U k l i z e n ý o u t l o o k

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "U k l i z e n ý o u t l o o k"

Transkript

1 5 n e j d ů l e ž i t ě j š í c h v ě c í, k t e r é m u s í t e z n á t a d ě l a t, a b y s t e n e p r o m a r n i l i d e n. A h r s t t i p ů n a v í c O n d ř e j C i n g l Resumé: Zásady chytré práce s programem MS Outlook. Uvedená doporučení platí ve verzi 2010, zajisté však půjdou (s malými obměnami) aplikovat i na další verze a jiné poštovní klienty. O autorovi: Jsem mezinárodně certifikovaný projektový manažer a kouč osobního rozvoje. Pracuji jako poradce při řízení projektů, vedu semináře manažerských dovedností a sebeřízení. V jiné části svého času se věnuji sportu, zejména horolezení a extrémním týmovým závodům. Tento e-book vznikl pro to, aby vám, čtenářům, ušetřil starosti a složité hledání jednoduchých a snadno použitelných opatření k lepšímu využití vašeho času. Pamatujte, nejde o to zvládnout za každou cenu více úkolů jde o to zvládnout je a mít z toho radost!

2 1 O b s a h Předmluva...2 Úvodní obrazovka...3 Ovládací prvky...4 Krok č. 1: Zástupci...4 Krok č. 2: Rychlý přístup...5 Doručená pošta Věnujte se poště, když chcete Vy, ne odesílatel! Vneste řád do vyřizování pošty! Uklízejte po sobě hned!...9 Pravidla a kategorie Pravidla Kategorie Odesílaná pošta Rozdělení okna zprávy: Konec posouvání Nechte si automaticky zavírat okna Podepisujte se Naučte se zastavit čas Napovězte ostatním Klávesové zkratky Základní navigace Vytvoření položky nebo souboru Pro všechny položky Kalendář Kontakty Úkoly Použité prameny... 18

3 2 P ř e d m l u v a Udělejte si v tom už jednou provždy pořádek! Představte si, že si koupíte novou sekačku na trávu. Budete-li se o ni dobře starat a udržovat ji v dobrém technickém stavu, posečete s ní velké širé rodné lány a její pořizovací cena se rozloží do mnoha let užitku. Necháte-li ji reznout, nedopřejete jí pořádný motorový olej a pravidelnou údržbu, stejnou mincí vám oplatí a napřesrok si budete kupovat novou. MS Outlook je na tom podobně. Představuje pro mne (a patrně také pro vás, jinak byste teď nečetli tento e-book) důležitý pracovní nástroj. A to znamená, že mně i vám vydělává peníze. Bude-li tedy v dobrém stavu, aby sloužil svému účelu, vyděláte peníze dříve, rychleji, efektivněji. Proto se vyplatí investovat do jeho údržby v našem případě přizpůsobení, aby práce s ním byla účinnější. Také patříte k lidem, kteří se řídí pořekadlem, že pořádek je pro blbce, neb inteligent zvládá chaos? Donedávna můj outlook vypadal, jako by toto přísloví bylo mým životním krédem. Nicméně...odhodlal jsem se k důkladné rekonstrukci, jejíž výsledky jsem shrnul v tomto e-booku. Mně zabrala prakticky celý den, ale Vy ji zvládnete za slabou hodinku. Cílem není nic menšího, než maximální efektivita, takže vedle funkčního nastavení přidávám také několik zásad a tipů z oblasti timemanagementu, které mne vedly k novému pojetí práce s outlookem. Outlook představuje samozřejmě natolik sofistikovaný program, že popsat více než zlomek jeho funkcí dalece přesahuje možnosti tohoto e-booku. Budu vám, čtenářům a uživatelům, vděčný za jakýkoli podnět doporučení ke zlepšení nebo nový tip. Dost řečí, jdeme pracovat!

4 3 Ú v o d n í o b r a z o v k a Začněte den proaktivně! Ať už vlastníte velký byznys, podnikáte na volné noze, či jste zaměstnáni, vždycky máte přidělené své vlastní úkoly. (Pokud ne, je něco hodně špatně ) Co však vidíte vy, když ráno zapnete outlook? Vsadím se, že uhodnu - Příchozí poštu, že ano? To znamená požadavky druhých lidí, informace z internetu, a různé další záležitosti, které možná potřebujete, ale většinou na ně spíše musíte reagovat. Záleží na tom? Ale jistě! Jakmile začnete den odpovídáním na cizí požadavky, kdy budete myslet na své vlastní úkoly? Zvláště po ránu je to zhoubné místo abyste využili energie, kterou v sobě máte, k tvůrčí práci, strávíte hodinu vyřizováním odpovědí a proklikáváním internetovými odkazy. Moje rada: Začněte proaktivně s tím, co je důležité PRO VÁS, a to hned tím, co se vám v outlooku ukáže jako první. Jak na to? V kartě Soubor vyberte Možnosti. Zobrazí se dialogové okno celkového nastavení outlooku. Klikněte na položku Upřesnit a vlevo v řádku Spuštění a ukončení zvolte složku Seznam úkolů. Tlačítko Procházet vám samozřejmě umožňuje zvolit složku libovolnou, osobně však doporučuji Seznam úkolů. Pouze ten vám zaručí, že první věc, které po zapnutí outlooku věnujete pozornost, budou vaše klíčové úkoly. Zaveďte toto pravidlo do své práce, a vytvořte si nový pracovní návyk: Došlé poště se věnujte cca 2 denně, vždy v době, kdy je vaše energie nižší (např. po obědě). Poštu můžete vyřizovat na půl plynu, ale řešení pro klienta v útlumu nevymyslíte. Nikdy proto neplýtvejte svou energií na místě, kde nevytváří tu nejvyšší hodnotu.

