Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Květen 2013 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Květen 2013 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika"

Transkript

1 Investiční oddělení Květen 2013 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Zde byla v poslední době zveřejněna čísla o HDP za 1. čtvrtletí. Bohužel však byla mnohem horší než předběžné údaje, ačkoli již tyto byly nepříznivé. Ekonomika v 1. čtvrtletí poklesla o -1,1 procent a meziročně o -2,2 procenta. Na druhou stranu osobní spotřeba a investice se podle všeho již odrazily ode dna. Za celý rok 2013 se obecně očekává maximálně nulový či dokonce záporný růst. Například centrální banka ve své nejnovější prognóze očekává pokles o -0,5 procent. Hlavním důvodem je přetrvávající slabá domácí poptávka a nízké investice. Pozitivní je silná exportní vazba na Německo, které bylo podle všeho v průběhu 1. čtvrtletí v lepší kondici než zbytek Evropy. Spotřebitelská inflace se v květnu nacházela opět pod cílem ČNB, kdy meziročně vzrostla o 1,3 procenta. Meziměsíčně ceny klesly o -0,2 procenta. Předpokládá se, že v dohledné době se inflace udrží pod dvouprocentním cílem a podpoří tak jednoznačně holubičí postoj centrální banky. Míra nezaměstnanosti v květnu zaznamenala jen nepatrné zlepšení, kdy poklesla na 7,5 procent ze 7,7 procent před měsícem (podle nové metodiky). Nezaměstnanost by měla dál postupně klesat díky sezónním pracím. Nicméně v důsledku slabého hospodářského růstu zůstává situace na trhu práce spíše nepříznivá. Údaje o zahraničním obchodu za duben mírně překvapily, když se obchod po předchozích propadech lehce vzchopil. Celkový objem vývozu a dovozu vzrostl o +6,4, respektive +1,3 procenta. Celkově obchodní bilance skončila v přebytku 33,0 mld. Kč, což je o 1,2 mld. Kč více než před měsícem. Budoucí výsledky do značné míry závisejí na vývoji v Německu, které současné krizi podle všeho slušně odolává. Mezi dalšími významnými makroekonomickými čísly lze uvést průmyslovou výrobu, která skončila v nepatrném přebytku +0,5 procenta, což je příjemná změna oproti poklesu o -6,0 procent minulý měsíc. Stavební výroba byla opět v hlubokém mínusu, okolo -11 procent meziročně. Dobré zprávy přišly z maloobchodu, kde tržby po sérii záporných čísel zaznamenaly kladný růst +1,5 procent. Jako pozitivní zprávu můžeme doplnit i vyšší než plánovaný rozpočtový přebytek za období od začátku roku doposud. ČNB začátkem května ponechala hlavní úrokové sazby beze změny, kdy dvoutýdenní repo sazba zůstala na úrovni 0,05 procent. Centrální banka zveřejnila aktualizovanou makroekonomickou prognózu, v níž výrazně snížila odhad růstu HDP pro rok 2013 na -0,5 procent. Naproti tomu v roce 2014 nyní centrální banka očekává, že ekonomika poroste o 1,8 procent. ČNB zopakovala svůj holubičí postoj s tím, že z reálné ekonomiky nepřicházejí žádné inflační tlaky. Tento názor byl výrazně podpořen slabou květnovou inflací. Banka v příštích měsících očekává mírný pokles krátkodobých tržních sazeb. Sazby by měly začít postupně růst až ve druhé polovině roku ING Investment Management (C.R.), a.s. Tel.: Bozděchova 2/344, Praha 5 Fax: Česká republika

