Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti"

Transkript

1 Milí studující, ukončujete ročník studia, během kterého vám byl zapůjčen netbook v rámci projektu CHEMnote (http://fchi.vscht.cz/index.php/studium-na-fchi/oppa/chemnote) Zajímá nás proto Váš názor na zapůjčené přenosné počítače a jejich využití. Prosíme o stručné a výstižné odpovědi na níže uvedené otázky, příp. další volné vyjádření vašich názorů. 1. Přenosný počítač - hardware a) Jak Vám vyhovoval zvolený notebook z hlediska velikosti monitoru vs. hmotnosti? Monitor byl příliš malý, dal bych přednost o něco většímu a hlavně výkonnějšímu notebooku. Myslím si, že tato velikost je ideální. Zvolený počítač je adekvátní, velikost je vhodná na denní nošení do školy. Vyhovující poměr. Velikost monitoru mi přijde na většinu činností dostatečná (ve spojení se školou mi zatím nikdy nepřišla omezující) a relativně nízká hmotnost je rozhodně výhodou notebook s velkou obrazovkou, který má čtyři kila by se mi nosit do školy nebo i jinam určitě nechtělo. Mě osobně vyhovuje. Je dobrý na cestování a lehký na přenášení. Na mě je malý, ale jde o přijatelný kompromis, je velmi lehký. Notebook mi přijde v tomto ohledu ideální. Byl dostačující. Myslím, že velikost je dostačující pro přenosný počítač. Myslím si, že plně splňoval požadavky pro přenosný notebook na přednášky. Hmotnost i velikost monitoru byla podle mě akorát vyhovující, aby se dal notebook pohodlně použít ve škole, tak akorát se vejde na lavici i se sešitem nebo skriptama. Vyhovuje. Vyhovující. S hmotností a rozměry displaye jsem naprosto spokojen. Optimálně zvolený poměr. Myslím, že dvanáctipalcová obrazovka je dolní limit pro dostatečný pracovní komfort při předpokládaném častém přenášení. Za danou dobu se na trhu objevila zcela nová kategorie přenosných počítačů, která podle mého názoru bude pro studenty ještě optimálnější tzv. ultrabooky, bude-li na ně mít škola peníze. Větší monitor by nebyl na škodu z hlediska práce, ale jinak je vyhovující. Mně to vyhovovalo.

2 Monitor většinou stačil, ale na některé předměty bych uvítal větší. Hmotnost u mě nehraje roli, jsem zvyklý nosit podstatně těžší věci. b) Uvítali byste větší monitor za cenu vyšší hmotnosti nebo naopak? Uvítal bych monitor 13 až 14 palců. Určitě ne. Na počítači s větší úhlopříčkou by se programovalo lépe. Ne, viz. předchozí. Ale ani menší monitor a o něco lehčí počítač, to už by myslím nebylo ku prospěchu věci. Ne, neuvítala bych. Pro studium na vysoké, učení v autobuse, časté cestování apod. je tato velikost vyhovující. Osobně bych preferoval větší monitor a klidně vyšší hmotnost. Ne, velikost monitoru mi vyhovuje, i hmotnost notebooku. Vejde se akorát do batohu, větší bych tam již těžko dala. Ne, poměr byl optimální. Spíše nižší hmotnost. Zvolený notebook mi takto vyhovoval. Menší monitor ne, když už, tak větší, ale tenhle se dal pohodlně nosit v batohu nebo přenášet v ruce, vešel se na lavici. Spíše naopak - menší monitor, lehčí notebook. Buď stejný nebo klidně i menší (ne o moc). Určitě ne větší display, nikdy nebyl problém připojit větší externí, bylo-li třeba. Ne, zde bych nic neměnil. Přijatelná hmotnost je do cca 2 kg. Takže asi ano, osobně bych přifouknul počítač na úhlopříčku s navýšením hmotnosti na uvedený horní limit. Ano, vyšší hmotnost by nevadila za cenu většího monitoru. Možno by som preferovala väčší monitor. Uvítal bych větší monitor i za cenu vyšší hmotnosti. Naproti tomu, nechtěl bych větší monitor za cenu rychlejšího vybití baterie.

