České vysoké učení technické v Praze. Vozidla na vysokorychlostních tratích ve Španělsku

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "České vysoké učení technické v Praze. Vozidla na vysokorychlostních tratích ve Španělsku"

Transkript

1 České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní Vozidla na vysokorychlostních tratích ve Španělsku (semestrální práce) Tomáš Moravec skupina prosince 2008

2 V roce 1992 se ke státům, provozujících vysokorychlostní železniční dopravu v Evropě, zařadilo také Španělsko, když otevřelo svoji první vysokorychlostní trať spojující Madrid a Sevillu. Od té doby zde probíhá výstavba stále nových tratí a modernizace stávajících tratí - nyní je v provozu přibližně 1250 km vysokorychlostních tratí, v roce 2010 se počítá již s 2200 km. Na rozdíl od konvenčních tratí, které mají rozchod mm (tzv. iberský), mají vysokorychlostní tratě normální rozchod 1435 mm. Napájecí soustava je také odlišná, používá se jednofázová střídavá 25 kv / 50 Hz (oproti stejnosměrné trakční soustavě 3 kv na konvenčních tratích). Vysokorychlostní vlaky na území Španělska jsou označovány zkratkou AVE (Alta Velocidad Española), což je v doslovném překladu španělská vysoká rychlost, ale také španělsky pták ). Provozovatelem je národní železniční dopravce RENFE (Red Nacional de los Ferrocarriles Españoles). Maximální provozní rychlost vlaků AVE se pohybuje v rozmezí km/h. Vlaky AVE jsou rozděleny do třech tříd - Turista, Preferente a Club. Uspořádání sedadel ve třídě Turista je 2+2, ve třídách Preferente a Club 2+1.

3 Kromě vlaků AVE jezdí ve Španělsku ještě jiné vysokorychlostní vlaky, i když jejich maximální rychlost nedosahuje takových hodnot, např. vlakům Alvia je povolena rychlost km/h. V současné době se španělská vysokorychlostní síť se skládá z následujících tratí (linek): AVE / AVE Larga Distancia (tratě na velkou vzdálenost) / Madrid - Sevilla (přes Ciudad Real, Puertollano a Córdobu) Madrid - Valladolid (přes Segovii) Madrid - Barcelona (přes Guadalajaru, Calatayud, Zaragozu, Lleidu a Tarragonu) Barcelona - Sevilla (přes Zaragozu, Córdobu a Madrid) Barcelona - Málaga (přes Zaragozu, Córdobu a Madrid) Madrid - Huesca (přes Guadalajaru, Calatayud a Zaragozu) Madrid - Málaga (přes Ciudad Real, Puertollano, Córdobu a Antequeru) AVANT / AVE Media Distancia (tratě na střední vzdálenost) / Madrid - Ciudad Real - Puertollano Madrid - Toledo Madrid - Córdoba - Sevilla (přes Antequeru a Puente Genil) Segovia - Madrid Calatayud - Zaragoza Zaragoza - Huesca Barcelona - Lleida ALVIA (smíšené vysokorychlostní-konvenční tratě) Madrid - Irún (přes Valladolid, Burgos a San Sebastián) Madrid - Bilbao (přes Valladolid a Burgos) Santander - Alicante (přes Valladolid a Madrid) Gijón - Alicante (přes Valladolid a Madrid) Madrid - Logroño Hlavním uzlem systému je madridské nádraží Puerta de Atocha, s výjimkou pro linky jedoucí z Valladolidu, které končí na Chamartin Station.

4 AVE S-100 Nejstaršími jednotkami, které byly vyrobeny pro španělské vysokorychlostní tratě, jsou jednotky označené AVE S-100. Tyto vlaky vycházejí z koncepce a konstrukce francouzských jednotek TGV. Pro španělskou železnici však byly provedeny následující úpravy: přizpůsobení vozů pro podstatně kopcovitější terén nový design interiéru zvětšení prostoru mezi sedadly za účelem zvýšení úrovně pohodlí pro cestující audiovizuální systém v sedadle pro všechny cestující zvýšení účinnosti klimatizace na úroveň odpovídající teplejším klimatickým podmínkám Španělska přizpůsobení vozů pro cestující s omezenou možností pohybu Výrobcem těchto vysokorychlostních vlaků je společnost Alstom, která dodala v letech 1992 až 1995 celkem 18 souprav. Do výroby zasáhly i některé domácí podniky jako CAF, MTM, ATEINSA, SEPSA nebo STONE IBERICA. Vlaky AVE S-100 dosahují maximální rychlosti 300 km/h, ale při zkušební jízdě dne vytvořila jedna tato souprava tehdejší španělský rychlostní rekord 356,8 km/h. Vlakovou soupravu tvoří 2 hnací vozidla (každé o výkonu 4400 kw), 1 barový vůz a 7 osobních vozů, které pojmou celkem 329 osob. Vlaky AVE S-100 jsou provozovány pouze na trati Madrid - Córdoba - Sevilla. V roce 2007, po 15 letech provozu, byla celá řada AVE S-100 zrekonstruována.

5 AVE S-100 Výrobce ALSTOM, CAF, MTM a ATEINSA Rozchod mm Napájecí systém 25 kv, 50 Hz (původně i 3 kv ss) Výkon 8800 kw Maximální rychlost 300 km/h Nápravový tlak 17,2 t Délka soupravy 200 m Šířka skříně 2,9 m Výška skříně 4,28 m Váha prázdné soupravy 392,26 t Konstrukce skříně vozů ocel Uspořádání vozu velkoprostorové Celkový počet míst 329 Zabezpečovací systémy LZB, ASFA, EUROLOOP

6 AVE S-101 (EUROMED) AVE S-101 (EUROMED) je označení pro 6 vysokorychlostních elektrických vlakových jednotek, které jsou téměř totožné s řadou AVE S-100, mají však upravený podvozek na běžný španělský rozchod 1668 mm a jejich maximální rychlost je 220 km/h. Výrobcem je opět společnost Alstom. Jednotky jsou v provozu od roku 1997 a jsou nasazovány na tzv. středomořském koridoru (Corredor Mediterráneo) Barcelona - Valencia - Alicante. Původně byla tato trať jednokolejná a vlakové spojení neodpovídalo tehdejším potřebám zajistit kvalitní spojení mezi těmito hospodářsky silnými (a stále rostoucími) regiony. Po rekonstrukci tratě na dvoukolejnou trať zavedla společnost RENFE nový produkt s vynikajícím servisem, kvalitou a přesností pod názvem EUROMED. Na stanicích obsluhovaných vlaky EUROMED je k dispozici pracovník pouze pro péči o zákazníky EUROMED. Také zde existují zvláštní čekárny. Úspěch produktu EUROMED byl zaznamenán již v prvním roce, kdy ho použilo více jak cestujících. Přibližně 60 % cestujících byli noví zákazníci. Přesnost vlaků je asi 98 %. Vlakovou soupravu tvoří opět 2 hnací vozidla, 1 barový vůz a 7 osobních vozů, které pojmou celkem 324 osob.

