Stimulátor GO patch. Návod k obsluze NEŽ ZAČNETE POMŮCKU POUŽÍVAT, POZORNĚ SI PŘEČTĚTE TENTO NÁVOD

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Stimulátor GO patch. Návod k obsluze NEŽ ZAČNETE POMŮCKU POUŽÍVAT, POZORNĚ SI PŘEČTĚTE TENTO NÁVOD"

Transkript

1 CZ Stimulátor GO patch Stimulátor působí preventivně proti chronické ztuhlosti šíje a s ní spojeným zdravotním potížím nebo přináší zlepšení u těchto stavů. Návod k obsluze NEŽ ZAČNETE POMŮCKU POUŽÍVAT, POZORNĚ SI PŘEČTĚTE TENTO NÁVOD S timulátor GO patch neobsahuje žádné chemické látky a jeho použití není spojeno ani s žádnými vedlejšími účinky. Vyvinul ho tým lékařské sekce IDT FRANCE proti bolesti při ztuhlosti šíje a proti některým typům bolesti hlavy.

2 Úvod Ve společnosti, kde člověk žije pod stupňujícím se tlakem pracovních, společenských a rodinných nároků, tedy v neustálém stresu a nervovém vypětí, přibývá také funkčních poruch. V některých případech se začínají funkční poruchy kumulovat a třebaže člověka na životě neohrožují, mohou některé závažné a chronické stavy život velmi ztěžovat. A navíc časem může okolí postiženého začít ztrácet pochopení či trpělivost, protože postižený má onemocnění, které neohrožuje život a ani po řadě vyšetření a jejich opakování u něho nebyla stanovena žádná lékařská diagnóza, takže tu vlastně ani nemá žádný důvod ke stížnostem. Pod vlivem problémů dvojího typu a vyčerpání následkem chronických stavů může u některých jedinců dojít ke vzniku závažného onemocnění, které lze pojmenovat a o jehož závažnosti není pochyb. Často si ztuhlost šíje a další doprovodné příznaky neumíme nijak vysvětlit a časem se mohou dále zhoršovat. Patří k těm plíživým a bezejmenným potížím, které vyčerpávají pacienta, stejně jako další rodinné příslušníky a přátele, a nakonec ho ničí jak psychicky tak fyzicky.

3 Šíje a její ztuhlost, nebezpečná dvojice Šíje představuje důležité strategické místo na lidském těle. Prochází tudy mícha a senzorické a motorické nervy, které zajišťují správné fungování našeho těla. Paradoxně je to oblast velmi zranitelná a působí na ni jak vnější, tak vnitřní vlivy. Od přírody je šíje pružná. Časem však může ztuhnout, což je spojeno se značnými a chronickými bolestmi, které nesmíme brát na lehkou váhu, protože jsou příčinou nadměrného užívání analgetik a utišujících prostředků, které jen málokdy přinesou kýženou úlevu. Rentgenový snímek mírně ztuhlé šíje Rentgenový snímek značně ztuhlé šíje

4 Ztuhlost šíje, bolest Ztuhlost šíje je vždycky problém. Dlouhou dobu se nemusí nijak ozývat, projeví se pouze pocitem nepohody při otáčení hlavou vpravo nebo vlevo, jako například při pohledu za sebe při couvání v autě. Až po určité době se ztuhlost šíje začne projevovat bolestí. Zprvu je bolest lokalizovaná a ztuhlost šíje brání normálnímu pohybu krku. Jedná se o tortikolis, která často vznikne náhle a jindy se vyvíjí postupně. Časem se bolest šíří směrem k lebeční a spánkové oblasti (bolesti vlasaté části hlavy, bolest v týlní krajině) a směrem k ramenům (časté noční bolesti, pocit pálení v ramenou, znecitlivění paží atd.) V ještě pokročilejším stádiu pozorujeme: Nestabilitu vestoje nebo při chůzi. Celkovou únavu, která po vyspání nemizí. Neurčitou úzkost po ranním probuzení. Poznámka 1 Když bolest přejde do chronického stádia, končí snaha o její zvládnutí častěji neúspěchem než úspěchem. Pokud jste ještě nevyhledal(a) lékaře, doporučujeme vám to, a to ze tří důvodů: 1. Případné potvrzení diagnózy; 2. Na základě posouzení závažnosti onemocnění a ovlivňujících faktorů bude možno stanovit individuální a účinnou léčbu; 3. Zabrání se nadměrnému užívání léků, které kromě toho, že do léčby vnášejí anarchii a jsou toxické, bývají také neúčinné.

