PROGRAMOVÝ SBORNÍK TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY ledna Třeboň.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PROGRAMOVÝ SBORNÍK TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY 2013. 9. 11. ledna Třeboň. www.revma.cz/crs2013"

Transkript

1 TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY ledna Třeboň Pořádají: Česká revmatologická společnost ČLS JEP, Interní oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. a Lázně Aurora Třeboň Organizace: Congress Prague

2

3

4

5 Vítáme Vás na Třeboňských revmatologických dnech 2013 Vážené kolegyně a kolegové, milí přátelé české revmatologie. Výbor České revmatologické společnosti ČLS JEP a spolupořadatelé, Interní oddělení Nemocnice, a.s., České Budějovice a Lázně Aurora Třeboň, Vás co nejsrdečněji vítají na Třeboňských revmatologických dnech Jsme rádi, že jste přijali naše pozvání, zvláště chceme poděkovat těm z Vás, kteří se přihlásili se svými aktivními sděleními a prezentacemi. Chceme rovněž poděkovat partnerským firmám za jejich účast, podporu a prezentace, jimiž se představují na letošním symposiu. Věříme, že si v průběhu programu všichni najdete čas k návštěvě a prohlídce jejich expozic na doprovodné výstavě. V Programovém sborníku najdete všechny nezbytné informace k odbornému programu a organizaci symposia, informace k doprovodnému a společenskému programu a soubor dodaných abstrakt přijatých aktivních sdělení. Pro zpestření jsme pro Vás připravili zajímavý doprovodný a společenský program. Přejeme Vám příjemný pobyt v zimní Třeboni. prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc., předseda ČRS, předseda symposia prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., vědecký sekretář ČRS, vědecký sekretář symposia Partneři a sponzoři Abbott Laboratories, generální partner, sponzor kongresových tašek Bristol-Myers Squibb, generální partner Merck Sharp & Dohme, generální partner, sponzor setkání CBL Pfizer, generální partner Roche, generální partner UCB, generální partner Apotex (ČR), partner Takeda Pharmaceuticals Czech Republic, partner sanofi-aventis, mediální partner Časopis Diagnóza v ošetřovatelství, mediální partner Časopis Sestra, mediální partner

6 Vystavovatelé 1. Abbott Laboratories 2. Aforjet 3. Amgen 4. Apotex (ČR) 5. Bristol-Myers Squibb 6. Gedeon Richter Marketing ČR 7. GlaxoSmithKline 8. Glynn Brothers Chemicals Prague 9. Chateau Lednice 10. Chiesi CZ 11. IBI 12. Lázně Bělohrad 13. Maxdorf 14. Medac GmbH 15. Medicom International 16. Merck Sharp & Dohme 17. Pfizer 18. Pfizer Consumer Healthcare 19. Roche 20. Sandoz 21. sanofi-aventis 22. Takeda Pharmaceuticals CR 23. Torf Ziegler 24. UCB Firemní satelitní symposia Abbott Laboratories Bristol-Myers Squibb Merck Sharp & Dohme Pfizer Roche UCB Sponzorované přednášky firem Amgen Gedeon Richter Marketing ČR GlaxoSmithKline Roche Základní informace Hlavní pořadatel Česká revmatologická společnost ČLS JEP Předseda symposia: prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. Vědecký sekretář: prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. Společenská záštita Ing. Jiří Houdek, starosta města Třeboně JUDr. Jiří Kolban, generální ředitel Lázní Aurora a Bertiných lázní MUDr. Břetislav Shon, generální ředitel Nemocnice České Budějovice, a.s. Organizační výbor prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. doc. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D. MUDr. Jiřina Vítová Jana Schwarzová Jana Korandová Oficiální webová adresa symposia Organizační a technické informace a pokyny Audiovizuální technika Organizátor symposia zajišťuje audiovizuální techniku a její obsluhu pro všechny prezentace přihlášených účastníků odborného programu, včetně firemních satelitních symposií a sponzorovaných přednášek. Akceptovány jsou pouze PC prezentace. Apple a jiné platformy akceptovány nebudou. Prezentace jsou přípustné pouze ve formátu Microsoft Powerpoint (.ppt, verze 95, 97, 2000, XP, 2003, 2007), ve kterých mohou být vloženy videosekvence (.avi (i DivX verze) a.mpeg). Videosekvence lze přehrávat i samostatně.

7 Soubory ve formátu.mov (quicktime) je nezbytné exportovat do formátu.avi. Obrázky musí být v jednom z následujících formátů:.jpg,.gif,.tif nebo.bmp (formát.pict není přípustný). Jsou přijímány i Flash prezentace a animace, které jsou nastaveny pro zobrazení ve fullscreen. Prezentace se předávají obsluze (pracoviště obsluhy jsou umístěna přímo v konferenčním sále Lázní Aurora) buď na CD/DVD nebo USB klíčích průběžně, nejpozději však 30 minut před termínem prezentace dle programu. Z důvodu bezpečnosti nejsou přípustné jiné nosiče. Abstrakta Sborník abstrakt je součástí tohoto Programového sborníku. Soubor abstrakt bude rovněž publikován v časopise Česká revmatologie. Certifikáty Certifikáty o účasti obdrží každý registrovaný účastník v registračním centru 11. ledna od hodin. Občerstvení Všem registrovaným účastníkům symposia je v určených přestávkách programu k dispozici občerstvení s kávou. Společný oběd 10. ledna je na pozvání firmy Bristol-Myers Squibb, poukázky na oběd obdrží účastníci firemního satelitního symposia přímo v kongresovém sále. Ostatní zájemci si mohou poukázku na oběd koupit v ceně 210 Kč v registračním centru do hodin. Na oběd 11. ledna si všichni mohou poukázku koupit v tento den do hodin. Doprovodný a společenský program Středa 9. ledna, Společenské setkání s občerstvením v prostorách Lázní Aurora u příležitosti zahájení Třeboňských revmatologických dnů Vstupenkou pro všechny registrované účastníky symposia je registrační průkaz. Akce je připravována jako přátelské setkání v Lázních Aurora s tradičním občerstvením a hudebním a audiovizuálním doprovodným programem. Čtvrtek 10. ledna, Odpolední relaxační a balneo program Individuální relaxační a balneo program pro registrované účastníky symposia s využitím nabídky Wellnesscentra Aqua Viva Lázní Aurora. Zájemci z řad registrovaných účastníků si konkrétní program budou moci rezervovat v registračním centru 9. ledna do Podmínkou účasti na vybraném programu je oblečení pro sport a relaxaci. Program je pořádán na pozvání výboru České revmatologické společnosti ČLS JEP. Čtvrtek 10. ledna, Společenský večer s programem a občerstvením (Městská Beseda, Třeboň) Netradiční aranžmá a program společenského večera pro účastníky symposia Program Společenský raut Prezentace Vinařství Polehňa, Blatnice Hudební show Dana Hofrichtera and co. Vstupné pro registrované lékaře a zdravotnické pracovníky v nelékařských profesích je 400 Kč, pro ostatní zájemce 500 Kč. Vstupenku bylo možné si koupit v rámci on-line registrace. Zbývající vstupenky ve velmi omezeném počtu bude možné koupit na místě v registračním centru symposia do 10. ledna, hod.

8 Dopravu na společenský večer a zpět zajišťuje organizátor podle následujícího harmonogramu 1. V čase budou na parkovišti před hlavním vchodem do Lázní Aurora postupně přistaveny autobusy (každý autobus 49 míst), které dopraví účastníky večera na Masarykovo náměstí v Třeboni (zastávka u Městského úřadu). Odtud je do Městské Besedy už jenom cca 100 m chůze. 2. V čase bude na parkoviště Hotelu Bohemia & Regent přistaven autobus (49 míst), který dopraví účastníky večera bydlící v hotelu na Masarykovo náměstí v Třeboni. 3. Od do hodin bude dopravu účastníků večera zpět do hotelů (Bohemia & Regent, Lázně Aurora) kyvadlově zajišťovat pendlující autobus (celkem 6 jízd). Organizační zajištění symposia Organizace symposia Organizátorem symposia je Česká revmatologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s Congress Prague, s.r.o., Nad Obcí I/24, Praha 4 Organizace odborného programu: Jana Schwarzová, sekretariát České revmatologické společnosti, tel.: , Organizace symposia, doprovodná výstava, společenský a doprovodný program: Pavel Revický, GSM: Registrace, ubytování, ostatní služby: Jana Krausová, Michaela Trčková, Lucie Helešicová, tel.: , , Ostatní pravidla pro účast Vstupovat do konferenčních sálů, na doprovodnou výstavu firem a čerpat ostatní služby určené účastníkům symposia je možné výlučně s platným registračním průkazem. Registrační průkaz obdrží každý registrovaný účastník při akreditaci v registračním centru. Prosíme, abyste registrační průkaz nosili viditelně, popř. jej na požádání předložili organizátorům. Pořadatel a organizátor symposia žádají účastníky, aby v prostorách konání symposia nenechávali bez dozoru osobní věci, doklady, cennosti, notebooky, mobilní telefony apod. Materiály, osobní pomůcky a osobní věci vnesené do prostor konání symposia nejsou předmětem majetkového pojištění. Pořadatel a organizátor nenesou odpovědnost v případě jejich ztráty, odcizení nebo poškození. Účastníkům nebydlícím v Lázních Aurora bude denně k dispozici šatna. Žádáme účastníky, aby v konferenčních sálech nepoužívali mobilní telefony ani jiné přístroje a pomůcky rušící svým provozem program a ostatní účastníky. Bez výslovného souhlasu pořadatele nebo organizátora není dovoleno pořizovat záznamy (zvukem, obrazem) prezentací přednášených v konferenčních sálech. V mimopracovní době symposia jsou konferenční sály uzamčeny, prostory doprovodné výstavy jsou pod dohledem bezpečnostní služby. Vstup na firemní satelitní symposia a s nimi související další program je možný pouze s příslušnou pozvánkou. Distribuci pozvánek organizují pořadatelé satelitních symposií. Kontrolu pozvánek zajistí organizátor. Potvrzení o účasti na symposiu, vypořádání plateb a daňových dokladů, připomínky, reklamace a ostatní náležitosti související s účastí na symposiu je nezbytné řešit bezodkladně v registračním centru. Ve všech vnitřních prostorách Lázní Aurora je zákaz kouření.