7 AVE S-102 (Talgo 350) Další řadou je AVE S-102 (Talgo 350), vyráběný konsorciem Talgo - Bombardier. Bombardier dodal trakční vozidla a Talgo dodalo vagóny speciální konstrukce. Prvních 16 jednotek bylo dodáno v letech , ke kterým přibylo ještě dalších 30. Podle neobvyklého tvaru čelní části hnacího vozidla nese jednotka přezdívku pato (v překladu kachna ). Od roku 1999 probíhala na prototypu řada testů a při jednom z nich tato jednotka překonala dosavadní rychlostní rekord na španělských kolejích, když na trati Madrid - Sevilla dosáhla rychlosti 359 km/h. V roce 2005 dosáhla jednotka nového rekordu 365 km/h. V současné době jsou jednotky AVE S-102 provozovány na tratích Madrid - Valladolid, Madrid - Huesca a Madrid - Malaga maximální rychlostí 350 km/h. Každá souprava se skládá ze dvou hnacích vozidel o výkonu 2x kw, mezi kterými je 12 vložených vozů dlouhých jen 13 m s celkovou kapacitou 316 míst. Vozy jsou vyráběny unikátní technologií Talgo - Patentes, která šetří váhu až o 20% oproti normálnímu řešení vagónů. Systém Talgo používá pouze jedno dvojkolí, dosahuje se tak vysoké dynamické stability a bezpečnosti proti vykolejení, oproti normálnímu vlaku je počet dvojkolí poloviční. Vagóny mají dvojité vypružení - primární nad každým dvojkolím a sekundární v místě naklápěcích mechanizmů. Pasivní naklápěcí mechanizmus Talgo - Pendular příznivě působí na příčné dynamické vlastnosti a stabilitu jízdy vozů. Interiér vozů má vysoký komfort pro cestující, jak z hlediska sedadel, tak i dalšího servisu. V soupravě je zařazen bufetový vůz se salonkem a stolky. Vozy jsou plně klimatizované, mají panoramatická okna s nerozbitným sklem a jsou vysoce tlakotěsné a izolované. Pro cestující jsou k dispozici monitory poskytující filmy nebo informace o cestě. Vlak je vybaven systémem GPS, který určuje v každém čase jeho polohu. Každé sedadlo je vybaveno zásuvkou na 220 V, 50 Hz pro připojení počítače a zásuvkou pro AUDIO program.

8 AVE S-102 (Talgo 350) Výrobce Talgo, Bombardier Rozchod mm Napájecí systém 25 kv, 50 Hz Výkon 8000 kw Maximální rychlost 350 km/h Nápravový tlak 17 t Délka soupravy 200 m Šířka skříně 2,96 m Výška skříně 4,0 m Váha prázdné soupravy 322 t Konstrukce skříně vozů hliník Uspořádání vozu velkoprostorové Celkový počet míst 316 Zabezpečovací systémy ETCS Level 1 a Level 2, STM, LZB, ASFA

9 Interiér třídy Club Interiér třídy Preferente Interiér třídy Turista

10 AVE S -103 (Velaro E) Od června 2007 jsou v provozu na španělské železnici nejrychlejší a nejmodernější vlaky Velaro E, označovány jako AVE S-103. Tato jednotka drží rekord pro sériové vysokorychlostní jednotky, když během testovacích jízd na trati mezi Madridem a Barcelonou dosáhla v září 2006 rychlosti 403,7 km/h. Konstrukce jednotky Velaro E vychází z vysokorychlostních jednotek ICE 3 pro německé dráhy (Deutsche Bahn AG). Jejich výrobcem je společnost Siemens, která pro RENFE dodala 26 jednotek. V současnosti jsou jednotky provozovány na tratích Madrid - Barcelona, Madrid - Sevilla a Madrid - Malaga. Díky výkonu kw dosahuje vlak běžné cestovní rychlosti s cestujícími 350 km/h. Tím, že je 50 % dvojkolí přímo poháněno, může vlak díky lepší adhezi účinněji zrychlovat. Tento koncept pohonu tak umožňuje překonání úseků trati se stoupáním až 40 promile. Velaro E se skládá z osmi vozů, z nichž je jeden barový. Cestujícím je k dispozici celkem 404 míst k sezení ve třech třídách: Club, Preferente a Turista. Každá třída nabízí výjimečné pohodlí, protože téměř všechna sedadla lze otočit, takže ve vlaku můžete vždy sedět po směru jízdy. V přední části vlaku se nachází zvláštní vůz ve třídě Club, jehož součástí je konferenční prostor a samostatná kuchyň. Cestující si mohou jízdu zpříjemnit poslechem jednoho ze šesti zvukových kanálů nebo sledováním některého ze zábavných programů, které běží na velkých obrazovkách umístěných ve vlaku. Další displeje poskytují cestujícím různé informace ve španělštině, katalánštině a angličtině.

11 AVE S-103 (Velaro E) Výrobce Siemens Rozchod mm Napájecí systém 25 kv, 50 Hz Výkon 8800 kw Maximální rychlost 350 km/h Nápravový tlak 17 t Délka soupravy 200,84 m Šířka skříně 2,95 m Výška skříně 3,89 m Váha prázdné soupravy 425 t Konstrukce skříně vozů hliník Uspořádání vozu velkoprostorové Celkový počet míst 404 Zabezpečovací systém ETCS 2

12 Interiér třídy Club Konferenční prostor třídy Club Interiér třídy Preferente Interiér třídy Turista

13 AVANT S-104 Na konci roku 2004 začala společnost RENFE v souvislosti s novým produktem Media Distancia provozovat vlaky AVANT S-104 s maximální rychlostí 250 km/h. Celkem 20 souprav vyráběly společně společnosti ALSTOM a CAF od května V květnu 2004 byla uzavřena smlouva se společností Alstom na dodávku a údržbu dalších 30 vlaků. Vlaky AVANT S-104 jsou téměř totožné s vlaky Alaris řady ETR 490, které vycházejí z Pendolina. Mají však 2 vložené vozy (místo jednoho) a podvozek s rozchodem 1435 mm. Jednotky s kapacitou 237 míst jsou používané na trati Madrid - Puertollano, kde nahradily řadu AVE S-100 a na tratích Madrid - Toledo, Sevilla - Malaga, Barcelona Lleida, Calatayud Zaragoza a Zaragoza - Huesca. AVANT S-104 Výrobce Alstom, CAF Rozchod mm Napájecí systém 25 kv, 50 Hz Výkon 4400 kw Maximální rychlost 250 km/h Délka soupravy 107,1 m Šířka skříně 2,92 m Výška skříně 4,2 m Váha prázdné soupravy 221,5 t Konstrukce skříně vozů hliník Uspořádání vozu velkoprostorové Celkový počet míst 237 Zabezpečovací systém ETCS Level 1, LZB, ASFA

14 ALVIA S-120 Od roku 2005 jsou v provozu jednotky ALVIA S-120, které vyrobila společnost Alstom ve spolupráci s CAF. Celkem jich bylo pro RENFE dodáno 45. Protože jsou tyto jednotky provozovány jak na tratích vysokorychlostních, tak na tratích konvenčních, byly za tímto účelem zkonstruovány. Umožňují měnit rozchod bez zastavení. Maximální provozní rychlost na vysokorychlostních tratích je 250 km/h, na konvenčních tratích 220 km/h. Jednotka je složena ze 2 řídících vozů a 2 vozů vložených. Celková kapacita je 238 míst v soupravě s barem a 270 míst v soupravě bez baru. Vlaky jsou vybaveny klimatizací, zvukovým a vizuálním informačním systémem a video systémem. V současnosti jsou jednotky provozovány na tratích Madrid - Guadalajara - Pamplona - San Sebastián - Irún a Madrid Logroño.

