Úplné znění otázek a odpovědí ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla pro řidičské oprávnění skupin B. B+E a podskupiny B1

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Úplné znění otázek a odpovědí ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla pro řidičské oprávnění skupin B. B+E a podskupiny B1"

Transkript

1 Úplné znění otázek a odpovědí ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla pro řidičské oprávnění skupin B. B+E a podskupiny B1 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. 2. Popište kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubku drážek dezénu pneumatiky. 3. Popište obsah kontroly kol a pneumatik a faktory ovlivňující jejich životnost. 4. Jaké jsou nejčastější příčiny poškození plášťů pneumatik a jejich projevy. 5. Popište postup při výměně kola. 6. Jaký je rozdíl mezi zážehovým a vznětovým motorem a jaké palivo se u jednotlivých motorů používá. 7. Popište kontrolu množství oleje v motoru a způsob jeho doplňování, časové intervaly pro jeho výměnu. 8. Popište funkci signalizace správné činnosti dobíjení akumulátoru a mazání motoru řidiči vozidla a signalizaci případných projevů poruch během jízdy vozidla. 9. Popište kontrolu a ošetřování kapalinové chladicí soustavy vozidla, signalizaci teploty chladící kapaliny řidiči a postup, došlo-li k přehřátí motoru (např. při dlouhém couvání nebo popojíždění v koloně apod.). 10. Popište, jakou funkci plní katalyzátor výfukových plynů, jeho umístění na vozidle a jakými způsoby lze ovlivnit jeho životnost. 11. Popište, jakou funkci plní u vozidla spojka a jakými způsoby lze ovlivnit její životnost. 12. Popište, jakou funkci plní u vozidla převodovka a k čemu slouží její synchronizace. 13. Popište, jakou funkci plní na vozidle tlumiče pérování, projevy jejich nesprávné činnosti na technický stav vozidla a bezpečnost jízdy. 14. Popište způsob kontroly množství brzdové kapaliny a její doplnění, co signalizuje rozsvícení kontrolky brzdového systému na přístrojové desce řidiče. 15. Popište účel posilovače brzd a řízení na vozidle, proč se nesmí za jízdy vypínat motor. 16. Popište rozdíl mezi kotoučovou a bubnovou (čelisťovou) brzdou, jejich výhody a nevýhody. 17. Popište účel antiblokovacího systému (ABS) na vozidle a kontrolu jeho správné funkce. 18. Popište nejčastější projevy nesprávné geometrie řídící nápravy vozidla. 19. Popište postup při ošetřování akumulátoru a faktory ovlivňující jeho životnost. 20. Popište funkci pojistek v elektrické soustavě vozidla a jejich umístění. 21. Popište, jakým způsobem se provádí výměna žárovek vnějšího osvětlení vozidla. 22. Vysvětlete symboly kontrolek a ovladačů na přístrojové desce (volantu) vozidla. 23. Popište postup při připojení tažného lana. 24. Popište postup při připojování přívěsu. 25. Vyjmenujte povinné vybavení vozidla.

2 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Již při příchodu k vozidlu kontrolujeme případný únik provozních (např. chladící, brzdová kapalina, olej) či pohonných hmot, případné poškození kol či pneumatik (prázdné kolo, podhuštění, sjetý vzorek), čistotu skel, zrcátek, světel a registrační značky. A měrka množství oleje, B plnící otvor na olej, C nádobka s chladící kapalinou, D nádobka s brzdovou kapalinou, E nádobka s kapalinou do vstřikovače, F - akumulátor V motoru pak kontrolujeme množství oleje v olejové vaně, a to pomocí měrky (je zasunuta v bloku motoru), na níž je ryskami vyznačeno minimální a maximální množství oleje. Jeho hladina by měla být mezi těmito dvěma ryskami; je-li pod minimem, dolejeme potřebné množství plnícím otvorem. Kontrolu množství oleje provádíme buďto před jízdou, nebo až chvíli po zastavení vozidla a vypnutí motoru - všechen olej musí mít čas stéct zpět do olejové vany. Vozidlo by při tom mělo stát na rovině.

3 Umístění měrky oleje Očištění měrky Rysky na měrce Dolití oleje Rovněž na nádobce s chladící kapalinou vyznačují rysky její minimální a maximální přípustné množství. Je-li kapaliny málo, dolejeme destilovanou vodu. Pozor: chladící kapalina je v nádobce pod tlakem, navíc o teplotě kolem 90 C (obvyklá provozní teplota motoru). Proto nádobku otevíráme až po vychladnutí! Nádržka s chladící kapalinou Dolití chladící kapaliny Pohledem kontrolujeme i množství brzdové kapaliny - opět platí, že by měla být na vyznačené rysce. Nádržka s brzd. kapalinou Očištění uzávěru Vyjmutí uzávěru Dolití kapaliny Kontrolujeme i množství kapaliny v ostřikovači, jakož i případný únik výše zmíněných provozních kapalin netěsnostmi (prasklá hadička apod.). Příležitostně též kontrolujeme i napnutí klínového řemene a množství elektrolytu v akumulátoru (není-li bezúdržbový). Jsou-li kontakty na akumulátoru zoxidované, očistíme je ocelovým kartáčem a nastříkáme olejem. 2. Popište kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubku drážek dezénu pneumatiky. Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách se provádí přiložením tlakoměru k ventilku kola (nebo např. u benzínové pumpy). Na ukazateli tlakoměru pak odečteme hodnotu nahuštění.

4 Během jízdy se vzduch v pneumatice zahřívá a rozpíná, výsledek měření tudíž bude poněkud zkreslen (vyšší tlak než za studena) - přebytečný vzduch proto neupouštíme. Kontrola vzorku indikátorem Kontrola hloubkoměrem Kontrola nahuštění Hloubka drážek dezénu pneumatiky se provádím hloubkoměrem, a to po celé její šířce a obvodu. Minimální zákonem povolená hloubka dezénu činí 1,6 mm. V drážkách pneumatiky najdeme i malé výstupky, tzv. indikátory (B), které mají právě tuto výšku. Jejich umístění naznačují šipky po stranách pneumatiky (A). Nejsou-li indikátory skryty v drážce, hloubka dezénu již může být pod povolenou hranicí. Konkrétní hodnoty nahuštění jednotlivých kol najdeme vždy v manuálu vozidla či např. na štítku na vnitří straně krytky otvoru pro plnění pohonných hmot. 3. Popište obsah kontroly kol a pneumatik a faktory ovlivňující jejich životnost. Kontrolujeme neporušenost ráfku - případná deformace může být způsobena např. najetím na obrubník. Poškozený ráfek dáme buď opravit nebo vyměnit za nový. Zkontrolujeme též pevnost uchycení kola šrouby. U pneumatik kontrolujeme neporušenost, hloubku dezénu a tlak (viz ot. č. 2). Sjeté okraje Sjetý střed Sjetí z jedné strany K faktorům ovlivňujícím životnost pneumatik patří podhuštění (nadměrné sjíždění okrajů pneumatiky) či přehuštění (nadměrné sjíždění středu pneumatiky), nesprávná funkce tlumičů pérování (nerovnoměrné sjíždění pneumatiky, kolo po vozovce poskakuje) a špatná geometrie náprav (nadměrné sjíždění pneumatik z jedné strany). 4. Jaké jsou nejčastější příčiny poškození plášťů pneumatik a jejich projevy?

