Neobvyklé okolnosti a příčiny smrti u

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Neobvyklé okolnosti a příčiny smrti u"

Transkript

1 Neobvyklé okolnosti a příčiny smrti u dopravních nehod Ďatko M.¹, Zelený M.¹ ¹ Ústav soudního lékařství LF MU Brno a FN u sv. Anny v Brně III. národní kongres - DOPRAVNÍ ÚRAZY , Brno, hotel Myslivna

2 Neobvyklá příčina smrti motocyklisty po dopravní nehodě Kazuistika č. 1 popis dopravní nehody K dopravní nehodě došlo na jaře roku 2009 na Hodonínsku kolem 12:00 hod. Řidič OA Peugeot, jedoucí po vedlejší silnici, chtěl projet křižovatku v přímém směru a při tom přehlédl zprava po hlavní silnici jedoucí motocykl Yamaha FZS 600. Došlo ke střetu v křižovatce, kdy motocykl narazil přední částí do pravého předního blatníku vozidla Peugeot. Po nárazu byl motocykl vržen na v křižovatce stojící vozidlo Š Felicia. Řidič motocyklu byl odhozen mimo vozovku cca 10 m a na místě nehody zemřel. Ostatní účastníci dopravní nehody nezraněni. směr jízdy OA směr jízdy OA směr jízdy motocyklu směr jízdy motocyklu

3 Neobvyklá příčina smrti motocyklisty po dopravní nehodě Kazuistika č. 1 technické aspekty Poškození vozidla Peugeot: přední maska, přední nárazník, okrasná mřížka, poškození motoru, přední víko motoru, promáčklý levý přední blatník, deformovaný pravý přední blatník, pravé přední dveře nejdou otevřít.

4 Neobvyklá příčina smrti motocyklisty po dopravní nehodě Kazuistika č. 1 technické aspekty Poškození motocyklu Yamaha FZS 600: přední kolo, přední směrová světla, přední vidlice, chladič, poškození motoru, tlumič výfuku, ochranné sklo řidiče, pravá přední směrovka, přístroje moto, řidítka s rukojetí a pákami, poškození celé přední části motocyklu.

5

6 Neobvyklá příčina smrti motocyklisty po dopravní nehodě Kazuistika č. 1 pitevní nález Z vnitřních úrazových změn zjištěn otok mozku, žaludeční obsah v průdušnici a průduškách, zlomeniny žeber vlevo, povrchní trhlina útrobní plochy sleziny, zhmoždění velké předstěry, zlomenina pravého předloktí (tzv. Smithova zlomenina), zlomenina bércových kostí vlevo pod kolenem a známky dušení (hojné tečkovité krevní výronky pod poplicnicí, sufúze pod poplicnicí, tečkovité krevní výronky na epikardu, tmavá tekutá krev).

7 Neobvyklá příčina smrti motocyklisty po dopravní nehodě Kazuistika č. 1 závěr Bezprostřední příčinou smrti motocyklisty byla aspirace žaludečního obsahu do plic s následným udušení, tj. vdechnutí zvratků do dýchacích cest a plic, což vedlo k udušení. Řidič motocyklu v době dopravní nehody nebyl pod vlivem alkoholu. Motocyklista při dopravní nehodě utrpěl zranění, která nebyla smrtelná, tj. smrtící pro svou všeobecnou povahu. Vlastní a bezprostřední příčinou smrti bylo udušení po vdechnutí zvratků do dýchacích cest a plic. K úmrtí v tomto případě došlo pro nahodilou okolnost, kdy vlastní úrazové změny nebyly přímo život ohrožující. K dopravní nehodě došlo ve 12:00 hod., při pitvě byl žaludek naplněn větším množstvím tráveniny (600 ml), jmenovaný tedy byl po jídle, tato okolnost usnadnila zvracení. Vlastní zvracení mohlo být vyvoláno působením tupého násilí na oblast břicha (zhmožděna velká předstěra, trhlina sleziny). Nepříznivou okolností z hlediska vdechnutí zvratků pak byla ochranná přilba na hlavě poškozeného, případně poloha na zádech po dopravní nehodě. Laická resuscitace prováděna nebyla, svědci nechtěli s motocyklistou hýbat ze strachu před možným poraněním krční páteře.

8 Dopravní nehoda - ano či ne? Kazuistika č. 2 okolnosti případu Nález zraněného muže v okrajové čtvrti Brna u bankomatučeské spořitelny. Dotyčný byl pod silným vlivem alkoholu s pohmožděninou na hlavě, komunikace nebyla možná, proto následoval převoz do nemocnice. Dle prvotního předpokladu Policie ČR mělo jít o přepadení. Muž ovšem ještě téhož dne v nemocnici zmírá.

9

10 Dopravní nehoda - ano či ne? Kazuistika č. 2 pitevní nález

11 Dopravní nehoda - ano či ne? Kazuistika č. 2 pitevní nález Vnitřní úrazové změny byly hlavně v podobě oboustranného hemothoraxu, drobného zhmoždění plic, zhmoždění přední stěny břišní, krve v dutině břišní, drobné trhliny jater, výrazného prokrvácení měkkých tkání v pánevní oblasti, bledých ledvin, trhliny močového měchýře, trhliny intimy a médie břišní aorty, oboustranných zlomenin žeber, zlomeniny pravého klíčku, roztržení symfýzy, zlomeniny horního i dolního raménka stydké kosti vlevo a roztržení levého křížokyčelního spojení. Jako bezprostřední příčina smrti stanoven úrazově-krvácivý šok při masivní krvácení do měkkých tkání levého stehna, do dutiny hrudní a břišní. V krvi bylo zjištěno 3,38 g/kg alkoholu.