15 Výrobce Rozchod Napájecí systém Výkon Maximální rychlost Nápravový tlak Délka soupravy Šířka skříně Výška skříně Váha prázdné soupravy Konstrukce skříně vozů Uspořádání vozu Celkový počet míst Zabezpečovací systémy ALVIA S-120 Alstom, CAF / mm 25 kv, 50 Hz / V 4000 kw 250 km/h (vysokorychlostní tratě) 220 km/h (konvenční tratě) 17 t 106,23 m 2,92 m 4,1 m 225 t hliník velkoprostorové 238 (16 souprav s barem) 270 (29 souprav bez baru) ETCS, LZB, ASFA

16 ALVIA S-130 Patito (Talgo 250) Vlaky ALVIA S-130 (Talgo 250) jsou vyrobeny společnostmi Talgo a Bombardier. Od roku 2006 bylo dodáno celkem 45 jednotek. Tyto jednotky jsou opět přizpůsobeny pro provoz na vysokorychlostních i konvenčních tratích, mají za jízdy nastavitelný rozchod (1 435 / mm). Díky tvaru čela hnacího vozidla je tato jednotka přezdívána slovem patito, což v překladu znamená kačenka. Maximální provozní rychlost na vysokorychlostních tratích je 250 km/h, na konvenčních tratích 220 km/h. Jednotka je složena ze 2 hnacích vozů a 11 vložených vozů. Celková kapacita je 299 míst. Jednotky jsou vybaveny klimatizací, individuálním audio a video systém v sedadlech, systémem GPS pro informování cestujících o aktuální poloze vlaku a LCD monitory s interaktivními informacemi pro cestující. V současnosti jsou tyto vlaky provozovány na tratích Madrid - Albacete - Alicante, Madrid - Valladolid - Santander, Madrid - Valladolid - Bilbao, Madrid - Valladolid - Gijón, Madrid - Valladolid - San Sebastián / Irún.

17 ALVIA S-130 Patito (Talgo 250) Výrobce Talgo, Bombardier Rozchod / mm Napájecí systém 25 kv, 50 Hz / V Výkon kw (25 kv 50 Hz) kw (3 000 V) Maximální rychlost 250 km/h (vysokorychlostní tratě) 220 km/h (konvenční tratě) Nápravový tlak 18 t Délka soupravy 185 m Šířka skříně 2,94 m Výška skříně 4,0 m Váha prázdné soupravy 312 t Konstrukce skříně vozů hliník Uspořádání vozu velkoprostorové Celkový počet míst 299 Zabezpečovací systémy ETCS Level 1 a 2, STM pro LZB, ATP EBICAB 900 TBS

18 Použité zdroje:

Vozidla na vysokorychlostních

Vozidla na vysokorychlostních Vozidla na vysokorychlostních tratích ve Španělsku Tomáš Moravec Úvod v roce 1992 otevřena ena první vysokorychlostní trať ve Španělsku nyní v provozu přiblip ibližně 1250 km tratí předpoklad v roce 2010

Více

Vysokorychlostní železnice ve Španělsku

Vysokorychlostní železnice ve Španělsku ČVUT FD Martin Knižka 2 56 Vysokorychlostní železnice ve Španělsku Tratě 1 TROCHA faktů první železniční trať ve Španělsku otevřena v roce 1848 rozchod kolejí 1668 (od 1955) v 80. letech přijat Plán železniční

Více

VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATĚ VE ŠPANĚLSKU LAV

VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATĚ VE ŠPANĚLSKU LAV ČVUT FD Martin Knižka 2 56 VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATĚ VE ŠPANĚLSKU LAV 1) Úvod něco málo historie Železniční doprava ve Španělsku se ujala slova v roce 1848, kdy byla otevřena první železniční trať. Již v

Více

MODERNÍ KONCEPCE VYSOKORYCHLOSTNÍCH VOZIDEL V EVROPĚ A VE SVĚTĚ

MODERNÍ KONCEPCE VYSOKORYCHLOSTNÍCH VOZIDEL V EVROPĚ A VE SVĚTĚ MODERNÍ KONCEPCE VYSOKORYCHLOSTNÍCH VOZIDEL V EVROPĚ A VE SVĚTĚ František PALÍK Ing. František PALÍK, CSc. Západočeská univerzita, Katedra konstruování strojů, Univerzitní 8, Plzeň Vysokorychlostní železnice

Více

Téma: Vysokorychlostní železniční vozidla na trati Petrohrad - Moskva

Téma: Vysokorychlostní železniční vozidla na trati Petrohrad - Moskva České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní SEMESTRÁLNÍ PRÁCE Z předmětu: Vysokorychlostní tratě Téma: Vysokorychlostní železniční vozidla na trati Petrohrad - Moskva Skupina: 2 55 Akademický

Více

Vysokorychlostní tratě

Vysokorychlostní tratě České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systémů - K612 Vysokorychlostní tratě Semestrální práce Centralna Magistrala Kolejowa Vysokorychlostní trať v Polsku Bc. Jan Turek

Více

ROZVOJ VYSOKORYCHLOSTNÍCH ŽELEZNIČNÍCH SYSTÉMŮ V EVROPĚ

ROZVOJ VYSOKORYCHLOSTNÍCH ŽELEZNIČNÍCH SYSTÉMŮ V EVROPĚ ROZVOJ VYSOKORYCHLOSTNÍCH ŽELEZNIČNÍCH SYSTÉMŮ V EVROPĚ Karel SELLNER Doc. Ing. Karel SELLNER, CSc, Ministerstvo dopravy ČR, nabř. L. Svobody 1222, Praha 1 Úvod Růst národního hospodářství a integrace

Více

ČESKOSLOVENSKÝ PRŮMYSL A VOZIDLA PRO VYSOKORYCHLOSTNÍ DOPRAVU

ČESKOSLOVENSKÝ PRŮMYSL A VOZIDLA PRO VYSOKORYCHLOSTNÍ DOPRAVU ČESKOSLOVENSKÝ PRŮMYSL A VOZIDLA PRO VYSOKORYCHLOSTNÍ DOPRAVU Jan Beneš Návrh vyskorychlostních tratí v ČSFR z roku 1990 vládní usnesení č. 765/89 z r. 1989 vyhledávací studie byla zpracovávána od roku

Více

ŠKODA VAGONKA a.s. člen skupiny ŠKODA Transportation

ŠKODA VAGONKA a.s. člen skupiny ŠKODA Transportation ŠKODA VAGONKA a.s. člen skupiny ŠKODA Transportation 19.06.2013 Jednopodlažní soupravy RegioPanter výroba, zkoušky a provoz SKUPINA ŠKODA TRANSPORTATION TRANSPORTATION GROUP ŠKODA TRANSPORTATION a.s. ŠKODA

Více

VRT v Číně Vysokorychlostní tratě

VRT v Číně Vysokorychlostní tratě VRT v Číně Vysokorychlostní tratě Jan Pecháček Sk. 2 55 2009/2010 Vysokorychlostní železnice v Číně Projekt na vybudování vysokorychlostních tratí v Číně jsou velice ambiciózní. Plány hovoří o dokončení

Více

ŠKODA VAGONKA a.s. člen skupiny ŠKODA TRANSPORTATION. Schopnost a vůle dělat věci dobře a k všestrannému prospěchu je určující pro to, co děláme.

ŠKODA VAGONKA a.s. člen skupiny ŠKODA TRANSPORTATION. Schopnost a vůle dělat věci dobře a k všestrannému prospěchu je určující pro to, co děláme. ŠKODA VAGONKA a.s. člen skupiny ŠKODA TRANSPORTATION Schopnost a vůle dělat věci dobře a k všestrannému prospěchu je určující pro to, co děláme. JEDNOPODLAŽNÍ REGIONÁLNÍ SOUPRAVY PRO ČESKÉ DRÁHY ŘEŠENÍ

Více

PRO REGIONÁLNÍ A DÁLKOVOU DOPRAVU. Odborný seminář DOPRAVNÍ OBLUŽNOST 2011 aneb po Ústeckém kraji bez auta. Ing. Jan Plomer

PRO REGIONÁLNÍ A DÁLKOVOU DOPRAVU. Odborný seminář DOPRAVNÍ OBLUŽNOST 2011 aneb po Ústeckém kraji bez auta. Ing. Jan Plomer OBNOVA VOZIDLOVÉHO PARKU ČD, a.s. PRO REGIONÁLNÍ A DÁLKOVOU DOPRAVU Odborný seminář DOPRAVNÍ OBLUŽNOST 2011 aneb po Ústeckém kraji bez auta Ing. Jan Plomer Odborný seminář DOPRAVNÍ OBSLUŽNOST 2011 21.

