Výuka českého jazyka u krajanských komunit. São Paulo, Brazílie. březen prosinec Mgr. Petra Mocová

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Výuka českého jazyka u krajanských komunit. São Paulo, Brazílie. březen prosinec 2010. Mgr. Petra Mocová"

Transkript

1 Výuka českého jazyka u krajanských komunit São Paulo, Brazílie březen prosinec 2010 Mgr. Petra Mocová

2 Obsah 1. Úvod 2. Kurz českého jazyka v UCTB 3. Kurz českého jazyka na Univerzitě São Paulo 4. Česko-brazilská kulturní unie (União Cultural Tcheco Brasileira - UCTB) 5. Generální konzulát ČR v São Paulu 6. Užitečné informace pro nového nastupujícího učitele českého jazyka 7. Závěr 8. Přílohy (fotogalerie)

3 1. Úvod V období březen prosinec 2010 proběhl v místě sídla Česko-brazilské kulturní unie (União Cultural Tcheco Brasileira) a na Univerzitě Sao Paulo 5. cyklus kurzu českého jazyka pro české krajany a veřejnost. Tento projekt se uskutečnil za podpory MZV a MŠMT (DZS) ČR. Výuka proběhla v tomto roce pod vedení učitelky Mgr. Petry Mocové, vystudované v pedagogickém oboru český jazyk francouzský jazyk. 2. Kurz českého jazyka v UCTB Do São Paula jsem dorazila 2. března 2010 a po týdnu jsem se začala aktivně věnovat přípravě kurzů. Toto obnášelo: organizace rozvrhu a samotná příprava didaktického materiálu na hodiny češtiny. Vedla jsem 9 skupin v UCTB a 2 skupiny na Univerzitě São Paulo (USP), při dotaci 21h týdně. Kurz byl otevřen pro tyto úrovně : úplní začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí, pokročilí, velmi pokročilí a také skupina pro děti. Již z předchozích let existuje na web pro studenty Unie, kde se vede diskuze anebo se mohou vložit různé soubory, a tím tak zveřejnit různé aktivity kurzu českého jazyka, dokonce i vložit materiál ke studiu. Ovšem ani v letošním roce se tento web příliš neosvědčil, a tak jsem dala přednost zasílání veškerých informací studentům a krajanům přímo na jejich . Od roku 2010 také existuje skupina na facebooku Tcheco em Sao Paulo. Vedle samotných kurzů jsem pořádala různé mimoškolní aktivity, které mají vždy dobré ohlasy a dobrou účast: Seminář lidové tvorby - Malování velikonočních vajíček batikovou technikou, Vánoční ozdoby ze slámy Projekce filmu - Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Až přijde kocour, Pelíšky Seminář vaření - Tlačenka, Lívance, Bábovka, Krkonošské kyselo, Štrůdl, Lepené ořechy, Vánočka Literární seminář a film - Markéta Lazarová, Saturnin, Petrolejové lampy, Naši furianti Kulturní seminář Šumná města, České a moravské rozhledny, Český rok plný zvyků Historický seminář a film Proti všem Hudební seminář Česká vážná hudba, Prodaná nevěsta Společenská odpoledne české společenské hry Projekce filmu - filmová pohádka Tři veteráni Závěrečná předvánoční oslava pro studenty a krajany ( )

