Měření přírůstku/úbytku obvodu stromů

Podobné dokumenty
Co skrývají pupeny stromů?

Jak změřit výšku stromu v nerovném terénu

1. VYUČOVACÍ HODINA, V TERÉNU

Předpověď počasí. Cíle lekce tematické / obsahové. Cíle lekce badatelské. Motivace. Kladení otázek

Měření délky. Cíle lekce. Motivace 5 MINUT. Formulace otázek 5 MINUT. Formulace hypotézy 5 MINUT. Pomůcky

Žáci se seznámí s klíčením tulipánů. Žáci se seznámí se stavbou těla tulipánů. Žáci pozorují růst tulipánů. PODZIM. Motivace

Malý Archimédes. Cíle lekce tematické / obsahové. Cíle lekce badatelské. Pomůcky. Motivace 1 MINUTA. Kladení otázek 2 MINUTY. Formulace hypotézy

Šiška. Cíle lekce tematické, obsahové. Motivace 5 MINUT. Získávání informací, rozdělení do skupin 10 MINUT

Název: Co všechno poskytuje les

MgA. Ivana Honsnejmanová

Jak máme pečovat o svůj zrak? Je můj zrak v pořádku? ZŠ Vsetín, Rokytnice 436

Název lekce: Infiltrace/schopnost půdy zadržet vodu

Lze určit stáří živého stromu nebo ho musím skácet? Roste strom po celý svůj život? Rostou všude všechny stromy stejně?

ZBYSLAVIČTÍ BADATELÉ. aneb BADATELSKY ORIENTOVANÉ VYUČOVÁNÍ. Tento projekt je spolufinancován

Jak a čím znečišťujeme nejvíce vodu? Je náš potok znečištěný? A jak moc je znečištěný? Podle čeho poznáme, že je znečištěný?

Bez zelené ani ránu?

Specifický cíl: kooperace ve skupině, hledání vhodných argumentů, pochopení toho, že nemusí existovat jen jedno správné řešení

Badatelsky orientovaná výuka. na 1. stupni ZŠ

Voda z kohoutku, voda v krajině II. - BOV. Ing. Lenka Skoupá

PŘEDMĚTOVÉ CÍLE: Žák porozumí pohybu těles (Země-Slunce) a zdánlivému pohybu Slunce po obloze

4. lekce: LESNÍ STUDÁNKY (45 min)

Název lekce: Duha. Motivace

Projekt Odyssea,

Anotace: BIOLOGIE HUB - Vytvoření výukového plakátu na symbiózu některých hřibovitých hub s kořeny vyšších rostlin

Název: Faktory ovlivňující rychlost transpirace

BADATELSKY ORIENTOVANÁ VÝUKA MATEMATIKY NA 1. STUPNI ZŠ

Projekt Odyssea,

Materiály: Vikev kašubská semena - nějaká suchá a některá mokrá, lupy, plastové lahve (1 ½ nebo 2 litry), vata, pracovní list.

Jedna dvě, kytka jde. Cílová skupina: ročník. Potřebný čas: 90 minut (2 vyučovací hodiny s týdenním rozestupem) Trvalé porozumění:

Želvy v úzkých. Autor lekce: Marta Chludilová, ZŠ Dubňany. Cíl lekce : Žák pracuje podle kroků badatelsky orientované výuky

Název: Elektromagnetismus 3. část (Elektromagnetická indukce)

BADATELSKY ORIENTOVANÉ VYUČOVÁNÍ

badatele.cz / Co prozradí pařezy / Sdružení TEREZA ZŠ a MŠ Frýdek-Místek, Lískovec

Zkoumáme rozmanitosti přírody v terénu. MgA. Ivana Honsnejmanová

Jsou všechny rostliny zelené? Co to jsou chloroplasty a k čemu slouží? Kde v rostlině jsou chloroplasty? Kde může fotosyntéza v rostlině probíhat?