5 Ztuhlost šíje, ovlivňující faktory Několik faktorů, a to jak individuálních, tak environmentálních, jako je nedostatečná fyzická aktivita, stres, úraz při autonehodě, časná artróza či silné emocionální otřesy (ztráta blízkého člověka, ztráta zaměstnání, závažné onemocnění, sdělení diagnózy rakoviny atd.), se může spolupodílet na tom, že: se projeví záchvaty bolesti; se zvýší jejich frekvence; stav přejde do chronického stádia. Skolióza, hlavní udržující faktory Ani když naberou na síle, nemohou ovlivňující faktory samy o sobě způsobit přechod bolesti do stádia chronicity, které ztrpčuje život. Při zhoršení stavu se uplatňuje zejména hlavní faktor. Jeho vlivem dochází k oslabení člověka, který se stává náchylnějším k tuhnutí šíje, jež ho dosud obtěžovalo jen málo. Většina jedinců, které trápí ztuhlost šíje, udává svalové napětí na několika místech v těle. Toto napětí pak přechází v opakované záchvaty bolesti, které vyzařují do lebeční, nebo ramenní oblasti. S přibývajícím věkem se stále častěji setkáváme s nálezem vybočení/rotace páteře, s mírnou ať už nediagnostikovanou či diagnostikovanou skoliózou, která není odpovídajícím způsobem léčena.

6 Mírná skolióza, která dlouho zůstává bez klinických projevů (subklinické stádium), může s přibývajícím věkem a ubývající ohebností přerůst v problém, který doprovázejí: bolestivé stavy v oblasti bederní, hrudní nebo krční páteře, celková únava bez zjevné organické příčiny. Poznámka 2 V této části se pokusíme vysvětlit přechod akutní bolesti vyvolané ztuhlostí krční páteře do chronicity v případě, kdy se nepodaří správně stanovit diagnózu a samoléčba nepřináší kýžený výsledek. Jestliže trpíte bolestivou ztuhlostí šíje, může vám vhodnou individuální a účinnou léčbu předepsat pouze váš ošetřující lékař.

7 Rozlišujte mezi bolestí hlavy vyzařující do lebeční krajiny, která má souvislost se ztuhlostí šíje, a migrénou Migréna představuje zcela odlišné onemocnění, které postihuje kolem 10 % francouzské populace a vyskytuje se převážně u žen. Výskyt tohoto onemocnění je podhodnocován, i když dnes není problém rozeznat jeho příznaky a stanovit přesnou diagnózu. Jedná se o typické pulzující bolesti, které zpravidla postihují polovinu hlavy, a mohou mít i značnou intenzitu. Pacienti vyhledávají klid a tmu, protože fyzická námaha, světlo a hluk u nich zhoršuje klinické příznaky. Nezřídka je migréna doprovázena také nauzeou a zvracením. Záchvaty mohou trvat až tři dny. Jejich častý výskyt vede ke snížení kvality života po stránce pracovní, společenské i rodinné. Úlevu přináší rychlý a strukturovaný zásah multidisciplinárního týmu odborníků, jehož cílem je zabránit: přechodu stavu do chronicity, každodenním chronickým bolestem hlavy, a nadměrnému užívání léků, které nepřinášejí úlevu. Samoléčba není u tohoto stavu vhodná.

8 Jak si uvolnit ztuhlou šíji a předejít přechodu stavu do chronicity: Metody, které máme k dispozici Analgetika Podání analgetik hned při nástupu bolestí může být účinné, pokud znáte dobu jejich působení a řídíte se jí. Protože jsou k dostání bez lékařského předpisu, lze si je snadno obstarat, takže často dochází k jejich zneužívání, a to zejména v případě, kdy nejsou známé a neberou se v úvahu ovlivňující faktory a příznaky bolesti přejdou do chronicity. Uklidňující prostředky Prášky na uklidnění mohou působit proti úzkosti, která je vždy přitěžujícím faktorem svalového napětí v zádech. Často však pozorujeme, že když se stav stává chronickým a dochází k nadměrnému užívání léků, vede to ke vzniku těžké závislosti. Nedílnou součástí léčby musí být vysazení drogy. Masáže, kinezioterapie Uvolňovací svalové masáže a cvičení na krční páteř má samozřejmě svůj význam, ale musí být součástí celkové léčebné strategie. Akupunktura nebo ještě lépe elektroakupunktura se svým dvojím účinkem, uvolněním a odstraněním kontraktur, může ztuhlé šíji přinést úlevu. Není plně doceněna a měla by se častěji doporučovat, i když s vědomím, že základní problém zcela neodstraní.

