NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE S PACIENTEM V LÉKÁRNĚ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE S PACIENTEM V LÉKÁRNĚ"

Transkript

1 NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE S PACIENTEM V LÉKÁRNĚ PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř Dobrý den, jsem lékař a psycholog a rád bych se s vámi podělil o metodu, pomocí které můžete rozklíčovat osobnost člověka tím, že se díváte na něj, jak vypadá. Takže protože si máme podívat o něčem, na co se díváme, vždycky na úvod každé přednášky každý lektor udělá seznam toho, o čem bude přednášet. Zde máme obsah našeho setkání. Co si myslíte, že tento obrázek je? Pozná někdo, kdo ten obrázek kreslil? Je to obrázek Christiana Diora. Toto jsou brýle, toto je značka metody, tady máme 3 minimaxy a vprostřed je to, o co vždycky jde až na poprvé, a to jsou peníze. Takže už víte zcela podrobně a do detailu, o čem si budeme povídat. Ví někdo co budeme probírat? Tak si to probereme trochu jednodušeji. Takže seznamuji vás s brýlemi značky 3AXIS, které vám umožní se na člověka, na klienta, na pacienta, dívat jinak. Novým pohledem. Proto je tam ta postavička Christiana Diora, jehož NEW LOOK byl slavný módný trend poválečný. Pomocí těch brýlí získáme nový pohled. Ten pohled nebude nápadný, ale budeme vidět pod povrch. Uvidíme nahé dušičky, což je mnohem intimnější pohled než kdybychom se koukali jenom pod oděvy. A proč tam jsou ty 3 minimaxy. Slovo minimax má 2 slabiky. První mini a to je, že budeme při aplikaci této metody mít minimální ztráty času, nebo minimální námahu. Druhá část je max čili, že v té malé části času získáme maximální množství informací a to ještě ne z ledajakého zdroje, přímo z nevědomí té osoby. Třetí jsou ty oblasti, ve kterých toto všechno můžeme použít, na tom prvním obrázku ten jeden minimax byl velký a pak byly dva malé, protože jsme na odborném kongresu, tak to využití ten velký minimax by měl být využití na pracovišti, ale pokud tu metodu budeme znát, tak ji stejně můžeme použít ve svém soukromém životě anebo také se těmi brýlemi koukneme na sebe do zrcadla sebepoznání. Proto tedy 3 minimaxy. Takže chci vám nabídnout novou formu komunikace. Ale námitka. My máme v lékárně málo času. Máte v lékárně dost času na pacienta? Jak kdy. Dobře. Vy máte dost času? Ne! Takže málo času na rozmýšlení je výhoda nebo nevýhoda pro lékárnu? Co myslíte?

2 Jak poznáme ochotu pacienta něco si koupit. Mezinárodní evropská studie nákupních zvyklostí zjistila, že 67 % nákupů se děje na místě prodeje. Co to pro nás znamená? Co je hlavním cílem pro lékárníka? A tady většinou narazím. Pomoci lidem. Aha, takže když nebudete pomáhat, tak vám zavřou lékárnu? Pomoct je vedlejší produkt. Takže hlavním cílem v lékárně je co. Spokojený pacient. Když tam budou všichni pacienti chodit a budou spokojeni, myslíte si, že to bude úplně v pořádku? Čili co je hlavním cílem? Prodej. Ano, cílem je, ať chceme nebo nechceme, prodej. Jak prodat a přitom nebýt vydřiduch. Když jsme se o tom bavili na minulém kongresu tak některé vaše kolegyně měly připomínku, že ony si z pacientů nebudou dělat dojné krávy a byly uražené, ale o co nám jde. Jde o to, abychom byli spokojeni jak my pacienti, tak vy za tárou. A pokud budeme my spokojeni a vy spokojeni, tak ta lékárna vydrží. A aby lékárna vydržela, potřebuje být ekonomicky úspěšná. Aby byla ekonomicky úspěšná, tak by měla pracovat s impulsivními nákupy, a aby byla dobrá s impulsivními nákupy, tak vy byste měli být dobří v komunikaci. V bezprostřední komunikaci s tím klientem na tom místě. Takže jde o to, s tím pacientem komunikovat. Ale jak? Máme jeden způsob reaktivní. Reaktivní způsob znamená, že tedy pacient má nějaký požadavek, a já na něj zareaguji. Toto je ale způsob starý. Jak reagovat nově. Co myslíte. Proaktivně. Správně, čili proaktivně, musíme předvídat. Jak budete předvídat, když tam vejde nějaký pacient, poznáte podle vzhledu, jak se budete bavit třeba se mnou a tam s tou paní v těch kytičkovaných šatech? Budete s náma mluvit stejně? Takže, jak začít konkrétně mluvit? Je úplně obecné pravidlo, které nesouvisí s naší metodou, a to je, že máme začít mluvit pozitivně. Byť máme tendenci mluvit negativně. Čili konkrétně CHCETE místo NECHTĚL BYSTE. Ne nemohla bych vám nabídnout ještě něco dalšího? ale MOHU vám nabídnout ještě něco dalšího? Čili to je to nejobecnější pravidlo v komunikaci, mluvit pozitivně. Ale JAK pozitivně, jak konkrétně pozitivně? Když tam máte dva různé klienty, budou chtít stejnou věc? Jistě ne. Budete je oslovovat stejným způsobem? Kdy je výhodnější začít otázkou a kdy raději doporučení m? Myslíte si, že je to jedno?

