PRVOUKA 3. Pracovní listy. ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRVOUKA 3. Pracovní listy. ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14"

Transkript

1 PRVOUKA 3 Pracovní listy ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14

2

3 Měl bych znát : 1. - orientaci ve svém okolí a okolí školy, nejkratší cestu do školy 2. - svoji rodinu, blízké příbuzenské vztahy a role rodinných příslušníků 3. - základní pravidla silničního provozu pro chodce 4. - základy slušného chování 5. - pojmenovat různé povolání 6. - z čeho jsou vyrobeny věci 7. - určit kolik je hodin 8. - rozlišovat orientaci v čase ( minulost, přítomnost, budoucnost ) 9. - rozvržení svých denních činností popsat a porovnat roční období, změny v přírodě poznat domácí, volně žijící zvířata a ptáky vybrané druhy květin a stromů pojmenovat různé druhy ovoce a zeleniny zásady stolování a zdravé výživy hlavní části lidského těla a smyslové ústrojí dodržovat hygienické zásady a pečovat o své zdraví zvládnout ošetření drobných poranění základní zásady chování v přírodě

4 MÍSTO KDE ŽIJEME PL 1 ŠKOLA ZAČÍNÁ Škola a její okolí, naše třída 1. Doplň věty : Jmenuji se. Chodím do třídy. Moje paní učitelka se jmenuje. Chci být dobrým žákem a mnoho se naučit. Moji spolužáci jsou. 2. Doplňovačka : 3. Pojmenuj stíny na obrázku, zakroužkuj které patří do školy a řekni proč :

5 MÍSTO KDE ŽIJEME PL 2 4. Podtrhni názvy místnosti, které máte ve škole : třída, tělocvična, dílna, ložnice, jídelna, ředitelna, cukrárna, sborovna, chodba, kuchyňka, bazén, záchody, šatna, hřiště ( vyprávějte k čemu slouží a kde se nachází ) 5. Popiš co vidíš na obrázku : 6. Spoj čarou vhodná slova : Uklízečka Kuchařka Ředitelka Učitelka Vychovatelka ředitelna sborovna chodba družina kuchyň 7. Nakresli obrázek vaší třídy

6 MÍSTO KDE ŽIJEME PL 3 Základní pravidla slušného chování 1. Prohlédni si obrázky : - vypravuj co je dobře, co špatně a proč? ( správné obrázky dej do kroužku a vybarvi ) 2. Vysvětlete jak se máte chovat ve škole, aby se nestal úraz, co dělají žáci špatně? 3. Vypravuj a nakresli, jak a komu jsi pomohl :

7 MÍSTO KDE ŽIJEME PL 4 Základní pravidla silničního provozu 1. Moje cesta do školy je zajímavá JAK SE DOSTANEŠ DO ŠKOLY? autobusem, pěšky, tramvají, vlakem, na kole.. 2. Zakroužkuj písmena pod správnou odpovědí : ANO NE 1. Na ulici jsme velmi opatrní CH H 2. Běháme po silnici bez ohledu na auta A O 3. Přecházíme vždy po přechodu D L 4.Jdeme jen na zelenou E I 5.Na silnici si můžeme hrát R C Tajenka : Jsem ukázněný 3. Vybarvi semafory podle příkazu : STŮJ! POZOR! VOLNO! STŮJ! VOLNO!

8 MÍSTO KDE ŽIJEME PL 5 4. Vypravuj co se stalo na obrázku, obrázek vybarvi : 5. Pojmenuj dopravní prostředky a vybarvi jen ty, které jezdí ve vaši obci : 6. Spoj dopravní značky se správným názvem a vybarvi je : Stezka pro Děti Zákaz vjezdu jízdních Přechod pro chodce cyklisty kol

9 MÍSTO KDE ŽIJEME PL - 6 Domov a jeho okolí 1. Doplňovačka : 2. Doplň slova do vět a povídej o svém domově : - máma, táta, sourozenci, těším, rádi - Domov je moje a můj. Jsou to i moji. Domů se vždycky moc. Všichni se máme. 3. Namaluj dům ( byt ), ve kterém bydlíš : 4. Umíš napsat svoji adresu bydliště?

10 MÍSTO KDE ŽIJEME PL 7 OPAKOVACÍ TEST : 1. Dopravní prostředky spoj čarou s místem, kde se pohybují : kolo letadlo loď traktor balon metro autobus tramvaj ponorka 2. Správně vybarvi světla semaforu : STŮJ! VOLNO! 3. Podtrhni správnou odpověď : Silnici přecházíme : vždy po přechodu - vedle přechodu Chodník slouží pro : chodce - cyklisty - auta Bez přechodu přecházíme : pomalu máme čas - nejkratší cestou a rychle Zábradlí u silnice slouží k : přelézání - zastavení aut zabránění vstupu do vozovky Přilbu nosíme : na kole - při fotbale - když je zima - ve vlaku - na koloběžce Přilba při pádu chrání : krk - hlavu - ruce - nechrání nic Sebehodnocení žáka: Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo - vybarvi smajlíka, který odpovídá tvému hodnocení

11 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 8 RODINA A SPOLEČNOST 1. Doplň : Jmenuji se. Narodil ( a ) jsem se v. Moje maminka se jmenuje. Můj tatínek se jmenuje. Moje sestra ( bratr ) se jmenují. 2. Do domečku nakresli svoji rodinu :

12 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 9 Příbuzenské vztahy v rodině 1. Přiřaď k sobě správná slova : Maminka a tatínek Babička a dědeček Syn a dcera prarodiče sourozenci rodiče 2. Modře podtrhni - členy užšího kruhu rodiny,červeně členy širšího kruhu rodiny : maminka tatínek syn švagrová bratranec teta strýc dědeček babička dcera švagr sestřenice 3. Do rodiny také patří : - doplň chybějící písmena Te a S rý Se t e i e B bi k Dě e e B a ra e Rodičovství 1. Seřaď podle čísel postavy na obrázcích od nejmladší po nejstarší :

13 LIDÉ KOLEM NÁS PL Přepiš slova a vypravuj o narození miminka ( jak můžeš pomáhat? ) novorozenec kojenec batole 3. Znáš co všechno potřebuje miminko? ( dokresli a obrázky vymaluj ) 4. Doplň : Kde pracuje tvůj otec? Kde pracuje tvoje maminka? Čím chceš být ty?

14 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 11 Jak pomáhám v domácnosti 1. Doplň slova za cvičením : ( čisto, pořádek, záclony, ubrus, obrazy, květiny ) Aby se nám doma líbilo, musí tam být a. Do oken věšíme. Na stůl pokládáme. Na zdi zavěsíme. Do váz dáváme. 2. Spoj čarami, co kam uložíš : boty kabát knihy nádobí hračky skříňka kuchyňská linka šatník botník knihovna 3. Nakresli obrázek, jak pomáháš mamince a tatínkovi :

15 LIDÉ KOLEM NÁS PL Vybarvi, co používá maminka doma při úklidu. Škrtni předměty, které určitě potřebovat nebude. Pozdravy kdy, koho a jak zdravíme? 1. Připoj pozdravy k obrázkům ( jeden obrázek, více možností ) : Školník Kamarád Tatínek Soused Doktor Dobré ráno. Ahoj. Dobrý večer. Nazdar. Dobrý den. 2. Znáš nějaký jiný pozdrav? ( napiš )

16 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 13 OPAKOVACÍ TEST : 1. Modře vybarvi členy užšího kruhu rodiny, červeně členy širšího kruhu : syn dcera maminka bratr vnuk synovec dědeček tatínek babička strýc sestřenice bratranec švagr švagrová teta sestra vnučka neteř 2. Vypiš, které elektrické spotřebiče nám usnadňují práci v domácnosti : 3. Správně přiřaď čárou, co řekneš, když : - jsi něco provedl NASHLEDANOU - potkáš dospělou osobu VÍTÁM VÁS - přijde návštěva DOBRÝ DEN - odcházíš OMLOUVÁM SE Sebehodnocení žáka: Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo - vybarvi smajlíka, který odpovídá tvému hodnocení

17 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 14 PODZIM V PŘÍRODĚ A MY 1. Doplň do textu : - zkracují, prodlužují, fouká vítr, žloutne, holé, draky, kaštany Dny se, noci. Venku se ochlazuje a. Listí na stromech a opadává. Větve jsou. Děti pouštějí, trhají šípky a sbírají. 2. Vybarvi značky z kalendáře typické pro podzim : 3. Podzimní měsíce jsou : 4. Dokresli a vybarvi obrázek :

18 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 15 Práce na zahradě, na poli, v sadě 1. Vybarvi a napiš názvy nářadí : 2. Přepiš názvy zemědělských strojů, a správně přiřaď slova, co se s těmito stroji dělá : - obrázky ti napoví - kombajn pluh brány traktor ORÁ SEČE OBILÍ TAHÁ KYPŘÍ 3. Vyber správná slova a doplň do vět : ( poli, zahradě, sadě ) Zeleninu pěstujeme na. Ovoce pěstujeme v. Obilí a řepu pěstujeme na.

19 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 16 Sklizeň ovoce a zeleniny, význam pro naše zdraví 1. Ve větách správně podtrhni : Na podzim sklízíme toto ovoce : hrušky, švestky, třešně, jablka, meruňky, banány a hroznové víno. Ze zahrad sklízíme tuto zeleninu : mrkev, zelí, ředkvičky, cibule, řepu, okurku, brambory a hrách. 2. Vypravuj do čeho a jak skladujeme ovoce na podzim, obrázek vybarvi : 4. Nakresli podzimní ovoce, které máš nejraději a řekni proč :

20 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Červeně zakroužkuj ovoce, modře zeleninu obrázky správně vybarvi Řekni, které ovoce neroste u nás na podzim : 6. Správně doplň do vět slova : - jablečný mošt a přesnídávka, cukr, olej, víno Z jablek se vyrábí. Z cukrové řepy vyrábí. Ze slunečnic se lisuje. Z hroznů se vyrábí. Víš, jaký význam má pro člověka ovoce a zelenina?

