Katalog. výtvarných děl a grafických listů zařazených do aukce. Nadační fond onkologie pro 21. století

Katalog. výtvarných děl a grafických listů zařazených do aukce na podporu Nadačního fondu onkologie pro 21. století

obrázky dětských autorů

Benefice pro Borůvku Galerie Portheimka Štefánikova 12 Praha října 2014 od 18 hodin

Benefice pro Borůvku Výsledky aukce 23. října 2014 Nabídka nevydražených děl

SBÍRKA GRAFICKÉHO DESIGNU POHLEDNICE

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Zlínská soukromá vyšší odborná škola umění, o.p.s. Dřevnická 1788, Zlín. Identifikátor školy:

Specializace z výtvarné výchovy ročník TÉMA

Základní škola, Ostrava Poruba, Bulharská 1532, příspěvková organizace

AMBERSKÁ ČTYŘTVÁRNOST

Anotace Autorka Výstavy. Plastiky Obrazy Kresby Mandaly Mozaiky

Bohumír Matal Červenec, 1945

stručně popsat historii grafiky a grafického designu definovat základní pojmy z oblasti grafiky

MgA. Sevdalina Kovářová Kostadinova Sevda M

Volná grafika, základní druhy a techniky

A. Charakteristika vyučovacího předmětu. a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu

Omega spol. s. r. o. - humanitární aukce dne pod. č. j. 19 /17

Panorama Aleny Dostálové

Výtvarná výchova. 9. ročník. Zobrazování přírodních forem. Giuseppe Arcimboldo

VÝTVARNÝ PROJEKT GYMNÁZIUM FRANTIŠKA ŽIVNÉHO BOHUMÍN

Vyvolávací cena: 500 Kč Minimální výše příhozu: 100 Kč

Marie M. Šechtlová Na cestách

Omega spol. s. r. o. - humanitární aukce dne pod. č. j. 17/2015

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE MARIE NETOUŠKOVÁ (* ) KAMIL LHOTÁK (* ) Inventář osobního fondu

Střední škola průmyslová a umělecká, Opava, příspěvková organizace, Praskova 399/8, Opava, IČO: Projekt: OP VK 1.5

Kocianova houslová soutěž

LEDEN

Výtvarná výchova charakteristika předmětu

Společnost TTM o.s. vzdělávací instituce akreditovaná MŠMT ČR pod č.j.: MSMT / nabízí

jiří bárta ordo linearum

Předmět: VÝTVARNÁ VÝCHOVA Ročník: 1.

Rezidenční pobyty v klášteře Broumov

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY. PIGMENT Pigment FAKULTA VÝTVARNÝCH UMĚNÍ ATELIÉR MALÍŘSTVÍ 3

Velehradské Dny lidí dobré vůle se dostaly již do podvědomí

Špička ledovce 2013 Výběr z oceněných bakalářských a diplomových prací studentů Ústavu umění a designu ZČU

MgA. Adam Jílek. V pasti olej na plátně / 120x80cm / 2017

DARUJ DVAKRÁT KATALOG UMĚLECKÝCH DĚL PRO CHARITATIVNÍ PRODEJ NA PODPORU OHROŽENÝCH RODIN

Konkretizovaný výstup Konkretizované učivo Očekávané výstupy RVP

ZÁKLADNÍ STUDIUM VÝTVARNÉHO OBORU

1. Název nadačního fondu: Nadační fond Dům umění. 2. Sídlo nadačního fondu: Na pozorce 1499/2, Praha 9,

Výtvarná výchova - 1. ročník

CZ.1.07/1.4.00/ VY_32_INOVACE_ 120_VV9 ZÁTIŠÍ. Základní škola a Mateřská škola Nikolčice, příspěvková organizace

6.1. I.stupeň. Vzdělávací oblast: Vyučovací předmět: VÝTVARNÁ VÝCHOVA. Charakteristika vyučovacího předmětu 1. stupeň

MATURITNÍ PRÁCE Z VÝTVARNÉ VÝCHOVY A JEJÍ OBHAJOBA PŘED MATURITNÍ KOMISÍ

Galerie Malostranská beseda Malostranské náměstí 21, Praha 1, (3. np.) Otevřeno út- ne: h. Vstupné snížené 30,-Kč, plné 50,-Kč

1. dobročinná aukce. obrazů na téma Provence

V pátek 3. května 2013 se uskutečnil koncert pro klienty, jejich rodinné příslušníky, přátele a známé, který si v rámci projektu "Kdo jiný?

