MŠ Močenok Mgr. Andrea Benková

Podobné dokumenty
Ružové obrázkové slová skladanie slov z písmen

Vzdělávací karetní. Vzdělávací pomůcka. Určeno dětem od 3 do 5 let. volí libovolné otázky případně pořadí dětí, které budou na tahu.

Modré obrázkové slová skladanie slov z písmen

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Mechanická práca, energia a jej rôzne formy, výkon, premeny

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Metodicko pedagogické centrum.

Materská škola Radoľa Mgr. Jarošová Pavlína

Súkromná spojená škola Pod kopcom 75, Nové Zámky.

Testovanie 5. v školskom roku 2015/2016. Testovanie sa uskutoční 25. novembra 2015 (streda). Žiaci budú testy písať v nasledovnom poradí:

BLOKOVÉ VYUČOVANIE Kooperatívne učenie sa 1. BLOK literatúra a slohový výcvik A/ Literatúra (práca so súvislým textom)

Integrovaný prístup v efektívnom vyučovaní vybraných slov

Program "Inventúra program.xlsm"

Život dažďovej kvapky

UKÁŽKOVÝ PRIEBEH TESTOVANIA - DEMO-TEST

BYSTRÍK pomáha rozvíjať aj predčitateľskú gramotnosť, priestorovú orientáciu, pozornosť a sústredenosť.

Návod na použite plaftormy ELMARK E- Business obsahuje popis hlavných možností a funkcií programu. Príručka je štruktúrovaná podľa poradia možností.

SPOZNÁVAME ZVIERATKÁ SO VČIELKOU BEE-BOT

MATERSKÁ ŠKOLA BUDAPEŠTIANSKA KOŠICE

Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky. DODATOK č. 1. ktorým sa mení. RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN pre

SYKAVKY ZÁBAVNE. Logopedický materiál na trénovanie správnej výslovnosti hlások S, Z, C, Š, Ž, Č LOGOPÉDIA ZÁBAVNE

Pracovné prostredie MS EXCEL 2003.

Hromadná korešpondencia v programe Word Lektor: Ing. Jaroslav Mišovych

P R O L E M FAKTURA Z VYDAJA OBSAH. Vystavenie faktúry z výdaja postup, podmienky... 2

Súkromná spojená škola Nové Zámky s organizačnými zložkami: Súkromná špeciálna základná škola Súkromná základná škola pre žiakov s autizmom

Ekvia s.r.o EKVIA PREMIUMPRO. Užívateľský manuál

Rámcový učebný plán inovovaný pre 1. a 2. ročník a pre 5. a 6. ročník

Cieľ: správne vysvetlenie významu slova migrovanie, priblížiť prečo ľudia migrujú, zapájať do odpovedí účastníkov,

Zábavné stavebnice. Duhové domino Čtyřky. Dúhové domino Štvorky. Made in Germany

UČEBNÝ PLÁN podľa Inovovaného školského vzdelávacieho programu. Základná škola J.C. Hronského, Krátka 2, Šaľa

Súťaž Vráťme knihy do škôl je tu už po 5-krát!

Meno: Rok narodenia:.. B a) Prekonané vážne choroby rodičov: (Vyplní triedny učiteľ a špeciálny pedagóg) b) Súrodenci: Meno Por. číslo Rok narodenia P

UKÁŽKOVÝ PRIEBEH TESTOVANIA DEMO-TEST

INTERNET BANKING. Platby cez Internet banking VŠETKO, ČO JE MOŽNÉ. with.vub.sk, Bank of

1.5 Spoločné a rozdielne vlastnosti kvapalín a plynov PL KEGA 130UK/2013

Súťaž Vráťme knihy do škôl je tu už po 7-krát!

Ročník 3. Predmet SLOVENSKÝ JAZYK Environmentálna výchova Školský rok 2014/2015 Tvorca materiálu PaedDr. Paulína Krivosudská

Názov: Osmóza. Vek žiakov: Témy a kľúčové slová: osmóza, koncentrácia, zber dát a grafické znázornenie. Čas na realizáciu: 120 minút.