21 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 18 Odlet ptactva - tažní ptáci 1. Někteří ptáci na podzim odlétají do teplých krajin. Říká se jim tažní. Víš, co znamená slovo,,tažní? ( napiš, kteří ptáci to jsou ). - vrabec, vlaštovka, špaček, sýkora, čáp, kos, husa divoká, vrána, skřivan 2. Povídejte si : Tažní ptáci odlétají přes moře do teplých krajin víš, které to jsou? Mnoho jich během letu zahyne víš proč? Na obloze je můžeme pozorovat ve tvaru šipky, nebo hejna : Víš, čím mají ptáci pokryté tělo?

22 ROZMANITOST PŘÍRODY PL 19 Zvířata na podzim 1. Zvířata mají na podzim mnoho práce. Hledají si úkryt a potravu na zimu. Slova přepiš a obrázky vybarvi : ježek veverka medvěd Znáš jiné zvíře, které se ukládá k zimnímu spánku? ( řekni ) 2. Napiš, co si chystají na zimu, a řekni, kde a jak tyto zvířátka přezimují : ježek veverka 3. Pojmenuj a čárou přiřaď zvířata, která mají srst a která peří : SRST PEŘÍ

23 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 20 OPAKOVACÍ TEST : 1. Vypiš podzimní měsíce : 2. Napiš které ovoce a zeleninu sklízíme na podzim : OVOCE ZELENINA 3. Podtrhni, kteří ptáci jsou tažní ( na podzim odlétají ) : - skřivan, vrabec, vlaštovka, sýkora, husa divoká, vrána, čáp, kos,kukačka 4. Víš, co sbíráme v lesích a parcích na podzim? ( doplň písmena ) : H _ Y K _ Š _ Y Ž _ D Y Š _ P _ Y Sebehodnocení žáka: Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo - vybarvi smajlíka, který odpovídá tvému hodnocení

24 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL 21 PÉČE O NAŠE ZDRAVÍ Zásady stolování a zdravé výživy 1. Povídejte, které potraviny jsou zdravé a z čeho se vyrábí : pečivo mléčné výrobky maso zelenina ovoce cukroví nápoje 2. Doplň : ( ruce, stole, večer, zuby, nemluvíme, prostírání ) Před jídlem si myjeme. Jíme na čistém prostřeném. Nesmíme se přejídat a jíst. Po každém jídle si čistíme. Při jídle. Ve škole jíme svačinu na.

25 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL Přepiš názvy na obrázku, obrázky vybarvi nůž vidlička lžíce Napiš jejich společný název : 4. Namaluj, co jsi včera jedl jídelní lístek : SNÍDANĚ OBĚD VEČEŘE 5. Zakroužkuj výrobky : z masa modrou, mléčné žlutou, ovoce červenou Co zbylo nezakroužkované?

26 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL - 23 Využití volného času práce a odpočinek 1. Vyprávěj, jak využívají volný čas členové vaší rodiny : 2. Spoj čárou : Školáci mají Rodiče mají Rodiče dostávají za svoji práci Školáci dostávají za své výsledky dovolenou. prázdniny. známky. peníze. 3. Nakresli, jak trávíš volný čas ty :

27 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL - 24 Hlavní části lidského těla 1. Přepiš a čarou přiřaď k obrázku části těla : hlava krk trup noha ruka 2. Spoj čarou slova, která k sobě patří : koleno rameno čelo pata loket vlasy břicho brada NOHA RUKA HLAVA TRUP 3. Popiš části obličeje

28 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL Dokresli obrázek hlavy : 5. Doplň slova : oči, nos, vlasy, postava vysoký, nízký, tlustý, hubený - modré, zelené, hnědé, černé - zrzavé, kaštanové, blonďaté - široký, ohrnutý, rovný, malý - 6. Zahrajte si hru popisuj hlavní znaky svého spolužáka a ostatní se snaží hádat. Nakresli obličej svého spolužáka :

29 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL 26 Smyslové ústrojí 1. Spoj čarou obrázek a název smyslu : 2. Nauč se básničku zpaměti, obrázek vybarvi : Vidím, dýchám, poslouchám, cítím teplo, cítím chlad, chuť jazyka probudím, Spočtu všechny pomocníky, je jich přesně pět, uši, nosík, jazyk, ruce, když mám velký hlad. a oči vidí všechno hned. 3. Kterými smysly zjistíme, že jsou věci : sladké, kyselé, hořké tiché, hlasité voňavé, páchnoucí pěkné, zelené tvrdé, drsné, teplé

30 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL - 27 Hygiena význam otužování a aktivního pohybu 1. Přepiš a obrázky vybarvi : Alena se koupe Véna cvičí. 2. Doplň do textu : - zuby, umyjeme, vlasy, nehty, uši Ráno se umyjeme studenou vodou a vyčistíme si. Ruce si před každým jídlem a po použití záchodu. Každý den si češeme. udržujeme čisté a krátké. Nezapomínáme si čistit. 3. Vyber si z obrázku a zapiš, co potřebuješ k uvedeným činnostem : Umývání Čištění zubů Sprchování

31 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL Řekni, k čemu slouží věci na obrázcích. Pod obrázek napiš, k čemu nebo na co se používá : na vlasy, zuby, ruce. 5. Nakresli, jak se otužuješ ty :

32 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL - 29 Nemoc 1. Doplňovačka : 1. Co měří teplotu? 2. Kdo nás léčí? 3. Co užívá nemocný? 4. Kde čekáme na vyšetření? 5. Co nám napíše lékař? 6. Které auto vozí nemocné? 7. Kdo léčí zuby? TAJENKA : 2. Vyznač : - normální teplotu - zvýšenou teplotu 3. Víš, jaké jsou časté nemoci u dětí? - doplň an na chřip 4. Doplň příznaky nemoci : neš vice ú va zvýšená tep ta zarděn šel bolest v kr

33 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL Povídej podle obrázku, potom je vybarvi : 6. Vybarvi a povídej, co patří do lékárničky : 7. Vybarvi telefon lékařské pomoci. Koho přivoláš dalšími čísly? Zapiš pod telefony...

34 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL - 31 Úraz první pomoc 1. Povídej podle obrázku, co se přihodilo.víš, jaký je rozdíl mezi úrazem a nemocí? 2. Žlutou barvou vybarvi názvy nemocí - zelenou barvou úrazy : angína popálenina chřipka neštovice odřenina rozbitá hlava spalničky pořezání žloutenka zlomenina kašel rýma 3. Povídejte si, jak pomoci při drobném poranění jako je : bodnutí hmyzem ( komár, včela ) uštknutí zmije klíště 4. Čarou spoj ty obrázky, které patří k sobě. Vysvětli, co se stalo a proč :

35 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL - 32 Návykové látky a zdraví 1. Vyprávěj o tom, jak škodí našemu zdraví : KOUŘENÍ, ALKOHOL, DROGY, LÉKY KOUŘENÍ - všimnul sis někdy nápisu na krabičce? Co to znamená? Myslíš, že jsou ohroženi lidé, kteří se zdržují v zakouřených místnostech? ALKOHOL - také škodí našemu zdraví. U dětí může nastat opilost nebo otrava alkoholem. JAK SE ZACHOVÁŠ? Včera byla u vás doma oslava narozenin. Ráno na stole zůstaly cigarety a láhev s nedopitým alkoholem. LÉKY - doplň : Léky může podat pouze nebo. Požití velkého množství léků může být. Léky předepisuje pouze. Návykové jsou také hazardní hry proč? Víš, jaké jsou to hry? 2. Doplň do tabulky správné i špatné návyky : SPRÁVNÉ NÁVYKY ŠPATNÉ NÁVYKY otužování okusování nehtů

36 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ PL - 33 OPAKOVACÍ TEST : 1. Napiš, co patří mezi příbor : 2. Člověk má 5 smyslů napiš které : 3. Správně spoj čarou, co je úraz a co nemoc : NEMOC ÚRAZ chřipka popálenina pořezání žloutenka angína spalničky zlomenina odřenina neštovice 4. Dopiš telefonní čísla : HASIČI POLICIE Sebehodnocení žáka: Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo - vybarvi smajlíka, který odpovídá tvému hodnocení

37 LIDÉ A ČAS PL 34 Vánoce, Nový rok - ( tradice, zvyky ) 1. Vánoce jsou náboženský svátek. Víte proč se slaví? Které ze znázorněných vánočných zvyků znáš? Znáš další povídej. VÁNOCE Padá, padá snížek z pohádkových knížek, chumelí se bílý sníh, zvonky zvoní na saních a já mám zlost na Vánoce. Proč jsou jenom jednou v roce? 2. Doplň : Tradiční vánoční jídlo je r a. Na Štědrý den rozkrojíme j _ b č _ o. 5. prosince chodí M _ K _ Š. Na Vánoce si lidé postaví b _ t m. Ozdoba vánočního stolu : s _ í n. Maminka peče v _ č. O Vánocích zpíváme k _ d _. Měsíc Vánoc je p _ i _ e _. Poslední den v roce je S I _ V T _. 3. Napiš, co si lidé přejí do nového roku :. 4. Nakresli to, co bys sis přál pod stromeček :

38 ROZMANITOST PŘÍRODY PL 35 PŘÍRODA V ZIMĚ 1. Dopište slova a domalujte obrázek : Zimní měsíce jsou,,. Venku je mráz a fouká ledový. Padá. Den je a noc dlouhá. 2. Doplňovačka : 1. Ze střech visí 2. Trhá dráty, láme větve 3. Z mraků se sypou sněhové 4. Ze severu vane vítr 5. Venku je veliká 6. Teplota vzduchu je pod 7. Na rybníku se vytvořil 8. Den je krátký, dlouhá je Tajenka : První zimní měsíc je 3. Vybarvi značky z kalendáře typické pro zimu :

