Knížka básniček a říkadel pro děti TJ SPV Dýšina R+D

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Knížka básniček a říkadel pro děti TJ SPV Dýšina R+D"

Transkript

1 Knížka básniček a říkadel pro děti TJ SPV Dýšina R+D cvičební rok 2012/2013

2 13. září 2012 Kutálí se ze dvora velikánská brambora. (ruce máme před sebou, motáme s nimi a jako "kutálíme") Neviděla, (dlaněmi zakryjeme oči) neslyšela, (dlaněmi zakryjeme uši) spadla na ni závora. (dvakrát tleskneme rukama) Kam koukáš, ty závoro? (pravou rukou se vztyčeným ukazovákem děláme "ty,ty, ty") Na tebe, ty bramboro! (levou rukou se vztyčeným ukazovákem děláme "ty,ty, ty") Kdyby tudy projel vlak, (krouživými pohyby rukou předvádíme "vlak") byl by z tebe bramborák! (opět do rytmu tleskáme) Protahovací Posadí se hodná holka, posadí se hodný kluk, teď si oba pěkně lehnou, leží tiše ani muk. Na zádíčkách leží holka, na zádíčkách leží kluk, teď na bříško překulí se, leží tiše ani muk. Na bobečku sedí holka, na bobečku sedí kluk, teď na špičky vytáhnou se, zvednou ruce, ani muk. Deštíček Padá, padá, deštíček na veliký deštníček. Padá, padá, deštík, na veliký deštník. Jablíčka Jenda sedí pod jabloní, jablíčka až k němu voní. Jedno spadlo, hned je zved. To je pěkné, jemine! Ještě jedno nedojed a už má chuť na jiné.

3 20. září 2012 Ježčí básničky Ježek, ježek, ježatý, od hlavy až po paty, Mračí se a žaluje, na každého, kdo tu je. Ježku, ježku co ti vadí? Že mě nikdo nepohladí. Koupil ježek nové boty, šlape si v nich podle noty. Vyšlapuje ťapy, ťap, dupe při tom jako chlap. Chodí ježek po zahradě, dupy, dupy, dup. za ním cupká ježčí mládě, cupy, cupy, cup. Jeho hodná ježčí máma pod jabloní stojí sama a říká si rozesmátá. Bude dupat jako táta. Ježek běží do žita, že žížaly spočítá. Žížaly se nedaly, ještě se mu vysmály. Kam se ježek v zimě schoval? Neklouzal se, nesáňkoval. On se schoval do listí, od té doby spí a spí. Prší, prší Prší, prší, jen se leje, zajíc kouká co se děje, že mu teče do kožíšku, odhopsal nám do pelíšku! Prší, prší, prší ještě, to je vody, to je deště, schováme se pod okap, tam to dělá klapy, klap!!! Prší!!!!!!!!

4 27. září 2012 Kreslíme sluníčko Teď se rovně postavíme, velké slunce nakreslíme. Nádech vzhůru, výdech dolů, kreslíme si slunce spolu. Ráno slunce vychází, večer zase zachází. Malujeme sluníčko Podívej se, holčičko, namaluji sluníčko. Sluníčko má očka, jako naše kočka. Vesele se usmívá a tiše mi povídá. Svítím, svítím na domy, posvítím i na stromy. Svítím také kotěti, ale nejvíc pro děti. Sluníčko a myška Ukaž prsty sluníčku, naučím tě básničku. Schovej všechny prstíčky, udělej z nich pěstičky. Myška se v nich schovala, na bříško se dostala a z pupíku na ramínka a z ramínek na kolínka, tam ztratila klíč a už byla pryč.

5 4. října 2012 Dračí říkanky Vysoko si vzlétl drak, aby věděl, kde je mrak. Letěl, letěl, dál už nemůže, čeká, že mu větřík pomůže. Vítr má hodně práce. Češe listí na zahrádce. Profukuje větve stromů, aby spadlo všechno dolů. Dráčku, dráčku, leť si vzhůru, leť až do nebes, jen mne neodnes! Půjdu s tátou pouštět draky, vyletí až nad oblaky, tam se budou prohánět, obdivovat celý svět. Dráček kouká na dráčka, tohle bude otáčka. Ve větru se zatočíme, jak letadla poletíme. Doleva i doprava, to je velká zábava! Na podzim si pouštím draky, s bráchou, taťkou, mamkou taky. Pak se v klidu usadíme, čajíček si uvaříme.

6 11. října 2012 Myška tanečnice Já mám myšku tanečnici, tancovala po světnici, byla černá i bílá, každému se líbila. Když jsem přišel ze dvorečka, točila se do kolečka. Dupla tam a dupla sem, mrskla fouskem pod nosem. Zadupáme Zadupáme, zatleskáme, na kolena ruce dáme. Nad hlavu si ruce dáme, taky s nimi zatleskáme. Za uši se zataháme, pak si všichni zamáváme Výlet Na výlet my jdeme spolu, do kopce a z kopce dolů. Utíkáme z kopce klusem, jak když jedem autobusem. Utíkáme, utíkáme, na nikoho nečekáme. Z výletu už nemůžeme, tak nožičkám pomůžeme, Jeden krok a druhý krok, Takhle půjdem domů rok!

