GLOBÁLNÍ RETAILING V EVROPĚ. Ing. Petra Matějovská, Ph.D. Katedra podnikové ekonomiky

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "GLOBÁLNÍ RETAILING V EVROPĚ. Ing. Petra Matějovská, Ph.D. Katedra podnikové ekonomiky"

Transkript

1 GLOBÁLNÍ RETAILING V EVROPĚ Ing. Petra Matějovská, Ph.D. Katedra podnikové ekonomiky

2 Ekonomická situace NĚMECKA Německo je jedním z klíčových aktérů evropské i celosvětové politiky a proto je v mnoha vědeckých a technologických oborech právem považováno za světového vůdce. Německo je čtvrtou nejsilnější ekonomikou světa a největší ekonomikou v Evropě. V posledních letech však byl hospodářský růst země v mezinárodním porovnání podprůměrný, k čemuž přispěly také trvající problémy s integrací spolkových zemí bývalého východního bloku. Maloobchod patří k nejdůležitějším oborům německého hospodářství. Maloobchod zaměstnává celkem na 2,5 mil. lidí, tj. přes 6 % veškerého výdělečně činného obyvatelstva. Dosahuje obratů přes 500 mld. EUR ročně a působí v něm kolem samostatných firem.

3 Maloobchod Německa Hlavním problémem je pro 85 % německých maloobchodníků zdrželivost zákazníků. Příčinou jsou nízké míry růstu německého hospodářství, obavy z nezaměstnanosti, rostoucí počet občanů pobírajících sociální dávky, vysoká daňová zátěž a vysoké vedlejší mzdové náklady. Mění se také struktura a velikost domácností. Německé domácnosti jsou stále menší, v současné době má německá domácnost v průměru 2,2 členů. Roste počet jedno- a dvoučlenných domácností, přibližně dva miliony tvoří domácnosti samoživitelů. A to znamená pro obchod změněné struktury zákazníků: žádané jsou menší byty, menší balení nebo například hotové pokrmy. Zákazníky lákají nové lokality mimo města svými nabídkami, ale také snadnou dosažitelností, možnostmi parkování, bezpečností a čistotou.

4 Obchod s koncovými zákazníky přes internet představuje jednu z mála rostoucích segmentů maloobchodu. Z odhadovaných 1,25 miliard EUR v roce 1999 e-commerce svůj obrat zdesetinásobil na odhadovaných 13 miliard EUR v roce To odpovídá meziročnímu nárůstu 17 % a 2,5% podílu na celkovém obratu maloobchodu. V roce 2005 obrat e-commerce vzrostl na 14,5 miliard euro. Zřejmé je, že se odbytové kanály maloobchodu se stále více navzájem propojují. Z tohoto vývoje budou profitovat vedle klasických zásilkových služeb nabízejících dovolenou a vstupenky především multi-channel podniky, tedy podniky, které vedle kamenných obchodů mají také nabídky online. V Německu je jich kolem Velmi často se přes internet prodávají knihy, hračky, foto/optika a elektronika. Stále více se přitom využívají trhy jako ebay pro odbyt zboží.

5 V neposlední řadě se na úrovni nákupní motivace konzumentů podepsal v roce 2007 podstatný růst dalších výdajových položek domácností, především energií a pohonných hmot. Prognózy německého svazu maloobchodu byly ještě na jaře 2008 lehce optimistické, ale poté zasáhla již tolikrát zmiňovaná ekonomická krize. Německo je významným partnerem pro Českou republiku v oblasti maloobchodu, neboť na našem trhu působí hned několik prodejních řetězců, které mají svůj původ v Německu. Jen od roku 1995 do roku 2003 nově vzniklo v Německu 18 milionů m 2 nových prodejních ploch, a to při zjevné stagnaci obratu maloobchodu.

6 Německo představuje v maloobchodu eurozóny více než čtvrtinu. V lednu 2013 jeho maloobchod přidal 3,1 % meziměsíčně a v meziročním srovnání rostl o 2,4 %, čímž výrazně překonal odhadované hodnoty. K růstu přispěla nízká srovnávací základna prosince 2012, kdy tržby naopak o 2,1 % spadly. Celkově se však situace domácí spotřebitelské poptávky v Německu zlepšuje, k čemuž přispívá nízká nezaměstnanost. Komoditní struktura maloobchodních tržeb ukazuje, že za růstem stojí hlavně nákupy zboží dlouhodobé spotřeby. A také někteří prodejci mění svou stávající strategii pevných obchodů na tzv. multi-chanell strategii a snaží se prosadit v elektronickém obchodování.

7 Podíl maloobchodních tržeb Německa za rok 2012 Německo dle velikosti obratu jednotlivých regionů v maloobchodu. Čím tmavší barva, tím větší obrat obchodníků v dané lokalitě. Největší koncentrace je na západě. Je to způsobeno tím, že tato oblast byla vždy ekonomicky silnější a také je blízko hranice s bohatými státy Evropy. Zdroj: Agentura GfK

8 Trendy německého maloobchodu Konkurenční soutěž vedla k tomu, že neživotaschopné obchody vymizely a na trhu působí jen několik málo obchodníků, kteří mají oligopolní postavení. Konkurenční boj vedl jednak ke snižování cen, jednak se obchodníci snaží nabídnout nové a inovativní způsoby prodeje, které zaručují komfortní a nerušený nákup spojený s dodatečnými službami jako je např. nabídka spotřebitelských úvěrů nebo další služby a zábava. Moderní retail management používá bohatou škálu psychologických a marketingových nástrojů. V Německu existuje trend, kdy zákazníci upřednostňují buď velmi levné diskontní prodejny s nízkými cenami nebo naopak prodejny s příjemným prostředím a mnohými doprovodnými službami tento trend se nazývá polarizace maloobchodu dochází k tzv. vymizení středu.

9 Maloobchod v číslech Zde jsou uvedena data vážící se k roku 2012: maloobchodních prodejen; 428 miliard EUR roční nominální obrat (bez motorových vozidel, pohonných hmot a lékáren); 50 milionů zákaznických kontaktů denně; 3 miliony zaměstnanců.

10 Nominální obrat německého maloobchodu vykazuje opakující se trend. K největšímu propadu došlo v roce 2009 v důsledku hospodářské krize, kdy se nominální obrat snížil oproti předchozímu roku o 3,1 %. Obrat v roce 2013 činil 432,1 miliard EUR, což je 1% navýšení oproti roku Zdroj: Handelsverband Deutschland

11 Zde lze vidět procentuální vývoj tržeb maloobchodu v období dle komodit. Rok 2000 = základna 100 %. Jak je z grafu patrné, zatímco tržby potravin měly vzrůstající tendenci, tržby oblečení a především nábytku jsou výrazně nižší. Zdroj: Handelsverband Deutschland

12 Německá ekonomika přestála finanční krizi mnohem lépe než většina jejích evropských partnerů. Země je na prvním místě v Evropě z hlediska nominálního HDP a vývozu. Diskonty s nízkými cenami a tradiční korporace supermarketů dominují maloobchodním trhu v Německu. Mezi nejdůležitější značky patří Edeka, Rewe, Lidl a Kaufland (Schwarz Gruppe), Aldi a Metro Cash&Carry a Media Markt - Saturn (Metro Group). Internetoví prodejci mají také významnou pozici v této zemi, s Amazonem.de a Otto jako největšími společnostmi na trhu. Lidl, Metro Cash & Carry, a Media Markt - Saturn jsou nejvíce renomovaná jména díky jejich mezinárodnímu působení. Všechny z nich v současné době působí v téměř každé evropské zemi, pouze s několika málo výjimkami.

