PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ"

Transkript

1 PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ

2 Uvod: Sedím před obrazovkou počítače. V jednom okně otevřené okno s živými daty. Trh právě otevírá. Pozoruji volatilitu otevíracího rozpětí. Trh vyráží prudce vzhůru, během půlhodiny by mohl udělat korekci a pak pokračovat ve svém růstu přímo k mému vstupu. Ve druhém okně mám otevřené ICQ. Se svým brokerem komunikuji on-line. Jsem maximálně připravený - jakmile trh protne můj vstup, během pár vteřin posílám svému brokerovi nákupní příkaz. A samozřejmě stop-loss. Na ten nesmím zapomenout. Konec konců, můžu poslat i výstupní příkaz - docela možná se trh došplhá až k mé výstupní metě ještě dnes. Cítím se dobře, že mám obchod tak dobře naplánovaný. Plánovat obchody je velmi důležité. Četl jsem to asi tisíckrát. No, možná i deset tisíckrát. Někteří lidé prý obchody neplánují. To vážně nechápu. Já obchody plánuji. Chci se stát dobrým obchodníkem. Nic neponechávám náhodě. Vlastně mi dělá dobře, že někteří své obchody neplánují a já ano. Zase o důvod více, proč bych právě já měl patřit mezi 20% menšinu, co vydělává v trzích obrovské peníze. Určitě mezi tu menšinu patřím. Jsem motivovaný, jsem inteligentní a o trzích jsem přečetl snad všechno, co se jen dá...je to jen otázka času. Teď ale zpět k mému obchodu. Hledím na obrazovku jako zmagnetizovaný. Trh právě dokončil korekci a opět pokračuje v růstu. Cítím se skvěle. Jsem profík. Tedy, ještě ne úplně, ale skoro profík. Kolik lidí asi dokáže předvídat pohyby tak dobře jako já? Určitě ne mnoho. Pochybuji, že většina lidí tráví pozorováním trhů tolik času, jako já. Mám náskok. Vím to. Musím mít náskok, abych vydělával. Za poslední půlrok jsem sice ztratil téměř 40% svého účtu, ale to nevadí. Jak píší velcí obchodníci - je třeba platit školné. Je to tak. Sice jsem něco málo tratil, ale učím se. Učím se rychle. Copak bych teď dokázal tak skvěle předvídat každičký další tick na obrazovce, kdybych se neučil rychle? Dnes bude dobrý den. Určitě vydělám zpět alespoň část z minulé ztráty. Ale takhle nesmím uvažovat. Přeci neobchoduji proto, abych se mstil trhům za své poslední nezdary... A je to tady! Má vstupní meta. Má vstupní úroveň. Přesně naplánovaná, skvěle odhadnutá, hned nad několika supporty. Trh má dnes evidentně sílu. U supportů ani na vteřinu nezaváhal. Bude to super růst. To je jasné. Jdu si připravit příkaz. Vlastě už ho mám připravený. Stačí stisknout ikonu ODESLAT a můj broker může příkaz exekuovat. Jak snadné. Už jen půl ticku... čtvrt ticku... a je to tady. Jo, přesně jak jsem čekal. Je to tady!

3 Najíždím šipkou myši na ikonu ODESLAT. Svůj ukazováček přikládám na levé tlačítko myši, zdvihám vzhůru, prst dopadá na tlačítko, znovu pohlednu na uhánějící trh...a náhle mě probleskne hlavou: "nejede dnes trh až příliš podezřele rychle?" Zarazím se. Opět mi probleskne hlavou: "co když trh už za moment udělá obří korekci a mě vyhodí na mém základním SL"? Můj prst nad tlačítkem myší jako by mi náhle zamrznul. Ne, to není možné. Měl jsem přeci ten příkaz odeslat bez váhání. Jde o perfektně naplánovaný obchod. Nesmím váhat. Znovu se pokusím stisknout tlačítko myši a odeslat ten zatracený příkaz brokerovi. Pak si ale všinu, že trh už je půl ticku za mým vstupem. Sakra. Co teď? Na tohle jsem nepomyslel. Mám rychle naskočit? Nakoupit za market? To jsem přeci neplánoval. Nebo mám počkat na případnou korekci a zkusit naskočit znovu? Už dost. Začínám být emotivní. Prostě rychle odešlu ten zatracený příkaz a budu to mít z krku. I když už je trh téměř dva body za mým vstupem... Překonám se a zmáčknu konečně tlačítko myši. Za půl minutky dostávám potvrzení od svého brokera. Nakoupil jsem se skluzem půl ticku. Celkem tedy dva a půl bodu za naplánovaným vstupem. Sakra. Ale co. Hlavně že jsem překonal emoce a příkaz odeslal. Další minuty trh opět pokračuje vzhůru. Cítím se skvěle. Nakonec jsem ten problém přeci jen skvěle vyřešil. Jo, stává se ze mě opravdu dobrý obchodník. Má pozice už je 100 dolarů ve zisku... Pokud to půjde takhle dál, za dva měsíce budu moci začít ze 2 kontrakty, za další měsíc za 4 kontrakty a za rok touhle dobou už budu... Náhle opět ztuhnu. Trh se právě zarazil. Hledím na obrazovku jako zhypnotizovaný. "Nahoru", snažím se trh popostrčit, "nahoru, rychle...". Opět si uvědomím, že začínám jednat pod vlivem emocí. Pokusím se uklidnit. Nejsem přeci už žádný nováček. Učím se už déle jak rok. Tohle zvládnu. Zřejmě přichází korekce. To je v pohodě. Naprosto přirozený vývoj úspěšného obchodu. Za dalších 5 minut je trh pouhé 2 ticky od mého stop-lossu. Nyní už mnou prostupují emoce skrze na skrz. Sakra. Další ztráta. Tenhle týden už třetí. Bože, nechci už žádné ztráty. Musím začít vydělávat. Takhle to přeci nejde donekonečna... Náhle mě napadne: "pokud teď vystoupím, ušetřím si dobré 2 ticky. Ztráta nebude tak veliká." Trh se pohne o dalšího čtvrt ticku proti mně. To už neváhám ani vteřinu. Posílám příkaz brokerovi vystoupit za market. Plánneplán, hlavně už žádné další ztráty. Každý ušetřený dolar dobrý pro další pokus. Broker mi potvrzuje výstup. Oddychnu si. V ten moment se však trh opět obrátí vzhůru a udělá svůj největší býčí pohyb za poslední 2 měsíce.

4 Vědomí a podvědomí Zatímco dnešní vyspělá výpočetní technika zvládá zpracování téměř nekonečného množství úkonů během minimálního časového intervalu, lidský mozek, bohužel, takovýto výkon doposud postrádá. Lidský mozek je schopen plně se soustředit na minimum úkonů v jediný okamžik (většinou plné soustředění na jediný úkol je pro lidský mozek až-až), respektive soustředit se tak, abychom úkol vnímali a našimi mozkovými buňkami zpracovávali zcela vědomě. Přesto však, aniž bychom si to hlouběji uvědomovali, mozek ve skutečnosti krom našeho vědomého soustředění na jednu jedinou věc zpracovává zároveň i celou řadu dalších úkonů, kterých si kolikrát nejsme ani vědomi, neboť tyto úkony vykonáváme podvědomě. Malý příklad: řekněme, že se například plně soustředíte na studium určitého technického indikátoru užitečného pro předvídání budoucího pohybu trhů. V takový moment zřejmě sedíte nebo ležíte s otevřenou knihou a se vší soustředěností se snažíte maximálně vnímat každičké slovo a porozumět se každičkému detailu. Váš mozek je v takovýto moment plně soustředěný na vaše studium a vaše vědomí se maximálně soustředí na obsah knihy. Nyní, co se nestane: v okamžiku vašeho plného soustředění někdo zazvoní na zvonek dveří. Vy tedy vstanete a s knihou v ruce a za stálého soustředění a čtení se rozejdete ke dveřím. Jak je možné, že stále čtete, stále přijímáte nepřetržitý tok informací z knihy na úrovni plného vědomí a přesto se náhle vaše tělo dá do pohybu a rozejde se směrem ke dveřím? Zkrátka a dobře, protože vaše podvědomí dalo signál vašemu tělu toto udělat. Nyní, pokračujme dál. Jelikož je však večer, rozsvítíte si cestou ke dveřím světlo v chodbě, aby jste nezakopli, nahmatáte klíče, kterými musíte odemknout a obujete si bačkory, neboť jste bosi. To vše za stálého soustředění na knihu, kterou stále čtete. Jak je to možné? Zatím co vaše vědomí je maximálně soustředěno na obsah knihy, většinu dalších úkolů opět převzalo vaše podvědomí. Právě ono se postaralo o to, že když jste vstoupili do tmavé chodby, vaše ruka intuitivně sáhla po vypínači a rozsvítila světlo. Právě ono se postaralo o to, že jste intuitivně nazuli boty na vaše nahé boty a nahmatali klíče na věšáku, aby jste mohli odemknout. To vše jste udělali tak nějak automaticky, bez většího přemýšlení. Vaše podvědomí automaticky dalo povely vašemu mozku k tomu, aby jste uskutečnily úkony, které jste během ustavičného čtení knihy učinily. Co to znamená? Že naše tělo a naše činy nejsou ovládány pouze našim racionálním rozumem a našimi vědomími myšlenkami. Naše chování i naše činy jsou mnohem častěji ovládány naším podvědomím.

