L E T O V Ý Ř Á D. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky a Mezinárodní výstava leteckého průmyslu FLYIN

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "L E T O V Ý Ř Á D. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky a Mezinárodní výstava leteckého průmyslu FLYIN"

Transkript

1 L E T O V Ý Ř Á D Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky a Mezinárodní výstava leteckého průmyslu FLYIN Letiště Leoše Janáčka Ostrava

2 1. VŠEOBECNĚ 1.1. Cíl Cílem Letového řádu je stanovení postupů, pravidel a povinností pro letové a statické ukázky, které jsou závazné pro všechny účastníky akcí Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky (dále jen DN) a Mezinárodní výstavy leteckého průmyslu FLYIN (dále jen FI) Rozsah a povinnosti Letový řád je zpracován v souladu s NATO STANAG Letový řád je závazný pro všechny účastníky Letový řád schvaluje Odbor vojenského letectva Ministerstva obrany České republiky ve spolupráci s Úřadem pro civilní letectví Účastníci DN a FLYIN jsou povinni se s Letovým řádem seznámit a řídit se jím Terminologie Letecký brloh je místo komplexního zabezpečení letových osádek (doprava, ubytování, pasová a celní kontrola, místo předletového briefingu, atd.) Je umístěn v prostorách firmy LET S FLY Organizační štáb je místo koordinace letových ukázek a místo velení pozemním ukázkám Průlet je pouze průlet letadla nad drahou bez horizontálních a vertikálních manévrů až do povětrnostních minim Nízká ukázka je ukázka limitovaná spodní základnou oblačnosti, dohledností nebo množstvím oblačnosti. Pilot však může použít vhodné akrobatické manévry Zkratky LKMT ICAO zkratka Letiště Leoše Janáčka Ostrava (dříve: Letiště Mošnov) a/c letadlo ARR přílet DEP odlet ATC služba řízení letového provozu AIP CR Letecká informační příručka České republiky zdroj: STAR standardní přístrojové přílety SID standardní přístrojové odlety TRA Dočasně rezervovaný prostor vyhrazený pro letové ukázky VFR Pravidla létání za viditelnosti IFR Pravidla létání podle přístrojů TWR Letištní stanoviště řízení letového provozu VĚŽ APP Stanoviště pro radarové řízení přiblížení DN Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR) NOTAM Aktuální informace o změnách postupů nebo charakteru činnosti zařízení TWY Pojezdová dráha RWY Vzletová a přistávací dráha Strana 2 (celkem 21)

3 GA Letadla všeobecného letectví (General Aviation) 1.5. Výhrady AIP ČR data musí být zkontrolována podle aktuálního platného vydání AIP ČR před letem Připomínky a návrhy Připomínky a návrhy zasílejte letovému řediteli Dotazník pro účastníky DN Všichni účastníci Dnů NATO musí odeslat vyplněný dotazník (viz Příloha 1) před příletem. 2. MÍSTO KONÁNÍ A TERMÍNY 2.1. Místo konání Letiště Leoše Janáčka Ostrava ICAO označení: LKMT Poloha: N E 2.2. Termíny FLYIN Pátek od 7.00 do hodin UTC, neveřejný program pro odbornou veřejnost Sobota od 7.00 do hodin UTC, veřejný program Neděle od 7.00 do hodin UTC, veřejný program Nácviky letových ukázek DN Pátek od do hodin UTC Briefingy pro letové osádky Pátek ve hodin UTC pro nácviky Sobota v 7.00 hodin UTC pro vystupující před hodin UTC a v hodin UTC pro vystupující po hodin UTC Neděle v 7.00 UTC pro vystupující před hodin UTC a v hodin UTC pro vystupující po hodin UTC Veřejný program, letové a pozemní ukázky DN Sobota od 8.00 do hodin UTC Neděle od 8.00 do hodin UTC. 3. PŘÍLETY ODLETY 3.1. Všeobecné pokyny pro přílety a odlety Uveďte všechny údaje o ARR/DEP v Dotazníku Strana 3 (celkem 21)

4 Neplánujte ve Vašem letovém plánu přechod z GAT na OAT před příletem na LKMT. LKMT je civilní letiště a TWR LKMT není oprávněna řídit letadla podle OAT. Požijte STAR nebo můžete využít možnost změnit pravidla letu z IFR na VFR. V tomto případě zkontrolujte a dodržujte VFR postupy LKMT má během DN pravidelný letový provoz. Pro přílet a odlet zkontrolujte AIP ČR1 sekci AD 2 a NOTAM LKMT V dotazníku uveďte zvláštní požadavky na: speciální ARR/DEP požadavky, speciální požadavky na handling, záležitosti duty free Kontaktujte Letecký brloh, pokud dojde k nějaké změně před letem a sdělte změnu ATC LKMT, pokud se změna udála za letu Posádky po přistání seznámí místní požární a záchrannou jednotku se zvláštnostmi požárního a záchranného zacházení s letounem ARR/DEP koordinujte v Leteckém brlohu s koordinátorem ukázek TRA pro nácviky a pro letové ukázky se aktivuje jednu hodinu před začátkem nácviků nebo oficiálního programu a otevírá po přistání posledního nácviku nebo letové ukázky. V době aktivace TRA je do něj povolen vstup jen pravidelné a charterové letecké dopravě, která letí podle letového plánu a letadlům, která získala od provozovatele letiště povolení a mají rovněž podaný letový plán (viz AIP SUP 27/11) Přílety Letový ředitel vydá sloty pro přílet letadel pro koordinaci provozu na letišti jak pro účastníky DN tak pro FLYIN. Návštěvníci DN a FLYIN se řídí pokyny z AIP SUP 27/ Dne probíhají od do hodin UTC nácviky letových ukázek a v této době jsou přílety omezeny a letadla přilétávající mimo stanovené sloty musí předpokládat vyčkávání mimo CTR LKMT Pro přílet použijte STAR nebo VFR přílet. Pro VFR použijte vstupní/výstupní VFR body v souladu s AIP ČR. VFR situace je znázorněna v Příloze č. 2. Vstupní / výstupní body VFR: 1 AIP CR - Strana 4 (celkem 21)

5 Kvůli omezení hlukové zátěže nelétejte při příletu zbytečně nad letištěm Oznamte ATC, který letoun je určen na statickou a který na letovou ukázku a pojíždějte opatrně na místo stání podle pokynů Marshallera Letadla pro letové ukázky parkují na odbavovací ploše SEVER Letadla pro statické ukázky parkují na VÝSTAVNÍ PLOŠE Po zaparkování požádejte pracovníka handlingu letiště o handling (palivo, střežení, podrobnosti parkování atd.) Po zajištění letadel na odbavovací ploše se osádky účastníků DN dostaví do Leteckého brlohu, kde se organizuje doprava, ubytování, střežení, speciální požadavky a pod Přílety letadel všeobecného letectví Letadla všeobecného letectví přilétávající na LKMT musí plánovat přílet tak, aby přistála v době slotu, který jim je přidělen Je povolen přílet pouze letadel s radiostanicí, odpovídačem SSR a podaným FPL. Pro přílet skupiny letadel platí, že FPL stačí na celou skupinu, odpovídač musí mít jen jeden ze skupiny, radiostanici každé letadlo O slot žádejte v souladu s publikovaným AIP SUP 27/ Postupy pro přílet VFR jsou uvedeny v AIPu. Stručný popis příletu i s komunikací najdete na Statické ukázky na VÝSTAVNÍ PLOŠE Na VÝSTAVNÍ PLOŠE není možný pohyb letadel na vlastní pohon Omezení pohybu se spuštěnými motory platí i pro účastníky FLYIN s letadly kategorie ULL Konzultujte před letem s organizátory DN, zda je třeba vzít sebou ojátko pro tahání vašeho letadla, které je určeno ke statické ukázce Letadla na statické ukázky pojíždí na TWY G, kde vypnou motory a jsou dotažena nebo odtlačena na místo statické ukázky na VÝSTAVNÍ PLOŠE. Po dohodě s TWR, nebo pokud uvedete požadavek v dotazníku, je možné vypnout motory na jiném místě pohybové plochy letiště než TWY G a letadlo na VÝSTAVNÍ PLOCHU odtáhnout. Pokyny k pojíždění vydává TWR LKMT a na TWY G se řiďte pokyny Marshallera Spouštět motory a pojíždět je možno jen na pohybové ploše letiště podle povolení TWR Odlety Odlety koordinujte v leteckém brlohu s koordinátorem a manažerem brlohu v dostatečném předstihu, zejména: dopravu z hotelu, dopravu zavazadel a speciálního vybavení, podání letového plánu Letový provoz FLYIN Pro letové ukázky letadel účastníků FLYIN platí pravidla stanovená Letovým řádem. Strana 5 (celkem 21)