9 A nakonec je tu nová inovační pomůcka, stimulátor GO patch Jednoduchá a účinná pomůcka, která je vždy po ruce. Stimulátor GO patch od týmu odborníků z IDT France, je elektronický ultrakompaktní samonapájecí lékařský přístoj. Je vybaven výkonným procesorem a důmyslným programem. Modulace umožňuje dvojí nastavení frekvence při velkém rozmezí intenzity stimulace. Stimulační program obsahuje několik různých podprogramů, jejichž soubor se zaměřuje na mobilizaci svalových a šlachových tkání v oblasti, kterou je třeba léčit. Jedna aplikace trvá 20 minut. Působení stimulátoru se vyznačuje dvojím účinkem, relaxačním a analgetickým. Přináší úlevu od bolesti a postupně snižuje svalové napětí v oblasti šíje, přičemž nedochází k nadměrnému užívání léků a nemusíme se obávat, že problém přejde do chronicity. Díky svému kompaktnímu provedení bez šňůry a dobré přilnavosti se stimulátor GO patch vyznačuje jednoduchostí použití a navíc může být stále po ruce, protože se bez problémů vejde třeba do kapsy. Stimulátor GO patch je jedinečný výrobek a je chráněn několika mezinárodními patenty. Poznámka 3 Stimulátor GO patch vychází z fyzikální metody a jeho použití není spojeno s působením žádného chemického přípravku, pomůže vám uvolnit svalové spasmy v oblasti šíje a svým účinkem zabrání přechodu stavu do chronického stádia. Než začnete stimulátor GO patch používat, navštivte svého lékaře, aby vám stanovil diagnózu.

10 Popis Stimulátor GO patch představuje zdravotnickou pomůcku s lékařským osvědčením CE Skládá se z ultrakompaktního zařízení vybaveného výkonným mikroprocesorem a napájeného 3V baterií CR2032. Stimulátor GO patch je nasazen na vyměnitelnou přilnavou elektrodu (patch). Vyměnitelná přilnavá podložka Tělo přístroje Tlačítko pro uvedení do provozu (ON) a pro nastavení vyššího stupně intensity stimulace (+) Tlačítko pro vypnutí (OFF) a pro nastavení nižšího stupně intensity stimulace (-) Úložiště 3V baterie pod krytem (baterie je součástí balení). Stimulátor GO patch se dodává připravený k použití a balení obsahuje: přístroj nasazený na přilnavou podložku 3V baterii CR2032 návod k použití a záruční list

11 Technické údaje Název: GO patch Model: WL-23U6 Značka: IDT France Ovládání: pomocí tlačítka ON+ a OFF- Napájení: 3V lithiová baterie CR2032 Elektrický proud: dvoufázový 50 ma Nízkofrekvenční Rozsah stimulace μs Kanál 1 Režim burst mode Délka stimulace: 20 minut automatické přerušení Přilnavá elektroda: vyměnitelná, s gelem Dodává se v jednotlivém balení, které obsahuje: Baterii, 1 ks Přilnavé elektrody, 2ks Návod k použití, 1 ks Ochranný sáček, 1 ks V balení po 2 kusech možno zakoupit 3V lithiové baterie CR2032 přilnavé elektrody K dostání v lékárnách, u prodejců nebo přes internet na adrese:

12 Příprava Vložení baterie Stimulátor GO patch je dodáván s 3 V baterií CR2032. Přístup do bateriového prostoru je stlačením krytu a jeho posunem doprava. Baterii vložte do vyhrazeného prostoru a při tom dbejte na správnou polohu pólů (plus na straně krytu). Poté kryt posunem doleva znovu uzavřete. Stimulátor GO patch je připraven k použití. DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Použité baterie odkládejte pouze do nádob k tomu určených. 3V baterie CR2032, kterou dodáváme spolu s přístrojem, je vysokokapacitní. Nové baterie lze zakoupit ve fotopotřebách, v supermarketech atd. Poznámka Některé nové baterie mohou mít slabší počáteční kapacitu, takže mohou mít i kratší životnost. Novou baterii si můžete objednat u svého prodejce či přes internet na adrese Tak budete mít jistotu, že dostanete novou baterii o stejné kapacitě.

13 Použití Před použitím si přečtěte veškerá upozornění a kontraindikace* uvedené v přiloženém letáku. Sejměte stimulátor GO patch nasazený na přilnavou podložku s průhledného umělohmotného podstavce a přiložte ho na tělo v místě, kde chcete provést stimulaci. Stimulátor pevně přilne k pokožce. Přístroj vždy přikládejte na pokožku, když je vypnutý, a do chodu ho uveďte, až po přilnutí na správné místo. Uvedení stimulátoru do chodu (1) Stiskněte tlačítko ON/+ a začne blikat červené kontrolní světlo. Nastavení intenzity stimulace (2) Opakovaným stiskem tlačítka ON/+ si nastavte požadovanou intenzitu stimulace. Stimulátor má 10 regulačních stupňů a každým stiskem tlačítka ON/+ se intenzita stimulace o 1 stupeň zvýší. Zároveň s tím se zvyšuje intenzita červeného kontrolního světla kontrolní světlo (1) (2) (3) Opakovaným stiskem tlačítka ON/+ si nastavíte stupeň stimulace, který je vám příjemný. Stimulace by neměla být ani příliš slabá ani příliš silná. Intenzitu stimulace si v případě potřeby snížíte stiskem tlačítka OFF/-. Vypnutí stimulátoru (3) Opakovaným stiskem tlačítka OFF/- snižujeme intenzitu stimulace až do úplného vypnutí stimulátoru, kdy nám červené kontrolní světlo zhasne.