2 Slovenská republika V průběhu května nebyly v eurozóně zveřejněny nijak povzbudivé údaje. Celkově jsme jediné mírné zlepšení zaznamenali u výroby. Výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) počátkem měsíce naznačovaly zlepšování hospodářské aktivity. Indexy PMI za Německo, Itálii a Španělsko mírně předčily očekávání. Souhrnné údaje o HDP za první čtvrtletí však potvrdily pokračující recesi v eurozóně. HDP eurozóny meziročně poklesl o další 1 %, zatímco mezičtvrtletní pokles činil 0,6 %. Pokles trvá již 6 kvartálů v řadě. Podobně jako v březnu rostla nezaměstnanost v eurozóně i v dubnu, na rekordních 12,2 %. Na spotřebitelské straně stále nejsou vidět žádná příjemná překvapení; rekordně vysoká nezaměstnanost je i nadále hlavní brzdou slabé ochoty spotřebitelů utrácet. Maloobchodní tržby v březnu meziročně poklesly o 2,4 %. Po květnovém snížení sazeb o 25 bazických bodů ponechala ECB na svém pravidelném zasedání hlavní sazby beze změny na 0,5 %. Podle ECB je inflace stabilní, přičemž vstřícný postoj spolu s pozitivním vývojem by měl příznivě podpořit vyhlídky na hospodářské oživení. Prezident Draghi potvrdil, že ECB je schopna jako další opatření uplatňovat záporné depozitní sazby a využívat k zajištění cenné papíry kryté aktivy. Prezident však zdůrazňuje, že u žádného z těchto opatření není v současné době důvod k akci. ECB snížila odhady HDP pro eurozónu, kdy očekává pokles o 0,6 % v roce 2013 a růst o 1,1 % v roce I údaje zveřejněné na Slovensku potvrdily zpomalování aktivity. Recese v eurozóně se již negativně projevuje na slovenském hospodářství. HDP za 1. čtvrtletí poklesl oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 %, meziročně HDP rostl o 0,6 %. Kladný meziroční růst byl tažen především čistým vývozem, který byl ovlivněn zpomalujícím dovozem. Na druhé straně jsme konečně zaznamenali několik pozitivních čísel na spotřebitelské straně. Maloobchodní tržby v dubnu meziročně zrychlily na 1,1 % oproti růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. I měsíční čísla o zaměstnanosti naznačila zlepšení. Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla o 0,4 % na 14,4 %. Inflace meziročně zpomalila na 1,7 z 1,9 %, především díky poklesu cen elektřiny a nižším cenám komodit na světových trzích. Zpomalující aktivita v eurozóně spolu se současnými úspornými opatřeními vlády zvyšují riziko poklesu hospodářské aktivity. Již jsme zaznamenali zpomalující dovoz, který podkopává odhady kladného růstu HDP na letošní rok. Fundamenty země, především na spotřebitelské straně, stále nejsou pro FI příliš příznivé. Rozpětí vůči hlavním trhům se při nedávném zotavení výrazně zúžilo, přičemž vzhledem ke slabým fundamentům vidíme jen omezený prostor pro jejich další utahování. Likvidita na místním trhu je nízká, což považujeme za hlavní riziko v případě rozšíření rozpětí. Stále předpokládáme růst výnosů ve zbývající části roku. Nicméně vzhledem k tomu, že údaje z poslední doby ukazují na slabší než očekávané oživení, snížili jsme svůj odhad růstu výnosů.

3 VÝVOJ NA FINANČNÍCH TRZÍCH A) DEVIZOVÉ TRHY Česká republika Kurz české koruny v průběhu měsíce kolísal, nicméně jeho úroveň na konci měsíce byla velmi podobná úrovni na jeho začátku (okolo 25,70 CZK/EUR). Naproti tomu CZK mírně oslabila vůči USD, a to z úrovně 19,60 na 19,80 CZK/USD (o cca 1,0 %). Graf vývoje české koruny vůči euru za poslední 3 měsíce: (růst křivky znamená oslabení koruny vůči euru a naopak) Graf vývoje české koruny vůči dolaru za poslední 3 měsíce: (růst křivky znamená oslabení koruny vůči dolaru a naopak)