3 c) Preferovali byste klasický notebook s DVD mechanikou? Dal bych přednost malému výkonnému notebooku (13-14 palců), DVD mechanika není nutná. V dnešní době již není DVD mechanika potřebná. Na tomto PC občas mechaniku postrádám, ale myslím že je to postradatelná část. DVD mechanika mi u notebooku přijde v dnešní době zbytečná, spíš bych uvítal SSD disk, či možnost připojení na 3G internet. DVD mechanika mi nechybí. Ano Ne, v dnešní době není problém mít věci, které chce člověk dostat do počítače, uložené na flash disku. DVD mechanika patří ke stolním počítačům, pro notebooky mi vždy přišla zbytečná. Není potřeba. Ne ten mám, svůj osobní. DVD není nutná. DVD mechaniku jsem prakticky nepotřeboval, takže ne, není třeba, pokud by to mělo být výrazně na úkor hmotnosti, nebo velikosti. Ne, během používání jsem byl absencí DVD mechaniky omezen snad jednou. Ne, DVD mechaniku dnes považuji u ntb za přežitek, nepamatuji si, kdy naposled jsem potřeboval DVD či CD vložit do počítače. Ne, vzhledem k předpokládanému použití je DVD mechanika zbytečný, cenu, hmotnost a rozměry navyšující komponent. DVD mechanika netřeba ne-li až zbytečná. Občas sa tá DVD mechanika hodila. Ale myslím, že z mojho pohladu to nie až tak nezbytné. Nepotřebuji DVD mechaniku.

4 d) Preferovali byste tablet? Ne, chyběla by mi plnohodnotná klávesnice. Ne, u tabletu bych postrádal programy jako maple, mathematika apod. Dotykový display je určitě výhoda, na druhou stranu od počítače očekávám i hardware klávesnici, takže čistě jen tablet ne. S tabletem nemám zkušenosti. Ne, tablety mi nepřijdou nijak úžasné. preferuji klávesnici, takže spíše ne Možná by to byla i zajímavá možnost, ale nemám s tím zkušenosti. Ne, myslím si, že notebook je lepší pro tvořivou činnost, jako je psaní nebo programování. Ale nemám s tablety zkušenosti. Ano. Ano. Ne, používám notebook jak na čtení studijních materiálů tak jako PC na tvorbu protokolů. Klávesnice výhodou. Spíš ne, jelikož ntb používám na tvorbu svých poznámek při hodině, tedy k textovým operacím, nedovedu si představit, že bych stejné úkony zvládl stejně rychle na tabletu. Jelikož toho zařízení používám více pro práci v excelu a v maplu či podobných programech než pro brouzdání na netu, ke kterému jsou tablety primárně určeny, tak nikoliv. Ne, z hlediska práce ve využívaných programech se lépe ovládá počítač přes myš. Neviem, či by sa na tom dobře robilo v prostředí Maple. 2. Software, OS

5 a) Které sw prostředky Vám chybí? Hodila by se plná verze programu ACD/ChemSketch 12. Případně HyperChem 8, pokud by byl notebook výkonnější. Především Matlab. Žádné. Jen takové, co nemají se zaměřením studia nic společného, ve spojení se školou jsem doinstaloval pouze Mathematicu. Teď už žádné. Ale myslím, že notebook neměl žádný antivirový program. Starší verze Maple s worksheetem. Žádné. Žádné. Asi žádné. Pravděpodobně žádné. Nenapadá mě nic, co by mi chybělo. Winrar nebo jiný program na otevírání archivů.rar a zip dropbox nebo jiný program na sdílení a zálohu dat. Wolfram Alpha Mathematica. Určitě program pro kvalitní zpracování dat, mathematica. OS X, ale chápu že asi ne všechny využívané programy jsou tímto operačním systémem podporovány, takže nechybí nic. Adobe Photoshop neviem, či sa tak volá ten program, potrebovala som ho keď som mala tvořit poster. Z placených Matlab. Zdarma programy jsem si doinstaloval. Místo Maple bych preferoval program Wolfram Matematica, ale ten už máme také zdarma. b) Které sw prostředky málo využíváte? ISIS Draw 10. Využívám vše. Nevím.

6 Maple neumím s ním pracovat a ani ostatní odborně zaměřený software. Předpokládám, že to se, přinejmenším ve spojení s bakalářkou, změní. Symyx draw. Maple, ChemSketch a podobné programy, které nám škola nainstalovala. Nevyužívám MS office, preferuji LibreOffice, nepoužívám Endnote. Nějak si neuvědomuji co bych vyloženě nepoužívala. EdNote a Chemik. Symyx Draw jsem moc nevyužíval. Symyx Draw. Nevím o žádném. Těžko říct takto z hlavy, možná program pro tvorbu citací, používám doplněk Firefoxu Zotero, které preferuji z důvodu licence. Adobe X pro zvolenou konfiguraci příliš náročný program, Symyx Draw. Ty, se kterými nepracuji v rámci studia, možná ani nevím, že jsou nainstalovány. Myslím, že som využívala všetky dostupné SW. Microsoft Office (zatím nepoužito). Operační systém Windows 7 (používám jen na Maple). Když už, tak mám radši uživatelsky příjemnější Windows XP, nebo nejlépe linux. c) Které sw prostředky hodně využíváte? Maple 15, EndNote. Maple, Office, Mathematika, ChemSketch. MS office, Maple. Internetový prohlížeč, MS Office. Prohlížeč internetu, Microsoft Word, Maple, Adobe Reader, Windows Media Player. Maple, Balíček MS Office. MS Office, Google Chrome. Maple. Maple.

