ZDRAVÁ A PRÁCE , Brno Mgr. gr Dagmar Králová

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ZDRAVÁ A PRÁCE 26.11. 2010, Brno Mgr. gr Dagmar Králová"

Transkript

1 ZDRAVÁ PRÁCE , Brno Mgr. Dagmar Králová

2 Osnova: definice zdraví; kategorizace práce; psychologie a fyziologie práce; ergonomie; nařízení vlády z r. 2007; rizikové faktory a jejich účinky; práce a pohybový systém; kompenzace.

3 Definice ZDRAVÍ Dle WHO je zdraví definováno jako stav kompletní fyzické, mentální a sociální pohody, který nesestává jen z absence nemoci nebo vady. Dle ní je klasifikováno 70-95% lidí jako nezdravých.

4 Kategorizace práce Ochrana před poškozováním zdraví z práce KONTROLOU PODMÍNEK a EXPOZICE a KONTROLOU a SLEDOVÁNÍM DŮSLEDKŮ. Je zákonem uložená povinnost zařadit práce do jedné ze 4 kategorií podle stanovených pravidel ( 37 a následující zákona č. 258/2000 Sb): kategorie 1 nepředstavují podle současných znalostí pravděpodobně žádné riziko pro pracovníka; kategorie 2 jsou práce, kde poškození zdraví vlivem pracovních podmínek nelze vyloučit, kupříkladu u zvýšeně citlivých osob; kategorie 3 je práce, při níž není expozice osob faktorům pracovního prostředí spolehlivě snížena technickými opatřeními na úroveň stanovenou hygienickými limity a pro zajištění ochrany zdraví pracovníků je třeba využívat ochranné prostředky či jiná ochranná opatření; kategorie 4 jsou práce s vysokým rizikem poškození zdraví, které nelze vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření.

5 Psychologie práce (neuropsychický náboj) 1 monotónní práce (vysoké psychické napětí a reziduální stres A) ; 2 aktivní práce, řídící (lékaři, učitelé, podnikatelé vysoká motivace B); 3 práce char. relaxací (není faktor času, vědci, umělci) 4 pasivní práce (noční hlídači, někdy i prodavači)

6 Charakteristika sedavého zaměstnání Modernizace snižuje nároky fyzické a zvyšuje nároky psychické. Pasivní, statické, neuropsychické nároky.

7 Fyziologie práce: tělesná zátěž (dynamická, statická, neuropsychická); termický komplex (t v létě 23,v zimě ; v 0,2 m/s, 50 m3/h na pracovníka; 40-60% vlhkost vzduchu; pitný režim 200 až 300ml/hodinu se filtruje); osvětlení (umělé denní či teplé zářivky K, neoslňovat; s okny 200 lx, bez 300 lx); hluk (při náročných situacích db); ergonomie.

8 Ergonomie se zabývá zákony práce s ohledem na člověka. IEA mluví o ergonomii jako o věd. disciplíně založené na porozumění interakcí člověka a dalších složek systému. Aplikací vhodných metod, teorie i dat zlepšuje lidské zdraví, pohodu i výkonnost. Vzhledem k sedavému zaměstnání zahrnuje: prac. místo velikost; prac. stůl uspořádání vzhledem k náplni práce; prac. sedadlo; monitor; klávesnice (područky); myš; doplňky (držák dokumentů, podložka pod nohy, fitvakuš x klíny, overball, body ball, područky, gel. podložky, ergonom. myši); cvičební pomůcky (power ball, flexi bar, ).

9 Pracovní stůl: délka 120 cm, šířka 75 cm, výška nastavitelná mezi cm; klávesnice níž než deska; uspořádání pracovní plochy.

10 Pracovní sedadlo: dynamický systém sezení; dostatečná stabilita sedadla.

11 Pracovní sedadlo a typy sedu: nastavitelná výška sedáku; sklon a tvar zádové opěrky, sedadla (fixní 3-4 dozadu); područky (10-15 cm dozadu, široké 45 mm).

12 Monitor: vzdálenost očí od monitoru 400 až 750 mm (2-3x větší než úhlopříčka obrazovky); horní řádka textu v úrovni či mírně pod úrovní očí.