7 18. října 2012 Vítr Vítr silně fouká, přetočil i brouka. Leží chudák na zádech, jenom ztěžka chytá dech. Nedávej ho do krabičky, spíš mu pomož na nožičky. Pak na krovkách z perleti, kolem tebe proletí. Podzim Zalezli broučci do kapradí a spí už ve své postýlce. Jen jeden ještě trávou pádí ve své noční košilce. Zima mu fouká na kolínka, v dešti se může utopit. Kampak tak běží? - Pro polínka! Aby si mohl zatopit. Podzim Obloha je šedivá jak kožíšek myšky, veverky si na zimu schovávají šišky. Listí už je na zemi, dělá cesty zlaté, po nich Podzim přichází: Tak tady mě máte!

8 1. listopadu 2012 Sloni Slon a slon a slon a slon! To je stádo jako hrom! Troubí, řádí, dupají, ocásky si mávají. Slon a slon a slon a slon! Mají hlasy jako zvon! troubí, k vodě spěchají, choboty se lechtají! Slon a dalších osm slonů vykoupaní běží domů. Ušima se suší, hrozně jim to sluší! Závody Běží zajíc s veverkou přespolní běh s baterkou. Přes pařezy, přes kořeny, přes roští a mech! Veverka je ve vedení, zajíc chytá dech! To proto, že každé ráno neudělal rozcvičku. Byl moc líný, i když by to zabralo je chviličku!!!

9 8. listopadu 2012 Myslivec Mysliveček v lese, seno v pytli nese. Srnky ho už čekají, u krmelce číhají. Špitají si po lese, snad nám seno přinese. Deštík Padá deštík, deštíček, umyje i trávníček. Všechno kolem pokropí, kuře volá pí, pí, pí. Slepice si naříká, do kurníku utíká. Liška Liška, ryška rezavá, všemi mastmi mazaná. Chodí pyšně po lese, každý kolem třese se. Ocasem se ohání, všechny přitom zahání. Veverka ji sleduje, zvířátka hned varuje. Nesmíme se lišky bát, budem se jí jenom smát. Beruška Beruška, sluníčko má červené tělíčko. Na zádech má puntíky, černé jako uhlíky. Učí děti čarovat, nebe, peklo ukázat. Když se z dlaně rozletí, hádej, hádej, kam letí?

10 15. listopadu 2012 Hrábě Na zahradě u babičky (dřepy) půjčila jsem si hrabičky (stoj+hlava ANO) hrabu tam a zase zpátky (chůze vpřed a vzad) hrabu listí na hromádky (stoj+rukama ukazujeme hromadu). Foukne vítr, co se stane (stoj+foukáme) listí je zas rozfoukané (běh po prostoru). Sněhové vločky Tančí vločky na pasece (točíme se dokola) sukně mají z hedvábí (točíme se na druhou stranu) pak se s větrem honí v lese, jedna druhou předhání (honíme se po místnosti) natahují se do výšky (ruce nahoru a vytahujeme se) vyskakují na šišky (skáčeme co nejvýše) pozor, sluníčko už svítí, utíkejte, než vás chytí (jedna maminka s dítětem je sluníčko a chytá vločky) Na zajíce (pohybová hra) Na poli jsou hlávky zelí, za každou z nich ušák sedí, hledej nás, mnoho nás, kterého si vyhledáš?. Klubíčko Á, BÉ, CÉ, DÉ, kočičko, motej se mnou klubíčko, Až je spolu namotáme, veliký kruh uděláme.

11 22. listopadu 2012 Mikulášské básničky Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého jich máš dost. Mik, mik, Mikuláš, přišel s čertem na koláč. Čerte, čerte chlupatý, nechej pytel za vraty. Slibuji ti, slibuju, že už zlobit nebudu. Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál, v ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku, z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal! Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška čepici, teď se oba třesou zimou ve sněhové vánici. Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška střevíce, dupou u nás za chalupou, tam je sněhu nejvíce. Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, Hledali, nenašli, oba byli smutní.

12 29. listopadu 2012 Sněhuláci Sněhuláci, ti se mají, nekašlou a nekýchají, i když kmotru Meluzínu pozvou ráno na hostinu. Sněhulák Tři bílé koule na sobě a mrkev místo nosu. Uhlíky, knoflíky v zásobě, aby se líbil i kosům. Mráz Olízl se mráz. Jednou a pak zas. A pak mu to zachutnalo, lízal, co mu v cestě stálo: stromy, domy, autobusy. dětské tváře, pusy, nosy. Ty mu tuze zachutnaly! Lízal je, až zčervenaly. Padá sníh Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních. Na saních to pěkně jede, tohle každý nedovede. Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních. Sáně z kopce rychle jedou, nahoru to nedovedou, nechtějí se ani hnout, musíme je vytáhnout. Sáňky Děti sáňky vytahují, na kopeček pospíchají. Jedou dolů z kopečka, jak by měly kolečka.

13 13. prosince 2012 U krmítka Přišla zima, chumelilo, všude venku bylo bílo. U okýnka Vašík seděl, na sněhové vločky hleděl. Venku mráz i sníh ho studil, doma se však ale nudil! Tak sledoval z okna ptáčky, jak otvírají své zobáčky. Vrabeček Sníh už pokryl všechny střechy, na vrabečka padá, přitulil se ke komínu, nahříval si záda. Dobře bylo vrabečkovi v teple za komínem. Co mu dáme, až se vyspí? slaný rohlík s kmínem. Vrabec Usnul vrabec za komínem, tichounce tam dřímá, přilož, Jirko, ještě souček, ať mu není zima. Naříkal vrabec naříkal vrabec na zimu, proč nemá teplou peřinu, proč nemá kožich ani boty nohy ho zebou od té sloty.

