Základní škola a Mateřská škola Vraclav, okres Ústí nad Orlicí

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Základní škola a Mateřská škola Vraclav, okres Ústí nad Orlicí"

Transkript

1 Základní škola a Mateřská škola Vraclav, okres Ústí nad Orlicí Vraclav 52, Tel.: e:mail: www: zsvraclav.cz Číslo projektu Název šablony Vyučovací předmět Vzdělávací oblast Název DUMu Stručná anotace CZ.1.07/1.4.00/ III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět VY_32_INOVACE_4_2_18 Seznámení s nebezpečím návykových látek. ročník 5. Autor Mgr. Pavlína Filipi Datum ověření VY_32_INOVACE ICT/4/2/18 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavlína Filipi. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 POZOR!

3 Návykové látky = = omamné či psychotropní látky = = DROGY

4 Návykové látky jsou schopny ovlivňovat naše vnímání, chování. Užívání návykové látky může vést k závislosti. Účinek drog na organismus je velmi individuální, působí na každého různě.

5 Káva Cigarety Alkohol Marihuana Extáze LSD Pervitin Heroin Kokain Toluen

6 Jde o tmavý teplý nápoj, který se vyrábí z kávových semen. Účinky: Kávu lidé pijí, protože jim pomáhá zahnat únavu, ospalost a vyčerpanost. Rizika: V kávě je však obsažena látka, které se říká kofein. Na této látce mohou být lidé závislí a může být nebezpečná, hlavně pro děti a nemocné lidi i při požívání vysokých dávek vypijí 5 a více silných káv.

7 KÁVA

8 Cigarety obsahují až okolo škodlivých látek. Mezi tyto látky například patří nikotin, který se používá jako jed na mšice, arzen, smrtelný jed nebo formaldehyd, který se používá jako jed proti molům. Účinky: Negativní účinky jsou bledost, studený pot, nevolnost, závrať, bolesti hlavy. Užívání tabáku vyvolává závislost a návyku se člověk obtížně zbavuje. Rizika: Vdechování tabákového kouře mívá za následek bolesti hlavy, pálení očí, nechutenství, někdy též poruchy spánku, nesoustředěnost, špatnou výkonnost. Lidé závislí na kouření trpí vážnými nemocemi rakovinou plic.

9 Tabák se vyrábí z usušených listů rostlin.

10 Je to droga s protichůdnými účinky. V jedné minutě v nás vyvolává pocity lásky, které se snadno můžou změnit v agresivitu a zuřivost. Účinky: U dětí dochází k otravě i po malých dávkách alkoholu. Rizika: Alkohol poškozuje rozvoj celého organismu, jednotlivé orgány, duševní vývoj a celkový růst. Alkohol, obdobně jako ostatní drogy, je pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. Nebezpečí onemocnění jater a nervového systému.

11

12 Alkohol způsobuje nehody. Alkohol způsobuje poškození plodu. Alkohol způsobuje smrt!

13 Jsou to listy, květy a semena konopí. Může se kouřit např. jako cigareta (joint), ve fajfce nebo ve vodní dýmce. Tato rostlina se však může také přidávat do jídla nebo vařit jako čaj. Účinky: Marihuana jako každá jiná droga na každého působí jinak. Rizika: Po užívání marihuany může dojít k vážnému poškození plic a ke zhoršení paměti, zhoršená schopnost pohybu. Někdy se člověk může po užití marihuany cítit velmi špatně, mít nepříjemné pocity, člověku se mohou plést nohy, ruce. Dochází také ke zkreslenému vidění, záchvatům paniky a úzkosti nebo deprese.

14 MARIHUANA

15 Extázi se často říká taneční droga, jde o tabletky, na kterých je většinou z jedné strany vytlačený obrázek. Účinky: Taneční droga se jí říká proto, že když ji člověk spolkne, má chuť se stále hýbat nebo tancovat. Člověk si myslí, že má spoustu energie a je mu dobře. Rizika: Při častém užívání mohou mít nenávratně poškozené nervové buňky, může se jim zhoršit paměť a selhat další orgány. Rizikové je, že člověk ztrácí pocit únavy a může tak tancovat mnohem déle, následkem může být pak úraz nebo rozsáhlé vyčerpání organismu.