13 Klávesnice a myš: klávesnice oddělena od obrazovky; umístění o něco níže než je pracovní deska (extenze zápěstí); prostor před klávesnicí opora ruky; přední strana zaoblená; pohyblivé opěrky předloktí; ergonomická myš (leváci).

14 Doplňky: ergonomický sed; alternativní sed (body ball, klekačka); nestabilní sed; pro HK.

15 Cvičební pomůcky

16 Sbírka zákonů ročník 2007, která obsahuje 361. Nařízení vlády stanovující podmínky ochrany zdraví při práci. Povinnost zajistit vhodný pracovní režim dle Směrnice 90/270 EEC (povinné přestávky při práci u obrazovky!!!). Doporučení přestávka co 2h, max 6h trávit u obrazovky denně)

17 Rizikové faktory související se sedavým zaměstnáním: fyzikální (zvuk a hluk, vibrace, elmag vlnění, tepelněvlhkostní mikroklima); chemické; biologické (používání neprodyšné obuvi, klimatizace, zaplísněné povrchy, zdravotnictví); prach na pracovišti (prach, kouř, dým; toxický x netoxický); fyziologické (fyzická náročnost práce, ergonomické faktory práce - vznik onemocnění kosterně-svalového aparátu); psychologické (psychickou pracovní zátěž, psychosociální stres na pracovišti, patologické vztahy).

18 Zdravotní účinky některých faktorů: poruchy sluchu (presbyakusie); traumatická vasoneuróza; neostré vidění; onemocnění TT; onemocnění RT; poškození PS (meziobratlových plotének, vazů, šlach, svalů, kostí rychlejší degenerace); narušení homeostázy (stres)

19 Kdy navštívit lékaře?

20 Systémy negativně ovlivněné prací: KV (nedostatečný žilní návrat, vyšší nároky při st.zátěži); NS a psychosociální aspekty (únava, stres, horší koncentrace); rozmnožovací soustava (dlouhodobá expozice nízkofrekvenčnímu magnetickému poli); metabolismus (osteoporóza z inaktivity); kožní vyrážky (studie, hormony / symptomy na kůži); zrak (nevhodné podmínky, pocit diskomfortu, ne za dobrých podmínek) PS (statická zátěž menších svalových skupin (10-15% Fmax), horní a dolní zkřížený sy, kyf. zvrat, LBP, VDT, záněty šlach, útlakové syndromy).

21 Držení páteře vstoje a vsedě

22 Kdy začít cvičit?

23 Kompenzace AKTIVNÍ x PASIVNÍ

24 Aktivní kompenzace - POHYB Nevhodné: jednostranná zátěž; skoky a doskoky; nekoordinované pohyby. Individuální hledisko a stav člověka!!!

25 Pasivní kompenzace DUŠEVNÍ RELAXACE

26 Závěr Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.

27 Zdroje : Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (obor Pracovní lékařství). Státní zdravotnický ústav. KOTULÁN, J. HRUBÁ, D. Preventivní lékařství. Brno: MU, s. ISBN GILBERTOVÁ, S. MATOUŠEK, O. Ergonomie. Optimalizace lidské činnosti. Praha: Grada, s. ISBN

28 Děkuji vám za pozornost.

Možnosti kompenzace bolestí zad, statické zátěže. Praktická ukázka kompenzačních cvičení.

Možnosti kompenzace bolestí zad, statické zátěže. Praktická ukázka kompenzačních cvičení. Možnosti kompenzace bolestí zad, statické zátěže. Praktická ukázka kompenzačních cvičení. Souhrn: Bolesti zad patří mezi nejčastější onemocnění v průmyslově rozvinuté společnosti, i u nás jsou na 2. až

Více

Co se rozumí pracovním systémem. Co se rozumí ergonomickým hodnocením pracovního místa?