14 Automatické vypnutí Stimulátor GO patch je opatřen spořičem baterie a po 20 minutách provozu dojde k jeho automatickému vypnutí. Můžete ho kdykoli znovu uvést do chodu stiskem tlačítka ON/+. Po použití Zkontrolujte, zda je stimulátor vypnut. Vsunutím prstů pod přilnavou plochu sejměte stimulátor GO patch s pokožky, uložte ho na průhledný umělohmotný podstavec a vložte do měkkého ochranného pouzdra. Chraňte před slunečním světlem a prachem. Přilnavá plocha. Praktické rady. Přilnavá gelová plocha je až z 85 váhových procent tvořena vodou. Právě této vodě vděčí podložka za vysokou přilnavost a vodivost. Při jejím použití dochází ke vstřebání části vody z gelu do pokožky a čím je pokožka sušší, tím více vody vstřebá. Suchou přilnavou podložku již nelze znovu použít, protože ztrácí svou přilnavost a vodivost, která je pro stimulaci nezbytná. Průměrná životnost podložky činí asi dvacet 30-minutových použití. Zkracuje se vlivem kyselosti pokožky (pot), suchosti pokožky, prašného prostředí a slunečního světla. Když podložka ztratí přilnavost nebo vodivost, je třeba ji vyměnit. Abychom její životnost co nejvíce prodloužili, doporučuje se po každém použití stimulátoru nanést před jeho uložením na přilnavý gel po dvou kapkách vody. Novou přilnavou podložku si můžete opatřit u svého prodejce nebo si ji objednejte přes Internet na adrese

15 Pro koho je stimulátor GO patch vhodný Stimulátor GO patch je určen proti bolesti způsobené ztuhlostí svalů v šíjové oblasti a problémům s ní spojeným. Použití stimulátoru GO patch je indikováno hlavně při výskytu níže uvedených chronických příznaků: lokalizovaná ztuhlost, bolest vyzařující do hlavy a ramen, nestabilita vestoje a při chůzi, celková únava, hlavně po ránu, spojená s neurčitou úzkostí při vstávání. V tomto stavu už má pacient obvykle stanovenou diagnózu, ví, že příčinou problémů je v jeho případě ztuhlost šíje a její následky, jako je například každodenní chronická bolest hlavy. V tomto stavu také často dochází k nadměrnému užívání léků a člověk, kterého trápí bolest, většinou vyčerpal všechny možnosti léčby, aniž by dosáhl kýžené úlevy. Pokud trpíte těmito chronickými příznaky, pak je stimulátor GO patch určen právě pro vás. Poznámka 4 Pokud trpíte akutní bolestí šíje nebo hlavy poprvé, není pro vás stimulátor GO patch vhodný. Napřed se musíte poradit se svým lékařem, který vám stanoví diagnózu a individuální léčbu. Pokud se u vás vyskytnou výše popsané příznaky, ale ještě nemáte stanovenou diagnózu, není pro vás stimulátor Go patch vhodný a rozhodně ho nesmíte použít.

16 Strategie a základní principy Obecná strategie při použití stimulátoru GO patch se zaměřuje na dva přesné cíle: 1. Odstranění svalových spasmů, které jsou příčinou lokalizované nebo vyzařující bolesti. 2. Vysazení nadměrně užívaných léků, které nepřinášejí kýženou úlevu. Tato strategie by měla předejít zhoršení příznaků a přechodu stavu do chronického nebo trvalého stádia, které je postrachem odborníků. Základní principy 1. Aplikační místa Stimulátor GO patch se přikládá na přesná místa na těle. Nejedná se o body, ale o celou oblast, kterou chceme léčit. Stimulaci může provádět kdokoli bez předchozího vyškolení, pokud správně určí, kterou oblast je třeba pomocí stimulátoru GO patch stimulovat. 2. Minimální účinná dávka Stejně jako při podávání léků se i u stimulátoru GO patch účinek projeví až po určité době. Dříve nejsou výsledky patrné. Tomu také odpovídá pojem minimální efektivní dávky (MED) stimulace. Při dávce 30 minut stimulace/den dochází k nástupu účinku s 3 až 7 denním odstupem. Toto časové rozmezí kolísá v závislosti na počáteční intenzitě bolesti, chronicitě potíží a celkovém stavu jedince.