4

5 Slovenská republika EUR za minulý měsíc oslabilo. Kurz USD/EUR poklesl na 1,3018, tj. o více než 1 %. Graf vývoje devizového kurzu eura vůči dolaru za posledních 6 měsíců: (růst křivky znamená posílení eura vůči dolaru a naopak) B) PENĚŽNÍ TRHY Česká republika Holubičí komentáře z ČNB podpořily udržování velmi nízkých sazeb na peněžních trzích. Navíc nedávno zveřejněný údaj o inflaci byl opět výrazně pod cílem ČNB i očekáváním obecně. Měnová politika bude i nadále mimořádně uvolněná. Vývoj dvoutýdenní repo sazby ČNB, inflace a roční tržní sazby PRIBOR za posledních 12 měsíců:

6

7 Slovenská republika/evropská unie Na nedávné snížení sazeb ze strany ECB trh téměř nezareagoval. Krátké sazby se v průběhu měsíce takřka nezměnily. Opačné dlouhé splatnosti se začaly zotavovat z extrémních minim díky tomu, že ekonomika EU již možná dosáhla dna, a spekulacím, že americký FED možná zpomalí nákupy aktiv (kvantitativní uvolňování). Graf vývoje tzv. sazby pro refinanční operace (zeleně), 1M EURIBORu (černě), respektive 12M EURIBORu (červeně) a sazby tříletého swapu (žlutě) za posledních 12 měsíců:

8 C) DLUHOPISOVÉ TRHY Česká republika Výnosová křivka českých státních dluhopisů se posunula z historických minim až o cca bps. Místní trh se řídí především vývojem na klíčových trzích, zejména německých bundů, a prostředím hledání výnosů. Fundamenty země zůstávají jejím dluhopisům nakloněny, kdy ČNB udržuje extrémně uvolněnou měnovou politiku a místní investoři mají dostatek hotovosti. Graf změny výnosové křivky českých státních dluhopisů za minulý měsíc: Následující graf znázorňuje vývoj dvoutýdenní repo sazby spolu se sazbami dvou-, pěti- a desetiletého swapu v českých korunách. Swapové sazby se v květnu posunuly výrazně výše, v souladu s výnosy státních dluhopisů. Křivka IRS v důsledku toho zestrměla.

9

10 Slovenská republika Slovenská výnosová křivka za minulý měsíc nepatrně poklesla, přičemž se vydala opačným směrem než hlavní trhy a další země střední a východní Evropy, jako ČR, Polsko a Maďarsko. U německých bundů došlo k prudkému růstu výnosů (v průměru o 20 bps), přičemž slovenský výnos i nadále klesal. Rozpětí se tak zúžila na extrémní minima. Graf změny výnosové křivky slovenských, respektive německých státních dluhopisů za minulý měsíc: (pohyb výnosové křivky směrem nahoru snižuje tržní cenu dluhopisů a naopak) Níže uvedený graf znázorňuje průběh poklesu výnosů obou zemí za minulý měsíc. Prémie desetiletého slovenského státního dluhopisu oproti německému tedy poklesla o 20 bps v důsledku růstu výnosů německých bundů. To znamená, že Slovensko musí emitovat desetiletý dluhopis s výnosem o 0,79 procent vyšším než Německo, což se považuje za bezrizikovou investici.

11 D) AKCIOVÉ TRHY Globální akciové trhy minulý měsíc pokračovaly v růstu započatém v dubnu. Index S&P 500 vzrostl na rekordní úroveň, díky optimismu ohledně americké ekonomiky. Růsty zaměstnanosti i rostoucí trh s bydlením a spotřebitelská důvěra naznačily, že oživení největší ekonomiky světa nabírá na síle. Prudký nárůst však mírně ochladl po spekulacích, že Fed v dalším průběhu letošního roku zredukuje své měsíční nákupy dluhu v objemu 85 mld. dolarů. V Evropě se sice stále nic zajímavého neděje, nicméně OECD předpokládá, že růst všech jejích členských zemí v příštím roce zrychlí na 2,3 % z 1,2 % v roce letošním. Všechny tři rozvíjející se akciové trhy střední Evropy (CE3) kromě českého následovaly globální oživení. Polský index WIG20 vyskočil o 7,17 % poté, co centrální banka snížila základní úrokovou sazbu, čímž dále podpořila poptávku po místních akciích před dluhopisy. Místní penzijní a podílové akciové fondy v květnu zaznamenaly rekordní vklady. Dařilo se i Maďarsku, které v posledním měsíci přidalo 5,34 %, přičemž mu nejvíce pomohla zpráva, že již v červnu možná opustí proceduru nadměrného deficitu. Rumunský index BET zaznamenal mírný růst o 1,09 %. Jediným loudalem byl český index PX, který ztratil 1,05 %, na pozadí horšího než očekávaného poklesu HDP v prvním čtvrtletí.

