Měsíc náborů do sportovních klubů chce dětem ukázat cestu ke sportu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Měsíc náborů do sportovních klubů chce dětem ukázat cestu ke sportu"

Transkript

1 3. září 2013 Měsíc náborů do sportovních klubů chce dětem ukázat cestu ke sportu Více než stovka pražských sportovních klubů je po celé září připravena otevřít dětem dveře do světa plného pohybu a zábavy. Každý zájemce si bude moci zdarma vyzkoušet jakýkoliv sport, který se mu bude líbit. Součástí projektu Prahy sportovní, který navazuje na loňský premiérový ročník, bude i festival sportu pro děti Sporťáček konaný 7. září. Dvě hodiny denně tráví české děti u počítače nebo televizní obrazovky, na sport si přitom tři čtvrtiny z nich nenajde ani hodinu denně. Téměř polovina mládeže mezi 15 a 18 lety má nadváhu, což je šestkrát více než v roce Alarmující stav se bohužel stále zhoršuje, dětí v klubech ubývá a sportu se ve volném čase nechce trávit polovině Čechů. Měsíc náborů do sportovních klubů má pomoci tyto problémy řešit a upozornit na ně, jeho cílem je zároveň propagace zdravého životního stylu zacílená na děti od šesti let. Akce byla zařazena i do projektu Česko sportuje, který realizuje Český olympijský výbor. Měsíc náborů může dětem pomoci překonat ostych a přijít na nábor, aniž by měly mít obavy, že nebudou přijaty. Důležité je, aby si z něj odnesly pozitivní zkušenost, vysvětluje Petr Bříza, zastupitel a předseda komise hl. města Prahy pro sport. Věřím, že budou letošní nábory i díky těmto aktivitám zdaleka nejúspěšnější za poslední roky. Nad celým projektem převzal záštitu radní hlavního města Lukáš Manhart, který má ve své gesci mimo jiné sport. Přestože máme za sebou jen jediný ročník náborového projektu, získal si mezi kluby velký respekt a pozitivní ohlasy jsme měli i od samotných dětí a rodičů, říká Lukáš Manhart. Pomyslný start celého Měsíce náborů do sportovních klubů obstará stále populárnější festival sportu pro děti Sporťáček, který 7. září v areálu Hamr Braník představí na jednom místě sporty tak, aby si na ně rodiče i jejich děti mohli sáhnout a poznat trenéry, kterým děti svěří. Zároveň umožní získat cenné informace o všem, co ke sportování patří. Sporťáček nezapomněl pozvat ani fyzioterapeuty, sportovní lékaře a psychology. V rámci celého dne budou probíhat nejrůznější exhibiční vystoupení, rozhovory se sportovci, autogramiáda a další. Koncept celé komunikační kampaně Měsíce náborů do sportovních klubů připravila a realizuje agentura Mather Activation, která zastřešuje aktivy Prahy sportovní. Kampaň může působit na první pohled kontroverzně, přiznává Marek Tesař, ředitel agentury Mather Activation. Na druhou stranu v sobě nese silné sdělení: sport je alternativou, kam se dá nasměřovat aktivita dětí. Chceme apelovat na rodiče, aby se zajímali, co dělají jejich děti ve volném čase.

2 Nabídka sportů, které si mohou děti i jejich rodiče vyzkoušet, je díky více než stovce zapojených klubů široká. Vedle tradičních aktivit jako jsou fotbal, lední hokej, atletika či tenis nechybí různá bojová umění, gymnastika, sportovní tance, golf, střelba, kuželky, biatlon a další. Kompletní seznam klubů včetně detailního programu a kontaktních údajů je k dispozici na portálu

