Karel Klatovský. Nakladatelství a vydavatelství R.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Karel Klatovský. Nakladatelství a vydavatelství R. www.computermedia.cz"

Transkript

1 Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R

2 Obsah Obsah Operační systém Windows 8/ Instalace Jak používat tuto knihu? Jaké jsou novinky v systému Windows 8? Jaká edice Windows 8 je pro mne nejvhodnější? Mám instalovat 32bitovou nebo 64bitovou verzi? Jaké jsou minimální systémové požadavky na instalaci Windows 8? Jak nainstalovat Windows 8 z USB disku? Jak při instalaci zobrazit příkazovou řádku? Lze mít na jednom počítači Windows 8 i starší verze Windows? Lze nainstalovat Windows 8 i bez instalačního klíče? Kde jsou všechny edice pro instalaci Windows 8? Lze provést upgrade z dřívější verze Windows? Jak snadno a rychle provést upgrade na Windows 8? Jaké jsou možnosti upgrade na Windows 8? Jak během instalace rozdělit pevný disk na oddíly?...23 Nabídka Start, Plocha a Průzkumník Co je nového na nabídce Start? Jak vyhledávat v nabídce Start? Jak změnit pořadí dlaždic? Jak změnit velikost dlaždic? Jak odstranit dlaždice? Jak seskupit dlaždice? Jak zobrazit všechny aplikace? Jak vypnout aktivní dlaždice? Jak si přiblížit/oddálit dlaždice? Jaké jsou další možnosti práce s dlaždicemi? Co je to panel Šém? Jaké jsou jednotlivé funkce panelu Šém? Jak zobrazit pracovní plochu? Jak z plochy opět zobrazit nabídku Start? Jak rychle přistupovat k systémovým nástrojům? Jak přesunout hlavní panel? Jak nastavit malé ikony na hlavním panelu? Jak na hlavním panelu zobrazit název dne? Jak v oznamovací oblasti zobrazit název měsíce? Jak aktualizovat přesný čas? Jak nastavit další časové pásmo? Jak skrýt systémové ikony v zobrazovací oblasti? Jak zobrazit v oznamovací oblasti pouze některé aplikace? Jak připnout aplikace na hlavní panel? Jak nastavit automatické skrývání hlavního panelu? Jak uzamknout hlavní panel? Jak zobrazit kontextové nabídky hlavního panelu v dřívějším stylu? Jak rychle ponechat aktivní pouze jedno okno? Jak vypnout funkci Shake? Jak rychle rozdělit dvě aplikace? Jak vypnout funkci Snap? Minimalizace a maximalizace oken Jak změnit motiv systému Windows 8?

3 4 48. Jak si stáhnout nové motivy pro Windows 8? Jak odinstalovat motiv systému? Jak nastavit pozadí pracovní plochy? Jak nastavit měnící se pozadí pracovní plochy? Jak si rychle zobrazit kalendář? Jak automaticky zarovnávat ikony na ploše? Jak zobrazit na ploše ikonu Počítač? Jak změnit ikonu Počítač? Jak skrýt na ploše ikonu Koš? Jak změnit ikonu Koše? Jak nastavit velikost Koše? Jak vypnout funkci Koše? Jak smazat soubor bez uložení do Koše? Jak seřadit ikony na ploše? Jak změnit velikost ikon na ploše? Jak zobrazit obraz i na dalších monitorech a projektoru? Jak upravit text ClearType? Jak na nic nezapomenout? Jak nastavit barvu rychlých poznámek? Jak přiblížit obraz? Jaké jsou novinky v aplikaci Průzkumník? Jak rychle otevřít Průzkumníka? Jak zjistit velikost souboru či složky? Jak rychle vytvořit novou složku? Jak v Průzkumníkovi o úroveň výš? Jak nastavit výchozí lokaci pro Průzkumníka? Jak seřadit soubory v Průzkumníku? Co jsou to knihovny? Jak vytvořit novou knihovnu? Jak zahrnout složku do knihovny? Jak přidat složku do oblíbených? Jak změnit ikonu složky? Jak změnit výchozí umístění pro složku Dokumenty? Jak vytvořit zástupce souboru nebo aplikace? Jak vytvořit zástupce beze jména? Jak přejmenovat soubor? Jak zobrazit skryté soubory? Jak zkopírovat soubor na flash disk? Jak zazipovat soubory? Jak rozzipovat soubory? Jak zobrazit soubory PDF? Jak vypnout či restartovat počítač? Jak vytvořit zástupce pro vypnutí a restart počítače? Jak zobrazit dokumenty vytvořené v Microsoft Office?...66 Aplikace ve Windows Jaké jsou typy aplikací ve Windows 8? Jak nainstalovat desktopové aplikace? Jak nainstalovat Windows Store aplikace? Jak vyhledávat ve Store? Jsou všechny mé aplikace a počítač kompatibilní s Windows 8? Jak spustit aplikaci v režimu kompatibility?...71

