AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA"

Transkript

1 1 EVROPSKÉ AUTOMOBILKY Sektor se odráží ode dna. Kdo z výrobců je připraven nejlépe? Jiří Šimara Analytik Titul Investiční doporučení Měna Cílová cena Aktuální cena* P/E 2014e P/E 2015e P/EBITDA 2014e P/EBITDA 2015e BMW Držet EUR ,4 9,8 3,1 2,9 Daimler Držet EUR ,5 10,3 4,3 4,0 PSA Prodat EUR NA 14,6 1,4 1,3 Renault Akumulovat EUR ,6 6,5 3,7 3,5 Volkswagen Koupit EUR ,0 6,3 3,2 3,0 * závěrečná tržní cena ke dni % 120% 100% 80% 60% 40% 20% 0% Změna ceny akcií peer group od vydání předchozí analýzy (k ) Rozdíl cílové ceny vůči tržní ceně k % 10% 0% -10% 40% 30% 20% 10% 0% BMW DAI PSA RNO VOW BMW DAI PSA RNO VOW Vývoj indexů DJSTOXX600 a BEAUTOS Evropský trh byl a stále ještě je silně zasažen následky dluhové krize. V současnosti se na starém kontinentu prodává ročně méně než 12 mil. vozů, což je nejnižší objem od roku V letošním roce by měl trh poklesnout o 4,2 % y/y, nicméně již v roce příštím očekáváme stagnaci trhu a od roku 2015 pak jeho mírný růst. Nová makrodata svědčí a mírném růstu spotřebitelské důvěry, což indikuje, že se trh již dotýká svého dna. Tento náhled je totožný s odhady představenými v předchozím vydání sektorové analýzy z podzimu roku Úplně jiná situace než v Evropě je ve Spojených státech. Tamní prodeje nových vozů zažívají silný boom po útlumu z let 2008 a Výraznou vzpruhou pro tamní zákazníky byl pokles úrokových sazeb, který dopadl i na úroky leasingu. Nákup nového vozu na dluh se tak stal nejvýhodnější v historii. Úroky klesaly i v Evropě, ale v zámoří se zvedly také disponibilní příjmy, což lidem umožnilo takto nízkých sazeb využívat a obnovit již značně zastarávající vozový park. V letošním roce očekáváme meziroční růst US trhu o 5,5 % na 15,6 mil. prodaných vozů po loňském růstu o 13,4 % y/y na 14,8 mil. ks. Vývoj čínského trhu představoval v loňském roce velký otazník. Existovaly značné pochyby nad udržením tak silného růstu prodejů jako v uplynulých letech. Tyto pochyby se ukázaly jako opodstatněné, přičemž trh vzrostl jen o 4,2 % y/y na 19,3 mil. prodaných vozů. V letošním roce očekáváme růst o 7,4 % y/y na 20,7 mil. ks. Vzhledem k vysokým dvouciferným růstům z let 2009 a 2010 se jedná o citelný útlum, nicméně tento trh bude pro světové výrobce nadále nejatraktivnějším regionem. Stanovení cílových cen akcií zkoumaných automobilek je postaveno na srovnání tržních ukazatelů P/EBITDA a P/E. K takto získaným hodnotám je následně přiřazen diskont či prémie podle specifických vlastností každé společnosti a podle potenciálu oproti současné tržní ceně akcie je stanoveno investiční doporučení. DJSTOXX600 BEAUTOS Koupit doporučujeme akcie Volkswagen, Akumulovat akcie Renault a Držet akcie BMW a Daimler. Prodejní doporučení stanovujeme u akcií skupiny PSA Peugeot Citroën.

2 2 EVROPSKÝ AUTOMOBILOVÝ TRH SE JIŽ ODRÁŽÍ ODE DNA Takřka přesně před rokem jsme v této části analýzy popisovali útrapy evropského automobilového trhu. Současný popis se od toho dřívějšího bohužel nebude příliš lišit. Nadále totiž přetrvávají všechny dříve popsané fundamentální problémy tohoto trhu. Titul největšího evropského automobilového trhu si nadále drží Německo. Během prvních osmi měsíců loňského roku tento trh vykazoval citelnou míru resistence vůči evropským problémům a počet nových registrací zde v meziročním srovnání klesl jen o 0,6 % na 2,21 mil. V následujících měsících se však i na tomto trhu začaly objevovat problémy a celoroční bilanci zakončil německý trh poklesem o 2,9 % y/y na 3,08 mil. nových registrací. Za prvních osm měsíců letošního roku poklesy ještě více akcelerovaly a v současnosti se tak německý trh propadá již o 6,6 % y/y. Druhým největším automobilovým trhem v rámci Evropy se v průběhu loňského roku stala Velká Británie, která z této příčky vytlačila Francii. Během letošního roku si britský trh díky 10,4% meziročnímu nárůstu nadále upevňuje svou pozici a již Francii, která naopak o 9,8 % y/y klesá, převyšuje s počtem nových registrací o 20 %. Velká Británie je zároveň jediným velkým trhem v Evropě, kterému se letos daří růst. Další velké trhy jako Itálie (-9 % y/y) či Španělsko (-3,6 % y/y) nadále klesají a celkově bylo během 8M letošního roku za region EU27+EFTA nově registrováno 8,14 mil. vozů (-5,2 % y/y). Za celý letošní rok tedy s nejvyšší pravděpodobností dojde k dalšímu poklesu evropského automobilového trhu, čímž se prodlouží řada meziročním poklesů na 6 let a trh bude nejslabší od roku ,7 1,5 1,3 1,1 0,9 0,7 Počet nově registrovaných vozů v regionu EU27+EFTA 0,5 Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus Letošní rok je tedy v Evropě ve znamení pokračujících poklesů, které byly mírně narušeny pouze v dubnu, kdy trh naopak rostl o mírných 1,7 % y/y a v červenci růstem o 5 % y/y. Oba tyto růsty však byly způsobeny technickými faktory. Do dubna se pravděpodobně jen odsunula poptávka z března, kdy trh meziročně klesl o více než 10 % i kvůli nadprůměrně chladnému počasí. V červenci zase bylo o jeden pracovní den více než v roce 2012, a tak se sjednalo i více nových registrací.

3 3 Níže uvedený graf nabízí názorný pohled na vývoj hlavních evropských automobilových trhů již od roku Jedná se o roční vývoj nových registrací za vybrané trhy a ve většině případů můžeme vidět mírný růst za toto období, který byl přerušen až následky finanční krize z roku Silnější růst během roku 2009 byl následkem politiky šrotovného, kterou zavedly některé evropské země. Názory skeptiků, že tyto subvence budou mít pouze omezený význam, se ukázaly jako opodstatněné a od ukončení této politiky se prodeje opět začaly snižovat a snižují se i nadále (až na trh Velké Británie) Vývoj významných automobilových trhů od roku 1990 ZDROJ: Bloomberg, CYRRUS Německo Francie UK Itálie Španělsko Dobře je tato situace patrná na následujícím grafu. Zde je vidět meziroční změna v počtu registrací na čtyřech největších evropských automobilových trzích (kumulativně představují 67 % trhu EU27 + EFTA). 15% 10% 5% 0% -5% -10% -15% -20% Meziroční změna v registracích nových vozů na vybraných trzích -25% Německo Francie Itálie Velká Británie Španělsko CY2011 CY2012 8M2013 ZDROJ: ACEA, Cyrrus

4 4 7,3% VOLKSWAGEN NADÁLE POSILUJE SVOU POZICI V EVROPĚ Současné tržní podíly automobilek v Evropě srovnáme se situací před začátkem finanční krize, tedy s rokem Tehdy dominoval evropskému trhu (vyjádřenému regiony EU27 + EFTA) Volkswagen s pětinovým podílem. S výrazným odstupem jej následoval PSA Peugeot Citroën (dále jen PSA), přičemž vedoucí trojici uzavíral Ford s 11% podílem. Po pěti letech a osmi měsících lze vypozorovat mnoho výrazných změn. Volkswagen si díky relativně dobrému vývoji domácího trhu upevnil svou pozici tržního lídra, PSA je nadále na druhém místě s jen velmi mírnou ztrátou a na třetí místo se prodral Renault. Ztráty tržního podílu zaznamenali oba velcí hráči z USA. Dohromady Ford s GM ztratili za sledované období 5,7 % evropského trhu. Z velkých automobilek ztráceli i italský Fiat (z 7,3 % na 6,2 %) a japonská Toyota (z 6 % na 4,3 %). Úspěšně naopak tuto nelehkou dobu zvládli asijští zástupci, konkrétně sesterské Hyundai+KIA (z 4,2 % na 6,2 %) a Nissan (z 1,8 % na 3,5 %). Nejlépe tedy propad evropského trhu s automobily (od roku %) z velkých hráčů zvládá Volkswagen. Ostatní velké automobilky starého kontinentu jako Renault, Peugeot či Fiat si s novou situací již tolik rady nevědí a při nejlepším zaznamenávají jen velmi mírný růst. Z menších hráčů na evropském trhu jsou jednoznačnými vítězi Hyundai&Kia, naopak porážku si připisují GM, Ford a Toyota. 5,4% 4,2% 1,8% 8,0% 6,0% 6,1% ZDROJ: ACEA, CYRRUS 10,6% Tržní podíly jednotlivých výrobců na evropském trhu FY M ,7% 10,4% 11,6% 8,9% VW PSA 3,3% 6,7% Renault 4,0% 3,5% 7,8% GM 5,5% 4,3% Ford 5,6% 5,9% BMW 6,2% Hyundai&Kia 6,2% 6,2% Fiat 6,5% Daimler6,3% Toyota 7,7% 7,3% 8,4% 8,0% Nissan Ostatní 24,4% 25,0% 11,5% 11,0% 8,8% 9,9% 16 mil. nových registrací 12 mil. nových registrací (odhad pro rok 2013) Nejvíce (ze 70 %) je na evropských tržbách závislá skupina PSA. Tyto tržby přitom z víc jak 40 % generuje na jedněch z nejslabších evropských regionů, což je Francie, Itálie a Španělsko. Francouzský trh, tedy ten, na kterém PSA generuje zhruba každé čtvrté euro svých tržeb, by letos měl poklesnout o 9 %, což znamená další zhoršení tamních tržních podmínek po loňském takřka 14% y/y poklesu. Silnou závislost na evropském trhu si drží i další významné masově vyrábějící evropské automobilky, a to Volkswagen (59,9 %) a Renault (59,8 %). U všech zmíněných automobilek však v průběhu posledních let dochází k odklonu od jejich silné expozice vůči Evropě ve prospěch prodejů v Asii a v Severní Americe. VW VW PSA PSA Renault Renault GM GM Ford Ford BMW BMW Hyundai&Kia Hyundai&Kia Fiat Fiat Daimler Daimler Toyota Toyota Nissan Nissan Ostatní Ostatní

5 5 ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ EVROPANŮ SE NELEPŠÍ Makroekonomické prostředí, zvláště v zemích evropské periferie, se oproti loňské situaci nijak nezlepšilo. Ekonomika většiny zemí EU sice vybředla z vleklé recese, nicméně současný růst není natolik silný, aby se mohl vytvořit dostatečný počet pracovních míst k poklesu nezaměstnanosti. Dobře lze tato situace vidět na níže uvedeném grafu, který ilustruje vývoj nezaměstnanosti za posledních třináct let v největších evropských ekonomikách. 14% Vývoj nezaměstnanosti ve vybraných zemích EU 12% 10% 8% 6% 4% ZDROJ: Bloomberg, CYRRUS Německo Francie Itálie Velká Británie V Německu ale i ve Velké Británii vidíme stabilizaci pracovního trhu, naproti tomu ve Francii a hlavně v Itálii dochází k dalšímu zhoršení situace. Tento vývoj přímo ovlivňuje apetit spotřebitelů k nákupu zboží všeho druhu. Automobily, jakožto relativně dražší a zbytný statek jsou navíc z nákupního listu škrtány mezi prvními. Vysoká míra nezaměstnanosti je vždy velkým strašákem, zvláště to platí nyní, kdy dosahuje historickým maxim v mnoha státech Evropy. V naprosto katastrofální kondici je přitom nezaměstnanost mezi mladými (dle Eurostatu lidé do 25 let). Situace je opět nejhorší ve státech periferie, jako je Španělsko (56,1 %) či Itálie (40 %). Nárůst podílu nezaměstnaných mladých však zaznamenává i velká ekonomika jako je Francie, kde došlo k růstu z minim roku 2008, kdy nezaměstnanost mladých byla na 18 % až na 26 % v současnosti. Doby, kdy si mladí lidé mohli již po studiích ve větší míře dovolit koupit si své první auto, jsou již minulostí. Automobilový trh tak ztratil jeden z generátorů svého růstu.

