KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ"

Transkript

1 KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

2 KLÍČOVÉ POJMY Internet World Wide Web FTP, fulltext , IP adresa webový prohlížeč a vyhledávač

3 CÍLE KAPITOLY Pochopit, co je Internet a znát běžné výrazy související s Internetem. Uvědomovat si některá bezpečnostní hlediska při používání Internetu. Řešit každodenní úkoly spojené s vyhledáváním na Internetu včetně změn nastavení internetového prohlížeče.

4 CÍLE KAPITOLY Hledat informace na Internetu, vyplňovat a odesílat internetové formuláře. Ukládat internetové stránky a stahovat soubory z Internetu. Kopírovat obsah internetových stránek do dokumentů. Pochopit, co je elektronická pošta a znát některé výhody a nevýhody jejího používání. Uvědomovat si, že existují další možnosti komunikace.

5 INTERNET - VZNIK A STRUKTURA Internet (původně armádní a později univerzitní projekt) je ve své podstatě nejznámější celosvětová počítačová síť. Poskytuje velké množství služeb od prohlížení a vyhledávání informací, přes posílání a přijímání pošty až k různým konferencím a diskuzím. Součástí této sítě jsou servery (velké počítače), prostřednictvím kterých se můžete k Internetu připojit, případně se spojit s ostatními uživateli, kteří jsou v daném okamžiku také připojeni.

6 PŘIPOJENÍ K INTERNETU Abychom mohli s Internetem pracovat, musíme zprovoznit jeho připojení. Pro vlastní připojení osobního počítače k Internetu potřebujeme mít z hlediska hardwaru telefonní linku a modem nebo síťovou kartu a dostupnou místní síť připojenou k Internetu. Po zajištění technického vybavení se k Internetu připojíme pomocí poskytovatele internetových služeb providera, kterého si zvolíme. Je to organizace, která umožňuje přístup k Internetu za určitý poplatek. Vybíráme si takového poskytovatele, který nám zajistí rychlý a kvalitní přístup.

7 SLUŽBY INTERNETU World Wide Web - WWW je nejdůležitější a nejvyužívanější službou celého Internetu. Umožňuje prohlížet internetové stránky, což jsou graficky velice zajímavě zpracované dokumenty ve formátu HTML uložené na webových serverech. Internetové stránky obsahují různé informace společně s grafikou, ovládacími prvky a hypertextovými odkazy. Principem práce s webem je hypertext, což v podstatě znamená provázanost jednotlivých stránek mezi sebou pomocí odkazů. Odkazem může být text, obrázek nebo animace a poznáme ho tak, že když se na něj ukáže myší, získá kurzor tvar ruky. Po klepnutí na odkaz se přenesete na jiné místo stejné stránky, na jinou stránku téhož webu nebo na úplně jiný webový server.

8 INTERNETOVÝ PROHLÍŽEČ Program, který umožňuje pracovat s webovými stránkami a bez kterého by se nemohla zobrazit jejich grafická úprava, se nazývá internetový prohlížeč (anglický termín browser). Pomocí prohlížeče je možné stránky zobrazovat, ukládat v různých formátech, kopírovat, tisknout jejich obsah a ukládat odkazy oblíbených stránek do snadno dostupné složky. Nejznámější a nejčastěji používaný prohlížeč internetových stránek je Microsoft Internet Explorer, zdarma dodávaný s operačním systémem Windows. Mezi zřejmě nejoblíbenější alternativní internetový prohlížeč patří Mozilla a internetový prohlížeč Opera si získal své příznivce rychlým načítáním a zobrazováním webových stránek.

9 ADRESY NA INTERNETU Internetové stránky jsou uspořádány pomocí adres. Každá stránka má svou adresu, např. - Cz je označení pro ČR www představuje označení systému na Internetu a http: je název přenosového protokolu. Internetovou adresu, nazývanou též URL (Uniform Resource Locator), píšeme vždy bez mezer a nepoužíváme písmena s diakritikou, protože na počítačích v jiných zemích světa se žádné háčky a čárky nepoužívají.

10 PŘENOS SOUBORŮ NA INTERNETU FTP přenos souborů - FTP je služba na Internetu poskytovaná protokolem stejného názvu FTP (File Transfer Protokol). Protokol FTP slouží k přenosu datových souborů mezi počítači v počítačové síti. V dnešní době jsou FTP přenosy používány zejména ve dvou oblastech: Správa účtů www stránek Sdílení dat hudba, video, fotografie a další Celkový princip spočívá v existenci dvojice FTP Serveru a FTP Klienta.

11 SLUŽBY INTERNETU FTP přenos souborů - FTP Server poskytuje prostor pro uložení různých typů dat a zároveň poskytuje nástroje pro jejich organizaci (mazání, přejmenování, přesun mezi adresáři). Nejdůležitější funkcí je ovšem stahování (download) dat ze serveru a odesílání (upload) dat na server. Nástroje FTP Serveru uživatel využívá pomocí FTP Klienta. FTP Klientem může být jeden z mnoha volně stažitelných programů, které lze využít pro práci s FTP serverem. V současné době je FTP Klient součástí některých operačních systémů (Windows 7). Práce se vzdáleným adresářem na FTP Serveru funguje podobně jako správa adresářů a jejich souborů. Přístup na FTP Server je umožněn na základě uživatelského jména a hesla. Některé FTP Servery umožňují takzvaný anonymní přístup, tedy bez přiděleného jména a hesla.

12 SLUŽBY INTERNETU Hledání, zpracování a ukládaní informací Správná orientace a vyhledávání informací na internetu jsou jedny z nejobtížněji dosažitelných dovedností a obvykle se získávají až delší praxí. Existuje však několik způsobů a zásad, jak najít na Internetu požadované údaje, jak najít internetovou stránku, která vás zajímá: 1. Známá adresa www stránky po zapsání adresy zvolené stránky do pole adresy v internetovém prohlížeči a stisknutí klávesy Enter se stránka začne načítat

13 SLUŽBY INTERNETU Hledání, zpracování a ukládaní informací 2. Odhad internetové adresy většina adres českých firem má tvar což znamená, že se pokusíme požadovanou adresu odhadnout 3. Využití služeb vyhledávačů pro účely, kdy chceme najít informace a neznáme adresu, byly vytvořeny vyhledávací servery, které umožňují přístup do katalogu internetových adres. Nejdůležitější vyhledávací servery v našich zemích jsou Ve světě jsou to pak a další.

14 SLUŽBY INTERNETU Vyhledávání informací Existují dva základní způsoby vyhledávání informací na Internetu: Fulltextové vyhledávání, do vyhledávacího pole zvoleného serveru se zapíše klíčové slovo nejlépe vystihující předmět vašeho hledání a po stisku tlačítka vyhledat nebo klávesy Enter se zobrazí nabídka odkazů, které se k zadanému heslu vztahují Katalogové vyhledávání, v katalogu zvoleného serveru postupujeme po stromové struktuře od obecného ke konkrétnímu, tzn. že z jednotlivých dostupných kategorií si vybíráme takové podkategorie, které vedou k požadovanému cíli.

15 ELEKTRONICKÁ POŠTA Elektronická pošta ( ) je služba Internetu, která umožňuje přenos elektronických zpráv po celém světě. Vše, co je možné napsat nebo převést do počítačového souboru (text, obrázek, zvuk, animace, tabulka atd.) lze poslat em daleko rychleji, snadněji a levněji než poštou klasickou. S připojením k Internetu se zpravidla u poskytovatele připojení získává ová schránka, což je ve skutečnosti určité místo na pevném disku poštovního serveru, kam se umisťují jednotlivé zprávy, a ke kterému má přístup uživatel schránky pomocí hesla. Vytvoření schránky dnes nabízí celá řada webových serverů

16 ELEKTRONICKÁ POŠTA Elektronická pošta - Každá ová schránka je jednoznačně určena adresou, jejíž první část si volí uživatel a druhou určuje poskytovatel. Nepoužívají se mezery ani diakritika. Obecný tvar adresy je uprostřed ové adresy lze psát několika způsoby: Alt Gr + v, Alt + 64 nebo z anglické klávesnice Server je počítač, který si uživatel zvolil, a který se nachází v nějaké konkrétní zemi - doména. Žádná internetová adresa nemůže existovat dvakrát a naprosto jednoznačně identifikuje uživatele elektronické pošty.

17 ULOŽENÍ INFORMACÍ Informace z internetové stránky jsou k dispozici pouze do té doby, než přejdete na jinou stránku nebo dokud nezavřete okno prohlížeče. Informace v podobě textu nebo obrázku ukládají na disk počítače pro pozdější použití. Pro uložení kompletně celé stránky se všemi obrázky, ikonami, reklamou atd. do libovolného adresáře se volí příkaz Soubor, Uložit jako v nabídce Uložit jako typ volbu Úplná webová stránka, pouze HTML. Při ukládání této stránky vytvoří Explorer do stejného adresáře, kam ukládá HTML soubor i složku se stejným názvem. Do ní pak umístí všechny obrázky, které se stránkou souvisí..

18 TISK INFORMACÍ zobrazenou internetovou stránku je možné vytisknout tisk stránky odpovídá té podobě, jakou vidíte na obrazovce klepnutím na příkaz Náhled v nabídce Soubor ve většině internetových prohlížečů můžete zobrazit náhled webové stránky a zjistit tak počet tisknutých stran

SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Internet, MSIE INTERNET MS INTERNET EXPLORER

SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Internet, MSIE INTERNET MS INTERNET EXPLORER SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Internet, MSIE INTERNET MS INTERNET EXPLORER 2005 OBSAH INTERNET... 3 HISTORIE INTERNETU... 4 JAK INTERNET FUNGUJE... 4 IDENTIFIKACE SERVERU - IP ADRESY... 5 DOMÉNOVÁ - DNS

Více

INTERNET PRO ZAČ ÍNAJÍCÍ UŽIVATELE

INTERNET PRO ZAČ ÍNAJÍCÍ UŽIVATELE Gymnázium Františka Živného INFORMAČNÍ CENTRUM 2/2004 INTERNET PRO ZAČ ÍNAJÍCÍ UŽIVATELE DISTANČ NÍ TEXT Bohumín 2004 TOMÁŠ HUDEC OBSAH PŘ EDMĚ TU Úvod... 3 1. Připojme se... 4 2. Prohlížíme stránky...

Více

Informační technologie v biologických vědách I

Informační technologie v biologických vědách I Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Katedra biologie Informační technologie v biologických vědách I (Studijní opory pro distanční studium) v. 1.0 Marcel Štofik Ústí nad Labem 2013 Stručný

Více

MODUL 7: SLUŽBY INFORMAČNÍ SÍTĚ

MODUL 7: SLUŽBY INFORMAČNÍ SÍTĚ Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 7: SLUŽBY INFORMAČNÍ SÍTĚ Studijní opora Název projektu: Zkvalitňujeme cestu k poznání Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.02/01.0143

Více

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2 EURÓPSKA ÚNIA EURÓPSKY FOND REGIONÁLNEHO ROZVOJA SPOLOČNE BEZ HRANÍC Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL informatika pro veřejnou správu 2 Realizováno v rámci projektu Akademie přeshraničního vzdělávání

Více

Modul 7 Práce s Internetem a komunikace

Modul 7 Práce s Internetem a komunikace Práce s Internetem a komunikace Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Obsah generován automaticky, díky použití stylů Internet... 4 Základní pojmy...

Více

WORLD WIDE WEB (POPRVÉ)

WORLD WIDE WEB (POPRVÉ) WORLD WIDE WEB (POPRVÉ) aneb brouzdáme po internetu WWW (World Wide Web, W3 volně přeloženo pavučina, která pokrývá celý svět) je dnes nejrozšířenější službou internetu. Internet je z technického hlediska

Více

Modul 7 Práce s Internetem a komunikace

Modul 7 Práce s Internetem a komunikace Práce s Internetem a komunikace Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Obsah generován automaticky, díky použití stylů Internet... 4 Základní pojmy...