13 Top 10 německých maloobchodníků podle obratu 2014 v mil EUR Zdroj: Retail-index.com

14 V posledních letech je v Německu stále oblíbenější a rozšířenější elektronické obchodování. Obrat e-komerce činil v roce 1999 pouze 1,25 miliard EUR, avšak v roce 2013 již 33,1 miliard EUR, přičemž meziroční nárůst 2012/2013 činil 12 %. Zdroj: Handelsverband Deutschland

15 Výběr nejznámějších německých maloobchodníků OBI je vedoucím představitelem německých a evropských prodejen se stavebními potřebami a potřebami pro kutily. V Německu provozuje v současné době firma OBI 354 prodejen plus dalších téměř 300 prodejen v zahraničí: Skupina OBI dosáhla v obchodním roce 2015 celkového obratu 6,7 miliard EUR a zaměstnává kolem pracovníků. Prodejní plochy se od otevření prvního marketu OBI v roce 1970 (nákupní centrum Alstertal, Hamburg) rozšířily z původních 870 m² na dnešních více než m². Průměrná velikost prodejní plochy pak činí m².

16 Dm-drogerie je německá drogistická společnost s vlastní značkou výrobků. Tato německá firma hned na počátku svého podnikání expandovala pouze do Rakouska, kde otevřela svou první prodejnu v roce 1976 v Rakouském Linci. V roce 1992 byly učiněny první kroky za hranice Rakouska a to do České Republiky, Maďarska a Slovinska. V roce 1993 byla otevřena první prodejna v ČR v Českých Budějovicích. Nyní má přes prodejen po celé Evropě a zaměstnanců (asi jen v Německu). V hodnocení jejich privátních značek jsou jedničkou. V časopisu D-test obsadily výrobky nejvyšší místa v žebříčcích. V roce 2015 Dm drogerie byla největším maloobchodním řetězcem s drogistickým zbožím v Evropě. Ve fiskálním roce 2013/14 měla dm v Německu obrat ve výši 6,4 miliardy EUR.

17 Lidl je obchodní značka řetězce diskontních prodejen společností Lidl&Schwarz-Gruppe, které patří též síť hypermarketů Kaufland. Společnost Lidl byla založena roku Prodejny sítě Lidl jsou ve více než 26 státech Evropy, kde nabízí potraviny a také spotřební zboží pro domácnost, zahradu, sport, kancelář, zábavu nebo kutilství. Ve srovnání s konkurencí se zaměřuje především na levné, ale kvalitní zboží, avšak nízkých cen dosahuje především omezenou nabídkou. Obchodní strategie firmy je založena do značné míry na využívání vlastních privátních značek, pod kterými obchod prodává výrobky jiných výrobců. Společnosti Lidl se prezentuje především svými tematickými týdny, které jsou její marketingovou doménou.

18 Velkoobchod Německa Stejně jako v maloobchodu, docházelo na počátku milénia i v tomto sektoru k horším hospodářským výsledkům, charakterizovaným snižováním obratu, redukcí počtu zaměstnanců a nižšími investicemi. K mírnému ozdravení trhu došlo s předstihem jednoho roku před maloobchodem. Od roku 2003 mají velkoobchodní obraty rostoucí tendenci. Kromě roku 2008, kdy zaznamenal německý velkoobchod významný propad jak co do obratu, tak i co do počtu zaměstnanců. Německý velkoobchod je klasickým odvětvím středního stavu. Odvětví zaměstnává kolem 1,2 mil. lidí, tj. kolem 2,3 % všech pracujících SRN. Řada firem působí jak ve vnitřním velkoobchodu, tak současně na zahraničních trzích.

19 Vývoj velkoobchodního obratu v letech Vývoj obratu velkoobchodů měl do roku 2008 vzrůstající tendenci, v letech 2009 a 2010 došlo k poklesu, poté opět dorovnáno. Propad byl ještě významnější než u maloobchodu! Zdroj: Betriebsberatungsstelle

20 Ekonomická situace FRANCIE Francie je demokratický stát rozčleněný na 26 regionů. Francie je jednou z nejbohatších a nejvýznamnějších zemí na světě a především v Evropě, kde je také největší a druhou nejlidnatější zemí. Francie má proti většině dalších evropských zemí jednu velkou výhodu - poměrně příznivý demografický vývoj. Krize zasáhla francouzskou ekonomiku méně ostře než jiné srovnatelné ekonomiky, částečně díky opatrnějšímu bankovnímu a investičnímu sektoru, a též tradiční efektivní státní intervenci. Tempo růstu maloobchodních tržeb v eurozóně se počátkem roku 2013 podle údajů značně zvedlo. Francie vykázala signifikantní růst maloobchodu, a to 0,9 %.

21 Země má nejvyšší počet milionářů na starém kontinentě, a to je čtvrtý nejbohatší národ na světě v celkovém bohatství domácností. Stejně jako ve většině zemí, velké nadnárodní potravinářské řetězce dominují v žebříčku francouzského maloobchodu, s hypermarkety prodávajícími v téměř každém maloobchodním sektoru. Mezi nejvýznamnější francouzské nadnárodní skupiny patří Carrefour, E.Leclerc, ITM Enterprises (Les Mousquetaires), Groupe Auchan, Groupe Casino a Système U. Carrefour, ačkoli utrpěl značný pokles prodeje od roku 2010, zůstává největším prodejcem ve Francii. Ostatní skupiny nadále rostou. V roce 2010, top 100 maloobchodníků ve Francii vygenerovalo kumulované tržby ve výši 270 miliard EUR, což představuje nárůst o 3,8 % oproti roku Francouzští maloobchodníci se vrátili tak ke kladnému růstu po těžkém období

22 70 % z celkových tržeb maloobchodu ve Francii v roce 2010 bylo vytvořeno maloobchodem s potravinami miliard EUR. De facto top 10 maloobchodních prodejců ve Francii jsou hlavně potravinové řetězce/supermarkety. E.Leclerc je 2. největší maloobchodník s vlastními prodejnami ve Francii - 34,5 miliard EUR, kdy dohání Carrefour na 1. místě, který si udržel prvenství i po katastrofálním výkonu v roce Francouzský on-line maloobchod vzrostl o 28 % v roce 2010 a dosáhl hodnoty 25 miliard EUR. Francie má nejrychleji rostoucí on-line maloobchod v Evropě. Kritickými faktory úspěchy ve Francii ale jsou: Význam působení na místní úrovni - francouzské lokální výrobky jsou preferovány; Konzervatismus / averze k riziku - dopad na prodejní cykly & inovace.

23 Top 10 maloobchodníků ve Francii Obrat maloobchodních prodejců za rok 2014 v mil EUR. Zdroj: Retail-index.com

24 Zajímavostí je, že hodnota maloobchodního prodeje ve Francii v roce 2011 patřila mezi nejvyšší dosažené za posledních pět let. A to navzdory pokračujícímu nízkému růstu HDP a vysoké míře nezaměstnanosti. Francouzští spotřebitelé vyhledávali rozumné ceny a vyhovující podmínky pro nákup. Hospodářská situace byla totiž stále nepříznivá pro nadbytečné výdaje a proto si spotřebitelé hlídali svůj rozpočet. Spotřebitelé vedli a stále vedou čím dál více stresující životní styl a mají i méně času na nakupování. Proto se pro ně stal internetový maloobchod dalším možným řešením. Řeší totiž jejich potřeby i tyto dva zmiňované nepříznivé faktory, které omezují schopnost nakupovat a tudíž se tak internetový maloobchod stal nejvýkonnější cestou pro nákup v posledních letech.