3 Já vás chci právě seznámit s metodou, abychom se naučili rozlišovat, jak můžeme s tím klientem komunikovat, podle toho, že se na něj koukneme a necháme si svůj pocit. Ale k tomu pocitu my si teď přidáme na základě těchto jednoduchých informací analýzu toho pacientu, na základě které my můžeme volit slova. A ta slova můžeme volit tak, aby to odpovídalo typu pacienta. Když se správně trefíme, tak máme výhodu v tom, že tzv.mu mluvíme z duše. Takže dnešní téma máme schopnost prodat pacientovi něco navíc a ochotu pacienta něco navíc koupit. Konkrétně co nabízet pacientovi jako první, spíše novinku nebo osvědčené preparáty? Klasické léky nebo přírodní produkt? Zásada toho, o čem se budeme bavit ničemu co vám řeknu nevěřte, vše si sami ověřte. Čili když vám tady budu něco vykládat, a vy budete mít pocit, že to nefunguje, tak to pro vás prostě není. Budeme chtít spojit to nové a staré, budu po vás chtít, abyste se nově podívali na to, na co jsme se dívali a díváme se běžně. Co to vlastně je vzhled? Vzhled není tak nepodstatný. Podle čeho odlišujete toto káčátko od kotěte? Podle vzhledu, ano. Vzhled je latinsky species. A species je zároveň označení pro druh v kategorii označení rostlin a živočichů. Čili to, co ten druh utváří, podle čeho to posuzujeme je vzhled. Čili podle vzhledu poznám husu od kačeny, žížalu od vrabce. A když se budeme bavit, že od pohledu, když se podívám tady na paní, tak že podle vzhledu poznáme co to je za kvítko, nebo co je to za zvířátko, co má a nemá ráda. Podle vzhledu ten druh se pozná. Když se tady podíváme, tak ten druh, ten species, to je to nejpodrobnější, čili když vezmeme například běláska, tak ne že to je hmyz, ne že jsou to motýli, běláskovití, ale že to ten speciální, speciální bělásek. Nebo ta speciální růže šípková. Jenom podle vzhledu. Pro nás je takový problém, protože my jsme už tou technikou a tou vědou tak zblblí, že si nedovedeme představit, že můžeme něco poznat jenom přirozeně očima. Já bych se vás pokusil vrátit k tomu přirozenému pohledu na člověka jakožto biologického tvora. To, co nás ale bude zajímat, nebude vzhled jako takový, ale budou nás zajímat změny vzhledu. Co ta paní udělala se svými vlasy, co si tam přidala nebo ubrala, jak tato paní si je ostříhala, jak tadle si je nechala dlouhé, to jsou to změny. A změny vypovídají něco o naší duši. Protože je to vlastně takový projektivní test,

4 pomocí kterého každý den dáváme o sobě všem osobám okolo sebe najevo jak to s námi vevnitř vypadá. Jazyk testu. Jazykem pravé hemisféry, ve které je tento jazyk umístěn, je to umístěno v jiné hemisféře než je umístěna naše mluva. Naše mluva je umístěna vlevo, v levé hemisféře. Jazyk a obrazy máme v hemisféře pravé. Ten jazyk je symbolický. Symbol je původně rozlomená mince, kterou staří Řekové dávali svému synovi nebo někomu kdo odcházel do dalekých krajů, aby když tam přijde nebo se od něho vrátí nějaký posel s tou druhou polovinou, aby věděli, že to zapadlo. Čili já mám jednu polovinu tady, v hemisféře a druhá polovina toho významu je někde jinde. A tady máme ten nejzajímavější aspekt našeho jazyka 3AXIS, a to je, že to je jazyk nevědomý. Co to znamená. Nevědomí znamená, že já nevím, co říkám, což je vynikající pro toho, kdo se na toho druhého člověka dívá. Kdo přečte všechno o tom druhém. Je to průšvih pro toho, kdo je čtený. Protože on neví, co si tam napsal. Dáma neví, co o sobě říká, když má dlouhé visací náušnice a černé sluneční brýle ve vlasech. Kdo zná jazyk, ví přesně když s ní bude mluvit, jakým způsobem má mluvit tak, aby ji zaujal. Protože má na sobě napsaný návod k použití. Náš vzhled je návod pro naše použití. Vzhled pacienta je návod k jeho použití. Pokud my toho klienta použijeme ve smyslu jak si on představuje, tak on nám rád zaplatí, rád s námi bude komunikovat. Pokud mu budeme nabízet ty preparáty, na jejichž vlně on není, on bude rozmrzelý. Takže jak poznám ochotu pacienta něco koupit? Poznáte když někdo vejde, že můžete něco prodat? My si teďka řekneme, jak podle vzhledu, podle úprav vzhledu, poznáme, co má lékárník dělat. Takže čím četnější úpravy na tom vzhledu člověk má, tím má větší šanci něco prodat a tím pádem bych měl víc nabízet a doporučovat. Proč. Je to velice jednoduché. Když nejsem se sebou nebo s něčím spokojen, tak to chci změnit. Když nejsem spokojen se sebou, tak dělám změny svého vzhledu. Když dělám změny svého vzhledu, jsem nespokojen. Když jsem nespokojený, hledám uspokojení. A když jsem v lékárně, tak toho lékárník může ke svému potěšení a prospěchu i k uspokojení toho pacienta klienta využít. Takže víme, na koho se máme nachystat. Takže jak komunikovat. Říkali jsme si, že podle toho vzhledu můžeme poznat jak začít, jestli vůbec máme šanci. A nyní jak. Máme dva jednoduché ukazatele. Kouknete na dvě věci, které jako ženy sledujete, když se kouknete, jestli ta dáma je out nebo in. Jestli je podle posledních módních výstřelků, kolik ji to asi stálo a tak. Tento pocit si můžete nechat. Nebo jiná, že chodí stále stejně oblékaná. Toto když nám proběhne hlavou, a každému z nás proběhne hodnocení druhého ať už vědomě nebo nevědomě. A je to pro lékárnu ztráta vašeho času? Nemusí být.

5 Máme-li tedy pacienta, který má rád poslední módní výstřelky, řídí se jimi, budeme mu nabízet a prezentovat novinky na trhu, protože jeho zajímají novinky. Věty typu: Toto je to nejnovější co nám došlo. Teď to lidi nejvíc kupují. Protože to je osoba, která má ráda novinky, chce být zařazená, a chce mít to nejnovější. Když toto té osobě řeknete, tak jí tzv.mluvíte z duše. Máme tady druhý typ pacienta. Vejde osoba, která má módě nepodléhající šatník. Takže ten stejný preparát řekneme: Tady mám pro vás osvědčený lék. Ta paní nemá ráda to nové, ona má ráda to trvalé, to, co platí. Nebo: Z této skupiny se to prodává nejdéle. Toto jsem si kupovala já ještě jako dítě a funguje to dodnes. Toto ještě užívala moje babička a stále to funguje. Takže vidíme, že ten nový pohled znamená, že se kouknu na toho pacienta, mám svůj pocit, buď je módní nebo je standardní, buď má hodně změn nebo málo změn. A vím přesně, jak začít mluvit. Budu prodávat pořád stejný preparát. Ale pokaždé ho prezentuji jinak. To, co já tady říkám, není fyzikální veličina, ale je to psychologie, takže to není stoprocentní jistota, ale větší či menší pravděpodobnost. Pojďme dál. Nyní si proberme, kdy je lepší začít otázkou a kdy doporučením. Budeme si rozdělovat pacienty klienty do dvou skupin. Jednu, kterou si označíme jako společnost, to jsou lidé, kteří se řídí společenskými pravidly, skupinovými pravidly. Na pravé straně máme druhou polovinu, se kterou budeme nyní pracovat a to jsou jedinci, kterým jde o individualitu jejich vlastní, a o tu přirozenost. Dá se sledovat spousta věcí, ale my budeme sledovat pouze tři věci na vzhledu: zkracované, svazované vlasy jsou společensky přijatelné. Lidé s kratšími vlasy podléhají více společenským pravidlům a obvyklým názorům. Pokud se setkají s neobvyklým názorem, budou ho popírat. Lidé, kteří mají delší, volné vlasy, naopak budou očekávat individuální přístup, budou více svérázní, svébytní. Když se podíváme na povrch těla. Je-li ten člověk hodně zakrytý oděvem, patří do skupiny společnost. Příroda naopak méně zakrytý oděvem. Více zakrytý, více pokrytecký, společensky přijatelný. Méně zakrytý, méně pokrytecký, více živočišný, přirozený.