Textový editor WORD. Práca s obrázkami a automatickými tvarmi vo Worde

Vzdelávací program: Diferencovaná a kooperatívna výučba ako základ inkluzívnej edukácie v materskej škole. Názov skupiny:

Naformátuj to. Naformátuj to. pre samoukov

Kontrola väzieb výkazu Súvaha a Výkaz ziskov a strát Príručka používateľa

Pat a Mat na výletě 3.4 Na hracím plánu jsou dvě takové dopravní

HODINA S EKOSTOPOU FORMULÁR AKTIVITY

Dopravné značky. Pracovné listy na rozvoj slovnej zásoby a komunikačných schopností pre prípravný a 1. ročník ZŠ. Mgr. Jana Maláková 2014

Potrebujem: pracovný list uvedený v prílohe, staré noviny, časopisy, nožnice, lepidlo, hárok papiera (formát A3), farbičky/pastelky

VECIT 2006 Tento materiál vznikol v rámci projektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou. 1/4

Krížovka. Hot Potatoes JCross ( červená farba) = vytvorenie krížovky, do ktorej vpisujeme odpovede na zadané otázky. Priradenie

Režim dňa Pracovné listy na rozvoj slovnej zásoby a komunikačných schopností pre prípravný a 1. ročník ZŠ Mgr. Eva Grňová 2014

Porovnanie dizajnu časopisu

1. Word 4. ročník Formát odseku Tabulátory. Word tabulátory Odseky naformátujte podľa vzoru Predvolené zarážky tabulátora

Ochrana zdravia a podpora zdravého životného štýlu u detí z marginalizovaných rómskych komunít

Manuál Elektronická návratka

MANUÁL K TVORBE CVIČENÍ NA ÚLOHY S POROZUMENÍM

Špecifikácia testu. zo slovenského jazyka a literatúry a z maďarského jazyka a literatúry

Zábavné stavebnice. Hravé počítání Hravé počítanie

HODNOTENIE SAJTOV. A. Vysvetlenie pojmov rozdelenie žiakov do skupín, dištančná a prezenčná

PRÍLOHY: Príloha 1 Organizačná štruktúra firmy

Manuál Elektronická návratka

POMÔCKY. Školské pomôcky pre žiakov 1. ročníka:

Téma : Špecifiká marketingu finančných služieb

Základy algoritmizácie a programovania

SPRIEVODCA PRE POUŽÍVANIE EPAYMENTS

RODINNÉ VIANOCE V ŠKOLE

Online Video Brief Zadanie pre tvorbu video kampaní

1. LABORATÓRNE CVIČENIE

DETSKÉ MUZIKÁLY. Originálne hudobno-dramatické hry pre deti. Kira Páczerová

Návod na používanie Centrálnej úradnej elektronickej tabule (CUET)

Úloha: Prezri si podkapitoly 1.6 a 1.11 a vypíš z nich vlastnosti tuhých látok a telies do tabuľky Vlastnosti tuhých látok a telies

Total Commander. Základné nastavenia

Multihosting Užívateľská príručka

základný dizajnmanuál pre logotyp Tento manuál a logotyp sú chránené ochrannou značkou a nesmú byť kopírované alebo šírené iným spôsobom.

Dni nemeckej kuchyne interaktívne a prakticky v SOŠO a S Galanta

Mgr. Stanislav Fila, psychológ CPPPaP Banská Bystrica Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (bývalá KPPP) Banská Bystrica

Školský učebný plán. Rámcový učebný plán pre základné školy s vyučovacím. jazykom slovenským ISCED 1, ISCED 2:

Gymnázium Pierra de Coubertina, Námestie SNP 9, Piešťany IŠkVP 2017/18 Rámcový učebný plán pre 8 -ročné štúdium

Uvoľnené úlohy v medzinárodných testovaniach a ich využitie vo vyučovaní

Výsledky testovania žiakov 5. ročníka vybraných ZŠ v školskom roku 2014/2015 Testovanie v papierovej forme

A. Názov kvalifikácie: Kamenár. B. Číselné označenie (kód ISCO-08): C. Povolanie, ktorého sa kvalifikácia týka: 7113 Kamenári

Zisti, ktoré farby sa zobrazia na bielom povrchu, ak svetlo prechádza hranolom.

