PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ"

Transkript

1 PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ

2 Uvod: Sedím před obrazovkou počítače. V jednom okně otevřené okno s živými daty. Trh právě otevírá. Pozoruji volatilitu otevíracího rozpětí. Trh vyráží prudce vzhůru, během půlhodiny by mohl udělat korekci a pak pokračovat ve svém růstu přímo k mému vstupu. Ve druhém okně mám otevřené ICQ. Se svým brokerem komunikuji on-line. Jsem maximálně připravený - jakmile trh protne můj vstup, během pár vteřin posílám svému brokerovi nákupní příkaz. A samozřejmě stop-loss. Na ten nesmím zapomenout. Konec konců, můžu poslat i výstupní příkaz - docela možná se trh došplhá až k mé výstupní metě ještě dnes. Cítím se dobře, že mám obchod tak dobře naplánovaný. Plánovat obchody je velmi důležité. Četl jsem to asi tisíckrát. No, možná i deset tisíckrát. Někteří lidé prý obchody neplánují. To vážně nechápu. Já obchody plánuji. Chci se stát dobrým obchodníkem. Nic neponechávám náhodě. Vlastně mi dělá dobře, že někteří své obchody neplánují a já ano. Zase o důvod více, proč bych právě já měl patřit mezi 20% menšinu, co vydělává v trzích obrovské peníze. Určitě mezi tu menšinu patřím. Jsem motivovaný, jsem inteligentní a o trzích jsem přečetl snad všechno, co se jen dá...je to jen otázka času. Teď ale zpět k mému obchodu. Hledím na obrazovku jako zmagnetizovaný. Trh právě dokončil korekci a opět pokračuje v růstu. Cítím se skvěle. Jsem profík. Tedy, ještě ne úplně, ale skoro profík. Kolik lidí asi dokáže předvídat pohyby tak dobře jako já? Určitě ne mnoho. Pochybuji, že většina lidí tráví pozorováním trhů tolik času, jako já. Mám náskok. Vím to. Musím mít náskok, abych vydělával. Za poslední půlrok jsem sice ztratil téměř 40% svého účtu, ale to nevadí. Jak píší velcí obchodníci - je třeba platit školné. Je to tak. Sice jsem něco málo tratil, ale učím se. Učím se rychle. Copak bych teď dokázal tak skvěle předvídat každičký další tick na obrazovce, kdybych se neučil rychle? Dnes bude dobrý den. Určitě vydělám zpět alespoň část z minulé ztráty. Ale takhle nesmím uvažovat. Přeci neobchoduji proto, abych se mstil trhům za své poslední nezdary... A je to tady! Má vstupní meta. Má vstupní úroveň. Přesně naplánovaná, skvěle odhadnutá, hned nad několika supporty. Trh má dnes evidentně sílu. U supportů ani na vteřinu nezaváhal. Bude to super růst. To je jasné. Jdu si připravit příkaz. Vlastě už ho mám připravený. Stačí stisknout ikonu ODESLAT a můj broker může příkaz exekuovat. Jak snadné. Už jen půl ticku... čtvrt ticku... a je to tady. Jo, přesně jak jsem čekal. Je to tady!

3 Najíždím šipkou myši na ikonu ODESLAT. Svůj ukazováček přikládám na levé tlačítko myši, zdvihám vzhůru, prst dopadá na tlačítko, znovu pohlednu na uhánějící trh...a náhle mě probleskne hlavou: "nejede dnes trh až příliš podezřele rychle?" Zarazím se. Opět mi probleskne hlavou: "co když trh už za moment udělá obří korekci a mě vyhodí na mém základním SL"? Můj prst nad tlačítkem myší jako by mi náhle zamrznul. Ne, to není možné. Měl jsem přeci ten příkaz odeslat bez váhání. Jde o perfektně naplánovaný obchod. Nesmím váhat. Znovu se pokusím stisknout tlačítko myši a odeslat ten zatracený příkaz brokerovi. Pak si ale všinu, že trh už je půl ticku za mým vstupem. Sakra. Co teď? Na tohle jsem nepomyslel. Mám rychle naskočit? Nakoupit za market? To jsem přeci neplánoval. Nebo mám počkat na případnou korekci a zkusit naskočit znovu? Už dost. Začínám být emotivní. Prostě rychle odešlu ten zatracený příkaz a budu to mít z krku. I když už je trh téměř dva body za mým vstupem... Překonám se a zmáčknu konečně tlačítko myši. Za půl minutky dostávám potvrzení od svého brokera. Nakoupil jsem se skluzem půl ticku. Celkem tedy dva a půl bodu za naplánovaným vstupem. Sakra. Ale co. Hlavně že jsem překonal emoce a příkaz odeslal. Další minuty trh opět pokračuje vzhůru. Cítím se skvěle. Nakonec jsem ten problém přeci jen skvěle vyřešil. Jo, stává se ze mě opravdu dobrý obchodník. Má pozice už je 100 dolarů ve zisku... Pokud to půjde takhle dál, za dva měsíce budu moci začít ze 2 kontrakty, za další měsíc za 4 kontrakty a za rok touhle dobou už budu... Náhle opět ztuhnu. Trh se právě zarazil. Hledím na obrazovku jako zhypnotizovaný. "Nahoru", snažím se trh popostrčit, "nahoru, rychle...". Opět si uvědomím, že začínám jednat pod vlivem emocí. Pokusím se uklidnit. Nejsem přeci už žádný nováček. Učím se už déle jak rok. Tohle zvládnu. Zřejmě přichází korekce. To je v pohodě. Naprosto přirozený vývoj úspěšného obchodu. Za dalších 5 minut je trh pouhé 2 ticky od mého stop-lossu. Nyní už mnou prostupují emoce skrze na skrz. Sakra. Další ztráta. Tenhle týden už třetí. Bože, nechci už žádné ztráty. Musím začít vydělávat. Takhle to přeci nejde donekonečna... Náhle mě napadne: "pokud teď vystoupím, ušetřím si dobré 2 ticky. Ztráta nebude tak veliká." Trh se pohne o dalšího čtvrt ticku proti mně. To už neváhám ani vteřinu. Posílám příkaz brokerovi vystoupit za market. Plánneplán, hlavně už žádné další ztráty. Každý ušetřený dolar dobrý pro další pokus. Broker mi potvrzuje výstup. Oddychnu si. V ten moment se však trh opět obrátí vzhůru a udělá svůj největší býčí pohyb za poslední 2 měsíce.

4 Vědomí a podvědomí Zatímco dnešní vyspělá výpočetní technika zvládá zpracování téměř nekonečného množství úkonů během minimálního časového intervalu, lidský mozek, bohužel, takovýto výkon doposud postrádá. Lidský mozek je schopen plně se soustředit na minimum úkonů v jediný okamžik (většinou plné soustředění na jediný úkol je pro lidský mozek až-až), respektive soustředit se tak, abychom úkol vnímali a našimi mozkovými buňkami zpracovávali zcela vědomě. Přesto však, aniž bychom si to hlouběji uvědomovali, mozek ve skutečnosti krom našeho vědomého soustředění na jednu jedinou věc zpracovává zároveň i celou řadu dalších úkonů, kterých si kolikrát nejsme ani vědomi, neboť tyto úkony vykonáváme podvědomě. Malý příklad: řekněme, že se například plně soustředíte na studium určitého technického indikátoru užitečného pro předvídání budoucího pohybu trhů. V takový moment zřejmě sedíte nebo ležíte s otevřenou knihou a se vší soustředěností se snažíte maximálně vnímat každičké slovo a porozumět se každičkému detailu. Váš mozek je v takovýto moment plně soustředěný na vaše studium a vaše vědomí se maximálně soustředí na obsah knihy. Nyní, co se nestane: v okamžiku vašeho plného soustředění někdo zazvoní na zvonek dveří. Vy tedy vstanete a s knihou v ruce a za stálého soustředění a čtení se rozejdete ke dveřím. Jak je možné, že stále čtete, stále přijímáte nepřetržitý tok informací z knihy na úrovni plného vědomí a přesto se náhle vaše tělo dá do pohybu a rozejde se směrem ke dveřím? Zkrátka a dobře, protože vaše podvědomí dalo signál vašemu tělu toto udělat. Nyní, pokračujme dál. Jelikož je však večer, rozsvítíte si cestou ke dveřím světlo v chodbě, aby jste nezakopli, nahmatáte klíče, kterými musíte odemknout a obujete si bačkory, neboť jste bosi. To vše za stálého soustředění na knihu, kterou stále čtete. Jak je to možné? Zatím co vaše vědomí je maximálně soustředěno na obsah knihy, většinu dalších úkolů opět převzalo vaše podvědomí. Právě ono se postaralo o to, že když jste vstoupili do tmavé chodby, vaše ruka intuitivně sáhla po vypínači a rozsvítila světlo. Právě ono se postaralo o to, že jste intuitivně nazuli boty na vaše nahé boty a nahmatali klíče na věšáku, aby jste mohli odemknout. To vše jste udělali tak nějak automaticky, bez většího přemýšlení. Vaše podvědomí automaticky dalo povely vašemu mozku k tomu, aby jste uskutečnily úkony, které jste během ustavičného čtení knihy učinily. Co to znamená? Že naše tělo a naše činy nejsou ovládány pouze našim racionálním rozumem a našimi vědomími myšlenkami. Naše chování i naše činy jsou mnohem častěji ovládány naším podvědomím.