7 Maple jsem používal, protože jsem měl přímo předmět, jinak hlavně office a samozřejmě multimediální přehrávače. EndNote, Maple, Office, VPN klient. Maple, Office. MAPLE, MS Excel,Word. Maple, kancelářský balík, i když ne ten od MS. Maple 15, Excel Maple, Office. Maple. Maple (ale jen proto, že jsem měl předmět Počítačový algebraický systém Maple.) Místo něj radši používám WM, která mi běhá i na linuxu. d) Preferovali byste LINUX? Ano, ušetřilo by se několik tisíc a počítač by nebyl zbytečně zatěžován Win 7. Linux rozhodně ne z důvodu nekompatibility stejně jako MAC. Ne, jedině v kombinaci s Windows. Linux je stále uživatelsky nepříliš přívětivý a jelikož nejsem programátor, abych plně využil jeho výhod, tak mi Windows přijde vhodnější. S Linuxem nemám zkušenosti, takže spíše ne. Asi ano, klidně uživatelsky velmi přístupnou Mandrivu a sadu OpenOffice. Pro školní potřeby a vše normální stejně nepotřebujeme exe soubory a všechny programy jsou dostupné v.gz. Zcela určitě, jediný problém je ale s rozumným kreslícím chemickým programem pod linuxem (Marvin sketch funguje na Javě takže by nemusel mít problém). Nemám s tím zkušenosti, tak nemohu soudit. Rozhodně ne. Ne, moc v něm neumím, nevím jaké by pro mě měl mít výhody, s windows jsem spokojen. Rozhodně ne.

8 Ano. Ne, jsem zvyklý na prostředí OS Windows. Ano. Na 100%. Doma nic jiného nepoužíváme. Samozřejmě pro nikoho není problém doinstalovat si linux jako druhý operační systém. Spíše mi přijde, že Windows jsou vyhozené peníze. e) Preferovali byste tablet s Androidem? Ne, chyběla by mi plnohodnotná klávesnice. Pokud tablet, tak bych opravdu preferoval systém Android z důvodu rychlého vývoje a rychlého opravování chyb systému. Ne, Android mi nepřipadá jako vhodný OS pro počítač a zařízení někde na cestě mezi telefonem a notebookem mi přijde zbytečné. Nemám zkušenosti. Nemám s tím zkušenosti, tak nemohu soudit. Spíše ne. Neznám, nevím, tablet bych asi nepreferoval. Ano. Ano.

9 Možná by to byla dobrá změna. Ne, Android není uživatelsky přívětivý. 3. Jaké byly Vaše předchozí zkušenosti s využitím notebooku pro studium? Tvorba protokolů a prezentací na osobním notebooku. Žádné. Notebook využívám už dlouhou dobu a jsem s tímto přísunem informací spokojen. Srovnatelná v domácím prostředí. Nevýhoda nižší využitelnost během výuky (hmotnost, rozměry, sw.). Notebook využívám již okolo deseti let a vždy mi přišel jako lepší alternativa stolního PC, pro studium samotné ale získal výrazné výhody až letos, na SŠ by stolní PC posloužil stejně. Notebook mi dříve sloužil k napsání protokolu nebo pro vypracování referátu, to vše doma. Prakticky žádné. Zpracovávání maturitních otázek, referátů.. Nosil jsem notebook do laboratoře. Tak notebook jsem samozřejmě využívala od střední školy, mám notebook velikost 15,6 a na neustálé přenášení je těžký a baterie nemá takovou výdrž, ale spolu s kombinací s malým notebookem myslím, že je to ideální. Vlastním notebook 15.6, který je na přednášky příliš velký, proto jsem možnost mít menší notebook uvítal. Dříve jsem notebook nevyužíval, respektive používal jsem normální stolní počítač jen doma. Můj předchozí notebook byl vhodný pouze na domácí přípravu - byl příliš velký a těžký, ale na domácí přípravu je nejspíš lepší větší notebook. Předchozí notebook byl moc velký a těžký, takže se nehodil na nošení do školy. Pozitivní i když větší nápor studijních materiálů v elektronické podobě přišel až se studiem na VŠ. Ryze pozitivní, vyhovuje mi kombinace toho, že mám slidy přednášky před sebou a mohu si do nich dělat vlastní poznámky kontinuálně s výkladem, k tomu bych rád doplnil, že bych uvítal, aby i ostatní předměty postupně přecházely ve výkladu na formu prezentací, snad význam to nemá u předmětů, kde je komplementace tohoto naprosto nevhodná organická chemie, fyzikála, matematika, fyzika. Cca rok a půl, 17 palcový Acer (3,5 kg) přenášel se pouze z bydliště na kolej a naopak.

