Obsah. Základy práce s aplikací MS PowerPoint (verze MS PP 2003) Mgr. Jana Chržová. Připravujeme svou první prezentaci Začínáme pracovat s prezentací

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Obsah. Základy práce s aplikací MS PowerPoint (verze MS PP 2003) Mgr. Jana Chržová. Připravujeme svou první prezentaci Začínáme pracovat s prezentací"

Transkript

1 Základy práce s aplikací MS PowerPoint (verze MS PP 2003) Mgr. Jana Chržová Obsah Připravujeme svou první prezentaci Začínáme pracovat s prezentací Prostředí MS PowerPoint Režimy zobrazení Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Práce se snímky Práce s textem a vkládání objektů Efekty počítačové prezentace Animace Navigace v prezentaci Vkládání hypertextových odkazů Finální nastavení a spuštění prezentace Tisk Pár slov na závěr Strana 1 (celkem 61)

2 Připravujeme svou první prezentaci Aplikaci MS PowerPoint můžeme směle označit za poměrně jednoduchý, zato efektivní nástroj na vytváření nejrůznějších prezentací a pomůcek pro školení od konzervativně pojatých jednoduchých materiálů, kdy si při tvorbě vystačíme s hotovými šablonami po rozsáhlé, animované, graficky propracované výtvory. Prezentace vytvořené v PowerPointu jsou primárně určeny pro promítání na plátno, na monitoru počítače nebo pro zpřístupnění na webu, ale samozřejmě je můžeme i tisknout. Kdy konkrétně potřebujeme prezentaci? Takových situací je řada a zároveň účel prezentace do značné míry určuje její pojetí. Nejčastějšími případy využití jsou např.: prezentace výrobků / produktů prezentace instituce, podniku, organizace prezentace projektu, projektového záměru, projektových výsledků a produktů prezentace průzkumů, výzkumů, různých šetření a jejich výsledků jako pomůcka při školeních a přednáškách MS PowerPoint (a jiné podobné aplikace např. OpenOffice.org, modul Impress) je prezentační software, který umožňuje prezentace nejen vytvářet, ale samozřejmě je i předvádět, a to různým způsobem: 1. promítání prezentace na monitoru počítače 2. promítání prezentace z počítače na plátno nebo zeď pomocí dataprojektoru 3. nátisk na fólie a jejich promítání na zpětném projektoru (co do využívání jsou fólie a zpětný projektor poměrně na ústupu) 4. vystavení prezentace na internetu (OpenOffice Impress navíc umožňuje export vytvořeného souboru do formátu PDF o tom později) 5. výroba tištěných materiálů (byť často jako náhradní řešení za publikační / grafický software), podkladových materiálů na konferencích, seminářích, školeních apod. Je nutné si také uvědomit jednu věc : u bodů 1 3 bude s největší pravděpodobností doprovázet promítání prezentace náš slovní doprovod. To, zda prezentace bude komentovaná promítána živě, nebo vytvořená za účelem prezentace na webu případně jako náhradní řešení pro tvorbu propagačního (tištěného) materiálu, může do značné míry ovlivnit její strukturu a hutnost obsahu. Než se pustíme do tvorby prezentace, musíme si předem vyjasnit další okruh otázek: Co prezentujeme Produkt, výrobek, naší organizaci, klub, dobrovolnou činnost, výsledky nějaké aktivity, projektu, výzkumu. Těch témat může být mnoho, ale do značné míry nám naznačí, jak bude naše prezentace pojatá a co bude obsahovat text, grafy, tabulky, obrázky co bude převažovat, jaké další grafické / barevné prvky bude obsahovat. Pro koho prezentaci připravujeme / publikum Je prezentace určena pro formální akci (seminář, konference, prezentace pro zákazníky) nebo přátelům, pro neformální prostředí? Podle toho patrně i uzpůsobíme různé grafické prvky a jejich množství, animační prvky, prvky na případné odlehčení. Strana 2 (celkem 61)