5 Jak tedy vlastně naše podvědomí funguje? Dalo by se zjednodušeně říci, že podvědomí funguje jako určitý filtr. Veškeré informace, které náš mozek přijímá, jsou v první řadě přijímány našim podvědomím. Naše podvědomí přicházející informace dále filtruje, porovnává s různými zkušenostmi a vzpomínkami uloženými v jiné části našeho mozku a výsledně tak vytváří naše podvědomé chování. Pojďme si celý proces opět demonstrovat na konkrétním příkladě: řekněme, že jako malí jste měli velmi rádi koně. Často jste jako malí chodili k nedalekému ranči, koně obdivovali, hladili si je, jezdili na nich. Váš mozek měl v hlavě uložené informace o tom, že jsou koně hodní a dobří a proto vaše podvědomí nemělo jediný důvod jakkoliv ovlivňovat vaše chování vůči koním. Pak se ale náhle jednoho dne stala nepříjemná nehoda: na jedné z obvyklých vyjížděk se kůň splaší, shodí vás ze sedla a vy se ošklivě poraníte! V tento moment váš mozek prožívá novou zkušenost, která má za následek určitou fyzickou bolest (např. zlomili jste si ruku) a zároveň i bolest psychickou (zklamání z toho, že vás kůň zradil ). Ve vašem mozku jsou tedy uloženy nové informace o koních - a sice, že koně jsou sice hodní, ale též mohou i ublížit. A jak ovlivní tato zkušenost naše další chování? Některé možná příliš neovlivní, některé naopak velmi mnoho. Tak například, od této doby, co se vám tato nehoda stala, už nikdy nenasednete na koně. Jak je to možné? Díky práce vašeho podvědomí. Když se uzdravíte z vašich poranění, opět se vydáte na ranč. Tentokrát však cítíte podivné chvění po těle a obavy z toho, aby se celá událost neopakovala. Vaše rány vás stále ještě bolí Chtěli by jste opět nasednou na koně a opět na něm jezdit, ale náhle - i když chcete sebevíc - nelze to! Jak je to možné? Vaše podvědomí si při pohledu na koně vybavuje bolestivé vzpomínky ukryté hluboko ve vašem nitru a aby vás ochránilo před další možnou újmou, zablokuje vaší snahu zkusit opět na koně nasednout! Vidíte, jak umí být podvědomí mocné? Mnohem mocnější, než jsme si kdy uvědomili! Podobný proces našeho podvědomí probíhal pak i v momentě, kdy jsme v úvodu článku četli knihu a zároveň šli otevřít dveře, na které někdo zazvonil; v momentě, kdy jsme slyšeli zvonek, naše podvědomí si okamžitě vybavilo z předešlých vzpomínek a zkušeností, že zvonek znamená host za dveřmi. A host za dveřmi znamená jít otevřít, proto nás naše podvědomí automaticky zvedlo z postele a rozpohybovalo nás směrem ke dveřím. Když jsme pak vstoupili do tmavé chodby, naše podvědomí si automaticky z předešlých zkušeností vybavilo, že jít po tmě může být nebezpečné a tak dalo zbytku těla potřebné impulsy k tomu, abychom v chodbě rozsvítili. A když jsme pak došli nakonec chodby, podvědomí nás automaticky přimělo nasadit si bačkory, neboť z minulých zkušeností si vybavilo, že být bosí znamená vysokou pravděpodobnost onemocnět. Vidíte, co všechno naše podvědomí obstarává? A jelikož jsme každý plný celou řadou nejrůznějších vzpomínek, zkušeností, nezdarů, neúspěchů a bolestí, naše podvědomí ovlivňuje naše chování doslova každou vteřinu.

6 Nedává vám to logiku? Nedivím se. Velká většina jedinců, kteří o funkci vědomí a podvědomí v našem mozku nikdy neslyšela, má ze začátku princip tohoto fenoménu pochopit a přijmout. Přesto existuje nepopiratelná skutečnost, že jsme velmi často otroky svého podvědomí a svých podvědomích přání více, než si dokážeme připustit. Tak například, nedávno jsem se dostal do debaty se svým dlouholetým známým, který mně velmi obšírně vyprávěl o tom, jak ho nebaví jeho současné zaměstnání. Povídal mi celé hodiny co je v zaměstnaní špatné, jak mizerně ho firma platí, jak ho firma nedoceňuje, jak by se svými kvalitami mohl dělat práci 3x lépe placenou. Pečlivě jsem si jeho slova vyslechnul a jako nestranný pozorovatel jsem mu musel dát ve velké většině všeho co povídal zapravdu. Tento muž pracuje jako programátor, mluví plynně anglicky a za své zkušenosti skutečně příliš dobře odměňován není, obzvláště vezmeme-li v potaz, že se jedná o vysoce žádanou profesi. Zeptal jsem se ho tedy na rovinu, proč již z práce dávno neodešel a nenašel si zaměstnání lepší a výnosnější. Známý mi odpověděl, že to udělá, že se k tomu právě definitivně rozhodnul, že odejít definitivně CHCE. Když jsme se sešli znovu po několika měsících, těšil jsem se, že již ke změně zaměstnání došlo a jak nadšeně mi bude tento dlouholetý přítel povídat jak úžasné zaměstnání si nyní se svými zkušenostmi a praxí našel. Jaký však omyl! Za těch několik měsíců se nic nezměnilo - známý stále setrvával ve své špatně placené práci, kterou upřímně nenáviděl. A to i přes to, že již před několika měsíci upřímně CHTĚL z práce odejít! Zaskočen touto událostí, začali jsme se o problému bavit více. Čím více jsme se bavili, tím více začaly na povrch vycházet skutečnosti, o kterých neměl ani jeden z nás při první debatě ponětí. Po dlouhé debatě jsme došli k závěru, že situace je trochu jiná. Ve skutečnosti se mému známému v práci docela líbí, pouze má pocit, že za svou práci není adekvátně odměňován. To co ve skutečnosti chce, není odejít z práce, ale dostat přidáno! Jelikož se však známý z předešlých podobných zkušeností bál odmítnutí své žádosti o zvýšení platu, raději začal tvrdit, že chce z práce odejít. Vidíte? Jaký názorný rozpor mezi vědomím a podvědomím! Zatím co vědomí tvrdí, že chcete změnit zaměstnání, podvědomí vám v tomto brání, protože ví, že ve skutečnosti chcete něco jiného, co však díky špatným zkušenostem z minulosti nedokážete realizovat. V konečném důsledku pak začnete chtít na vědomé úrovni něco, co ve skutečnosti není pravdivé přání, ale pouze důsledek zablokovaného podvědomí! Kdybychom se známým nezačali tuto debatu, pravděpodobně by si skutečnost o svém podvědomém přání uvědomil až za dlouhou dobu, nebo možná nikdy, ze zaměstnání by možná skutečně odešel a po chvilce byl docela možná opět nespokojený. Jelikož jsme však nalezli jádro pudla, podpořil jsem známého v žádosti o vyšší plat dodáním kuráže, ten o zvýšení platu požádal hned druhý den a dnes je velmi spokojeným a adekvátně placeným zaměstnancem v práci, která ho ve skutečnosti baví!