9 8. 9. PROGRAM Sekce lékařů TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY ledna Stavba doprovodné výstavy I (Foyer recepce, foyer kongresového sálu) 9. ledna Stavba doprovodné výstavy II (Foyer recepce, foyer kongresového sálu) Registrace (Foyer recepce) Oběd pro účastníky Setkání Center biologické léčby (podporuje Merck Sharp & Dohme) (Restaurant Harmonie) Setkání Center biologické léčby (Kongresový sál) Schůze výboru České revmatologické společnosti (Salónek Čítárna) Satelitní symposium Merck Sharp & Dohme (Kongresový sál) Předsedající: Pavelka K, Vencovský J, Suchý D 1. Hodnocení kvality života u nemocných s revmatoidní artritidou léčených biologickými léky (15 min.) Šedová L, Revmatologický ústav, Praha 2. Dotazník k hodnocení sexuální aktivity u nemocných s revmatoidní artritidou (Qualisex) validizace do českého jazyka (15 min.) Olejárová M, Revmatologický ústav, Praha 3. Farmakologie golimumabu (15 min.) Suchý D, Oddělení klinické farmakologie, FN, Plzeň 4. Ovlivnění výskytu uveitid a dalších extraskeletálních komplikací spondylartritid biologickou léčbou (15 min.) Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha Přestávka s občerstvením (Kongresový sál podloubí, foyer recepce, foyer kongresového sálu) blok přednášek (Kongresový sál) KLINICKÉ ASPEKTY REVMATICKÝCH ONEMOCNĚNÍ Předsedající: Hrnčíř Zb, Soukup T 5. Horečka nejasného původu v revmatologické diferenciální diagnostice (15 min.) Hrnčíř Zb, II. interní gastroenterologická klinika, revmatologická ambulance, FN a LF UK, Hradec Králové 6. Ledvinné manifestace u nemocných se SLE (15 min.) Horák P, Zadražil J, Tichý T, III. interní klinika NRE, FN a LF UP, Olomouc 7. Sonografická diagnostika entezitid (10 min.) Gatterová J, Revmatologický ústav, Praha 8. Psoriaziformní komplikace po anti TNF α léčbě (10 min.) Tegzová D, Revmatologický ústav, Praha

10 10. TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY Farmakogenetika metotrexátu v léčbě revmatoidní artritidy přehled problematiky (10 min.) Soukup T, Nekvindová J, Pávek P, Veleta T, Vlček J, Bradna P, II. interní gastroenterologická klinika, FN a LF UK, Hradec Králové Satelitní symposium Roche (Kongresový sál) Předsedající: Mann H, Horák P 10. ACPA (anti CCP protilátky) u revmatoidní artritidy, význam pro diagnostiku, prognózu a hodnocení úspěšnosti léčby (20 min.) Vencovský J, Revmatologický ústav, Praha 11. Biologická léčba u pacientů, kteří netolerují MTX (20 min.) Mann H, Revmatologický ústav, Praha 12. Tocilizumab v běžné klinické praxi, výsledky studie ACT-SURE a z klinických registrů (20 min.) Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha Uvítací večer (Lázně Aurora Lázeňská kolonáda, restaurant Harmonie, salónky Harmonie I, II) 10. ledna Registrace (Foyer recepce) Doprovodná výstava (Foyer recepce, foyer kongresového sálu) Výdej certifikátů za jednodenní účast (Registrace) Slavnostní zahájení (Kongresový sál) blok přednášek (Kongresový sál) LYMESKÁ BORRELIÓZA Předsedající: Hercogová J, Dejmková H 13. Laboratorní diagnostika borreliózy (15 min.) Hulínská D, Praha 14. Laboratorní diagnostika Lymeské borreliózy na oddělení OKI v Revmatologickém ústavu (10 min.) Půtová I, Revmatologický ústav, Praha 15. Lymeská borrelióza z pohledu dermatovenerologa (15 min.) Hercogová J, Dermatovenerologická klinika, FNB, Praha 16. Lymeská artritida (10 min.) Dejmková H, Revmatologický ústav, Praha a Mediscan s.r.o., Praha 17. Kloubní a kožní projevy 3. stadia Lymeské borreliózy. Kazuistika (10 min.) Svobodová R, Revmatologický ústav, Praha blok přednášek (Kongresový sál) SJÖGRENŮV SYNDROM Předsedající: Vencovský J, Kryštůfková O 18. Autoprotilátky u Sjögrenova syndromu (15 min.) Vencovský J, Revmatologický ústav, Praha

11 19. Sjögrenův syndrom oční postižení (10 min.) Honer D, Oční oddělení, Nemocnice České Budějovice a.s. 20. Sjögrenův syndrom ORL postižení (10 min.) Štefflová B, Průša D, Nemocnice České Budějovice a.s. 21. Klinické projevy Sjögrenova syndromu z pohledu revmatologa (15 min.) Kryštůfková O, Revmatologický ústav, Praha Přestávka s občerstvením (Kongresový sál podloubí, foyer recepce, foyer kongresového sálu) blok přednášek (Kongresový sál) SPONZOROVANÉ PŘEDNÁŠKY Předsedající: Šenolt L, Horák P 22. Přehodnocení postavení generických bisfosfonátů v léčbě postmenopauzální osteoporózy (20 min.) přednáška sponzorovaná firmou Roche Šenk F, Osteologické centrum, Havlíčkův Brod 23. Možnosti zobrazovacích metod v osteologii v diferenciální diagnostice i monitoraci léčby (15 min.) Vyskočil V, Osteocentrum FN, Plzeň přednáška sponzorovaná firmou Amgen 24. Nová molekula NSA v České republice vysoká tolerance GIT (15 min.) Fojtík Z, Interní hematologická a onkologická klinika, FN Brno Bohunice, Brno přednáška sponzorovaná firmou Gedeon Richter Marketing Satelitní symposium Bristol-Myers Squibb (Kongresový sál) Předsedající: Pavelka K 25. Subkutánní forma abataceptu pro léčbu RA (20 min.) Horák P, III. interní klinika NRE, FN a LF UP, Olomouc 26. První přímé srovnání účinnosti dvou biologických přípravků v kombinaci s methotrexatem (20 min.) Mann H, Revmatologický ústav, Praha 27. Klinická remise RA versus UZ vyšetření, klinické zkušenosti z RÚ (15 min.) Hánová P, Revmatologický ústav, Praha Přestávka na oběd (Jídelna č. 2) blok přednášek (Kongresový sál) INTRAARTIKULÁRNÍ LÉČBA JAKÁ JE EVIDENCE? Předsedající: Doležalová P, Olejárová M 28. Intraartikulární léčba u juvenilní idiopatické artritidy (15 min.) Doležalová P, Centrum dětské revmatologie, Klinika dětí a dorostového lékařství, VFN a 1. LF UK, Praha 29. Intraartikulární léčba glukokortikoidy u zánětlivých revmatických onemocnění (10 min.) Šléglová O, Revmatologický ústav, Praha 30. Radiační synoviortéza (10 min.) Urbanová Z, Revmatologický ústav, Praha

12 31. Intraartikulární léčba glukokortikoidy u osteoartrózy (10 min.) Olejárová M, Revmatologický ústav, Praha 32. Intraartikulární léčba kyselinou hyaluronovou (15 min.) Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha 33. Intraartikulární léčba autologním kondiciovaným sérem u osteoartrózy (15 min.) Vodička Z, Moser C*, Ortopedické oddělení Nemocnice České Budějovice, Česká republika, *Centre for Molecular Orthopaedics, Düsseldorf, Germany Satelitní symposium Pfizer (Kongresový sál) AKTUÁLNÍ OTÁZKY A PERSPEKTIVY BIOLOGICKÉ LÉČBY V REVMATOLOGII Předsedající: Horák P 34. Neutralizační protilátky v léčbě anti-tnf preparáty jaké jsou současné poznatky? Vencovský J, Revmatologický ústav, Praha 35. Pacienti s revmatoidní artritidou a imunosupresivy proč je v České republice tak málo očkujeme? Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha 36. Intracelulární přenosy signálů v patogenezi revmatoidní artritidy. Jaká je blízká budoucnost? Šenolt L, Revmatologický ústav, Praha Přestávka s občerstvením (Kongresový sál podloubí, foyer recepce, foyer kongresového sálu) blok přednášek (Kongresový sál) REVMATOCHIRURGIE DROBNÝCH KLOUBŮ RUKOU A NOHOU Předsedající: Vavřík P, Popelka S, Pech J (20 min.) (20 min.) (20 min.) 37. Rekonstrukční operace palce a přednoží u pacientů s RA (15 min.) Popelka S, Vavřík P, I. ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol, Praha 38. Náhrada zápěstí vlastní konstrukce: střednědobé výsledky (10 min.) Pech J, Veigl D, Zatrapa T, Denk F, I. ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol, Praha 39. Totální náhrada loketního kloubu 7 leté zkušenosti (10 min.) Vodička Z, Stehlík J, Held M, Ortopedické oddělení, Nemocnice České Budějovice a.s., České Budějovice 40. Rekonstrukce proximálního interphalangeálního kloubu ruky (10 min.) Veigl D, Zatrapa D, Pech J, I. ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol, Praha 41. Možnosti řešení revmatického a degenerativního postižení trapeziometakarpálního kloubu (10 min.) Dobiáš J, Pech J, I. ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol, Praha Satelitní symposium Abbott Laboratories (Kongresový sál) Předsedající: Šenolt L, Fojtíková M, Žlnay M 42. Sonografické skórovací indexy při hodnocení aktivity revmatoidní artritidy a možnosti využití výsledků v rámci konceptu Treat to target (15 min.) Hurňáková J, Revmatologický ústav, Praha

13 11. TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY Ambulance časných axiálních spondylartritid první výsledky (15 min.) Fojtíková M, Revmatologický ústav, Praha 44. Problematika hodnocení nálezů MRI sakroiliakálních kloubů (15 min.) Žlnay M, NÚRCH, Piešťany 45. Obtížný případ léčby spondylartritidy otázky současného výskytu IBD při spondylartritidách a terapeutické konsekvenci (15 min.) Pavelka K, Jarošová K, Revmatologický ústav, Praha Společenský večer (Třeboň, Městská Beseda) 11. ledna Registrace (Foyer recepce) Doprovodná výstava (Foyer recepce, foyer kongresového sálu) Výdej certifikátů (Registrace) blok přednášek (Kongresový sál) Obtížné případy Předsedající: Hrnčíř Zb, Fojtík Z 46. RS3PE: kazuistika vzácného syndromu a přehled literatury (10 min.) Filková M, Šenolt L, Revmatologický ústav, Praha 47. Status epilepticus jako vzácná manifestace revmatoidní artritidy (10 min.) Šenolt L, Revmatologický ústav, Praha 48. Enteropatická artritida obtíže při diagnostice a léčbě (10 min.) Sisol K, Šedová L, Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha 49. Obtížná diferenciální diagnostika svalového onemocnění (10 min.) Klein M, Vencovský J, Revmatologický ústav, Praha 50. Refrakterní dna a hyperurikémie (10 min.) Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha Satelitní symposium UCB (Kongresový sál) Předsedající: Vencovský J, Horák P 51. Co víme o predikci revmatoidní artritidy? (20 min.) Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha 52. Biologická léčba blokátory TNF alfa a těhotenství (20 min.) Vencovský J, Revmatologický ústav, Praha 53. Biologická terapie a vakcinace (20 min.) Horák P, Fakultní nemocnice, Olomouc blok přednášek (Kongresový sál) GLUKOKORTIKOIDY INDUKOVANÁ OSTEOPORÓZA Předsedající: Štěpán J 54. Utlumení zánětu glukokortikoidy neznamená zlepšení stavu kostní hmoty (15 min.) Štěpán J, Revmatologický ústav, Praha 55. Kompresivní fraktury u nemocného s dermatomyozitidou účinnost prevence a léčby GIOP (10 min.) Hořínková J, Růžičková O, Revmatologický ústav, Praha