5 Faktory ovlivňující životnost pneumatiky - viz ot. č. 3, špatné vyvážení kola, průraz kordové vrstvy (uvidíme nápadnou vybouleninu na boční straně pneumatiky). Při defektu na pneumatice s duší dojde k okamžitému úniku vzduchu a vozidlo jde do smyku. Oproti tomu u bezdušové pneumatiky se tlak snižuje pozvolna. 5. Popište postup při výměně kola. Zajedeme k okraji vozovky, zařadíme 1. rychlostní stupeň, vozidlo zajistíme ruční brzdou. Tvoří-li vozidlo překážku silničního provozu, zapneme výstražná světla (tzv. varinky) a v příslušné vzdálenosti od vozidla umístíme výstražný trojúhelník. Kolo, které zůstane na zemi, založíme klínem či kamenem. Odšroubujeme kryt kola a povolíme matice na kole o polovinu otáčky. Zvedákem, který přiložíme na vyznačené místo (cca. 10 cm od kraje prahu), vozidlo zvedneme, vyšroubujeme matky kola a poškozené kolo vyměníme za rezervu (je umístěna pod dnem zavazadlového prostoru). Našroubujeme matky a dotáhneme je nejprve pouze jemně, po spuštění vozidla na zem pak napevno, vždy do kříže. Nakonec bychom měli ještě zkontrolovat tlak vzduchu v rezervě. Uklidíme nářadí a výstražný trojúhelník (při zapnutých varinkách!). Po ujetí několika kilometrů zkontrolujeme pevnost uchycení kola. 6. Jaký je rozdíl mezi zážehovým a vznětovým motorem a jaké palivo se u jednotlivých motorů používá? Zážehový motor: Do prostoru válce je pístem nasáta směs benzínu (popř. plynu - LPG) a vzduchu. Stlačením této směsi dojde k výbuchu (= pracovní fáze).

6 Vznětový motor: Do válce je nasát vzduch, písty ho intenzivně stlačí - tím se ohřeje na cca. 800 C (při startování studeného motoru napomáhají zahřátí vzduchu elektrické žhavící svíčky). Do takto rozžhaveného vzduchu je následně vstříknuta nafta, která se sama vznítí a dojde k výbuchu. Vznětový motor má nejvyšší výkon při nižších otáčkách, než motor zážehový - je tedy úspornější. Pracuje však s vyšším kompresním tlakem, a proto je hlučnější. Oproti tomu chod benzínového motoru je tichý a pravidelný. 7. Popište kontrolu množství oleje v motoru a způsob jeho doplňování, časové intervaly pro jeho výměnu. Způsob kontroly a doplnění oleje viz ot. č. 1. Výměna oleje se provádí v servisu po ujetí počtu kilometrů udávaného výrobcem vozidla popř. oleje. Při výměně oleje je vždy nutné vyměnit i olejový filtr. Běžný interval výměny oleje u vozidel s benzínovým motorem je cca km, u naftových motorů pak cca km. 8. Popište funkci signalizace správné činnosti dobíjení akumulátoru a mazání motoru řidiči vozidla a signalizaci případných projevů poruch během jízdy vozidla. Akumulátor slouží k nastartování vozidla - po nastartování přebírá jeho funkci alternátor, z jehož přebytečné energie je akumulátor za jízdy dobíjen. Otočíme-li klíčkem zapalování do polohy 1, rozsvítí se na palubní desce červená kontrolka se symbolem akumulátoru. Po nastartování motoru by měla zhasnout (tzn. proud již není odebírán z akumulátor, nýbrž z alternátoru). Nestane-li se tak, znamená to poruchu alternátoru, popř. přetržení klínového řemene. Obdobně zůstane-li po nastartování svítit resp. rozsvítí-li se za jízdy červená varovná kontrolka se symbolem olejničky, znamená to závadu na mazacím systému (čerpadlo, olejový filtr, netěsnost hadiček) či nedostatečné množství oleje. Svítí-li současně kontrolka se symbolem akumulátoru, došlo k povolení či přetržení klínového řemene (ten totiž kromě alternátoru pohání i čerpadlo oleje). Nelze-li závadu odstranit (např. dolitím oleje), nepokračujeme v jízdě - hrozí vážné poškození motoru! Vozidlo necháme odtáhnout a opravit v servisu.

7 9. Popište kontrolu a ošetřování kapalinové chladící soustavy vozidla, signalizaci teploty chladící kapaliny řidiči a postup, došlo-li k přehřátí motoru (např. při dlouhém couvání nebo popojíždění v koloně apod.). Kontrola chladící kapaliny před jízdou viz ot. č. 1. Chladící kapalina je tvořena 6 litry nemrznoucí směsi a destilované vody. Celkovou výměnu provádíme jednou za dva roky. Před začátkem zimního období je vhodné zkontrolovat hustotu kapaliny hustoměrem (buď vlastním nebo v servisu). Teplota chladící kapaliny je u některých automobilů signalizována ukazatelem na přístrojové desce (měla by se pohybovat kolem 90 C). Při přehřátí bude ukazatel v červeném poli a zároveň se rozsvítí varovná červená kontrolka se symbolem teploměru. V tom případě zastavíme vozidlo a zkontrolujeme pohledem množství chladící kapaliny v nádržce (je-li jí málo, dolijeme destilovanou vodu, avšak až po vychladnutí motoru - kapalina je pod tlakem!) a napnutí klínového řemene (měl by mít vůli maximálně 15 mm). V případě poruchy termostatu necháme závadu odstranit v servisu. Při přehřátí po dlouhém couvání či popojíždění v koloně zastavíme vozidlo a vyčkáme, než motor opět zchladne. 10. Popište, jakou funkci plní katalyzátor výfukových plynů, jeho umístění na vozidle a jakými způsoby lze ovlivnit jeho životnost. Katalyzátor snižuje chemickou reakcí množství škodlivin ve spalinách motoru. Je součástí výfukové soustavy vozidla. Na životnost katalyzátoru má zásadní vliv používání správného paliva. Používat se smí pouze bezolovnatý benzín, olovnaté přísady by katalyzátor neopravitelně poškodily. Poškození katalyzátoru by způsobilo též startování motoru roztahováním automobilu - ještě před nastartováním by totiž do katalyzátoru stekl nespálený benzín. Místo roztahování tedy použijeme elektrické kabely. 11. Popište, jakou funkci plní u vozidla spojka a jakými způsoby lze ovlivnit její životnost. Spojka umožňuje krátkodobě přerušit přenos hnací síly mezi motorem a převodovkou. Toho docílíme sešlápnutím pedálu spojky. Užíváme jí při rozjíždění, při řazení rychlostních stupňů a při jízdě s prokluzem spojky (parkování, couvání). Na životnost spojky má negativní vliv zejména její nadměrné užívání (stání na spojce při čekání na zelenou, dlouhé držení v záběru při rozjíždění apod.) a nesprávné seřízení.

8 12. Popište, jakou funkci plní u vozidla převodovka a k čemu slouží její synchronizace. Převodovka umožňuje řazení jednotlivých rychlostních stupňů, čili upravení poměru otáček motoru a kol za účelem dosažení optimální hnací síly. Umožňuje též otočit směr hnací síly (couvání) a dlouhodobě rozpojit přenos hnací síly motoru na kola (neutrál). 13. Popište, jakou funkci plní na vozidle tlumiče pérování, projevy jejich nesprávné činnosti na technický stav vozidla a bezpečnost jízdy. U osobních automobilů je odpružení vozidla zajištěno vinutými pružinami. Ty však mají příliš velkou setrvačnost při rozkmitání, proto musí být doplněny o tlumiče pérování. Tlumiče pérování brání rozkmitání kol při přejezdu nerovností, tlačí je dolů a zajišťují tak jejich trvalý kontakt s vozovkou. Proto při nesprávné funkci tlumičů dochází ke znatelnému zhoršení jízdních vlastností a ovladatelnosti vozidla, jakož i k prodloužení jeho brzdné dráhy. Důsledkem je i nerovnoměrné sjíždění pneumatik (viz ot. č. 3), neboť kolo po vozovce poskakuje. To by pro řidiče mělo být prvním signálem nesprávné funkce tlumičů a podnětem k jejich kontrole v odborném servisu. 14. Popište způsob kontroly množství brzdové kapaliny a její doplnění, co signalizuje rozsvícení kontrolky brzdového systému na přístrojové desce řidiče. Kontrola množství bzdové kapaliny viz ot. č. 1. Brzdovou kapalinu doplňujeme po odšroubování víka přes sítko, které je v nálevním otvoru nádobky. Brzdovou kapalinu pravidelně kompletně měníme v intervalu předepsaném výrobcem vozidla resp. brzdové kapaliny (obvykle jednou za dva roky). Kontrolka brzdového systému na přístrojové desce by měla zhasnout krátce po nastartování vozidla. Nestane-li se tak, případně rozsvítí-li se tato kontrolka během jízdy, značí to závadu na brzdové soustavě (např. nadměrné opotřebení brzdových destiček/čelistí, zavzdušněnost - je třeba opakovaně šlapat na pedál, aby vozidlo vůbec začalo brzdit - či netěsnost brzdového systému) nebo též nedostatečné množství brzdové kapaliny v nádržce (např. v důsledku netěsnosti hadiček). V případě rozsvícení výstražné kontrolky brzdového systému za jízdy okamžitě zastavíme vozidlo, neboť hrozí náhlé selhání brzd. Pokusíme se zjistit příčinu závady (možná postačí dolití bzdové kapaliny) a necháme ji odstranit v servisu.