6 Ozdoby náušnice: společenská skupina má drobné nenápadné, přírodní živočišná skupina velké nápadné. Takže jak začít mluvit. Pokud vidíme toho pacienta, toho klienta, který vypadá jako společenská osoba, tak mu budeme věci doporučovat. Protože to je osoba, která má ráda pravidla. Jsou to oznamovací věty s tečkou nebo vykřičníkem. Tento klient má tendenci poslechnout. U jedinců přirozené typu (čili u těch dlouhovlasých, odhalených, s výraznými ozdobami), se budeme ptát. Na konci prvního oslovení by měl vždy být otazník. Tento klient očekává volnost. Společenský očekává autoritativní sdělení, přirozený očekává nabídku, na základě které se on může rozhodnout. Společenskému typu budeme doporučovat spíše klasická farmaka, přírodnímu typu spíše přírodní léčiva. Skeptikům připomínám nevěřte, ověřte. Nyní další věc v komunikaci je, jakým způsobem argumentujeme, že něco doporučujeme. Doporučit otázkou nebo oznámením. Víme, že když dáváme otázku, tak ten člověk si rád rozhoduje sám, když dáváme doporučení, tak ten člověk rád poslechne nějakého toho odborníka, ale kdybychom měli nějak argumentovat, proč mu doporučujeme zrovna tento preparát? U skupiny pacientů, která dává přednost skupinovým pravidlům společnost jsou to pravidla skupiny, u přírodního jedince jsou to individuální, osobní pravidla. U společenského typu se budeme opírat o vědecké autority, u toho přírodního typu budeme pracovat se zkušeným rádcem, s osobní zkušeností. To, o co se opíráme jsou u společenské skupiny odborné texty a u přírodních typů osobní zkušenost. Nyní pojedeme tyto dvě skupiny podle obrázků. TYP VZHLEDU SPOLEČNOST Takže SPOLEČENŠTÍ mají omezované vlasy, protože vlasy jsou živočišnost, spontánnost. Mají stříhané, gelované nebo spony. Mají oděv, který zahaluje povrch těla, dlouhé rukávy, kalhoty, uzavřené boty. Tedy i klasický společenský oděv. Náušnice drobné, nenápadné. Když řekneme u této skupiny mluva doporučení z pozice odborníka, argumentovat vědeckou autoritou, a produkty, kterými bychom mohli začínat, spíše očekáváme u těchto lidí, že dají přednost klasickým farmakům. U tohoto typu lidí máme začít i končit to co povídáme vždycky svým odborným doporučením. Není místo pro osobní volbu, tento člověk nerad volí, rád se podřídí tomu, co platí, co je společensky přijatelné, vědecky ověřené. Ať řekneme cokoliv, odvoláváme se na autoritu, vědu, pravidla.

7 Toto jsou typy lidí, u kterých můžeme předpokládat tento typ komunikace. Můžeme předpokládat, že na tento typ komunikace budou reagovat. Čili jsou to zkracované vlasy, nagelované vlasy. Dále sem patří dámy, které sice mají dlouhé vlasy, ale mají je něčím sepnuté. Sepnuté vlasy mají ty osoby, které mají rády vnější pravidla. A pokud jste jako lékárnice a přijde tam osoba, která má sponu ve vlasech, tak ona chce oporu, pravidlo. Když ta stejná dáma přijde jiný den s rozpuštěnými vlasy, tak dneska má jinou náladu a dneska nebudu začínat doporučením, ale položím jí otázku. Tady máme i pro tyto případy náušnice, malé drobné nenápadné. Oděvy tohoto typu pokrývají co možná největší plochu těla, stejně jako boty. Takže když to shrneme vzhled toho společenského, skupinovým pravidlům dávající přednost, je: kratší vlasy, gelované, stříhané, povrch těla zakrytý ozdoby drobné, nenápadné. Když se podíváme jak s tímto člověkem máme mluvit, tak bychom měli: doporučovat, očekáváme uposlechnutí, budeme argumentovat vědeckými pravidly, ověřenými studiemi, z preparátů dáme přednost klasickým farmakům. A jakým způsobem to budeme prezentovat vždycky v tom našem oslovení pacienta bychom měli začít a končit odborným posudkem, odborným doporučením, protože tito lidé rádi poslechnou, mají rádi autoritu.

8 TYP VZHLEDU PŘÍRODA Nyní si vezmeme protipól, typ jedince PŘÍRODA. Vzhled tohoto k individualitě směřujícímu jedinci jsou delší vlasy, neomezované, oděvy spíše tělo odhalující oděvy, doplňky velké a nápadné. Když vidíme takového klienta, naše mluva by měla začít otázkou a mluvit o zkušenosti. Argumentace by měla být individuální, a spíše ekologickopřírodním směrem jdoucí. Produkty: přírodní léčiva, doplňky stravy. Takže co říkat a mluvit u tohoto typu klienta. Vždycky začít a končit tak, že nechávám klientovi volbu. Přesný opak než předtím. To, co je podstatné, je jeho pocit a osobní zkušenost někoho. Na rozdíl od vědecké autority. Vlasy jsou dlouhé nebo upravované do splétaných copů. Tito lidé se spletenými copy, narozdíl od spon a gumiček, tak ten má rád a dává přednost svým vnitřním pravidlům. U této osoby položím otázku jak si to on představuje a pak ho nebudu přemlouvat. Tento člověk má svůj vlastní způsob a názor a jiný nepřipustí. Znovu je to rozdíl toto je vnitřní zákonitost toho člověka. U spon jde o vnější pravidla, tam bych měl přesvědčovat. Tady ne. Tady musím zjistit co očekává a podívat se, co z toho mám. Náušnice jsou velké, výrazné. Oděvy jsou spíš odkrývající, průhledné, boty otevřené. Vždycky bychom měli samozřejmě respektovat, že když je mínus dvacet venku, tak k nám nikdo nepřijde v pantoflíčkách. Vždycky platí pravidlo vyloučit artefakt. Ale když je v létě vedro a přijde někdo ve společensky uzavřených botech, tak víme, že to je člověk, který z našeho je zařazen do skupiny společenské, skupinové, víme co mu máme nabídnout. Takže vzhled těch individualistů, kteří dávají přednost přírodě: delší volné vlasy povrch těla co nejméně zakrytý ozdoby velké nápadné. vždycky bychom měli začít otázkou tato osoba očekává volbu argumentujeme podle rádce a osobní zkušenosti produkty budeme nabízet přírodní léčiva vždy dáváme volbu nabízíme vlastní zkušenost či ověřenou.

