Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků. Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402



Podobné dokumenty
3 priorita období. 2 příprava, stanovování záměrů 1. Autoevaluační plán Workshop: Evaluace školy

Hlavní oblasti vlastního hodnocení školy schválené pedagogickou radou dne jsou:

5. Hodnocení žáků a autoevaluace školy

Hlavní oblasti vlastního hodnocení školy schválené pedagogickou radou dne jsou:

AUTOEVALUACE ŠKOLY. Autoevaluace školy

DODATEK K ŠVP PRO ŠKOLNÍ ROK 2010/2011

CÍL INDIKÁTORY NÁSTROJ ČETNOST

VI. HODNOCENÍ ŽÁKŮ A AUTOEVALUACE ŠKOLY

5.Učební plány: 5.1. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI A OBORY

AUTOEVALUACE ŠKOLY A JEJÍ EVALUAČNÍ ČINNOST (EVALUACE UČITELE)

6 Hodnocení žáků a autoevaluace školy

5.Učební plány: 5.1. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI A OBORY

Koncepce rozvoje Základní školy a Mateřské školy Jana Ámose Komenského Žeravice, okres Hodonín, příspěvkové organizace

Příloha 3 AUTOEVALUACE ŠKOLY:

6.3. AUTOEVALUACE ŠKOLY A JEJÍ EVALUAČNÍ ČINNOST (EVALUACE UČITELE)

ZŠ a MŠ Barrandov, Praha 5, Chaplinovo nám. 1/615

Koncepce rozvoje školy

Tato oblast by měla ověřit naplňování stanovených záměrů a cílů v dokumentech školy a zároveň soulad školních dokumentů s cíli RVP PV.

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Volyně, Resslova 440. Resslova 440, Volyně. Identifikátor:

Koncepce rozvoje školy

Management prodeje motorových vozidel

Výsledky dotazníkového rodičů ve školním roce a 2. stupeň OBLAST VZDĚLÁVÁCÍHO PROGRAMU ŠKOLY

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola, Hradec Králové, Mandysova Adresa: Mandysova 1434, Hradec Králové. Identifikátor školy:

ZŠ a MŠ Barrandov, Praha 5, Chaplinovo nám. 1/615

Plán práce výchovného poradce na školní rok 2015/2016

OBSAH. 4. Školní učební plán 4.1. Školní učební plán 1. stupeň ZŠ 4.2. Školní učební plán 2. stupeň ZŠ

8. Autoevaluace školy (vlastní hodnocení školy)

Základní škola Ostrava Michálkovice, U Kříže 28, příspěvková organizace Školní vzdělávací program

7. EVALUACE A PEDAGOGICKÁ DIAGNOSTIKA

6. Hodnocení žáků a autoevaluace školy

Ukázka je převzata z pracovní verze ŠVP ZŠ pro tělesně postižené při Jedličkově ústavu v Praze.

GYMNÁZIUM, STŘEDNÍ PEDAGOGICKÁ ŠKOLA, OBCHODNÍ AKADEMIE A JAZYKOVÁ ŠKOLA S PRÁVEM STÁTNÍ JAZYKOVÉ ZKOUŠKY, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

Sportovní gymnázium, Plzeň, Táborská 28 se představuje

KONCEPCE ROZVOJE ŠKOLY (od s výhledem do )

6. HODNOCENÍ ŽÁKŮ A AUTOEVALUACE ŠKOLY

6. Hodnocení žáků a autoevaluace školy

Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem KONCEPCE ROZVOJE ZÁKLADNÍ ŠKOLY

P L Á N P R Á C E VÝCHOVNÝCH PORADCŮ A METODIKA PREVENCE

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola Brno, Bakalovo nábřeží 8, příspěvková organizace. Bakalovo nábřeží 8, Brno. Identifikátor:

PLÁN PRÁCE ŠKOLNÍHO PORADENSKÉHO PRACOVIŠTĚ NA ŠKOLNÍ ROK 2016/2017

6. 1. Pravidla hodnocení žáků

Vlastní hodnocení školy

pozorování pohybový režim vhodné prostory pro odpočinek,přípravu a setkávání pedagogů průběžně

