PRÍPRAVA NA VYUČOVACIU HODINU NÁBOŽENSKEJ VÝCHOVY Téma : "Kráľ Šalamún" (12r.) -5. ročník ' Ž

Podobné dokumenty
Tematický výchovno vzdelávací plán. z Náboženskej výchovy. pre 1. ročník

Je to Božia láska (E)

Môj dom Pracovné listy na rozvoj slovnej zásoby a komunikačných schopností pre prípravný a 1. ročník ZŠ Mgr. Eva Buchelová 2013

Metodická príručka katolíckeho náboženstva pre 5. ročník špeciálnych

Tematický výchovno vzdelávací plán. z Náboženskej výchovy. pre 5. ročník

TEMATICKÝ OKRUH VEK DETÍ TÉMA

Obsah. Ročníkový cieľ. Ročníková téma. Ročníkový symbol. Kompetencie žiaka

Vyhodnotenie dotazníkov - osoby so špeciálnymi potrebami

HOTELOVÁ AKADÉMIA, JUŽNÁ TRIEDA 10, KOŠICE

Rím. kat. farský úrad sv. Martina Holíč OZNAMY na 30. nedeľu cez rok

Bez prestania sa modlite 5

PREDNÁŠKY PRAVDA O DROGÁCH

Mgr. Jacková Martina Dromoro IV. časť

Špeciálna základná škola Partizánska 26, Krupina Inou cestou AVRE DROMEHA

Náboženská výchova náboženstvo katolícke

03. Slovenská republika , druhá časť. Deportácie do táborov smrti

1. Clieb, ktorý sa premieňa 2. Chcem, Pane, rásť pre Teba 3. Chvíle najvzácnejšie 4. Chcem vojsť do Pánových brán

Noc čítania Biblie ZŠ. Štúrova Malacky Kráľovná kníh spolu s našimi deťmi mala svoju párty na našej škole. Boli na ňu pozvaní žiaci 3., 4.

Cieľ: správne vysvetlenie významu slova migrovanie, priblížiť prečo ľudia migrujú, zapájať do odpovedí účastníkov,

Imagine. Popis prostredia:

Biblické otázky doba velikonoční

VYHODNOTENIE ANONYMNÉHO DOTAZNÍKA ŽIAKOV V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI ZŠ s MŠ FRANCISCIHO V POPRADE ZA ŠK. ROK 2014/2015

TEMATICKÝ OKRUH VEK DETÍ TÉMA

Škola a školské pomôcky

Obsah. Ročníkový symbol. Kompetencie. žiaka

1. Otec, mama a dcéra majú spolu 69 rokov. Koľko rokov budú mať spolu o 7 rokov? a) 76 b) 90 c) 83 d) 69

číslo 7 roku 2011 Jarní nádech Jestřábí expedice Ararat Velbloudi

Radostný růženec - Věřím v Boha...

antistalinistická ľavica

D- 1.strana D- 2.strana D- 3.strana D. - SPOLU TEST I. ČASŤ TEST

Spevník Brambornavrátenia

Pracovný zošit vznikol vďaka grantu Detské šachové kráľovstvo z programu hodina deťom

Špeciálna základná škola, ul.továrenská 63/1, Myjava. Naše novinky 5

v Supreme Master TV? Sedněte si, kde je chladněji.

Vzdělávací karetní. Vzdělávací pomůcka. Určeno dětem od 3 do 5 let. volí libovolné otázky případně pořadí dětí, které budou na tahu.

PONDELOK VÝZNAM A VYUŽITIE VODY

Podpora zdravia u 11 ročných detí na základných školách v Spišskej Novej Vsi

Texty k veľkonočným obradom

Diplomový projekt. Detská univerzita Žilinská univerzita v Žiline Matilda Drozdová

Remeslo má zlaté dno I.

KĽÚČE. Viac ako Boh ohňa

Kombinatorická pravdepodobnosť (opakovanie)

Matematika test. 1. Doplň do štvorčeka číslo tak, aby platila rovnosť: (a) 9 + = (b) : 12 = 720. (c) = 151. (d) : 11 = 75 :

Štruktúra vyučovacej hodiny

Studentove t-testy. Metódy riešenia matematických úloh

Integrovaný prístup v efektívnom vyučovaní vybraných slov

Dotazník Príloha 1 SPOKOJNOSŤ NÁVŠTEVNÍKOV TERMÁLNEHO KÚPALISKA PODHÁJSKA

RODINNÉ VIANOCE V ŠKOLE

Výsledky súťaže 7. ročníka celoslovenskej kampane Vyzvi srdce k pohybu v r. 2017

Dodanie tovaru a reťazové obchody Miesto dodania tovaru - 13/1

MOST a Svetový deň srdca 2011 vyhodnotenie aktivít RÚVZ so sídlom v Trenčíne

Nepremeškajte šancu a doprajte svojmu dieťaťu, aby sa naučilo jazyk, ktorý v živote určite využije!