12 Dopravní nehoda - ano či ne? Kazuistika č. 2 pitevní nález

13 Dopravní nehoda - ano či ne? Kazuistika č. 2 závěr Z hlediska mechanismu vzniku poranění u poškozeného se jednalo o působení masivního tupého násilí na oblast pravého ramena, na hrudník, břicho, pánevní oblast a levé stehno. Soudně lékařský nález svědčil pro přejetí ležícího těla poškozeného, a tedy pro zranění vzniklé při dopravní nehodě. Tomu odpovídal také nález otisku dezénu pneumatiky na bílém triku zemřelého muže. Dalším vyšetřováním PČR se potvrdily skutečnosti svědčící pro dopravní nehodu, podařilo se určit také typ vozidla, které poškozeného přejelo, ovšem konkrétního pachatele se již nikdy vypátrat nepodařilo.

14 Smrtelná dopravní nehoda v malé rychlosti Kazuistika č. 3 okolnosti případu Na podzim roku 2013 v ranních hodinách došlo v obci Pozořice (okr. Brno-venkov) k dopravní nehodě. Řidič malého motocyklu při jízdě do kopce přehlédl stojící popelářský vůz a zezadu do něj narazil. Motocyklista utrpěl poranění, kterému na místě podlehl.

15 Smrtelná dopravní nehoda v malé rychlosti Kazuistika č. 3 místo nehody

16 Smrtelná dopravní nehoda v malé rychlosti Kazuistika č. 3 místo nehody

17

18 Smrtelná dopravní nehoda v malé rychlosti Kazuistika č. 3 pitevní nález Z vnitřních úrazových změn zjištěno prokrvácení měkkých pokrývek lebních v čelní krajině, rozsáhle prokrvácené měkké tkáně kolem krčních orgánů, částečně roztříštěné chrupavky hrtanu, zhmožděná stěna jícnu v horní třetině, rozdrcení průdušnice v horní části, částečně rozdrcena štítná žláza, zpěněná krev na sliznici průdušnice a průdušek, ložiska aspirace krve v obou plicních křídlech, ojedinělé tečkovité krevní výronky pod poplicnicí a epikardem, tmavá a tekutá krev.

19 Smrtelná dopravní nehoda v malé rychlosti Kazuistika č. 3 pitevní nález

20 Smrtelná dopravní nehoda v malé rychlosti Kazuistika č. 3 závěr Bezprostřední příčinou smrti bylo udušení po aspiraci krve do dýchacích cest a plic při zhmoždění krku s částečným rozdrcením hrtanu a průdušnice. Chorobné změny na těle poškozeného odpovídaly jeho věku, žádné akutní nebo chronické chorobné změny, které by se na smrti přímo spolupodílely, nebyly zjištěny. Hladina alkoholu v krvi v době dopravní nehody byla 0,00 g/kg. Velkou roli na vzniku dopravní nehody sehrálo oslnění motocyklisty sluncem, který kvůli tomu přehlédl stojící popelářský vůz a i přes malou rychlost při jízdě do kopce došlo ke vzniku smrtelného poranění.

21 Kazuistika č. 4 popis okolností V lednu minulého roku v ranních hodinách byla v nádrži (rybníku) v obci Lipovec nalezena mrtvola muže. Prohlížejícím lékařem byla stanovena předběžná příčina smrti jako utonutí při pádu do přírodní vody. Možnost sražení těla do vody při střetu s motorovým vozidlem vyloučena. Utonutí?

22

23 Utonutí? Kazuistika č. 4 pitevní nález Z vnitřních úrazových změn zjištěno krvácení pod tvrdou i měkkou plenou mozkovou, masivní zakrvácení do dutiny hrudní, dvojnásobná trhlina hrudní aorty, vícečetné trhliny srdce, zhmoždění plic a trhlina horního laloku levé plíce, roztříštění levého laloku jater, krev v břišní dutině, trhlina okruží střev, mnohočetné a mnohonásobné zlomeniny žeber oboustranně, zlomenina hrudní kosti, zlomenina pravé klíční kosti, zlomenina pravé holenní kosti, nedokrvení orgánů při ztrátě krve

24 Utonutí? Kazuistika č. 4 pitevní nález

25 Kazuistika č. 4 závěr Bezprostřední příčinou smrti bylo polytrauma. V krvi zjištěno 1,39 alkoholu. Utonutí? Během pitvy nebyly zjištěny žádné markanty svědčící pro utonutí. Co se týče mechanismu vzniku poranění lze říci, že na tělo poškozeného působilo masivní tupé násilí především na oblast trupu zepředu. Jednalo se o tzv. vysokoenergetické poranění, kdy tato poranění nemohla vzniknout ani pasivním mechanismem (pádem poškozeného), ani násilím ze strany druhé osoby v podobě napadení. Po vyhodnocení fotodokumentace z místa nálezu zemřelého a srovnáním s pitevním nálezem lze vznik zjištěných poranění vysvětlit jedině a pouze dopravní nehodou, kdy do pravé dolní končetiny a pravé hýždě narazilo zezadu motorové vozidlo a tělo bylo vrženo proti kovovému zábradlí na které narazilo trupem, následně pak došlo k pádu těla do vodní nádrže.

26 Děkuji za pozornost