5 Jak tedy vlastně naše podvědomí funguje? Dalo by se zjednodušeně říci, že podvědomí funguje jako určitý filtr. Veškeré informace, které náš mozek přijímá, jsou v první řadě přijímány našim podvědomím. Naše podvědomí přicházející informace dále filtruje, porovnává s různými zkušenostmi a vzpomínkami uloženými v jiné části našeho mozku a výsledně tak vytváří naše podvědomé chování. Pojďme si celý proces opět demonstrovat na konkrétním příkladě: řekněme, že jako malí jste měli velmi rádi koně. Často jste jako malí chodili k nedalekému ranči, koně obdivovali, hladili si je, jezdili na nich. Váš mozek měl v hlavě uložené informace o tom, že jsou koně hodní a dobří a proto vaše podvědomí nemělo jediný důvod jakkoliv ovlivňovat vaše chování vůči koním. Pak se ale náhle jednoho dne stala nepříjemná nehoda: na jedné z obvyklých vyjížděk se kůň splaší, shodí vás ze sedla a vy se ošklivě poraníte! V tento moment váš mozek prožívá novou zkušenost, která má za následek určitou fyzickou bolest (např. zlomili jste si ruku) a zároveň i bolest psychickou (zklamání z toho, že vás kůň zradil ). Ve vašem mozku jsou tedy uloženy nové informace o koních - a sice, že koně jsou sice hodní, ale též mohou i ublížit. A jak ovlivní tato zkušenost naše další chování? Některé možná příliš neovlivní, některé naopak velmi mnoho. Tak například, od této doby, co se vám tato nehoda stala, už nikdy nenasednete na koně. Jak je to možné? Díky práce vašeho podvědomí. Když se uzdravíte z vašich poranění, opět se vydáte na ranč. Tentokrát však cítíte podivné chvění po těle a obavy z toho, aby se celá událost neopakovala. Vaše rány vás stále ještě bolí Chtěli by jste opět nasednou na koně a opět na něm jezdit, ale náhle - i když chcete sebevíc - nelze to! Jak je to možné? Vaše podvědomí si při pohledu na koně vybavuje bolestivé vzpomínky ukryté hluboko ve vašem nitru a aby vás ochránilo před další možnou újmou, zablokuje vaší snahu zkusit opět na koně nasednout! Vidíte, jak umí být podvědomí mocné? Mnohem mocnější, než jsme si kdy uvědomili! Podobný proces našeho podvědomí probíhal pak i v momentě, kdy jsme v úvodu článku četli knihu a zároveň šli otevřít dveře, na které někdo zazvonil; v momentě, kdy jsme slyšeli zvonek, naše podvědomí si okamžitě vybavilo z předešlých vzpomínek a zkušeností, že zvonek znamená host za dveřmi. A host za dveřmi znamená jít otevřít, proto nás naše podvědomí automaticky zvedlo z postele a rozpohybovalo nás směrem ke dveřím. Když jsme pak vstoupili do tmavé chodby, naše podvědomí si automaticky z předešlých zkušeností vybavilo, že jít po tmě může být nebezpečné a tak dalo zbytku těla potřebné impulsy k tomu, abychom v chodbě rozsvítili. A když jsme pak došli nakonec chodby, podvědomí nás automaticky přimělo nasadit si bačkory, neboť z minulých zkušeností si vybavilo, že být bosí znamená vysokou pravděpodobnost onemocnět. Vidíte, co všechno naše podvědomí obstarává? A jelikož jsme každý plný celou řadou nejrůznějších vzpomínek, zkušeností, nezdarů, neúspěchů a bolestí, naše podvědomí ovlivňuje naše chování doslova každou vteřinu.

6 Nedává vám to logiku? Nedivím se. Velká většina jedinců, kteří o funkci vědomí a podvědomí v našem mozku nikdy neslyšela, má ze začátku princip tohoto fenoménu pochopit a přijmout. Přesto existuje nepopiratelná skutečnost, že jsme velmi často otroky svého podvědomí a svých podvědomích přání více, než si dokážeme připustit. Tak například, nedávno jsem se dostal do debaty se svým dlouholetým známým, který mně velmi obšírně vyprávěl o tom, jak ho nebaví jeho současné zaměstnání. Povídal mi celé hodiny co je v zaměstnaní špatné, jak mizerně ho firma platí, jak ho firma nedoceňuje, jak by se svými kvalitami mohl dělat práci 3x lépe placenou. Pečlivě jsem si jeho slova vyslechnul a jako nestranný pozorovatel jsem mu musel dát ve velké většině všeho co povídal zapravdu. Tento muž pracuje jako programátor, mluví plynně anglicky a za své zkušenosti skutečně příliš dobře odměňován není, obzvláště vezmeme-li v potaz, že se jedná o vysoce žádanou profesi. Zeptal jsem se ho tedy na rovinu, proč již z práce dávno neodešel a nenašel si zaměstnání lepší a výnosnější. Známý mi odpověděl, že to udělá, že se k tomu právě definitivně rozhodnul, že odejít definitivně CHCE. Když jsme se sešli znovu po několika měsících, těšil jsem se, že již ke změně zaměstnání došlo a jak nadšeně mi bude tento dlouholetý přítel povídat jak úžasné zaměstnání si nyní se svými zkušenostmi a praxí našel. Jaký však omyl! Za těch několik měsíců se nic nezměnilo - známý stále setrvával ve své špatně placené práci, kterou upřímně nenáviděl. A to i přes to, že již před několika měsíci upřímně CHTĚL z práce odejít! Zaskočen touto událostí, začali jsme se o problému bavit více. Čím více jsme se bavili, tím více začaly na povrch vycházet skutečnosti, o kterých neměl ani jeden z nás při první debatě ponětí. Po dlouhé debatě jsme došli k závěru, že situace je trochu jiná. Ve skutečnosti se mému známému v práci docela líbí, pouze má pocit, že za svou práci není adekvátně odměňován. To co ve skutečnosti chce, není odejít z práce, ale dostat přidáno! Jelikož se však známý z předešlých podobných zkušeností bál odmítnutí své žádosti o zvýšení platu, raději začal tvrdit, že chce z práce odejít. Vidíte? Jaký názorný rozpor mezi vědomím a podvědomím! Zatím co vědomí tvrdí, že chcete změnit zaměstnání, podvědomí vám v tomto brání, protože ví, že ve skutečnosti chcete něco jiného, co však díky špatným zkušenostem z minulosti nedokážete realizovat. V konečném důsledku pak začnete chtít na vědomé úrovni něco, co ve skutečnosti není pravdivé přání, ale pouze důsledek zablokovaného podvědomí! Kdybychom se známým nezačali tuto debatu, pravděpodobně by si skutečnost o svém podvědomém přání uvědomil až za dlouhou dobu, nebo možná nikdy, ze zaměstnání by možná skutečně odešel a po chvilce byl docela možná opět nespokojený. Jelikož jsme však nalezli jádro pudla, podpořil jsem známého v žádosti o vyšší plat dodáním kuráže, ten o zvýšení platu požádal hned druhý den a dnes je velmi spokojeným a adekvátně placeným zaměstnancem v práci, která ho ve skutečnosti baví!

7 Podvědomí se dá přirovnat k obrovskému počítači, které se samo programuje po celý náš život. Čím se programuje? Vším, co kolem nás vidíme, vnímáme, vším, co je nám už odmalička naléváno do hlavy. Tento počítač pak na základě programů, které jsou do tohoto počítače celý život vlévány, ovlivňuje naše chování. Obecně se dá říci, že čím déle a častěji je nám takový program do hlavy naléván, tím více se takový stává pravdou pro nás samotné a ovlivňuje tak veškeré naše chování. Jedním z nejčastějších programů, který nám je již odmala vléván do hlavy, a tudíž do našeho počítače jménem podvědomí, je i program s názvem dělat chyby je špatné. Každý si zajisté pamatuje na bezpočet momentů, kdy byl potrestán za své chyby. Chybovali jsme ve škole, byli jsme odměňováni špatnými známkami a za ty pak následně doma odměňováni nejrůznějšími tresty. Chybovali jsme v práci a byli jsme odměňováni pokáráním, sníženým platem, nebo dokonce vyhazovem. Chybovat je špatné - toto je jeden z nejsilnějších programů zarytých v našich podvědomích. Co je důsledkem takové programování již odnepaměti? Skutečnost, že naše podvědomí není připraveno na obchodování, ve kterém jsou ztráty, nebo-li chyby přirozenou součástí úspěchu. Není divu, že je tolik těžké vyhrát nad vlastní psychikou a naučit se překonat strach z obchodování. V každém momentě, kdy vstupujeme do obchodu, vědomě víme, že můžeme ztratit naše peníze, což je obecně vnímáno jako chybování. Zkušenější obchodníci si sice uvědomují, že ztráty jsou přirozenou součástí obchodování, ale většinou pouze na vědomé úrovni. Otázkou však zůstává, zda-li je na něco takového naprogramované i naše podvědomí. To z velké většiny díky hlubokému naprogramování o špatnosti chybovat jakékoliv chyby nepřijímá a tak nás neustále brzdí v exekuci signálů a vstupování do trhu. Naše podvědomí je v rozporu s naším vědomím. Naše podvědomí má hluboce naprogramováno chybovat je špatné a proto se nás snaží automaticky ochraňovat od všeho, co by mohlo chyby a selhání přinést. Pokud tedy chceme vstoupit do obchodu a náhle nás něco zbrzdí, ruka se nám zasekne a my nejsme schopni odeslat příkaz brokerovi - pak je to důsledek našeho podvědomí, které má za úkol chránit nás od možného chybování. Tak bylo naše podvědomí programováno celý život a tak není divu, že i v obchodování dokáže naše chování takto výrazně ovlivňovat. Myšlení tradera je pro naše podvědomí nepřirozené. Řada obchodníků si myslí, že vítězit v trzích je úměrné obchodníkově inteligenci. Nespočet obchodníků se naivně a mylně domnívá, že úspěch v obchodování je důsledkem vysoké inteligence a že je možné trhy přechytračit. Takové myšlení je zcela mylné. Pro úspěšné obchodování jsou podstatné pouze dva aspekty: 1) naprosto přijmout na vědomé úrovni skutečnost, že jsou ztráty nedílnou součástí úspěšného obchodování; 2) naprosto přijmout tuto skutečnost i na úrovni podvědomé, nebo-li přeprogramovat naše podvědomí. Samozřejmě, tento proces musí být postupný - tzn. je třeba začít na vědomé úrovni a až později přejít k úrovní podvědomé.

8 Naučit se respektovat skutečnost, že jsou ztráty nedílnou součástí úspěšného obchodování, je na vědomé úrovni poměrně snadné. Jak? Jedním ze způsobů je například vzít jakýkoliv systém a ten otestovat na několika rozsáhlých vzorcích dat. Pokud i přes rozsáhlé množství ztrát končí ve výsledku profity, pak musí být každému jasné, že profitovat v konečném důsledku lze i se ztrátami. Není od věci zajímat se trochu o statistiku a nejrůznější pravděpodobnosti. Obchodování je hra s pravděpodobnostmi na vysoké úrovni a pokud dokážeme vyhledávat vysoké pravděpodobnosti, v rámci takových vstupovat do obchodů a vystupovat s malými ztrátami pokud se naše pravděpodobnost nepotvrdí nebo se zisky pokud se taková potvrdí a dokážeme z ní vytěžit maximum, pak budeme v konečném výsledku profitovat, nehledě na to, kolikrát naše pravděpodobnost nevyšla a my vystoupili se ztrátou. Správná kombinace technické analýzy a money-managementu vždy dokáže přinášet profity i s celou řadou ztrátových obchodů - a to je ten nejlepší způsob, jak přesvědčit své vědomé (racionální) já, že vydělávat lze i se ztrátami a že chybovat není v obchodování špatné. Emoce Pokud hovoříme o našich emocích jakožto nepříteli obchodování, je nutno podotknout, že se jedná o nepřítele, kterého není možné eliminovat. Každý člověk je (díkybohu) tvor plný nejrůznějších pocitů, citů a emocí a chtít být člověkem bez emocí je nemožné a samozřejmě i nelidské. Přesto však, pokud chceme úspěšně obchodovat, musíme se naše emoce naučit alespoň v maximální možné míře ovládat. Ovládat emoce je ve skutečnosti mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Vše, co je potřeba udělat, je naučit se uvědomovat si své vlastní nejrůznější pocity. Emoce řídí většinu našeho chování, většinu našich činů během dne. Emoce jsou naší přirozenou součástí a to natolik zarytou, že jsme naučeni naše emoce příliš nevnímat a neanalyzovat, ale pouze je nechat plynout na povrch. Samozřejmě, na tom opět není nic špatného - pokud se však naučíme jednotlivé emoce vnímat, pozorovat a rozeznávat, můžeme dosáhnout i drastického zlepšení v disciplinovanosti obchodování. Emoce pro nás začnou být tajemnou neznámou a jejich vnímání i postupné ovládání nám obchodování výrazně zjednoduší.