5 4 O v l á d a c í p r v k y Používejte jen to, co skutečně používáte! Outlook disponuje spoustou funkcí a nástrojů, ovšem kdo z nás je využívá všechny? Čteme maily, píšeme maily, pracujeme s kalendářem a úkoly. Někdo si přidá jednu dvě funkce, málokdo už více. Proč byste se měli ztrácet v záplavě funkcí, kterým ani nerozumíte, natož abyste je používali? Proč by vám měly nepotřebné ikony omezovat pracovní pole? Nyní se budeme řídit slovy Antoine de Saint Exupéryho: Dokonalosti nedosáhneme, když už není co přidat, ale pokud už není co ubrat. Krok č. 1: Zástupci Jako první věnujte pozornost Navigačnímu podoknu, které se nachází vlevo dole. Jak vidíte, umožňuje zobrazení velkých ikon pro nejpoužívanější tlačítka, a malých pro občasné využití. V Možnostech, jež se objeví po kliknutí na malou šipku vpravo vedle poslední ikony (nebo pravým tlačítkem myši kdekoli na panelu), si snadno nastavíte, která tlačítka chcete zobrazit, v jaké velikosti a pořadí. U mne se vedle velké trojky pošta, kalendář, úkoly nachází ještě zástupci. Právě Zástupci umožňují v levém panelu zobrazit právě ty komponenty a složky, které ke své práci potřebujete nejvíc. Můj navigační panel nyní vypadá takto Mám jej rozdělen do tří skupin: IN je pochopitelně skupina poštovních schránek příchozí pošty. V současné době provozuji na svém PC tři účty, proto tři inboxy. TASK představuje skupinu zástupců, kteří nějak souvisí s úkolováním. Kalendář umístěný poněkud atypicky právě zde má své opodstatnění: Jednak jsem nechtěl mít překategorizováno, ale hlavním přínosem je zrychlení díky kratšímu pohybu myši do kalendáře totiž vstupuji nejčastěji od právě čtené zprávy, která se nachází na obrazovce pouze několik centimetrů vpravo od zástupce kalendáře. Poznámky používám zřídka, ale z piety zůstávají zachovány:-) Poslední skupinou je PENDING, jež mi umožňuje sledovat, zda ode mne v pořádku odchází výstupy. Díky ní vidím, zda nezdržuji ostatní nebo nenechávám čekat zákazníka.

6 5 Skupin i zástupců můžete mít samozřejmě libovolné množství, ovšem kouzlo spočívá právě v dodržování zásady KISS Keep It Short & Simple. Uvedené členění mohu vřele doporučit, osvědčilo se mi víc než dost. Jak zástupce, tak skupinu vytvoříte prostým kliknutím pravého tlačítka myši na panel a výběrem požadované možnosti. Samozřejmostí je posouvání, přejmenování, možnost sbalit skupinu, což skryje jednotlivé zástupce, apod. Krok č. 2: Rychlý přístup Nyní jste si upravili zástupce a máte okamžitý přístup k nejdůležitějším složkám a funkcím outlooku. Dalším krokem je úprava panelu nástrojů Rychlý přístup. Novější verze outlooku (a též programy kancelářského balíku Office, následující doporučení tedy platí i pro ně) pracují s tzv. pásem karet, kterému přezdívám omalovánky. Většina z vás už je na něj patrně také zvyklá. Naštěstí disponují panelem Rychlý přístup, který znatelně šetří čas a počet kliknutí. Uplatníme Paretův princip 20/80, neboli: 20% funkcí uspokojí 80% všech požadavků. Podle tohoto pravidla byste se měli řídit i vy, chcete-li svůj čas strávený s outlookem využít účinně. Jako u Zástupců soustředíme na malé ploše nejpoužívanější funkce. Pás karet proto minimalizujte kliknutím pravého tlačítka (viz další stránka nahoře), a obraťte svou pozornost k panelu Rychlý přístup. Jednotlivá tlačítka do panelu přidáme pomocí kliknutí na tlačítko Přizpůsobit zcela vpravo. Nabízené možnosti Vám rozhodně nebudou stačit, proto pokračujte na Další příkazy a vyberte si tlačítka, která budete používat. Když už jste v tomto dialogovém okně, zvažte, zda mít panel Rychlý přístup zobrazený NAD nebo POD pásem karet. Osobně dávám přednost zobrazení pod. Sice to ubere cca 0,5 cm pracovní plochy, zato mám však tlačítka blíže zprávám, úkolům atd., a tím zkracuji tah myší na minimum.