3 Češi a sport Jen 5% sportuje 5x týdně. Obrovský pokles z 16% na 2% je po 25. roku života. 23% sportuje 1-4x týdně. To je 28% aspoň 1x týdně. Evropský průměr je 40%. 52% Čechů se aspoň jednou týdně hýbe (chůze, doprava na kole, zahrádka). V oblíbenosti vede cyklistika, plavání, turistika. Hlavní motivace: 1) Chci si zlepšit zdraví. 2) Chci si udržet či zlepšit kondici 3) Chci relaxovat. 19% Čechů je naprosto přesvědčeno, že místo, kde žijí má dostatek příležitostí pro sport. Evropský průměr je 37%. Hlavním důvodem, proč Češi nesportují více, je nedosatek času: 51% (EU27 = 45%). Dále nějaké zdravotní omezení (17%). Problém času výrazně narůstá u lidí v produktivním věku. Je výrazně vyšší u podnikatelů a manažerů. 55% Čechů souhlasí (21% naprostý souhlas) s tvrzením, že sport je vlastně nezajímá a ve volném čase by se raději věnovali jiným věcem. Evropský průměr je 42% 62% Čechů sportuje aspoň jednou měsíčně Kdyby Češi žili zdravěji, ušetřilo by se ročně až 30 miliard Kč. České děti a sport Roste role matek při výběru sportu. Stagnuje role otců. Vymizel vliv školy (učitelů). Fotbal a florbal frčí, hokej méně. Děti začínají sportovat v klubu dříve a rychleji odpadají. Peníze hrají větší roli než dříve. Důležitější je ovšem časová náročnost. Ideální sport (bez ohledu na peníze) je podle rodičů tenis. Nadváhou či obezitou trpí 20% chlapů a 10% dívek. 75% dětí nemá ani hodinu jakékoliv pohybové aktivity denně (standard dle WHO). U počítače stráví 120 minut denně. 47% mládeže let se dá označit, že mají nadváhu či jsou obézní. Je to 6x více oproti roku % chlapců ve věku 15 let kouří aspoň jednou týdně. Alkohol pije aspoň jednou týdně 44% 15letých chlapců a 33% děvčat. 77% těch, co měli nadváhu či obezitu v dětství, ji budou mít i v dospělosti Podle Millward Brown 52% dětí sportuje pravidelně. V ČR je registrovaných dětí - sportovců. Zdroje: SIMAR, ocviceni.cz, Eurobarometr, vitalia.cz, MZ ČR, KMPG, ČT24, STEM/MARK pro Intersport, GFK, Millward Brown, ČSTV.

4 3. září 2013 Q&A: PhDr. Markéta Šauerová, Ph.D. katedra pedagogiky a psychologie Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra Jak důležitý je sport pro zdravý voj dětí? Sport je nesmírně důležitý pro zdravý vývoj dítěte. Vhodně zvolené pohybové aktivity vedou k zdravému tělesnému vývoji, kompenzují špatné držení těla způsobené dlouhým sezeními škole, nošením těžkých aktovek. Rovněž podporují zdravý psychický a sociální vývoj. Je třeba si uvědomit, že děti ve škole nemají dnes dostatek pohybu. Děti jsou po značnou část dne vystaveny převážně psychické činnosti, proto je nutné, aby si dítě mohlo aktivně odpočinout, čehož dosáhneme volbou pohybové aktivity. Sport (zejména kolektivní) má rovněž významný socializační charakter. Dítě se zde setkává s vrstevníky, učí se dodržovat pravidla a řád, zdravě soutěží. Spontánní i cílené sportování rovněž napomáhá utvářet pozdější pozitivní vztah k aktivnímu způsobu života. Shrneme-li tedy význam sportu pro dítě, pak pohybové aktivity při správném vedení pěstují v dětech fyzickou a duševní hygienu, odolnost, ochotu k aktivnímu překonávání překážek či trpělivost. Lépe si díky sportu zvykají na pravidelný režim a dokonce i na vhodný způsob stravování. Může se sport a dostatek pohybových aktivit projevit například ve vyšší koncentrovanosti ve škole a třeba v lepších studijních výsledcích? Ano, to určitě může. Vhodně zvolené pohybové aktivity působí jako vhodná forma odpočinku k převažující duševní činnosti dětí ve škole. U řady dětí s poruchami koncentrace pozornosti či s hyperaktivitou má vhodná volba aktivit rovněž významný přínos pro zlepšení koncentrace pozornosti a následně i lepším výsledkům (např. volba vybraných druhů bojových sportů, jóga pro děti apod.). U hyperaktivních dětí je mnohdy vhodné zvolit fyzicky náročný sport, kde vybijí přemíru aktivity. Ke zlepšení výsledků ve škole mnohdy dochází také v důsledku osvojení si určitého řádu a pravidelnosti v životě. Měsíc náborů do sportovních klubů je zaměřen na děti od šesti let a jejich rodiče. Jaké aktivity byste doporučila dle věku dětí? Při volbě aktivit je nutné vycházet z věku dítěte a tzv. senzitivních období, která představují určité úseky ve vývoji dítěte, v nichž jsou lepší předpoklady pro rozvoj určité schopnosti než v jiném období. Důležité je respektovat jeho tělesné a psychické předpoklady, zdravotní stav, zkušenosti s pohybem a celkové naladění rodiny k pohybovým aktivitám. Dítě na počátku školní docházky by se mělo věnovat všestranným pohybovým aktivitám, ty by mu měly přinášet radost.

