Webnode.cz. Praktický trénink tvorby webových stránek v online editoru. Proč Webnode. Mgr. Bohdana Rambousková

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Webnode.cz. Praktický trénink tvorby webových stránek v online editoru. Proč Webnode. Mgr. Bohdana Rambousková"

Transkript

1 Webnode.cz Praktický trénink tvorby webových stránek v online editoru Mgr. Bohdana Rambousková Proč Webnode Webnode je jen jeden z mnoha online editorů, v nichž lze snadno a levně vytvořit webové stránky. Mezi jeho výhodypatří, že celý systém je v češtině a především že administrační systém vypadá stejně jako webová stránka. Uživatel tedy nemusí pracovat v abstraktních tabulkách či editačních blocích. Ostrý web na internetu Uvnitř administračního systému

2 Předtím, než začnete s Webnode pracovat, udělejte si jasnou představu o struktuře budoucího webu tedy jaké položky bude mít menu, případně do jakých podkategorií se budou dělit. Je třeba také se zamyslet nad titulní fotografií. Měla by ladit s barevností webu, proto titulní fotografii zohledníte při výběru šablony webu. Založení účtu na Webnode.cz Pokud si vytváříte web pro firmu, zvolíte na záložku firemní prezentace. Následně je nutné vyplnit název webu jedná se o titulek, který se bude zobrazovat v záhlaví webové stránky. Pokud např. zakládáte web pekárny ve Zdibech, jako název webu zvolíte Pekárna Zdiby. Nebojte se, název lze kdykoli později změnit. Dále vyplňte váš a heslo to si dobře zapamatujte, neboť pod ním se budete do systému napříště přihlašovat. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko Registrovat. Váš účet je založen. V následujícím kroku si budete muset zvolit šablonu webu. Šablonou se rozumí rozmístění prvků na stránce. Existují šablony složené ze dvou či tří sloupců, s velkou nebo menší fotkou, v různé barevnosti. Šablonu lze později změnit, a to i ve chvíli, kdy již web naplníte texty a obrázky ty zůstanou i nově zvolené šabloně. Dále budete vyzvána, abyste vyplnila slogan. Jedná se o krátkou větu, která doplňuje název firmy a specifikuje předmět činnosti nebo navozuje správné emoce. Pro Pekárnu Zdiby jako slogan můžeme zvolit například Nic nevoní líp než čerstvý chleba. Slogan opět můžete kdykoli později měnit. Šablona se mění pomocí tlačítka Šablona webu v horním menu administračního systému. Název webu a slogan, případně vložení loga do záhlaví webu provedete pomocí tlačítka Nastavení tamtéž. Po kliknutí na Nastavení se rozvine menu, v němž si můžete zvolit změnu hlavičky či zápatí webu nebo kontaktních údajů. Titulní obrázek Titulní obrázek vyměníte tak, že na něj najedete kurzorem. V ten okamžik se na něm objeví oranžové tlačítko Upravit obrázek. Následně v pravém horním rohu klikněte na ikonku obrázku se znaménkem plus. Otevře se nové dialogové okno, v němž si buď můžete zvolit některý z přednastavených obrázků, anebo vybrat obrázek uložený v počítači. Vkládejte pouze obrázky ve formátu jpg. Pokud je vkládaný obrázek větší než formát titulní fotky, můžete si jej snadno posunout tak, aby v okénku titulní fotky byla vidět jeho nejvhodnější část. Najeďte na něj kurozem, který se ze šipky rázem změní na růžici čtyř šipek ta znamená, že s pobrázkem lze posouvat. Jakmile jste s pozicí obrázku spokojena, v pravém horním rohu klikněte na Uložit.