7 6 Druhým způsobem, jak na panel dostanete svá tlačítka, je kliknutím pravého tlačítka myši na požadovanou funkci, a výběr Přidat na panel nástrojů Rychlý přístup. Viz obrázek. Přidat můžete jak jednotlivé funkce (zde např. Aktualizovat složku), tak celá dialogová okna, jako např. Zpracovat, která po kliknutí nabídnou další volbu. Důrazně doporučuji vytvořit pomocí oddělovačů shluky podle příbuznosti, abyste se v panelu lépe orientovali. A to nejlepší nakonec: Stejně, jako jste si přizpůsobili hlavní panel, můžete (a měli byste) vylepšit všechny komponenty outlooku (nebo aspoň ty hlavní zprávy, události/schůzky i úkoly). Moji doporučenou sestavu vidíte na obrázcích: Hlavní panel Nová zpráva Doručená zpráva Událost / Schůzka Úkol Díky takto přizpůsobeným panelům budete mít všechna důležitá tlačítka po ruce a vaše práce se významně zrychlí. Ušetříte odhadem 30% kliknutí a doslova kilometry tahů myší. Získáte víc prostoru pro práci na notebooku s menším displejem, nebudou vám překážet nepotřebné omalovánky. Buďte si jisti, že investice času vložená do přenastavení outlooku se vám vrátí víc než bohatě.

8 7 D o r u č e n á p o š t a Čistá schránka, čistá hlava! Před časem jsem se začal důsledně řídit zásadou prázdné schránky. Je to kombinace doporučení Davida Allena (Getting Things Done), Timothyho Ferrisse (Čtyřhodinový pracovní týden), Lea Babauty, Briana Tracyho a zdravého rozumu. Prázdná schránka mi teď umožňuje lépe soustředit pozornost na věci, které jsou skutečně podstatné. Nerozptylují mě desítky příchozích mailů, zprávy z RSS kanálů a podobně. A v neposlední řadě také prázdná schránka přináší pocit klidu: Máte ve svých věcech pořádek a nestane se vám, že by na vás vyskočilo něco, nač jste zapomněli. Stačí pouze dodržovat pár jednoduchých zásad: 1. Věnujte se poště, když chcete Vy, ne odesílatel! Nic v příchozí poště není tak důležité, aby vás to odtrhlo od klíčových úkolů. V takovém případě by odesílatel zavolal. Netříštěte svou pozornost a vypněte upozornění na přicházející poštu, aby vás nerušilo od práce. V kartě Soubor vyberte Možnosti. V dialogovém okně klikněte na Pošta a odznačte všechna zatržítka u Doručení zprávy. Vzhledem k tomu, že všechna upozornění jsou vypnuta, tlačítko Nastavení vás již nezajímá. 2. Vneste řád do vyřizování pošty! protože když v tom není řád, je v tom neřád. Osvojením jednoduchého návyku získáte klid prázdné schránky: U každé příchozí položky se rozhodněte: - Je to nějaká hloupost? Spam? Atp.? Vymažte ji.

9 8 - Můžete ji okamžitě (cca do 2 minut) vyřešit? Vyřešte ji. Pak ji založte. Toto pravidlo platí také u pošty, která je určena jen k přečtení a nevyžaduje reakci. Smazání nedoporučuji, můžete ji ještě potřebovat. Zde je jednoduchý postup: Vytvořte Rychlý krok. Klikněte na libovolnou zprávu pravým tlačítkem a vyberte položku Rychlé kroky, a dále buď Vytvořit nový, nebo Spravovat rychlé kroky. Otevře se dialogové okno, a v něm můžete upravit některý z přednastavených kroků nebo vytvořit zcela nový. Nyní klikněte na Upravit. V dialogovém okně si zvolte ikonu a název kroku. Pak přichází čas na Akci. Každou položku, na kterou tento rychlý krok aplikujete, označte jako splněnou, přesuňte ji do vybrané složky. (Např. má Doručená pošta jejíž zástupce je nikoli náhodou nazván ZERO inbox obsahuje podsložku Hotovo.) Přesouvanou zprávu také samouřejmě označte jako přečtenou. Na závěr vyberte Klávesovou zkratku. Jelikož tento rychlý krok budete patrně používat nejčastěji, nabízí se automaticky první z nich: Ctrl+Shift+1.

10 9 - Jde o věc, které se musíte hlouběji věnovat nebo chce víc času? Označte ji ke zpracování a určete termín pomocí příznaku. Příznak přidělíte jednoduše kliknutím na vlaječku Zpracovat, ať již používáte panel Rychlý přístup nebo pás karet. Doporučuji rovněž přidat připomenutí. Všechny tyto atributy samozřejmě můžete později měnit. 3. Uklízejte po sobě hned! Nezapomeňte, až bude daná položka vyřízena, ji stiskem Ctrl+Shift+1 poslat do složky Hotovo. V ní ať je klidně klasický nepořádek, vy potřebujete mít uklizeno ve svém ZERO inboxu. Pokud si vštípíte tyto jednoduché návyky, docílíte stavu, kdy ve schránce příchozí pošty bude jen několik zpráv. Vy o nich budete mít dokonalý přehled a nic vám neunikne. Nebude vás neustále obtěžovat příval ů. Budete se moci soustředit. Nebudete nervózní, že zapomenete na něco důležitého. y budete vyřizovat úsporně a metodicky, tedy rychleji. A hlavně budete mít klid.

