Zpravodaj ANR ČR 2/2014. Obsah: Okénko výkonné rady. Zprávy o činnosti VR ANR ČR a pozvánka na březnové zasedání VR Tisková zpráva o. s.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zpravodaj ANR ČR 2/2014. Obsah: Okénko výkonné rady. Zprávy o činnosti VR ANR ČR a pozvánka na březnové zasedání VR Tisková zpráva o. s."

Transkript

1 Vážení čtenáři, přejeme příjemné chvilky strávené s naším Zpravodajem. Obsah: Okénko výkonné rady Zprávy o činnosti VR ANR ČR a pozvánka na březnové zasedání VR Tisková zpráva o. s. Rozum a Cit Ze života náhradních rodin Děti v pěstounské péči a peníze, aneb proč se občas směji MK ANR ČR Třinecko - beseda Projekty realizované ANR ČR Náhradní rodiče a trh práce Jiná sdělení Pozvánky na akce

2 Okénko výkonné rady Výkonná rada se v minulých dnech nejvíce věnovala finančním otázkám naší organizace. Po obdržení závěrečné zprávy z ukončeného projektu Profesionalizace systému NRP, který byl podporován fondy ESF, proběhl finanční audit naší organizace. Již známe dva výsledky z podaných vyhlášených grantů. Projekt na doučování dětí v náhradních rodinnách podaný u Nadace Terezy Maxové byl úspěšný a naše snaha bude podpořena částkou ,-Kč. Předsedové klubů již byli vyzvání na podání přihlášek do programu doučování. Další projekt u Nadace Agrofert pro nás již nedopadl dobře. Zatím je rozpracován ještě projekt na financování klubových aktivit. Předsedové klubů byli také vyzváni k odevzdání výročních zpráv za kluby, včetně finnační zprávy. Pokud jste tak doposud neučinili, pošlete neprodleně k rukám asistentky výkonné rady. Také připomínáme povinnost předsedů pravidelně přispívat do Zpravodaje. Členské příspěvky musí být uhrazeny nejpozději do konce února, podklady již předsedobvé MK ANR ČR obdrželi od asistentky výkonné rady paní Jany Šmahlíkové. POZVÁNKA NA ZASEDÁNÍ VÝKONNÉ RADY ANR ČR Další pravidelné zasedání výkonné rady Asociace náhradních rodin ČR se bude konat od 10:00 hod. v Brně v IKEI Na programu zasedání bude mimo jiné - co přinesl rok 2013, inventury majetku, finanace klubů, audit organizace. Roční uzávěrka za rok 2013, příprava podkladů na zasedání valné hromady, která se bude konat v tomto roce. Realizace probíhajících projektů, jejich koordinátoři a finance, projekty budoucí. Svou účast na zasedání můžete nahlásit nejpozději 14 dnů před jejím začátkem asistentce výkonné rady.

3 Tisková zpráva o.s. Rozum a Cit Každá minuta strávená v rodině, nikoliv v ústavu, má pro dítě obrovský význam Roční zkušenost Občanského sdružení Rozum a Cit s novelou zákona o sociálně právní ochraně dětí Díky tomu, že v lednu 2013 novela zákona o sociálně právní ochraně dětí vešla v platnost, došlo k mnoha pozitivním změnám i v oblasti pěstounské péče. Převratná je zejména skutečnost, kdy stát podporuje pěstounské rodiny natolik, že nemůže být v České republice pěstounská rodina, kterou by nikdo nedoprovázel. Služby přicházejí za pěstouny - stát na ně vynakládá předem určené a garantované prostředky. Služby a podpora se tak dostávají i k náhradním rodinám, které dříve s dalšími odborníky při výchově přijatých dětí nespolupracovaly. Doprovázení pěstounských rodin umožňuje multidisciplinární spolupráci při řešení obtíží, které se při péči o přijaté děti objevují, komplex služeb působí podpůrně a preventivně. Pěstouni mají nárok na podporu ze strany průvodce, mohou využít 14. denního odlehčení (u dětí starších 2 let), pokud se z vážných důvodů nemohou o dítě postarat, mají nárok na zajištění péče o dítě jinou osobou, při různých obtížích, které se týkají jim svěřených dětí, mají nárok na pomoc a podporu. Znamená to však také povinnosti pro pěstouny, především v oblasti povinného vzdělávání se a povinnost podpory kontaktu svěřených dětí s jejich biologickou rodinou. Pěstouni tak svoji službu dětem profesionalizují. Specifickou skupinou pěstounů jsou pěstouni na přechodnou dobu, skuteční profesionálové, připraveni přijmout dítě v krizi, nejdéle na rok a pomoci mu vrátit se do stabilního prostředí (zpět do biologické rodiny nebo do rodiny náhradní). V roce 2013 jsme mohli díky podpoře státu nebývale rozšířit svoje služby pro náhradní rodiny. Během roku 2013 jsme jako pověřená organizace na základě uzavřených Dohod o výkonu pěstounské péče průběžně provázeli 164 pěstounských rodin, ve kterých bylo umístěno 318 dětí. Rodinám jsme věnovali hodin přímé práce. Rodinám se věnoval tým průvodců- sociálních pracovníků, terapeutů, speciálních pedgogů a lektorů. V každé rodině jsme pracovali na řešení individuálních potřeb jednotlivých dětí. Doprovázeli jsme 7 náhradních rodin specializovaných na pěstounskou péči na přechodnou dobu, těmito rodinami prošlo 14 dětí, z nichž 11 bylo předáno do rodin 4 děti byly navráceny zpět do svých biologických rodin, 7 děti bylo předáno do rodin náhradních.

4 KAŽDÁ MINUTA STRÁVENÁ V RODINĚ, NIKOLIV V ÚSTAVU, MÁ PRO DÍTĚ OBROVSKÝ VÝZNAM. Při své práci vycházíme především z teorie attachmentu bezpečné vztahové vazby (nebo také přilnutí, připoutání), jako základu pro zdravý vývoj každého jedince (jejím autorem je britský psychiatr a psychoanalytik John Bowlby). Tato teorie se nám potvrzuje v naší každodenní práci, při kontaktu s dětmi svěřenými do náhradní rodinné péče, při naší snaze společně s náhradními rodiči profesionálně a s velkým nasazením pomoci dětem co nejlépe se zařadit do běžného života. Občanské sdružení a Nadační fond Rozum a Cit Občanské sdružení Rozum a Cit je nezisková organizace, která od roku 2000 podporuje myšlenku náhradní rodinné péče v České republice a nabízí náhradním rodinám prostřednictvím svých služeb podporu, která vede k porozumění chování a potřeb dětí a k získávání praktických informací o tom, jak řešit jednotlivé problémy spojené s výchovou. Občanské sdružení navázalo na činnost Nadačního fondu Rozum a Cit, který byl založen v roce 1996, jako nestátní nezisková organizace. Jeho posláním je všestranná pomoc náhradním rodinám, které vychovávají opuštěné děti s cílem umožnit jim vyrůstat v přirozeném, bezpečném a podnětném prostředí. Společným přesvědčením Občanského sdružení a Nadačního fondu Rozum a Cit je, že každé dítě má právo vyrůstat v milujícím a rodinném prostředí. Rodinná péče by vždy měla mít přednost před ústavní výchovou. Patronkou občanského sdružení a nadačního fondu je herečka Naďa Konvalinková. Společným cílem obou organizací je též snaha o vytváření vhodných podmínek pro výkon náhradní rodinné péče v České republice. Společně šíříme myšlenku náhradního rodičovství a ovlivňujeme rozvoj systému péče o ohrožené děti mediální osvětou, publikační činností a připomínkováním systémových a legislativních procesů v této oblasti. Kontakt: Mgr. Jaroslava Máliková, ředitelka občanského sdružení Kontakt: tel: adresa: Na Výsluní 2271, Říčany webová stránka:

5 Ze života náhradních rodin Děti v pěstounské péči a peníze aneb proč se občas směji Než jsem se rozhodla začít se válet doma a nechat se živit svými dětmi v PP, prošla jsem několika zaměstnáními. Pracovala jsem jako lektorka pro jazykovou školu. Pravda, bylo to náročné přes den jsem cestovala po pražských firmách a nutila angličtinu do hlav přetížených, otrávených a povýšených mladých manažerů. Ale přišla jsem domů a měla jsem padla. Nevečeřela jsem v půl dvanácté něco, co předtím už tři hodiny stydlo na kuchyňské lince. Nepila jsem odpoledne kafe, které jsem si nestihla vypít od rána (tu chvilku na kafe jsem si tehdy vždycky mezi dvěma vyučovacími hodinami našla). Měla jsem zákonnou přestávku na oběd. Mohla jsem beztrestně telefonovat. Nemusela jsem se bát, že v okamžiku, kdy zvednu telefon, se mi děti zhádají, aby na sebe upozornily, nebo na mě začnou ječet, jestli si můžou dojít na záchod (to totiž já, matka sadistka, běžně nepovoluji, na to se mě chudinky musí ptát. I já sama jsem tehdy mohla jít v klidu na záchod. Ano, nikdo se tam za mnou netlačil a neprojevoval panickou hrůzu z toho, že mu odejdu (Kam bych, PROBOHA, se svými rozměry, mohla asi tak odejít záchodem???) Nikdo mi zrovna v tu chvíli nepotřeboval sdělit něco tak zoufale podstatného, že to nesnese ani vteřiny odkladu. Nikdo tam zrovna v tu chvíli akutně nepotřeboval také Pracovala jsem devět let pro ministerstvo zahraničních věcí. Čtyři roky v kanceláři, pět let na delegaci v Bruselu. Ano, v určitých obdobích to bylo hektické. Ale byla i období, kdy jsem se v kanceláři NUDILA. Marně, marně se teď snažím si znovu prožít ten dávno zapomenutý pocit. Jak si ho mám prožít teď, kdy na mě v kterémkoli okamžiku číhá nekonečná řada restů? Úklid zásuvek, úklid sklepů, lepení rozbitých hraček, vymetání pavučin, úklid garáže, můj koš špinavého prádla, který si vůbec nezadá se Sisyfovým balvanem (Je na to snad nějaký Murphyho zákon, že dno koše se špinavým prádlem nelze spatřit na více než několik vteřin???) A to ani nemluvím o věcech, které bych dělala ráda. Jaké to je přečíst si knížku, když člověk není vždycky po třech řádkách přerušen nebo když už mu na ni nepadá únavou hlava? Jaké to je, jít s kamarádkou do kina? Jaké to je, promluvit s někým pár souvislých vět, aniž by byl člověk stále přerušován? (Jdu li si popovídat s kamarádkou a mám u sebe kterékoli ze svých dětí, je to něco na způsob rozhovoru, při němž člověk průběžně vrací permanentně přilétající bumerangy a to navíc bumerangy poměrně hlučné. No a soustřeďte se potom na něco )

6 Pracovala jsem i ve školce a ve dvou školách. Ano, ve školce to bylo hlučné (ale decibely létající u nás doma si s tím moc nezadají). Ano, děti byly náročné. Ale mohla jsem je nejpozději ve čtyři odevzdat rodičům. Ano, ve škole byly děti drzé a problémové, ale nebyly moje a po třičtvrtěhodině s nimi vždy zazvonilo na přestávku. A když jsem o náročnosti své práce vyprávěla lidem ze svého okolí, věřili mi. Všechna popsaná zaměstnání byla lépe placená, v některých případech byla výše platu naprosto nesrovnatelná s odměnou pěstouna, kterou pobírám teď. Starám se o jedno dítě, které už je zletilé, ale zatím studuje a není schopno se starat samo o sebe. Starám se o zletilou dívku, která není a pravděpodobně nikdy nebude schopna zcela samostatného života. Starám se o osmiletou holčičku s poruchou autistického spektra, která vyžaduje velkou míru pozornosti a není schopna být bez stálého dohledu (tzn. nedojde sama s košem, do krámu, natož na kroužek). Starám se o jedenáctileté, nedávno přijaté dítě, které má díky traumatické minulosti a pobytu v ústavu poruchy chování, vyžaduje, resp. vynucuje si velkou míru pozornosti, testuje hranice, je schopno agresivních projevů. S posledními dvěma dětmi dělám domácí školu. A moc mě to baví, i když mi za to nikdo nedá ani korunu. Dělám to proto, že u malé mi to řeší její momentální neschopnost zapojit se do kolektivu. Dělám to pro naposledy přijatou holčičku a pro sebe, pro náš vztah, který by možná bez domácí školy neměl šanci se prohloubit a upevnit. Dělám to také proto, že jsem profesí pedagog a že se tím alespoň trochu realizuji v něčem mimo oblast PP. Ale kromě toho také stále vařím, peru, věším prádlo, nakládám myčku, uklízím, jezdím s malou do hudebky, doprovázím holky k lékařům, dopisuju s nejstarší sešity do školy, tiším afekty, dávám rady do života, čtu pohádky a zpívám na dobrou noc. Co mohu mít z toho všeho, kromě svého dobrého pocitu a odměn ve formě pokroku mých dětí? Okolí se na mě dívá s podezřením (Ano, jsme hlučná, zvláštní a svými projevy podezřelá rodina.) Už si málokdy koupím knížku stejně bych ji v klidu nepřečetla dřív než v důchodu. Kalhoty kupuji, až když se ty staré rozpadnou nebo se už do nich nevejdu (nějak mě to nikdy dřív nenapadne).

7 Pravda, pořídila jsem si nedávno několik luxusních topíků ve své velikosti v bazaru a u Vietnamců, abych nedělala dětem na rodičácích ostudu. Do kina chodím s dětmi, na dovolenou jezdím také s dětmi. Nepiju, nekouřím, nemaluju se. Občas si pravda dopřejui luxus krátkého sestřihu za 60Kč. Zuby si čistím dětskými zubními pastami a používám kartáčky za 4 9Kč (soudě podle ceny, mám podezření, že musí být zdraví škodlivé). Zvláštní bonus? Od loňska vím, že si sousedi myslí, že mé faktury za plyn a elektriku, které každý rok s děsem očekávám, mi proplácí na sociálce (a to mě tedy fakt pobavilo :-). Dělám to tedy pro peníze? Ne. Dělám to proto, že to chci dělat. Baví mě to (i když to řadě lidí může připadat nepochopitelné). Je to první věc v mém životě, o jejíž smysluplnosti nemám žádnou pochybnost. Dělala bych to bez těch peněz? Také ne. Idealismus je krásná věc, ale já bych to, co s holkama dělám a co jim dávám, nemohla dělat, kdybych neměla nějaký příjem. Myslím, že kdybych v tuhle chvíli poslala své nejmladší děti do školy a šla vydělávat, ztraumatizuji celou rodinu. Naše rodina by se při tom pravděpodobně rozpadla. Poslední přijatá holčička by neustála nedostatek pozornosti a rozvracela by rodinu svými afekty. Nejmladší by nejspíš skončila na zklidňující medikaci. Možná by se znovu změnila v to frustrované a nezvladatelné dítě, které jsem si brala do péče. Nikdo se mě zatím otevřeně nezeptal, jestli to dělám pro peníze. A mě to moc mrzí. Ráda bych mu odpověděla, že mu přece nic nebrání v tom, aby si ten snadný přivýdělek taky vyzkoušel :-). Fakt, jděte do toho. Dětí je po ústavech hodně a pěstounů málo. A ta legrace, co si přitom zažijete, ta je k nezaplacení. Převzato z Autorka tohoto příspěvku Ludmila Janáková je také autorkou knihy Dary se přece nevracejí a jejího volného pokračování s názvem Sama bych se v nebi bála. Obě knihy jsou psány s laskavým humorem, který je autorce vlastní. Obě jsou inspirovány skutečností.