2 Charakteristika školy

OBCHODNÍ AKADEMIE LIBEREC MODERNÍ ŠKOLA S VÍCE NEŽ 150LETOU TRADICÍ

Plán práce výchovného poradce. školní rok 2017/2018

PLÁN VÝCHOVNÉHO PORADENSTVÍ školní rok 2018/2019

Kvalita a efektivita vzdělávání a vzdělávací soustavy České republiky ve školním roce 2016/2017. Mgr. Tomáš Zatloukal ústřední školní inspektor

Postup při tvorbě SWOT analýzy

KONCEPCE ROZVOJE ZÁKLADNÍ ŠKOLY SVITAVY, SOKOLOVSKÁ 1

6. 2. Autoevaluace školy

Hodnocení žáků a autoevaluace školy

PLÁN PRÁCE ŠKOLNÍHO PORADENSKÉHO PRACOVIŠTĚ NA ŠKOLNÍ ROK

Metodická, poradenská, informační činnost VP Plán práce výchovné poradkyně, kariérové poradkyně, šk. metodičky prevence 2018/2019

ZŠ STOLIŇSKÁ DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ 2016/17

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a Mateřská škola Olomouc, Demlova 18, příspěvková organizace. Adresa: Demlova 18, Olomouc

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E. Čj.: / Oblastní pracoviště č.13 INSPEKČNÍ ZPRÁVA. PhDr. Milan Just MŠMT ČR ŠÚ Olomouc

Kvalita a efektivita vzdělávání z pohledu vzdělávacích výsledků. PhDr. Ondřej Andrys, MAE, MBA náměstek ústředního školního inspektora

Poradenská role školy

Základní škola a Mateřská škola Sudice, příspěvková organizace Hlavní 78, Sudice

PLÁN VÝCHOVNÉHO PORADENSTVÍ

Mapa školy pro SŠ. Analytická zpráva pro rodiče 2010/2011. Škola: Gymnázium a SOŠ Obec: Rokycany Typ školy: Gymnázium čtyřleté Kód školy: ABEHJ

Plán práce výchovného poradce

Poslání, vize a strategie školy Gymnázium Frýdlant

Dodatek č. 4 k ŠVP ZV Úspěch Otvíráme dětem svět úspěchu

PROGRAM VÝCHOVNÉHO PORADENSTVÍ. školní rok 2016/2017

STRUKTURA VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY

Foto dokumentace postupné rekonstrukce a vybavenosti. Funkční uspořádání tříd. Vybavení. Počet výukových. výukových programů. Vybavenost pomůckami

jako jejím vnitřním předpisu: ČÁST PRVNÍ ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

ŠKOLNÍ ROK 2017/2018

Metodická, poradenská, informační činnost výchovné poradkyně Plán práce výchovného poradce 2015/2016

PLÁN VÝCHOVNÉHO PORADCE školní rok 2018/2019. SRPEN - vypracovat plán výchovného poradce

Koncepce školy na období

PLÁN PRÁCE VÝCHOVNÉHO PORADCE školní rok 2015/2016. Gymnázium T. G. Masaryka Litvínov Studentská 640, Litvínov

AUTOEVALUACE. Gymnázium, Pardubice, Dašická

P L Á N P R Á C E VÝCHOVNÝCH PORADCŮ A METODIKA PREVENCE

VI. Hodnocení žáků a autoevaluace školy:

ČESKÁ ŠKOLNÍ INSPEKCE. Oblastní pracoviště č. 11 Jihlava. okresní pracoviště Třebíč. Inspekční zpráva

PLÁN AUTOEVALUACE ŠKOLY

Plán práce výchovného poradce. školní rok 2018/2019

9 BĚCHOVICEB ROK 2002/2003. Zpráva je vypracována na základě 17 g Zákona 564/90 Sb. Ve znění pozdějších předpisů a obsahuje listů.