14 20. prosince 2012 Prosinec Za prosincem končí rok, do nového už jen krok. V prosinci jsou Vánoce, přesně jednou po roce. Venku tiše nasněží, zvony zvoní na věžích. Nejkrásnější ze všech nocí chodí k lidem o Vánocích. Ve sváteční světnici voní čerstvé jehličí. Stromek už je rozsvícený sluníčko se vrací k zemi. Hvězdička Hvězdička stříbrná dopadla na zem a všechno kolem nás mění se rázem. Hvězdička stříbrná jehličím zavoní, v zavřeném pokoji zvoneček zazvoní. Hvězdička stříbrná na okno zaťuká jaká má tajemství pro holku, pro kluka? Hvězdička stříbrná nám zase po roce přináší stromeček, přináší Vánoce.

15 3. ledna 2013 Leden Leden, leden, přikryl vodu ledem, a kde včera byly louže, tam to dneska pěkně klouže. Spadla lžička Spadla lžička do čajíčka v malovaném hrnečku. A čaj z hrnku žbluňk, hned se rozlil na dečku. Proč tak žbluňkáš, lžičko malá? To se nedělá. No tak mi to promiňte, to jsem nechtěla. Malá lžička vyskočí, na stole se zatočí. Potom honem peláší, dá se raděj na kaši. Na kaši je kakao a to lžičce chutnalo. Klouby V těle hodně kloubů máme, tělo jimi ohýbáme. Máme loket, rameno, kotník, kyčel, koleno. A pak taky naštěstí, pohyblivé zápěstí. Sněží První vločka, druhá, třetí (počítání na prstech) z nebe na zem právě letí. (ruce napodobují padající sníh) Jedna vedle druhé sedá (dřep) volné místo ještě hledá. (v dřepu otáčení hlavou) Na strom, střechu, silnici (vztyk) udělají čepici (rukama dělat střechu nad hlavou) Korálky Sbírám, sbírám korálky, pak je skládám do řádky, navlékám je na šňůrku, chytněte se za ruku! Až je všechny posbírám, uzel na nich udělám!!!

16 10. ledna 2013 Nádraží Stále se tu něco děje, nikdo nesmí na koleje. Kouř se valí jako mraky, když přijedou dlouhé vlaky. Přijíždějí, odjíždějí, veliká kouzla se tu dějí. Zapískají, zahoukají, ať to zazní v celém kraji.

17 17. ledna 2013 Vrabec Huboval vrabčák na zimu, škoda, že nemám peřinu. Studí mě nohy, zebe mě nos, protože skáču i v zimě bos. Sněží Sněží, sněží potichu. Kočky, choďte v kožichu! Noste kožich kočičí, pod něj vítr nefičí. Zima Zima je, zima je, každý se raduje, padá sníh, padá sníh, už jedeme na saních Klouzačka Klouzačka je zmrzlá louže, po které se bezva klouže. Správný odraz jistě zvládneš, a když ne, tak prostě spadneš. Vánice Podívej se na hory, mají bílé bačkory a mrakové čepice. To zas bude vánice! Leden Leden má rád brusle, sáně, zasněžené lesy, stráně. Zalézá mráz do těla, klouzačky nám nadělá.

18 24. ledna 2013 Rampouch Rampouch visí ze střechy (stoj snožmo) a vymýšlí neplechy (poskakovat na místě). Má však zmrzlé nožičky (hýbat nohama), hlavičku i ručičky (hýbat hlavou, rukama), a tak jenom viset musí, kdo chce, ať to taky zkusí (stoj snožmo). Na lyžích Na kopci se třpytí sníh (stoj snožmo, ruka kreslí kopec), děti jezdí na lyžích (houpání v kolenou). Tváře mají červené (stoj snožmo, ruce hladí tváře), nos i uši studené (ruce ukazují na nos i uši). Nikomu to nevadí (ruce i hlava ukazují NE), dál ve sněhu dovádí (poskoky, ruce tleskají).

19 31. ledna 2013 Kruh Kruh je slunce, talíř, tečka, had stočený do klubíčka, kruh je volant, koláč, míč, kdopak půjde z kola pryč? Trojúhelník Trojúhelník, kýho výra, vypadá jak kousek sýra, nebo značka Přednost dej čekej, nikam nespěchej. Čtverec Stejné jsou tu všechny strany, čtyři nohy, čtyři hrany, dlaždice či šachovnice, nebo kostka stavebnice. Obdélník Dvě strany tu delší jsou, a dvě kratší zůstanou. Dveře, dopis, lednice, či na boty krabice.