8 MK Třinecko - Beseda na téma Náhradní rodičovství v praxi. Ve čtvrtek se členové našeho klubu sešli v nově postaveném Výletišti v obci Písečné u Jablunkova. Účást byla velmi dobrá, sešlo se sedmnáct členů, včetně jednoho dítěte. Ten den, totiž až z Jižních Čech, přijeli za námi manželé Krauseovi, aby se s námi podělili o své dlouholeté zkušenosti v besedě na téma Náharadní rodičovství v praxi. Manželé Krauseovi jsou pěstouny již 25 let. Mají své čtyři děti a přijali do své péče ještě postupně deset dětí. Dnes jsou již všechny děti dospělé a i přesto jsou manželé Krauseovi stále jejich rodiči. Osobní setkání bylo velmi zajímavé a jejich zkušenosti hlavně z praxe jsme všichni velmi rádi vyslechli. Velmi zajímavé bylo třeba to, že svoje děti učili doma, což některé z nás velmi oslovilo. Během tří hodin besedy se nedalo dotknout všech témat co se dětí týče a proto doufáme, že se manželé Krauseovi ještě v naší malé vesničce objeví. My se budeme určitě těšit na další setkání a volné pokračování v besedě. Za MK Třinecko Jaraczová Beáta

9 Projekty realizované ANR ČR Náhradní rodiče a trh práce Kurz Vzdělávání pro uplatnění na trhu práce úspěšně ukončilo 12 klientů. Náročné čtyři víkendy, plné informací, otázek a odpovědí, zakončené závěrečnou prací účastníků na téma sociální práce s rodinou. Všichni se těšili na konec kurzu, a přesto se nikomu nechtělo v neděli 19. ledna 2014 skončit, rozjet se do svých domovů a už se nikdy nevidět. Účastníci, byť každý z jiné oblasti, každý trochu jiného povolání a zaměření, vytvořili spolu dohromady dobrou partu. Poslední víkend nebyl jen nostalgicky smutný z loučení, ale byl opět plný vážných témat, mnohdy až nad rámec toho, co měli pro nás oba lektoři připraveno. Pan Doc, PhDr. Oldřich Matoušek, CSc. a PhDr. Hana Pazlarová. Oba zkušení, znalí - prostě profesionálové ve svém oboru, se nikdy nenechali zaskočit žádnou otázkou účastníků. Všichni klienti se shodli na tom, že dávali mnoho prostoru pro diskuzi, a přesto dokázali udržet kurz v daných mantinelech, aby probrali vše, co měli naplánováno. Tématy čtvrtého a posledního víkendu byly - Kontakty s biologickou rodinou dítěte, Bezpečnost v pěstounské péči, Odchody dětí z NRP a ještě více složité a obsáhlé téma, Rozvody. Dostalo se i na vše kolem PPPD. Na webových stránkách projektu si pak můžete přečíst i některé z evalvačních dotazníků, kteří nám klienti v závěru kurzu vyplnili. Mít takové ohlasy a dobrou partu klientů je snem každého lektora i organizátora kurzů ESF projektu. Děkujeme za dárky i za děkovná slova a slova povzbuzení do další práce.těší nás, že jste byli spokojeni. Za realizační tým projektu Monika Dietrichová, asistentka projektu

10 Pelhřimov je nejen městem rekordů a kuriozit. Jsem pěstounka a zúčastnila jsem se kurzu s názvem Vzdělávání pro uplatnění na trhu práce pořádaným Asociací náhradních rodin ČR od října 2013 do ledna Znamenalo to strávit 4 víkendy v malebném městečku Pelhřimově a od pátku až do nedělního odpoledne se intenzivně vzdělávat. Poslední víkend uplynul a myslím, že všem účastníkům bude po dalším takovém setkání alespoň trošku smutno. Snad se většina z nás (doufám, že všichni) sejde v létě na neoficiální akci opět v Pelhřimově. To jsme si tak nějak řekli a slíbili při posledním loučení. Během vyučování pod vedením zkušených lektorů a kapacit z oboru (Doc. PhDr. Oldřich Matoušek, CSc. a PhDr. Hana Pazlarová, PhD.) jsme totiž měli i možnost seznámit se blíže se svými osudy, nahlédnout do životů, problémů a zkušeností těch ostatních. Velice si vážím a cením všech teoretických poznatků a praktických dovedností, jež byly náplní kurzu. Moc mě to obohatilo. A stejně tak oceňuji právě to, že každý se mohl vyjádřit k tématu, říct svůj názor, svou zkušenost, na cokoliv se zeptat. Takže na příjemné, uvolněné a místy i humorné atmosféře se podíleli všichni. Přátelské ovzduší ještě prohloubil společně strávený čas u výborného jídla v nedaleké pizzerii. Jsem ráda, že se tak nádherně v těchto čtyřech víkendech spojilo příjemné s užitečným. Všem svým novým přátelům přeji, ať se jim daří v dalším životě a splní se jim jejich sny a očekávání. Jana Geržová

11 Ve dnech až navštívilo zasněžený Pelhřimov 14 účastníků kurzu s názvem Vyškolení lektorů. Přijeli spolu se svými dvěma zahraničními lektory, PhDr. Márií Kerekešovou PhD. a PhDr. Štefanem Šarkozy. Od středy do soboty se "budoucí lektoři" seznamovali s prací lektora, tříbili si svůj osobitý lektorský styl a dostávali mnoho nelehkých úkolů. Na některé se mohli dopředu připravit, ale některé museli plnit bez přípravy tak říkajíc "z voleje". Jedním z nejtěžších úkolů se pak jevila improvizace na zadané téma, kdy skupina vymyslela každému jednotlivci téma, na které měl pohovořit plných 5 minut tak, aby ostatní nepoznali, že o daném tématu nic neví. Témata nebyla nikterak jednoduchá, rozhodně to bylo vždy téma, o kterém účastník nikdy nic neslyšel. Jen pro ukázku pět z nejzajímavějších: některá z témat byla ryze ženská jako např. Teorie chaosu, Hadronový urychlovač používaný ve Švýcarsku, Statiskopický efekt, Vysvětlit fungování Windows 8, a některá zase ryze mužská jako např. Vysvětlit jak se vaří svíčková nebo Vysvětlit postup při paličkování apod. Zažili jsme přitom mnoho legrace a hodně smíchu, ale mnozí se s tím docela i potrápili. Ne každý jsme nastaven stejně, ne každý je schopen až takovéto improvizace. Mluvili jsme o rolích lektora, o rolích jednotlivých účastníků různých kurzů, o tom co tvoří osobnost lektora, jak být dobrým lektorem a čeho se do budoucna při své práci vyvarovat. Někteří si kladou otázku sami pro sebe - Budu já osobně dobrým lektorem? Odpověď přijde až na konci kurzu, i lektor prochází různými stádii svého vývoje. Kéž bychom si všichni našli svůj osobitý styl a byli z nás dobří a empatičtí lektoři. Další setkání bude v dubnu..