Více

Vysokorychlostní trať Peking-Šanghaj, Čína

Vysokorychlostní trať Peking-Šanghaj, Čína Vysokorychlostní trať Peking-Šanghaj, Čína Jméno: Tomáš Krulich Skupina: 2 55 Mapa vysokorychlostní tratě Peking-Šanghaj Původně technologie Maglev Odstoupení od magnetické technologie z důvodu vysokých

Více

Semestrální práce: Vysokorychlostní tratě. Železniční tratě, Argentina

Semestrální práce: Vysokorychlostní tratě. Železniční tratě, Argentina Semestrální práce: Vysokorychlostní tratě Železniční tratě, Argentina Tomáš Hála, 1.56 2007/2008-1 - Železniční tratě, Argentina Doprava v Argentině je specifická vzhledem k rozložení sídel a obyvatelstva.

Více

ČKD VAGONKA, a.s. člen skupiny Transportation ŠKODA HOLDING a.s.

ČKD VAGONKA, a.s. člen skupiny Transportation ŠKODA HOLDING a.s. ČKD VAGONKA, a.s. člen skupiny Transportation ŠKODA HOLDING a.s. Schopnost a vůle dělat věci dobře a k všestrannému prospěchu je určující pro to, co děláme. VOZIDLA PRO PŘÍMĚSTSKOU A REGIONÁLNÍ OSOBNÍ

Více

Vlak s naklápěcí skříní PENDOLINO zavedený za účelem zrychlení provozu na stávajících tratích

Vlak s naklápěcí skříní PENDOLINO zavedený za účelem zrychlení provozu na stávajících tratích Andrea M. Parnigoni Vlak s naklápěcí skříní PENDOLINO zavedený za účelem zrychlení provozu na stávajících tratích Klíčová slova: aktivní naklápění vozidlové skříně, nedostatek převýšení, aktivní řízené

Více

ELEKTRICKÉ LOKOMOTIVY

ELEKTRICKÉ LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ LOKOMOTIVY VYSOKÝ VÝKON INTEROPERABILITA PRO EVROPSKÉ TRATĚ VYSOKORYCHLOSTNÍ PROVOZ NÍZKÁ SPOTŘEBA ENERGIE ŠETRNOST K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ Výroba lokomotiv ve firmě Škoda Transportation vychází

Více

Nová vozidla ŠKODA VAGONKA pro příměstskou a regionální železniční dopravu

Nová vozidla ŠKODA VAGONKA pro příměstskou a regionální železniční dopravu Jiří Segeťa 1 Nová vozidla ŠKODA VAGONKA pro příměstskou a regionální železniční dopravu Klíčová slova: elektrická patrová jednotka, elektrická jednopodlažní jednotka, interiér vozidla, crashová bezpečnost,

Více

Vysokorychlostní železnice. subsystém energie. Vladimír Kudyn. Česká železnice v roce 2030, 18.-19.6.2013 0strava

Vysokorychlostní železnice. subsystém energie. Vladimír Kudyn. Česká železnice v roce 2030, 18.-19.6.2013 0strava Vysokorychlostní železnice včr subsystém energie Vladimír Kudyn Česká železnice v roce 2030, 18.-19.6.2013 0strava Vysokorychlostní tratě v rámci Evropy Cílem budování vysokorychlostních tratí v Evropě

Více

Z Prahy do Brna za hodinu aneb Rychlá Spojení jako páteř naší veřejné dopravy. Michal Drábek

Z Prahy do Brna za hodinu aneb Rychlá Spojení jako páteř naší veřejné dopravy. Michal Drábek Z Prahy do Brna za hodinu aneb Rychlá Spojení jako páteř naší veřejné dopravy Michal Drábek 6. Května 2013 Vysokorychlostní tratě (VRT) Nově vybudované tratě pro rychlost 250 km/h a více Modernizované

Více

NÍZKÉ NÁKLADY NA PROVOZ SNADNÁ A LEVNÁ ÚDRŽBA PRODLOUŽENÁ ŽIVOTNOST VYSOKÁ SPOLEHLIVOST PROMYŠLENÁ KONSTRUKCE

NÍZKÉ NÁKLADY NA PROVOZ SNADNÁ A LEVNÁ ÚDRŽBA PRODLOUŽENÁ ŽIVOTNOST VYSOKÁ SPOLEHLIVOST PROMYŠLENÁ KONSTRUKCE METRO NÍZKÉ NÁKLADY NA PROVOZ SNADNÁ A LEVNÁ ÚDRŽBA PRODLOUŽENÁ ŽIVOTNOST VYSOKÁ SPOLEHLIVOST PROMYŠLENÁ KONSTRUKCE Soupravy metra ze Škody Transportation zajišťují flexibilní a efektivní řešení dopravy

Více

Vozidlový park souprav Velaro pro široký rozchod znamená opětné spuštění ruského programu VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY

Vozidlový park souprav Velaro pro široký rozchod znamená opětné spuštění ruského programu VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY Vozidlový park souprav Velaro pro široký rozchod znamená opětné spuštění ruského programu VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY Alexander Nazarov, Oleg Nazarov a Marion Protze* * Alexander Nazarov je prvním

Více

ČVUT Fakulta dopravní

ČVUT Fakulta dopravní ČVUT Fakulta dopravní Vysokorychlostní tratě Téma semestrální práce: AGV 2011/2012 Petr Čáslavský, 1 57 AGV (Automotrice à Grande Vitesse) AGV jsou vysokorychlostní vlaky od mezinárodního koncernu Alstom

Více

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products JEDNOPODLAŽNÍ ELEKTRICKÉ JEDNOTKY. www.skoda.cz

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products JEDNOPODLAŽNÍ ELEKTRICKÉ JEDNOTKY. www.skoda.cz INSPIRED BY MOVE The New Evolution Series Products JEDNOPODLAŽNÍ ELEKTRICKÉ JEDNOTKY www.skoda.cz JEDNOPODLAŽNÍ ELEKTRICKÉ JEDNOTKY VAGONKA NOVÁ KVALITA V PŘÍMĚSTSKÉ, REGIONÁLNÍ I MEZIREGIONÁLNÍ PŘEPRAVĚ

Více

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products DVOUPODLAŽNÍ JEDNOTKY A SOUPRAVY. www.skoda.cz

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products DVOUPODLAŽNÍ JEDNOTKY A SOUPRAVY. www.skoda.cz INSPIRED BY MOVE The New Evolution Series Products DVOUPODLAŽNÍ JEDNOTKY A SOUPRAVY DVOUPODLAŽNÍ JEDNOTKY A SOUPRAVY VAGONKA UZIVATELSKY PŘÍVĚTIVÁ A BEZPEČNÁ ŘESENÍ VYSOKÁ PROVOZUSCHOPNOST Zaškolení personálu

Více

Vysokorychlostní trať Wuhan-Guangzhou FILIP HOLENDA 257

Vysokorychlostní trať Wuhan-Guangzhou FILIP HOLENDA 257 Vysokorychlostní trať Wuhan-Guangzhou FILIP HOLENDA 257 Mapa Wuhan Guangzhou Obr 1 [2] Trať se nachází v jižní části koridoru Peking - Guangzhou a je částí z plánovaného 2100 km dlouhého spojení, úsek

Více

České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní www.fd.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní www.fd.cvut.cz České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní www.fd.cvut.cz DO 2 HODIN PROJET CELOU REPUBLIKOU aneb RYCHLÁ SPOJENÍ JAKO PÁTEŘ NAŠÍ VEŘEJNÉ DOPRAVY wikipedia.org Ing. Michal Drábek, Ph.D. Letní

Více

Koncepce modernizace železniční sítě v ČR

Koncepce modernizace železniční sítě v ČR Koncepce modernizace železniční sítě v ČR Bc. Marek Binko ředitel odboru strategie Praha, 27. listopadu 2014 Vstupy do koncepce požadavky na infrastrukturu z dopravního trhu nákladní doprava osobní regionální