3 Tvorba menu Menu bývá umístěno obvykle v horizontální liště nahoře, anebo ve sloupci vlevo na webové stránce. Šablona obsahuje několik přednastavených položek menu, které si můžete přejmenovat nebo i odstranit. Po kliknutí na Upravit menu se otvře dialogové okno, v němž je zobrazena struktura menu. Na najetí kurzorem na jednotlivé položky menu se zobrazí rolovací menu, v němž si můžete vybrat z několika funkcí. Například položku vymazat, přejmenovat nebo přesunout. Uspořádat položky menu lze jednoduchým klikáním na malé šedé šipečky nalevo.

4 Novou položku do menu přidáte kliknutím na tlačítko Nová stránka v levém horním rohu dialogového okna. Následně musíte vybrat, zda chcete: Bežnou stránku = slouží pro vytvoření klasické webové stránky např. s článkem, obrázky, videi apod. Výpis článků = obsahuje rubriku, do které můžete vkládat jednotlivé články. Je vhodná pro zobrazení novinek, aktualit, zpravodajství či kalendáře akcí. Otázky a odpovědi = stránka obsahuje předdefinované rozhraní pro výpis nejčastěji pokládaných otázek a odpovědí. Fotogalerie = slouží pro vytvoření galerie fotografií; ke každé je možné přidat komentář, anketu či diskuzní fórum. Kontaktujte nás = stránka obsahuje jednoduchý formulář na zasílání vzkazů, které vám budou přicházet do u, jenž jste zadala při úvodní registraci (můžete se vráti do nastavení účtu a ovou adresu změnit). Úvodní text na homepage Uživatele by na homepage vašeho webu měl přivítat stručný úvodní text, ze kterého jasně pochopí, o čem tento web je. Záleží na vás, zda se rozhodnete pro čistě informační text, anebo naopak textem nalákáte čtenáře a navodíte příjemnou atmosféru či zvědavost.

5 Úprava textu Texty upravíte tak, že kliknete na Upravit text v levém horním rohu. Otevře se vám textový editor, v němž se pracuje podobně jako ve Wordu. Obrázky do textu vložíte kliknutím na ikonku okénka s krajinkou (=obrázek). Proklik (aktivní slovo, které uživatele odvede na jinou stránku) se vkládá přes ikonku se zeměkoulí a oky řetízku. Do dialogového okna, které se otevře, je nutné vložit adresu webové stránky, která se má po kliknutí na aktivní slovo otevřít. Adresu webové stránky získáme tak, že si daný web otevřeme ve vedlejším okně prohlížeče a skopírujeme www adresu z řádku pro adresu. Postupujte takto i v případě, že chcete vytvořit proklik na jinou stránku vašeho vlastního webu: 1. Stránku, na kterou chcete odkazovat, musíte mít již vytvořenou. 2. Stránku si otevřete v samostatném okně prohlížeče. Dejte si pzoor na to, abyste si stránku otevřela na ostrém webu, nikoli v administračním systému. 3. Skopírujte adresu stránky a vložte ji přes ikonku se zeměkoulí a řetízkem v administračním systému.

6 Pokud chcete upravovat již existující text, najeďte kurzorem na jeho titulek. V pravém horním rohu těsně nad titulkem se objeví dvě znaménka: nářadí (= pro editaci textu) a křížek (pro odstranění textu). Klikněte na symbol nářadí a otevře se vám textový editor, v němž text upravíte dle vlastních předtav. Vkládání textových bloků Bloky textů lze po stránce vašeho nového webu různě posunovat. Uděláte to tak, že najedete kurzorem na šedou lištu nad textovým blokem, chytnete ji do myši a prostě ji přesunete kamkoli, kam vám to Webnode dovolí. V místech, kam textový blok přesunout nelze, se přes kurzor objeví červená přeškrtnutá značka. Nový blok s textem lze vložit kliknutím na Formátovaný text v horním menu administračního systému. Vloží se vám na některé volné místo na stránce, ale vy si jej můžete posunout dle lisbosti způsobem, který jsme si popsali v odstavci výše.

