Tepelná čerpadla přivádí teplo do domu rovnou z přírody

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tepelná čerpadla přivádí teplo do domu rovnou z přírody"

Transkript

1 ~ 1 ~ Tepelná čerpadla přivádí teplo do domu rovnou z přírody Bohuslav Hatina Právo foto: TC MACH, Buderus, Tepelná čerpadla IVT, Climatec Systémy s tepelným čerpadlem jsou třikrát až pětkrát účinnější než elektrokotle nebo kotle na fosilní paliva Tepelné čerpadlo už má u nás přibližně každá desátá novostavba. Jejich pořizovací cena je sice vysoká, ovšem nízké náklady na provoz investici brzy vrátí. Tepelnou energii jim totiž dodává sama příroda. Tři základní typy tepelných čerpadel 1. vzduch/voda 2. země/voda 3. voda/voda První z dvojice slov v názvu typu čerpadla označuje médium, ze kterého se teplo odebírá (ze vzduchu, země nebo vody). Druhé slovo informuje, kam se získané teplo předává (vždy je to voda). Voda pak vyhřívá podlahy, radiátory, bazény a další zařízení, části domu a bytu. Podíl tepelných čerpadel na trhu se zařízeními pro vytápění se po celé Evropě každoročně zvyšuje. Nedávné průzkumy prokazují, že jen během posledních pěti let se jejich prodeje zdvojnásobily. Jejich obliba podle odborníků poroste i v příštích letech. Proč?

2 ~ 2 ~ Ceny energií budou stoupat a například vytápění rodinného domu plynem vyjde z dlouhodobého hlediska dráž. Přesto je pořizovací cena tepelného čerpadla v porovnání s náklady na plynový kotel včetně dalších zařízení, jako je bojler, přípojka a rozvod plynu, komín nebo odkouření, dost vysoká. Rozdíl mezi pořízením tepelného čerpadla a plynového vytápění se může pohybovat řádově ve statisících korun. Jak to, že pak může takové čerpadlo fungovat výrazně levněji, než jiné druhy vytápění? Inspirace mrazničkou Jde o princip, na kterém čerpadla fungují. V podstatě ho můžeme přirovnat k chladničce, jen v obráceném smyslu. Lednička odebírá teplo potravinám, chladí a v zadní části topí. Čerpadlo typu vzduch/voda MACH IN (TC MACH). foto: MACH IN Tepelné čerpadlo odebírá teplo vodě, vzduchu nebo zemi a pomocí radiátorů nebo podlahového vytápění vyrábí teplo v domě. Vždyť také první tepelné čerpadlo vzniklo právě na základě inspirace mrazničkou. Vyrobil ho zcela náhodou americký vynálezce Robert C. Webber koncem 40. let 20. století. Při pokusech s hlubokým zamrazením se dotkl výstupního potrubí mrazicího přístroje a popálil si ruku. Funkce tepelného čerpadla byla na světě! Webber zkusil propojit výstup z mrazáku s bojlerem na teplou vodu. A protože měl stále přebytek tepla, napojil horkou vodu na potrubí a větrákem začal vhánět teplo do domu. Nakonec s úspěchem čerpal teplo ze země pomocí zemních kolektorů (výměníků). Čerpadlo na principu vzduchu Čerpadlo typu vzduch/voda funguje na velmi jednoduchém principu. Má většinou vnitřní jednotku instalovanou v domě a vnější mimo dům, kde nasává vzduch. Teplo z okolního vzduchu je zachyceno ve výměníku s ventilátorem. Získané teplo jde odtud do vnitřní jednotky. Zde se ohřeje topná voda ústředního topení, popř. vzduch, je-li v domě topení teplovzdušné.