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA, OPAVA, SOLNÁ 8, příspěvková organizace. kresba. učitelé. prostorové vyjadřování. akční tvorba

vernisáž uvede Mgr. Čeněk Hlavatý a hudebně doprovodí skupina Milánosz

Benefice pro Borůvku II. Galerie Portheimka Štefánikova 12, Praha října 2016 od 18 hodin

Výtvarná výchova Ročník TÉMA

Dějepisná olympiáda 37. ročník 2007/2008

Vzdělávací obor - Výtvarná výchova - obsah

Katalog. č. 1. Zátiší Michaela Hanzlíková 2007 akryl na desce 70 x 50 cm Kč. Katalog. č. 2

O NEJKRÁSNĚJŠÍ EX LIBRIS. Téma: Ke 100. výročí vyhlášení republiky

Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš

ROMANTISMUS. Bartoníčková Eliška, Tercie C

Zámecké saxofonové kvarteto / kostel sv. Anny (Anenské náměstí) jablonecké kostely otevřeny doprovodný program VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Výtvarná výchova v 5. ročníku

ČÁST PRVNÍ PRÁVO AUTORSKÉ A PRÁVA S NÍM SOUVISEJÍCÍ. Předmět úpravy. Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie 1) a upravuje

Stavební úpravy ( otevírání arkád ) v atriovém dvoře muzea - býv. piaristické koleje.

Aukce výtvarných děl. ve prospěch realizace pomníku generálmajorovi Rudolfu Pernickému. 6. listopadu 2013

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ FAKULTA VÝTVARNÝCH UMĚNÍ FACULTY OF FINE ARTS OD KRESBY K OBRAZŮM FROM DRAWINGS TO PAINTINGS

VY_32_INOVACE_20 Leoš Janáček : Sinfonietta_37

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE JAN PROUSEK (* ) Inventář osobního fondu

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ DO NAVAZUJÍCÍHO MAGISTERSKÉHO STUDIA FAKULTY DESIGNU A UMĚNÍ LADISLAVA SUTNARA ZÁPADOČESKÉ UNIVERZITY V PLZNI

open society of artists

Napsal uživatel Jan Melena Čtvrtek, 16 Listopad :21 - Aktualizováno Čtvrtek, 16 Listopad :31

Katalog výtvarných děl a grafických listů zařazených do aukce Nadační fond onkologie pro 21. století 1

Vyvolávací cena: 8 000,- Kč Rozměr: 550 x 550 mm Jiří Altmann Akademický malíř Jiří Altmann se zabývá grafikou, ilustrací, kresbou, restaurováním. Vedle dřeva, zejména techniky dřevořezu, jej zajímají i jiné přírodní materiály, například kámen. Manželkou, pravou rukou a úžasnou inspirací malíře Jiřího Altmanna je známá herečka a dabérka Jana Altmannová, babča z Troškových Babovřesk. 2

Vyvolávací cena: 2 800,- Kč Rozměr: 110 x 155 mm ALENA ANTONOVÁ Narozena v roce 1930 v Praze, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ateliér Emila Filly. Je mimořádně talentovaná a stále navazuje na český kubismus. Oblíbené jsou motivy žen a květin. List určený pro aukci je realizován technikou dřevořezu a doplněn o akvarel. Motivem je bílá květina ve váze a dosvědčuje autorčiny znalosti této náročné grafické techniky. 3

Vyvolávací cena: 3 000,- Kč Rozměr: 215 x 300 mm KAREL BENEŠ Narozen 1932 ve Vlčnově. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Antonína Strnadela. Významný ilustrátor a tvůrce několika set exlibris pro české i zahraniční sběratele. Vynikající jsou velké volné grafické listy realizované převážně technikou barevné litografie. Nabízený list nesoucí název Leoncavallovi Komedianti (2006) je ukázkou jeho mistrné kresby jednoduchou linkovou čárou. 4

