FSC Online Claims Platform

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "FSC Online Claims Platform"

Transkript

1 FSC Online Claims Platform Online evidence zboží Tomáš Duda (FSC ČR)

2 Co je OCP? OCP je online nástroj pro držitele certifikátu Internet OCP je vytvořeno pro firmy všech velikostí a je přístupné kdykoliv a kdekoliv.

3 Co je OCP? Online Claims Platform je: je platforma pro držitele certifikátu, která poskytuje bezpečné uchování záznamů o transakcích FSC výrobků mezi dvěma firmami. využitelná kdykoliv, kdekoliv a jakoukoliv firmou obchodující s FSC výrobky poskytuje nástroje a služby pro firmy všech velikosti Jazykové mutace OCP je v těchto jazycích: chorvatština dánština angličtina francouzština němčina italština japonština čínština polština portugalština ruština španělština FSC zvažuje další mutace.

4 Proč se OCP zavádí Žádný systém není bezchybný stejně jako FSC. Existovaly případy, kdy byly zjištěny neoprávněně FSC výrobky. Finanční dopad na firmy, které tyto výrobky prodávaly i na jejich reputaci. V současnosti FSC systém nekontroluje všechny záznamy FSC prohlášení a jejich shodu mezi prohlášením dodavatele a jeho odběratele. OCP důkladnější způsob auditování a potvrzení pravosti transakcí. Tím také zvyšuje záruku, že výrobky putující zpracovatelským řetězcem mají opravdu certifikát FSC. Co je FSC prohlášení? Označení výrobku (např. FSC Mix Credit, FSC Recycled, FSC 100%) na přijaté nebo vydané faktuře resp. dodacím listu.

5 Proč nedělat více a lepší audity? Audity jsou samozřejmě důležitým aspektem integrity systému FSC, ale: s rostoucím počtem držitelů certifikátu a počtem FSC prohlášení je zapotřebí vytvořit lepší metody při zachování současného způsobu auditování. větší počet auditů by pouze mírně zvýšil procento zkontrolovaných transakcí, zatímco OCP ověří všechny transakce v téměř reálném čase.

6 Jak funguje současný systém? Firma A prodá FSC certifikovaný výrobek firmě B FAKTURA FSC 100% Firma B Certifikační orgán A kontroluje materiálovou bilanci firmy A Nikdo nekontroluje objemy mezi firmou A a firmou B Certifikační orgán B kontroluje materiálovou bilanci firmy B

7 Chyba 1: Změna faktury Firma A prodá FSC certifikovaný výrobek firmě B FAKTURA FSC 100% Firma B Firma A zaeviduje fakturu bez FSC prohlášení. Tím je možné prodat znovu tento objem jako FSC certifikovaný. FAKTURA FSC 100% FAKTURA FSC 100% Firma B zaeviduje fakturu s FSC prohlášením a zahrne objem do materiálové bilance. Cert. orgán A kontroluje materiálovou bilanci firmy A. Vše vypadá v pořádku. Cert. orgán B kontroluje materiálovou bilanci firmy B. Vše vypadá v pořádku. FSC A.C. All Rights Reserved

8 Chyba 2: Neplatný certifikát Firma A Firma B prodá FSC certifikovaný výrobek firmě B FAKTURA Firma A: COC Certifikační orgán A pozastavil platnost certifikátu firmě A. Firma B zaeviduje objem do materiálové bilance protože je na faktuře uvedeno FSC prohlášení, i když firma A nemá certifikát. info.fsc.org Firma B musí zkontrolovat platnost certifikátu firmy A Zřídka se tak stává při každé dodávce! FSC A.C. All Rights Reserved

9 OCP: 1 prohlášení, 1 záznam Firma A prodá FSC certifikovaný výrobek firmě B FAKTURA FSC 100% Firma B 2. Firma A potvrdí vložené údaje 1. Firma B Vloží údaje do OCP 3. Certifikační orgán A audituje firmu A Online Claims Platform 3. Certifikační orgán B audituje firmu B Materiálová bilance Materiálová bilance Údaje potvrzené firmou A jsou uloženy. Případné neshody musí být vyřešeny mezi dodavatelem a odběratelem.