10 Rychlý přístup k informacím internet, zpracovávání různých témat. Dnes bez přístupu k online věcem by bylo studium několikanásobně náročnější z časového hlediska (dohledávání informací, komunikace, tisk, atp...) Notebook jsem neustále využívala na tvorbu protokolů, počítání v Maplu. Notebook jsem nikdy dříve pro studium nevyužíval. Matematické, chemické a jiné vzorce napíše člověk rychleji rukou. Nicméně, skripta v notebooku ušetří místo v batohu a proto jsem ho začal využívat. 4. Byly pro Vás informace při předávání notebooku dostatečné? Co scházelo? Informace byly dostatečné. Myslím že nebylo co dodat. Informace byly dostatečné. Dostatečné. Ano, nevybavuji si, že bych se musel shánět po něčem dalším. Byly dostatečné. Dostatečné. Byly celkem dostatečné. Ano, byly dostatečné. Myslím, že to bylo dostačující, jen ukončení výpůjčky nebylo přesně specifikované. Vše jsem se dozvěděl, kromě nutné aktivace produktů Microsoft Office. Informace byly dostatečné, nescházelo nic. Dostatečné. Dostatečné. Ano. Pochopil jsem vše podstatné, nikdy není dobré jít cestou maxima informací v jednom čase. Dostatečné. Ano, dostatečné.

11 Podle mě byly dostačující. Možná na nějaký zvláštní papír bych ještě doplnila informace o kontaktních osobách, na které se má člověk obrátit v případě nějakých komplikací. Byly dostatečné. 5. Jak bylo v jednotlivých předmětech zakomponováno využití notebooku do náplně výuky? Kde to bylo účelné? Bylo to někde zbytečné nebo dokonce komplikující? Používání notebooků naštěstí nebylo v žádném předmětu povinné, protože práce na stolních počítačích v počítačových učebnách je často mnohem pohodlnější. Notebook lze použít na psaní krátkých poznámek nebo počítání v Maplu, ale na delší práci se nehodí. Jsem studentem prvního ročníku a tak jsem zatím notebook použil v předmětech maximálně na matematice. V předmětech jako matematika, obecná chemie, organika, fyzika je pc zakomponováno minimálně tím, že jsou dostupné prezentace. Tvorba prezentací, protokolů, využití matematických sw. Účelné fyzikální chemie, analytická chemie, chemické inženýrství, laboratoře V rámci výuky jsme notebooky nikdy přímo využívat nemuseli, proto nemohu účelnost nebo zbytečnost využití hodnotit. Pokud tedy nepočítám úlohy zadané na doma, kde to účelné bylo (především matematika). Využití hlavně Maplu bylo potřeba u předmětu Počítačový a algebraický systém Maple a také v Matematice, člověk se ale bez notebooku obešel. V jiných předmětech jsme je nevyužívali, což je poměrně škoda. Jinam bych NB nezaváděl (tam kde se teď nepoužívá) matematika byla myslím lepší když se člověk lehce driloval postupy. Nijak nebylo zakomponováno. Notebook jsem nosil do všech laboratoří. Hodilo se zpracovávat data ihned a nečekat na počítače, popř. rovnou psát protokol. Na přednáškách z fyzikální chemie jsme si zkoušeli kreslit v programu Maple různé grafy funkcí. Poznámky z přednášek preferuji psané rukou, takže jinak nebyl potřeba. Já osobně ho používám téměř denně na poznámky, doplňování přednášek a hlavně hledání informací a asi největší výhoda byla při laboratořích, kdy jsme zapisovali data rovnou do excelu a vyhodnocovali výsledky. Obecně to bylo ve všech předmětech přínosem: Analytická chemie využití pro psaní poznámek přímo do prezentací Fyzikální chemie možnost využít Maple Biochemie možnost psaní přímo do přednášek Chemické inženýrství - možnost využít Maple