9 15. Popište účel posilovače brzd a řízení na vozidle; proč se nesmí za jízdy vypínat motor? Posilovač brzd zvyšuje sílu působící na hlavní brzdový válec při sešlápnutí pedálu brzdy (tzn. řidiči stačí šlápnout na pedál menší silou), obdobně posilovač řízení snižuje sílu, kterou musí řidič vynaložit na řízení vozidla. Výhody posilovače řízení nejvíce vyniknou zejména při parkování a couvání. Posilovače brzd i řízení najdeme zejména na novějších vozidlech. Fungují však pouze při zapnutém motoru. Důrazně se proto nedoporučuje motor za jízdy vypínat (např. za účelem domnělého ušetření paliva při jízdě z kopce), neboť pak vozidlo vyžaduje zcela jinou intenzitu brždění a řízení, než na jakou je řidič zvyklý a tudíž pronikavě mění jízdní vlastnosti vozidla. 16. Popište rozdíl mezi kotoučovou a bubnovou (čelisťovou) brzdou, jejich výhody a nevýhody. U kotoučové brzdy se při brždění přitlačují brzdové destičky zvenčí na brzdový kotouč (brzdí třením). Po uvolnění pedálu brzdy vrátí pružiny destičky do výchozí polohy. U bubnové brzdy nenajdeme brzdové destičky ani brzdový kotouč, nýbrž brzdové čelisti umístěné uvnitř brzdového bubnu. Při brždění se čelisti rozevírají a tlačí zevnitř na buben (brzdí tedy rovněž třením). Po uvolnění pedálu brzdy pružiny vrátí čelisti do výchozí polohy. Z umístění brzdových čelistí uvnitř uzavřeného bubnu logicky vyplývá horší možnost odvodu tepla vznikajícího při tření, a tedy i menší účinnost bubnových brzd ve srovnání s kotoučovými. Kotoučové brzdy se tudíž užívají zejména na více namáhané přední nápravě vozidla, zatímco pro zadní nápravu postačí brzdy bubnové. U sportovních automobilů se užívají kotoučové brdy na obou nápravách. Výhodou kotoučových brzd je i jejich snadnější údržba/oprava. 17. Popište účel antiblokovacího systému (ABS) na vozidle a kontrolu jeho správné funkce. Systém ABS zabraňuje kolům v zablokování při intevním brzdění - vozidlo se tak nedostane do smyku. Bývají jím vybavena novější vozidla. Funguje-li ABS správně, zhasne krátce po nastartování příslušná výstražná kontrolka (viz ot. č. 22) na palubní desce. Funkci ABS můžeme vyzkoušet i v praxi intenzivním zabrzdění při cca. třicetikilometrové rychlosti (vozidlo by mělo zůstat řiditelné a nemělo by jít do smyku). 18. Popište nejčastější projevy nesprávné geometrie řídící nápravy vozidla. Špatná geometrie řídící nápravy se projevuje sníženou směrovou stabilitou vozidla a jeho ztíženým a méně přesným ovládáním. Volant kmitá, přední kola se po projetí zatáčky nevrací do přímého směru, pneumatiky se nadměrně sjíždí z jedné strany (viz obr. u ot. č. 3).

10 Kontrolu a seřízení geometrie provádí odborný servis. 19. Popište postup při ošetřování akumulátoru a faktory ovlivňující jeho životnost. U akumulátoru kontrolujeme jeho upevnění, připojení a čistotu kabelových svorek. Povrch akumulátoru musí být suchý. Jsou-li kontakty zoxidované, očistíme je ocelovým kartáčem a nastříkáme olejem (použití vazelíny pro tyto účely není nejvhodnější). Po odšroubování zátek jednotlivých článků pohledem zjistíme hladinu elektrolytu - nedosahuje-li nad olověné desky článku, dolijeme potřebné množství destilované vody. U novějších, bezúdržbových akumulátorů však již není třeba kontrolu množství elektrolytu provádět. Před zimou a po ní zjistíme i stav nabití akumulátoru (necháme změřit hustotu elektrolytu). Přes zimu by měl akumulátor být vždy úplně nabitý, jinak hrozí zamrznutí elektrolytu. V zimě je též třeba dbát na správné startování vozidla - mezi jednotlivými pokusy o nastrartování by měly být alespoň půlminutové intervaly. Životnost akumulátoru ovlivňuje též frekvence provozu vozidla - čím častěji jezdíme, tím déle nám akumulátor vydrží. V případě, že vozidlo dlouhodobě stojí, je lepší akumulátor z vozidla vyjmout a připojit ho na mininabíječku. 20. Popište funkci pojistek v elektrické soustavě vozidla a jejich umístění. Pojistky chrání jednotlivé elektrické spotřebiče ve vozidle před poškozením, např. v důsledku zkratu či přetížení. V případě podobné závady se přetaví pojistka umístěná mezi zdrojem napětí a elektrickým spotřebičem, čímž dojde k přerušení příslušného obvodu. To zabrání rozšíření závady i do ostatních obvodů a ty tak mohou fungovat dále. Každý elektrický spotřebič ve vozidle je jištěn pojistkou. Všechny je najdeme v pojistkové skříňce, jež bývá umístěna např. pod volantem, pod palubní deskou či v prostoru motoru (záleží na konkrétním vozidle). Vyhořelou pojistku měníme pouze za pojistku stejného typu a hodnoty (různé hodnoty pojistek bývají zpravidla barevně rozlišeny). 21. Popište, jakým způsobem se provádí výměna žárovek vnějšího osvětlení vozidla. Sundáme kryt zadní části světlometu (dostaneme se k němu z prostoru motoru resp. po otevření dveří zavazadlového prostoru) a odpojíme konektory. Ze světlometu vyšroubujeme objímku resp. vadnou žárovku a vyměníme ji za novou (musí být stejného typu). Halogenovou žárovku při manipulaci nikdy nedržíme přímo za sklo, nýbrž pouze za objímku. Dbáme též na správnou polaritu kontaktů, aby nedošlo např. k záměně potkávacích a dálkových světel. Nakonec našroubujeme objímku, zapojíme konektor a nasadíme kryt zadní části světlometu.

11 22. Vysvětlete symboly kontrolek a ovladačů na přístrojové desce (volantu) vozidla. Varovné kontrolky (motor a brzdy) Mazání motoru, tlak oleje Přehřátí chladící kapaliny Nabíjení akumulátoru Hladina brzdové kapaliny, závada Tloušťka brzdového Parkovací brzda brzdové soustavy obložení Výše uvedené kontrolky svítí bezprostředně po zapnutí zapalování, po nastartování vozidla by měly zhasnout. Rozsvícení některé z nich během jízdy značí kritickou závadu příslušného systému. V takovém případě nezbývá, než okamžitě zastavit vozidlo a závadu odstranit. Kontrolka "Hladina brzdové kapaliny" může u některých vozidel značit i zatažení parkovací (ruční) brzdy. Varovné kontrolky (řídící elektronika) Kontrola Stav paliva v Bezpečnostní pásy ABS Žhavící svíčky Sytič (u starších elektroniky nádrži vznětového motoru vozidel) motoru Rovněž rozsvícení některé z výše uvedených kontrolek za jízdy značí poruchu příslušného systému. Můžeme dojet, ale závadu necháme co nejdříve opravit v servisu. Informativní kontrolky Směrová světla Potkávací světla Dálková světla Světlomety do mlhy Koncové světlo do mlhy Varovná světla Vyhřívání zadního okna Imobilizér Obrysová světla Klakson Ventilátor větrací a topné soustavy Stěrače a ostřikovač čelního skla Symboly informativních kontrolek se mohou lišit dle konkrétního typu automobilu.