3 Čas k dispozici Ve většině případů víme, jaký časový prostor pro svou prezentaci dostaneme k dispozici. Tomu je nutné samozřejmě přizpůsobit rozsah prezentace včetně našeho slovního doprovodu. Kde bude prezentace probíhat (místnost, technické vybavení, možnost přístupu na internet) Bude prezentace ve velké místnosti? Bude v ní denní světlo? V takovém případě bude důležité volit kontrastnější řešení prezentace (větší písmo, světlé pozadí, černou / tmavou barvu zvolených fontů) a nepřehánět to s obrázky / fotografiemi : při přesvícení místnosti totiž mohou zanikat. Máte ve své prezentaci zvuk / zvukové stopy a chcete zvuk funkčně při prezentaci využít? Ověřte si, že vybavení, které budete mít k dispozici, toto umožňuje. Pokud budete chtít dát do prezentace aktivní hyperlinky pro odkazy na internet a na internet také při prezentaci odbíhat, je nutné si ověřit, že v přednáškové místnosti budete mít k dispozici připojení. Tip: Ještě před akcí si ověřte, jaké vybavení budete mít k dispozici. Pokud budete používat vybavení organizátora akce, přineste svou prezentaci na flash disku nebo CD disketám se zcela vyhněte: většina novějších notebooku totiž nemá disketovou mechaniku. Další doporučení pro tvorbu prezentace Text by měl být co nejstručněji, velkým písmem nejlépe bezpatkovým a zejména ne příliš ozdobným Proč? Takový text může vypadat dobře na vašem počítači, ale buďte si jisti, že v momentě, kdy prezentaci spustíte na jiném počítači, objeví se vám tam zcela něco jiného a patrně se vám i atypicky budou zobrazovat písmena s diakritikou. Zároveň není dobré používat v jedné prezentaci více typů fontů upřímně řečeno, dva typy a dost je rozumné doporučení. Fonty (typy písma), se kterými nic nezkazíte: o Bezpatkové písmo: Arial, Helvetica, Verdana o Patkové písmo: Times New Roman, Courier Zcela SE vyhneme fontům tohoto a podobného typu! I když je máme v nabídce a tedy k dispozici, věřte, že vám při promítání z nich nic kloudného nevyjde. Vhodně zvolené barvy, spíše kontrastní - pozor nepřehánět to s barvami! Prezentace a její ladění hodně vypovídá o osobnosti, vkusu i temperamentu toho, kdo ji tvořil. Možná si stačí zapamatovat jednu zásadu i zde platí, že méně je často více! Obrázky dostatečně velké, barevné, jednoduché Strana 3 (celkem 61)

4 Pokud budeme vkládat fotografie, měly by být v dostatečné kvalitě a v proporci k snímku spíše větší. Při promítání na plátno nebo zeď odchází totiž ke zvětšení celého snímku a v případě fotografie k jakémusi naředění v důsledku roztažení obrazu na plátně nebo zdi. Podle obsahu prezentace je možno vložit např. grafy, schémata, diagramy, tabulky Lze využít animace a další prvky na oživení prezentace ale s rozvahou Prezentace by neměla být ani nudná ani přeplácaná (rozptylovat pozornost), s rozmyslem nakládáme i s animačními prvky je zcela v pořádku nastavit zajmavé přechody mezi jednotlivými snímky, které prezentci při promítání vhodně oživí. Co se týká animací přímo na jednotlivých snímcích, tam lze doporučit opatrnost příliš mnoho animací totiž rozptyluje pozornost a snadno se stane, že posluchači spíše sledují, co se děje na plátně, než jaký je obsah toho, o čem prezentující hovoří. Tip: Pokud vytváříme podnikovou prezentaci, je velmi pravděpodobné, že budeme vycházet z jednotné již hotové (podnikové) šablony v takovém případě se věnujeme pouze tvorbě obsahu prezentace. Začínáme pracovat s prezentací Prostředí MS PowerPoint Práce s aplikací PowerPoint je co do navigace podobná práci v textovém editoru nabídky / menu jsou totožně řazeny jako např. u Word a obsahují obdobné možnosti. Drobné rozdíly zde ale jsou: Prezentace Obrázek 1Horní lišta menu MS PowerPoint Tabulka Obrázek 2Horní lišta menu MS Word Horní lišta stejně jako u MS Word začíná nabídkou Soubor a Úpravy. Do značné míry zde nalezneme stejné funkce, jako ve zmíněném Wordu. Stejně tak ikonky pod hlavní nabídkovou lištou jsou totožné s tím, co známe z jiných aplikací společnosti Microsoft. Větší rozdíly začínají nabídkou Zobrazit, kde jsou funkce typické právě pro prezentační aplikaci. Strana 4 (celkem 61)