12 Projekt s názvem Zvyšování kompetencí náhradních rodičů při uplatnění na trhu práce zkráceně nazývaný Náhradní rodiče a trh práce se koncem roku 2013 překlopil do své druhé poloviny. Kurzy jsou velmi žádané a kapacitně nestihnou pojmout davy lidí, kteří se nám do nich hlásí. Všichni chválí webové stránky projektu jen s úsměvem podotýkají, že chvíle kdy jsou kurzy otevřené a svítí na webu zeleně, je velmi krátká a pak už zase našim stránkám vévodí barva červená, která signalizuje, že kurzy jsou již obsazené. A co nás čeká v projektu dál? Na přelomu měsíce ledna a února 2014 se poprvé sjelo z celé republiky, sedmnáct zájemců o pěstounskou péči na přechodnou dobu, které do naší Přípravy PPPD doporučili pracovníci Krajských úřadů z Karlovarského kraje, Kraje Vysočiny, Zlínského kraje, Jihočeského kraje a Moravskoslezského kraje. První vzdělávací víkend pod vedením PhDr. Márie Kerekešové PhD. a PhDr. Štefana Šarkőzy, proběhl na Vysočině v Pelhřimově. Druhý a třetí víkend klienti absolvují ve Zlínském kraji na Rusavě a poslední opět v Pelhřimově. Skupina budoucích pěstounů na přechodnou dobu si kurz velmi chválila, oceňovala jeho kreativitu, lektorské vedení, odbornost, ale i osobní přístup realizačního týmu a lektorů. V polovině února bude zahájen čtyř víkendový kurz s názvem Vzdělávání pro uplatnění na trhu práce, kam je v současné chvíli přihlášeno 16 účastníků. Odbornými lektory kurzu budou Doc. PhDr. Oldřich Matoušek, CSc. a PhDr. Hana Pazlarová, PhD. Účastníci se na Rusavu budou sjíždět z různých koutů naší republiky, tři tam zamíří z Karlovarského kraje, další z hlavního města Prahy, ze Zlínského kraje, z Vysočiny, z okolí Brna a dalších míst. Kurz, který je zaměřen na sociální práci s rodinami, budou absolvovat všichni, kdo pracují s náhradními rodinami nebo chtějí porozumět tomu, co takovéto rodiny potřebují. Kurz je otevřen pro náhradní rodiče, pro pracovníky nadačních fondů, neziskových organizací, ale i pracovníky OSPODů. O víkendu až Vás zveme k průběžnému vzdělávání náhradní rodiče do kurzu, jež nese název Identita dětí v náhradních rodinách. Kurz povedou zkušení lektoři NRP a zároveň zahraniční partner našeho projektu, PhDr. Mária Kerekešová, PhD. a PhDr. Štefan Šarkőzy. Další naši nabídku naleznete na webových stránkách projektu

13 Jiná sdělení Pěstounské rodiny kraje Vysočina, o.s. Vás zvou na zimní soustředění pořádané ve spolupráci se Ski areálem a lyžařskou školou Bret. Koná se od neděle do soboty v Žacléři ( Doprava zajištěna z Pelhřimova. Více v příloze. Místní klub ANR ČR Břeclavsko zve všechny náhradní rodiče na Plavání v lázních. Akce se koná pravidelně každé pondělí v lázeňském domu Perla v Lednici. Začátek v hodin. Všechny srdečně zveme.

14 Děkujeme za podporu:.

Projekt Profesionalizace systému náhradní rodinné péče v ČR. Realizuje Asociace náhradních rodin ČR ve spolupráci s Asociáciou náhradných rodin

Projekt Profesionalizace systému náhradní rodinné péče v ČR. Realizuje Asociace náhradních rodin ČR ve spolupráci s Asociáciou náhradných rodin Projekt Profesionalizace systému náhradní rodinné péče v ČR Realizuje Asociace náhradních rodin ČR ve spolupráci s Asociáciou náhradných rodin Asociace NR ČR Vznikla v r. 2009 V současné době funguje 18

Více

Zpravodaj ANR ČR 10/2012. Obsah: Okénko výkonné rady. Pozvánka na zasedání VR. Ze života náhradních rodin. Zkušenosti s přechodkou

Zpravodaj ANR ČR 10/2012. Obsah: Okénko výkonné rady. Pozvánka na zasedání VR. Ze života náhradních rodin. Zkušenosti s přechodkou Vážení přátelé, nabízíme další číslo našeho měsíčníku Zpravodaj ANR ČR. Obsah: Okénko výkonné rady Pozvánka na zasedání VR Ze života náhradních rodin Zkušenosti s přechodkou Projekty realizované ANR ČR

Více

Stručný obsah projektu Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny

Stručný obsah projektu Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny Příloha č. 6 Stručný obsah projektu Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny Aktivita 01: Návrh optimalizace řízení a financování systému péče o ohrožené děti a rodiny

Více

Aktuální nabídka vzdělávacích programů pro rok 2014

Aktuální nabídka vzdělávacích programů pro rok 2014 Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Přemyslova 1618/12 Havířov Podlesí 736 01 Aktuální nabídka vzdělávacích programů pro rok 2014 1 Pohled sociální pracovnice a dlouholeté pěstounky na kontakt

Více

TISKOVÁ KONFERENCE 24. 3. 2015

TISKOVÁ KONFERENCE 24. 3. 2015 TISKOVÁ KONFERENCE 24. 3. 2015 Jediná celostátní edukačně-náborová kampaň zaměřená na pěstounskou péči POMOC OHROŽENÝM DĚTEM Nadační fond J&T pomáhá již od roku 2004 především ohroženým dětem a rodinám.

Více

Centrum pro dítě a rodinu Valika

Centrum pro dítě a rodinu Valika Centrum pro dítě a rodinu Valika VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013 0 1. Úvodní slovo Vážení přátelé, dostává se Vám do rukou první výroční zpráva Centra pro dítě a rodinu Valika, o.s. Přestože se zpráva nazývá

Více

ROZUM A CIT 2013 VÝROČNÍ ZPRÁVA

ROZUM A CIT 2013 VÝROČNÍ ZPRÁVA ROZUM A CIT 2013 VÝROČNÍ ZPRÁVA www.rozumacit.cz Pomáháme s rozumem, nasloucháme s citem Díky tomu, že v lednu 2013 novela zákona o sociálně právní ochraně dětí vešla v platnost, došlo k mnoha pozitivním

Více

Charakteristika organizace

Charakteristika organizace Charakteristika organizace Název organizace Náhradním rodinám Právní forma obecně prospěšná společnost IČO 291 19 332 Sídlo Karlovy Vary, Plzeňská 33 Kontaktní adresa Karlovy Vary Stará Role, Vančurova

Více

Zpravodaj ANR ČR 2/2014. Obsah: Okénko výkonné rady. Zprávy ze zasedání VR ANR ČR Náhradní péče pro děti cizince

Zpravodaj ANR ČR 2/2014. Obsah: Okénko výkonné rady. Zprávy ze zasedání VR ANR ČR Náhradní péče pro děti cizince Vážení čtenáři, přejeme příjemné chvilky strávené s naším Zpravodajem. Obsah: Okénko výkonné rady Zprávy ze zasedání VR ANR ČR Náhradní péče pro děti cizince Ze života náhradních rodin Místní klub Bystřice

Více

Zájem o náhradní rodičovství na Mladoboleslavsku je malý - Boleslavs...

Zájem o náhradní rodičovství na Mladoboleslavsku je malý - Boleslavs... Přejít na obsah Přejít na hlavní navigaci Napište nám Vybrat deník Nastavit jako domácí stránku Hledání v rámci portálu Deníky.cz Hledej Výzva čtenářům: PTEJTE SE KAPITÁNA FOTBALISTŮ JANA RAJNOCHA skrýt

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

MOTTO: Věříme, že všechny děti mají právo na milující rodinu.

MOTTO: Věříme, že všechny děti mají právo na milující rodinu. Výroční zpráva 2009 MOTTO: Věříme, že všechny děti mají právo na milující rodinu. 1 OBSAH: Asociace náhradních rodin 3 Místní kluby 8 Pracovní skupiny 14 Spolupráce 16 Projekty 17 Hospodaření organizace

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. natama NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI V ROCE 2009

VÝROČNÍ ZPRÁVA. natama NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI V ROCE 2009 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2 0 0 9 natama NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI V ROCE 2009 1 VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2009 natama NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI V ROCE 2009 1. ČLENOVÉ SDRUŽENÍ Členové: PhDr. Petra Vrtbovská PhD. (ředitelka,

Více

Nábor, příprava a doprovázení pěstounů na přechodnou dobu v Pardubickém kraji - pilotní projekt Amalthea o.s. 31.10. 2011, Jihlava

Nábor, příprava a doprovázení pěstounů na přechodnou dobu v Pardubickém kraji - pilotní projekt Amalthea o.s. 31.10. 2011, Jihlava Nábor, příprava a doprovázení pěstounů na přechodnou dobu v Pardubickém kraji - pilotní projekt Amalthea o.s. 31.10. 2011, Jihlava Základní údaje o projektu Realizátor: Amalthea o.s. Partneři projektu:

Více

ING Bank fond Nadace Terezy Maxové dětem

ING Bank fond Nadace Terezy Maxové dětem ING Bank fond Nadace Terezy Maxové dětem Informace pro média Listopad 2010 Stance Communications, Salvátorská 931/8, 110 00 Praha 1, tel.: 224 810 809, fax.: 224 225 766-1- Obsah: 1 O ING Bank fondu Nadace

