Metodické zpracování experimentální hodiny podnikové ekonomiky v projektu Motivalue pro učební styly vizuální, aktivní a senzitivní ve třídě 2MCR zpracovala: Ing. Hana Bílíková
Úvodní slovo Žáci se liší tím, jakým způsobem se nejlépe učí. Učební styl je obecný program, který vzniká na základě osobnostních charakteristik a způsobuje, že žák přistupuje k učení v různých situacích podobným způsobem. (P. Dittrich) Učební styl je relativně ustálený soubor činností, který se opírá o určitý kognitivní styl, o způsob zpracování informací, a který se zároveň může měnit pod vlivy výchovy a sebevýchovy. (R. Šikulová, L. Müllerová) Učebních stylů existuje celá řada. Nás bude zajímat učební styl aktivní, sensitivní a vizuální.
Téma hodiny: Posuny poptávkové křivky Organizační forma: Skupinové vyučování
Výukové cíle: Cíl pro žáky: Cíl pro učitele: Žáci si získají a osvojí nové pojmy a vazby mezi nimi. Žáci se naučí spolupracovat ve skupině. Žáci v práci ve skupině dokáží ke každému faktoru ovlivňující poptávkovou křivku uvést 1 konkrétní příklad a na něm odvodit posun poptávkové křivky. Učitel řídí kurikulum ve třídě tak, aby žáci strávili co největší část vyučovací hodiny produktivní prací. Učitel řídí vyučovací hodinu tak, aby vyhovovala žákům s aktivním, senzitivním a vizuálním stylem učení
Postup: Učitel rozdělí žáky do čtyřčlenných skupin podle stylů učení aktivní, senzitivní a vizuální. Žáci se sensitivním stylem učení zopakují definice poptávky, vizuálové provedou grafické znázornění na tabuli, aktivisté slovně zhodnotí správnost zakreslení. Učitel vysvětlí nové pojmy potřebné k zvládnutí daného problému, a to faktory ovlivňující poptávané množství zboží. Učitel zadá úkol: uvést konkrétní příklady faktorů a na nich odvodit změnu poptávaného množství zboží a průběh celé poptávkové křivky.
Aktivity vyhovující jednotlivým stylům učení Aktivní typy žáků: Aktivisti diskutují o problému, experimentují, navrhují správné postupy a řešení. Vizuální typy žáků: Vizuálové hledají správné řešení okamžitě pomocí grafického znázornění. Senzitivní typy žáků: Senzitivní žáci dávají konkrétní příklady, řeší problém známou metodou.
Aktivity vedoucí ke kompenzaci slabých stránek jednotlivých učebních stylů Aktivní typy žáků: Přemýšlet o problému, představit si možné testové otázky a odpovědět na ně ve skupině. Vizuální typy žáků: Mluvit tak často, jak jen jde. Problém nejprve ve skupině prodiskutovat. Senzitivní typy žáků: Experimentovat, vést k alternativním metodám.
Opakování učiva Poptávka je množství zboží, které jsou kupující ochotni koupit při určité ceně. Zákon klesající poptávky s rostoucí cenou klesá poptávané množství zboží. Průběh poptávkové 450 křivky 400 P-price 350 300 250 200 150 100 50 0 1 2 3 Q-quantity D - demand Pokud je cena jednoho CD Kč 250,- jsme ochotni koupit 2 CD. Jestliže se cena jednoho CD zvýší na Kč 400,- lidé si koupí pouze jedno CD, poptávka se tak sníží. Jestliže se cena jednoho CD sníží na Kč 150, lidé si koupí 3 CD, poptávka se tak zvýší.
Vysvětlení nových pojmů Dalšími faktory, které ovlivňují poptávku kromě ceny jsou například: 1. Komplementy Komplementární zboží je takové zboží, které se spotřebovává současně se zakoupeným zbožím 2. Substituty Substituční zboží je takové zboží, které lze do určité míry nahradit jiným zbožím 3. Důchody Důchody jsou veškeré příjmy obyvatel 4. Preference Je to upřednostňování určitého zboží díky reklamě, sezóně atd.
Úkol pro studenty Vymyslete příklad poptávaného zboží a konkrétního faktoru. Jak se změní poptávané množství zboží, zůstane-li jeho cena stejná, ale na poptávku působí jiné faktory. Zakreslete změnu poptávkové křivky do grafu.
Řešení 1. příklad ovlivňující faktor komplement poptávané zboží automobily komplementární zboží benzín Je-li cena automobilu Kč 600 000,- jsme ochotni koupit 2 automobily do rodiny. Zvýší-li se cena benzínu, omezíme používání automobilu, budeme jezdit raději autobusem a vlakem. Poptávka po autech se sníží ačkoliv cena automobilu zůstala stejná. P - auta 700000 600000 500000 400000 300000 200000 100000 0 1 2 3 Q -auta D-demand
P - auta 700000 600000 500000 400000 300000 200000 100000 D-demand 0 1 2 3 Q -auta Sníží-li se cena benzínu, budeme více jezdit automobilem, omezíme dopravu autobusem a vlakem. Poptávka po automobilech se zvýší, ačkoli cena automobilu zůstala stejná.
2. příklad ovlivňující faktor substitut poptávané zboží - vepřové maso substituční zboží hovězí maso 250 P - maso vepřové 200 150 100 50 D-demand 0 1 2 3 Q - maso vepřové Je-li cena za 1 kg vepřového masa Kč 100,- jsme ochotni koupit 2 kg vepřového masa. Sníží-li se cena hovězího masa, budeme více kupovat levnější hovězí maso a méně vepřové. Poptávka po vepřovém mase se sníží, ačkoliv se cena vepřového nezměnila.
250 P - maso vepřové 200 150 100 50 D-demand 0 1 2 3 Q - maso vepřové Zvýší-li se cena hovězího masa, omezíme jeho spotřebu a budeme více kupovat maso vepřové. Poptávka po vepřovém se zvýší, ačkoliv se jeho cena nezměnila.
3. příklad ovlivňující faktor důchody Zvýší-li se celkové příjmy obyvatel, lidé budou poptávat větší množství zboží, ačkoliv cena zboží zůstane stejná. Poptávka se zvýší 250 200 P - knihy 150 100 D-demand 50 0 1 2 3 Q -knihy
250 200 P - knihy 150 100 D-demand 50 0 1 2 3 Q -knihy Sníží-li se celkové příjmy obyvatel, lidé budou šetřit, budou poptávat menší množství zboží. Poptávka po zboží se sníží, ačkoliv cena zboží zůstane stejná.
4. příklad ovlivňující faktor preference V létě budeme kupovat více letního zboží, poptávka po letním zboží vzroste, ačkoliv se jeho cena nezmění. 1600 P - letní zboží 1400 1200 1000 800 600 400 200 0 1 2 3 Q -letní zboží D-demand
P - letní zboží 1600 1400 1200 1000 800 600 400 200 0 1 2 3 Q -letni zboží D-demand V zimě se poptávka po letním zboží sníží, ačkoliv se jeho cena nemění.
Následuje práce jednotlivých skupin.