14 56. Perkutánní vertebroplastika řešení akutní vertebrální fraktury u pacientky s rychle progredující glukokortikoidy indukovanou osteoporózou kazuistika (10 min.) Tomasová J, Růžičková O, Revmatologický ústav, Praha 57. Diskuse k předneseným případům perspektivy léčby a prevence GIOP (25 min.) Štěpán J, Revmatologický ústav, Praha Přestávka s občerstvením (Kongresový sál podloubí, foyer recepce, foyer kongresového sálu) blok přednášek (Kongresový sál) SPONZOROVANÉ PŘEDNÁŠKY Předsedající: Bradna P, Tegzová D 58. Dlouhodobý vliv systémového lupusu na celkovou mortalitu a morbiditu (15 min.) Horák P, III. interní klinika NRE, FN a LF UP, Olomouc přednáška sponzorovaná firmou GlaxoSmithKline 59. Bisfosfonáty jak dlouho podávat? (15 min.) Broulík P, III. interní klinika VFN a 1. LF UK, Praha přednáška sponzorovaná firmou Merck Sharp & Dohme blok přednášek (Kongresový sál) VARIA Předsedající: Vítová J, Soukup T 60. Aortitis a periaortitis v rámci IgG4 related choroby. Obtížná diagnóza s dobrou šancí léčby (10 min.) Bradna P, Soukup T, Tomš J, Tošovský M, Hrnčíř Zb, 1/ Laco J, Subkatedra revmatologie, II. interní gastroenterologická klinika, 1/ Fingerlandův ústav patologie LF a FN UK, Hradec Králové 61. Drogová závislost a revmatické choroby (10 min.) Vítová J, Interní oddělení Nemocnice české Budějovice a.s. 62. Co teď nahrazuje průkazy (TP, ZTP a ZTP/P) pro tělesně postižené? (10 min.) Vlasáková V, Medipont PLUS s.r.o., České Budějovice 63. Využití pasivního kontinuálního pohybu u revmatiků (10 min.) Jarošová H, Ištvánková E, Revmatologický ústav, Praha 64. Přídavná a alternativní léčba v revmatologii, možnosti volby založené na důkazech (10 min.) Hánová P, Revmatologický ústav, Praha Zakončení programu, výdej certifikátů Závěrečný oběd (Jídelna č. 2)

15 10. TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY 2013 Sekce zdravotnických pracovníků v nelékařských profesích 10. ledna Slavnostní zahájení (Salónek Čítárna) blok přednášek (Salónek Čítárna) Předsedající: Korandová J, Bláhová A 1. Úloha zdravotnických pracovníků v péči o nemocné se systémovým lupus erytematodes (20 min.) Hrnčíř Zb, II. interní gastroenterologická klinika, revmatologická ambulance LF UK a FN Hradec Králové 2. Význam edukace s diagnózou systémový lupus erytematodes (20 min.) Korandová J, Stejskalová M, Revmatologický ústav, Praha 3. Úloha sestry při léčbě digitálních ulcerací u pacientů se sklerodermií a překryvných syndromů (15 min.) Bláhová A, Štilcová H, Záhorská j, Soukup T, II. interní gastroenterologická klinika UK Praha a FN v Hradci Králové 4. Feltyho syndrom kazuistika 48leté ženy s RA (15 min.) Říhová M, Revmatologický ústav, Praha Přestávka s občerstvením blok přednášek (Salónek Čítárna) Předsedající: Vincová G, Šmucrová H 5. Kazuistika: Pacient s JIA s komplikacemi v léčbě i rehabilitaci (15 min.) Vincová G, Revmatologický ústav, Praha 6. Rehabilitace u pacientů s totální endoprotézou ramenního kloubu (15 min.) Špiritović M, Revmatologický ústav, Praha 7. Snížená úchopová funkce ruky u pacientů s revmatoidní artritidou (15 min.) Šmucrová H, Revmatologický ústav, Praha 8. Možnosti fyzioterapie po operaci hallux valgus u pacienta s revmatoidní artritidou (15 min.) Rathouská A, Revmatologický ústav, Praha Přestávka na oběd (Jídelna č. 2) blok přednášek (Salónek Čítárna) Předsedající: Eichnerová P, Suchá P 9. Aloplastika loketního kloubu u revmatických pacientů kazuistika (15 min.) Suchá P, Revmatologický ústav, Praha 10. Komplikovaný průběh fyzioterapie u pacientky s revmatoidní artritidou kazuistika (15 min.) Bittnerová O, Revmatologický ústav, Praha 11. Účast sestry při aktivním vyhledávání vedlejších účinků u revmatiků léčených biologickou léčbou (15 min.) Eichnerová P, Medipont Plus s.r.o., České Budějovice

16 12. Zapojení klubu Revma Liga ve výukových hodinách středních zdravotních škol (15 min.) Lukášová R, Revma Liga, České Budějovice Přestávka s občerstvením blok přednášek (Salónek Čítárna) Předsedající: Vránová H, Korandová J 13. Intraartikulární terapie z pohledu sestry (15 min.) Kráslová E, Kvítková J, Revmatologický ústav, Praha 14. Aplikace yttria (15 min.) Vondřičková K, Revmatologický ústav, Praha 15. Intraartikulární výkony (15 min.) Vránová H, Revmatologický ústav, Praha 16. Diferenciální laboratorní diagnostika autoimunitních onemocnění (15 min.) Půtová I, Revmatologický ústav, Praha 17. Punkce kloubů u dětí: význam práce revmatologické sestry (15 min.) Saifrídová M, Šebková S, Němcová D, Hoza J, Doležalová P, Centrum dětské revmatologie, Klinika dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Zakončení programu

17 SOUBOR ABSTRAKT Třeboňské revmatologické dny, Satelitní symposium Merck Sharp & Dohme TŘEBOŇSKÉ REVMATOLOGICKÉ DNY 2013 FARMAKOLOGIE GOLIMUMABU Suchý D, Oddělení klinické farmakologie, FN, Plzeň Golimumab patří mezi novější inhibitory TNF α, byl vyvinut jako plně humánní monoklonální protilátka (mab) IgG1k, schopná inhibovat TNF α. Protilátka byla vyvinuta pomocí linie hybridomových buněk myší technologií rekombinace DNA. Golimumab prokázal velkou afinitu k solubilní a transmembránové formě TNF α a kompletně neutralizoval TNF α in vitro. V transgenních modelech artritidy redukoval GLM aktivitu zánětu. U pacientů užívajících subkutánně aplikovaný golimumab v dávce 50 nebo 100 mg každé čtyři týdny byla prokázána jeho účinnost jak u revmatoidní artritidy, tak i ankylozující spondylitidy a psoriatické artritidy. Golimumab prokázal zlepšení známek a symptomů RA a zlepšení funkčních schopností pacientů a klinickou účinnost u pacientů s nedostatečnou odpovědí na předchozí léčbu jedním nebo více anti TNF-α a to nezávisle na použitém preparátu (infliximab, adalimumab, nebo etanercept ) a také nezávisle na důvodu ukončení předchozí léčby. Nově byla publikována studie GO-MORE. V této prospektivní, otevřené studii s biologicky naivními pacienty s aktivní RA (DAS ) byl subkutánní GLM v dávce 50 mg 1x měsíčně přidáván k nedostatečně účinné léčbě konvenčními DMARD. Zařazeno bylo 3280 pacientů, 81 % z nich užívalo MTX, průměrná hodnota DAS 28 byla 5.97(tj. hodnota reprezentující vysokou aktivitu nemocnění). Primární cíl, tedy procento pacientů s dobrou nebo střední EULAR odpovědí, dosáhlo po 6 měsících 82% a remise 23.9% pacientů. Odpověď na léčbu nebyla ovlivněna konkomitantní terapií MTX nebo počtem předchozích DMARDs. V následující 6 měsíční II. fázi studie dosáhlo remise dalších 25 % pacientů, kteří ve fázi I dosáhli dobré nebo střední odpovědi. Setrvání na léčbě (drug survival, perzistence) Při posuzování výsledků léčby lze vycházet z různých ukazatelů významná je délka přežívání na léčbě (drug survival), v níž se odráží nejen účinnost léčby, ale také její snášenlivost. Data z evropských registrů většinou ukazují ve skupině TNF i vyšší přežívání na léčbě u pacientů léčených etanerceptem oproti starším mabs. S ohledem na kratší dobu použití v klinické praxi jsou podobné údaje pro GLM poměrně vzácné. Nicméně údaje z Hong Kongského registru, publikované jako abstrakta na nedávném kongresu American College of Rheumatology (ACR) 2012 naznačují vyšší setrvání na léčbě u pacientů léčených adalimumabem, etanerceptem (nebo GLM oproti infliximabu. Riziko přerušení léčby pro neúčinnost nebo nežádoucí účinky (IFX versus ETN/ADA/GLM) vyjádřené jako hazard ratio bylo 1.47( ). Kanadská data (IMSBrogan Canadian private drug plans database) ukazují nejvyšší setrvání na léčbě u pacientů s RA, AS a PsA, kteří byli léčeni GLM, oproti těm, kteří užívali ADA nebo ETN. OVLIVNĚNÍ VÝSKYTU UVEITID A DALŠÍCH EXTRASKELETÁLNÍCH KOMPLIKACÍ SPONDYLARTRITID BIOLOGICKOU LÉČBOU Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha Extraartikulární manifestace jsou u ankylozující spondylitidy (AS) poměrně časté. Akutní přední uveitida se vyskytuje u % nemocných s AS. Při opakovaných výskytech se mohou vyskytovat komplikace vedoucí k reziduálnímu poškození visu. Může jít o vznik předních a zadních synechií, sekundární glaukom a kataraktu. Autor prezentuje dvě kazuistiky pacientů s opakovanými uveitidami. Prvním je mladý 21 letý pacient a AS II. st. Během tří let léčby měl opakovaně 12x iridocyklitidu. Došlo u něho ke komplikaci ve formě katarakty a nutnosti operovat. Po nasazení golimumabu měl nejen výborný klinický efekt, ale i podstatné snížení frekvence uveitid (obr č. 1). K relapsu uveitidy došlo pouze jednou a to při vysazení golimumabu. Druhou prezentovanou kazuistikou je 40 letá žena s AS II. st. v trvání 15 let. Prodělala celkem 7x ataku iridocyklitidy od zahájení anti TNF léčby, neměla během 24 měsíců žádnou ataku. Řada prací prokázala snížení výskytu iridocyklitidy při aplikaci monoklonálních protilátek proti anti TNF. Po aplikaci etanerceptu se zdálo snížení počtu uveitid méně výrazné. Nová Doporučení ACR pro léčbu spondylartritid zahrnují nový bod, který zdůrazňuje nutnost koncentrace na extraartikulární příznaky, z nichž nejčastější je akutní přední uveitida. Je zdůrazněna nutná spolupráce s příslušnými odborníky (např. oftalmologem). Jediným způsobem léčby AS, který má evidenci o snížení výskytu akutní přední uveitidy je anti TNF léčba.