Fáze a techniky marketingového výzkumu

Projekt Odyssea,

Řekni mi, co žereš Potravní řetězce

téma: Úvodní praktikum autor: Mgr. Michal Novák cíl praktika: Seznámit žáky s náplní praktika doba trvání: 2 místo: odborná učebna biologie

Základní škola Jindřicha Matiegky Mělník, příspěvková organizace Pražská 2817, Mělník tel.:

METODIKA. SEMINÁŘ PRO EKOPEDAGOGY Environmentální aspekty potravin

Vzduch víc než nic Author: Christian Bertsch. Mat. years. Vzdělávací obsah: Člověk a příroda / Fyzika

Název: Jak si vyrobit sluneční hodiny?

Tabulka přípravy učební jednotky (lekce)

NÁZEV AKTIVITY. Čas na přípravu. 7 lístečků pro každého žáka (viteály) Venkovní prostředí, cesta, les, louka

Název: Barvy I Míchání barev

Městská hra v Kladně

Úvodní list. 45 min, příp. další aktivita (*) mimo běžnou školní výuku

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam.

Průvodní list kurzu. Název kurzu: Autor kurzu: Vyučovací předmět: Ročník: Téma: Účel; co kurzem řeším: Kapaliny a plyny. Mgr.

Cíl: Seznámit žáky s druhy a vznikem mraků badatelským postupem, vyzkoušet si 4 kroky BOV

NĚCO ² JE VE VZDUCHU A STROM TO POTŘEBUJE

Název: Čeledi rostlin

Čtenářská lekce: Putování přírodou

Projekt Odyssea,

V tomto předmětu budou učitelé pro utváření a rozvoj klíčových kompetencí využívat zejména tyto strategie:

Inspirace pro badatelsky orientovanou výuku

Téma: MINULOST A SOUČASNOST VÁNOC

Jak pracujeme se ŠUŽ ve výuce. Bioinformační centrum jde občanům naproti

Název: Elektromagnetismus 2. část (Vzájemné působení magnetu a vodiče s proudem)

Žák porovná různé listy. Pokusem zjistí, že různé typy listů pracují s vodou podobně.

11 13 let, popř. i starší

Téma: Elektrický proud, elektrické napětí, bezpečné zacházení s elektrickými spotřebiči

Seminární práce z Teorie a didaktiky výchovy ke zdraví 2 LIDSKÉ SMYSLY

Projekt Odyssea,

OBČERSTVOVACÍ STANICE

Podvodní sopky Author: Christian Bertsch. Mat. years. Vzdělávací obsah: Člověk a příroda / Fyzika

Co se stane, když rostlina přijde o přísun světla? Může rostlina ve tmě růst? ZŠ Brno, Bakalovo nábřeží

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU

Projekt Odyssea,

ČAS PROMĚN. Záměr: Anotace: Cíle: Cílová skupina: Počet účastníků: Místo:

CO JSOU POLITICKÁ PRÁVA

3. Průběh rekonstrukce. Nahoře nové odpočívadlo. Uprostřed dláždění hlavních pěších tras. Dole oprava původního oplocení od ul. Fr. Čejky.

RNDr. Milan Šmídl, Ph.D. Co je to BOV?

Role experimentu ve vědecké metodě

11 13 let, popř. i starší

L01KA Fytocenologický výzkum

2 vyučovací hodiny (blok 2 hodin) 6. ročník. Zhodnotí nabídku kulturních institucí a cíleně z ní vybírá

Název: Archimédův zákon pro plyny

Ing. Lubomír Kacálek III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_TDŘ0512Vady dřeva I. vady tvaru kmene

VY_32_INOVACE_PRV4_16_04. Šablona III / 2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT OCHRANA PŘÍRODY ČISTÁ VODA

Je pokryv kůže jednotlivých tříd obratlovců stejný? Proč se povrch těl obratlovců tolik liší? Jaké různé deriváty kůže lze u obratlovců nalézt?