6 Všechny lety účastníků FLYIN musí být předem koordinovány s letovým ředitelem. Koordinaci zajišťuje koordinátor v Leteckém brlohu Lety DEMO ukázek v době konání FLYIN podléhají schválení letového ředitele DEMO ukázky se řídí pravidly stanovenými Letovým řádem. 4. DOČASNĚ REZERVOVANÝ PROSTOR PRO UKÁZKY (TRA) 4.1. Dočasně rezervovaný prostor pro ukázky je ohraničen: horizontálně kruhem o poloměru 14,4 km - 8 NM od středu letiště(vfr situace viz. Příloha č. 2) a AIP CR - AD 2 LKMT - VFRC, vertikálně do FL 120 a bude publikován 4.2. Během letových ukázek bude v TRA pouze provoz letadel účinkujících na DN a letadel s povolením ATC. 5. LETOVÁ SITUACE, OSY UKÁZEK A ROZMÍSTĚNÍ DIVÁKŮ viz. Příloha č Směr plných a nízkých ukázek je KOLMÝ na RWY ve směru V případě špatného počasí budou pouze průlety ve směru dráhy Display linie 230 m je vyznačena na terénu plnou bílou čarou kolmou na RWY Display linie 450 je vyznačena přerušovanou bílou čarou Od hodin do hodin UTC může být ILS GP RWY 22 mimo provoz. V této době bude vystavěn přenosný plot vymezující koridor pro pěší od parkoviště na VÝSTAVNÍ PLOCHU a zasahuje do ochranných rovin GP a není zaručena přesnost GP. Pro létání je možno použít ILS LLZ, VOR, DME, OM. Zkontrolujte NOTAM před letem. 6. PROSTORY PRO VYČKÁVÁNÍ 6.1. VFR Vyčkávání v CTR pro ukázky se provádí s povolením ATC nad VFR vyčkávacími body, kterými jsou: standardní vyčkávací body: ALPHA město Příbor, BRAVO město Studénka ALPHA a BRAVO se mohou použít je v případě, že neprobíhá žádná letová ukázka. Strana 6 (celkem 21)

7 Dočasně vymezený vyčkávací bod pouze pro DN: ROMEO město Brušperk Přílet do prostoru ukázek nesmí probíhat nad prostorem pro diváky a nad parkovištěm diváků Minimální výška vyčkávání je 1000 ft AGL pro letouny a 500 ft AGL pro vrtulníky Vyčkávání mimo letové zóny pro ukázky je v LKR 3A (viz. AIP ČR ENR 6.3 a ENR 5.1. a Příloha č. 2) Vyčkávat v LKR 3A mohou letadla jen s povolením ATC LKMT. Poloha LKR 3A 6.2. Vyčkávání IFR Vyčkávání nad VOR OTA 117,45 v souladu s IFR vyčkávacími postupy. Viz. AIP CR AD 2 LKMT - IAC 7. OMEZENÍ A VYHLÁŠENÉ OBLASTI 7.1. Nepřelétávejte obydlená území v malých výškách kvůli hlukové zátěži Nepřelétávejte Lázně Klimkovice 8 km severně LKMT ( N E) Zvýšený výskyt ptáků viz. AIP CR - AD 2 LKMT TXT 2 AD 2.23 (viz. níže kopírovaná část AIP). Strana 7 (celkem 21)

8 8. MÍSTNÍ PŘEKÁŽKY 8.1. Stožáry osvětlení na odbavovací ploše JIH, CENTRAL, SEVER 100 ft AGL Hangár JOB AIR na odbavovací ploše SEVER 150 ft AGL. 9. POSTUPY V PŘÍPADĚ NOUZE 9.1. Pokud se vyskytne jakákoli závada na letounu, pilot pocítí zdravotní problém nebo se objeví jakákoliv okolnost narušující letovou ukázku: přerušte ukázku, udělejte nezbytně nutná opatření pro pokračování v letu, nastoupejte bezpečnou výšku, oznamte situaci ATC, zhodnoťte situaci, udělejte nouzové postupy, přistaňte Letový ředitel a ATC LKMT ukončí letovou ukázku při jakémkoli nouzovém stavu, který může ohrozit bezpečnost letových ukázek a leteckého provozu na LKMT (např. ztrátu radiového spojení letadla ve vyčkávacím prostoru, nebo při letu pro záchranu lidského života) Při ztrátě radiového spojení během letové ukázky přerušte ukázku a přistaňte. Strana 8 (celkem 21)

9 9.4. Při ztrátě radiového spojení při vyčkávání nastavte 7600 na odpovídači a přistaňte v plánovaném čase přistání. 10. NÁHRADNÍ LETIŠTĚ Všeobecně Letový ředitel poskytne detaily situace na náhradních letištích během předletového briefingu Aktuální situace na náhradních letištích je k dispozici v leteckém brlohu Plánujte palivo pro ukázky s ohledem na možnost bezpečného odletu na náhradní letiště v souladu s letovou příručkou letounu Nejbližší civilní letiště Brno Tuřany ICAO označení: LKTB (viz. AIP CR AD 2 LKTB) N E Kurz a vzdálenost z LKMT: 240, 67 NM Nejbližší vojenské letiště Přerov ICAO označení: LKPO (viz. AIP CR AD 2 LKPO) Poloha ,35 N ,40 E Kurz a vzdálenost z LKMT: 240, 33 NM 11. VYPOUŠTĚNÍ PALIVA A KATAPULTÁŽ Uveďte v dotazníku, jestli Vaše letadlo potřebuje vypouštět palivo za letu a uveďte kdy Palivo se vypouští nad LKR 3A podle pokynů ATC LKMT Katapuláž Urgentní Namiřte letadlo mimo osoby a obydlená místa a katapultujte se S dostatkem času Oznamte situaci ATC Nastavte 7700 na odpovídači Leťte do prostoru LKR 3A Postupujte podle procedur pro katapultáž pro daný letoun. Strana 9 (celkem 21)

10 12. ATC A JAZYK PRO ŘÍZENÍ Jazykem pro řízení letového provozu je anglický jazyk Letový ředitel může povolit používání českého jazyka Letový ředitel koordinuje všechny aspekty DN s určenými pracovníky ATC LKMT Při řízení asistuje civilnímu personálu ATC LKMT vojenský dispečer, který je podřízen letovému řediteli a jeho zástupci Vojenský dispečer má přímé spojení s letovým ředitelem a velitelským stanovištěm. 13. FREKVENCE A VOLACÍ ZNAKY Komunikační frekvence na LKMT Řízení ukázek Mošnov TWR 120,8 MHz ATIS 118,05 MHz RADAR 125,1 MHz HANDLING 131,425 MHz Navigační frekvence (viz. AIP CR) VOR/DME OTA 117,45 MHz ILS OSV 110,95 MHz NDB NADA N 258 khz RADA R 534 khz Volací znaky Uveďte v dotazníku Váš volací znak a používejte jej po celou dobu Vašeho působení na DN - pro přílet, odlet, nácviky a letové ukázky Volací znaky organizátorů Volací znaky se požívají ve všech rádiových sítích, které jsou v provozu na DN. Na frekvencích řízení letového provozu mohou komunikovat jen osoby s oprávněním a pouze ve výjimečných případech Letový ředitel DIRECTOR Koordinátor COORDINATOR Vojenský koordinátor na TWR DISPATCHER Provoz letiště PROVOZ Handling HANDLING Strana 10 (celkem 21)

11 14. OMEZENÍ Letové ukázky jsou povoleny pouze držitelům povolením k provádění ukázek na veřejnosti, které předá osádka letovému řediteli (viz. STANAG 3533). Povolení vydává garant vystoupení, u vojenských letadel zpravidla ministerstvo obrany nebo velitelství armády státu, který je vystupující letadlu příslušný. Údaje o povolení uveďte v Dotazníku Manévry, které musí být schváleny letovým ředitelem: Manévry, při kterých se letouny křižují ve směru k divákům Průlety přes diváky. Výjimka může být udělena jen pro neakrobatické lety Vedoucí skupin musí stanovit bezpečné horizontální a vertikální rozestupy letadel ve skupině v souladu s povolením k provedení ukázky na DN Rozstupy Jedna ukázka jeden letoun nebo skupina v TRA s výjimkou vyčkávání, které je povoleno ATC Nepřekračujte rychlost M 0, RWY musí být volná v době letové ukázky letadel Během seskoků padákem se nesmí konat žádná letová aktivita v prostoru určeném pro seskoky kromě vysazujících letadel. Motory (rotory) letadel v oblasti VÝSTAVNÍ PLOCHY a severozápadně RWY musí zůstat vypnuty a RWY musí být volná, dokud poslední parašutista nepřistane. 15. MINIMÁLNÍ MEZE POVOLENÍ Minimální výšky nad překážkami Průlety Nízká ukázky Plná ukázka Vrtulníky 50 ft 100 ft 150 ft Letouny 150 ft 300 ft * 300 ft * *Pro Red Arrows minimální výška nad překážkami pro synchro pair 100 ft Pokud se výše uvedené minimální výšky liší od minimálních výšek ukázek, které má pilot uvedené v jeho povolení pro veřejné vystoupení, tak platí vyšší hodnoty minimální výšky vystoupení Minimální vzdálenosti Minimální vzdálenosti budou dodrženy v souladu se STANAG 3533, kapitola Deatils of agerrement, článek 21 Minimum horizontal distance from spectator enclosures (viz. Příloha č. 2) Strana 11 (celkem 21)