25 E-tailing/E-commerce ve FRANCII Francie - druhý největší evropský online maloobchodní trh; 19,8 milionů odběratelů - 12,6 milionu nestálých ; Tržní hodnota: 25 miliard EUR; Online maloobchod ve Francii roste rychlejším tempem než ve Velké Británii nebo v Německu; 25% on-line nákupů představovalo elektronické zboží, knihy, hudba a videa; Francouzští spotřebitelé vnímají web jako dobré místo kde najít výhodnou koupi - srovnání cen / technické informace.

26 Top 10 maloobchodních prodejců Francie dle počtu prodejen Tato tabulka ukazuje, že velké maloobchodní řetězce se mohou rozvíjet ve všech oblastech. Lze vidět prodejce mající více než 500 obchodů, resp. maloobchodníky z oblasti bankovnictví, telekomunikací, krásy&zdraví, móda, stravování, nebo optika.

27 Navzdory růstu v ostatních možných formách prodeje většina francouzů nepřestala nakupovat v tradičních prodejnách. Zejména specializované obchody s bio potravinami zaznamenaly dobré výkony a to především proto, že stále více spotřebitelů mělo snahu jíst zdravě. I některé nepotravinářské obchody zaznamenaly poměrně dobrý nárůst. Jedná se například o obchody s hračkami nebo lékárny. Francouzskému maloobchodnímu žebříčku do nedávna dominovaly velké řetězce s hypermarkety, které prodávají v téměř každém odvětví maloobchodu. Hypermarkety tak hrály vedoucí úlohu v potravinářském sektoru.nejnovější vývoj maloobchodů ale není v segmentu hypermarketů, ale diskontních prodejen. Všechny řetězce proto vyvinuli své vlastní slevové koncepty tak, aby v boji proti úspěšnému pronikání německé značky Lidl a Aldi.

28

29

30 Carrefour Na prvním místě se pro rok 2014 umístil Carrefour, což je maloobchodní řetězec, který nabízí potravinové i nepotravinové zboží a vznikl již v roce The Carrefour group zahrnuje následující retail formáty: Hypermarkety; Supermarkety; Cash&carry; Smíšené zboží; Výběr nejznámějších francouzských maloobchodníků Multichannel retail. Typickým znakem Carrefouru je, že dokáže způsob prodeje i nabízený sortiment přizpůsobit dané oblasti, ve které operuje.

31 V roce 1963 se Carrefour rozhodl otevřít hypermarket založený na inovativní myšlence, kdy vše, co zákazníci/spotřebitelé potřebují a chtějí, najdou pod jednou střechou, v samoobslužných regálech, které jim zároveň umožňují rychle a snadno porovnávat jak výrobky samotné, tak i jejich cenu. Vývoj tržeb a čistého zisku od roku 2007 po rok 2012, dále také předpokládaný vývoj v dalších letech do roku 2017, viz graf.

32 E. Leclerc Na 2. místě je již několik let tento francouzský obchodní řetězec. Byl založen už roku K roku 2012 zahrnuje více jak 500 prodejen ve Francii a 114 prodejen v zahraničí, konkrétně v Polsku, v Portugalsku, ve Španělsku a ve Slovinsku. Vedle potravin nabízí i elektroniku, oblečení, kosmetiku, potřeby pro domácnosti a nábytek, PHM, dokonce i zájezdy a různé pobyty. Pro rok 2012 řetězec vykázal vysoký nárůst tržeb o 7,5 % na 43.7 miliard EUR, pokud do celkových tržeb započítáváme i výsledky čerpacích stanic tohoto řetězce. Bez těchto výsledků tržby vzrostly o cca 7 % na 34.9 miliard eur. A to hlavně díky agresivní strategii nízkých cen, kterou je tento řetězec dobře známý. E.Leclerc se snaží o ochranu spotřebitele a pokud možno nejnižší ceny pro ně a to podle jednoduchých pravidel: koupit přímo od výrobců, přes co nejméně zprostředkovatelů a praktikováním snížené marže.

33 ITM Entreprises, SA Heslo společnosti je všichni za jednoho a jeden za všechny. ITM Entreprises je konsorcium nezávislých obchodníků s názvem Les Mousquetaires (mušketýři), kdy podporuje a distribuuje potraviny zhruba maloobchodních prodejců v osmi členských zemích EU. Společnost byla založena v roce 1972 a sídlí v Bondoufle. Společnost provozuje přes prodejen jako supermarkety, diskontní prodejny Intermarche a Ecomarché, plus Relais des Mousquetaires (venkovské potraviny). Skupina také provozuje automobilových servis (Roady) a restaurace (RestauMarché), plus oděvy (Veti), do-it-yourself (Bricomarché), diskont (Netto) a obchody zaměřené na dům a zahradu (Logimarché). Společnost má své pobočky ve Francii, Španělsku, Belgii, Polsku, Rumunsku a Srbsku.

34 Yves Rocher je světová kosmetická firma, založená v roce 1958 francouzským podnikatelem Yves Rocherem ve městě La Gacilly. Specializuje se především na rostlinnou kosmetiku zaměřenou jak na tělo, vlasy a perfémy. K roku 2009 společnost působila na pěti kontinentech v 88 zemích světa a zaměstnávala lidí. V roce 2004 dosáhla skupina Yver Rocher celkového obratu 2,012 mld USD. Skupina rovněž řídí značky Daniel Jouvance, Dr Pierre Ricaud, Isabel Derroisné, Petit Bateau, Kiotis a Galérie Noémie. Společnost spravuje botanickou zahradu Jardin botanique Yves Rocher de La Gacilly ve svém průmyslovém areálu.

35 Click&Collect ve Francii CLICK objednávání přes web nebo mobilní aplikaci; COLLECT vyzvednutí objednávky na obchodě, výdejním místě, případně dodávka domů.

36 Zastoupení modelů C&C versus Drive ve Francii, 2013

37 JE CLICK & COLLECT VHODNÝ PRO VELKÁ MĚSTA?

38 Děkuji za pozornost GLOBÁLNÍ RETAILING V EVROPĚ, Petra Matějovská

Vývoj ekonomiky ČR v roce 2012 březen 2013

Vývoj ekonomiky ČR v roce 2012 březen 2013 Vývoj ekonomiky ČR v roce 12 březen 13 Výkonnost odvětví Viditelné oslabování meziroční dynamiky hrubé přidané hodnoty ve většině odvětví v průběhu roku 12 Dynamika reálné výkonnosti odvětví české ekonomiky,

Více

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 10. týden 7. až 11. března 2016

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 10. týden 7. až 11. března 2016 TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 10. týden 7. až 11. března 2016 Lednová bilance zahraničního obchodu sáhla na rekord Lednové výsledky zahraničního obchodu nepřekvapily, když nejenže navázaly na pozitivní

Více

Makroekonomické informace 06/2008 2015-05-04 00:00:00

Makroekonomické informace 06/2008 2015-05-04 00:00:00 Makroekonomické informace 06/008 05-05-04 00:00:00 Květen byl dalším měsícem tohoto roku, ve kterém byl zaznamenán pokles počtu nezaměstnaných. K poklesu nezaměstnanosti přispěl postupně zvyšující se počet

Více

SPOTŘEBA BIOPOTRAVIN V EU CONSUMPTION OF BIOFOODS IN EU

SPOTŘEBA BIOPOTRAVIN V EU CONSUMPTION OF BIOFOODS IN EU ABSTRACT SPOTŘEBA BIOPOTRAVIN V EU CONSUMPTION OF BIOFOODS IN EU BROŽOVÁ Ivana, (ČR) KEY WORDS bio-production, bio-food, quality, consumption, turnover ÚVOD Spotřeba biopotravin má v posledních letech