18 Klíčová slova: uveitida, ankylozující spondylitida, anti TNF léčba Tato práce byla podpořena projektem Ministerstva zdravotnictví koncepčního rozvoje výzkumné organizace (Revmatologický ústav) Obr. č. 1 KLINICKÉ ASPEKTY REVMATICKÝCH ONEMOCNĚNÍ HOREČKA NEJASNÉHO PŮVODU V REVMATOLOGICKÉ DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTICE Hrnčíř Zb, II. interní gastroenterologická klinika, revmatologická ambulance, FN a LF UK, Hradec Králové Tělesná teplota (TT) je základní biomarker homeostázy, kontrolovaný termoregulačním centrem v hypotalamu. Horečka je takto regulovaný vzestup TT nad horní mez normálu, adjustovaný k okolnostem konkrétního měření. Akutní horečnaté syndromy jsou časově limitovány normalizací TT do 2 3 týdnů. Horečka nejasného původu (FUO, Fever of Undetermined/Unknown Origin) má klasickou formu a specializované varianty. Triádu klasické FUO u dospělých osob představuje (1) horečka nad 38,3 C bez ohledu na průvodní projevy, (2) trvání horečky nejméně 3 týdny a (3) to, že diagnózu nebylo možno stanovit po týdnu cíleného vyšetřování v nemocnici nebo (doplňující redefinice) třech ekvivalentních ambulantních kontrolách. Skupinová analýza klasické FUO má tyto postupné kroky: (1) příčina je zánětlivá nebo nezánětlivá (nádory aj.). (2) zánět je infekčního nebo neinfekčního původu, a (3) příčinou zánětu neinfekčního původu je revmatické nebo nerevmatické onemocnění. Skupiny hlavních příčin klasické FUO mají geograficky rozdílnou frekvenci/skladbu: v prostoru Evropa/USA mají revmatická onemocnění 18% podíl všech FUO a dělí se o druhé místo s FUO u nádorů, na indickém subkontinentu jsou s 12 % na 4. místě. U mladých dospělých, zejména u žen, jde v revmatologické diferenciální diagnostice FUO nejčastěji o akutní manifestaci SLE, vzácněji o v dospělosti začínající Stillovu chorobu (kritéria podle Yamaguchiho), a v regionálních diferencích o některý z autoinflamatorních syndromů; např. v Egyptě představuje familiární mediteranní horečka 21 % všech případů klasické FUO. U nemocných nad 50 let dominuje obrovskobuněčná arteritida (OBA), popř. komplex OBA/polymyalgia rheumatica. Bez jednoznačné věkové predominance je klasická FUO u ANCA pozitivních vaskulitid a polyarteritis nodosa. Při podezření na klasickou FUO proto patří do testů prvního plánu total ANA/IF vč. maximálního titru, ANCA, RFs, fundoskopie (zánětlivé/ischemické léze sítnice), neurostatus a při OBA FDG PET/CT aorty a velkých tepen. Včasné rozpoznání podstaty FUO může zkomplikovat neuvážený start terapie ATB nebo glukokortikoidy. U pacienta se známou revmatologickou diagnózou může jít při FUO o komorbiditu (infekt, tromboembolie, malignita aj). U imunokompromitovaných revmatologicky nemocných je aktuální také nozokomiální verze FUO, tj. horečka nad 38,3 C u 2 dny hospitalizovaného pacienta, který byl při přijetí afebrilní a příčina nebyla zjištěna ani po třech dnech vyšetřování. Podán přehled problematicky klasické FUO ve vztahu k revmatickým chorobám a nástin přístupů k jejímu řešení.

19 LEDVINNÉ MANIFESTACE U NEMOCNÝCH SE SLE Horák P, Zadražil J, Tichý T, III. interní klinika NRE, FN a LF UP, Olomouc Řada revmatických chorob se může projevovat rovněž v oblasti ledviny a vylučovacího systému. Někdy jsou to projevy velmi diskrétní a mírné, jindy se může jednat o vedoucí symptomatologii dané choroby. Donedávna figurovala lupusová nefritida mezi hlavními příčinami smrti v důsledku této choroby a stále zůstává až u 30% nemocných hlavním faktorem významné morbidity. Při provedení biopsie ledviny je téměř u všech nemocných přítomen určitý stupeň renálního postižení. U SLE je základním patogenetickým faktorem postižení ledviny přítomnost glomerulonefritidy. Histologická klasifikace WHO a její revize z roku 2004 rozlišuje 6 základních tříd glomerulonefritid a je v současnosti doplněna o indexy aktivity a chronicity. U SLE je však třeba počítat také s autoimunitní intersticiální nefritidou a vaskulárním, zejména mikroangiopatickým postižením ledvin v souvislosti s antifosfolipidovým syndromem či trombotickou trombocytopenickou purpurou/hemolyticko-uremickým syndromem (TTP/ HUS). Lupusová nefritida se vyskytuje zvlášť často u případů manifestních v mladším věku, rozdíly v incidenci mezi ženami a muži nejsou významné. Častokrát je manifestace ledvinné choroby velmi necharakteristická, močový nález je u části mesangiálních i membranózních nefritid negativní či necharakteristický. Typicky se lupusová nefritida manifestuje proteinurií a jejími následky včetně manifestního nefrotického syndromu, který se klinicky neliší od nefrotických syndromů z jiných příčin. Akutní renální selhání se často rozvíjí v souvislosti s přítomností kapilárních mikrotrombů při TTP/HUS či u trombóz renálních arterií i žil jakožto významných komplikacích SLE a antifosfolipidového syndromu. V rámci SLE se může vyskytnout také akutní intersticiální nefritida spojená s depozity imunokomplexů podél tubulární bazální membrány a nekorelující s přítomností a aktivitou glomerulonefritidy. Jak proximální, tak distální tubulární syndromy jsou přítomny u řady nemocných s SLE, častokrát jsou asociovány s projevy sekundárního Sjögrenova syndromu a s pozitivitou anti-ro a/nebo anti-la protilátek. PSORIAZIFORMNÍ KOMPLIKACE PO ANTI TNF Α LÉČBĚ Tegzová D, Revmatologický ústav, Praha V důsledku anti-tnf alfa terapie může dojít k rozvoji nežádoucích kožních projevů. Jejich výskyt je zvýšený, ale ne výrazně častý. Paradoxní je zvýšení incidence de novo vzniku nebo exacerbace psoriázy, v menší míře se mohou objevit i jiné kožní reakce: ekzematozní či lichenoidní výsev, erythema multiforme,lupus erythematosus, exantematozní pustulóza. Obvykle se jedná o klinický obraz psoriázy, histologicky ale nepotvrzené. Vyskytuje se u všech typů anti-tnf alfa léčby, přičemž u monoklonálních protilátek je častější, méně častý je u solubilního receptoru. Obvykle nevede k ukončení terapie, po jejím ukončení úplně mizí. Po změně anti-tnf alfa preparátu se obvykle již nevyskytuje, ale může se i objevit. Psoriasiformní projevy jsou popisovány u různých anti-tnf preparátů, věkových skupin a u všech základních indikací: RA, psoriáza, AS i JIA Nejčastější klinickou podobou je palmoplantární pustulóza, ojediněle pak guttátní či ložisková psoriáza. Poněkud kontroverzní jsou nálezy histologie u nově vzniklé psoriázy, bývá nalezena jak typická psoriáza, tak ale i netypická histologie s lichenoidními rysy. Etiopatogeneticky se nejspíše podílí narušení cytokinové rovnováhy po spouštěcí události, zmnožení dendritických buněk a zvýšení hladiny interferonu alfa. Spuštění psoriázy může být i jako zánětlivá autoimunitní odpověď kůže, může se jednat i o efekt odmaskování psoriázy u predisponovaných pacientů díky anti-tnf léčbě a aktivaci autoreaktivních T buněk. Je zvažován i vliv možné reakce přecitlivělosti na anti-tnf alfa lék. Vývoj kožních změn je dokumentován v 5 kasuistikách. Podporováno Výzkumnými záměry MZ České republiky NO: FARMAKOGENETIKA METOTREXÁTU V LÉČBĚ REVMATOIDNÍ ARTRITIDY PŘEHLED PROBLEMATIKY Soukup T, Nekvindová J, Pávek P, Veleta T, Vlček J, Bradna P, II. interní gastroenterologická klinika, FN a LF UK, Hradec Králové Efektivita léčby revmatoidní artritidy (RA) metotrexátem (MTX) se pohybuje mezi 46% a 65 % (hodnoceno podle kritéria ACR 20). Při léčbě metotrexátem se může vyskytnout celá řada nežádoucích účinků. Alespoň jeden z nich se objeví až u 72,9% pacientů, závažné projevy toxicity se zjišťují až u30% pacientů. Farmakogenetika je nový moderní směr klinické farmakoterapie umožňující personalizaci terapie na základě zjištění genetické predispozice pacienta pro danou léčbu. Výzkum farmakogenetiky MTX u revmatoidní artritidy RA se soustředí na souvislost mezi terapeutickým účinkem/toxicitou MTX a mutacemi genů metabolických drah, transportérů MTX, geny podílející se na účinku adenosinu, geny HLA-G antigenů a enzymů metabolismu bází nukleových kyselin. Mezi nejvíce studované patří gen kódující enzym 5,10-methylentetrahydrofolát reduktázu

20 (Brinker and Ranganathan, 2010; Gervasini, 2009). Mutace tohoto genu má patrně souvislost s vystupňovanými nežádoucími gastrointestinálními účinky MTX. Nadějné výsledky přinesly studie zkoumající souvislost mezi geny pro funkce adenosinu (AMPD1, ATIC, MTR, MTRR, ITPA). Byla nalezena statisticky významná souvislost mezi polymorfizmy AMPD1 34C>T, ATIC 347C>G, ITPA 94C>A a klinickým účinkem MTX dle DAS28 skóre (OR poměr 2.1), naproti tomu polymorfizmus 347C>G genu ATIC byl statisticky významně asociován s výskytem nežádoucích účinků MTX (OR poměr 2.0) (Wessels et al. 2006). Mutace adenosinového receptoru ADORA2A mohou být příčinou ukončení terapie MTX u pacientů s RA v důsledku nežádoucích účinků (OR poměr 2.0) (Hider et al., 2008). Wessels et al. (2006) nalezli souvislost mezi mutacemi v genech pro ATIC, AMPD1 a ITPA a dobrou odpovědí na MTX u pacientů s RA (OR 27.8) a navrhli prediktivní diagnostický model pro terapii RA MTX na základě genotypizace. Polymorfismus genu pro transportní proteiny a polymorfismy pro geny souvisící s polyglutamací MTX nemají doposud zcela charakterizovanou souvislost se změnou efektivity MTX nebo nežádoucích účinků. Výsledky prací naznačují možnou diagnostickou hodnotu genotypizace pacientů s RA pro predikci úspěšnosti terapie MTX, schopnost tolerovat vyšší dávky MTX v terapii naopak diagnostikovat pacienty primárně rezistentní na terapii a s dispozicí k závažným nežádoucím účinkům. Satelitní symposium Roche TOCILIZUMAB V BĚŽNÉ KLINICKÉ PRAXI, VÝSLEDKY STUDIE ACT-SURE A Z KLINICKÝCH REGISTRŮ Pavelka K, Revmatologický ústav, Praha Tocilizumab (TCZ) byl zkoušen v randomizovaných, kontrolovaných studiích fáze II a III, ve kterých ukázal výbornou účinnost jak u pacientů s metotrexátem (MTX)selhávajících, metotrexát naivních i TNF selhávajících. Byl zkoušen jak v kombinační léčbě, tak v monoterapii. Je prvním biologickým lékem, který prokázal ve srovnávací studii vyšší účinnost než MTX. V nedávné době byly dokončeny některé studie z běžné klinické praxe, které dále dokumentují klinickou účinnost TCZ v reálné klinické praxi. Na prvním místě jde o studii ACT-SURE. Metodologie studie ACT-SURE. Otevřená, observační studie fáze IIIb v délce trvání 24 týdnů. Zařazeni pacienti, u kterých byla nedostatečná odpověď na DMARDs. U těchto pacientů byla možnost buď TCZ přidat ke stávajícímu DMARD (větev jedna), nebo léčbu DMARD ukončit a podávat TCZ v monoterapii. Zařazování do skupin tedy nebylo randomizované, ale vzniklá problematika tohoto postupu byla řešena použitím adekvátních statistických metodik. Do studie bylo zařazeno 1681 pacientů, z toho 1442 na kombinaci a 239 na monoterapii. Výsledky studie ACT-SURE. Ve všech sledovaných ukazatelích byla léčba v monoterapii stejně účinná jako v kombinační terapii. Odpovědi ACR 20 bylo dosaženo v 67 % pacientů u obou způsobů léčby. Nebyl žádný rozdíl ve výskytu nežádoucích účinků. Metodologie studie ATTRA. Otevřená, observační studie pacientů zařazených do národního registru ATTRA. Do studie bylo zařazeno 151 pacientů, přičemž nově byl TCZ nasazen u 113 pacientů. Průměrný věk pacientů byl 49 let, trvání choroby 11 let, medián počtu předcházejících DMARDs byl 3 a počet biologik 1. Choroba byla aktivní, když průměrné CRP bylo 24 a DAS 28 (FW) 6,3. 12 měsíční přežití pacientů na léčbě bylo 76 %, po 24 měsících 60 %. Stavu nízké aktivity po 12 měsících bylo dosaženo u 67 % pacientů, remise (DAS 28) u 48 % pacientů. Prediktivními faktory k dosažené LDA byl pouze počet oteklých kloubů (p = 0,021) OR 0,008 (0,001; 0,069). Závěry. Studie ACT-SURE prokázala velmi dobrou účinnost TCZ v běžené klinické praxi u širokého spektra pacientů s RA léčených DMARDs. Monoterapie TCZ byla stejně účinná jako kombinace TCZ a DMARDs. Ve studiích v registru ATTRA jsme prokázali dosažení stavu po 12 měsících léčby nízké aktivity po roce u 67 % pacientů a remise u 48 % pacientů. Jediným prediktivním faktorem odpovědi byl počet oteklých kloubů. Klíčová slova: revmatoidní artritida, tocilizumab, registry