39 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 36 Zimní hry a zábavy 1. V zimě je důležité teple se obléct. Napiš, co si na sebe oblékneš v zimě : teplé boty, 2. Jaké znáš zimní sporty? ( obrázek ti napoví ) znáš i jiné? Napiš které. 3. Nakresli, co potřebujeme k zimním hrám sáňky, hokejku, lyže, boby, brusle

40 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Zimní hádanky CO JE TO? ( doplň ) Nemá ruce, nemá nohy, a přece umí kreslit. Je dlouhý a studený, celý život roste k zemi. když sluníčko zazáří, slzy mu tečou po tváři. Je to průhledné a hladké jako sklo, ale okno to není. Mlčí, když padá, mlčí, když zmrzne, když na něj šlápneš, tichounce vrzne. Mají dva rohy, a přece netrkají, nemají nohy a jak z kopce utíkají. ( mráz, rampouch, led, sníh, sáňky ) 5. Obrázky vybarvi, a dokresli zimní krajinu :

41 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 38 Ptactvo a zvířata v zimě 1. Podtrhni jméno ptáka, který nás na zimu opustil : čáp, kos, vrabec, havran, špaček, skřivan, vlaštovka, sýkora, holub 2. Poznáš ptáky, kteří přiletěli ke krmítku? Napiš jejich názvy a správně vybarvi : 3. V obrázku vybarvi jen to, co dáš ptákům do krmítka a řekni proč : 4. Napiš, který pták létá v zimě u vaší školy :

42 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Ve čtyřsměrce vyhledejte zvířata, která můžeme vidět v zimě. Vypište je. 6. Povídej, kdo a jak se stará v zimě o krmelce a vypiš, čím přikrmuje zvířata : seno, oplatky, semena, žaludy, dorty, zrní, kaštany, sůl, rohlíky, čaj 7. Poznáš všechna zvířata? Zapiš jejich názvy do doplňovačky : 8. Spoj čarou zvířátko se správnou potravou a vybarvi je :

43 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 40 Vytápění v domácnosti 1. Co vyhřívá váš byt? vypravuj podle obrázků a vybarvi je : 2. Napiš, jaké vlastnosti má : SNÍH LED

44 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 41 Stromy v zimě 1. Doplň : - úkryt, stín, dřevo, odpočívat, prostředí Stromy poskytují a potravu zvířátkům.také poskytují. Les nám dává. V lese můžeme. Stromy zkrášlují naše životní. 2. Doplň názvy jehličnatým stromům : b _ r _ v _ c _ s k m ř _ n j _ e 3. Podtrhni listnaté stromy zelenou a jehličnaté žlutou pastelkou : dub, jedle, smrk, buk, borovice, bříza, lípa, modřín, topol, javor, 4. Správně přiřaď čarou slova k větám : Jehličnaté stromy jsou celý rok holé. Místo listí mají zelené. Listnaté stromy jsou v zimě jehličí. jabloň smrk borovice

45 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 42 OPAKOVACÍ TEST : 1. Napiš zimní měsíce : 2. Vypiš jehličnaté stromy : smrk, lípa, borovice, buk, jedle, javor, bříza, modřín 3. Napiš alespoň tři ptáky, kteří u nás přezimují : 4. Správně doplň slova do vět : - sníh, krátký, sněhuláka, dlouhá, zima, nulou, led, rampouchy Venku napadl. Děti stavějí. Den je a noc je. Je veliká. Teplota vzduchu je pod. Ze střech visí. Na rybníku se vytvořil. 5. Vypiš zimní oblečení : Sebehodnocení žáka: Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo - vybarvi smajlíka, který odpovídá tvému hodnocení

46 LIDÉ A ČAS PL 43 ORIENTACE V ČASE kalendář 1. Doplň slova do vět : ( v lednu, v září, červenci, srpnu ) Kalendářní rok začíná. Školní rok začíná. Letní prázdniny jsou v a. 2. Napiš, který měsíc předchází a který následuje : únor listopad 3. Z kalendáře utekli všechny měsíce dokážeš je seřadit : ZÁŘÍ LISTOPAD BŘEZEN ČERVENEC SRPEN ÚNOR KVĚTEN ČERVEN ŘÍJEN PROSINEC LEDEN DUBEN Kalendářní rok Školní rok

47 LIDÉ A ČAS PL Vybarvi obrázek měsíce, ve kterém začíná školní a ve kterém kalendářní rok : Povídejte si o obrázcích : JARO LÉTO BŘEZEN ČERVEN DUBEN ČERVENEC KVĚTEN SRPEN PODZIM ZIMA ZÁŘÍ PROSINEC ŘÍJEN LEDEN LISTOPAD ÚNOR

48 LIDÉ A ČAS PL - 45 Roční období měsíc, týden, den, části dne 1. Jarní měsíce vybarvi zelenou, letní červenou, podzimní žlutou a zimní modrou pastelkou : BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC LEDEN ÚNOR 2. Doplň číslice a slova : Týden má dní. Pracovních dnů je. ( vyjmenuj ) den je pondělí. dny máme volno. ( které? ) 6. den je. Zítra bude. 3. Vypiš části dne, ve správném pořadí. Povídej, jek vypadá tvůj den. DOPOLEDNE, RÁNO, ODPOLEDNE, POLEDNE, NOC, VEČER 1., 2., 3., 4., 5., 6. Vybarvi obrázky : RÁNO

49 LIDÉ A ČAS PL - 46 DOPOLEDNE POLEDNE ODPOLEDNE

50 LIDÉ A ČAS PL 47 PODVEČER VEČER NOC

51 LIDÉ A ČAS PL - 48 ČASOVÉ JEDNOTKY 1. Na papírových hodinách si s vaší učitelkou ukažte kolik ukazují ručičky když je : - CELÁ HODINA PŮL ČTVRT TŘI ČTVRTĚ Jaké druhy hodin znáš? obrázky ti napoví ( znáš i jiné hodiny? ) 2. Domalujte čas : Přicházím do školy Hraji si Obědvám Večeřím Píšu domácí úkoly Chodím spát 3. Dokresli hodinové ručičky : 8 hodin 15 minut 11 hodin 30 minut 9 hodin 45 minut 3 hodiny ( čtvrt na 9 ) ( půl 12 ) ( tři čtvrtě na 10 )

52 LIDÉ A ČAS PL Řekni, v kolik hodin odjíždí vlak : 5. Napiš na linku, kolik je hodin a čárou spoj obrázek se správnými hodinami :

53 LIDÉ A ČAS PL 50 SOUČASNOST A MINULOST V NAŠEM ŽIVOTĚ MINULOST Minulost je doba, která už dávno minula. V minulosti nebylo tolik strojů a vynálezů jako dnes. Všechnu práci dělali za pomoci zvířat ( koní ). Napiš, co ještě nebylo před sto lety : nejezdila auta SOUČASNOST Současnost je doba, ve které žijeme nyní. Lidé se snaží vymýšlet spoustu nových objevů a strojů, které dál vylepší a zjednoduší náš život. Dopiš, co všechno nám zjednodušuje život : počítače,

54 LIDÉ A ČAS PL To, co se používalo v minulosti, označ písmenem M a to, co se používá v současnosti, označ písmenem S. 2. Nakresli to, co ještě nikdo nikdy nevymyslel a povídej o tom, k čemu by to mohlo sloužit :

55 LIDÉ A ČAS PL 52 OPAKOVACÍ TEST : 1. Doplň : Týden má dnů. Týden začíná v a končí v. Rok má měsíců. Kalendářní rok začíná v a školní rok začíná v. 2. Doplň jména chybějících měsíců :, únor, březen,, květen,, červenec,,, říjen,, prosinec 3. Dokresli hodinové ručičky : 10 hodin 30 minut 9 hodin 7 hodin 45 minut 5 hodin 15 minut ( půl 11 ) ( tři čtvrtě na 8 ) ( čtvrt na 6 ) 4. Napiš části dne ve správném pořadí : ( dopoledne, poledne, ráno, večer, noc, odpoledne ) Sebehodnocení žáka: Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo

56 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 53 PŘÍRODA NA JAŘE 1. Doplň tajenku : 2. Doplň slova do vět a domaluj obrázek jarní krajiny : - březen, duben, květen, prodlužuje, zkracuje, taje Jarní měsíce jsou, a. Den se a noc. Sníh. 3. Vybarvi značky z kalendáře typické pro jaro :

57 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 54 Jarní květiny a kvetoucí stromy 1. Vybarvi a doplň názvy květin podle obrázku : s n _ n _ a b _ e l _ p _ d _ ě _ s _ i k s _ a p _ k _ í č p p _ l _ š _ a 2. Dopiš názvy dalších jarních květin :

58 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Podtrhni rámečky, které jsou správné : Jarní květiny jsou červené žluté černé. Také jsou potravou pro hmyz na věnečky do vázy. Včelky si pochutnají na broucích květech listech stromů. Jarní květina je tulipán růže sněženka. 4. Čarou přiřaď k obrázku slova a obrázek vybarvi : květ stonek list kořen 5. Doplň : ( pupeny, rozkvétají ) Na jaře na větvích vyraší a ovocné stromy. třešeň jabloň

59 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 56 Návrat ptactva 1. Vybarvi a dopiš názvy ptáků : v _ a _ t k _ č _ p 2. Doplň slova : - jaře, vrací, hnízdo, vajíčka Na se špaček z teplých krajů. Z hlíny a trávy si staví. Do hnízda naklade. 3. Víš, kteří ptáci se také vrací z teplých krajů? doplň do slov písmenka k _ k _ č k _ v l _ š t _ v _ a š _ a č _ k č _ p s _ ř i _ a _ h _ s _ d _ v _ k _

60 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Poznáš, kdo kde bydlí? spoj čarou : vlaštovka datel špaček 5. Napiš, kde hnízdí : - pod střechou, na komíně, u budky ČÁP VLAŠTOVKA ŠPAČEK

