ZKUŠEBNY V ÚSTÍ NAD ORLICÍ POSTŘEHY, RADY, ZKUŠENOSTI ZE ŽIVOTA

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ZKUŠEBNY V ÚSTÍ NAD ORLICÍ POSTŘEHY, RADY, ZKUŠENOSTI ZE ŽIVOTA"

Transkript

1 ZKUŠEBNY V ÚSTÍ NAD ORLICÍ POSTŘEHY, RADY, ZKUŠENOSTI ZE ŽIVOTA

2 OBSAH Úvod... 3 Vliv zkušebny na okolí... 4 Emise hluku... 4 Umístění... 5 Spotřeba energie... 5 Prostorové potřeby... 6 Model kapely... 6 Minimální prostor... 6 Množství zkušeben... 7 Rozmanitost... 7 Vzájemná izolace... 8 Vybavení... 9 Základní vybavení... 9 Nadstandardní vybavení Hygienické zázemí Nájemné Bezpečnost a zabezpeční Kouření Uzamykatelnost Časová dostupnost Zdroje... 12

3 ÚVOD Jak jsem se dozvěděl, v prostorách areálu Perly 01 mohou vzniknout výrazné změny, ba dokonce se i komunikuje s vysokými školami ohledně architektonických a urbanistických zpracování. Navíc byl vznesen nejeden dotaz na využití, případně výstavbu nových prostor pro místní hudební podhoubí v podobě kapelních zkušeben. To mne vedlo sepsat postřehy a zkušenosti, které jsem za svá hudební léta nasbíral a které by mohli pomoci při realizaci této myšlenky. Tato problematika není v Ústí nad Orlicí vůbec jednoduchá a myslím, že téměř každý muzikant, hudebník nebo aspoň nadšenec narazil na problém, kde svůj koníček vesele provozovat. Předkládám zde několik návrhů, letitých zkušeností a ideí, které by mohli této situaci pomoci a které by také mohli eventuleně vyřešit problém s hledáním zkušebny stávajících i nově začínajích kapel. Úvodem chci také prohlásit, že mnou následně popsané skutečnosti nejsou nijak zavazující a striktně směrodatné. Naopak, doufám, že to bude pro investory a tvůrce inspirující a orientačně to nastíní potřeby hudebních kapel. Samozřejmě, že ne všichni mohou také se mnou souhlasit. Názory a pohledy lidí se na jisté věci dosti liší.

4 VLIV ZKUŠEBNY NA OKOLÍ Začal bych hned ze široka. Při hledání zkušebny se mnohdy kapely stekávají s odporem odůvodněným nadměrným hlukem. Upřímně řečeno, ano, je to pravda. Jsem si vědom toho, že v obydlené oblasti může tento rušivý element dosti znepříjemnit život obyvatel. EMISE HLUKU Nebudu tady rozvíjet teorie o akustice. Na to jsou experti jiní. Chtěl bych jen přirovnat a orientačně ukázat, jak je vnímán hluk ve zkušebně a vně zkušebnu. V podstatě záleží na tom, jak je místnost zvukově izolována od okolí. Není také vyjímkou, že některé kapely hrají nahlas na hranici bolesti. Stačí si vzít tento extrém a tabulku příkladů hlasitostí a už se můžeme lehce orientovat. Tabulka 1 [1]

