KLUB SLŮNĚ. básničky, říkadla a písničky. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "KLUB SLŮNĚ. básničky, říkadla a písničky. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem."

Transkript

1 Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem. Dobrý den,dobrý den, to byl dneska krásný den, dobrý den, dobrý den, nashledanou za týden. Zoubky Čistím zoubky,řízy řízy, ať jsou bílé jako břízy. Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, první horní a pak spodní řadu. Čistím zoubky řízy říz a má každý radost z nich. KLUB SLŮNĚ básničky, říkadla a písničky Dešťové kapičky Dešťové kapičky dostaly nožičky, běhaly po plechu, dělaly neplechu. Brambora Kutálí se ze dvora, takhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, že na ní padá závora. Kam koukáš ty závoro? Na tebe ty bramboro! Kdyby tudy projel vlak, byl by s tebe bramborák:

2 Had Had leze z díry, vystrkuje kníry, za ním leze hadice, má červené střevíce. Bába se ho lekla, na kolena klekla. Nic se bába nelekej, na kolena neklekej. Já jsem přece hodný had, já mám všechny děti rád. Hastrman Hastrmane, tatrmane, dej mám kůži na buben, budeme ti bubnovati až polezeš z vody ven. O kosovi Na zahradě chodí bos, černý kabát, žlutý nos. Skáče sem a skáče tam, skáče ani neví kam. Počítání Všechny svoje prsty, schováme si v hrsti. Spočítám je hned:jedna, dvě, tři, čtyři, pět. Hruška Spadla hruška zelená, nabila si kolena. A teď pláče naříká, že jí šťáva vytéká. Švec Šije, šije švec, zlámal kopytec. Zlámal kopyto, odpusťme mu to. To jsou prsty To jsou prsty, to jsou dlaně, voda s mýdlem patří na ně, a po mýdle dobré jídlo a po jídle zase mýdlo. Ježek Ježek se nám v zimě schoval, neklouzal se, nesáňkoval. Zahrabal se do listí a od té chvíle tvrdě spí. Když v tom náhle něco uhodilo a to ježka probudilo. Kašpárek Šel kašpárek na procházku, vedl pejska na provázku. Jak ten pejsek zaštěkal, kašpárek se polekal

3 Krátká pohádka Každá ručka má prstíčky, zavřeme je do pěstičky. Bum bum na vrátka, to je krátká pohádka. Ručičky si spolu hrají, hodně práce udělají. Bum bum na vrátka, to je krátká pohádka. Kominíček Kominíček šel na půdu, kominíček koště vzal. Kominíček šel na půdu, aby komín vymetal. Kdepak jsou ty hodné děti, ty já pěkně pohladím. A kde jsou ti darebáci, metličkou je vyplatím. Bublina Děti velká novina, přiletěla bublina. Bublina se nafukuje,přitom pěkně vykračuje. Podívejte děti, jak bublina letí, letí, letí, otáčí se, PRÁSK Sluníčko Ukaž dlaně sluníčku, pak je přilož k srdíčku, vystřel šíp až do mraků, voda padá z oblaků, voda hladí naší zem, pára stoupá jako sen, vítr páru rozhání, chyť ji lehce do dlaní, udělej z ní malý míč, foukni do něj a je pryč. Mlýnek Na potoce mlýnek klape, klapy klap, klapy klap. Šikovné má Jirka ruce, klapy klap, klapy klap. Řežu dříví Řežu dříví na polínka, ať má čím topit maminka, řežu, řežu polena až mě bolí ramena, řízy, řízy, řízy, říz až mě bolí celý kříž. Ťuky na okno Ťuky, ťuky na okýnko, bum, bum na dveře, rozhlédnu se po okolí, kdo mi dveře otevře?

4 Autobus Chvíli krokem, chvíli skokem, ujíždíme autobusem. Řidič mačká houkačku, řeže každou zatáčku. To je jízda lidé drazí, Sem a tam to s námi hází. Dopředu i dozadu, všichni v jednu hromadu. Co mám rád/a Mám dvě uši k naslouchání a dvě oči na koukání, dvě nožičky na chození a dvě ruce na mazlení. Maminka Maminka každý den z postýlky nás volá ven. Namydlíme ručičky, umyjeme tvářičky, pusu sem, pusu tam, do školičky pospíchám. Paci, paci Paci, paci, pacičky Máme nožky, ručičky. Nohy, aby běhaly, ruce, aby dělaly. Paci, paci, pacičky, Máme očka maličký. Oči, aby koukaly, a uši naslouchaly. Paci, paci, pacičky, máme nosík maličký. Pusinku na papání a nosík na cinkání: cililink, cililink. Mé nohy Mé nohy běhají, mé nohy kopají, mé nohy dupají, mé nohy cupají. Nohy mě nebolí, ať dělám cokoli. Vláček Jede vláček kolejáček, jede houká do zatáček, od nádraží k nádraží, cestující rozváží.hu hu hu Bedla Stojí, stojí bedla, ráda by si sedla, vzala by si pletení, noha už jí dřevění.

5 Motýlek Motýlku, motýlku, buď u nás na chvilku, buď u nás chvíli, motýlku bílý. Motýlek odletí hned, až napočítáme pět: jedna, dvě, tři, čtyři, pět letí na oběd. Bubnujeme na buben Bubnujeme na buben, pojďte děti, pojďte ven. Bubnujeme bum, bum, bum, budeme mít nový dům. A kdo s námi nepůjde, ten v něm bydlet nebude. Kolo uděláme Velké kolo uděláme, na nikoho nečekáme, kdo si s námi nechce hrát, ten není náš kamarád. Šel zahradník Šel zahradník do zahrady s motykou, s motykou. Vykopal tam rozmarýnu velikou, velikou. Nebyla to rozmarýna, byl to křen, byl to křen. Vyhodil ho zahradníček přes plot ven, přes plot ven. Pec nám spadla Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám jí postaví? Starý pecař není doma a mladý to neumí. Zavoláme na dědečka, ten má velké kladivo, dá do toho čtyři rány a už je to hotovo. Kalamajka Kalamajka mik, mik, mik, oženil se kominík. Vzal si ženu Elišku v roztrhaném kožíšku. Kalamajka dobrá věc, když je zima šup na pec, když je teplo šup dolů, s kalamajku tancuju. Šašek Když se tahá za šňůru, skáče šašek nahoru. Rozhazuje rukama,vykopává nohama. Takhle jede na koni a pak se nám ukloní. Pásla ovečky Pásla ovečky v zeleném háječku, pásla ovečky v černém lese. Já na ni dupy dupy dup, ona zas cupy cupy cup. Houfem ovečky seberte se všecky, houfem ovečky seberte se.

6 Cib, cib,cibulenka Cib, cib, cibulenka, mak, mak, makulenka. Když jsem byla maličká, chovala mě matička, A teď už jsem veliká, musím chovat Jeníka. Čížečku,čížečku Čížečku, čížečku, ptáčku maličky, Pověz mi čížečku jak sejou mák. Aj tak, tak sejou mák, aj tak, tak sejou mák Aj tak, tak sejou mák, tak sejou mák. Čížečku,.. Pověz mi čížečku jak roste mák. jak kvete mák jak lámou mák jak jedí mák