Více

Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Zpráva o činnosti v roce 2013

Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Zpráva o činnosti v roce 2013 Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Zpráva o činnosti v roce 2013 STATISTIKA Sokolov Případy: 376 (nárůst o 67) Konzultace: 3 508 (+438) Účastníci: cca 730 (+130) Problematika: 1. Rodinná

Více

Doprovázení dětí a mladých lidí v náhradní péči. Tomáš Řemínek a Lucie Brodníčková

Doprovázení dětí a mladých lidí v náhradní péči. Tomáš Řemínek a Lucie Brodníčková Doprovázení dětí a mladých lidí v náhradní péči Tomáš Řemínek a Lucie Brodníčková Občanské sdružení ŠAFRÁN dětem ŠAFRÁN dětem o.s. poskytuje podpůrnou pomoc traumatizovaným dětem od 1.června roku 2005

Více

Cesta slunce o.s. www.cesta-slunce.cz. Výroční zpráva

Cesta slunce o.s. www.cesta-slunce.cz. Výroční zpráva Cesta slunce o.s. www.cesta-slunce.cz Výroční zpráva 2014 Občanské sdružení Cesta slunce Občanské sdružení Cesta slunce založili rodiče těžce postižených dětí 12. dubna 2005 jako neziskovou organizaci,

Více

3.12 Ústecký kraj. 3.12.1 Příprava fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny k přijetí dítěte do rodiny v Ústeckém kraji

3.12 Ústecký kraj. 3.12.1 Příprava fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny k přijetí dítěte do rodiny v Ústeckém kraji 3.12 Ústecký kraj Ústecký kraj je rozdělen do sedmi okresů - Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice a Ústí nad Labem. V kraji je 16 správních obvodů obcí s rozšířenou působností a 30 správních

Více

Integratiní psychoterapie Praha 7. 8. června 2014

Integratiní psychoterapie Praha 7. 8. června 2014 Integratiní psychoterapie Praha 7. 8. června 2014 Téma příspěvku: Pohled na péči o ohrožené děti propojený s integratiními dovednostmi při zavádění nových služeb sociální prevence v NNO v podmínkách ČR.

Více

Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů

Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů Pěstounská péče na přechodnou dobu v praxi www.nahradnirodina.cz www.nadacesirius.cz www.nadacesirius.cz Pěstounská péče na přechodnou

Více

Výroční zpráva za rok 2005

Výroční zpráva za rok 2005 Výroční zpráva za rok 2005 Genea sdružení pro rodinu 1. Slovo předsedy výkonné rady Od začátku činnosti občanského sdružení Genea-sdružení pro rodinu uplynul již více než jeden rok. Sdružení bylo registrováno

Více

VZDĚLÁVACÍ SEMINÁŘE PRO PĚSTOUNY

VZDĚLÁVACÍ SEMINÁŘE PRO PĚSTOUNY VZDĚLÁVACÍ SEMINÁŘE PRO PĚSTOUNY Maltézská pomoc, o. p. s., Centrum Olomouc zve všechny osoby pečující (pěstouny, poručníky) na následující vzdělávací semináře, které budou probíhat během jara 2015. Název

Více

Projekt Centrum podpory NRP je realizován za podpory Nadace Sirius. Používání metodik v neziskovém sektoru - výsledky výzkumu

Projekt Centrum podpory NRP je realizován za podpory Nadace Sirius. Používání metodik v neziskovém sektoru - výsledky výzkumu Používání metodik v neziskovém sektoru - výsledky výzkumu Stručné shrnutí výzkumu Neziskové organizace v adresáři SNRP Online dotazník Termín: od 19. 12. 2012 do 30. 1. 2013 Odpovědělo 41 organizací Cíl

Více

Nabídka vzdělávacích seminářů Amalthea

Nabídka vzdělávacích seminářů Amalthea Nabídka vzdělávacích seminářů Amalthea Vzdělávací semináře na nabízená témata je možné si objednat přímo pro vaší organizaci. Poptávku lze zasílat na emailovou adresu: vzdelavani@amalthea.cz kontakt: Amalthea

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014. Kruh rodiny, o. p. s.

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014. Kruh rodiny, o. p. s. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 Kruh rodiny, o. p. s. Kruh rodiny, o. p. s. 2 Sídlo společnosti: Prosecká 64, 190 00 Praha 9 IČ: 2083094 www.kruh-rodiny.cz Kontakt Mgr. Marie Oktábcová, ředitelka společnosti E-mail:

Více

Zpravodaj ANR ČR 2/2013. Obsah: Okénko výkonné rady Poděkování Povinnosti předsedů MK

Zpravodaj ANR ČR 2/2013. Obsah: Okénko výkonné rady Poděkování Povinnosti předsedů MK Vážení čtenáři přejeme hezké chvilky s měsíčníkem Zpravodaj. Obsah: Okénko výkonné rady Poděkování Povinnosti předsedů MK Ze života náhradních rodin Také o lidech - po 20 letech Novela osvojitelům Projekty

Více

Struktura dotazů na poradně Adopce.com za rok 2014

Struktura dotazů na poradně Adopce.com za rok 2014 Analýza dotazů na poradně Adopce.com (celkem 1 dotazů, odpovědí) Tato analýza rozkrývá strukturu dotazů na poradně Adopce.com v sekci Rady odborníků za rok 1. Poradna funguje na principu volné diskuse

Více

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ ROZUM A CIT 2010 VÝROČNÍ ZPRÁVA

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ ROZUM A CIT 2010 VÝROČNÍ ZPRÁVA OBČANSKÉ SDRUŽENÍ ROZUM A CIT 2010 VÝROČNÍ ZPRÁVA www.rozumacit.cz Občanské sdružení Rozum a Cit Občanské sdružení Rozum a Cit je nezisková organizace, která dlouhodobě podporuje myšlenku náhradní rodinné

Více

Nabídka vzdělávacích seminářů a workshopů Amalthea o.s.

Nabídka vzdělávacích seminářů a workshopů Amalthea o.s. Nabídka vzdělávacích seminářů a workshopů Amalthea o.s. Pokud není naplánovaný konkrétní termín jednotlivých seminářů či je kapacita obsazena, je možné si je objednat přímo pro organizaci. Poptávku lze

Více

Klienti roku 2013 - Rozřazení dle aktivity ( 135)

Klienti roku 2013 - Rozřazení dle aktivity ( 135) Analýza klientů Střediska náhradní rodinné péče rok 201 Středisko náhradní rodinné péče, spolek 1, zpracovává již třetím rokem analýzu klientů, které mělo v daném roce v evidenci. Podrobněji se analýza

Více

PŘEDSTAVENÍ ORGANIZACE

PŘEDSTAVENÍ ORGANIZACE VÝROČNÍ ZPRÁVA 2008 TRIALOG /Brněnský institut rozvoje občanské společnosti/ sídlo: Orlí 20, 602 00 Brno; kancelář: Colova 17, 616 00 Brno; IČ 605 75 450; DIČ CZ60575450; tel.: +420 542 221 501; fax: +420

Více

Nabídka vzdělávacích seminářů pro veřejnost

Nabídka vzdělávacích seminářů pro veřejnost Nabídka vzdělávacích seminářů pro veřejnost Všechny nabízené semináře probíhají v uvedeném termínu v Pardubicích. Přihlášku k semináři si můžete stáhnout na našich webových stránkách www.amalthea.cz v

Více

systému péče o ohrožené děti

systému péče o ohrožené děti Seminář pro členy krajských koordinačních skupin k transformaci systému péče o ohrožené děti Transformace a sjednocení Síť služeb Transformace stávajících služeb systému péče o ohrožené děti Benešov 13.