12 Display linie 230 m je označena přerušovanou čarou, která je kolmá na RWY Display linie 450 m je označena druhou přerušovanou čarou, která je kolmá na RWY Během DN používá ATC LKMT standardní procedury pro povolování ATC LKMT vydává povolení k přistání po oznámení ukončení ukázky. 16. MINIMÁLNÍ POVĚTRNOSTNÍ PODMÍNKY Obecně Pilot musí zkontrolovat aktuální stav počasí před letovou ukázkou na ATISu Průlety a nízká ukázka Vrtulníky Letouny Typ ukázky Počet letadel Dohlednost Spodní základna oblačnosti Dohlednost Spodní základna oblačnosti 1 1,0 km 200 ft 3,7 km 1000 ft Průlety 2-6 1,5 km 300 ft 3,7 km 1000 ft ,5 km 300 ft 3,7 km 1500 ft Nízká ukázka bez vertikálních manévrů 1 3,7 km 1000 ft 3,7 km 1000 ft 2-6 3,7 km 1000 ft 3,7 km 1000 ft ,7 km 1000 ft 3,7 km 1500 ft Plná akrobatická ukázka Pokrytí oblačnosti méně než 5/ Základna oblačnosti vyšší než 2000 ft AGL Akrobatické manévry jen mimo oblačnost Pilot musí vidět display linie a prostor pro diváky. 17. POSTUPY Všechna vystoupení musí být povolena letovým ředitelem Povolení je vydáno: Po předložení: Povolení pro veřejné ukázky vydané příslušným velitelem Písemného popisu a grafického znázornění vystoupení (ribbon diagram). Strana 12 (celkem 21)

13 17.3. Letový ředitel může rozhodnout, aby letová osádka předvedla letovou ukázku. Předvedení a zhodnocení ukázky se provádí v době nácviků. Na základě posouzení letové ukázky rozhodne letový ředitel o zařazení ukázky do programu DN Před nácviky a před vystoupením se velitelé osádek povinně zúčastní předletového briefingu v brifingové místnosti Leteckého brlohu. Termíny briefingů jsou uvedeny v článku Na LKMT je během DN pravidelný letový provoz, který je plánován v dobách pozemních ukázek a mezi jednotlivými letovými ukázkami Pilot rozhodne, jestli bude létat pouze průlety, nízkou nebo plnou akrobatickou ukázku podle aktuálního počasí (podle METARu - je vysílán na ATIS) a v souladu s minimy podle letového řádu Letový ředitel může nařídit osádce letět méně náročný druh letové ukázky Piloti spouští motory po povolení ATC tak, aby stihli plánovaný čas vystoupení Pilot oznámí ATC LKMT před pojížděním, jaký druh letové ukázky bude létat a po oznámení již druh ukázky nemění Letový ředitel může pilotovi po ukázce vyhodnotit let Vrtulníky mohou vzlétat a přistávat z vymezené části VÝSTAVNÍ PLOCHY (viz. Příloha č. 2) po koordinaci s letovým ředitelem, s povolením TWR a v době mimo letových ukázek. 18. PROGRAM UKÁZEK Program DN schvaluje letový ředitel Letový ředitel vydá poslední detailní plán letových ukázek DN před zahájením briefingu se zohledněním aktuálních informací o letovém provozu, o účastnících a o počasí Změny v programu letových ukázek v průběhu DN provádí pouze letový ředitel. 19. ORGANIZACE DN Místa velení a řízení Hlavní místo velení a řízení Nachází se v organizačním štábu DN Letový ředitel působí v průběhu DN na velitelském stanovišti, kde jsou po celou dobu ukázek v podřízenosti letového ředitele zástupci organizačních složek, kteří mají se svými složkami spojení. Strana 13 (celkem 21)

14 Letový ředitel a jeho štáb koordinuje letové ukázky s vojenským Dispečerem na TWR a s Koordinátorem v leteckém brlohu Nachází se zde počítačové a komunikační vybavení pro spojení s koordinátorem v Brlohu, vojenským koordinátorem na TWR a pro spojení s krizovým štábem Letecký brloh TWR Je místo pro letové osádky. Probíhá zde přijetí, celní a pasové odbavení, je zde zázemí pro letové osádky, pro přípravu, briefing letových osádek v době, kdy jsou na letišti V Leteckém brlohu působí letový koordinátor zástupce letového ředitele, který při příletu a odletu letadel účastníků DN vyřizuje veškeré letecké požadavky V době letových ukázek DN letový koordinátor koordinuje letové ukázky v souladu s pokyny letového ředitele. Může provádět předletový briefing Je vybaven spojovacím a počítačovým vybavením, které slouží k řízení a koordinování letových vystoupení a umožňuje letovým osádkám získat potřebné údaje pro vystoupení především počasí, údaje o vzdušné situaci a o průběhu nácviků nebo letových ukázek TWR je standardní místo řízení letového provozu a letových ukázek Společně s řídícími letového provozu je na TWR i vojenský dispečer, který působí jako pomocník ATC LKMT a spojka letového ředitele k ATC Management Letový ředitel (DIRECTOR) Jméno: plk. vv Ing. Leoš Liška Volací znak: DIRECTOR Spojení: GSM: Cestou všech rádiových sítí při DN Vojenský ATC (DISPATCHER) Hodnost, jméno, příjmení: TBD Volací znak: DISPATCHER Spojení GSM: TBD Koordinátor Hodnost, jméno, příjmení: TBD Volací znak: COORDINATOR Spojení GSM: TBD Telefon: TBD Letecký brloh Manažer leteckého brlohu: Ing. Beata Bulawová. Strana 14 (celkem 21)

15 Spojení: GSM: Vnitřní radiová síť Letiště Ostrava a.s. a radiová síť AČR V leteckém brlohu je i odpočinková zóna a občerstvení pro piloty a technický personál letových ukázek FLYIN FLYIN je výstava letadel a vybavení všeobecného letectví. Jedná se o doprovodnou akci DN Letadla účastnící se FLYINu: Jsou vystavována na VÝSTAVNÍ PLOŠE Řídí se zásadami pro pohyb po VÝSTAVNÍ PLOŠE 20. PŘÍLOHY Příloha č. 1: Náhled dotazníku (originál v samostatné příloze) Příloha č. 2: VFR situace Příloha č. 3: Mapa prostorů DN a display linie Strana 15 (celkem 21)

16 PŘÍLOHA Č. 1: NÁHLED DOTAZNÍKU (originál v samostatné příloze) Strana 16 (celkem 21)

17 Strana 17 (celkem 21)

18 Strana 18 (celkem 21)

19 Strana 19 (celkem 21)

20 PŘÍLOHA Č. 2: VFR SITUACE TRA NATO Days GND FL 120 Radius 8 NM ROMEO Strana 20 (celkem 21)

21 PŘÍLOHA Č. 3: MAPA PROSTORŮ DN A DISPLAY LINIE MAPA PROSTORŮ DN DISPLAY SITUATION DISPLAY LINIE DISPLAY LINES Strana 21 (celkem 21)

Školení pilotů 2015. Jaroslav Vašík

Školení pilotů 2015. Jaroslav Vašík Školení pilotů 2015 Jaroslav Vašík FIR PRAHA Třídy vzdušného prostoru Druhy vzdušných prostorů (v ČR požíváme třídy G,E,D,C) Letová informační oblast (FIR) neřízený prostor řízený prostor Řízený okrsek

Více

Školení pilotů 2010 Část1.

Školení pilotů 2010 Část1. SLNS BRNO Školení pilotů 2010 Část1. Jaroslav Vašík Rozdělení vzdušného prostoru ČR SLNS BRNO Druhy vzdušných prostorů (v ČR požíváme třídy G,E,D,C) Letová informační oblast (FIR) neřízený prostor řízený

Více

L E T I Š T N Í Ř Á D LKCS. Jihočeské letiště České Budějovice a.s.