Více

Práce s prohlížečem. Prohlížeč a jeho ovládání. Prohlížeč Internet Explorer

Práce s prohlížečem. Prohlížeč a jeho ovládání. Prohlížeč Internet Explorer Práce s prohlížečem Prohlížeč a jeho ovládání Aby uživatel viděl na svém počítači WWW stránku tak, jak ji vytvořil autor, musí mít k dispozici program, který dokáže stránku správně zobrazit. Takových programů

Více

FX Hosting. Poštovní klient Mozilla Thunderbird

FX Hosting. Poštovní klient Mozilla Thunderbird FX Hosting Poštovní klient verze 1.5.0.2 Verze 1.05 květen 2006 Obsah 1Vyrozumění o autorských právech...4 2Úvod...5 2.1Komu je příručka určena...5 2.2Jak pracovat s příručkou......5 2.2.1Co zde naleznete...5

Více

Internet. Označování serverů jménem. Internetový prohlížeč. Domažlicko Svazek českých měst a obcí v česko-bavorském pohraničním prostoru Domažlicko

Internet. Označování serverů jménem. Internetový prohlížeč. Domažlicko Svazek českých měst a obcí v česko-bavorském pohraničním prostoru Domažlicko Internet Internet je v podstatě velmi rozsáhlá počítačová síť. Zároveň dnes slovem internet označujeme souhrn informací, které je možné najít na serverech do této sítě připojených. Označování serverů jménem

Více

INFORMAČNÍ SYSTÉM ŠKOLY INTERNET A INTRANET

INFORMAČNÍ SYSTÉM ŠKOLY INTERNET A INTRANET INFORMAČNÍ SYSTÉM ŠKOLY INTERNET A INTRANET příručka k semináři Rozvojový projekt Systémová podpora Informačního centra jako Centra excelence Projekt v rámci realizace I. Etapy Státní informační politiky

Více

333 tipů a triků pro INTERNET

333 tipů a triků pro INTERNET 333 tipů a triků pro INTERNET Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Připojení k Internetu...12 1. Jaké jsou možnosti připojení k Internetu?...12 2. Co je to

Více

petr.novak@seznam.cz

petr.novak@seznam.cz Elektronická pošta a schránka E-mail aneb internetová komunik@ce V předchozích částech kurzu byl internet představen jako významná informační superdálnice. Internet ale velmi výrazně slouží pro komunikaci,

Více

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL (Uniform Resource Locator).

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL (Uniform Resource Locator). Koncepce webu Základní pojmy Internet a jeho služby Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí. Počítače mezi sebou komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Internet poskytuje

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Projekt Cesta za poznáním OS Dítě s diabetem Zpracoval: Marek Folwarczny Projekt Cesta za poznáním je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje

Více

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ (3. část)

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ (3. část) POČÍTAČOVÉ SÍTĚ (3. část) INTERNET Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí ( síť sítí ), ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Společným

Více

Hurá počítač! Pracovní plocha nabíhá po zapnutí počítače, jsou na ní umístěny ikony, hlavní panel. Okno

Hurá počítač! Pracovní plocha nabíhá po zapnutí počítače, jsou na ní umístěny ikony, hlavní panel. Okno Hurá počítač! Hardware fyzické vybavení počítače, vše nač si můžeme sáhnout- monitor, klávesnice, tiskárna, harddisk, procesor apod. Software - programové vybavení počítače data, programy, tabulky, dopisy

Více

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC. Studijní opora

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC. Studijní opora Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC Studijní opora Název projektu: Zkvalitňujeme cestu k poznání Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.02/01.0143 POUŽÍVÁNÍ

Více

Kerio Control. Kerio Technologies

Kerio Control. Kerio Technologies Kerio Control Příručka uživatele Kerio Technologies 2013 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje uživatelská rozhraní produktu Kerio Control ve verzi 7.4. Aplikace Kerio