6 6 Velmi silnou korelaci mezi mírou nezaměstnanosti a prodeji nových domů dokládá následující graf. Vztah mezi nezaměstnaností a vývojem automobilového trhu ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus Nově registrované vozy v mil. (levá osa) Nezaměstnanost v % Kvůli pokrytí co největšího podílu evropského trhu byla zvolena nezaměstnanost za země ne v rámci eurozóny, ale celé Evropské unie, která k září 2013 dosahuje 12 % a nadále tak vykazuje rostoucí tendenci. Ve stejném období loňského roku se přitom nezaměstnanost pohybovala kolem 10 %. Na levé ose jsou zobrazeny anualizované měsíční registrace osobních vozů, které byly uskutečněny na evropském trhu. Je zde jasně vidět vztah, kdy nízká nezaměstnanost umožňuje vyšší nákupy vozů a naopak. REAKCE VÝROBCŮ NA EVROPSKOU AUTOMOBILOVOU KRIZI Na pokles poptávky musí logicky reagovat i pokles výroby v závodech automobilek. Tímto se dál nenavyšují celkové náklady přes růst variabilních nákladů. Nicméně fixní náklady nejsou přímo závislé na produkci a tak se je tímto způsobem nemůže podařit utlumit. Tím se navyšuje podíl celkových nákladů na jeden vyrobený vůz. Vzhledem k ostré konkurenci navíc automobilky nejsou schopny přenést toto zvýšení nákladů na zákazníka prostřednictvím navyšování prodejních cen. Musí tedy dojít a dochází ke snížení marží, což snižuje ziskovost automobilek. Dalším ze způsobů, jak automobilky reagují na snižující se produkci, je omezování výrobních kapacit. Je to však proces velmi pozvolný, který se snaží blokovat jednotlivé vlády a silné odbory. Automobilky jsou totiž významným zaměstnavatelem a v současné i tak svízelné situaci na evropském pracovním trhu je další propouštění pro mnoho zemí neakceptovatelným řešením. Zde se toho oproti stavu, který jsme v souvislosti s touto problematikou popisovali v analýze z loňského roku, příliš mnoho nezměnilo. Zejména italské a francouzské automobilky budou muset i přes odpor zaměstnanců a vlády uzavírat továrny a propouštět. Volkswagen díky stále relativně silnému domácímu trhu a silné zahraniční poptávce neplánuje uzavírání závodů a prémiové značky jako BMW či Daimler o snižování výrobních kapacit vůbec neuvažují. Jejich problémem je naopak nedostatek kapacit, kvůli nimž nestíhají uspokojovat rostoucí poptávku v Asii a Severní Americe.

7 [mil. ks] AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA 7 PREDIKCE VÝVOJE EVROPSKÉHO AUTOMOBILOVÉHO TRHU Za loňský rok došlo k meziročnímu poklesu registrací nových vozů na trhu EU27+EFTA o 7,8 %, což bylo téměř přesně na námi očekávaných -7,7 % y/y. Došlo tedy k pátému poklesu v řadě, přičemž trh se dostal na svou nejnižší úroveň od roku Dosavadní letošní vývoj přitom opět nasvědčuje tomu, že i rok 2013 bude znamenat meziroční pokles trhu. V loňském roce jsme predikovali pokles pro letošní rok o 3,4 % y/y. Nyní tento odhad mírně upravujeme a předpokládáme, že trh klesne o 4,2 % y/y. Vedou nás k tomu vydaná data již za 8 měsíců letošního roku, která svědčí o mírně horším než očekávaném vývoji trhu. 17 Registrace nových vozů v Evropě (EU27+EFTA) včetně predikce Reportované registrace Odhadovaný vývoj ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus Neměníme ovšem výhled na rok Nadále očekáváme, že se bude trh stabilizovat a nedojde tedy k již sedmému roku v řadě, kdy by trh v meziročním vyjádření klesal. Žádný rychlý růst by však přijít neměl. Nové registrace by se oproti úrovni za letošní rok měly zvýšit jen o 2-3 %. Naši loňskou teorii o tom, že rok 2014 by měl spíše stagnovat, podporují i letošní data ohledně spotřebitelské důvěry. Ze svého dna na konci září, kdy se index spotřebitelské důvěry pohyboval kolem hodnoty -24 bodů, došlo k růstu až nad -12 bodů v současnosti. Jde o jednu z prvních vlaštovek, které svědčí o tom, že by se situace na evropském spotřebitelském trhu, automobilový trh nevyjímaje, mohla začít obracet.

8 Vliv spotřebitelské důvěry na automobilový trh Registrace nových vozů v % y/y (levá osa x) Spotřebitelská důvěra EU ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus Vztah mezi spotřebitelskou důvěrou a objemem registrovaných vozů samozřejmě není dokonalý, není zde stoprocentní korelace. Potvrdilo se to například v roce 2009, kdy spotřebitelská důvěra byla jen mírně nadprůměrná, nicméně růsty v registracích dosahovaly velmi vysokých hodnot. Bylo to ovšem dáno pokřivením trhu po vyhlášení politiky šrotovného. Jednalo se o politické rozhodnutí, které je jen stěží předvídatelné ekonomickými modely.

9 9 AUTOMOBILOVÝ TRH V USA NA VZESTUPU I když nejsou evropské automobilky hlavními hráči na trhu USA, je nutné s prodeji na tomto území počítat. Po Číně je to totiž druhý největší automobilový trh na světě a první co se týče prodejů prémiových značek. Oproti tomu, jak v současnosti vypadá evropský trh, je navíc trh Spojených států, co se týče prodejů nových vozů velmi atraktivní. S následky finanční krize se zdejší spotřebitelé vypořádali mnohem lépe než Evropané. Prodeje v USA se v meziročním srovnání zvyšují již 36 měsíců v řadě. Jen za letošní rok se objem prodejů zvýšil o 8,8 % oproti stejnému období loňského roku a s nejvyšší pravděpodobností tak bude protažen trend, ve kterém se roční prodeje v meziročním srovnání zvýší již po páté v řadě. Trh však stále ještě nebude dosahovat úrovně, kde se pohyboval před krizí. Tehdy se totiž ročně prodávalo více než 17 mil. vozů, loni se v USA prodalo 14,8 mil. vozů, přičemž letos by to dle našich odhadů mělo být 15,5 mil. vozů. Níže uvedený graf zobrazuje měsíční prodeje osobních automobilů, které jsou dosahovány na trhu Spojených států. Data jsou anualizována a očištěna o sezónní vlivy. Je tak velmi názorně vidět obnova US trhu po udeření finanční krize z roku 2008, impuls po zavedení šrotovného v roce 2009 i postupná obnova od té doby až dosud. Oranžová křivka upozorňuje na stárnoucí vozový park. Ještě v roce 1998 se průměrné stáří vozu pohybovalo kolem 9 let, nyní je to již více než 11 let. Je to důsledek postupného zastarávání vozů, které se nakupovaly po roce 2000, kdy trh dosáhl svého maxima a nyní se tyto vozy nestíhají obnovovat. Do budoucna bude obnova vozového parku hlavním motorem růstu nových prodejů Stárnutí vozového parku v USA a anualizované měsíční prodeje Anualizované měsíční prodeje Průměrné stáří vozu ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus Zastaralý vozový park ovšem není samotnou příčinou současného růstu automobilového trhu Spojených států. Spotřebitelé musí být hlavně schopni a ochotni si svůj vůz obměnit. K tomu jim v současné době pomáhá velmi uvolněná měnová politika tamní centrální banky. Díky historicky nejnižším úrokovým sazbám v kombinaci s politikou tzv. kvantitativního uvolňování došlo ke snížení úrokových sazeb napříč ekonomikou. Zlevnily se tak například hypotéky, ale i leasing.

10 10 Rostoucí zájem o leasing v důsledku nízkých úrokových sazeb Podíl vozů koupených na leasing v % Průměrná úroková sazba leasingu v % (pravá osa) ZDROJ: Bloomberg, CYRRUS Na začátku roku 2006, kdy se leasingové sazby pohybovaly v průměru kolem 6,5 % p.a. na pětiletou půjčku, dosahoval podíl nakupovaných vozů na leasing necelých 21 %. Nyní, kdy se úrokové sazby vlivem agresivní expanzivní monetární politiky Fedu snížily na historická minima, využívá nákup na leasing více než 25 % zákazníků automobilek. Nízké sazby umožnily více lidem koupi osobního vozu. Tato situace však nemůže pokračovat donekonečna. Již nyní se velmi hlasitě mluví o tom, že by měl Fed svou politiku levných peněz utlumovat a navíc ani výpůjční kapacita obyvatel nemůže jen stoupat. Před krizí dosáhl dluh domácností svého historického maxima v červenci roku 2008 a to 2,6 bilionu USD. V průběhu let 2009 a 2010 následovalo krátké období oddlužování, kdy se tento dluh snížil na 2,4 bilionu USD. Od konce roku 2010 však růst dluhu pokračoval vlivem nízkých sazeb a v současnosti již výrazně pokořuje i úrovně z roku Na začátku letošního roku totiž celkový dluh domácností Spojených států přesáhl hodnotu 2,8 bilionu USD Vývoj dluhu domácností Spojených států v mld. USD ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus

11 [mil. ks] AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA 11 Jedním z relativně přesných indikátorů toho, jak se bude daný trh vyvíjet, je spotřebitelská důvěra. V naší analýze používáme údaje o vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech sestavované Universitou v Michiganu. Podle těchto dat je spotřebitelská důvěra na necelých 80 bodech, přičemž měsíčně se prodává anualizovaných 16 mil. vozů. V době před krizí byla přitom potřeba úroveň spotřebitelské důvěry pro dosažení tak silných objemů prodeje až nad 85 body. Je zde tedy vidět určitá disproporce oproti vztahu spotřebitelské důvěry k automobilovému trhu v minulosti. Tuto disproporci přičítáme výše zmíněným faktorům jako je obnova zastarávajícího vozového parku a příznivým úrokovým sazbám. Spotřebitelská důvěra a prodeje nových vozů ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus Spotřebitelská důvěra Anualizované měsíční prodeje v mil. ks (pravá osa x) PREDIKCE VÝVOJE AUTOMOBILOVÉHO TRHU SPOJENÝCH STÁTŮ V naší předchozí analýze jsme odhadovali růst automobilového trhu USA pro rok 2012 o 10 % na 14,3 mil. ks. Obnova tohoto trhu však byla mírně rychlejší, než jsme předpokládali. V loňském roce se nakonec prodalo 14,8 mil. ks vozů, což znamenalo meziroční růst o 13,4 %. Pro letošní rok mírně zvyšujeme naše předchozí odhady o 0,6 mil. prodaných vozů. Podle aktualizované predikce by tedy měl za letošní rok trh s automobily v USA vzrůst o 5,5 % y/y na 15,6 mil. ks. 20 Prodeje nových vozů v USA včetně predikce ZDROJ: Bloomberg, Cyrrus Reportované prodeje Odhadovaný vývoj