L E T I Š T N Í Ř Á D LKCS. Jihočeské letiště České Budějovice a.s. L E T I Š T N Í Ř Á D L E T I Š T Ě Č E S K É B U D Ě J O V I C E LKCS Jihočeské letiště České Budějovice a.s. 2 Schvaluji: V Českých Budějovicích dne: Ing. Ladislav Ondřich Ředitel společnosti Předseda

Více

L E T I Š T N Í Ř Á D

L E T I Š T N Í Ř Á D Výtisk č. L E T I Š T N Í Ř Á D LETIŠTĚ HOŘOVICE LKHV... Mgr. Karel Plzák VLP AD Hořovice Ing.Lukáš Kolín vedoucí.oddělení.letišť 2 Z m ě n o v ý l i s t Změna S c h v á l i l Číslo Strana Vedoucí let.provozu

Více

Podmínky pro pořádání leteckých veřejných vystoupení a leteckých soutěží

Podmínky pro pořádání leteckých veřejných vystoupení a leteckých soutěží Úřad pro civilní letectví, Sekce letová a provozní Podmínky pro pořádání leteckých veřejných vystoupení a leteckých soutěží Obsahově vychází z JAA AGM Section One: General Part 3: TGL Schválil Ing. Petr

Více

DOPLNĚK X PŘEDPIS L 2

DOPLNĚK X PŘEDPIS L 2 DOPLNĚK X PŘEDPIS L 2 ČR: DOPLNĚK X BEZPILOTNÍ SYSTÉMY (Poznámka: viz Hlava 3, ust. 3.1.9 tohoto předpisu) 1. Definice Výrazy použité v tomto doplňku mají následující význam: Autonomní letadlo Bezpilotní

Více

1 PRAVIDLA A OMEZENÍ MÍSTNÍHO LETOVÉHO PROVOZU

1 PRAVIDLA A OMEZENÍ MÍSTNÍHO LETOVÉHO PROVOZU 13 NOV 14 (1) PRAHA/Ruzyně VFR-AD-LKPR-TEXT-1 1 PRAVIDLA A OMEZENÍ MÍSTNÍHO LETOVÉHO PROVOZU 1.1 Řízení letadel pohybujících se na pohybové ploše 1.1.1 Na stáních 25, 50 až 75 a E1 až E7 se letadla vozidlem

Více

Novinky v letecké navigaci a komunikaci, přechod na novou kanálovou rozteč

Novinky v letecké navigaci a komunikaci, přechod na novou kanálovou rozteč Novinky v letecké navigaci a komunikaci, přechod na novou kanálovou rozteč Ing. Jiří Valenta Ministerstvo dopravy Odbor civilního letectví RADIOKOMUNIKACE 2014 1 Letecké radiokomunikační služby Letecká

Více

Směrnice pro pořádání leteckých akcí

Směrnice pro pořádání leteckých akcí Příloha k MP Ř PČR LS č. 2/2003 Policie ČR Letecká služba Letový dokument 3 Směrnice pro pořádání leteckých akcí (leteckých dnů, propagačních leteckých akcí, leteckých ukázek a předvedení) s vrtulníky

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA CZ-07-178

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA CZ-07-178 ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 CZ-07-178 Výtisk č. 1 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin vážného incidentu - nebezpečí srážky mezi letounem

Více

AeroRally Kyjov 2013 07.09.2013. Propozice soutěže

AeroRally Kyjov 2013 07.09.2013. Propozice soutěže 1. Program soutěže (čas uveden v UTC) Sobota 7.8.20132 Propozice soutěže Přílety, registrace 6:00 7:00 Brífink 7:30 Start na první disciplínu 9:00 Vyhlášení výsledků a předání cen (podle počtu posádek)

Více

LETIŠTĚ MLADÁ BOLESLAV

LETIŠTĚ MLADÁ BOLESLAV LETIŠTĚ MLADÁ BOLESLAV VEŘEJNÉ VNITROSTÁTNÍ LETIŠTĚ Č.j Datum: Date: Schválil:... Zdeněk Ježek Předseda Aeroklubu Mladá Boleslav LR Strana 1 (celkem 20) Rozdělovník Č.výtisku umístění 1 AK Ml. Boleslav

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA. o odborném zjišťování příčin vážného incidentu snížení minima radarového rozstupu v TMA Praha dne 13. 5. 2014.

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA. o odborném zjišťování příčin vážného incidentu snížení minima radarového rozstupu v TMA Praha dne 13. 5. 2014. ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 CZ-14-181 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin vážného incidentu snížení minima radarového rozstupu v TMA Praha

Více

Divokým Slováckem 2012 2.6.2012 letiště Kunovice - propozice -

Divokým Slováckem 2012 2.6.2012 letiště Kunovice - propozice - Divokým Slováckem 2012 2.6.2012 letiště Kunovice - propozice - 1) Program soutěže (čas uveden v UTC) Pátek 1.6.2012 přílety, registrace přílety po 14:00 nutno koordinovat Západ slunce na LKKU 1.6.2012

Více

ČÁST I DÍL 4 - HLAVA 8 PŘEDPIS L 8168

ČÁST I DÍL 4 - HLAVA 8 PŘEDPIS L 8168 HLAVA 8 ZOBRAZENÍ V MAPÁCH/LETECKÁ INFORMAČNÍ PŘÍRUČKA (AIP) 8.1 VŠEOBECNĚ Materiál týkající se publikování map je obsažen v předpisu L 4 následovně: a) Mapa standardních přístrojových příletových tratí

Více

Letecké předpisy. 11. Letiště AFIS je letiště, na kterém je známému provozu poskytována. Pravidla létání

Letecké předpisy. 11. Letiště AFIS je letiště, na kterém je známému provozu poskytována. Pravidla létání Letecké předpisy Pravidla létání 1. Definice dohlednosti zní a) dohlednost dopředu z kabiny letadla za letu b) schopnost vidět a rozeznávat význačné neosvětlené předměty ve dne a světla v noci, daná meteorologickými

Více

Zajištění bezpečnosti leteckého provozu na letištích a v místech okolo letiště, kde letadla vzlétají nebo přistávají.

Zajištění bezpečnosti leteckého provozu na letištích a v místech okolo letiště, kde letadla vzlétají nebo přistávají. Ústav územního rozvoje, Jakubské nám. 3, 658 34 Brno Tel.: +420542423111, www.uur.cz, e-mail: sekretariat@uur.cz LIMITY VYUŽITÍ ÚZEMÍ Dostupnost: http://www.uur.cz/default.asp?id=2591 2.7.101 OCHRANNÁ

Více

KONSOLIDOVANÉ ZNĚNÍ. 108/1997 Sb. VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy a spojů. ze dne 23. dubna 1997,

KONSOLIDOVANÉ ZNĚNÍ. 108/1997 Sb. VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy a spojů. ze dne 23. dubna 1997, Upozornění: Tento text je konsolidovaným zněním vyhlášky č. 108/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Neprošel tudíž nezávislou kontrolou Úřadu vlády České republiky, ani korekturou redakce Sbírky zákonů.

Více

L E T I Š T N Í Ř Á D

L E T I Š T N Í Ř Á D Výtisk č. 1 L E T I Š T N Í Ř Á D LETIŠTĚ LIBEREC. Bc. Martina Rosenbergová Primátor města Liberce. Ing. Lukáš Kolín vedoucí oddělení letišť 2 Z m ě n o v ý l i s t Změna S c h v á l i l Číslo Strana Vedoucí

Více

Propozice Plachtařský pohár Vysočiny 2013

Propozice Plachtařský pohár Vysočiny 2013 Propozice Plachtařský pohár Vysočiny 2013 Soutěž pořádá aeroklub Praha-Letňany ve spolupráci s aeroklubem Havlíčkův Brod v termínu 20.7.-28.7.2013 na letišti Havlíčkův Brod pro kluzáky ve třídách klub

Více

DOPRAVNÍ STAVBY KAPITOLA 11 LETIŠTĚ ZASTAVOVACÍ PLOCHY A TERMINÁLY

DOPRAVNÍ STAVBY KAPITOLA 11 LETIŠTĚ ZASTAVOVACÍ PLOCHY A TERMINÁLY DOPRAVNÍ STAVBY KAPITOLA 11 LETIŠTĚ ZASTAVOVACÍ PLOCHY A TERMINÁLY Tento učební materiál vznikl v rámci projektu "Integrace a podpora studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Vysoké škole technické

Více

DODATEK N PŘEDPIS L 11

DODATEK N PŘEDPIS L 11 DODATEK N PŘEDPIS L 11 ČR: DODATEK N LETIŠTNÍ LETOVÁ INFORMAČNÍ SLUŽBA (AFIS) 1. VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ 1.1 Letiště AFIS a letištní provozní zóna ATZ 1.1.1 Letiště AFIS je neřízené letiště, o kterém bylo

Více

3.3 Seznamte se s principem systému ADS-B a ovládáním přijímače odpovědí ADS-B Kinetic Avionic SBS-1.

3.3 Seznamte se s principem systému ADS-B a ovládáním přijímače odpovědí ADS-B Kinetic Avionic SBS-1. MRAR-L ZADÁNÍ Č. úlohy 3 Navigační systémy pro civilní letectví 3.1 Seznamte se s navigačními službami řízení letového provozu. 3.2 Sledujte provoz hlasových služeb ŘLP Brno - Tuřany. 3.3 Seznamte se s

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin incidentu letounu Cessna C 421C, OK- JIP dne 12. března 2004

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin incidentu letounu Cessna C 421C, OK- JIP dne 12. března 2004 ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 Č.j.: 67/04/ZZ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin incidentu letounu Cessna C 421C, OK- JIP dne 12.