11 10 P r a v i d l a a k a t e g o r i e Třídím, třídíš, třídíme V nějaké podobě zná třídění položek v outlooku asi každý uživatel. Využívám dva základní stavební kameny: Pravidla a Kategorie. Pravidla Vytvořit Pravidlo je velmi jednoduché: V záložce Domů klikněte na Pravidla, dále Spravovat pravidla a upozornění. Ve spodním dialogovém okně vidíte souhrn všech pravidel. Po kliknutí na Nové pravidlo se spustí Průvodce, který nabídne buď šablony nejobvyklejších filtrů, nebo umožní vytvořit si vlastní. Opět bude drtivé většině uživatelů stačit nabídnuté třídění. Šablonu jednoduše upravíte kliknutím na podtržené hodnoty a výsledkem může být např. pravidlo PIM viditelné ve spodním okně. Pravidla nasaďte na schránky, kam vám přichází mnoho newsletterů, zpráv ze sociálních sítí apod.; zkrátka vše co má jen volný vztah k tomu, proč outlook používáte tj. aby vám vydělával. Zbavte se jich, ještě než dorazí do vašeho ZERO inboxu, a věnujte se jim ve vymezených časových blocích (např. na procházení pošty z portálu LinkedIn mám vyčleněn jeden podvečer v týdnu). Pravidla jsou pro vás zároveň prevencí, jak se nenechat odvést od důležité činnosti.

12 11 Kategorie Kategorie představují způsob, kterak se zorientovat v záplavě různorodých úkolů, jimiž vás zaplavuje okolí nebo které si vytyčíte sami. Jejich předností je vizualizace pomocí barev, a tedy snadná orientace. Poslouží zejména těm, kteří v outlooku shromažďují úkoly ze všech možných navzájem nesouvisejících aktivit a projektů. Po kliknutí na Zařadit do kategorií vás bude zajímat položka Všechny kategorie, kde si snadno nastavíte vše potřebné. Klíčovou položkou, která by ve vašem seznamu kategorií určitě neměla chybět, je položka MIT Most Important Tasks, tedy Nejdůležitější úkoly. I zde outlook nabízí klávesovou zkratku, kategorii přidělíte stiskem Ctrl+F2 F12. Praktické využití přichází zejména v souhrnném seznamu úkolů, kde vedle sebe vidíte označené jednotlivé úkoly a vyšší úrovni také příchozí zprávy s příznakem, a ty se vám podle kategorií budou snadno seskupovat. Klikněte pravým tlačítkem na záhlaví sloupce úkolů Uspořádat podle: a vyberte Nastavení zobrazení. V novém dialogovém okně klikněte na Seskupit podle a vyberte Kategorie. Nyní se vám úkoly náležející k různým projektům budou zobrazovat v blocích podle své kategorie a tedy spolu souvisle.

13 12 O d e s í l a n á p o š t a Tipy & triky Psaní ů je nejčastější činností v outlooku, proto se vyplatí mít v rukávu pár triků pro jejich zrychlení. O panelu tlačítek už řeč byla. Co dál se může hodit? Rozdělení okna zprávy: Konec posouvání Máte-li reagovat na dlouhý příchozí mail, či dokonce celé vlákno, celý text se vám do jednoho okna rozhodně nevejde. Při hledání klíčových bodů nebo kopírování textu pak riskujete, že prošoupete touchpad nebo si uděláte puchýř z neustálého rolování kolečkem myši. Elegantním řešením je rozdělení okna psané zprávy na dvě. Obě můžete nezávisle na sobě posouvat a editovat v nich text. Okno rozdělíte dvojitým kliknutím na čáru nad posuvníkem (resp. nad pravítkem), rozdělená okna naopak spojíte dvojklikem na přepážku mezi okny. Nechte si automaticky zavírat okna V okamžiku, kdy odpovídáte na zprávu, už většinou nebudete potřebovat původní okno. Proč ho tedy nezavřít automaticky, jen co se pustíte do odpovědi? Tuto funkci nastavíte kliknutím na Soubor/Možnosti/Pošta a v oddílu Odpovědi a zprávy předané dál stačí již jen zatrhnout Zavřít okno původní zprávy. Podepisujte se Pro úplnost zmiňme jednu z nejrozšířenějších vlastností outlooku, automatický podpis. Abyste šetřili čas, a nemuseli neustále kopírovat a vkládat svůj oficiální podpis do každého u, outlook umožňuje jeho automatické vložení. Klikněte na Soubor/Možnosti/Pošta a v oddílu Vytváření zpráv na tlačítko Podpisy. Ovládání dialogového okna je intuitivní, za pozornost stojí možnost mít podpisů několik, typicky ke každému účtu jeden. Zvažte, zda svůj podpis budete chtít uvádět jen u nových zpráv, nebo též odpovědí a předaných zpráv. Tvořivosti se pak meze nekladou, zvláště u mailů tvořených v html formátu, ovšem pamatujte, že méně i zde bývá více.