Více

- 1 - Makrodata v ČR zveřejněná v srpnu 2014:

- 1 - Makrodata v ČR zveřejněná v srpnu 2014: - 1-1 Makrodata v ČR zveřejněná v srpnu 2014: Průmyslová produkce za červen rostla o 8,1% y/y Maloobchodní tržby za červen vzrostly o 8,2% y/y Nezaměstnanost v červenci stagnovala na úrovni 7,4% Inflace

Více

Koncernové pojistné stabilní s výškou 8,2 miliard EUR (plus 1,2 procenta)

Koncernové pojistné stabilní s výškou 8,2 miliard EUR (plus 1,2 procenta) Č. 02/2010 26. ledna 2010 Vienna Insurance Group v roce 2009: 1 Stabilita i během složitého období Koncernové pojistné stabilní s výškou 8,2 miliard EUR (plus 1,2 procenta) Zisk koncernu (před zdaněním)

Více

Hlavní tendence průmyslu ČR v roce 2013 a úvahy o dalším vývoji (září 2014)

Hlavní tendence průmyslu ČR v roce 2013 a úvahy o dalším vývoji (září 2014) Hlavní tendence průmyslu ČR v roce 2013 a úvahy o dalším vývoji (září 2014) Hlavní tendence průmyslu ČR v roce 2013 a úvahy o dalším vývoji V roce 2012 a na začátku roku 2013 došlo vlivem sníženého růstu

Více

Čína vykazuje nejvyšší objem firemních pohledávek po splatnosti od roku 2010

Čína vykazuje nejvyšší objem firemních pohledávek po splatnosti od roku 2010 Praha, 9. dubna 2014 Čína vykazuje nejvyšší objem firemních pohledávek po splatnosti od roku 2010 Na základě průzkumu řízení úvěrových rizik u firemní klientely v Číně, který společnost Coface provedla

Více

EET a související snížení sazeb DPH

EET a související snížení sazeb DPH EET a související snížení sazeb DPH 2. února 2016 Andrej Babiš, ministr financí ČR České republiky, Letenská 15, 118 10 Praha 1, +420 257 041 111 2 Vývoj snížené sazby DPH v ČR Za vlád TOP 09 a ODS vzrostla

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 04/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

ENERGIE A DOPRAVA V EU-25 VÝHLED DO ROKU 2030

ENERGIE A DOPRAVA V EU-25 VÝHLED DO ROKU 2030 ENERGIE A DOPRAVA V EU-25 VÝHLED DO ROKU 2030 ČÁST IV Evropská energetika a doprava - Trendy do roku 2030 4.1. Demografický a ekonomický výhled Zasedání Evropské rady v Kodani v prosinci 2002 uzavřelo

Více

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 4. týden 25. až 29. ledna 2016

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 4. týden 25. až 29. ledna 2016 TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 4. týden 25. až 29. ledna 2016 Důvěra v českou ekonomiku je nejsilnější od června 2008 V české ekonomice se na začátku roku důvěra zlepšila, když souhrnný indikátor důvěry

Více

VÝROBA POTRAVINÁŘSKÝCH VÝROBKŮ A NÁPOJŮ, TABÁKOVÝCH VÝROBKŮ DA. 1. Výroba potravinářských výrobků a nápojů OKEČ 15

VÝROBA POTRAVINÁŘSKÝCH VÝROBKŮ A NÁPOJŮ, TABÁKOVÝCH VÝROBKŮ DA. 1. Výroba potravinářských výrobků a nápojů OKEČ 15 VÝROBA POTRAVINÁŘSKÝCH VÝROBKŮ A NÁPOJŮ, TABÁKOVÝCH VÝROBKŮ DA 1. Výroba potravinářských výrobků a nápojů OKEČ 15 1.1. Charakteristika odvětví Výroba potravinářských výrobků a nápojů je odvětvím navazujícím

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 02/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Tisková zpráva. Evropany nejvíce trápí hospodářské problémy mezi nimi je na prvním místě nezaměstnanost. Studie GfK Verein nazvaná Výzvy Evropy 2012

Tisková zpráva. Evropany nejvíce trápí hospodářské problémy mezi nimi je na prvním místě nezaměstnanost. Studie GfK Verein nazvaná Výzvy Evropy 2012 Tisková zpráva June 19, 2012 Sandra Lades GfK Verein press Tel. +49 911 395 3606 sandra.lades@gfk-verein.org Ronald Frank GfK Verein studies Tel. +49 911 395 3004 ronald.frank@gfk-verein.org Evropany nejvíce

Více

Informační a komunikační technologie v českých domácnostech

Informační a komunikační technologie v českých domácnostech Informační a komunikační technologie v českých domácnostech Historicky poprvé přesáhl v roce 2014 podíl domácností vybavených počítačem a internetem hranici 70 %. Pouze 10 tisíc domácností bylo vybaveno

Více

MALÍ PODNIKATELÉ S VELKÝM VÝZNAMEM

MALÍ PODNIKATELÉ S VELKÝM VÝZNAMEM HLEDÁ SE OBCHOD MALÍ PODNIKATELÉ S VELKÝM VÝZNAMEM 1,1 mil. počet 36,5 % hrubé přidané hodnoty 14,5 roku průměrná doba podnikání 1,7 mil. zaměstnanců 3/5 tržeb firemního sektoru 4 nově vzniklé firmy na

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 01/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 01/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 01/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Prosinec 2008 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle údajů zveřejněných začátkem ledna poklesly spotřebitelské ceny během prosince o 0,3 procenta. V meziročním

Více

Makroekonomické informace 3/2009 2015-05-04 00:00:00

Makroekonomické informace 3/2009 2015-05-04 00:00:00 Makroekonomické informace 3/2009 205-05-04 00:00:00 2 Po celý rok 2008 dle údajů NBP (Polské národní banky) - činil příliv přímých zahraničních investic do Polska celkem 50 mil. EUR. Příliv přímých zahraničních

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 06/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 06/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 06/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 2. týden 11. až 15. ledna 2016. Základní ukazatele - poslední údaje 2015

TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 2. týden 11. až 15. ledna 2016. Základní ukazatele - poslední údaje 2015 TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 2. týden 11. až 15. ledna 2016 Prosinec přinesl nejnižší počet nezaměstnaných za posledních sedm let V prosinci roku 2015 činil podíl nezaměstnaných osob 6,2 %, což je sice

Více

Tisková zpráva. Zjištění průzkumu spotřebitelského klimatu GfK v Evropě za druhé čtvrtletí roku 2013

Tisková zpráva. Zjištění průzkumu spotřebitelského klimatu GfK v Evropě za druhé čtvrtletí roku 2013 Tisková zpráva 22. července 2013, 0:00 Spíše zamračeno... 22. července 2013 Rolf Bürkl T +49 (0) 911 395-3056 konsumklima@gfk.com Ursula Fleischmann Podniková komunikace T +49 (0) 911 395 2745 F +49 (0)

Více

Q1 2012. Manpower Index trhu práce Česká republika

Q1 2012. Manpower Index trhu práce Česká republika Q1 212 Manpower Index trhu práce Česká republika Výsledky průzkumu 1. čtvrtletí 212 Manpower Index trhu práce Česká republika Obsah Q1/12 Index trhu práce v České republice 1 Regionální porovnání Porovnání

Více

PROBLEMATIKA DISTRIBUCE BIOPRODUKTŮ PROBLEMS OF THE ORGANIC PRODUCTS DISTRIBUTION. Iva Živělová, Jaroslav Jánský