Více

HISTORIE VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY

HISTORIE VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY Bohumil Pokorný 1 HISTORIE VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY Přednášející: Bohumil Pokorný České dráhy, a.s., www.cd.cz Smysl zvyšování rychlosti v dálkové železniční dopravě V prvním století své existence

Více

MODERNIZACE A OPRAVY KOLEJOVÝCH VOZIDEL

MODERNIZACE A OPRAVY KOLEJOVÝCH VOZIDEL MODERNIZACE A OPRAVY KOLEJOVÝCH VOZIDEL ÚČINNÁ MODERNIZACE NÍZKÉ POŘIZOVACÍ A PROVOZNÍ NÁKLADY VYSOKÁ BEZPEČNOST A SPOLEHLIVOST NOVÝ DESIGN KVALITNÍ SERVIS Efektivním způsobem řešení obnovy vozidlového

Více

Přednáška č. 9 ŽELEZNICE. 1. Dráhy

Přednáška č. 9 ŽELEZNICE. 1. Dráhy Přednáška č. 9 ŽELEZNICE 1. Dráhy Dráhy definuje zákon o drahách (č. 266/1994). Dráhou je cesta určená k pohybu drážních vozidel včetně pevných zařízení potřebných k zajištění bezpečnosti a plynulosti

Více

ELEKTRICKÉ JEDNOTKY A SOUPRAVY PUSH-PULL

ELEKTRICKÉ JEDNOTKY A SOUPRAVY PUSH-PULL ELEKTRICKÉ JEDNOTKY A SOUPRAVY PUSH-PULL MODERNÍ KONCEPCE OPTIMÁLNÍ VYUŽITÍ ENERGIE SOFISTIKOVANÉ TECHNICKÉ ŘEŠENÍ KOMFORTNÍ ZPŮSOB PŘEPRAVY JEDNODUCHÉ OVLÁDÁNÍ A BEZPEČNOST Naši spokojení zákazníci potvrzují,

Více

ELEKTRICKÉ LOKOMOTIVY

ELEKTRICKÉ LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ LOKOMOTIVY FRANTIŠEK PALÍK Křižíkova elektrická lokomotiva z roku 1905 pro Vídeňskou městskou dráhu po přestavbě v roce 1927 pro ČSD jako E 225.001 Počátkem 20. let minulého století vznikl na

Více

EVROPSKÁ UNIE ENERGETIKA & DOPRAVA V ČÍSLECH. Část doprava

EVROPSKÁ UNIE ENERGETIKA & DOPRAVA V ČÍSLECH. Část doprava EVROPSKÁ UNIE ENERGETIKA & DOPRAVA V ČÍSLECH 2004 Část doprava Kapitola 5: Infrastruktura Evropská komise Generální ředitelství pro energetiku a dopravu ve spolupráci s Eurostatem 1.5.1 Železnice: hustota

Více

Pokyn provozovatele dráhy k zajištění plynulé a bezpečné drážní dopravy č. 12/2010 ve znění změny č. 1 až 4.

Pokyn provozovatele dráhy k zajištění plynulé a bezpečné drážní dopravy č. 12/2010 ve znění změny č. 1 až 4. Správa železniční dopravní cesty, státní organizace Dlážděná 1003/7 110 00 Praha 1 Pokyn provozovatele dráhy k zajištění plynulé a bezpečné drážní dopravy č. 12/2010 ve znění změny č. 1 až 4. Věc: Provozní

Více

ZSDM - Pojezdy a podvozky kolejových vozidel

ZSDM - Pojezdy a podvozky kolejových vozidel ZSDM - Pojezdy a podvozky kolejových vozidel Doc.Ing. Petr Heller, CSc. Katedra konstruování strojů březen 2010, ZČU doc. Ing. Petr Heller, CSc. 1 Obsah A. Úvod rozdělení podvozků B. Podvozky nákladních

Více

Jednotky s naklápěcí skříní

Jednotky s naklápěcí skříní ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE Fakulta dopravní Jednotky s naklápěcí skříní Semestrální práce do předmětu Vysokorychlostní tratě Bc. Jan Voříšek, 2 58 Obsah Úvod...3 1 Historie...4 2 Popis systému...5

Více

MAXIMÁLNÍ CENY A URČENÉ PODMÍNKY ZA POUŽITÍ VNITROSTÁTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVNÍ CESTY CELOSTÁTNÍCH A REGIONÁLNÍCH DRAH PŘI PROVOZOVÁNÍ DRÁŽNÍ DOPRAVY

MAXIMÁLNÍ CENY A URČENÉ PODMÍNKY ZA POUŽITÍ VNITROSTÁTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVNÍ CESTY CELOSTÁTNÍCH A REGIONÁLNÍCH DRAH PŘI PROVOZOVÁNÍ DRÁŽNÍ DOPRAVY Příloha č. 1 k výměru MF č. 01/2013 MAXIMÁLNÍ ENY A URČENÉ PODMÍNKY ZA POUŽITÍ VNITROSTÁTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVNÍ ESTY ELOSTÁTNÍH A REGIONÁLNÍH DRAH PŘI PROVOZOVÁNÍ DRÁŽNÍ DOPRAVY I. Maximální ceny za použití

Více

Vysokorychlostní tratě

Vysokorychlostní tratě Semestrální práce z předmětu Vysokorychlostní tratě České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní Světlíková Eva 2 56 2011/2012 Obsah Vysokorychlostní tratě v Belgii 3 HSL 1 4 LGV Nord 4 HSL 2

Více

Úvodem o Northeast Corridor NEC (Severovýchodní spojení)

Úvodem o Northeast Corridor NEC (Severovýchodní spojení) Úvodem o Northeast Corridor NEC (Severovýchodní spojení) NEC je nejvytíženější trasou osobní dopravy z hlediska frekvence cestujících a počtu vlaků. Celá trať je v současnosti plně elektrifikovaná a obsluhuje

Více

VRT v Německu, trať Norimberk - Mnichov

VRT v Německu, trať Norimberk - Mnichov VRT v Německu, trať Norimberk - Mnichov 1. Vysokorychlostní tratě Železniční dopravu lze rozdělit na konvenční a vysokorychlostní. Mezníkem mezi nimi je rychlost 200 km/h. Vysokorychlostní tratě mohou

Více

Požadavky na kvalitu regionální osobnídopravy

Požadavky na kvalitu regionální osobnídopravy Požadavky na kvalitu regionální osobnídopravy Budoucnost železniční osobní dopravy v ČR Ostrava, 15.6.2010 Ing. Jaroslav Kadlec Současný vozidlový park pro regionální dopravu Zastaralé motorové a přípojné

Více

PROGRESIVNÍ ŘEŠENÍ VYSOKORYCHLOSTNÍCH ŽELEZNIČNÍCH VOZIDEL A MOŽNOSTI VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNICE V ČESKÉ REPUBLICE

PROGRESIVNÍ ŘEŠENÍ VYSOKORYCHLOSTNÍCH ŽELEZNIČNÍCH VOZIDEL A MOŽNOSTI VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNICE V ČESKÉ REPUBLICE PROGRESIVNÍ ŘEŠENÍ VYSOKORYCHLOSTNÍCH ŽELEZNIČNÍCH VOZIDEL A MOŽNOSTI VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNICE V ČESKÉ REPUBLICE Dr.Ing. František Palík Západočeská universita Plzeň Asociace vysokorychlostní železniční

Více

ČVUT v Praze Fakulta dopravní

ČVUT v Praze Fakulta dopravní ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systémů Vysokorychlostní tratě INTERCITY EXPRESS Martin Fafejta 2 57 12/2010 1 OBSAH 1 HISTORIE... 2 2 SOUČASNOST... 3 3 NEHODA U ESCHEDE... 6 4 JEDNOTKY...9