9 Závěr Vy jako lékárníci můžete mít jakýkoliv názor. Já když k vám přijdu jako klient, vy budete klasicky chemicky zaměřená lékárnice a uvidíme dlouhovlasého, tak proč byste mu prodávali něco o čem nejste přesvědčeni, že by to fungovalo? Vy si to taky nekupujete, cílem je, že má být spokojený klient. Ve většině případů děláme chybu v čem. Usuzujeme vždycky podle sebe. Někdy se trefíme, protože někdy ten klient odpovídá naší krevní skupině. Ne vždy to tak ale bude. Pak nemám šanci uspokojit pacienta, který není má krevní skupina. Tady nejde o to, co si já myslím. Vaším cílem je spokojený zákazník a hlavní cíl je ekonomický pro lékárnu. Je to tak? Ano, i když se nám to nelíbí. Protože jsme odborníci a ti ekonomové nás válcují. Ale žijeme bohužel v tomto typu světa. Cílem tohoto postupu je udělat klientapacienta spokojeným způsobem jeho vlastním. Podle jeho vlastního návodu. Nikoliv udělat z něj blbce či dojnou krávu. Ale podle jeho přístupu. Potud tedy oficiální část, děkuji Vám za pozornost. Otázky, poznámky... Pokud byste skutečně chtěli umět opravdu posoudit toho člověka, tak není problém. Stejná pravidla jako jsem zde prezentoval máme pro čepici, stejná pravidla máme pro brýle, stejná pravidla máme pro kabát materiály, barvy, tvar hodinek Všechno je podle jednoho stejného klíče. V tom je ta metoda unikátní, že nám umožní logicky seřadit a přečíst sklony toho člověka. Jak myslí to jsou úpravy na těle. Jak se chová, to je oděv. Doplňky to je jaké má rád benefity. Ten systém je velice propracovaný, bohudík, pro někoho bohužel, je velice, velice přesný. Dlouho jsem měl problém, jestli mohu opravdu o té metodě hovořit veřejně, protože tomu klientovi opravdu vlezete do duše. Jste schopni ho oslovit podle jeho vnitřního postoje. Pokud ještě k tomu přidáme, jak se ten člověk hýbe, na které noze stojí, když se se mnou baví, tak mám naprosto detailní psychologický rozbor toho člověka. Pomocí těch brýlí a v rámci toho minimaxu já nemám vůbec žádnou ztrátu času. Já se s ním normálně bavím, já ho vidím, jen to, co vidím jsem schopen zanalyzovat, říct si aha, a podle toho přizpůsobit svou mluvu. V tom momentu, ve kterém se s ním bavím. Ty minimaxy tam máme tři, to je to, o čem jsme se bavili aplikace v práci v lékárně, ale stejný pohled můžeme mít na

10 své kolegyně a kolegy, a stejný pohled můžeme mít i na sebe. Tato metoda vám umožní si hrát. Nespadnout do stereotypu, nebude vám brzy hrozit to, o čem bude řeč zítra, a to je syndrom vyhoření. I ten nejnudnější den si tak mohu zpestřit. Pokud si vnitřně hrajeme, nejedeme na automatiku, tak jsme živější, spokojenější, vydržíme a jsme také úspěšnější. Protože ať chceme nebo nechceme, pokud dobře oslovíme toho pacienta-klienta, tak z něho vypadne radost, pozitivní emoce, a i když tvrdíme, že nepotřebujeme pochvaly apod., tak to je nesmysl, potřebujeme to všichni. Když se na nás někdo usměje, tak ten bonus je pro nás perfektní a máme to zadarmo, bez ztráty času. Tato metoda vám přinese jednu věc, která je v životě nejen lékárníka, ale obecně, nadstandardně důležitá. To, co je to nejpodstatnější v komunikaci a nejenom v lékárně je, vycházet z pocitů toho druhého. Vycházet z představ toho druhého.

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Jak koupit nemovitost

Jak koupit nemovitost Jak koupit nemovitost Bezpečně? Co nejlépe? Bez starostí a stresu? Část 1. www.alisen.cz Proč vznikla tato kniha? Koupě nemovitosti bývá pro většinu z nás životní investicí. Vydáváme velké, často půjčené

Více

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Metodika poradenství Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Úvod V následujícím textu je popsán způsob vedení rozhovoru s klientem, jehož cílem je pomoci klientovi prozkoumat jeho situaci, která ho přivedla

Více

Metodika podpory sociálních dovedností

Metodika podpory sociálních dovedností 1 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. Metodika podpory sociálních dovedností Aneb jak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením

Více

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Pracovní sešit - krok za krokem Renata Králová Petr Zeman Co je to webinář? Webinář je seminář prostřednictvím internetu. Slouží především k představení vašich

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Anežka Mičková, těší mě.

Anežka Mičková, těší mě. Anežka Mičková, těší mě. Profese finančního poradce je v České republice ještě v plenkách. Vždyť finanční poradci začali mít u nás význam až po revoluci v 89 roce, kdy se otevřel trh a lidé si měli z čeho

Více

Médium: ČRo Regina - Třináctka. Datum vysílání: 29. 5. 2013. Titulek: Bankovní poplatky. Anotace:

Médium: ČRo Regina - Třináctka. Datum vysílání: 29. 5. 2013. Titulek: Bankovní poplatky. Anotace: Médium: ČRo Regina - Třináctka Datum vysílání: 29. 5. 2013 Titulek: Bankovní poplatky Anotace: V rozhovoru pro rádio Regina v pořadu Třináctka Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA, vysvětloval,

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

JAKÉ PŘEDSTAVY MAJÍ ZAMĚSTNANCI?

JAKÉ PŘEDSTAVY MAJÍ ZAMĚSTNANCI? Co můžete očekávat od outplacementu? Outplacement - podpora odcházejících zaměstnanců - se stal běžně dostupnou službou, kterou může zaměstnavatel využít pro zmírnění dopadů propouštění. Z pohledu firem-zaměstnavatelů

Více

Vedení rozhovoru jako součást profese zdravotní sestry. MUDr. Olga Kunertová Gaudia proti rakovině, o.s.