16 EXTÁZE

17 Patří mezi drogy, které mohou vyvolávat silné halucinace. Jsou to barevné pilulky nebo papírky, které jsou napuštěné látkou, které se říká LSD. Účinky: Po rozpuštění pilulky nebo papírku se člověk obvykle bezdůvodně směje a vše vnímá silněji než normálně, především barvy a zvuky. Může však mít také nepříjemné halucinace a být hodně zmatený. Rizika: Při užívání LSD může člověk onemocnět vážnou psychickou nemocí.

18 LSD

19 Pervitin je bílý prášek, který nijak nevoní. Užívá se vpichováním injekční jehlou do žíly. Lidé se na pervitinu mohou stát velmi rychle závislí. Účinky: Ze začátku se lidé mohou cítit silní, bez únavy. To však netrvá dlouho. Později může mít člověk halucinace, což znamená, že vidí věci, které ve skutečnosti neexistují. Rizika: Pokud lidé užijí pervitin, mohou padnout do bezvědomí nebo dokonce zemřít. Pokud se pervitin užívá injekční jehlou do žíly je zde také velké nebezpečí přenosu infekčních chorob.

20 PERVITIN

21 Takhle se mění tváře po užívání pervitinu.

22 Patří mezi skupinu drog, kterým se říká opiáty. Je to bílý nebo hnědý prášek. Účinky: Člověk je po užití heroinu utlumený. Velmi často je také ospalý a v depresi. Lidem se po užití heroinu zpravidla zužují zornice a svědí je kůže, často se škrábají po celém těle. Riziko: Pokud člověk užije velké množství heroinu, může i umřít. Velmi nebezpečné je také nakažení se vážnou infekční nemocí.

23 HEROIN

24 Kokain vypadá jako bílý prášek nebo drobné krystalky. Získává se z rostliny, které se říká koka. Účinky: Člověk prožívá pocity euforie, po chvíli však přichází změna nálady, která může vést až k silným záchvatům vzteku. V případě požité velké dávky může dojít k halucinacím, svědění a mravenčení kůže. Rizika: Kokain je velmi návykový, což znamená, že se člověk na něm stane velmi rychle závislý a nemůže bez něj být. Při předávkování může dojít až ke smrti, zvláště u lidí, co trpí nějakou srdeční vadou.

25 KOKAIN

26 Tyto látky se užívají tím způsobem, že lidé čichají k hadru, který je jimi napuštěn nebo přímo k plechovce, ve které se prodávají. Účinky: Po nadýchání se této látky lidé velmi rychle začnou být poblouznění. Můžou špatně mluvit a někdy se dost nesmyslně smějí. Rizika: Pokud lidé tyto látky čichají, může jim onemocnět řada orgánů nebo dokonce mohou mít poškozený mozek. Tyto látky totiž způsobují, že lidé například špatně mluví, ztrácí paměť a navenek působí jako blázni. Nejvíc nebezpečné jsou proto, že se jimi může člověk udusit a zemřít. A to i tehdy, když to zkusí jenom jednou.

27 Vyber si život nebo smrt!!!

28 1) Co je to droga? 2) Co může vzniknout užívá-li člověk nějakou drogu? 3) Je káva droga? Proč? 4) Která droga je nazývána taneční droga. 5) Z čeho se vyrábí cigarety. 6) Která droga se čichá. 7) Která droga se vyrábí z lístků koka. 8) Která droga nejčastěji způsobuje smrt na silnicích. 9) Která droga způsobuje nebezpečné halucinace, které mohou vést až k psychickým nemocem. 10)Proč lidé užívají drogy?

Drogová problematika a dopad na vývoj kriminality na Břeclavsku. Kateřina Mahovská, DiS.

Drogová problematika a dopad na vývoj kriminality na Břeclavsku. Kateřina Mahovská, DiS. Drogová problematika a dopad na vývoj kriminality na Břeclavsku Kateřina Mahovská, DiS. Bakalářská práce 2013 ABSTRAKT Bakalářská práce je zaměřená na drogovou problematiku a kriminalitu v Břeclavi.

Více

PERVITIN. Vzhled Bílý, někdy nažloutlý či nafialovělý krystalický prášek barva se může lišit dle procesu výroby.