PROBLEMATIKA DISTRIBUCE BIOPRODUKTŮ PROBLEMS OF THE ORGANIC PRODUCTS DISTRIBUTION. Iva Živělová, Jaroslav Jánský PROBLEMATIKA DISTRIBUCE BIOPRODUKTŮ PROBLEMS OF THE ORGANIC PRODUCTS DISTRIBUTION Iva Živělová, Jaroslav Jánský Anotace: Příspěvek je zaměřen na odbyt bioproduktů zejména z pohledu nejčastějších odbytových

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 05/2016

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 05/2016 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 05/2016 Obsah Příliv zahraničních investic... 2 Polské přímé investice v zahraničí... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

3. Výroba oděvů, zpracování a barvení kožešin OKEČ 18

3. Výroba oděvů, zpracování a barvení kožešin OKEČ 18 Výroba oděvů, zpracování a barvení kožešin 3. Výroba oděvů, zpracování a barvení kožešin OKEČ 18 3.1. Charakteristika odvětví Odvětví výroby oděvů, zpracování a barvení kožešin je náročné na pracovní síly

Více

Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2015 a predikce na další období. (textová část)

Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2015 a predikce na další období. (textová část) I. Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2015 a predikce na další období (textová část) Obsah strana Metodika a zdroje použitých dat... 1 A. Základní charakteristika příjmové a výdajové situace

Více

1. Vnější ekonomické prostředí

1. Vnější ekonomické prostředí 1. Vnější ekonomické prostředí Vývoj světové ekonomiky v roce 2008 byl významně poznamenán vážnou hospodářskou recesí. Nejsilnější ekonomika světa USA zaznamenala četné a významné otřesy na finančních

Více

Makroekonomické informace 6/2009 2015-05-04 00:00:00

Makroekonomické informace 6/2009 2015-05-04 00:00:00 Makroekonomické informace 6/2009 205-05-04 00:00:00 2 V březnu 2009 - dle údajů NBP - činil příliv přímých zahraničních investic do Polska celkem 407 mil. EUR. Příliv přímých zahraničních investic V březnu

Více

Developerský trh v ČR

Developerský trh v ČR Developerský trh v ČR Akvizice v oblasti nemovitostí komplexní pohled Seminář časopisu Stavební fórum 16.09.2008 Praha Ing. arch. & Ing. Filip Endal, fendal@deloittece.com Cíle přednášky Cílem přednášky

Více

4. CZ-NACE 15 - VÝROBA USNÍ A SOUVISEJÍCÍCH VÝROBKŮ

4. CZ-NACE 15 - VÝROBA USNÍ A SOUVISEJÍCÍCH VÝROBKŮ Výroba usní a souvisejících výrobků 4. CZ-NACE 15 - VÝROBA USNÍ A SOUVISEJÍCÍCH VÝROBKŮ 4.1 Charakteristika odvětví V roce 2009 nahradila klasifikaci OKEČ nová klasifikace CZ-NACE. Podle této klasifikace

Více

Jak povzbudit ekonomický růst během recese. Petr Král ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Česká národní banka

Jak povzbudit ekonomický růst během recese. Petr Král ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Česká národní banka STROJÍRENSTVÍ OSTRAVA 14 Růstové faktory českého strojírenství 17. dubna 14 Jak povzbudit ekonomický růst během recese Petr Král ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Česká národní banka Recese

Více

STRUKTURÁLNÍ ANALÝZA ČESKÉ EKONOMIKY

STRUKTURÁLNÍ ANALÝZA ČESKÉ EKONOMIKY STRUKTURÁLNÍ ANALÝZA ČESKÉ EKONOMIKY Marek Rojíček Centrum ekonomických studií, Vysoká škola ekonomie a managementu marek.rojicek@vsem.cz Abstrakt Studie zkoumá vývoj odvětvové struktury české ekonomiky

Více

L. Kubíčková, R. Presová

L. Kubíčková, R. Presová ACTA UNIVERSITATIS AGRICULTURAE ET SILVICULTURAE MENDELIANAE BRUNENSIS SBORNÍK MENDELOVY ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ UNIVERZITY V BRNĚ Ročník LIV 14 Číslo 3, 2006 Vývoj malého a středního podnikání v obchodě

Více

Souboj průmyslových odvětví

Souboj průmyslových odvětví Souboj průmyslových odvětví Španělsko versus Česká republika Mistrovství Evropy ve fotbale 2016 Na hřišti se objeví: chemický průmysl Předzápasový výhled: 4:3 * Porovnání hodnocení společnosti Atradius

Více

Trvalá udržitelnost v dm. dm drogerie markt Česká republika březen 2016

Trvalá udržitelnost v dm. dm drogerie markt Česká republika březen 2016 dm drogerie markt Česká republika březen 2016 Představení dm v ČR Maloobchodní drogistický řetězec aktuálně 220 prodejen po celé ČR 100% dceřiná společnost dm Rakousko Sortiment téměř 12.000 položek primárně

Více

Postavení českého trhu práce v rámci EU

Postavení českého trhu práce v rámci EU 29. 7. 2015 Postavení českého trhu práce v rámci EU Pravidelná analýza trhu práce se zaměřuje na mezinárodní srovnání indikátorů strategie zaměstnanosti - Evropa 2020. Pro splnění cíle ohledně zvýšení

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Září 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Září 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Září 2012 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika V září vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 3,4 procent po růstu o 3,3 procent v srpnu. Vývoj inflace byl

Více

ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE ROZHODNUTÍ. Č. j.: ÚOHS-S269/2012/KS-11097/2012/840/LBř V Brně dne: 14. 6. 2012 ROZHODNUTÍ:

ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE ROZHODNUTÍ. Č. j.: ÚOHS-S269/2012/KS-11097/2012/840/LBř V Brně dne: 14. 6. 2012 ROZHODNUTÍ: *UOHSX004BO9Y* UOHSX004BO9Y ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE ROZHODNUTÍ Č. j.: ÚOHS-S269/2012/KS-11097/2012/840/LBř V Brně dne: 14. 6. 2012 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve správním řízení sp.

Více

1 Úvod. Rozbor zahraničního obchodu České republiky s Čínou je orientován především na:

1 Úvod. Rozbor zahraničního obchodu České republiky s Čínou je orientován především na: 1 Úvod Zahraniční obchod České republiky s Čínou patřil v letech 2005 až 2012 v rámci celkových zahraničněobchodních vztahů České republiky k poměrně významným. Na celkovém obratu zahraničního obchodu

Více

Telefónica O2 Czech Republic Finanční výsledky za rok 2010

Telefónica O2 Czech Republic Finanční výsledky za rok 2010 Telefónica O2 Czech Republic Finanční výsledky za rok 2010 18. února 2011 Telefónica O2 Czech Republic, a.s. oznamuje své auditované konsolidované finanční výsledky za rok 2010, připravené v souladu s

Více

partner dále nabízí potenciál a příležitosti

partner dále nabízí potenciál a příležitosti Rozhovor Do světa za obchodem Německá ekonomika je V DOBRÉ KONDICI Náš největší obchodní a strategický partner dále nabízí potenciál a příležitosti Na vývoj německé ekonomiky v roce 2016 hledí ekonomové

Více

Malé a střední firmy v ekonomice ČR v letech 2003-2010

Malé a střední firmy v ekonomice ČR v letech 2003-2010 Český statistický úřad Úvod Malé a střední firmy v ekonomice ČR v letech 2003-2010 Březen 2013 Analýza se věnuje vývoji malých a středních firem v České republice po převážnou část minulé dekády zahrnující

Více

ENERGETICKÉ PRIORITY PRO EVROPU

ENERGETICKÉ PRIORITY PRO EVROPU ENERGETICKÉ PRIORITY PRO EVROPU Prezentace pana J.M. Barrosa, předsedy Evropské komise, na zasedání Evropské rady dne 4. února 2011 Obsah 1 I. Proč na energetické politice záleží II. Proč musíme jednat

Více

Databáze CzechTourism. Analýza příjezdového cestovního ruchu 1992-2003

Databáze CzechTourism. Analýza příjezdového cestovního ruchu 1992-2003 Analýza příjezdového cestovního ruchu 1992-2003 Březen 2004 Obsah Strana 1. Podíl cestovního ruchu na ekonomice státu 3 1.1. Devizové příjmy z cestovního ruchu 3 1.2. Podíl cestovního ruchu na základních

Více

ERGO pojišťovna, a.s.