4 Kurzy českého jazyka proběhly v pořádku, bez problémů. Jen pro zajímavost bych chtěla napsat, že vesměs všichni studenti jsou minimálně středoškolsky vzdělaní, většina ovšem vysokoškolsky. Dále jsem si vytvořila tyto malé statistiky: do kurzu se celkem v tomto roce přihlásilo 115 studentů (včetně USP), k samotnému konci kurzu došlo 60 (včetně USP) a těmto studentům také byl udělen diplom v dané úrovni. Ze 60-ti studentů, kteří dokončili úspěšně kurz je asi 65% českých potomků a asi 35% Brazilců, kteří mají rozličné důvody ke studiu českého jazyka (partnerství, zájem o českou kulturu, zájem o další slovanský jazyk, možnost studovat další jazyk zdarma, atd.) Vybavení a zázemí učitele: Vzhledem k tomu, že kurzy jsou vedeny v Unii, učitel má dosti dobré zázemí pro výuku českého jazyka. Učitel má k dispozici: hi-fi věž, dvd přehrávač, vhs přehrávač, promítací sál, bílou tabuli, internet, počítač, vlastní pracovnu. Dále učitel má k dispozici všechen materiál zaslaný ministerstvem: knihy, učebnice, pravidla českého pravopisu, cd, dvd, vhs, kancelářské potřeby. V případě potřeby učitel může kdykoliv požádat o další materiál buď přes Generální konzulát ČR v SP, nebo přímo přes DZS. Unie samotná je také vybavena knihami (především česká beletrie) a různými vhs kazetami, takže učitel může využívat i tohoto materiálu. Vybavení učitele v této krajanské komunitě je opravdu velmi dobré. 3. Kurz českého jazyka na Univerzitě São Paulo Kurz českého jazyka je veden na katedře východních jazyků na Filozofické fakultě Univerzity São Paulo (Departamento de Letras Orientais Faculdade de Filosofia, Letras e Ciências Humanas na USP, ). Tento kurz vnikl z iniciativy Generálního konzulátu ČR v São Paulu v roce 2009 díky velké poptávce po výuce českého jazyka. Kurz by mohl být začátkem před otevřením českého jazyka a literatury jako studijního oboru. Vedla jsem dva 90 minutové bloky pro úplné začátečníky a mírně pokročilé. V prvním semestru Modulo I a Modulo III a v druhém semestru Modulo II a Modulo IV. Modulo I a Modulo III ( ) obsahoval 12 bloků. Modulo II a Modulo IV ( ) obsahoval 17 bloků. Studenti USP museli splnit podmínky dané univezitou: účast min. 85% a minimální známka 6 (stupnice 0-10, přičemž 10 je nejlepší známka). V prvním semestru bylo zapsáno v kurzu 38 (M I) + 14 (M III) studentů a první semestr úspěšně dokončilo16 (M I) + 9 (M III) studentů. V druhém semestru se zapsalo 16 (M II) + 8 (M IV) studentů a úspěšně dokončilo a získalo diplom USP 8 (M II) + 6 (M IV) studentů. Protože USP zaznanenala velmi pozitivní ohlas a značný zájem o kurz českého jazyka, v příštím roce 2011 budou otevřeny ještě další skupiny pro úplné začátečníky a nadále bude pokračovat Modulo III a V (pokračování Modulo II a IV). Pokud mám zhodnotit kurz českého jazyka na USP, mohu určitě říci, že oba semestry proběhly velmi dobře s dobrou účastí a zájmem studentů.

5 Z pohledu didaktického jsem využívala spíše frontální výuky, ale často jsem zapojila i jiné didaktické metody. S ohledem na to, že se jednalo především (kurz je otevřen pro studenty USP i širokou veřejnost) o univerzitní studenty a početnou skupinu, mohla jsem často přistoupit k frontální výuce. Mimo jiné se studenti UPS naučili české písničky, zhlédli české filmy a závěrem roku se naučili zpívat české koledy. Věřím, že měl kurz úspěch a pozitivní hodnocení, což také potvrzuje závěrečná avaliace studentů učitele v dotazníku. Dokonce studenti požadují větší dotaci hodin českého jazyka. Za podpory DZS byla USP vybavena učebnicemi českého jazyka pro cizince: New czech by step I. a přehrávačem CD a MP3. Dále také od prosince 2010 existuje v knihovně FFLCH seznam asi 25 českých knih, který může být pro nastupujícího učitele zajímavý. Může se o něj opřít v doporučené či povinné literatuře. 4. Česko brazilská kulturní unie Sídlo Česko-brazilské kulturní unie se nachází v jižní části města São Paula (Brazílie) na adrese : rua Cassiano Ricardo 195 Jd. Cordeiro, São Paulo / SP Brasil. Rodinný dům je majetkem Unie a v současné době se stále prodává, hledá se nové sídlo Unie. I v tomto novém domě mají prozatím stále krajané zájem o pokračování kurzů českého jazyka. V současné době je v Unii registrováno asi 50 platících členů. Jedná se tedy o komunitu relativně malou, ale již s 115 let starou historií. Česko brazilská kulturní unie byla v São Paulu založena v roce Unie se skládá z vedení Unie a ze samotných řadových členů. Já jako učitelka jsem nejvíce komunikovala z vedení Unie s : paní Marie Antic Hlavnicka (víceprezidentka), Robinem Hlavnickou, Josém Hlavnickou (prezident Unie) a s Helenou Novotnou. Na tyto osoby jsem se mohla obrátit a vždy mi pomohli řešit menší či větší problémy. Dále jsem měla velkou oporu ve svých studentech, z nichž někteří jsou také řádnými členy Unie. Česko-brazilská kulturní unie má také svůj web, který je důležitý především v době přihlášek na začátku kurzu češtiny (http://www.unitcheco.com.br). Bohužel tento web má někdy problém s aktualizací, což je také důsledek trochu horší komunikace a flexibility členů a vedení Unie a také organizace kurzu českého jazyka na začátku školního roku. Ale je pravda, že nakonec vždy vše více méně funguje. Aktivity Unie během roku 2009 : Bingo Svatý Václav - knedlo vepřo zelo - opět oběd připravený krajankami (Helena Novotná, Marie Antic Hlavnicka a Denise Honel) Účast na mezinárodním festivalu folklorních tanců v São Paulu (čtvrť Liberdade) účast taneční skupiny Slávie (říjen 2010)