12 23. Popište postup při připojení tažného lana. Nejprve zjistíme, jakým způsobem je možné vlečené vozidlo k tažnému připojit. Některé automobily mají napevno zabudovaná vlečná oka, u jiných může být třeba je nejprve zašroubovat na příslušné místo. Může však nastat i případ, že vlečené či tažné vozidlo není vlečnými oky vybaveno vůbec - v tom případě připevníme lano k některé z pevných, nepohyblivých částí podvozku (tj. např. ne k nárazníku, řízení apod.). Lano provlečeme okem, protáhneme smyčkou a zajistíme kolíkem. Druhý konec lana připevníme obdobným způsobem, popř. uvážeme na uzel. Lano označíme červeným praporkem o straně 30 cm (praporek i kolík zpravidla bývají součástí lana). 24. Popište postup při připojování přívěsu. Na kouli pod zadním nárazníkem tažného vozidla nasadíme oj přívěsu a zkontrolujeme pojistku. Připojíme řetěz, který brání spadnutí oje na zem v případě, že by se za jízdy rozpojilo spojovací zařízení. Do zástrčky na vozidle zapojíme elektrický kabel přívěsu a zkontrolujeme funkčnost osvětlení přívěsu. Nakonec se ujistíme, že náklad na vozíku je správně uložen a nebrání výhledu z vozidla zpětnými zrcátky. 25. Vyjmenujte povinné vybavení vozidla. výstražný trojúhelník náhradní elektrické pojistky (nejméně jedna od každého druhu) náhradní žárovky (nejméně jedna od každého druhu) příruční zvedák schváleného typu klíč na matice kol rezervní kolo lékárnička nářadí na opravu běžných závad Rezervní kolo má být nahuštěno na nejvyšší tlak používaný na vozidle (tzn. hustí-li se např. přední kola na 2 atmosféry a zadní na 2,5, rezervu nahustíme na 2,5). Lékárnička se umísťuje ve vozidle na snadno přístupném místě.

Otázky a odpovědi ke zkoušce z nauky o konstrukci a údržbě vozidla pro skupiny B

Otázky a odpovědi ke zkoušce z nauky o konstrukci a údržbě vozidla pro skupiny B Otázky a odpovědi ke zkoušce z nauky o konstrukci a údržbě vozidla pro skupiny B 1.Popište úkony kontroly vozidla před jízdou - množství oleje v motoru měrkou > mezi ryskami minimum - maximum (doplnit

Více

2. Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubky dezénu pneumatiky :

2. Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubky dezénu pneumatiky : Příprava pro úspěšné složení zkoušky z předmětu Základy ovládání a údržby vozidla ( pro řidičské oprávnění skupin B, B+E a podskupiny B1 ) 1. Kontrola vozidla před jízdou : Novelizované znění k 1.10.2009

Více

Odpovědi na otázky z techniky

Odpovědi na otázky z techniky Odpovědi na otázky z techniky 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Pod kapotou kontrola množství oleje kontrola stavu chladící kapaliny kontrola brzdové kapaliny kontrola průhybu klínového řemene

Více

Pro řidičské oprávnění skupin B, B+E a podskupiny B1:

Pro řidičské oprávnění skupin B, B+E a podskupiny B1: Pro řidičské oprávnění skupin B, B+E a podskupiny B1: 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. a) Pohled na pneu není-li podhuštěná, poškozená + přítomnost cizích těles ve vzorku, hloubku drážek

Více

OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA Otázky a odpovědi ke zkoušce pro sk. B

OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA Otázky a odpovědi ke zkoušce pro sk. B OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA Otázky a odpovědi ke zkoušce pro sk. B 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou a) motorový prostor - množství - chladící kapaliny - brzdové kapaliny - oleje v motoru - kapaliny

Více

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou.

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Závěrečná zkouška z předmětu Ovládání a údržba vozidla se skládá ústně. Zkušební otázky jsou stanoveny právním předpisem. Pro získání řidičského oprávnění skupiny B je stanoveno 25 otázek, z nichž náhodné

Více

OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA B

OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA B OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA B 1.Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Vozidlo obejdeme a zkontrolujeme celkový stav včetně čistoty osvětlení,všech skel, zrcátek, registrační značky apod. Pozornost

Více

www.schroter.cz - otázky ke zkoušce pro skupinu B

www.schroter.cz - otázky ke zkoušce pro skupinu B Stránka 1 Závěrečná zkouška z předmětu Ovládání a údržba vozidla se skládá ústně. Zkušební otázky jsou stanoveny právním předpisem. Pro získání řidičského oprávnění skupiny B je stanoveno 25 otázek, z

Více

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou.

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. - vozidlo obejdeme a pohledem zkontrolujeme celkový stav, včetně čistoty - pohledem pod vozidlo zjistíme, zda nám neunikají žádné provozní kapaliny nebo jestli

Více

OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA

OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA v1.1 listopad 2009, za AUTOŠKOLU HANUŠOVÁ vypracoval Jan Hübner ml., zdroje: OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBA VOZIDLA - otázky a odpovědi ke zkoušce pro skupinu B 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Vozidlo

Více

Otázky a odpovědi ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla skupiny B.

Otázky a odpovědi ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla skupiny B. Otázky a odpovědi ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla skupiny B. 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Vozidlo nejprve obejdeme a pohledem zkontrolujeme jeho celkový stav. Přesvědčíme se, že

Více

Skripta ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla

Skripta ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla Skripta ke zkoušce z ovládání a údržby vozidla autoskolaeasy.cz Otázky pro skupinu B 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Pod kapotou kontrola množství oleje kontrola stavu chladící kapaliny

Více

1. Kontrolní úkony před jízdou

1. Kontrolní úkony před jízdou 1. Kontrolní úkony před jízdou Před jízdou kontrolujeme provozní náplně a součásti vozidla, které mají vliv na bezporuchový chod vozidla a na naši bezpečnou jízdu. PROVOZNÍ NÁPLNĚ: provozní náplně se nacházejí

Více

Otázky z předmětu ovládání a údržba vozidla skupiny B

Otázky z předmětu ovládání a údržba vozidla skupiny B Otázky z předmětu ovládání a údržba vozidla skupiny B 1) Popište úkony kontroly vozidla před jízdou - kontrola poškození karoserie (ostré hrany, poškozená skla...) - kontrola úniku provozních kapalin (benzín,

Více

1. Kontrolní úkony před jízdou

1. Kontrolní úkony před jízdou 1. Kontrolní úkony před jízdou Před jízdou kontrolujeme provozní náplně a součásti vozidla, které mají vliv na bezporuchový chod vozidla a na naši bezpečnou jízdu. PROVOZNÍ NÁPLNĚ: provozní náplně se nacházejí

Více

Rozměry vozidla... 11 Hmotnosti vozidla... 14 Motor a jeho parametry... 15 Spojka... 19. Technika jízdy... 27

Rozměry vozidla... 11 Hmotnosti vozidla... 14 Motor a jeho parametry... 15 Spojka... 19. Technika jízdy... 27 Obsah Úvodem............................................................ 9 Seznámení s vozidlem........................................... 10 Technický popis Škody Fabia..........................................

Více

Obsah. Úvod... 11 Seznámení s vozidlem... 14. Příprava vozidla před jízdou... 29. Ovládáte správně svůj automobil?... 39

Obsah. Úvod... 11 Seznámení s vozidlem... 14. Příprava vozidla před jízdou... 29. Ovládáte správně svůj automobil?... 39 Obsah Úvod.............................................................. 11 Seznámení s vozidlem........................................... 14 Všeobecný technický popis...........................................

Více

Základní technický popis...10. Homologace a identifikace vozidla...12 Identifikace podle čísla motoru...13

Základní technický popis...10. Homologace a identifikace vozidla...12 Identifikace podle čísla motoru...13 Obsah Úvodem...9 Základní technický popis...10 Škoda Felicia se představuje...10 Homologace a identifikace vozidla...12 Identifikace podle čísla motoru...13 Údržba a kontrola technického stavu...14 Pravidelná

Více

OTÁZKY A ODPOVĚDI PRO ZKOUŠKU Z OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBY VOZIDLA.