10 OCP nahrazuje současné požadavky OCP bude začleněno do standardu zpracovatelského řetězce. Některé ze současných administrativních požadavků budou splněny používáním OCP: seznam dodavatelů a kontrola platnosti jejich certifikátu informace o druzích dřevin a zemi původu pro všechny výrobky přehledy objemů/váhy nakupeného materiálu přehled typů výrobků.

11 Kdy bude OCP zavedeno? 2014 Spuštění beta verze 5. února 2014 Demo verze OCP k dispozici držitele certifikátu 2015 Konec beta verze OCP a spuštění plné verze Běhen 2014 se bude testovat funkčnost OCP a budou přidávány nové prvky. Od 5. února mohou držitelé certifikátu testovat OCP v demo módu. Zájemci kontaktujte Emily Crumley Od 1. dubna bude OCP spuštěno a držitelé certifikátu se budou moci zaregistrovat a používat OCP. Demo verze OCP bude nadále dostupná pro nové držitele certifikátu.

12 Přinese OCP více práce? Budete ukládat informace, které již shromažďujete v rámci současných pravidel FSC. Pokud nakupujete často stejné výrobky budete moct sloučit více takových faktur a provést jeden záznam do OCP. Jsou tři možnosti jak vkládat záznamy.

13 Další funkce OCP 1 OCP Vás bude automaticky informovat o změnách statutu certifikátu Vašeho dodavatele (např. ukončení certifikátu, změna typů výrobků). OCP může vytvořit materiálové bilance potřebné při přípravě na 2 audit. 3 Poskytováním informací o možných zemích původu (těžby) a druhů dřevin i u takových výrobků jako je papír nebo dřevotříska usnadní OCP plnění požadavků nařízení o dřevě (EU TR) a Lacey Act. Toto bude zajištěno bez možnosti znát celý dodavatelský řetězec.

14 Pohled certifikované firmy Certifikované firmy uvidí pouze po své přímé dodavatele.

15 Pohled certifikačního orgánu? Certifikační firma uvidí, pokud dostane svolení od držitele certifikátu, pouze dodavatele a odběratele svého klienta.

16 Pohled ASI (akreditační orgán FSC) Forest 2 Cert. ID: SE-FM- 002 Country: Sweden Species: Picea abies Forest 3 Cert. ID: SE-FM- 003 Country: Sweden Species: Pinus sylvestris Forest 4 Cert. ID: SE-FM- 004 Country: Spain Species: Pinus sylvestris Forest 1 Cert. ID: SE-FM- 001 Country: Sweden Species: Picea abies Pouze ASI bude moct nahlédnout na celý dodavatelský řetězec. Nicméně to bude umožněno pouze v případech šetření oficiální stížnosti a po tom co držitel certifikátu poskytne přístup. Forest 5 Cert. ID: SE-FM- 005 Country: Spain Species: Picea abies

17 ZAČÍNÁME Jak se zaregistrovat na stránkách OCP

18 Jak mám začít? 1 Nejprve se musíte zaregistrovat na stránkách OCP ocp.fsc.org od 1. dubna Vaše informace byly již zkopírovány ze stránky info.fsc.org, takže stačí již jen aktivovat Váš profil: 1. Identifikujte se Vašim certifikačním kódem (např. HF-COC-00123) nebo názvem provozovny. 2. Zvolte si Vašeho OCP administrátora. 3. Pro dokončení Vám bude zaslán potvrzující Kliknutím na odkaz v u se dostanete na stránky OCP, kde budou uvedeny a k odsouhlasení připravené všeobecné podmínky a kde si také zvolíte heslo. 5. Přihlaste se a zkontrolujte Vaše údaje.

19 Jak mám začít? 2 Nyní se můžete spojit s Vašimi dodavateli. 1. Jděte na Supply Chain (dodavatelský řetězec) 2. Jděte na Search Supply Chain (hledat v dodavatelském řetězci) 3. Hledejte pomocí čísla certifikátu (CoC/FM/CW)

20 Jak mám začít? 2 Nyní se můžete spojit s Vašimi dodavateli. 4. Zobrazí se výsledky hledání a klikněte na ikonu Vašeho dodavatele.

21 Jak mám začít? 3 Přijměte žádosti o spojení od vašich odběratelů. Jsou uvedeny v seznamu Incoming Connection Requests (příchozí žádosti ke spojení). 1. Jděte na Pending Connections (nevyřízené žádosti) 2. Kliknutím na příslušnou ikonu přijměte nebo odmítněte žádosti ke spojení. Zde v Outgoing Connection Requests (odeslané žádosti ke spojení) jsou uvedeny vaše žádosti.