Více

Školní řád Mateřské školy DOUBRAVKY

Školní řád Mateřské školy DOUBRAVKY Školní řád Mateřské školy DOUBRAVKY s účinností od 1. září 2013 Zřizovatelem školy obec Doubravčice, Doubravčice 94, 282 01. Školní řád je zpracován v souladu s platnými právními předpisy a normami. Články

Více

Program 5P (Potřebného a Přínosného Propojení Péče a Podpory) Podpořený Nadací OKD

Program 5P (Potřebného a Přínosného Propojení Péče a Podpory) Podpořený Nadací OKD Program 5P (Potřebného a Přínosného Propojení Péče a Podpory) Projekt č. 12110298 Podpořený Nadací OKD V rámci grantového programu PRO ZDRAVÍ Komu je Program 5P určen? Osobám s chronickým duševním onemocněním

Více

kontakt: Amalthea o.s. Městský park 274, Chrudim 537 01 tel: 777 752 819

kontakt: Amalthea o.s. Městský park 274, Chrudim 537 01 tel: 777 752 819 Nabídka vzdělávacích seminářů a workshopů Amalthea o.s. Pokud není naplánovaný konkrétní termín jednotlivých seminářů či je kapacita obsazena, je možné si je objednat přímo pro organizaci. Poptávku lze

Více

ELEKTRONICKÝ OBČASNÍK Číslo:01/2011 25.února 2011

ELEKTRONICKÝ OBČASNÍK Číslo:01/2011 25.února 2011 ASOCIACE POMÁHAJÍCÍ LIDEM S AUTISMEM APLA-JM o.s. ELEKTRONICKÝ OBČASNÍK Číslo:01/2011 25.února 2011 OBSAH: Pozvánka na benefiční koncert (str. 1) Informační kampaň k WAAD 2011 (str. 1) Letní tábory APLA-JM

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 ANNUAL REPORT 2009

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 ANNUAL REPORT 2009 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 ANNUAL REPORT 2009 Ve Vsetíně, dne 29. ledna 2010 Adresa: Jiráskova 1817, 755 01 Vsetín, CZ www.dantien.webnode.cz dantienvsetin@gmail.com Telefon: +420 603 833 326 Základní údaje o

Více

Aktuální situace v oblasti náhradní péče o děti v ČR. 17. září 2014. Odbor ochrany práv dětí

Aktuální situace v oblasti náhradní péče o děti v ČR. 17. září 2014. Odbor ochrany práv dětí Aktuální situace v oblasti náhradní péče o děti v ČR 17. září 2014 Odbor ochrany práv dětí Národní strategie ochrany práv dětí a související AKČNÍ PLÁN K NAPLNĚNÍ NÁRODNÍ STRATEGIE OCHRANY PRÁV DĚTÍ 2012

Více

Vážení přátelé, kolegové, spolupracovníci, klienti,

Vážení přátelé, kolegové, spolupracovníci, klienti, VÝROČNÍ ZPRÁVA 2010 1 ÚVODNÍ SLOVO Vážení přátelé, kolegové, spolupracovníci, klienti, Je za námi opět další rok a tím pádem nastal opět čas zhodnotit výsledky naší píle a práce. Jak jistě víte, i tento

Více

Služby Amalthea v systému sociálně-právní ochrany dětí

Služby Amalthea v systému sociálně-právní ochrany dětí Služby Amalthea v systému sociálně-právní ochrany dětí Amalthea, duben 2015 Proč jsme AMALTHEA? Amalthea byla dle řecké mytologie koza a stala se první pěstounkou, která odkojila svým mlékem boha Dia.

Více

Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny Klíčové aktivity realizované v Královéhradeckém kraji

Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny Klíčové aktivity realizované v Královéhradeckém kraji Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny Klíčové aktivity realizované v Královéhradeckém kraji Hradec Králové, 16. 10. 2012 Klíčové aktivity projektu 1) Návrh optimalizace

Více

Když vlastní rodina chybí - náhradní, ústavní výchova,adopce

Když vlastní rodina chybí - náhradní, ústavní výchova,adopce Když vlastní rodina chybí - náhradní, ústavní výchova,adopce určeno pro žáky sekundy víceletého gymnázia CZ.1.07/1.1.00/14.0143 Táborské soukromé gymnázium, s. r. o. cílová skupina: žáci sekundy cílem

Více

VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO PĚSTOUNY

VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO PĚSTOUNY VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO PĚSTOUNY Vzdělávání bude realizováno při počtu 12 a více zájemců. Maximální počet je 16 účastníků. Jeden vzdělávací modul je 8 vzdělávacích hodin. Vzdělávání bude probíhat v prostorách

Více

Jednodenní akreditovaný seminář SPECIFIKA PŘÍBUZENSKÉ PÉČE

Jednodenní akreditovaný seminář SPECIFIKA PŘÍBUZENSKÉ PÉČE Jednodenní akreditovaný seminář SPECIFIKA PŘÍBUZENSKÉ PÉČE 8 výukových hodin (akreditace MPSV) 1 500,- Kč (cena zahrnuje osvědčení pro účastníky a drobné občerstvení) Jednodenní akreditovaný seminář Specifika

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

BOZP TRENDY VE VÝCHOVĚ A VZDĚLÁVÁNÍ V ZEMÍCH EU A V ČR

BOZP TRENDY VE VÝCHOVĚ A VZDĚLÁVÁNÍ V ZEMÍCH EU A V ČR BOZP TRENDY VE VÝCHOVĚ A VZDĚLÁVÁNÍ V ZEMÍCH EU A V ČR PhDr. Lidmila KLEINOVÁ, CSc KONSTATOVÁNÍ Každá státní instituce zodpovědná za BOZP v každé evropské zemi si v rámci svých kompetencí a zodpovědností

Více

Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené rodiny a děti. Karlovy Vary, 8. října 2012 MPSV

Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené rodiny a děti. Karlovy Vary, 8. října 2012 MPSV Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené rodiny a děti Karlovy Vary, 8. října 2012 MPSV Klíčové aktivity: Návrh optimalizace řízení a financování systému péče o ohrožené děti a rodiny

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

Čl. 1. Název a sídlo. Čl. 2. Statut sdružení

Čl. 1. Název a sídlo. Čl. 2. Statut sdružení Čl. 1. Název a sídlo Název: Občanské sdružení Janus (dále jen sdružení ) Sídlo: Popkova 1005, 664 34 Kuřim Čl. 2 Statut sdružení 1. Sdružení je dobrovolné, nezávislé, sdružující členy na základě společného

Více

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních 14. ZJEDNODUŠENÍ DENNÍHO REŽIMU Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních návyků zvláště ráno a večer. Takové pravidelné návyky vás mohou nabít energií pro celý den a zároveň

Více

Individuální projekt OP LZZ

Individuální projekt OP LZZ Individuální projekt OP LZZ Systémová podpora procesů transformace systému péče o rodiny a děti Karlovy Vary, 8. říjen 2012 PhDr. Miloslav Macela ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí Reforma systému

Více

Petice za zvýšení podpory dětí v náhradní rodinné péči

Petice za zvýšení podpory dětí v náhradní rodinné péči Petice za zvýšení podpory dětí v náhradní rodinné péči Vážení členové vlády, vážení zákonodárci, jménem občanů České republiky, pěstounů, poručníků, jejich sympatizantů, a v neposlední řadě jménem Nadace

Více

DĚTI CHTĚJÍ MÍT DOMOV POUZE KOMPLEXNÍ PRÁCE S RODINOU JE CESTOU Z OHROŽENÍ

DĚTI CHTĚJÍ MÍT DOMOV POUZE KOMPLEXNÍ PRÁCE S RODINOU JE CESTOU Z OHROŽENÍ DĚTI CHTĚJÍ MÍT DOMOV POUZE KOMPLEXNÍ PRÁCE S RODINOU JE CESTOU Z OHROŽENÍ Výchozí předpoklady naší práce Centrem našeho zájmu je dítě a jeho rodina Celostní postoj, neutralita, na proces a řešení problému

Více

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně:

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně: MOZAIKOVNÍK školní rok 2009 / 2010 Pracoviště I. stupně: Základní škola Mozaika, o.p.s. U Stadionu 1166 516 01 Rychnov nad Kněžnou tel.: 732 234 209 (sborovna) 739 007 826 603 709 174 (p. ředitelka) Pracoviště