7 Podvědomí se dá přirovnat k obrovskému počítači, které se samo programuje po celý náš život. Čím se programuje? Vším, co kolem nás vidíme, vnímáme, vším, co je nám už odmalička naléváno do hlavy. Tento počítač pak na základě programů, které jsou do tohoto počítače celý život vlévány, ovlivňuje naše chování. Obecně se dá říci, že čím déle a častěji je nám takový program do hlavy naléván, tím více se takový stává pravdou pro nás samotné a ovlivňuje tak veškeré naše chování. Jedním z nejčastějších programů, který nám je již odmala vléván do hlavy, a tudíž do našeho počítače jménem podvědomí, je i program s názvem dělat chyby je špatné. Každý si zajisté pamatuje na bezpočet momentů, kdy byl potrestán za své chyby. Chybovali jsme ve škole, byli jsme odměňováni špatnými známkami a za ty pak následně doma odměňováni nejrůznějšími tresty. Chybovali jsme v práci a byli jsme odměňováni pokáráním, sníženým platem, nebo dokonce vyhazovem. Chybovat je špatné - toto je jeden z nejsilnějších programů zarytých v našich podvědomích. Co je důsledkem takové programování již odnepaměti? Skutečnost, že naše podvědomí není připraveno na obchodování, ve kterém jsou ztráty, nebo-li chyby přirozenou součástí úspěchu. Není divu, že je tolik těžké vyhrát nad vlastní psychikou a naučit se překonat strach z obchodování. V každém momentě, kdy vstupujeme do obchodu, vědomě víme, že můžeme ztratit naše peníze, což je obecně vnímáno jako chybování. Zkušenější obchodníci si sice uvědomují, že ztráty jsou přirozenou součástí obchodování, ale většinou pouze na vědomé úrovni. Otázkou však zůstává, zda-li je na něco takového naprogramované i naše podvědomí. To z velké většiny díky hlubokému naprogramování o špatnosti chybovat jakékoliv chyby nepřijímá a tak nás neustále brzdí v exekuci signálů a vstupování do trhu. Naše podvědomí je v rozporu s naším vědomím. Naše podvědomí má hluboce naprogramováno chybovat je špatné a proto se nás snaží automaticky ochraňovat od všeho, co by mohlo chyby a selhání přinést. Pokud tedy chceme vstoupit do obchodu a náhle nás něco zbrzdí, ruka se nám zasekne a my nejsme schopni odeslat příkaz brokerovi - pak je to důsledek našeho podvědomí, které má za úkol chránit nás od možného chybování. Tak bylo naše podvědomí programováno celý život a tak není divu, že i v obchodování dokáže naše chování takto výrazně ovlivňovat. Myšlení tradera je pro naše podvědomí nepřirozené. Řada obchodníků si myslí, že vítězit v trzích je úměrné obchodníkově inteligenci. Nespočet obchodníků se naivně a mylně domnívá, že úspěch v obchodování je důsledkem vysoké inteligence a že je možné trhy přechytračit. Takové myšlení je zcela mylné. Pro úspěšné obchodování jsou podstatné pouze dva aspekty: 1) naprosto přijmout na vědomé úrovni skutečnost, že jsou ztráty nedílnou součástí úspěšného obchodování; 2) naprosto přijmout tuto skutečnost i na úrovni podvědomé, nebo-li přeprogramovat naše podvědomí. Samozřejmě, tento proces musí být postupný - tzn. je třeba začít na vědomé úrovni a až později přejít k úrovní podvědomé.

8 Naučit se respektovat skutečnost, že jsou ztráty nedílnou součástí úspěšného obchodování, je na vědomé úrovni poměrně snadné. Jak? Jedním ze způsobů je například vzít jakýkoliv systém a ten otestovat na několika rozsáhlých vzorcích dat. Pokud i přes rozsáhlé množství ztrát končí ve výsledku profity, pak musí být každému jasné, že profitovat v konečném důsledku lze i se ztrátami. Není od věci zajímat se trochu o statistiku a nejrůznější pravděpodobnosti. Obchodování je hra s pravděpodobnostmi na vysoké úrovni a pokud dokážeme vyhledávat vysoké pravděpodobnosti, v rámci takových vstupovat do obchodů a vystupovat s malými ztrátami pokud se naše pravděpodobnost nepotvrdí nebo se zisky pokud se taková potvrdí a dokážeme z ní vytěžit maximum, pak budeme v konečném výsledku profitovat, nehledě na to, kolikrát naše pravděpodobnost nevyšla a my vystoupili se ztrátou. Správná kombinace technické analýzy a money-managementu vždy dokáže přinášet profity i s celou řadou ztrátových obchodů - a to je ten nejlepší způsob, jak přesvědčit své vědomé (racionální) já, že vydělávat lze i se ztrátami a že chybovat není v obchodování špatné. Emoce Pokud hovoříme o našich emocích jakožto nepříteli obchodování, je nutno podotknout, že se jedná o nepřítele, kterého není možné eliminovat. Každý člověk je (díkybohu) tvor plný nejrůznějších pocitů, citů a emocí a chtít být člověkem bez emocí je nemožné a samozřejmě i nelidské. Přesto však, pokud chceme úspěšně obchodovat, musíme se naše emoce naučit alespoň v maximální možné míře ovládat. Ovládat emoce je ve skutečnosti mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Vše, co je potřeba udělat, je naučit se uvědomovat si své vlastní nejrůznější pocity. Emoce řídí většinu našeho chování, většinu našich činů během dne. Emoce jsou naší přirozenou součástí a to natolik zarytou, že jsme naučeni naše emoce příliš nevnímat a neanalyzovat, ale pouze je nechat plynout na povrch. Samozřejmě, na tom opět není nic špatného - pokud se však naučíme jednotlivé emoce vnímat, pozorovat a rozeznávat, můžeme dosáhnout i drastického zlepšení v disciplinovanosti obchodování. Emoce pro nás začnou být tajemnou neznámou a jejich vnímání i postupné ovládání nám obchodování výrazně zjednoduší.

9 Soustředěnost Nedávná debata s již zmíněnými ztrácejícími obchodníky se nesla v duchu jednoho jednoznačného rysu všech zúčastněných: neustálé sledování příliš mnoha trhů najednou, příliš mnoha indikátorů najednou a přílišného těkání od jednoho trhu či indikátoru ke druhému. Velmi nerad bych se někoho dotknul, ale těkavý přístup je často povrchní způsob jak přistupovat k věcem a problémům. Je velmi jednoduché opustit něco, co se nám v daný moment zdá jakožto nefunkční a jít okamžitě hledat a zkoušet něco jiného. Co se ale namísto těkání zkusit se na daný indikátor zaměřit hlouběji a vytěžit z něho maximum? Co raději napnout svoji soustředěnost na maximum? Osobně mohu říci, že soustředit se pouze na jednu jedinou věc skutečně FUNGUJE. I mé obchodování bylo v začátcích velmi chaotické, čím více jsem se však začínal soustředit pouze na jednu jedinou věc, tím větší pokroky jsem dosahoval. A nejenom v minulosti. Stejné zkušenosti využívám dodnes. V nedávné době jsem například v diskusi na našem serveru narazil na systém Woodie CCI. Samozřejmě, jelikož jsem v oblasti obchodování neustále velmi zvídavý a miluji učit se čemukoliv novému, nedalo mi tento systém ihned neprověřit. První několikatero přečtení systému mi vtisklo do hlavy 8 patternů systému Woodie CCI, které když jsem si jenom tak pro zkoušku začal testovat, nadělovaly jednu ztrátu za druhou. Opustil jsem tedy 7 z těchto 8 patternů a začal se soustředit POUZE a jen na jediný. Výsledek? S plnou soustředěností jsem doslova během pád dnů tento jediný pattern vypiloval do podoby, kdy funguje s 80% úspěšností. Toto je pouze jeden z mnoha názorných případů toho, jak je koncentrace a soustředěnost důležitá. Pokud dokážete překročit svůj stín roztěkanosti a soustředit se hluboce na jednu jedinou věc, jediný indikátor, nebo jediný pattern - vaše úspěšnost rapidně povyroste. Mohu vám to garantovat! Jak tedy začít? Zcela jednoduše. Rozhodně už nyní máte vybraný alespoň jediný trh, který je vám malinko sympatičtější, než ostatní trhy. A zrovna tak věřím, že již nyní má každý vybraný pattern nebo indikátor, kterému fandí tak trochu více, než ostatním. Zkuste se tedy na nějakou dobu - řekněme na měsíc - zaměřit pouze a jen na tento trh a tento pattern. Já vím, zní to jako rada co se snadno řekne a nesnadno aplikuje. Lepší radu však pro vás nemám. Kdybych měl, věřte mi, že bych se podělil. Přesto, jeden jediný měsíc ve vašem životě příliš neznamená. Proto měsíc jedinému trhu a jediným přístupem obětujte a v rámci takového měsíce se pokuste poznat trh i pattern/indikátor co nejhlouběji dokážete. A myslím tím skutečně co nejhlouběji! Zkoumejte a testujte cokoliv vás napadne, avšak soustřeďte se pouze a jen na jediný trh a jediný pattern/indikátor.