ERGO pojišťovna, a.s. ERGO pojišťovna, a.s. za rok 2015 Řádná valná hromada 27. dubna 2016 v Praze Obsah Orgány společnosti... 3 Zpráva dozorčí rady... 4 Úvodní slovo předsedy představenstva... 5 Ekonomika 2015... 6 Pojišťovnictví

Více

Domácnosti v ČR: příjmy, spotřeba, úspory a dluhy 1993-2012 Červen 2013

Domácnosti v ČR: příjmy, spotřeba, úspory a dluhy 1993-2012 Červen 2013 Domácnosti v ČR: příjmy, spotřeba, úspory a dluhy 1993-2012 Červen 2013 6. Zadluženost českých domácností 6.1. Úvěry domácnostem od bank Dominance úvěrů na bydlení Zadluženosti českých domácností dominují

Více

KVĚTEN 2009 VE ZNAMENÍ ZLEPŠUJÍCÍ SE NÁLADY NA TRZÍCH

KVĚTEN 2009 VE ZNAMENÍ ZLEPŠUJÍCÍ SE NÁLADY NA TRZÍCH KVĚTEN 2009 VE ZNAMENÍ ZLEPŠUJÍCÍ SE NÁLADY NA TRZÍCH Makrodata v ČR zveřejněná v květnu: HDP za 1.čtvrtletí 2009 klesl meziročně o 3,4% (očekával se pokles pouze o 1,8%) Průmyslová produkce se v březnu

Více

4. Výkony, výkonová spotřeba a účetní přidaná hodnota v segmentu malých a středních firem

4. Výkony, výkonová spotřeba a účetní přidaná hodnota v segmentu malých a středních firem Malé a střední firmy v ekonomice ČR v letech 2003-2010 březen 2013 4. Výkony, výkonová spotřeba a účetní přidaná hodnota v segmentu malých a středních firem Výkonové charakteristiky segmentu malých a středních

Více

Domácnosti s vybranými informačními a komunikačními technologiemi

Domácnosti s vybranými informačními a komunikačními technologiemi Domácnosti s vybranými informačními a komunikačními technologiemi Graf 1: Domácnosti s počítačem (% domácností) celkem 65% 67% 59% 54% 48% 40% 2007 2008 2009 2010 2011 2012 Ve druhém čtvrtletí roku 2012

Více

S 169/03-3758/03 V Brně dne 23. října 2003

S 169/03-3758/03 V Brně dne 23. října 2003 S 169/03-3758/03 V Brně dne 23. října 2003 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve správním řízení č.j. S 169/03, zahájeném dne 26. srpna 2003 podle 18 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní

Více

1. Vnější ekonomické prostředí

1. Vnější ekonomické prostředí 1. Vnější ekonomické prostředí Vývoj světového hospodářství a světových trhů se v roce 2009 odehrával ve znamení mírného hospodářského poklesu. Nejvýznamnější ekonomiky světa zaznamenaly prudkou negativní

Více

2. Výroba textilií a textilních výrobků OKEČ 17

2. Výroba textilií a textilních výrobků OKEČ 17 VÝROBA TEXTILIÍ, TEXTILNÍCH A ODĚVNÍCH VÝROBKŮ DB Výroba textilií a textilních výrobků 2. Výroba textilií a textilních výrobků OKEČ 17 2.1. Charakteristika odvětví Textilní průmysl se podle druhu zpracovávané

Více

Maloobchod ČR a jednotný trh EU

Maloobchod ČR a jednotný trh EU Maloobchod ČR a jednotný trh EU Martin Kocourek ministr průmyslu a obchodu ČR Maloobchod v ČR Obchod jedním z hlavních zdrojů hrubé přidané hodnoty V ČR tvoří 11,8 % HPH Podíly odvětví obchodu a ubytování

Více

Marketing Maloobchod

Marketing Maloobchod Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. Marketing Maloobchod

Více

Analýza vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v 1. pololetí 2014

Analýza vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v 1. pololetí 2014 Analýza vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v 1. pololetí 2014 I. Hlavní tendence ve vývoji zaměstnanosti a nezaměstnanosti... 2 II. Zaměstnanost... 7 1. STAV A VÝVOJ ZAMĚSTNANOSTI... 7 2. STRUKTURA

Více

CONQUEST ENTERTAINMENT A.S.

CONQUEST ENTERTAINMENT A.S. CONQUEST ENTERTAINMENT A.S. 31. března 2013 Výroční zpráva 2012 Obsah S L O V O P Ř E D S E D Y D O Z O R Č Í R A D Y.... 2 S L O V O P Ř E D S E D Y P Ř E D S T A V E N S T V A... 3 S T R U K T U R A

Více

7. Vydavatelství, tisk a rozmnožování nahraných nosičů OKEČ 22

7. Vydavatelství, tisk a rozmnožování nahraných nosičů OKEČ 22 Vydavatelství, tisk a rozmnožování nahraných nosičů 7. Vydavatelství, tisk a rozmnožování nahraných nosičů OKEČ 22 7.1. Charakteristika odvětví Polygrafický průmysl se člení na vydavatelské činnosti, tisk

Více

Globální ekonomika na jaře roku 2016: implikace pro vybrané regiony a trhy

Globální ekonomika na jaře roku 2016: implikace pro vybrané regiony a trhy Globální ekonomika na jaře roku 2016: implikace pro vybrané regiony a trhy (Patrik Hudec, Head of Fund Portfolio Management) Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s. květen 2016 2 Globální

Více

JEDNÁNÍ PŘEDSTAVENSTVA SPS 23. 9. 2015. Prezident SPS Ing. Václav Matyáš

JEDNÁNÍ PŘEDSTAVENSTVA SPS 23. 9. 2015. Prezident SPS Ing. Václav Matyáš JEDNÁNÍ PŘEDSTAVENSTVA SPS 23. 9. 2015 Prezident SPS Ing. Václav Matyáš DEFINITIVNÍ VÝSLEDKY 2014 S hodnota 2 DEFINITIVNÍ VÝSLEDKY 2014 Bytová výstavba Rok 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011

Více

ZAHRANIČNÍ OBCHOD ČESKÉ REPUBLIKY S ČÍNOU

ZAHRANIČNÍ OBCHOD ČESKÉ REPUBLIKY S ČÍNOU Kód: e - 6013-13 Praha, 26. červen 2013 ZAHRANIČNÍ OBCHOD ČESKÉ REPUBLIKY S ČÍNOU v roce 2005 až Zpracovaly: Kontakt: E-mail: Ředitel odboru: Ing. Jiřina Semanová Ing. Monika Bartlová Ing. Monika Bartlová,

Více

5 Analýza letecké dopravy (OKEČ 62)

5 Analýza letecké dopravy (OKEČ 62) 5 Analýza letecké dopravy (OKEČ 62) 5.1 Popis letecké dopravy 5.1.1 Činnosti v letecké dopravě Do odvětví letecké dopravy se zařazují následující odvětvové činnosti: Pravidelná letecká doprava (OKEČ 62.1);

Více

Společnost Henkel zvýšila obrat i zisk

Společnost Henkel zvýšila obrat i zisk Tisková zpráva Praha, 27. února 2008 Navržené zvýšení dividend Společnost Henkel zvýšila obrat i zisk Obrat vzrostl o 3,6 procenta na 13,07 mld. eur Organický růst obratu dosáhl 5,8 procenta Provozní zisk

Více

Cílem této diplomové práce je analyzovat trendy světového a českého pojišťovnictví.