61 ROZMANITOST PŘÍRODY PL 58 Svátky jara - Velikonoce 1. Doplň slova : - Velikonoce, vajíčko, koledu Svátky jara se nazývají. Malované je symbolem nového života. Chlapci chodí na. Panímámo zlatičká, darujte nám vajíčka, nedáte - li vajíčka, uteče vám slepička do horního rybníčka a z rybníčka do louže, kdo jí odtud pomůže? 2. Vypište slova, která patří k Velikonocím : mašličky pomlázka svícen drak kapr sněženky růže prskavka beránek betlem kraslice

62 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 59 Domácí zvířata a jejich mláďata 1. Čarou přiřaď názvy mláďat : býk, kráva kůň, kobyla kozel, koza beran, ovce prase, prasnice houser, husa kůzle hříbě sele tele house jehně 2. Dopiš jména mláďat a obrázky vybarvi : 3. Napiš jména obou rodičů : KOTĚ ŠTĚNĚ KUŘE 4. Napiš, čím se živí : - šrotem, trávou, semeny a červy, mlékem sele jehně kuře kotě

63 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 60 Technika a výroba co se z čeho vyrábí 1. Pojmenujte výrobky na obrázcích. Každý rámeček vybarvěte jednou barvou a stejnou barvou zakroužkujte výrobky, které k rámečku patří : DŘEVO SKLO KOV LÁTKA PLAST 2. Doplň písmenka a zjistíš, z čeho se můžou ještě různé věci vyrábět : Napiš které - talíř, kabát, boty, váza, hrnek, pásek - K Ž P O R E Á N

64 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Napiš názvy věcí na obrázku a z jakých materiálů jsou vyrobeny : _z ze z z 4. Nakresli výrobky : ze dřeva ze skla z látky

65 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Pojmenuj věci a na linku dopiš, z čeho jsou vyrobeny : 6. Správně doplň slova a čarou přiřaď, z čeho jsou vyrobeny : SKLO DŘEVO PLAST KOV k _ l í _ e k s k ň š p _ n d _ í _ p o _ i c _ ř e t _ z _ k o k _ o s k _ e _ i c _ z á _ e _

66 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 63 OPAKOVACÍ TEST 1. Napiš jarní měsíce :,, 2. Dopiš části rostliny : 3. Vypiš ptáky, kteří se na jaře vracejí z teplých krajů : kukačka, kos, čáp, vlaštovka, vrabec, havran, špaček, skřivan, vrána 4. Napiš alespoň 3 jarní květiny : 5. Doplň názvy mláďat : beran ovce kocour kočka Sebehodnocení žáka: kohout slepice pes fena prase prasnice Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo - vybarvi smajlíka, který odpovídá tvému hodnocení

67 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 64 Různé druhy zaměstnání 1. Doplň do vět : - práci, užitečný, do školy - Většina dospělých má svoji. Každý pracující je něčím. Prací dětí je chodit a dobře se učit. 2. Napiš název povolání a vyprávěj o něm : 3. Dopiš povolání podle toho, komu patří tato pomůcka : dopis a složenka - listonoš vařečka a hrnec - hřeben a nůžky cihla a malta barva a štětec - - -

68 LIDÉ KOLEM NÁS PL Vybarvi obrázky, přepiš slova a vyprávěj co dělá : POPELÁŘ odpadky, popelnice ZEDNÍK práce na stavbě, cihla, malta

69 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 66 PEKAŘ práce v pekárně, těsto, chléb HASIČ požár, oheň

70 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 67 Vztahy mezi chlapci a děvčaty 1. Vyprávěj, čím se liší dívky a chlapci co mají stejného a co rozdílného v oblečení, v účesech, v zájmech. Správně dopiš názvy jednotlivých částí těla. Zahrajte si hru Hlava, ramena, kolena, palce

71 LIDÉ KOLEM NÁS PL Čarou spoj činnosti, které mohou dělat dívky, které chlapci. Obrázky vybarvi.

72 LIDÉ KOLEM NÁS PL - 69 OPAKOVACÍ TEST 1. Čarou spoj kdo co dělá : 2. Doplň, kde pracují : pekař maluje hajný - v lese kuchař léčí listonoš - lékař peče učitel - malíř vaří prodavač - zedník prodává zedník - kadeřník staví pekař - prodavač uklízí uklízečka stříhá 3. Vyber a správně napiš, co nejčastěji dělají dívky a chlapci : - uklízí, hrají fotbal, vaří, věší prádlo, chytají ryby, sekají dříví DÍVKY CHLAPCI Sebehodnocení žáka: Učivo jsem zvládl/a Učivo mě bavilo - vybarvi smajlíka, který odpovídá tvému hodnocení

73 ROZMANITOST PŘÍRODY PL 70 PŘÍRODA V LÉTĚ MĚSÍCE - ZNAKY LÉTA 1. Doplň : - červen, červenec, srpen, dlouhé, krátké, koupaliště, opalují, bouře Začíná léto. Letní měsíce jsou,,. Dny jsou a noci. Lidé jezdí k rybníkům, řekám a na. Koupou se a. V létě bývají časté. 2. Vybarvi značky z kalendáře typické pro léto : 3. Doplňovačka : 1. Druhý letní měsíc 2. Prší, bývá hodně 3. Noci jsou v létě 4. Dozrává první 5. Seče se obilí, jsou 6. Svítí a velmi pálí Školní rok končí v

74 ROZMANITOST PŘÍRODY PL 71 ZRÁNÍ OVOCE A ZELENINY 1. Správně pojmenuj letní ovoce a zeleninu a jejich názvy napiš tam, kam patří : OVOCE ZELENINA

75 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Podle názvu nakresli další letní ovoce a zeleninu, které rostou u nás : ZELENINA kedluben květák OVOCE třešně broskev 3. Správně vybarvi a zakroužkuj, co máš v létě nejraději :

76 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 73 Obilí p š _ n e o s ž o j _ č _ e n Na začátku léta je SENOSEČ. Trávu v zahradách sekají lidé kosou. Hráběmi ji obracejí a shrnují do kupek, aby uschla. Suché seno krásně voní a je krmivem pro zvířata. Na poli dozrává obilí :,,,. Začínají ŽNĚ. Kombajny obilí pokosí. Pak se obilí vymlátí a odveze do sýpek. 1. Doplň písmenka a podle dvojic slov vyprávěj, jak je to dál : pole - k _ m b _ j _ obilí - ž n _ mlýn - m k _ pekárna - t ě _ t _ prodejna - p _ č _ v _ 2. Jmenuj výrobky z mouky.

77 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 74 Luční květiny 1. Dopiš názvy květin, které rostou v létě a správně vybarvi : z _ o _ e k ch _ p a h _ ř _ á n _ k k _ p _ e t _ n_ 2. Znáš jiné luční květiny, které kvetou v létě? Doplň a správně přiřaď obrázek : V _ Č _ M _ K P _ Y _ K Y Ř _ Í _ J _ T _ L P _ M N Ě N _ A 3. Nalepte si alespoň 2 vylisované luční květiny z vycházky a napiš jejich název :

78 ROZMANITOST PŘÍRODY PL -75 Ochrana přírody 1. Spoj čarou, co patří do popelnic na tříděný odpad ( popelnice správně vybarvi ) : PAPÍR PLAST SKLO Sklenice Noviny Krabice od bot Kelímek Rozbitá váza Láhev od minerálky 2. Dopište do vět : - tiše, cestách, neplašíme, neničíme, nelámeme, netrháme, odpočinku V přírodě se chováme slušně a. Chodíme jen po vyznačených. Zvěř, ani jí jinak neubližujeme. Nic, větve a lesní plody, které neznáme. Pro člověka je příroda místem. 3. Zakroužkuj to, co do lesa nepatří :

79 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 76 Opylování květů 1. Doplň do vět : - úlu, včelín, matka, dělnice, trubci, čmelák, motýl, pyl, nektar, med, medové plástve Včela žije v. Více úlů u sebe se nazývá. V úlu je jedna. Žijí tam také a. Včela opyluje květy a sbírá tak a. Také a opylují květy. V úlu včely vytvářejí a ukládají ho na. Včelaři med stáčejí do sklenic. ÚL VČELÍN 2. Vybarvěte názvy hmyzu žlutě a najdete včele cestu k úlu :

80 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 77 Lesní plodiny 1. Doplň písmena do slov a obrázky správně vybarvi : Mezi lesní plody patří : b _ r _ v _ y h _ u _ y o _ t _ u ž _ n _ j _ h _ d _ m _ l i _ y 2. Doplňte do vět slova : - keře, houby, lesní plody, jedovatých, nebezpečných, známe, džem V lese rostou spolu se stromy také. V létě a na podzim v lese sbíráme a. Nikdy netrháme a nejíme v lese plody které neznáme. Řada lesních plodů a hub je pro člověka a. Sbíráme jen ty houby a plody, které dobře. Z lesních plodů se vaří chutný. Také je zavařujeme na zimu do sklenic.

81 ROZMANITOST PŘÍRODY PL Vyber a napiš názvy lesních plodů : - jablka, borůvky, rybíz, jahody, třešně, maliny, ostružiny, hrušky, švestky, houby, meruňky 4. Spoj čarou kde rostou nejčastěji tyto lesní plody : BORŮVKY JAHODY MALINY A OSTRUŽINY na lesních mýtinách na pasekách a lesních stráních v borových lesích 5. Doplň písmenko a dozvíš se, která houba je jedlá a která jedovatá : HOUBY JEDLÉ hři _ du _ ák be _ la jed _ á liš _ a HOUBY JEDOVATÉ mu omůrka zele _ á mu omůrka čer _ ená

82 ROZMANITOST PŘÍRODY PL - 79 Hmyz 1. Doplň písmena do slov a povídej, jak je hmyz pro člověka užitečný, či škodlivý : m _ a v _ n _ c ch _ o b _ k k _ b y _ k _ m _ uch _ k _ m á _ p _ v k s _ u _ éč _ o r _ h _ č se _ m _ teč _ é 2. Doplň slova do vět : - život, hmyzu, šest, osm Na louce je v létě. Poletuje tu plno nejrůznějšího. Hmyz tvoří velkou skupinu živočichů na světě. Hmyz má nohou na rozdíl od pavouků, kteří jich mají.