12 Graf znázorňuje měsíční bilanci středoevropského indexu CECE (v EUR, tmavá čára) a indexu MSCI World (v USD, světlá čára) Výkonnost vybraných akciových trhů, vyjádřena v českých korunách Český Polský Americký Západoevropský Maďarský index index index S&P index Eurotop index BUX PX WIG Index MSCI World Za měsíc -1,05 % +5,08 % +6,14 % +3,29 % +0,63 % +0,90 % Od ,15 % -3,47 % +4,39 % +19,26 % +9,38 % +14,70 %

13 VÝHLED Tím hlavním, na co bychom se na globálních trzích měli zaměřit, je i nadále makro-politické riziko, na rozdíl od dobrého zdraví firem, které se v posledních letech zaměřily na efektivitu a kontrolu nákladů. Evropu dusí rekordní míry nezaměstnanosti a trápí jí rostoucí rozpočtové schodky. Tvůrci politiky v Evropě stále nejsou zajedno, zda umožnit vyšší schodky, aby znovu nastartovali hospodářství, nebo zda pokračovat v úsporných opatřeních ke snížení deficitních rozpočtů. Nepředpokládáme, že se tato věc vyjasní dříve, než budou známy výsledky německých voleb. Na dluhopisových a měnových trzích sice očekáváme volatilitu, ale sentiment na akciových trzích by měl zůstat pozitivní, především díky střídání aktiv a dalším známkám zlepšování spotřebitelské i podnikatelské důvěry. Akcie stále nabízejí lákavé zhodnocení, přičemž mají nakročeno k růstu, neboť většina odvětví si během recese prošla programy výrazného osekání nákladů. Další slabinu, které mohou být akciové trhy vystaveny, spatřujeme ve stagnujících trzích komodit. Důvodem jsou nemasná neslaná čísla z Číny. Největší překážkou jakéhokoli zásadnějšího oživení jsou v současné době nízké ceny ropy, mědi či zlata. Globální prostředí je i nadále příznivě nakloněno akciím, neboť investoři utíkají z měnových a dluhopisových trhů. Nicméně evropská část světové ekonomiky stále zůstává velice křehká, obnáší příliš mnoho rizik a má před sebou ještě dlouhou cestu, než se vzpamatuje. Tato publikace má pouze informativní charakter a její obsah není právně závazný. Nejde o investiční doporučení ani nabídku či výzvu k nákupu nebo prodeji jakéhokoli investičního nástroje. Ačkoli byl výše uvedený text vypracován s maximální pečlivostí a vychází z důvěryhodných zdrojů, nelze zaručit absolutní spolehlivost údajů v něm uvedených. Společnost ING Investment Management nenese žádnou odpovědnost za jakékoli ztráty, které čtenář případně utrpí tím, že se bude spoléhat na informace uvedené v této publikaci.