22 Vyzkoušejte si OCP nejprve nanečisto Před registrací budete mít možnost začít nejprve s demo verzí: ocp-demo.fsc.org Vložená data jsou v demo verzi pravidelně mazána a y s žádostmi o spojení s dodavateli jsou zablokovány. To znamená, že Vaši dodavatelé nedostanou s žádostí o spojení pokud nejsou sami v demo verzi OCP. Abyste mohli vyzkoušet propojování s dodavatelem a vkládání záznamů existuje také testovací dodavatel. Tyto kroky nebudou auditovány ani nebudou viditelné pro jiné subjekty.

23 VKLÁDÁNÍ ÚDAJŮ Způsoby vkládání údajů do OCP

24 Jak vkládat údaje do OCP Existují tři možnosti vkládání údajů Online Claims Platform Uživatelské rozhraní OCP Integrace od stávajícího IT systému Nahrání tabulky

25 Uživatelské rozhraní Vkládání údajů přímo na webových stránkách

26 Co je to uživatelské rozhraní? Je to způsob vkládání údajů o na webové stránky OCP Údaje jsou vkládány manuálně. Tento způsob je vhodný pro firmy, které chtějí vkládat údaje jednotlivě (s malým počtem nákupu FSC výrobků).

27 Uživatelské rozhraní krok za krokem Jděte na ocp.fsc.org a přihlaste se do OCP

28 Jak vložit údaje 1. Jděte na Purchases (nákup) 2. Zvolte Record Claim (vložit údaje) 3. Napište certifikační číslo dodavatele

29 Jak vložit údaje Zkontrolujte zda-li je certifikát Vašeho dodavatele platný. Pokud ano, tak může začít vkládat údaje. V případě neplatnosti certifikátu budete na to upozorněni a zobrazí se Vám zpráva o výjimkách.

30 Jak vložit údaje 4. Vložte číslo transakce (běžně číslo faktury) 5. Uveďte datum nákupu

31 Jak vložit údaje 6. Vložte typ FSC prohlášení Vyberte z nabídky 10. Vložte zemi těžby 9. Uveďte druh dřeviny 7. Uveďte množství 8. Vložte popis Pokud jste první ve zpracovatelském řetězci, tak musíte uvést také druh dřeviny a původ dřeva.

32 Jak vložit další záznam Pokud chcete vložit další záznam (pro stejného dodavatele) klikněte na Add Line Item

33 Jak vložit další záznam Pokud jste skončili, tak uložte údaje kliknutím na submit claim

34 Zpracování tabulky Vkládání údajů nahráním tabulky

35 Zpracování tabulky je další způsob vkládání údajů do OCP Údaje jsou vkládány pomocí individualizované tabulky Tímto způsobem může být do OCP vkládáno více záznamů od různých dodavatelů najednou Je vhodné pro středně velké firmy s denním nebo týdenním intervalem nákupu FSC materiálu

36 Jak na to Jděte na ocp.fsc.org a přihlaste se do OCP

37 Jak stáhnout tabulku 1. Jděte na Purchases (nákupy) 2. Stáhněte (Download) tabulku Je to individualizovaná tabulka, kterou je vždy nutné použít při vkládání údajů (stačí stáhnout jen jednou)

38 Tablka

39 Jak vyplnit tabulku 1. Vložte číslo certifikátu dodavatele 2. Vložte číslo transakce (č. faktury) 3. Uveďte datum nákupu

40 How to: Fill out spreadsheet 4. Enter Claim Type 5. Enter Claim % (if relevant) 6. Enter Species 7. Enter Country Of Harvest (if your supplier is FM/COC, CW/FM, or supplier with CW Risk Assessment) 8. Enter Product Type (optional) 9. Enter Description 10. Enter Quantity 11. Enter Units

41 Jak nahrát tabulku 12. Buď přímo nahrajte tabulku na webovou stránku Nebo tabulku pošlete em na tuto adresu

42 Chyby In Tabulka case of Vám errors bude the zaslána uploaded em spreadsheet zpět pokud will be se returned v ní objeví to you chyby. via Chyby . k Errors úpravě needed jsou barevně to be corrected označeny. will be Po highlighted. kliknutí na When clicked chybu se more zobrazí detail její about popis. the error will be provided.