Více

SMĚRNICE. pro provoz na letiští Příbram Dlouhá Lhota (LKPM)

SMĚRNICE. pro provoz na letiští Příbram Dlouhá Lhota (LKPM) SMĚRNICE pro provoz na letiští Příbram Dlouhá Lhota (LKPM) Tato směrnice řeší zásady pro činnost uživatele letiště Příbram Dlouhá Lhota (LKPM). LKPM je veřejné vnitrostátní letiště, určené pro motorové

Více

Letištní a hangárovací řád. Letiště Bojkovice

Letištní a hangárovací řád. Letiště Bojkovice Letištní a hangárovací řád Letiště Bojkovice Letištní a hangárovací řád Letiště Bojkovice (dále jen Řád letiště) je základní dokument určující specifikace letištního areálu a chování, pohyb a povinnosti

Více

Provozní řád veřejné plochy SLZ Milovice

Provozní řád veřejné plochy SLZ Milovice Výtisk číslo: 3 1 Provozní řád veřejné plochy SLZ Milovice Schváleno: V Praze dne:...2012 Podpis provozovatele: Schváleno LAA-ČR V Praze dne 2012 Podpis a razítko 1 O b s a h : 2 Záznam o změnách Seznam

Více

Znění ze dne 15.03.2011 Změnový list, str.: 1 ZL 1 Pravidla provozu sportovních létajících zařízení: PK, ZK ZL 1

Znění ze dne 15.03.2011 Změnový list, str.: 1 ZL 1 Pravidla provozu sportovních létajících zařízení: PK, ZK ZL 1 Znění ze dne 15.03.2011 Změnový list, str.: 1 ZL 1 Pravidla provozu sportovních létajících zařízení Padákové kluzáky, závěsné kluzáky Na základě pověření vydala Letecká amatérská asociace ČR Ke Kablu 289,

Více

ČÁST 2 - HLAVA H JAR-FCL 4 AMC / IEM H - KVALIFIKACE INSTRUKTORA

ČÁST 2 - HLAVA H JAR-FCL 4 AMC / IEM H - KVALIFIKACE INSTRUKTORA ČÁST 2 - HLAVA H JAR-FCL 4 AMC / IEM H - KVALIFIKACE INSTRUKTORA AMC FCL 4.365 Kurz pro typovou kvalifikaci instruktora typové kvalifikace pro palubní inženýry (TRI(E)) Viz JAR-FCL 4.365 CÍL KURZU 1 Kurz

Více

PROVOZNÍ ŘÁD PLOCHY SLZ NYMBURK

PROVOZNÍ ŘÁD PLOCHY SLZ NYMBURK PROVOZNÍ ŘÁD PLOCHY SLZ NYMBURK (plocha SLZ Nymburk dále jako LETIŠTĚ NYMBURK ) 1. Charakter plochy: Areál Letiště Nymburk (budovy, hangáry, vzletová a přistávací plocha dále jen VPP) je soukromým majetkem.

Více

Místní propozice. letiště Mladá Boleslav 8. - 18.7.2009. GP 2009 Mladá Boleslav, 10.7.-18.7.2009. Soutěž pořádá AK Mladá Boleslav

Místní propozice. letiště Mladá Boleslav 8. - 18.7.2009. GP 2009 Mladá Boleslav, 10.7.-18.7.2009. Soutěž pořádá AK Mladá Boleslav letiště Mladá Boleslav 8. - 18.7.2009 Místní propozice Soutěž pořádá AK Mladá Boleslav Gradient & Club Grand Prix 2009 místní propozice 1/14 1. Místní propozice 1.1 Závazná ustanovení Soutěž je pořádána

Více

Press spacebar to start

Press spacebar to start Press spacebar to start CIVILNĚ VOJENSKÁ INTEGRACE SLUŽEB ŘÍZENÍ LETOVÉHO PROVOZU J U D r. R i c h a r d K l í m a V e d o u c í o d d ě l e n í v n ě j š í c h v z t a h ů 2 8. 0 1. 2 0 1 5, Z u b e

Více

Vítejte u prezentace pilotních výcviků poskytovaných leteckou společností

Vítejte u prezentace pilotních výcviků poskytovaných leteckou společností Vítejte u prezentace pilotních výcviků poskytovaných leteckou společností letiště Benešov u Prahy Nesvačily 0193 257 51 Bystřice u Benešova - výcvik VFR pobočka Brno - Tuřany pro výcviky IR(A) Telefony

Více

PROVOZNÍ ŘÁD. Provozní řád plochy pro vzlety a přistání sportovních létajících zařízení HATĚ EXCALIBUR

PROVOZNÍ ŘÁD. Provozní řád plochy pro vzlety a přistání sportovních létajících zařízení HATĚ EXCALIBUR PROVOZNÍ ŘÁD plochy pro vzlety a přistání sportovních létajících zařízení HATĚ EXCALIBUR (katastrální území obce Chvalovice, okres Znojmo) Zpracovatel: Ing. Nádeníček Vratislav 1 celk.počet stran 32 Obsah

Více

AEROKLUB ČESKÉ REPUBLIKY

AEROKLUB ČESKÉ REPUBLIKY AEROKLUB ČESKÉ REPUBLIKY P - 1 S M Ě R N I C E PRO LÉTÁNÍ V AEROKLUBECH Schválil letový ředitel AeČR pod č. j.: 11/2000 dne: 21. 03. 2000 Platí od : 01. 05.2007 1 ZÁMĚRNĚ NEPOUŽITO 2 OBSAH Změny a doplňky

Více

ČÁST I DÍL 4 - HLAVA 5 PŘEDPIS L 8168

ČÁST I DÍL 4 - HLAVA 5 PŘEDPIS L 8168 ČÁST I DÍL 4 - HLAVA 5 PŘEDPIS L 8168 HLAVA 5 ÚSEK KONEČNÉHO PŘIBLÍŽENÍ 5.1 VŠEOBECNĚ 5.1.1 Účel Toto je úsek, kde se provádí vyrovnání do směru a klesání na přistání. Konečné přiblížení může být provedeno

Více

PŘÍRUČKA PRO VÝCVIK IR(A)

PŘÍRUČKA PRO VÝCVIK IR(A) Příručky pro výcvik pilotů letounů v souladu s JAA JAR FCL1 PŘÍRUČKA PRO VÝCVIK IR(A) modulový Vydáno: 1. prosinec 2002 Poslední aktualizace : R5 8. duben 2008 Schválil: ÚCL č.j. : 16.612/02-311 Rozdělovník:

Více

ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA

ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 Č.j.: 141/04/ZZ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin incidentu letounu Cessna C-340, pozn. zn. OK -

Více

LETECKÝ ZÁKON LETOVÉ PROVOZNÍ SLUŽBY. masatm@seznam.cz

LETECKÝ ZÁKON LETOVÉ PROVOZNÍ SLUŽBY. masatm@seznam.cz Letové provozní služby Vzdušný prostor je rozdělen do tříd podle úrovně poskytovaných letových provozních služeb (ATS Air traffic service) Oblastní služba řízení Zabraňuje srážkám Udržuje rychlý a spořádaný

Více

Č.j.:535/04/ZZ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA. o odborném zjišťování příčin letecké nehody. letadla L 410 MA. poznávací značky OM - SAB. v místě LKPM. dne 4.12.

Č.j.:535/04/ZZ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA. o odborném zjišťování příčin letecké nehody. letadla L 410 MA. poznávací značky OM - SAB. v místě LKPM. dne 4.12. ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 Č.j.:535/04/ZZ Výtisk č. 1 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin letecké nehody letadla L 410 MA poznávací

Více

Možnosti LLJO v oblasti přepravy cestujících a nákladů

Možnosti LLJO v oblasti přepravy cestujících a nákladů Možnosti LLJO v oblasti přepravy cestujících a nákladů Společnost Mezinárodní Letiště Leoše Janáčka Ostrava je největší regionální letiště v České republice s pravidelným vnitrostátním i mezinárodním provozem.