Vedení rozhovoru jako součást profese zdravotní sestry. MUDr. Olga Kunertová Gaudia proti rakovině, o.s. Vedení rozhovoru jako součást profese zdravotní sestry MUDr. Olga Kunertová Gaudia proti rakovině, o.s. PROČ VEDENÍ ROZHOVORU? Pracujete s lidmi Lidé jsou všelijací Úspěch naší práce záleží do značné míry

Více

Nadace VIA, T Mobile a Tomáš Feřtek (EDUin) Jiří Závozda (Lidové noviny) uvádějí

Nadace VIA, T Mobile a Tomáš Feřtek (EDUin) Jiří Závozda (Lidové noviny) uvádějí Nadace VIA, T Mobile a Tomáš Feřtek (EDUin) Jiří Závozda (Lidové noviny) uvádějí Jak nabídnout své téma médiím V této dílně se dozvíte, jak efektivně P komunikovat s novináři, a naučíte se dívat na vlastní

Více

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT Zapřemýšlej o tématu, kterému by ses chtěl/a věnovat. Co pálí tvé okolí? Co se nelíbí tobě, tvým spolužákům, kamarádům? Nebo tvým rodičům, sourozencům, ostatním v rodině? A

Více

Hromadná korespondence

Hromadná korespondence Hromadná korespondence Funkce hromadné korespondence se v aplikaci Word používá k vytvoření např. Formulářového dopisu zasílaného mnoha zákazníkům. Každý takový dopis obsahuje stejný druh informací, ale

Více

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ TŘETÍ STRATEGIE: NÁVŠTĚVNOST V minulých videích jsem vám ukázal, jak správně vytvořit produktovou sekvenci a opravdu znásobit hodnotu i zisk z každého zákazníka. Dále, jak zvýšit konverzi, aby každou z

Více

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty PŘÍRUČKA PRO SNADNĚJŠÍ POROZUMĚNÍ S CIZINCEM Tato příručka vznikla s cílem usnadnit komunikaci mezi Vámi a cizincem. Konkrétními ukázkami komunikace s cizincem se snažíme předejít zbytečným neporozuměním.

Více

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA Odpověď na každé NEVÍM Je to už pěkných pár let a stejně na tu lekci nikdy nezapomenu. Byla a stále je pro mne důležitá

Více

Kurz Sociální a komunikační dovednosti

Kurz Sociální a komunikační dovednosti Kurz Sociální a komunikační dovednosti Lektorka, autorka materiálů: Mgr. Kateřina Obsah kurzu: 1. Pravidla a cíle kurzu 2. Seznamovací rozhovory teorie a nácvik, témata vhodná k vedení rozhovoru seznamovacího,

Více

Zaručený návod, jak mít

Zaručený návod, jak mít Zaručený návod, jak mít jistou práci a mzdu Rady k nezaplacení 1. Jak získat práci a začít vydělávat peníze 2. Že vám agentura práce najde práci za vás 3. Co říkají lidé, kteří pracují pro agenturu práce

Více

PŘIJÍMACÍ (VÝBĚROVÝ) POHOVOR. Ing. Kateřina Šugárová

PŘIJÍMACÍ (VÝBĚROVÝ) POHOVOR. Ing. Kateřina Šugárová PŘIJÍMACÍ (VÝBĚROVÝ) POHOVOR Ing. Kateřina Šugárová Úvod Nervozita Stres Strach Nejistota Pohovor Tréma Úzkost Neznámo Rozrušení Typy přijímacích pohovorů Neformální (příjemná atmosféra, všeobecné otázky,

Více

Pohádka s živými zvířátky aneb Jak kočička s pejskem dělali dort.

Pohádka s živými zvířátky aneb Jak kočička s pejskem dělali dort. Pohádka s živými zvířátky aneb Jak kočička s pejskem dělali dort. V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o zkušenosti z mé felinoterapeutické praxe. Pracuji pod sdružením Auracanis a začala jsem navštěvovat

Více

Být člověkem před zákonem

Být člověkem před zákonem Vaše občanská práva Být člověkem před zákonem Inclusion Europe Zpráva Inclusion Europe společně se svými 49 členskými organizacemi v 36 zemích usiluje o odstranění diskrimance : Anglie Belgie Bulharsko

Více

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace Dotazník pro rodiče Vážení rodiče, zjistili jsme díky dotazníku Váš pohled a názor na úroveň naší školy. Vaše anonymní odpovědi jsou nám cenným vodítkem a inspirací ke zkvalitnění naší práce. Vrátilo se

Více

Příprava na přijímací pohovor

Příprava na přijímací pohovor JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 3 Obsah pracovních listů Úkoly a cvičení 2-5 Důležité fráze a

Více

O pracovní rehabilitaci

O pracovní rehabilitaci ÚŘAD PRÁCE O pracovní rehabilitaci Těžké slovo: pracovní rehabilitace Když je člověk osobou se zdravotním postižením, mám právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je služba úřadu práce. Pomůže

Více

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?...

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... Obsah 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... 5 4. Nechejte si poradit od odborníka... 6 www.anekamickova.cz 1 Zdravím

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

VELETRH: ÚČINNÝ MARKETINGOVÝ a OBCHODNÍ NÁSTROJ

VELETRH: ÚČINNÝ MARKETINGOVÝ a OBCHODNÍ NÁSTROJ VELETRH: ÚČINNÝ MARKETINGOVÝ a OBCHODNÍ NÁSTROJ Jaroslav Bílek, strategický marketing Veletrhy Brno, a.s., 2010 Cíle marketingové kampaně 2 Jaký bývá cíl marketingových kampaní v době krize? Zákazníci

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

TÝDEN PRVNÍ. a proto si je pojďme nyní představit

TÝDEN PRVNÍ. a proto si je pojďme nyní představit TÝDEN PRVNÍ Tímto vás vítáme v e-learningovém kurzu knihoven VUT, který je zaměřený na zvyšování vaší informační gramotnosti. Dříve než se pustíme do samotného obsahu kurzu, dovolte nám krátké úvodní slovo

Více

Pohled veřejnosti na otázky třídění (anketa časopisu Urgentní medicína 2005)

Pohled veřejnosti na otázky třídění (anketa časopisu Urgentní medicína 2005) Pohled veřejnosti na otázky třídění (anketa časopisu Urgentní medicína 2005) Jana Šeblová Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje Pohled veřejnosti na mimořádné události a možnosti zdravotníků

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

Interview. Jak psát interview?