17 3. Práh bolesti (viz schematické znázornění) V případě bolesti používají nervy a svaly svůj vlastní jazyk, jejich reakce odpovídá konkrétnímu neurofyziologickému zákonu známému jako VŠECHNO NEBO NIC. To znamená, že počínaje od určitého stupně spasmů nebo bolesti a pouze od tohoto stupně vyvolá ztuhlost šíje buď lokalizovanou nebo vyzařující bolest (klinické stádium). Před dosažením tohoto prahu ještě bolest nepociťujeme (subklinické stádium). Na tomto neurofyziologickém podkladě, který dobře znají fyzikové, vyvinul lékařský tým IDT France sadu stimulátorů, ke kterým patří KALM patch a nově také GO patch. Bylo by samozřejmě naivní předpokládat, že lze zvrátit tok času a navrátit ztuhlé šíji padesátiletého člověka pružnost, kterou se mohl chlubit ve svých třiceti letech, kdy ještě nevěděl, co je bolest. Skoliózy a degenerativní artrózy ho už nikdo nezbaví. Snížením úrovně nervosvalových spasmů o několik stupňů lze dosáhnout návratu před práh bolesti a tak bolest odstranit. Následně se zvýší kvalita života a bude možno přistoupit k postupnému vysazení nadměrně užívaných léků. To je konečným cílem stimulátoru GO patch či jakékoli jiné léčebné metody v případě ztuhlosti šíje, zejména v chronickém stádiu. Různý stupeň spasmů Klinické stádium Práh bolesti Subklinické stádium Délka stimulace

18 Agresivní stimulace a umístění stimulátoru Agresivní stimulaci provádíme po dobu 1 až 2 týdnů a stimulátor přikládáme na dvě základní místa, která vystřídáme buď ve stejný den nebo jeden den stimulujeme jedno a další den druhé. Poloha 1 Ve středu šíje (viz foto) Cíl 1 zmírnit nervosvalové spasmy zmírnit bolest, ať už lokalizovanou nebo vyzařující do hlavy Stimulace: střední intenzity (stupeň 3-4) minut denně 1-2 týdny Výsledky: úlevu pozorujeme po 3-7 dnech stimulace Stimulátor GO patch je třeba přiložit do středu šíje

19 Poloha 2 Přes ramenní svaly (viz foto) Poloha 2, přes ramenní svaly na obou stranách Cíl 2 zmírnit svalové spasmy v pravém a levém rameni zmírnit bolest v ramenou, ať už lokalizovanou nebo vyzařující do paží Stimulace: střední intenzity (stupeň 3-4) minut denně 1-2 týdny Výsledky: úlevu pozorujeme po 3-7 dnech stimulace

20 Prevence recidiv a zdravý životní styl Třebaže stimulátor GO patch je při agresivní stimulaci skutečně účinný, nemůže sám o sobě zabránit recidivám, pokud v boji proti společnému jmenovateli, kterým je ztuhlost šíje, neuplatňujeme celkovou strategii léčby. Ve skutečnosti se celková ztuhlost zad a zvláště šíje vyskytuje často, protože s přibývajícím věkem se k ní nedopracuje jen málokdo. V boji se ztuhlostí čas nepracuje pro pacienta, zejména když uvážíme, že očekávaná délka života se prodlužuje a v západním světě se lidé běžně dožívají věku nad 85 let. Od let věku nesmíme brát ztrátu pružnosti zad na lehkou váhu, naopak je načase s ní začít něco dělat, jinak může nepohoda při otáčení hlavy přejít v bolest a stát se tak noční můrou pro nejednoho z nás. Prevence Pokud máte stimulátor GO patch, udržujte si hybnost šíje po počáteční fázi agresivní stimulace prováděním dvou minutových stimulací týdně. 15 až 30 minut je zcela dostačující. Střídejte 1. a 2. polohu, obě mají pro prevenci svůj význam. Stimulátor si berte s sebou i na cesty. Cvičení pro zlepšení ohebnosti Existuje velmi pomalé a snadné cvičení, které mobilizuje veškeré klouby. Zaměřuje se na procvičení svalových struktur a nikoli na vypracování svalové hmoty. Nadměrně vypracovaná svalová hmota může být totiž příčinou zvýšené svalové tenze, která je škodlivá. Abyste se vyhnuli největším chybám hned na počátku, měli byste se nejdříve poradit se zdravotnickým pracovníkem (kinezioterapeutem). Cvičení ohebnosti má zásadní význam, protože jeho pravidelným prováděním můžeme zabránit přechodu potíží do chronicity, třebaže v případě akutní bolesti cvičení nedosahuje účinku farmakologické léčby.