Klima školy - varianta pro rodiče

PLÁN VÝCHOVNÉHO PORADCE PRO ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

PLÁN PRÁCE VÝCHOVNÉHO PORADCE školní rok 2014/2015

AUTOEVALUACE ŠKOLY VLASTNÍ HODNOCENÍ

Výsledky zpětné vazby rodičů červen 2015 zš nčp. Výstupy z odpovědí na jednotlivé otázky Co nejvíce rodiče na zš nčp oceňují Podněty od rodičů

Česká školní inspekce Plzeňský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA. čj. ČŠI-1536/09-P. Název školy: Gymnázium J. Š. Baara, Domažlice, Pivovarská 323 Adresa:

Harmonická škola pro život

PLÁN PRÁCE ŠKOLNÍHO PORADENSKÉHO PRACOVIŠTĚ NA ŠKOLNÍ ROK 2018/ Výchova a vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Rámcový plán práce úseku OV

KONFERENCE PROJEKTU CESTA KE KVALITĚ. Zpracovala: Petra Nosková

P L Á N P R Á C E VÝCHOVNÝCH PORADCŮ A METODIKA PREVENCE

Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2010/2011

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola T. G. Masaryka Suchdol nad Lužnicí. 28. října 329, Suchdol nad Lužnicí. Identifikátor školy:

PROGRAM VÝCHOVNÉHO PORADENSTVÍ. školní rok 2017/2018

Česká školní inspekce Pražský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA. čj. ČŠI 60/ Předmět inspekční činnosti

Česká školní inspekce Středočeský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA. čj. ČŠIS-1030/10-S

7. Hodnocení žáků a autoevaluace školy. 7.1 Hodnocení žáků Způsoby hodnocení žáků

3. Kultura školy 4. Řízení školy 5. Výsledky vzdělávání 6. Výsledky práce školy vzhledem k podmínkám vzdělávání a ekonomickým zdrojům

Školu zřizuje Kraj Vysočiny, studium je bezplatné.

Transkript:

Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402

Opravdu zkušenosti?

zahájení dotazníkových šetření v roce 2004 při zahájení prací na ŠVP pravidelná zadávání některých dotazníků každý školní rok porovnání výstupů za období 4 let začlenění dotazníkového šetření do autoevaluace školy

Plán autoevaluace školy a) podmínky ke vzdělávání Cíl Ukazatel Nástroje, metody, prostředky ověření Časové rozvržení materiální podmínky školy počet učeben a jejich vybavení, sportovní vybavení školy prohlídka prostor školy, inventarizace, výstupy z dotazníkového šetření 1x za 2 roky technické vybavení školy vybavení školy prezentační a výpočetní technikou (počet PC, prezentační technika, software) inventarizace, výstupy z dotazníkového šetření 1x za 2 roky kulturní a studijní podmínky činnost knihovny a studovny, počet kulturních akcí organizovaných školou, možnost přístupu k internetu a jeho využití při výuce údaje o počtu výpůjček ze školní knihovny, dokumentace vedení školy, ICT plán, hospitační činnost vedení školy, předsedů předmětových komisí, učitelů navzájem 1x za 2 roky říjen červen vyhodnocení na konci I. a II. pololetí

b) průběh vzdělávání Cíl Ukazatel Nástroje, metody, prostředky ověření Časové rozvržení plnění učebních osnov ŠVP soulad výuky s učebními osnovami dle ŠVP hospitační činnost vedení školy, předsedové předmětových komisí, učitelé navzájem říjen červen vyhodnocení na konci I. a II. pololetí hodnocení práce předmětových komisí plnění úkolů zadaných předmětovým komisím čtvrtletní zprávy před-sedů předmětových komisí o činnosti předmětové komise září červen vyhodnocení na konci I. a II. pololetí hodnocení metodické práce učitelů stav používaných metod a forem práce ve výuce hospitační činnost vedení školy říjen červen vyhodnocení na konci I a II pololetí vyhodnocení průběhu vzdělávání žáky, rodiči, učiteli výstupy z dotazníků dotazníky pro žáky, rodiče, učitele 1x za 2 roky