12 12 V dalších letech již tak silné tempo růstu trhu neočekáváme. Vedou nás k tomu výše popsané faktory jako růst dluhu domácností a výhled utlumení expanzivní monetární politiky a z toho vycházející růst úrokových sazeb. Hlavním motorem růstu zůstane obnova stávajícího vozového parku a ne jeho další rozšiřovaní. Předkrizové úrovně by měl trh dle naší predikce dosáhnout až s koncem roku Toto očekávání tedy oproti naší předchozí analýze nijak neupravujeme. LÍDŘI AUTOMOBILOVÉHO TRHU V USA Automobilovému trhu v USA dlouhodobě dominují firmy General Motors, Toyota, Ford, Chrysler a Honda. Tyto společnosti se podílí na prodeji více než 70 % všech automobilů prodaných ve Spojených státech. Podíl na US trhu k srpnu 2013 v % Podíl z celkových tržeb za rok 2012 v % GM 18,4 56 Toyota 15,5 25 Ford 14,4 57 Honda 11,1 44* Chrysler 11,0 52* Hyundai-Kia 7,9 36* Nissan 8,0 32* Volkswagen 3,6 13* Daimler 1,8 24 BMW 2,0 18 * údaje za celou Severní Ameriku Zdroj: Bloomberg, Cyrrus,Wardsauto Jedničkou na automobilovém trhu Spojených států zůstává i v roce 2013 General Motors, který zde v roce 2012 prodal 2,6 milionu vozů. V letošním roce se mu daří nadále navyšovat svůj tržní podíl až na současných 18,4% z 17,8% v předchozím roce. Navyšování tržního podílu v USA je pro GM velmi příznivým faktorem, vzhledem k tomu, že se pro něj jedná o s přehledem největší trh (generuje na něm přes 56 % svých ročních tržeb). Toyota v roce 2012 prodala v USA 2,08 mil. vozů. Firma tak zvýšila svůj podíl na trhu na současných 15,4% a dohání stávající jedničku na trhu GM. Toyota plánuje prodat do konce roku 2013 celkem 2,25 mil. vozů, což by představovalo meziroční zvýšení prodejů o 8,2 %. Prvenství GM však letos ohroženo nebude a ani nepředpokládáme, že by v nejbližších letech měla být tato detroitská automobilka sesazena z postu vůdce trhu. Ford v srpnu 2013 zabíral 14,7 % amerického automobilového trhu. Obdobně jako u GM znamená i pro něj trh USA klíčový region. Pramení mu z něj 57 % z celkově realizovaných tržeb. Největší zastoupení má z evropských automobilek na americkém trhu německý Volkswagen se svým 3,6% podílem. Pro Volkswagen byl rok 2012 rekordním v novodobé historii z pohledu prodaných vozů v USA. Společnosti se podařilo umístit na trh vozů, což je nejlepší výsledek od roku Oproti předchozímu roku firma zvýšila prodej o 35,4 %. Společnosti BMW a Daimler si v USA obě drží svůj přibližně dvouprocentní tržní podíl a nadále tak pokračují v souboji o dominantní postavení na tamním prémiovém automobilovém trhu. Za zmínku jistě stojí skutečnost, že na americkém automobilovém trhu není přímo zastoupen žádný italský či francouzský výrobce. Renault však z obnovy automobilového trhu USA těží prostřednictvím svého partnerství s Nissanem a Fiat prostřednictvím svého 58,5% podílu v Chrysleru.

13 [mil. ks] AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA 13 ČÍNSKÝ OBR OPĚT NABÍRÁ DECH V letošním roce se opět velmi často objevovaly pochyby o udržení dosavadního stále relativně rychlého ekonomického růstu v Číně. Zvláště během první poloviny letošního roku tak docházelo ke snižování odhadů letošního přírůstku HDP (z úvodních takřka 8 % y/y na současných 7,5 % y/y). V loňském roce přitom HDP rostlo o 7,7 % y/y a v letech 2008 až 2011 se růst pohyboval nad 9 % y/y. O zpomalování čínské ekonomiky již není pochyb. Otazníkem však stále je, jak hlubokou korekcí si čínský hospodářský růst projde. Vzhledem k tomu, že je Čína stále silně proexportně orientovanou ekonomikou, bude její vývoj záviset na poptávce jejích hlavních obchodních partnerů, tedy Evropě a Spojených států. Na hospodářský růst jsou, kromě jiného, silně navázány prodeje osobních automobilů v zemi. K Číně se přitom upírá zrak všech velkých světových automobilek, které si na zdejších prodejích snaží kompenzovat klesající evropskou poptávku. Tato politika se jim přitom nad míru daří. Hlad čínských spotřebitelů po nových vozech je stále obrovský a i budoucnost skýtá atraktivní potenciál dalšího růstu trhu. V roce 2010 Čína předstihla Spojené státy v počtu prodaných vozů a nyní si toto prvenství dále udržuje. Klíčem je urbanizace společnosti, kdy ještě v roce 1980 žilo ve městech jen necelých 20 % obyvatel a nyní to je již 52 %. Tento trend bude přitom pravděpodobně nadále pokračovat, což bude znamenat další růst střední třídy společnosti. Ta v každé ekonomice představuje hlavní motor jejího růstu. Od zmíněného roku 2010 vzrostly prodeje v Číně o 7 % na 19,3 mil. ks při průměrném meziročním růstu o 3,44 %. Šlo tedy o období, na čínské poměry, velmi slabého růstu (mezi roky 2005 až 2010 rostl trh o 25,7 % ročně. Pro letošní rok odhadujeme růst čínského automobilového trhu o 7,4 %, což by znamenalo překročení úrovně 20 mil. prodaných vozů. Růstu o dalších deset milionů by dle odhadů optimistů mělo být dosaženo do roku S prodeji kolem 30 mil. vozů ročně by se tak Čína stala stejně velkým automobilovým trhem jako USA a EU28 + EFTA té doby dohromady. Vývoj prodejů automobilů v Číně včetně predikce ZDROJ: CAAM, Cyrrus Reportované prodeje Odhad vývoje prodejů V našich odhadech si však nadále udržujeme spíše konzervativní náhled. Pro příští rok předpokládáme růst o 8 % (stejně jako v předchozí analýze) a v dalších letech průběžnou akceleraci tohoto růstu až na +8,6 % pro rok V této době by se na čínském trhu mělo prodávat kolem 28 mil. ks vozů ročně.

14 14 SHRNUTÍ OČEKÁVANÉHO VÝVOJE NA HLAVNÍCH AUTOMOBILOVÝCH TRZÍCH Jak jsme výše popsali, čekáme další růst na všech hlavních automobilových trzích. Je zde ovšem velký rozdíl v tempu, jakým tento růst bude probíhat. V Číně čekáme postupnou akceleraci až na roční prodej 28 mil. ks vozů v roce Neměl by tak nastat obdobný boom prodejů jako v letech 2006 až 2010, kdy se roční prodeje zvyšovaly i o 45 %. I tak samozřejmě zůstane Čína s přehledem největším automobilovým trhem na světě, jehož významnost bude nadále růst. Velkou otázkou ovšem je, jak se na tomto trhu budou moci podílet zahraniční automobilky. Domácí výrobci se totiž rok od roku stávají více konkurenceschopnými a nereálný není ani zvýšený protekcionismus domácího trhu čínskou vládou. Očekávaný vývoj hlavních světových automobilových trhů [%] [tis. ks] e 2014e 2015e 2016e 2017e CAGR 10-17e CAGR 13e-17e Evropa ,6% 1,4% -1,5% -7,8% -4,2% 0,6% 2,4% 1,7% 5,3% USA ,4% 1,2% 10,8% 13,4% 5,5% 3,4% 1,1% 2,7% 1,3% Čína ,6% 4,5% Zdroj: Bloomberg, Cyrrus 2,7% 4,2% 7,4% 7,4% 8,0% 8,2% 8,4% V Evropě by mělo docházet k postupnému, velmi chladnému oživování trhu. Dna bychom měli dosáhnout ještě v letošním roce, kdy čekáme pokles o 4,2 % y/y. V příštím roce čekáme spíše stagnaci či velmi mírný růst. Citelnější nárůsty prodejů čekáme až v roce 2017, kdy by měla být evropská ekonomika již natolik silná, že dojde k růstu počtu pracovních míst, což povzbudí spotřebitelskou důvěru. V případě naplnění tohoto scénáře může být růst prodejů ještě více dynamický kvůli vyššímu příspěvku obnovování dnes již, na evropské poměry, velmi zastaralého vozového parku. Trh Spojených států by dle našich odhadů měl projít určitou stagnací. Nové vozy se budou kupovat spíše u příležitosti výměny starého vozu. K této myšlence nás vede i výhled postupného nárůstu úrokových sazeb v ekonomice, který se dotkne i sazeb leasingu. Přitom to byly právě nízké sazby, které umožnily silný růst prodejů v letech

15 15 NEJSLABŠÍ RŮST TRŽEB V POKRIZOVÉM OBDOBÍ Očekávaný vývoj tržeb zkoumaných automobilek de facto kopíruje vývoj evropského automobilového trhu jako celku. Ten, jak jsme popsali výše, se v současnosti pohybuje kolem svého dna. Ani tržby výrobců tak v letošním roce s nejvyšší pravděpodobností nepocítí žádný významnější nárůst. Letošní rok bude co do tržeb nejslabším pokrizovým obdobím, přičemž v nejbližších letech očekáváme pokračování tohoto trendu pouze mírných růstů s tím, jak se bude evropský trh s vozy odrážet od svého dna. Vývoj tržeb vybraných automobilek včetně predikce dle aktualizované analýzy [mil. EUR] e 2014e 2015e CAGR 08-15e CAGR 13e-15e BMW ,2% 4,0% -4,7% 19,3% 13,8% 11,7% 2,4% 5,8% 2,2% Daimler ,2% 4,6% -17,7% 23,9% 9,0% 7,3% 4,1% 3,7% 5,5% PSA ,5% 3,7% -10,9% 15,8% 4,4% -5,2% -0,5% 4,7% 2,6% Renault ,5% 5,5% -10,8% 15,6% 9,4% -3,2% 1,3% 5,5% 5,5% VW ,9% 7,8% -7,6% 20,6% 25,6% 20,9% 5,2% 6,1% 9,5% Zdroj: Bloomberg, Cyrrus Vývoj tržeb vybraných automobilek včetně predikce dle nové analýzy [mil. EUR] e 2013e 2014e CAGR 08-14e CAGR 12e-14e Nejsilnější z těchto mírných přírůstků si dle našeho modelu bude připisovat opět BMW ,1% 4,5% Volkswagen, který bude i do budoucna -4,7% 19,3% těžit 13,8% ze svého 6,8% dominantního 4,1% 4,8% postavení na klíčovém, Daimler ,2% 4,2% tedy německém trhu. Automobilka -17,7% je 23,9% navíc velmi 9,0% dobře 5,8% připravena 4,4% 4,1% i na případný obrat ve prospěch PSAsilnějších prodejů vzhledem k tomu, že 56 ani 058 v tomto obtížném tržním 1,6% prostředí 3,4% -10,9% 15,8% 6,9% -6,4% 2,2% 4,5% nesnižuje investiční výdaje do nových modelů jako např. skupina PSA. Renault ,1% 6,4% -10,8% 15,6% 9,4% -0,5% 6,0% 6,8% VW ,4% 7,6% V předchozím roce byl Volkswagen -7,6% velmi 20,6% agresivní 25,6% 17,8% co do 7,3% nových 7,9% akvizic (Porsche, MAN). Letos k žádnému dalšímu převzetí nedošlo, i když se spekulovalo o možném odkupu divize Alfa Romeo od italského Fiatu či akvizici malajské automobilky Proton. Rok 2013 tak byl spíše rokem konsolidace a soustředěním se na výzvu celého automobilového průmyslu současnosti čili klesající marže. Vývoj tržeb vybraných automobilek včetně predikce dle předchozí analýzy [mil. EUR] e 2013e 2014e CAGR 08-14e CAGR 12e-14e BMW ,2% 4,5% -5,0% -4,7% 19,3% 13,8% 6,8% 4,1% 4,8% Daimler ,5% 4,2% -3,5% -17,7% 23,9% 9,0% 5,8% 4,4% 4,1% PSA ,2% 3,4% -10,3% -10,9% 15,8% 4,4% -4,2% 2,2% 4,5% Renault ,8% 6,4% -7,1% -10,8% 15,6% 9,4% -0,5% 6,0% 6,8% VW ,2% 7,6% 4,5% -7,6% 20,6% 25,6% 17,8% 7,3% 7,9% Ze srovnání skutečného a očekávaného vývoje tržeb za rok 2012 je na první pohled zřejmá velmi zajímavá skutečnost, a sice mírné podcenění německých a naopak mírné přecenění francouzských výrobců. BMW, Daimler a hlavně Volkswagen se dokázali lépe vypořádat se snižující se poptávkou po automobilech (zejména v západní Evropě), než jsme předpokládali. Naproti tomu na Renault i PSA dopadl propad francouzského trhu vážněji, než s čím počítaly naše odhady. Celkové odchylky však nejsou nikterak významné, náš komplexní pohled na budoucí vývoj tak neovlivňují. Co se týče predikcí na letošní rok, tak zde jsme museli zapracovat hlubší než dříve očekávaný pokles evropského trhu. To se odrazilo na mírném sníženém očekávání vývoje tržeb u všech vybraných automobilek.

16 16 KRVAVÉ LÁZNĚ MARŽÍ POKRAČUJÍ Mezi automobilkami nadále pokračuje ostrý souboj o zákazníka. S tím, jak se domovský, tedy evropský trh stále zmenšuje, je konkurence stále intenzivnější a výrobci musí nadále přistupovat ke snižování prodejní ceny, což má za jinak stejných okolností za následek pokles marží. Vážnost situace dokládají slova šéfa italského Fiatu Marchionneho, který tuto situaci označil za krvavé lázně. Očekávané marže Marže EBITDA e 2013e* 2014e 2014e* 2015e BMW 22,5% 21,2% 16,0% 20,0% 16,5% 20,0% 17,0% Daimler 11,5% 10,6% 11,5% 12,5% 11,5% 12,5% 12,0% PSA 6,9% 4,2% 4,5% 9,5% 5,5% 8,8% 6,0% Renault 9,2% 9,8% 9,2% 11,0% 10,8% 11,0% 10,9% VW 13,4% 12,7% 11,5% 14,5% 11,5% 14,5% 12,0% Medián 11,5% 10,6% 11,5% 12,5% 11,5% 12,5% 12,0% Marže NET PROFIT *odhady v rámci předchozí analýzy Zdroj: Bloomberg, Cyrrus e 2013e* 2014e 2014e* 2015e BMW 7,1% 6,6% 6,8% 6,5% 6,5% 6,5% 9,5% Daimler 5,7% 5,3% 4,5% 5,5% 4,5% 5,5% 7,5% PSA 1,0% -9,0% -2,0% 2,7% 0,0% 3,0% 0,0% Renault 4,9% 4,3% 3,7% 6,3% 5,5% 6,5% 3,2% VW 9,7% 11,3% 6,0% 6,5% 6,5% 6,5% 6,8% Medián 5,7% 5,3% 4,5% 6,3% 5,5% 6,5% 6,8% Snížení výhledu marží postihlo všechny hlavní evropské hráče. K nejtvrdší redukci došlo u BMW, které je nuceno v boji o udržení dominantního postavení na trhu s prémiovými vozy nabízet vysoké úlevy. Těžké souboje přitom nejsou vedeny pouze v Evropě, ale i na trzích v USA či Číně. I po snížení odhadů je však BMW stále s významným odstupem automobilkou dosahující nejvyšší marže a to jak na ukazateli EBITDA tak na čistém zisku. Snižování prodejních cen však není jedinou příčinou klesajících marží. Automobilkám zároveň rostou náklady a to jak provozní (OPEX), tak investiční (CAPEX). V posledních týdnech se živě spekuluje o možném snížení střednědobých výhledů managementu Volkswagenu právě kvůli nárůstu investičních nákladů. Za spekulacemi stojí vyšší než očekávané výdaje spojené s novou technologií platforem MQB, což je klíčový projekt automobilky, od kterého si vedení slibuje budoucí snížení nákladů a vyšší flexibilitu výroby. Ze současného pohledu nepřikládáme těmto informacím vyšší váhu, nicméně jedná se o určité riziko, se kterým je nutno počítat.

17 17 POMĚROVÉ UKAZATELE Následující tabulka ilustruje vývoj rentability (aktiv a vlastního kapitálu) a dluhové pozice vybraných automobilek ve formě D/E (poměr celkového dluhu k vlastnímu kapitálu) a úrokového krytí, což je ukazatel měřící poměr mezi ziskem EBIT a nákladovými úroky. Vybrané poměrové ukazatele ROE ROA D/E e 2014e 2015e BMW 1,0% 15,6% 20,5% 18,92% 17,65% 15,63% 14,12% Daimler -8,5% 14,9% 17,6% 16,39% 12,66% 12,22% 12,87% PSA -8,8% 9,2% 4,0% -34,40% -10,67% 0,00% 3,38% Renault -16,5% 21,3% 9,1% 7,13% 6,13% 9,31% 9,93% VW 2,7% 19,4% 32,7% 35,86% 14,79% 15,45% 16,48% Medián -8,5% 15,6% 17,6% 16,39% 12,66% 12,22% 12,87% e 2014e 2015e BMW 0,6% 5,0% 7,3% 6,72% 6,06% 5,34% 4,87% Daimler -1,4% 5,6% 6,4% 5,61% 5,55% 5,37% 5,62% PSA -2,4% 2,6% 1,9% -6,81% -0,43% 0,00% 1,03% Renault -1,5% 1,0% 1,6% 1,00% 1,39% 1,81% 1,89% VW 1,7% 6,0% 5,5% 5,73% 4,13% 4,30% 4,28% Medián -1,4% 5,0% 5,5% 5,61% 4,13% 4,30% 4,28% Úrokové krytí BMW 261% 251% 229% 5,41 8,51 9,09 Daimler 169% 174% 186% 4,94 6,94 4,82 PSA 231% 221% 308% 3,95 3,33-1,30 Renault 136% 128% 135% 1,27 2,65 1,62 VW 158% 148% 144% 5,70 9,63 8,08 Medián 169% 174% 186% 4,94 6,94 4,82 Zdroj: Bloomberg, Cyrrus I zde je vidět jasná převaha německých zástupců nad francouzskými. V loňském roce dosáhl nejvyšších hodnot rentability vlastního kapitálu Volkswagen díky rekordnímu čistému zisku. Pro nejbližší období však nadále očekáváme určitou normalizaci, v rámci které se ROE vrátí na úrovně kolem %. Mezi Renaultem a PSA je u ukazatelů výnosnosti vidět poměrně razantní rozdíl. Zatímco PSA se pohybuje v silně záporných úrovních, Renault takové problémy nemá. V případě ROE se mu dokonce daří takřka držet krok s Daimlerem. Příčinou je schopnost Renaultu růst na trzích mimo Evropu, jako je hlavně Rusko a Jižní Amerika. Velkou pomocí je přitom i platná strategická aliance s japonským Nissanem. Aliance PSA s americkým GM je sice také ku prospěchu, nicméně nejde o tak úzkou spolupráci jako právě mezi Nissanem a Renaultem. Ukazatel ROE (výnosnost aktiv) je také nejnižší u PSA a Renaultu. Příčinou je vysoký podíl nevyužívaných výrobních kapacit, které snižují efektivitu aktiv. Tuto situaci se daří řešit jen částečně a hlavně velmi pomalu. Proti uzavírání továren či jen redukci výroby se totiž ostře staví vládní představitelé a odbory. Největší zadluženosti dosahují BMW a PSA. Zatímco u BMW je k vidění spíše klesající tendence, u PSA došlo v roce 2013 k silnému růstu (na vině bylo snížení vlastního kapitálu z důvodu vysoké čisté ztráty). Velkou výhodou u BMW je navíc jeho schopnost svou dluhovou službu krýt svým provozním ziskem. Spolu s Volkswagenem je v této činnosti jasnou jedničkou ze sledovaných společností. Naproti tomu PSA opět pokulhává.

18 18 OCENĚNÍ VYBRANÝCH AUTOMOBILEK A STANOVENÍ DOPORUČENÍ Ocenění jsme provedli na základě porovnání poměrových ukazatelů P/EBITDA a P/E pro následující dva roky (2014 a 2015). Výsledné ocenění je ovlivněno přiřazením diskontu či prémie podle specifických vlastností každé automobilky jako je tržní podíl v jednotlivých regionech, dosahované marže, potenciál růstu tržeb, zadlužení či historicky dosahované diskonty/prémie. K získání více vypovídajícího vzorku automobilek byly k námi oceňovaným společnostem přibrány další, svými parametry obdobné, společnosti jako Fiat, GM a Ford. Poměrové ukazatele P/E a P/EBITDA P/E e 2014e 2015e BMW 13,3 6,7 9,5 10,2 9,4 9,8 prémie / diskont 24% 7% 8% 0% 0% 0% Daimler 11,3 6,6 8,9 12,1 9,5 10,3 prémie / diskont 5% 6% 1% 19% 2% 5% PSA 7,1 3,4 NA NA NA 14,6 prémie / diskont -34% -46% NA NA NA 49% Renault 5,3 5,3 5,2 7,5 6,6 6,5 prémie / diskont -51% -15% -41% -26% -30% -34% VW 11,4 5,9 5,4 8,3 5,0 6,3 prémie / diskont 6% -6% -39% -19% -47% -36% Fiat 18,6 7,3 10,7 19,0 10,2 12,2 prémie / diskont 73% 17% 22% 86% 9% 24% GM 10,2 5,7 8,4 9,3 6,5 7,3 prémie / diskont -5% -9% -5% -9% -30% -26% Ford 7,7 7,1 8,8 10,6 9,4 9,9 prémie / diskont -28% 14% 0% 4% 1% 0% Medián 10,75 6,25 8,80 10,20 9,37 9,83 Průměr 10,61 6,00 8,13 11,00 8,10 9,61 P/EBITDA e 2014e 2015e BMW 2,9 2,2 3,0 3,3 3,1 2,9 prémie / diskont -11% 0% -5% -11% -10% -5% Daimler 5,1 3,0 3,6 5,2 4,3 4,0 prémie / diskont 57% 36% 14% 41% 25% 31% PSA 1,3 0,7 0,8 1,7 1,4 1,3 prémie / diskont -60% -68% -75% -54% -59% -57% Renault 3,2 1,9 2,7 4,1 3,7 3,5 prémie / diskont -2% -14% -14% 11% 7% 15% VW 3,3 2,5 3,3 3,3 3,2 3,0 prémie / diskont 2% 14% 5% -11% -7% -2% Fiat 2,5 0,8 0,6 0,9 0,8 0,8 prémie / diskont -23% -64% -81% -76% -75% -75% GM 4,6 2,2 8,0 10,1 3,7 3,1 prémie / diskont 42% 0% 154% 173% 7% 2% Ford 3,8 3,0 3,9 5,2 5,9 5,3 prémie / diskont 17% 36% 24% 41% 70% 73% Medián 3,25 2,20 3,15 3,70 3,45 3,05 Průměr 3,34 2,04 3,24 4,23 3,26 2,98 Zdroj: Bloomberg, Cyrrus

19 19 Jednotlivé prémie či diskonty jsme stanovovali porovnáním s mediánem celé skupiny. Průměr zde hraje pouze jakousi kontrolní roli. Na první pohled je zřejmé, že se prémie/diskonty razantně liší podle toho, jestli využíváme ukazatel P/E či P/EBITDA. Je to dáno charakteristickými vlastnosti každé automobilky, kde hlavní roli hraje volatilita čistých zisků. Tedy jednorázové vlivy jako jsou kurzové změny či vývoj efektivní daně. S nejvyššími diskonty se z námi analyzovaných automobilek obchodují akcie PSA. Je to dáno všemi negativními vlivy, které jsou s touto společností spojeny. Tedy silná závislost na slabých trzích eurozóny, vysoké zadlužení a slabé marže. Potenciál dalšího růstu je přitom také velmi omezen v důsledku slabého zastoupení na rozvíjejících se trzích. Existuje sice plán navýšit tržní podíl v Číně do roku 2015 až na 5 %, nicméně jeho splnění bude vzhledem k ostré konkurenci velmi obtížné. Vzhledem ke všem popsaným rizikům diskontujeme cílovou cenu akcií PSA 30 %. Akcie Daimleru se dlouhodobě obchodují s nejvyššími prémiemi. Je to dáno potenciálem růstu tržeb při stabilním vývoji marží. Oproti konkurenčnímu BMW má navíc výhodu v nižším zadlužení a hlavně v nabídce vysoké dividendy. V letošním roce automobilka vyplatila 2,2 EUR na akcii, což v době jejího rozhodného dne znamenalo dividendový výnos 5,4 %. Takto vysoký výnos z dividendy zdaleka nenabízí žádná jiná zkoumaná automobilka. Pro srovnání uvádíme dividendový výnos druhého na dividendu nejštědřejšího titulu, tedy BMW. Ten nabízel v době rozhodného dne na ni dividendový výnos 3,4 %. BMW i Daimler dle našeho názoru patří mezi automobilky s nejlepším fundamentem a oběma přiřazujeme mírnou prémii (BMW 5 % a Daimleru 15 %). Kondice Renaultu je diametrálně odlišná oproti PSA. Sdílí s ním samozřejmě obtíže klesajícího francouzského trhu, nicméně je mnohem úspěšnější v boji s dopady sníženého zájmu Francouzů o nové vozy. Firma dosahuje vysoké rentability vlastních zdrojů a velmi solidních marží. Pozitivem je i nízká zadluženost. Na druhou stranu čeká vedení ještě velmi dlouhá cesta k obnově dřívější kondice, negativem je hlavně velmi slabá rentabilita aktiv. Cílovou cenu tak po zohlednění všech faktorů ponecháváme bez prémie či diskontu. Atraktivita Volkswagenu vychází z nadprůměrného potenciálu růstu tržeb a vysoké rentability vlastního kapitálu. Zklamání ovšem přináší úroveň marží, které opakovaně nedosahují odhadů. Existuje i riziko nenaplnění stanovených cílů managementu. To jsou důvody, proč se v současnosti obchodují akcie Volkswagenu s diskontem, a předpokládáme, že negativní náhled trhu na tento titul bude i nadále pokračovat. Proto stanovujeme diskont k cílové ceně na 15 %.