5 Vzhledem k tomu, že s PowerPointem potřebujeme hned po otevření pracovat, začneme právě s nabídkou Zobrazit ta nám umožňuje novou i existující prezentaci zobrazovat v různých režimech. Režimy zobrazení Při práci s PowerPointem se setkáme s několika režimy zobrazení. Nejčastěji využívané jsou tyto: Editační zobrazení ( Normální ) Tedy zobrazení, které mám umožňuje prezentaci vytvářet a dále upravovat. Obrázek 3 Řazení snímků Tento typ zobrazení je vhodný pro rychlou a přehlednou manipulaci se snímky (přemisťování snímků, označování skrytých snímků, spouštění animací v náhledech apod.) Strana 5 (celkem 61)

6 Obrázek 4 Přehrávání prezentace v promítacím režimu: nabídka Prezentace Spustit prezentaci (F 5). Zobrazení Předloha Předloha je řídící snímek, který určuje vzhled všech snímků v jedné prezentaci. Cokoliv v předloze změníte, změní se najednou i v celé prezentaci. Předloha - Podklad Toto zobrazení se využívá zejména pokud chceme definovat formu tisku prezentace (počet snímků na stránku). Tip: Pokud potřebujete pro účastníky vaší prezentace celý materiál vytisknout, dávejte na jednu tiskovou stránku maximálně 2-3 snímky. Větší počet už je totiž prakticky i fakticky nečitelný. Strana 6 (celkem 61)

7 Obrázek 5 Předloha Snímek Zde si můžete nadefinovat vlastní styly předlohy textu (typ písma, velikost), vložit do záhlaví / zápatí žádoucí informace, např. číslování snímků atd. Obrázek 6 Režimy zobrazení měníme přes nabídku Zobrazit. Rychlé přepínání mezi základními režimy (normální zobrazení řazení snímků prezentace z aktuálního snímku) je možné provést i přes trojici ikonek v levém rohu dole. Strana 7 (celkem 61)

8 Obrázek 7 Záhlaví - zápatí Pro jednotlivé snímky i celou prezentaci si můžeme navolit jednotné záhlaví a zápatí. Pro vyvoláno této funkce opět použijeme nabídku Zobrazit a v otevřené roletce přejdeme na tlačítko Záhlaví a zápatí. Zobrazí se nám dialogové okno, do kterého zadáme potřebné údaje (text do zápatí, čísla stránek/snímků apod.) Obrázek 8 Strana 8 (celkem 61)

9 Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Prezentaci lze vytvořit jedním z těchto způsobů: Na základě prázdné prezentace To samozřejmě předpokládá, že jsme s aplikací PowerPoint důvěrně seznámeni a jsme schopni rychle a pohodlně tvořit vlastní prezentaci od začátku až do konce krok za krokem. I tak ale samozřejmě máme po ruce nástroje, které nám umožní rychle prezentaci upravovat / pozměňovat. V momentě, kdy zvolíme povel vytvořit nový soubor, objeví se na pravé straně panel s nabídkami vytvořit prezentaci : ze šablony návrhu ze stručného průvodce z existující prezentace ze šablon, které jsou k dispozici na internetu Obrázek 9 Pozn. Starší verze PowerPointu se budou v nabídce vizuálně lišit a zejména u starších verzí (MS PP 95, 97) bude odlišné i ovládání, ale rozdíl není až tak dramatický. Podívejme se teď podrobně na jednotlivé možnosti. Pro nový návrh PowerPointové prezentace (lze v průběhu práce měnit!) a nabídky rozložení snímku, návrhu snímku apod. stiskneme tlačítko Návrh. Návrh Obrázek 10 Strana 9 (celkem 61)

10 Rozbalí se pravý sloupec s nabídkou NÁVRH SNÍMKU Šablony návrhů. Další možnosti funkce, s kterými často pracujeme, jsou tyto: ROZLOŽENÍ SNÍMKU NÁVRH SNÍMKU barevná schémata NÁVRH SNÍMKU animační schémata PŘECHOD SNÍMKU Strana 10 (celkem 61)