ÚVOD DO HRY PRINCIP HRY

CENA MESTA PEZINOK 6. ročník

Dadaizmus - náhodizmus

MICROSOFT POWERPOINT PRÁCA S PROGRAMOM

Rámcový učebný plán pre 4. a 8.,9. ročník v školskom roku 2017/2018

SYSTEMATICKÉ VZDELÁVANIE PRACOVNÍKOV V ORGANIZÁCII

Pokyny pre písanie práce ŠVOČ. Odporúčané nastavenia. Štruktúra práce

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Grafy

Manuál pre Registrovaných používateľov / Klientov

PLASTOVÉ KARTY ZÁKAZNÍKOV

Aktivizujúce úlohy k téme tuky

1. súkromné gymnázium v Bratislave, Bajkalská 20, Bratislava A. 2 B. 6 C. 9 D. 14 A. 21 B. 36 C. 24 D. 33

Predloženie žiadosti o zápis športovej organizácie

Správa z výsledkov štúdie PISA 2006 v rakúskych waldorfských školách

A... B... C... D E. Ak sa parazit na postihnutom strome dá použiť, napíšte na čo...

POMÔCKY. Školské pomôcky pre žiakov 1. ročníka:

Dell S2718H/S2718HX/S2718HN/ S2718NX Dell Display Manager Návod na obsluhu

Elektronická značka je k dispozícii na stránke etax v záložke Úvod, položka menu Správa Certifikátov.

Modul PROLUC Podvojné účtovníctvo

Transkript:

Materská škola meno učiteľky Názov aktivity Vzdelávacia oblasť Podoblasť: Výkonový štandard/ Výkonová úroveň Pomôcky a učebné zdroje Organizácia prostredia MŠ Močenok Mgr. Andrea Benková Ako sa obliekame v zime Jazyk a komunikácia - Fonologické procesy a fonologické uvedomovanie - Koncept tlače a znalosť knižných konvencií - Vyčlení začiatočnú hlásku slova. - Identifikuje niektoré písmená abecedy. - Vyčlení bez pomoci začiatočnú hlásku ľubovoľne zvoleného slova. Veľký biely plagát s predkreslenými riadkami, obrázky zimného oblečenia i obuvi a ich nápisy (veľkým tlačeným písmom) so zvýrazneným prvým písmenom slova (MIKINA, OTEPLOVAČKY, ČIŽMY, VETROVKA, ŠÁL, ČIAPKA, RUKAVICE), maľovaná abeceda na nástenke v kútiku jazykovej gramotnosti, obojsmerná podložka s obrázkami zimného oblečenia pod elektronickú včielku (Bee bot), 2 elektronické včielky, veľká hracia kocka polepená obrázkami oblečenia (zhodnými ako sú na podložke), portál Planéta vedomostí, interaktívna tabuľa, 2 počítače, makety zimného oblečenia z výkresu, širšia nádoba s vodou, hrubé štetce, vodové farby, handričky, kartičky 4 farieb pre každé dieťa určené na zakladanie, políčka na nástenke určené na vkladanie Učiteľka vopred pripraví prostredie do jazykového, matematicko-logického, digitálneho a umeleckého kútika vopred rozloží pripravené pomôcky. 1. Časť deti sedia v kruhu (motivácia, úvod) 2. Časť deti sú rozdelené do 4 skupiniek (aktivita detí v skupinkách) 3. Časť deti sedia v kruhu (sebahodnotenie, hodnotenie, záver)