Vyvolávací cena: 3 000,- Kč Rozměr: 200 x 270 mm DANIELA BENEŠOVÁ Narodila se v Klatovech v roce 1929, studovala na VŠUP v Praze v ateliéru Emila Filly a Antonína Strnadela. Je autorkou zdařilých ilustrací převážně pro děti a mládež. Maluje sugestivní obrazy, na nichž stejně jako u volné grafiky reaguje na českou krajinu, ženu v městském prostředí a často bývá ovlivněna klasickou hudbou, která ji provází celým životem. Hudební námět Inspirace realizovaný technikou barevné litografie je toho svědectvím. 5

Vyvolávací cena: 3 300,- Kč Rozměr: 207 x 295 mm JIŘÍ BRÁZDA Teplický rodák (1952), vystudoval VŠUP v ateliérech Zdeňka Sklenáře a Jiřího Mikuly. Při realizaci svých listů, na nichž je často zachycena nahá žena umístěná v intimním prostředí, využívá převážně kombinovanou techniku leptu se suchou jehlou či akvatintou. Je autorem stovek exlibris, obrazů a grafik, které jsou dnes populární nejen u nás, ale i v zahraničí. Dvě skotačivé dívenky v rytmu hudby patří i do dnešní aukční nabídky a jsou důkazem jeho mistrovského ovládání grafických technik. 6

Vyvolávací cena: 2 800,- Kč Rozměr: 195 x 297 mm HANA ČÁPOVÁ Narodila se v roce 1956 v Praze a VŠUP v Praze absolvovala v ateliéru Jiřího Mikuly. Oblíbená autorka mezi sběrateli drobné i volné grafiky. Realizuje většinou figurativní scény, v nichž najdeme také zvířata, která mistrně začleňuje do kompozičních celků. Její mistrovská kresba je zřetelně čitelná i z listu Giovanni, na němž vévodí dvě významné postavy i část notové partitury. Použitá technika je barevný lept, jež uplatňuje v celé své tvorbě. 7

Vyvolávací cena: 3 500,- Kč Rozměr: 195 x 295 mm EVA HAŠKOVÁ Kladenská rodačka (1946), absolventka ateliéru Zdeňka Sklenáře a Jiřího Anderle na VŠUP v Praze. Ve své rozsáhlé tvorbě využívá především techniku barevného leptu kombinovaného s akvatintou. Je autorem zajímavých ilustrací pro bibliofilské tisky pro významná nakladatelství a vytvořila mnoho volných grafik reagujících na historii či zachycujících krásy staré Prahy. Hudebně laděný motiv Praha hudební je jedním z nich. 8

Vyvolávací cena: 4 000,- Kč Rozměr: 246 x 332 mm KAREL CHABA Narodil se v Sedlci-Prčicích v roce 1925, autodidakt, výtvarný samotář. Přesto, že známe převážně jeho výrazně barevné obrazy, na nichž zachytil svérázným způsobem půvabné náměty ze staré Prahy, nelze opomenout grafické dílo, v němž se jeho zajímavé opusy opět dotýkají pražských zákoutí. Město měst ožívá pod jeho citlivou rukou a člověk v myšlenkách rád vstupuje do vylidněných uliček starého města, kde ještě nejsou davy turistů, hluk a křik. Praha barokní na našem listu je svědectvím o jeho bystrém oku zachycujícím i drobné detaily na fasádách starobylých paláců. 9

Vyvolávací cena: 2 800,- Kč Rozměr: 208 x 293 mm James Janíček Narodil se v roce 1935 v Ontariu, vystudoval uměleckou školu v Detroitu a Akademii výtvarných umění v Praze (ateliér Václava Pukla). Je realizátorem mnoha ilustrací, grafik pro bibliofilské tisky i volných grafických listů vytištěných technikou barevného leptu s akvatintou. Pro list, který je nabízen v aukci, zvolil hudební námět, v němž reaguje na Mozartovu skladbu Malá noční hudba. Jeho volná tvorba není příliš rozsáhlá, o to vzácnější jsou jeho kresebně dokonalé, promyšlené listy. 10