6 Velká oslava státního svátku 28.října Při této letošní oslavě se také představili se svým programem studenti. Jednalo se o českou lidovou písničku (Já jsem muzikant). A jako každoročně ukázali své taneční umění tanečníci skupiny Slávie (lidové tance). Bingo a oběd - Koprová omáčka Svátek sv. Mikuláše (5.12.) - mikulášská nadílka Vždy první čtvrtek v měsíci dámy krajanky pořádají odpolední čaj. Předvánoční mše v UCTB (19.12 ) a zpívání studentů češtiny českých lidových koled Unie také přivítala během roku vzácnou návštěvu: taneční soubor z Jablonce nad Nisou Nisanka. 5. Generální konzulát V Generálním konzulátu České republiky má učitel velkou oporu. Generální konzulát například financoval zhotovení nových diplomů. Dále Generální konzulát nabídl předávání diplomů v místě svého sídla (14.12.) a udělil 15 nejlepším studentům knižní odměny. Já jako učitelka jsem byla v podstatě během celého roku v neustálém kontaktu s generálním konzulem Stanislavem Kázeckým a s paní více konzulkou Danou Eltomovou a od srpna 2010 s novou paní více konzulkou Lindou Messias. Generální konzulát také zaštiťoval v roce 2010 kulturní aktivity spojené s Českou republikou, jako například vydání knihy od Evy Batličkové A época brasileira de Vilém Flusser, křest knihy také vydané v portugalštině Elas escrevem, s účastí Ivy Pekárkové. 6. Užitečné informace pro nového nastupujícího učitele českého jazyka V roce 2010 probíhaly hodiny českého jazyka především sídle UCTB Rozvrh hodin byl následující středa 10 12h velmi pokročilí, 18,30 20h začátečníci, h mírně pokročilí čtvrtek h pokročilí pátek 10 12h středně pokročilí, děti, h mírně pokročilí sobota

7 10 12h mírně pokročilí, začátečníci Dále také jednou týdně při dotaci 2 x 90 min. na Univerzitě Sao Paulo na Fakultě filozofické, FFLCH, na Katedře východních jazyků - Departamento de Letras Orientais Rozvrh hodin byl následující první semestr/2011 Modulo I - čtvrtek 12 h - 13, 30 ( 2x 45 min) začínají od začátku Modulo III - čtvrtek 13,45 15, 15h ( 2x 45 min) 3. semestr studia čj druhý semestr/2011 Modulo II - čtvrtek 12 h - 13, 30 ( 2x 45 min) Modulo IV - čtvrtek 13,45 15, 15h ( 2x 45 min) 4. semestr studia čj V roce 2011 by se hodiny na USP měly rozšířit o další kurzy, dotace bude 3x 90 min, a je možné, že i 5 x 90 min. Vše bude záležet na dohodě s krajany v UCTB, protože o tolik méně hodin bude v sídle UCTB. V tuto chvíli probíhá proces otevření 5 skupin na USP. Učitel má plný úvazek 21h. Kurzy na USP jsou pro širokou veřejnost, nejen tedy pro studenty USP, ale také pro veškeré publikum, tedy i pro studenty UCTB, pokud budou mít zájem. Předpokládaný rozvrh hodin na příští rok 2011 na USP první semestr/2011 Modulo I - čtvrtek 12 h - 13, 30 ( 2x 45 min) začínají od začátku Modulo III - čtvrtek 14, 30-16h ( 2x 45 min) 3. semestr studia čj Modulo III - sobota 9, 30-11, 45 ( 3x 45 min) 3. semestr studia čj Modulo V - čtvrtek 16,30-18h ( 2x 45 min) 5. semestr studia čj druhý semestr/2011 Modulo II - čtvrtek 12 h - 13, 30 ( 2x 45 min) Modulo IV - čtvrtek 14, 30-16h ( 2x 45 min) Modulo IV sobota 9, 30-11, 45 ( 3x 45 min) Modulo VI - čtvrtek 16,30-18h ( 2x 45 min) Zahájení kurzu na USP: čtvrtek (Doporučuji jet se tam podívat alespoň týden předem především kvůli cestě autobusem a formalitám před zahájením kurzu)