12 V předmětu Počítačový algebraický systém Maple jsem používal pro práci výhradně svůj notebook, v matematice jsem některé úkoly dělal na notebooku. Na úvodu do chemie jsme na něm dělali prezentaci a úkoly na cvičení jinak jsme notebooky při výuce používat nemuseli. Víceméně v žádném předmětu jsem se nesetkala s tím, aby náš přednášející (cvičící) jakkoli zakomponoval to, že máme tyto notebooky do výuky. Předměty které vyžadují počítač (cv. z analytické chemie, chem. inženýrství, algebraický poč. systém maple atd.) byly v počítačových učebnách a v chem. inženýrství bylo využití vlastního notebooku vyloženě nevýhodné, protože testy jsme museli psát na školních počítačích (kvůli možnosti kontroly zda nepodvádíme). V žádném předmětu nebylo vyloženě nutné notebook mít. Použití bylo hlavně v předmětech, kde člověk pracoval na počítači (Fyzikální chemie, Analytická chemie, Chemická informatika, Chemické inženýrství...). Notebooky měli hlavně tu výhodu, že práci člověk dělal na "svém", takže si mohl udělat pořádek, věděl, co kde má atd. Nepociťuji výrazné zakomponování notebooků do výuky ve smyslu např. domácích úkolů přímo využívajících konkrétní licencovaný sw notebooku. Konkrétní zakomponování do výuky ve smyslu přineste si ntb neproběhlo nikde a je to správně, výuka by i nadále měla být umožněna pouze v ruční formě, ale vyhovuje mi, že v předmětech, kde si ntb donesu, můžu tak usnadnit svoji tvorbu poznámek, popřípadě si na místě hledat potřebné věci na internetu, nebo si vyzkoušet něco namodelovat v maplu/matematice zde bych vložil poznámku, bylo by užitečné zakomponovat výuku jednoho z těchto sw do programu oboru, možná i jako dvousemestrální kurz, jeden semestr základní ovládání a funkce, druhý vyšší funkce, programování, modelování procesů atd. Fyzikální chemie prostředí Maplu, analytika Excel, jinde podle vkusu každého studenta, já jsem malý ntb používal pro poznámkování do prezentací při víceoborových přednáškách, byly-li nějaké př. Biochemie. Dobře zakomponované v rámci fyz. chemie, inženýrství, fyziky.. Na ostatních předmetech netřeba. Účelné to bylo hlavně ve fyzikální chemii. V žádném předmětu nebyl notebook výhodou. 6. Jak jste v jednotlivých předmětech využili netbooky (pro poznámky z přednášek, pro cvičení, pro domácí přípravu)? Počítání příkladů v Maplu 15 na cvičení z Fyzikální chemie A. Doplňování výpisků během přednášek z Biochemie II. Největší plus notebooku je přístup k internetu ve škole. Další výborná věc je delší výdrž baterky a tudíž mohu například pracovat během delší cesty. Notebook jsem využíval pro plnění úkolů, kontrolu řešení, programování apod.

13 Tvorba prezentací, protokolů, využití matematických sw (domácí příprava, využito při cvičení, ) Ve všech předmětech pro domácí přípravu, poznámky bych si do počítače psát nedokázal (možná v některých předmětech, ale určitě ne všude), případně občas na cvičeních matematiky či fyziky (ale nikdy to nebyla úplná nutnost, vyučující mají případně počítač také, pokud chtějí ukázat nějaké grafy, apod.). Notebook jsem využila hlavně pro domácí přípravu, pro psaní poznámek jen výjimečně, v předmětu Počítačový a algebraický systém Maple jsem pracovala na počítači celou dobu. Osobně jen pro výpočty a zpracování příkladů. Nepoužívám NB pro psaní zápisků apod. Pro poznámky vůbec, pro domácí přípravu pro téměř každý předmět. V laboratořích pro zpracování dat, psaní protokolu, cvičení počítání v programu Maple. V předmětu Počítačový algebraický systém Maple jsem používal svůj počítač. Většinu domácích úloh z matematiky, úvodu a anorganiky jsem se snažil dělat na počítači. Jinak hlavně pro prohlížení prezentací, vyhledávání informací, čtení některých skript nebo jiných studijních materiálů, občas Maple nebo wolframlpha.com, Notebook jsem využívala pouze na přednáškách, kde jsme dostali předem prezentace, které se budou probírat a mohla jsem si do nich během hodiny dělat přímo poznámky. To byly: přednášky biochemie, př. Analytická chemie, př. Chemické inženýrství. V laboratořích z fyziky, fyzikální chemie, biochemie a analytické chemie jsem využívala notebook na tvorbu protokolů často přímo v laboratoři (občas proti tomu měli někteří učitelné výhrady - např. požadovali psaní protokolů ručně, nebo použití počítačů dostupných v laboratoři). Pro domácí přípravu používám jiný, velký notebook, který jsem měla už dřív. Docela se mi osvědčilo si na notebooku otevřít prezentace, které běžely na přednášce a rovnou do nich dělat poznámky. Převážně prohlížení pdf materiálů a psaní protokolů. Poznámky z přednášek činím v ruce. Velká pomoc je ale možnost vkládání dat do počítače hned během měření v laboratořích. Značně to usnadňuje a zrychluje práci, i když je to možná v rozporu s řádem laboratorních praktik. Nejčastěji poznámky z přednášek, počítání - fyzikála a inženýrství, modely ve fyzice. Poznámky do předpřipravených materiálů biochemie Fyzikální chemie výpočty v Maplu Analytika výpočty v Maplu a Excelu Pro domácí přípravu leda v krajním případě není-li cokoliv s větší obrazovkou. Cvičení a domácí příprava. Fyzikála, inženýrství hlavně Maple.