Více

INTERNET WEBOVÝ PROHLÍŽEČ A ELEKTRONICKÁ POŠTA

INTERNET WEBOVÝ PROHLÍŽEČ A ELEKTRONICKÁ POŠTA INTERNET WEBOVÝ PROHLÍŽEČ A ELEKTRONICKÁ POŠTA aneb Kolem světa během několika vteřin Internet je největší počítačová síť propojující statisíce menších (lokálních) počítačových sítí a stamiliony počítačů

Více

SUSE Linux Enterprise Desktop

SUSE Linux Enterprise Desktop SUSE Linux Enterprise Desktop 10 SP2 14. dubna 2008 Uživatelská příručka GNOME www.novell.com Uživatelská příručka GNOME Veškerý obsah je chráněn autorskými právy Novell, Inc Právní upozornění Tato příručka

Více

SUSE Linux Enterprise Desktop

SUSE Linux Enterprise Desktop SUSE Linux Enterprise Desktop 10 SP2 10. dubna 2008 Uživatelská příručka KDE www.novell.com Uživatelská příručka KDE Veškerý obsah je chráněn autorskými právy Novell, Inc Právní upozornění Tato příručka

Více

PUBLIKOVÁNÍ NA INTERNETU

PUBLIKOVÁNÍ NA INTERNETU PUBLIKOVÁNÍ NA INTERNETU Obsah: 1 Opakování - Internet Uspořádání KLIENT (browse, prohlížeč) SERVER (příjmá a obslsuhuje požadavky klientů, www server je PROGRAM nikoli počítač!! Důležité pojmy a) Hypertext:

Více

www.tkv.mondodigitale.org

www.tkv.mondodigitale.org PROJEKT THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS - PRŮVODCE The Knowledge Volunteers Manuál kurzu Fondazione Mondo Digitale www.mondodigitale.org THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS Číslo grantové smlouvy: 2011-3279/001-001 Tento

Více

PRÁCE NA POČÍTAČI 2 INTERNET, E-MAIL A EXCEL

PRÁCE NA POČÍTAČI 2 INTERNET, E-MAIL A EXCEL VYSOKÁ ŠKOLA POLYTECHNICKÁ JIHLAVA Univerzita třetího věku PRÁCE NA POČÍTAČI 2 INTERNET, E-MAIL A EXCEL Mgr. Hana Vojáčková 2008 Recenzovali: RNDr. Miroslav Kružík, PaedDr. František Smrčka Za jazykovou

Více

SUSE Linux Enterprise Desktop

SUSE Linux Enterprise Desktop SUSE Linux Enterprise Desktop 10 SP1 15. května 2007 Uživatelská příručka KDE www.novell.com Uživatelská příručka KDE Veškerý obsah je chráněn autorskými právy Novell, Inc. Právní upozornění Tato příručka

Více

Domácí síť a sdílení KAPITOLA 8

Domácí síť a sdílení KAPITOLA 8 Domácí síť a sdílení KAPITOLA 8 V této kapitole: Typické součásti domácí sítě Domácí skupina Centrum síťových připojení a sdílení Univerzální sdílení síťových prostředků Jedním z důkazů pokroku v síťových

Více

jiří Hlavenka, Petr Matějů VZOR Jak na počítač Internet a elektronická pošta

jiří Hlavenka, Petr Matějů VZOR Jak na počítač Internet a elektronická pošta jiří Hlavenka, Petr Matějů Jak na počítač Internet a elektronická pošta Computer Press Brno 2004 Jak Na Počítač Internet a elektronická pošta Jiří Hlavenka, Petr Matějů Copyright Computer Press 2004. Vydání

Více

Kerio Connect. Kerio Technologies

Kerio Connect. Kerio Technologies Kerio Connect Příručka uživatele Kerio Technologies 2012 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál je uživatelskou příručkou k produktu Kerio Connect 7.4. Změny vyhrazeny. Aktuální

Více