Ročník 7. ročník Predmet Biológia Školský rok 2014/2015 Tvorca materiálu Mgr. Milada Rajterová

Mám rakovinu ako to povedať svojmu dieťaťu? Prednáška zameraná na prezentáciu informačnej brožúry LPR

Stredoškolská sexualita. Mgr. Michal Chovanec

Formuláre PowerPoint MGR. LUCIA BUDINSKÁ,

HODINA S EKOSTOPOU FORMULÁR AKTIVITY

Gymnázium Pierra de Coubertina, Námestie SNP 9, Piešťany IŠkVP 2017/18 Rámcový učebný plán pre 8 -ročné štúdium

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Život v mojej rodine. Mgr. Marta Bedriová

, , , ,

Slavnost Ježíše Krista Krále. Cyklus B Mt 25,31-46

Autor: Mgr. Katarína Karaffová, Mgr. Anikó Leczkésiová, ZŠ Jána Amosa Komenského, Kolárovo

Dopravné značky. Pracovné listy na rozvoj slovnej zásoby a komunikačných schopností pre prípravný a 1. ročník ZŠ. Mgr. Jana Maláková 2014

Potrebujem: plastelína, tabuľa, kriedy, papieriky veľkosti A5, pastelky, ceruzky, lepiaca páska, nožnice

Téma dňa: Ovocie a zelenina.

AKTUÁLNA PONUKA PRE OBDOBIE september december /2018

Jan Křtitel. 1. Izrael

Malý Ježíš měl také malé kamarády. Nazaretské děti si s ním rády hrály. Ježíš se vždycky nejdříve zeptal maminky a teprve potom si šel ven hrát. Chlap

SPRIEVODCA PRE POUŽÍVANIE EPAYMENTS

Učebné osnovy. 33 hodín ročne Otvárame bránu do sveta poznania. Základná škola s materskou školou Samuela Timona, Trenčianska Turná 30.

Kombinatorická pravdepodobnosť (opakovanie)

Prvý slovenský humanitárny projekt v Keni

Gymnázium Sv. Cyrila a Metoda v Nitre

BLOKOVÉ VYUČOVANIE Kooperatívne učenie sa 1. BLOK literatúra a slohový výcvik A/ Literatúra (práca so súvislým textom)

Online Video Brief Zadanie pre tvorbu video kampaní

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Metodicko pedagogické centrum.

Příloha 1: Obrazová příloha ke kapitole 2. Obrázek 1 Gaussova křivka rozložení IQ v populaci. Obrázek 2 Triadický model J.

TEMATICKÝ OKRUH VEK DETÍ TÉMA. Ja som 4 5 rokov Zdravé potraviny Možnosti poškodenia zdravia Ľudia 4 5 rokov Význam práce Starostlivosť o rastliny

Vysoké školy na Slovensku Prieskum verejnej mienky

AudaNEXT. Najčastejšie dotazy v súvislosti s migráciou na platformu. AudaNEXT II

Na aute vyfarbi celé predné koleso na zeleno a pneumatiku zadného kolesa vyfarbi na červeno.

[JOJ, 12:00; Noviny o 12:00; 07/11/2011; Ivan Janda; Zaradenie: Z domova]

Cestovné náhrady z titulu dočasného pridelenia. Kontakty: Tel.: Web:

Těšíme se na vaši návštěvu. Lukáš Přibyl Ředitel ČC Tel Aviv

Režim dňa Pracovné listy na rozvoj slovnej zásoby a komunikačných schopností pre prípravný a 1. ročník ZŠ Mgr. Eva Grňová 2014

ROZVOJ ČITATEĽSKEJ GRAMOTNOSTI MARCELA MASLOVÁ ZDRUŢENIE ORAVA PRE DEMOKRACIU VO VZDELÁVANÍ

BYSTRÍK pomáha rozvíjať aj predčitateľskú gramotnosť, priestorovú orientáciu, pozornosť a sústredenosť.