14 13 Naučte se zastavit čas Každý asi někdy prožil situaci, kdy v okamžiku odeslání pošty si pomyslel Hrome! (Případně nějaký šťavnatější výraz ) Jde-li jenom o nevloženou přílohu, nic zvláštního se neděje. Horší mohou být situace, kdy unikne interní k zákazníkovi, a korunou všeho je moment, kdy váš pěkně peprný omylem letí právě k osobě, kterou jste v něm označili nevybíravými přídomky. Právě pro tyto případy je zde neocenitelná vlastnost Odložené odeslání. Klikněte na Domů/Pravidla/Spravovat pravidla a vyberte Nové pravidlo. V průvodci zvolte Použít na odeslané zprávy a pokračujte kliknutím na Další. Zatrhněte Označeno jako: důležitost, a nastavte hodnotu Střední to je výchozí hodnota důležitosti vytvářených zpráv. Pokračujte kliknutím na Další a na konci seznamu zatrhněte Pozdržet doručení o počet min. Dostatečnou rezervu vám poskytnou 2 minuty, protože většinou si uvědomíme chybu ihned po odeslání. Abyste zachytili všechny zprávy, je třeba postup zopakovat pro všechny stupně důležitosti, tj. vytvořit tři pravidla. Máte-li mezi zástupci (viz výše) složku Pošta k odeslání, vidíte ji tučně zvýrazněnou, dokud se zpráva neodešle. Tak se můžete ke každé zprávě snadno vrátit včas a ušetříte si nejeden trapas. Napovězte ostatním Zajímavou, i když nepříliš známou funkcí outlooku, kterou osobně pokládám za docela užitečnou, je možnost vložit do zprávy příznak v okamžiku jejího odeslání. Příznaků nabízí outlook hned několik, chybí mi však možnost vytvořit vlastní. Příznak do zprávy vložíte kliknutím na tlačítko Zpracovat na kartě Zpráva. Kliknete-li dále na Vlastní, můžete upřesnit nastavení příznaků pro sebe i příjemce. Zprávy s příznakem Zpracovat se pak příjemci objeví v seznamu úkolů, a je tedy téměř jisté, že se vaší zprávě bude věnovat.

15 14 K l á v e s o v é z k r a t k y Myš je pro kočku! Klávesová zkratka Akce Základní navigace CTRL+1 Přechod do složky Pošta CTRL+2 Přechod do složky Kalendář CTRL+3 Přechod do složky Kontakty CTRL+4 Přechod do složky Úkoly CTRL+5 Přechod do složky Poznámky CTRL+6 Přechod do seznamu složev v navigačním podokně CTRL+7 Přechod na zástupce CTRL+, Další položka (s otevřením položky) CTRL+. Předchozí položka (s otevřením položky) CTRL+SHIFT+TAB Přepnutí mezi "seznamem složek" a hlavním oknem programu Outlook TAB Přechod mezi okny aplikace MS Outlook, navigačním podoknem a podoknem čtení šipky Přechod v rámci navigačního podokna CTRL+Y Přechod do jiné složky + / - (num.klavesnice) Rozbalení nebo sbalení skupiny v navigačním podokně (s vybranou skupinou) šipka vpravo a vlevo Rozbalení nebo sbalení skupiny v seznamu ových zpráv ALT+F11 Spustí program Visual Basic Editor Vytvoření položky nebo souboru CTRL+SHIFT+A Událost CTRL+SHIFT+C Kontakt CTRL+SHIFT+L Distribuční seznam CTRL+SHIFT+X Fax CTRL+SHIFT+E Složka CTRL+SHIFT+J Položka složky Deník CTRL+SHIFT+Q Žádost o schůzku CTRL+SHIFT+M Zpráva CTRL+SHIFT+N Poznámka CTRL+SHIFT+H Nový dokument Office CTRL+SHIFT+S Vystavení do této složky CTRL+SHIFT+P Hledání složky CTRL+SHIFT+K Úkol CTRL+SHIFT+U Zadání úkolu Pro všechny položky SHIFT+F1 Zobrazení tipu k aktivnímu prvku CTRL+S Uložit SHIFT+F12 Uložit ALT+S Uložit a zavřít, Odeslat F12 Uložit jako CTRL+Z Zpět ALT+BACKSPACE Zpět CTRL+D Odstranit CTRL+P Tisk CTRL+SHIFT+Y Kopírovat položku CTRL+SHIFT+V Přesunout položku CTRL+K Kontrola jmen (pokud se jako ový editor používá aplikace MS Outlook) F7 Kontrola pravopisu

16 15 CTRL+SHIFT+G CTRL+F ALT+S CTRL+E F3 SHIFT+F4 F4 CTRL+SHIFT+F CTRL+SHIFT+P F2 CTRL+SHIFT+ČÍSLO CTRL+F2-F12 Nastavit příznak pro zpracování Předat dál Odeslat, vystavit nebo pozvat všechny Najít položky Najít položky Najít další při hledání textu Vyhledání textu v položkách Použití možnosti Upřesnit hledání Vytvoření nové složky výsledků hledání Zapnutí úprav v poli (s výjimkou zobrazení ikon) Rychlý krok přiřazený k danému číslu (je-li přiřazen) Zařazení položky do příslušné kategorie (je-li vytvořena) CTRL+SHIFT+I CTRL+SHIFT+O CTRL+K ALT+S CTRL+R CTRL+SHIFT+R CTRL+ALT+R CTRL+F CTRL+ ALT+J CTRL+SHIFT+I CTRL+FDEL ALT+DEL CTRL+ SHIFT+S CTRL+SHIFT+N F9 SHIFT+F9 ŠIPKA NAHORU ŠIPKA DOLŮ CTRL+N CTRL+SHIFT+M CTRL+O CTRL+SHIFT+B INSERT CTRL+SHIFT+G CTRL+Q CTRL+U CTRL+SHIFT+W F4 SHIFT+F4 CTRL+ENTER CTRL+P CTRL+F CTRL+ALT+F ALT+ENTER CTRL+ALT+M CTRL+ALT+U Kalendář CTRL+N Přepnutí do složky Doručená pošta Přepnutí do složky Pošta k odeslání Kontrola jmen Odeslání Odpověď na zprávu Odpověď na zprávu všem Odpověď se žádostí o schůzku Předání zprávy dál Označení zprávy jako vyžádané Zobrazení blokovaného externího kontaktu (ve zprávě) Ignorovat konverzaci (v poštovní složce) Vyčistit konverzaci Vystavení složky Použití stylu Normální Odeslat a přijmout u všech složek Odeslat a přijmout u dané složky Přechod na předchozí zprávu Přechod na další zprávu Vytvoření nové zprávy (v poštovní složce) Vytvoření nové zprávy (ze zobrazení aplikace MS Outlook) Otevření přijaté zprávy Otevření adresáře Přidání rychlého příznaku k neotevřené zprávě Zobrazení dialogového okna Nastavit příznak pro zpracování Označení jako přečtené Označení jako nepřečtené Zobrazení nabídky pro stahování obrázků, změnu nastavení automatického stahování nebo přidání odesílatele do seznamu Bezpeční odesílatelé Nalezení nebo nahrazení Hledání dalšího výskytu Odeslání Tisk Předání dál Předání jako přílohy Zobrazení vlastností pro vybranou položku Označení pro stažení Zrušení označení pro stažení Vytvoření nové události (ve složce Kalendář)