4 Obsah 98. Jak správně odinstalovat nepotřebnou desktop aplikaci? Jak správně odinstalovat nepotřebnou Windows Store aplikaci? Jak vytvořit klávesovou zkratku pro spuštění aplikace? Jak nastavit spouštění aplikace jedním kliknutím myši? Jak otevřít jeden program vícekrát? Jak nastavit výchozí aplikace? Jak zapnout spuštění aplikace po startu? Jak zakázat spuštění programu po startu? Jak naplánovat spuštění libovolné úlohy či aplikace? Jak zabránit spuštění nežádoucích aplikací? Přepínáme z jedné aplikace na druhou O něco hezčí přepínání aplikací Přepínání Windows Store aplikací Jak rychle zobrazit a spustit naposledy spuštěnou Windows Store aplikaci? Jak změnit ikonu zástupce aplikace? Jak odstranit šipku u ikony zástupce aplikace? Jak spustit aplikaci jako správce? Jak otevřít soubor v jiné aplikaci? Jak uzavřít nereagující aplikaci? Kde je Windows Movie Maker, Windows Mail apod.? Jak napsat ve Windows 8 dopis? Jak vložit speciální znak nebo symbol? Jak si ve Windows 8 něco nakreslit? Jak si zadarmo volat s přáteli? Jaké jsou pokročilé nástroje Kalkulačky? Jak používat aplikaci Pošta? Jak používat aplikaci Lidé? Jak používat aplikaci Kalendář? Jak používat Windows Store aplikaci Internet Explorer? Jak používat aplikaci Bing? Jak používat aplikaci Zprávy? Jak používat aplikaci Počasí? Jak používat aplikaci Mapy? Jak používat aplikaci Fotky? Jak používat aplikaci Cestování? Jak používat aplikaci Sport? Jak používat aplikaci Video? Jak používat aplikaci Hudba? Jak používat aplikaci Fotoaparát? Jak používat aplikaci Hry? Jak používat aplikaci Čtečka? Kde jsou Miny a Solitaire? Multimédia Jak převést hudební CD do formátu MP3/WMA? Jak z MP3/WMA souborů udělat audio CD? Jak zobrazit miniatury obrázků? Jak opravit vzhled fotografie? Jak vytvořit panoramatické fotky? Jak zobrazit fotografie jako prezentaci? Jak vytisknout pohodlně fotografie? Jak naskenovat obrázek?

5 Jak vytvořit snímek a výřez obrazovky? Jak nahrát video z videokamery? Jakou aplikací vytvořit efektní film? Uživatelské účty Co je nového v uživatelských účtech ve Windows 8? Jak změnit obrázek na zamykací obrazovce? Jak zapnout automatické přihlašování do Windows? Jak vytvořit uživatelský účet? Jak smazat uživatelský účet? Jak přejmenovat místní uživatelský účet? Jak změnit obrázek uživatelského účtu? Jak změnit heslo uživatele? Jak se ochránit proti zapomenutí hesla? Jak aktivovat účet uživatele Administrator Jak přejmenovat účet Administrator? Jak zapnout účet Guest? Jak přejmenovat účet Guest? Internet, sítě a sdílení Jak si vybrat výchozí prohlížeč? Jak změnit výchozí vyhledávač v Internet Exploreru? Jak nastavit domovskou stránku v Internet Exploreru? Jak si přidat web v Internet Exploreru do oblíbených? Jak zrychlit spouštění Internet Exploreru? Jak odstranit historii a uložená hesla v aplikaci Internet Explorer? Jak obnovit nastavení Internet Exploreru do výchozího stavu? Jak odinstalovat Internet Explorer? Jak získat a nainstalovat Windows Essentials? Kde je Outlook Express/Windows Mail? Jak se připojit k bezdrátové síti Wi-Fi? Jak se připojit k neviditelné síti? (SSID) Jak změnit vlastnost profilu Wi-Fi sítě? Jak zjistit MAC adresu bezdrátového adaptéru? Jak zjistit, zda je počítač připojen k síti Internet? Jak propojit počítače v síti? Jak vytvořit Domácí skupinu? Jak připojit počítač do domény? Jak nastavit IP adresu počítače? Jak zjistit IP adresu počítače? Jak sdílet soubory mezi počítači? Jak nastavit sdílení tiskárny? Jak přidat sdílenou tiskárnu? Jaké jsou možnosti sdílení připojení k Internetu? Jak připojit sdílenou složku jako síťovou jednotku? Jak připojit FTP jako síťovou jednotku? Jak ochránit počítač před viry a jinou havětí? Jak zapnout bránu firewall? Jak vypnout blokování automaticky otevíraných oken? Prohlížení Internetu beze stop Jak změnit velikost textu na webové stránce? Jak rychle otevřít webovou stránku?...145

6 Obsah 196. Jak zobrazit zdrojový kód webové stránky? Jak změnit kódování webové stránky? Jak si udělat z počítače bezdrátový router? Jak nastavit proxy server? Jak nastavit probuzení počítače přes síť? Co je to služba SkyDrive? Jak začít používat SkyDrive? Jak využívat webové prostředí služby SkyDrive? Jak využívat SkyDrive na mobilních zařízeních? Jak využívat desktopovou aplikaci SkyDrive? Jak využívat selektivní synchronizaci u SkyDrive? Jak využívat Windows Store aplikaci SkyDrive? Hardware Jak zjistit, jaký máte v počítači procesor? Jak zjistit aktuální vytížení procesoru? Jak zrychlit spouštění systému na vícejádrových procesorech? Jak podrobněji upravit schéma napájení? Jak získat podrobnou zprávu o napájení? Jak nastavit, co se stane při zavření víka notebooku? Jak nastavit, co se stane při stisknutí tlačítka pro zapnutí počítače? Jak změnit interval pro vypnutí displeje? Jak změnit interval pro přechod systému do režimu spánku? Jak aktivovat dotaz na heslo u spořiče obrazovky? Jak vypnout hibernaci? Co je ten velký soubor hiberfil.sys a jak jej smažu? Jak kalibrovat obraz? Jak rychle změnit rozlišení obrazovky? Jak pracovat s počítačem bez klávesnice? Jak přidat nové rozložení klávesnice? Jak se rychle přepínat mezi rozložením klávesnice? Jak deaktivovat klávesu CapsLock? Jak změnit ukazatele myši? Jak nastavit rychlost dvojkliku na myši? Jak změnit rychlost pohybu ukazatele myši? Jak rychle najít kurzor myši? Jak nastavit myš pro leváky? Jak zobrazovat stopu myši? Jak nainstalovat novou tiskárnu? Jak nastavit výchozí vlastnosti tiskárny? Jak nastavit jinou výchozí tiskárnu doma a v práci? Jak nastavit výchozí zařízení pro přehrávání zvuku? Jak nastavit, kolik máte k počítači připojeno reproduktorů? Jak otestovat reproduktory? Jak nastavit výchozí zařízení pro záznam zvuku? Jak nahrát zvuk z mikrofonu? Jak ztlumit hlasitost pouze některé aplikace? Jak nastavit výchozí akci po vložení CD nebo DVD do počítače? Jak vypálit soubory na CD/DVD? Jak získat podrobnější informace o připojeném zařízení? Jak zakázat vybrané hardwarové zařízení?

7 8 Diskové jednotky Jak zjistit, jak velký máte v počítači pevný disk? Jak změnit písmeno diskové jednotky počítače? Jak přejmenovat diskový oddíl? Jak vyčistit pevný disk? Jak zkontrolovat a opravit chyby na pevném disku? Jak optimalizovat pevný disk? Jak naplánovat optimalizaci? Jak optimalizovat pevné disky typu SSD? Jak zobrazit neaktivní diskové jednotky Jak a jakou nastavit velikost virtuální paměti? Jak vypálit ISO obraz ve Windows 8? Jak připojit ISO obraz jako pevný disk počítače? Jak šifrovat data? Jaké jsou požadavky na funkci BitLocker? Výkon počítače Jak zjistit, jak výkonný je můj počítač? Jak zjistit, jaká je nejslabší část mého počítače? Jak vygenerovat sestavu o výkonu systému? Jak znovu spustit vyhodnocení výkonnosti počítače? Zálohování a obnovení Jaké jsou novinky v zálohování ve Windows 8? Jak správně zálohovat ve Windows 8? Jak využít funkci Historie souborů? Jak obnovit data? Jak obnovit celý počítač? K čemu slouží částečné obnovení? K čemu slouží kompletní obnovení? Jak obnovit počítač, když nechce nastartovat? Jak reinstalovat systém Windows 8 bez ztráty uživatelských dat? Jak obnovit stav počítače do dřívějšího stavu? Jak vytvořit bod obnovení? Jak vypnout funkci obnovení systému? Systém Jak spustit editor registru systému? Jak vypnout zobrazení naposledy otevřeného klíče v editoru registru? Jak zobrazit nápovědu systému Windows? Jak zobrazit všechna nastavení Windows 8 v jednom okně? Jak zobrazit systémové informace? Jak zjistit, které systémové soubory nejsou digitálně podepsány? Jak zjistit stav systémových souborů? Jak zjistit přesnou verzi systému? Jak zjistit, zda mám 32bitovou nebo 64bitovou verzi systému? Jak změnit registrovaného vlastníka systému? Jak zobrazit protokoly systému? Jak zobrazit podrobnosti o ovladači zařízení? Jak nastavit spouštění počítače z CD/DVD/USB? Jaké má výhody mít více nainstalovaných systémů? Jaká jsou doporučení při instalaci více systémů? Jak nastavit výchozí operační systém?...204

8 Obsah 291. Jak přejmenovat počítač? Jak nastavit popis počítače? Jak aktivovat systém Windows 8? Jak prodloužit dobu bez aktivace Windows 8? Jak nainstalovat nové ovladače z Windows Update? Jak aktualizovat ovladač zařízení? Jak vrátit zpět původní ovladač? Jak nainstalovat IIS do Windows 8? Jak zobrazit spuštěné služby systému Windows? Jak změnit nastavení spuštění služeb? Již žádná vyskakovací bezpečnostní okna Jak vypnout upozornění z Centra akcí? Jak zobrazit zprávu po spuštění počítače? Jak spustit Správce úloh? Jak vyřešit zamrzlou Plochu? Jak nastavit vyhledávání aktualizací i pro další aplikace? Jak zobrazit nainstalované aktualizace? Jak odinstalovat aktualizaci? Táhni a pusť i na příkazovou řádku Jak zapnout vzdálenou plochu? Jak vymazat poslední adresu z klienta vzdálené plochy? Bezproblémové řešení problémů Jak řešit problémy na dálku Jak si nechat vzdáleně pomoci s problémem? Jak vytvořit virtuální počítač? Jak nainstalovat jinou jazykovou verzi? Jak změnit jazykové prostředí systému? Jak nainstalovat nový typ písma? Jak zabránit při pohybu myši zapnutí počítače? Jak optimalizovat Windows 8 pro netbooky? Jak synchronizovat Windows 8 s chytrým telefonem? Jak prohledat celý počítač? Jak omezit své ratolesti ve využívání počítače? Když Windows nestartují Jak zrychlit systém pomocí flashdisku? Jak rychle uzamknout počítač? Jak vytvořit zástupce pro zamknutí počítače? Jak zrychlit vypínání systému? Jak přenést data a nastavení z jednoho PC do druhého? Jak otestovat operační paměť? Jak spravovat Windows Server z Windows 8? Jaké jsou možnosti práce s více monitory? Jak vyřešit problémy s výkonem počítače?

9 Operační systém Windows 8 / Instalace Operační systém Windows 8/ Instalace 1. Jak používat tuto knihu? Tipy v této knize jsou rozděleny do kapitol dle oblasti svých využití. Zároveň je každý tip psán s mírou co největší samostatnosti, takže není nutné (až na několik výjimek) číst tip předchozí. Výhodou je, že si můžete např. dle obsahu nalistovat tip, který vás zajímá, a podle popsaného návodu jej hned provést. Proto se taky u některých tipů vyskytují doplňující informace opakovaně (např. o balíčku Windows Essentials), je to tedy z toho důvodu, abyste měli po přečtení tipu komplexní informace. Zejména v oblasti systémových tipů a pracovního prostředí bude nutné často pracovat s Ovládacími panely. Ve výchozím stavu jsou Ovládací panely zobrazeny dle kategorií. Pro větší názornost, přehlednost a jednodušší postup jsou tipy využívající Ovládací panely popsány při zobrazení ikon panelů, nikoliv kategorií. To provedete tak, že v Ovládacích panelech klepnete v pravém horním rohu na položku Zobrazit podle a vyberete možnost Velké ikony nebo Malé ikony. Případně si můžete požadované nastavení nalézt rychle přes vyhledávání v nové nabídce Start. V případě, že bude v knize zmiňováno umístění Nastavení počítače, jedná se o nové rozhraní pro správu některých nastavení. Do tohoto rozhraní se dostanete pomocí klávesové zkratky +I. V dolní části zobrazeného panelu se pak nachází položka Změnit nastavení počítače. V celé knize jsou uvedeny desítky tipů, které vyžadují spuštění určité aplikace. Vždy jsou u těchto tipů popisovány plné cesty ke spuštění. Abyste ale nemuseli popisované nástroje hledat v nabídce Start, je možné rovnou v ní začít psát název nástroje či aplikace. Zadaný text se bude ihned vypisovat v pravém horním poli pro vyhledávání, a pokud systém aplikaci či nástroj s takovým názvem nalezne, ihned je zobrazí a vy je máte možnost rovnou spustit. Tento postup tak výrazným způsobem šetří váš čas. Na závěr jedno důležité upozornění: Veškeré uvedené tipy a triky provádíte na vlastní zodpovědnost a nebezpečí. Operační systém Windows 8 Instalace 11

10 Operační systém Windows 8 / Instalace 8. Lze mít na jednom počítači Windows 8 i starší verze Windows? Ano, to možné je. Případ, kdy na daném počítači máte nainstalovány dva operační systémy, se nazývá dual boot. Po spuštění počítače se vás počítač zeptá, jaký systém chcete spustit. Často tak uživatelé činí z důvodu kompatibility aplikací nebo testování, přičemž na jednom PC mají např. Windows XP a Windows 8. Upozornění: V případě, že i vy chcete toto řešení využívat, je nutné mít vždy na paměti, že jako první máte instalovat starší operační systém a teprve poté ten novější (např. nainstalovat Windows XP a teprve pak Windows 8). Taktéž je nutné instalovat druhý operační systém minimálně na jiný oddíl, ještě lépe pak přímo na jiný pevný disk. Volba nainstalovaného operačního systému při spouštění počítače 9. Lze nainstalovat Windows 8 i bez instalačního klíče? Nutnost zadání klíče se může lišit dle typu média (pro koncové uživatele, multilicenční) i způsobu prováděné instalace, proto je vhodné mít pro jistotu klíč při instalaci raději u sebe. Operační systém Windows 8 Instalace 19

11 Nabídka Start, Plocha a Průzkumník 15. Co je nového na nabídce Start? Ačkoliv je to asi nepravděpodobné, je možné, že někteří z vás sedí u počítače s operačním systémem Windows (a nejen 8) zcela poprvé, a tak je na místě mít alespoň základní informace o práci v systému. Po instalaci a počáteční konfiguraci systému Windows 8 se vám zobrazí na monitoru nová nabídka Start, která je přes celou plochu a ve formě aktivních dlaždic. Aktivní jsou proto, že se jejich obsah průběžně mění v závislosti na obsahu. Klepnutím na jednotlivé dlaždice můžete spustit danou aplikaci a pracovat v ní. Nabídka Start ve Windows 8 24 Jednou z nejdůležitějších dlaždic je pak Plocha, která se nachází v levém dolním rohu a zobrazí klasickou pracovní plochu tak, jak bylo zvykem v předchozích verzích systému Windows.

12 Nabídka Start, Plocha a Průzkumník Přepínání mezi nabídkou Start a pracovní plochou je možné třemi způsoby. Tím prvním je stisknutí klávesy Windows, která se na klávesnici nachází nejčastěji mezi klávesami levý Ctrl a levý Alt. Druhou možností a novinkou, o které bude ještě napsáno, je pak tzv. panel Šém, ten vyvoláte přesunem kurzoru myši na pravý dolní nebo horní roh obrazovky. U pravého okraje se objeví pět ikonek, z nichž ta prostřední, s logem systému Windows, vás přepne do nabídky Start. Třetím způsobem je pak klepnutí do úplně levého dolního rohu pracovní plochy. 16. Jak vyhledávat v nabídce Start? Ač se na první pohled může zdát nová nabídka Start nepřehledná, rychlé nalezení požadované aplikace, dokumentu nebo nastavení je více než snadné. Jednoduše začněte psát název požadované položky, např. Word, tabulka nebo Tiskárny, a v nabídce Start se začnou dle postupně zadávaných znaků filtrovat zobrazené výsledky. Automaticky se vyhledává zadané slovo mezi aplikacemi, pokud chcete hledat mezi nastaveními počítače či soubory, je nutné klepnout po zadání výrazu na příslušné položky v pravé horní části nabídky Start. Nabídku Start je možné vyvolat klávesou Windows, která se nachází nejčastěji mezi klávesami levý Ctrl a levý Alt. Případně je také možné rovnou využít následující klávesové zkratky: +Q vyhledávání mezi aplikacemi, +W vyhledávání v nastavení, +F vyhledávání mezi soubory. Nabídka Start, Plocha a Průzkumník 25

13 Nabídka Start, Plocha a Průzkumník 28. Jak z plochy opět zobrazit nabídku Start? Zřejmě nejrychlejší způsob, jak zobrazit z plochy nabídku Start, je přes klávesu Windows, která se nachází mezi klávesami levý Ctrl a levý Alt. Ačkoliv již tlačítko Start v levém dolním rohu plochy chybí, pokud do tohoto rohu přesunete kurzor myši, zobrazí se náhled nabídky Start a po klepnutí levým tlačítkem myši se tato nabídka i otevře. Tj. i pomocí myši je otevření nabídky Start poměrně snadné rychlý přesun kurzoru do levého dolního okraje a kliknutí levým tlačítkem. A pokud jste v nabídce Start, tak na plochu se zpět můžete dostat naprosto identickým způsobem. 29. Jak rychle přistupovat k systémovým nástrojům? V předchozích verzích systému Windows byli uživatelé zvyklí, že v nabídce Start byla položka Počítač a po klepnutí pravým tlačítkem myši příkaz Spravovat, který umožňoval přístup k nástroji Správa počítače. Také se v nabídce Start nacházel přístup k Ovládacím panelům a dalším nástrojům pro pokročilejší správu počítače. Jak ale postupovat, když ve Windows 8 žádné tlačítko Start není? Pochopitelně rychlý přístup k těmto (a nově) i dalším nástrojům je možný i ve Windows 8, a to téměř stejným způsobem jako v předchozím tipu. Jediný rozdíl je v použití pravého (namísto levého) tlačítka myši. Pokud tedy najedete myší do úplně levého dolního rohu a stisknete pravé tlačítko myši, zobrazí se nabídka nejpoužívanějších nástrojů pro správu počítače. Stejnou nabídku vyvolá i klávesová zkratka +X. 33 Nabídka Start, Plocha a Průzkumník

14 Aplikace ve Windows 8 Aplikace ve Windows Jaké jsou typy aplikací ve Windows 8? Ve Windows 8 se můžete setkat s dvěma základními typy aplikací, které lze v tomto systému využívat. Jedny jsou ty klasické, které znáte z předchozích verzí systému Windows a které se ve Windows 8 označují nejčastěji jako desktopové. Druhým typem jsou tzv. Windows Store aplikace (do počítače je nelze nahrát jinak než přes Windows Store). Jejich základní charakteristikou je, že se jedná o full-screen (celoobrazovkové) aplikace, tj. jsou zobrazeny přes celý monitor a jejich velikost nelze změnit. Druhým identifikačním prvkem je pak zjednodušená grafika (dříve nazývaná Metro styl) uzpůsobená pro dotykové ovládání. Některé Windows Store aplikace jsou již součástí instalace systému Windows, další lze stáhnout přes Store. Není výjimkou, že mnoho aplikací je dostupných jak v klasické desktopové, tak Windows Store verzi (např. Skype). Aplikace ve Windows Jak nainstalovat desktopové aplikace? Instalace klasických desktopových aplikací probíhá stejně jako v předchozích verzích systému Windows. Nejčastěji se jedná o tyto dva způsoby: 1. Aplikace je dodávána na CD/DVD, po jeho vložení se spustí instalační průvodce a dále se řídíte podle pokynů tohoto průvodce. 2. Instalační soubor jste si stáhli z Internetu (dostali od někoho na USB flash disku apod.). Pak stačí jen poklepat na tento soubor a opět se řídit pokyny průvodce. Nejčastěji se jedná o výběr umístění, kam chcete aplikaci nainstalovat, či upřesňující volby, jaké všechny součásti dané aplikace se mají instalovat apod. 67

15 94. Jak nainstalovat Windows Store aplikace? Zcela zásadní novinka v systému Windows 8 a vlastně i revoluční věc v celé historii operačních systémů Windows je tzv. Store. Co to tedy je a k čemu slouží? Ve všech předchozích verzích Windows bylo vždy nutné, pokud uživatel chtěl mít nějakou další aplikaci, sehnat si instalační soubor dané aplikace, a to od přátel, z nějakého CD či v poslední době nejčastěji stáhnout z webu. Řekněte ale nějakému méně zkušenému uživateli, že si má stáhnout a nainstalovat např. Skype, WinRAR a další aplikace. Většinou to probíhá tak, že uživatel musel na stránky výrobce, zde najít odkaz ke stažení (na anglických stránkách navíc hledat název Download), soubor stáhnout, spustit a projít celým instalačním procesem. V případě, že chtěl aktualizovat verzi aplikace, často musel tento proces absolvovat znovu. A protože konkurenční systémy (Linux, ios a další) již nějaký čas takové katalogy aplikací mají, bylo jen otázkou času, kdy se něco podobného objeví i v systému Windows. Po spuštění aplikace Store se zobrazí nabídky aplikací rozdělené do kategorií (Novinky, Hry, Zábava, Sport apod.) a každá taková kategorie je ještě rozdělena na další podkategorie (Nejoblíbenější zdarma, Novinky). Stačí tedy klepnout na hlavní kategorii nebo jednu z podkategorií a okamžitě se vám zobrazí aplikace, které vývojáři umístili do Store a do této příslušné kategorie. Většinou se vám zobrazí velký seznam aplikací, ale můžete se orientovat podle hodnocení a ceny. Po klepnutí na dlaždici aplikace se zobrazí její podrobné informace a možnost instalace, nákupu nebo vyzkoušení. Zároveň vidíte i náhledy obrazovek, takže víte, jak aplikace vypadá. Po klepnutí na tlačítko Instalovat začne instalace a poté dlaždici aplikace naleznete v nabídce Start. 68 Pohled na seznam bezplatných aplikací ve Store

16 109. O něco hezčí přepínání aplikací Mezi aplikacemi se lze také přepínat pomocí klávesové zkratky Alt+Tab. Windows 8 zobrazí přehledné okno se všemi otevřenými aplikacemi včetně náhledů. Opakovaným stiskem klávesy Tab (za stálého držení klávesy Alt) se lze mezi aplikacemi přepínat, po uvolnění kláves zůstane vybraná aplikace aktivní. Přepínání mezi běžícími aplikacemi pomocí klávesové kombinace Alt+Tab 110. Přepínání Windows Store aplikací Pokud se potřebujete přepínat mezi spuštěnými Windows Store aplikacemi, je k tomu možné využít klávesovou zkratku +Tab. Po jejím stisku se pak v levé části obrazovky zobrazí (pokud jsou) spuštěné Windows Store aplikace, mezi nimiž se můžete přepínat stejným způsobem jako v minulém tipu Jak rychle zobrazit a spustit naposledy spuštěnou Windows Store aplikaci? Pokud potřebujete rychle zjistit, jaká byla naposledy spuštěná Windows Store aplikace, stačí najet kurzorem myši do levého horního okraje obrazovky. Po chvilce se zobrazí náhled této aplikace, a pokud v tomto místě klepnete levým tlačítkem myši, aplikaci otevřete. 80

17 Multimédia Multimédia 140. Jak převést hudební CD do formátu MP3/WMA? Doba klasických audio CD je už pryč a v dnešní době vládnou hudebnímu trhu digitální hudební formáty, nejčastěji se jedná pochopitelně o MP3. A pokud si chcete z hudebního CD takové MP3 soubory vytvořit, stačí vám k tomu pouhý Windows Media Player. MP3 formát má výhodu zejména ve velikosti souboru při zachování přijatelné kvality zvuku, kdy rozdíl od originálu je téměř neslyšitelný (závisí pochopitelně na velikosti komprese). Kopírování disku je možné provést rovnou po vložení audio CD do mechaniky. Pokud si zvolíte (v zobrazené nabídce co chcete s vloženým CD provést) ihned přehrávání hudby ve Windows Media Playeru, v kompaktním zobrazení je v horní pravé části tlačítko pro spuštění kopírování. Vytvoření MP3 tak už nemůže být snazší. Vše ostatní se totiž děje automaticky. Většinou ale uživatelé chtějí mít alespoň základní možnost přehledu a ovlivnění toho, co dělají, a proto je nutné si otevřít plné zobrazení (klepnutím na tlačítko Přepnout do knihovny, které se nachází hned vpravo od tlačítka pro zkopírování). Máte-li v mechanice vloženo hudební CD, Windows Media Player je při přehrávání přepnut (případně tuto volbu proveďte sami) v levém navigačním menu na toto hudební CD. Možná jste překvapeni, že se automaticky po chvíli zobrazil název interpretů, a to i spolupracujících, nebo je zobrazen náhled obrázku alba. To je možné díky propojení Windows Media Playeru s Internetem a možnosti automatického stahování informací o albech. Pokud vám z nějakého důvodu toto chování vadí, je možné jej vypnout. Multimédia 105

18 Internet, sítě a sdílení Internet, sítě a sdílení 164. Jak si vybrat výchozí prohlížeč? Společnost Microsoft byla kvůli právní problematice přinucena nabízet uživateli instalaci i jiných internetových prohlížečů, aby zůstalo zachováno pravidlo volné soutěže. Proto se po jisté aktualizaci můžete na pracovní ploše počítače setkat s ikonou Výběr prohlížeče. Po spuštění se vám zobrazí okno s nabídkou několika internetových prohlížečů. Je tedy pouze na vás, kterému z nich dáte šanci. Kromě Internet Exploreru jsou ještě populární prohlížeče Google Chrome či Mozilla Firefox. Vzhledem k tomu, že je ale po čisté instalaci systému k dispozici rovnou Internet Explorer, budou následující tipy a triky právě pro něj. A abych to upřesnil vzhledem k novinkám systému Windows 8 dostatečně, bude se jednat o tipy a triky pro desktopovou verzi Internet Exploreru 10. Internet, sítě a sdílení 165. Jak změnit výchozí vyhledávač v Internet Exploreru? V aplikaci Internet Explorer můžete rovnou do adresního řádku namísto internetové adresy zadat výraz, který hledáte na Internetu. Nemusíte tak nejdříve otevírat libovolný vyhledávací portál a teprve v něm informaci hledat, ale stačí zadat vyhledávaný výraz přímo do tohoto pole. Při standardní konfiguraci je jako výchozí vyhledávač v aplikaci Internet Explorer nastaven Bing, což je vyhledávač od společnosti Microsoft, je tedy pochopitelná jeho výchozí pozice. Pokud jste však zvyklí na jiný (např. Seznam apod.), je možné jej změnit. Stačí, když klepnete v horní pravé části prohlížeče na ikonu ozubeného kola a z nabídky vyberete příkaz Spravovat doplňky. Zobrazí se vám okno, v jehož levé části vyberte položku Poskytovatelé vyhledávání, kde je v danou chvíli pouze Bing. Stačí, když ale klepnete v dolní části na odkaz Vyhledat další poskytovatele hledání, a zobrazí se webová stránka s dalšími možnými 123

19 Internet, sítě a sdílení 173. Kde je Outlook Express/Windows Mail? I tato aplikace se od operačního systému oddělila a stala se součástí balíčku Windows Essentials, ve které naleznete i aplikaci pro ovou komunikaci s názvem Windows Mail. Případně můžete přímo ve Windows 8 využít aplikaci Pošta Jak se připojit k bezdrátové síti Wi-Fi? Internet, sítě a sdílení Pokud máte na svém počítači nebo notebooku zapnutý Wi-Fi adaptér, v případě, že systém nalezne v okolí bezdrátovou síť, informuje vás o její existenci. Kliknutím na toto upozornění se zobrazí okno všech dostupných bezdrátových sítí. Vyberte si tu, ke které se chcete připojit, a klikněte na ni. V případě, že je síť zabezpečena heslem, budete vyzváni k zadání hesla. Po úspěšném zadání hesla byste měli být k síti připojeni. Pokud by se okno o existenci nové sítě nezobrazilo, máte dvě možnosti. První z nich je klepnout na ikonu bezdrátového připojení v oznamovací oblasti hlavního panelu. Po klepnutí na ni se zobrazí seznam dostupných Wi-Fi sítí, ke kterým je možné se připojit. Druhou možností pak je otevřít v Ovládacích panelech položku Centrum síťových připojení a sdílení, v levé části kliknout na možnost Změnit nastavení adaptéru a na bezdrátovém adaptéru kliknout pravým tlačítkem a vybrat příkaz Připojit/Odpojit. Upozornění: V dnešní době je naprostou nutností zabezpečit si svou vlastní bezdrátovou síť silným heslem. Naopak, pokud máte v dosahu síť, která není zabezpečena, a nevíte, o jakou síť se jedná, z bezpečnostních důvodů se k ní raději nepřipojujte. 129

20 193. Prohlížení Internetu beze stop Součástí instalace systému Windows 8 je i internetový prohlížeč Internet Explorer v desáté verzi. Jednou z jeho funkcí je i režim InPrivate, který nezanechá po vašem surfování žádné stopy. Během prohlížení Internetu se ukládají různé informace typu dočasných souborů, obrázků uložených do cache paměti, cookies apod. Toto se ale nemusí každému líbit, obzvláště pokud surfuje na Internetu na cizím nebo veřejném počítači. Díky této funkci se žádná taková informace neukládá a vaše prohlížení Internetu zůstane zcela beze stop. Abyste tuto funkci aktivovali, stačí si spustit Internet Explorer a v horní liště klepnout na ikonu ozubeného kola (Nástroje, Alt+X) Zabezpečení Procházení se službou InPrivate. Případně také můžete využít klávesovou zkratku Ctrl+Shift+P. Otevře se nové okno a práce na Internetu v tomto okně bude zcela beze stop. Po aktivaci služby InPrivate se v prohlížeči objeví oznamovací zpráva. Uživatel od tohoto okamžiku surfuje Internetem beze stop... To, že je služba aktivní, naznačuje i indikátor před řádkem URL adresy Jak změnit velikost textu na webové stránce? Velikost textu lze v internetovém prohlížeči změnit rychle pomocí stisku klávesy Ctrl+posuvu kolečka na myši nebo Ctrl a kláves + nebo

250 tipů a triků pro iphone, ipad a ipod

250 tipů a triků pro iphone, ipad a ipod 250 tipů a triků pro iphone, ipad a ipod Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz tipů a triků pro iphone, ipad a ipod 4 Obsah Obecné...10 1. Co je iphone, ipad a ipod?...10

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

333 tipů a triků pro INTERNET

333 tipů a triků pro INTERNET 333 tipů a triků pro INTERNET Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Připojení k Internetu...12 1. Jaké jsou možnosti připojení k Internetu?...12 2. Co je to

Více

Vzděláváním k úspěšnému zemědělskému a potravinářskému podniku. Výpočetní technika ve vztahu k základní a pokročilé IT komunikaci

Vzděláváním k úspěšnému zemědělskému a potravinářskému podniku. Výpočetní technika ve vztahu k základní a pokročilé IT komunikaci Vzdělávací materiály k projekt: 13/018/1310b/120/000171 Vzděláváním k úspěšnému zemědělskému a potravinářskému podniku kurz: Výpočetní technika ve vztahu k základní a pokročilé IT komunikaci TENTO PROJEKT

Více

Autor: Karel Klatovský

Autor: Karel Klatovský Autor: Karel Klatovský Tato příručka byla vytvořena v rámci programu Partneři ve vzdělávání společnosti Microsoft. 2 Obsah Úvod... 4 Datová úložiště... 4 Diskety... 4 CD/DVD/BluRay... 4 USB flash disky...

Více

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v operačním systému Windows 7 Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Operační systém MS Windows 7... 3 2. Základní pojmy OS... 4 3. Popis

Více

Autor: Karel Klatovský

Autor: Karel Klatovský Autor: Karel Klatovský Tato příručka byla vytvořena v rámci programu Partneři ve vzdělávání společnosti Microsoft. 2 Obsah 1. Úvod... 4 1.1. Systémové požadavky... 4 1.2. Instalace... 5 1.3. Windows LiveID...

Více

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC. Studijní opora

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC. Studijní opora Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC Studijní opora Název projektu: Zkvalitňujeme cestu k poznání Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.02/01.0143 POUŽÍVÁNÍ

Více

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013 333 tipů a triků pro Microsoft Office Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Obecné...10 1. Jaké jsou novinky v Microsoft Office?...10 2. Jaké existují edice

Více

SUSE Linux Enterprise Desktop

SUSE Linux Enterprise Desktop SUSE Linux Enterprise Desktop 10 SP2 10. dubna 2008 Uživatelská příručka KDE www.novell.com Uživatelská příručka KDE Veškerý obsah je chráněn autorskými právy Novell, Inc Právní upozornění Tato příručka

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Obsah : GRAFICKÉ UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ WINDOWS... 2 1. Význam využití Windows... 2 2. Verze Windows není Windows jako Windosws... 3 3. Technické požadavky na provozování

Více

nejlepších tipů pro SPECIÁL desítky dalších stran + užitečných návodů 132 stran Počítač i elektrospotřebiče CHRAŇTE SI ZDRAVÍ

nejlepších tipů pro SPECIÁL desítky dalších stran + užitečných návodů 132 stran Počítač i elektrospotřebiče CHRAŇTE SI ZDRAVÍ podzim-zima 2012 SPECIÁL 132 stran CHRAŇTE SI ZDRAVÍ při práci na počítači 199 WINDOWS Ovládejte počítač na dálku Údržba a zabezpečení PC Vylepšená kalkulačka Soubory v knihovnách Sdílení a zálohování

Více

Poznejte svůj notebook

Poznejte svůj notebook Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Poznejte svůj notebook Učební text pro předmět U086 Ing. Hana Hurtíková Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Hana