Metodický postup Motivácia: prostredníctvom obrázka chorého chlapčeka ležiaceho v posteli (na interaktívnej tabuli) (príloha A) Otázka - prečo asi ochorel? (predpoklady detí). Učiteľka: keď išli zo škôlky von, neobliekal sa správnym postupom, dal si najskôr čiapku, potom vetrovku, napokon čižmy, ku ktorým keď sa vo vetrovke a čiapke zohýbal, tak sa spotil, až z toho neskôr ochorel. - Jedno z detí sa pred všetkými oblieka do vonkajších častí zimného oblečenia, ostatní mu radia správny postup obliekania - Čítanie plagátu Ako sa správne obliekať (príloha B) v smere zhora nadol (učiteľka po riadkoch ukazuje, deti čítajú) s pomocou obrázkov Hlavná časť: Rozdelenie detí do 4 skupín a podskupín, v ktorých: 1. Kútik jazykovej gramotnosti na pripravený plagát s predkreslenými riadkami budú deti v smere zhora nadol nalepovať obrázky zimného oblečenia v správnej postupnosti, v akej si ich máme obliekať. Následne vyslovujú názvy konkrétnych obrázkov oblečenia a identifikujú na základe sluchu začiatočnú hlásku slova. Spomedzi napísaných slov oblečenia vyhľadajú také, ktoré na danú hlásku začína a prilepia k obrázku (opäť s dodržaním smeru zhora nadol). Po vytvorení celého postupu obliekania si spolu tento so sprievodným ukazovaním riadkov smerom zhora dolu spolu prečítajú (Príloha C). Pozn: odporúča sa pri delení detí do skupiniek rozdeliť ich tak, aby v každej skupinke bolo dieťa, ktoré pozná veľké tlačené písmená; zároveň sa odporúča sústrediť pozornosť detí na stenu s maľovanou abecedou, kde za pomoci jej obrázkov postupne dokážu na základe sluchu vyhľadať potrebné písmeno, s pomocou ktorého následne dokážu nájsť začiatočné písmeno napísaných názvov oblečenia. 2. Logicko matematický kútik deti budú hádzať veľkou kockou oblepenou obrázkami zimného oblečenia. Aký obrázok sa na hornej strane kocky objaví, k takému obrázku na podložke naprogramujú včielku (príloha D). Po jej príchode na daný obrázok ho vyslovia a sluchom identifikujú začiatočnú hlásku. Pozn. nakoľko detí v jednej skupinke sa môže vyskytnúť aj 6, je potrebné vyrobiť podložku tak, aby sa dalo hrať dvomi smermi 3 deti z jednej a 3 deti z druhej strany (inak by bolo deťom dlho čakať, kým prídu na rad, čo by ich nebavilo) 3. Digitálny kútik skupinka detí na portáli Planéta vedomostí v programoch Krok za krokom, Hurá do školy a Hravé slovíčka v aktivitách s názvami Oblečenie,