20 14. února 2013 Jak peřina za peřinou, po obloze mraky plynou. Pár těch peřin puklo mrazem, peří se z nich sype na zem. Pojďte děti, máme práci! Ať tu stojí sněhuláci! Mráz rybníky zasklívá, mrazík zase louže. Když se nikdo nedívá, sám se po nich klouže. Mrzne, mrzne a mrzne, a kdo se neschová, zmrzne. A kdo se neschová rychle a hned, bude z něj vločka, rampouch a led. Sněží, sněží na špičky věží, na auta, na domy, na růže, na stromy, na pole, na louky, na čepice, klobouky. Kdo si chvíli počká, spadne na něj vločka, spadne na něj celý mrak, bude z něho sněhulák. Chumelí se, vítr hvízdá, sýkorka se dívá z hnízda, v zimě není jídla dost, zem je zmrzlá jako kost. Prosím pěkně milá dítka, nasypte mi do krmítka. V lískovém keři bez oříšků sedí tři vrabci, bříško k bříšku. Napravo Frantík, vlevo Eda, uprostřed Honzík neposeda. Zavřená očka, každý dřímá. A padá sníh, brr, to je zima. tak se tu choulí ve větvoví, nejtepleji je Honzíkovi. Srdíčka tlučou, ťuk, ťuk, ťuk, vrabčáčci sedí, ani muk.

21 28. února 2013 O míči Já sportuji hrozně rád, s míčem jsem vždy kamarád. Tenis, fotbal, odbíjená, to je pro mne dovolená. S míčem já si poradím a jenom vám prozradím, že hrozně rád sportuji. Míč já prostě miluji. Žlutý míč Malý žlutý míček má na bříšku flíček. Že nemá míč břicho? Tak já už jsem ticho! Bublina byla jedna bublina, bublila se bublila. Polykala vodu z mýdla a jak rostla z toho jídla, bum! A praskla! To má z toho, že nám ani nenabídla.

22 7. března 2013 Slunce Vyšlo slunce, zasvítilo, (chůze) na nebi se otočilo, (ruce v bok, otáčení) každá kytka maličká (podřepy) radost má ze sluníčka. (ruce v bok a otáčení) Ke slunci se naklání, (úklony stranou ve vzpažení) listy z hlíny vyhání Slunce Slunce volá na sněženku, podívej se, jak je venku! Slunce volá do oken, děti, haló, pojďte ven! Slunce Slunce z jara nelenoší, jak by se snad zdálo. Po zimě je ještě slabé a tak hřeje málo. Že je země uplakaná, že jí tečou slzy? To jen zbytky sněhu tají, jaro přijde brzy. Březen Březen, to je měsíc jara, budí všechny květinky. Vstávejte a rozkvétejte, i když jste jen malinký! Sluníčko se na vás směje, už musíte vstávat!" Paprsek, ten krásně hřeje, zkouší teplo dávat.

23 Probudil se brouček malý- Jejku, to je krásný svět! (ze dřepu pomalu do stoje.) Maminko, když dovolíš mi, na procházku šel bych hned. (chůze.) Maminka mu dovolila, říká, jen ať pozor dá, aby chodil pomaloučku, jinak spadne na záda. (ukazováčkem "hrozíme".) Brouček na tu radu nedbal, rozběhl se ze všech sil, (běh po prostoru) zakopl a už to bylona záda se překulil. (skulíme se na záda) Záda dole, nožky vzhůru, nemůže se ani hnout, teď jen jestli má tu sílu pořádně se vyšvihnout! (v lehu na zádech, třepeme rukama a nohama) Sebral sílu, vyšvihl se, a to bylo příliš snad, otočil se jednou, dvakrát, ale na záda zas spad! (válíme sudy) Dlouho se tak popřevracel, to je bída - achich ách- (pomalu jdeme do stoje.) pak to zkusil opatrně Konečně je na nožkách! (výskok) 14. března 2013

24 21. března 2013 Kuřátka pípají, sluníčko jásá, jaro je tady, to bude krása!! Velikonoce Hody, hody hodujeme, za vajíčka děkujeme. Přidejte i bonbonek, nebo třeba balonek. My vás za to vyšleháme, koledu vám zazpíváme. Hodně zdraví popřejeme, za rok zase přijedeme. Hody, hody doprovody, uvařím si hodně vody, přidám do ní vajíčka, co mi dala slepička. Obarvím je na zelenou, pak si vezmu dovolenou!!!! Kropenatá slepička, snesla bílá vajíčka. Obarvím je, vymaluji, všechny chlapce podaruji. Pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám. Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku. Všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám. Než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko.

25 4. dubna 2013 Panenka v dešti Ťuká, ťuká deštík, na barevný deštík. Ťuká, ťuká prstíkem: Kdo je pod tím deštíkem? To jsem já, panenka, máčí se mi sukénka, tebe nechci, kapičko, já mám radši sluníčko. Déšť Ťap, ťap, ťapy, ťap, ťape voda pod okap. Vezmu deštník, klobouk, boty, budu Ťapat taky tak. Prší Prší, prší, mrholí do ulic i do polí. Voda padá, teče, kape, schováme se pod okapem. Voda chladí, studí, zebe. Déšť promočí mne i tebe. Prší, prší, prší dál, kdo by si teď venku hrál? Liják Slunce klimbá za mraky, přimhuřuje víčka. Liják dělá zázraky, kvetou paraplíčka. Déšť Déšť má mnoho práce, kropí na zahrádce. Stromy, trávu, květiny, pak se schová do hlíny.