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Srpen 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Srpen 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Srpen 2008 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Hrubý domácí produkt české ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostl o 4,5 procenta meziročně po

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2010 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2010 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Prosinec 2010 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Spotřebitelské ceny během prosince vykázaly růst o 0,5 procenta. V meziročním srovnání pak spotřebitelské

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Srpen 2010 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Srpen 2010 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Srpen 2010 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Domácí ekonomika vykázala ve druhém čtvrtletí letošního roku meziroční růst o 2,4 procenta, což je o 0,2 procenta

Více

Ekonomické výhledy. 2014: Spotřebitelům pomůže nulová inflace. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 2013

Ekonomické výhledy. 2014: Spotřebitelům pomůže nulová inflace. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 2013 EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 213 Čtvrtletní zpráva a report Ekonomické výhledy 214: Spotřebitelům pomůže nulová inflace Jan Vejmělek (42) 222 8 568 jan_vejmelek@kb.cz Jiří Škop (42) 222 8

Více

Ekonomický měsíčník LISTOPAD 2003

Ekonomický měsíčník LISTOPAD 2003 Ekonomický měsíčník LISTOPAD 23 ČNB ponechala úrokové sazby beze změny Bankovní rada snížila prognózu inflace. ČNB zmírnila své obavy z růstu retailových úvěrů. Centrální banka neklade překážky emisi dluhopisů

Více

VICTORIA VOLKSBANKEN pojišťovna ZPRÁVA INVESTIČNÍHO MANAGERA ZA MĚSÍC

VICTORIA VOLKSBANKEN pojišťovna ZPRÁVA INVESTIČNÍHO MANAGERA ZA MĚSÍC 9. května 2012 VICTORIA VOLKSBANKEN pojišťovna ZPRÁVA INVESTIČNÍHO MANAGERA ZA MĚSÍC DUBEN 2012 VÝVOJ NA FINANČNÍCH TRZÍCH... 2 STRUKTURA PORTFOLIÍ... 4 PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ... 5 Dynamické portfolio 118

Více

Akciové výhledy. V následujících měsících by na akciové trhy mohla přijít korekce. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 2. dubna 2015

Akciové výhledy. V následujících měsících by na akciové trhy mohla přijít korekce. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 2. dubna 2015 EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 2. dubna 215 Akciové trhy Extract from a report Akciové výhledy V následujících měsících by na akciové trhy mohla přijít korekce Josef Němý, CFA (42) 222 8 56 josef_nemy@kb.cz

Více

Makroekonomická predikce České republiky. Ministerstvo financí Odbor Finanční politika

Makroekonomická predikce České republiky. Ministerstvo financí Odbor Finanční politika vnější prostředí, fiskální politika, měnová politika a finanční sektor, směnné kurzy, strukturální politiky, demografie, pozice v rámci ekonomického cyklu, konjunkturální indikátory, ekonomický výkon,

Více

ZPRÁVA O INFLACI / II

ZPRÁVA O INFLACI / II ZPRÁVA O INFLACI / II 13 ZPRÁVA O INFLACI / II PŘEDMLUVA 3 Počínaje rokem 1998 přešla Česká národní banka k cílování inflace. V režimu cílování inflace hraje významnou roli komunikace centrální banky

Více

I. Ekonomický vývoj. 1. Základní tendence makroekonomického vývoje 1

I. Ekonomický vývoj. 1. Základní tendence makroekonomického vývoje 1 I. Ekonomický vývoj 1. Základní tendence makroekonomického vývoje 1 Domácí ekonomika vystoupila ve 2. čtvrtletí 2013 z recese, ve které se nacházela od 4. čtvrtletí 2011. I nadále byla v 1. pololetí 2013

Více

Ekonomika a trhy. Září 2015 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ:

Ekonomika a trhy. Září 2015 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ: Září 2015 AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ: Jak vidíme svět? Investujeme nadále opatrně, dokud nebudou z ekonomiky přicházet přesvědčivější zprávy Využíváme korekci k nákupům akcií Strach z prvního zvýšení úrokové

Více

Čtvrtletník Ekonomika pod lupou. 4. čtvrtletí 2013. Recese u konce vítejte v dobrých časech?