OTÁZKY A ODPOVĚDI PRO ZKOUŠKU Z OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBY VOZIDLA. OTÁZKY A ODPOVĚDI PRO ZKOUŠKU Z OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBY VOZIDLA. 1.POPIŠTE ÚKONY KONTROLY VOZIDLA PŘED JÍZDOU. Kontrola dokladů potřebných k provozu vozidla (osvědčení o registraci vozidla + zelená karta) včetně

Více

Ovládání a Údržba Vozidla

Ovládání a Údržba Vozidla Ovládání a Údržba Vozidla O vyučovacím předmětu OÚV Předmět není důležitý jen proto, že se z tohoto předmětu skládá ústní závěrečná zkouška. Každé vozidlo, aby mohlo bezpečně sloužit, vyžaduje údržbu.

Více

KONSTRUKCE PRO SKUPINY ŘO C, CE, D OTÁZKY A ODPOVĚDI

KONSTRUKCE PRO SKUPINY ŘO C, CE, D OTÁZKY A ODPOVĚDI KONSTRUKCE PRO SKUPINY ŘO C, CE, D OTÁZKY A ODPOVĚDI 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou Náplně množství motorového oleje, množství chladicí kapaliny, (případně brzdové kapaliny), náplně do ostřikovačů,

Více

Schémata elektrických obvodů

Schémata elektrických obvodů Schémata elektrických obvodů Schémata elektrických obvodů Číslo linie napájení Elektrický obvod 30 Propojení s kladným pólem akumulátorové baterie 31 Kostra 15, 15a Propojení s kladným pólem akumulátorové

Více

S námi bude zima veselejší! Zimní servis Volkswagen pro vozy starší 5 let. AUTO ADÁMEK, spol. s r.o. Nabídka platí do 31. 12. 2014

S námi bude zima veselejší! Zimní servis Volkswagen pro vozy starší 5 let. AUTO ADÁMEK, spol. s r.o. Nabídka platí do 31. 12. 2014 S námi bude zima veselejší! Zimní servis Volkswagen pro vozy starší 5 let. Nabídka platí do 31. 12. 2014 AUTO ADÁMEK, spol. s r.o. Startovací baterie Startovací baterie je jediným zdrojem energie pro nastartování

Více

VZOR DOKUMENTACE K VOZU. Klient: Informace o vozidle. Doklady vozidla. Jan Novák 606 XXX XXX. Klientské číslo: 150000. Jméno a přímení: Telefon:

VZOR DOKUMENTACE K VOZU. Klient: Informace o vozidle. Doklady vozidla. Jan Novák 606 XXX XXX. Klientské číslo: 150000. Jméno a přímení: Telefon: AUTOTÝM REPORT Číslo osvědčení: 150000 Datum: 17. 3. 2015 Celkové hodnocení vozidla 29 z 30 bodů Tovární značka: Ford Model: Mondeo VIN: WFOEXXGBBXXXXXXXX Vozidlo nevykazuje vážné závady technického nebo

Více

Technická specifika zboží

Technická specifika zboží Technická specifika zboží Příloha č. 2 zadávací dokumentace 1 ks automobilu ve specifikaci: Model: typ: provedení: automobil osobní silniční vyšší střední třída; sedan; počet dveří: minimálně 4; počet

Více

Údržba vozidla osobní automobil, sk. B

Údržba vozidla osobní automobil, sk. B Údržba vozidla osobní automobil, sk. B 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou - stav základních náplní, tj. množství oleje v motoru, chladící kapaliny a brzdové kapaliny (při nedostatečném množství

Více

Opel Vectra B Chybové kódy řídící jednotky (ECU)

Opel Vectra B Chybové kódy řídící jednotky (ECU) Opel Vectra B Chybové kódy řídící jednotky (ECU) 0100 Chybný signál od váhy vzduchu 0101 Chybný signál od váhy vzduchu 0102 Signál od váhy vzduchu nízký 0103 Signál od váhy vzduchu za vysoký 0104 Chybný

Více

HLAVA I SILNIČNÍ VOZIDLO V PROVOZU 36

HLAVA I SILNIČNÍ VOZIDLO V PROVOZU 36 HLAVA I SILNIČNÍ VOZIDLO V PROVOZU 36 (1) Na pozemních komunikacích lze provozovat pouze takové silniční vozidlo, které je technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích podle tohoto zákona. (2)

Více

Biopowers E-motion. Návod k obsluze zařízení pro provoz vozidla na E85

Biopowers E-motion. Návod k obsluze zařízení pro provoz vozidla na E85 Biopowers E-motion Návod k obsluze zařízení pro provoz vozidla na E85 MONTÁŽ ZAŘÍZENÍ BIOPOWERS E-MOTION SMÍ PROVÁDĚT POUZE AUTORIZOVANÉ MONTÁŽNÍ STŘEDISKO. OBSAH 1. Informace o obsluze vozidla a popis

Více

OTÁZKY Z OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBY VOZIDLA

OTÁZKY Z OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBY VOZIDLA OTÁZKY Z OVLÁDÁNÍ A ÚDRŽBY VOZIDLA (skupiny C, C+E, D, D+E, T a jejich podskupiny) 1. Popište úkony, které provedete za účelem kontroly vozidla před jízdou: kontrola kol a pneumatik šrouby, ráfky, tlak,

Více

Otázky pro zkoušku z ovládání a údržby vozidla Pro řidičské oprávnění skupin C,C+E,D,D+E,T a podskupin C1,C1+E,D1,D1+E

Otázky pro zkoušku z ovládání a údržby vozidla Pro řidičské oprávnění skupin C,C+E,D,D+E,T a podskupin C1,C1+E,D1,D1+E Otázky pro zkoušku z ovládání a údržby vozidla Pro řidičské oprávnění skupin C,C+E,D,D+E,T a podskupin C1,C1+E,D1,D1+E 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou: Kola a pneumatiky-dotáhneme matice

Více

Obsah. Autoškola včera a dnes... 7 Jak získat řidičský průkaz... 8 Výběr autoškoly... 8

Obsah. Autoškola včera a dnes... 7 Jak získat řidičský průkaz... 8 Výběr autoškoly... 8 Obsah Autoškola včera a dnes.................................................... 7 Jak získat řidičský průkaz................................................. 8 Výběr autoškoly...........................................................

Více

KIA GARANT pojištění prodloužené záruky

KIA GARANT pojištění prodloužené záruky KIA GARANT pojištění prodloužené záruky Vážená paní, vážený pane, blahopřejeme Vám k pořízení vozidla KIA. Velmi nám záleží na Vaší spokojenosti. Proto vozidlo poskytujeme s mimořádnou prodlouženou zárukou.

Více

S námi bude zima veselejší! Zimní servis Volkswagen pro vozy starší 5 let. Autosalon Klokočka Centrum a.s. Nabídka platí do 31. 12.

S námi bude zima veselejší! Zimní servis Volkswagen pro vozy starší 5 let. Autosalon Klokočka Centrum a.s. Nabídka platí do 31. 12. S námi bude zima veselejší! Zimní servis Volkswagen pro vozy starší 5 let. Nabídka platí do 31. 12. 2014 Autosalon Klokočka Centrum a.s. Startovací baterie Startovací baterie je jediným zdrojem energie

Více

Mezinápravová spojka Haldex 4. generace zajišťuje pohon všech kol u nového modelu Superb 4x4 (od KT 36/08) a u modelu Octavia Combi 4x4

Mezinápravová spojka Haldex 4. generace zajišťuje pohon všech kol u nového modelu Superb 4x4 (od KT 36/08) a u modelu Octavia Combi 4x4 EZINÁPRAVOVÁ SPOJKA HALDEX 4. GENERACE ezinápravová spojka Haldex 4. generace ezinápravová spojka Haldex 4. generace zajišťuje pohon všech kol u nového modelu Superb 4x4 (od KT 36/08) a u modelu Octavia

Více

1/ Popište úkony kontroly vozidla před jízdou 2/ Popište kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubku drážek dezénu pneumatiky 3/ Popište obsah

1/ Popište úkony kontroly vozidla před jízdou 2/ Popište kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubku drážek dezénu pneumatiky 3/ Popište obsah 1/ Popište úkony kontroly vozidla před jízdou 2/ Popište kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubku drážek dezénu pneumatiky 3/ Popište obsah kontroly kol a pneumatik a faktory ovlivňující jejich