26 11. dubna 2013 Duben Už tu máme duben my za kamny nebudem! Jaro je tu zase zpátky vyrazíme na zahrádky. Rozkvetlo tam plno kvítí, sluníčko už zase svítí. Tráva už se zelená, bez bundy se chodit dá. Uložíme hokejky, vyndáme si skleněnky. Důlek pěkně vyhrabeme, kuličky si zahrajeme. Prší Prší, prší, jen to zvoní, kraj se v dešti ztrácí, ztichl cvrček pod jabloní, v polích mlčí ptáci. Kapky prší z mokrých stromů na cestách je bláto, ale nám se nechce domů, nestojí to za to. Za chvíli zas píseň ptáčků zazní nad střechami a sluníčko po palouku rozběhne se s námi. Kosí hnízdo Kosáci si staví dům a chlubí se sousedům, co všechno už nasbírali, aby svůj dům vyzdobili: Malý kousek provázku, kus ptačího ocásku, pírko, které ztratil kos, když pospíchal pro rákos.

27 18. dubna 2013 Brouček Já jsem brouček maličký, (dřep) upadl jsem z kytičky. (zhoupnutí do lehu) Obrátit se nemohu. (vleže na zádech třepeme rukama a nohama) Jak si asi pomohu? Na krovkách se zhoupnu, (zhoupneme se do sedu) na nožičky stoupnu. (stoj) Dupy dupy Dupy, dupy, klapy, klapy, čí jsou tyhle sloní tlapy? Když ty tlapy zadupou, třesou celou chalupou. Zato myšky chodí tiše, Mají tlapky jako z plyše. Tiše myši ši ši ši, Ať vás kocour neslyší. Zvířátka Žába skáče, kvaky, kvak (z bobečku vyskočit, ruce nahoru, prsty roztáhnout) a takhle prý chodí čáp. (chůze s vysokým přednožením a propínáním v kolenou, ruce: klapající zobák) Takhle malá káčátka, (dřep, ruce sepnout za záda, batolící se chůze) a tak naše koťátka. (lezení po čtyřech)

28

29 2. května 2013 Jarní kytičky Na jaře, když slunce svítí, objeví se první kvítí. Narcisy a tulipány zdobí žlutě všechny brány. Sluníčko je přivolalo, jaro zase přivítalo, skřivánka je slyšet hlas, nastal krásný jarní čas. Sedmikráska Sedmikráska prostičká, svítí jak ta lampička. Kvete v trávě kolem nás, všude kam se podíváš. Kvítečky má drobounké, jako krajky bělounké. I když je tak maličká, líbí se nám celičká. Tulipán Tuli, tuli, tulipán, tulí se a není sám. Na rozkvetlém záhonku kývá hlavou na stonku. Listy mu v tom pomáhají, dětem pěkně zamávají.

30 9. května 2013 Na louce je veselo Kdo tu hraje na housličky? Cvrček je to, ten maličký. Kdo tu hraje na basu? Čmelák bzučí na chasu. A kdo tu tak pěkně zpívá? To je včelka rozmařilá! Na louce to pořád žije, nektárek se při tom pije. Beruška Na křídlech mám puntíky, nejsou nijak veliký. Jsem sluníčko sedmitečné, červené a krásně lesklé. Beruška mi říkají, na prst si mě dávají, čekají, kam poletím, jestli se zpět navrátím.

31 16. května 2013 Běželi lidičky na kopeček, každý chtěl zazvonit na zvoneček. Cink, cink, cinky, link, bim, bam, ringo, ding. Milé děti zdravím vás dneska máme čtvrtek zas. Tlesknou rychle jako blesk, malé ruce, tlesky, tlesk. A pak dupne nožka, jak když přijde bouřka. Prší, crčí, šplíchá, lije, utíkejme, zle je, zle je. Ve slunečném počasí, uschnem všichni do krásy. Letní vítr do všech stran rozkolébal žita lán. Brzy z klasů zrníček bude nový chlebíček. Kolo je můj kamarád, jezdím na něm hrozně rád. Přes kopec i po rovině, už jsem skoro v polovině. Když pojedu ještě dýl, uvidím svůj slavný cil!

32 30. května 2013 Prší a prší Kde je kapka? Z mraků padá! Země už je nedočkavá. A vtom cosi zacinká - to se kapce podlomila, při přistání kolínka. Prší Prší, prší z nebe kapky, vždycky dolů, nikdy zpátky. Prší, prší, kapy, kap, vždycky dolů na okap. Brouček Kam se poděl malý brouček? Rozběhl se na palouček. Honem, honem utíkal, až se z toho zadýchal.

33 6. června 2013 Loďka Po proudu do dáli lodičky se vydaly. Jenom ta nejmenší, na břehu otálí. Bojí se parníků, žraloků, vodníků. Raději zůstane na našem rybníku. Vláček Jede vláček, jede krajem, my si také na vlak hrajem, jeden vagón, druhý, třetí, zapojte se všechny, děti. Pára syčí, vláček houká, pan výpravčí z okna kouká. Chvíli stojí vláček v klidu, pak se zas dá do pohybu. Výlet Jedna dvě tři čtyři pět, šel krokodýl na výlet, koukal tam a koukal tady, prohlédl si staré hrady, lesíky a louky v květu, zastavil se u bufetu, slupl kilo špekáčků, pak si koupil žvýkačku, sedl si a napsal pohled, na pohledu bylo tohle: Jedna dvě tři čtyři pět, vyšel jsem si na výlet, čekejte mě v pátek ráno, ať je v kleci vyvětráno, ukliďte mi prosím bazén, už abych byl zase v Praze, hodně jsem se nachodil. Líbá vás váš krokodýl.

