Kalkulace ceny V podniku vždy existuje systém stanovení cen kalkulací Kalkulační jednice náklady vždy stanovujeme na jednotku produkce Kalkulované množství = určitý počet kalkulačních jednic Umožňuje sledovat výsledky hospodaření podniku:...??? V jakých příkladech podniky používají jednotlivé typy kalkulací??? Nákupní kalkulace Při nákupu materiálu nebo zboží Základem při výpočtech je nákupní ( ) cena za jednotku ( ) Výsledky se používají při nákupu materiálu nebo zboží výběr vhodného??? Uveďte příklady kalkulačních jednic při nákupu do školní sýrárny???. Nákupní kalkulace - příklad Vypočtěte, u které firmy je nejvýhodnější nakoupit mléko pro školní sýrárnu. Potřebujeme nakoupit 150 l mléka. Máme tyto možnosti: Mlékárna A prodejní cena 150 Kč/bal (10 l) + při odběru více než 10 l sleva 5 % z ceny, přepravné 230 Kč Mlékárna B prodejní cena 185 Kč/bal (15 l) + při platbě v hotovosti sleva 2 %, přepravné 150 Kč Velkoobchod prodejní cena 144 Kč/bal (12 l), doprava zdarma Mlékárna A Počet balení: Sleva: Cena/litr: Mlékárna B 1/6
Počet balení: Sleva: Cena/litr: Velkoobchod Počet balení: Cena/litr:??? Kde nakoupíme??? Prodejní kalkulace Výpočty spojené s prodejem vlastních. Početní postup je obdobný jako u nákupní kalkulace kalkulační jednice Na základě výsledků lze posoudit nejvýhodnější prodej??? Uveďte příklady kalkulačních jednic při prodeji výrobků ze školní sýrárny??? Prodejní kalkulace - příklad Určete, která z možností prodeje tvarohu ze školní sýrárny by byla nejvhodnější. Vyrobili jste 180 ks výrobků. Máte tyto možnosti prodeje: 1. Prodej ve škole při ceně 17 Kč/ks 2. Prodej v prodejně farmářských produktů při ceně 21 Kč/ks, průměrné náklady na přepravu jsou 1,6 Kč/ks 3. Prodej ve vlastním stánku ve městě při ceně 19 Kč/ks, průměrné náklady na přepravu 1,4 Kč/ks, mzda prodavače je 750 Kč (přepočteno na prodej vámi vyrobeného množství) a pronájem stánku 1 000 Kč (pro prodané množství) 2/6
Prodej ve škole: Prodejna FV: Vlastní stánek: Výrobní kalkulace Vyčíslení nákladů při výrobě na jednu kalkulační jednici Rozlišujeme Předběžná kalkulace. o Propočet plánovaných výdajů Výsledná kalkulace. o Skutečné náklady vycházející z.. Metody výpočtu Dělení Při výrobě.. Poměrové číslo Při výrobě.výrobků ze stejného surovinového. (různá pracnost, váha, kvalita) Přirážková Při výrobě různých výrobků Kalkulační vzorec stanovení ceny Kalkulace se provádí různými způsoby, ale princip je vždy stejný Cena = K ceně se často připočítává daň z přidané hodnoty Cena = 3/6
DPH daň z přidané hodnoty (zákon o DPH) Součástí ceny zaplatí kupující a do státního rozpočtu odvede prodávající 3 sazby: Základní pro většinu výrobků a služeb.. První snížená. - ubytovací a stravovací služby, potraviny, zdrav. pomůcky, Druhá snížená. - knihy, léky, koj. výživa Některé výrobky a služby jsou od DPH osvobozeny... Kalkulační vzorec Stanovení ceny příklad učebnice Soukromý truhlář vyrábí na zakázku nábytkové stěny pro Dům nábytku. Přímé náklady na 1 stěnu (dřevo, lak, ) činí 15 000 Kč, mzdové náklady (včetně SP a ZP) 6 000 Kč. Nepřímými náklady jsou odpisy zařízení 1 500 Kč na kus a služby dodavatelů na kus 500 Kč. Zisková přirážka je stanovena na 10 % nákladů. 4/6
Stanovení ceny příklad 2 Stanovte prodejní cenu pro vaše výrobky tvarohy ze školní sýrárny. Náklady spojené s výrobou jsou: Mléko 150 l za 1380 Kč, mikrobakteriální kultura 20 Kč, syřidlo 1 balení 20 Kč, sůl 1 balení 5 Kč, 150 ks balení (miska s víčkem) 135 Kč, ochranné pomůcky (rukavice, ochranná čepice) 24 Kč, smrštitelná folie 30 Kč, izolepa 20 Kč, papír na etikety 10 Kč, folie na odpad 5 Kč. Jaká bude cena, pokud z daného množství vyrobíte: a) 150 ks tvarohů b) 200 ks tvarohů (budete prodávat menší balení) Prodejní cena v obchodním podniku V obchodech je hlavním nákladem nákup zboží, tj. nákupní cena Kalkulace ceny pak vypadá takto: Prodejní cena s daní = Marže Nepřímé náklady obchodníka + zisk Stanovuje se většinou Kalkulace v obchodech příklad učebnice Pokračujeme v předchozím příkladu. Dům nábytku si stanovil marži 30 %. 5/6
Domácí úkol 1 Firma Dřevohračky, s.r.o. vyrobí 5 000 ks hraček ročně. Zpracovává je na soustruhu, který byl pořízen za 500 000 Kč s plánovanou dobou odepisování 5 let. Spotřeba materiálu na 1 hračku (dřevo, barvy, provázky) byla stanovena na 60 Kč, úkolová mzda zaměstnance (vč. SP a ZP) je 40 Kč za 1 hračku a spotřeba energie 10 Kč. Vypočtěte cenu s DPH (21 %), pokud chcete dosáhnout 15 % zisku. Domácí úkol 2 Firma Mrazík, s.r.o. vyrobí ročně 25 000 luxusních nanukových dortů. Zpracovává je v přístroji s PC 140 000 Kč a životností 8 let a uchovává se v mrazící skříni s PC 110 000 Kč s životností 5 let. Spotřeba surovin na 1 nanukáč (smetana, esence,čokoláda) byla stanovena na 8 Kč a spotřeba materiálu (obal) na 0,5 Kč a energie 3 Kč. Nájemné činí 12 000 Kč měsíčně a 2 zaměstnanci mají časovou mzdu 14 000 měsíčně (včetně SP a ZP).Vypočtěte cenu s DPH (10 %) a ziskem 10 %. Mrazík s.r.o. prodává výrobky sám, ale dodává je i prodejně Slunečnice. Ta si stanovuje marži 20 %. Spočítejte prodejní cenu s DPH v obchodě Slunečnice. 6/6