10 Zodpovědnost Nezodpovědné obchodování je takové, kdy si plně, upřímně a hluboce uvnitř sebe nejsme schopni uvědomit veškeré následky i důvody našeho tradingu. Nezodpovědné obchodování je takové, kdy si plně neuvědomujeme, že náš trading je zcela seriózní záležitost, při které máme zodpovědnost k sobě i k našim blízkým, kteří jsou nebo budou v budoucnu na příjmech z našich obchodů do určité míry závislí. Nezodpovědné obchodování je takové, kdy nejsme schopni a připraveni plně přijmout veškeré následky našeho obchodování. I když mohou výše uvedené řádky znít tak trochu jako moralizování, není radno zodpovědnost jakkoliv podceňovat. Pokud si člověk plně neuvědomí zodpovědnost za své počínání a veškeré možné důsledky, jeho počínání bude vždy o poznání lehkovážnější. A lehkovážné počínání může být v tradingu velmi bolestné. Psychologie člověka je však i v ohledu zodpovědnosti velmi zrádná. Mnoho obchodníků se domnívá respektive si nalhává, že jejich přístup k obchodování zodpovědný je. Je velmi snadné přesvědčit sám sebe o tom, že mé počínání je plně zodpovědné, není však již tak snadné cítit plné přesvědčení o zodpovědnosti svého počínání uvnitř sebe. Dalším skvělým benefitem přijetí plné zodpovědnosti za naše obchodování je fakt, že obchodník zcela si uvědomující zodpovědnost za své obchodování oplývá daleko větší disciplínou. Zodpovědnost k vysoké disciplinovanosti svou podstatou doslova nutí - a vysoce disciplinovaný obchodník je většinou s velmi vysokou pravděpodobností ziskový obchodník. Pracovat tedy na co nejvyšším přijmutí zodpovědnosti v tradingu je skvělý způsob, jak získat obrovskou výhodu před ostatními obchodníky. Přijímání plné zodpovědnosti za naše obchodování je v první řadě proces relativně dlouhodobý. Samotnému mě trvalo dosažení potřebné úrovně mnoho měsíců a stálo nemalé úsilí. Z dnešního pohledu si však čím dál tím více uvědomuji, jak výrazně může přijetí zodpovědnosti za naše obchodování pomoci stát se lepším traderem, a proto je zodpovědnost jednou z hlavních vlastností, které si u sebe neustále hlídám. Hledání a uvědomování si zodpovědnosti je vysoce individuální záležitost a u každého zřejmě bude proces trochu jiný. Mnoho lidí navíc již ví ze svého podnikání nebo zaměstnání, co vůbec slovo zodpovědnost obnáší. Pro takové jedince je zřejmě proces uvědomování si zodpovědnosti v rámci obchodování relativně samozřejmá záležitost a tito jedinci zřejmě již příliš práce na sobě samotných nepotřebují. V mém případě však byla záležitost dosti rozdílná - jakožto člověk částečně uměleckého založení a svobodomyslného myšlení byl pro mě pojem zodpovědnost velmi náročný a potřeboval jsem v tomto ohledu mnoho práce na sobě samotném.

11 Krok 1 Přesvědčte sami sebe, že trading bude v budoucnu jedním z hlavních příjmů vašeho rodinného rozpočtu. Skutečně však pracujte na takovém sebepřesvědčení do důrazné hloubky. Představujte si, jak takový život bude vypadat. Nemyslím však ležení na pláži. Představujte si, jak bude váš život profesionálního tradera vypadat z čistě pracovního pohledu. Jak a od kdy do kdy budete analyzovat trhy. Kdy budete mít na trading vyčleněné pracovní hodiny. Jak budete zvládat měsíce, kdy nic nevyděláte. Jak budete zvládat měsíce, kdy vyděláte ohromnou spoustu peněz. Jak a kolik budete ze zisků čerpat pro rodinné výdaje a kolik dávat bokem na špatné měsíce. Představujte si každičký detail. Zkuste se uvnitř své hlavy co nejvíce přesvědčit o tom, že vás bude trading živit. Pokuste se však vyvarovat co nejvíce nalhávání si, buďte maximálně realističtí a na základě veškerých současných zkušeností a poznatků si svůj život tradera formujte v hlavě. Samozřejmě, s průběhem času, jak budete sbírat nové a nové zkušenosti a poznatky, se bude vize vás jakožto profesionálního tradera různě měnit. To je naprosto v pořádku. Zásadní je být neustále přesvědčený, že bude trading jedním z hlavních příjmů vaší domácnosti a mít takovou vizi v hlavě co nejvíce uskutečněnou. Pamatujte, co si představíte přesvědčivě a reálně ve vaší mysli, to se s vysokou pravděpodobností jednou naplní. Tento krok je třeba aplikovat dlouhodobě. Pokud však budete na tomto kroku pracovat, postupně se budete s představou profesionálního obchodníka natolik sžívat, že vám potřeba zodpovědnosti začne sama vyplouvat na povrch. Krok 2 Začněte být zodpovědní v co nejvíce oblastech vašeho života. Toto je skvělý způsob, jak se zodpovědnosti učit. Snažte se svědomitě a zodpovědně dělat i jiné úkoly. Ať už v práci, nebo v rámci rodiny. Zodpovědnost je třeba pěstovat tréningem - a toto je jeden ze skvělých způsobů, jak se neustále učit a psychicky připravovat na úspěšný trading. Opět, pamatujte, že se jedná o dlouhodobý proces. Krok 3 Pokud umíte anglicky, snažte se co nejvíce číst knihy úspěšných traderů (například skvělou knihu Market Wizards) a při čtení příběhů úspěšných se soustřeďte na jejich postoj k zodpovědnosti. Toto je skvělá inspirace, jak si důležitost zodpovědnosti co nejvíce uvědomovat. Krok 4 Před každým obchodem se sami zeptejte: je ode mě dostatečně zodpovědné brát právě tento obchod? Pokud se začnete dívat na obchodování tímto pohledem, již brzy zjistíte jednu úžasnou věc: podvědomě začnete brát obchody skutečně jen s vysokou pravděpodobností úspěchu. Vaše zodpovědnost vás pomalu ale jistě přestane pouštět do obchodů nemasnýchneslaných. Jakožto zodpovědný jedinec budete brát pouze obchody, které pro vás neznamenají přílišné ohrožení vašeho kapitálu. S takovým přístupem pak začnete zároveň zdokonalovat i trpělivost - další velmi důležitou vlastnost pro úspěšné obchodování.

12 Ztráty Ztráty jsou nedílnou součástí úspěšného obchodníka. Kolikrát jste už toto slyšeli? Určitě mnohokrát. Ztráty je zkrátka a dobře nutné chápat jako přirozenou součást obchodování, a jakákoliv snaha vyhnout se ztrátám povede nutně vždy pouze k nekonečné frustraci. Se ztrátami je třeba počítat již od samého začátku - o tom není pochyb. Pokud však dokážeme dodržovat správná pravidla money-managamentu, můžeme vydělávat i v případě většího počtu ztrátových obchodů než ziskových. Neschopnost přijmout ztrátu může vést u mnoha obchodníků až do té míry, že díky neschopnosti a neochotě přijmout ztrátu setrvá obchodník ve ztrátové pozici v naivní víře, že se obchod přeci musí jednou obrátit. Skutečně mě nestačí udivovat, kolik obchodníků je schopno takto uvažovat. NIKDY a NIKDE není psáno, že se trh skutečně otočí, a tak čekání na otočku, která přeci musí přijít, stálo mnoho obchodníků s takovýmto uvažováním celé jmění. Takže setrvávat v pozici déle, než nám káže náš předem definovaný a do trhu posazený stop-loss, je naprosto jistá ztráta, vedoucí do finančních pekel. Tečka. Pojďme se však podívat na další negativní efekt neschopnosti přijímat ztráty. Tomuto efektu já říkám druhá ztráta. Čím nám tato druhá ztráta vznikne? Řada obchodníků je po každém ztrátovém obchodě natolik ochromena, že mají velké problémy vzít další obchod. A zde vidím mnohem větší nebezpečí a mnohem větší riziko, než tu a tam inkasovat pár stovek ztrát přesně definovaných stop-lossem. Jak mi rozhodně mnozí z vás z vlastní zkušenosti potvrdí, jako by tomu strýček Naschválníček chtěl, další obchod - přesně ten, který jsme díky našemu ochromení z minulé ztráty nevzali - bývá velmi často jako naschvál ziskový, a to dokonce velmi ziskový. Jenomže my v takovém obchodě zrovna nejsme, a tak vlastně zažíváme další ztrátu. Nejedná se sice o ztrátu v pravém slova smyslu, ale koukněte na ten rozdíl: po prvním ztrátovém obchodě jsme řekněme Ve druhém obchodě, který byl ziskový, a který jsme nevzali, jsme mohli vydělat řekněme 600 USD. Celkově bychom tedy byli ve zisku 400 USD. Jenomže my jsme stále ve ztrátě -200 USD. Z tohoto pohledu vidím ochromení ze ztráty až do té podoby, že nevezmeme další obchod jako zcela zásadní a velmi vážný problém z pohledu obchodníkova účtu.