8 Materiál k výuce UCTB: Veškerý materiál je ve skříních v pracovně pro učitele. Klíče (existují dvoje) má paní Marie Antic Hlavnicka. USP: Asi 20 učebnic New czech by step (Učitel používá učebnice pouze prezenčně, nepůjčuje studentům domů. Dá k dispozici jeden exemplář, studenti si dělají kopie), CD a MP3 přehrávač ve skříni na katedře východních jazyků (FFLCH, Departamento de Letras Orientais) Obrátit se na sekretářku Maribel, kolegu Alvaro Antonia nebo vedoucí katedry Arlete Cavalier. Kontakty UCTB José Hlavnička (president UCTB) Marie Antic Hlavnicka (více prezidentka UCTB) Inez Honel (členem výboru UCTB a zástupkyně studentů, pomáhá se zápisem do kurzu) Dagmar Štruncová vede taneční soubor Slávie USP Alvaro Antonio, Maribel (kolega z katedry, sekretářka katedry vých. jazyků): Arlete Cavalier (vedoucí katedry východních jazyků): Generální konzulát ČR v SP Více konzulka Linda Messias: Ubytování budoucího učitele Doporučuju kontaktovat Generální konzulát ČR v SP a vedení UCTB. Zápis studentů na rok 2011: Probíhá v měsíci březnu. Začátek kurzu v UCTB je normálně po karnevalu. Umím si představit, že oficiální začátek by byl koncem března UCTB Doporučuji kontaktovat Inez Honel (učitel spolupracuje) USP Probíhá oficiálně v rámci USP (učitel nespolupracuje)

9 Praktická doporučení: zařídit si CPF, atestaci k služebnímu pasu, bilhete unico MHD SP, 7. Závěr Pátý cyklus kurzu českého jazyka byl podle mého názoru velmi dobrý. Troufám si říci, že kurz českého jazyka a jeho aktivity dodávají Unii tolik potřebnou vzpruhu. Za jeden z největší úspěchů považuji propojení studentů z různých skupin, ale především propojení členů Unie a studentů. Mnozí studenti si vytvořili mezi sebou velká přátelství, navštěvují se i mimo Unii, a tak pokračují přirozenou formou v zájmu o českou kulturu. Tímto rokem 2010 ukončuji projekt, ve kterém jsem pracovala 3 roky. Myslím, že 3 roky je dobrý čas k poznání prostředí, k předání české kultury a k tomu, aby učitel měl zpětnou vazbu, zda se studenti zdokonalili. Snažila jsem se připravit prostředí pro nastávajícího učitele či učitelku, který přijde s novou energií, novými poznatky a schopnostmi. Považuji za velké pozitivum pokračování tohoto projektu, protože ze strany studentů je velký zájem o češtinu v Sao Paulu. Je jasné, že jen pokračováním těchto aktivit se může smysl existence Unie naplňovat. Po stránce profesní jsem se jako učitelka jazyků realizovala, dosáhla stanovených cílů, soustředila se na výuku a aktivity s ní spjaté. Ukončuji tento školní rok 2010 s pocitem uspokojení a ráda bych pokračovala nadále v této profesi.