PROGRAM Pracovní verze aktualizace k 30.11.2012 s výhradou dalších změn a úprav

PROGRAM Pracovní verze aktualizace k 30.11.2012 s výhradou dalších změn a úprav PROGRAM Pracovní verze aktualizace k 30.11.2012 s výhradou dalších změn a úprav Sekce lékařů 8. ledna 18.00 22.00 Stavba doprovodné výstavy I (Foyer recepce, foyer kongresového sálu) 9. ledna 07.30 11.00

Více

PROGRAM SYMPOSIA (Aktualizace 14.6. 2013 s výhradou dalších změn a úprav)

PROGRAM SYMPOSIA (Aktualizace 14.6. 2013 s výhradou dalších změn a úprav) PROGRAM SYMPOSIA (Aktualizace 14.6. 2013 s výhradou dalších změn a úprav) Středa 19. června 18.00 22.30 Stavba doprovodné výstavy I Foyer recepce, ostatní foyer VZ Čtvrtek 20. června 08.00 11.00 Stavba

Více

ZÁKLADNÍ HARMONOGRAM PROGRAMU (Aktualizace k 13. 5. 2013 s výhradou dalších změn a úprav)

ZÁKLADNÍ HARMONOGRAM PROGRAMU (Aktualizace k 13. 5. 2013 s výhradou dalších změn a úprav) ZÁKLADNÍ HARMONOGRAM PROGRAMU (Aktualizace k 13. 5. 2013 s výhradou dalších změn a úprav) Středa 19. června 18.00 22.30 Stavba doprovodné výstavy I Čtvrtek 20. června 08.00 11.00 Stavba doprovodné výstavy

Více

Základní harmonogram programu. Symposium pořádají. Čestné předsednictvo. Vědecký program symposia sestavil. 9. prosince, hlavní program

Základní harmonogram programu. Symposium pořádají. Čestné předsednictvo. Vědecký program symposia sestavil. 9. prosince, hlavní program Program Aktualizace k 20.11.2009 (s výhradou další aktualizace a úpravy) Symposium pořádají Česká revmatologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s Léčebnými lázněmi Jáchymov a.s. Čestné předsednictvo

Více

PROGRAM Pracovní verze - aktualizace 12. 12. 2014, s výhradou dalších změn a úprav

PROGRAM Pracovní verze - aktualizace 12. 12. 2014, s výhradou dalších změn a úprav PROGRAM Pracovní verze - aktualizace 12. 12. 2014, s výhradou dalších změn a úprav Sekce lékařů 6. ledna 18.00 22.00 Stavba doprovodné výstavy I (Foyer recepce, foyer kongresového sálu) 7. ledna 07.30

Více

PROGRAM SYMPOSIA. Vědecký program symposia sestavil prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.

PROGRAM SYMPOSIA. Vědecký program symposia sestavil prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. PROGRAM SYMPOSIA Symposium pořádají Česká revmatologická společnost ČLS JEP VLRZ p.o. Praha Vojenský rehabilitační ústav, Slapy na Vltavou Revmatologický ústav Praha Revmatologická klinika 1. LF UK Praha

Více

12.00 13.00 Restaurant Společný oběd pro účastníky Setkání center biologické léčby podporovaný firmou Abbott Laboratories

12.00 13.00 Restaurant Společný oběd pro účastníky Setkání center biologické léčby podporovaný firmou Abbott Laboratories PROGRAM SYMPOSIA Symposium pořádají Česká revmatologická společnost ČLS JEP VLRZ p.o. Praha Vojenský rehabilitační ústav, Slapy na Vltavou Revmatologický ústav Praha Revmatologická klinika 1. LF UK Praha

Více

Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. Revmatologický ústav Praha Klinika revmatologie 1. LF UK

Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. Revmatologický ústav Praha Klinika revmatologie 1. LF UK Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. Revmatologický ústav Praha Klinika revmatologie 1. LF UK Historie centrové péče v revmatologii podnětem zavedení biologické léčby RA v roce 2000 diskuze DOHADOVACÍ ŘÍZENÍ

Více

Konferenční sál 16.45 18.00 hod. Odborný program symposia 1. část POKROKY FARMAKOTERAPIE I Předsedající: Horák P, Bečvář R

Konferenční sál 16.45 18.00 hod. Odborný program symposia 1. část POKROKY FARMAKOTERAPIE I Předsedající: Horák P, Bečvář R Středa 7. ledna Foyer recepce Lázní Aurora 10.00 20.00 hod. Registrace Sponzorem registrace je firma Servier. Dodavatelem kongresových tašek pro účastníky je firma Pfizer, hlavní partner Třeboňských revmatologických

Více

ZÁKLADNÍ HARMONOGRAM SYMPOSIA (Aktualizace k 2.6.2011 s výhradou dalších úprav)

ZÁKLADNÍ HARMONOGRAM SYMPOSIA (Aktualizace k 2.6.2011 s výhradou dalších úprav) ZÁKLADNÍ HARMONOGRAM SYMPOSIA (Aktualizace k 2.6.2011 s výhradou dalších úprav) Středa 15. června 18.00 22.30 Stavba doprovodné výstavy I Čtvrtek 16. června 08.00 11.00 Stavba doprovodné výstavy II 11.00

Více

H. Mann. Revmatologický ústav, Praha. Things we knew, things we did Things we have learnt, things we should do

H. Mann. Revmatologický ústav, Praha. Things we knew, things we did Things we have learnt, things we should do H. Mann Revmatologický ústav, Praha Things we knew, things we did Things we have learnt, things we should do Když do mé ambulance přichází nemocný s artritidou, mám chuť utéct zadním vchodem. Sir William

Více

(rehabilitace, revmatologie, revmatochirurgie),

(rehabilitace, revmatologie, revmatochirurgie), (rehabilitace, revmatologie, revmatochirurgie), ČESTNÉ PŘEDSEDNICTVO SYMPOSIA prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. prim. MUDr. Miloslav Kubíček prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř,

Více

Odborný program Aktualizace 6.12.2010 (s výhradou dalších změn a úprav)

Odborný program Aktualizace 6.12.2010 (s výhradou dalších změn a úprav) Odborný program Aktualizace 6.12.2010 (s výhradou dalších změn a úprav) Sekce lékařů 4.1.2011 18.00 22.00 Stavba doprovodné výstavy I 5.1.2011 07.30 11.00 Stavba doprovodné výstavy II 10.00 20.00 Registrace

Více

XIX. ROŽNOVSKÉ ALERGOLOGICKO - IMUNOLOGICKÉ DNY

XIX. ROŽNOVSKÉ ALERGOLOGICKO - IMUNOLOGICKÉ DNY XIX. ROŽNOVSKÉ ALERGOLOGICKO - IMUNOLOGICKÉ DNY Pod záštitou České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP Rožnov pod Radhoštěm 23.-24. května 2014 SYMPOZIUM LÉKAŘŮ Vážení a milí kolegové,

Více

VÝZNAM PRIMÁRNÍ PÉČE V PROBLEMATICE MUSKULOSKELETÁLNÍCHH ONEMOCNĚNÍ

VÝZNAM PRIMÁRNÍ PÉČE V PROBLEMATICE MUSKULOSKELETÁLNÍCHH ONEMOCNĚNÍ VÝZNAM PRIMÁRNÍ PÉČE V PROBLEMATICE MUSKULOSKELETÁLNÍCHH ONEMOCNĚNÍ Bohumil Seifert Ústav všeobecného lékařství 1.LF Uk v Praze Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP 15.10.2014 HETA seminář, Praha O

Více

Struktura parametrické dokumentace registru ATTRA Diagnóza: Juvenilní idiopatická artritida

Struktura parametrické dokumentace registru ATTRA Diagnóza: Juvenilní idiopatická artritida Struktura parametrické dokumentace registru ATTRA Diagnóza: Juvenilní idiopatická artritida Vstupní údaje... 1 Identifikační údaje pacienta... 1 Identifikační údaje centra... 1 Vstupní vyšetření... 2 Vstupní

Více

XXVIII. Konference. České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP

XXVIII. Konference. České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP XXVIII. Konference Sekce perinatální medicíny České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP 6. 8. 4. 2011 Kongresové centrum Parkhotelu Plzeň I. INFORMACE Pořadatelé: Sekce perinatální medicíny

Více

Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře REVMATOLOGIE

Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře REVMATOLOGIE Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře REVMATOLOGIE Autoři: prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D. Revmatologický ústav Praha MUDr. Heřman Mann Česká revmatologická společnost

Více

Společnost pro transfuzní lékařství

Společnost pro transfuzní lékařství Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně Společnost pro transfuzní lékařství Česká společnost infekčního lékařství ČLS JEP Doc. MUDr. Staňková Marie CSc. předsedkyně V Hradci Králové, 29. května

Více

Diferenciální diagnostika selhání ledvin u mnohočetného myelomu. Zdeněk Adam Interní hematoonkologická klinika LF MU a FN Brno

Diferenciální diagnostika selhání ledvin u mnohočetného myelomu. Zdeněk Adam Interní hematoonkologická klinika LF MU a FN Brno Diferenciální diagnostika selhání ledvin u mnohočetného myelomu Zdeněk Adam Interní hematoonkologická klinika LF MU a FN Brno Základní epidemiologická data Incidence renálního selhání s kreatininem > 1,5

Více

Syfilis přehledně. MUDr.Hana Zákoucká Odd. STI, NRL pro syfilis, Státní zdravotní ústav ROCHE 6-2014