5 Pro práh bolesti je standardně užívána hodnota 130dB. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že snad v našem okrese takhle nahlas nikdo nehraje. Ale pokud stojíme přímo ve zkušebně, která není až tak velká, a zvuk se v ní odráží a vytváří tzv. zvukovou kouli, můžeme vnímat hlasitost kolem 80 až 110 db. Znovu podotýkám, že toto je extrém, ne všechny kapely takto nahlas hrají. A jak je vnímána hlasitost mimo místnost? Tady je to možná na výpočty, možná i měření. Velmi závisí na izolačních vlastnostech stěn místnosti, na přítomnosti a velikosti oken, na poloze místnosti atd. Takže je jasné, že hluk lze v podstatě omezit, či eliminovat. UMÍSTĚNÍ Tady se dostáváme k tématu, které lokality jsou pro zkušebny vhodné. Nemá asi smysl psát, kde všude můžou být Spíš bych uvedl to, čeho se vyvarovat. V první řadě, rozhodně nemít zkušebnu v místech veřejných. Už z důvodu hluku, ale i zabezpečení atd. Vyvaroval bych se také místům, kde jsou schodiště, půdy, hluboké sklepy atd. Především ve vlhkých sklepích nástroje trpí a v přítomnosti elektriky je to i nebezpečné. Určitě by měla být možnost u zkušebny přistavit auto. Kapely mohou jezdit hrát a to známená stěhování věcí z auta do auta atd. A to mne inspiruje k další poznámce, přístup do zkušebny by neměl být vyloženě z veřejných prostránství. Tím mám na mysli např. vstup z obchodního centra apod. A další věc, co nejdál od velkých tabulí skel a výkladních skříní. SPOTŘEBA ENERGIE Energie je nedílná součást každé zkušebny. Pro mnohé kapely je důležité světlo a přívod elektrické energie pro zvukové aparáty. Nelze předem určit, jakou spotřebu bude zkušebna mít. To zaléží až na konkrétních podmínkách. Orientačně můžeme uvažovat, že jednotlivé aparáty mají v průměru okolo 300W a jsou tam zhruba 3, tak jsme na příkonu 900W. Nesmíme opomenout světlo, kdy běžná žárovka bere okolo 100W (nemluvím o úsporných žárovkách a zářivkách), tak jsme již na 1000W. Což je energie odebraná za jednu sekundu. Samozřejmě se tato hodnota pohybuje. Průměrná doba odběru je zhruba 2 hodiny za jednu zkoušku. To nám v podstatě dělá 2 kwh. Nepočítám zde se zdrojem tepla, protože není jasné, jakého charakteru může být.

6 PROSTOROVÉ POTŘEBY Co si budeme povídat, prostor je důležitý. Ale někdy je až příliš velký prostor spíše neprospěšný. Viz. haly, sály, konferenční místnosti. Musí se více žhavit aparáty, to znamená větší hluk, větší odběr elektřiny. Ideální je optimální řešení. A toto optimální řešení určuje počet lídí, který daný prostor sdílí. Určíme-li si referenční jednotku, modelovou kapelu, pak si můžeme určit velikost prostoru při vyšším počtu členů, nebo naopak. MODEL KAPELY Bežná rocková kapela se skládá z následujících nástroju a pozic. Bicí souprava, baskytara, kytara a zpěv. To znamená 4 členy. Existuji samozřejmě normy, které popisuji potřebný prostor pro osobu atd Nezapomínejme však, že bicí nástroje jsou definovány svojí rozlehlosti, pak ještě další místa zabírají zvukové aparáty. Obrázek 1 MINIMÁLNÍ PROSTOR Minimální prostor pro čtyřčlennou kapelu je místnost, která má v půdorysu rozměry 4x4m. Z vlastních zkušenosti vím, že tento minimální prostor stačí (viz. Obrázek 1). Nicméně, navrhoval bych zkušebny i větší.

7 MNOŽSTVÍ ZKUŠEBEN Zkušebny by měli být dostupné všem (viz. kapitola Nájemné), nicméně měli by být jakýmsi zázemím pro každou kapelu. Tudíš je nevhodné, aby se několik kapel dělilo o jednu místnost dle časového plánu, ale aby bylo k dispozici místností více. ROZMANITOST Navrhuji vytvořit 5 až 10 zkušeben různých velikostí. Zkušebny malé, větší a vyloženě velkou. Do velké zkušebny se mohou vejít kapely s velkým počtem členů, nebo mohou spolu sdílet společný prostor kupříkladu kapely dvě, nebo si tam může lebedit kapela jedna. PŘI MODELU 10 ZKUŠEBEN NAVRHUJI NÁSLEDUJÍCÍ ROZVRŽENÍ: Obrázek 2

8 VZÁJEMNÁ IZOLACE Mluvil jsem již o tom emisi hluky ze zkušebny. S tím souvisí i otázka, jestli se zkušebny nebudou vzájemně rušit, pokud budou současně obsazeny a používány. Nejsem expert přes stavební technologie, nicméně tloušťka stěn by měla být dostatečně velká, aby se toto vzájemné rušení minimalizovalo. Tudíž nedoporučuji tenké přepážky z lehkého materiálu.