Cesta do školy. PRVOUKA 1. ročník. Mgr. Lenka Marvánková. 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích.

Cesta do školy. PRVOUKA 1. ročník. Mgr. Lenka Marvánková. 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích. VY_12_INOVACE_Prv1.B.01 PRVOUKA 1. ročník Cesta do školy Mgr. Lenka Marvánková 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích. 2.) Vybarvi správnou barvou na semaforu, kdy můžeme přejít

Více

Opakování ČJ 2. Ročník 1.

Opakování ČJ 2. Ročník 1. Opakování ČJ 2. Ročník 1. Úkol 1: V každém řádku škrtni slovo, které tam nepatří. Zajíc, liška, jablko, veverka, divočák, srnec, jelen Lev, tygr, opice, žirafa, krokodýl, slepice, velbloud Kráva, tele,

Více

Tematický plán pro školní rok 2015/2016 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Jarmila Kuchařová Týdenní dotace hodin: 2 hodiny Ročník: druhý

Tematický plán pro školní rok 2015/2016 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Jarmila Kuchařová Týdenní dotace hodin: 2 hodiny Ročník: druhý ČASOVÉ OBDOBÍ Září KONKRÉTNÍ VÝSTUPY KONKRÉTNÍ UČIVO PRŮŘEZOVÁ TÉMATA orientuje se podle rozvrhu hodin, rozlišuje mezi povinností a zábavou rozezná běžně známé zástupce pokojových rostlin a pečuje o ně

Více

září říjen listopad prosinec leden únor březen duben Předmět je členěn do okruhů

září říjen listopad prosinec leden únor březen duben Předmět je členěn do okruhů PRVOUKA 1. ročník Předmět je členěn do okruhů 1. Místo, kde žijeme 2. Lidé kolem nás 3. Lidé a čas 4. Člověk a jeho svět 5. Rozmanitost přírody září říjen listopad prosinec leden únor březen duben Škola

Více

2 HRAVÉ POZNÁVÁNÍ 1 - METODICKÁ PŘÍRUČKA 1. Rodina sociální učení. 2. Školka sociální učení

2 HRAVÉ POZNÁVÁNÍ 1 - METODICKÁ PŘÍRUČKA  1. Rodina sociální učení. 2. Školka sociální učení METODICKÁ PŘÍRUČKA 1. Rodina sociální učení 2. Školka sociální učení Cíl: Pojmenovat členy rodiny Úkol: Vybarvit členy své rodiny a pojmenovat je Děti vybarví jen ty postavy, které tvoří jejich rodinu.

Více

Prvouka. bydliště žáka, bezpečná cesta do školy

Prvouka. bydliště žáka, bezpečná cesta do školy 1 Prvouka Prvouka Učivo ŠVP výstupy Domov prostředí domova, orientace v místě bydliště, adresa zná název školy, jméno učitelky, vychovatelky, ředitele školy bydliště žáka, bezpečná cesta do školy rozlišuje

Více

ať nebojí ježek ani hada

ať nebojí ježek ani hada Soutěž: ze slov utvořte větu oznamovací, rozkazovací, přací a tázací se ať nebojí ježek ani hada Kontrola: Ať se ježek nebojí hada. věta přací Ježku, neboj se hada. věta rozkazovací Ježek se nebojí hada.

Více

VY_32_INOVACE_Prv.2.A.05 PRVOUKA - 2. ročník Les Vypracovala Mgr. Ludmila Novotná 06/2011 Základní škola Kolín V., Ovčárecká 374 Slož slova a doplň je do vět. Í L Y K S K E Á Í O D M V Č P O O Ř D E V

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Pořadové číslo projektu: cz.1.07/1.4.00/21.1936 č. šablony: III/2 č.sady: 6 Ověřeno ve výuce: 7.5.2012 Třída: 1. Datum:16.4. 2012 1 Pole, les, louka, u rybníku

Více

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. ÚVOD Odborný tým pracovníků Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, o. p. s. se na základě svých odborných

Více

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MATEŘSKÁ ŠKOLA NOVÁ VES Je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Každé podtéma TVP rozvíjí všech pět oblastí předškolního vzdělávání: biologickou,

Více

ZŠ a MŠ Panenské Břežany

ZŠ a MŠ Panenské Břežany Hlavní 63, 250 70 Panenské Břežany www.zsmsbrezany.cz, zsbrezany@seznam.cz Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol Číslo projektu: Šablona: Cz.1.07/1.4.00/21.1997 VY_32_INOVACE_61-80

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2260 Šablona: V/2 č. materiálu: VY_52_INOVACE_37 Jméno autora: Tereza Mašková Třída/ročník: II.

Více

Svět kolem nás II. Riskuj!

Svět kolem nás II. Riskuj! Svět kolem nás II Riskuj! Moje rodina Kalendář Ovoce a zelenina Dopravní výchova Zdraví 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 3 3 3 3 3 4 4 4 4 4 5 5 5 5 5 Moje rodina otázka za 1 bod Tatínek mého tatínka je můj... Správná

Více

Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník

Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník Začlenění průřezových témat do učiva 1.stupně ZŠ Prvouka Pracovní listy pro žáky ZŠ 1.ročník Tento výukový materiál je součástí metodiky a materiálů s aktivitami na interaktivní tabuli pro výuku prvouky

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_123 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

Tematický plán pro školní rok: 2015/2016 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Jana Paličková Týdenní dotace hodin: 2 hodiny Ročník: první

Tematický plán pro školní rok: 2015/2016 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Jana Paličková Týdenní dotace hodin: 2 hodiny Ročník: první ČASOVÉ OBDOBÍ Září KONKRÉTNÍ VÝSTUPY KONKRÉTNÍ UČIVO PRŮŘEZOVÁ TÉMATA - hovoří o tom, co očekává od školy - orientuje se v prostoru školy - popíše polohu a vysvětlí funkci vybraných místností školy - uvede

Více

BLUDIŠTĚ ZDRAVÁ VÝŽIVA HYGIENA

BLUDIŠTĚ ZDRAVÁ VÝŽIVA HYGIENA sidus_sestava 1 9/3/12 7:23 AM Stránka 1 BLUDIŠTĚ SLUŠNÉ CHOVÁNÍ ROČNÍ OBDOBÍ RODINA UVOLŇOVACÍ CVIKY ZDRAVÁ VÝŽIVA HYGIENA MATEMATICKÉ PŘEDSTAVY OVOCE A ZELENINA Zakoupením Poznáváčku jste pomohli, ve

Více

NÁŠ SVĚT otázky k opakování pro žáky 3. ročníku 1. Jaký tvar mají značky zákazové? 2. Jaký tvar mají značky výstražné? Na něco upozorňující? 3.

NÁŠ SVĚT otázky k opakování pro žáky 3. ročníku 1. Jaký tvar mají značky zákazové? 2. Jaký tvar mají značky výstražné? Na něco upozorňující? 3. NÁŠ SVĚT otázky k opakování pro žáky 3. ročníku 1. Jaký tvar mají značky zákazové? 2. Jaký tvar mají značky výstražné? Na něco upozorňující? 3. Jaký tvar mají značky informující? 4. Nakresli značku Dej

Více

Průřezová témata. Mezipředmět. vazby. Ročník Předmět. Školní výstupy Učivo (pojmy) Poznámka. Strana 1/7 ŠVP ZV Škola pro život

Průřezová témata. Mezipředmět. vazby. Ročník Předmět. Školní výstupy Učivo (pojmy) Poznámka. Strana 1/7 ŠVP ZV Škola pro život Vyučovací předmět: Prvouka (Pr) Ročník Předmět Průřezová témata Mezipředmět. vazby Školní výstupy Učivo (pojmy) Poznámka 1 Pr OSV 1 (zapamatování) Tč, Tv Orientuje se ve škole a jejím okolí (v okolí svého

Více

Prvouka hrou Zábavné aktivity pro 1. až 3. třídu ZŠ

Prvouka hrou Zábavné aktivity pro 1. až 3. třídu ZŠ Prvouka hrou Zábavné aktivity pro 1. až 3. třídu ZŠ Vyšlo také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz www.albatrosmedia.cz Radek Machatý Prvouka hrou Zábavné aktivity pro 1. až 3. třídu ZŠ

Více

Prvouka. Domov: prostředí domova, orientace v místě bydliště, adresa bydliště žáka. Bezpečná cesta do školy

Prvouka. Domov: prostředí domova, orientace v místě bydliště, adresa bydliště žáka. Bezpečná cesta do školy 1 Prvouka Prvouka Učivo Domov: prostředí domova, orientace v místě bydliště, adresa bydliště žáka Bezpečná cesta do školy Domov: prostředí domova, panelový dům, nájemní dům, byt, vesnice, město Obec: úřady,

Více

Vzdělávací oblast: ČLOVĚK A JEHO SVĚT Předmět: PRVOUKA Ročník: 2.