17 16 CTRL+SHIFT+A CTRL+SHIFT+Q CTRL+F CTRL+R CTRL+SHIFT+R ALT+0 ALT+SHIFT+1 ALT+SHIFT+2 ALT+SHIFT+3 ALT+SHIFT+4 ALT+SHIFT+5 ALT+SHIFT+6 ALT+SHIFT+7 ALT+8 ALT+9 CTRL+G CTRL+ALT+4 CTRL+ŠIPKA VPRAVO ALT+ŠIPKA DOLŮ ALT+PAGE DOWN CTRL+ŠIPKA VLEVO ALT+ŠIPKA NAHORU ALT+PAGE UP ALT+HOME ALT+END ALT+MINUS CTRL+ALT+2 CTRL+ČÁRKA CTRL+TEČKA CTRL+G Vytvoření nové události (v zobrazení aplikace MS Outlook) Vytvoření nové žádosti o schůzku Předání události nebo schůzky dál Odeslání žádosti o schůzku pomocí zprávy Odpověď všem na žádost o schůzku pomocí zprávy Zobrazení 10 dnů v kalendáři Zobrazení 1 dne v kalendáři Zobrazení 2 dne v kalendáři Zobrazení 3 dne v kalendáři Zobrazení 4 dne v kalendáři Zobrazení 5 dne v kalendáři Zobrazení 6 dne v kalendáři Zobrazení 7 dne v kalendáři Zobrazení 8 dne v kalendáři Zobrazení 9 dne v kalendáři Přechod na datum Přepnutí do zobrazení měsíce Přechod na další den Přechod na další týden Přechod na další měsíc Přechod na předchozí den Přechod na předchozí týden Přechod na předchozí měsíc Přechod na začátek týdne Přechod na konec týdne Přepnutí do zobrazení celého týdne Přepnutí do zobrazení pracovního týdne Přechod na předchozí událost Přechod na další událost Nastavení opakování pro událost nebo úkol Kontakty CTRL+SHIFT+D F11 SHIFT+písmeno CTRL+A CTRL+F CTRL+J CTRL+N CTRL+SHIFT+C CTRL+O CTRL+SHIFT+L CTRL+P F5 CTRL+Y CTRL+SHIFT+B CTRL+SHIFT+F CTRL+SHIFT+TEČKA ESC CTRL+SHIFT+X ALT+D ALT+SHIFT+1 ALT+SHIFT+2 Vytočení nového volání Zadání jména do pole Prohledat adresáře Přechod na první kontakt, který začíná určitým písmenem, v zobrazení tabulky nebo seznamu kontaktů Výběr všech kontaktů Vytvoření nové zprávy adresované vybranému kontaktu Vytvoření položky deníku pro vybraný kontakt Vytvoření nového kontaktu (ve složce Kontakty) Vytvoření nového kontaktu (v jakémkoli zobrazení aplikace Outlook) Otevření formuláře kontaktu pro vybraný kontakt Vytvoření nového distribučního seznamu Tisk Aktualizace seznamu členů distribučního seznamu Přechod do jiné složky Otevření adresáře Použití funkce Rozšířené hledání. V otevřeném kontaktu otevření dalšího kontaktu uvedeného v seznamu Zavření kontaktu Otevření webové stránky pro vybraný kontakt (je-li kontakt obsažený) Otevření dialogového okna Kontrola adresy Ve formuláři kontaktu zobrazení informací 1 v poli Internet Ve formuláři kontaktu zobrazení informací 2 v poli Internet