7 Vkládání obrázků a videí Fotografie a videa není nutné ukládat na vaší webové stránce, protože byste tak rychle spotřebovala prostor na internetu, který vám Webnode poskytuje (a musela byste si přikoupit další). Vhodnější je uložit soubory jinde a na váš web je pouze vložit videa uložte na YouTube (www.youtube.com), fotky na službu poskytovanou Googlem zvanou Picasa (www.picasaweb.google.com). YouTube pod videem klikněte na Sdílet a následně pod tím na Vložit (anglicky embed ). Hned pod Vložit se zobrazí okno s html kódem, který je nutno překopírovat do vašich webových stránek. Ještě před tím si pod ním můžete zvolit kýženou velikost videa jak velké chcete, aby se zobrazovalo na vašem webu. Kód skopírovaný z YouTube vložíte do svých webových stránek tak, že při editaci textu rozliknete horní menu pomocí modré šipky na pravém okraji, aby se zobrazilo více možností. Tím se rozbalí spodní řádek menu s tlačítkem Zdroj. Klikněte na něj, aby se vám text přepnul do hmtl kódu. K němu nakopírujte kód z YouTube. Video se v textovém editoru zobrazí jen jako prázdný čtverec, ale na webu jej uvidíte stejně jako na YouTube.

8 Podobně je to s fotkami vloženými z Picasy. Na web můžete vložit celé fotoalbum, které se bude automaticky promítat jako slideshow. V Picase si otevřete dané album, v pravém sloupci vyberete Embed slideshow a v dialogovém okně, které se vám otevře, zvolíte kýženou velikost vkládaného videa a pak skopírujete kód. V administračním systému Webnode tento kód opět vložíte přes tlačítko Zdroj (popsáno výše). Publikace změn Ve Webnode můžete dělat různé úpravy, ale na ostrém webu se projeví až tehdy, když kliknete na tlačítko Publikovat. To najdete buď v oranžové liště nahoře na stránce administračního systému, anebo jako jedno z tlačítek horního menu systému. Pokud uděláte nějaké změny, ale na webu se neprojeví, znamená to, že jste zapomněla kliknout na Publikovat. Ideální je, když provedete všechny nutné změny nebo aktualizace najednou a teprve pak je všechny naráz publikujete jediným kliknutím.

9 Doména webu Zdarma získáte od Webnode webovou adresu v tomto formátu: nazevvasifirmy.webnode.cz. Ta je ale špatně zapamatovatelná a je z ní na první pohled jasné, že je zdarma. Své firmě však musíte dodat profesionální a důvěryhodnou image. Jakmile jste se svými webovými stránkami spokojená, je na čase přesunout je na vaši vlastní doménu ve formátu: nazevvasifirmy.cz. Zavřete svůj projekt ve Webnode, abyste se dostala na obrazovku se všemi funkcemi administračního systému. Tam v pravém sloupci pokračujte do sekce Domény. Tam si také můžete přímo zjistit, zda doména, o kterou máte zájem, je volná. Pokud je již obsazená, systém vám sám nabídne dostupné alternativy, například s jinou koncovkou (např. místo.cz můžete zvolit.eu ). Vlastní doména je pro podnikání naprosto zásadní vyjde vás na pár set Kč za rok, proto s jejím pořízením neváhejte. Zároveň si od Webnode můžete zakoupit některý z jejich firemních plánů, které vám nabídnou několik ových adres s vaší doménou, možnost jazykové mutace webu, větší webový prostor, zákaznickou podporu 24 hodin denně apod. Nejnižší firemní plán vás přijde na 125 Kč/měsíčně. Statistiky Administrační systém nabízí jednu skvělou možnost, a to statistiky návštěvnosti. V nich uvidíte nejen to, kolik uživatelů váš web navštívilo, ale také z jaké země byli, z jakého webu přišli (např. z vaší firemní facebookové stránky, z webů, kde máte zaplacenou reklamu, z blogu, jehož sutor vás svým čtenářům doporučil... atd.), jak dlouho na vašem webu strávili a jaké konkrétní stránky si prohlíželi. Tyto statistiky se vyplatí sledovat, protože z nich můžete vypozorovat, jak na váš web přilákat uživatele a jak je tam co nejdéle udržet.