14 Analytická cvičení Excel, Maple. Analytika přednášky hlavně vpisování poznámek do prezentací. Netbook jsem využil hodně jen na dvou předmětech: Španělština abych nemusel tisknout učebnici a Počítačový algebraický systém Maple na domácí projekt. Jinde jsem ho použil zřídka. Volné vyjádření názorů a připomínek Pokud by to bylo možné, uvítal bych starší verze programů: MS Office 2003 místo nepřehledných MS Office 2010, Maple 8 místo nedoladěného Maplu 15. Notebook je málo výkonný, i výpočty v Maplu mu trvají poměrně dlouho. Pro příští ročníky bych doporučil koupit notebooky, kde člověk nepotřebuje externí myš, aby se dalo něco pořádného udělat ( bez ní se kurzor zasekává a to celkem často). Spokojenost. Vyhovující při výuce. Uvítal bych lepší grafickou kartu a výkonnější procesor. Myslím, že by se notebooky daly ve škole využívat mnohem víc. Například při cvičeních s fyziky jsme měli schémata a zadání promítané na tabuli, ale mnohem lepší by bylo, kdyby si každý mohl schéma sestavit sám, takto jsme to jen viděli na tabuli. Mám velkou připomínku k monitoru jako takovému rozhodně bych nevolila lesklý, ale matný monitor. A také mi vadí, že u něj jde nastavovat pouze jas, kontrast u něj nastavit nelze. Při běhu na baterii je monitor i při nejnižší nastavitelné možnosti jasu stále příliš jasný, např. při sledování videa bílé části obrazu příliš září anebo v Excelu není kvůli přílišnému jasu vidět mřížka mezi buňkami. Velká výhoda je velké množství online dostupných studijních materiálů ať už ESO nebo jiné materiály, které vyučující pověsili na web, případně i ostatní materiály na internetu. Vyučující po nás používání notebooků prakticky nevyžadovali, takže to bylo spíše na každém jednotlivě, jestli jej k něčemu využil nebo ne. Líbí se mi dlouhá výdrž baterie notebooku a tichý chod. Grafické a výkonové vlastnosti považuji za více než dostačující pro studijní účely. Jako problém vidím nutnost připojování notebooku jednou za rok do pevné sítě všcht za účelem ověření licence na office - pro studenty kteří nejsou na koleji to je problém, protože ve škole se připojují pouze bezdrátově, což na toto ověření nestačí. A také se mi zdá, že tato řada notebooků je poměrně poruchová. Hodně spolužáků si stěžovalo na málo citlivý nebo úplně vynechávající touchpad (já používám myš, takže mě to netrápilo), zato můj notebook byl hned v prvním půlroce na opravě, protože přestala fungovat polovina displaye, což se stalo teď nedávno i spolubydlícímu, který také dostal v rámci tohoto projektu stejný notebook. Přiložený neoprenový obal je jiné velikosti než notebook.

15 Všechny své podstatné připomínky jsem vyjádřil v textu, zde je pro větší přehlednost pouze sumarizuji. 1) zařadit výuku nejspíše maplu jako povinného předmětu, 2) zpřístupnit více interaktivních materiálů v podobě prezentací, které budou pokrývat přednášené učivo. Notebook jsem hojně využíval ke kontrolování SISu a občas jsem něco vyhledával na internetu, takže jsem rád, že jsem ho měl a docela mi usnadnil některé věci. Nicméně cokoliv od Microsoft mi přijde jako vyhozené peníze a první co jsem udělal byla instalace uživatelsky příjemnějšího Ubuntu a Openoffice.

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ. Textové editory a tabulkové procesory a jejich možnosti na ZŠ PEDAGOGICKÁ FAKULTA. Bakalářská práce

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ. Textové editory a tabulkové procesory a jejich možnosti na ZŠ PEDAGOGICKÁ FAKULTA. Bakalářská práce MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra technické a informační výchovy Textové editory a tabulkové procesory a jejich možnosti na ZŠ Bakalářská práce Brno 2007 Autor práce: Jana Stránská,

Více

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA MATEMATIKY, FYZIKY A TECHNICKÉ VÝCHOVY

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA MATEMATIKY, FYZIKY A TECHNICKÉ VÝCHOVY Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA MATEMATIKY, FYZIKY A TECHNICKÉ VÝCHOVY VYUŽITÍ INTERAKTIVNÍ TABULE PŘI VÝUCE MATEMATIKY BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Petr Novák Přírodovědná studia, obor