Čtvrtletník Ekonomika pod lupou. 4. čtvrtletí 2013. Recese u konce vítejte v dobrých časech? Čtvrtletník Ekonomika pod lupou. čtvrtletí 3 Recese u konce vítejte v dobrých časech? Ekonomické a strategické analýzy research@csas.cz (+ 99 9) www.investicnicentrum.cz Důležitá upozornění, složení analytického

Více

Ekonomika a trhy. Srpen 2015 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ:

Ekonomika a trhy. Srpen 2015 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ: Srpen 2015 AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ: Jak vidíme svět? Ziskový potenciál je v Evropě větší než v USA Řecká sága pokračuje v mírně pozměněné podobě dál Zvýšení úrokové sazby americkou centrální bankou se blíží

Více

A Východiska predikce

A Východiska predikce A Východiska predikce A.1 Vnější prostředí V porovnání s minulou predikcí se výhled globálního ekonomického růstu mírně zlepšil, nejistoty ohledně budoucího vývoje však nadále přetrvávají. Za změnou výhledu

Více

ČESKÁ REPUBLIKA USA EUROZÓNA MAĎARSKO POLSKO

ČESKÁ REPUBLIKA USA EUROZÓNA MAĎARSKO POLSKO u David Navrátil, Mária Jana Krajčová, Fehérová, Martin Lobotka, Luboš Mokráš tel.: 224 995 177, e-mail: research@csas.cz září 1.9.211 Instrument Úroveň z 31.8.211 Prognóza 1 měsíc Prognóza 6 měsíců CZK/EUR

Více

Sekce měnová a statistiky. V Praze dne 31. října 2008 Čj. 2008 / 823 / 410. Materiál k projednání v bankovní radě České národní banky

Sekce měnová a statistiky. V Praze dne 31. října 2008 Čj. 2008 / 823 / 410. Materiál k projednání v bankovní radě České národní banky ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA Sekce měnová a statistiky OMEZENÝ PŘÍSTUP po dobu 6 let V Praze dne 31. října 8 Čj. 8 / 83 / 1 Materiál k projednání v bankovní radě České národní banky 7. situační zpráva o hospodářském

Více

I. Shrnutí. 1. Prognózy a skutečnost

I. Shrnutí. 1. Prognózy a skutečnost I. Shrnutí 1. Prognózy a skutečnost Veličina II/01 III/01 IV/01 skuteč. progn. skuteč. progn. skuteč. Spotřebitelské ceny r/r, % 4,0 4,0 4,1 4,3 4,6 m/m, % 0,0 0,0 0,1 0,1 0,4 Čistá inflace r/r, % 2,9

Více

ERGO pojišťovna ZPRÁVA INVESTIČNÍHO MANAGERA ZA MĚSÍC

ERGO pojišťovna ZPRÁVA INVESTIČNÍHO MANAGERA ZA MĚSÍC 12.09 6.10 12.10 6.11 12.11 6.12 12.12 6.13 12.13 6.14 12.09 6.10 12.10 6.11 12.11 6.12 12.12 6.13 12.13 6.14 12.09 6.10 12.10 6.11 12.11 6.12 12.12 6.13 12.13 6.14 11. září 2014 ERGO pojišťovna ZPRÁVA

Více

Ekonomika a trhy. Květen 2014 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA. Výnosy dluhopisů zůstávají na nepřirozeně nízkých úrovních...

Ekonomika a trhy. Květen 2014 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA. Výnosy dluhopisů zůstávají na nepřirozeně nízkých úrovních... Květen 2014 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA Základní ekonomické ukazatele ČR (meziroční): Období Údaj Poslední změna Inflace 04/2014 0,20 % 0,00 % HDP 1Q/2014 1,20 % 0,00 % Nezaměstnanost 03/2014 8,30 %

Více

Makroekonomická analýza Česká republika

Makroekonomická analýza Česká republika Makroekonomická analýza Česká republika Hrubý domácí produkt Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu, České národní banky a Ministerstva financí došlo za rok 213 k poklesu meziročního reálného