10 Praxe Praxi s ovládáním systému Webnode získáte pouze jeho používáním. Nebojte se zkoušet další funkce, odhalovat. Nezapomeňte, že změny se stanou efektivními až po kliknutí na tlačítko Publikovat, takže vždy je čas spravit to, s čím nejste spokojená. Pokud chcete vědět víc, navštivte v základní obrazovce systému po přihlášení v pravém sloupci dole kolonku Nevíte si rady?. Obsahuje často kladené dotazy a další rady, v nichž snadno najdete vše, co v začátcích s Webnode potřebujete.

Manuál k redakčnímu systému WebRedakce. NETservis s.r.o.

Manuál k redakčnímu systému WebRedakce. NETservis s.r.o. Manuál k redakčnímu systému WebRedakce NETservis s.r.o. Obsah 1 Základní informace...- 4-2 Položky menu...- 5-2.1 Vytvoření menu...- 5-2.2 Popis nastavení položky menu...- 5-2.3 Modely položky menu (stránky)...-

Více

Pokud chcete do textu vložit obrázek, klikněte na tlačítko Obrázek (viz. Obr. 5.13.1

Pokud chcete do textu vložit obrázek, klikněte na tlačítko Obrázek (viz. Obr. 5.13.1 5.13. Vložení obrázku do textu Pokud chcete do textu vložit obrázek, klikněte na tlačítko Obrázek (viz. Obr. 5.13.1 Vložení obrázku). Po vložení obrázku se obrázek objeví na pozici kurzoru. Obrázek můžete

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

Školení Webnode pro učitele

Školení Webnode pro učitele Školení Webnode pro učitele Představte si, že si chcete vytvořit své vlastní internetové stránky. Běžná představa spočívá ve stažení příslušného programu, jeho instalace a následného poměrně složitého

Více

Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4. BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777

Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4. BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777 Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4 BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777 Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4 BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777 Copyright 2008

Více

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky)

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky) Moje stránky Návod k použití (nejčastější otázky) 1 Obsah Co je to Widget?... 3 Jak přidám na stránku text?... 3 Jak přidám na stránku obrázek?... 3 Jak zkopíruji/zduplikuji stránku?... 3 Jak změním vzhled

Více

Práce s programem Market Klient Obsah

Práce s programem Market Klient Obsah Práce s programem Market Klient Obsah 1 Začínáme... 3 1.1 O programu Market Klient... 3 1.2 Instalace... 3 1.3 Spuštění programu Market Klient... 3 1.4 Připojení k webu... 3 2 Pohyb po stránkách e-shopu...

Více

WEBOVÉ STRÁNKY PRO ŠKOLY

WEBOVÉ STRÁNKY PRO ŠKOLY WEBOVÉ STRÁNKY PRO ŠKOLY (wwwproskoly.cz) UŽIVATELSKÝ MANUÁL WWWproškoly.cz manuál verze: 2.0, poslední aktualizace: 23. 7. 2015 OBSAH 1 Úvod... 5 2 Jak webové stránky pro školy fungují... 5 3 Přihlášení

Více

[Type text] Mamut Active Services. Úvod do ez Publish

[Type text] Mamut Active Services. Úvod do ez Publish [Type text] Mamut Active Services Úvod do ez Publish 1 O EZ PUBLISH EZ Publish je jednoduchý nástroj pro tvorbu webových prezentací s předem definovanými funkcemi a rámy. EZ Publish je komplexní publikační

Více

Nástrojová lišta v editačním poli

Nástrojová lišta v editačním poli Nástrojová lišta v editačním poli Název projektu PŘEJÍT NA konkrétní sekci webu ZOBRAZIT zobrazí a) pracovní verzi webu (tj. nepublikovanou) b) publikovanou verzi webu a) Odstranit odstraní zobrazenou