Cílem této diplomové práce je analyzovat trendy světového a českého pojišťovnictví. Obsah Úvod... 6 1 Struktura světového pojistného trhu... 7 2 Vývoj na světových trzích v posledním desetiletí... 11 2.1 VÝVOJ POJIŠTĚNOSTI V LETECH 1998-2007... 12 2.2 VÝVOJ POJIŠTĚNOSTI V ROCE 2007, POROVNÁNÍ

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Červenec 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Červenec 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Červenec 2012 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Po růstu o 3,5 procenta v červnu vzrostly spotřebitelské ceny v červenci meziročně o 3,1 procenta. Vývoj

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Listopad 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Listopad 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Listopad 2008 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle údajů zveřejněných začátkem prosince poklesly spotřebitelské ceny během listopadu o 0,5 procenta.

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Říjen 2007 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Říjen 2007 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Říjen 2007 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle údajů zveřejněných začátkem listopadu stouply spotřebitelské ceny v říjnu o 4,0 procenta meziročně, což

Více

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 12/2010

Oddělení propagace obchodu a investic. Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 12/2010 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 12/2010 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Výroba... 3 Nezaměstnanost... 4 Průměrná mzda...

Více

Makrodata v ČR zveřejněná v září:

Makrodata v ČR zveřejněná v září: Makrodata v ČR zveřejněná v září: HDP podle konečných údajů vzrostla ve druhém čtvrtletí česká ekonomika oproti prvnímu čtvrtletí o 0,9 % (odhad 0,8 %). Meziročně o 2,4 % (odhad 2,2 %). Průmyslová produkce

Více

Rumunsko aktuální oborové příležitosti pro české exportéry

Rumunsko aktuální oborové příležitosti pro české exportéry Rumunsko aktuální oborové příležitosti pro české exportéry Ekonomické fórum EV Zahraniční kancelář CzechTrade v Bukurešti 21. 04. 2016 IBS Hotel Vladimír, Masarykova 36, Ústí n. Labem www.czechtrade.cz

Více

ZPRÁVA PŘEDSTAVENSTVA O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI ZA ÚČETNÍ OBDOBÍ

ZPRÁVA PŘEDSTAVENSTVA O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI ZA ÚČETNÍ OBDOBÍ ZPRÁVA PŘEDSTAVENSTVA O PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI ZA ÚČETNÍ OBDOBÍ 2009 Společnost Philip Morris ČR a.s. ("PMČR") je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice. Dospělým zákazníkům

Více

Tisková zpráva. Evropští spotřebitelé pod vlivem krize. Výsledky průzkumu GfK zjišťujícího spotřebitelské klima v Evropě ve třetím čtvrtletí 2015

Tisková zpráva. Evropští spotřebitelé pod vlivem krize. Výsledky průzkumu GfK zjišťujícího spotřebitelské klima v Evropě ve třetím čtvrtletí 2015 Tisková zpráva Evropští spotřebitelé pod vlivem krize October 16, 2015 Andrea Winklerová Marcom T +420 737 263 113 andrea.winklerova@gfk.com Výsledky průzkumu GfK zjišťujícího spotřebitelské klima v Evropě

Více

3. Nominální a reálná konvergence ČR k evropské hospodářské a měnové unii

3. Nominální a reálná konvergence ČR k evropské hospodářské a měnové unii . Nominální a reálná konvergence k evropské hospodářské a měnové unii Česká republika podle výsledků za rok a aktuálně analyzovaného období (duben až březen ) plní jako jediná ze čtveřice,, a tři ze čtyř

Více

- 1 - Makrodata v ČR zveřejněná v březnu 2013:

- 1 - Makrodata v ČR zveřejněná v březnu 2013: - 1 - Makrodata v ČR zveřejněná v březnu 2013: 1 Průmyslová produkce za leden klesla o 4,1 % y/y Maloobchodní tržby za leden klesly o 0,5 % y/y a rostly o 0,4 % m/m Nezaměstnanost za únor vzrostla na 8,1

Více

2014 2015 2016 Fyzické osoby vč. nepodnikajících. Celkem Firmy

2014 2015 2016 Fyzické osoby vč. nepodnikajících. Celkem Firmy TISKOVÁ INFORMACE Vývoj insolvencí v České republice za první čtvrtletí 2016 Praha, duben 2016 naše očekávání se potvrdila. Pokles insolvencí pokračuje i v letošním roce a je proti roku 2015 výraznější.

Více

ANALÝZA VÝVOJE CEN V ZEMĚDĚLSTVÍ V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH

ANALÝZA VÝVOJE CEN V ZEMĚDĚLSTVÍ V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH ANALÝZA VÝVOJE CEN V ZEMĚDĚLSTVÍ V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH Ing. Jan Záhorka Červenec 2008 OBSAH ÚVOD... 3 Postavení zemědělství v ekonomice státu... 3 Podíl na tvorbě HDP... 3 Podíl na zaměstnanosti... 3

Více

Tisková zpráva. Pozitivní obrat se blíží. Výsledky studie GfK zjišťující spotřebitelské klima v Evropě ve čtvrtém čtvrtletí 2013

Tisková zpráva. Pozitivní obrat se blíží. Výsledky studie GfK zjišťující spotřebitelské klima v Evropě ve čtvrtém čtvrtletí 2013 Tisková zpráva Pozitivní obrat se blíží 24. února 2014 Rolf Bürkl T +49 911 395-3056 konsumklima@gfk.com Ursula Fleischmann Corporate Communications T +49 911 395-2745 ursula.fleischmann@gfk.com Výsledky

Více

Zahraniční obchod s vínem České republiky. Bilance vína v ČR (tis. hl)

Zahraniční obchod s vínem České republiky. Bilance vína v ČR (tis. hl) Zahraniční obchod s vínem České republiky (III.a - rok 211) V roce 211 pokračoval trend narůstajícího dovozu vína zavedený vstupem ČR do EU. Nárůst je víceméně lineární. Zřejmě i proto, že sklizeň 29 nebyla

Více

Porovnání vývoje vývozu České republiky s vývojem vývozu Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska na trh EU a Německa 1

Porovnání vývoje vývozu České republiky s vývojem vývozu Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska na trh EU a Německa 1 Porovnání vývoje vývozu České republiky s vývojem vývozu Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska na trh EU a Německa 1 Úvod Cílem této krátké tematické analýzy je zmapovat selektivní dopady globálního

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Nákupní chování zákazníků v obci Blížejov. Consumer behavior in the village Blížejov

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Nákupní chování zákazníků v obci Blížejov. Consumer behavior in the village Blížejov ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Nákupní chování zákazníků v obci Blížejov Consumer behavior in the village Blížejov Barbora Weberová Plzeň 2012 Čestné prohlášení Prohlašuji,

Více

Vývoj ekologického zemědělství ve světě

Vývoj ekologického zemědělství ve světě Vývoj ekologického zemědělství ve světě Ekologické zemědělství se ve světě stále více rozšiřuje a výměra ekologicky obhospodařovaných ploch ve světě každoročně narůstá. Ke konci roku 2013 (dle pravidelného