Více

Modernizace železniční sítě a její kapacita

Modernizace železniční sítě a její kapacita Modernizace železniční sítě a její kapacita ŽEL AKTUEL 22. května 2014 Praha Ing. Radim Brejcha, Ph.D. Odbor strategie Definice pojmů modernizace a kapacita: Propustná výkonnost (propustnost, kapacita)

Více

PRODUKTY FIRMY SIEMENS. Soupravy M1 pro metro Praha

PRODUKTY FIRMY SIEMENS. Soupravy M1 pro metro Praha PRODUKTY FIRMY SIEMENS Soupravy M1 pro metro Praha Vozy M1 metra Praha jsou nejznámějšími novými hnacími vozidly Siemens ADtrans SGP. Pětivozová jednotka se skládá ze 3 typů vozů, M1.1, M1.2, M1.3. M1.1

Více

Zvyšování rychlostí na stávajících tratích a koncepce Rychlých spojení

Zvyšování rychlostí na stávajících tratích a koncepce Rychlých spojení Zvyšování rychlostí na stávajících tratích a koncepce Rychlých spojení Bc. Marek Binko ředitel odboru strategie České Budějovice, 8. dubna 2014 Rychlejší železnice = atraktivnější pro zákazníky (objednatele

Více

MĚSTSKÁ KOLEJOVÁ DOPRAVA

MĚSTSKÁ KOLEJOVÁ DOPRAVA MĚSTSKÁ KOLEJOVÁ DOPRAVA cvičení z předmětu 12MKDP ZS 2015/2016 ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systému (K612) Ing. Vojtěch Novotný budova Horská, kancelář A433 VojtechNovotny@gmail.com

Více

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products METRO. www.skoda.cz

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products METRO. www.skoda.cz INSPIRED BY MOVE The New Evolution Series Products METRO NOVÉ LEHKÉ SOUPRAVY METRA NeVa ŠKODA a.s. ve spolupráci s ruskou společností VAGONMAŠ vyrábí v Petrohradu šestivozové soupravy metra nové generace

Více

Váš vlak jede každou hodinu aneb integrovaný taktový jízdní řád. Michal Drábek

Váš vlak jede každou hodinu aneb integrovaný taktový jízdní řád. Michal Drábek Váš vlak jede každou hodinu aneb integrovaný taktový jízdní řád Michal Drábek 6. února 2013 Švýcarsko země, kde vlaky odlehčují silnicím - 70. léta 20. století: rozvoj automobilové dopravy, dopravní zácpy

Více

Dlouhodobá vize SŽDC. Bc. Marek Binko. ředitel odboru strategie. Czech Raildays, Ostrava, 18. června 2013

Dlouhodobá vize SŽDC. Bc. Marek Binko. ředitel odboru strategie. Czech Raildays, Ostrava, 18. června 2013 Dlouhodobá vize SŽDC Bc. Marek Binko ředitel odboru strategie Hlavní poslání a činnosti Předmět činnosti Na základě platné právní úpravy Správa železniční dopravní cesty, státní organizace, plní funkci

Více

Požadavky cestujících na železniční dopravu v současnosti a v roce 2030

Požadavky cestujících na železniční dopravu v současnosti a v roce 2030 Czech Raildays 2013, Ostrava 18. 6. 2013 Požadavky cestujících na železniční dopravu v současnosti a v roce 2030 Miroslav Vyka // SVAZ CESTUJÍCÍCH VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ// prezident www.svazcestujicich.cz

Více

ování kapacity tratí

ování kapacity tratí workshop Zvyšov ování kapacity tratí Cerhenice 13.11.2014 L u k á š T ý f a České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní Vysokorychlostní železniční tratě v Evropě a ve světě Důvody výstavby VRT

Více

Souprava LEO Express. Nízkopodlažní elektrická jednotka FLIRT EMU 480 3 kv DC

Souprava LEO Express. Nízkopodlažní elektrická jednotka FLIRT EMU 480 3 kv DC Souprava LEO Express Nízkopodlažní elektrická jednotka FLIRT EMU 480 3 kv DC Jednotka FLIRT LEO Express představuje nízkopodlažní klimatizovanou elektrickou soupravu nejmodernější konstrukce vybavenou

Více

Současnost a budoucnost železničního spojení Praha - Mnichov

Současnost a budoucnost železničního spojení Praha - Mnichov Současnost a budoucnost železničního spojení Praha - Mnichov Tématem této práce je osobní železniční doprava mezi hlavním městem České republiky Prahou (1 200 000 obyvatel) a hlavním městem spolkové země

Více

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017 ŽELEZNIČNÍ PROVOZ cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017 Železniční vozidla železniční vozidla Co je to vlak? CO JE TO VLAK? Vlak je sestavená a svěšená skupina vozidel* označená stanovenými návěstmi

Více

Návrh koncepce železnič ní dopravy v Praze a okolí. Gymnázium J. S. Machara, Brandýs nad Labem - oktáva

Návrh koncepce železnič ní dopravy v Praze a okolí. Gymnázium J. S. Machara, Brandýs nad Labem - oktáva Návrh koncepce železnič ní dopravy v Praze a okolí Jakub Kutílek krutas57 @ gmail.com youtube.com/krutas57 Gymnázium J. S. Machara, Brandýs nad Labem - oktáva Proč zrovna vlak? v Praze je přes 100 km tratí

Více

Vysokorychlostní železnice v ČR proč?

Vysokorychlostní železnice v ČR proč? Ing. Petr Šlegr Š Ing. Petr Šlegr Několik faktů z historie železnice ve světe a u nás 1805 Trevithickova parní lokomotiva 1825 První veřejná železnice v Anglii 1829 Liverpol Manchester 1832 koněspřežná

Více

Automatizované systémy v drážní dopravě. Pohled do budoucnosti 10+ let

Automatizované systémy v drážní dopravě. Pohled do budoucnosti 10+ let AŽD Praha Automatizované systémy v drážní dopravě Pohled do budoucnosti 10+ let Inovace& Železnice Praha, 13. prosince 2016 Zdeněk CHRDLE Generální ředitel, AŽD Praha Co říká Bílá kniha dopravní politiky

Více

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017 ŽELEZNIČNÍ PROVOZ cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017 úvodní informace cvičení Ing. Vojtěch Novotný Ústav dopravních systémů (K612) budova Horská, kancelář A433 mail: novotvo4@fd.cvut.cz webové stránky

Více

Zpravodaj klubu Dopravní historie

Zpravodaj klubu Dopravní historie Zpravodaj klubu Dopravní historie Ročník 1 Číslo 0 Obsah 3. Mikulášské jízdy 4. Pendolino v pravidelném provoze a něco o něm 5. Něco z historie tratí a lokomotiv 6. Významná ţelezniční dny 7. Motorový

Více

VYSOKOROCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA V USA

VYSOKOROCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA V USA VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATĚ VYSOKOROCHLOSTNÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA V USA Jan Starec 2 56 ak. rok 2011/ 2012 Historie rozvoje železniční sítě v 19. st. v USA velký rozmach žel. dopravy 1830 - první spojení (východní

Více

Moderní technologie pro zvýšení přepravních výkonů a bezpečnosti a plynulosti v dopravě

Moderní technologie pro zvýšení přepravních výkonů a bezpečnosti a plynulosti v dopravě AŽD Praha Moderní technologie pro zvýšení přepravních výkonů a bezpečnosti a plynulosti v dopravě Konference Smart city Brno Brno 16.února 2017 Vladimír KAMPÍK AŽD Praha Co říká Bílá kniha dopravní politiky

Více

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017 ŽELEZNIČNÍ PROVOZ cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2016/2017 Grafikon vlakové dopravy grafikon vlakové dopravy JÍZDNÍ ŘÁD určuje časovou polohu konkrétního vlaku na konkrétním úseku grafikon vlakové dopravy