Více

Správa obsahu. Správa obsahu

Správa obsahu. Správa obsahu Stránka 1 Obsah Co s tím?... 2 Kudy dovnitř... 3 Spravujeme obsah... 3 Co objevil Průzkumník... 4 Moje první stránka... 4 Co je to URL... 5 Obsah www stránky... 6 Vlastnosti mé stránky... 7 Vzhůru dolů

Více

Manuál k administraci

Manuál k administraci Manuál k administraci webových stránek WeWeb WeWeb řešení pro každého WeWeb řešení pro každého V tomto podrobném návodu se dozvíte, jakým způsobem upravovat vaše webové stránky, pomocí administračního

Více

WR Web Web Revolution

WR Web Web Revolution WR Web Web Revolution Uživatelský manuál administračního rozhraní Web Revolution s.r.o. 2009 WR Web Administrace uživatelský manuál Praktický průvodce webové aplikace WR WEB seznamuje uživatele s prací

Více

MANUÁL WebRedakce STRUKTURA. 1. Základní informace. 2. Položky menu. 2.1. Vytvoření menu. 2.2. Popis nastavení položky menu. 2.3. Modely položky menu

MANUÁL WebRedakce STRUKTURA. 1. Základní informace. 2. Položky menu. 2.1. Vytvoření menu. 2.2. Popis nastavení položky menu. 2.3. Modely položky menu MANUÁL WebRedakce STRUKTURA 1. Základní informace 2. Položky menu 2.1. Vytvoření menu 2.2. Popis nastavení položky menu 2.3. Modely položky menu 2.3.1. Typ stránky 2.3.2. Typ aktuality 2.3.3. Typ články

Více

Marwel v2.7 redakční systém pro internetové prezentace

Marwel v2.7 redakční systém pro internetové prezentace Marwel v2.7 redakční systém pro internetové prezentace Postupy a doporučení pro práci redaktorů Verze manuálu: 1.0 QCM, s. r. o., únor 2010 Podpora: e-mail: podpora@qcm.cz tel.: +420 538 702 705 Obsah

Více

Manuál pro systém WebCzech E-commerce PRO 4.0

Manuál pro systém WebCzech E-commerce PRO 4.0 Manuál pro systém WebCzech E-commerce PRO 4.0 1 / 105 Table of contents Instalace / aktivace systému... 5 Vstup / přihlášení do systému... 7 Popis administrace e-shopu... 9 Jak začít prodávat pomocí systému

Více

Jak si založit vlastní doménu, hosting a vytvořit si vlastní emailovou adresu k projektu

Jak si založit vlastní doménu, hosting a vytvořit si vlastní emailovou adresu k projektu Jak si založit vlastní doménu, hosting a vytvořit si vlastní emailovou adresu k projektu Abyste mohli mít vlastní webové stránky je potřeba si nejprve zřídit doménu a hosting k Vašemu projektu. Já osobně

Více

Metodická příručka pro učitele. InspIS PORTÁL

Metodická příručka pro učitele. InspIS PORTÁL Metodická příručka pro učitele InspIS PORTÁL InspIS PORTÁL PORTÁL INFORMACÍ O ŠKOLÁCH Tato Metodická příručka pro učitele byla zpracována v rámci projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací

Více

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013 333 tipů a triků pro Microsoft Office Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Obecné...10 1. Jaké jsou novinky v Microsoft Office?...10 2. Jaké existují edice

Více

květen 2006 Příručka pro výrobce

květen 2006 Příručka pro výrobce květen 2006 Příručka pro výrobce 2 1 ÚVOD... 4 1.1 JAK FUNGUJÍ ESTRÁNKY.CZ?...4 1.2 TECHNICKÉ POŽADAVKY...4 1.2.1 Nastavení cookies...4 2 PRVNÍ KROK... 6 2.1 REGISTRACE A AKTIVACE ÚČTU...6 3 DRUHÝ KROK

Více

Marwel v2.7 redakční systém pro internetové prezentace

Marwel v2.7 redakční systém pro internetové prezentace Marwel v2.7 redakční systém pro internetové prezentace Postupy a doporučení pro práci redaktorů Verze manuálu: 1.0 QCM, s. r. o., září 2009 Podpora: e-mail: podpora@qcm.cz tel.: +420 538 702 705 Obsah

Více

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací.