34 13. června 2013 Lakomá kočička Potkal pejsek kočičku, mlsala si na mlíčku. Copak to máš, kočičko? Dej mi taky maličko! Nedám, pejsku, nemáš hlad, ani nemáš mlíčko rád! Dej si třeba masa kus, nebo tvrdý chleba zkus. Nebuď, kočko, lakomá, rozdělit se každý má, když máš hodně, druhý málo, co by se tak asi stalo... Až to bude obráceně, budeš prosit malé štěně. To se s tebou rozdělí v sobotu i v pondělí.

35 20. června 2013 Léto Cupy, hupy, pravda je to, po jaru že máme léto. Slunko hřeje, slunko pálí, ani chvilku nezahálí. Všude smíchu je a ruchu léto přišlo! Hejsa! Chuchu! Zajíc vlezl do jetele, motýl kytkou houpe, v potoce se voda mele, ryba se tam koupe. Šneci lezou po pěšině, veverkám je hej, máme to tu jako v kině, jen se podívej. Malý žlutý míček Malý žlutý míček má na bříšku flíček. Že nemá míč břicho? Tak já už jsem ticho.

36 27. června ,2,3,4,5 poběžíme na výlet, chvíli cval a chvíli klus a už jede pěškobus. Poběžíme přes palouček, pozor děti, je tu brouček. Leze, leze brouk, vítr do něj fouk. Zatočil se dokola, zavolejte doktora. Převalil se na záda, to je ale paráda. Potom zase nazpět, protože měl naspěch. Poběžíme k vodičce, zazpíváme žabičce Žába skáče po blátě, koupíme jí na gatě. Na jaké, na jaké, na zelené strakaté. Poběžíme na náves, hele děti je tu pes. Do kolečka přes náves, za ocáskem běhá pes a jestli ho nedohonil, tak tam běhá ještě dnes. Poběžíme do lesíčka, uvidíme tam zajíčka. Hop zajíčku v jetelíčku, hop zajíčku po poli. Hop z políčka do lesíčka, utíkáme pod stromy. Pod stromem je pelíšek, schoval se tam zajíček.

Společně, ale každý podle svého II ( Metodika práci s dětmi se SVP vedoucí k jejich integraci- č. 3 )

Společně, ale každý podle svého II ( Metodika práci s dětmi se SVP vedoucí k jejich integraci- č. 3 ) Společně, ale každý podle svého II ( Metodika práci s dětmi se SVP vedoucí k jejich integraci- č. 3 ) Mgr. Jindřiška Gaďourková, Bc.Jana Nováková, Jana Lošťáková Střední škola a Základní škola Lipník nad

Více

V naší školce Víte kde se máme rádi a kde jsme dobří kamarádi? V naší školce, školičce máme se jak v písničce.

V naší školce Víte kde se máme rádi a kde jsme dobří kamarádi? V naší školce, školičce máme se jak v písničce. Básničky, říkadla a písničky Putování po MŠ Podtéma : Naše školka a okolí Školka Moc se těším do školky na kluky a na holky, budeme si spolu hrát, zpívat, cvičit, malovat. V naší školce Víte kde se máme

Více

Mateřská škola Hovorčovice Školní vzdělávací program (ŠVP) (2013/2014)

Mateřská škola Hovorčovice Školní vzdělávací program (ŠVP) (2013/2014) Mateřská škola Hovorčovice Školní vzdělávací program (ŠVP) (2013/2014) Zřizovatel školy: Obec Hovorčovice, Revoluční 33, 250 64 pošta Měšice. Zdroj vzdělávacího cíle: Mateřská škola poskytuje vzdělávání

Více

PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY

PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY Předškoláci.cz 2 / 60 www.predskolaci.cz Slovo úvodem Proč vznikla e-kniha Předškoláci.cz? Aby byla volně

Více

Šimonovy pracovní listy 16

Šimonovy pracovní listy 16 www.predskolaci.cz Předškoláci.cz 2 / 60 www.predskolaci.cz Slovo úvodem Proč vznikla e-kniha Pohádky? Aby byla volně a zdarma šířena pro nekomerční účely. Komu je e- kniha určena? Všem, kteří věnují čas

Více

Metodická příručka logopedického nácviku

Metodická příručka logopedického nácviku Metodická příručka logopedického nácviku autor: Mgr. Dana Stoulilová OBSAH ÚVOD... 4 METODICKÝ MATERIÁL PRO NÁPRAVU ROTACISMU... 4 SKUPINA Č. 1 - R SE VYSKYTUJE VE SKUPINĚ PO SOUHLÁSCE NA ZAČÁTKU SLOV...

Více

22. píseň TRAVIČKA ZELENÁ. 1. lekce. Projekt: Do školy včas Registrační číslo: CZ.1.07/1.2.00/08.0106

22. píseň TRAVIČKA ZELENÁ. 1. lekce. Projekt: Do školy včas Registrační číslo: CZ.1.07/1.2.00/08.0106 22 píseň TRAVIČKA ZELENÁ 1 lekce Úvod Hra: Na korálky Děti (korálky) se rozptýlí a posadí se na koberec Učitelka chodí, přeříkává říkanku: Korálky se roztrhaly, po zemi se rozsypaly Kde je najdu, kde je

Více

KLUB SLŮNĚ. básničky, říkadla a písničky. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem.