5 Na základě všeobecné průpravy by si mělo postupně utvářet vztah k nějaké užší disciplíně. V mladším období se nejlépe rozvíjí koordinační schopnosti dítěte, zatímco např. síla a vytrvalost se nejefektivněji v tréninku rozvíjí až po 13. roce dítěte. Na přelomu předškolního a mladšího školního věku je tedy vhodná zejména atletika, plavání, různé druhy pohybových her, cyklistika, turistika, golf. Ke konci mladšího školního věku (10-11 let) je vhodné uvažovat již o specializaci ve sportu, vhodné jsou různé druhy bojových sportů, míčové hry (právě pro svůj socializační efekt a naladění dítěte spíše na vrstevníky, než na dospělého), můžeme začít i se sporty které více zatěžují pohybový aparát tenis, florbal, fotbal, hokej. Kdy je dle vašeho názoru nejlepší období pro specializaci na jeden vybraný sport? Z pohledu psychologa tak nejdříve kolem desátého roku. Samozřejmě každý sport má tuto hranici poněkud odlišnou. Jsou typy sportů, kde je možné začít se specializací dříve, ale obecně by vždy mělo platit, že všeobecná pohybová průprava je pro dítě to nejlepší. Předčasná (raná) specializace je mnohdy kontraproduktivní vede často ke ztrátě motivace dítěte a někdy i ke zdravotním problémům. U zájmových kroužků doporučuji rodičům respektovat uvedený doporučený věk. Nač si mají dávat rodiče a děti při výběru sportu pozor? Výběr sportu je vhodné konzultovat s dítětem a respektovat dané předpoklady dítěte nikoliv výběr podřídit svým ambicím. Vhodné je rovněž výběr konzultovat s odborníky trenéry či sportovním psychologem. Rodič by si měl všímat kvality prostředí, kvality komunikace s trenérem, spokojenosti dítěte. Rovněž by rodiče neměli podcenit kvalitu informací hned v počátku volby sportu, zejména informace o finanční a časové náročnosti.

Analýza nabídky volnočasově - pohybových aktivit pro děti základních škol v Brně

Analýza nabídky volnočasově - pohybových aktivit pro děti základních škol v Brně MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra pedagogiky sportu Analýza nabídky volnočasově - pohybových aktivit pro děti základních škol v Brně Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr.

