realizátorem projektu je: Karlovarský kraj a partneři: Úřad práce ČR KrP v Karlových

Více

CESTA K INFORMACÍM O EVROPSKÉ UNII V ČESKÉ REPUBLICE

CESTA K INFORMACÍM O EVROPSKÉ UNII V ČESKÉ REPUBLICE CESTA K INFORMACÍM O EVROPSKÉ UNII V ČESKÉ REPUBLICE Úřad vlády ČR Odbor informování o evropských záležitostech (OEZ) Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Národní orgán pro koordinaci (NOK), Odbor publicity

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Název projektu: Moderní ekonomická škola Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0784 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_12_INOVACE_17 Jméno

Více