Projekt Odyssea, Gotická kultura - úvod

Netradiční měření délky

2. lekce. Individuální plánování: jednoduše, srozumitelně, prakticky. pracovní listy. Individuální plánování

Irena Šulcová BONUSY A K E M I Y U K I

Název: Dřeviny Kampy a blízkého okolí

Czech Lyons Aplikace Stručný návod. Leoš Červený. CLA Designer. Nic není tak dokonalé, aby to nešlo udělat ještě lépe

Krajská konference k environmentální výchově v mateřských školách Liberecká MRKVIČKA 2015

Projekt Odyssea,

Projekt Odyssea,

VYUČOVACÍ METODY PROJEKT

Vyučující používá e-learning v ISu

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Najdi svůj vlastní přírodní indikátor Author: Tuula Asunta. Mat. years. Vzdělávací obsah: Člověk a příroda / Chemie

ZIMNÍ LES Ing. Jan Birgus

Výukový materiál, prezentace

Projekt Odyssea,

Zima přichází do naší školy Authors: Ayse OĞUZ UNVER, Kemal YURUMEZOĞLU and Songul SEVER. Mat. years

Koncovky přídavných jmen, rody

Transkript:

Měření přírůstku/úbytku obvodu stromů Autor Andrea Tláskalová, ZŠ Zbiroh Vhodné pro věk/třídu od 3. ročníku ZŠ Potřebný čas 1 vyučovací hodina na úvod + půlroční/ celoroční pozorování + 1 závěrečná vyučovací hodina Potřebný prostor a uspořádání Úvodní a závěrečná hodina může být venku i ve třídě. Pozorování proběhne v terénu u zvoleného stromu, který je pokud možno uchráněný od rizika vandalismu Pomůcky Dendrometr Cíle lekce tematické / obsahové Žáci se seznámí se základy měření obvodu stromů dendrometrem, s průběhem přirůstání a ubývání obvodu jednotlivých stromů během školního roku. Cíle lekce badatelské Lekce se zaměřuje na kladení otázek, formulování hypotézy a hledání souvislostí. Aktivitu budou řídit žáci, učitel jim bude průvodcem. 1. VYUČOVACÍ HODINA, V TERÉNU Vzbudit v žácích zájem o celou badatelskou lekci. Motivace Popis aktivity Záhadný předmět: V úvodu ukážeme žákům dendrometr, aniž bychom řekli, jak se jmenuje a k čemu slouží. Necháme žáky vymýšlet možné způsoby použití, až dojdou k možnosti měřit stromy (metr poznají a případně jim můžeme pomoct otázkou, co všechno okolo nás vlastně roste).

Dendrometr aktivuje děti ke kladení otázek. Umožnit žákům individuální výběr výzkumné otázky. Dohlížet na výběr, aby si žáci nezvolili otázku, kterou nebudou moci po dlouhodobém sledování zodpovědět, což by bylo výrazně demotivující. samostatná formulace hypotézy. Žáci naplánují, jak provedou měření. Kladení otázek Každá skupina si na papír nakreslí siluetu stromu, ke kterému žáci zapíší všechny otázky, které je napadají ve spojitosti se stromem a dendrometrem. Otázek bylo hodně, nejčastěji: Hubnou stromy? Rostou (přirůstají) pravidelně? Poznámky: Skupinky jsou optimální po 3 5 dětech. Výběr výzkumné otázky Každý žák si může vybrat svou výzkumnou otázku, kterou bude schopen po roce měření zodpovědět. Pokud si zvolí někteří žáci stejnou otázku, můžou se spojit v nový badatelský tým, který se může vhodně pojmenovat. Formulace hypotézy Každý žák si správně formuluje svou hypotézu. Je dobré, když učitel pomůže s formulací hypotéz objevily se i hypotézy: Stromy nehubnou, protože to není vidět. Nehubnou, protože je to blbost. J Plánování, příprava a provedení pokusu či měření Žáci dostanou prostor k vlastnímu naplánování, jak měření provést. Pokud si nebudou vědět rady, můžeme jim navrhnout inspiraci od debrujárů, ti pozorování dělají dlouhodobě. Stejné podmínky pozorování by nám také zajistili možnost porovnání dat s výsledky debrujárů. Můžeme použít údaje ze stránek www.debrujar.cz projekt Arboj. Úkol: 1. Pravidelně 1x měsíčně (v průběhu prvních 7 dnů daného měsíce) fotograficky dokumentovat jeden strom a jeho jednu (stále stejnou) větvičku.. Zaznamenat přírůstek obvodu stromu pravidelně 1 měsíčně, doporučujeme lépe měsíčně, v 1. a 3. týdnu. K záznamu můžete použít záznamový list ze strany 4.