Interview. Jak psát interview? Interview Rozhovor je šikovný žánr. Mohu se lecčeho dobrat, a zpovídaný člověk někdy dokonce řekne něco, nač by bez mojí otázky nepřišel Ptám se obyčejně, občansky: nejsem ani politolog, ani ekonom, ani

Více

Certifikovaný trénink. Praktik NLP pro. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Certifikovaný trénink. Praktik NLP pro. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Certifikovaný trénink Praktik NLP pro Syntéza psychologických poznatků zaměřená na praxi Strategie učení pro XXI. století Systémový model komunikace Způsob, jak získat přístup k neomezenému potenciálu

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ:

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ: Test týmových rolí Pokyny: U každé otázky (I - VII), rozdělte 10 bodů mezi jednotlivé věty podle toho, do jaké míry vystihují vaše chování. V krajním případě můžete rozdělit těchto 10 bodů mezi všechny

Více

Výroková logika II. Negace. Již víme, že negace je změna pravdivostní hodnoty výroku (0 1; 1 0).

Výroková logika II. Negace. Již víme, že negace je změna pravdivostní hodnoty výroku (0 1; 1 0). Výroková logika II Negace Již víme, že negace je změna pravdivostní hodnoty výroku (0 1; 1 0). Na konkrétních příkladech si ukážeme, jak se dají výroky negovat. Obecně se výrok dá negovat tak, že před

Více

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod na vytvoření vlastního videa Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Sami nejlépe víte, že trh s finančními poradci je přesycen.každý poradce se snaží odlišit od ostatních, být nejlepší

Více

Finanční gramotnost BONUS

Finanční gramotnost BONUS BONUS Napsala: Darina Schránilová Poznejte, jak funguje svět peněz a začněte budovat své bohatství Lidé často vydělávají peníze jen proto, aby uspokojili své okamžité potřeby a nemyslí na svou budoucnost.

Více

Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu

Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu Co jsme si připravili Hranice maximálního výkonu Výsledky, úspěch a životní

Více

Systém CPA (Care Programme Approach, Programový přístup k péči)

Systém CPA (Care Programme Approach, Programový přístup k péči) Systém CPA (Care Programme Approach, Programový přístup k péči) care plan Co je systém CPA? Systém CPA Plan Programovému přístupu k péči se jinak říká také systém CPA. Systém CPA se stará o to, abyste

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Návrh a management projektu

Návrh a management projektu Návrh a management projektu Psychologie a motivace při řízení projektů ČVUT FAKULTA BIOMEDICÍNSKÉHO INŽENÝRSTVÍ strana 1 Ing. Vladimír Jurka 2013 Obsah přednášky Teorie vědomí Profily osobností Osobnosti

Více

Identifikace potřeb pacienta

Identifikace potřeb pacienta Identifikace potřeb pacienta 1 Cíle porady pracovníků Vysvětlit složky produktových potřeb pacienta Vytvořit proces, který budeme v naší praxi používat k identifikaci produktové potřeby pacientů, abychom

Více

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně?

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně? Reagujete Co byste v podobných situacích řekli a udělali vy? Když nebudete svoje reakce procvičovat, nikdy se nezměníte. Váš kolega prezentuje projekt, který jste spolu zrovna dokončili. Čekáte, až se

Více

ÚSPĚŠNÉ VEDENÍ OBCHODNÍHO ROZHOVORU

ÚSPĚŠNÉ VEDENÍ OBCHODNÍHO ROZHOVORU ÚSPĚŠNÉ VEDENÍ OBCHODNÍHO ROZHOVORU VZDĚLÁVACÍ M ATERIÁL KE KURZU M ANAG EMENT P RODEJE S L EZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ OKRESNÍ HOSPODÁŘSKÁ KOMORA KARVINÁ 2 0 1 0-2013 Program ÚVOD - OPAKOVÁNÍ DEFINICE: AKTIVNÍ

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. Tento materiál vznikl za finanční podpory Operačního programu Praha Adaptabilita, který je spolufinancován

Více

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty 12.1 Struktury Potřebuju menší džíny. Vedle náměstí je obchod. Myslím, že.. Musím si je zkusit. Kde si je můžu zkusit? Podívejte se. Líbí se mi. Sluší ti/vám. Jakou máte

Více

Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015)

Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015) Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015) 1) Co mi dnes vyhovovalo? 1, Že to bylo velice krátké. 2, Práce v příjemných skupinách 3, kolektiv; Evička 4, pracovní skupinka 5, Byla to

Více

REGISTRACE - ARGUMENTY

REGISTRACE - ARGUMENTY REGISTRACE - ARGUMENTY Já už jsem toho vyzkoušel(a) tolik a nikde jsem nebyl(a) úspěšný(á) V přímém prodeji jde především o vytrvalost a cílevědomost. Pokud je kvalitní produkt prodává se sám. Máte možnost

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT (O).. A BÁLI JSTE SE ZEPTAT

CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT (O).. A BÁLI JSTE SE ZEPTAT Mgr. Helena Pěnkavová SZŠ a VOŠZ Karlovy Vary, Poděbradská 2 Pedagogicko-psychologické poradenství K. Vary http://helena-penkavova.webnode.cz/ CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT (O).. A BÁLI JSTE SE ZEPTAT PAMĚTI, ZDRŽ

Více

Projekt pro školu. Naše planeta potřebuje pomoc

Projekt pro školu. Naše planeta potřebuje pomoc Projekt pro školu Naše planeta potřebuje pomoc Nezáleží na tom, ve které části světa žijete, stačí poslouchat zprávy nebo číst noviny, abyste si uvědomili, že naše planeta je v nebezpečí. Znečištěná voda,

Více

Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank

Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank Spořící chování ve vybraných zemích skupiny Erste Bank Průzkum uskutečněný mezi obyvatelstvem (ve věku 15+) v několika zemích - tj. v Rakousku, České republice a na Ukrajině -září 1 - Návrh průzkumu Tato

Více

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015 Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání Praha, DOX, 9. 6. 2015 Zápis z workshopu č. 4. Kompetence učitele v inkluzivní škole Lektorky: Olga Kusá, Renata Vrbová Zápis: Veronika

Více

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících datum narození: bydliště: pohlaví druh postižení: rodina: postižení v rodině: psycholog, jiný odborník): probírali jste otázku sexuálního

Více

V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 2 Jak jednat s klienty. Lektor: Kateřina Novotná