Více

ŠKODA VAGONKA a.s. Patrové vlaky typu Push-Pull pro Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) Miroslav Kundrata

ŠKODA VAGONKA a.s. Patrové vlaky typu Push-Pull pro Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) Miroslav Kundrata Patrové vlaky typu Push-Pull pro Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) Miroslav Kundrata Ing. Miroslav Kundrata,, 1.máje 3176/102, 703 00 Ostrava, Tel. +420 597 477 344, e-mail: miroslav.kundrata@skoda.cz,

Více

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products PROFIL SKUPINY. www.skoda.cz

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products PROFIL SKUPINY. www.skoda.cz INSPIRED BY MOVE The New Evolution Series Products PROFIL SKUPINY www.skoda.cz PROFIL SKUPINY Společnost ŠKODA TRANSPORTATION je v oboru dopravního strojírenství tradiční českou firmou se silným postavením

Více

Příloha č. 7 Podrobné požadavky na kvalitu a vybavení vozidel

Příloha č. 7 Podrobné požadavky na kvalitu a vybavení vozidel Příloha č. 7 Podrobné požadavky na kvalitu a vybavení vozidel Článek Technické požadavky Vozidla určená k plnění zakázky musí splňovat alespoň následující požadavky: Vozidlo musí být ke dni zahájení provozu

Více

Železniční osobní doprava v ČR dnes a v budoucnosti. Ing. Antonín Blažek náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu

Železniční osobní doprava v ČR dnes a v budoucnosti. Ing. Antonín Blažek náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Železniční osobní doprava v ČR dnes a v budoucnosti Ing. Antonín Blažek náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu GŘČD Vývoj železnice v uplynulém období Izolovaný vývoj v jednotlivých státech

Více

ŠKODA TRANSPORTATION s.r.o. TYPOVÝ NÁČRT

ŠKODA TRANSPORTATION s.r.o. TYPOVÝ NÁČRT ELEKTRICKÁ TŘÍSYSTÉMOVÁ LOKOMOTIVA ŘADA 380 ČD, TYP ŠKODA 109 E TYPOVÝ NÁČRT ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ PARAMETRY Určení interoperabilní lokomotiva pro osobní i nákladní dopravu Výrobce ŠKODA TRANSPORTATION s.r.o.

Více

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products LOKOMOTIVY. www.skoda.cz 14001 : 2004

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products LOKOMOTIVY. www.skoda.cz 14001 : 2004 INSPIRED BY MOVE The New Evolution Series Products LOKOMOTIVY EN 14001 : 2004 ISO LOKOMOTIVY ŠKODA Jsou lokomotivy moderní konstrukce, které jsou v univerzálním a nákladním provedení schopné zajistit provoz

Více

Podpora života a podnikání v Olomouckém kraji

Podpora života a podnikání v Olomouckém kraji Podpora života a podnikání v Olomouckém kraji Olomouc 23. 9. 2016 Úvod Akciová společnost ve 100 % vlastnictví státu 1993 Rozdělení Československa => rozdělení ČSD České republika - České dráhy (ČD), státní

Více

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA DOPRAVNÍ VRT BERLIN HAMBURG SEMINÁRNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATĚ

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA DOPRAVNÍ VRT BERLIN HAMBURG SEMINÁRNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATĚ ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA DOPRAVNÍ VRT BERLIN HAMBURG SEMINÁRNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATĚ 2010/2011 ROBERT PLOCEK 1 57 Historie V roce 1992 byla schválena nová dopravní

Více

Pokyny pro vyplnění SRF pro registraci vozidel v souladu s 2011/107/EU a platnými vnitrostátními právními předpisy

Pokyny pro vyplnění SRF pro registraci vozidel v souladu s 2011/107/EU a platnými vnitrostátními právními předpisy Další povolení v jiném členském státu Účel žádosti: Nová registrace Informace o vozidle x Změna Vyřazení z provozu x x x x x Zakřížkuje se příslušný čtvereček pro účel žádosti A1 Nová řada vozidla x Povinné

Více

Automatické vedení vlaku na síti SŽDC

Automatické vedení vlaku na síti SŽDC Automatické vedení vlaku na síti SŽDC Bc. Marek Binko ředitel odboru strategie Praha, 26. 3. 2015 Definice AVV automatizační systém určený pro automatizaci řízení vozidel (zařízení ATO - Automatic Train

Více

Hlavní priority MD v železniční dopravě pro nadcházející období. Ing. Jindřich Kušnír ředitel Odbor drah, železniční a kombinované dopravy

Hlavní priority MD v železniční dopravě pro nadcházející období. Ing. Jindřich Kušnír ředitel Odbor drah, železniční a kombinované dopravy Hlavní priority MD v železniční dopravě pro nadcházející období Ing. Jindřich Kušnír ředitel Odbor drah, železniční a kombinované dopravy 1 Hlavní strategické dokumenty ČR Dopravní politika EU zvýšení

Více

Modernizace železniční infrastruktury do roku 2025

Modernizace železniční infrastruktury do roku 2025 Modernizace železniční infrastruktury do roku 2025 Bc. Marek Binko ředitel odboru strategie Jeseník, 17. října 2013 Obsah obecné priority modernizace železniční infrastruktury investiční akce do roku 2025

Více

Simulace železničních sítí

Simulace železničních sítí začal vznikat v polovině 9. let 2. století jako výzkumný projekt v Institutu pro dopravní systémy a plánování (IVT) na Švýcarském spolkovém technickém institutu (ETH) v Curychu. Cílem projektu objektově

Více

PODĚKOVÁNÍ 14 SHRNUTÍ 14 KLÍČOVÁ SLOVA 15 SUMMARY 15 KEYWORDS 15

PODĚKOVÁNÍ 14 SHRNUTÍ 14 KLÍČOVÁ SLOVA 15 SUMMARY 15 KEYWORDS 15 OBSAH PODĚKOVÁNÍ 14 SHRNUTÍ 14 KLÍČOVÁ SLOVA 15 SUMMARY 15 KEYWORDS 15 1. ÚVOD 17 2. PROBLÉM ŘEŠENÍ KOMPATIBILITY MEZI KOLEJOVÝMI OBVODY SE STEJNOSMĚRNÝMI TRAKČNÍMI MOTORY 18 2. 1. PRVNÍ ZJIŠTĚNÁ NEKOMPATIBILITA

Více

Český normalizační institut Czech Standards Institute TNK 141. Železnice. Seminář ACRI

Český normalizační institut Czech Standards Institute TNK 141. Železnice. Seminář ACRI TNK 141 Železnice Obor působnosti Český normalizační institut Normalizace v oblasti železnic, s výjimkou elektrických a elektronických zařízení, včetně předměstské a městské dopravy, se zaměřením na vozidla

Více

ZKUŠENOSTI FINSKÝCH DRAH (VR) S NAKLÁPĚCÍMI VLAKY

ZKUŠENOSTI FINSKÝCH DRAH (VR) S NAKLÁPĚCÍMI VLAKY ZKUŠENOSTI FINSKÝCH DRAH (VR) S NAKLÁPĚCÍMI VLAKY Uwe KRENZER Uwe KRENZER, VR Engineering, Helsinky 1 Úvod Finské dráhy se koncem osmdesátých let rozhodly přistoupit k opatřením pro zatraktivnění osobní

Více

Doprava těžkých komponent v ČR po železnici

Doprava těžkých komponent v ČR po železnici Doprava těžkých komponent v ČR po železnici Ing. Ivan ČERVENKA Konference Strojírenství a doprava 10.5.2012 VŠB Technická univerzita Ostrava Základní informace o SŽDC Na základě zákona č. 77/2002 Sb. vznikly