13 Samozřejmě, snadno se říká je třeba vzít hned následující obchod po každé ztrátě. Ono to tak jednoduché není - kdo ví o čem mluvím, rozhodně potvrdí. Přesto je však možné psychologicky zmírnit dopad ztrát. Jak? Jednoduše tak, že budeme každý svůj obchod již dopředu plánovat jako ztrátu. Zní vám to nesmyslně? Z psychologického hlediska je toto pravděpodobně nejlogičtější krok, jaký obchodník může udělat. Nechci zde příliš zabředávat do hloubky psychologie, ale neschopnost vzít další obchod vzniká díky něčemu, čemu se říká neurotický konflikt. Tyto neurotické konflikty pak v naší hlavě vznikají vždy na základě určitých nenaplněných představ; rozhodně to znáte: kdykoliv si něco představujete a ono se stane něco úplně jiného, než jste si představovali, jste z toho přinejmenším rozladění. Jste rozladění proto, že ve vaší hlavě právě probíhá neurotický konflikt. Takovýto neurotický konflikt pak může trvat i delší dobu - někdy dokonce i léta - a majiteli takovéhoto neurotického konfliktu natropit celou řadu problémů. V případě obchodníka - neurotický konflikt většinou trvá minimálně do dalšího obchodu, a tak díky neurotickému konfliktu prožíváme určité rozladění, které nás blokuje ve snaze vzít další obchod. Abych se to pokusil popsat ještě jednodušeji: určitě mi potvrdíte, že většinou když se rozhodnete vstoupit do nějakého obchodu, již si obchod dopředu představujete jít vašim plánovaným směrem, ideálně až k vámi vysoce zvolenému targetu. Jenomže obchod se jako na potvoru otočí, a vyhodí vás se ztrátou. Co se stane? V naší mysli vznikne neurotický konflikt. Naše představy nebyly naplněny, a tak zažíváme stav určitého ochromení mysli, který nás blokuje ve snaze vzít další obchod. Nyní se ale zkusme na celý proces podívat z druhé strany. Řekněme, že už od začátku plánujeme obchod jako jasně ztrátový. Zkrátka a dobře počítáme s tím, že obchod se nepovede, bude to ztráta a my tuto ztrátu už nyní dopředu odepisujeme. Co se stane v naší hlavě v momentě, kdy skutečně ztrátu zažijeme? Nemělo by se stát prakticky nic. Naše mysl neprožívá žádný neurotický konflikt, neboť se děje něco, na co jsme byli připraveni. Tudíž nejsme jakkoliv ochromeni pro další obchod a můžeme s klidem pokračovat dále. A pokud se obchod povede a vydělá nám peníze? Správně bychom i zde měli hovořit o neurotickém konfliktu - vždyť jsme plánovali ztrátu a zažili zisk. Jenomže v tomto případě se jedná o neurotický konflikt v podobě velmi příjemného a milého překvapení, které nás asi jenom těžko dokáže rozladit a zabránit nám vzít další obchod.

14 Člověk je jako počítač, jehož program se vyvíjí od prvního dne narození. Aniž bychom si to uvědomovali, naše chování je ve skutečnosti naprogramované. I když si na vědomé úrovni myslíme, že se chováme tak, jak sami chceme, je toto pravda pouze z části. Ve skutečnosti je naše chování ovlivňováno silně zarytými programy v našem podvědomí (podvědomím jsme se již zabývali několikrát ve starších kapitolách tohoto seriálu), které nás často nutí chovat se určitým způsobem, aniž bychom si to plně uvědomovali. Stačí vzít malý příklad. Řekněme, že pocházíte z křesťanské rodiny a odmalička jste vedeni svým okolím k víře v Boha. Ať tedy chcete nebo ne, do vaší mysli je vprogramováno mnoho pravd, které vás nutí chovat se v určitých situacích určitým způsobem. Například chodit každé Vánoce na Štědrý den do kostela. Jedněm to může připadat jako nesmyslný nápad co pohledávat uprostřed zimy ve velmi studeném kamenném kostele, kde vám od nohou mrznou i kosti a kde dvě hodiny posloucháte něco, co vás příliš nezajímá. Pro druhé zase může být Vánoční chození do kostela určitou povinností nebo řekněme slušností, která staví bokem veškeré racionální úvahy o zimě a zajímavosti farářova výkladu a podvědomě nám říká, že taková věc je správná a že nám pomáhá být lepšími lidmi. Netroufám si soudit, zda-li ano nebo ne, to mi nepřísluší. Bezpečně však vím, že je toto pouze jednou z ukázek toho, jak řada našeho chování může být v podvědomí naprogramována mnoha nejrůznějšími vlivy v naší výchově a prostředím, ve kterém se dlouhodobě pohybujeme. Ještě jednou podotýkám je to pouze příklad, není to žádný osobní postoj k tomu, zda-li je špatné nebo dobré mít v podvědomí naprogramováno, že chodit na Vánoce do kostela je správné. Nyní když se zamyslíme nad tím, co vše je nám odmalička naším okolím, našimi rodiči, učiteli ve škole, médii a já nevím kým vším ještě dlouhodobě programováno, pak řada z nás pravděpodobně dojde k následujícímu seznamu: Choďte do školy a dobře se učte. Dobré vzdělání vám zajistí dobrou práci. Najděte si dobou a slušně placenou práci. Ta vám zajistí budoucnost. Chodit do práce je správné. Neriskujte. Žijte bezpečně. Peníze kazí charakter. Abychom vydělali mnoho peněz, musíme tvrdě pracovat.

15 Pravděpodobně každý musí souhlasit, že toto jsou hodnoty, které jsou nám do hlavy vlévány již od útlého věku a které ať chceme nebo ne, nevědomky řídí náš život. Jelikož máme tyto pravdy v sobě hluboce zakořeněné, domníváme se, že žít dle nich je správné a že s těmito pravidly bude náš život bezpečný a kvalitní. Cítíme se ohrožení kdykoliv, když některé z těchto pravidel příliš nenaplňujeme nebo se nám takové nedaří naplnit. Naše chování jede v rámci programu, který do nás okolí příliš dlouhou dobu vkládalo. Nyní se ale pojďme kouknout na trochu jiná pravidla a sice na pravidla spekulativního businessu. Základní pravidla by mohla znít zhruba následovně: - Zapomeňte na to, že by jste kdy byli zaměstnanci nějaké firmy. - Chodit do práce je nesmysl. Život je příliš krátký na to, abychom jej trávili v zaměstnání. - Riskujte. Hrát život bezpečně je nesmysl, na kterém nikdy nezbohatnete. - Peníze jsou skvělá věc. Můžete si za ně koupit spoustu věcí. Můžete mít svobodu a dělat si co chcete. - Můžeme vydělat milióny a přitom nepracovat více jak pár desítek minut denně. Nyní se vsadím, že čtení těchto nových pravidel v mnohých z vás vyvolalo určité protichůdné pocity nebo vás dokonce pobouřilo. Toto je pouze dalším důkazem toho, že naše mysl je příliš naprogramována na jeden určitý druh programu a příliš neschopna přijmout program jiný. A právě zde se rodí problémy v psychologii našeho obchodování. Pokud nás jeden program, který je do nás vléván dlouhá léta, nutí dělat jednu věc, pak pro nás může být příliš obtížné začít se chovat dle jiného programu. Výsledkem pak je naše snaha spekulovat tak, jako by to bylo dle nového programu, ale přitom naše podvědomí je stále řízeno starým programem. Naše nové já říká na vědomé úrovni vezmi obchod a zariskuj kdo neriskuje, nezíská. Ale naše podvědomí, příliš dlouhou dobu programované konkrétním programem nám v obchodu zabrání, aniž bychom si přesně dokázali vysvětlit proč. Přitom důvod je jednoduchý program podvědomí říká, že riskovat je špatné a proto nás podvědomě donutí obchod neudělat. V ten moment přestáváme být disciplinovanými a konsistentními obchodníky a začínáme ztrácet. Jak z takovéhoto kruhu ven? Jedná se o proces, který pro mnohé může být zcela nemyslitelný. Jedná se totiž o proces, u kterého musíme vymazat náš starý program a vložit program nový. Takový proces trvá minimálně několik měsíců, u někoho i několik let. Avšak pouze správný program v naší hlavě nás může naučit být opravdu dobrými a bohatými tradery. Pokud by se někdo rozhodnul na tuto nesnadnou cestu nového programu podvědomí vydat, pak by měl začít odbouráváním starého programu. Jak? Například tak, že se začne dívat na staré zažité pravdy novýma očima:

16 Choďte do školy a dobře se učte. Dobré vzdělání vám zajistí dobrou práci. Mám mnoho přátel s neuvěřitelným vzděláním. Jedna má známá má dva doktoráty. Jiná má známá má dvě vysoké školy. Obě vydělávají kolem 25 tisíc korun měsíčně. Jiná má známá dokázala současně vystudovat vysokou školu ekonomickou a práva. Navíc hovoří plynně 4 jazyky. Dnes pracuje za cca 40 tisíc korun měsíčně. Můj kamarád vystudoval medicínu. Další léta pracoval na nejrůznějších atestacích, praxích a já nevím čím vším ještě. Dnes pracuje v nemocnici za kč měsíčně. Můj známý v USA absolvoval pouze obyčejnou střední školu. Dnes vydělává v komoditách více jak USD ročně. Řekněte mi prosím někdo, kde je ukrytá ona záhadná spojitost dobré vzdělání = slušně placená práce. Já jí nikde nevidím. A to se vážně snažím. Dobré vzdělání nám dobře placenou práci (většinou) nezajistí. Najděte si dobou a slušně placenou práci. Ta vám zajistí budoucnost. Vaše práce zajistí budoucnost pouze státu a možná vaší firmě. Stát miluje zaměstnance. Z jejich výplaty si zcela legálně bere třetinu až polovinu a to ještě dříve, než uvidí peníze samotní zaměstnanci. Čím více zaměstnaných, tím větší jistota pro stát. Vaše firma má ráda dobré zaměstnance. Čím více jí vyděláváte, tím více vás platí. Avšak existuje zde slušný nepoměr. Pokud firmě vyděláváte 50 tisíc měsíčně, bude vám platit řekněme 20 tisíc měsíčně. Pokud budete dřít, ve firmě trávit celé dny, večery a víkendy a firmě budete vydělávat 200 tisíc měsíčně, bude vám firma platit možná 50 tisíc měsíčně. Dost malá satisfakce na to, že za vás bohatnou jiní. Stát a firma se mají za vaší práci skvěle. Ten, kdo vydělá nejméně, jste vy. Nemluvě o tom, že vám práce žádnou budoucnost nezajistí. Firma může kdykoliv zkrachovat. Nebo se objeví někdo mladší a lepší než vy a výpověď nenechá na sebe dlouho čekat. Dokonce ani státní zaměstnanci nemají svojí budoucnost příliš jistou. Trendy propouštění se začínají projevovat i ve státních sférách. Obchodovat komodity je také nejisté. Ale alespoň v nich můžete zbohatnout. Jako průměrný zaměstnanec nikdy nezbohatnete. Neznám nikoho, kdo by jako zaměstnanec zbohatnul. Vy snad ano? Zaměstnání i komodity jsou dvě nejistoty. Každá však nabízí zcela odlišné světy. Chodit do práce je správné. Pro stát a vaší firmu. Oba na tom bohatnou. Kdo na tom tratí jste vy a vaše rodina. I obchodníci musí chodit do práce. Například já jakožto intradenní obchodník trávím u počítače 7 hodin denně. Avšak pracuji jen a jen pro sebe a navíc v pohodlí a teple domova, se svými blízkými kolem sebe. Bez šéfa a dotěrných podřízených. Jeden nemusí chodit do práce k tomu, aby si vydělával na živobytí.

17 Neriskujte. Žijte bezpečně. A pomáhejte tak bohatnout druhým. Pocit bezpečí je skvělý business. Bohatnou na něm pojišťovny, banky a mnoho jiných. Na druhou stranu vážně si myslíte, že nějaké bezpečí existuje? Vaše banka může zkrachovat každým dnem. Známe to. Vaše podílové listy vás připraví o veškerý zisk na poplatcích. Vaše pojistka za vyplavený byt nemusí být uznána, protože jste přehlídli malou klauzuli miniaturním písmem napsanou dole na pojistné smlouvě. Nic na světě není bezpečné. Žít bezpečně je iluze, kterou si draze kupujeme. Bez risku není výhry. Kolikrát jste museli riskovat schůzku nebo rande s nejistým výsledkem, než jste našli toho pravého partnera / partnerku? Kdo chce žít bezpečně, nikdy se nedočká bohatství. Tečka. Peníze kazí charakter. Nezní náhodou skutečná pravda nedostatek peněz kazí charakter? Proč se lidé dopouštějí podvodů, lží a vražd? Protože mají dostatek peněz, nebo protože mají nedostatek peněz? Vsadím se, že pokud bychom se pokusili obě kategorie vyjádřit procentuálně, bylo by daleko více závažných prohřešků na straně těch, kteří mají peněz nedostatek, než na straně těch, kteří jich mají dostatek. Abychom vydělali mnoho peněz, musíme tvrdě pracovat. Před mnoha lety jsem byl natolik naivní, že jsem se tímto nesmyslem snažil řídit. S kamarádkou jsme rozjeli vlastní firmu, na které jsme dřeli 18 hodin denně. Vydělali jsme mnoho peněz? Jeden rok jsme si každý vydělali téměř dva miliony. Jenomže předchozí 2 roky jsme vydělali pár desítek tisíc korun. Podtrženo sečteno - mnoho tvrdé práce a velmi, velmi průměrné výsledky. Můj táta pracuje velmi tvrdě. Od rána do večera. Někdy i víkendy. Jeho plat ale jeho práci ani zdaleka neodpovídá. Vážně nevím, kde se vzalo heslo tvrdá práce = více peněz. Většina milionářů, co jsem kdy poznal, tráví čas na golfu, u moře nebo s rodinou. Jejich život je velmi vzdálený od tvrdé práce. Přesto na jejich účty teče každý rok mnoho peněz. Toto je tedy nabídka možného nového pohledu na určité zažité pravdy. Prosím, nechápejte mě špatně. Nerad bych, aby tento článek někoho pobouřil nebo mu dal mylný pocit, že se zde snažím říkat, jak špatně žijeme naše životy nebo snad někoho někam manipulovat. Ony zažité pravdy jsou velmi důležité pro fungování ekonomiky, společnosti, světa. Jelikož zde existují mnoho let, bude na nich bezesporu i mnoho dobrého. Co jsem se však zde pokusil říci je, že povolání spekulanta vyžaduje jiné pravdy. Pro úspěšné spekulování potřebujeme nový program. Takový, který nebude v konfliktu s naším tradingem a nebude nás zbytečně brzdit od obchodů. Je na každém, zda-li bude ochotný a schopný ten starý vymazat a nainstalovat nový. Je to nelehký úkol. Ale stojí za to.

18 Podvědomí a risk Riziko v obchodování na finančních trzích spočívá, dle většiny, v tom, že: a) můžeme v trzích ztratit peníze b) nikdy nevíme, co se stane, takže vstupujeme do velké nejistoty Velmi hezké. Většina bohužel není schopna ponořit se do problému hlouběji. Skutečnost je totiž taková, že spekulování na finančních trzích je naprosto stejně riskantní jako cokoliv jiného v životě. Jistý můj známý vlastní menší reklamní agenturu. Jeho hlavní náplní je účastnit se velké řady tendrů, nebo-li výběrových řízení na nejrůznější kampaně. Se svým známým jsme se nedávno bavili o tom, co kdo děláme. Když jsem mu popsal svou práci spekulanta, ťukal se na hlavu a říkal, že jsem totální blázen. Když jsem se zeptal na jeho profesi blíže já, začal mi povídat o tom, jak vlastně jeho tendry fungují. Obvykle je obesláno 5 agentur, většinou však i více řekněme do 8. Tyto obeslané agentury pak pracují na klientově zadání a tvoří jim návrhy strategií a kreativního zpracování. Je to proces, který zabere vždy zhruba několik týdnů a kterého se účastní určitá skupina lidí řekněme 4-6. Někteří z nich jsou zaměstnanci agentury, někteří z nich jsou externí spolupracovníci. Náklady na jeden tender se tedy pohybují v řádu desetitisíc a někdy až statisíc korun. Pojďme si to tedy shrnout: pravděpodobnost úspěšnosti výhry je cca %. Každý tender stojí desetitisíce až statisíce, které platí jen a jen agentura. Kvůli tendru skupina lidí tráví v agentuře dny, noci a víkendy. A teď to nejlepší zhruba 20% klientů v budoucnu nakonec vůbec za případný vyhraný tender vůbec nezaplatí, nebo se z nich peníze tahají celé roky. Na druhou stranu, mé obchody mi nabízejí poměrně stabilní pravděpodobnost 45 %. Můj risk je předem definovaný a pohybuje se v řádu stovek až tisíců korun. Na svých obchodech pracuji maximálně 7 hodin denně a nikdy ne o víkendu. Pokud můj obchod vyjde, své peníze VŽDY dostanu okamžitě. Když jsem svého známého vyslechnul, musel jsem se na čelo ťukat já.