20 20 CÍLOVÉ CENY A DOPORUČENÍ Na základě cílových cen získaných podle ukazatelů P/EBITDA a P/E pro roky 2014 a 2015 a jejich následným zprůměrováním (oběma ukazatelům byla přiřazena stejná váha) byla získána očekávaná cena akcie každé automobilky pro příští rok. K této hodnotě jsme následně přiřadili určitý diskont či prémii dle fundamentů každé společnosti. Takto upravená výsledná cílová cena je porovnána s aktuální tržní cenou (závěr ze dne ) a dle procentuálního rozdílu je stanoveno investiční doporučení dle metodiky uvedené na 22. straně tohoto dokumentu. Cílové ceny [ ] Cena tržní Cena cílová Rozdíl Doporučení Minulé doporučení Cena cílová Doporučení BMW ,6% Držet 66,3 Akumulovat Daimler ,8% Držet 37,3 Držet PSA ,9% Prodat 5,1 Prodat Renault ,8% Akumulovat 43,1 Koupit Volkswagen ,1% Koupit 170,2 Koupit Zdroj: Bloomberg, Cyrrus Pro BMW jsme stanovili cílovou cenu na 79 EUR. To takřka odpovídá současné tržní ceně, z čehož vyplývá, že jsou akcie dle naší analýzy férově oceněny. Doporučujeme je nadále Držet. Naše cílová cena pro akcie Daimler zní 56 EUR. Stejně jako u BMW zde nečekáme žádnou výraznou změnu během následujících dvanácti měsíců a tak doporučujeme akcie Držet. Po silném růstu od druhé poloviny letošního roku považujeme akcie PSA již za překoupené. Dle našeho názoru jejich současná cena neodpovídá fundamentům společnosti a stanovujeme investiční doporučení na Prodat. Cílovou cenu stanovujeme na 11 EUR. Naproti tomu růstový potenciál u akcií Renault vyčerpán dle našich odhadů ještě není a akcie doporučujeme Akumulovat s cílovou cenou 68 EUR. Očekávaný růst cen akcií o bezmála 14 % stavíme na dobrém zastoupení Renaultu na rozvíjejících se trzích, solidních maržích a minimálním zadlužení. Až 20% potenciál v horizontu dvanácti měsíců mají před sebou dle naší analýzy akcie Volkswagenu. Očekáváme jejich růst ze současných úrovní kolem 175 EUR až na 210 EUR. Doporučujeme proto akcie Koupit.

21 21 CITLIVOSTNÍ ANALÝZA O tom, jak stanovení diskontu či prémie k cílové ceně ovlivňuje její konečnou úroveň, vypovídá následující tabulka. Tučně jsou vyznačeny zvolené hodnoty. Citlivost cílové ceny na přiřazený diskont/prémii [ ] BMW Daimler PSA Renault VW -30% 57,5 37,9 11,4 52,5 187,3-25% 59,8 39,3 12,5 55,2 193,0-20% 62,3 41,0 13,9 56,3 202,9 Diskont -15% 65,4 43,1 14,2 58,9 209,6-10% 68,0 44,8 15,3 62,1 221,3-5% 71,6 47,2 15,5 65,9 235,4 0% 74,8 49,2 16,8 68,3 243,5 5% 78,8 51,5 18,3 71,0 252,3 10% 82,3 54,2 18,5 75,1 267,8 15% 85,8 56,4 18,7 77,8 276,7 20% 89,8 59,1 20,2 82,0 292,2 Prémie 25% 93,2 61,3 21,6 84,6 301,0 30% 97,2 64,0 21,8 88,8 316,5 Zdroj: Cyrrus

22 22 Informace dle vyhlášky 114/2006 Sb., o poctivé prezentaci investičních doporučení a) Poměr jednotlivých stupňů aktuálně platných investičních doporučení ke dni : Stupeň doporučení Počet Podíl v % Koupit 10 32,3 Akumulovat 6 19,4 Držet 10 32,3 Prodat 3 9,7 V revizi 2 6,5 b) Podíl emitentů, jichž se týkala doporučení spadající do každého ze stupňů doporučení podle písmene a), kterým obchodník s cennými papíry CYRRUS, a.s. poskytl v uplynulých 12 měsících investiční služby významného rozsahu, a to zvlášť pro každý stupeň podle písmene a): Společnost CYRRUS, a.s. neposkytla v uplynulých 12 měsících emitentům, kterých se týká některý ze stupňů investičních doporučení dle písmene a) investiční služby významného rozsahu. Stupně investičních doporučení CYRRUS, a.s. Koupit: Odhadovaná vnitřní hodnota akcie je o 15 % a více nad aktuálním kursem nebo existují speciální důvody očekávat růst kursu titulu o 15% a více nad aktuální hodnotu (např. změny ve vlastnické struktuře, vývoj v sektoru atd.). Akumulovat: Odhadovaná vnitřní hodnota je o 5 % a více nad aktuálním kursem nebo existují speciální důvody očekávat růst kursu titulu o 5% a více nad aktuální hodnotu (např. změny ve vlastnické struktuře, vývoj v sektoru atd.). Držet Odhadovaná vnitřní hodnota je v rozmezí +-5 % vůči aktuálnímu kursu nebo existují speciální důvody, proč očekávat stagnaci kursu titulu (např. je stanovena cena povinného odkupu, očekávají se výsledky odkupu apod.). Prodat Odhadovaná vnitřní hodnota je o více než 5 % nižší než aktuální kurs nebo existují speciální důvody očekávat pokles kursu pod aktuální hodnotu (např. změny ve vlastnické struktuře, vývoj v sektoru atd.). Časové rozlišení: Běžně jsou doporučení poskytována jako dlouhodobá s investičním horizontem 6 až 12 měsíců. Pokud je výslovně uvedeno krátkodobé doporučení, je jeho investiční horizont dva týdny. Krátkodobá doporučení jsou vydávána pro využití pákových produktů (maržové obchody, certifikáty, warranty ) na analyzované aktivum s minimální pákou 3, tzn. procentní hodnoty uvedené výše se dělí třemi.

23 23 Analytické oddělení: Marek Hatlapatka Brno Investiční strategie, ČEZ, NWR Jiří Šimara Brno Utility, automobilky, ocelárny, těžba Tomáš Menčík, CFA Brno Banky, farmacie, telekomy, komodity Trading & Sales: Dušan Jilčík Brno Kamil Kricner Praha Portfolio management: Tomáš Machalický Brno Corporate finance: Tomáš Kunčický Brno Jiří Běhal Brno Výhrada (disclaimer): Informace a investiční doporučení jsou vypracovány společností CYRRUS, a.s., obchodníkem s cennými papíry, se sídlem Brno, Veveří 111 ( společnost ). Společnost je členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. a Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Společnost podléhá regulaci a dohledu České národní banky. Společnost čerpá informace z důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost. Pokud jsou v investičním doporučení uvedeny informace, které se vztahují k budoucím událostem, jsou založeny na předpokladech a výpočtech společnosti nebo důvěryhodných zdrojů. Skutečnosti, které v budoucnu nastanou, se mohou od uvedených informací významně lišit. Informace mohou být zjednodušeny, neboť mají sloužit výhradně k vytvoření obecné a základní představy o dané otázce či tématu. Investiční doporučení představuje názor společnosti nebo osoby v něm uvedené ke dni zveřejnění a může být změněno bez předchozího upozornění. Interval budoucích změn investičního doporučení není možné předem stanovit. Investoři jsou povinni se o výhodnosti obchodů a investic do jakýchkoli finančních nástrojů rozhodovat samostatně, a to na základě náležitého zvážení ceny, případného rizika a vlastní právní, daňové a finanční situace. Pokud se v investičním doporučení hovoří o jakémkoliv výnosu, je vždy třeba vycházet ze zásady, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, že jakákoliv investice v sobě zahrnuje riziko kolísání hodnoty a změny směnných kursů a že návratnost původně investovaných prostředků ani výše zisku není zaručena. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění informací třetími osobami. Upozornění na možné zájmy a střetů zájmů (disclosure): Společnost nemá podíl větší než 5% na základním kapitálu žádného emitenta finančních nástrojů, jež jsou obchodovány na regulovaných trzích. Žádný emitent finančních nástrojů, jež jsou obchodovány na regulovaných trzích nemá podíl větší než 5% na základním kapitálu společnosti. Společnost nemá s žádným emitentem finančních nástrojů uzavřenu dohodu týkající se tvorby a šíření investičních doporučení. Emitenti finančních nástrojů kotovaných na regulovaných trzích nejsou společností seznamováni s investičními doporučeními před jejich vydáním. Odměna osob, které se podílejí na tvorbě investičních doporučení, je závislá zejména na kvalitě odvedené práce, dosažených výsledcích a celkového zisku společnosti. Osoby, které se podílejí na tvorbě investičních doporučení nejsou finančně ani jinak motivovány k vydání investičních doporučení konkrétního směru a stupně. Společnost uplatňuje v rámci organizace vnitřního provozu vnitřní předpisy, která brání vzniku střetu zájmů ve vztahu k investičním doporučením. Toho je dosahováno zejména důsledným dodržováním čínských zdí mezi jednotlivými organizačními útvary společnosti. Bližší informace o společnosti, službách a analytické zpravodajství je možno nalézt na BRNO PRAHA Veveří 111 (Platinium) Radlická 14, Anděl Park Brno Praha 5, Smíchov Tel.: Tel.:

Srovnání dividendového výnosu indexů a dluhopisů

Srovnání dividendového výnosu indexů a dluhopisů Dividendové tituly Je čas na výběr zisků Blíží se doba výplaty dividend Co je to dividenda? Jednoduše řečeno je to podíl na zisku, který společnost vyplácí svým akcionářům. Ne všechny firmy vyplácejí dividendy.

Více

AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA

AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA 1 EVROPSKÉ AUTOMOBILKY Který výrobce si poradí s rostoucími výzvami nejlépe? Jiří Šimara Analytik simara@cyrrus.cz +420 538 705 733 Titul Investiční doporučení Měna Cílová cena Aktuální cena* P/E 2013e

Více

ÚNOR 2009 (vydáno 5.3.2009)

ÚNOR 2009 (vydáno 5.3.2009) MĚSÍČNÍ PŘEHLED AKCIOVÉHO TRHU Marek Hatlapatka Analytik ČEZ, NWR, Erste, KB, VIG hatlapatka@cyrrus.cz Jan Procházka Analytik Unipetrol prochazka@cyrrus.cz Karel Potměšil Analytik Orco, ECM, Zentiva, AAA,

Více

Volkswagen stále nejlepší volba

Volkswagen stále nejlepší volba EVROPSKÉ AUTOMOBILKY Jan Roh analytik roh@cyrrus.cz Volkswagen stále nejlepší volba Datum vydání: 11.10.2011 Srovnávací analýza v automobilovém sektoru (aktualizace od minulého vydání 9.7.2010) 220 200

Více

INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: 12-MĚSÍČNÍ CÍLOVÁ CENA: 626 CZK 2013 2014e 2015e 2016e

INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: 12-MĚSÍČNÍ CÍLOVÁ CENA: 626 CZK 2013 2014e 2015e 2016e Pegas Nonwovens 1 Pegas Nonwovens Rozšířená analýza výsledků hospodaření za 4Q 2013 a úprava cílové ceny 25. března 2014 Jiří Šimara Analytik simara@cyrrus.cz +420 538 705 732 INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: DRŽET

Více

Akciové trhy v roce 2012

Akciové trhy v roce 2012 Akciové trhy v roce 2012 Český akciový trh 14 titulů v segmentu SPAD, likvidita je koncentrovaná na pět titulů (ČEZ, Erste, KB, Tef ČR, NWR), ale zde dalších 4-5 titulů s dostatečnou likviditou Defenzivní

Více

ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR LISTOPAD. Samostatný odbor finanční stability

ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR LISTOPAD. Samostatný odbor finanční stability ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR LISTOPAD Samostatný odbor finanční stability 0 ZÁTĚŽOVÉ TESTY LISTOPAD 0 ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR (LISTOPAD 0) SHRNUTÍ Výsledky zátěžových testů bankovního

Více

Webinář ČP INVEST. Srpen 2015 Praha Daniel Kukačka Portfolio manažer

Webinář ČP INVEST. Srpen 2015 Praha Daniel Kukačka Portfolio manažer 1 Webinář ČP INVEST Srpen 2015 Praha Daniel Kukačka Portfolio manažer 2 Vývoj ekonomiky USA HDP se v 2Q 2015 zvýšil o 2,7 % po slabých 0,6 % v 1Q 2015 Predikce HDP za celý rok 2015 = 2,6 % Ekonomiku táhne

Více

AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA

AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA 8.10.2013 8.11.2013 8.12.2013 8.1.2014 8.2.2014 8.3.2014 8.4.2014 8.5.2014 8.6.2014 8.7.2014 8.8.2014 8.9.2014 8.10.2014 AUTOMOBILKY SEKTOROVÁ ANALÝZA 1 EVROPSKÉ AUTOMOBILKY Přichází mírné, i když stále

Více

Dividendové výnosy versus alternativy

Dividendové výnosy versus alternativy DIVIDENDOVÉ TITULY Firmy se dělí o své zisky buďte u toho! Jedním z významných práv akcionáře je bezesporu právo na podíl na zisku společnosti, jíž je akcionářem. Existuje mnoho firem vyplácejících zajímavé

Více

ČESKÁ EKONOMIKA 2015. Ing. Martin Hronza ČESKÁ EKONOMIKA 2015. ředitel odboru ekonomických analýz

ČESKÁ EKONOMIKA 2015. Ing. Martin Hronza ČESKÁ EKONOMIKA 2015. ředitel odboru ekonomických analýz 1 Přehled ekonomiky České republiky HDP Trh práce Inflace Platební bilance Zahraniční investice Průmysl Zahraniční obchod 2 Hlavní charakteristiky české ekonomiky Malá, otevřená ekonomika, výrazně závislá

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2010 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2010 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Únor 2010 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle údajů zveřejněných začátkem února vzrostly spotřebitelské ceny během ledna o 1,2 procenta. V meziročním

Více

Staňte se akcionářem

Staňte se akcionářem Staňte se akcionářem Čínská ekonomika se odráží ode dna, počítá se silným růstem střední třídy Za poslední 3 měsíce přišla z Číny série dobrých makrodat, nejvýznamnějším údajem byl nárůst HDP Číny meziročně

Více

22. května 2014. INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: PRODAT 12-MĚSÍČNÍ CÍLOVÁ CENA: 273 CZK 2013 2014e 2015e 2016e

22. května 2014. INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: PRODAT 12-MĚSÍČNÍ CÍLOVÁ CENA: 273 CZK 2013 2014e 2015e 2016e 1 TELEFÓNICA CR - nová cílová cena Doporučujeme využít nabídku PPF, férová cena akcie je nižší 22. května 2014 Tomáš Menčík, CFA Analytik mencik@cyrrus.cz +420 538 705 718 INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: PRODAT

Více

PETR SKLENÁŘ TECHNIKY INVESTOVÁNÍ A INVESTIČNÍ TIPY

PETR SKLENÁŘ TECHNIKY INVESTOVÁNÍ A INVESTIČNÍ TIPY PETR SKLENÁŘ TECHNIKY INVESTOVÁNÍ A INVESTIČNÍ TIPY RIZIKO A HORIZONT URČUJÍ NÁSTROJE A TECHNIKU Rizikový profil Investiční horizont Technika Aktiva Dynamický Balancovaný Konzervativní Dlouhodobý -roky

Více

Diskontní certifikáty

Diskontní certifikáty V následujícím přehledu najdete aktuálně nakoupené produkty, kromě otevřených podílových fondů, na hlavní investiční platformě OCCAM CONSULT. Jsou seřazeny do skupin dle svých vlastností a investičních

Více

Světové akcie vstupují na RM-SYSTÉM

Světové akcie vstupují na RM-SYSTÉM Deutsche Telekom AG Světové akcie vstupují na RM-SYSTÉM Investice do zahraničních firem v českých korunách? Deutsche Telekom Deutsche Telekom patří mezi největší světové poskytovatele telekomunikačních

Více

Komentář portfoliomanažera k 1.10.2011 Fond korporátních dluhopisů během srpna a září zaznamenal pokles 5,8% a od počátku roku je -2,4%.

Komentář portfoliomanažera k 1.10.2011 Fond korporátních dluhopisů během srpna a září zaznamenal pokles 5,8% a od počátku roku je -2,4%. Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST Komentář portfoliomanažera k 1.10.2011 Fond korporátních dluhopisů během srpna a září zaznamenal pokles 5,8% a od počátku roku je -2,4%. Důvodem poklesu FKD je zejména

Více

Investiční výhled. Martin Burda, generální ředitel Investiční společnosti ČS Štěpán Mikolášek, hlavní portfolio manažer Investiční společnosti ČS

Investiční výhled. Martin Burda, generální ředitel Investiční společnosti ČS Štěpán Mikolášek, hlavní portfolio manažer Investiční společnosti ČS Investiční výhled Martin Burda, generální ředitel Investiční společnosti ČS Štěpán Mikolášek, hlavní portfolio manažer Investiční společnosti ČS Praha, květen 2011 Dluhopisy Ekonomika USA Ekonomická data

Více

Měsíc na akciových trzích:

Měsíc na akciových trzích: Měsíční přehled akciových trhů za březen 2012 1 MĚSÍČNÍ PŘEHLED AKCIOVÝCH TRHŮ březen 2012 Datum vydání: 5. dubna 2012 Měsíc na akciových trzích: Obchodování v březnu se neslo ve znamení vysoké volatility,

Více

Rating Moravskoslezského kraje

Rating Moravskoslezského kraje Rating Moravskoslezského kraje Moravskoslezský kraj Krajský úřad 28. října 117 702 18 Ostrava Tel.: 595 622 222 E-mail: posta@kr-moravskoslezsky.cz RATING MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE V červnu roku 2008 byla

Více

Česká ekonomika v roce 2014. Ing. Jaroslav Vomastek, MBA Ředitel odboru

Česká ekonomika v roce 2014. Ing. Jaroslav Vomastek, MBA Ředitel odboru Česká ekonomika v roce 2014 Přehled ekonomiky České republiky HDP Zaměstnanost Inflace Cenový vývoj Zahraniční investice Platební bilance Průmysl Zahraniční obchod Hlavní charakteristiky české ekonomiky

Více

Fortuna Entertainment Group NV

Fortuna Entertainment Group NV Fortuna Entertainment Group NV Finanční výsledky v 1. pol. roku 2011 Prezentace pro analytiky a investory 25. srpna 2011 Agenda 1. Úvod 2. Finanční výsledky v H1 2011 3. Výhled a strategie 2011/ 2012 i.

Více

Technická Analýza. matiou. Fio banka, a.s.

Technická Analýza. matiou. Fio banka, a.s. Technická Analýza matiou Fio banka, a.s. Pražský index PX se stále pohybuje v sideway (1080 1280). Nyní je zajímavá situace tím, že nedošlo při posledním poklesu k překonání 200 denního klouzavého průměru.

Více

Technická Analýza. . c.člá. Fio banka, a.s. Fio banka, a.s. Zdroj: Bloomberg 12/2011

Technická Analýza. . c.člá. Fio banka, a.s. Fio banka, a.s. Zdroj: Bloomberg 12/2011 Technická Analýza. c.člá Fio banka, a.s. Index S&P 500 aktuálně lehce přešlapuje pod klesající trendovou linkou. Pro další růst je rozhodující překonání 1270 bodové hranice. Pokud by se tak nestalo, tak

Více

Evropské stres testy bankovního sektoru

Evropské stres testy bankovního sektoru Evropské stres testy bankovního sektoru Evropský bankovní sektor, podobně jako americký na přelomu 2008 a 2009, se dostal v 2Q letošního roku do centra pozornosti investorů v souvislosti s narůstajícími

Více

Vývoj průmyslu v roce 2013

Vývoj průmyslu v roce 2013 Vývoj průmyslu v roce 2013 Za celý rok 2012 se průmyslová produkce snížila o 0,8 %. Tento vývoj pokračoval i v roce 2013, kdy se pokles v 1. čtvrtletí dále prohloubil (o,4 %). Ve 2. čtvrtletí se propad

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Listopad 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Listopad 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Listopad 2008 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle údajů zveřejněných začátkem prosince poklesly spotřebitelské ceny během listopadu o 0,5 procenta.

Více

ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR SRPEN. Samostatný odbor finanční stability

ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR SRPEN. Samostatný odbor finanční stability ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR SRPEN Samostatný odbor finanční stability ZÁTĚŽOVÉ TESTY SRPEN ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR (SRPEN ) SHRNUTÍ Výsledky aktuálních zátěžových testů bankovního

Více

Investiční životní pojištění

Investiční životní pojištění Přehled fondů ČSOB - konzervativní fond Opatrný investor, který nerad riskuje a požaduje mírně převýšit výnosy z termínovaných vkladů u bank. ČSOB růstový fond Opatrný investor, který je ovšem ochoten

Více

Aktuální makroekonomická prognóza a výhled měnové politiky

Aktuální makroekonomická prognóza a výhled měnové politiky Aktuální makroekonomická prognóza a výhled měnové politiky Rozpočet a finanční vize měst a obcí 11. září 14 Praha Autoklub ČR Smetanův sál Petr Král Ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Sekce

Více

27. listopadu 2014. Platné investiční doporučení: Držet Cílová cena: 626 CZK. Pegas Nonwovens 3Q 2014

27. listopadu 2014. Platné investiční doporučení: Držet Cílová cena: 626 CZK. Pegas Nonwovens 3Q 2014 Pegas Nonwovens 3Q 2014 1 Pegas Nonwovens Rozšířená flash analýza výsledků hospodaření za 3Q 2014 27. listopadu 2014 Jiří Šimara Analytik simara@cyrrus.cz +420 538 705 732 (tis. EUR) 3Q 2014 3Q 2014e 3Q

Více

@#A MĚSÍČNÍ EKONOMICKÁ ZPRÁVA ŘÍJEN 2004 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

@#A MĚSÍČNÍ EKONOMICKÁ ZPRÁVA ŘÍJEN 2004 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ V říjnu vzrostl index spotřebitelských cen o 0,5 % proti předcházejícímu měsíci a o 3,5 % za poslední rok (v září činil meziměsíční růst 0,8 % a meziroční 3,0 %). Meziroční nárůst

Více

ANALÝZA Kukuřice - LONG Co vše se letos může změnit u kukuřice?