Vyvolávací cena: 2 800,- Kč Rozměr: 135 x 195 mm EVA JANÍČKOVÁ Rodilá Pražačka (1935), absolventka AVU v Praze, ateliéry V. Pukla a Vl. Silovského. Patří k ženám, v jejichž grafické tvorbě realizované převážně technikou leptu s akvatintou nacházíme často motivy plné poezie, tajemných zahrad, intimních koutů staré Prahy. Listy mají osobité kouzlo, nabízejí skrytá tajemství, o čemž svědčí i list s názvem Nokturno, jež nás přivádí na Bertramku ve chvíli, kdy jasný měsíc ozářil noční scénu s tajemnou postavou ženy. 11

Vyvolávací cena: 3 000,- Kč Rozměr: 165 x 235 mm BORIS JIRKŮ Narozen v roce 1955 ve Zlíně. Akademii výtvarných umění v Praze absolvoval v ateliéru profesora A. Paderlíka v roce 1980. Dnes patří k významným ilustrátorům, malířům a grafikům, jejichž tvorba přesáhla hranice našeho státu. Významné jsou ilustrace ke knihám G. Marqueze a M. Bulgakova. Obrazy i sochy patří dnes k vyhledávaným uměleckým dílům a grafická tvorba technikou barevné serigrafie je vyhledávána sběrateli pro svou vysokou kvalitu provedení. List Villon napovídá něco o ilustrátorské tvorbě. 12

Vyvolávací cena: 3 000,- Kč Rozměr: 210 x 297 mm BORIS JIRKŮ Dívčí portrét je svědectvím o přesné kresbě jednoduchou linkou. 13

Vyvolávací cena: 2 800,- Kč Rozměr: 120 x 160 mm JAN KAVAN Narozen v roce 1947 ve Zlíně. Absolvent VŠUP v Praze v ateliéru Zdeňka Sklenáře, Antonína Strnadela a Jiřího Trnky. Malíř, grafik, ilustrátor. Patří mezi přední tvůrce známek, ilustroval řadu bibliofilských tisků. Volnou grafiku zpracovává převážně technikou barevného leptu nebo litografií. Volná tvorba je poznamenána experimentem, oblibu mezi sběrateli ale získaly zvláště listy reagující na českou krajinu, kterou dovede zaznamenat poetickým způsobem, nepostrádajícím vtipné postřehy. List pro aukci je zhotoven barevnou litografií a pozorný divák najde i onen vtipný prvek, který do listu zakomponoval. 14

Vyvolávací cena: 4 500,- Kč Rozměr: 242 x 398 mm KRISTIAN KODET Autor patřící do významné umělecké rodiny se narodil v Praze v roce 1948. Vystudoval Uměleckou akademii v Bruselu. Patří dnes k oblíbeným a vyhledávaným umělcům mezi sběrateli i laiky, kteří si oblíbili jeho nezaměnitelný rukopis, zajímavou barevnost a poetické náměty. Oba listy nabízené v aukci jsou z hudebního prostředí, které je autorovi blízké. První list zachytil Ofélii v dramatickém prostředí, do něhož ji autor umístil. 15

Vyvolávací cena: 3 700,- Kč Rozměr: 242 x 398 mm KRISTIAN KODET Paganini už dokončil své ďábelské sólo a mává nadšenému publiku. 16

Vyvolávací cena: 3 000,- Kč Rozměr: 195 x 295 mm VLADIMÍR KOMÁREK Dnes již nežijící autor všeobecně uznávaný a oceňovaný se narodil v roce 1928 v Hořensku u Semil. Studoval na Akademii výtvarných umění (prof. K. Minář) a na VŠUP Praha (K. Štípl). Desítky grafických opusů, stovky drobných lístků s přípisem exlibis a poetické obrazy stále patří k těm nejvyhledávanějším. List Bludný Holanďan z roku 1999 je ukázkou jeho čistého rukopisu a znalosti grafické techniky suchá jehla, s níž s oblibou pracoval. 17