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Obsah Úvod... 6 1. Škoda 100, 110, 110 R... 7 2. Škoda 105, 120, 130, 135, 136, Garde, Rapid... 14 3. Škoda Favorit, Forman, Pick-up... 29 4. Škoda

Více

ŠKODA Octavia Combi RS

ŠKODA Octavia Combi RS zážehový, přeplňovaný turbodmychadlem, řadový, chlazený kapalinou, 2 OHC, uložený vpředu napříč vznětový, přeplňovaný turbodmychadlem s nastavitelnou geometrií lopatek, řadový, chlazený kapalinou, 2 OHC,

Více

Záruční doklady, které obdržíte při uzavření prodloužené záruky CarGarantie, mají skutečné výhody:

Záruční doklady, které obdržíte při uzavření prodloužené záruky CarGarantie, mají skutečné výhody: BEZSTAROSTNÁ JÍZDA Profitujte z dlouhodobé záruky. Váš prodejce Opel Vám nabízí optimální jistotu. Díky prodloužené záruce pro nové vozy Opel budete jezdit i po uplynutí dvouleté výrobní záruky i nadále

Více

Tabulka nepotřebných zásob autoúdržby k 23. 2. 2015

Tabulka nepotřebných zásob autoúdržby k 23. 2. 2015 Tabulka nepotřebných zásob autoúdržby k 23. 2. 2015 č. artiklu artikl počet kusů cena Kč / ks bez DPH 301069 Ventilátor alternátoru avie 2 36,89 73,78 301076 Relé alternátoru s uhlíkem 28V 1 286,63 286,63

Více

Nabídka platí do 31. 12. 2015. Autocentrum Jan Šmucler s.r.o.

Nabídka platí do 31. 12. 2015. Autocentrum Jan Šmucler s.r.o. Nabídka platí do 31. 12. 2015 Autocentrum Jan Šmucler s.r.o. Startovací baterie Startovací baterie je jediným zdrojem energie pro nastartování motoru a slouží zároveň jako úložiště energie vyrobené alternátorem

Více

1/16 Číslo protokolu: csob cr 1032

1/16 Číslo protokolu: csob cr 1032 1/16 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O VOZIDLE Datum objednávky:

Více

Pravidelné technické prohlídky

Pravidelné technické prohlídky Pravidelné technické prohlídky ANOTACE 1. Pravidelné technické prohlídky silničních vozidel 2. Autor Mgr. Vladimír Blažej 3. Období tvorby prosinec 2012 a leden 2013 4. Obor středního vzdělání odborné

Více

Vozidla na LPG NÁVOD K POUŽITÍ

Vozidla na LPG NÁVOD K POUŽITÍ Vozidla na LPG NÁVOD K POUŽITÍ ČERVENEC 2012 Česky lum_renault_mod 01.indd 1 16/07/2012 10:24:10 NÁVOD K POUŽITÍ Vozidla na LPG Vozidla tohoto typu mohou nezávisle na druhu svého využití jezdit na benzin

Více

Otázky z předmětu OÚV

Otázky z předmětu OÚV Otázky z předmětu OÚV 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. Řidič, když k vozidlu přichází, vidí, jestli tam vozidlo je, jestli je kompletní. Při bližším pohledu zkontroluje případný únik provozních

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada:

Více

Kodování a přizpůsobení jednotek Fábia

Kodování a přizpůsobení jednotek Fábia Kodování a přizpůsobení jednotek Fábia 1. centrální řídící jednotka BSG (adresa 9) kódování (funkce 7) výbava aktivace funkce EKP (od 7/1) předčerpání paliva po otevření dveří hodnota 16384 zadní stěrač

Více

01 Motor s krytem 02 Čerpadlo 12 03 Rozvaděč 04 Rozvod pohonných hmot 05 Benzínová nádrž 06 Vývěva s ovládáním 07 Vývěva 12 08 Chlazení motoru 09

01 Motor s krytem 02 Čerpadlo 12 03 Rozvaděč 04 Rozvod pohonných hmot 05 Benzínová nádrž 06 Vývěva s ovládáním 07 Vývěva 12 08 Chlazení motoru 09 01 Motor s krytem 02 Čerpadlo 12 03 Rozvaděč 04 Rozvod pohonných hmot 05 Benzínová nádrž 06 Vývěva s ovládáním 07 Vývěva 12 08 Chlazení motoru 09 Chladič 10 Čistič 11 Zapalování - úplné 12 Přístrojová

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Návod k obsluze

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Návod k obsluze SIMPLY CLEVER ŠKODA Octavia Návod k obsluze Uspořádání tohoto Návodu k obsluze (vysvětlivky) Tento Návod k obsluze je členěn podle zcela přesných pravidel tak, aby Vám ulehčil hledání a čerpání potřebných

Více

ŠKODA PŘEDPLACENÝ SERVIS

ŠKODA PŘEDPLACENÝ SERVIS ŠKODA PŘEDPLACENÝ SERVIS Servisní karta ŠKODA Předplacený servis Popis služby Varianta Standard 5 let, max. 60.000 km ŠKODA Předplacený servis je doplňkovou službou společnosti ŠKODA AUTO a.s., která Vám

Více

1/26 Číslo protokolu: demo ls 116 Datum prohlídky: PROTOKOL K VOZIDLU

1/26 Číslo protokolu: demo ls 116 Datum prohlídky: PROTOKOL K VOZIDLU 1/26 PROTOKOL K VOZIDLU DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 RZ: 4M00145 Tovární značka (výrobce): Citroen Obchodní označení:

Více

OPEL CARE DELŠÍ BEZSTAROSTNÁ JÍZDA

OPEL CARE DELŠÍ BEZSTAROSTNÁ JÍZDA OPEL CARE DELŠÍ BEZSTAROSTNÁ JÍZDA Opel Service Od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin: www.cargarantie.com 105807.2 06/2012 TAKTO OMEZÍTE NÁKLADY NA OPRAVY V případě záruční opravy hradí CarGarantie plné

Více

1/9 Číslo protokolu: csob cr 2178

1/9 Číslo protokolu: csob cr 2178 1/9 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O PROHLÍDCE ÚDAJE O VOZIDLE

Více

Kontrola vozidla před jízdou

Kontrola vozidla před jízdou 4. kapitola Kontrola vozidla před jízdou Je ve vašem zájmu zkontrolovat vozidlo, které hodláte použít. Z hlediska zákona je to dokonce povinnost, jak jinak zjistíte, zda je vozidlo způsobilé k provozu.

Více

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou.

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou. 1. Kola a pneumatiky: - dotažení matic kol - neporušenost ráfků kol - tlak v pneumatikách (i náhradní kolo) a stav dezénu 2. Motor, převodovky, hnací nápravy,

Více

1/10 Číslo protokolu: csob cr 2269

1/10 Číslo protokolu: csob cr 2269 1/10 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O PROHLÍDCE ÚDAJE O

Více

Starline = tříletá záruka + vynikající dostupnost + příznivá cena

Starline = tříletá záruka + vynikající dostupnost + příznivá cena sortimentní nabídka Starline = tříletá záruka + vynikající dostupnost + příznivá cena Co znamenají jednotlivé části této rovnice? 3letá záruka = nadstandardní benefit při nákupu náhradních dílů Starline,

Více

VÝBAVY A CENY AVEO 5DVEŘOVÉ

VÝBAVY A CENY AVEO 5DVEŘOVÉ VÝBAVY A CENY AVEO 5DVEŘOVÉ CENÍK PLATNÝ OD 1.4.2012 CENA 1.2 Edice 100 CENÍKOVÁ CENA AKČNÍ CENA 273 900 Kč Interiér Kapsa na zadní straně sedadla řidiče Kapsa na zadní straně sedadla spolujezdce Sluneční

Více

1/11 Číslo protokolu: csob cr 1170

1/11 Číslo protokolu: csob cr 1170 1/11 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 INFORMACE O VOZIDLE Datum objednávky: Místo prohlídky: Místo konečného stanoviště:

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Návod k obsluze

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Návod k obsluze SIMPLY CLEVER ŠKODA Octavia Návod k obsluze Uspořádání tohoto Návodu k obsluze (vysvětlivky) Tento Návod k obsluze je členěn podle zcela přesných pravidel tak, aby Vám ulehčil hledání a čerpání potřebných

Více

OZNÁMENÍ O ZÁMĚRU PRODAT NEPOTŘEBNÝ MAJETEK

OZNÁMENÍ O ZÁMĚRU PRODAT NEPOTŘEBNÝ MAJETEK OZNÁMENÍ O ZÁMĚRU PRODAT NEPOTŘEBNÝ MAJETEK Sídlo: Berní 2261/1, 400 01 Ústí nad Labem tel.: 475 240 600 www.nuts2severozapad.cz, www.europa.eu Pracoviště: Závodní 379/84A, 360 06 Karlovy Vary tel.: 354

Více

1/12 Číslo protokolu: csob cr 958

1/12 Číslo protokolu: csob cr 958 1/12 DEKRA Automobil a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O VOZIDLE Datum

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Návod k obsluze

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Návod k obsluze SIMPLY CLEVER ŠKODA Octavia Návod k obsluze Uspořádání tohoto Návodu k obsluze (vysvětlivky) Tento Návod k obsluze je členěn podle zcela přesných pravidel tak, aby Vám ulehčil hledání a čerpání potřebných

Více

Demontáž a montáž hlavy motoru. Škoda Octavia 1,8l/110 kw.