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU POHYBOVÁ AKTIVITA ŽÁKŮ NA VYBRANÉ STŘEDNÍ ŠKOLE V KLATOVECH DIPLOMOVÁ PRÁCE Bc. Jakub Topinka Učitelství pro SŠ, Obor

Více

Jak zlepšit fyzickou kondici? PRŮVODCE PŘI ZLEPŠOVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE U OSOB S PSYCHICKÝM ONEMOCNĚNÍM

Jak zlepšit fyzickou kondici? PRŮVODCE PŘI ZLEPŠOVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE U OSOB S PSYCHICKÝM ONEMOCNĚNÍM Být aktivní Jak zlepšit fyzickou kondici? PRŮVODCE PŘI ZLEPŠOVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE U OSOB S PSYCHICKÝM ONEMOCNĚNÍM Autoři: Davis Carless, Ph.D. a Kitrina Douglas, Ph.D. Tato publikace byla vytvořena díky

Více

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity. Katedra pedagogiky a psychologie. Volný čas dětí. Bakalářská práce

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity. Katedra pedagogiky a psychologie. Volný čas dětí. Bakalářská práce Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity Katedra pedagogiky a psychologie Volný čas dětí Bakalářská práce České Budějovice 2011 Vedoucí práce: Mgr. et Mgr. Lukáš Dastlík Autor práce: Monika Jelečková Anotace

Více

NÁRODNÍ INSTITUT PRO DALŠÍ VZDĚ LÁVÁNÍ krajské pracoviště Brno ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Projekty v rámci ŠVP aneb zdravý životní styl ve školách

NÁRODNÍ INSTITUT PRO DALŠÍ VZDĚ LÁVÁNÍ krajské pracoviště Brno ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Projekty v rámci ŠVP aneb zdravý životní styl ve školách NÁRODNÍ INSTITUT PRO DALŠÍ VZDĚ LÁVÁNÍ krajské pracoviště Brno ZÁVĚREČNÁ PRÁCE Projekty v rámci ŠVP aneb zdravý životní styl ve školách STUDIUM KOORDINÁTOR ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU Realizováno v

Více

Pedagogika volného času

Pedagogika volného času Pedagogika volného času PhDr. Jiřina Pávková Katedra pedagogiky, Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta d alší vzdělávání pedagogických pracovníků na PedF uk Praha (CZ.1.07/1.3.00/19.0002) 1 PEDAGOGIKA

Více

Já chci do oddílu. aneb jak si děti a rodiče vybírají kroužky a oddíly

Já chci do oddílu. aneb jak si děti a rodiče vybírají kroužky a oddíly Já chci do oddílu aneb jak si děti a rodiče vybírají kroužky a oddíly O výsledcích výzkumu na téma: Zdroje informací a kritéria při výběru volnočasových aktivit Národní institut dětí a mládeže 2012 Národní

Více

Volný čas a prevence u dětí a mládeže

Volný čas a prevence u dětí a mládeže Volný čas a prevence u dětí a mládeže 1 A co má dítě dělat, když nemá co dělat? 2 Obsah 1. Úvod... 2. Formy aktivit volného času... 2.1. Aktivní využívání volného času a odpočinku... 2.2. Pasivní využívání

Více

Úvod 4. Faktory ovlivňující využívání denní péče o děti 5

Úvod 4. Faktory ovlivňující využívání denní péče o děti 5 SPOLEČNĚ O.P.S. Úvod 4 Studie dostupnosti Faktory ovlivňující využívání denní péče o děti 5 Věk dítěte 5 o děti v JMK Mezigenerační výpomoc 6 Vzdělání matky 6 Finanční situace rodiny 6 Pestrost nabídky

Více

Specifické potřeby dětí a mládeže v institucích neformálního vzdělávání (studie)

Specifické potřeby dětí a mládeže v institucích neformálního vzdělávání (studie) Junák Svaz skautů a skautek ČR Centrum vzdělávání Parvula Specifické potřeby dětí a mládeže v institucích neformálního vzdělávání (studie) 1 Struktura studie: 1. Úvod: cíle materiálu, zadavatel dokumentu

Více

Interaktivní angličtina pro děti předškolního věku. Simona Sasinová

Interaktivní angličtina pro děti předškolního věku. Simona Sasinová Interaktivní angličtina pro děti předškolního věku Simona Sasinová Bakalářská práce 2010 UTB ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací 2 UTB ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací 3 UTB ve Zlíně,