9 Soustředěnost Nedávná debata s již zmíněnými ztrácejícími obchodníky se nesla v duchu jednoho jednoznačného rysu všech zúčastněných: neustálé sledování příliš mnoha trhů najednou, příliš mnoha indikátorů najednou a přílišného těkání od jednoho trhu či indikátoru ke druhému. Velmi nerad bych se někoho dotknul, ale těkavý přístup je často povrchní způsob jak přistupovat k věcem a problémům. Je velmi jednoduché opustit něco, co se nám v daný moment zdá jakožto nefunkční a jít okamžitě hledat a zkoušet něco jiného. Co se ale namísto těkání zkusit se na daný indikátor zaměřit hlouběji a vytěžit z něho maximum? Co raději napnout svoji soustředěnost na maximum? Osobně mohu říci, že soustředit se pouze na jednu jedinou věc skutečně FUNGUJE. I mé obchodování bylo v začátcích velmi chaotické, čím více jsem se však začínal soustředit pouze na jednu jedinou věc, tím větší pokroky jsem dosahoval. A nejenom v minulosti. Stejné zkušenosti využívám dodnes. V nedávné době jsem například v diskusi na našem serveru narazil na systém Woodie CCI. Samozřejmě, jelikož jsem v oblasti obchodování neustále velmi zvídavý a miluji učit se čemukoliv novému, nedalo mi tento systém ihned neprověřit. První několikatero přečtení systému mi vtisklo do hlavy 8 patternů systému Woodie CCI, které když jsem si jenom tak pro zkoušku začal testovat, nadělovaly jednu ztrátu za druhou. Opustil jsem tedy 7 z těchto 8 patternů a začal se soustředit POUZE a jen na jediný. Výsledek? S plnou soustředěností jsem doslova během pád dnů tento jediný pattern vypiloval do podoby, kdy funguje s 80% úspěšností. Toto je pouze jeden z mnoha názorných případů toho, jak je koncentrace a soustředěnost důležitá. Pokud dokážete překročit svůj stín roztěkanosti a soustředit se hluboce na jednu jedinou věc, jediný indikátor, nebo jediný pattern - vaše úspěšnost rapidně povyroste. Mohu vám to garantovat! Jak tedy začít? Zcela jednoduše. Rozhodně už nyní máte vybraný alespoň jediný trh, který je vám malinko sympatičtější, než ostatní trhy. A zrovna tak věřím, že již nyní má každý vybraný pattern nebo indikátor, kterému fandí tak trochu více, než ostatním. Zkuste se tedy na nějakou dobu - řekněme na měsíc - zaměřit pouze a jen na tento trh a tento pattern. Já vím, zní to jako rada co se snadno řekne a nesnadno aplikuje. Lepší radu však pro vás nemám. Kdybych měl, věřte mi, že bych se podělil. Přesto, jeden jediný měsíc ve vašem životě příliš neznamená. Proto měsíc jedinému trhu a jediným přístupem obětujte a v rámci takového měsíce se pokuste poznat trh i pattern/indikátor co nejhlouběji dokážete. A myslím tím skutečně co nejhlouběji! Zkoumejte a testujte cokoliv vás napadne, avšak soustřeďte se pouze a jen na jediný trh a jediný pattern/indikátor.

10 Zodpovědnost Nezodpovědné obchodování je takové, kdy si plně, upřímně a hluboce uvnitř sebe nejsme schopni uvědomit veškeré následky i důvody našeho tradingu. Nezodpovědné obchodování je takové, kdy si plně neuvědomujeme, že náš trading je zcela seriózní záležitost, při které máme zodpovědnost k sobě i k našim blízkým, kteří jsou nebo budou v budoucnu na příjmech z našich obchodů do určité míry závislí. Nezodpovědné obchodování je takové, kdy nejsme schopni a připraveni plně přijmout veškeré následky našeho obchodování. I když mohou výše uvedené řádky znít tak trochu jako moralizování, není radno zodpovědnost jakkoliv podceňovat. Pokud si člověk plně neuvědomí zodpovědnost za své počínání a veškeré možné důsledky, jeho počínání bude vždy o poznání lehkovážnější. A lehkovážné počínání může být v tradingu velmi bolestné. Psychologie člověka je však i v ohledu zodpovědnosti velmi zrádná. Mnoho obchodníků se domnívá respektive si nalhává, že jejich přístup k obchodování zodpovědný je. Je velmi snadné přesvědčit sám sebe o tom, že mé počínání je plně zodpovědné, není však již tak snadné cítit plné přesvědčení o zodpovědnosti svého počínání uvnitř sebe. Dalším skvělým benefitem přijetí plné zodpovědnosti za naše obchodování je fakt, že obchodník zcela si uvědomující zodpovědnost za své obchodování oplývá daleko větší disciplínou. Zodpovědnost k vysoké disciplinovanosti svou podstatou doslova nutí - a vysoce disciplinovaný obchodník je většinou s velmi vysokou pravděpodobností ziskový obchodník. Pracovat tedy na co nejvyšším přijmutí zodpovědnosti v tradingu je skvělý způsob, jak získat obrovskou výhodu před ostatními obchodníky. Přijímání plné zodpovědnosti za naše obchodování je v první řadě proces relativně dlouhodobý. Samotnému mě trvalo dosažení potřebné úrovně mnoho měsíců a stálo nemalé úsilí. Z dnešního pohledu si však čím dál tím více uvědomuji, jak výrazně může přijetí zodpovědnosti za naše obchodování pomoci stát se lepším traderem, a proto je zodpovědnost jednou z hlavních vlastností, které si u sebe neustále hlídám. Hledání a uvědomování si zodpovědnosti je vysoce individuální záležitost a u každého zřejmě bude proces trochu jiný. Mnoho lidí navíc již ví ze svého podnikání nebo zaměstnání, co vůbec slovo zodpovědnost obnáší. Pro takové jedince je zřejmě proces uvědomování si zodpovědnosti v rámci obchodování relativně samozřejmá záležitost a tito jedinci zřejmě již příliš práce na sobě samotných nepotřebují. V mém případě však byla záležitost dosti rozdílná - jakožto člověk částečně uměleckého založení a svobodomyslného myšlení byl pro mě pojem zodpovědnost velmi náročný a potřeboval jsem v tomto ohledu mnoho práce na sobě samotném.

11 Krok 1 Přesvědčte sami sebe, že trading bude v budoucnu jedním z hlavních příjmů vašeho rodinného rozpočtu. Skutečně však pracujte na takovém sebepřesvědčení do důrazné hloubky. Představujte si, jak takový život bude vypadat. Nemyslím však ležení na pláži. Představujte si, jak bude váš život profesionálního tradera vypadat z čistě pracovního pohledu. Jak a od kdy do kdy budete analyzovat trhy. Kdy budete mít na trading vyčleněné pracovní hodiny. Jak budete zvládat měsíce, kdy nic nevyděláte. Jak budete zvládat měsíce, kdy vyděláte ohromnou spoustu peněz. Jak a kolik budete ze zisků čerpat pro rodinné výdaje a kolik dávat bokem na špatné měsíce. Představujte si každičký detail. Zkuste se uvnitř své hlavy co nejvíce přesvědčit o tom, že vás bude trading živit. Pokuste se však vyvarovat co nejvíce nalhávání si, buďte maximálně realističtí a na základě veškerých současných zkušeností a poznatků si svůj život tradera formujte v hlavě. Samozřejmě, s průběhem času, jak budete sbírat nové a nové zkušenosti a poznatky, se bude vize vás jakožto profesionálního tradera různě měnit. To je naprosto v pořádku. Zásadní je být neustále přesvědčený, že bude trading jedním z hlavních příjmů vaší domácnosti a mít takovou vizi v hlavě co nejvíce uskutečněnou. Pamatujte, co si představíte přesvědčivě a reálně ve vaší mysli, to se s vysokou pravděpodobností jednou naplní. Tento krok je třeba aplikovat dlouhodobě. Pokud však budete na tomto kroku pracovat, postupně se budete s představou profesionálního obchodníka natolik sžívat, že vám potřeba zodpovědnosti začne sama vyplouvat na povrch. Krok 2 Začněte být zodpovědní v co nejvíce oblastech vašeho života. Toto je skvělý způsob, jak se zodpovědnosti učit. Snažte se svědomitě a zodpovědně dělat i jiné úkoly. Ať už v práci, nebo v rámci rodiny. Zodpovědnost je třeba pěstovat tréningem - a toto je jeden ze skvělých způsobů, jak se neustále učit a psychicky připravovat na úspěšný trading. Opět, pamatujte, že se jedná o dlouhodobý proces. Krok 3 Pokud umíte anglicky, snažte se co nejvíce číst knihy úspěšných traderů (například skvělou knihu Market Wizards) a při čtení příběhů úspěšných se soustřeďte na jejich postoj k zodpovědnosti. Toto je skvělá inspirace, jak si důležitost zodpovědnosti co nejvíce uvědomovat. Krok 4 Před každým obchodem se sami zeptejte: je ode mě dostatečně zodpovědné brát právě tento obchod? Pokud se začnete dívat na obchodování tímto pohledem, již brzy zjistíte jednu úžasnou věc: podvědomě začnete brát obchody skutečně jen s vysokou pravděpodobností úspěchu. Vaše zodpovědnost vás pomalu ale jistě přestane pouštět do obchodů nemasnýchneslaných. Jakožto zodpovědný jedinec budete brát pouze obchody, které pro vás neznamenají přílišné ohrožení vašeho kapitálu. S takovým přístupem pak začnete zároveň zdokonalovat i trpělivost - další velmi důležitou vlastnost pro úspěšné obchodování.