Poznámky tipy: Vhodnější je obvod kmene stromu měřit a zaznamenávat 1 za 14 dní. Vyberte si na stromu větvičku, která se Vám bude dobře fotografovat a je u ní předpoklad, že ji během roku nikdo nezničí neutrhne, neokouše. Do tabulky si můžeme zaznamenat tyto informace: stádia růstu listu pupen, prodlužování listu, opad listu, barva listu, květ, plod a jejich opad. Zájemci si můžou měřit délku listu v mm pomocí mm papíru délku listu je možné měřit za pomoci milimetrového papíru, který položíte ze spodu listu a označíte na něm tužkou dva mezní body. Délku listu pak snadno určíte a navíc se snižuje riziko poškození listu. Velice zajímavé a přínosné by jistě bylo pozorování růstu větviček častěji (nejlépe denně), ale z organizačních důvodů a z hlediska přehlednosti jsme pro naše účely stanovili termín 1 měsíčně. Zajímavé může být sledování souvislosti mezi velikostí pupenu a následnou velikostí listu. Velikosti pupenů se na větvi mění, u některých je největší pupen při vrcholu (většina stromů), u jiných druhů při bázi, jindy zase uprostřed. Záznam barevných přechodů na listu. Všímat si na stromech příznaků napadení různými škůdci, nemocemi. Využití stromů v léčitelství. Vyplatí se větvičku si označit a pozor je třeba dát také na umístění dendrometru, aby nedošlo k zničení od vandalů.. VYUČOVACÍ HODINA, VE TŘÍDĚ 0 Vyhodnocení jednotlivých údajů, případně porovnání s údaji debrujárů. Žáky vyzveme, aby hledali souvislosti nejprve samostatně, posléze můžou svoje nápady ve skupinách konzultovat. Formulace závěrů a návrat k hypotéze Vyzveme žáky, aby vyhodnotili jednotlivá pozorování, případně je porovnali s údaji debrujárů, a vrátili se ke své hypotéze. Poznámky: Kluby debrujárů už druhým rokem měří vybrané stromy (www.debrujar.cz projekt Arboj). Hledání souvislostí Souvislosti budou žáci vyhledávat především mezi počasím ve sledovaném období a přírůstky, případně s budoucností můžeme nějak ovlivnit přírůstky a úbytky u stromů. S žáky můžete diskutovat i o vlivu zastínění / blízkosti ostatních stromů / druhu půdy, na které strom roste.

Vytvořit bezpečné prostředí pro prezentaci. 5 Podpořit kladení otázek a začít další pozorování, pokud jsou pro to vhodné podmínky. Prezentace Žáci budou výsledky svého bádání prezentovat samostatně, případně ve skupinách. Prezentace proběhne formou: výzkumná otázka hypotéza závěr. Vhodné je prezentaci doplnit o fotografie stromu v jednotlivých měsících, případně plakát. Kladení nových otázek Zeptáme se žáků, co je v projektu zaujalo, zda je něco, co je dál zajímá zkoumat. Vyzveme žáky, jestli by chtěli v pozorování s dendrometry pokračovat a v jaké formě pozorování prodloužit na další období a vyvozovat závěry z vytvořených podmínek počasím, případně zvolit pro pozorování jiný strom. (Otázky můžeme rozšířit celkově na pozorování přírody.)

Záznamový list Název týmu pozorovatelů: Místo: Pozorovaný strom: Měsíc 1 3 4 5 6 7 8 9 11 1 Přírůstek/úbytek Obvod Poznámka Místo pro vložení fotografií: