Databázové patterny. MI-DSP 2013/14 RNDr. Ondřej Zýka,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Databázové patterny. MI-DSP 2013/14 RNDr. Ondřej Zýka, ondrej.zyka@profinit.eu"

Transkript

1 Databázové patterny MI-DSP 2013/14 RNDr. Ondřej Zýka,

2 Obsah o Co je databázový pattern o Pattern: Přiřazení rolí o Pattern: Klasifikace

3 Databázové patterny o Odzkoušené a doporučené způsoby, jak řešit často se vyskytující požadavky o N-ární relace o Dědičnost o Přiřazení rolí o Klasifikace

4 Úrovně patternů o Stejný typ požadavků může být řešen v databázi mnoha způsoby o Jednoduše I při drobné změně požadavku je nutný zásah do databáze, Lehce srozumitelné uživatelům, analytikům, vývojářům. o Složitě Hodně změn se dá vyřešit pouze změnou dat. Komplikované datové struktury, uživatelsky nesrozumitelné. Vždy je nutné mít jednoduché uživatelské rozhraní. Koncový uživatel nesmí být zatěžován implementační složitostí.

5 Pattern: Přiřazení rolí o Definice Partneři kooperující s podnikem Podnik - zákazník, dodavatel, partner, zaměstnanec, Škola student, zaměstnanec, spolupracovník, přednášející,

6 Pattern: Přiřazení rolí I CUSTOMER ID ORGANIZATION/FIRST/LAST NAME CREDIT LIMIT 100 Moje data s.r.o CZK 101 Tvoje Data s.r.o. null SUPPLIER ID ORGANIZATION NAME TAXATION IDENTIFIER 369 Moje data s.r.o Vaše Data s.r.o PARTNER ID ORGANIZATION/FIRST/LAST NAME PARTNER TYPE 1001 Moje data s.r.o. 10 (Global partner) 1002 Tvoje Data s.r.o. 20 (Software testing)

7 Pattern: Přiřazení rolí I o Nejjednodušší řešení - každá role jiná entitu o Vlastnosti Jasně definované role Atributy jsou společné (Jméno) a specifické (EMPLOYEE NUMBER) Jedna organizace nebo člověk může mít více rolí Některé role mohou zastávat pouze organizace (SUPPLIER), některé pouze lidé (EMPLOYEE), některé jak lidé, tak organizace

8 Pattern: Přiřazení rolí I o Slabé stránky Není vhodný pro prostředí, kde často vznikají a zanikají role nebo kde se mění atributy rolí; Stejná informace je uložena na více místech (Jak řešit změnu adresy firmy Vaše Data); Těžko se skládá celkový obrázek o vazbách s ostatními subjekty; Není jasné, jak jednoznačně identifikovat subjekt.

9 Pattern: Přiřazení rolí II

10 Pattern: Přiřazení rolí II o Složitější řešení (umožňuje) odstranění redundance informací o osobách a organizacích. o Vlastnosti Role může být vázána na PARTY, nebo jenom na podtyp ORGANIZATION; Jednotlivé role jsou samostatné entity.

11 Pattern: Přiřazení rolí II o Vlastnosti Umožňuje jednoduše vázat další entity (faktura, objednávka) přímo na PARTY, není potřeba rozlišovat, zda se jedná o osobu nebo organizaci. Umožňuje jednoduše přidávat další role existujícím PARTY. Umožňuje, aby jedna PARTY vystupovala ve více rolích.

12 Pattern: Přiřazení rolí II o Slabé stránky V některých prostředí nejsou schopni rozlišit PARTY od rolí. Pattern naznačuje, že PARTY vystupuje v roli pouze jednou. Přidávání rolí vyžaduje přidání entity. Není vhodné pokud nové role vznikají často. Neumožňuje řídit informace ohledně typů rolí.

13 Pattern: Přiřazení rolí III

14 Pattern: Přiřazení rolí ROLE TYPE ID NAME PARENT ROLE TYPE ID 100 Party role Null Null PARENT NAME 101 Customer 100 Party role 102 Partner 100 Party role 103 Organization role 100 Party role 104 Supplier 103 Organization role 105 Person role 100 Party Role 106 Employee 105 Person role 107 Manager 106 Employee 108 Debtor 100 Party role

15 Pattern: Přiřazení rolí Party Role Partner Customer Organization Role Person Role Supplier Employee

16 Pattern: Přiřazení rolí III o Ještě složitější přístup PARTY ROLE je rodičovská entita pro všechny role. o Vlastnosti PARTY může přijímat mnoho rolí. Role pro jednotlivé party mají časovou dimenzi. Existuje stromová hierarchie mezi rolemi. Pokud nové role nevyžadují nové atributy, nevyžaduje přidávání rolí zásah do datového modelu.

17 Pattern: Přiřazení rolí III o Slabé stránky Je to složité Při uvedeném číselníku typů rolí je těžko pochopitelná vazba mezi Person role a Organization role a strukturou PARTY. Pokud nová role vyžaduje nové atributy, je stále nutné zasáhnout do datového modelu.

18 PARTY model - příklad

19 PARTY_ROLE jiný příklad

20 Pattern: Klasifikace o Definice Podpora členění instancí entity podle typů, do kategorií a taxonomií. Typy skupiny se společnými charakteristikami Kategorie kategorizace podporuje více druhů členění (Typy typů) Taxonomie původně věda zabývající se klasifikací organismů; členění dle definované struktury (například Klasifikace ekonomických činností (CZ- NACE))

21 Klasifikace Product Type Hardware Software Accessory Processors Storage devices Business software Gaming Software Cases Mouse pads Product Family Disk drives Carrying Cases Computer Memory Desktop Computers Laptop Computers Product Line Home Use Commercial Use Home Business Government

22 Pattern: Klasifikace I

23 Pattern: Klasifikace I ID NAME TYPE FAMILY LINE 1 LINE 2 CAPACIT Y 100 Save Disk 2000 HW Disk Drivers Home use Commercial Use 101 Carry All Case Accesory Carrying Case Commercial use 102 HS Software package 103 Memmory card M10 Software Hardware Computer memory Home Business Home use Home Business 20GB 1GB COLOU R Black Green

24 Pattern: Klasifikace I o Velice jednoduchý model, snadno pochopitelný pro všechny uživatele o Vhodný jako základ (prototyp), odrazový můstek pro pochopení a podrobnější analýzu o Implementace může používat omezení na hodnoty ve sloupcích nebo pouze uživatelská pravidla.

25 Pattern: Klasifikace I o Slabé stránky Složitá správa redundantních dat (HW hardware Hardware) Velice nepružný model Přidání kategorie přidání atributu Mnoho typů mnoho atributů Více typů klasifikací více sloupců (Product line 1, Product line 2); Nedají se udržovat data o klasifikacích popis, doba platnosti a podobně; Model nepodporuje složitější vazby o klasifikacích pouze povinné a nepovinné klasifikace.

26 Pattern: Klasifikace II

27 Pattern: Klasifikace II o Klasifikace Navzájem se vylučující typy Hardware, Accessory, Software; Více hodnot z klasifikace Product Line. o Klasifikace je možné měnit. o Pro porozumění modelu je důležité znát obsah tabulek (číselníků). o Umožňuje nezávislé řízení klasifikací MDM o Rozdílné klasifikace mohou mít své atributy. o Porozumění modelu není extrémně složité.

28 Pattern: Klasifikace II o Slabé stránky Málo pružný model, pokud je potřeba přidávat nové klasifikace. Klasifikace jsou udržovány v oddělených entitách. Není zde standardní způsob, jak řídit typy. Každý typ má své atributy. (To může být i výhoda.) Mnoho typů klasifikací mnoho atributů, mnoho entit s klasifikacemi.

29 Pattern: Klasifikace III

30 Pattern: Klasifikace III o Popis Sjednocení všech kategorií do jedné entity; Zavedení klasifikace kategorií; Hierarchická struktura na kategoriích i typech kategorií (například pro reporting). o Vlastnosti Jednoduché řízení klasifikací přidávání nové kategorizace, změna hierarchie kategorií; Vhodné pokud je potřeba mnoho klasifikací; Jednoduchý po databázové stránce jenom čtyři tabulky; Umožňuje jednoduše složitější analýzy podle různých klasifikací.

31 Pattern: Klasifikace III o Slabé stránky Těžký na porozumění, zejména při úpravách dat číselníků. Nevynucuje žádná business pravidla. Není vazba mezi hierarchií Kategorií a Typů kategorií. Model neumožňuje mít rozdílné atributy pro specifické typy.

32 Shrnutí o Řešení musí odpovídat Složitosti business domény, Složitosti business pravidel, Schopnosti analytiků a vývojářů porozumět modelu, Schopnosti uživatelů udržovat model. o Vždy je vhodné při návrhu modelu vytvářet i data entit.