c) podpora školy žákům, spolupráce s rodiči Cíl Ukazatel Nástroje, metody, prostředky ověření Časové rozvržení vyhodnocení konzultační činnosti učitelů a vedení školy nabídka konzultační činnosti pedagogického sboru a její využití dokumentace učitelů a vedení školy září červen vyhodnocení červen systémová podpora individuální profilace nabídka volitelných předmětů dokumentace školy 1x ročně červen vnitřní klima školy, prevence sociálněpatologických jevů aktivity výchovného poradce, počet akcí zaměřených na prevenci sociálněpatologické jevy, výstupy z dotazníků dokumentace výchovného poradce, dokumentace školy výstupy z dotazníkového šetření 1x za dva roky podpora volnočasových aktivit nabídka zájmových útvarů z kvantitativního hlediska, účast žáků třídní knihy zájmových útvarů 1x ročně červen komunikace s rodiči účast rodičů na rodičovských schůzkách, kvalita komunikace s rodiči prezenční listiny, výstupy z dotazníkového šetření listopad, duben vyhodnocení pololetně

d) výsledky vzdělávání žáků Cíl Ukazatel Nástroje, metody, prostředky ověření Časové rozvržení úspěšnost žáků při přijímacím řízení na VŠ počet přijatých žáků VŠ dokumentace přehled o počtu přijatých žáků na VŠ 1x za rok říjen úspěšnost žáků v testování (komerční a srovnávací testy) pozice žáků mezi ostatními, pozice školy mezi ostatními školami srovnávací testy 1x za rok výsledky maturitní zkoušky výsledek ve společné části maturitní zkoušky (od r. 2009/10) maturitní zkoušky společná část 1 x za rok výsledky žáků v odborných a sportovních soutěžích, olympiádách, SOČ účast žáků a jejich umístění zprávy o účasti na soutěžích od vedoucích učitelů a výsledkové listiny 1x za rok

e) řízení školy, kvalita personální práce, kvalita dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků Cíl Ukazatel Nástroje, metody, prostředky ověření Časové rozvržení kvalifikovanost učitelů školy podíl kvalifikovaných učitelů v pedagogickém sboru dokumentace školy (osobní spisy) 1x za dva roky stabilita pedagogického sboru změny ve složení pedagogického sboru dokumentace školy 1x za dva roky vyvážený podíl mužů a žen v pedagogickém sboru, věkové složení sboru podíl mužů a žen v pedagogickém sboru školy, věková vyváženost, délka praxe dokumentace školy 1x za dva roky kvalita dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků kvalifikace, odbornost, znalost moderních metodických postupů využití nově nabytých poznatků ve výuce přehled o dalším vzdělávání jednotlivých pedagogů, osobní spisy, vystavené certifikáty a doklady o studiu, hospitace 1x za rok vyváženost politiky v mzdové oblasti ve vztahu k mužům a ženám porovnání průměrného platu mužů a žen v pedagogickém sboru platové výměry, osobní spisy 1x za dva roky kvalita řízení školy z pohledu pedagogického sboru a vedení školy výstupy z dotazníků dotazníky pro učitele a vedení školy 1x za dva roky

f) úroveň výsledků práce školy, zejména vzhledem k podmínkám vzdělávání a ekonomickým zdrojům Cíl Ukazatel Nástroje, metody, prostředky ověření Časové rozvržení kvalita školy hodnocená rodiči, učiteli, žáky a členy školního parlamentu spokojenost rodičů, učitelů, žáků a členů školního parlamentu s prací školy dotazník pro rodiče, učitele, žáky a členy školního parlamentu 1x za dva roky výše nákladů připadající na jednoho žáka školy provozní výdaje a mzdové náklady připadající na žáka zpráva o hospodaření školy 1x za rok přidaná hodnota práce školy podpora rozvoje všech žáků školou průběžné sledování výsledků žáků školy 1x za rok péče o rozvoj talentu a nadání mimořádné výsledky práce žáků ve sportovní, umělecké a odborné činnosti, průběžné sledování 1x za rok rozvoj mezinárodní i tuzemské spolupráce, účast v projektech počet a kvalita projektů, zapojení učitelů a žáků hodnotící zprávy vedoucích projektů (závěrečné, průběžné) 1x za rok