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

Microsoft Office OneNote 2010

Microsoft Office OneNote 2010 1 Microsoft Office OneNote 2010 Autor publikace: Lukáš Bajer Průvodce použitím aplikace Microsoft Office OneNote 2010 Tato publikace vznikla za přispění společnosti Microsoft ČR v rámci iniciativy Microsoft

Více

Výpočetní technika Rady, tipy, informace

Výpočetní technika Rady, tipy, informace Výpočetní technika Rady, tipy, informace Obsah Dnešní domácnost je digitální 2 Pro co se rozhodnout Chcete PCčko nebo Tablety? 4 Stolní PC 6 Notebook 7 Ultrabook 8 Tablet 9 Konvertibilní zařízení 10 Chytré

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDEGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA MATEMATIKY Didaktické aplikace v aplikaci MS Excel 2007 ve vyučování matematiky na 2. st. Základních škol Magisterská diplomová práce OLOMOUC

Více

Jak na POČÍTAČ. z cyklu Jak na tech. Kolektiv:

Jak na POČÍTAČ. z cyklu Jak na tech. Kolektiv: 2 Jak na POČÍTAČ z cyklu Jak na tech Kolektiv: Adam Kubeš Petr Veselý Zdeněk Pechar Magda Procházková Jan Mach Martin Vondráček Tomáš Staško Tomáš Arendáč Mátúš Lackovič www.jaknatech.cz 3 4 Obsah 1. Úvod

Více

Přecházím z Windows 7 na Linux

Přecházím z Windows 7 na Linux Jednoduchá uživatelská příručka TITULNÍ STRANA Přecházím z Windows 7 na Linux OBSAH Úvod... 2 Pracovní plocha... 4 Správa souborů... 6 Přehrávač hudby... 8 Přehrávač videa... 10 Prohlížeč webu... 12 E-mailový

Více

Souhrnná zpráva projektu Vzděláváme pro budoucnost

Souhrnná zpráva projektu Vzděláváme pro budoucnost Souhrnná zpráva projektu Vzděláváme pro budoucnost aneb Scénáře využití mobilních dotykových zařízení s operačním systémem Windows ve školách Autoři: Ondřej Neumajer a Daniela Růžičková Předmluva Scénáře

Více

projekt evik: výuka, individualizace, koučink

projekt evik: výuka, individualizace, koučink projekt evik: výuka, individualizace, koučink DVOŘÁKOVO GYMNÁZIUM A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V KRALUPECH NAD VLTAVOU e-vik výuka individualizace koučink kdo jsme OBSAH Úvod 3 Pár slov o projektu

Více

JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE,

JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE, Jde to! 1 JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE, APLIKACE...15 PRAKTICKÉ TIPY NA KONEC...27 MICROSOFT

Více

Co už máme Uživatelská příručka pro učitele

Co už máme Uživatelská příručka pro učitele INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Co už máme Uživatelská příručka pro učitele Kolektiv autorů Název: Autor: Vydavatel: Vydání: Co už máme Uživatelská příručka pro učitele Kolektiv autorů itelligence a. s.,

Více

Využití cloudového řešení Office 365 pro podporu firemních činností

Využití cloudového řešení Office 365 pro podporu firemních činností České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Katedra ekonomiky, manažerství a humanitních věd Bakalářská práce Využití cloudového řešení Office 365 pro podporu firemních činností Use of

Více

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele Kolektiv autorů Příručka byla vypracována ve spolupráci s Jednotou školských informatiků. Název: Autor: Vydavatel: Vydání: Kam

Více

Projekt Vzdělávání dotykem CZ.1.07/1.3.00/51.0031

Projekt Vzdělávání dotykem CZ.1.07/1.3.00/51.0031 Projekt Vzdělávání dotykem CZ.1.07/1.3.00/51.0031 DIDAKTIKA ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ VYUŽITÍ ICT Autor: Mgr. Ondřej Košek Obsah Úvodní slovo realizačního týmu CVLK... 4 Předmluva... 6 1. Dokumenty... 7 1.1 Textové

Více

Interaktivní tabule pro zpestření a zefektivnění výuky Gymnázium Broumov

Interaktivní tabule pro zpestření a zefektivnění výuky Gymnázium Broumov Interaktivní tabule pro zpestření a zefektivnění výuky Gymnázium Broumov TOTO VZDĚLÁVÁNÍ JE FINANCOVÁNO Z PROSTŘEDKŮ ESF PROSTŘEDNICTVÍM OPERAČNÍHO PROGRAMU VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST A STÁTNÍM

Více

MANUÁL PRO PRÁCI S ELEKTRONICKÝMI UČEBNICEMI

MANUÁL PRO PRÁCI S ELEKTRONICKÝMI UČEBNICEMI MANUÁL PRO PRÁCI S ELEKTRONICKÝMI UČEBNICEMI Jaroslav Hejný Manuál byl vytvořen pro potřeby projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji Operačního