Více

VYSOKÉ RYCHLOSTI Z POHLEDU ŽELEZNIČNÍHO DOPRAVCE

VYSOKÉ RYCHLOSTI Z POHLEDU ŽELEZNIČNÍHO DOPRAVCE VYSOKÉ RYCHLOSTI Z POHLEDU ŽELEZNIČNÍHO DOPRAVCE Odborná konference: Vysokorychlostní doprava ve světě a v ČR PRAHA 14. 15. 11. 2007 Přednášející: Doc. Ing. Petr DAVID, Ph.D. České dráhy, a.s., www.cd.cz

Více

Porovnání systémů vozidel s naklápěcími skříněmi

Porovnání systémů vozidel s naklápěcími skříněmi Karel Sellner Porovnání systémů vozidel s naklápěcími skříněmi Klíčová slova: základní požadavky na rychlou přepravu cestujících, princip a efekt naklápění skříní vozidel, přirozené naklápění, nucené naklápění,

Více

ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA. Napsali o dopravě v České republice

ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA. Napsali o dopravě v České republice ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA Napsali o dopravě v České republice Napsali o dopravě v České republice V letech 2000-2001 zavedou České dráhy na trati mezi Děčínem a Břeclaví provoz vlaků Pendolino řady 680, které umožní

Více

Vysokorychlostní tratě

Vysokorychlostní tratě ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE FAKULTA DOPRAVNÍ Vysokorychlostní tratě seminární práce David Pöschl Praha 2007/2008 Železniční doprava Nizozemska Železniční síť v Nizozemsku je relativně rozsáhlá,

Více

5 Posouzení efektivnosti variant jízdního řádu a provozu dle svazků tratí

5 Posouzení efektivnosti variant jízdního řádu a provozu dle svazků tratí 5 Posouzení efektivnosti variant jízdního řádu a provozu dle svazků tratí V této, nejdelší ze všech kapitol, jsou souhrněé všechny informace, týkající se zvlášť jednotlivých svazků tratí: Výchozí předpoklady

Více

Rozvoj čisté mobility v Praze statické a dynamické elektrobusy

Rozvoj čisté mobility v Praze statické a dynamické elektrobusy Rozvoj čisté mobility v Praze statické a dynamické elektrobusy Ing. Jan Barchánek 19. září 2017 Elektromobilita v pražské MHD od 1891 tramvaje rozvoj sítě, modernizace infrastruktury 1936 1972 trolejbusy

Více

S 159/04-20/05 V Brně dne 3. ledna 2005

S 159/04-20/05 V Brně dne 3. ledna 2005 S 159/04-20/05 V Brně dne 3. ledna 2005 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve správním řízení č.j. S 159/04, zahájeném dne 3. prosince 2004 podle 18 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní

Více

Název zpracovaného celku: KAROSÉRIE AUTOMOBILŮ

Název zpracovaného celku: KAROSÉRIE AUTOMOBILŮ Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: SILNIČNÍ VOZIDLA DRUHÝ NĚMEC V. 25.6.2012 Název zpracovaného celku: KAROSÉRIE AUTOMOBILŮ Karosérie automobilů Karosérie je ta část automobilu, ve které jsou přepravovány

Více

Zkušenosti z provozu jednotek řady 680

Zkušenosti z provozu jednotek řady 680 Zkušenosti z provozu jednotek řady 680 Jiří Konečný Ing., České dráhy a.s., Odbor kolejových vozidel, Nábř. L.Svobody 1222, 110 15 Praha 1 Příspěvek pojednává o historii nasazení třísystémových elektrických

Více

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2015/2016. ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systému (K612)

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2015/2016. ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systému (K612) ŽELEZNIČNÍ PROVOZ cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2015/2016 ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systému (K612) Ing. Vojtěch Novotný budova Horská, kancelář A433 VojtechNovotny@gmail.com ČVUT v

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Pauserová. Dostupné z www.soes.cz.

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Pauserová. Dostupné z www.soes.cz. Číslo projektu Název školy Předmět Tematický okruh CZ.1.07/1.5.00/34.0852 Střední škola cestovního ruchu, s. r. o., Benešov Technika cestovního ruchu Služby železniční dopravy Téma Ročník Autor Služby

Více

NABÍDKA ZÁKAZNÍKOVI TATRA PHOENIX

NABÍDKA ZÁKAZNÍKOVI TATRA PHOENIX NABÍDKA ZÁKAZNÍKOVI TATRA PHOENIX Vážený pane, děkujeme za Váš zájem o nové vozidlo TATRA PHOENIX. Na základě naší konzultace ze dne 7. 7. 2015 jsme Vám připravili nabídku, která reflektuje Vaše požadavky.

Více

Statistická ročenka 2009 skupiny České dráhy

Statistická ročenka 2009 skupiny České dráhy Statistická ročenka 2009 skupiny České dráhy Obsah 01 Dopravní cesta 02 Kolejová vozidla 03 Zaměstnanci 04 Osobní přeprava 05 Nákladní přeprava 06 Dopravní výkony 07 Hospodaření 08 Mimořádné události

Více

Automatický systém metra pro Prahu 3. tisíciletí

Automatický systém metra pro Prahu 3. tisíciletí Automatický systém metra pro Prahu 3. tisíciletí Provozně technologické podmínky a údaje: technické podmínky Max. traťová rychlost Km/h 80 Min. provozní interval s 90 Min. technický interval na trati

Více

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products 100% NÍZKOPODLAŽNÍ TRAMVAJE. www.skoda.cz

INSPIRED BY MOVE. The New Evolution Series Products 100% NÍZKOPODLAŽNÍ TRAMVAJE. www.skoda.cz INSPIRED BY MOVE The New Evolution Series Products 100% NÍZKOPODLAŽNÍ TRAMVAJE 100 % NÍZKOPODLAŽNÍ TRAMVAJE TRANSPORTATION 100% NÍZKÉ PODLAHY Snadný a rychlý nástup a výstup do i z vozidla a pohyb v něm

Více

Stručný návod k obsluze programu Vlaková dynamika verze 3.4

Stručný návod k obsluze programu Vlaková dynamika verze 3.4 Stručný návod k obsluze programu Vlaková dynamika verze 3.4 Program pracuje pod Windows 2000, spouští se příkazem Dynamika.exe resp. příslušnou ikonou na pracovní ploše a obsluhuje se pomocí dále popsaných

Více

Moderní trakční pohony Ladislav Sobotka

Moderní trakční pohony Ladislav Sobotka Moderní trakční pohony Ladislav Sobotka ŠKODA ELECTRIC a.s. Trakční pohon pro 100% nízkopodlažní tramvaje ŠKODA Modulární konstrukce 100% nízká podlaha Plně otočné podvozky Individuální pohon každého kola

Více

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2015/2016. ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systému (K612)

ŽELEZNIČNÍ PROVOZ. cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2015/2016. ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systému (K612) ŽELEZNIČNÍ PROVOZ cvičení z předmětu 12ZELP ZS 2015/2016 ČVUT v Praze Fakulta dopravní Ústav dopravních systému (K612) Ing. Vojtěch Novotný budova Horská, kancelář A433 novotvo4@fd.cvut.cz úvodní informace

Více

KATALOG SOUČÁSTÍ ŽELEZNIČNÍCH KOLEJOVÝCH VOZIDEL A ŽELEZNIČNÍHO ZAŘÍZENÍ ČD

KATALOG SOUČÁSTÍ ŽELEZNIČNÍCH KOLEJOVÝCH VOZIDEL A ŽELEZNIČNÍHO ZAŘÍZENÍ ČD KATALOG SOUČÁSTÍ ŽELEZNIČNÍCH KOLEJOVÝCH VOZIDEL A ŽELEZNIČNÍHO ZAŘÍZENÍ ČD Katalog součástí ČD je obrazovou dokumentací součástí železničních kolejových vozidel Českých drah a železničního zařízení. Tyto

Více