12 Ztráty Ztráty jsou nedílnou součástí úspěšného obchodníka. Kolikrát jste už toto slyšeli? Určitě mnohokrát. Ztráty je zkrátka a dobře nutné chápat jako přirozenou součást obchodování, a jakákoliv snaha vyhnout se ztrátám povede nutně vždy pouze k nekonečné frustraci. Se ztrátami je třeba počítat již od samého začátku - o tom není pochyb. Pokud však dokážeme dodržovat správná pravidla money-managamentu, můžeme vydělávat i v případě většího počtu ztrátových obchodů než ziskových. Neschopnost přijmout ztrátu může vést u mnoha obchodníků až do té míry, že díky neschopnosti a neochotě přijmout ztrátu setrvá obchodník ve ztrátové pozici v naivní víře, že se obchod přeci musí jednou obrátit. Skutečně mě nestačí udivovat, kolik obchodníků je schopno takto uvažovat. NIKDY a NIKDE není psáno, že se trh skutečně otočí, a tak čekání na otočku, která přeci musí přijít, stálo mnoho obchodníků s takovýmto uvažováním celé jmění. Takže setrvávat v pozici déle, než nám káže náš předem definovaný a do trhu posazený stop-loss, je naprosto jistá ztráta, vedoucí do finančních pekel. Tečka. Pojďme se však podívat na další negativní efekt neschopnosti přijímat ztráty. Tomuto efektu já říkám druhá ztráta. Čím nám tato druhá ztráta vznikne? Řada obchodníků je po každém ztrátovém obchodě natolik ochromena, že mají velké problémy vzít další obchod. A zde vidím mnohem větší nebezpečí a mnohem větší riziko, než tu a tam inkasovat pár stovek ztrát přesně definovaných stop-lossem. Jak mi rozhodně mnozí z vás z vlastní zkušenosti potvrdí, jako by tomu strýček Naschválníček chtěl, další obchod - přesně ten, který jsme díky našemu ochromení z minulé ztráty nevzali - bývá velmi často jako naschvál ziskový, a to dokonce velmi ziskový. Jenomže my v takovém obchodě zrovna nejsme, a tak vlastně zažíváme další ztrátu. Nejedná se sice o ztrátu v pravém slova smyslu, ale koukněte na ten rozdíl: po prvním ztrátovém obchodě jsme řekněme Ve druhém obchodě, který byl ziskový, a který jsme nevzali, jsme mohli vydělat řekněme 600 USD. Celkově bychom tedy byli ve zisku 400 USD. Jenomže my jsme stále ve ztrátě -200 USD. Z tohoto pohledu vidím ochromení ze ztráty až do té podoby, že nevezmeme další obchod jako zcela zásadní a velmi vážný problém z pohledu obchodníkova účtu.

13 Samozřejmě, snadno se říká je třeba vzít hned následující obchod po každé ztrátě. Ono to tak jednoduché není - kdo ví o čem mluvím, rozhodně potvrdí. Přesto je však možné psychologicky zmírnit dopad ztrát. Jak? Jednoduše tak, že budeme každý svůj obchod již dopředu plánovat jako ztrátu. Zní vám to nesmyslně? Z psychologického hlediska je toto pravděpodobně nejlogičtější krok, jaký obchodník může udělat. Nechci zde příliš zabředávat do hloubky psychologie, ale neschopnost vzít další obchod vzniká díky něčemu, čemu se říká neurotický konflikt. Tyto neurotické konflikty pak v naší hlavě vznikají vždy na základě určitých nenaplněných představ; rozhodně to znáte: kdykoliv si něco představujete a ono se stane něco úplně jiného, než jste si představovali, jste z toho přinejmenším rozladění. Jste rozladění proto, že ve vaší hlavě právě probíhá neurotický konflikt. Takovýto neurotický konflikt pak může trvat i delší dobu - někdy dokonce i léta - a majiteli takovéhoto neurotického konfliktu natropit celou řadu problémů. V případě obchodníka - neurotický konflikt většinou trvá minimálně do dalšího obchodu, a tak díky neurotickému konfliktu prožíváme určité rozladění, které nás blokuje ve snaze vzít další obchod. Abych se to pokusil popsat ještě jednodušeji: určitě mi potvrdíte, že většinou když se rozhodnete vstoupit do nějakého obchodu, již si obchod dopředu představujete jít vašim plánovaným směrem, ideálně až k vámi vysoce zvolenému targetu. Jenomže obchod se jako na potvoru otočí, a vyhodí vás se ztrátou. Co se stane? V naší mysli vznikne neurotický konflikt. Naše představy nebyly naplněny, a tak zažíváme stav určitého ochromení mysli, který nás blokuje ve snaze vzít další obchod. Nyní se ale zkusme na celý proces podívat z druhé strany. Řekněme, že už od začátku plánujeme obchod jako jasně ztrátový. Zkrátka a dobře počítáme s tím, že obchod se nepovede, bude to ztráta a my tuto ztrátu už nyní dopředu odepisujeme. Co se stane v naší hlavě v momentě, kdy skutečně ztrátu zažijeme? Nemělo by se stát prakticky nic. Naše mysl neprožívá žádný neurotický konflikt, neboť se děje něco, na co jsme byli připraveni. Tudíž nejsme jakkoliv ochromeni pro další obchod a můžeme s klidem pokračovat dále. A pokud se obchod povede a vydělá nám peníze? Správně bychom i zde měli hovořit o neurotickém konfliktu - vždyť jsme plánovali ztrátu a zažili zisk. Jenomže v tomto případě se jedná o neurotický konflikt v podobě velmi příjemného a milého překvapení, které nás asi jenom těžko dokáže rozladit a zabránit nám vzít další obchod.

14 Člověk je jako počítač, jehož program se vyvíjí od prvního dne narození. Aniž bychom si to uvědomovali, naše chování je ve skutečnosti naprogramované. I když si na vědomé úrovni myslíme, že se chováme tak, jak sami chceme, je toto pravda pouze z části. Ve skutečnosti je naše chování ovlivňováno silně zarytými programy v našem podvědomí (podvědomím jsme se již zabývali několikrát ve starších kapitolách tohoto seriálu), které nás často nutí chovat se určitým způsobem, aniž bychom si to plně uvědomovali. Stačí vzít malý příklad. Řekněme, že pocházíte z křesťanské rodiny a odmalička jste vedeni svým okolím k víře v Boha. Ať tedy chcete nebo ne, do vaší mysli je vprogramováno mnoho pravd, které vás nutí chovat se v určitých situacích určitým způsobem. Například chodit každé Vánoce na Štědrý den do kostela. Jedněm to může připadat jako nesmyslný nápad co pohledávat uprostřed zimy ve velmi studeném kamenném kostele, kde vám od nohou mrznou i kosti a kde dvě hodiny posloucháte něco, co vás příliš nezajímá. Pro druhé zase může být Vánoční chození do kostela určitou povinností nebo řekněme slušností, která staví bokem veškeré racionální úvahy o zimě a zajímavosti farářova výkladu a podvědomě nám říká, že taková věc je správná a že nám pomáhá být lepšími lidmi. Netroufám si soudit, zda-li ano nebo ne, to mi nepřísluší. Bezpečně však vím, že je toto pouze jednou z ukázek toho, jak řada našeho chování může být v podvědomí naprogramována mnoha nejrůznějšími vlivy v naší výchově a prostředím, ve kterém se dlouhodobě pohybujeme. Ještě jednou podotýkám je to pouze příklad, není to žádný osobní postoj k tomu, zda-li je špatné nebo dobré mít v podvědomí naprogramováno, že chodit na Vánoce do kostela je správné. Nyní když se zamyslíme nad tím, co vše je nám odmalička naším okolím, našimi rodiči, učiteli ve škole, médii a já nevím kým vším ještě dlouhodobě programováno, pak řada z nás pravděpodobně dojde k následujícímu seznamu: Choďte do školy a dobře se učte. Dobré vzdělání vám zajistí dobrou práci. Najděte si dobou a slušně placenou práci. Ta vám zajistí budoucnost. Chodit do práce je správné. Neriskujte. Žijte bezpečně. Peníze kazí charakter. Abychom vydělali mnoho peněz, musíme tvrdě pracovat.

15 Pravděpodobně každý musí souhlasit, že toto jsou hodnoty, které jsou nám do hlavy vlévány již od útlého věku a které ať chceme nebo ne, nevědomky řídí náš život. Jelikož máme tyto pravdy v sobě hluboce zakořeněné, domníváme se, že žít dle nich je správné a že s těmito pravidly bude náš život bezpečný a kvalitní. Cítíme se ohrožení kdykoliv, když některé z těchto pravidel příliš nenaplňujeme nebo se nám takové nedaří naplnit. Naše chování jede v rámci programu, který do nás okolí příliš dlouhou dobu vkládalo. Nyní se ale pojďme kouknout na trochu jiná pravidla a sice na pravidla spekulativního businessu. Základní pravidla by mohla znít zhruba následovně: - Zapomeňte na to, že by jste kdy byli zaměstnanci nějaké firmy. - Chodit do práce je nesmysl. Život je příliš krátký na to, abychom jej trávili v zaměstnání. - Riskujte. Hrát život bezpečně je nesmysl, na kterém nikdy nezbohatnete. - Peníze jsou skvělá věc. Můžete si za ně koupit spoustu věcí. Můžete mít svobodu a dělat si co chcete. - Můžeme vydělat milióny a přitom nepracovat více jak pár desítek minut denně. Nyní se vsadím, že čtení těchto nových pravidel v mnohých z vás vyvolalo určité protichůdné pocity nebo vás dokonce pobouřilo. Toto je pouze dalším důkazem toho, že naše mysl je příliš naprogramována na jeden určitý druh programu a příliš neschopna přijmout program jiný. A právě zde se rodí problémy v psychologii našeho obchodování. Pokud nás jeden program, který je do nás vléván dlouhá léta, nutí dělat jednu věc, pak pro nás může být příliš obtížné začít se chovat dle jiného programu. Výsledkem pak je naše snaha spekulovat tak, jako by to bylo dle nového programu, ale přitom naše podvědomí je stále řízeno starým programem. Naše nové já říká na vědomé úrovni vezmi obchod a zariskuj kdo neriskuje, nezíská. Ale naše podvědomí, příliš dlouhou dobu programované konkrétním programem nám v obchodu zabrání, aniž bychom si přesně dokázali vysvětlit proč. Přitom důvod je jednoduchý program podvědomí říká, že riskovat je špatné a proto nás podvědomě donutí obchod neudělat. V ten moment přestáváme být disciplinovanými a konsistentními obchodníky a začínáme ztrácet. Jak z takovéhoto kruhu ven? Jedná se o proces, který pro mnohé může být zcela nemyslitelný. Jedná se totiž o proces, u kterého musíme vymazat náš starý program a vložit program nový. Takový proces trvá minimálně několik měsíců, u někoho i několik let. Avšak pouze správný program v naší hlavě nás může naučit být opravdu dobrými a bohatými tradery. Pokud by se někdo rozhodnul na tuto nesnadnou cestu nového programu podvědomí vydat, pak by měl začít odbouráváním starého programu. Jak? Například tak, že se začne dívat na staré zažité pravdy novýma očima:

16 Choďte do školy a dobře se učte. Dobré vzdělání vám zajistí dobrou práci. Mám mnoho přátel s neuvěřitelným vzděláním. Jedna má známá má dva doktoráty. Jiná má známá má dvě vysoké školy. Obě vydělávají kolem 25 tisíc korun měsíčně. Jiná má známá dokázala současně vystudovat vysokou školu ekonomickou a práva. Navíc hovoří plynně 4 jazyky. Dnes pracuje za cca 40 tisíc korun měsíčně. Můj kamarád vystudoval medicínu. Další léta pracoval na nejrůznějších atestacích, praxích a já nevím čím vším ještě. Dnes pracuje v nemocnici za kč měsíčně. Můj známý v USA absolvoval pouze obyčejnou střední školu. Dnes vydělává v komoditách více jak USD ročně. Řekněte mi prosím někdo, kde je ukrytá ona záhadná spojitost dobré vzdělání = slušně placená práce. Já jí nikde nevidím. A to se vážně snažím. Dobré vzdělání nám dobře placenou práci (většinou) nezajistí. Najděte si dobou a slušně placenou práci. Ta vám zajistí budoucnost. Vaše práce zajistí budoucnost pouze státu a možná vaší firmě. Stát miluje zaměstnance. Z jejich výplaty si zcela legálně bere třetinu až polovinu a to ještě dříve, než uvidí peníze samotní zaměstnanci. Čím více zaměstnaných, tím větší jistota pro stát. Vaše firma má ráda dobré zaměstnance. Čím více jí vyděláváte, tím více vás platí. Avšak existuje zde slušný nepoměr. Pokud firmě vyděláváte 50 tisíc měsíčně, bude vám platit řekněme 20 tisíc měsíčně. Pokud budete dřít, ve firmě trávit celé dny, večery a víkendy a firmě budete vydělávat 200 tisíc měsíčně, bude vám firma platit možná 50 tisíc měsíčně. Dost malá satisfakce na to, že za vás bohatnou jiní. Stát a firma se mají za vaší práci skvěle. Ten, kdo vydělá nejméně, jste vy. Nemluvě o tom, že vám práce žádnou budoucnost nezajistí. Firma může kdykoliv zkrachovat. Nebo se objeví někdo mladší a lepší než vy a výpověď nenechá na sebe dlouho čekat. Dokonce ani státní zaměstnanci nemají svojí budoucnost příliš jistou. Trendy propouštění se začínají projevovat i ve státních sférách. Obchodovat komodity je také nejisté. Ale alespoň v nich můžete zbohatnout. Jako průměrný zaměstnanec nikdy nezbohatnete. Neznám nikoho, kdo by jako zaměstnanec zbohatnul. Vy snad ano? Zaměstnání i komodity jsou dvě nejistoty. Každá však nabízí zcela odlišné světy. Chodit do práce je správné. Pro stát a vaší firmu. Oba na tom bohatnou. Kdo na tom tratí jste vy a vaše rodina. I obchodníci musí chodit do práce. Například já jakožto intradenní obchodník trávím u počítače 7 hodin denně. Avšak pracuji jen a jen pro sebe a navíc v pohodlí a teple domova, se svými blízkými kolem sebe. Bez šéfa a dotěrných podřízených. Jeden nemusí chodit do práce k tomu, aby si vydělával na živobytí.

17 Neriskujte. Žijte bezpečně. A pomáhejte tak bohatnout druhým. Pocit bezpečí je skvělý business. Bohatnou na něm pojišťovny, banky a mnoho jiných. Na druhou stranu vážně si myslíte, že nějaké bezpečí existuje? Vaše banka může zkrachovat každým dnem. Známe to. Vaše podílové listy vás připraví o veškerý zisk na poplatcích. Vaše pojistka za vyplavený byt nemusí být uznána, protože jste přehlídli malou klauzuli miniaturním písmem napsanou dole na pojistné smlouvě. Nic na světě není bezpečné. Žít bezpečně je iluze, kterou si draze kupujeme. Bez risku není výhry. Kolikrát jste museli riskovat schůzku nebo rande s nejistým výsledkem, než jste našli toho pravého partnera / partnerku? Kdo chce žít bezpečně, nikdy se nedočká bohatství. Tečka. Peníze kazí charakter. Nezní náhodou skutečná pravda nedostatek peněz kazí charakter? Proč se lidé dopouštějí podvodů, lží a vražd? Protože mají dostatek peněz, nebo protože mají nedostatek peněz? Vsadím se, že pokud bychom se pokusili obě kategorie vyjádřit procentuálně, bylo by daleko více závažných prohřešků na straně těch, kteří mají peněz nedostatek, než na straně těch, kteří jich mají dostatek. Abychom vydělali mnoho peněz, musíme tvrdě pracovat. Před mnoha lety jsem byl natolik naivní, že jsem se tímto nesmyslem snažil řídit. S kamarádkou jsme rozjeli vlastní firmu, na které jsme dřeli 18 hodin denně. Vydělali jsme mnoho peněz? Jeden rok jsme si každý vydělali téměř dva miliony. Jenomže předchozí 2 roky jsme vydělali pár desítek tisíc korun. Podtrženo sečteno - mnoho tvrdé práce a velmi, velmi průměrné výsledky. Můj táta pracuje velmi tvrdě. Od rána do večera. Někdy i víkendy. Jeho plat ale jeho práci ani zdaleka neodpovídá. Vážně nevím, kde se vzalo heslo tvrdá práce = více peněz. Většina milionářů, co jsem kdy poznal, tráví čas na golfu, u moře nebo s rodinou. Jejich život je velmi vzdálený od tvrdé práce. Přesto na jejich účty teče každý rok mnoho peněz. Toto je tedy nabídka možného nového pohledu na určité zažité pravdy. Prosím, nechápejte mě špatně. Nerad bych, aby tento článek někoho pobouřil nebo mu dal mylný pocit, že se zde snažím říkat, jak špatně žijeme naše životy nebo snad někoho někam manipulovat. Ony zažité pravdy jsou velmi důležité pro fungování ekonomiky, společnosti, světa. Jelikož zde existují mnoho let, bude na nich bezesporu i mnoho dobrého. Co jsem se však zde pokusil říci je, že povolání spekulanta vyžaduje jiné pravdy. Pro úspěšné spekulování potřebujeme nový program. Takový, který nebude v konfliktu s naším tradingem a nebude nás zbytečně brzdit od obchodů. Je na každém, zda-li bude ochotný a schopný ten starý vymazat a nainstalovat nový. Je to nelehký úkol. Ale stojí za to.

18 Podvědomí a risk Riziko v obchodování na finančních trzích spočívá, dle většiny, v tom, že: a) můžeme v trzích ztratit peníze b) nikdy nevíme, co se stane, takže vstupujeme do velké nejistoty Velmi hezké. Většina bohužel není schopna ponořit se do problému hlouběji. Skutečnost je totiž taková, že spekulování na finančních trzích je naprosto stejně riskantní jako cokoliv jiného v životě. Jistý můj známý vlastní menší reklamní agenturu. Jeho hlavní náplní je účastnit se velké řady tendrů, nebo-li výběrových řízení na nejrůznější kampaně. Se svým známým jsme se nedávno bavili o tom, co kdo děláme. Když jsem mu popsal svou práci spekulanta, ťukal se na hlavu a říkal, že jsem totální blázen. Když jsem se zeptal na jeho profesi blíže já, začal mi povídat o tom, jak vlastně jeho tendry fungují. Obvykle je obesláno 5 agentur, většinou však i více řekněme do 8. Tyto obeslané agentury pak pracují na klientově zadání a tvoří jim návrhy strategií a kreativního zpracování. Je to proces, který zabere vždy zhruba několik týdnů a kterého se účastní určitá skupina lidí řekněme 4-6. Někteří z nich jsou zaměstnanci agentury, někteří z nich jsou externí spolupracovníci. Náklady na jeden tender se tedy pohybují v řádu desetitisíc a někdy až statisíc korun. Pojďme si to tedy shrnout: pravděpodobnost úspěšnosti výhry je cca %. Každý tender stojí desetitisíce až statisíce, které platí jen a jen agentura. Kvůli tendru skupina lidí tráví v agentuře dny, noci a víkendy. A teď to nejlepší zhruba 20% klientů v budoucnu nakonec vůbec za případný vyhraný tender vůbec nezaplatí, nebo se z nich peníze tahají celé roky. Na druhou stranu, mé obchody mi nabízejí poměrně stabilní pravděpodobnost 45 %. Můj risk je předem definovaný a pohybuje se v řádu stovek až tisíců korun. Na svých obchodech pracuji maximálně 7 hodin denně a nikdy ne o víkendu. Pokud můj obchod vyjde, své peníze VŽDY dostanu okamžitě. Když jsem svého známého vyslechnul, musel jsem se na čelo ťukat já.

19 Pojďme však dále. Mnoho lidí žije v naprosto mylné iluzi, že když žijí své životy podle pravidel většiny, pak moc neriskují, žijí své životy bezpečně a nemůže se jim nic stát. Mnoho lidí je o konceptu svého bezpečného života natolik pevně přesvědčeno, že nikdy nechtějí ani koutkem ucha slyšet slova jako trhy a spekulace, ale přitom s klidným svědomím jdou a udělají tak obrovský riskantní krok, až mě chlupy stávají hrůzou na pokožce. Jaký krok? Třeba takový, že si vezmou půjčku na byt. Většina lidí si asi neuvědomuje, že půjčka na byt je kolikrát mnohem rizikovější investice, než spekulace na trzích. Pokud si vezmu 2 miliony korun úvěr na byt na dobu 20 let, mohou být mé následky jednou doslova katastrofální. Předně, jakmile přestanu splácet svůj byt, banka mi jej zabaví a NIKDY mi již nevrátí mé zaplacené peníze. Mnoho lidí se domnívá, že nic takového se jim stát nemůže. Skutečně mi není jasné, jak si někdo může být jistý svojí budoucností za 20 let. Já si nejsem jistý v případě svých obchodů ani tím, co bude za 5 minut, až trh zobrazí další úsečku na mém 5 minutovém grafu. Co bude za 20 let neví NIKDO. Už za pouhých pár měsíců vůbec nemusí existovat firma, ve které právě lidé s úvěrem na krku pracují. Kdykoliv může přijít nenadálá ekonomická situace, která způsobí mohutné propouštění ve všech oblastech nebo obří inflaci. Historie je plná obdobných případů a podobné případy se s jistotou opakují. V průběhu 20 let bude vše vypadat úplně jinak a já nevidím jediný důvod si myslet, že budu schopen třeba i za 10 let splácet svůj úvěr. Když se kouknu na všechna pro a proti, nemohu si pomoci, ale spíše vidím šance, že o svůj byt i se všemi penězi přijdu, než ne. Abych neplácal do vzduchu. Jistý můj známý pracuje v nadnárodní bance. I když se o tom příliš nemluví a jedná se o skrytou pravdu, skutečností je, že některé banky vydělávají gigantické peníze nikoliv na poplatcích a úrocích za úvěry, ale na tom, že inkasují tu a tam pár set tisíc až miliónů za byt nebo dům, který později zabaví a prodají znovu. Toto je miliardový business. Navíc s politováním naprosto legální. Lidé však nechtějí slyšet jak riskantní je byt nebo dům na hypotéku. Lidé raději chtějí věřit krásným reklamám plným usměvavých lidí se střechou nad hlavou a sebeklamu o tom, že není důvod, proč by i za 20 let neměli mít své momentálně jisté a dobře placené zaměstnání. Skvělá iluze, na které profitují banky, stát a na které více často než se může zdát ztrácejí obyčejní lidé. Co je v porovnáním s tímto riskovat pár babek v trzích, navíc když mám dlouhodobě pravděpodobnost na své straně a výsledek svého riskantního počínání znám mnohem dříve, než za 20 let.