11 Základní pomůcky Návrh snímku Rozložení snímku Barevná schémata Obrázek 11 Strana 11 (celkem 61)

12 Animační schémata Přechod snímku Obrázek 12 Práce se snímky Máme tedy spuštěný PowerPoint, otevřeli jsme nový soubor, máme patrně před sebou i první prázdný snímek, ale samozřejmě to je jen začátek. Na rozdíl od Wordu, kdy další stránky vznikají tak, jak postupně píšeme, v PowerPointu musíme další snímky (=stránky) vkládat a jednotlivě (případně v označených blocích) je i odstraňovat. Vložení nového snímku probíhá: klávesovou zkratkou CTRL + M přes nabídku hodní lišty Vložit - Nový snímek přes tlačítko Nový snímek Vložit Strana 12 (celkem 61)

13 Obrázek 13 Odstranění nebo skrytí snímku: Snímky lze odstraňovat v režimu Řazení snímků nebo Zobrazení osnovy: klikneme si na snímek určený k odstranění, pravým tlačítkem myši vyvoláme nabídku a zvolíme povel Odstranit snímek, nebo jednoduše použijeme klávesu Delete, či zvolíme na horní liště pomocí nabídky Úpravy možnost Odstranit snímek. Kromě jednotlivých snímků lze snímky odstranit i v označeném bloku. Nejlépe se nám bude pracovat buď s levým sloupcem (viz obrázek dole) nebo v zobrazovacím režimu Řazení snímků. Nabídka vyvolaná přes pravé tlačítko myši: Odstranit snímek Skrýt snímek Obrázek 14 Nabídka vyvolaná přes pravé tlačítko myši odstranění více snímků označených v bloku: Strana 13 (celkem 61)

14 Výběr 4 snímků v bloku Odstranit snímek Obrázek 15 Je také možné snímek v prezentaci ponechat a označit jako skrytý, což způsobí, že se takto označený snímek nebude při prezentaci spouštět (nabídka na horní liště Prezentace - Skrýt snímek). Snímky lze skrýt jednotlivě i vybrané v bloku. Skrytí vybraného snímku přes nabídku z Prezentace Skrýt snímek. Snímek označený ke skrytí Prezentace - Skrýt snímek Obrázek 16 Změna pořadí snímku Strana 14 (celkem 61)

15 Snímky lze mezi sebou přesouvat. Jejich pořadí lze měnit v režimu Řazení snímků nebo Osnova. Snímek, který chceme přemístit uchopíme myší a táhneme na požadované místo. Pokud máme v zápatí zadané číslování snímků nebo pokud máme snímky provázané hyperlinky kvůli snazšímu pohybu přeskakování (o tom později), číslování i hyperlinky se při přemístění snímků automaticky zaktualizují, takže nedojde k narušení číslování / vazeb. Kopírování snímku duplikát snímku Bez ohledu na použité šablony někdy vyvstane potřeba pořídit následující snímek v naprosto stejné struktuře jako snímek předchozí (k této situaci dochází když potřebujeme vybočit z jednotné šablony a v odlišné struktuře vytvořit několik dalších snímků). K tomuto účelu můžeme použít funkci Duplikát snímku, k níž se dostaneme přes nabídku Vložit. Další cesta je přes Úpravy - Duplikovat a nebo prostě použijeme klávesovou zkratku CTRL + D. Rozložení snímku Rozložením určujeme, jaké typy objektů se na snímku budou vyskytovat (text, obrázky, grafy, diagramy, tabulky atp.). Obecně platí, že nový PowerPointový soubor nabídne první snímek v rozložení Úvodní snímek a každý další vložený snímek se nám zobrazí v rozložení Nadpis a text. Podle konkrétní potřeby můžeme rozložení měnit a můžeme k tomu účelu dobře využít šablon v nabídce pravého sloupce Návrh Rozložení snímku (dostaneme se k ní také přes horní lištu nabídku Formát). Velikost / formát snímku Je dobré vědět, že snímky v PowerPointu lze nastavovat podobně jako ve Wordu stránky, a to přes nabídku Soubor Vzhled stránky. Této funkce ale nepoužívejte pro prezentaci určenou k promítání přes počítač: PowerPoint je totiž automaticky nastaven tak, abyste vzniklé snímky měli rovnou v požadovaném formátu pro promítání a manipulace tedy není ani nutná ani žádoucí. Úpravy velikosti ale využijete v momentě, kdy budete potřebovat snímky naformátovat pro fólie, případně pro nějaké tiskové výstupy. Dialogové okno změny velikosti: Obrázek 17 Barevná schémata a obrázky na pozadí snímků Lze využít přednastavených šablon návrhu či konkrétních barevných schémat, je také možné barvu pozadí vlastnoručně nastavit. Nabídka Formát nabízí položku Pozadí, kterou je možné Strana 15 (celkem 61)