V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 2 Jak jednat s klienty. Lektor: Kateřina Novotná V rámci projektu Kvalifikovaný pracovní tým v Auto-Poly spol. s r.o. Kurz 2 Jak jednat s klienty Lektor: Kateřina Novotná Praha a EU Investujeme do vaší budoucnosti 1 Smyslem projektu Kvalifikovaný pracovní

Více

MOTIVACE Workshop: Přínos ŠVP a motivace pedagogického sboru

MOTIVACE Workshop: Přínos ŠVP a motivace pedagogického sboru MOTIVACE Workshop: Přínos ŠVP a motivace pedagogického sboru Lektoři: Ing. Drahomíra Rancová, Gymnázium Rokycany Petra Váchová, PedF Plzeň Z lat. movere = hýbati se: souhrn hybných činitelů, které vedou

Více

Bellanzon, a.s. představuje: systém pro konzultační způsob prodeje

Bellanzon, a.s. představuje: systém pro konzultační způsob prodeje Bellanzon, a.s. představuje: systém pro konzultační způsob prodeje Naše vize: Před deseti lety neměla většina lidí mobil či osobní počítač. Stejně se svět změní v následujících deseti letech Steve Ballmer,

Více

Centrum služeb pro podnikání s.r.o. Kurz: PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR. 2013, I. verze (LP)

Centrum služeb pro podnikání s.r.o. Kurz: PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR. 2013, I. verze (LP) PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2013, I. verze (LP) 1 OBSAH 1. ÚVOD 3 2. SLEDOVÁNÍ NABÍDEK ZAMĚSTNÁNÍ 4 3. MOTIVAČNÍ DOPIS..5 4. JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS 7 5. ČEHO SE VYVAROVAT

Více

Resilience a obce. Yvonna Gaillyová (spolupráce Jan Hollan) Liberec, 8. prosince 2014

Resilience a obce. Yvonna Gaillyová (spolupráce Jan Hollan) Liberec, 8. prosince 2014 Resilience a obce Yvonna Gaillyová (spolupráce Jan Hollan) Liberec, 8. prosince 2014 Klimatická změna hrozba pro ekosystém pro lidstvo pro státy pro komunity pro jednotlivce environmentální hrozba Před

Více

Dotazník. Kvalita života nemocných s chorobami dýchacích cest

Dotazník. Kvalita života nemocných s chorobami dýchacích cest Adresa správce české verze: Doc. MUDr. František Salajka, CSc., Klinika nemocí plicních a tuberkulózy, Fakultní nemocnice Brno, Jihlavská 20, 639 00 Brno, ČR, telefon 05 4719 2552, e-mail fsalaj@med.muni.cz

Více

management Komplexní program rozvoje manažerů 4MOTION TM Cesta vzhůru

management Komplexní program rozvoje manažerů 4MOTION TM Cesta vzhůru 4MOTION TM Komplexní program rozvoje manažerů Cesta vzhůru management 4MOTION TM : Program rozvoje manažerů Manažerský rozvoj není událost, ale proces. Místo jednorázových interních školení zvolte komplexní

Více

Zdokonalte produktové popisky, aby prodávaly

Zdokonalte produktové popisky, aby prodávaly Zdokonalte produktové popisky, aby prodávaly @JanAmbroz E-Business FORUM 2012 24. září Beze slov nelze spokojeně nakupovat ani dobře prodávat. To říkám já Jako copywriter i jako zákazník Pravda, do supermarketu

Více

E-učebnice Ekonomika snadno a rychle ZÁKLADNÍ EKONOMICKÉ POJMY

E-učebnice Ekonomika snadno a rychle ZÁKLADNÍ EKONOMICKÉ POJMY E-učebnice Ekonomika snadno a rychle ZÁKLADNÍ EKONOMICKÉ POJMY PŘEDMĚT EKONOMIE ekonomie je věda, která se zabývá společenskou realitou zvanou ekonomika, je to společenská věda, nelze oddělovat ekonomickou

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

Co to vlastně je prezentace? Příprava prezentace. Proč? Přímý výklad nebo ukázka s možným využitím vizuálních nebo jiných pomůcek, dotazů na závěr.

Co to vlastně je prezentace? Příprava prezentace. Proč? Přímý výklad nebo ukázka s možným využitím vizuálních nebo jiných pomůcek, dotazů na závěr. Co to vlastně je prezentace? Prezentace Přímý výklad nebo ukázka s možným využitím vizuálních nebo jiných pomůcek, kdy jedinou participací skupiny je kladení dotazů na závěr. Kdo? - komu budu prezentovat

Více

Komunikace z hlediska sociální psychologie

Komunikace z hlediska sociální psychologie Komunikace z hlediska sociální psychologie Střední průmyslová škola Ostrov 1 Co je co? Zkuste vysvětlit! SOCIÁLNÍ PERCEPCE > vnímání a poznávání druhého, jak vnímáme druhého. IDENTIFIKACE > snaha napodobit

Více

Co to vlastně je prezentace?

Co to vlastně je prezentace? Prezentace Co to vlastně je prezentace? Přímý výklad nebo ukázka s možným využitím vizuálních nebo jiných pomůcek, kdy jedinou participací skupiny je kladení dotazů na závěr. Příprava prezentace Kdo? -

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Analýza posunu školy

Analýza posunu školy DFHOV SOS Analýza posunu školy Tato zpráva zobrazuje, nakolik se názory respondentů k jednotlivým otázkám během opakovaného dotazníkového šetření v oblasti klimatu změnily. Zaznamenána je změna četnosti

Více

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ POSLÁNÍ DOMOVA PRAMEN Domov pro osoby se zdravotním postižením Pramen je dům, ve kterém můžete: bydlet jíst pracovat a dělat další věci, které Vás zajímají.

Více

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem?

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ZÁŽITKY PRO FIRMY užijte si vztahy se svými klienty, je to pro Vás jediná spolehlivá investice, která se Vám stonásobně vrátí...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY vznikla

Více

2 Proč pracovat tam, kde nejsou příjemné kolegiální vztahy?

2 Proč pracovat tam, kde nejsou příjemné kolegiální vztahy? 2 Proč pracovat tam, kde nejsou příjemné kolegiální vztahy? Kolegiální vztahy jsou velmi delikátní záležitost, neboť s kolegy lidé tráví velkou část svého života. Pokud se v týmu vyskytuje někdo negativní,

Více

Jak komunikujeme? Chceme-li s lidmi dobře vycházet, musíme se s nimi naučit dobře komunikovat. Co pozitivního nám přináší, když s lidmi mluvíme?