Co se rozumí pracovním systémem. Co se rozumí ergonomickým hodnocením pracovního místa? Co se rozumí pracovním systémem V ergonomii se pracovním systémem rozumí soustava (systém), skládající se z osoby (osob) a pracovního zařízení, jejichž součinností je v rámci daného pracovního postupu

Více

Pomocník ICT koordinátorů z Brna

Pomocník ICT koordinátorů z Brna 20. 4. 2015 Angličtina pro ICT Pomocník Pomocník ICT koordinátorů z Brna Domů Odkazy» Informace pro nás» 1. semestr» 2. semestr» Úkoly Angličtina pro ICT Angličtina pro ICT Většina lidí si při představě

Více

P Ř Í L O H A Č. 7 Metodiky, návody a infolisty (správná praxe)

P Ř Í L O H A Č. 7 Metodiky, návody a infolisty (správná praxe) P Ř Í L O H A Č. 7 Metodiky, návody a infolisty (správná praxe) Projekt Stres na pracovišti možnosti prevence Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i Obsah 1. Úvod... 3 2. Indikátory... 6 3. Metodiky a

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA STROJNÍ. strojírenském podniku BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA STROJNÍ. strojírenském podniku BAKALÁŘSKÁ PRÁCE ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA STROJNÍ Studijní program: Studijní zaměření: B 2341 Strojírenství Informační a komunikační technologie ve strojírenském podniku BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Návrhy a vizualizace

Více

Implementace ergonomických zásad na konkrétní pracoviště ve společnosti Schlote-Automotive Czech s.r.o. Bc. Barbora Hamplová

Implementace ergonomických zásad na konkrétní pracoviště ve společnosti Schlote-Automotive Czech s.r.o. Bc. Barbora Hamplová Implementace ergonomických zásad na konkrétní pracoviště ve společnosti Schlote-Automotive Czech s.r.o. Bc. Barbora Hamplová Diplomová práce 2014 PROHLÁŠENÍ AUTORA DIPLOMOVÉ PRÁCE Beru na vědomí, že:

Více

Pobyt lidí v budovách a vliv na zdraví. MUDr Ariana Lajčíková, CSc. Státní zdravotní ústav Praha

Pobyt lidí v budovách a vliv na zdraví. MUDr Ariana Lajčíková, CSc. Státní zdravotní ústav Praha Pobyt lidí v budovách a vliv na zdraví MUDr Ariana Lajčíková, CSc. Státní zdravotní ústav Praha Buněčné tkáně a orgánové reakce v těle mohou být zkoumány, ale základní příčiny poruch zdraví a pohody musí

Více

Ergonomické požadavky na pracovní stoly určen zobrazovacími jednotkami

Ergonomické požadavky na pracovní stoly určen zobrazovacími jednotkami Ergonomické požadavky na pracovní stoly určen ené pro práci se zobrazovacími jednotkami Petr Skřehot Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i. Základní legislativa Směrnice Rady 90/270/EHS ze dne 29. května

Více

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta Oči a počítač Bakalářská práce Vedoucí práce: MUDr. Tomáš Jurečka Optometrie Autor práce: Jana Rytířová, Brno, květen 2008 Obsah Obsah... - 2 - Prohlášení...

Více

Aplikace ergonomických norem při konstrukci strojního zařízení

Aplikace ergonomických norem při konstrukci strojního zařízení Úvod Ergonomický přístup k posuzování pracovního prostředí a pracovního procesu je možné převzít z jakéhokoliv projektu zabývajícího se navrhováním nebo nákupem pracovního zařízení. Ergonomický přístup

Více

(nový text je napsán tučně) Základní ustanovení

(nový text je napsán tučně) Základní ustanovení Platné znění vyhlášky č. 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých (nový text je napsán tučně) Ministerstvo zdravotnictví

Více

410/2005 Sb. VYHLÁŠKA

410/2005 Sb. VYHLÁŠKA 410/2005 Sb. VYHLÁŠKA ze dne 4. října 2005 o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých Změna: 343/2009 Sb. Ministerstvo zdravotnictví

Více

I. PROBLEMATIKA PRACOVNÍ ZÁTĚŽE

I. PROBLEMATIKA PRACOVNÍ ZÁTĚŽE I. PROBLEMATIKA PRACOVNÍ ZÁTĚŽE Pracovní zátěž lze charakterizovat jako působení pracovních podmínek a požadavků práce na člověka. Fyziologická a psychická odezva organismu na působení těchto vnějších

Více

Ergonomické požadavky na pracoviště s obrazovkou

Ergonomické požadavky na pracoviště s obrazovkou Ergonomické požadavky na pracoviště s obrazovkou Velikost podlahové plochy 4 odst. 2 vyhlášky č. 410/2005 Sb. Na 1 žáka musí připadnout v počítačových učebnách nejméně 1,65 m 2 59 odst. 2 vyhlášky 137/1998