10 8. Přílohy Velikonoční pečení beránka

11 Oslava 28. října Já jsem muzikant Odpolední promítání a beseda u kávy s bábovkou

12 Křest knihy Elas escrevem s účastí Ivy Pekárkové Tvorba vánočních ozdob ze slámy

13 Vánoční ozdoby ze slámy

Občasník lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních univerzitách a učitelů u krajanských komunit

Občasník lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních univerzitách a učitelů u krajanských komunit Občasník lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních univerzitách a učitelů u krajanských komunit prosinec 2009 číslo 0 ISSN 1804-3283 1. editorial Milé čtenářky, milí čtenáři, držíte v rukou avizované

Více

Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích

Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích červenec 2011 číslo 3 ISSN 1804-3283 editorial Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dostává

Více

Závěrečná zpráva o působení učitele u krajanů

Závěrečná zpráva o působení učitele u krajanů Závěrečná zpráva o působení učitele u krajanů Školní rok: 2013/2014 Destinace (země, místo): Brazílie, Mato Grosso do Sul a Rio Grande do Sul Jméno, příjmení, titul: Mgr. Markéta Pilátová Destinace Stát

Více

Závěrečná zpráva o působení učitele u krajanů

Závěrečná zpráva o působení učitele u krajanů Závěrečná zpráva o působení učitele u krajanů Školní rok: 2014/2015 Destinace (země, místo): Austrálie, Melbourne, Perth Jméno, příjmení: Mgr. Eliška Kyršová Statistika z roku 2011 uvádí, že češtinu používá

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY Základní škola Paseka VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY Školní rok 2011/2012 Vypracovala: Mgr. Jana Knápková ředitelka školy - 1 - a) Základní údaje a charakteristika školy b) ZÁKLADNÍ ŠKOLA PASEKA, příspěvková

Více

áva o činn nosti školy 2/13

áva o činn nosti školy 2/13 Výroční zprá áva o činn nosti školy ve školním roce 2012 2/13 Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště Č. j. 1233/2013 CZECH REPUBLIC, 686

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY školní rok 2011-2012 Projednáno na pedagogické radě dne 31. 8. 2012 Schváleno školskou radou dne 31. 8. 2012 Zpracoval: Mgr. Libor Mandovec ředitel ZŠ Kovářov Výroční zpráva

Více

Výroční zpráva o činnosti školy

Výroční zpráva o činnosti školy Výroční zpráva o činnosti školy Školní rok 2012/2013 zpracováno v souladu s 7 vyhlášky č.15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy I. Základní

Více

Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2013/14

Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2013/14 Základní škola, Praha 10, Veronské náměstí Veronské náměstí 20/391, 109 00 Praha 10 Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2013/14 podle 10 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb. Tato zpráva obsahuje celkem

Více

1. Úvodní slovo. Milí přátelé, vážení členové,

1. Úvodní slovo. Milí přátelé, vážení členové, Výroční zpráva 2010 Obsah Obsah... 2 1. Úvodní slovo... 3 2. Základní informace o organizaci Pevnost České centrum znakového jazyka, o. s.... 6 3. Organizační struktura... 7 3.1 Rada... 7 3.2 Lektorské

Více

Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích

Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích červenec 2013 číslo 5 ISSN 1804-3283 editorial Milé čtenářky, milí čtenáři, vzhledem

Více

Základní škola, Praha 6, náměstí Interbrigády 2 (rozhodnutí ze dne 27.12.1999)

Základní škola, Praha 6, náměstí Interbrigády 2 (rozhodnutí ze dne 27.12.1999) 1. Název školy dle posledního rozhodnutí o zařazení do sítě škol: Základní škola, Praha 6, náměstí Interbrigády 2 (rozhodnutí ze dne 27.12.1999) (Od 1.1.2002 je součástí školy také mateřská škola Janákova,

Více

Měsíční zpráva z průběhu projektu Pomáháme školám k úspěchu v ZŠ Kunraticích PROSINEC 2011

Měsíční zpráva z průběhu projektu Pomáháme školám k úspěchu v ZŠ Kunraticích PROSINEC 2011 Měsíční zpráva z průběhu projektu Pomáháme školám k úspěchu v ZŠ Kunraticích PROSINEC 2011 Ředitel školy: Vít Beran Pedagogická konzultantka: Květuše Krüger Měsíční zpráva kopíruje strukturu PPRŠ ZŠ Kunratice