43 Rozhraní pro programování aplikací - APPLICATIONS PROGRAMMING INTERFACE (API) Vkládání údajů přes Váš stávající IT systém

44 Jak API funguje? Rozhraní pro programování aplikací (API) poskytuje prostředek k propojení Vašeho stávajícího IT systému s OCP. Umožňuje Vám to automaticky vkládat údaje do OCP od vašich dodavatelů jakmile zpracujte příslušné faktury ve Vašem systému, který pošle data do API. Údaje jsou zasílány internetem v formátu JSON.

45 Kompatibilita s jinými programy API se podobá elektrické zásuvce s jasně definovanými zdířkami. Kdokoliv si může vyrobit zástrčku, kde na opačné konci může být libovolné zařízení. Stejný princip funguje tako pro API. Způsob propojení je zcela na tom kdo se chce připojit.

46 VYTVÁŘENÍ MATERIÁLOVÝCH BILANCÍ Využití OCP k materiálovým bilancím

47 Vytváření materiálových bilancí Materiálové bilance je možné vytvořit podle typu výrobků nebo podle dodavatele. Vytváří se úplný seznam dodavatelů a jejich certifikátů Usnadňuje audit

48 Vytváření materiálových bilancí 1. Jděte na Reports (zprávy) 2. Zvolte Volume Summary (materiálová bilance) 3. Definujte počáteční a koncové datum 4. Stáhněte materiálovou bilanci

49 Vytváření materiálových bilancí Toto je tabulka, Zvolte kterou si SupplierVolumeSummary stáhnete

50 Jak používat šablonu Pro úpravu hodnoty z faktury vašeho dodavatele vložte Váš Konverzní faktor.

51 PŘEHLED DRUHŮ DŘEVIN A ZEMÍ TEŽBY Využití OCP pro účely tržních opatření

52 Znalost druhů dřevin a země těžby Když dřevo nebo dřevní vlákno poprvé vstupuje do dodavatelského řetězce, tak je požadováno uvést zemi těžby a druh dřeviny. Držitelé certifikátu, kteří nakupují od FM or FM/CoC certifikátů budou muset vložit do OCP zemi těžby a druh dřeviny, tak jak je uvedeno na faktuře od dodavatele. Držitelé certifikátu, kteří nakupují výrobky obsahující dřevo z verifikačního programu kontrolovaného dřeva, budou muset rovněž vložit údaje o druhu dřeviny a zemi těžby. OCP bude moct z těchto informací vytvořit mapu zdrojů, která obsahuje seznam možných druhů a možných zemí původu pro konkrétní výrobek v kterémkoli místě dodavatelského řetězce. Čím větší počet vstupních informací, tím lepší mapa zdrojů může být.

53 Mapu zdrojů Ani Vy ani Váš odběratel neuvidí dodavatelský řetězec nebo konkrétní lesní majetek, ze kterého výrobek pochází.

54 Jak stáhnout mapu 1. Jděte na Reports 2. Zvolte Origin Report 3. Stáhněte Origin Report

55 BEZPEČNOST DAT

56 Bezpečnost dat Zajištění bezpečnosti Vašich dat je zásadní: OCP má hosting na Amazon s Web Service, který poskytuje světovou úroveň bezpečnosti. Samotný program OCP je pravidelně testován na bezpečnost odbornou nezávislou třetí stranou firmou NCC Group. OCP je vytvářena a udržována firmou Historic Futures Ltd, která zavedený komplexní Information Security Management System (ISMS). Tento systém je vytvořen podle standardu ISO27001 a firma Historic Futures bude tímto systémem certifikována během roku OCP nesbírá ani neukládá žádná osobní nebo finanční data. Veškerá data, která držitel certifikátu do OCP vloží, patří výhradně jemu stejně jako kontrola nad jejich sdílením. OCP nebude sdílet data pokud to držitel certifikátu vysloveně neschválí..