20 Můžeme však jít ještě dále v tom, jak mnoho riskujeme v našich životech s šancemi menšími než v trzích a považujeme to za zcela správné. Například snaha dostat se na vysokou školu. Na mnohých školách se hlásí několik tisíc studentů a počet přijatých bývá kolem 100 uchazečů. Šance 10 %. Naše snaha dostat se na školu však stojí mnoho peněz, času i úsilí. Skripta. Kurzy. Doučování. A já nevím co vše ještě. Samozřejmě, že je nutné podobná rizika podstupovat. Co však chci ukázat je, jak slepě věříme, že jsou trhy abnormálně riskantní, přičemž v nich máme mnohokrát vyšší šance, než v jiných oblastech života. Naprosto samostatnou kapitolou je pak skutečně sféra podnikání. Kdykoliv někomu řeknu, že v trzích 80 % lidí dlouhodobě neuspěje, mají mě všichni za blázna. Když jim řeknu, že dlouhodobá studie ukazuje, že více jak 80% podnikání nevydrží déle jak 5 let, jen tiše mlčí. Mnoho mých známých má za sebou už tolik různých podnikání, až se jednomu srdce svírá. Lidé slepě věří povídačkám o tom, jak mnozí ztratili v trzích celé své jmění. Žijí v demagogické utopii, že takto se v trzích končí. Já neznám nikoho, kdo by nechal v trzích celé své jmění. Znám lidi, kteří prodělali mnoho peněz, ale nikoho, kdo by přišel o celé své jmění. Zato znám mnoho lidí kolem sebe, kterým zkrachovala firma, nyní mají zablokované účty, dluží dodavatelům, státu a všude kolem kam se podívají. Nervy mají na dranc, život v troskách a žádnou perspektivu před sebou. Zdá se, že takovéto případy jsou pro masu naprosto v pořádku. Ale běda, pokud někdo řekne, že chce spekulovat na finančních trzích. Taková věc je zapovězená a může jednoho stát celé jmění! Kousek od domu kde bydlím koupil před 3 lety jistý muž cukrárnu. Za vybavení a rekonstrukci zaplatil 3 miliony korun. Cukrárna mu nejede. Každý měsíc jí dotuje až korunami. Přesto stále podniká ve slepé víře, že zlé časy pominou. Docházejí mu peníze, nestačí splácet úvěry a brzy skončí. Osobně jsem nikdy neměl rok, ve kterém bych v trzích ztrácel korun každý měsíc. I kdybych chtěl, tak s trochou rozumu a přípravy neztratím v trzích tolik peněz a tak rychle jako tento muž. Minulý týden jsem viděl v televizi reportáž o tom, jak o těžbu lesů bojuje na jeden tendr přes 20 společností. Šance méně jak 5 procent, obrovské náklady na lobby, projekty, apod. Tak mizerné šance mám v trzích málokdy. Samostatnou kapitolou lidského života jsou pak různé vsázky, sportky, apod. Mít šance jedna ku několika miliónům a přesto bezhlavě vyhodit peníze za nějaký tiket to skutečně považuji za vrchol neuváženosti. Nevím kde vznikla demagogie že obchodovat na finančních trzích je abnormálně rizikové. Každopádně jsme to slyšeli tolikrát, že naše podvědomí tuto pravdu chtě-nechtě přijalo a nyní blokuje řadu našich obchodů a naší cestu za úspěchem.

PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ. www.x-trade.eu

PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ. www.x-trade.eu PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ www.x-trade.eu Uvod: Sedím před obrazovkou počítače. V jednom okně otevřené okno s živými daty. Trh právě otevírá. Pozoruji volatilitu otevíracího rozpětí. Trh vyráží prudce vzhůru,

Více

5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE. burzaprokazdeho.cz Petr Novák pecan.novak@gmail.com

5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE. burzaprokazdeho.cz Petr Novák pecan.novak@gmail.com 5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE Chcete vědět: Co dělat, abychom vydělávali na burze peníze? Co nedělat, abychom vydělávali na burze peníze? Tak v tom případě Vás mohu ujistit o tom, že máte

Více

5 RAD A TIPŮ. Jak vydělávat peníze na burze. #Burza pro každého - 5 rad a tipů. >> zpět na Obsah. elektronická publikace 2015

5 RAD A TIPŮ. Jak vydělávat peníze na burze. #Burza pro každého - 5 rad a tipů. >> zpět na Obsah. elektronická publikace 2015 Název kapitoly 5 RAD A TIPŮ Jak vydělávat peníze na burze elektronická publikace 2015 1 Pár slov úvodem Pár slov úvodem Investování a obchodování na kapitálových trzích se věnuje již od roku 2006. Je absolventem

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Obchodní systém. Kvalitní obchodní systém odděluje profesionály od amatérů. Dává nám výhodu před ostatními (statistická výhoda = edge)

Obchodní systém. Kvalitní obchodní systém odděluje profesionály od amatérů. Dává nám výhodu před ostatními (statistická výhoda = edge) OBCHODNÍ PLÁN Obchodní systém Kvalitní obchodní systém odděluje profesionály od amatérů Slouží nám pro volbu správného momentu, kdy do trhu vstoupit a následně z něj vystoupit Dává nám výhodu před ostatními

Více

Informace ze světa nedobrovolných dražeb.

Informace ze světa nedobrovolných dražeb. Informace ze světa nedobrovolných dražeb. Zúčastnili jsme se stovek nedobrovolných dražeb po celém Česku. Ukážeme vám skrytá místa s dražebními vyhláškami. Ukážeme vám na co si dát pozor, když dražíte

Více

JAK (ZNOVU) ZAČÍT. Webinář pro klienty Praha, 22.9.2011. www.colosseum.cz. Tomáš Vobořil, Colosseum, a.s.

JAK (ZNOVU) ZAČÍT. Webinář pro klienty Praha, 22.9.2011. www.colosseum.cz. Tomáš Vobořil, Colosseum, a.s. JAK (ZNOVU) ZAČÍT Webinář pro klienty Praha, 22.9.2011 Tomáš Vobořil, Colosseum, a.s. PROGRAM WEBINÁŘE Dnes máme na programu: Zvládnout jednoduché základy Najít si vyhovující trh a pravidla Stanovit si

Více

Jak si stanovit osobní vizi

Jak si stanovit osobní vizi Action Academy Jak si stanovit osobní vizi ebook Blanka 2014 Jak si stanovit osobní vizi Osobní vize je jasná, konkrétní, působivá a aktivující představa budoucího stavu dosažených výsledků, postavení

Více

Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice

Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice mariorozensky.cz Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice Možná jste již zaslechli mé oblíbené tvrzení, že pouze 2 % obchodníků využívají affiliate marketing. Affiliate trh sice neustále

Více

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?...

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... Obsah 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... 5 4. Nechejte si poradit od odborníka... 6 www.anekamickova.cz 1 Zdravím

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

2013 "Jdi za světlem" All Rights Reserved

2013 Jdi za světlem All Rights Reserved Obsah Slovo úvodem Kartářská etika 4 Zavírací karta 5 Stínová karta 5 Kvintesence 5 Nesrozumitelná karta. 5 Určení času. 6 Výklad bez otázky Andělské výklady Výklad na otázku ANO/NE.. Triangl (tři karty)

Více

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA Odpověď na každé NEVÍM Je to už pěkných pár let a stejně na tu lekci nikdy nezapomenu. Byla a stále je pro mne důležitá

Více

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky Vstupní zpráva Jméno: xyz Datum od:.. Zprávu odešlete na kalina@mujkouc.cz Více informací na www.mujvztah.cz www.mamdepku.cz Životní příběh Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství,

Více

Ukázka konkrétních spreadových obchodů Dokument je součástí On-line kurzu spreadového obchodování www.financnik.cz/exe/webinare/spready.php Příklad 1: TYU6-FVU6 KROK 1: Nalezení zajímavého sezónního obchodu

Více

Marek Macej MMK/Tading www.mmktrading.wbs.cz

Marek Macej MMK/Tading www.mmktrading.wbs.cz Děkujeme vám za stažení e-booku a doufáme, že vás budeme inspirovat! Marek Macej MMK/Tading www.mmktrading.wbs.cz V tisku, na internetu i v televizi se stále častěji objevují informace o obchodování komodit.

Více

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena Soustředění 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz všechna práva vyhrazena Umění soustředit se Ano, někdy to je skutečně umění, dokázat se plně soustředit na to, co děláme. Jsou situace, kdy nám

Více

Z čeho máme největší strachy?

Z čeho máme největší strachy? Z čeho máme největší strachy? Lidská mysl je každý den naplněna neuvěřitelným množstvím informací. Svoji hlavní úlohu hraje také stres, který je u většiny lidí žijících nejen - ve velkoměstech na denním

Více

v Čechách a na Slovensku

v Čechách a na Slovensku Bestseller v Čechách a na Slovensku v Čechách a na Slovensku JAK ZAČÍT multi level marketing strašák nebo příležitost? IVO TOMAN Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz TAXUS International

Více

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne z nebe, většinou v nás zraje delší dobu. Po loňských

Více

Plánování = ½ úspěchu webového projektu

Plánování = ½ úspěchu webového projektu Plánování = ½ úspěchu webového projektu Petr Bechyně BARTON STUDIO s.r.o. Čím snadněji se něco udělá, tím obtížněji se to pak mění. Engův princip Proč plánovat Aby se vám vynaložený čas i peníze zúročily.