Demontáž a montáž hlavy motoru. Škoda Octavia 1,8l/110 kw. Demontáž a montáž hlavy motoru Škoda Octavia 1,8l/110 kw. Pozn. Postup je vypracován pro model motoru uložený na stojanu, takže odpadají mnohé přípravné práce Demontáž: 1. Demontujeme rozvodový řemen viz

Více

Záznamy vozidla. Popis počet cena/ks cena nakup vozu cena 169 tis. (viz smlouva) 0:00 300,00 0,00

Záznamy vozidla. Popis počet cena/ks cena nakup vozu cena 169 tis. (viz smlouva) 0:00 300,00 0,00 Záznamy vozidla Str. 1 26.6.2013 22:21:54 Záznamy vozidla SPZ: 2B6 8788 Jméno: Sobek, Martin Značka, typ: Volkswagen Passat Variant B5 3BGAVBXOS...Adresa: Na lánech 22 Motor: AVB 1,9 TDI PD 74/4000 BOLATICE

Více

1. Úvod. Obr. C1 Souprava před stanicí technické kontroly STK Dekra Automobil a.s. Brno

1. Úvod. Obr. C1 Souprava před stanicí technické kontroly STK Dekra Automobil a.s. Brno VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY ÚSTAV SOUDNÍHO INŽENÝRSTVÍ INSTITUTE OF FORENSIC ENGINEERING ANALÝZA JÍZDY OSOBNÍHO VOZIDLA S PŘÍVĚSEM PŘÍLOHA DIPLOMOVÉ PRÁCE ČÁST C PRŮBĚH

Více

1/13 Číslo protokolu: csob cr 1316

1/13 Číslo protokolu: csob cr 1316 1/13 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 INFORMACE O VOZIDLE Datum objednávky: Místo prohlídky: Místo konečného stanoviště:

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Rapid Návod k obsluze

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Rapid Návod k obsluze SIMPLY CLEVER ŠKODA Rapid Návod k obsluze Uspořádání tohoto Návodu k obsluze (vysvětlivky) Tento Návod k obsluze je členěn podle zcela přesných pravidel tak, aby Vám ulehčil hledání a čerpání potřebných

Více

Spalovací motor má při výrobě kinetické energie účinnost jen 35 %, zatímco elektromotor více než 90 %."

Spalovací motor má při výrobě kinetické energie účinnost jen 35 %, zatímco elektromotor více než 90 %. Vyplatí se jezdit na elektřinu? Uvažujete o tom, jak se pohodlně přepravit po městě či na výlet? Stále oblíbenějším dopravním prostředkem nejen pro tyto účely se stávají skútry. Kromě klasických skútrů

Více

POHODLNÝ A PŘIZPŮSOBITELNÝ

POHODLNÝ A PŘIZPŮSOBITELNÝ PŘIZPŮSOBÍ SE VAŠEMU PODNIKÁNÍ Sleva 17% již od 395 900 Kč 22% Fleetové slevy již při nákupu 1 vozu POHODLNÝ A PŘIZPŮSOBITELNÝ Nissan NV200 Combi poskytuje více prostoru, je flexibilní a nabízí širokou

Více

Vše, co musíte vědět o ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH DOPORUČUJE

Vše, co musíte vědět o ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH DOPORUČUJE Vše, co musíte vědět o ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH DOPORUČUJE VŠE, CO MUSÍTE VĚDĚT O ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH Poznámka k bezpečnosti zimních pneumatik. Je nevyhnutelné, abyste přizpůsobili Vaši jízdu a byli obezřetní

Více

OBLÉKNĚTE SVŮJ VŮZ DO JARA SEAT SERVICE TECHNOLOGY TO ENJOY

OBLÉKNĚTE SVŮJ VŮZ DO JARA SEAT SERVICE TECHNOLOGY TO ENJOY OBLÉKNĚTE SVŮJ VŮZ DO JARA SEAT SERVICE TECHNOLOGY TO ENJOY ORIGINÁLNÍ PŘíSLUŠEnSTVí SEaT Vybavte se! Bohatá nabídka Originálního příslušenství SEAT ORIGINÁLNÍ PŘíSLUŠEnSTVí SEaT PODSVíCENÉ PRAhOVÉ LIŠTY

Více

Jawa 50 typ 550. rok výroby 1955-1958

Jawa 50 typ 550. rok výroby 1955-1958 Jawa 50 typ 550. rok výroby 1955-1958 1 Motor ležatý dvoudobý jednoválec Chlazení vzduchem Ø 38 mm 44 mm ový objem 49,8 cm 3 Kompresní poměr 6,6 : 1 Největší výkon 1,5k (1,1 kw)/5000 ot/min. Rozvod pístem

Více

1/11 Číslo protokolu: csob cr 1030

1/11 Číslo protokolu: csob cr 1030 1/11 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O VOZIDLE Datum objednávky:

Více

0. Předletová kontrola : postupovat jako u ostatních letounů této kategorie +

0. Předletová kontrola : postupovat jako u ostatních letounů této kategorie + LETOVÉ POSTUPY PRO VL-3 NORMÁLNÍ ÚKONY 0. Předletová kontrola : postupovat jako u ostatních letounů této kategorie + - stav a uchycení kompozitových krytů kol hlavního podvozku - stav a uchycení hydraulických

Více

Obsah. Úvodem... 9. Přehled výroby traktorů Zetor v letech 1946 2008... 17. Provoz a údržba traktorů Zetor... 141

Obsah. Úvodem... 9. Přehled výroby traktorů Zetor v letech 1946 2008... 17. Provoz a údržba traktorů Zetor... 141 Obsah Úvodem............................................................. 9 Historie traktorů Zetor................................................ 10 Traktory Zetor UŘ I..................................................

Více

PROFESIONÁLNÍ CHEMIE BG PRO ÚDRŽBU AUTOMATICKÉ PŘEVODOVKY A MOTORU!!!