Více

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY Projednáno vládou České republiky se schválením usnesení vlády sportu v České republice. KONCEPCE STÁTNÍ PODPORY SPORTU V ČESKÉ REPUBLICE Obsah 1. Současný

Více

Výuka plavání dětí předškolního věku

Výuka plavání dětí předškolního věku MASARYKOVA UNIVERZITA FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě Výuka plavání dětí předškolního věku Bakalářská práce Vedoucí práce: PaedDr. Miloš Lukášek, Ph.D. Vypracovala:

Více

ZÁVĚREČNÁ PRÁCE METODIKA PRÁCE PRO POZICI KOORDINÁTOR DOBROVOLNÍKŮ V SALESIÁNSKÉM STŘEDISKU MLÁDEŽE DOMĚ DĚTÍ A MLÁDEŽE V PLZNI

ZÁVĚREČNÁ PRÁCE METODIKA PRÁCE PRO POZICI KOORDINÁTOR DOBROVOLNÍKŮ V SALESIÁNSKÉM STŘEDISKU MLÁDEŽE DOMĚ DĚTÍ A MLÁDEŽE V PLZNI FUNKČNÍ STUDIUM 1. ROČNÍK ZÁVĚREČNÁ PRÁCE METODIKA PRÁCE PRO POZICI KOORDINÁTOR DOBROVOLNÍKŮ V SALESIÁNSKÉM STŘEDISKU MLÁDEŽE DOMĚ DĚTÍ A MLÁDEŽE V PLZNI Plzeň leden 2012 AUTORKA: LENKA HAUEROVÁ P r o

Více

UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ FAKULTA HUMANITNÍCH STUDIÍ Institut mezioborových studií Brno. Asistence jako jedna z forem pomoci rodinám

UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ FAKULTA HUMANITNÍCH STUDIÍ Institut mezioborových studií Brno. Asistence jako jedna z forem pomoci rodinám UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ FAKULTA HUMANITNÍCH STUDIÍ Institut mezioborových studií Brno Asistence jako jedna z forem pomoci rodinám BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Marcela Zvonařová

Více

mládež české republiky Informační publikace o dětech a mládeži v České republice

mládež české republiky Informační publikace o dětech a mládeži v České republice mládež české republiky Informační publikace o dětech a mládeži v České republice 1 Několik slov úvodem Vážení přátelé, mezi dětmi a mládeží jsem velmi rád, pracoval jsem s nimi v rámci svého působení v

Více

Mít přehled. Průvodce informačními a poradenskými službami pro mládež v ČR

Mít přehled. Průvodce informačními a poradenskými službami pro mládež v ČR Mít přehled Průvodce informačními a poradenskými službami pro mládež v ČR Obsah MÍT PŘEHLED 5 VZDĚLÁVÁNÍ 7 Předškolní vzdělávání 7 Základní školy 12 Střední školy 17 Vysoké školy 28 Pomaturitní nevysokoškolské

Více

Bezpečná mateřská škola

Bezpečná mateřská škola Bezpečná mateřská škola Metodika Prevence úrazů a násilí dětí předškolního věku Národní koordinační centrum prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti ve Fakultní nemocnici v Motole Bezpečná

Více

ROZVOJ A ZKVALITNÌNÍ VOLNOÈASOVÝCH AKTIVIT U DÌTÍ A MLÁDEŽE

ROZVOJ A ZKVALITNÌNÍ VOLNOÈASOVÝCH AKTIVIT U DÌTÍ A MLÁDEŽE ROZVOJ A ZKVALITNÌNÍ VOLNOÈASOVÝCH AKTIVIT U DÌTÍ A MLÁDEŽE Komparativní studie Studie srovnává přístupy švýcarského a českého systému práce s dětmi a možnostmi využívání volného času. Příručka slouží

Více

Dobrovolníci mění svět

Dobrovolníci mění svět Dobrovolníci mění svět sborník příkladů dobré praxe Vážené čtenářky, vážení čtenáři, právě otevíráte publikaci, která vznikla v rámci Evropského roku dobrovolnictví vyhlášeného Evropskou komisí pro rok