Více

Doplňující informace ÚCL. návrhu Doplňku X leteckého předpisu L 2

Doplňující informace ÚCL. návrhu Doplňku X leteckého předpisu L 2 ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ SEKCE LETOVÝCH STANDARDŮ Odbor standardizace a leteckých předpisů Doplňující informace ÚCL k návrhu Doplňku X leteckého předpisu L 2 ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ, SEKCE LETOVÝCH

Více

PROPOZICE AERO-TOUR SAZENÁ

PROPOZICE AERO-TOUR SAZENÁ Aeroklub Kralupy PROPOZICE AERO-TOUR SAZENÁ soutěž dvoučlenných posádek - rally 25. ročník Vážení přátelé, 25..ročník soutěže rally dvoučlenných posádek, pořádaný Aeroklubem Kralupy na letišti Sazená 29.8.2015

Více

Vítejte u prezentace pilotních výcviků poskytovaných leteckou společností

Vítejte u prezentace pilotních výcviků poskytovaných leteckou společností Vítejte u prezentace pilotních výcviků poskytovaných leteckou společností letiště Benešov u Prahy Nesvačily 0193 257 51 Bystřice u Benešova - výcviky VFR pobočka Brno - Tuřany pro výcviky VFR a IR(A) Telefony

Více

DOHODA MEZI VLÁDOU ČESKÉ REPUBLIKY A VLÁDOU SLOVENSKÉ REPUBLIKY O SPOLUPRÁCI V OBLASTI ZAJIŠTĚNÍ VOJENSKÉHO LETOVÉHO PROVOZU

DOHODA MEZI VLÁDOU ČESKÉ REPUBLIKY A VLÁDOU SLOVENSKÉ REPUBLIKY O SPOLUPRÁCI V OBLASTI ZAJIŠTĚNÍ VOJENSKÉHO LETOVÉHO PROVOZU DOHODA MEZI VLÁDOU ČESKÉ REPUBLIKY A VLÁDOU SLOVENSKÉ REPUBLIKY O SPOLUPRÁCI V OBLASTI ZAJIŠTĚNÍ VOJENSKÉHO LETOVÉHO PROVOZU 1 Vláda České republiky a vláda Slovenské republiky (dále jen smluvní strany

Více

Na základě pověření vydala Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, tel.: 271 085 270, http://www.laacr.cz

Na základě pověření vydala Letecká amatérská asociace ČR, Ke Kablu 289, 102 00 Praha 10, tel.: 271 085 270, http://www.laacr.cz UL 1 Výklad pravidel létání a provozu civilních letadel s odchylkami pro jednotlivé druhy SLZ. Ultralehké letouny, motorové padákové kluzáky, vírníky, ultralehké vrtulníky Na základě pověření vydala Letecká

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Projekt: Reg.č.: Operační program: Škola: Tematický okruh: Jméno autora: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Vzdělávání pro konkurenceschopnost Hotelová škola, Vyšší

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin incidentu, nenavázání spojení RNV 151 ve FIR Praha 13. listopadu 2005

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin incidentu, nenavázání spojení RNV 151 ve FIR Praha 13. listopadu 2005 ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 Č.j.: 563/05/ZZ Výtisk č. 1 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin incidentu, nenavázání spojení RNV

Více

BULLETIN LAA ČR 5. květen 2003. Závazný bulletin č.3. S. ST. 2003. Letecké nehody. Bulletin LAA ČR je přílohou časopisu Pilot LAA ČR

BULLETIN LAA ČR 5. květen 2003. Závazný bulletin č.3. S. ST. 2003. Letecké nehody. Bulletin LAA ČR je přílohou časopisu Pilot LAA ČR BULLETIN LAA ČR 5 květen 2003 Obsah: Závazný bulletin pro letouny TL 96 Star a TL 2000 Sting Carbon I Letecké nehody Provozní a letové řády AIP SUP Clean Hunter 2003 AIP SUP Memorial Air Show 2003 Bulletin

Více

Databáze letiš PROFI - Změnová služba Změna 2015/A (23 JUL 15)

Databáze letiš PROFI - Změnová služba Změna 2015/A (23 JUL 15) DATABÁZE Databáze letiš PROFI - Změnová služba Změna 2015/A () Vážení letečtí přátelé, přinášíme vám letní aktualizaci vaší Databáze letiš PROFI (DL PROFI). Letní změnová služba probíhá formou ručních

Více

LETECKÉ PŘEDPISY. První přednáška 16. 1. 2010

LETECKÉ PŘEDPISY. První přednáška 16. 1. 2010 LETECKÉ PŘEDPISY První přednáška 16. 1. 2010 ICAO úmluva Úmluva o mezinárodním civilním letectví tzv. Chicagská úmluva, ICAO úmluva. Podepsána 7. 12. 1944 v Chicagu. První úmluva o spolupráci, bezpečnosti

Více

Všeobecné obchodní podmínky společnosti ELMONTEX a.s.

Všeobecné obchodní podmínky společnosti ELMONTEX a.s. Všeobecné obchodní podmínky společnosti ELMONTEX a.s. Článek 1. Úvodní ustanovení 1.1.1 Společnost ELMONTEX a.s. je vykonavatel a sprostředkovatel leteckých zážitků (vyhlídkových a zážitkových letů), poskytuje

Více

Letadlo Letecká dopravní cesta Letiště Mezinárodní veřejná Ostatní Všeobecné letectví letecké práce, letecké innosti pro pot eby státu, letecké

Letadlo Letecká dopravní cesta Letiště Mezinárodní veřejná Ostatní Všeobecné letectví letecké práce, letecké innosti pro pot eby státu, letecké Letadlo (podle Zákona o civilním letectví) se letadlem rozumí zařízení schopné vyvozovat síly nesoucí jej v atmosféře z reakcí vzduchu, které nejsou reakcemi vůči zemskému povrchu. Pro účely tohoto zákona

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA. o odborném zjišťování příčin vážného incidentu. letounu B737-800, OK-TVA. Hurghada Airport, Egypt. dne 21.

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA. o odborném zjišťování příčin vážného incidentu. letounu B737-800, OK-TVA. Hurghada Airport, Egypt. dne 21. ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 Č.j.: 154/03/ZZ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin vážného incidentu letounu B737-800, OK-TVA Hurghada

Více

Vojenská doprava. Příprava techniky a materiálu na leteckou přepravu

Vojenská doprava. Příprava techniky a materiálu na leteckou přepravu Vojenská doprava Příprava techniky a materiálu na leteckou přepravu Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovace magisterského studijního programu Fakulty vojenského leadershipu

Více

AEROKLUB ČESKÉ REPUBLIKY

AEROKLUB ČESKÉ REPUBLIKY AEROKLUB ČESKÉ REPUBLIKY P - 1 S M Ě R N I C E PRO LÉTÁNÍ V AEROKLUBECH Schválil letový ředitel AeČR pod č. j.: 11/2000 dne: 21. 03. 2000 Platí od : 01. 03.2004 1 ZÁMĚRNĚ NEPOUŽITO 2 OBSAH Změny a doplňky

Více

Návrh. VYHLÁŠKA ze dne... 2014,

Návrh. VYHLÁŠKA ze dne... 2014, I. Návrh VYHLÁŠKA ze dne... 2014, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 108/1997 Sb., kterou se provádí zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991

Více

ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99. Č.j.: 020/06/ZZ Výtisk č. 1 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA

ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99. Č.j.: 020/06/ZZ Výtisk č. 1 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 Č.j.: 020/06/ZZ Výtisk č. 1 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin letecké nehody letounu typu Piper

Více

ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ

ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ Letiště Ruzyně 160 08 PRAHA 6 Sp. zn.: 14/730/0004/HEUH/02/14 Č. j.: 5097-14-701 V Praze dne 6. 8. 2014 VEŘEJNÁ VYHLÁŠKA OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY Úřad pro civilní letectví jako

Více

Soutěž pořádá ve dnech 4. 7. 12. 7. 2014 Aeroklub Frýdlant n. O., o. s. na veřejném vnitrostátním letišti Frýdlant nad Ostravicí

Soutěž pořádá ve dnech 4. 7. 12. 7. 2014 Aeroklub Frýdlant n. O., o. s. na veřejném vnitrostátním letišti Frýdlant nad Ostravicí Místní propozice pro 3. ročník plachtařské soutěže Adrenalin Grand Prix 2014 Soutěž pořádá ve dnech 4. 7. 12. 7. 2014 Aeroklub Frýdlant n. O., o. s. na veřejném vnitrostátním letišti Frýdlant nad Ostravicí

Více

Plachtařské mistrovství regionů ČR 2014

Plachtařské mistrovství regionů ČR 2014 Místní propozice pro otevřené Plachtařské mistrovství regionů ČR 2014 Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky, o.s. z pověření Odborné sportovní komise AeČR pro bezmotorové létání (Plachtařské

Více

Problematika zavedení IFR provozu na malá letiště v ČR

Problematika zavedení IFR provozu na malá letiště v ČR VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA STROJNÍHO INŽENÝRSTVÍ LETECKÝ ÚSTAV FACULTY OF MECHANICAL ENGINEERING INSTITUTE OF AEROSPACE ENGINEERING Problematika zavedení IFR provozu

Více

FLYIN 2013. Mezinárodní výstava leteckého průmyslu NABÍDKA PRO VYSTAVOVATELE VYSTAVUJTE NA NEJVĚTŠÍ LETECKÉ AKCI V ČESKÉ REPUBLICE