57 Bezpečnost dat Zajištění bezpečnosti Vašich dat je zásadní: Přístup k informacím bude omezen současnou politikou systému FSC. To znamená, že FSC nebude mít přístup k údajům z OCP. Odběratelé a dodavatelů držitele certifikátu budou mít pouze přístup k informacím, které si držitel certifikátu s nimi sdílí na základě FSC prohlášení a změny vlastnicví. Certifikační orgány budou mít přístup ke stejným údajům jaké mají nyní (FSC prohlášení odeslaná odběratelům a obdržená od dodavatelů) a to až po dohodě s danou certifikační firmou. FSC nebude mít přímý přístup informacím o transakcích nebo informací v OCP.

58 DALŠÍ INFORMAC E PODPORA

59 Další informace Od 5. února 2014 najdete na stránkách ocp-info.fsc.org veškeré informace o OCP. Uvítáme Vaši zpětnou vazbu k OCP.

60 FSC ČR Tomáš Duda Kounicova 42, Brno T M Forest Stewardship Council Charles-de-Gaulle-Str Bonn, Germany T +49 (0) F +49 (0)

Příručka pro průmyslového uživatele nástroje REACH-IT. Část 2 - Zápis a správa účtu

Příručka pro průmyslového uživatele nástroje REACH-IT. Část 2 - Zápis a správa účtu Příručka pro průmyslového uživatele nástroje REACH-IT Část 2 - Zápis a správa účtu 2 Příručka pro průmyslového uživatele nástroje REACH-IT Verze 2.1 Verze Změny 2.1 duben 2014 Aktualizace k nástroji REACH-IT

Více

Karty rychlé nápovědy pro Moodle verze 2.3

Karty rychlé nápovědy pro Moodle verze 2.3 Karty rychlé nápovědy pro Moodle verze 2.3 Karty rychlé nápovědy Moodle Karty rychlé nápovědy Moodle vznikly za účelem vytvoření rychlé nápovědy pro uživatele LMS systému Moodle, především pak s ohledem

Více

SELECT Services Online

SELECT Services Online SELECT Services Online Stručný průvodce online službami programu podpory Bentley SELECT Mošnova 4 150 00 Praha 5 Tento průvodce stručně představuje služby programu Bentley SELECT a napomáhá v navigaci

Více

FedEx Ship Manager na fedex.com

FedEx Ship Manager na fedex.com FedEx Ship Manager na fedex.com Registrace Zasílání s FedEx Ship Manager vyžaduje: 1 Devítimístné číslo účtu FedEx. 2 uživatelské ID a heslo. Zaregistrujte se na příslušné domovské stránce fedex.com a

Více

Implementační manuál PayU pro e-shopy

Implementační manuál PayU pro e-shopy 2.2 Implementační manuál PayU pro e-shopy s využitím šablony www.payu.cz Obsah 1. Úvod 2. Od registrace po spuštění PayU 2.1 Obecné informace 2.2 Popis jednotlivých kroků 3. Implementace PayU 3.1 Obecné

Více

N á v o d. I n s t a t O n l i n e

N á v o d. I n s t a t O n l i n e Generální ředitelství cel N á v o d k obsluze webové aplikace pro podávání výkazů pro Intrastat I n s t a t O n l i n e verze 3.5 duben 2009 1 Obsah 1. Úvod... 3 2. Definice základních termínů... 3 3.

Více

Příručka správce Admin Guide

Příručka správce Admin Guide Admin Guide Obsah 1. Co je Long-Term Docs Server... 5 1.1. Obecné vlastnosti Long-Term Docs Server... 5 1.2. Charakteristické prvky verze Long-Term Docs Server... 5 1.2.1. Dlouhodobá ověřitelnost dokumentů

Více

BlackArmor NAS 440/420 Uživatelská příručka

BlackArmor NAS 440/420 Uživatelská příručka BlackArmor NAS 440/420 Uživatelská příručka Uživatelská příručka BlackArmor NAS 440/420 2009 Seagate Technology LLC. Všechna práva vyhrazena. Seagate, Seagate Technology, logo Wave a FreeAgent jsou obchodní

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Fact sheet: Home Uživatelská příručka Sestavili Ilse A. Rasmussen & Allan Leck Jensen 27. srpna 2013 Český překlad, Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství, 2014 Fact sheet: Home Uživatelská

Více

Seznam funkcí redakčního systému WebRedakce 3.4. NETservis s.r.o.