Více

Univerzita Palackého v Olomouci Cyrilometodějská teologická fakulta. Katedra křesťanské sociální práce

Univerzita Palackého v Olomouci Cyrilometodějská teologická fakulta. Katedra křesťanské sociální práce Univerzita Palackého v Olomouci Cyrilometodějská teologická fakulta Katedra křesťanské sociální práce Obor: Sociální a humanitární práce Jana Kijovská Projekt nízkoprahového zařízení pro děti a mládež

Více

Využití netradičních pomůcek v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni základních škol

Využití netradičních pomůcek v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni základních škol Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity Brno Katedra tělesné výchovy Využití netradičních pomůcek v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni základních škol Diplomová práce Vedoucí diplomové práce: Mgr.

Více

Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy.

Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy. Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy. Osnova: I. Role trenéra. II. Charakteristika golfového tréninku dětí a mládeže. III. Struktura tréninku a dělení podle věku IV. Organizace tréninku: -

Více

Odbor mládeže Rady ČRS

Odbor mládeže Rady ČRS Č E S K Ý R Y B Á Ř S K Ý S V A Z Odbor mládeže Rady ČRS METODICKÉ POKYNY PRO VEDOUCÍ KROUŽKŮ DĚTÍ A MLÁDEŽE R Y B O L O V N Á T E CH N I K A Autoři: Jiří Marek: Odbor mládeže Rady ČRS Ing. Ivan Bílý,

Více

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra podpory zdraví Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Vypracovala:

Více

5 Přijímající organizace str. 16. 6 Komu pomáhají dobrovolníci str. 20. 7 Zásady přístupu ke klientům str. 27

5 Přijímající organizace str. 16. 6 Komu pomáhají dobrovolníci str. 20. 7 Zásady přístupu ke klientům str. 27 1 1 Základní pojmy str. 3 2 Zásady pro chování dobrovolníka v organizaci str. 6 3 Práva a povinnosti dobrovolníků str. 9 4 Pravidla dobrovolnického programu str. 12 5 Přijímající organizace str. 16 6

Více

Volnočasové aktivity seniorů žijících v domácím prostředí

Volnočasové aktivity seniorů žijících v domácím prostředí Univerzita Palackého v Olomouci Filozofická fakulta Katedra sociologie a andragogiky Volnočasové aktivity seniorů žijících v domácím prostředí Bakalářská diplomová práce Libuše Jelínková Vedoucí práce:

Více

Čas je život. Nedá se vrátit ani nahradit. Marnit čas znamená marnit život. Ovládat svůj čas však znamená ovládat svůj život a plně ho využívat.

Čas je život. Nedá se vrátit ani nahradit. Marnit čas znamená marnit život. Ovládat svůj čas však znamená ovládat svůj život a plně ho využívat. Čas je život. Nedá se vrátit ani nahradit. Marnit čas znamená marnit život. Ovládat svůj čas však znamená ovládat svůj život a plně ho využívat. HLAS Z RADNICE Každý z nás byl, je, či určitě bude někdy

Více

Sport jako nástroj sociální inkluze: Sport pro všechny. MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sociálních studií Katedra sociologie.

Sport jako nástroj sociální inkluze: Sport pro všechny. MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sociálních studií Katedra sociologie. MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sociálních studií Katedra sociologie Bakalářská práce Sport jako nástroj sociální inkluze: Sport pro všechny Vypracovala: Dita Krčmová Vedoucí práce: Dino Numerato Brno, 2007

Více

Analýza programu Podpora vzdělávání

Analýza programu Podpora vzdělávání Analýza programu Podpora vzdělávání Analýza programu Podpora vzdělávání Závěrečná výzkumná zpráva Závěrečná výzkumná zpráva Vypracovaly: Anita Homrová, Kamila Svobodová, Anna Šťastná Plzeň, červen 2012

Více