Vzdělávací oblast: ČLOVĚK A JEHO SVĚT Předmět: PRVOUKA Ročník: 2. Vzdělávací oblast: ČLOVĚK A JEHO SVĚT Předmět: PRVOUKA Ročník: 2. Výstupy dle RVP Školní výstupy Učivo Žák: - vyznačí v jednoduchém plánu místo bydliště a školy, cestu na určené místo a rozliší možná nebezpečí

Více

Environmentální výchova v naší školce

Environmentální výchova v naší školce Environmentální výchova v naší školce Environmentální výchova je nauka o světě o prostředí a člověku v něm. Je to tedy něco, co se dotýká každého z nás. Náš vztah k prostředí odráží naše potřeby i to,

Více

ZÁKLADNÍ ZÁSADY POBYTU V PŘÍRODĚ

ZÁKLADNÍ ZÁSADY POBYTU V PŘÍRODĚ Smyslová výchova 1.- 3. ročník pomocná třída Průřezové téma - Rozmanitost přírody ZÁKLADNÍ ZÁSADY POBYTU V PŘÍRODĚ Mgr. Ivana Pattermanová, ZŠ Rýmařovská 15, Bruntál, př. org. říjen 2012 Příroda je náš

Více

Výstup Učivo Průřezová témata. Domov Škola Osobní bezpečí Riziková místa a situace. Chování lidí Právo a spravedlnost. Péče o zdraví, zdravá výživa

Výstup Učivo Průřezová témata. Domov Škola Osobní bezpečí Riziková místa a situace. Chování lidí Právo a spravedlnost. Péče o zdraví, zdravá výživa 5.1.6.2 Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vyučovací předmět: Prvouka Ročník: 1. Zná bezpečnou cestu do školy a zpět Zná název školy Zná jméno třídní učitelky a

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Pořadové číslo DUM 370 Jméno autora Mgr. Michaela ejšická Datum, ve kterém byl DUM vytvořen 12.1.2012 Ročník, pro který je DUM určen 2. zdělávací oblast (klíčová slova) Člověk

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Pořadové číslo DUM 374 Jméno autora Mgr. Michaela Vejšická Datum, ve kterém byl DUM vytvořen 15.1.2012 Ročník, pro který je DUM určen 2. Vzdělávací oblast (klíčová slova) Metodický

Více

Tematický plán učiva

Tematický plán učiva Tematický plán učiva Předmět Člověk a jeho svět Školní rok 2012/13 Třída-ročník 2. Vyučující Mgr. S.Figallová Měsíc Učivo PT Výstupy Využití školní zahrady IX. Škola třídní kolektiv, třídní řád, způsoby

Více

Prvouka 1. ročník Vzdělávací obsah

Prvouka 1. ročník Vzdělávací obsah Prvouka 1. ročník Časový Téma Učivo Ročníkové výstupy žák podle svých schopností Poznámka Září Místo, kde žijeme Škola prostředí školy a život ve škole, okolí školy Naše třída, učitelka, školní potřeby

Více

ročník 7. č. 36 název

ročník 7. č. 36 název č. 36 název Rostlinné společenstvo - les anotace V pracovních listech si žáci vysvětlí význam lesů, vyčlení rostliny lesního společenství, naučí se rozlišovat základní systematické skupiny rostlin a znát

Více

vzdělávací oblast vyučovací předmět ročník zodpovídá ČLOVĚK A JEHO SVĚT PRVOUKA 2. NAVRÁTILOVÁ OSV- I. VDO-II..

vzdělávací oblast vyučovací předmět ročník zodpovídá ČLOVĚK A JEHO SVĚT PRVOUKA 2. NAVRÁTILOVÁ OSV- I. VDO-II.. Výstupy žáka ZŠ Chrudim, U Stadionu Učivo obsah Mezipředmětové vztahy Metody + formy práce, projekty, pomůcky a učební materiály ad. Poznámky Orientuje se v okolí školy Orientuje se v budově školy Bezpečně

Více

Vlastivěda 4. ročník Vzdělávací obsah

Vlastivěda 4. ročník Vzdělávací obsah Vlastivěda 4. ročník Časový Září Téma Učivo Ročníkové výstupy žák podle svých schopností: Poznámka Místo, kde žijeme Škola a život ve škole Naše škola Orientace ve školní budově, okolí školy Chování a

Více

Chráněná území našeho regionu

Chráněná území našeho regionu Autor: Mgr. Zdeňka Kolbábková I. stupeň Pracovní list 1A Tvoje jméno: Chráněná území našeho regionu 1. Poznáš tyto živočichy? Pod obrázek dopiš jejich jméno a udělej křížek k tomu, který je na území České

Více

očekávaný výstup Člověk a příroda 2. stupeň P znát význam hospodářsky důleţitých rostlin a způsob jejich pěstování ročník 7. č.

očekávaný výstup Člověk a příroda 2. stupeň P znát význam hospodářsky důleţitých rostlin a způsob jejich pěstování ročník 7. č. č. 35 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu Pracovní list druh interaktivity Aktivita ročník 7. Význam rostlin a jejich ochrana V pracovních listech se ţáci seznámí s významem rostlin

Více

Tematický plán pro školní rok 2015/16 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Marta Klimecká Týdenní dotace hodin: 3 hodiny Ročník: třetí

Tematický plán pro školní rok 2015/16 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Marta Klimecká Týdenní dotace hodin: 3 hodiny Ročník: třetí ČASOVÉ OBDOBÍ Září KONKRÉTNÍ VÝSTUPY KONKRÉTNÍ UČIVO PRŮŘEZOVÁ TÉMATA projevuje toleranci k přirozeným odlišnostem spolužáků, jejich přednostem a nedostatkům vyznačí v jednoduchém plánu místo svého bydliště

Více

Jarní probuzení. Projekt k tématu Jaro. Zpracovala: Mgr.Charlotta Kurcová

Jarní probuzení. Projekt k tématu Jaro. Zpracovala: Mgr.Charlotta Kurcová Jarní probuzení Projekt k tématu Jaro Zpracovala: Mgr.Charlotta Kurcová Hlavní cíle projektu Hlavním cílem tohoto projektu je upevnit znalosti z prvouky týkající se jara, jarní přírody, zvířat, zlepšit

Více

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Plán je rozvržen do 4 bloků na 4 roční období: podzim, zima, jaro, léto. Náměty činností v průběhu jednotlivých ročních období Všechny výchovné

Více

Věta tázací pracovní list Jméno a příjmení:

Věta tázací pracovní list Jméno a příjmení: č. 2 název Věta tázací anotace Pracovní list je zaměřen na poznávání a určování věty tázací, dále na rozvoj čtení s porozuměním. Součástí pracovního listu je i správné řešení. očekávaný výstup ZV LMP Jazyk

Více

Zásady, formy a metody práce Výchovná zaměstnání: Pravidla vedoucí k rozvoji dítěte:

Zásady, formy a metody práce Výchovná zaměstnání: Pravidla vedoucí k rozvoji dítěte: OBJEVUJEME SVĚT KOLEM NÁS Plán výchovy a péče DS. Záměrem tohoto plánu výchovy a péče je rozvoj psychické, fyzické a sociální samostatnosti dětí. Rozvíjet poznávání prostředí kolem nich, naučit je dovednostem

Více

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Vyhledává a doplňuje informace v přiměřeně náročném odborném textu. Speciální vzdělávací Žádné

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Vyhledává a doplňuje informace v přiměřeně náročném odborném textu. Speciální vzdělávací Žádné Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Mgr. Anna Šálková Datum 10. 6. 2014 Ročník 2. Vzdělávací oblast* Jazyka a jazyková komunikace Vzdělávací obor* Český jazyk

Více

Tyto pracovní listy slouží k procvičení učiva: určování domácích zvířat, chov domácích zvířat a jejich prospěšnost pro lidi.

Tyto pracovní listy slouží k procvičení učiva: určování domácích zvířat, chov domácích zvířat a jejich prospěšnost pro lidi. Šablona č. 7, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět Rozmanitost přírody Domácí zvířata chov, užitkovost Ročník 3. Anotace Tyto pracovní

Více

A B C D E F 1 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět 2 Vzdělávací obor: Prvouka 3 Vyučovací předmět: Prvouka 4 Ročník: 2. 5 Klíčové kompetence

A B C D E F 1 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět 2 Vzdělávací obor: Prvouka 3 Vyučovací předmět: Prvouka 4 Ročník: 2. 5 Klíčové kompetence A B C D E F 1 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět 2 Vzdělávací obor: Prvouka 3 Vyučovací předmět: Prvouka 4 Ročník: 2. 5 Klíčové kompetence Výstupy Učivo Průřezová témata Evaluace žáka Poznámky (Dílčí

Více

Učební osnovy - Člověk a jeho svět (pro žáky s LMP)

Učební osnovy - Člověk a jeho svět (pro žáky s LMP) Učební osnovy - Člověk a jeho svět (pro žáky s LMP) PŘEDMĚT: ČLOVĚK A JEHO SVĚT Ročník: 1. Výstup Učivo Související PT místo, kde žijeme 1. Zvládá orientaci v okolí svého bydliště a v okolí domov - prostředí

Více

Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo Přesahy a vazby MÍSTO, KDE ŽIJEME

Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo Přesahy a vazby MÍSTO, KDE ŽIJEME Předmět: PRVOUKA Ročník: 1. Časová dotace: 2 hodiny týdně Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo Přesahy a vazby MÍSTO, KDE ŽIJEME Konkretizované tématické okruhy realizovaného průřezového tématu Vyznačí

Více

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne!