Syfilis přehledně. MUDr.Hana Zákoucká Odd. STI, NRL pro syfilis, Státní zdravotní ústav ROCHE 6-2014 Syfilis přehledně MUDr.Hana Zákoucká Odd. STI, NRL pro syfilis, Státní zdravotní ústav ROCHE 6-214 LEGISLATIVA Zákon č. 258/2 Sb., o ochraně veřejného zdraví Vyhláška MZ ČR č. 36/212 Sb., podmínky předcházení

Více

TÉMA: OSTEOTOMIE V ORTOPEDII (INDIKACE, OPERAČNÍ POSTUP, KOMPLIKACE, VÝSLEDKY)

TÉMA: OSTEOTOMIE V ORTOPEDII (INDIKACE, OPERAČNÍ POSTUP, KOMPLIKACE, VÝSLEDKY) POZVÁNKA na XV. VÁNOČNÍ ORTOPEDICKÉ SYMPOZIUM které se koná 13. 14. PROSINCE 2012 V LÁZEŇSKÉM DOMĚ BEETHOVEN V TEPLICÍCH TÉMA: OSTEOTOMIE V ORTOPEDII (INDIKACE, OPERAČNÍ POSTUP, KOMPLIKACE, VÝSLEDKY) Sympozium

Více

Výskyt a význam infekce Borna disease virem u pacientů léčených

Výskyt a význam infekce Borna disease virem u pacientů léčených Výskyt a význam infekce Borna disease virem u pacientů léčených pro závislost Sylva Racková Psychiatrická klinika LF UK v Plzni AT konference 28.04. 2010, Špindlerův Mlýn Borna Disease virus (BDV) charakteristika

Více

ze zasedání výboru České revmatologické společnosti ČLS JEP, které se konalo dne 3. března 2015 od 16.00 19:10 h v hotelu Park Inn, Praha 2

ze zasedání výboru České revmatologické společnosti ČLS JEP, které se konalo dne 3. března 2015 od 16.00 19:10 h v hotelu Park Inn, Praha 2 Zápis ze zasedání výboru České revmatologické společnosti ČLS JEP, které se konalo dne 3. března 2015 od 16.00 19:10 h v hotelu Park Inn, Praha 2 Přítomni: prof. MUDr. J. Vencovský, DrSc., prof. MUDr.

Více

Biologická léčba revmatických onemocnění

Biologická léčba revmatických onemocnění Biologická léčba revmatických onemocnění Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. Revmatologický ústav Praha CERGE 2010 infliximab etanercept adalimumab rituximab abatacept Biologická léčba revmatických onemocnění

Více

PŘEDBĚŢNÉ PROGRAMOVÉ SCHÉMA SJEZDU

PŘEDBĚŢNÉ PROGRAMOVÉ SCHÉMA SJEZDU Aktualizace k 20. 4. 2010 PŘEDBĚŢNÉ PROGRAMOVÉ SCHÉMA SJEZDU STŘEDA 12. KVĚTNA 10:00 22:00 REGISTRACE Foyer recepce 08:00 19:00 INSTALACE DOPROVODNÉ VÝSTAVY Foyer recepce, foyer mezaninu, sál Conferenza

Více

PROGRAM SYMPOSIA. Středa 12. prosince ODBORNÝ PROGRAM. 12.00 13.00 Společný oběd pro účastníky setkání CBL Restaurant Ak. Běhounek

PROGRAM SYMPOSIA. Středa 12. prosince ODBORNÝ PROGRAM. 12.00 13.00 Společný oběd pro účastníky setkání CBL Restaurant Ak. Běhounek PROGRAM SYMPOSIA Středa 12. prosince 12.00 13.00 Společný oběd pro účastníky setkání CBL Restaurant Ak. 13.00 16.00 Setkání Center biologické léčby Společný oběd a setkání CBL se koná s podporou firmy

Více

NÁDORY HLAVY A KRKU 2014

NÁDORY HLAVY A KRKU 2014 MEZIOBOROVÁ KONFERENCE CHIRURGIE HLAVY A KRKU, PATOLOGIE & ONKOLOGIE HRADEC KRÁLOVÉ 28. - 29. března 2014 Organizátoři: Univerzita Karlova v Praze, Lékařská fakulta v Hradci Králové a Onkologická sekce

Více

MUDr. Helena Šutová Laboratoře Mikrochem a.s.

MUDr. Helena Šutová Laboratoře Mikrochem a.s. Laboratorní diagnostika celiakie MUDr. Helena Šutová Laboratoře Mikrochem a.s. Celiakie Autoimunní onemocnění způsobené požitím lepku (glutenu) s typickým zánětlivým postižením tenkého střeva s genetickou

Více

PRVNÍ OZNÁMENÍ. 16. 18. 10. 2014 Olomouc. pořádá. www.ob2014.cz www.obesitas.cz

PRVNÍ OZNÁMENÍ. 16. 18. 10. 2014 Olomouc. pořádá. www.ob2014.cz www.obesitas.cz BARIATRICKÁ SEKCE ČCHS A ČOS, ČLS JEP ZALOŽENO 3. 3. 2005 Česká obezitologická společnost Česká obezitologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s Traumatologicko-ortopedickou a Interní sekcí České asociace

Více

PCR diagnostika lymeské borreliózy. Mgr. D. Berenová, J. Hořejší, Ing. A. Lukavská, RNDr. P. Kodym, CSc. Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu Centrum epidemiologie a mikrobiologie Státní

Více

XIV. Intenzivní kurz IBD

XIV. Intenzivní kurz IBD 10. 11. prosince 2015 Kongresové centrum IKEM Praha Vídeňská 1958/9 P r a h a 4 XIV. Intenzivní kurz IBD Pořádají: Pracovní skupina pro idiopatické střevní záněty ČGS ČLS JEP Nadační fond IBD a Congress

Více

RADIOSYNOVIORTÉZA DROBNÝCH A STŘEDNÍCH KLOUBŮ S POUŽITÍM RADIONUKLIDŮ ERBIUM 169 A RHENIUM 186 U REVMATICKÉ RUKY

RADIOSYNOVIORTÉZA DROBNÝCH A STŘEDNÍCH KLOUBŮ S POUŽITÍM RADIONUKLIDŮ ERBIUM 169 A RHENIUM 186 U REVMATICKÉ RUKY RADIOSYNOVIORTÉZA DROBNÝCH A STŘEDNÍCH KLOUBŮ S POUŽITÍM RADIONUKLIDŮ ERBIUM 169 A RHENIUM 186 U REVMATICKÉ RUKY MUDr. Kašpárek Richard, Ph.D. Ortopedické oddělení FN Ostrava Primář MUDr. Cichý Z., Ph.D.

Více

I.Ortopedická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. pořádá pod záštitou

I.Ortopedická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. pořádá pod záštitou I.Ortopedická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně pořádá pod záštitou České společnosti pro ortopedii a traumatologii Profesní odborové unie zdravotních

Více

Lymeská borrelióza. Štrosová L. 15.12. 2012 Šafránkův pavilon, Plzeň

Lymeská borrelióza. Štrosová L. 15.12. 2012 Šafránkův pavilon, Plzeň Lymeská borrelióza Štrosová L. 15.12. 2012 Šafránkův pavilon, Plzeň Klinika pracovního lékařství LF UK a FN v Plzni Projekt Pracovní lékařství pro lékaře všech odborností Registrační číslo projektu CZ.01.07/3.2.02/01.0026

Více

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce Kapitola III Poruchy mechanizmů imunity buňka imunitního systému a infekce Imunitní systém Zásadně nutný pro přežití Nezastupitelná úloha v obraně proti infekcím Poruchy imunitního systému při rozvoji

Více

Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby

Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby Venháčová J., Venháčová P. Diabetologické centrum Dětská klinika FN a LF UP Olomouc SRPDD červen 2011 Nejčastější přidružené autoimunitní choroby

Více

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství Maturitní témata Předmět: Ošetřovatelství 1. Ošetřovatelství jako vědní obor - charakteristika a základní rysy - stručný vývoj ošetřovatelství - významné historické osobnosti ošetřovatelství ve světě -

Více

HENOCHOVA- SCHÖNLEINOVA PURPURA. MUDr. Lenka Randáková, praktický lékař, Praha

HENOCHOVA- SCHÖNLEINOVA PURPURA. MUDr. Lenka Randáková, praktický lékař, Praha HENOCHOVA- SCHÖNLEINOVA PURPURA MUDr. Lenka Randáková, praktický lékař, Praha HENOCHOVA-SCHÖNLEINOVA PURPURA (HSP) Henochova-Schönleinova purpura (HSP) je systémová vaskulitida dětského věku s převážným

Více

Juvenilní spondylartritida/artritida s entezitidou (SPA/ERA)

Juvenilní spondylartritida/artritida s entezitidou (SPA/ERA) www.printo.it/pediatric-rheumatology/cz/intro Juvenilní spondylartritida/artritida s entezitidou (SPA/ERA) Verze č 2016 1. CO JE JUVENILNÍ SPONDYLARTRITIDA/ARTRITIDA S ENTEZITIDOU (SpA-ERA) 1.1 Co je to?

Více

VII. ročník KONGRESU NEMOCÍ Z POVOLÁNÍ S MEZINÁRODNÍ ÚČASTÍ

VII. ročník KONGRESU NEMOCÍ Z POVOLÁNÍ S MEZINÁRODNÍ ÚČASTÍ I. INFORMACE Společnost nemocí z povolání České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Lázně Luhačovice, a.s. ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví České republiky, Univerzitou Karlovou v Praze, 3.

Více

INOVATIVNÍ KURZY IMUNOANALÝZY A ENDOKRINOLOGIE PRO VĚDECKÉ PRACOVNÍKY- PILOTNÍ ZKUŠENOSTI LÉKAŘSKÉ FAKULTY V PLZNI

INOVATIVNÍ KURZY IMUNOANALÝZY A ENDOKRINOLOGIE PRO VĚDECKÉ PRACOVNÍKY- PILOTNÍ ZKUŠENOSTI LÉKAŘSKÉ FAKULTY V PLZNI INOVATIVNÍ KURZY IMUNOANALÝZY A ENDOKRINOLOGIE PRO VĚDECKÉ PRACOVNÍKY- PILOTNÍ ZKUŠENOSTI LÉKAŘSKÉ FAKULTY V PLZNI RNDr. Marie Karlíková, PhD. Prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc. Univerzita Karlova - Lékařská

Více

Interpretace serologických výsledků. MUDr. Pavel Adamec Sang Lab klinická laboratoř, s.r.o.

Interpretace serologických výsledků. MUDr. Pavel Adamec Sang Lab klinická laboratoř, s.r.o. Interpretace serologických výsledků MUDr. Pavel Adamec Sang Lab klinická laboratoř, s.r.o. Serologická diagnostika EBV Chlamydia pneumoniae Mycoplasma pneumoniae EBV - charakteristika DNA virus ze skupiny

Více

Výstavní plocha pokladna

Výstavní plocha pokladna Nabídka pro vystavovatele Základní informace Programové zaměření Výstavní plocha Obchodní nabídka Základní informace MÍSTO KONÁNÍ: Regionální centrum Olomouc GARANTI AKCE: doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D.