Dotazníky podle oblastí autoevaluace Gymnázium Příbram a) podmínky ke vzdělávání žáci, absolventi b) průběh vzdělávání žáci, učitelé, rodiče, absolventi c) podpora školy žákům, spolupráce s rodiči žáci, učitelé, rodiče, absolventi e) řízení školy, kvalita personální práce, kvalita dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků učitelé, vedení školy f) úroveň výsledků práce školy, zejména vzhledem k podmínkám vzdělávání a ekonomickým zdrojům žáci, učitelé, rodiče, absolventi

Výhody dotazníků jeden z nástrojů autoevaluace, který lze celkem zvládnout relativně objektivní časově nenáročný velký počet respondentů rozličné cílové skupiny

Zkušenosti 1. tvorba otázek 2. vyplňování dotazníků 3. zpracování, vyhodnocení 4. interpretace

1. Tvorba otázek mít jasno v tom, co chceme zjišťovat využít zkušenost jiných vytvořit tým pro tvorbu, zadávání a vyhodnocování jasná formulace otázek (provést kontrolu) dostatek času

Chybné formulace otázek Jsou požadavky školy přiměřené? Naše škola potřebuje změnu. Ve škole nebo na školní akci jsem se setkal s drogou. Mezi žáky školy jsou dobré vztahy (pro rodiče) Škola se dostatečně věnuje protidrogové prevenci (pro rodiče) Naše dítě se stalo terčem šikany ze strany spolužáků. (pro rodiče)

2. Vyplňování dotazníků komu jsou dotazníky určeny jak často provádět dotazníková šetření jakou formu vyplňování zvolit jak velký vzorek vybrat Vynaložené úsilí x výstupy

Dotazníková šetření Gymnázium Příbram Žáci třetích ročníků 1x za dva roky Učitelé - 1x za dva roky Rodiče - 1x za dva roky Školní parlament 1 x za dva roky Maturanti každý rok Rodiče nastupujících žáků každý rok

3. Zpracování dotazníků technika zpracování (skenování, zapisování,excel, ) škola nebo firma práce s identifikačními údaji výstupy z dotazníkového šetření (jednoduchá odpověď x složitější výzkum) jednotlivec nebo kolektiv

Příklady zpracování Tabulky v excelu Grafy Silné a slabé stránky Vysvědčení

V naší škole už jsem se setkal(a) s případem šikany 4 11% 1 24% 3 33% 2 32% 1 2 3 4

Souhlasím s hlavní koncepcí ŠVP - zvýšení nabídky volitelných předmětů ve vyšších ročnících 4 39% 1 0% 2 8% 3 53% 1 2 3 4

Příklad vyhodnocení pro učitele

Nejsilnější stránky

1. učitelé (kvalifikovanost, aprobovanost) (16x) 2. přijímačky na VŠ, příprava (14x) 3. vysoké nároky, prestiž (11x) 4. kvalitní žáci (9x) 5. vedení (6x) 6. tradice, dobré jméno školy (4x) 7. vybavení (4x) 8. tvůrčí atmosféra (2x) 9. projekty (2x) 10. zájem o studium, ŠVP (1x)

Nejslabší stránky

1. vybavení (20x) 2. vztahy mezi učiteli (8x) 3. počet žáků ve třídách (5x) 4. nedůslednost ze strany učitelů (4x) 5. byrokracie (2x) 6. jednání se studenty náročnost na studenty platové ohodnocení nevyužití skrytých potenciálů

Mělo by se změnit

1. vztahy (učitelé, žáci, vedení, předměty) (11x) 2. vybavení (7x) 3. administrativa, byrokracie (4x) 4. plánování akcí, projektů (4x) 5. méně početné třídy (2x) 6. atd.