FLYIN 2013. Mezinárodní výstava leteckého průmyslu NABÍDKA PRO VYSTAVOVATELE VYSTAVUJTE NA NEJVĚTŠÍ LETECKÉ AKCI V ČESKÉ REPUBLICE VYSTAVUJTE NA NEJVĚTŠÍ LETECKÉ AKCI V ČESKÉ REPUBLICE Mezinárodní výstava leteckého průmyslu FLYIN 2013 NABÍDKA PRO VYSTAVOVATELE FLYIN & Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR Mezinárodní výstava

Více

V Ý C V I K U N A L E T O U N E C H

V Ý C V I K U N A L E T O U N E C H AEROKLUB ČESKÉ REPUBLIKY O S N O V Y V Ý C V I K U N A L E T O U N E C H AK - MOT Včetně Změny č. 1, 2, 3, 4, 5, 6. Schválil letový ředitel AeČR č. j. 27/99 dne 20. 12. 1999 Schváleno Státní leteckou inspekcí:

Více

Místní propozice. Plachtařské mistrovství juniorů a akademiků 2015. Pohár Františka Vrtěny 2015

Místní propozice. Plachtařské mistrovství juniorů a akademiků 2015. Pohár Františka Vrtěny 2015 Místní propozice pro Plachtařské mistrovství juniorů a akademiků 2015 a Pohár Františka Vrtěny 2015 Soutěž pořádá z pověření Aeroklubu České republiky a jeho Plachtařské komise AeČR ve dnech 5.7. - 18.7.2015

Více

Neoficiální mistrovství České republiky

Neoficiální mistrovství České republiky Místní propozice pro Neoficiální mistrovství České republiky v bezmotorovém létání dvoumístných kluzáků Soutěž pořádá ve dnech 27.6. 11.7. 2015 - Aeroklub Dvůr Králové nad Labem. Se soutěžním obdobím od

Více

PROPOZICE 1. POHÁRU MORAVY 15.5. 17.5.2015 LETIŠTĚ KYJOV

PROPOZICE 1. POHÁRU MORAVY 15.5. 17.5.2015 LETIŠTĚ KYJOV PROPOZICE 1. POHÁRU MORAVY 15.5. 17.5.2015 LETIŠTĚ KYJOV Obecné Organizátor Organizátorem 1. Poháru Moravy 2015 v akrobacii kluzáků jsou společně Aeroklub, o.s a Aeroklub Holešov, o.s. (TSVM) se koná pod

Více

LETECKÝ PŘEDPIS PRAVIDLA LÉTÁNÍ L 2

LETECKÝ PŘEDPIS PRAVIDLA LÉTÁNÍ L 2 MINISTERSTVO DOPRAVY ČESKÉ REPUBLIKY Zpracovatel: Úřad pro civilní letectví LETECKÝ PŘEDPIS PRAVIDLA LÉTÁNÍ L 2 Uveřejněno pod číslem jednacím: 153/2014-220. KONTROLNÍ SEZNAM STRAN PŘEDPIS PRAVIDLA LÉTÁNÍ

Více

Místní propozice. 5. Jarní pohár Jeseníků 2009. pro. Soutěž pořádá ve dnech 1.5. 9.5.2009 Aeroklub Šumperk na letišti Šumperk

Místní propozice. 5. Jarní pohár Jeseníků 2009. pro. Soutěž pořádá ve dnech 1.5. 9.5.2009 Aeroklub Šumperk na letišti Šumperk Místní propozice pro 5. Jarní pohár Jeseníků 2009 Soutěž pořádá ve dnech 1.5. 9.5.2009 Aeroklub Šumperk na letišti Šumperk 1. Místní propozice 1.1. Závazná ustanovení Soutěž je pořádána v souladu se Sportovním

Více

Úvod. Uchazeč o postup podle scénáře CPL(H)/IR musí mít platný vojenský průkaz pilota AČR v den, kdy podává potvrzovací protokol potvrzený OVV na ÚCL.

Úvod. Uchazeč o postup podle scénáře CPL(H)/IR musí mít platný vojenský průkaz pilota AČR v den, kdy podává potvrzovací protokol potvrzený OVV na ÚCL. číslo změny/ číslo stránky změny datum platnosti datum záznamu a podpis 0 1.1.2004 - - - číslo opravy opravy datum platnosti datum záznamu a podpis Rozdělovník výtisků podléhajících změnové službě: ÚCL/SLP-OZLP

Více

LETIŠTNÍ ŘÁD LETIŠTĚ KRNOV. SCHVALUJI: V Praze dne: Výhradně pro služební potřebu. Počet listů: 19. Počet výtisků: 2.

LETIŠTNÍ ŘÁD LETIŠTĚ KRNOV. SCHVALUJI: V Praze dne: Výhradně pro služební potřebu. Počet listů: 19. Počet výtisků: 2. Výhradně pro služební potřebu. Počet listů: 19 Počet výtisků: 2 Výtisk číslo: 2 LETIŠTNÍ ŘÁD LETIŠTĚ KRNOV. SCHVALUJI: V Praze dne: Vedoucí oddělení letišť ÚCL ČR Vedoucí letového provozu LKKR Ing. Lukáš

Více

Leteckou stavbou ve smyslu zákona č. 49/1997 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků je :

Leteckou stavbou ve smyslu zákona č. 49/1997 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků je : LETECKÉ STAVBY CO JE TO LETECKÁ STAVBA? Leteckou stavbou ve smyslu zákona č. 49/1997 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků je : a) Stavba letiště a stavba v prostoru letiště b) Stavba sloužící k zajištění

Více

NÁVRH OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY

NÁVRH OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ Letiště Ruzyně 160 08 PRAHA 6 Sp. zn.: 11/730/0026/LKHN/03/14 Č. j.: 6625-13-701 V Praze dne: 7. 3. 2014 VEŘEJNÁ VYHLÁŠKA NÁVRH OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY Úřad pro civilní letectví

Více

Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Plachtařské komise AeČR ve dnech 25.7. - 7.8.2004

Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Plachtařské komise AeČR ve dnech 25.7. - 7.8.2004 Místní propozice prro OTEVŘENÉ PLACHTAŘSKÉ MISTROVSTVÍ REGIONŮ ČR Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Plachtařské komise AeČR ve dnech 25.7. - 7.8.2004 Aeroklub České Budějovice

Více

HLAVA 4 PŘEDPIS L 6/I

HLAVA 4 PŘEDPIS L 6/I HLAVA 4 PŘEDPIS L 6/I HLAVA 4 - LETOVÝ PROVOZ 4.1 Činnost provozních zařízení a služeb 4.1.1 Provozovatel nesmí povolit zahájení letu, dokud přiměřenými prostředky nebylo zjištěno, že pozemní, a popř.

Více

Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Plachtařské komise AeČR ve dnech 22.5. - 4.6.2005 Aeroklub Křižanov Propozice

Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Plachtařské komise AeČR ve dnech 22.5. - 4.6.2005 Aeroklub Křižanov Propozice Místní propozice prro Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Plachtařské komise AeČR ve dnech 22.5. - 4.6.2005 Aeroklub Křižanov Propozice zpracoval Petr Koutný 1. Místní propozice

Více

13. květen 2015 Úřad pro civilní letectví - konference Copernicus. oddělení bezpilotních systémů

13. květen 2015 Úřad pro civilní letectví - konference Copernicus. oddělení bezpilotních systémů oddělení bezpilotních systémů Legislativa Terminologie, definice, klasifikace Provozní omezení, jak (ne)létat Evidence a povolení procesní schéma Odpovědnost a pojištění Prosazování pravidel Národní a

Více

LETECKÉ ORGANIZACE ICAO ECAC EUROCONTROL. ECAC European Civil Aviation Conference Evropská konference civilního letectví

LETECKÉ ORGANIZACE ICAO ECAC EUROCONTROL. ECAC European Civil Aviation Conference Evropská konference civilního letectví LETECKÉ ORGANIZACE MEZIVLÁDNÍ NEVLÁDNÍ ICAO ECAC EUROCONTROL IATA SITA FAA JAA EASA ICAO International Civil Aviation Organization Mezinárodní organizace civilního letectví ECAC European Civil Aviation

Více

Soutěž pořádá ve dnech 1.5. 9.5.2015 Aeroklub Šumperk na letišti Šumperk

Soutěž pořádá ve dnech 1.5. 9.5.2015 Aeroklub Šumperk na letišti Šumperk Místní propozice prro 11. Jarní pohár Jeseníků 2015 Soutěž pořádá ve dnech 1.5. 9.5.2015 Aeroklub Šumperk na letišti Šumperk verze č.3 z 22.4.2015 1. Místní propozice 1.1. Závazná ustanovení Soutěž je

Více

Mistrovství České republiky regionů 2015

Mistrovství České republiky regionů 2015 Místní propozice pro otevřené Mistrovství České republiky regionů 2015 Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Odborné sportovní komise bezmotorového létání AeČR ve dnech 26.7.