3 ~ 3 ~ Současná vzduchová čerpadla jsou schopna pracovat až do teplot -12 až -15 stupňů Celsia, některá až při venkovní teplotě -20 stupňů Celsia. Ve dnech, kdy je teplota nižší, než je čerpadlo schopno pracovat, je třeba systém vytápění doplnit o další zdroj, obvykle elektrokotel. Proto se tato čerpadla hodí spíš do klimaticky mírnějších pásem s menším počtem mrazivých dnů. Čerpadlo typu vzduch/voda má většinou vnitřní jednotku instalovanou v domě a vnější mimo dům, kde nasává vzduch, ze kterého je pak ve výměníku odebíráno teplo. Foto: TC MACH Výhodou uvedeného typu čerpadla je jeho všestranné použití a jednoduchá instalace. Nepotřebují totiž vrty ani zemní kolektory - proto jsou nižší i pořizovací náklady. Nevýhodou je hlučnost venkovní jednotky a nižší účinnost za mrazu. Některá čerpadla vzduch/voda jsou však instalována celá také uvnitř objektu. Je to například čerpadlo DIMPLEX LI 11 AS, jehož cena včetně instalace a DPH je Kč. Země Základ tepelného čerpadla země/voda tvoří několik set metrů dlouhá plastová trubka (zemní kolektor), ve které obíhá nemrznoucí směs. Při svém průchodu zemí se směs ohřeje o několik stupňů, protože od určité hloubky pod povrchem se teplota pohybuje kolem 4 C. Ohřátá směs pak putuje do výměníku. Tam se ochladí - odebere se jí tepelný přírůstek a ochlazená směs zamíří zpět do kolektoru znovu k zahřátí. Cyklus se neustále opakuje. Jedná se poměrně o rozšířený systém. Při novostavbě lze zemní práce při instalaci čerpadla spojit s ostatními výkopy na staveništi. Mohou se provádět i svépomocí. Pokud tepelné čerpadlo využíváme jen pro vytápění, může být kolektor menší, v případě celoročního používání (např. pro bazén), je nutné plochu kolektoru zvětšit.

4 ~ 4 ~ Čerpadlo Thermia Diplomat Optimum G2. foto: Tepelná čerpadla IVT Energii můžeme pro tento systém ze země odebírat pomocí horizontálního plošného kolektoru. foto: Tepelná čerpadla IVT Plošný půdní kolektor se umisťuje vedle objektu v hloubce 1, 5-2 m. Nad kolektorem bychom neměli umisťovat stavby, které potřebují základy, ani by zde neměly být vyšší stromy, které by mohly svými kořeny kolektor poškodit. Teplo můžeme ze země odebírat nejen horizontálním plošným kolektorem, ale také ze svislého, vertikálního vrtu.

5 ~ 5 ~ Základ tepelného čerpadla země/voda tvoří několik set metrů dlouhá plastová trubka (zemní kolektor), ve které cirkuluje nemrznoucí směs. Foto: Tepelná čerpadla IVT Výhodou je stálý topný výkon, dlouhá životnost a velmi tichý chod. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady na provedený vrt nebo na rozsáhlé pozemní práce v případě půdního kolektoru. Cena čerpadla typu země/voda GREENLINE C 7 včetně vrtů a DPH je Kč Čerpadla na principu vody U čerpadla typu voda/voda je tepelným zdrojem povrchová, podzemní nebo spodní voda. Jde o nejúčinnější typ tepelných čerpadel - podzemní voda má stálou průměrnou teplotu okolo 10 C, nezávislou na povrchových teplotních výkyvech. Voda se většinou odebírá ze zdrojové studny. Prochází výměníkem, kde z ní získáme teplo.