KLUB SLŮNĚ. básničky, říkadla a písničky. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem. Dobrý den,dobrý den, to byl dneska krásný den, dobrý den, dobrý den, nashledanou za týden. Zoubky Čistím

Více

Zdravá záda. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová

Zdravá záda. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová Zdravá záda Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy Mgr. Petra Lustigová Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy (Vhodné pro děti ve věku 4 6 let) Obsah I. GYMNASTICKÝ MÍČ 4 1.

Více

PRA.SE SE.LE LE.PID.LO LO.KO.MO.TI.VA VA.JÍČ.KO KO.LÉB.KA PUN.ČO.CHA CHA.LU.PA PA.NEN.KA KA.PUS.TA TA.BU.LE LE.TAD.LO

PRA.SE SE.LE LE.PID.LO LO.KO.MO.TI.VA VA.JÍČ.KO KO.LÉB.KA PUN.ČO.CHA CHA.LU.PA PA.NEN.KA KA.PUS.TA TA.BU.LE LE.TAD.LO SLOVNÍ KOPANÁ B Poslouchejte mě pozorně, děti, řeknu jedno slovo: má-ma. Jakou slabikou to slovo končí (která slabika je poslední)? MA! Zkuste spočítat, kolik má slovo máma slabik. Dvě. Správně. A teď:

Více

POHÁDKY + BÁSNIČKY. predskolaci. www.piste-povidky.cz. Kašpárek zvonkem zazvoní, pohádky a básničky dětem přináší

POHÁDKY + BÁSNIČKY. predskolaci. www.piste-povidky.cz. Kašpárek zvonkem zazvoní, pohádky a básničky dětem přináší POHÁDKY + BÁSNIČKY predskolaci www.piste-povidky.cz Kašpárek zvonkem zazvoní, pohádky a básničky dětem přináší Předškoláci.cz 2 / 74 www.predskolaci.cz Kolektiv autorů představuje svou tvorbu pro děti

Více

Loučení s prázdninami

Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami Jan Ryska u babičky u dědečka na cestu na kozu na králíky pro sebe od sebe o ně v autobusu na světě kuliferda vykutálený neobejde statečně nepřemáhala doprovázel rozloučení odjížděla

Více

Z DRAVA. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová

Z DRAVA. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová Z DRAVA Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy Mgr. Petra Lustigová Z d r a v á CVIČENÍ NA NESTABILNÍCH POMŮCKÁCH PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY (Vhodné pro děti ve věku 4-6 let) 2. vydání PODĚKOVÁNÍ

Více

VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ

VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ SBORNÍK VÍTĚZNÝCH PRACÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝCH AUTORŮ ZLÍNSKÉHO KRAJE 2005/2006 VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ SBORNÍK VÍTĚZNÝCH PRACÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝCH

Více

3. Brouk (Wabi Daněk)

3. Brouk (Wabi Daněk) 1. riel (Wabi aněk / Ladislav Kučera) 3. Brouk (Wabi aněk) 1. mi mi mi mi mi mi mi mi Moje trenýrky pere riel, řek Pepa a k pasu sáh, mi mi mi 1. Ležím v trávě, p mi íseň v hlavě, po nose mi leze brouk,

Více

Dělání. Červená řeka. Amazonka. Ho ho Watanay - 1 - Interpret/autor: Princové jsou na draka/svěrák,uhlíř D G D G

Dělání. Červená řeka. Amazonka. Ho ho Watanay - 1 - Interpret/autor: Princové jsou na draka/svěrák,uhlíř D G D G mazonka Interpret/autor: Hop trop/ladislav "Huberťák" Kučera, Jaroslav "Samson" Lenk 1. Byly krásný naše plány, #mi mi byla jsi můj celej svět, Hmi čas je vzal a nechal rány, Hmi E starší jsme jen o pár

Více

Základní škola a Mateřská škola Kotlářská, Brno 1

Základní škola a Mateřská škola Kotlářská, Brno 1 ská škola ateř Zákla M dní škola a rn Kotlářská, B o 1 2 POCTA ZDEŇKU SVĚRÁKOVI 3 4 Slovo úvodem: Už dlouho šlapu po světě a čekám, co se ještě stane. Mám pořád duši dítěte a říkají mi starý pane. Ref:

Více

SOUBOR AKTIVIT PRO ROZVOJ MOTORICKÝCH DOVEDNOSTÍ U PŘEDŠKOLNÍCH ŽÁKŮ V PŘÍPRAVNÉ TŘÍDĚ

SOUBOR AKTIVIT PRO ROZVOJ MOTORICKÝCH DOVEDNOSTÍ U PŘEDŠKOLNÍCH ŽÁKŮ V PŘÍPRAVNÉ TŘÍDĚ SOUBOR AKTIVIT PRO ROZVOJ MOTORICKÝCH DOVEDNOSTÍ U PŘEDŠKOLNÍCH ŽÁKŮ V PŘÍPRAVNÉ TŘÍDĚ Mgr. Jindřiška Gaďourková, Jana Nováková, Bc. Střední škola a Základní škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301 CZ.1.07/1.2.12/04.0019