Jsem učitelem na této škole, protože:

1. nadaní žáci (16x) 2. kvalitní, výběrová škola (11x) 3. baví mě práce, radost z výsledků, mohu se realizovat (6x) 4. kolektiv (5x) 5. náročnost na učitele, příprava (4x) 6. různé věkové skupiny (1x) změna po ZŠ zahraniční projekty

Vysvědčení maturantů

VYBAVENÍ ŠKOLY 4.A 4.B 4.C OK T CELK 07/08 06/07 1 Vybavení odborných učeben (chemie, biologie, zeměpis, U13). 1,70 2,42 1,74 2,40 2,08 2,42 2 Vybavení učeben IVT. 2,48 3,08 2,11 2,96 2,69 2,66 3a Školní hřiště. 1,41 1,92 1,58 1,68 1,65 1,28 3b Tělocvična. 2,19 2,92 2,74 2,88 2,67 2,80 3c Posilovna. 2,74 3,69 2,84 3,44 3,20 3,48 4a Úroveň školní jídelny vybavení. 1,46 1,77 1,61 1,72 1,64 1,39 4b Úroveň školní jídelny kvalita a chuť jídel. 1,56 1,81 1,68 1,56 1,65 1,49 4c Úroveň školní jídelny množství a pestrost při výběru jídel. 1,74 2,04 1,84 1,72 1,84 1,82 5a Vzhled tříd. 3,04 3,04 2,89 3,20 3,05 2,86 5b Vzhled chodeb. 3,04 3,15 3,05 3,44 3,18 2,91 6a Ostatní zázemí občerstvení (bufet, automaty na nápoje..). 2,15 3,35 2,05 3,04 2,68 1,96 6b Ostatní administrativní zázemí ( kopírky,..). 2,33 3,04 2,11 2,32 2,47 2,39

VYBAVENÍ ŠKOLY 4.A 4.B 4.C OK T CELK 07/08 06/07 1 Vybavení odborných učeben (chemie, biologie, zeměpis, U13). 1,70 2,42 1,74 2,40 2,08 2,42 2 Vybavení učeben IVT. 2,48 3,08 2,11 2,96 2,69 2,66 3a Školní hřiště. 1,41 1,92 1,58 1,68 1,65 1,28 3b Tělocvična. 2,19 2,92 2,74 2,88 2,67 2,80 3c Posilovna. 2,74 3,69 2,84 3,44 3,20 3,48 4a Úroveň školní jídelny vybavení. 1,46 1,77 1,61 1,72 1,64 1,39 4b Úroveň školní jídelny kvalita a chuť jídel. 1,56 1,81 1,68 1,56 1,65 1,49 4c Úroveň školní jídelny množství a pestrost při výběru jídel. 1,74 2,04 1,84 1,72 1,84 1,82 5a Vzhled tříd. 3,04 3,04 2,89 3,20 3,05 2,86 5b Vzhled chodeb. 3,04 3,15 3,05 3,44 3,18 2,91 6a Ostatní zázemí občerstvení (bufet, automaty na nápoje..). 2,15 3,35 2,05 3,04 2,68 1,96 6b Ostatní administrativní zázemí ( kopírky,..). 2,33 3,04 2,11 2,32 2,47 2,39

4. Interpretace autoevaluace školy webové stránky výroční zpráva pedagogická rada

Otázky do diskuze

Jak často? (každý rok, jednou za dva nebo více let?) Jaké otázky? (stejné nebo nové, dokáží všichni odpovědět?) Pro koho? (učitelé, rodiče, žáci, školní parlament,..) Kdy?(na začátku studia,v průběhu nebo ne konci studia?)

A jak dále?

RNDr. Petr Hrubý Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402 hruby@gym.pb.cz

Děkuji za pozornost.