9 VYBAVENÍ Pokud budeme mluvit o vybavení, člověka napadne hned několik variant, jako jsou například protihlukové stěny, podlahy, nábytek atd. Já osobně bych to rozdělil do několika skupin. ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ Jako základní vybavení považuji následující. V podstatě jde o holou místnost, která by měla být vybavena elektrickými přípojkami, zdrojem tepla, garnýžemi, osvětlením a oknem, případně jiným vybavením pro větrání a výměnu vydýchaného vzduchu. Toto jsou v podstatě základní věci pro bezproblémový chod zkušebny. Proč holá místnost? Přijde mi zbytečné vybavovat zdi protihlukovými prvky, které jsou charakteristické například pro studiová zařízení. Navíc jsou velmi drahé. Omítka nebo barevné vymalovaní není podmínkou, ale příjemným doplňkem, který je samozřejmě vítán.

10 Proč garnýže? Kapely si mohou odhlučnit zkušebnu svépomocí na vlastní náklady. Používají se proto většinou plata od vajec, nebo velké těžké závěsy, koberce atd. Aby nedošlo k poškozovaní zdí např. hřebíky, šrouby, připínáky atd., navrhuji ke stropní hraně namontovat pevné a bytelné garnýže, na které by bylo možno takové prvky zavěšovat, aniž by došlo k poškození zdi. Navrhuji přímý zákaz tyto zdi jakkoli ničit, či používat jako kotvící prvek při vlastním odhlučnění. Důvody jsou zřejmé. Příští nájemník by převzal v podstatě zdevastovanou místnost. V opačném případě by se nájemník musel domluvit s majitelem na případné rekonstrukci a vrácení do původního stavu při ukončení nájemní smlouvy. Zdroj tepla a světla je zřejmý, stejně tak i elektrické přípojky. Zde bych jen podotkl, že počet přípojek by mohl být definován velikostí zkušebny. Při naší minimální velikosti jsou 3 přípojky dostačující. Čím více přípojek, tím méně prodlužovacích kabelů, tím méně elektrických ztrát a vyšší bezpečnost. Ohledně větrání v podstatě není co dodat. Ať se jedna o malé, velké okno, nebo odvětrávací otvor, nebo klimatizaci, mělo by to být funkční, bezpečné a jednoduché k ovládání. Myslím, že menší okno je dostačující. V případě vydýchaného vzduchu poslouží k vyvětrání, snižuje riziko vykradení a není cenově nákladné jako klimatizace. Nicméně, toto je již věc architekta a investora stavby. NADSTANDARDNÍ VYBAVENÍ Nadstandardem chápeme klimatizovanou místnost, protihlukové studiové prvky, podlahy, koberce, atd. Snad až na klimatizaci (která je v dnešní době chápána jako standard) nejsou tyto prvky vůbec potřeba. Navíc by mohli zvýšit nájemné, což shledávám jako nepříznivé. HYGIENICKÉ ZÁZEMÍ Jistě by bylo vítáno toaletní zařízení, které by bylo společné pro komplex zkušeben.