ANALÝZA Kukuřice - LONG Co vše se letos může změnit u kukuřice? ANALÝZA Kukuřice - LONG Co vše se letos může změnit u kukuřice? Eva Mahdalová cz.linkedin.com/in/evamahdal/cs mahdalova@colosseum.cz 30. 04. 2015 Shrnutí Kukuřice je nejvýznamnější součástí světového obchodu

Více

Sandisk - výrobce polovodičových pamětí typu NAND

Sandisk - výrobce polovodičových pamětí typu NAND Sandisk Sandisk - výrobce polovodičových pamětí typu NAND Průměrný růst tržeb za posledních 10 let = 15% ročně Zdroj: Bloomberg 2 Polovodičová pamět typu NAND Klíčové vlastnosti: digitální paměť, miniaturní,

Více

Příručka k měsíčním zprávám ING fondů

Příručka k měsíčním zprávám ING fondů Příručka k měsíčním zprávám ING fondů ING Investment Management vydává každý měsíc aktuální zprávu ke každému fondu, která obsahuje základní informace o fondu, jeho aktuální výkonnosti, složení portfolia

Více

PEGAS NONWOVENS SA. Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2010

PEGAS NONWOVENS SA. Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2010 PEGAS NONWOVENS SA Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2010 20. května 2010 PEGAS NONWOVENS SA oznamuje své neauditované konsolidované finanční výsledky za první čtvrtletí roku

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2006 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2006 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Únor 2006 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Makroekonomická data z února a začátku března se nadále nesou v pozitivním duchu. Bilance zahraničního obchodu potvrzuje přebytky

Více

Průzkum makroekonomických prognóz

Průzkum makroekonomických prognóz Průzkum makroekonomických prognóz Makroekonomický scénář Konvergenčního programu, makroekonomické rámce státního rozpočtu a rozpočtového výhledu a predikce MF ČR jsou pravidelně srovnávány s výsledky šetření

Více

Analýzy a doporučení

Analýzy a doporučení Fio Analýzy a doporučení Komerční banka Fio banka, a.s. 15.3.2011 Aktualizace ocenění společnosti Komerční banka, a.s. Nové doporučení akumulovat Předešlé doporučení držet Nová cílová cena 4 549,- Kč Předešlá

Více

Příručka k měsíčním zprávám ING fondů

Příručka k měsíčním zprávám ING fondů Příručka k měsíčním zprávám ING fondů ING Investment Management vydává každý měsíc aktuální zprávu ke každému fondu, která obsahuje základní informace o fondu, jeho aktuální výkonnosti, složení portfolia

Více

PEGAS NONWOVENS SA KRIZE BRZDÍ I LET OKŘÍDLENÉHO KONĚ. Přehled změny cílové ceny 15. 4. 2009 ZMĚNA CÍLOVÉ CENY

PEGAS NONWOVENS SA KRIZE BRZDÍ I LET OKŘÍDLENÉHO KONĚ. Přehled změny cílové ceny 15. 4. 2009 ZMĚNA CÍLOVÉ CENY Ondřej Moravanský analytik moravansky@cyrrus.cz PEGAS NONWOVENS SA KRIZE BRZDÍ I LET OKŘÍDLENÉHO KONĚ 15. 4. 2009 ZMĚNA CÍLOVÉ CENY Nová cílová cena: 455 Kč Potvrzené doporučení: Koupit Původní cílová

Více

Staňte se akcionářem

Staňte se akcionářem Staňte se akcionářem Bankovní sektor na vzestupu Každá krize je svým způsobem přínosem, stejně jako dravci čistí stádo od nemocných a starých kusů tak krize čistí trh od nemocných firem. Výsledkem je,

Více

Jak mohu splnit svá očekávání

Jak mohu splnit svá očekávání Jak mohu splnit svá očekávání Investiční strategie SPOLEHLIVÝ PARTNER PRO ÚSPĚŠNÉ INVESTOVÁNÍ Každý z nás má své specifické cíle, kterých může prostřednictvím investování dosáhnout. Pro někoho je důležité

Více

Analýza nemovitostí. 1. února 2010. Autoři: Bc. Tomáš Tyl, Mgr. Petr Syrový. Schválil: Ing. Vladimír Fichtner

Analýza nemovitostí. 1. února 2010. Autoři: Bc. Tomáš Tyl, Mgr. Petr Syrový. Schválil: Ing. Vladimír Fichtner Analýza nemovitostí 1. února 2010 Autoři: Bc. Tomáš Tyl, Mgr. Petr Syrový Schválil: Ing. Vladimír Fichtner 1 Obsah OBSAH... 2 DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ... 2 1. NAŠE DOPORUČENÍ - ZÁVĚR... 3 2. NAŠE DOPORUČENÍ

Více

ENERGIE A DOPRAVA V EU-25 VÝHLED DO ROKU 2030

ENERGIE A DOPRAVA V EU-25 VÝHLED DO ROKU 2030 ENERGIE A DOPRAVA V EU-25 VÝHLED DO ROKU 2030 ČÁST IV Evropská energetika a doprava - Trendy do roku 2030 4.1. Demografický a ekonomický výhled Zasedání Evropské rady v Kodani v prosinci 2002 uzavřelo

Více

ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR ÚNOR. Samostatný odbor finanční stability

ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR ÚNOR. Samostatný odbor finanční stability ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR ÚNOR Samostatný odbor finanční stability 0 ZÁTĚŽOVÉ TESTY ÚNOR 0 ZÁTĚŽOVÉ TESTY BANKOVNÍHO SEKTORU ČR (ÚNOR 0) SHRNUTÍ Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2015

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 02/2015 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 02/2015 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Polské přímé zahraniční investice... 2 Inflace... 2 Průmyslová

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Září 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Září 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Září 2012 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika V září vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 3,4 procent po růstu o 3,3 procent v srpnu. Vývoj inflace byl

Více

TRH REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTÍ V PRAZE

TRH REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTÍ V PRAZE RESEARCH TRH REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTÍ V PRAZE ZPRÁVA O STAVU ZA 1/H1 5 7 9 1 11 1 13 Jan 1 Feb 1 March 1 April 1 May 1 June 1 5 7 9 1 11 1 13 1* 15* 1* Tato nová zpráva Vám poskytne aktuální informace

Více

Česká ekonomika v roce 2013 očima nové prognózy ČNB. Miroslav Singer

Česká ekonomika v roce 2013 očima nové prognózy ČNB. Miroslav Singer Česká ekonomika v roce 2013 očima nové prognózy ČNB Miroslav Singer guvernér, Česká národní banka CFO Club Praha, 20. února 2013 Stávající situace čs. ekonomiky Česká ekonomika se nachází již zhruba rok

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2013 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2013 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Únor 2013 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle konečných čísel klesl HDP meziročně o 1,7 procent a mezi-čtvrtletně o 0,2 procent ve 4. čtvrtletí a potvrdil

Více

RESEARCH TRH REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTÍ V PRAZE ZPRÁVA O STAVU ZA ROK 2012

RESEARCH TRH REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTÍ V PRAZE ZPRÁVA O STAVU ZA ROK 2012 RESEARCH TRH REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTÍ V PRAZE ZPRÁVA O STAVU ZA ROK 212 25 26 27 28 29 21 211 212 213* 214* Dovolujeme si Vám nabídnout zprávu týkající se stavu na pražském rezidenčním trhu v roce 212.

Více

Technická Analýza. Analýza společnosti Ford. Fio, burzovní společnost, a.s. Fio, burzovní společnost, a.s.

Technická Analýza. Analýza společnosti Ford. Fio, burzovní společnost, a.s. Fio, burzovní společnost, a.s. Fio Technická Analýza Analýza společnosti Ford 10.06.2008 Ukončení doporučení krátké pozice: Vývoj kurzu akcií Ford naplnil očekávání. Hodnota akcií se prudce propadla o cca 25% a dostala se na 1. support

Více

Průzkum makroekonomických prognóz

Průzkum makroekonomických prognóz Průzkum makroekonomických prognóz MF ČR provádí dvakrát ročně průzkum (tzv. Kolokvium), jehož cílem je zjistit názor relevantních institucí na budoucí vývoj české ekonomiky a vyhodnotit základní tendence,

Více

Technická Analýza. c.člá. Fio banka, a.s.

Technická Analýza. c.člá. Fio banka, a.s. Technická Analýza c.člá Fio banka, a.s. Index S&P 500 se dostal na rezistenci 1220 bodů Ještě zůstává v platnosti možnost odražení a korekce indexu, i když již mírný přesah probíhá. Pokud by index dále

Více

Platí mluvené slovo. Projev Winfrieda Krause Výroční tisková konference ŠKODA AUTO a.s. 2012 21. března 2012

Platí mluvené slovo. Projev Winfrieda Krause Výroční tisková konference ŠKODA AUTO a.s. 2012 21. března 2012 Platí mluvené slovo Projev Winfrieda Krause Výroční tisková konference ŠKODA AUTO a.s. 2012 21. března 2012 rád bych vás také přivítal na dnešní bilanční tiskové konferenci. Snímek Hlavní události roku

Více

Ferrari pofrčí na burzu. Společnost plánuje navýšit produkci o 67 % Ferrari vs. Fiat Chrysler Automobiles výnos 78 % za 5 měsíců

Ferrari pofrčí na burzu. Společnost plánuje navýšit produkci o 67 % Ferrari vs. Fiat Chrysler Automobiles výnos 78 % za 5 měsíců Informační leták IPO Většina IPO je podhodnocená a tak mohou investoři realizovat zisky již během prvního dne. (Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/ipo) Ferrari je italská automobilová značka, která proslula

Více

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2015

Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze. Makroekonomické informace 04/2015 Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví PR v Praze Makroekonomické informace 04/2015 Obsah Příliv přímých zahraničních investic... 2 Inflace... 2 Průmyslová produkce... 2 Nezaměstnanost...

Více

Makroekonomický vývoj a trh práce

Makroekonomický vývoj a trh práce Makroekonomický vývoj a trh práce Petr Král Ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Sekce měnová a statistiky Setkání bankovní rady ČNB s představiteli Českomoravské konfederace odborových svazů

Více

Analýzy a doporučení. Doporučení: Držet Cílová cena: 923 Kč. 28.4.2011 Změna doporučení na DRŽET z KOUPIT

Analýzy a doporučení. Doporučení: Držet Cílová cena: 923 Kč. 28.4.2011 Změna doporučení na DRŽET z KOUPIT Fio banka, a.s. Fio Analýzy a doporučení Změna cílové ceny společnosti ČEZ Doporučení: Držet Cílová cena: 923 Kč 28.4.2011 Změna doporučení na DRŽET z KOUPIT K dnešnímu dni měníme naše doporučení u energetické

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2009 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2009 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Prosinec 2009 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle údajů zveřejněných začátkem ledna vzrostly spotřebitelské ceny během prosince o 0,2 procenta. V meziročním

Více

Měření inflačních očekávání finančního trhu výsledky 124. měření (srpen 2009)

Měření inflačních očekávání finančního trhu výsledky 124. měření (srpen 2009) Měření inflačních očekávání finančního trhu výsledky 124. měření (srpen 2009) Do srpnového šetření IOFT zaslalo své predikce šest domácích a jeden zahraniční analytik. Očekávaný nárůst cenové hladiny se

Více

AKCIOVÉ TRHY - ZAHRANIČNÍ SEKTORY. Telecommunications

AKCIOVÉ TRHY - ZAHRANIČNÍ SEKTORY. Telecommunications AKCIOVÉ TRHY - ZAHRANIČNÍ SEKTORY Telecommunications ZÁPADNÍ EVROPA A USA AKCIOVÉ TRHY - ZAHRANIČNÍ SEKTORY Telecommunication Services Výhled sektoru ZÁPADNÍ EVROPA: ZACHOVAT VÁHU (vůči indexu DJ STOXX

Více

KVĚTEN 2009 VE ZNAMENÍ ZLEPŠUJÍCÍ SE NÁLADY NA TRZÍCH

KVĚTEN 2009 VE ZNAMENÍ ZLEPŠUJÍCÍ SE NÁLADY NA TRZÍCH KVĚTEN 2009 VE ZNAMENÍ ZLEPŠUJÍCÍ SE NÁLADY NA TRZÍCH Makrodata v ČR zveřejněná v květnu: HDP za 1.čtvrtletí 2009 klesl meziročně o 3,4% (očekával se pokles pouze o 1,8%) Průmyslová produkce se v březnu

Více

Technická Analýza. . c.člá. Fio banka, a.s. Fio banka, a.s. Zdroj: Bloomberg 9/2011

Technická Analýza. . c.člá. Fio banka, a.s. Fio banka, a.s. Zdroj: Bloomberg 9/2011 Technická Analýza. c.člá Fio banka, a.s. Index S&P 500 opravdu dotvořil formaci hlavy a ramena s dvojitým pravým ramenem. Cílová cena byla dosažena rychleji, než se dalo očekávat. Nyní se konsoliduje index

Více

Technická Analýza. matiou. Fio banka, a.s.