21 Zdravý životní styl a optimální kvalita života Není pochyb o tom, že nadváha a obezita představuje u padesátiletých lidí skutečnou překážku při udržování fyzické aktivity a má tudíž vliv na jejich hybnost. Vyvážená strava, s omezením masa, zvláště pak červených mas, cukru a živočišných tuků, a naopak s větším množstvím rybích výrobků a čerstvého ovoce a zeleniny, je lehčeji stravitelná a tak nepřímo vede i k větší pohyblivosti. Zároveň usnadňuje provádění cvičení pro zlepšení ohebnosti nebo jiné typy fyzické aktivity (chůze, jízda na kole, práce na zahradě, plavání atd.), která je prvním krokem k dosažení nebo udržení zdravé tělesné hmotnosti a optimální kvality života. Dávejte přednost kvalitě potravy před kvantitou. To je jedna z hlavních zásad, které se musíte držet, když si chcete co nejdéle udržet svou ohebnost, hybnost a fyzickou nezávislost. Kde hledat radu Poraďte se svým lékařem, Můžete se také písemně obrátit na Zdravotnickou sekci IDT Francie, která udělá všechno pro to, aby vám poskytla dobré rady a objektivní podporu

22 A jak je to se skoliózou? Už jsme se zmínili o tom, že mírná skolióza je hlavním udržujícím faktorem ztuhlosti šíje, která může následně přejít do chronicity. Skoliózu jako přitěžující faktor nesmíme při odstraňování nebo zmírňování bolesti považovat za nepřekonatelnou překážku. Pacient potřebuje péči odborného týmu, který stanoví celkovou a přesnou strategii léčby. Skutečností je, že skolióza se léta nemusí klinicky projevit, ale s přibývajícími roky, když tělo ztrácí ohebnost (následkem stárnutí, nečinnosti atd.), může začít vyvolávat bolestivé spasmy a nervosvalovou hypertonii v různých oblastech zad a šíje. Tyto spasmy jsou příčinou ztuhlosti zad jako celku nebo jeho jednotlivých částí (bederní, hrudní nebo krční oblasti). I v tomto případě platí fyziologický zákon VŠECHNO NEBO NIC. Pouhým snížením stupně svalové hypertonie vyvolané skoliózou lze dosáhnout úlevy a zlepšení hybnosti zad nebo šíje. U lidí po padesátce by bylo naivní skoliózu, byť i mírnou, farmakologicky léčit. V tomto věku však lze dosáhnout zlepšení hybnosti, je to jednoduché řešení, snadno proveditelné a účinné, které vede k trvalému snížení bolesti. U žen po menopauze je jedním z přitěžujících faktorů skoliózy osteoporóza. Ta představuje komplikaci při léčbě hybnosti. Její prevence má tedy zásadní význam.

23 Lékařský certifikát EU Výrobce Design a Distribuce v evropských zemích Stimulátor GO patch představuje zdravotnickou pomůcku opatřenou lékařským osvědčením CЄ 0434 podle evropské směrnice 93/42/EEC. Stimulátor GO patch byl vyvinut ve Francii týmem IDT France. Je chráněn mezinárodním patentem.

24 Stimulátor GO patch Jedná se o zdravotnickou pomůcku opatřenou v souladu s evropskou směrnicí 93/42/EEC certifikátem CE0434. Stimulátor působí preventivně proti chronické ztuhlosti šíje a s ní spojeným zdravotním potížím nebo přináší zlepšení u těchto stavů. CЄ 0434

Active & Youth. Kniha o zdravém zivotním stylu. Dr. Jan Hejma. Managed by Vyšehrad 2000 Group

Active & Youth. Kniha o zdravém zivotním stylu. Dr. Jan Hejma. Managed by Vyšehrad 2000 Group Active & Youth Kniha o zdravém zivotním stylu Dr. Jan Hejma Managed by Vyšehrad 2000 Group 3 Obsah Wellness správný životní směr... 5 Dobré zdraví jako součást našeho životního stylu... 11 Základem je

Více

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Z čistě fyzikálního hlediska je infračervené záření elektromagnetické vlnění, které se na stupnici elektromagnetického vlnění nalézá mezi červenou

Více

Ab Tronic X2. Masážní pás. Před použitím si pozorně přečtěte tyto instrukce.

Ab Tronic X2. Masážní pás. Před použitím si pozorně přečtěte tyto instrukce. Ab Tronic X2 Masážní pás Před použitím si pozorně přečtěte tyto instrukce. RYCHLÝ START PŘED POUŽITÍM TOHOTO VÝROBKU SI POZORNĚ PŘEČTĚTE NÁSLEDUJÍCÍ POKYNY! Pokud budete mít další dotazy nebo byste se

Více

PŘED POUŽITÍM PŘÍSTROJE ABTonic SI PROSÍM PEČLIVĚ PŘEČTĚTE TENTO NÁVOD

PŘED POUŽITÍM PŘÍSTROJE ABTonic SI PROSÍM PEČLIVĚ PŘEČTĚTE TENTO NÁVOD Poznámky: PŘED POUŽITÍM PŘÍSTROJE ABTonic SI PROSÍM PEČLIVĚ PŘEČTĚTE TENTO NÁVOD Gratulujeme ke koupi přístroje ABTonic, moderního elektronického cvičebního systému, který je vytvořen k podpoře formování

Více

Ab Tronic X2. Masážní pás. Před použitím si pozorně přečtěte tyto instrukce.