11 NÁJEMNÉ Nechci tady určovat velikost nájemného. Nicméně chci sdělit několik postřehů a zkušeností, které shledávám za důležité. V první řadě by mělo být nájemné k dispozici tomu, kdo má především trvalé bydliště nahlášené v Ústí nad Orlicí. Nebo by měl mít aspoň přednostní právo na pronájem zkušebny. Nájemníkovi by mělo být 18 let a výše a měl by nést zodpovědnost za celou zkušebnu. Pokud by byl mladší, tak může nájemní smlouvu podepsat jeho zákonný zástupce. Myslím, že je to fér. Ohledně velikosti nájemného zde mohu podotknout, že by mělo být opět odstupňované dle velikosti zkušeben. Z vlastních zkušeností mohu říci, že pro naši zkušebnu 4x4m je optimální měsíční nájem orientačně 700 Kč. Upozorňuji, budou-li zkušebny předražené, nemusí být obývané. Rozhodně bych nedoporučoval na tom vydělávat. Je to pro lidi, mělo by se to tak tvářit. Když to bude méně, jenom dobře. BEZPEČNOST A ZABEZPEČNÍ Velmi důležitou částí je bezpečnost. Opět, nebudu uvádět bezpečnostní prvky. Na to jsou normy, směrnice nebo vyhlášky. Jak jsem již zmínil, vlhká prostředí jsou nevhodná. Pracuje se s elektrickými zařízeními, tím se zvyšuje pravděpodobnost úrazu elektrickým proudem. KOUŘENÍ Ve zkušebnách by měl být zákaz kouření. Hrozí zde nebezpečí požáru. Nicméně, aspoň před komplexem venku bych vymezil prostor pro kouření s odpadkovým košem a popelníkem (něco jak známe na zastávkách a nádražích). UZAMYKATELNOST Zabezpečení je také nesmírně důležitá záležitost. Jedná se především o ochranu majetku, navíc lze si pak i nástroje případně pojistit. Toto zabezpečení by mělo být více stupňové. Tedy, nejdříve projít přes jedny nebo dvoje společné dveře a pak do jednotlivých zkušeben.

12 Další věc, kterou bych rád zmínil, jsou pojistky elektrické sítě. Je jedno asi, jestli bude pojistková skříň pro každou zkušebnu zvlášť, nebo pro všechny dohromady. Nicméně, pro majitele klíče od zkušebny by měla být přístupná a pokud možno také uzamykatelná. Nebo aspoň zajistit to, že v případě výpadku někdo přijde a takříkajíc elektriku znova nahodí. ČASOVÁ DOSTUPNOST A v poslední řadě bych chtěl poukázat na časovou dostupnost. Rozhodně navrhuji neomezený přístup na zodpovědnost nájemníka. Jde o to, že kapely dost často jezdí hrát mimo město a kupříkladu v noci se vracejí. Musí mít možnost vrátit svoje nástroje do zkušebny a naopak. Ovšem ohledně zkoušení a samotné reprodukce, měl by být respektován noční klid (od 22:00 do 6:00). ZDROJE [1] (viz. Tabulka 1) [2] [3] Prohlašuji, že všechny obrázky v tomto dokumentu jsou vytvořené mojí osobou, tudíž neporušuji žádná autorská práva :o)

kuchyně a nábytek pro Váš domov Kuchyně Vega, s. r. o. značková prodejna NADOP River Diamond, Rohanské nábřeží 7/657 186 00 Praha 8 Karlín

kuchyně a nábytek pro Váš domov Kuchyně Vega, s. r. o. značková prodejna NADOP River Diamond, Rohanské nábřeží 7/657 186 00 Praha 8 Karlín kuchyně a nábytek pro Váš domov VÝROBNÍ ZÁVOD l FIREMNÍ PRODEJNA ZNAČKOVÁ PRODEJNA l PRAHA Zahradní 1A, 664 44 Ořechov Tel./fax: 547 225 790, 547 225 126 e-mail: info@nadop.cz www.nadop.cz Kuchyně Vega,

Více

BYDLENÍ BEZ BARIÉR. www.ligavozic.cz

BYDLENÍ BEZ BARIÉR. www.ligavozic.cz BYDLENÍ BEZ BARIÉR www.ligavozic.cz POMÁHÁME LIDEM PŘEKONÁVAT BARIÉRY Kompletní řešení bariér Pružná výroba a servis Prodloužená záruka Spolehlivost Kvalita Schodišťové plošiny Schodišťové sedačky Stropní