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Sylabus 1.stupeň 2.třída Lekce 1 Co je to? Kolik to stojí? Jak se jmenujete? Jmenuju se.. Poslech CD 01 Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Zájmena

Více

Školní výstupy Učivo Vztahy Místo, kde žijeme Čj správné tvoření vět, popis určité situace, nácvik souvislého projevu,

Školní výstupy Učivo Vztahy Místo, kde žijeme Čj správné tvoření vět, popis určité situace, nácvik souvislého projevu, Prvouka - 1. ročník Školní výstupy Učivo Vztahy Místo, kde žijeme Čj správné tvoření vět, popis určité situace, nácvik souvislého projevu, Vv kresby k jednotlivým tématům zná svou adresu Bydliště - adresa

Více

pracovní listy Základní Škola Hlubočky Mariánské Údolí, okres Olomouc, příspěvková organizace Název školy: Mgr. Eva Charamzová Vypracoval(a):

pracovní listy Základní Škola Hlubočky Mariánské Údolí, okres Olomouc, příspěvková organizace Název školy: Mgr. Eva Charamzová Vypracoval(a): Název školy: Registrační číslo projektu: Označení materiálu: Vypracoval(a): Název materiálu: Předmět: Základní Škola Hlubočky Mariánské Údolí, okres Olomouc, příspěvková organizace CZ.1.07/1.4.00/21.0739

Více

Malované čtení Mraveneček Neposeda a jiné příběhy

Malované čtení Mraveneček Neposeda a jiné příběhy Malované čtení Mraveneček Neposeda a jiné příběhy Eva Dienerová Daniela Ondreičková KNIŽ N Í K LU B mravenecek vetsi.indd 1 16/11/16 14:14 ÚVOD Malované čtení je barevné vyprávění pro děti. Mohou si je

Více

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Mgr.Charlotta Kurcová srpen 2011 březen 2012 Já a můj svět, Prvouka 1. 3.ročník Téma: Zima Podtéma: počasí, vhodné oblečení, svátky v zimě, zimní aktivity a sporty. Anotace:

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886

Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886 Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886 Motto: Všichni bez rozdílu jsme součástí přírody Platnost dokumentu: 4 roky od 1.9.2012

Více

STAVBA VĚTY JEDNODUCHÉ

STAVBA VĚTY JEDNODUCHÉ STAVBA VĚTY JEDNODUCHÉ Věta jednoduchá je uspořádaný větný celek, který vyjadřuje jednu myšlenku. Slova, která k sobě patří, tvoří dvojice slov, v této dvojici jedno slovo závisí na druhém. Takové dvojice

Více

Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vyučovací předmět: Prvouka Ročník: 1.

Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vyučovací předmět: Prvouka Ročník: 1. Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vyučovací předmět: Prvouka Ročník: 1. Očekávané výstupy z RVP ZV Ročníkový výstup Učivo Průřezová témata, přesahy Místo, kde žijeme vyznačí v jednoduchém plánu místo

Více

Významové souvislosti slov pracovní list Jméno a příjmení: koza kráva ovce lev kůň. cibule pomeranč mrkev zelí paprika

Významové souvislosti slov pracovní list Jméno a příjmení: koza kráva ovce lev kůň. cibule pomeranč mrkev zelí paprika č. 7 název Významové souvislosti slov anotace Pracovní list je zaměřen na procvičení významových souvislostí slov vyhledávání a vytváření slov nadřazených a podřazených, slov stejného, podobného a opačného

Více

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009 VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová Základní škola Dr. Miroslava Tyrše, Česká Lípa, Mánesova 1526, příspěvková organizace Plán

Více

CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ. aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole

CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ. aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole Projekt pro školní rok 2011/2012 Charakteristika projektu: Projekt bude rozvíjet environmentální výchovu, v souvislosti se čtyřmi

Více

VY_32_INOVACE_0611 Kostra člověka lidské tělo.notebook. July 11, 2012. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu

VY_32_INOVACE_0611 Kostra člověka lidské tělo.notebook. July 11, 2012. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Pořadové číslo projektu: cz.1.07/1.4.00/21.1936 č. šablony: III/2 č.sady:6.sada Ověřeno ve výuce:28.3.2o12 Třída:5. Datum:3.1.2012 1 KOSTRA ČLOVĚKA-LIDSKÉ TĚLO

Více

Iveta Pončáková, Eva Chudomelová

Iveta Pončáková, Eva Chudomelová Iveta Pončáková, Eva Chudomelová Publikace vznikla díky podpoře Magistrátu hlavního města Prahy. Autorky čítanky: Mgr. Iveta Pončáková, PaedDr. Eva Chudomelová Ilustrace: Jiří Moravec Závěrečná kompletace:

Více

Pracovní list korekce hlásky B

Pracovní list korekce hlásky B Pracovní list korekce hlásky B Pojmenuj všechny předměty na obrázcích a ty, které začínají písmenkem B, spoj červenou pastelkou s písmenkem uprostřed kroužku. Spočítej, kolik je na obrázku zvířátek, každé

Více

TEMATICKÝ PLÁN. Literatura: Prvouka pro 1. ročník ZŠ, nakl. Fraus, autorky J. Stará, M. Dvořáková

TEMATICKÝ PLÁN. Literatura: Prvouka pro 1. ročník ZŠ, nakl. Fraus, autorky J. Stará, M. Dvořáková TEMATICKÝ PLÁN Předmět: PRVOUKA Týdenní dotace: 2h/týden Vyučující: Mgr. Lenka Erberová, Mgr. Věra Antalová, Mgr. Vladimíra Hryzlíková Vzdělávací program: ŠVP Umím, chápu, rozumím Ročník: 1. (1. A, 1.

Více

Významové souvislosti slov třídění slov pracovní list Jméno a příjmení: jablko paprika lízátko mrkev kedlubna. člověk stůl kůň čáp židle

Významové souvislosti slov třídění slov pracovní list Jméno a příjmení: jablko paprika lízátko mrkev kedlubna. člověk stůl kůň čáp židle č. 6 název Významové souvislosti slov třídění slov anotace Pracovní list je zaměřen na procvičení významových souvislostí slov třídění slov, vyhledávání slov podřazených a nadřazených. Součástí pracovního

Více

Pracovní list- listopad 2016

Pracovní list- listopad 2016 Osmiměsíční soutěž pro dětské týmy TAJUPLNÁ ZAHRADA Kategorie 1. stupeň ZŠ Pracovní list- listopad 2016 Tým: 1. úkol: Zvířátka se chystají na zimu. Doplňte do volných míst v textu správná slova z nabídky

Více

Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí

Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí Univerzita Hradec Králové Pedagogická fakulta Katedra speciální pedagogiky a logopedie Vývoj jazykových schopností u dětí předškolního věku Diplomová

Více

Konkretizovaný výstup Konkretizované učivo Očekávané výstupy RVP

Konkretizovaný výstup Konkretizované učivo Očekávané výstupy RVP Ročník: I. - orientuje se v pojmech a prostoru školy - vyzná se v prostoru třídy, školy, okolí svého bydliště - umí adresu a telefon bydliště - dojde bezpečně z domu do školy a zpět - užívá správné školní

Více

2. Bezpečná cesta do školy Školní řád Seznamujeme se s prostory školy Dbáme na hygienu a správné stolování

2. Bezpečná cesta do školy Školní řád Seznamujeme se s prostory školy Dbáme na hygienu a správné stolování Září 1. Zahájení školního roku 2015 2016 Zážitky z prázdnin Představujeme se Aktivní odpočinek (na hřišti) Bezpečnost ve ŠD a venku 2. Bezpečná cesta do školy Školní řád Seznamujeme se s prostory školy

Více

PRACOVNÍ LIST Č. 1. Práce s rytmem, slovy a rýmy ÚKOL 1: 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / - / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / - / 7.

PRACOVNÍ LIST Č. 1. Práce s rytmem, slovy a rýmy ÚKOL 1: 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / - / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / - / 7. PRACOVNÍ LIST Č. 1 Práce s rytmem, slovy a rýmy 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / / 7. BOTY / / 8. BÁRA / - / 9. MALUJE / / 10. SLUNÍČKA / / 11. SÁRA / - / 12.

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ107/1400/213149 Šablona: V/2 Jméno autora: Třída/ročník: Datum vytvoření: č materiálu: VY_52_INOVACE_033 Irena

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: 1.,, Vnitřní řád školní družiny (příloha) 2. Zápisní lístek 3. Pokyny pro zájemce ŠD 4.

Více

Speciální vzdělávací Lehké mentální postižení

Speciální vzdělávací Lehké mentální postižení notace Pracovní list k procvičení a upevnění znalostí učiva podstatných jmen rodu ženského utor Marcela Zemanová Jazyk Čeština Očekávaný Správně určovat číslo, pády a vzory podstatných jmen rodu výstup

Více

Celoroční plán pro I. oddělení ŠD pro šk. r. 2015/2016

Celoroční plán pro I. oddělení ŠD pro šk. r. 2015/2016 ZÁKLADNÍ ŠKOLA MOKRÉ LAZCE příspěvková organizace Hájová 98 747 62 Mokré Lazce, okres Opava Celoroční plán pro I. oddělení ŠD pro šk. r. 2015/2016 Příloha ŠVP pro Školní družinu v Mokrých Lazcích. Specifické

Více

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Člověk a jeho svět 2. ročník Zpracovala: Mgr. Anna Šornová Místo, kde žijeme vyznačí v jednoduchém plánu místo svého bydliště a školy, cestu na určené místo a rozliší

Více

VÝUKOVÝ MATERIÁL zpracovaný v rámci projektu

VÝUKOVÝ MATERIÁL zpracovaný v rámci projektu VÝUKOVÝ MATERIÁL zpracovaný v rámci projektu Číslo projektu Škola Šablona klíčové aktivity V/2 Sada Fyzika 6+7 CZ.1.07/1.4.00/21.1825 Základní škola s rozšířenou výukou výtvarné výchovy, Teplice, Koperníkova

Více

Modernizace vzdělávání CZ.1.07/1.4.00/21.3811 III/2/SN1/1/18. Podzimní riskuj

Modernizace vzdělávání CZ.1.07/1.4.00/21.3811 III/2/SN1/1/18. Podzimní riskuj Název projektu: Pořadové číslo projektu: Název klíčové aktivity: Číslo klíčové aktivity: Sada: Název DUM: Anotace: Klíčová slova: Modernizace vzdělávání CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Inovace a zkvalitnění výuky

Více

ŠKOLNÍ DRUŽINA. Téma Obsah Činnosti

ŠKOLNÍ DRUŽINA. Téma Obsah Činnosti září - říjen Žák zná dobře prostředí školy a její zaměstnance. Umí výtvarně ztvárnit prostředí ŠD. Žák rozlišuje blízké příbuzenské vztahy a role rodinných příslušníků. Žák si uvědomuje rozdíl mezi zábavou

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

ŽIVOT ROSTLIN Anotace: Autor: Jazyk: Očekávaný výstup: Speciální vzdělávací potřeby: Klíčová slova:

ŽIVOT ROSTLIN Anotace: Autor: Jazyk: Očekávaný výstup: Speciální vzdělávací potřeby: Klíčová slova: ŽIVOT ROSTLIN Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jitka Kratochvílová Havlová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu

Více

Informace pro rodiče

Informace pro rodiče Informace pro rodiče časopis MŠ Brouček leden 2015 Vydává: Mateřská škola Brouček Prackovice nad Labem Tel: 416 539 112 http://www.msbroucek.eu e-mail: msbroucek@seznam.cz Platby v MŠ Platbu inkasem provedeme

Více

Jméno: Vylušti slovo napsané morseovkou a napiš ho na volný řádek.