Ab Tronic X2. Masážní pás. Před použitím si pozorně přečtěte tyto instrukce. Ab Tronic X2 Masážní pás Před použitím si pozorně přečtěte tyto instrukce. RYCHLÝ START PŘED POUŽITÍM TOHOTO VÝROBKU SI POZORNĚ PŘEČTĚTE NÁSLEDUJÍCÍ POKYNY! Pokud budete mít další dotazy nebo byste se

Více

PARKINSONOVA CHOROBA

PARKINSONOVA CHOROBA 1 PARKINSONOVA CHOROBA Anotace První část výukového materiálu je věnována problematice onemocnění, výskytu v populaci u nás i ve světě. Dále pokračují rozšířené informace o příčinách vzniku a možnostech

Více

PARKINSONOVA NEMOC Komplexní fyzioterapeuticky pohled

PARKINSONOVA NEMOC Komplexní fyzioterapeuticky pohled PARKINSONOVA NEMOC Komplexní fyzioterapeuticky pohled Mgr. Martina Puršová doc. MUDr. Jan Roth, CSc. OBSAH Úvodní základní informace Projevy Parkinsonovy nemoci Parkinsonský syndrom Pozdní hybné komplikace

Více

Tlak krevní (TK) je laterální (boční) tlak krevního sloupce na cévní stěnu. Jeho výška je určena náplní cévního řečiště a vlastnostmi cévní stěny.

Tlak krevní (TK) je laterální (boční) tlak krevního sloupce na cévní stěnu. Jeho výška je určena náplní cévního řečiště a vlastnostmi cévní stěny. 1. Co je to krevní tlak? Tlak krevní (TK) je laterální (boční) tlak krevního sloupce na cévní stěnu. Jeho výška je určena náplní cévního řečiště a vlastnostmi cévní stěny. 2. Co je to systolický a diastolický

Více

MUDr. Petr Vondráček

MUDr. Petr Vondráček Zllatý standard péče o paciienty s Duchenneovou a Beckerovou svalovou dystrofiií (DMD/BMD) MUDr. Petr Vondráček Klinika dětské neurologie, Fakultní nemocnice Brno a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

Více

zdravotní tělesná výchova

zdravotní tělesná výchova Mgr. Lucie Schwarzová zdravotní tělesná výchova Učební a metodický materiál pro obory Sociální činnost a Pedagogické lyceum Evangelická akademie - Vyšší odborná škola sociální práce a střední odborná škola

Více

Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba

Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba O Alianci žen s rakovinou prsu Aliance žen s rakovinou prsu o. p. s. byla založena v roce 2002 devatenácti organizacemi onkologických pacientek jako

Více

Dětská leukémie průvodce pro rodiče

Dětská leukémie průvodce pro rodiče MUDr. Lucie Šrámková Dětská leukémie průvodce pro rodiče Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Dětská leukémie Průvodce pro rodiče MUDr. Lucie

Více

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta Oči a počítač Bakalářská práce Vedoucí práce: MUDr. Tomáš Jurečka Optometrie Autor práce: Jana Rytířová, Brno, květen 2008 Obsah Obsah... - 2 - Prohlášení...

Více

AB TONIC II. Aktuální verzi návodu v elektronické podobě najdete na www.tvproducts.cz

AB TONIC II. Aktuální verzi návodu v elektronické podobě najdete na www.tvproducts.cz AB TONIC II CZ Model No.: MC0223 Návod k používání Vážený zákazníku, děkujeme Vám za důvěru, kterou jste nám projevil nákupen tohoto výrobku. Věříme, že s ním budete plně spokojen. Tento návod slouží pro

Více

Léčba pacientů s kongenitální svalovou dystrofii (CMD) Příručka pro rodiny

Léčba pacientů s kongenitální svalovou dystrofii (CMD) Příručka pro rodiny Léčba pacientů s kongenitální svalovou dystrofii (CMD) Příručka pro rodiny Léčba pacientů s kongenitální svalovou dystrofii (CMD) Příručka pro rodiny PŘEDMLUVA Tento rodinný průvodce shrnuje mezinárodní

Více

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc.