Více

INTEGROVANÁ MARKETINGOVÁ KOMUNIKACE V POJETÍ K.E.CLOWA + D.BAACKA. doc. PhDr. Dušan Pavlů, CSc. dusan.pavlu@vsfs.cz

INTEGROVANÁ MARKETINGOVÁ KOMUNIKACE V POJETÍ K.E.CLOWA + D.BAACKA. doc. PhDr. Dušan Pavlů, CSc. dusan.pavlu@vsfs.cz INTEGROVANÁ MARKETINGOVÁ KOMUNIKACE V POJETÍ K.E.CLOWA + D.BAACKA doc. PhDr. Dušan Pavlů, CSc. dusan.pavlu@vsfs.cz 1. CLOW, K.E., BAACK, D.: REKLAMA, PROPAGACE A MARKETINGOVÁ KOMUNIKACE BRNO: COMPUTER

Více

PRAHA, 11/9/2013 Internetová reklama získala loni v Evropě čtvrtinu mediálních rozpočtů

PRAHA, 11/9/2013 Internetová reklama získala loni v Evropě čtvrtinu mediálních rozpočtů Tisková zpráva PRAHA, 11/9/2013 Internetová reklama získala loni v Evropě čtvrtinu mediálních rozpočtů Internetová reklama loni v Evropě rostla nejrychleji ze všech mediatypů a míří do ní již čtvrtina

Více

Lokalita Krušné hory Informace profil Krušnohorského okresu

Lokalita Krušné hory Informace profil Krušnohorského okresu Lokalita Krušné hory Informace profil Krušnohorského okresu (vydání červenec 2012) okres má nejvyšší počet obyvatel ze všech okresů v Sasku a bývalém východním Německu, patří dokonce mezi TOP 20 okresů

Více

Polsko pádí vpřed s nebezpečně vysokými schodky

Polsko pádí vpřed s nebezpečně vysokými schodky www.csob.cz www.csob.cz/analyzy 23. července 2010 Česká republika Auta táhnou ekonomiku vzhůru, ale jak dlouho ještě? 2 Polsko pádí vpřed s nebezpečně vysokými schodky Dnes Změna 7 dní Další týden Další

Více

Oblast 1.5 Ekonomika

Oblast 1.5 Ekonomika Oblast 1.5 Ekonomika 1.5.1 Struktura ekonomických subjektů Vývoj počtu ekonomických subjektů na daném území je jedním z ukazatelů ekonomické aktivity. Mezi těmito subjekty jsou zahrnuty nejen soukromé

Více

INDEX DOVOZNÍCH CEN A JEHO VAZBA NA VÝVOJ CEN ROPY

INDEX DOVOZNÍCH CEN A JEHO VAZBA NA VÝVOJ CEN ROPY 13. 5. 2013 INDEX DOVOZNÍCH CEN A JEHO VAZBA NA VÝVOJ CEN ROPY Úvod Ceny dovozu ovlivňují každou ekonomiku, ale jejich význam roste s její otevřeností. Otevřenost České republiky měřená pomocí dovozu na

Více

Veřejné zakázky - efektivita nákupního a investičního procesu

Veřejné zakázky - efektivita nákupního a investičního procesu Diskusní setkání o veřejných zakázkách Veřejné zakázky - efektivita nákupního a investičního procesu RNDr. Jiří Svoboda MMR Odbor veřejného investování Obsah prezentace 1. Vývoj rozpočtu ČR 2. Vývoj trhu

Více

Fakultativní společná evropská právní úprava prodeje: časté otázky

Fakultativní společná evropská právní úprava prodeje: časté otázky MEMO/11/680 V Bruselu dne 11. října 2011 Fakultativní společná evropská právní úprava prodeje: časté otázky Co je to fakultativní společná evropská právní úprava prodeje? Spotřebitelé a podniky zejména

Více

Koncernové pojistné vzrostlo o 7,1 procenta na 6,5 mld. EUR. Zisk (před zdaněním) se zvýšil o 10,9 procenta na 377,7 mil. EUR

Koncernové pojistné vzrostlo o 7,1 procenta na 6,5 mld. EUR. Zisk (před zdaněním) se zvýšil o 10,9 procenta na 377,7 mil. EUR C. 23/2010 9. listopadu 2010 Vienna Insurance Group v 1. až 3. čtvrtletí 2010 Koncernové pojistné vzrostlo o 7,1 procenta na 6,5 mld. EUR Zisk (před zdaněním) se zvýšil o 10,9 procenta na 377,7 mil. EUR

Více

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ B A K A L Á Ř S K Á P R Á C E 2012 Filip Res VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ Obor: Mezinárodní obchod Postavení

Více

Rychlý růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí naplnil očekávání

Rychlý růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí naplnil očekávání TÝDENÍK EKONOMICKÝCH AKTUALIT 46. týden 9. až 13. listopadu 2015 Rychlý růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí naplnil očekávání Dnes zveřejněný předběžný odhad potvrdil, že česká ekonomika pokračuje v dynamickém

Více

MALOOBCHOD A VÝVOJ TRŽEB

MALOOBCHOD A VÝVOJ TRŽEB MALOOBCHOD A VÝVOJ TRŽEB Marie Boušková Jana Gotvaldová Tisková konference, ČSÚ Praha, 23. června 2016 ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD Na padesátém 81, 100 82 Praha 10 www.czso.cz Co je maloobchod? Maloobchod,

Více

Analýza vývoje ekonomiky ČR za 3. čtvrtletí 2012

Analýza vývoje ekonomiky ČR za 3. čtvrtletí 2012 Sekce průmyslu Odbor ekonomických analýz Leden 2013 Analýza vývoje ekonomiky ČR za 3. čtvrtletí 2012 O B S A H SHRNUTÍ... 3 I. HLAVNÍ TENDENCE MAKROEKONOMICKÉHO VÝVOJE... 6 I.1 VÝKONNOST EKONOMIKY... 6

Více

Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2014 a predikce na další období. (textová část)

Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2014 a predikce na další období. (textová část) I. Analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2014 a predikce na další období (textová část) Obsah strana Metodika a zdroje použitých dat... 1 A. Základní charakteristika příjmové a výdajové situace

Více

Sekce průmyslu Odbor ekonomických analýz leden 2015. Analýza vývoje ekonomiky ČR za 3. čtvrtletí 2014

Sekce průmyslu Odbor ekonomických analýz leden 2015. Analýza vývoje ekonomiky ČR za 3. čtvrtletí 2014 Sekce průmyslu Odbor ekonomických analýz leden 2015 Analýza vývoje ekonomiky ČR za 3. čtvrtletí 2014 O B S A H S H R N U T Í... 3 I. HLAVNÍ TENDENCE MAKROEKONOMICKÉHO VÝVOJE... 6 I.1 VÝKONNOST EKONOMIKY...

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Leden 2007 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Leden 2007 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Leden 2007 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Česká republika má konečně vládu. Poslanecká sněmovna dala v lednu, osm měsíců po parlamentních volbách, důvěru

Více

Ropa, ropné produkty

Ropa, ropné produkty Bilanční přehled za 1. pololetí roku 2013 Ropa, ropné produkty 1. Dovozy a ceny ropy Dovoz ropy do ČR se za 1. pololetí 2013 uskutečnil v celkovém objemu 3 240,5 tis. tun, což je o 2,9 % méně než za stejné

Více

Čtvrtletní přehled za leden až březen 2012

Čtvrtletní přehled za leden až březen 2012 Čtvrtletní přehled za leden až březen Zahraniční obchod České republiky Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (vč. dopočtů), dosáhl v prvním čtvrtletí roku obrat zahraničního obchodu v běžných

Více