18 17 ALT+SHIFT+3 ALT+A ALT+B ALT+C ALT+E ALT+F4 ALT+G ALT+K, pak ENTER ALT+L ALT+R Úkoly ALT+F2 ALT+C ALT+D CTRL+E CTRL+Y CTRL+N CTRL+SHIFT+K CTRL+SHIFT+U CTRL+O CTRL+P CTRL+A CTRL+D CTRL+F SHIFT+TAB CTRL+J CTRL+Z INSERT Ve formuláři kontaktu zobrazení informací 3 v poli Internet Otevření seznamu Přidat Výběr textu v poli Popisek (má-li fokus pole s přiřazeným popiskem) Otevření dialogového okna Přidat obrázek vizitky Umístění kurzoru na začátek pole Upravit Výběr pole Pole Výběr rozevíracího seznamu Zarovnání obrázku Výběr barevné palety pro pozadí Výběr rozevíracího seznamu Rozložení Odebrání vybraného pole z ovládacího prvku Pole Zobrazení nebo skrytí panelu úkolů Přijmutí zadání úkolu Odmítnutí zadání úkolu Hledání úkolu nebo jiné položky Otevření dialogového okna Přejít do složky Vytvoření nového úkolu (ve složce Úkoly) Vytvoření nového úkolu (v libovolném zobrazení aplikace Outlook) Vytvoření nového zadání úkolu Otevření vybrané položky Tisk vybrané položky Výběr všech položek Odstranění vybrané položky Předání úkolu jako přílohy Přepnutí mezi navigačním podoknem, seznamem úkoly a panelem úkolů Otevření vybrané položky jako položky deníku Vrácení poslední akce zpět Označení položky příznakem nebo označení položky jako dokončené

19 18 P o u ž i t é p r a m e n y Nechte se inspirovat! ALLEN, David: Getting Things Done. Penguin, ISBN FERRISS, Timothy: The 4-Hour Workweek. Crown Publishing Group, ISBN PEREZ, Sarah: Five Methodologies to Deal with Overload. al_with_ _overload.php BABAUTA, Leo: Zen: Clear Out Your Inbox. LUHAN, Jaroslav: GTD v Outlooku BAJER, Lukáš: Začínejte den aktivně, ne reaktivně. MACHUTA, Jindřich: MS Outlook klávesové zkratky.

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013 333 tipů a triků pro Microsoft Office Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Obecné...10 1. Jaké jsou novinky v Microsoft Office?...10 2. Jaké existují edice

Více

ICT Manuál k základům PC dovedností

ICT Manuál k základům PC dovedností ICT Manuál k základům PC dovedností Lektor: Rostislav Tůma Bauerova vila, Libodřice 12. 11. 2010 Školení je realizováno v rámci projektu Vzdělávání a řemesla jako prostředek podnikání na venkově, podpořeného

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

Struktura osobního počítače

Struktura osobního počítače Základy Windows, Wordu, Excelu 1 Hardware Struktura osobního počítače software Díky operačnímu systému (např. MS-DOS, UNIX, LINUX, Windows 95, Windows 98 nebo Windows 2000): 1) mohou jednotlivé komponenty

Více

FX Hosting. Poštovní klient Mozilla Thunderbird

FX Hosting. Poštovní klient Mozilla Thunderbird FX Hosting Poštovní klient verze 1.5.0.2 Verze 1.05 květen 2006 Obsah 1Vyrozumění o autorských právech...4 2Úvod...5 2.1Komu je příručka určena...5 2.2Jak pracovat s příručkou......5 2.2.1Co zde naleznete...5

Více

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma...

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma... [Zadejte text.] Obsah 1 WORD... 5 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5 1.2 Práce s textem... 5 1.3 Formátování ve Wordu... 7 1.3.1 Formátování písma... 7 1.3.2 Formátování odstavce... 8 1.4 Odrážky a číslování...

Více

V dialogu Možnosti aplikace Word jde o tato nastavení v kategorii Upřesnit ve skupině Možnosti

V dialogu Možnosti aplikace Word jde o tato nastavení v kategorii Upřesnit ve skupině Možnosti 4 Styly a nadpisy Stylem se rozumí předem definovaný a pojmenovaný formát; jeho přiřazením lze prakticky okamžitě formátovat i velké oblasti textu. Styly lze považovat za základní formátovací nástroj a

Více

Microsoft Office OneNote 2010

Microsoft Office OneNote 2010 1 Microsoft Office OneNote 2010 Autor publikace: Lukáš Bajer Průvodce použitím aplikace Microsoft Office OneNote 2010 Tato publikace vznikla za přispění společnosti Microsoft ČR v rámci iniciativy Microsoft

Více

Základy MS Wordu 2007 jednoduše

Základy MS Wordu 2007 jednoduše Základy MS Wordu 2007 jednoduše Učební texty jsou určeny pro všechny, kteří nechtějí studovat tlusté příručky a přitom se chtějí snadněji orientovat v textovém editoru MS Word. Právě stručný text, obrázky

Více

MS Excel 2003. Mgr. Silvie Bečvářová

MS Excel 2003. Mgr. Silvie Bečvářová Mgr. Silvie Bečvářová Obsah 1 Úvod... 6 2 Spuštění Excelu... 6 3 Pracovní prostředí... 6 4 Soubor uložení, otevření... 7 4.1 Uložení souboru... 7 4.2 Otevření souboru... 7 5 Základní dovednosti... 9 5.1

Více

3. Exchange. 3.1 K čemu slouží Exchange a Outlook. Kapitola 3: Exchange 139

3. Exchange. 3.1 K čemu slouží Exchange a Outlook. Kapitola 3: Exchange 139 Kapitola 3: Exchange 139 3. Exchange Exchange Online Outlook 3.1 K čemu slouží Exchange a Outlook Office 365 obsahuje správu elektronické pošty prostřednictvím cloudového řešení systému Exchange, tj. tzv.