Jméno: Vylušti slovo napsané morseovkou a napiš ho na volný řádek. č. 9 název Ptáci anotace V pracovních listech žáci poznávají ptáky, charakterizují hlavní druhy a poznávají zástupce. Testovou i zábavnou formou si prohlubují znalosti na dané téma. Součástí pracovního

Více

PRACOVNÍ LISTY PRO DĚTI PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU PODZIM. Mgr. Lenka Tomcová

PRACOVNÍ LISTY PRO DĚTI PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU PODZIM. Mgr. Lenka Tomcová PRACOVNÍ LISTY PRO DĚTI PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU PODZIM PRACOVNÍ LISTY PRO DĚTI PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU PODZIM Vážení čtenáři, děkuji Vám za stažení tohoto krátkého e-booku. Věřím, že jednotlivé pracovní listy přispějí

Více

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje.

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. 1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. I. 2. Doplň: HOUBY Nepatří mezi ani tvoří samostatnou skupinu živých. Živiny čerpají z. Houby

Více

Rozmanitost přírody 57 JARO

Rozmanitost přírody 57 JARO Rozmanitost přírody 57 JARO Rozmanitost přírody 58 JARO Po dlouhé zimě konečně přichází jaro. Jarní měsíce jsou březen, duben a květen. Sníh taje a slunce začíná hřát. Dny se prodlužují. Příroda se probouzí

Více

očekávaný výstup Člověk a příroda 2. stupeň P rozlišit základní systematické skupiny rostlin a znát jejich zástupce ročník 7. č.

očekávaný výstup Člověk a příroda 2. stupeň P rozlišit základní systematické skupiny rostlin a znát jejich zástupce ročník 7. č. č. 33 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu Pracovní list druh interaktivity Aktivita ročník 7. Pokojové a okrasné květiny, chráněné, léčivé a jedovaté rostliny V pracovních listech se

Více

Tematický plán pro školní družinu 2017/2018

Tematický plán pro školní družinu 2017/2018 Tematický plán pro školní družinu 2017/2018 Září měsíc přátelství a seznamování seznamujeme se - hrajeme seznamovací hry ve třídě i na školním hřišti (prvňáčci), povídáme si, jak jsme prožili prázdniny

Více

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích DOPRAVNÍ VÝCHOVA VE 4. ROČNÍKU Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích Ve čtvrtém ročníku jsou žáci většinou již ve věku, kdy by

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Pořadové číslo DUM 371 Jméno autora Mgr. Michaela Vejšická Datum, ve kterém byl DUM vytvořen 2.3.2012 Ročník, pro který je DUM určen 2. Vzdělávací oblast (klíčová slova) Člověk

Více

ROČNÍ OBDOBÍ. Prezentace Prvouka 1. a 2. ročník. Autorky: Mgr. Ivana Jamborová, Mgr. Anna Ignacová, červen 2011

ROČNÍ OBDOBÍ. Prezentace Prvouka 1. a 2. ročník. Autorky: Mgr. Ivana Jamborová, Mgr. Anna Ignacová, červen 2011 ROČNÍ OBDOBÍ Prezentace Prvouka 1. a 2. ročník Autorky: Mgr. Ivana Jamborová, Mgr. Anna Ignacová, červen 2011 Jaro léto podzim zima Čtyři roční období Jaro Březen Duben květen Podzim Září Říjen listopad

Více

Etická výchova. Pracovní listy pro 1. ročník základních škol. Jarmila Plachá Ivana Koutská. Ilustrovala: Kateřina Skořepová

Etická výchova. Pracovní listy pro 1. ročník základních škol. Jarmila Plachá Ivana Koutská. Ilustrovala: Kateřina Skořepová Etická výchova Pracovní listy pro 1. ročník základních škol Jarmila Plachá Ivana Koutská Ilustrovala: Kateřina Skořepová V rámci projektu CZ.1.07/1.1.00/26.0114 Etická výchova a učebnice Vytvořilo Etické

Více

Roční období VY_12_INOVACE_PRV.123.18

Roční období VY_12_INOVACE_PRV.123.18 jaro léto podzim zima Roční období VY_12_INOVACE_PRV.123.18 Mgr.Charlotta Kurcová srpen 2011 Já a můj svět, Prvouka 1. 3.ročník Téma:Roční období Podtéma: rok,roční období, měsíce v roce,charakteristika

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola a Mateřská škola Jakubčovice nad Odrou okres Nový Jičín, příspěvková organizace

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola a Mateřská škola Jakubčovice nad Odrou okres Nový Jičín, příspěvková organizace NÁZEV ŠKOLY: Základní škola a Mateřská škola Jakubčovice nad Odrou okres Nový Jičín, příspěvková organizace AUTOR: Mgr. Šrámková Lenka NÁZEV: VY_32_INOVACE_2.3.13.4._PŘ TÉMA: společenstva lesů ČÍSLO PROJEKTU:

Více

Vyučovací předmět: Prvouka Ročník: první Časová dotace: 2 vyučovací hodiny týdně Tematický okruh: Místo, kde žijeme Minimální doporučená úroveň žák

Vyučovací předmět: Prvouka Ročník: první Časová dotace: 2 vyučovací hodiny týdně Tematický okruh: Místo, kde žijeme Minimální doporučená úroveň žák Příklady možné konkretizace minimální doporučené úrovně pro úpravy očekávaných výstupů v rámci podpůrných opatření pro využití v IVP předmětu Prvouka pro 1. stupeň základní školy Ukázka zpracována s využitím

Více

DŘEVO pracovní list I.

DŘEVO pracovní list I. DŘEVO pracovní list I. Autor : Marie Provázková Stručný popis : Pracovní list seznamující žáky s druhy dřeva, jeho stavbou a využitím. Obsahuje různé typy úkolů skrývačky, doplňovačky, přivazovačku, křížovku

Více

Přírodověda - 4. ročník VY_12_INOVACE 02Šti/ČIG/35

Přírodověda - 4. ročník VY_12_INOVACE 02Šti/ČIG/35 Základní škola a Mateřská škola Vrbovec 671 24 Vrbovec 143, tel. 515230171, IČO 750038, E mail: zs.vrbovec@zn.orgman.cz SVĚT POZNÁNÍ Číslo projektu CZ.1 07/1.4. 00/21. 1205 Přírodověda - 4. ročník VY_12_INOVACE

Více

Obsahové rozvržení učiva pro 1. ročník základní školy praktické: Český jazyk

Obsahové rozvržení učiva pro 1. ročník základní školy praktické: Český jazyk listopad říjen září Obsahové rozvržení učiva pro 1. ročník základní školy praktické: Český jazyk měsíc téma Projekty + mezipředmětové vztahy Čt Cesta do školy vyprávění podle obrázku Ps Správné psací návyky,

Více

ţidle stůl křeslo skříň pohovka Slovo nábytek je svým významem nadřazené slovům ţidle, stůl, křeslo, skříň, pohovka.

ţidle stůl křeslo skříň pohovka Slovo nábytek je svým významem nadřazené slovům ţidle, stůl, křeslo, skříň, pohovka. Slova nadřazená domeček- obrázek slovo nadřazené nábytek ţidle stůl křeslo skříň pohovka Slovo nábytek je svým významem nadřazené slovům ţidle, stůl, křeslo, skříň, pohovka. 1. Lenka s mámou nakupuje.

Více

Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky

Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky Vznik a provoz veřejné dětské skupiny Želvičky CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_035/0001664 Adresa zařízení: Karla Šebora 3, 250 01 Brandýs nad Labem Provozovatel:

Více

Září, Ferda má nové kamarády

Září, Ferda má nové kamarády I. téma: Září, Ferda má nové kamarády - seznamování s prostředím školy - seznamování s kamarády - seznamování se zaměstnanci školy - seznamování se základními pravidly chování - seznamování s režimem školy

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je L. Sinkulová

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je L. Sinkulová 1/6 3.2.08.13 Růžovité - byliny, keře, stromy - obsahují vonné oleje /vůně květů/ - pětičetné, oboupohlavné, květní obaly rozdělené na kalich a korunu - střídavé listy s palisty - plod nažka /zdužnatělá

Více

Ekologická soutěž základní (třídní) kolo 1. Víš, co je to recyklace? a) jízda na kole b) zpracování a úprava odpadu c) vývoz odpadu na skládku 2. Na j

Ekologická soutěž základní (třídní) kolo 1. Víš, co je to recyklace? a) jízda na kole b) zpracování a úprava odpadu c) vývoz odpadu na skládku 2. Na j Ekologická soutěž 18. listopadu 2009 se uskutečnilo na pracovišti Slovákova školní kolo Ekologické soutěže. Tříčlenná družstva žáků pátých tříd všech tří odloučených pracovišť naší školy si ověřilo svoje

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: Zápisní lístek (u zápisu) Pokyny pro zájemce ŠD Notýsek školní družiny,,vnitřní řád školní

Více