PROFESIONÁLNÍ CHEMIE BG PRO ÚDRŽBU AUTOMATICKÉ PŘEVODOVKY A MOTORU!!! Page 1 of 5 PROFESIONÁLNÍ CHEMIE BG PRO ÚDRŽBU AUTOMATICKÉ PŘEVODOVKY A MOTORU!!! BG 106 Rychlé čištění automatické převodovky BG 106-149,- Rychlé čištění automatické převodovky - výplach pro automatické

Více

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou

1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou 1. Popište úkony kontroly vozidla před jízdou 2. Popište kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách a hloubku drážek dezénu pneumatiky 3. Popište obsah kontroly kol a pneumatik a faktory ovlivňující jejich

Více

Závady a nouzové opravy na cestách

Závady a nouzové opravy na cestách 7. kapitola Závady a nouzové opravy na cestách Automobil je stroj a může se na něm kdykoliv vyskytnout nějaká větší či menší závada. A to i přes to, že mu budete věnovat náležitou péči a dodržovat všechny

Více

Znalecký posudek č. 188-03/14

Znalecký posudek č. 188-03/14 Znalecký posudek č. 188-03/14 Posudek pro: Východočeská tiskárna, spol. s r. o., Husovo náměstí 54, 533 04 Sezemice IČ: 60933496 Posudek vyžádal: Ing. David Jánošík, insolvenční správce Žádost, usnesení

Více

Legislativa a zimní pneumatiky

Legislativa a zimní pneumatiky Legislativa a zimní pneumatiky Zimní pneumatiky dle Evropské unie Na území Evropské unie je platná definice zimních pneumatik dle Směrnice rady 92/23/EHS přílohy II v článcích 2.2 a 3.1.5. 2.2 (Specifikace

Více

1/12 Číslo protokolu: csob cr 652

1/12 Číslo protokolu: csob cr 652 1/12 DEKRA Automobil a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O VOZIDLE Datum

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Fabia Návod k obsluze

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Fabia Návod k obsluze SIMPLY CLEVER ŠKODA Fabia Návod k obsluze Uspořádání tohoto Návodu k obsluze (vysvětlivky) jako taková Vás upozorňuje zcela obecně na informace důležité k provozu Vašeho vozidla. Tento Návod k obsluze

Více

1/14 Číslo protokolu: demo ls 170 Datum prohlídky:

1/14 Číslo protokolu: demo ls 170 Datum prohlídky: 1/14 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 RZ: 4L52359 Tovární značka (výrobce): Peugeot Obchodní označení: 208 Výrobní číslo

Více

1/10 Číslo protokolu: csob cr 1002

1/10 Číslo protokolu: csob cr 1002 1/10 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O VOZIDLE Datum objednávky:

Více

ŠkodaOctavia DODATEK NÁVODU K OBSLUZE

ŠkodaOctavia DODATEK NÁVODU K OBSLUZE SIMPLY CLEVER ŠkodaOctavia DODATEK NÁVODU K OBSLUZE Technické změny 11/2009 Úvod 1 Úvod Elektronický stabilizační systém (ESP)* Tento dodatek doplňuje Návod k obsluze vydání 05.09 (dále jen Návod kobsluze).

Více

EASY CAR. Zabezpečovací systém

EASY CAR. Zabezpečovací systém EASY CAR Zabezpečovací systém ez7, ez7k, ez7k+s, ez8 Montážní příručka Upozornění: tento návod je univerzální pro několik modelů, vámi zakoupený model nemusí obsahovat všechny součásti uvedené v tomto

Více

SEAT SERVIS. Zima začíná u nás ENJOYNEERING SEAT SERVICE

SEAT SERVIS. Zima začíná u nás ENJOYNEERING SEAT SERVICE SEAT SERVIS Zima začíná u nás SEAT SERVICE ENJOYNEERING ORIGINÁLNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ SEAT Vybavte se na zimu! Bohatá nabídka Originálního příslušenství SEAT pro všechny modely vozů SEAT. Střešní nosiče pro

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb Návod k obsluze

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb Návod k obsluze SIMPLY CLEVER ŠKODA Superb Návod k obsluze Uspořádání tohoto Návodu k obsluze (vysvětlivky) Tento Návod k obsluze je členěn podle zcela přesných pravidel tak, aby Vám ulehčil hledání a čerpání potřebných

Více

SIMPLY CLEVER. ŠkodaSuperb NÁVOD K OBSLUZE

SIMPLY CLEVER. ŠkodaSuperb NÁVOD K OBSLUZE SIMPLY CLEVER ŠkodaSuperb NÁVOD K OBSLUZE Úvod Rozhodli jste se pro vozidlo Škoda, srdečně Vám děkujeme za Vaši důvěru. S novým vozidlem Škoda získáváte vozidlo s moderní technikou a rozsáhlým vybavením,

Více

kódování Jednotka 03 kódovaní funkce 7 (nastavení podle typu motoru a hnacího ústrojí)

kódování Jednotka 03 kódovaní funkce 7 (nastavení podle typu motoru a hnacího ústrojí) AIRBAG Jednotka 15 - přizpůsobení funkce 10 1- deaktivován Kanál 01 airbag spolujezdce BRZDY kódování Jednotka 03 kódovaní funkce 7 (nastavení podle typu motoru a hnacího ústrojí) 1J0 907 379 D 12812 1J0

Více

Přijeďte k nám na zimní prohlídku jen za 249 Kč! Brzdové destičky s 15% slevou již za 1 596 Kč včetně výměny

Přijeďte k nám na zimní prohlídku jen za 249 Kč! Brzdové destičky s 15% slevou již za 1 596 Kč včetně výměny Přijeďte k nám na zimní prohlídku jen za 249 Kč! Brzdové destičky s 15% slevou již za 1 596 Kč včetně výměny Vážená paní, vážený pane, zima už nám opět neodvratně začíná klepat na kapoty, a tak nadešel

Více

Technické podmínky. pro veřejnou zakázku s názvem Centrální nákup automobilů pro resort Ministerstva životního prostředí v roce 2015

Technické podmínky. pro veřejnou zakázku s názvem Centrální nákup automobilů pro resort Ministerstva životního prostředí v roce 2015 Příloha č. 1 zadávací dokumentace Technické podmínky pro veřejnou zakázku s názvem Centrální nákup automobilů pro resort Ministerstva životního prostředí v roce 2015 Automobily musí splňovat následující

Více

1/8 Číslo protokolu: csob cr 1893

1/8 Číslo protokolu: csob cr 1893 1/8 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O PROHLÍDCE Vozidlo při

Více

1/15 Číslo protokolu: csob cr 2203

1/15 Číslo protokolu: csob cr 2203 1/15 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 INFORMACE O PROHLÍDCE ÚDAJE O

Více

ROZSAH PRACÍ PŘI OPRAVĚ VOZIDLA CAS 32 T815-PR2 6x6.1 KK

ROZSAH PRACÍ PŘI OPRAVĚ VOZIDLA CAS 32 T815-PR2 6x6.1 KK ROZSAH PRACÍ PŘI OPRAVĚ VOZIDLA CAS 32 T815-PR2 6x6.1 KK POPIS VOZIDLA Cisternová automobilová stříkačka s třínápravovým podvozkem, odstředivým vodním čerpadlem, s vodní nádrží o objemu 9000 l, s nádrží

Více

Tuning & Výkon OCHRANNÝ KRYT NÁRAZNÍKU SADA KOL Z LEHKÉ SLITINY 16

Tuning & Výkon OCHRANNÝ KRYT NÁRAZNÍKU SADA KOL Z LEHKÉ SLITINY 16 Sedici Tuning & Výkon SADA KOL Z LEHKÉ SLITINY 16 Rozměry: 6,5J x 16 Pro použití s pneumatikami 205/60 R16. Skládá se ze čtyř ráfků 71805635. č. 71805634 Ozdobná modrá krytka. č. 71803435 Ozdobná červená

Více

1/16 Číslo Expertízy: csobl crg 805

1/16 Číslo Expertízy: csobl crg 805 1/16 DEKRA CZ a.s. Türkova 1001, 149 00 Praha 4 IČ: 49240188, Zapsaná u Městského soudu v Praze, Oddíl B, vložka 1967 ČSOB Leasing, a.s. Na Pankráci 310/60 140 00 Praha 4 ÚDAJE O PROHLÍDCE Dokumenty od

Více

VAN MIMOŘÁDNÝ NÁKLADOVÝ PROSTOR

VAN MIMOŘÁDNÝ NÁKLADOVÝ PROSTOR NISSAN NV200 VAN Fleetová sleva již při nákupu 1 vozu 288 810 Již od 288 810 Kč MIMOŘÁDNÝ NÁKLADOVÝ PROSTOR Nákladový prostor NV200 byl chytře navržen tak, aby byly vnitřní rozměry co největší a je tak

Více

www.cometsystem.cz Návod k použití P6181 P6191 Převodník teploty z čidla Pt100 na proudovou smyčku 4-20 ma

www.cometsystem.cz Návod k použití P6181 P6191 Převodník teploty z čidla Pt100 na proudovou smyčku 4-20 ma www.cometsystem.cz Návod k použití P6181 P6191 Převodník teploty z čidla Pt100 na proudovou smyčku 4-20 ma Obsah VŠEOBECNÝ POPIS... 3 INSTALACE PŘEVODNÍKU... 4 TECHNICKÁ DATA... 5 Obecné podmínky... 5

Více