Více

Pomocné zkušební otázky z profese elektro k ústnímu pohovoru

Pomocné zkušební otázky z profese elektro k ústnímu pohovoru Pomocné zkušební otázky z profese elektro k ústnímu pohovoru Tyto otázky byly vypracovány jako podpůrný materiál pro zkušební komise, do jejíchž oborů patří profese elektro. Otázky vycházejí ze stavu elektrotechnických

Více

Vliv (chování) uživatele na environmentální přínos nízkoenergetických staveb

Vliv (chování) uživatele na environmentální přínos nízkoenergetických staveb Vliv uživatele stavby na environmentální přínos (nízkoenergetických) staveb strana 1 Vliv (chování) uživatele na environmentální přínos nízkoenergetických staveb Inovativní produkt v rámci projektu Příprava

Více

3/2013. www.moje-bydleni.com. Zařizujeme kuchyň. Budete se stěhovat?

3/2013. www.moje-bydleni.com. Zařizujeme kuchyň. Budete se stěhovat? 3/2013 www.moje-bydleni.com Zařizujeme kuchyň Budete se stěhovat? KOMERČNÍ PREZENTACE Na první pohled by se mohlo zdát, že na vstupních dveřích se mění maximálně design. Chyba lávky změn probíhá i v tomto

Více

19. a 20. ledna 2006 v Mikulově a v Hodoníně

19. a 20. ledna 2006 v Mikulově a v Hodoníně 1 19. a 20. ledna 2006 v Mikulově a v Hodoníně Historie a perspektivy vývoje energetické náročnosti budov Ing. Bronislav Bechník, PhD. reing@seznam.cz Úvod Energetická náročnost v užším pojetí - podle

Více

Bezpečná mateřská škola

Bezpečná mateřská škola Bezpečná mateřská škola Metodika Prevence úrazů a násilí dětí předškolního věku Národní koordinační centrum prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti ve Fakultní nemocnici v Motole Bezpečná

Více

ZÁPIS Z 8. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA LIBEREC, KONANÉHO DNE 29. 9. 2011 V ZASEDACÍ MÍSTNOSTI Č. 11

ZÁPIS Z 8. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA LIBEREC, KONANÉHO DNE 29. 9. 2011 V ZASEDACÍ MÍSTNOSTI Č. 11 ZÁPIS Z 8. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA LIBEREC, KONANÉHO DNE 29. 9. 2011 V ZASEDACÍ MÍSTNOSTI Č. 11 K bodu č. 1 Zahájení, schválení pořadu jednání Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé, je 15.00 hodin,

Více

Účinný přístup k produktivitě a úsporám ve 21. století. Práce na dálku: Jak chytře zvýšit konkurenceschopnost organizace.

Účinný přístup k produktivitě a úsporám ve 21. století. Práce na dálku: Jak chytře zvýšit konkurenceschopnost organizace. Účinný přístup k produktivitě a úsporám ve 21. století Práce na dálku: Jak chytře zvýšit konkurenceschopnost organizace Michal Martoch V Novém Jičíně 10. 5. 2012 Předmluva Žijeme v zajímavé době. Na jednu

Více

MODERNÍ ENERGETICKY ÚSPORNÉ BUDOVY. Ing. Jiří Labudek, Ph.D. I Ing. Jiří Teslík Ing. Naďa Zdražilová I Ing. Jan Neuwirt

MODERNÍ ENERGETICKY ÚSPORNÉ BUDOVY. Ing. Jiří Labudek, Ph.D. I Ing. Jiří Teslík Ing. Naďa Zdražilová I Ing. Jan Neuwirt MODERNÍ ENERGETICKY ÚSPORNÉ BUDOVY Ing. Jiří Labudek, Ph.D. I Ing. Jiří Teslík Ing. Naďa Zdražilová I Ing. Jan Neuwirt PODĚKOVÁNÍ Realizační tým Moravskoslezského energetického klastru věnuje poděkování