Více

EVALUAČNÍ ZPRÁVA PROJEKTU PEDAGOGICKÉHO ROZVOJE ŠKOLY ZA ŠKOLNÍ ROK 2011 2012

EVALUAČNÍ ZPRÁVA PROJEKTU PEDAGOGICKÉHO ROZVOJE ŠKOLY ZA ŠKOLNÍ ROK 2011 2012 EVALUAČNÍ ZPRÁVA PROJEKTU PEDAGOGICKÉHO ROZVOJE ŠKOLY ZA ŠKOLNÍ ROK 2011 2012 Předkladatelé: Ing. Bc. Vít Beran, ředitel školy a MgA. Bc. Olga Králová, zástupkyně ředitele školy Evaluační zpráva vznikala

Více

Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích

Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích Časopis učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích prosinec 2010 číslo 2 ISSN 1804-3283 editorial Честита Нова Година Nayā sāla mubāraka

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ROZBOR HOSPODAŘENÍ A ČINNOSTI

VÝROČNÍ ZPRÁVA ROZBOR HOSPODAŘENÍ A ČINNOSTI 2010 VÝROČNÍ ZPRÁVA ROZBOR HOSPODAŘENÍ A ČINNOSTI Komunitní středisko KONTAKT LIBEREC příspěvková organizace Obsah 1 Základní údaje o organizaci... 5 1.1 Vymezení hlavní činnosti... 5 1.2 Prostory využívané

Více

ŽÁDOST O DOTACI ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU NA PROJEKTY OBCÍ NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ NA LOKÁLNÍ ÚROVNI V ROCE 2015

ŽÁDOST O DOTACI ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU NA PROJEKTY OBCÍ NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ NA LOKÁLNÍ ÚROVNI V ROCE 2015 ŽÁDOST O DOTACI ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU NA PROJEKTY OBCÍ NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ NA LOKÁLNÍ ÚROVNI V ROCE 2015 Název projektu: Integrace cizinců na MČ Praha 14 v roce 2015 Kategorie dotační žádosti:

Více

22012 VYDÁVÁ VYSOKÁ ŠKOLA EVROPSKÝCH A REGIONÁLNÍCH STUDIÍ, o.p.s., Č. BUDĚJOVICE

22012 VYDÁVÁ VYSOKÁ ŠKOLA EVROPSKÝCH A REGIONÁLNÍCH STUDIÍ, o.p.s., Č. BUDĚJOVICE K otázkám veřejné správy jihočeského regionu 22012 VYDÁVÁ VYSOKÁ ŠKOLA EVROPSKÝCH A REGIONÁLNÍCH STUDIÍ, o.p.s., Č. BUDĚJOVICE Projektový management pro vedoucí pracovníky základních a středních škol registrační

Více

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ŠKOLE

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ŠKOLE Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2012/2013 ppooddllee 1100 ooddsstt.. 22 zzáákkoonnaa čč.. 556611//22000044 SSbb..,, oo ppřřeeddšškkoollnníím m,, vvyyššššíím m ooddbboorrnnéém m aa jjiinnéém

Více

Základní škola a mateřská škola, Praha 3, nám. Jiřího z Lobkovic 22/121

Základní škola a mateřská škola, Praha 3, nám. Jiřího z Lobkovic 22/121 Základní škola a mateřská škola, Praha 3, nám. Jiřího z Lobkovic 22/121 Fakultní škola Pedagogické fakulty University Karlovy telefon : 267 310 706, e-mail: skola@lobkovicovo.cz, www.lobkovicovo.cz IČ:

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRŮHONICE

ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRŮHONICE ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRŮHONICE OKRES PRAHA- ZÁPAD VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2011/2012 Základní údaje o škole : Adresa : Základní škola Průhonice, okres Praha západ Školní 191 252 43 Průhonice

Více

Základní škola Bodláka a Pampelišky, o.p.s. Veliš 40, 507 21 Veliš, tel. 493 773 611, 605 960 279, e-mail: info@zsbp.cz

Základní škola Bodláka a Pampelišky, o.p.s. Veliš 40, 507 21 Veliš, tel. 493 773 611, 605 960 279, e-mail: info@zsbp.cz Základní škola Bodláka a Pampelišky, o.p.s. Veliš 4, 57 21 Veliš, tel. 493 773 611, 65 96 279, e-mail: info@zsbp.cz IČO: 259 94 581, č.ú. 185 78 487/3 ČSOB a.s., IZO 65 59 794, www.zsbp.cz Obsah Obsah