19 Pojďme však dále. Mnoho lidí žije v naprosto mylné iluzi, že když žijí své životy podle pravidel většiny, pak moc neriskují, žijí své životy bezpečně a nemůže se jim nic stát. Mnoho lidí je o konceptu svého bezpečného života natolik pevně přesvědčeno, že nikdy nechtějí ani koutkem ucha slyšet slova jako trhy a spekulace, ale přitom s klidným svědomím jdou a udělají tak obrovský riskantní krok, až mě chlupy stávají hrůzou na pokožce. Jaký krok? Třeba takový, že si vezmou půjčku na byt. Většina lidí si asi neuvědomuje, že půjčka na byt je kolikrát mnohem rizikovější investice, než spekulace na trzích. Pokud si vezmu 2 miliony korun úvěr na byt na dobu 20 let, mohou být mé následky jednou doslova katastrofální. Předně, jakmile přestanu splácet svůj byt, banka mi jej zabaví a NIKDY mi již nevrátí mé zaplacené peníze. Mnoho lidí se domnívá, že nic takového se jim stát nemůže. Skutečně mi není jasné, jak si někdo může být jistý svojí budoucností za 20 let. Já si nejsem jistý v případě svých obchodů ani tím, co bude za 5 minut, až trh zobrazí další úsečku na mém 5 minutovém grafu. Co bude za 20 let neví NIKDO. Už za pouhých pár měsíců vůbec nemusí existovat firma, ve které právě lidé s úvěrem na krku pracují. Kdykoliv může přijít nenadálá ekonomická situace, která způsobí mohutné propouštění ve všech oblastech nebo obří inflaci. Historie je plná obdobných případů a podobné případy se s jistotou opakují. V průběhu 20 let bude vše vypadat úplně jinak a já nevidím jediný důvod si myslet, že budu schopen třeba i za 10 let splácet svůj úvěr. Když se kouknu na všechna pro a proti, nemohu si pomoci, ale spíše vidím šance, že o svůj byt i se všemi penězi přijdu, než ne. Abych neplácal do vzduchu. Jistý můj známý pracuje v nadnárodní bance. I když se o tom příliš nemluví a jedná se o skrytou pravdu, skutečností je, že některé banky vydělávají gigantické peníze nikoliv na poplatcích a úrocích za úvěry, ale na tom, že inkasují tu a tam pár set tisíc až miliónů za byt nebo dům, který později zabaví a prodají znovu. Toto je miliardový business. Navíc s politováním naprosto legální. Lidé však nechtějí slyšet jak riskantní je byt nebo dům na hypotéku. Lidé raději chtějí věřit krásným reklamám plným usměvavých lidí se střechou nad hlavou a sebeklamu o tom, že není důvod, proč by i za 20 let neměli mít své momentálně jisté a dobře placené zaměstnání. Skvělá iluze, na které profitují banky, stát a na které více často než se může zdát ztrácejí obyčejní lidé. Co je v porovnáním s tímto riskovat pár babek v trzích, navíc když mám dlouhodobě pravděpodobnost na své straně a výsledek svého riskantního počínání znám mnohem dříve, než za 20 let.

20 Můžeme však jít ještě dále v tom, jak mnoho riskujeme v našich životech s šancemi menšími než v trzích a považujeme to za zcela správné. Například snaha dostat se na vysokou školu. Na mnohých školách se hlásí několik tisíc studentů a počet přijatých bývá kolem 100 uchazečů. Šance 10 %. Naše snaha dostat se na školu však stojí mnoho peněz, času i úsilí. Skripta. Kurzy. Doučování. A já nevím co vše ještě. Samozřejmě, že je nutné podobná rizika podstupovat. Co však chci ukázat je, jak slepě věříme, že jsou trhy abnormálně riskantní, přičemž v nich máme mnohokrát vyšší šance, než v jiných oblastech života. Naprosto samostatnou kapitolou je pak skutečně sféra podnikání. Kdykoliv někomu řeknu, že v trzích 80 % lidí dlouhodobě neuspěje, mají mě všichni za blázna. Když jim řeknu, že dlouhodobá studie ukazuje, že více jak 80% podnikání nevydrží déle jak 5 let, jen tiše mlčí. Mnoho mých známých má za sebou už tolik různých podnikání, až se jednomu srdce svírá. Lidé slepě věří povídačkám o tom, jak mnozí ztratili v trzích celé své jmění. Žijí v demagogické utopii, že takto se v trzích končí. Já neznám nikoho, kdo by nechal v trzích celé své jmění. Znám lidi, kteří prodělali mnoho peněz, ale nikoho, kdo by přišel o celé své jmění. Zato znám mnoho lidí kolem sebe, kterým zkrachovala firma, nyní mají zablokované účty, dluží dodavatelům, státu a všude kolem kam se podívají. Nervy mají na dranc, život v troskách a žádnou perspektivu před sebou. Zdá se, že takovéto případy jsou pro masu naprosto v pořádku. Ale běda, pokud někdo řekne, že chce spekulovat na finančních trzích. Taková věc je zapovězená a může jednoho stát celé jmění! Kousek od domu kde bydlím koupil před 3 lety jistý muž cukrárnu. Za vybavení a rekonstrukci zaplatil 3 miliony korun. Cukrárna mu nejede. Každý měsíc jí dotuje až korunami. Přesto stále podniká ve slepé víře, že zlé časy pominou. Docházejí mu peníze, nestačí splácet úvěry a brzy skončí. Osobně jsem nikdy neměl rok, ve kterém bych v trzích ztrácel korun každý měsíc. I kdybych chtěl, tak s trochou rozumu a přípravy neztratím v trzích tolik peněz a tak rychle jako tento muž. Minulý týden jsem viděl v televizi reportáž o tom, jak o těžbu lesů bojuje na jeden tendr přes 20 společností. Šance méně jak 5 procent, obrovské náklady na lobby, projekty, apod. Tak mizerné šance mám v trzích málokdy. Samostatnou kapitolou lidského života jsou pak různé vsázky, sportky, apod. Mít šance jedna ku několika miliónům a přesto bezhlavě vyhodit peníze za nějaký tiket to skutečně považuji za vrchol neuváženosti. Nevím kde vznikla demagogie že obchodovat na finančních trzích je abnormálně rizikové. Každopádně jsme to slyšeli tolikrát, že naše podvědomí tuto pravdu chtě-nechtě přijalo a nyní blokuje řadu našich obchodů a naší cestu za úspěchem.

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara, 2009 EastBiz Corporation, 2009 Editace: Petr Hyťha, DiS. Jazyková korektura: Dušan

Více

ÚVOD DO SVĚTA OBCHODOVÁNÍ

ÚVOD DO SVĚTA OBCHODOVÁNÍ PROFITY.cz kurzy obchodování na světových burzách ÚVOD DO SVĚTA OBCHODOVÁNÍ Bašty 416/8 602 00 Brno +420 730 69 22 55 1 Úvod do světa obchodování Úvod do světa obchodování komodit Úvod V tisku, na internetu

Více

Škola obchodníka I. Stanovte si cíle

Škola obchodníka I. Stanovte si cíle Škola obchodníka I. Stanovte si cíle Sestavení plánů a cílů je prvotní a nejdůležitější částí jakékoliv lidské činnosti. Úspěch totiž začíná určením toho, čeho chceme v životě dosáhnout. "Musíte vzít zodpovědnost

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek

Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek Když padne výzva jmenujte úspěšného investora, drtivá většina lidí zajímajících

Více

Online Trading Manual

Online Trading Manual Online Trading Manual pro ziskové a bezpečné podnikání na finančních trzích. Nepostradatelná příručka pro profesionální obchodníky spekulující na světových burzách. Akcie, Akciové indexy, Komodity, CFD,

Více

Žabža, Hartman, Záruba a spol. vám poradí, kam investovat své těžce vydělané peníze

Žabža, Hartman, Záruba a spol. vám poradí, kam investovat své těžce vydělané peníze Speciální letní dvojčíslo N.7 ČERVENEC - SRPEN 2015 CENA 149 Kč Žabža, Hartman, Záruba a spol. vám poradí, kam investovat své těžce vydělané peníze + Velký rozhovor s Ondřejem Bartošem z Credo Ventures