Více

Žádost o státní dotaci

Žádost o státní dotaci Žádost o státní dotaci Název poskytovatele dotace: MŠMT Evidenční číslo: 0065/PP/2013 Dotační oblast: Oblast protidrogové politiky 2013 Realizace projektu (počet let): Název projektu: Působnost projektu:

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Zpravodaj ANR ČR 6/2013. Obsah: Okénko výkonné rady Zpráva ze zasedání VR Fit For Mobility 2013 Projekt PRIDE v ČR

Zpravodaj ANR ČR 6/2013. Obsah: Okénko výkonné rady Zpráva ze zasedání VR Fit For Mobility 2013 Projekt PRIDE v ČR Vážení čtenáři, měsíčník ANR ČR Zpravodaj Vám přeje krásně prožité prázdninové letní dny. Příští Zpravodaj bude vydán v srpnu jako dvojčíslo. Obsah: Okénko výkonné rady Zpráva ze zasedání VR Fit For Mobility

Více

A PEER LEARNING. Tomáš Botlík

A PEER LEARNING. Tomáš Botlík Řešení kyberkriminality a elektronického násilí páchaného na dětech Krajská knihovna, Karlovy Vary 26. 11. 2014 A PEER LEARNING Tomáš Botlík NENECH SEBOU ZAMETAT! projekt, který poukazuje na aktuální témata,

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Velký vůz Sever

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Velký vůz Sever VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Velký vůz Sever Organizační jednotka občanského sdružení Velký vůz Představení organizace Statutární zástupce ředitelka: Mgr. Veronika Uhlířová Cíle a poslání Pobočka pražského občanského

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012 Občanské sdružení SPOLEČNÝ DEN Sídlo: Na Okraji 35, Praha 6, 162 00 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012 HISTORIE 2006 2009 rozvíjení aktivit pro rodiny s nejmenšími dětmi (cvičení maminek s miminky, cvičení pro

Více

Studijní cesta pracovníků AMALTHEA o.s. a jejich partnerů do Velké Británie

Studijní cesta pracovníků AMALTHEA o.s. a jejich partnerů do Velké Británie Studijní cesta pracovníků AMALTHEA o.s. a jejich partnerů do Velké Británie V rámci projektu: Systémová změna koncepce služeb náhradní rodinné péče a metodická příprava profesionálních pěstounských rodin

Více

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících datum narození: bydliště: pohlaví druh postižení: rodina: postižení v rodině: psycholog, jiný odborník): probírali jste otázku sexuálního

Více

Vážené dámy, Vážení pánové,

Vážené dámy, Vážení pánové, Práva dětí a jejich ochrana v České republice (Příspěvek ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase na konferenci Práva dětí v Evropské unii, 3. července 2007, MPSV) Vážené dámy, Vážení pánové, je mi

Více

Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů

Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů Život v náhradní rodinné péči z pohledu přijatých dětí a náhradních rodin www.nahradnirodina.cz www.nadacesirius.cz www.nadacesirius.cz

Více

Alternativní nebo normální?

Alternativní nebo normální? Alternativní nebo normální? Koordinace nestandardních úvazků ve standardní organizaci Evropský Sociální Fond Cesta domů,2010 Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti OPPA- zastavení, reflexe, inspirace

Více

Zákon o sociálně právní ochraně dětí s důrazem na využití ve škole

Zákon o sociálně právní ochraně dětí s důrazem na využití ve škole Zákon o sociálně právní ochraně dětí s důrazem na využití ve škole Novela zákona o OSPOD vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 401/2012 Sb. S účinností od 1.1.2013. Zasazení novely v,,legislativním rámci do

Více

Výroční zpráva 2014. Ano, ano. Každý má svůj Sen, i ty máš svůj Sen, děti však potřebují někoho, kdo jim jejich Sny pomůže splnit.

Výroční zpráva 2014. Ano, ano. Každý má svůj Sen, i ty máš svůj Sen, děti však potřebují někoho, kdo jim jejich Sny pomůže splnit. Výroční zpráva 2014 Ano, ano Každý má svůj Sen, i ty máš svůj Sen, děti však potřebují někoho, kdo jim jejich Sny pomůže splnit. 1 Základní údaje o Ano, ano Název: Ano, ano Adresa sídla: Hostivická 89/45,

Více

Individuální projekt OP LZZ

Individuální projekt OP LZZ Individuální projekt OP LZZ Systémová podpora procesů transformace systému péče o rodiny a děti Pardubice, 25. října 2012 PhDr. Miloslav Macela ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí Reforma systému

Více

KLUBOVÝCH SETKÁNÍ PĚSTOUNŮ SE VZDĚLÁVÁNÍM v Novém Jičíně

KLUBOVÝCH SETKÁNÍ PĚSTOUNŮ SE VZDĚLÁVÁNÍM v Novém Jičíně Organizace Bunkr, o. p. s. pro Vás opět v tomto roce 2014 připravila jarní běh KLUBOVÝCH SETKÁNÍ PĚSTOUNŮ SE VZDĚLÁVÁNÍM v Novém Jičíně Setkání budou probíhat opět pravidelně 1x za měsíc v úterý v odpoledních

Více

Řád školní družiny Základní škola Litoměřice, Havlíčkova 32, příspěvková organizace

Řád školní družiny Základní škola Litoměřice, Havlíčkova 32, příspěvková organizace š Č.j. 8.3/12 Řád školní družiny Základní škola Litoměřice, Havlíčkova 32, příspěvková organizace Schváleno pedagogickou radou dne 27.8.2012 Platnost od 1.9.2012 Mgr. Blanka Ježková Obsah Družina poskytuje

Více

IP Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny. Zakázka. Předmět zakázky. Co víme o pěstounech.

IP Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny. Zakázka. Předmět zakázky. Co víme o pěstounech. IP Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny Osvětová a náborová kampaň pro náhradní rodinnou péči IP Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti

Více

Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené rodiny a děti MPSV

Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené rodiny a děti MPSV Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené rodiny a děti MPSV Účel projektu Jeden z nástrojů pro implementaci Národní strategie ochrany práv dětí a novely zákona o sociálně-právní ochraně

Více

Průvodce pro náhradní rodinnou péči

Průvodce pro náhradní rodinnou péči Průvodce pro náhradní rodinnou péči Jak na náhradní rodinnou péči V zájmu každého dítěte je vyrůstat v klidném a harmonickém prostředí své rodiny, právem a povinností rodičů je výchova a péče o děti. Bohužel

Více

INFORMAČNÍ BULLETIN. Projekt TVÁ BUDOUCNOST 9/2007. 9. pracovní setkání RP Budoucnost a Rady RP. Klub úspěšných

INFORMAČNÍ BULLETIN. Projekt TVÁ BUDOUCNOST 9/2007. 9. pracovní setkání RP Budoucnost a Rady RP. Klub úspěšných INFORMAČNÍ BULLETIN 9. pracovní setkání RP Budoucnost a Rady RP 9/2007 Dne 20. 9. 2007 proběhlo v Hotelu DAKOL v Petrovicích u Karviné 9. pracovní setkání RP Budoucnost a Rady RP. Na setkání byli všem

Více

Pedagogická praxe studentů oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ v akademickém roce 2009/2010

Pedagogická praxe studentů oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ v akademickém roce 2009/2010 Rozhodnutí děkana č. 12/2009 Pedagogická praxe studentů oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ v akademickém roce 2009/2010 Průběžná pedagogická praxe studentů prezenčního studia Zimní semestr Letní semestr

Více

Vzdělávání žáků se zrakovým postižením. Jana Janková

Vzdělávání žáků se zrakovým postižením. Jana Janková Vzdělávání žáků se zrakovým postižením Jana Janková Cíl výchovy a vzdělávání ZP Stejný jako u intaktních žáků tj. získání klíčových kompetencí a nácvik kompenzačních dovedností tak, aby se jedinec se ZP

Více

Školní družina plní roli partnera rodiny a školy v oblasti zájmového vzdělávání. Podílí se na smysluplném využití volného času dětí a žáků.