Vyvolávací cena: 3 500,- Kč Rozměr: 137 x 195 mm KAROL ONDREIČKA Slovenský malíř a grafik se narodil v roce 1944 v Čachticích. Studoval v ateliéru profesora Albína Brunovského na VŠVU v Bratislavě. Jeho tvorba je stále vyhledávaná sběrateli nejen na Slovensku, ale i v mnoho zemích světa. Byl výborným ilustrátorem, malířem obrazů, na nichž zachytil snové náměty zaplněné postavami. Ilustrační tvorba byla zaměřena na poezii, dětské knihy a na vybrané bibliofilské tiky. Náš list je realizován suchou jehlou a je reakcí na námět ruské básnířky žijící v Praze, Mariny Cvetájevové. V složité kompozici najdeme zašifrovanou postavu básnířky a můžeme ocenit důmyslné zpracování celé plochy grafického listu. 18

Vyvolávací cena: 2 500,- Kč Rozměr: 205 x 145 mm JAN OTAVA Narozen v Praze v roce 1950. Studoval v ateliéru profesora Ladislava Čepeláka na Akademii výtvarných umění. Věnuje se užité, volné a drobné grafice. Rád pracuje technikou čárového leptu či suchou jehlou. Náměty vyhledává v přírodě a jednotlivé motivy jsou zpracovány s citem, nepostrádají citlivou poezii, kterou v krajině nachází. Některé náměty dokazují jeho schopnost zachytit pomíjivé okamžiky, které se v přírodě odehrávají. Ukázkou je i list Ptačí rej, na němž zaznamenal shluk ptáků radujících se z krásného podzimního dne. 19

Vyvolávací cena: 2 000,- Kč Rozměr: 177 x 207 mm JEŇÝK PACÁK Všestranný umělec, žel dnes už se můžeme setkat jen s jeho zajímavou, ale vždy vtipnou tvorbou. Narodil se v roce 1941 v Praze, vystudoval Akademii výtvarných umění v ateliéru profesora V. Sychry a A. Paderlíka. Jeho dílo je rozsáhlé. Zahrnuje ilustraci, malbu, keramiku a grafiku. Všestrannost potvrzuje i skutečnost, že byl u zrodu hudební skupiny Olympik, s níž pak úzce spolupracoval. Jeho humor byl nakažlivý a mezi sběrateli oblíbený. List s názvem Listopad je dokladem jeho vtipně řešené kompozice a potěší každého, kdo se rád usmívá. Byl realizován technikou barevné litografie v roce 1996. 20

Vyvolávací cena: 2 000,- Kč Rozměr: 188 x 270 mm CTIRAD STEHLÍK Narodil se v Praze v roce 1938, studoval na AVU v ateliéru profesora Karla Součka. Jeho dílo ilustrátorské i grafické bylo zpracováno převážně technikou barevné litografie a vyznačovalo se vždy čistotou rukopisu, nepostrádalo poetický náboj a bylo kultivovaně barevné. List S mísou hrušek nabízí ovoce vábivé na pohled a určitě stejně chutné. Škoda, že autor těchto kultivovaných listů už také nežije. 21

Vyvolávací cena: 2 800,- Kč Rozměr: 190 x 295 mm KAREL ŠAFÁŘ Rodák z Rychnova nad Kněžnou (1938), absolvent ateliéru profesora Karla Svolinského na VŠUP v Praze. Věnoval se po celý život malbě a volné grafice. Mezi sběrateli byl vyhledáván pro schopnost realizovat nejen krajinné ale i figurální motivy. Jeho pestrá tvorba zachycuje často prostředí cirkusů, hlavy veselých i smutných klaunů a nevšední pohledy na fotogenickou Prahu. Rád používal grafickou techniku barevného leptu, ale i suchou jehlu či linoryt. Námět vybraný pro aukci nese název Bludný Holanďan a nepostrádá dramatickou atmosféru tohoto známého příběhu. Autor také nežije, jen jeho dílo nás stále oslovuje. 22