Více

StRatEGiE tvorby VEřEJNÝCh prostranství

StRatEGiE tvorby VEřEJNÝCh prostranství Městské prostory cesta k městu uzpůsobenému pro život StRatEGiE tvorby VEřEJNÝCh prostranství jako součást projektu UrbSpace The author: Prof. Richard Stiles, Institute for Urban Design and Landscape Architecture,

Více

Přínosy a omezení Cloud Computingu

Přínosy a omezení Cloud Computingu Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Katedra informačních technologií Studijní program: Aplikovaná informatika Obor: Informatika Přínosy a omezení Cloud Computingu BAKALÁŘSKÁ

Více

Informace pro uživatele k likvidaci elektrických a elektronických zařízení(domácnosti)

Informace pro uživatele k likvidaci elektrických a elektronických zařízení(domácnosti) Upozornění Z hlediska elektromagnetické kompatibility odpovídá výrobek požadavkům Směrnice ES číslo 89/336. Zařízení(počítač/notebook) je určeno pouze pro používání v domácnosti nebo v kancelářském prostředí.

Více

Jak zklidnit dopravu v obcích

Jak zklidnit dopravu v obcích za Nadace Partnerství 2004 Nadace Partnerství Panská 7, 602 00 Brno tel.: +420 542 422 766, fax: +420 542 422 777 pship@ecn.cz, Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující ekologické

Více

Hledám místo na parkování. Zn.: Najdu?

Hledám místo na parkování. Zn.: Najdu? Hledám místo na parkování. Zn.: Najdu? Záleží na tom, zda hledáte parkování v Brně a navíc v centru. Parkovací situace zde není ideální a je to možná právě jeden z důvodů, proč Brňané dávají před nákupy

Více

První český titul zaměřený na výstavbu a provoz budov s nízkou energetickou náročností. Kam kráčejí pražské stavební předpisy?

První český titul zaměřený na výstavbu a provoz budov s nízkou energetickou náročností. Kam kráčejí pražské stavební předpisy? První český titul zaměřený na výstavbu a provoz budov s nízkou energetickou náročností 3 2014 Kam kráčejí pražské stavební předpisy? Nové: Demagogická tvrzení je třeba uvést na pravou míru Žijeme jen na

Více

Žák se zbytky zraku v běžné ZŠ a v ZŠ pro zrakově postižené

Žák se zbytky zraku v běžné ZŠ a v ZŠ pro zrakově postižené MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY Žák se zbytky zraku v běžné ZŠ a v ZŠ pro zrakově postižené Bakalářská práce Brno 2007 Vedoucí bakalářské práce: PhDr. Mgr. Petra

Více

Městská nákladní doprava a logistika 1

Městská nákladní doprava a logistika 1 Městská nákladní doprava a logistika 1 K použití tohoto materiálu Cílem projektu PORTAL je urychlit rozšíření výsledků výzkumu EU v oblasti místní a regionální dopravy vytvořením nových vzdělávacích a

Více

Řízení vzdálených pracovníků

Řízení vzdálených pracovníků Pro každého, kdo chce zlepšit své manažerské schopnosti Michal Martoch Řízení vzdálených pracovníků Kdy a proč práce na dálku (ne)funguje Jak zefektivnit běžnou práci Mnoho praktických tipů v kanceláři

Více

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM Tomáš Pouch Nové Jirny 2013 Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského sociálního fondu (ESF) a rozpočtu České republiky v rámci řešení projektu OP VK CZ.1.07/3.1.00/37.0171

Více

NAVRHOVÁNÍ ZÓN 30 TP 218 MINISTERSTVO DOPRAVY TECHNICKÉ PODMÍNKY

NAVRHOVÁNÍ ZÓN 30 TP 218 MINISTERSTVO DOPRAVY TECHNICKÉ PODMÍNKY TP 218 MINISTERSTVO DOPRAVY NAVRHOVÁNÍ ZÓN 30 TECHNICKÉ PODMÍNKY SCHVÁLENO MINISTERSTVEM DOPRAVY POD Č.J. 42/2010-120-STSP/1 S ÚČINNOSTÍ OD 15. 1. 2010. OBSAH OBECNÁ ČÁST 1 Klidňování dopravy... 7 1.1