Více

1. OBOR TĚLOVÝCHOVNÉ LÉKAŘSTVÍ SPORTOVNÍ MEDICÍNA

1. OBOR TĚLOVÝCHOVNÉ LÉKAŘSTVÍ SPORTOVNÍ MEDICÍNA 1. OBOR TĚLOVÝCHOVNÉ LÉKAŘSTVÍ SPORTOVNÍ MEDICÍNA Obor tělovýchovné lékařství má v naší republice velmi bohatou historii a tradici. Je také zakládajícím členem světové federace sportovní medicíny FIMS

Více

Vzdělávací program nástavbového oboru * PRACOVNÍ LÉKAŘSTVÍ

Vzdělávací program nástavbového oboru * PRACOVNÍ LÉKAŘSTVÍ Vzdělávací program nástavbového oboru * PRACOVNÍ LÉKAŘSTVÍ Cíl vzdělávání v nástavbovém oboru... Minimální požadavky na vzdělávání v nástavbovém oboru.... Specializovaný výcvik v délce minimálně 36 měsíců...

Více

Cvičíme. v kanceláři Jednoduché cviky proti bolesti zad

Cvičíme. v kanceláři Jednoduché cviky proti bolesti zad Cvičíme v kanceláři Jednoduché cviky proti bolesti zad PhDr. Simona Sedláková, Ph.D. Cvičíme v kanceláři Jednoduché cviky proti bolesti zad V y š e h r a d PhDr. Simona Sedláková, Ph.D., 2010 Photographs

Více

Ing. Jana Lepší Oddělení faktorů prostředí Zdravotní ústav se sídlem v Plzni. jana.lepsi@zuplzen.cz

Ing. Jana Lepší Oddělení faktorů prostředí Zdravotní ústav se sídlem v Plzni. jana.lepsi@zuplzen.cz Potřebuje člověk k světlo? Ing. Jana Lepší Oddělení faktorů prostředí Zdravotní ústav se sídlem v Plzni Lidé dávno vědí, že světlo je základem života, pohody a zdraví. Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Více

METODICKÝ MATERIÁL K PROVEDENÍ ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ V OBLASTI BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI A POŽÁRNÍ OCHRANY

METODICKÝ MATERIÁL K PROVEDENÍ ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ V OBLASTI BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI A POŽÁRNÍ OCHRANY METODICKÝ MATERIÁL K PROVEDENÍ ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ V OBLASTI BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI A POŽÁRNÍ OCHRANY Dokument byl vypracován pro Vysoké učení technické v Brně a je nedílnou součástí dokumentace

Více

I. ORGANIZACE PRÁCE A PRACOVNÍ

I. ORGANIZACE PRÁCE A PRACOVNÍ I. ORGANIZACE PRÁCE A PRACOVNÍ REŽIMY Využití poznatků o vztahu člověka k pracovním podmínkám je základním předpokladem racionální organizace práce. Jde především o posouzení zvláštností a náročnosti pracovní

Více

10 pravidel pro správné sezení

10 pravidel pro správné sezení Ergonomie sezení Řada z nás tráví v zaměstnání většinu pracovní doby vsedě. Připočteme-li navíc dobu strávenou vsedě u jídla, v dopravních prostředcích nebo televize, prosedíme neuvěřitelných 80 000 hodin

Více

Využití BOSU, TRX a Flowinu v rámci funkčního tréninku ve fitness

Využití BOSU, TRX a Flowinu v rámci funkčního tréninku ve fitness MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Centrum univerzitního sportu Diplomová práce Využití BOSU, TRX a Flowinu v rámci funkčního tréninku ve fitness Vedoucí diplomové práce: Mgr. Alena Pokorná,

Více

1. ANTROPOLOGICKÁ VÝCHODISKA

1. ANTROPOLOGICKÁ VÝCHODISKA 1. ANTROPOLOGICKÁ VÝCHODISKA ŠKOLNÍ ERGONOMIE Obsah 1.1. Člověk, jeho zdraví a moderní technologie......................................................... 2 1.2. Antropologie jako věda o člověku a pro