6 ~ 6 ~ Zdrojem tepla z tepelného čerpadla typu voda/voda je spodní voda, která se odebírá ze studny. Jde o nejúčinnější typ tepelných čerpadel, na druhé straně je však u nás malý počet lokalit vhodných pro jejich instalaci. Foto: Tepelná čerpadla IVT Pak se vrací do země druhou (vsakovací) studnou. Vzdálenost mezi vrty ale musí být alespoň 10 m. Důležitou podmínkou pro instalaci tohoto typu čerpadla je také vhodný terén k vybudování soustavy studen. Jde přitom o velmi oblíbený typ čerpadla. Jeho instalace totiž není finančně náročná. Ovšem na pozemku musí být zdrojová studna s celoročně dostatečnými zásobami vody a vsakovací studna pro vracení ochlazené vody do podloží. Podloží by mělo být schopno vodu trvale přijímat. Voda také nesmí být příliš mineralizovaná, aby nezanášela výměník tepelného čerpadla. Výhodou jsou nižší pořizovací náklady a rychlá návratnost. Nevýhodou je malý počet lokalit vhodných pro takovou instalaci. Například se může stát, že úřad nepovolí vrt kvůli riziku ohrožení zdrojů pitné vody. Absolutní zákaz platí v lokalitách ležících v I. ochranném pásmu lázní a minerálních vod. Ve druhém ochranném pásmu lze vrtat s písemným povolením Inspektorátu lázní a zřídel (ČIL) při Ministerstvu zdravotnictví ČR, ve III. pásmu je ohlašovací povinost ČIL při vrtu do hloubky nad 30 m.cena tepelného čerpadla voda/voda ClimateMaster je od Kč bez DPH. Vytápění domu střední velikosti plynový kotel tepelné čerpadlo (vzduch/voda) cena zařízení Kč Kč přípojka Kč 0 Kč komín Kč 0 Kč montáž Kč Kč celkem Kč Kč Kolik ušetří tepelné čerpadlo Každoroční úspory, které přinese tepelné čerpadlo, můžeme odhadnout tak, že sečteme částky, které zaplatíme ročně za zemní plyn a elektřinu. Od výsledku odečteme 50 %. Zbytek je suma, kterou zhruba ročně zaplatíme za celou domácnost. Konkrétně lze říci, že tepelné čerpadlo může ušetřit asi 25 tisíc korun za rok oproti plynovému vytápění a cca 28 tisíc korun za rok oproti vytápění domu elektrokotlem. Jinak řečeno, tepelné čerpadlo vyžaduje pouze 1 kw elektřiny na to, aby z obnovitelného zdroje získalo 3-5 kw tepla.

7 ~ 7 ~ Systémy s tepelným čerpadlem jsou tudíž třikrát až pětkrát účinnější než elektrokotle nebo kotle na fosilní paliva (ropa, zemní plyn, uhlí). A doba návratnosti této investice? Pokud vyjdeme z předpokladu, že se ceny energií ročně zvýší o 5 %, vychází návratnost investice vložené do tepelného čerpadla na dobu od 4 do 6 let.

1. Úvod 2. Teorie tepelného čerpadla

1. Úvod 2. Teorie tepelného čerpadla NÁVRH TEPELNÉHO ČERPADLA PRO NÍZKOENERGETICKÝ DŮM Robin Fišer Střední průmyslová škola stavební Máchova 628, Valašské Meziříčí 1. Úvod 2. Teorie tepelného čerpadla 2.1. Proč Tepelné čerpadlo 2.2. Princip

Více

NIBE Země-voda NOVÁ GENERACE TEPELNÝCH ČERPADEL. NIBE země voda 1

NIBE Země-voda NOVÁ GENERACE TEPELNÝCH ČERPADEL. NIBE země voda 1 NIBE Země-voda NOVÁ GENERACE TEPELNÝCH ČERPADEL NIBE země voda 1 NIBE země voda 2 + SLUNEČNÍ TEPLO ULOŽENÉ V ZEMI OBROVSKÝ ZDROJ ENERGIE, KTERÝ UŽ JEN ČEKÁ NA VYUŽITÍ Podívejte se z okna. Co vidíte? Ulici?

Více

Pasivní domy Úsporné zdroje energie

Pasivní domy Úsporné zdroje energie Pasivní domy Úsporné zdroje energie Když už šetřit, tak pořádně! Domácnosti jsou se spotřebou primární energie přes 40% po průmyslu druhým největším spotřebitelem energie v ČR. U pasivních domů je značně

Více

Vytápění. Rady, tipy, informace

Vytápění. Rady, tipy, informace Rady, tipy, informace Měřiče spotřeby Díky PRE jsem ušetřila 1 500 Kč na ročním provozu kombinované chladničky. Půjčte si i vy zdarma měřič spotřeby. www.energetickyporadce.cz/merici-zarizeni 2 Centrum