Více

S počítačem nejen k maturitě

S počítačem nejen k maturitě S počítačem nejen k maturitě 2. díl Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Tematické rozdělení dílů knihy S počítačem nejen k maturitě Obsah prvního dílu

Více

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Autoři: Jiří Chytil, Karel Klatovský Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Tato

Více

Nástroje pro práci s informacemi

Nástroje pro práci s informacemi Kabinet informačních studií a knihovnictví 24 převážně online nástrojů, které by neměly uniknout vaší pozornosti Mgr. Michal Černý Slovo úvodem Informační společnost klade na člověka silné nároky musí

Více

MOODLE PRO ZAČÍNAJÍCÍ UŽIVATELE. Petr Korviny

MOODLE PRO ZAČÍNAJÍCÍ UŽIVATELE. Petr Korviny MOODLE PRO ZAČÍNAJÍCÍ UŽIVATELE Petr Korviny Slezská univerzita v Opavě Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné 2006 2 OBSAH MODULU 1 E-LEARNING JAKO FORMA STUDIA...6 1.1 Co je to e-learning a jak probíhá...7

Více

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010 Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010 Autoři: Jiří Chytil, Karel Klatovský Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010 Tato publikace

Více

Eliška Roubalová. Notebook pro úplné začátečníky vydání pro Windows 8

Eliška Roubalová. Notebook pro úplné začátečníky vydání pro Windows 8 Eliška Roubalová Notebook pro úplné začátečníky vydání pro Windows 8 Computer Press Brno 2013 Notebook pro úplné začátečníky vydání pro Windows 8 Eliška Roubalová Obálka: Martin Sodomka Odpovědný redaktor:

Více

Projekt dalšího vzdělávání středoškolských učitelů a jejich žáků v informatice

Projekt dalšího vzdělávání středoškolských učitelů a jejich žáků v informatice Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Přírodovědecká fakulta Projekt dalšího vzdělávání středoškolských učitelů a jejich žáků v informatice Závěrečná týmová práce v programu celoživotního vzdělávání

Více

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2 EURÓPSKA ÚNIA EURÓPSKY FOND REGIONÁLNEHO ROZVOJA SPOLOČNE BEZ HRANÍC Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL informatika pro veřejnou správu 2 Realizováno v rámci projektu Akademie přeshraničního vzdělávání

Více

SBÍRKA ÚLOH PRO VÝUKU MICROSOFT EXCEL A JEJÍ VIZUALIZACE

SBÍRKA ÚLOH PRO VÝUKU MICROSOFT EXCEL A JEJÍ VIZUALIZACE Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická Bakalářská práce SBÍRKA ÚLOH PRO VÝUKU MICROSOFT EXCEL A JEJÍ VIZUALIZACE Martin Kuthan Plzeň 2012 Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci vypracoval samostatně

Více

SO FTWA RE NA ÚŘAD EC H a jeho otevřené alternativy

SO FTWA RE NA ÚŘAD EC H a jeho otevřené alternativy SO FTWA RE NA ÚŘAD EC H a jeho otevřené alternativy Software na úřadech a jeho otevřené alternativy Kolektiv autorů Editoři Odborná korektura Jazyková korektura Sazba Vojtěch Trefný, Irena Šafářová Lukáš

Více

Základy uživatelských programů (začátečníci)

Základy uživatelských programů (začátečníci) Základy uživatelských programů (začátečníci) Jiří Barilla, Lukáš Heller Jindřich Jelínek, Pavel Simr Květuše Sýkorová ZÁKLADY UŽIVATELSKÝCH PROGRAMŮ (ZAČÁTEČNÍCI) Jiří Barilla, Lukáš Heller, Jindřich Jelínek,

Více

Obsah: sebou prvních šest týdnů, ve kterých se první desítky pilotních seminářů zúčastnilo více než 250 učitelů a ředitelů malotřídek a malých

Obsah: sebou prvních šest týdnů, ve kterých se první desítky pilotních seminářů zúčastnilo více než 250 učitelů a ředitelů malotřídek a malých M i c r o s o f t p r o m a l o t ř í d k y a m a l é š k o l y 1 / 2 0 1 1 Velice si vážíme vaší registrace do komunity Malotřídky.cz. Proto jsme pro členy připravili online workshopy tak, aby z úvodního

Více

Interaktivní prostředky informačních technologíí v edukačním procesu. Ing. Michaela Hrubá

Interaktivní prostředky informačních technologíí v edukačním procesu. Ing. Michaela Hrubá Interaktivní prostředky informačních technologíí v edukačním procesu Ing. Michaela Hrubá Diplomová práce 2014 UTB ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky 4 Prohlašuji, že beru na vědomí, že odevzdáním

Více