Více

Sociální ubytovny jako dlouhodobé bydlení pro sociálně slabé

Sociální ubytovny jako dlouhodobé bydlení pro sociálně slabé ČESKÁ REPUBLIKA ÚSTAV ÚZEMNÍHO ROZVOJE Jakubské náměstí 3, 658 34 00 Brno Tel.: 542423111, Fax: 542423190, IČO: 60556552 www. uur.cz, nav ratilova@uur.cz, rohrerov a@uur.cz Úkol B.10/BP Sociální ubytovny

Více

ÚVOD... 4. 1 Základní a funkční gramotnost... 5. 2 Finanční gramotnost... 6. 3 Úvodní analýza... 8. 4 Rodinný rozpočet... 9. 4.1 Příjmy...

ÚVOD... 4. 1 Základní a funkční gramotnost... 5. 2 Finanční gramotnost... 6. 3 Úvodní analýza... 8. 4 Rodinný rozpočet... 9. 4.1 Příjmy... [Zadejte text.] ÚVOD... 4 1 Základní a funkční gramotnost... 5 2 Finanční gramotnost... 6 3 Úvodní analýza... 8 4 Rodinný rozpočet... 9 4.1 Příjmy... 10 4.1.1 Zvýšení příjmů vlastní aktivitou... 10 4.1.2

Více

1 ÚVOD. Vážení čtenáři,

1 ÚVOD. Vážení čtenáři, 1 ÚVOD Vážení čtenáři, dostáváte do rukou publikaci, která si klade za cíl podat Vám pokud možno co nejjednodušším způsobem informace, s nimiž se setkáváte v každodenní praxi. Zaměřuje se proto na ty nejběžnější

Více

Úvod. Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti,

Úvod. Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti, Úvod Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti, právě držíte v ruce brožuru, která Vás připraví na to, jak si bez zdravotní úhony pořídit hypotéku nebo jak se starat o hypotéku, kterou už máte, a nepřijít

Více

Průvodce moderní elektroinstalací Komfort a bezpečnost

Průvodce moderní elektroinstalací Komfort a bezpečnost Průvodce moderní elektroinstalací Komfort a bezpečnost ABB s.r.o. Elektro-Praga Nové bydlení = moderní elektroinstalace A jaké jsou její možnosti? Obsah Komfort Stmívání 6 7 Spínání na základě pohybu 8

Více

Pasivní domy Úsporné zdroje energie

Pasivní domy Úsporné zdroje energie Pasivní domy Úsporné zdroje energie Když už šetřit, tak pořádně! Domácnosti jsou se spotřebou primární energie přes 40% po průmyslu druhým největším spotřebitelem energie v ČR. U pasivních domů je značně

Více

Příběhy ze špatné čtvrti. aneb jak pracovat s tématem segregace nejen ve školství

Příběhy ze špatné čtvrti. aneb jak pracovat s tématem segregace nejen ve školství Příběhy ze špatné čtvrti aneb jak pracovat s tématem segregace nejen ve školství Příběhy ze špatné čtvrti aneb jak pracovat s tématem segregace nejen ve školství Tomáš Nikolai (ed.) EDITOR: Mgr. Tomáš

Více

Zápis průběhu 5. zasedání zastupitelstva města konaného dne 29.04.2015

Zápis průběhu 5. zasedání zastupitelstva města konaného dne 29.04.2015 Statutární město Ostrava zastupitelstvo města Zápis Zápis průběhu 5. zasedání zastupitelstva města konaného dne 29.04.2015 Místo konání: Předsedající: Přítomno: Omluveni: Zahájení: Přestávka: Ukončení:

Více

Domy ze slaměných balíků - stavební příručka

Domy ze slaměných balíků - stavební příručka Domy ze slaměných balíků - stavební příručka 1. ÚVOD Str.1 Stavění z balíků slámy je stavění moudré. Je to více než jen technika stavění zdí, která ještě nebyla doceněna. [ = has yet to come into its own?

Více