Více

První anonce. 2. pražské mezioborové onkologické kolokvium. 1. LF UK pořádá ve spolupráci s 2. a 3. LF UK

První anonce. 2. pražské mezioborové onkologické kolokvium. 1. LF UK pořádá ve spolupráci s 2. a 3. LF UK Pod záštitou Evropské onkologické společnosti Záštitu nad kolokviem dále převzaly: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo zdravotnictví ČR První anonce 1. LF UK pořádá ve spolupráci

Více

www.printo.it/pediatric-rheumatology/cz/intro

www.printo.it/pediatric-rheumatology/cz/intro www.printo.it/pediatric-rheumatology/cz/intro Candle Verze č 2016 1. CO JE CANDLE 1.1 Co je to? Chronická atypická neutrofilní dermatóza s lipodystrofií a zvýšenou teplotou (CANDLE) patří mezi vzácná dědičná

Více

Intersticiální plicní procesy v otázkách a odpovědích

Intersticiální plicní procesy v otázkách a odpovědích Intersticiální plicní procesy v otázkách a odpovědích Martina Vašáková, Martina Šterclová Pneumologická klinika 1.LF UK Thomayerova nemocnice Praha Things we knew, things we did Things we have learnt,

Více

V. BRANDÝSKÉ SYMPÓZIUM s doprovodnou výstavou zdravotnické techniky a farmacie 15. 16. 9. 2011 Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

V. BRANDÝSKÉ SYMPÓZIUM s doprovodnou výstavou zdravotnické techniky a farmacie 15. 16. 9. 2011 Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí FINÁLNÍ INFORMACE Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí pořádá V. BRANDÝSKÉ SYMPÓZIUM s doprovodnou výstavou zdravotnické techniky a farmacie 15. - 16. 9. 2011 Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí Organizační

Více

Co víme nového o borelióze a klíšťové meningoencefalitidě?

Co víme nového o borelióze a klíšťové meningoencefalitidě? Co víme nového o borelióze a klíšťové meningoencefalitidě? Schánilec P. Hájek I. Agudelo C. F. Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Rozšíření

Více

se konají v posluchárně III. interní kliniky 9.25-11.00 hod. skupiny 2, 4, 5 v úterý a čtvrtek skupiny 1, 3 ve středu a pátek

se konají v posluchárně III. interní kliniky 9.25-11.00 hod. skupiny 2, 4, 5 v úterý a čtvrtek skupiny 1, 3 ve středu a pátek Studijní program : Zubní lékařství Název předmětu : Vnitřní lékařství 3 Rozvrhová zkratka : IN3/ZUA22 Rozvrh výuky : 30 hodin seminářů 30 hodin praktických cvičení Zařazení výuky : 4. ročník, 7. semestr

Více

Nabídka pro vystavovatele. Základní informace Programové zaměření Výstavní plocha Obchodní nabídka

Nabídka pro vystavovatele. Základní informace Programové zaměření Výstavní plocha Obchodní nabídka Nabídka pro vystavovatele Základní informace Programové zaměření Výstavní plocha Obchodní nabídka Základní informace KOORDINÁTOR AKCE: doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D. POŘADATELÉ: Sekce diagnostické a

Více

Juvenilní idiopatická artritida

Juvenilní idiopatická artritida www.printo.it/pediatric-rheumatology/cz/intro Juvenilní idiopatická artritida Verze č 2016 1. CO JE JIA 1.1 Co je to? Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je chronické onemocnění charakterizované přetrvávajícím

Více

Kolín. Humpolec. Jihlava

Kolín. Humpolec. Jihlava Kolín Humpolec Jihlava Finální informace Ortopedicko - traumatologické oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod pořádá ODBORNÉ SYMPOZIUM CHIRURGIE RUKY A NOHY u příležitosti 50.výročí založení Ortopedického oddělení

Více

REVMATOIDNÍ ARTRITIDA. Markéta Vojtová

REVMATOIDNÍ ARTRITIDA. Markéta Vojtová REVMATOIDNÍ ARTRITIDA Markéta Vojtová Revmatoidní artritida (RA) Zánětlivé onemocnění pojivové tkáně Postihuje převážně klouby Postihuje klouby symetricky Postihuje několik kloubů najednou Charakter vleklého

Více

PCT kontrolovaná ATB terapie nosokomiální pneumonie ventilovaných nemocných

PCT kontrolovaná ATB terapie nosokomiální pneumonie ventilovaných nemocných PCT kontrolovaná ATB terapie nosokomiální pneumonie ventilovaných nemocných Pavel Dostál Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Univerzita Karlova v Praze, Lékařská fakulta v Hradci

Více

Trombocytopenie v těhotenství

Trombocytopenie v těhotenství Trombocytopenie v těhotenství doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze Definice normální počet trombocytů u netěhotných žen 150-400 x 10 9 /l v těhotenství

Více

Vztah pacienta k diagnostice a léčbě idiopatických střevních zánětů možnosti a problémy

Vztah pacienta k diagnostice a léčbě idiopatických střevních zánětů možnosti a problémy Vztah pacienta k diagnostice a léčbě idiopatických střevních zánětů možnosti a problémy Vladimír Zbořil Interní - hepatogastroenterologická klinika Fakultní nemocnice Bohunice Masarykova Univerzita BRNO

Více

ProGastrin-Releasing Peptide (ProGRP) u nemocných s malobuněčným karcinomem plic

ProGastrin-Releasing Peptide (ProGRP) u nemocných s malobuněčným karcinomem plic ProGastrin-Releasing Peptide (ProGRP) u nemocných s malobuněčným karcinomem plic FONS Symposium klinické biochemie Pardubice, 23.9. 25.9.202 M. Tomíšková, J. Skřičková, I. Klabenešová, M. Dastych 2 Klinika

Více

Rozbor léčebné zátěže Thomayerovy nemocnice onkologickými pacienty a pilotní prezentace výsledků péče

Rozbor léčebné zátěže Thomayerovy nemocnice onkologickými pacienty a pilotní prezentace výsledků péče Rozbor léčebné zátěže Thomayerovy nemocnice onkologickými pacienty a pilotní prezentace výsledků péče Výstupy analýzy dat zdravotnického zařízení a Národního onkologického registru ČR Prof. MUDr. Jitka

Více

Eva Havrdová et al. Roztroušená skleróza. v praxi. Galén

Eva Havrdová et al. Roztroušená skleróza. v praxi. Galén Eva Havrdová et al. Roztroušená skleróza v praxi Galén Hlavní autorka a pořadatelka prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc. Neurologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha Recenzent MUDr. Jiří Piťha Centrum pro diagnostiku

Více

Klinické projevy lymeské borreliózy, jejich diagnostika a léčba

Klinické projevy lymeské borreliózy, jejich diagnostika a léčba Klinické projevy lymeské borreliózy, jejich diagnostika a léčba Lenka Krbková LF MU a FN Brno Klinika dětských infekčních nemocí XI. den laboratorní diagnostiky nejen lymeské borreliózy Myslivna, 27.3.2012

Více

Přínos molekulární genetiky pro diagnostiku a terapii malignit GIT v posledních 10 letech

Přínos molekulární genetiky pro diagnostiku a terapii malignit GIT v posledních 10 letech Přínos molekulární genetiky pro diagnostiku a terapii malignit GIT v posledních 10 letech Minárik M. Centrum aplikované genomiky solidních nádorů (CEGES), Genomac výzkumný ústav, Praha XXIV. JARNÍ SETKÁNÍ

Více

KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537

KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537 KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537 Identifikátor materiálu EU: PRIR - 60 Anotace Autor Jazyk Vzdělávací oblast Vzdělávací obor PRIR = Oblast/Předmět Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Prezentace žáka

Více

Časnou diagnostikou k lepší kvalitě života. Projekt CRAB

Časnou diagnostikou k lepší kvalitě života. Projekt CRAB Časnou diagnostikou k lepší kvalitě života Projekt CRAB Prim. MUDr. Jan Straub I. Interní klinika hematoonkologie 1. LF-UK a VFN - Praha Lednice 8.9.2007 Stanovením m diagnózy mnohočetn etného myelomu

Více

SAMOSTATNÁ PRÁCE 2012 jmeno a prijmeni

SAMOSTATNÁ PRÁCE 2012 jmeno a prijmeni ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI SAMOSTATNÁ PRÁCE 2012 jmeno a prijmeni ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI Příušnice Samostatná práce Informatika a výpočetní technika KIV/IFYER jmeno a prijmeni Obsah 1 Příušnice

Více

PYELONEFRITIDA A INTERSTICIÁLNÍ NEFRITIDY

PYELONEFRITIDA A INTERSTICIÁLNÍ NEFRITIDY PYELONEFRITIDA A INTERSTICIÁLNÍ NEFRITIDY Doc. MUDr. Květoslava Dostálová, CSc. Ústav patologické fyziologie LF UP Název projektu: Tvorba a ověření e-learningového prostředí pro integraci výuky preklinických

Více

Význam včasné intervence. prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc Revmatologický ústav

Význam včasné intervence. prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc Revmatologický ústav Význam včasné intervence prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc Revmatologický ústav PROČ VČASNÁ INTERVENCE Nemoci pohybového systému (NPS) jsou druhou nejčastější příčinou dočasné pracovní neschopnosti (DPN)

Více

Plíšková L. Ústav klinické biochemie a diagnostiky LF a FN Hradec Králové

Plíšková L. Ústav klinické biochemie a diagnostiky LF a FN Hradec Králové PCR v diagnostice Lymeské boreliózy Plíšková L. Ústav klinické biochemie a diagnostiky LF a FN Hradec Králové obtížná Diagnostika lymeské boreliózy klinický obraz velmi rozmanitý anamnestické údaje (přisátí

Více

Prevence ischemické choroby srdeční od dětského věku

Prevence ischemické choroby srdeční od dětského věku XXVII. celostátní seminář Prevence ischemické choroby srdeční od dětského věku pořádá GALÉN-SYMPOSION s.r.o. pod odbornou záštitou Pracovní skupiny Pediatrické kardiologie ČKS a ve spolupráci s Českou

Více

ZÁKLADNÍ SCHÉMA PROGRAMU (aktualizace 29. března 2011 s výhradou dalších změn a úprav)

ZÁKLADNÍ SCHÉMA PROGRAMU (aktualizace 29. března 2011 s výhradou dalších změn a úprav) ZÁKLADNÍ SCHÉMA PROGRAMU (aktualizace 29. března 2011 s výhradou dalších změn a úprav) SEKCE LÉKAŘŮ Úterý 10. května 09.00 13.00 Příprava a instalace doprovodné výstavy 10.00 20.00 Registrace 13.00 20.00

Více

Vyšetření imunoglobulinů

Vyšetření imunoglobulinů Vyšetření imunoglobulinů Celkové mn. Ig elektroforéza bílkovin jako procentuální zastoupení gamafrakce, vyšetřením ke zjištění možného paraproteinu. velmi hrubé vyšetření, odhalení pouze výrazných změn

Více

Pokroky v urogynekologii

Pokroky v urogynekologii Urologické oddělení Nemocnice Kyjov pod záštitou Sekce urodynamiky, neurologie a urogynekologie České urologické společnosti ČLS J. E. Purkyně a České akademie urologie pořádá ve dnech 4. 6. - 5. 6. 2015

Více

Varicella v těhotenství. K.Roubalová Vidia s.r.o.