33 Další směry o Řešení časové platnosti záznamu. o Řešení více hierarchií. o Řešení definice různých atributů pro různé typy.

34 Co si zapamatovat o Co to jsou databázové pattery o Jaké databázové patterny se používají o Jaké řešení pro pattern Rolí se používají, jaké mají slabé a silné stránky o Jaké řešení pro pattern klasifikace se používají, jaké mají slabé a silné stránky

35 Diskuse

Správa dat v podniku. UAI635 2013/14 RNDr. Ondřej Zýka, ondrej.zyka@profinit.eu

Správa dat v podniku. UAI635 2013/14 RNDr. Ondřej Zýka, ondrej.zyka@profinit.eu Správa dat v podniku UAI635 2013/14 RNDr. Ondřej Zýka, ondrej.zyka@profinit.eu Obsah o Důležité oblasti pro správu, uchovávání a využívání dat v podniku Něco z historie Řízení dat na úrovni podniku Data

Více

UNICORN COLLEGE. Katedra informačních technologií BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Datové modelování. Autor BP: Anatoliy Kybkalo. Vedoucí BP: Ing.

UNICORN COLLEGE. Katedra informačních technologií BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Datové modelování. Autor BP: Anatoliy Kybkalo. Vedoucí BP: Ing. UNICORN COLLEGE Katedra informačních technologií BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Autor BP: Anatoliy Kybkalo Vedoucí BP: Ing. Miroslav Žďárský 2013 Praha Čestné prohlášení Prohlašuji, že jsem svou bakalářskou práci na

Více

Informační systémy. 11.1 Informační systémy a informační technologie

Informační systémy. 11.1 Informační systémy a informační technologie 11 Informační systémy Důležitým nástrojem podniků jsou informační systémy, které pomáhají podnikům efektivně fungovat v mnoha oblastech. Tato kapitola je věnována úvodu do oblasti informačních systémů.

Více

DATABÁZOVÝ DESIGN Podpora výuky databázových systémů na SOŠ, založené na technologiích společnosti ORACLE.

DATABÁZOVÝ DESIGN Podpora výuky databázových systémů na SOŠ, založené na technologiích společnosti ORACLE. DATABÁZOVÝ DESIGN Podpora výuky databázových systémů na SOŠ, založené na technologiích společnosti ORACLE. Publikace vznikla v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/02.007, Podpora výuky databázových systémů na

Více

ADVANTA 2.0 Popis řešení

ADVANTA 2.0 Popis řešení ADVANTA 2.0 Popis řešení Řízení projektové společnosti Advanta pomáhá firmám s realizací krátkodobých i dlouhodobých projektů. Díky kombinaci tradičních metod a inovativních přístupů v projektovém řízení

Více

Databázové systémy 2. Studijní opora. Ing. Zbyněk Bureš. Ph.D.

Databázové systémy 2. Studijní opora. Ing. Zbyněk Bureš. Ph.D. Databázové systémy 2 Studijní opora Ing. Zbyněk Bureš. Ph.D. Zbyněk Bureš DATABÁZOVÉ SYSTÉMY 2 1. vydání ISBN 978-80-87035-89-4 Vydala Vysoká škola polytechnická Jihlava, Tolstého 16, Jihlava, 2014 Tisk

Více

Hierarchický databázový model

Hierarchický databázový model 12. Základy relačních databází Když před desítkami let doktor E. F. Codd zavedl pojem relační databáze, pohlíželo se na tabulky jako na relace, se kterými se daly provádět různé operace. Z matematického

Více

12. blok Fyzický návrh databáze

12. blok Fyzický návrh databáze 12. blok Fyzický návrh databáze Studijní cíl Tento studijní blok se zabývá metodologií fyzického návrhu databáze. Především se zabývá fází převodu logického modelu na model fyzický. Bude vysvětlen účel

Více

Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava Fakulta strojní. Studijní opory k přednáškám a cvičení z předmětu. Databázové systémy

Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava Fakulta strojní. Studijní opory k přednáškám a cvičení z předmětu. Databázové systémy Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava Fakulta strojní Studijní opory k přednáškám a cvičení z předmětu Databázové systémy Ing. Lukáš OTTE, Ph.D. Ostrava 2012 Anotace Cílem předkládaných studijních

Více

INFORMAČNÍ SYSTÉMY A TECHNOLOGIE

INFORMAČNÍ SYSTÉMY A TECHNOLOGIE EDICE UČEBNÍCH TEXTŮ INFORMAČNÍ SYSTÉMY A TECHNOLOGIE JAN POUR V Y S O K Á Š K O L A E K O N O M I E A M A N A G E M E N T U kapitola 1 Informační systém firmy (IS) Informační systém firmy (IS) Kapitola

Více

1. ZPRACOVÁNÍ DAT. Čas ke studiu kapitoly: 2 hodiny. 1.1. Úlohy zpracování dat. Cíl Po prostudování tohoto odstavce budete umět.