Školní družina plní roli partnera rodiny a školy v oblasti zájmového vzdělávání. Podílí se na smysluplném využití volného času dětí a žáků. Školní družina plní roli partnera rodiny a školy v oblasti zájmového vzdělávání. Podílí se na smysluplném využití volného času dětí a žáků. Rozvíjí specifické nadání dětí, jejich přirozený hudební, výtvarný

Více

Mgr. Vít Janků Centrum pro rodinu a sociální péči, Josefská 1, 602 00 Brno, www.rodiny.iol.cz, tel.: 542 217 464, e-mail: prorodinu@centrum.

Mgr. Vít Janků Centrum pro rodinu a sociální péči, Josefská 1, 602 00 Brno, www.rodiny.iol.cz, tel.: 542 217 464, e-mail: prorodinu@centrum. BÝT RODIČEM? Jaká je odpověď na tuto otázku v dnešní době? Rodina se mění. Dnes už dítě není pro člověka ani existenční ani společenskou nutností; metody asistované reprodukce mažou hranici mezi rodičovstvím

Více

Případová studie projektu

Případová studie projektu Případová studie projektu Obsah: - Vstupní analytická data (počty, potřeby, problémy cílové skupiny) - Průběh výběrů - Problémy při realizaci a práce s cílovými skupinami - Úspěšnost absolvování jednotlivých

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY ARENY Učebnice str. 58 Uhlovodíky obsahující v molekulách alespoň jedno benzenové jádro Vlastnosti: zapáchají, jsou jedovaté, mají karcinogenní účinky, hořlavé Benzenové jádro

Více

Výroční zpráva Volno, o. s. 2013

Výroční zpráva Volno, o. s. 2013 Výroční zpráva Volno, o. s. 2013 Poslání: Podpora pečující rodiny tak, aby dítě nebo osoba s postižením i nadále žila v rodině a zároveň byl umožněn důstojný život pečující osobě i celé rodině. Obsahem

Více

Listy a lístky ze Šafránu

Listy a lístky ze Šafránu Listy a lístky ze Šafránu Jaro 2013 Milí přátelé a příznivci ŠAFRÁNU dětem, konec zimy se blíží. Neklamným důkazem tohoto tvrzení jsou tzv. poslové jara. Právě jejich hnízdění nám připomíná naši lidskou

Více

Pěstounská péče je institut natolik rozmanitý, jak rozmanité jsou samotné životní příběhy dětí. Někde jsou kontakty s rodiči časté, v jiných případech třeba žádné. Někdy žije dítě v pěstounské rodině až

Více

Novela zákona o sociálněprávní

Novela zákona o sociálněprávní Novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí zákon č. 401/2012 Sb. ze dne 7. 11. 2012 Odbor rodiny a ochrany práv dětí 18. ledna 2013 Obsah dnešního semináře 1) Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí

Více

Stanovy FONDU OHROŽENÝCH DĚTÍ

Stanovy FONDU OHROŽENÝCH DĚTÍ Stanovy FONDU OHROŽENÝCH DĚTÍ (úplné znění po změnách ze dne 24. 2. 1996, 20. 6. 1998, 5. 6. 1999, 16. 6. 2001 a 19. 6. 2004) čl. I Název, sídlo a působnost Občanské sdružení Fond ohrožených dětí je právnickou

Více

CEDR komunitní centrum, občanské sdružení VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009

CEDR komunitní centrum, občanské sdružení VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 VÝROČNÍ ZPRÁVA OBSAH 1. ÚVODNÍ SLOVO 2. ZÁKLADNÍ ÚDAJE 3. VZNIK A POSLÁNÍ 4. PROJEKTY 5. ZPRÁVA O HOSPODAŘENÍ 6. PODĚKOVÁNÍ 7. FINANČNÍ PODPORA 8. SPOLUPRÁCE A PODPORA 1. ÚVODNÍ SLOVO Vážené čtenářky,

Více

SOCIÁLNÍ FIRMA nový model zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce

SOCIÁLNÍ FIRMA nový model zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce SOCIÁLNÍ FIRMA nový model zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce výstup projektu Rozvoj sociální firmy Výroční konference CIP Equal Praha, 22.-23.4.2008 Ing. Markéta Würtherlová, Fokus Praha, o.s.

Více

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí 22. 11. 2012. PhDr. Miloslav Macela Odbor rodiny a ochrany práv dětí

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí 22. 11. 2012. PhDr. Miloslav Macela Odbor rodiny a ochrany práv dětí Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí 22. 11. 2012 PhDr. Miloslav Macela Odbor rodiny a ochrany práv dětí Novela zákona o sociálně právní ochraně dětí schvalovací proces Prošla dvakrát mezirezortním

Více

PNP PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

PNP PŘÍSPĚVEK NA PÉČI PNP PŘÍSPĚVEK NA PÉČI Zákon o sociálních službách č. 108/2006Sb., o sociálních službách Změna zákona, odstranění nefunkčního a diskriminujícího způsobu posuzování a jeho negativního dopadu na osoby s postižením

Více

Pěstounská péče názory veřejnosti a pěstounských rodin

Pěstounská péče názory veřejnosti a pěstounských rodin Pěstounská péče názory veřejnosti a pěstounských rodin Tisková konference nadačního fondu Rozum a cit 1.12.2005 Základní informace o prezentovaných zjištěních Prezentované výsledky vycházejí ze dvou samostatných

Více

Zpravodaj ANR ČR 4/2011 Datum: 30. dubna 2011

Zpravodaj ANR ČR 4/2011 Datum: 30. dubna 2011 Vážení přátelé, právě jste otevřeli čtvrté letošní vydání Zpravodaje. Přejeme příjemné počtení. Obsah: Okénko výkonné rady Slovo předsedy Aleše Dietricha Zprávy z Valné hromady Informace z dozorčí rady

Více

Systém péče o ohrožené děti v Pardubickém kraji

Systém péče o ohrožené děti v Pardubickém kraji Systém péče o ohrožené děti v Pardubickém kraji Dokumenty vztahující se ke změnám v systému péče o ohrožené děti 2 Úmluva o právech dítěte (ratifikovaná ČR 1994) Evropská úmluva o lidských právech Národní

Více

Gaudia, o.p.s. - Výroční zpráva za rok 2012

Gaudia, o.p.s. - Výroční zpráva za rok 2012 Gaudia, o.p.s. - Výroční zpráva za rok 2012 I. Obecně prospěšná společnost Gaudia o organizaci 1) Úvod Gaudia, o.p.s. sdružuje profesionály z lékařské, psychologické, psychoterapeutické, socioterapeutické

Více

Stanovy občanského sdružení Komunitní škola Kasejovice, o.s.

Stanovy občanského sdružení Komunitní škola Kasejovice, o.s. Stanovy občanského sdružení Komunitní škola Kasejovice, o.s. Článek I. Název a sídlo sdružení 1. Název sdružení: Komunitní škola Kasejovice, o.s. (zkráceně KŠ Kasejovice, o.s.) Názvu sdružení v mezinárodním

Více

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015 Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem Září 2015 O čem si přečtete: Zahájení školního roku 2015/2016 Plavání Návštěva útulku

Více

Oblastní unie neslyšících Olomouc

Oblastní unie neslyšících Olomouc Oblastní unie neslyšících Olomouc Regional Union of the Deaf Olomouc Jungmannova 25, 77200 Olomouc E-mail: ounol@ounol.cz, www.ounol.cz SMS: 777 854 328 mobil: 774 585 225, 777 959 722; Tel: 585 225 597,

Více

Uvědomění ve vztazích - Uvědomění v emocích - Uvědomění v mysli- Uvědomění v srdci - Uvědomění v přijetí, Soucit, Přítomnost

Uvědomění ve vztazích - Uvědomění v emocích - Uvědomění v mysli- Uvědomění v srdci - Uvědomění v přijetí, Soucit, Přítomnost Nacházíme se v nejcennější a nejkrásnější fázi našich životů. Velmi dlouhou dobu jsme se připravovali všemi našimi osudy na tento okamžik, pro který jsme nyní tady. Příležitost k duchovnímu osvobození

Více