Více

Úvodem 27. Instalace systému 29

Úvodem 27. Instalace systému 29 Úvodem 27 Instalace systému 29 1. Kterou verzi systému zvolit 29 2. Jaké jsou požadavky na Vista Home Basic 29 3. Jaké jsou požadavky na Vista Home Premium 30 4. Jaké jsou požadavky pro Windows Vista Business,

Více

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2 EURÓPSKA ÚNIA EURÓPSKY FOND REGIONÁLNEHO ROZVOJA SPOLOČNE BEZ HRANÍC Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL informatika pro veřejnou správu 2 Realizováno v rámci projektu Akademie přeshraničního vzdělávání

Více

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Autoři: Jiří Chytil, Karel Klatovský Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Tato

Více

Používání počítače a správa souborů

Používání počítače a správa souborů Používání počítače a správa souborů Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Obsah Začáníme... 3 Zapnutí počítače... 3 Vypnutí počítače... 4 Restart

Více

Obsah. Obsah. Úvod...9. 1. Začínáme...13. 2. Bez hlavního panelu to nejde...37. 3. Ovládání programů...51

Obsah. Obsah. Úvod...9. 1. Začínáme...13. 2. Bez hlavního panelu to nejde...37. 3. Ovládání programů...51 WINDOWS 7 PRŮVODCE ZAČÍNAJÍCÍHO UŽIVATELE 5 Obsah Úvod...9 1. Začínáme...13 1.1 Zvládne váš počítač Windows 7?...14 1.2 Spouštění systému...16 1.3 Popis systému...17 1.4 Ikony...18 1.5 Jak se orientovat

Více

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 1 2 Obsah 1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 3. LEKCE: Nakupujeme bezpečně na Internetu 4. LEKCE:

Více

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Word 2010

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Word 2010 Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Word 2010 Autoři: Jiří Chytil, Karel Klatovský Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office Word 2010 Tato publikace

Více

Windows7. Office 2010. Business Productivity Online Suite. Kompletní průvodce nového řešení od Microsoftu SPECIÁL

Windows7. Office 2010. Business Productivity Online Suite. Kompletní průvodce nového řešení od Microsoftu SPECIÁL SPECIÁL nové prostředí vyšší efektivita větší výkon lepší ergonomie Windows7 Kompletní průvodce nového řešení od Microsoftu CZ Office 2010 Word Excel PowerPoint Outlook OneNote Business Productivity Online

Více

Obrázky, zvuk a video v počítači

Obrázky, zvuk a video v počítači OBRÁZKY, ZVUK A VIDEO V POČÍTAČI KAPITOLA 6 Obrázky, zvuk a video v počítači FOTOGRAFIE V POČÍTAČI PŘEHRÁVÁNÍ HUDBY KOPÍROVÁNÍ HUDBY DO POČÍTAČE SYNCHRONIZACE HUDBY S PŘENOSNÝM PŘEHRÁVAČEM ZÁZNAM ZVUKU

Více

Základy práce v Linuxu

Základy práce v Linuxu Základy práce v Linuxu Již v předchozí kapitole jsme naznačili, že pracovní prostředí není v Mandriva Linuxu jen jedno, ale je jich k dispozici více. Liší se vzhledem, ovládáním, náročností na zdroje počítače

Více

Microsoft PowerPoint 2013

Microsoft PowerPoint 2013 Microsoft PowerPoint 2013 nejen pro školy Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Vysvětlivky k prvkům použitým v knize:... 6 POJMY A PRVKY POUŽITÉ V TEXTU...

Více

Oficiální uživatelská příručka

Oficiální uživatelská příručka Oficiální uživatelská příručka Linux Mint Hlavní vydání Stránka 1 z 41 Obsah PŘEDSTAVENÍ DISTRIBUCE LINUXU MINT... 3 HISTORIE...3 ÚČEL...3 ČÍSLOVÁNÍ VERZÍ, JEJICH KÓDOVÁ OZNAČENÍ...4 EDICE...5 KDE HLEDAT

Více

Oficiální uživatelská příručka

Oficiální uživatelská příručka Oficiální uživatelská příručka Linux Mint 9 Isadora Hlavní vydání Stránka 1 z 49 Obsah PŘEDSTAVENÍ DISTRIBUCE LINUXU MINT... 3 HISTORIE...3 ÚČEL...3 ČÍSLOVÁNÍ VERZÍ, JEJICH KÓDOVÁ OZNAČENÍ...4 EDICE...5

Více

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele Kolektiv autorů Příručka byla vypracována ve spolupráci s Jednotou školských informatiků. Název: Autor: Vydavatel: Vydání: Kam

Více

Úvodní obrazovka ve Windows 8 (schéma rozložení ovládacích prvků) Můžete hledat v aplikacích, nastaveních a souborech ve vašem zařízení.

Úvodní obrazovka ve Windows 8 (schéma rozložení ovládacích prvků) Můžete hledat v aplikacích, nastaveních a souborech ve vašem zařízení. Seznamte se s ovládáním Windows 8 Windows 8 je atraktivní, rychlý a plynulý. Úvodní obrazovka s aktivními dlaždicemi a novými Windows 8 aplikacemi nabízí nové možnosti ovládání pomocí dotyku, klávesnice

Více

S počítačem nejen k maturitě

S počítačem nejen k maturitě S počítačem nejen k maturitě 2. díl Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Tematické rozdělení dílů knihy S počítačem nejen k maturitě Obsah prvního dílu

Více

Začínáme: Začínáme s opensuse

Začínáme: Začínáme s opensuse www.novell.com Začínáme: Začínáme s opensuse $Date: 2007-02-25 01:54:25 +0100 (Út, 13 úno 2007) $ Vydáno 19. března 2007 Pracovní verze Toto je pracovní verze příručky. Může obsahovat chyby, nekonzistentní

Více