Více

Skrytý alkoholismus. Jana Levová. Začněte běhat a očistěte svoji mysl. » Proč ženy neumí pracovat s penězi?« Rozhovor měsíce: Novodobý ženský mor

Skrytý alkoholismus. Jana Levová. Začněte běhat a očistěte svoji mysl. » Proč ženy neumí pracovat s penězi?« Rozhovor měsíce: Novodobý ženský mor Ročník VIII, vydání 56, březen 2013 Měsíčník o tom, jak si udržovat pohodu v práci» ve zdraví» v penězích» ve vztazích Jana Levová Rozhovor měsíce:» Proč ženy neumí pracovat s penězi?«skrytý alkoholismus

Více

Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky

Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky Organizace pro pomoc uprchlíkům 2013 Začátek ve svém Brožura pro cizinky začínající podnikatelky Editorka: Blanka Tollarová Autoři: Jan

Více

OBCHODOVÁNÍ NA BURZE. (trading)

OBCHODOVÁNÍ NA BURZE. (trading) OBCHODOVÁNÍ NA BURZE (trading) FOREX FOREX = International Interbank FOReign Exchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami. Gigantické objemy obchodů na Forexu vytvářejí banky,

Více

OBCHODOVÁNÍ NA BURZE. www.x-trade.eu

OBCHODOVÁNÍ NA BURZE. www.x-trade.eu OBCHODOVÁNÍ NA BURZE www.x-trade.eu FOREX FOREX = International Interbank FOReign Exchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami. Gigantické objemy obchodů na Forexu vytvářejí

Více

Krotitelé dluhů 3/09. Nejsme experti na dluhy, ale na to, jak jim předcházet. Naše sezení mají působit jako porada FBI.

Krotitelé dluhů 3/09. Nejsme experti na dluhy, ale na to, jak jim předcházet. Naše sezení mají působit jako porada FBI. www.jsmepartners.cz 3/09 Krotitelé dluhů Nejsme experti na dluhy, ale na to, jak jim předcházet. Naše sezení mají působit jako porada FBI. Pořad pomáhá získat důvěru klientů. 1 12 Myslel jsem, že některé

Více

Podnikání očima žen 3

Podnikání očima žen 3 Podnikání očima žen 2 3 Podnikání očima žen 4 Strach z neznáma je brzdou v životě i v podnikání. Ačkoliv na jednu stranu může být oprávněný, na druhou nám brání uskutečnit mnohé ze svých snů. A právě proto

Více

Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR!

Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR! Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR! Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem Čas je to, co nám chybí, když se příliš mnoho

Více

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM Tomáš Pouch Nové Jirny 2013 Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského sociálního fondu (ESF) a rozpočtu České republiky v rámci řešení projektu OP VK CZ.1.07/3.1.00/37.0171

Více

Ukázka z knihy MARK DZIRASA 21 DNU. Zakoupíte zde: http://www.mysleniuspechu.cz/detail/mark-dzirasa-21-dnu

Ukázka z knihy MARK DZIRASA 21 DNU. Zakoupíte zde: http://www.mysleniuspechu.cz/detail/mark-dzirasa-21-dnu Ukázka z knihy MARK DZIRASA 21 DNU. Obsah Den první Povídání O dětství, mamince, komunismu. O pevné kotvě v životě. O černé Africe a stěhovacím kontejneru. O desateru i Bohu. O letech bez televize. O programech

Více

Řízení vzdálených pracovníků

Řízení vzdálených pracovníků Pro každého, kdo chce zlepšit své manažerské schopnosti Michal Martoch Řízení vzdálených pracovníků Kdy a proč práce na dálku (ne)funguje Jak zefektivnit běžnou práci Mnoho praktických tipů v kanceláři

Více

INFORMAČNÍ MANUÁL ZDARMA

INFORMAČNÍ MANUÁL ZDARMA [Zadejte text.] GOLDSTAR ONLINE TRADING INFORMAČNÍ MANUÁL ZDARMA Burza CFDs & Forex základní informace o online obchodování s akciemi, akciovými indexy, komoditami a měnovými páry. Tým Goldstarway Prohlášení

Více

Jak sladit rodinu a podnikání

Jak sladit rodinu a podnikání evropský fond v ÿr Příručka k rovným příležitostem Jak sladit rodinu a podnikání Projekt Ženy, podnikejte!, č. CZ.1.04/3.4.04/88.00286, je financován z prostředků Evropského ho fondu prostřednictvím operačního

Více

FIRMY SE SKVĚLÝMI PRODUKTY?

FIRMY SE SKVĚLÝMI PRODUKTY? PROČ BEZNADĚJNĚ SELHÁVAJÍ I FIRMY SE SKVĚLÝMI PRODUKTY? Všech 8 důvodů odhalených Včetně příručky na překonání těchto důvodů Dokument ze série Martin Mikláš léto 2013 Jaký názor má Libor Činka? Při čtení

Více

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9 Chtěl bych poděkovat všem lidem v mém okolí, kteří mě svým přístupem k práci i životu pohánějí k lepším výsledkům a větší efektivitě. I díky nim můžu dělat a zdokonalovat se v tom, co mě baví budování

Více

ANDREAS JOPP. Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní

ANDREAS JOPP. Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní ANDREAS JOPP Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní CPress Brno 2014 Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní Prověřené strategie odvykání, obrana před pádem do nikotinové pasti, tipy pro zachování váhy Andreas

Více

navigátor Jednoduše: Era se konkurence nebojí O svobodné firmě ČSOB Pojišťovna pohledem svého generálního ředitele Co přinese SSP 4/2011

navigátor Jednoduše: Era se konkurence nebojí O svobodné firmě ČSOB Pojišťovna pohledem svého generálního ředitele Co přinese SSP 4/2011 navigátor AKTUALITY HLAVNÍ TÉMA ROZVOJ ZAUJALO NÁS K ZAMYŠLENÍ NOVÉ TVÁŘE 4/2011 Jednoduše: Era se konkurence nebojí O svobodné firmě ČSOB Pojišťovna pohledem svého generálního ředitele Co přinese SSP

Více

Jak vydělávat 100.000 Kč ročně a víc a přitom klidně dál chodit do práce. David Kirš www.davidkirs.cz

Jak vydělávat 100.000 Kč ročně a víc a přitom klidně dál chodit do práce. David Kirš www.davidkirs.cz Jak vydělávat 100.000 Kč ročně a víc a přitom klidně dál chodit do práce David Kirš www.davidkirs.cz Internet je dnes pro realizaci snů a vydělávání peněz tím nejúžasnějším tržištěm na světě. Pokud je

Více

Slovo vydavatele: Láma Ješe STÁT SE SVÝM VLASTNÍM TERAPEUTEM úvod do buddhistického způsobu myšlení

Slovo vydavatele: Láma Ješe STÁT SE SVÝM VLASTNÍM TERAPEUTEM úvod do buddhistického způsobu myšlení Láma Ješe STÁT SE SVÝM VLASTNÍM TERAPEUTEM úvod do buddhistického způsobu myšlení S laskavým svolením Archivu moudrosti lámy Ješe (Lama Yeshe Wisdom Archive) V angličtině kombinovaná edice poprvé v roce

Více

Ludvík Turek a Czechwealth team. Jak se stát traderem. Více informací na CZECHWEALTH.CZ

Ludvík Turek a Czechwealth team. Jak se stát traderem. Více informací na CZECHWEALTH.CZ Ludvík Turek a Czechwealth team Jak se stát traderem 2008 Obsah Předmluva 5 Trading je byznys 7 Co je chytré si uvědomit hned na začátku 7 Vyhledávejte úspěšné obchodníky a vzdělávejte se 8 Nakonec rozhoduje

Více

Obsah Úvod...5 Miliony za jediný den práce...14 V čem je tedy trik?...15 Vaše největší chyba...16 Vytvořit jednou, prodat tisíckrát...17 Co se nejsnadněji prodává na internetu?...18 Jaký druh produktu

Více

Možná svítání. různé vývojové úrovně

Možná svítání. různé vývojové úrovně převeliká suma Možná svítání Je pozoruhodné, jak snadno a nevědomky zapadneme do určité dráhy a uděláme si z ní pro sebe vyšlapanou cestičku. (Henry David Thoreau) Michal (neděle, 20. července 2014, Třebíč):

Více

Manuál do kapsy pro začínající drobné podnikatelky a podnikatele

Manuál do kapsy pro začínající drobné podnikatelky a podnikatele Nemůžete sehnat práci? Zkuste to Manuál do kapsy pro začínající drobné podnikatelky a podnikatele Tato publikace vznikla v rámci projektu č. CZ.1.04/3.4.04/76.00114 Podnikání jako flexibilní forma uplatnění

Více