Více

Microsoft PowerPoint 2013

Microsoft PowerPoint 2013 Microsoft PowerPoint 2013 nejen pro školy Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Vysvětlivky k prvkům použitým v knize:... 6 POJMY A PRVKY POUŽITÉ V TEXTU...

Více

Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS.

Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Loga - Office a Excel Autor této příručky si neklade za cíl detailně popsat všechny funkce tabulkového kalkulátoru Excel,

Více

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v textovém editoru Microsoft Word Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Vzhled a ovládání aplikace Word 2010... 3 2. Vytvoření a uložení

Více

Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Studijní texty z e-learningového kurzu Počítačová podpora řízení projektu Autorka: Mgr. Jarmila Helmanová, jarmila.helmanova@svses.cz Vytvořeno v rámci projektu

Více

Microsoft. Excel 2007. nejen pro školy. Karel Klatovský Pavel Navrátil. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

Microsoft. Excel 2007. nejen pro školy. Karel Klatovský Pavel Navrátil. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R Microsoft Offi ce 2007 Microsoft Excel 2007 nejen pro školy Karel Klatovský Pavel Navrátil Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Obsah Vysvětlivky k prvkům

Více

DUEL. Ježek software. Úvodní příručka k programu. DUEL Úvodní příručka. Přehledný stručný popis ovládání a funkcí ekonomického systému DUEL

DUEL. Ježek software. Úvodní příručka k programu. DUEL Úvodní příručka. Přehledný stručný popis ovládání a funkcí ekonomického systému DUEL Úvodní příručka 1 Software s perspektivou DUEL www.jezeksw.cz Ježek software DUEL Úvodní příručka k programu Přehledný stručný popis ovládání a funkcí ekonomického systému DUEL 2 Úvodní příručka ekonomického

Více

Gmail e-mail v podání Google

Gmail e-mail v podání Google Gymnázium a Střední odborná škola, Nový Jičín, příspěvková organizace Gmail e-mail v podání Google Tutoriál projektu MOSS učitelská verze Nový Jičín 2010 Mgr. Jan Bobek Osnova 1 Úvodní informace... 3 2

Více

Microsoft EXCEL 2010. Marie Schäferová. Elektronická učebnice

Microsoft EXCEL 2010. Marie Schäferová. Elektronická učebnice Microsoft EXCEL 2010 Elektronická učebnice Marie Schäferová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic O B S A H 1 Úvod... 5 1.1 Prostředí programu...

Více

Vytvoření nového dokumentu

Vytvoření nového dokumentu 58 MODUL 3: Zpracování textu SYLABUS CORE 5.0 3.1.1.2 TIP: Další možností je na kartě Soubor přepnout do části Nový, označit šablonu Prázdný dokument a klepnout na tlačítko Vytvořit. POZNÁMKA: Výchozí

Více

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Projekt Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje

Více

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R OpenOffice.org CALC Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz tabulkový kalkulátor Calc OpenOffice.org Calc Autor: Pavel Navrátil, Ing.

Více

V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 15 MS EXCEL

V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 15 MS EXCEL V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 15 MS EXCEL Lektor: Jan Vostatek Praha a EU Investujeme do vaší budoucnosti 1 Smyslem projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly

Více

www.tkv.mondodigitale.org

www.tkv.mondodigitale.org PROJEKT THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS - PRŮVODCE The Knowledge Volunteers Manuál kurzu Fondazione Mondo Digitale www.mondodigitale.org THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS Číslo grantové smlouvy: 2011-3279/001-001 Tento

Více

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v operačním systému Windows 7 Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Operační systém MS Windows 7... 3 2. Základní pojmy OS... 4 3. Popis

Více

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010 Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010 Autoři: Jiří Chytil, Karel Klatovský Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Excel 2010 Tato publikace

Více

Základy práce s PC. Programy pro správu souborů. Mgr. Lea Nedomová. Vysoká škola ekonomická v Praze Univerzita třetího věku

Základy práce s PC. Programy pro správu souborů. Mgr. Lea Nedomová. Vysoká škola ekonomická v Praze Univerzita třetího věku Vysoká škola ekonomická v Praze Univerzita třetího věku Základy práce s PC Programy pro správu souborů Učební text pro předmět U051 Mgr. Lea Nedomová Praha 2008 Programy pro správu souborů 3 Obsah 1.

Více

Microsoft Outlook 2013 organizátor osobních informací

Microsoft Outlook 2013 organizátor osobních informací VŠE v Praze Microsoft Outlook 2013 organizátor osobních informací Tomáš Kubálek 2013 Obsah 3 Obsah Obsah... 3 1 K čemu slouží Microsoft Outlook... 5 1.1 Organizace osobních informací... 5 1.2 Firma Encián...

Více

Textová pole. Kapitola 5

Textová pole. Kapitola 5 Kapitola 5 Vedle obrázků je hlavní součástí prezentace text. Na rozdíl od textového editoru nelze vložit text přímo na plochu snímku, vždy je třeba nejdříve vytvořit textové pole. Pro vytvoření textového

Více

OpenOffice.org. Writer

OpenOffice.org. Writer OpenOffice.org Writer Obsah Balík užitečných programů!...9 OpenOffice.org Writer...10 Spuštění programu...10 Uživatelské rozhraní...10 Pracovní okno...10 Záhlaví okna...11 Hlavní příkazová nabídka...11

Více