Seznam funkcí redakčního systému WebRedakce 3.4. NETservis s.r.o. Seznam funkcí redakčního systému WebRedakce 3.4 NETservis s.r.o. Obsah 1 Stručný přehled nejdůležitějších vlastností... - 3-2 Funkce dle oblastí... - 4-2.1 Obecné funkce a vzhled... - 4-2.2 Vlastnosti

Více

Sticky Password 5.0 manuál. 2012 Lamantine Software, a.s.

Sticky Password 5.0 manuál. 2012 Lamantine Software, a.s. Sticky Password 5.0 manuál 2012 Lamantine Software, a.s. 2 Sticky Password 5.0 manuál Obsah Kapitola I Sticky Password 4 Kapitola II Rozhraní Sticky Password 4 1 Tlačítko... rychlého spouštění 5 2 Okno

Více

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah ProFact 3.0 Uživatelský manuál Obsah 1. Instalace ProFact 3.0 str. 2 2. Instalace ProFact 3.0 v síti str. 2 3. Aktivace ProFactu na plnou verzi str. 2 4. Popis základních ovládacích prvků str. 3 5. První

Více

NÁVOD PRO POVINNÉ POSKYTOVATELE

NÁVOD PRO POVINNÉ POSKYTOVATELE NÁVOD PRO POVINNÉ POSKYTOVATELE 1 Tabulka povinností povinných poskytovatelů... 4 1. Registrace... 7 2. Ověření... 7 3. Správa všech údajů poskytovatele, registrace služeb a zveřejnění dat (Sekce MOJE)...

Více

Technické podmínky provozu

Technické podmínky provozu Technické podmínky provozu Vydáno: 1. 8. 2015 1 Obsah 1 Úvod... 3 2 Terminologie... 4 3 Seznámení s mojeid... 5 3.1 Základní principy mojeid...5 3.2 MojeID identita...5 3.3 Proces komunikace přes mojeid...6

Více

Centrála: HVB Bank Czech Republic a.s. nám. Republiky 3a/2090, P. O. Box 48, 110 00 Praha 1 tel.: 800 122 224, www.hvb.cz, www.online.hvb.

Centrála: HVB Bank Czech Republic a.s. nám. Republiky 3a/2090, P. O. Box 48, 110 00 Praha 1 tel.: 800 122 224, www.hvb.cz, www.online.hvb. Centrála: HVB Bank Czech Republic a.s. nám. Republiky 3a/2090, P. O. Box 48, 110 00 Praha 1 tel.: 800 122 224, www.hvb.cz, www.online.hvb.cz B 19/1206 Uživatelská příručka Online Banking Internetové bankovnictví

Více

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele Print2PDF verze 9 Příručka uživatele Obsah 1. Převod do formátu PDF... 6 1.1. PDF... 6 1.2. Print2PDF verze 9... 6 1.3. Bližší charakteristika základních komponent... 6 1.3.1. Tiskový ovladač Print2PDF...

Více

Příručka pro uživatele

Příručka pro uživatele Příručka pro uživatele červenec 2015 1 Začínáme...6 V čem vám AffilBox pomůže...6 Registrace...6 První přihlášení...6 Kroky po dokončení průvodce...7 Pokud jste přeskočili průvodce:...7 Přesměrováváme

Více

PŘÍLOHA Č. 2 NÁVOD K VYPLNĚNÍ ELEKTRONICKÉ PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI BENEFIT7. Řízená kopie elektronická Vydání: 1 Revize: 0 Strana 1 z 95

PŘÍLOHA Č. 2 NÁVOD K VYPLNĚNÍ ELEKTRONICKÉ PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI BENEFIT7. Řízená kopie elektronická Vydání: 1 Revize: 0 Strana 1 z 95 PŘÍLOHA Č. 2 NÁVOD K VYPLNĚNÍ ELEKTRONICKÉ PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI BENEFIT7 Řízená kopie elektronická Vydání: 1 Revize: 0 Strana 1 z 95 Obsah 1. Kde získat formulář žádosti... 4 Úvodní stránka... 13 Registrace

Více

Často kladené otázky Verze 1.1

Často kladené otázky Verze 1.1 Často kladené otázky Verze 1.1 www.bi-link.cz Page 1 of 14 Obsah 1. Co je Bi-LINK a jak ho používat... 3 2. Vytvoření uživatelského účtu... 5 3. Připojení vašeho přístroje s Bi-LINK... 6 4. Importování