Technická Analýza. matiou. Fio banka, a.s. Technická Analýza matiou Fio banka, a.s. Pražský index PX našel svou podporu okolo úrovně 870 bodů a stále se pohybuje v pásmu 870 965 bodů. Prozatím se nepodařilo překonat hranici okolo 965ti bodů, která

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Prosinec 2008 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Prosinec 2008 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Podle údajů zveřejněných začátkem ledna poklesly spotřebitelské ceny během prosince o 0,3 procenta. V meziročním

Více

Domácí a světový ekonomický vývoj. Pavel Řežábek. člen bankovní rady ČNB

Domácí a světový ekonomický vývoj. Pavel Řežábek. člen bankovní rady ČNB Domácí a světový ekonomický vývoj Pavel Řežábek člen bankovní rady ČNB Ekonomická přednáška v rámci odborné konference Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě Brno, 21. října 2015

Více

Jak splním svoje očekávání

Jak splním svoje očekávání Jak splním svoje očekávání Zlatá investice SPOLEHLIVÝ PARTNER PRO ÚSPĚŠNÉ INVESTOVÁNÍ Proč investovat do zlata? Cena (USD) Vývoj ceny zlata v letech 2000 až 2012 Zdroj: Bloomberg Investice do zlata je

Více

Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2007

Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2007 Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2007 30. květen 2007 PEGAS NONWOVENS SA s potěšením oznamuje své konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2007

Více

Fond korporátních dluhopisů březen 2014

Fond korporátních dluhopisů březen 2014 Fond korporátních dluhopisů březen 2014 Fond od svého založení v roce 2001 vzrostl o 72% a překonal dluhopisové fondy, které investují část svého majetku do státních dluhopisů. Potvrdilo se, že korporátní

Více

30. prosince 2014. INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: PRODAT 12-MĚSÍČNÍ CÍLOVÁ CENA: 246 CZK 2014e 2015f 2016f 2017f

30. prosince 2014. INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: PRODAT 12-MĚSÍČNÍ CÍLOVÁ CENA: 246 CZK 2014e 2015f 2016f 2017f 1 O2 CR - nová cílová cena Nejistá dividenda drží minoritní akcionáře v nejistotě 30. prosince 2014 Tomáš Menčík, CFA Analytik mencik@cyrrus.cz +420 538 705 718 INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ: PRODAT 12-MĚSÍČNÍ

Více

Investiční espresso 2/2012

Investiční espresso 2/2012 Investiční espresso 2/2012 aneb nepravidelné informace ze světa investic pohledem OCCAM CONSULT ze dne 16.7. 2012 OBSAH Pohled na aktuální situaci na finančních trzích Vývoj našich portfolií v první polovině

Více

Staňte se akcionářem

Staňte se akcionářem Staňte se akcionářem Stratégové odhadují 180 mil prodaných iphonů v roce 2013 Akcie společnosti Apple Inc. byly do září tohoto roku nejvýkonnější z celého indexu S&P 100, když dosáhli 700 USD a zhodnocení

Více

Úrokové sazby dál padají

Úrokové sazby dál padají Úrokové sazby dál padají 22.7.2014 - Hypotéky v červnu opět prudce zlevňovaly. První z bank, která v červnu měnila úrokové sazby, byla UniCredit Bank, která snížila nabídkové sazby u 3 a 5letých fixací.

Více

Průzkum prognóz makroekonomického vývoje ČR

Průzkum prognóz makroekonomického vývoje ČR Průzkum prognóz makroekonomického vývoje ČR MF ČR provádí dvakrát ročně průzkum (tzv. Kolokvium), jehož cílem je zjistit názor relevantních institucí na budoucí vývoj české ekonomiky a vyhodnotit základní

Více

Makroekonomický vývoj a situace na trhu práce

Makroekonomický vývoj a situace na trhu práce Makroekonomický vývoj a situace na trhu práce Setkání s představiteli odborových svazů Tomáš Holub Ředitel sekce měnovm nové a statistiky Praha, 3.11.9 Plán n prezentace Vnější prostředí Veřejné finance

Více

Trhy pokračují ve vítězném tažení!

Trhy pokračují ve vítězném tažení! Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST Klíčové události Vývoj finančních trhů Trhy pokračují ve vítězném tažení! Mají za sebou nejlepší leden od roku 1989. Kapitálové trhy vstoupily do nového

Více

Makroekonomie I. Co je podstatné z Mikroekonomie - co již známe obecně. Nabídka a poptávka mikroekonomické kategorie

Makroekonomie I. Co je podstatné z Mikroekonomie - co již známe obecně. Nabídka a poptávka mikroekonomické kategorie Model AS - AD Makroekonomie I Ing. Jaroslav ŠETEK, Ph.D. Katedra ekonomiky Osnova: Agregátní poptávka a agregátní nabídka : Agregátní poptávka a její změny Agregátní nabídka krátkodobá a dlouhodobá Rovnováha

Více

Ekonomický výhled v kontextu dnešní nejistoty

Ekonomický výhled v kontextu dnešní nejistoty Ekonomický výhled v kontextu dnešní nejistoty Patria Finance, a.s., Jungmannova 24, 11 Praha 1, Česká Republika, tel.: +42 221 424 111, fax: +42 221 424 196, e-mail: marek@patria.cz Obsah Nestabilita na

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Červenec 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Červenec 2012 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Investiční oddělení Červenec 2012 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Po růstu o 3,5 procenta v červnu vzrostly spotřebitelské ceny v červenci meziročně o 3,1 procenta. Vývoj

Více

Koncernové pojistné poprvé přesáhlo 8 mld. EUR. Zisk (před zdaněním): 441,25 milionů EUR překonal vynikající výsledek roku 2007

Koncernové pojistné poprvé přesáhlo 8 mld. EUR. Zisk (před zdaněním): 441,25 milionů EUR překonal vynikající výsledek roku 2007 Č. 04/2010 31. března 2010 Vienna Insurance Group v roce 2009 podle IFRS: Koncernové pojistné poprvé přesáhlo 8 mld. EUR Zisk (před zdaněním): 441,25 milionů EUR překonal vynikající výsledek roku 2007

Více

Ministerstvo financí zveřejnilo v prosinci 2014 zprávu Strategie řízení a financování státního dluhu,

Ministerstvo financí zveřejnilo v prosinci 2014 zprávu Strategie řízení a financování státního dluhu, 22. prosince 2014 Ministerstvo financí zveřejnilo v prosinci 2014 zprávu Strategie řízení a financování státního dluhu, podle které i přes deficit 80 miliard v roce 2014 a deficit 100 miliard plánovaný

Více

Praha, 8. dubna 2013

Praha, 8. dubna 2013 Praha, 8. dubna 2013 PPF banka pokračovala v růstu i v roce 2012 PPF banka a.s. ( Banka ) dosáhla rekordního zisku, který meziročně vzrostl o 56% na téměř 1 mld. Kč za rok 2012 Banka zaznamenala rekordní

Více

TÝDENNÍ PŘEHLED TRHU KOMODIT

TÝDENNÍ PŘEHLED TRHU KOMODIT 7. - 11. leden 2008 TÝDENNÍ PŘEHLED TRHU KOMODIT Procentní změna Roční Hodnota 1D 1W 3M YTD 1Y min max ropa - WTI 92.7-1.1-5.3 17.3-3.4 66.6 50.5 99. ropa - Brent 91.1-1.2-5.9 18.9-3.0 65.0 51.6 97. zemní

Více

ský ČNB Miroslav Singer viceguvernér, V. Finanční fórum Zlaté koruny Praha, 23. září 2009

ský ČNB Miroslav Singer viceguvernér, V. Finanční fórum Zlaté koruny Praha, 23. září 2009 Aktuáln lní hospodářský ský vývoj v ČR R očima o ČNB Miroslav Singer viceguvernér, r, Česká národní banka V. Finanční fórum Zlaté koruny Praha, 23. září 2009 Krize ve světě Příčiny krize: dlouhodobý souběh

Více

PEGAS NONWOVENS SA. Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2009

PEGAS NONWOVENS SA. Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2009 PEGAS NONWOVENS SA Konsolidované neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí 2009 28. května 2009 PEGAS NONWOVENS SA oznamuje své předběžné neauditované konsolidované finanční výsledky za první čtvrtletí

Více

B Ekonomický cyklus. B.1 Pozice v rámci ekonomického cyklu. Prameny tabulek a grafů: ČNB, ČSÚ, EK, Eurostat, vlastní výpočty

B Ekonomický cyklus. B.1 Pozice v rámci ekonomického cyklu. Prameny tabulek a grafů: ČNB, ČSÚ, EK, Eurostat, vlastní výpočty B Ekonomický cyklus Prameny tabulek a grafů: ČNB, ČSÚ, EK, Eurostat, vlastní výpočty B. Pozice v rámci ekonomického cyklu Potenciální produkt, specifikovaný na základě výpočtu Cobb Douglasovou produkční

Více

VÝVOJ EKONOMIKY ČR WWW.SPCR.CZ

VÝVOJ EKONOMIKY ČR WWW.SPCR.CZ VÝVOJ EKONOMIKY ČR WWW.SPCR.CZ VÝVOJ EKONOMIKY ČR: PŘEHLED A KOMENTÁŘE SP ČR ZPRACOVAL: BOHUSLAV ČÍŽEK (BCIZEK@SPCR.CZ) ZPRACOVÁNO K 30.10.2015 VÝZNAM PRŮMYSLU Průmysl (2014) 32,4% podíl na přidané hodnotě

Více

Osmička zemí SVE by neměla mít problémy s externím financováním díky silnému poklesu deficitů běžných účtů

Osmička zemí SVE by neměla mít problémy s externím financováním díky silnému poklesu deficitů běžných účtů Osmička zemí SVE by neměla mít problémy s externím financováním díky silnému poklesu deficitů běžných účtů Zurück 24.06.2009 Vyšší investice v zemích střední a východní Evropy, které vedly k rozšiřování

Více

ŠETŘENÍ ÚVĚROVÝCH PODMÍNEK BANK DUBEN

ŠETŘENÍ ÚVĚROVÝCH PODMÍNEK BANK DUBEN ŠETŘENÍ ÚVĚROVÝCH PODMÍNEK BANK DUBEN Samostatný odbor finanční stability Sekce měnová Odbor měnové politiky a fiskálních analýz 2015 DUBEN 2015 1 I. ÚVOD A SHRNUTÍ Šetření úvěrových podmínek bank zachycuje

Více

Plán přednášek makroekonomie

Plán přednášek makroekonomie Plán přednášek makroekonomie Úvod do makroekonomie, makroekonomické agregáty Agregátní poptávka a agregátní nabídka Ekonomické modely rovnováhy Hospodářský růst a cyklus, výpočet HDP Hlavní ekonomické

Více

Vývoj fondů ČP INVEST. Červen 2015 Praha Patrik Hudec Senior portfolio manažer

Vývoj fondů ČP INVEST. Červen 2015 Praha Patrik Hudec Senior portfolio manažer 1 Vývoj fondů ČP INVEST Červen 2015 Praha Patrik Hudec Senior portfolio manažer 2 Konzervativní fond Červen -0,08 % Letos +0,28 % Korporátní dluhopisy beze změny Nepříznivý vliv růstu dlouhých sazeb 12%

Více

Staňte se akcionářem

Staňte se akcionářem Staňte se akcionářem Bezhotovostní transakce na vzestupu Není potřeba asi diskutovat o tom, že bezhotovostní platby nahrazují hotovostní. Kromě toho, že pro běžného spotřebitele je pohodlnější platit nákupy

Více

cností a firem: pohled ČNB Miroslav Singer

cností a firem: pohled ČNB Miroslav Singer Zadluženost domácnost cností a firem: pohled ČNB Miroslav Singer viceguvernér, r, Česká národní banka Cesta k odpovědnému úvěrování v ČR, Solus Praha, 9. června 21 Obsah Dopady krize na domácnosti Dopady

Více

Konsolidované neauditované hospodářské výsledky skupiny AAA AUTO za první čtvrtletí roku 2011 (OPRAVA)

Konsolidované neauditované hospodářské výsledky skupiny AAA AUTO za první čtvrtletí roku 2011 (OPRAVA) 1 z 6 27.5.2011 10:22 AAA AUTO Úvod» IR zprávy a oznámení (vnitřní informace)» Konsolidované neauditované hospodářské výsledky skupiny AAA AUTO za první čtvrtletí roku 2011 (OPRAVA) Konsolidované neauditované

Více

Průzkum prognóz makroekonomického vývoje ČR

Průzkum prognóz makroekonomického vývoje ČR Průzkum prognóz makroekonomického vývoje ČR MF ČR provádí dvakrát ročně průzkum (tzv. Kolokvium), jehož cílem je zjistit názor relevantních institucí na budoucí vývoj české ekonomiky a vyhodnotit základní

Více

Atraktivní ocenění BMW a VW

Atraktivní ocenění BMW a VW EVROPSKÉ AUTOMOBILKY Jan Roh analytik roh@cyrrus.cz Atraktivní ocenění BMW a VW 25,1% Datum vydání: 9.7.2010 Srovnávací analýza v automobilovém sektoru BMW (Německo) Aktuální doporučení: Koupit Aktuální

Více

Vývoj hospodaření v roce 2008

Vývoj hospodaření v roce 2008 Vývoj akcií Volkswagen V důsledku probíhající ekonomické krize prošel v posledním roce globální automobilový průmysl mohutnými změnami. Patrně nejvíce pozornosti si v posledních měsících užívaly US automobilky

Více