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc. komerční PřÍlOHa SPOleČnOSTI MeDIaPlaneT získejte přesné informace Jak se orientovat na internetu v otázkách rakoviny? Cévní mozková příhoda Kde hledat vhodnou pomoc? březen 2014 ZRALÝ VĚK foto: ArchIV

Více

Vybrané otázky péče o osobu blízkou

Vybrané otázky péče o osobu blízkou Vybrané otázky péče o osobu blízkou 0lomouc 2012 Tato publikace byla vydána v rámci projektu Vzdělávání zadavatelů a poskytovatelů sociálních služeb II. Registrační číslo projektu: CZ.1.04/3.1.03/45.00209

Více

Příručka pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou

Příručka pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou Britská Národní společnost pro ankylozující spondylitidu (NASS) Příručka pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou -------------------------------------------------------- Odpovědi a praktické rady Překlad:

Více

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Informační brožura pro pacienty Úvod Když se dozvíte, že jste vy nebo někdo z vašich blízkých onemocněli a jako diagnóza byl stanoven lymfom, může vás to

Více

JOEL FUHRMAN, M.D. Skoncujte s cukrovkou

JOEL FUHRMAN, M.D. Skoncujte s cukrovkou JOEL FUHRMAN, M.D. Skoncujte s cukrovkou CPress Brno 2014 Skoncujte s cukrovkou! Vědecky ověřená metoda pro prevenci a úplné vyléčení Joel Fuhrman, M.D. Překlad: Johana Martinová Odborná korektura: MUDr.

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL TĚLESNÁ AKTIVITA

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL TĚLESNÁ AKTIVITA ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ Studijní program: Veřejné zdravotnictví B5347 Linda Kubáňová Studijní obor: Ochrana veřejného zdraví 5345R006 ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL TĚLESNÁ AKTIVITA

Více

Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR

Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR ~ 1 ~ Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR METODICKÁ PŘÍRUČKA OBSAH Úvodem... 2 Kompenzační cvičení... 4 Ukázky jednotlivých cviků v domácím prostředí, kanceláři a

Více

Co vás tedy může na dovolené

Co vás tedy může na dovolené fit & fun editorial > Sedavé zaměstnání a pracovní stres nejdou příliš dohromady se zdravím a kondicí. Aktivně odpočívat však lze denně a dokonce i v kanceláři. Samozřejmě není nad dovolenou. Víme, jak

Více

Co je třeba vědět o transplantaci jater. Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké

Co je třeba vědět o transplantaci jater. Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké Co je třeba vědět o transplantaci jater Příručka pro pacienty před a po transplantaci a pro jejich blízké Obsah Vydal: Euroverlag, s.r.o., Plzeň, 2004, za finanční podpory Roche Praha, s.r.o. Text: MUDr.

Více

ULTRATONE SALON 10 ULTRA PLUS NÁVOD K POUŽITÍ

ULTRATONE SALON 10 ULTRA PLUS NÁVOD K POUŽITÍ ULTRATONE SALON 10 ULTRA PLUS NÁVOD K POUŽITÍ Tento přístroj byl vyroben a testován ve shodě s normami EN60601-:1990, IEC 601:1988, Elektrický zdravotnický prostředek IEC 601-2-10:1987, Bezpečnost nervových

Více

SRDEČNÍ INFARKT NEČEKÁ. Praktická příručka pro pacienty se srdečním onemocněním

SRDEČNÍ INFARKT NEČEKÁ. Praktická příručka pro pacienty se srdečním onemocněním SRDEČNÍ INFARKT NEČEKÁ Praktická příručka pro pacienty se srdečním onemocněním 1 OBSAH strana Slovo na úvod 2 Jak poznám srdeční infarkt 3 Co dělat při podezření na srdeční infarkt 4 Co dělat při zástavě

Více

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění Motto: Každý je tak starý jak se cítí, cítí se úměrně svému zdraví a zdraví má úměrně tomu, co je pro ně ochoten udělat.

Více

NÁVOD K POUŽITÍ. Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás.

NÁVOD K POUŽITÍ. Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás. NÁVOD K POUŽITÍ Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás. OBSAH Důležité bezpečnostní zásady Důležité zásady týkající se připojení k elektřině Zásady uzemnění

Více

Nádorová onemocnění a výživa

Nádorová onemocnění a výživa Nádorová onemocnění a výživa 1 Autor: MUDr. Milana Šachlová, CSc., MOÚ Danuše Hrbková, FN Brno Odborná recenze: doc. MUDr. Miroslav Tomíška, CSc., Interní hematoonkologická klinika LF MU a FN Brno Vydal:

Více

1 Obecná část. 1.1 Úvod

1 Obecná část. 1.1 Úvod 1 Obecná část 1.1 Úvod Parkinsonova nemoc je neurologické onemocnění, řadící se mezi choroby extrapyramidového systému v oblasti bazálních ganglií. Vyskytuje se celosvětově a postihuje muže i ženy. Samostatné

Více