Jak komunikujeme? Chceme-li s lidmi dobře vycházet, musíme se s nimi naučit dobře komunikovat. Co pozitivního nám přináší, když s lidmi mluvíme? Jak komunikujeme? Chceme-li s lidmi dobře vycházet, musíme se s nimi naučit dobře komunikovat. Co pozitivního nám přináší, když s lidmi mluvíme? A co negativního?.. Co je při komunikaci důležité?.. Jak

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

PRVNÍ STRATEGIE: PRODEJNÍ SEKVENCE

PRVNÍ STRATEGIE: PRODEJNÍ SEKVENCE PRVNÍ STRATEGIE: PRODEJNÍ SEKVENCE Ukážu vám první ze tří strategií, která mi spolehlivě znásobila zisky z mého podnikání, prodejní sekvenci. Tato strategie je skvělá v tom, že se dá velmi rychle implementovat.

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

VY_32_INOVACE_D 12 11

VY_32_INOVACE_D 12 11 Název a adresa školy: Střední škola průmyslová a umělecká, Opava, příspěvková organizace, Praskova 399/8, Opava, 746 01 Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5.1.3 Anglický jazyk upevňování cizího jazyka Charakteristika předmětu - vychází z předmětu Anglický jazyk - výuka žáků se speciálními vzdělávacími potřebami - časová dotace 2 hodiny týdně - vyučuje se

Více

Aux.Magazine Bilbao, Vizcaya, Španělsko www.auxmagazine.com

Aux.Magazine Bilbao, Vizcaya, Španělsko www.auxmagazine.com Vznik podnikatelského záměru Dámy Leire Layana, Silvia Andrés, Juanma Galván a Germán Castañeda založily svou vlastní firmu AUXILIARTE FACTORIA v roce 2004. Každá z podnikatelek má vzdělání v jiném oboru

Více

Analytické myšlení TSP MU výroková logika II.

Analytické myšlení TSP MU výroková logika II. Analytické myšlení TSP MU výroková logika II. Lehký úvod do výrokové logiky pro všechny, kdo se hlásí na Masarykovu univerzitu Tento materiál vznikl v rámci realizace projektu: Globální vzdělávání pro

Více

JAK (ZNOVU) ZAČÍT. Webinář pro klienty Praha, 22.9.2011. www.colosseum.cz. Tomáš Vobořil, Colosseum, a.s.

JAK (ZNOVU) ZAČÍT. Webinář pro klienty Praha, 22.9.2011. www.colosseum.cz. Tomáš Vobořil, Colosseum, a.s. JAK (ZNOVU) ZAČÍT Webinář pro klienty Praha, 22.9.2011 Tomáš Vobořil, Colosseum, a.s. PROGRAM WEBINÁŘE Dnes máme na programu: Zvládnout jednoduché základy Najít si vyhovující trh a pravidla Stanovit si

Více

Test Enneagramového typu

Test Enneagramového typu Test Enneagramového typu Pokud možno odpovědi směřuj k realitě, ne k představě o sobě. Tento test není směřován na "vítězství", je směřován na poznání sám sebe. Pokud ve svém životě, pracuješ sám se sebou

Více

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014 Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 214 Rozdaných dotazníků: 76 Odevzdaných dotazníků: 7 Z toho: Počet odevzdaných dotazníků

Více

Vytvořili jsme pro vás seznam největších módních faux pas, kterých se dopouští mužská část naší populace.

Vytvořili jsme pro vás seznam největších módních faux pas, kterých se dopouští mužská část naší populace. Vytvořili jsme pro vás seznam největších módních faux pas, kterých se dopouští mužská část naší populace. 1. Pach místo vůně Jestli je něco, co může ženu zákonitě odpudit, je to právě nepříliš vonící mužské

Více

Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé. Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/

Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé. Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/ Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/ Podle programu bych Vám měla něco říci o osobách ohluchlých event. i o osobách s kochleárním implantátem.

Více

Asertivita. MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková

Asertivita. MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková Asertivita MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0410 Číslo šablony: 1 Název materiálu: Asertivita Ročník:

Více

Mgr. Vít Janků Centrum pro rodinu a sociální péči, Josefská 1, 602 00 Brno, www.rodiny.iol.cz, tel.: 542 217 464, e-mail: prorodinu@centrum.

Mgr. Vít Janků Centrum pro rodinu a sociální péči, Josefská 1, 602 00 Brno, www.rodiny.iol.cz, tel.: 542 217 464, e-mail: prorodinu@centrum. BÝT RODIČEM? Jaká je odpověď na tuto otázku v dnešní době? Rodina se mění. Dnes už dítě není pro člověka ani existenční ani společenskou nutností; metody asistované reprodukce mažou hranici mezi rodičovstvím

Více

Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové!

Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové! Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové! Od hostů se očekává zdravice. Jsem velmi ráda, že vás

Více

Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 6. Pracovní pohovor. Mgr. Zuzana Válková

Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 6. Pracovní pohovor. Mgr. Zuzana Válková Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 6. Pracovní pohovor Mgr. Zuzana Válková Co je pracovní pohovor a kdy nás čeká? Pracovní pohovor je událost, při které náš potenciální zaměstnavatel zjišťuje všechny potřebné

Více

Vzdělávací oblast: ČLOVĚK A JEHO SVĚT Předmět: PRVOUKA Ročník: 2.

Vzdělávací oblast: ČLOVĚK A JEHO SVĚT Předmět: PRVOUKA Ročník: 2. Vzdělávací oblast: ČLOVĚK A JEHO SVĚT Předmět: PRVOUKA Ročník: 2. Výstupy dle RVP Školní výstupy Učivo Žák: - vyznačí v jednoduchém plánu místo bydliště a školy, cestu na určené místo a rozliší možná nebezpečí

Více

Prémiové firemní dárky a potřeby pro manažery

Prémiové firemní dárky a potřeby pro manažery Prémiové firemní dárky a potřeby pro manažery BRAND GIFTS, a.s. je specialista na značkové firemní dárky a hlavní distributor obchodních dárků se značkami světových módních návrhářů CERRUTI 1881, CACHAREL,

Více

YOSHINKAN Nové Město nad Metují www.yoshinkan.cz ZKOUŠKY NA STUPNĚ TECHNICKÉ VYSPĚLOSTI KARATE JKA

YOSHINKAN Nové Město nad Metují www.yoshinkan.cz ZKOUŠKY NA STUPNĚ TECHNICKÉ VYSPĚLOSTI KARATE JKA ZKOUŠKY NA STUPNĚ TECHNICKÉ VYSPĚLOSTI KARATE JKA, 28.2. 2014 YOSHINKAN byl založen na podzim 1999. Pravidelně 3 x týdně tedy cvičíme už 15. rok. Za tu dobu s námi cvičilo několik stovek zájemců o bojová

Více