Více

AKTUALIZACE PROGRAMU ROZVOJE ÚZEMNÍHO OBVODU OLOMOUCKÉHO KRAJE

AKTUALIZACE PROGRAMU ROZVOJE ÚZEMNÍHO OBVODU OLOMOUCKÉHO KRAJE AKTUALIZACE PROGRAMU ROZVOJE ÚZEMNÍHO OBVODU OLOMOUCKÉHO KRAJE Posouzení vlivu na veřejné zdraví Zadavatel: DHV ČR spol. s r.o. Adresa: Černopolní 231/39 613 00 Brno Zpracovatel: RNDr. Marcela Zambojová

Více

PREVENCE PRACOVNÍCH RIZIK DÍL II

PREVENCE PRACOVNÍCH RIZIK DÍL II VÝZKUMNÝ ÚSTAV BEZPEČNOSTI PRÁCE, v.v.i. PREVENCE PRACOVNÍCH RIZIK DÍL II 2009 2 VÝZKUMNÝ ÚSTAV BEZPEČNOSTI PRÁCE, v.v.i. PREVENCE PRACOVNÍCH RIZIK DÍL II 2009 Tato publikace je jedním z výstupů výzkumného

Více

03 ruka.indd 1 23.10.2006 1:08:32

03 ruka.indd 1 23.10.2006 1:08:32 03 ruka.indd 1 23.10.2006 1:08:32 PARAPLEGIOLOGICKÉ FÓRUM Skupina odborníků z oblasti zdravotnictví se vztahem k léčení a rehabilitaci lidí s poškozením míchy Cíle: poskytování léčebné a rehabilitační

Více

Pořizování dotisků a kopií publikace nebo jejích částí je dovoleno jen se souhlasem VÚBP, v.v.i.

Pořizování dotisků a kopií publikace nebo jejích částí je dovoleno jen se souhlasem VÚBP, v.v.i. Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i., 2011 Pořizování dotisků a kopií publikace nebo jejích částí je dovoleno jen se souhlasem VÚBP, v.v.i. ISBN 978-80-86973-53-1 OBSAH Úvod... 4 Co se rozumí ruční

Více

BOZP A RIZIKOVÉ FAKTORY PRACOVNÍKŮ NAD 50 LET uplatnění starších osob v pracovním procesu s návrhy na opatření na úrovni odvětví a podniku

BOZP A RIZIKOVÉ FAKTORY PRACOVNÍKŮ NAD 50 LET uplatnění starších osob v pracovním procesu s návrhy na opatření na úrovni odvětví a podniku BOZP A RIZIKOVÉ FAKTORY PRACOVNÍKŮ NAD 50 LET uplatnění starších osob v pracovním procesu s návrhy na opatření na úrovni odvětví a podniku (číslo úkolu VÚBP, v.v.i.: 6033; číslo projektu MPSV: HR 177/08)

Více

BOZP A RIZIKOVÉ FAKTORY PRACOVNÍKŮ NAD 50 LET uplatnění starších osob v pracovním procesu s návrhy na opatření na úrovni odvětví a podniku

BOZP A RIZIKOVÉ FAKTORY PRACOVNÍKŮ NAD 50 LET uplatnění starších osob v pracovním procesu s návrhy na opatření na úrovni odvětví a podniku BOZP A RIZIKOVÉ FAKTORY PRACOVNÍKŮ NAD 50 LET uplatnění starších osob v pracovním procesu s návrhy na opatření na úrovni odvětví a podniku (číslo úkolu VÚBP, v.v.i.: 6033; číslo projektu MPSV: HR 177/08)

Více

Univerzita Palackého v Olomouci Fakulta tělesné kultury STAV ZDRAVOTNÍ TĚLESNÉ VÝCHOVY V OLOMOUCI. Bakalářská práce

Univerzita Palackého v Olomouci Fakulta tělesné kultury STAV ZDRAVOTNÍ TĚLESNÉ VÝCHOVY V OLOMOUCI. Bakalářská práce Univerzita Palackého v Olomouci Fakulta tělesné kultury STAV ZDRAVOTNÍ TĚLESNÉ VÝCHOVY V OLOMOUCI Bakalářská práce Autor: Michal Opavský, obor Rekreologie Olomouc 2010 BIBLIOGRAFICKÁ IDENTIFIKACE Jméno

Více