Ako podporiť predaj áut cez internet? - popis služby Etarget - prípadová štúdia Suzuki Slovakia

Vzdelávací program: Diferencovaná a kooperatívna výučba ako základ inkluzívnej edukácie v materskej škole. Názov skupiny:

Microsoft Outlook. Stručný prehľad základných funkcií. Ing.Anna Grejtáková, SPP DFBERG

Súbor pracovných listov predmetu DOMOV A PRÁCA v 3. ročníku: Tajničky, prešmyčky, zábavné úlohy

Súťaž Vráťme knihy do škôl je tu už po 7-krát!

HODINA S EKOSTOPOU FORMULÁR AKTIVITY 2012/2013

Učebné plány UČEBNÉ PLÁNY ŠKOLSKÉHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU

V BEZPEČÍ metodická príručka katolíckeho náboženstva pre vekovú kategóriu 3 4 ročných detí materských škôl

UNICEF/UN050570/MUK W AZ HI #SKOLAVRUKACHDETI. Š kola v ru ká ch d etí, pre každé dieťa SVET VÝ DEŇ DETÍ

Návod Môj Slovanet Krátky sprievodca registráciou a obnovou hesla

Tematický výchovno vzdelávací plán: Výchova k manželstvu a rodičovstvu (VMR)

Uvedenie knihy Podzemie Malých Karpát. Marianka,

Transkript:

PRÍPRAVA NA VYUČOVACIU HODINU NÁBOŽENSKEJ VÝCHOVY Téma : "Kráľ Šalamún" (12r.) -5. ročník ' Ž Cieľ vyuč. hodiny: Oboznámiť deti so židovským náboženstvom a kultúrou. - (králi Dávid a Šalamún, židovský chrám a kult, židovská hudba, niekoľko zákl. hebrejských slov) Hlavná myšlienka vyuč. hodiny: Kráľ Šalamún bol najmúdrejším kráľom, kým sa držal Boha. 1. PRIHOVORENIE SA DEŤOM; ÚVODNÁ MODLITBA - zápis do Triednej knihy V r v. 2. ŽIDOVSKÁ PIESEŇ na navodenie správnej atmosféry v triede - CD: Messianic praise I.: pieseň 1.: E1 Shaddai (autor: Michael Card a John Thompson) - z/akei/ m fämcow/" t»pt<rc 3. OPAKOVANIE UČIVA z minulej hodiny a) Ako sa volal kráľ, o ktorom sme hovorili na minulej hodine? (Dávid) (Obrázok 1.) b) Ako sa volala jeho manželka? A ako sa volala žena, s ktorou zhrešil? (Michol, Betsabe) c) Ako sa volal prorok, ktorý ho prišiel upozorniť na hriech? Aký príbeh mu porozprával? (prorok Nátan, príbeh o ovečke) (Obrázok 2.) d) Aký žalm potom zložil Dávid? (51. kajúci žalm) Bože, stvor vo mne srdce čisté a v mojom vnútri obnov ducha pevného....neodnímaj mi svojho Ducha svätého. e) Ako sa volal ďalší Dávidov syn a ako zomrel? (Absolón - vo vojne proti svojmu otcovi) 4. NOVÁ LÁTKA - dieťatko, ktoré sa narodilo po hriechu Dávida a Betsabe zomrelo - ich ďalším dieťaťom bol Šalamún. O ňom je známe, že rozšíril mesto a vybudoval chrám. A)PRÍBEH 1.:

Šalamún bol ešte mladíkom a už sa stal kráľom. Vo sne sa mu v noci prihovoril Boh a pýtal sa ho, A.čo si najviac želá, že mu to On - Boh dá. Čo by si si želal ty? - bohatstvo, vojenské víťazstvá, životy nepriateľov, veľkú ríšu, veľa pekných žien, dlhý vek panovania... Vieš, čo odpovedal Šalamún? Som ešte mladý a neviem ako mám vládnuť, daj mi Pane múdre srdce, aby som vedel rozlíšiť dobré od zlého. Boh mu odpovedal:...pridám ti aj Bohatstvo a slávu. B) PRÍBEH 2.: - 2 ženy - matky prišli za kráľom s 1 dieťatkom. Obe tvrdili, že to dieťa je ich vlastné. Ako by si ty rozhodol, keby si bol na mieste kráľa Šalamúna? Kráľ rozhodol, že dieťa treba dať katovi, aby ho rozsekol na 2 rovnaké polovice. Tu však skutočná matka zvolala, že ona sa radšej dieťatka vzdá, len nech ho nezabíjajú a nechajú žiť. A tak sa ukázalo, ktorá z 2 žien bola skutočnou mamičkou dieťatka. (Obrázok 3.) C) STAVBA CHRÁMU - veľmi významná vec, ktorú urobil Šalamún - posviacka chrámu trvala 8 dní (u nás posviacka kostola trvá len 1 deň) - do veľsvätyne priniesli ARCHU ZMLUVY. Viete, čo je to? NAKRESLIŤ NA TABUĽU + UKÁZAŤ OBRÁZOK 4. - Čo v nej bolo? - Áronova palica, ktorá zakvitla - miska s mannou - Mojžišove tabule - BOH zostúpil na chrám v podobe OBLAKU - ľud na oslavu Boha obetoval veľa OVIEC - kráľ sa počas bohoslužby modlil za ľud, zastupoval ich. Bol zároveň kráľom i veľkňazom. Kto mňa a teba dnes zastupuje pred Bohom? (kňaz') D) DELENIE CHRÁMU - veľsvätyňa - veľkňaz 1 deň v roku - nádvoria - mužov - svätyňa - kňazi a leviti (Obrázok 5.)

=> CHRÁM BOL PRE VŠETKÝCH - žien a pohanov

Menora - (7-ramenný svietnik) - vždy na nej musel horieť aspoň 1 plamienok, kňazi ho udržiavali vo dne i v noci. Aj v našich chrámoch máme takýto plamienok. Volá sa večné svetlo a je symbolom Božej prítomnosti v chráme. E) ROZDELENIE KRÁĽOVSTVA - mnohí obdivovali Šalamúnovu múdrosť - aj kráľovná zo Sáby - aby neboli vojny, kráľ si vzal za manželky pohanky, kráľovské dcéry zo susedných kráľovstiev a takto aj rozšíril svoju ríšu - pohanské manželky vychovávali deti - POHANOV - klaňali sa modlám; i Šalamún sa im začal klaňať - prišiel Boží trest => rozpad kráľovstva (na Severné a Južné) (Obrázok 6.) 5. HEBREJSKÉ SLOVÍČKA - pozri doplnok k vyučovacej hodine 6. ZOPAKOVANIE PREBRATÉHO UČIVA, ZHRNUTIE - Chcete sa ešte na niečo opýtať? 7. ZÁVER: MODLITBA formou židovskej piesne - CD: Messianic praise I.: pieseň 2.: Shaalu Shalom Yerushalayim (autor neznámy) POUŽITÁ LITERATÚRA: Taylor, K. N., Biblia v obrázkoch pre malé deti, The Moody Press, Chicago, USA, r.? - -> (Obrázok 1.) - Kráľ Dávid hrá na harfe - str. 8 5 (Obrázok 2.) - Prorok Nátan upozorňuje Dávida na hriech - str.86 (Obrázok 3.) - Kráľ Šalamún súdi 2 ženy v spore o dieťa - str.88 (Obrázok 4.) - Sprievod nesie Archu zmluvy - str.84 (Obrázok 5.) - Delenie chrámu - str.89 (Obrázok 6.) - Kráľ Šalamún sa klania modlám - str.91

DOPLNOK K VYUČOVACEJ HODINE HEBREJČINA - IVRIT Mama - ima Otec - áv, otecko - abba Pozdrav - šálom Dobré ráno - boker tov rn* Dobrý deň - boker tov Dobrý večer - erev tov Dovidenia - lehitraót Dobrú noc - laj la tov Boh - El, Elohim, Jahve; všemohúci Boh - Elšadaj; Pán - Adonai Kniha - séfer Človek - adam Ľud - am Priateľ/ka - chaver/a Dobrý/á - tov/a Áno - ken Nie - lo Prepáčte - clichá Prosím - bevakaša Žiak/čka - talmid/a Vitaj! - Baruch! Sobota, sviatok - šabat Ďakujem veľmi pekne. - Toda raba. VETY Milujem Ježiša. - Ani ohev/et Ješua. (chl./diev.) Aké je tvoje meno? - Ejze šelcha/ šelek šem? (chl./diev.) Moje meno je Monika. - Šemi Monika.