Více

Obnovitelné zdroje energie

Obnovitelné zdroje energie Energetická agentura Zlínského kraje, o.p.s. Obnovitelné zdroje energie Ing. Jaroslav Chlubný Ing. Jaroslav Lednický Ing. Radek Sedlačík Mgr. Lenka Slezáčková V rámci projektu Energetická efektivita v

Více

vše-v-jednom omfort pro aplikace v bytech a komerčních prostorách DAIKIN ALTHERMA KATALOG VYTÁPĚNÍ

vše-v-jednom omfort pro aplikace v bytech a komerčních prostorách DAIKIN ALTHERMA KATALOG VYTÁPĚNÍ vše-v-jednom omfort pro aplikace v bytech a komerčních prostorách DAIKIN ALTHERMA KATALOG VYTÁPĚNÍ Vytápění, ohřev vody a chlazení Účinná energetická řešení pro rezidenční a komerční prostory 2 3 Vy a

Více

PRO KONCOVÉ UŽIVATELE. Katalog. Vytápění. Pohodlné klima. po celý rok. Vytápění. Klimatizace. Aplikované systémy. Chladírenství

PRO KONCOVÉ UŽIVATELE. Katalog. Vytápění. Pohodlné klima. po celý rok. Vytápění. Klimatizace. Aplikované systémy. Chladírenství PRO KONCOVÉ UŽIVATELE Pohodlné klima po celý rok Vytápění Katalog Vytápění Klimatizace Aplikované systémy Chladírenství 2010 Daikin Altherma, ŠPIČKOVÁ A ENERGETICKY ÚSPORNÁ ŘEŠENÍ pro domácnost! DAIKIN

Více

Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 Comfort/Light. Projekční podklady Vydání 04/2013. Tepelné čerpadlo vzduch-voda v provedení Split

Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 Comfort/Light. Projekční podklady Vydání 04/2013. Tepelné čerpadlo vzduch-voda v provedení Split Projekční podklady Vydání 04/2013 Fügen Sie auf der Vorgabeseite das zur Produktgruppe passende Bild ein. Sie finden die Bilder auf der Referenzseite 14: Buderus Product groups. Anordnung im Rahmen: -

Více

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA STAVEBNÍ VARIANTY ŘEŠENÍ NÍZKOENERGETICKÉHO DOMU KATEDRA TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ BUDOV BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA STAVEBNÍ VARIANTY ŘEŠENÍ NÍZKOENERGETICKÉHO DOMU KATEDRA TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ BUDOV BAKALÁŘSKÁ PRÁCE ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA STAVEBNÍ KATEDRA TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ BUDOV VARIANTY ŘEŠENÍ NÍZKOENERGETICKÉHO DOMU BAKALÁŘSKÁ PRÁCE PETR ŽÍŽALA Vedoucí bakalářské práce : Ing. Michal Kabrhel,

Více

OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE

OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE KATALOG PRO ZÁKAZNÍKY olární systémy Tepelná čerpadla Řízené větrání s rekuperací tepla Kotle na biomasu Ekologické stavby, vysoké ceny energií, státní podpora a v neposlední

Více

Využít síly přírody s technologií zítřka. Teplo je náš živel. Tepelná čerpadla. Rozsah výkonů: 6 až 17 kw

Využít síly přírody s technologií zítřka. Teplo je náš živel. Tepelná čerpadla. Rozsah výkonů: 6 až 17 kw [ Vzduch ] [ Voda ] [ Země] Tepelná čerpadla Rozsah výkonů: 6 až 17 kw [ Buderus ] Využít síly přírody s technologií zítřka Tepelná čerpadla solanka/voda Logatherm WPS/WPS K Tepelná čerpadla vzduch/voda

Více

Tepelná čerpadla AC Heating Convert AW

Tepelná čerpadla AC Heating Convert AW Tepelná čerpadla AC Heating Convert AW Chytré a pohodlné vytápění ve všech směrech Odborný dodavatel let záruka www.zelenausporam.cz 1 let záruka Tepelné čerpadlo chytrá volba Tepelné čerpadlo pracuje

Více

svépomocné solární systémy

svépomocné solární systémy Armin Themeßl Werner Weiß svépomocné solární systémy Příručka projektování a stavby solárních systémů Pro workshop svépomocné instalace přeložil a připravil Ekologický institut Autoři děkují všem, kteří

Více

Obnovitelná energetika

Obnovitelná energetika Obnovitelná energetika EUROPEAN CENTRE FOR ECOLOGY AND TOURISM www.eceat.cz Autoři: Mgr. Ivo Solař, Ing. Jiří Heger, Ing. Zbyněk Bouda Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských

Více

Vytápění staveb a jeho vliv na tržní hodnotu

Vytápění staveb a jeho vliv na tržní hodnotu Bankovní institut vysoká škola Praha Bankovnictví a pojišťovnictví Vytápění staveb a jeho vliv na tržní hodnotu Bakalářská práce Autor: Ing. Libor Koblása Studijní obor: Oceňování majetku Vedoucí práce:

Více

Alternativní. tepelné zdroje KATALOG PRODUKTŮ. www.enbra.cz. Alternativní

Alternativní. tepelné zdroje KATALOG PRODUKTŮ. www.enbra.cz. Alternativní Alternativní tepelné zdroje KATALOG PRODUKTŮ www.enbra.cz Alternativní tepelné zdroje Ohřívače vody Zdroje tepla Vodoměry Měřiče tepla Služby AMS Alternativní tepelné zdroje Společnost ENBRA Vám nabízí

Více

Využití obnovitelných zdrojů energie a úspory energie na venkově

Využití obnovitelných zdrojů energie a úspory energie na venkově Využití obnovitelných zdrojů energie a úspory energie na venkově (studijní materiály k akci) TENTO PROJEKT Na venkově pro venkov JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ Z EVROPSKÉHO ZEMĚDĚLSKÉHO FONDU PRO ROZVOJ

Více

ZUŠ HOLICE V PASIVNÍM STANDARDU ING. ARCH. DALIBOR BORÁK ING. MILAN BAKEŠ BC. FRANTIŠEK PÝCHA. zdroj: www.dobrydum.cz

ZUŠ HOLICE V PASIVNÍM STANDARDU ING. ARCH. DALIBOR BORÁK ING. MILAN BAKEŠ BC. FRANTIŠEK PÝCHA. zdroj: www.dobrydum.cz zdroj: www.dobrydum.cz ZUŠ HOLICE V PASIVNÍM STANDARDU ING. ARCH. DALIBOR BORÁK ING. MILAN BAKEŠ BC. FRANTIŠEK PÝCHA zdroj: www.dobrydum.cz ZUŠ HOLICEV PASIVNÍM STANDARDU Autor publikace: Ing. arch. Dalibor

Více

Centrální zdroj tepla (CZT) Zdroje zásobování teplem. Revitalizace panelového domu

Centrální zdroj tepla (CZT) Zdroje zásobování teplem. Revitalizace panelového domu Zdroje vytápění Centrální zdroj tepla (CZT) V minulosti bylo pro panelové domy využíváno centrálního zásobování teplem a tento způsob přetrvává v převážné většině případů do dnešních dnů. Jedná se o centralizovanou

Více

Hnutí DUHA Friends of the Earth Czech Republic. Nezávisle. Jak se žije s nízkou spotřebou fosilních paliv

Hnutí DUHA Friends of the Earth Czech Republic. Nezávisle. Jak se žije s nízkou spotřebou fosilních paliv Hnutí DUHA Friends of the Earth Czech Republic Nezávisle Jak se žije s nízkou spotřebou fosilních paliv Autoři: Karel Polanecký, Ivo Kropáček, Míla Zemanová Palánová, Karel Srdečný (kapitola Vlastní výroba

Více

Postupy správného topení

Postupy správného topení Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava Výzkumné energetické centrum Postupy správného topení Ing. Jan Koloničný, Ph.D. Mgr. Veronika Bogoczová Ing. Jiří Horák, Ph.D. V rámci projektu Podpora

Více

Obsah. Úvod... Chyba! Záložka není definována. Teplovodní podlahové vytápění... 2. Elektrické podlahové vytápění:... 3. Výhody a nevýhody...

Obsah. Úvod... Chyba! Záložka není definována. Teplovodní podlahové vytápění... 2. Elektrické podlahové vytápění:... 3. Výhody a nevýhody... Obsah Úvod... Chyba! Záložka není definována. Teplovodní podlahové vytápění... 2 Elektrické podlahové vytápění:... 3 Výhody a nevýhody... 4 Volba krytiny pro podlahové vytápění... 6 Výběr kotle pro podlahové

Více

Možnosti snížení provozních nákladů

Možnosti snížení provozních nákladů Abstrakt Možnosti snížení provozních nákladů Eliška Ubralová Příspěvek se zabývá návrhem energetických úspor v budovách. V dnešní době jsme svědkem stálého růstu cen energie, ať už se jedná o elektřinu

Více

Katalog. Vytápění C MFORTNÍ KLIMA PERFECT C MFORT. Vytápění. Klimatizace. Applied Systems. Chladírenství. Vytápění - teplá voda - klimatizace

Katalog. Vytápění C MFORTNÍ KLIMA PERFECT C MFORT. Vytápění. Klimatizace. Applied Systems. Chladírenství. Vytápění - teplá voda - klimatizace Katalog C MFORTNÍ KLIMA PERFECT C MFORT Vytápění Vytápění Klimatizace Applied Systems Chladírenství Vytápění - teplá voda - klimatizace ŠPIČKOVÁ A ENERGETICKY ÚSPORNÁ ŘEŠENÍ PRO DOMÁCNOST! Vytápění - teplá

Více

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA STAVEBNÍ ÚSTAV STAVEBNÍ EKONOMIKY A ŘÍZENÍ FACULTY OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF STRUCTURAL ECONOMICS AND MANAGEMENT EKONOMICKÁ VÝHODNOST

Více

19. a 20. ledna 2006 v Mikulově a v Hodoníně

19. a 20. ledna 2006 v Mikulově a v Hodoníně 1 19. a 20. ledna 2006 v Mikulově a v Hodoníně Historie a perspektivy vývoje energetické náročnosti budov Ing. Bronislav Bechník, PhD. reing@seznam.cz Úvod Energetická náročnost v užším pojetí - podle

Více

Realita v realitách Trh se stabilizuje, lidé začínají opět kupovat nemovitosti

Realita v realitách Trh se stabilizuje, lidé začínají opět kupovat nemovitosti Nové byty, domy, pozemky a komerční prostory Speciální vydání vychází 4. června 2013 zdarma Realita v realitách Trh se stabilizuje, lidé začínají opět kupovat nemovitosti Novinky z práva Přehled aktuální

Více

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA STAVEBNÍ ÚSTAV STAVEBNÍ EKONOMIKY A ŘÍZENÍ FACULTY OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF STRUCTURAL ECONOMICS AND MANAGEMENT EKONOMICKO-ENERGETICKÁ

Více

KATALOG REFERENCÍ PLYNOVÁ ABSORPČNÍ TEPELNÁ ČERPADLA GAHP

KATALOG REFERENCÍ PLYNOVÁ ABSORPČNÍ TEPELNÁ ČERPADLA GAHP KATALOG REFERENCÍ PLYNOVÁ ABSORPČNÍ TEPELNÁ ČERPADLA GAHP MISE Zodpovědné rozhodnutí činí rozdíl. Váš zodpovědný přístup k investici může mít velký vliv na život nás všech. Zvažte výrobky a zařízení spotřebují

Více

TECHNOLOGIE VHODNÉ PRO

TECHNOLOGIE VHODNÉ PRO TECHNOLOGIE VHODNÉ PRO DECENTRALIZOVANOU ENERGETIKU říjen 2008 Ing. Karel Srdečný Ing. Jiří Beranovský, PhD, MBA Identifikační údaje Předmět zakázky: Technologie vhodné pro decentralizovanou energetiku

Více