Více

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2011

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2011 ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2011 červen 2012 OBSAH Shrnutí... 3 1. Makroekonomická situace... 5 2. Prostředky použitelné na finančním trhu... 6 3. Struktura úspor domácností... 7 4. Subjekty

Více

EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA VÝROČNÍ ZPRÁVA VÝROČNÍ ZPRÁVA

EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA VÝROČNÍ ZPRÁVA VÝROČNÍ ZPRÁVA CS EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA VÝROČNÍ ZPRÁVA VÝROČNÍ ZPRÁVA V roce 2009 je na všech publikacích ECB vyobrazen motiv z bankovky 200. VÝROČNÍ ZPRÁVA Evropská centrální banka, 2009 Adresa Kaiserstrasse 29 60311

Více

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 květen 2013 OBSAH Shrnutí vývoje v roce 2012... 3 1. Makroekonomická situace a vnější vztahy... 5 1.1. Makroekonomická situace... 5 1.2. Devizový trh... 7 2.

Více

TÝDENNÍ PŘEHLED. 2. - 6. červen 2014

TÝDENNÍ PŘEHLED. 2. - 6. červen 2014 TÝDENNÍ PŘEHLED 2. - 6. červen 2014 Zavírací hodnota Týden 3 měsíce Začátek roku Rok Roční min Roční max PX 1,036 0.9 3.4 4.8 8.3 853 1,046 CZK/EUR 27.46 0.1-0.4-0.4-6.6 25.51 27.69 CZK/USD 20.13 0.2-2.1-1.2-3.8

Více

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 2008 / 2009

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 2008 / 2009 ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 28 / 29 ISBN 978-8-87225-15-8 ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 28 / 29 Péče o finanční stabilitu je definována v zákoně o České národní bance (ČNB) č. 6/1993 Sb. ve znění pozdějších

Více

Ekonomika, měny, akcie Aktualizace výhledu na rok 2015 po 1Q

Ekonomika, měny, akcie Aktualizace výhledu na rok 2015 po 1Q VÝHLED NA ROK 2015 Ekonomika, měny, akcie Aktualizace výhledu na rok 2015 po 1Q ODDĚLENÍ ANALÝZ 9. dubna 2015 Shrnutí: QE v eurozóně spuštěno, Fed míří opačným směrem Vrchol růstu americké ekonomiky je

Více

2 RE LN EKONOMIKA 2 RE LN EKONOMIKA. 2.1 MAKROEKONOMICK PROSTÿEDÕ

2 RE LN EKONOMIKA 2 RE LN EKONOMIKA. 2.1 MAKROEKONOMICK PROSTÿEDÕ RE LN EKONOMIKA 13 RE LN EKONOMIKA.1 MAKROEKONOMICK PROSTÿEDÕ Zahraniční i domácí makroekonomický vývoj byl v roce příznivý. Silnou ekonomickou aktivitu neomezilo ani pokračující zpřísňování měnové politiky

Více

Výroční zpráva 2014. Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s.

Výroční zpráva 2014. Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. 12 13 Výroční zpráva 2014 Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. Charakteristika za období 2010 2014 Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) Konsolidované údaje (mil. Kč) 2014 2013

Více

EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA VÝROČNÍ ZPRÁVA VÝROČNÍ ZPRÁVA

EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA VÝROČNÍ ZPRÁVA VÝROČNÍ ZPRÁVA CS EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA VÝROČNÍ ZPRÁVA VÝROČNÍ ZPRÁVA V roce 2011 je na všech publikacích ECB vyobrazen motiv z bankovky 100. VÝROČNÍ ZPRÁVA Evropská centrální banka, 2011 Adresa Kaiserstrasse 29 60311

Více

Predikce vývoje ocelářského průmyslu ČR

Predikce vývoje ocelářského průmyslu ČR Predikce vývoje ocelářského průmyslu ČR na období r. 2015 2020 s výhledem do r. 2030 Duben 2015 Zpracováno Odvětvovým svazem hutnictví železa 1. Úvod Vývoj v ocelářském průmyslu od r. 2007 (jak v Evropské

Více