Více

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ:

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ: Test týmových rolí Pokyny: U každé otázky (I - VII), rozdělte 10 bodů mezi jednotlivé věty podle toho, do jaké míry vystihují vaše chování. V krajním případě můžete rozdělit těchto 10 bodů mezi všechny

Více

Prof. Götz W. Werner zakladatel a člen dozorčí rady dm-drogerie markt

Prof. Götz W. Werner zakladatel a člen dozorčí rady dm-drogerie markt Předmluva V mládí jsem si myslel, že stojím na vlastních nohou. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že stojím na ramenou společnosti. Bez toho, co dokázaly předchozí generace bez znalostí a metod, které

Více

Rodinné finance a nákupy

Rodinné finance a nákupy 8 Rodinné finance a nákupy V té to ka pi to le: Internetové bankovnictví Nakupování přes Internet Kapitola 8 Rodinné finance a nákupy Důležité: Následující postup je jen ilustrační prostředí všech webů

Více

jde nahoru a najednou se zhroutí. A to naprosto odporuje obecně přijímanému ekonomickému mainstreamu a jeho teoriím. Další věcí, kterou bych zmínil,

jde nahoru a najednou se zhroutí. A to naprosto odporuje obecně přijímanému ekonomickému mainstreamu a jeho teoriím. Další věcí, kterou bych zmínil, R: Dá se čekat, že se krize podobné té současné budou i nadále objevovat? A že ekonomie jako vědní disciplína, respektive matematika, kterou používá, bude jedním z důvodů? D: Myslím si, že matematika vždy

Více

Prodej to! Návod jak na to. Filip Novák, DiS.

Prodej to! Návod jak na to. Filip Novák, DiS. Prodej to! Návod jak na to Filip Novák, DiS. Obsah 1 1. Obsah 2. Lidé nakupují to, co potřebují, ale i to, pro co se nadchnou a nepotřebují 3. Neprodávejte produkt, ale celou zkušenost 4. Demonstrujte

Více

REGISTRACE - ARGUMENTY

REGISTRACE - ARGUMENTY REGISTRACE - ARGUMENTY Já už jsem toho vyzkoušel(a) tolik a nikde jsem nebyl(a) úspěšný(á) V přímém prodeji jde především o vytrvalost a cílevědomost. Pokud je kvalitní produkt prodává se sám. Máte možnost

Více

JIŘÍ MAZUR. www.zivotnapravestrane.cz

JIŘÍ MAZUR. www.zivotnapravestrane.cz JIŘÍ MAZUR 13 TAJEMSTVÍ CESTY NA PRAVOU STRANU Efektivita úspěchu a skvělého života Efektivní jednání v životě Efektivní jednání v podnikání Získat co nejvíce s co nejmenším úsilím = čas = peníze! Být

Více

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ TŘETÍ STRATEGIE: NÁVŠTĚVNOST V minulých videích jsem vám ukázal, jak správně vytvořit produktovou sekvenci a opravdu znásobit hodnotu i zisk z každého zákazníka. Dále, jak zvýšit konverzi, aby každou z

Více

SÍŤOVÝ - OBCHODNÍ MARKETINK FOHOW jak začít vydělávat?

SÍŤOVÝ - OBCHODNÍ MARKETINK FOHOW jak začít vydělávat? SÍŤOVÝ - OBCHODNÍ MARKETINK FOHOW jak začít vydělávat? Chcete-li být partnerem/partnerkou společnosti FOHOW, jednoduše podepíšete registrační smlouvu a koupíte si kontrakt (své byznys místo BM) na 300

Více

Anežka Mičková, těší mě.

Anežka Mičková, těší mě. Anežka Mičková, těší mě. Profese finančního poradce je v České republice ještě v plenkách. Vždyť finanční poradci začali mít u nás význam až po revoluci v 89 roce, kdy se otevřel trh a lidé si měli z čeho

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

Uvědomění ve vztazích - Uvědomění v emocích - Uvědomění v mysli- Uvědomění v srdci - Uvědomění v přijetí, Soucit, Přítomnost

Uvědomění ve vztazích - Uvědomění v emocích - Uvědomění v mysli- Uvědomění v srdci - Uvědomění v přijetí, Soucit, Přítomnost Nacházíme se v nejcennější a nejkrásnější fázi našich životů. Velmi dlouhou dobu jsme se připravovali všemi našimi osudy na tento okamžik, pro který jsme nyní tady. Příležitost k duchovnímu osvobození

Více

FOREX - INVESTICE - TRADING INOVATIVNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ NA TRZÍCH

FOREX - INVESTICE - TRADING INOVATIVNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ NA TRZÍCH FOREX - INVESTICE - TRADING INOVATIVNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ NA TRZÍCH 2 Bohatství je pro moudrého sluhou, pro hloupého pánem. Seneca Využívání algorytmického obchodování vzrostlo z pouhých 2 % v roce 2004

Více

Výsledky šetření Mapa školy

Výsledky šetření Mapa školy Výsledky šetření Mapa školy Květen 2011 Dovolily jsme si zpracovat tento souhrn výsledků šetření společnosti SCIO, které proběhlo během února tohoto roku 2011 na ZŠ Pyšely, jelikož nás zaujaly jeho výstupy.

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

EYSENCKŮV TEST OSOBNOSTI. http://temperament.wladik.net/

EYSENCKŮV TEST OSOBNOSTI. http://temperament.wladik.net/ EYSENCKŮV TEST OSOBNOSTI http://temperament.wladik.net/ Eysenckův test osobnosti Introverze Extroverze Psychická stabilita Psychická labilita Typy osobnosti SANGVINIK extrovertní a stabilní Komunikativní,

Více

2 Proč pracovat tam, kde nejsou příjemné kolegiální vztahy?

2 Proč pracovat tam, kde nejsou příjemné kolegiální vztahy? 2 Proč pracovat tam, kde nejsou příjemné kolegiální vztahy? Kolegiální vztahy jsou velmi delikátní záležitost, neboť s kolegy lidé tráví velkou část svého života. Pokud se v týmu vyskytuje někdo negativní,

Více

Autor: Ing. Tomáš Tyl 11. 7. 2011 Schválil: Ing. Vladimír Fichtner

Autor: Ing. Tomáš Tyl 11. 7. 2011 Schválil: Ing. Vladimír Fichtner V Itálii střadatelé vkládající peníze pouze na spořicí účty 1 přišli o 50% za 35 let díky inflaci. Italského investora ochránila investice do zahraničních akcií v cizích měnách. Autor: Ing. Tomáš Tyl 11.

Více

Forex Outlook USDCAD 19.4. 2015

Forex Outlook USDCAD 19.4. 2015 Forex Outlook USDCAD 19.4. 2015 Ohlédnutí za minulým FX Outlookem V minulém FX Outlooku jsem se zaměřil na trh EURUSD s tím, že mě budou zajímat short obchody. Náhled a rezistence z něj vyšly v minulém

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU

JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU Marie Slivová (od 28.8.2010 Michaličková) Kouč osobního rozvoje JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU 1 JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU Někteří vedoucí struktur

Více

NEURORESTART EMOCE VÝUKOVÝ A PRACOVNÍ MANUÁL AUTOR: MONIKA URBANOVÁ A JIŘÍ VOKÁČ ČMOLÍK

NEURORESTART EMOCE VÝUKOVÝ A PRACOVNÍ MANUÁL AUTOR: MONIKA URBANOVÁ A JIŘÍ VOKÁČ ČMOLÍK 2015 NEURORESTART EMOCE VÝUKOVÝ A PRACOVNÍ MANUÁL AUTOR: MONIKA URBANOVÁ A JIŘÍ VOKÁČ ČMOLÍK Kapitola - DEN 0 ZAČÍNÁME Připravte se na trénink NEURORESTART EMOCE. Věnujte pozornost informacím ve videu

Více

Expert na Finance 2013 Radim Galuszka, www.radimgaluszka.cz

Expert na Finance 2013 Radim Galuszka, www.radimgaluszka.cz Prohlášení Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autora je zakázáno. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení. Stažením tohoto materiálu

Více

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, dovolujeme si Vás oslovit jménem organizace ABATOP a nabídnout Vaší škole v rámci projektu S úctou k životu přednášky na téma: 1) Co se to se mnou děje? (pro

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

Cashflow kvadrant - Robert Kiyosaki

Cashflow kvadrant - Robert Kiyosaki Cashflow kvadrant - Robert Kiyosaki Pracovní list pro ZŠ Co Vás napadne při pojmu cashflow [kešflou] kvadrant? Že tomuto pojmu vůbec nerozumíte? Že je to nějaké cizí slovo? Možná jste už někdy na toto

Více

JAKÉ PŘEDSTAVY MAJÍ ZAMĚSTNANCI?

JAKÉ PŘEDSTAVY MAJÍ ZAMĚSTNANCI? Co můžete očekávat od outplacementu? Outplacement - podpora odcházejících zaměstnanců - se stal běžně dostupnou službou, kterou může zaměstnavatel využít pro zmírnění dopadů propouštění. Z pohledu firem-zaměstnavatelů

Více

Doporučený způsob, jak uspět v systému Eldorádo

Doporučený způsob, jak uspět v systému Eldorádo Doporučený způsob, jak uspět v systému Eldorádo V prvé řadě bych Vám chtěla říct, že každý systém MLM je jiný. Jistě znáte plno systémů a firem, v mnohých jste registrovaní a do budoucna hledíte s nadějí,

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Test obecné finanční gramotnosti

Test obecné finanční gramotnosti Test obecné finanční gramotnosti Finanční inteligence je něco, co se ve škole nenaučíte. A přitom je to obor stejně důležitý ne-li důležitější než algebra v matematice nebo historie literatury v češtině.

Více

Zaměstnání. Bankovní produkty pro zaměstnané. Co je dobré vědět. Běžný účet

Zaměstnání. Bankovní produkty pro zaměstnané. Co je dobré vědět. Běžný účet Zaměstnání V dnešní době se bez bankovního účtu téměř neobejdete. Zvláště pak v případě, že pracujete a zaměstnavatel vám nevyplácí váš výdělek v hotovosti. Peníze jsou na bankovním účtu bezpečně uložené

Více

Musím se zaregistrovat, abych mohl(a) platit pomocí Platební brány?

Musím se zaregistrovat, abych mohl(a) platit pomocí Platební brány? PLATEBNÍ BRÁNA ČASTO KLADENÉ DOTAZY - FAQ Co je to Platební brána? Platební brána je jednoduchá a bezpečná platební metoda. Platební brána umožňuje realizovat on-line platby za zboží a služby pomocí internetového

Více

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice Dr. med. Claudia Croos-Müller ODVAHU! Knížka o přežití Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice 12 a ½ cvičení pro okamžitou pomoc pro získání klidu a odvahy V této knize najdeš následující cvičení:

Více

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Pracovní sešit - krok za krokem Renata Králová Petr Zeman Co je to webinář? Webinář je seminář prostřednictvím internetu. Slouží především k představení vašich

Více

Pojištění není spoření!