Více

Soutěž pořádá ve dnech 3. 7. 11. 7. 2015 Aeroklub Frýdlant n. O., o. s. na veřejném vnitrostátním letišti Frýdlant nad Ostravicí

Soutěž pořádá ve dnech 3. 7. 11. 7. 2015 Aeroklub Frýdlant n. O., o. s. na veřejném vnitrostátním letišti Frýdlant nad Ostravicí Soutěž pořádá ve dnech 3. 7. 11. 7. 2015 Aeroklub Frýdlant n. O., o. s. na veřejném vnitrostátním letišti Frýdlant nad Ostravicí Místní propozice Strana 1 z 13 1. Místní propozice 1.1. Závazná ustanovení

Více

a) druh letadla, c) barva,

a) druh letadla, c) barva, Vyhláška MDS č. 108/1997 Sb., ze dne 23. dubna 1997, kterou se provádí zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon),

Více

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA DOPRAVNÍ

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA DOPRAVNÍ ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA DOPRAVNÍ Simulace příletů cestujících na schengenský terminál letiště Praha - Ruzyně a jejich přestupů na navazující lety SEMESTRÁLNÍ PRÁCE Vybrané statistické

Více

108/1997 Sb. VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy a spojů. ze dne 23. dubna 1997,

108/1997 Sb. VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy a spojů. ze dne 23. dubna 1997, 108/1997 Sb. VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy a spojů ze dne 23. dubna 1997, kterou se provádí zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání

Více

Místní propozice. pro. otevřené. Plachtařské mistrovství České republiky dvojsedadlovek 2009 PMČR D 2009

Místní propozice. pro. otevřené. Plachtařské mistrovství České republiky dvojsedadlovek 2009 PMČR D 2009 Místní propozice pro otevřené Plachtařské mistrovství České republiky dvojsedadlovek 2009 PMČR D 2009 Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření Plachtařské komise AeČR ve dnech

Více

VEŘEJNÁ VYHLÁŠKA OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY

VEŘEJNÁ VYHLÁŠKA OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ Letiště Ruzyně 160 08 PRAHA 6 Sp. zn.: 12/730/0064/LKSZ/03/15 Č. j.: 5807-15-701 V Praze dne 10. 7. 2015 VEŘEJNÁ VYHLÁŠKA OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY Úřad pro civilní letectví (dále

Více

k Bezpečnostnímu opatření Ministerstva dopravy odboru civilního letectví č. 2/2008

k Bezpečnostnímu opatření Ministerstva dopravy odboru civilního letectví č. 2/2008 Doplňující informace ÚCL k Bezpečnostnímu opatření Ministerstva dopravy odboru civilního letectví č. 2/2008 uveřejněnému jako AIC C 13/08 ze dne 22. května 2008 (První vydání ze dne 5. června 2008) Strana

Více

ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA

ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA ÚSTAV PRO ODBORNĚ TECHNICKÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD Beranových 130 199 01 PRAHA 99 Č.j.: 44 /05/ZZ Výtisk č. 1 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA o odborném zjišťování příčin letecké nehody letadla BE 35 Beechcraft

Více

(Nelegislativní akty) NAŘÍZENÍ

(Nelegislativní akty) NAŘÍZENÍ 30.6.2015 L 163/1 II (Nelegislativní akty) NAŘÍZENÍ PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2015/1018 ze dne 29. června 2015, kterým se stanoví seznam klasifikovaných událostí v civilním letectví, které podléhají

Více

Kodex leteckého modeláře

Kodex leteckého modeláře Kodex leteckého modeláře Svazu modelářů České republiky (dále jen SMČR ), s vědomím, že k jeho základním povinnostem patří vést své členy při modelářské činnosti k předcházení škodám na zdraví, majetku

Více

ORGANIZAČNÍ POKYNY Plachtařské regionální závody Glide Challenge Cup GSS-KSS Prievidza 2015 ve dnech 30.04-09.05.2015 ve třídě KLUB A

ORGANIZAČNÍ POKYNY Plachtařské regionální závody Glide Challenge Cup GSS-KSS Prievidza 2015 ve dnech 30.04-09.05.2015 ve třídě KLUB A ORGANIZAČNÍ POKYNY Plachtařské regionální závody Glide Challenge Cup GSS-KSS Prievidza 2015 ve dnech 30.04-09.05.2015 ve třídě KLUB A Górska Szkoła Szybowcowa AP "Żar" Adama Dziurzyńskiego a Karkonoskie

Více

SMĚRNICE ZÁKAZ KOUŘENÍ V NEVEŘEJNÉM PROSTORU LKPR A V OBJEKTECH LETIŠTĚ PRAHA, A. S.

SMĚRNICE ZÁKAZ KOUŘENÍ V NEVEŘEJNÉM PROSTORU LKPR A V OBJEKTECH LETIŠTĚ PRAHA, A. S. SMĚRNICE ZÁKAZ KOUŘENÍ V NEVEŘEJNÉM PROSTORU LKPR A V OBJEKTECH LETIŠTĚ Platnost od Účinnost Nahrazuje 15.12.2014 15.12.2014 LP-SM-006A/2010 Řízení a rozvoj infrastruktury Oblast procesů/proces Klasifikace

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0185. Název projektu: Moderní škola 21. století. Zařazení materiálu: Ověření materiálu ve výuce:

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0185. Název projektu: Moderní škola 21. století. Zařazení materiálu: Ověření materiálu ve výuce: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ NERATOVICE Školní 664, 277 11 Neratovice, tel.: 315 682 314, IČO: 683 834 95, IZO: 110 450 639 Ředitelství školy: Spojovací 632, 277 11 Neratovice tel.:

Více

ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ

ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ ÚŘAD PRO CIVILNÍ LETECTVÍ Letiště Ruzyně 160 08 PRAHA 6 Spis. zn.: 12/730/0056/LKVO/03/13 Č. j.: 4466-13-701 V Praze dne 28. srpna 2013 VEŘEJNÁ VYHLÁŠKA NÁVRH OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY Úřad pro civilní letectví

Více

SBÍRKA ZÁKONŮ. Ročník 2010 ČESKÁ REPUBLIKA. Částka 23 Rozeslána dne 10. března 2010 Cena Kč 39, O B S A H :

SBÍRKA ZÁKONŮ. Ročník 2010 ČESKÁ REPUBLIKA. Částka 23 Rozeslána dne 10. března 2010 Cena Kč 39, O B S A H : Ročník 2010 SBÍRKA ZÁKONŮ ČESKÁ REPUBLIKA Částka 23 Rozeslána dne 10. března 2010 Cena Kč 39, O B S A H : 64. Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 108/1997 Sb., kterou se provádí

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA zařízení pro automatickou evidenci letů UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA -1- Obsah Popis zařízení...3 Technická specifikace...3 První zapnutí a nastavení...4 Nabíjení a napajení...4 Základní popis obrazovek...5 Titulní

Více

PMČR_J 2008 Letiště Dvůr Králové nad Labem 13.7-25.7. 2008 OTEVŘENÉ PLACHTAŘSKÉ MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY JUNIORŮ A AKADEMIKŮ 2008

PMČR_J 2008 Letiště Dvůr Králové nad Labem 13.7-25.7. 2008 OTEVŘENÉ PLACHTAŘSKÉ MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY JUNIORŮ A AKADEMIKŮ 2008 OTEVŘENÉ PLACHTAŘSKÉ MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY JUNIORŮ A AKADEMIKŮ 2008 LETIŠTĚ DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM 13.7. -25.7.2008 Místní propozice Soutěž pořádá ve spolupráci s Aeroklubem České republiky z pověření

Více

LETECKÝ PŘEDPIS LETOVÉ PROVOZNÍ SLUŽBY L 11

LETECKÝ PŘEDPIS LETOVÉ PROVOZNÍ SLUŽBY L 11 MINISTERSTVO DOPRAVY ČESKÉ REPUBLIKY Zpracovatel: Úřad pro civilní letectví LETECKÝ PŘEDPIS LETOVÉ PROVOZNÍ SLUŽBY SLUŽBA ŘÍZENÍ LETOVÉHO PROVOZU LETOVÁ INFORMAČNÍ SLUŽBA POHOTOVOSTNÍ SLUŽBA L 11 Uveřejněno

Více

L-200 MORAVA NORMÁLNÍ ÚKONY

L-200 MORAVA NORMÁLNÍ ÚKONY L-200 MORAVA NORMÁLNÍ ÚKONY 1. Při vstupu do kabiny před spuštěním motorů Hlavní ovládání podvozku - neutrál, zajištěno nouzové vysunutí podvozku neutrál parkovací brzda zabržděno, zajištěno seřídit sedadlo

Více