PERVITIN. Vzhled Bílý, někdy nažloutlý či nafialovělý krystalický prášek barva se může lišit dle procesu výroby. PERVITIN Vzhled Bílý, někdy nažloutlý či nafialovělý krystalický prášek barva se může lišit dle procesu výroby. Užívání především šňupání (účinky se projeví za cca 15 minut), nitrožilní (okamžitý účinek)

Více

Drogy a drogové závislosti jako morální problém

Drogy a drogové závislosti jako morální problém MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra občanské výchovy Drogy a drogové závislosti jako morální problém Bakalářská práce Brno 2009 Vedoucí práce: PhDr. Milan Valach, Ph.D. Vypracovala: Barbora

Více

Poznejte skutečnost o drogách

Poznejte skutečnost o drogách Poznejte skutečnost o drogách Co víte o drogách? Co byste dělali, kdybyste si mysleli, že osoba, na které vám záleží, užívá drogy? Co byste dělali, kdyby vám někdo nabídnul drogu? Jak byste reagovali,

Více

Pervitin Kokain Marihuana Řekni ne drogám řekni ano životu

Pervitin Kokain Marihuana Řekni ne drogám řekni ano životu Pravda o DROGÁCHExtáze Drogy ničí a ruinují miliony životů každý rok. Co se s tím dá udělat? LSD Pervitin Kokain Marihuana Řekni ne drogám řekni ano životu PROČ VZNIKLA TATO BROŽURA Ve světě se o drogách

Více

Citadela, o.s. Bruntál Pedagogicko - psychologická poradna Bruntál

Citadela, o.s. Bruntál Pedagogicko - psychologická poradna Bruntál HOVOŘTE S DĚTMI OTEVŘENĚ Citadela, o.s. Bruntál Pedagogicko - psychologická poradna Bruntál PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÁ PORADNA BRUNTÁL HOVOŘTE S DĚTMI OTEVŘENĚ Vydavatel: Citadela, o.s. Bruntál Vydání:

Více

To, že nelegální drogy prostoupily do života naší společnosti, neznamená, že bychom měli rezignovat na hledání účinných prostředků, které nám pomohou snižovat nabídku i poptávku po nich. Největší zlo všech

Více

PRAVDA O MARIHUANĚ. Maruška. Tráva. Joint Špek. Skunk. Kytka. Zelí. Řekni ne drogám řekni ano životu

PRAVDA O MARIHUANĚ. Maruška. Tráva. Joint Špek. Skunk. Kytka. Zelí. Řekni ne drogám řekni ano životu PRAVDA O MARIHUANĚ Maruška Zelí Řekni ne drogám řekni ano životu Tráva Joint Špek Kytka Skunk 2 PROČ VZNIKLA TATO BROŽURA Ve světě se o drogách hodně mluví na ulicích, ve školách, na internetu, i v televizi.

Více

CHCI POMÁHAT BEZ ROZDÍLU ANEB JAK NA SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÉ JEVY, CZ.1.07/3.2.13/01.0036 ZÁVISLOSTI. Ing. Renata Kasalová

CHCI POMÁHAT BEZ ROZDÍLU ANEB JAK NA SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÉ JEVY, CZ.1.07/3.2.13/01.0036 ZÁVISLOSTI. Ing. Renata Kasalová CHCI POMÁHAT BEZ ROZDÍLU ANEB JAK NA SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÉ JEVY, CZ.1.07/3.2.13/01.0036 ZÁVISLOSTI Ing. Renata Kasalová ZÁVISLOSTI Ing. Renata Kasalová CHCI POMÁHAT BEZ ROZDÍLU ANEB JAK NA SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÉ

Více

Minimální preventivní program Stanovení strategie prevence rizikových forem chování pro školní rok 2014/2015. ZŠ Kamínky 5

Minimální preventivní program Stanovení strategie prevence rizikových forem chování pro školní rok 2014/2015. ZŠ Kamínky 5 Stanovení strategie prevence rizikových forem chování pro školní rok 2014/2015 ZŠ Kamínky 5 Obsah: 1. Charakteristika školy 2. Charakteristika minimálního preventivního programu 3. Cíle minimálního preventivního

Více

Jako látky návykové označujeme sloučeniny a skupiny sloučenin, které mohou vyvolat závislost.

Jako látky návykové označujeme sloučeniny a skupiny sloučenin, které mohou vyvolat závislost. NÁVYKOVÉ LÁTKY Jako látky návykové označujeme sloučeniny a skupiny sloučenin, které mohou vyvolat závislost. Závislost na chemické látce je psychický nebo fyzický stav organismu charakteristický nutkavou

Více

Gymnázium Jana Nerudy Závěrečná práce studentského projektu Vliv drog na lidský organismus

Gymnázium Jana Nerudy Závěrečná práce studentského projektu Vliv drog na lidský organismus Gymnázium Jana Nerudy Závěrečná práce studentského projektu Vliv drog na lidský organismus Evropský sociální fond Praha a EU Investujeme do vaší budoucnosti 2014 Simona Dvořáková, Veronika Jechová, Marie

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2013 Vladimíra Štejrová FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ Studijní program: Veřejné zdravotnictví B 5347 Vladimíra Štejrová Studijní

Více

Inovace profesní přípravy budoucích učitelů chemie CZ.1.07/2.2.00/15.0324. Text zpracoval Prof. RNDr. Jiří Kameníček, CSc.

Inovace profesní přípravy budoucích učitelů chemie CZ.1.07/2.2.00/15.0324. Text zpracoval Prof. RNDr. Jiří Kameníček, CSc. Inovace profesní přípravy budoucích učitelů chemie CZ.1.07/2.2.00/15.0324 Text zpracoval Prof. RNDr. Jiří Kameníček, CSc. NÁVYKVÉ LÁTKY bsah 1. Úvod do problematiky návykových látek, definice drogy, rozdělení

Více

PSYCHOFYZIOLOGICKÉ VLASTNOSTI ŘIDIČŮ MOTOROVÝCH VOZIDEL PSYCHOPHYSIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF MOTOR VEHICLES DRIVERS

PSYCHOFYZIOLOGICKÉ VLASTNOSTI ŘIDIČŮ MOTOROVÝCH VOZIDEL PSYCHOPHYSIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF MOTOR VEHICLES DRIVERS 324 Proceedings of the Conference "Modern Safety Technologies in Transportation - MOSATT 2005" PSYCHOFYZIOLOGICKÉ VLASTNOSTI ŘIDIČŮ MOTOROVÝCH VOZIDEL PSYCHOPHYSIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF MOTOR VEHICLES

Více

Rodičům aneb o rizikovém chování

Rodičům aneb o rizikovém chování Rodičům aneb o rizikovém chování Vážení rodiče, tato publikace je určena zejména Vám, ale i všem těm, kteří se chtějí dozvědět něco více o drogové problematice a dalších formách rizikového chování, které

Více

Psychologické aspekty drogové kriminality. JUDr. et Ing. Marek BLAŽEJOVSKÝ

Psychologické aspekty drogové kriminality. JUDr. et Ing. Marek BLAŽEJOVSKÝ JUDr. et Ing. Marek BLAŽEJOVSKÝ Psychologické aspekty drogové kriminality - Osobnost pachatele jednajícího pod vlivem návykové látky s akcentem na řízení motorového vozidla pod vlivem návykové látky Drogy,

Více

Vyšší odborná škola, střední odborná škola a základní škola MILLS, s. r. o. Čelákovice. Drogové delikty. Sociální práce

Vyšší odborná škola, střední odborná škola a základní škola MILLS, s. r. o. Čelákovice. Drogové delikty. Sociální práce Vyšší odborná škola, střední odborná škola a základní škola MILLS, s. r. o. Čelákovice Drogové delikty Sociální práce Vedoucí práce: JUDr. Lukáš Bohuslav Vypracovala: Milena Trägnerová Čelákovice 2013

Více

Diagnostika návykových látek v klinické. laboratoři

Diagnostika návykových látek v klinické. laboratoři Diagnostika návykových látek v klinické laboratoři Michal Jakl 24.11.2010 NÁVYKOVÉ LÁTKY Jako látky návykové označujeme sloučeniny a skupiny sloučenin, které mohou vyvolat závislost. Závislost na chemické

Více

Studentské a jiné odborné a vûdecké práce

Studentské a jiné odborné a vûdecké práce NÁRODNÍ MONITOROVACÍ ST EDISKO PRO DROGY A DROGOVÉ ZÁVISLOSTI ELEKTRONICKÉ PUBLIKACE Studentské a jiné odborné a vûdecké práce e N o 04 Středoškolská odborná činnost Číslo a název oboru: 14. Pedagogika,

Více

Osnova Co je to droga? lení drog Pro lidé berou drogy? Jak drogy p sobí? lení drog dle ú inku Stimula ní drogy extáze Tanec se smrtí? Co je extáze?