Pojištění není spoření! Asociace finančních poradců České republiky, spolek Tento krátký e- book je určen pro všechny občany České republiky. Přečtení a pochopení tohoto ebooku vám v budoucnu může ušetřit nemalé peníze a připraví

Více

JAK PROMĚNIT NÁVŠTĚVNÍKY V ZÁKAZNÍKY

JAK PROMĚNIT NÁVŠTĚVNÍKY V ZÁKAZNÍKY DRUHÁ STRATEGIE: KONVERZE V minulém videu jsem vám ukázal postup, díky kterému se velmi jednoduše dají zdvojnásobit zisky na každého zákazníka. Pokud jste toto video ještě neviděli, doporučuji se na něj

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

3 doporučení, jak přežít finanční krize

3 doporučení, jak přežít finanční krize 3 doporučení, jak přežít finanční krize Co se to na trzích v současnosti děje? Má ještě vůbec smysl pravidelně investovat? Máte v souvislosti s aktuálním vývojem na trzích podobné obavy i Vy? Člověk by

Více

JOE ROSS V ČR TRADERS UNIVERSITY

JOE ROSS V ČR TRADERS UNIVERSITY JOE ROSS V ČR TRADERS UNIVERSITY ÚVOD pokračování Mým hlavním krédem při obchodování na burze je vstupovat do ziskových obchodů velmi disciplinovaně a každý obchod musí být správně načasovaný. Jedině tak

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Rezerva = 1. zadní vrátka

Rezerva = 1. zadní vrátka Rezerva = 1. zadní vrátka Mnoha lidmi podceňovaná, mnoha přeceňovaná, ale všeobecně se ví, že je potřebná. Rezerva. Troufám si říct, že bez kvalitně vybudované rezervy není možné tvořit mnohem větší a

Více

Forex Outlook AUDUSD 31.5. 2015

Forex Outlook AUDUSD 31.5. 2015 Forex Outlook AUDUSD 31.5. 2015 Ohlédnutí za minulým FX Outlookem V minulém FX Outlooku jsem se zaměřil na trh GBPUSD s tím, že mě budou zajímat long obchody. Většina minulého týdne byla ve znamení směrového

Více

Úrovně identity. Poznámky k psychologii duchovního života

Úrovně identity. Poznámky k psychologii duchovního života Úrovně identity Poznámky k psychologii duchovního života Základní předpoklad: každá lidská bytost má potřebu mít pozitivní sebepojetí (identitu) není-li pocit inferiority vztahové komplikace I. úroveň

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

Vrabci v hrsti a holubi na střeše

Vrabci v hrsti a holubi na střeše Vrabci v hrsti a holubi na střeše Tomáš Bleša @bizwiz @bizwiz Tomáš Bleša Podnikání od 1993 (na VŠ) Mac aplikace www.bizwiz.cz Web aplikace Systém InTouch CRM (www.intouch-crm.cz) Zpravodajský agregátor

Více

Svoboda finanční a časová nezávislost Pospolitost vzájemná podpora Odpovědnost vzhledem ke klientovi

Svoboda finanční a časová nezávislost Pospolitost vzájemná podpora Odpovědnost vzhledem ke klientovi Průvodce kariérou VIZE Kravata dobrého poradce nedělá. Osobní přístup USUS PERSONALIS Klientům i našim partnerům nabízíme totéž. Odbornost, čas a soustředění. Protože čas je víc než peníze a soustředění

Více

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Každý úspěšný člověk, jestliže chce dosáhnout svého cíle, se musí věnovat své práci na 100%. Náš cíl je jasný. Vydělávat snadno, rychle a neomezené

Více

Finanční gramotnost BONUS

Finanční gramotnost BONUS BONUS Napsala: Darina Schránilová Poznejte, jak funguje svět peněz a začněte budovat své bohatství Lidé často vydělávají peníze jen proto, aby uspokojili své okamžité potřeby a nemyslí na svou budoucnost.

Více

Certifikovaný trénink. Praktik NLP pro. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Certifikovaný trénink. Praktik NLP pro. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Certifikovaný trénink Praktik NLP pro Syntéza psychologických poznatků zaměřená na praxi Strategie učení pro XXI. století Systémový model komunikace Způsob, jak získat přístup k neomezenému potenciálu

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Zaručený návod, jak mít

Zaručený návod, jak mít Zaručený návod, jak mít jistou práci a mzdu Rady k nezaplacení 1. Jak získat práci a začít vydělávat peníze 2. Že vám agentura práce najde práci za vás 3. Co říkají lidé, kteří pracují pro agenturu práce

Více

Lidé si začínají vybírat zaměstnání podle šéfa rozhovor s Petrou Grabmayer

Lidé si začínají vybírat zaměstnání podle šéfa rozhovor s Petrou Grabmayer Lidé si začínají vybírat zaměstnání podle šéfa rozhovor s Petrou Grabmayer 30.09.2013 Radim Koštial Zodpovědná péče o svoji osobní značku, nebo tomu raději říkejme postaru vlastní reputaci a dobrou pověst,

Více

KOMU JE KNIHA URČENA?

KOMU JE KNIHA URČENA? 7 Kapitola 0. O této knížce KOMU JE KNIHA URČENA? Tuto učebnici jsem vytvářel na základě mých přednášek a úvodních kursů na Vysoké škole manažerské informatiky a ekonomiky. Většina mých studentů měla malou

Více

Zvyšování obchodní výkonnosti webových stránek. nejen e-shopů

Zvyšování obchodní výkonnosti webových stránek. nejen e-shopů Zvyšování obchodní výkonnosti webových stránek nejen e-shopů Jihočeská hospodářská komora, 20. 5. 2015 nejsme agentura Jsme tým nezávislých & kreativních lidí pro Váš web Martin Laudát Creative director

Více

Klíčové kompetence. Jako jeden z nosných prvků reformy

Klíčové kompetence. Jako jeden z nosných prvků reformy Jako jeden z nosných prvků reformy Klíčové kompetence Podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání má základní vzdělávání žákům pomoci utvářet a postupně rozvíjet klíčové kompetence. Pojem

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank

Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank Průzkum uskutečněný mezi obyvatelstvem (ve věku 15+) v několika zemích - tj. v Rakousku, České republice a na Ukrajině -září 1 - Návrh průzkumu Tato

Více

VÍŠ, CO JE TO BANKA?

VÍŠ, CO JE TO BANKA? VÍŠ, CO JE TO BANKA? Plán vyučovací hodiny (č. 5) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Víš, co je to banka? VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE: 45 minut POTŘEBNÉ MATERIÁLY:

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Mendelova 2. stupeň ZŠ Základní Předmět Zdravověda Téma

Více

Komunikace z hlediska sociální psychologie

Komunikace z hlediska sociální psychologie Komunikace z hlediska sociální psychologie Střední průmyslová škola Ostrov 1 Co je co? Zkuste vysvětlit! SOCIÁLNÍ PERCEPCE > vnímání a poznávání druhého, jak vnímáme druhého. IDENTIFIKACE > snaha napodobit

Více

Jak koupit nemovitost

Jak koupit nemovitost Jak koupit nemovitost Bezpečně? Co nejlépe? Bez starostí a stresu? Část 1. www.alisen.cz Proč vznikla tato kniha? Koupě nemovitosti bývá pro většinu z nás životní investicí. Vydáváme velké, často půjčené

Více

SMRT A PÉČE O UMÍRAJÍCÍ

SMRT A PÉČE O UMÍRAJÍCÍ SMRT A PÉČE O UMÍRAJÍCÍ Pohled laické i zdravotnické veřejnosti Září 2011 / Prezentace z exkluzivního výzkumu pro Cestu domů/ Client Service Manager: Jan Tuček, Analytik: Lenka Beranová / STEM/MARK, a.

Více

Také Vám rodiče spořili na byt a koupili jste si tak akorát mikrovlnku?

Také Vám rodiče spořili na byt a koupili jste si tak akorát mikrovlnku? Také Vám rodiče spořili na byt a koupili jste si tak akorát mikrovlnku? Asi všichni máme zkušenost s tím, že nám rodiče spořili, a když jsme se k penězům v osmnácti letech dostali, nebylo z nich skoro

Více

1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný?

1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný? 1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? Podoblast A1: Individualizace výuky A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný? A1/2 Představme si úsečku.

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

chtěl bych Vám ukázat úplně jinou možnost spoření, než jakou jste nejspíš znali doposud.

chtěl bych Vám ukázat úplně jinou možnost spoření, než jakou jste nejspíš znali doposud. VS Dobrý den, chtěl bych Vám ukázat úplně jinou možnost spoření, než jakou jste nejspíš znali doposud. Můj názor je, že když si spořím, tak ať to stojí za to. Nyní Vám ukážu na porovnání, jak a kde lze

Více

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Jiří Janda Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Mojí bezvadné manželce Lucii, kamarádům Michalu Černému a Janu Šidlákovi za podporu a inspiraci a všem mým skvělým studentům. Copyright Jiří

Více

ZAČÍNÁME INTERNETOVÝ START-UP V ČR

ZAČÍNÁME INTERNETOVÝ START-UP V ČR ZAČÍNÁME INTERNETOVÝ START-UP V ČR 51 TIPŮ Jarek Mikeš Mikeš, Jaroslav Publikováno 1.5.2013, první vydání ISBN: 978-80-260-4302-7 Česká republika, Brno Twitter: @koolazz_cz jarekmikes@gmail.com www.jarek-mikes.cz

Více

PŘÍPRAVA NA ÚSTNÍ ZKOUŠKU

PŘÍPRAVA NA ÚSTNÍ ZKOUŠKU PŘÍPRAVA NA ÚSTNÍ ZKOUŠKU Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. Obsah: Jak začít? Jak pracovat s pracovními listy? Jak číst text?

Více

1. stoletá internetová firma. Martin Černohorský Fórum pro udržitelné podnikání, 14. 3. 2012

1. stoletá internetová firma. Martin Černohorský Fórum pro udržitelné podnikání, 14. 3. 2012 1. stoletá internetová firma Martin Černohorský Fórum pro udržitelné podnikání, 14. 3. 2012 Project management Na startu Finanční řízení Výroba Klientská podpora Recepce Obchod Kreativa Marketing ETN

Více

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků 27. 07. 2014 19:47:43 Statistika respondentů 448 442 2 4 Počet návštěv Počet dokončených Počet nedokončených Pouze zobrazení 98,66% Celková úspěšnost Historie návštěv (21. 05. 2014-01. 07. 2014) Počet

Více

Efektivní komunikace II.

Efektivní komunikace II. Efektivní komunikace II. KOMUNIKAČNÍ DOVEDNOSTI Co musíme vědět ještě předtím, než budeme začínat komunikaci? Co nám říká řeč těla - nonverbální komunikace Komunikační asertivita Efektivní komunikace uvnitř

Více