Pestrofarebné oblečenie, Obliekanie oblečenie na zimnú prechádzku a Výslovnosť striedajúc sa postupne kliká na jednotlivé druhy oblečenia a menujú ho (Príloha E). Po kliknutí na tieto oblečenia sa z reproduktora ozve názov daného oblečenia, deti si overia, či pomenovali oblečenie správnym slovom, opäť ho zopakujú a vyslovia začiatočnú hlásku daného slova. Pozn. V prípade, že sa v triede nachádzajú dva počítače, je dobré rozdeliť skupinku detí na dve podskupinky (jedna pri interaktívnej tabuli, druhá pri počítači), aby sa deti mali možnosť častejšie striedať. 4. Umelecký kútik deti si navlhčia makety zimného oblečenia vodou a zapúšťajú do nich vodovými farbami farebné škvrny. Po dokončení si postupne medzi sebou vyslovujú názvy týchto oblečení a identifikujú na základe sluchu hlásku, na ktorú sa názov daného oblečenia začína. Pozn. Jednotlivé skupinky sa po dokončení svojej činnosti v skupine menia tak, aby sa postupne prestriedali vo všetkých kútikoch. Častejšie a zároveň rozmanitými spôsobmi budú mať priestor na identifikáciu začiatočných hlások v slovách. Nie je potrebné a častokrát ani možné, aby to stihli dopoludnia. Pokračovať môžu aj popoludní. Aby mala učiteľka prehľad, kde všade sa už vystriedali, je dobré dať do každého kútika krabičku s určitými napr. farebnými označeniami, z ktorej si deti budú po ukončení aktivity v konkrétnom kútiku tieto brať a zakladať si ich k svojej značke na nástenke do pripravených políčok určených na vkladanie. Dôležité je mať v jednotlivých kútikoch pripravené doplnkové aktivity, nakoľko v prípade, že daná skupinka skončí skôr než iné (napr. v jazykovom kútiku môže mať učiteľka pripravené vyrazené snehové vločky, ktorými deti dotvoria plagát, s ktorým v kútiku pracovali) Záver: Spev piesne s gitarou Škôlkari (Lysáková a kol., 1989) Čo má škôlkar v skrinke, čo si do nej dal? Topánočky, rukavičky, kabátik a šál. Papučky a teplý svetrík, čiapku na uši, Ale mať tam neporiadok to sa nesluší. Sebahodnotenie Hodnotenie Námet na popoludnie: Učiteľka bude deťom hádzať loptu, pričom tesne pred hodením povie nejaké slovo a dieťa, ktorému je lopta hodená, vysloví začiatočnú hlásku daného slova. Ak má dieťa problém s identifikovaním hlásky, učiteľka sa mu snaží pomôcť predlžovaním výslovnosti prvej hlásky v slove. Postupne môžu učiteľku pri vymýšľaní slov a hádzaní lopty vystriedať aj deti. Integrácia vzdelávacích oblastí: - Človek a spoločnosť (VŠ: Spolupracuje v skupinovej činnosti na základe

osobnostných predpokladov) - Matematika a práca s informáciami (VŠ: Ovláda základy práce s digitálnymi technológiami, vie ovládať digitálne hry či používať digitálne animované programy určené pre danú vekovú skupinu a pod.) Zdroje: Lysáková, M., Kopinová, Ľ., Podhorná, A. Piesne, hry a riekanky detí predškolského veku. Bratislava: SPN. 1989. 067-006-89 PHA Internet: (obrázky) Zoznam príloh: Príloha A Chorý chlapček Príloha B Čítanie postupu - Ako sa správne obliekať Príloha C - Priraďovanie názvov oblečenia k obrázkom na základe sluchovej identifikácie prvej hlásky v slove v postupnosti zhora nadol Príloha D Obojsmerná podložka pod Bee bot: programovanie včielky na základe obrázka na hracej kocke, vyslovenie názvu oblečenia na obrázku, sluchová identifikácia prvej hlásky vysloveného slova Príloha E - Aktivity na portáli Planéta vedomostí: po kliknutí na obrázok vyslovenie jeho názvu a následne začiatočnej hlásky slova na základe sluchovej identifikácie Príloha A Chorý chlapček

Príloha B Čítanie postupu - Ako sa správne obliekať

Príloha C - Priraďovanie názvov oblečenia k obrázkom na základe sluchovej identifikácie prvej hlásky v slove v postupnosti zhora nadol

Príloha D Obojsmerná podložka pod Bee bot: programovanie včielky na základe obrázka na hracej kocke, vyslovenie názvu oblečenia na obrázku, sluchová identifikácia prvej hlásky vysloveného slova

Príloha E - Aktivity na portáli Planéta vedomostí: po kliknutí na obrázok vyslovenie jeho názvu a následne začiatočnej hlásky slova na základe sluchovej identifikácie