Osnova Co je to droga? lení drog Pro lidé berou drogy? Jak drogy p sobí? lení drog dle ú inku Stimula ní drogy extáze Tanec se smrtí? Co je extáze? Osnova Co je to droga? Dělení drog Proč lidé berou drogy? Jak drogy působí? Dělení drog dle účinku Stimulační drogy extáze Tanec se smrtí? Co je extáze? Slangové názvy Pilulka lásky Následky užívání Krátkodobé,

Více

ZÁVISLOST NA NEALKOHOLOVÝCH DROGÁCH A PÁCHÁNÍ TRESTNÉ ČINNOSTI NON-ALCOHOLIC-DRUG ADDICTION AND DELINQUENCY

ZÁVISLOST NA NEALKOHOLOVÝCH DROGÁCH A PÁCHÁNÍ TRESTNÉ ČINNOSTI NON-ALCOHOLIC-DRUG ADDICTION AND DELINQUENCY Technická univerzita v Liberci FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ Katedra: Katedra sociálních studií a speciální pedagogiky Studijní program: Sociální práce Studijní obor Penitenciární péče -

Více

Č.j.: VÚ 000/ 20xx Výchovný ústav a školní jídelna Pšov 1, 441 01 PODBOŘANY - PŠOV S T O P!!! S T O P!!! S T O P!!!

Č.j.: VÚ 000/ 20xx Výchovný ústav a školní jídelna Pšov 1, 441 01 PODBOŘANY - PŠOV S T O P!!! S T O P!!! S T O P!!! S T O P!!! S T O P!!! S T O P!!! VÝCHOVNĚ LÉČEBNÝ PROGRAM, PRO CHLAPCE S NAŘÍZENOU ÚSTAVNÍ, ČI OCHRANNOU VÝCHOVOU, SE ZÁVISLOSTNÍM CHOVÁNÍM NA OMAMNÝCH A PSYCHOTROPNÍCH LÁTKÁCH OBSAH 1. Název a adresa

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola 2. stupeň ZŠ Základní Zdravověda Rizika

Více

Sociální patologie se zabývá lidmi, kteří svým nemorálním chováním porušují zákony a normy dané společnosti.

Sociální patologie se zabývá lidmi, kteří svým nemorálním chováním porušují zákony a normy dané společnosti. Otázka: Sociálně patologické jevy Předmět: Základy společenských věd Přidal(a): Lucik 721 Sociální patologie je označení pro jevy, které společnost klasifikuje jako nežádoucí (sociálně-patologické), protože

Více

Drogové trestné činy

Drogové trestné činy Bankovní institut vysoká škola Praha Práva a veřejné správy Drogové trestné činy Bakalářská práce Autor: Markéta Ptáčníková Právní administrativa v podnikatelské sféře Vedoucí práce: Mgr. Pavel Norek Praha

Více

www.reknidrogamne.cz plk. Mgr. Jakub Frydrych ředitel Národní protidrogové centrály SKPV PČR

www.reknidrogamne.cz plk. Mgr. Jakub Frydrych ředitel Národní protidrogové centrály SKPV PČR P o z n e j s v é h o n e p ř í t e l e 1 To, že nelegální drogy prostoupily do života naší společnosti, neznamená, že bychom měli rezignovat na hledání účinných prostředků, které nám pomohou snižovat

Více

VYUŽITÍ DOSTUPNÝCH MATERIÁLŮ Z MUZEA POLICIE ČR V PROCESU OSVOJOVÁNÍ CHEMICKÉHO UČIVA

VYUŽITÍ DOSTUPNÝCH MATERIÁLŮ Z MUZEA POLICIE ČR V PROCESU OSVOJOVÁNÍ CHEMICKÉHO UČIVA VYUŽITÍ DOSTUPNÝCH MATERIÁLŮ Z MUZEA POLICIE ČR V PROCESU OSVOJOVÁNÍ CHEMICKÉHO UČIVA Jan Čipera Katedra učitelství a didaktiky chemie, Přírodovědecká fakulta UK Praha cipera@natur.cuni.cz Název muzea:

Více

ROZDÍL MEZI PROVINĚNÍM A PŘESTUPKEM

ROZDÍL MEZI PROVINĚNÍM A PŘESTUPKEM PROVINĚNÍ Trestný čin spáchaný mladistvým. MLADISTVÝ Ten, kdo v době spáchání provinění dovršil patnáctý rok a nepřekročil osmnáctý rok svého věku. PRÁVNÍ ÚPRAVA Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník.

Více