Více

ppesystem Elektronický nástroj pro řízení veřejných zakázek modul Veřejné zakázky verze 1.01 Uživatelský manuál Poslední aktualizace 06/2013

ppesystem Elektronický nástroj pro řízení veřejných zakázek modul Veřejné zakázky verze 1.01 Uživatelský manuál Poslední aktualizace 06/2013 ppesystem Elektronický nástroj pro řízení veřejných zakázek modul Veřejné zakázky verze 1.01 Uživatelský manuál Poslední aktualizace 06/2013 Centrum klientské podpory: Mobilní telefony: +420 733 530 680,

Více

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Jan Vydrář

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Jan Vydrář PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce 2005 Jan Vydrář 1 PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Nad Rokoskou 111/7, Praha 8 Obor: Aplikace výpočetní

Více

Nokia E71 - Uživatelská příručka. 4. vydání

Nokia E71 - Uživatelská příručka. 4. vydání Nokia E71 - Uživatelská příručka 4. vydání PROHLÁŠENÍ O SHODĚ Společnost NOKIA CORPORATION tímto prohlašuje, že tento výrobek RM-346 je ve shodě se základními požadavky a dalšími příslušnými ustanoveními

Více

Printer Administration Utility 4.2 Uživatelská příručka

Printer Administration Utility 4.2 Uživatelská příručka Verze 2.3 Printer Administration Utility 4.2 Uživatelská příručka Autorská práva Copyright 2006-2008 SHARP Corporation. All rights reserved. Rozmnožování, přizpůsobování nebo překládání bez předcházejícího

Více

Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito platba

Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito platba Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito platba 1 1. Úvod... 3 1.1. Účel dokumentu... 3 1.2. Připojení obchodníka k Mobito platbě... 3 1.3. Termíny a ustálené výrazy... 4 1.4. Popis Mobito portálu pro

Více

Uživatelská příručka pro dodavatele

Uživatelská příručka pro dodavatele Uživatelská příručka pro dodavatele Release 1.5.112 B2B CENTRUM a.s. 7.2014 Obsah Úvod... 3 Obecná pravidla formátování... 3 Pravidla pro formátování písma... 3 Poznámky, Důležité, Varování... 4 Začínáme...

Více

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. POKYNY PRO ŽADATELE A PŘÍJEMCE DOTACE Z PROGRAMU INOVACE Inovační projekt VÝZVA I

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. POKYNY PRO ŽADATELE A PŘÍJEMCE DOTACE Z PROGRAMU INOVACE Inovační projekt VÝZVA I Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky POKYNY PRO ŽADATELE A PŘÍJEMCE DOTACE Z PROGRAMU INOVACE Inovační projekt VÝZVA I Praha - červenec 2007 Dokument je výhradním vlastnictvím Ministerstva průmyslu

Více

IR-IS software insolvenč ní ho spra vče

IR-IS software insolvenč ní ho spra vče IR-IS software insolvenč ní ho spra vče Uživatelský manuál pro verzi 3.0.1 (verze příručky 0.99) ARET Praha s.r.o. Obsah Uživatelský manuál... 1 Co je systém IR-IS 3?... 5 Koncepce práce v systému IR-IS

Více

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací.

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací. Úvod Děkujeme za důvěru v produkty firmy 3D3. Vybrali jste si jeden z nejjednodušších a nejsilnějších nástrojů pro tvorbu webových stránech a internetových obchodů. Vytvořené stránky mohou sloužit vám

Více

Často kladené otázky Verze 1.1

Často kladené otázky Verze 1.1 Často kladené otázky Verze 1.1 www.bi-link.cz Page 1 of 14 Obsah 1. Co je Bi-LINK a jak ho používat... 3 2. Vytvoření uživatelského účtu... 5 3. Připojení vašeho přístroje s Bi-LINK... 6 4. Importování

Více

MyQ Eleven Free Instalační manuál

MyQ Eleven Free Instalační manuál MyQ Eleven Free Instalační manuál Revize 2 MyQ Server 4.3 Říjen 2013 Copyright 2006-2013 JANUS spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena. www.myq.cz Obsah Obsah 1. ZÁKLADNÍ INFORMACE 5 1.1. PŘEHLED DOKUMENTACE

Více