Více

Úvod do literárně-výtvarného soutěžení

Úvod do literárně-výtvarného soutěžení Úvod do literárně-výtvarného soutěžení Důvod, proč psát úvod, může být dvojí: chválit vás a ponoukat k další tvorbě a doufat, že nezpychnete a nezakrníte; anebo kritizovat vás a zasypávat radami a doufat,

Více

Pohádky k nakousnutí. Vaše autorky: Katka, Barča, Bára, Julča, a Verča

Pohádky k nakousnutí. Vaše autorky: Katka, Barča, Bára, Julča, a Verča Pohádky k nakousnutí Milé děti, vydejte se s námi na výpravu do světa pohádek ze čtyř ročních období, ve kterých se dozvíte plno zajímavostí o tom, co míváte během roku na talíři. Objevte výborné recepty,

Více

Cestování. strojvůdce Tobiáška, Divokého Králíka a Prasátka Lumírka parním vlakem tam a zase zpět TOMÁŠ TEPPER

Cestování. strojvůdce Tobiáška, Divokého Králíka a Prasátka Lumírka parním vlakem tam a zase zpět TOMÁŠ TEPPER Trojčlenná posádka malého parního vlaku strojvůdce Tobiášek, Divoký Králík a Prasátko Lumírek zažije na svých cestách neuvěřitelná dobrodružství. Seznámí se s novými zajímavými přáteli, tancujícím slonem

Více

AMAZONKA HOP TROP. A 1. Byly krásný naše plány, C # mi byla jsi můj celej svět, čas je vzal a nechal rány,

AMAZONKA HOP TROP. A 1. Byly krásný naše plány, C # mi byla jsi můj celej svět, čas je vzal a nechal rány, AMAZONKA HOP TROP A 1. Byly krásný naše plány, # mi byla jsi můj celej svět, Hmi A čas je vzal a nechal rány, Hmi E starší jsme jen o pár let. 2. Tenkrát byly děti malý, ale život utíká, už na "táto" slyší

Více

Rozvíjíme empatii u dětí předškolního věku

Rozvíjíme empatii u dětí předškolního věku Rozvíjíme empatii u dětí předškolního věku Bc. Lenka Kocábková, Mateřská škola Borovany Obsah 1. Úvod 3 2. O ovečce 4 3. O rozezpívané vrbě 6 3.1 O kouzelném lese a vrbě u potoka 6 3.2 Jak byla vrba smutná

Více

Stránka1 NAŠE ŠKOLKA. časopis Mateřské školy Veltrusy, okres Mělník číslo 22 ročník 4 školní rok 2010/2011 červen 2011

Stránka1 NAŠE ŠKOLKA. časopis Mateřské školy Veltrusy, okres Mělník číslo 22 ročník 4 školní rok 2010/2011 červen 2011 Stránka1 1 NAŠE ŠKOLKA časopis Mateřské školy Veltrusy, okres Mělník číslo 22 ročník 4 školní rok 2010/2011 červen 2011 1 Stránka2 2 RUBRIKY STRANA Co proběhlo 3 Plánujeme 4-9 Blahopřejeme 10-12 Naše projekty

Více

Zpěvník La Venta 2010

Zpěvník La Venta 2010 Zpěvník La Venta 2010 Obsah Bedna od whisky... 3 Bezejmenná.... 3 arpe diem... 3 olorado... 4 Černobílý svět... 4 itrónky... 4 ajána... 5 ej mi víc své lásky... 5 iego... 5 ívám se dívám... 6 okud se zpívá...

Více

Sbírka básní a písní. Cena za sny. Petr Horálek

Sbírka básní a písní. Cena za sny. Petr Horálek Sbírka básní a písní Cena za sny Petr Horálek O b s a h Smutný svět lásky... 3 Táborová holka... 5 Cena za sny... 7 Píseň... 9 Píseň o Markétě... 11 Jakoby... 13 Kreslíř... 14 Kdyby... 15 Dám ti pár rad

Více

Básním ásníš ásníme. o přírodě a lásce

Básním ásníš ásníme. o přírodě a lásce Básním ásníš ásníme o přírodě a lásce Sborník nejlepších prací žáků Libereckého kraje z let 2006-2008 Všem, kteří pokoušejí krásu i ošklivost, tíhu i lehkost slova, všem, kteří vkládají své myšlenky na

Více

sestavila Potík, 2011 OBSAH Junácká hymna...- 6 - Večerka...- 6 - Anděl...- 7 - Ani tak nehoří...- 8 - Árie měsíce...- 9 - Barbora píše z tábora...- 10 - Batalion...- 11 - Běda poraženým...- 12 - Bedna

Více

48 4. 8. s k s a k u a t u s t k s ý k ý o d o d d í d l í l Ostrava

48 4. 8. s k s a k u a t u s t k s ý k ý o d o d d í d l í l Ostrava 48. skautský oddíl 48. skautský oddíl Ostrava Tři kříže... 26 Už to nenapravím... 30 V bufetu... 14 Velrybářská výprava... 54 Vlčácký (hudsonský) šífy... 65 Vojanda... 24 Vzhůru bratři... 56 Zachraňte

Více

Vydáno u příležitosti otevření školního hřiště

Vydáno u příležitosti otevření školního hřiště Vydáno u příležitosti otevření školního hřiště Děti prvního ročníku odpovídaly na otázky s tématem škola a pokusily se veršovat 1.Chodíš do školy rád? Dominika Elblová: Protože se tam hezky učíme. Anežka

Více