Varicella v těhotenství. K.Roubalová Vidia s.r.o. Varicella v těhotenství K.Roubalová Vidia s.r.o. Infekce VZV 90% v dětství (3-5 let), 10% v dospělosti (horší průběh) Většina primárních infekcí symptomatická - Varicella Vždy virémie Infekčnost: vysoká:

Více

Radionuklidová diagnostika u pacientů s horečnatým stavem

Radionuklidová diagnostika u pacientů s horečnatým stavem Radionuklidová diagnostika u pacientů s horečnatým stavem Materiál pro studenty medicíny MUDr. Otto Lang, PhD Doc. MUDr. Otakar Bělohlávek, CSc. KNM UK 3. LF a FNKV, Praha Horečka Nespecifická reakce organizmu

Více

Interpretace sérologických nálezů v diagnostice herpetických virů. K.Roubalová

Interpretace sérologických nálezů v diagnostice herpetických virů. K.Roubalová Interpretace sérologických nálezů v diagnostice herpetických virů K.Roubalová Specifické vlastnosti herpetických virů ovlivňují protilátkovou odpověď Latence a celoživotní nosičství Schopnost reaktivace,

Více

Program. 29.dubna 2010 13:00 17:00 pre-workshop

Program. 29.dubna 2010 13:00 17:00 pre-workshop ve spolupráci s ČHS a ČOS ČLS JEP pořádá 4. workshop CELL - projektu Oportunní infekce u imunokompromitovaných nemocných Empirická a preemptivní antimykotická léčba u nemocných s hematologickými malignitami

Více

,, Cesta ke zdraví mužů

,, Cesta ke zdraví mužů PREZENTACE VÝSLEDKŮ ŘEŠENÍ PILOTNÍHO PROJEKTU PREVENTIVNÍ PÉČE PRO MUŢE,, Cesta ke zdraví mužů prim. MUDr. Monika Koudová GHC GENETICS, s.r.o.- NZZ, Praha Projekt byl realizován ve dvou etapách: I. etapa

Více

technologie v podpoře e národnn registrů vybraných onemocnění

technologie v podpoře e národnn registrů vybraných onemocnění Informační a komunikační technologie v podpoře e národnn rodních registrů vybraných onemocnění P. Hanzlíček, V. Faltus, J. Zvárov rová EuroMISE centrum, Oddělen lení medicínsk nské informatiky, Ústav informatiky

Více

Koncepce oboru Dětská chirurgie

Koncepce oboru Dětská chirurgie Koncepce oboru Dětská chirurgie Deklarace dětské chirurgie podle světové federace společností pediatrických chirurgů (W.O.F.A.P.S.): Děti nejsou jen malí dospělí a mají interní i chirurgické problémy a

Více

Lymfoscintigrafie horních končetin u pacientek po mastektomii

Lymfoscintigrafie horních končetin u pacientek po mastektomii Lymfoscintigrafie horních končetin u pacientek po mastektomii Lang O, Balon H, Kuníková I, Křížová H, Wald M KNM UK 3. LF a FNKV, 1. Chirurgická klinika UK 2. LF a FN Motol, Praha 51. DNM, Seč Ústupky,

Více

Onemocnění z vibrací Raynaudův syndrom z vibrací

Onemocnění z vibrací Raynaudův syndrom z vibrací Onemocnění z vibrací Raynaudův syndrom z vibrací Kateřina Novosádová Ivana Brlková Klinika pracovního lékařství FN a LF UP Olomouc Definice Raynaudův syndrom z vibrací onemocnění drobných cév prstů rukou

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

XII. setkání jihočeských anesteziologů a sester České Budějovice 24. duben 2015 Program

XII. setkání jihočeských anesteziologů a sester České Budějovice 24. duben 2015 Program Anesteziologicko - resuscitační oddělení XII. setkání jihočeských anesteziologů a sester České Budějovice 24. duben 2015 Program ODBORNÝ PROGRAM LÉKAŘSKÁ SEKCE 24. 4. 2015 / 9.00 hod. 17. 00 hod. České

Více

ČESKÁ SPOLEČNOST KLINICKÉ BIOCHEMIE

ČESKÁ SPOLEČNOST KLINICKÉ BIOCHEMIE předseda: Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN U Nemocnice 2 128 08 Praha 2 tel: 224 962 841 fax: 224 962 848 e-mail: zimatom@cesnet.cz místopředseda,

Více

HIV (z klinického pohledu)

HIV (z klinického pohledu) HIV (z klinického pohledu) David Jilich HIV centrum, Nemocnice Na Bulovce, Praha 11.12. 2014 Vývoj situace ve světě Changes in incidance rate 2001 to 2009 zdroj: UNAIDS Zákadní charakteristika virová infekce

Více

Terapie hairy-cell leukémie

Terapie hairy-cell leukémie Terapie hairy-cell leukémie David Belada, II.interní klinika, OKH FN a LF v Hradci Králové Lymfomové fórum 2010 Grand Hotel Bellevue, Vysoké Tatry 12.-14.3.2010 Úvod Poprvé popsána v roce 1958 (Bouroncle

Více

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK Očkování! Nejvýznamnější možnost prevence infekčních chorob! Lepší infekční chorobě předcházet než ji léčit! Významný objev v medicíně,

Více

Proč právě datum 12. 5.?

Proč právě datum 12. 5.? Proč právě datum 12. 5.? Na počest narození britské reformátorky lékařské péče Florence Nightingaleové (1820-1910) osvícené, odvážné a neúnavné ženy, která byla ve druhé polovině svého života upoutána

Více

I. kongres Společnosti pro orgánové transplantace ČLS JEP

I. kongres Společnosti pro orgánové transplantace ČLS JEP I. kongres Společnosti pro orgánové transplantace ČLS JEP pod záštitou rektora Univerzity Karlovy v Praze 31. března 2. dubna 2016 Špindlerův Mlýn Hotel Harmony www.sotcls.cz Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Více

Genetický screening predispozice k celiakii

Genetický screening predispozice k celiakii VETERINÁRN RNÍ A FARMACEUTICKÁ UNIVERZITA BRNO Farmaceutická fakulta Ústav humánn nní farmakologie a toxikologie Genetický screening predispozice k celiakii RNDr. Ladislava Bartošov ová,ph.d. 1, PharmDr.

Více

Současné trendy v epidemiologii nádorů se zaměřením na Liberecký kraj

Současné trendy v epidemiologii nádorů se zaměřením na Liberecký kraj Institut biostatistiky a analýz, Lékařská a přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, Brno Současné trendy v epidemiologii nádorů se zaměřením na Mužík J. Epidemiologie nádorů v ČR Epidemiologická

Více

1. OZNÁMENÍ. Celostátní konferenci s mezinárodní účastí OBEZITOLOGIE a BARIATRIE 2012 1. - 3. 11. 2012 Hotel Step, Praha

1. OZNÁMENÍ. Celostátní konferenci s mezinárodní účastí OBEZITOLOGIE a BARIATRIE 2012 1. - 3. 11. 2012 Hotel Step, Praha Česká obezitologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s Traumatologicko-ortopedickou a Interní sekcí České asociace sester pořádá Celostátní konferenci s mezinárodní účastí OBEZITOLOGIE a BARIATRIE 2012

Více

SOUHRNNÝ PŘEHLED SUBJEKTIVNÍCH HODNOCENÍ

SOUHRNNÝ PŘEHLED SUBJEKTIVNÍCH HODNOCENÍ Studie Mladý ječmen STUDIE NA MLADÝ JEČMEN / r. 2002 Studii vypracoval MUDr. Miloslav Lacina ve spolupráci se společností Green Ways s.r.o.. Probíhala v roce 2002 v období podzim-zima - v období velké

Více

2. NÁRODNÍ KONGRES ČSTH ČLS JEP 2008. 20. 21. listopadu 2008. www.congressprague.cz/csth08

2. NÁRODNÍ KONGRES ČSTH ČLS JEP 2008. 20. 21. listopadu 2008. www.congressprague.cz/csth08 ČESKÁ SPOLEČNOST PRO TROMBÓZU A HEMOSTÁZU ČESKÉ LÉKAŘSKÉ SPOLEČNOSTI J. E. PURKYNĚ Č.1190 pořádá 2. NÁRODNÍ KONGRES ČSTH ČLS JEP 2008 Hlavní téma: Trombofilie a trombotické stavy, diagnostika, prevence

Více

WWW.DYNEX.CZ DEN LABORATORNÍ DIAGNOSTIKY

WWW.DYNEX.CZ DEN LABORATORNÍ DIAGNOSTIKY DEN LABORATORNÍ DIAGNOSTIKY LYMESKÉ BORRELIÓZY Brno, seminář f. Dynex 1.4.2009 Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě Centrum klinických laboratoří Hana Bílková Fránková á Oddělení parazitologie a lékařské

Více

Akutní leukémie a myelodysplastický syndrom. Hemato-onkologická klinika FN a LF UP Olomouc

Akutní leukémie a myelodysplastický syndrom. Hemato-onkologická klinika FN a LF UP Olomouc Akutní leukémie a myelodysplastický syndrom Hemato-onkologická klinika FN a LF UP Olomouc Akutní leukémie (AL) Představují heterogenní skupinu chorob charakterizovaných kumulací klonu nevyzrálých, nádorově

Více

Komplexní léčba dětí s DMO (CP) a jinými neurogenními postiženími v LÁZNÍCH TEPLICE

Komplexní léčba dětí s DMO (CP) a jinými neurogenními postiženími v LÁZNÍCH TEPLICE Komplexní léčba dětí s DMO (CP) a jinými neurogenními postiženími v LÁZNÍCH TEPLICE Smetana V., Smetana P. Klinika CLT Teplice Ortopedická klinika UK 2. LF FN v Motole Praha 5 Richard z Yorku, pozdější

Více

Obsah. Autoři. Předmluva. Introduction. Úvod. 1. Patogeneze a biologie metastatického procesu (Aleš Rejthar) 1.1. Typy nádorového růstu

Obsah. Autoři. Předmluva. Introduction. Úvod. 1. Patogeneze a biologie metastatického procesu (Aleš Rejthar) 1.1. Typy nádorového růstu Obsah Autoři Předmluva Introduction Úvod 1. Patogeneze a biologie metastatického procesu (Aleš Rejthar) 1.1. Typy nádorového růstu 1.2. Šíření maligních nádorů 1.3. Souhrn 1.4. Summary 2. Obecné klinické

Více

Vrozený zarděnkový syndrom - kazuistika. MUDr. Martina Marešová HS hl.m. Prahy

Vrozený zarděnkový syndrom - kazuistika. MUDr. Martina Marešová HS hl.m. Prahy Vrozený zarděnkový syndrom - kazuistika MUDr. Martina Marešová HS hl.m. Prahy Zarděnky - historie zarděnky byly poprvé popsány ve 2. pol. 18. stol. v roce 1866 nazvány rubella v roce 1941 australský oftalmolog

Více

s vlídnou tváří PSYCHIATRIE PRO PRAXI V. konference ambulantních psychiatrů Poprvé pod záštitou Psychiatrické společnosti ČLS JEP

s vlídnou tváří PSYCHIATRIE PRO PRAXI V. konference ambulantních psychiatrů Poprvé pod záštitou Psychiatrické společnosti ČLS JEP 23. 24. ŘÍJNA 2008 OLOMOUC s vlídnou tváří PSYCHIATRIE PRO PRAXI V. konference ambulantních psychiatrů Poprvé pod záštitou Psychiatrické společnosti ČLS JEP Vzdělávací akci pořádají: Psychiatrická klinika

Více