1. ZPRACOVÁNÍ DAT. Čas ke studiu kapitoly: 2 hodiny. 1.1. Úlohy zpracování dat. Cíl Po prostudování tohoto odstavce budete umět. 1.1. Úlohy zpracování dat 1. ZPRACOVÁNÍ DAT Čas ke studiu kapitoly: 2 hodiny 1.1. Úlohy zpracování dat Cíl Po prostudování tohoto odstavce budete umět popsat problém evidence a zpracování velkého množství

Více

Projektový portál s využitím MS SharePoint dle metodiky PRINCE2

Projektový portál s využitím MS SharePoint dle metodiky PRINCE2 MASARYKOVA UNIVERZITA FAKULTA INFORMATIKY Projektový portál s využitím MS SharePoint dle metodiky PRINCE2 DIPLOMOVÁ PRÁCE Ing. Petr Špaček Brno, 2014 Prohlášení Prohlašuji, že tato diplomová práce je mým

Více

Enterprise Architect Informační portál

Enterprise Architect Informační portál Enterprise Architect Informační portál Základní fakta Název dokumentu Enterprise Architect Informační portál Základní fakta Verze 4.0 Autor Petr Kalíš (petr.kalis@dataprojekt.cz) Společnost Dataprojekt

Více

4IT450 CASE - Computer Aided Systems Engineering Závěrečná práce na téma: Řízení projektů metodou PRINCE2 s vazbou na Nástroje CASE

4IT450 CASE - Computer Aided Systems Engineering Závěrečná práce na téma: Řízení projektů metodou PRINCE2 s vazbou na Nástroje CASE 4IT450 CASE - Computer Aided Systems Engineering Závěrečná práce na téma: Řízení projektů metodou PRINCE2 s vazbou na Nástroje CASE Vypracovaly: Čapková Lenka, Hanusová Lucie, Klápová Nikola, LS 2010/2011

Více

Další doporučená literatura

Další doporučená literatura Informační systémy a technologie Ivana Rábová Ústav informatiky Tel: 545132224 E-mail: rabova@mendelu.cz Další doporučená literatura Rábová I.: IS/IT (úvodní kurz), nyní e-learningová podpora v UIS Rábová

Více

Datové sklady a možnosti analýzy a reportování dat ve výuce

Datové sklady a možnosti analýzy a reportování dat ve výuce Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Datové sklady a možnosti analýzy a reportování dat ve výuce Autor bakalářské práce: David

Více

01. Kdy se začala formovat koncept relačních databází (Vznik relačního modelu, první definice SQL)? a) 1950 b) 1960 c) 1970 d) 1980

01. Kdy se začala formovat koncept relačních databází (Vznik relačního modelu, první definice SQL)? a) 1950 b) 1960 c) 1970 d) 1980 01. Kdy se začala formovat koncept relačních databází (Vznik relačního modelu, první definice SQL)? a) 1950 b) 1960 c) 1970 d) 1980 02. Kdy přibližně vznikly první komerční relační databázové servery?

Více

NÁVRH INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ (NIS) PŘÍPRAVA NA SZZ

NÁVRH INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ (NIS) PŘÍPRAVA NA SZZ NÁVRH INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ (NIS) PŘÍPRAVA NA SZZ 1. Základní modely životního cyklu software, softwarový proces Základní modely životního cyklu software Životní cyklus = proces od zahájení vývoje až po

Více

AGILNÍ METODIKY A SPRÁVA POŽADAVKŮ

AGILNÍ METODIKY A SPRÁVA POŽADAVKŮ Citace: BUCHALCEVOVÁ, Alena. Agilní metodiky a správa požadavků. Ostrava 04.06.2007 06.06.2007. In: Tvorba softwaru 2007. Ostrava : Ekonomická fakulta VŠB TU, 2007, s. 16 23. ISBN 978-80-248-1427-8. AGILNÍ