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací. Úvod Děkujeme za důvěru v produkty firmy 3D3. Vybrali jste si jeden z nejjednodušších a nejsilnějších nástrojů pro tvorbu webových stránech a internetových obchodů. Vytvořené stránky mohou sloužit vám

Více

Uživatelský manuál pro administrátory

Uživatelský manuál pro administrátory Webove stra nky pro s koly (wwwproskoly.cz) Uživatelský manuál pro administrátory 1 Obsah 1. Úvod... 4 2. Jak webové stránky pro školy fungují... 4 3. Přihlášení... 4 1. Přístup z frontendu... 4 2. Přístup

Více

NSS pro etwinning, Česká republika. Práce s TwinSpace. www.etwinning.net

NSS pro etwinning, Česká republika. Práce s TwinSpace. www.etwinning.net NSS pro etwinning, Česká republika Práce s TwinSpace www.etwinning.net Praha 2013 Obsah 1. Přihlášení do vlastního TwinSpace... 3 2. Adresa TwinSpace... 3 3. Úprava - aktualizace profilu účastníka... 4

Více

PowerPoint základní ovládání a práce v programu

PowerPoint základní ovládání a práce v programu Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační a komunikační technologie 1. a 2. (dle oboru vzdělávání) Ing. Andrea Modrovská Název zpracovaného celku: Software pro tvorbu prezentací Březen 2013 PowerPoint

Více

NÁPADNÍK. Tipy a rady pro učitele

NÁPADNÍK. Tipy a rady pro učitele NÁPADNÍK Tipy a rady pro učitele NÁPADNÍK Tipy a rady pro učitele Autoři Mgr. Jiří Grambal RNDr. Oldřich Sedláček Mgr. Eva Nesibová Grafická úprava Mgr. Jiří Grambal Mgr. Eva Nesibová Jazyková korektura

Více

Příručka pro uživatele

Příručka pro uživatele Příručka pro uživatele červenec 2015 1 Začínáme...6 V čem vám AffilBox pomůže...6 Registrace...6 První přihlášení...6 Kroky po dokončení průvodce...7 Pokud jste přeskočili průvodce:...7 Přesměrováváme

Více

BANAN NEWSLETTER - NEJŽHAVĚJŠÍ NOVINKY ZE SVĚTA WEBHOSTINGU. K bezplatnému zasílání se můžete přihlásit na www.banan.cz

BANAN NEWSLETTER - NEJŽHAVĚJŠÍ NOVINKY ZE SVĚTA WEBHOSTINGU. K bezplatnému zasílání se můžete přihlásit na www.banan.cz NEWSLETTER - NEJŽHAVĚJŠÍ NOVINKY ZE SVĚTA WEBHOSTINGU OBSAH 1) AKTUALITY... 2) TÉMA: Tvorba webových stránek v bodech... 3) JAK NA TO: Jak dosáhnout lepších pozic ve vyhledávačích?... 4) OTÁZKY A ODPOVĚDI...

Více

Manuál pro interní potřebu Základní školy Uhlířské Janovice

Manuál pro interní potřebu Základní školy Uhlířské Janovice ZÁKLADNÍ ŠKOLA UHLÍŘSKÉ JANOVICE Manuál pro interní potřebu Základní školy Uhlířské Janovice Hana Blažková Uhlířské Janovice 2007 Úvod Začátkem roku 2007 zprovoznila naše škola nové webové stránky. Základem

Více

Aplikovaná informatika 1. Radek Němec

Aplikovaná informatika 1. Radek Němec Aplikovaná informatika 1 Radek Němec Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Inovace studijních oborů na PdF UHK, reg.č. CZ.1.07/2.2.00/28.0036. Aplikovaná informatika 1 2 Základní informace o předmětu

Více