Více

Vlastní hodnocení školy zpracované za období školních roků 2007 2008, 2008 2009 a 2009-2010

Vlastní hodnocení školy zpracované za období školních roků 2007 2008, 2008 2009 a 2009-2010 Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Pardubice, Štefánikova 325, 530 43 Pardubice Vlastní hodnocení školy zpracované za období školních roků 2007 2008, 2008 2009 a 2009-2010

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ZÁKLADNÍ ŠKOLY A MATEŘSKÉ ŠKOLY VE VŘESINĚ

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ZÁKLADNÍ ŠKOLY A MATEŘSKÉ ŠKOLY VE VŘESINĚ VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ZÁKLADNÍ ŠKOLY A MATEŘSKÉ ŠKOLY VE VŘESINĚ Školní rok 2012/2013 14. 10. 2013 Mgr. Lenka Skýbová ředitelka školy Výroční zpráva je předkládána v souladu s ustanovením 10 odst.

Více

Výsledky vzdělávání žáků Autor: Mgr. Bohuslava Jochová

Výsledky vzdělávání žáků Autor: Mgr. Bohuslava Jochová Výsledky vzdělávání žáků Autor: Mgr. Bohuslava Jochová S paní zástupkyní ZŠ Fantova Kaplice 1 Mgr. Janou Drdákovou jsem se poprvé setkala na kurzu RWCT v Českém Krumlově. Už tady jsem poznala, že se ve

Více

Úvodní slovo rektora. Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

Úvodní slovo rektora. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, Úvodní slovo rektora autor: Ing. Marek Vochozka, MBA, Ph.D. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jakýmsi nepsaným pravidlem úvodního slova většiny časopisů bývá snaha redakce upozornit na konkrétní události

Více

Závěrečná zpráva 2012/ 2013

Závěrečná zpráva 2012/ 2013 Závěrečná zpráva 2012/ 2013 Rumunsko: Eibenthal Mgr. Kateřina Roháľová Počet dětí Mateřská škola 10 dětí Základní škola 31 dětí 0. třída 2 děti 1. třída 3 děti 2. třída 3 děti 3. třída 7 dětí 4. třída

Více

Mateřská školka 10, 1. třída 2, 2. třída 7, 3. třída 1, 4. třída 3, 5. třída 6, 6. třída 1, 7. třída 4, 8. třída 1, celkem 35.

Mateřská školka 10, 1. třída 2, 2. třída 7, 3. třída 1, 4. třída 3, 5. třída 6, 6. třída 1, 7. třída 4, 8. třída 1, celkem 35. Závěrečná zpráva 2011/2O12 Rumunsko, Eibenthal Mgr. Kateřina Roháľová Školní výuka, počty dětí ve třídách 2011/2012 Mateřská školka 10, 1. třída 2, 2. třída 7, 3. třída 1, 4. třída 3, 5. třída 6, 6. třída

Více

e-mail: reditel7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 tel./fax/sekr.: 312 681 165 č.j.: 2167/A.9/A-10/09 Kladno: 25.8.2009

e-mail: reditel7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 tel./fax/sekr.: 312 681 165 č.j.: 2167/A.9/A-10/09 Kladno: 25.8.2009 e-mail: reditel7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 tel./fax/sekr.: 312 681 165 č.j.: 2167/A.9/A-10/09 Kladno: 25.8.2009 Statutární město Kladno oddělení školství nám. 17.listopadu 2840 K L A D N O 272

Více

SPOLEČ ENSTVÍ ZAČÍT SPOLU. obč anské sdružení VÝROČNÍ ZPRÁVA 2002

SPOLEČ ENSTVÍ ZAČÍT SPOLU. obč anské sdružení VÝROČNÍ ZPRÁVA 2002 SPOLEČ ENSTVÍ ZAČÍT SPOLU obč anské sdružení VÝROČNÍ ZPRÁVA 2002 Vážení př átelé, v rukou právě držíte Výroční zprávu, která Vás seznámí s aktivitami občanského sdružení Společenství "Začít spolu" v roce

Více