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA,

MASARYKOVA UNIVERZITA, MASARYKOVA UNIVERZITA, FAKULTA INFORMATIKY Diplomová práce Systém pro správu osobních financí Bc. Martin Habr Brno, jaro 2012 Prohlášení Prohlašuji, že tato práce je mým původním autorským dílem, které

Více

4IT450 Podpora CASE při vytváření databází

4IT450 Podpora CASE při vytváření databází Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky 4IT450 Podpora CASE při vytváření databází Závěrečná práce týmu CASE jaro 2011 Tým Jana Svitalská (vedoucí týmu) Timur Nigmatullin Radim

Více

Zdroje informací v organizaci IS/ICT BI v rámci IS/ICT historie architektura OLTP x DW ukládání dat

Zdroje informací v organizaci IS/ICT BI v rámci IS/ICT historie architektura OLTP x DW ukládání dat Zdroje informací v organizaci IS/ICT BI v rámci IS/ICT historie architektura OLTP x DW ukládání dat Vladimíra Zádová BI CRM ERP SCM Aplikace pro podporu základních řídících a administrativních operací

Více

Projektování informačních systémů

Projektování informačních systémů Vyšší odborná škola informačních služeb, Praha 4, Pacovská 350/4 Projektování informačních systémů Sylaby ke kurzu Helena Kučerová 2007 Obsah 1. Úvod...2 2. Systémová teorie a metodologie...3 2.1 Systémová

Více

ANALÝZA A ŘEŠENÍ SYSTÉMU PRO MONITORING ISIR A VYBRANÝCH REGISTRŮ ARES

ANALÝZA A ŘEŠENÍ SYSTÉMU PRO MONITORING ISIR A VYBRANÝCH REGISTRŮ ARES Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Katedra informačních technologií Studijní program : Aplikovaná informatika Obor: Informační systémy a technologie ANALÝZA A ŘEŠENÍ SYSTÉMU

Více

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA INFORMATIKY A STATISTIKY VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA INFORMAČNÍCH SLUŽEB BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA INFORMATIKY A STATISTIKY VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA INFORMAČNÍCH SLUŽEB BAKALÁŘSKÁ PRÁCE VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA INFORMATIKY A STATISTIKY VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA INFORMAČNÍCH SLUŽEB BAKALÁŘSKÁ PRÁCE NÁVRH ŘEŠENÍ PRO VYHLEDÁVÁNÍ A NÁSLEDNÉ UZAVŘENÉ TICKETŮ PRO ÚČELY OBS TÝMU SERVICE

Více

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Jan Vydrář

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Jan Vydrář PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce 2005 Jan Vydrář 1 PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Nad Rokoskou 111/7, Praha 8 Obor: Aplikace výpočetní

Více

DATABÁZOVÉ SYSTÉMY JIŘÍ HRONEK KATEDRA INFORMATIKY PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO

DATABÁZOVÉ SYSTÉMY JIŘÍ HRONEK KATEDRA INFORMATIKY PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO KATEDRA INFORMATIKY PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO DATABÁZOVÉ SYSTÉMY JIŘÍ HRONEK VÝVOJ TOHOTO UČEBNÍHO TEXTU JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Více

ÚVOD DO DATABÁZÍ I (DISTANČNÍ VÝUKOVÁ OPORA)

ÚVOD DO DATABÁZÍ I (DISTANČNÍ VÝUKOVÁ OPORA) UČEBNÍ TEXTY OSTRAVSKÉ UNIVERZITY Přírodovědecká fakulta ÚVOD DO DATABÁZÍ I (DISTANČNÍ VÝUKOVÁ OPORA) Zdeňka Telnarová Ostravská univerzita 1 Modul 1... 5 1.1 Základní systémové pojmy... 5 1.1.1 Systém...5

Více

Téma 9 Databáze úvod, modelovánídat

Téma 9 Databáze úvod, modelovánídat Téma 9 Databáze úvod, modelovánídat Obsah 1. Základní pojmy databází 2. Abstrakce, schémata, pohledy 3. Databázové modely 4. Modelování reálného světa 5. Entity a vztahy 6. Entity-Relationship (E-R) model

Více

Konfigurace a správa řízení přístupu v systému VMware vsphere

Konfigurace a správa řízení přístupu v systému VMware vsphere Konfigurace VMware vsphere K A P I T O L A Témata kapitoly: Správa a údržba povolení hostitelů ESX/ESXi Správa a údržba povolení systému vcenter Server Centralizace správy virtuálních strojů a jejich hostitelů

Více