16 vyvolat i pomocí pravého tlačítka myši na pozadí daného snímku. Jinak viz pravý sloupec / Návrh Návrh snímku Barevná schémata. Dialogové okno Pozadí umožňuje výběr tzv. vzhledů výplně je tedy možné aplikovat na pozadí barevné přechody, vzorkovanou výplň, popřípadě umístit na pozadí snímku vlastní obrázek. Pozadí je možné navrhovat jak pro jednotlivé snímky (tlačítko Použít), tak i pro celou prezentaci (tlačítko Použít u všech). Tip: Obrázek na pozadí: pozor s prezentacemi určenými k promítání pokud použijete na pozadí snímku např. fotografii, efekt při promítání na zeď / plátno nebude příliš dobrý, zejména pokud se bude prezentace promítat v místnosti s denní světlem. Pokud bude přes takový obrázek text, písmo musí být vůči pozadí kontrastní a dostatečně velké, jinak bude prezentace špatně čitelná. Formát Pozadí Obrázek 18 Barevná schémata a dialogové okno Pozadí Přechod mezi snímky K této funkci máme v zásadě dvojí přístup jednak přes nabídku Prezentace Přechod snímku, nebo rovou přes pravý sloupec přes tlačítko Návrh Návrh snímku Přechod snímku. Další možností je samozřejmě vyvolání nabídky pravým lačítkem myši. Díky této funkci můžeme zvolit v rámci prezentace efektní přechody na další snímky a celkově tak prezentaci oživit, a to i bez použití animací. Strana 16 (celkem 61)

17 Prezentace Přechod snímku Obrázek 19 U přechodu snímku natavujeme několik parametrů. Jednak samotný přechod mezi volbami se samozřejmě rozhodujeme na základě vlastní preference. Druhým krokem bude nastavení rychlosti přechodu. Lze doporučit rychlost pomalou nebo střední, rychlý přechod při promítání trhá oči a není tedy zrovna nejvhodnější. U přechodu lze nastavit doprovodný zvuk, ale to má význam prakticky jen při předvádění prezentace na monitoru počítače. Při definování přechodu snímků je také důležité nastavit jakým způsobem se přechod uskuteční: zda při klepnutí myši nebo automaticky v určitém časovém úseku. Pro promítání prezentace při živém vystoupení je automatické přehrávání naprosto nevhodné přednášející by musel mít naprosto přesně odměřen čas, který potřebuje k slovnímu doprovodu, přičemž by v průběhu prezenace nesměl nastat žádný rušivý moment což je nepravděpodobné. Je proto vhodné nastavit snímky pro přechod při klepnutí myši. Jiná situace je samozřejmě pro předvádění prezentace v počítači (nebo na internetu) bez slovního doprovodu tam je možné nastavit automatické přechody. Přechody si můžeme cvičně přehrát a zvolené nastavení pak potvrdit tlačítkem Použít u všech snímků. Další viz kapitolka Finální nastavení a spuštění prezentace. Práce s textem a vkládání objektů Textové pole Pro práci s textem v PowerPointu je nutné mít nejprve vytvořená textová pole, do kterých se text vpisuje nebo kopíruje. Textové pole vytváříme z nabídky Vložit - Textové pole nebo pomocí tlačítka Textové pole, jež je součástí panelu nástrojů Kreslení umístěném většinou dole na spodní liště. Poté, co stiskneme tlačítko Textové pole, klikneme na vybrané místo na snímku a zde se nám objeví rámeček textového pole. Strana 17 (celkem 61)

18 Uchycením okraje / rámečku a tažením myší se určí přesné umístění a šířka textového pole, do něhož lze přímo psát. Pokud chceme změnit umístění textového pole, je nutné jej označit, uchopit za hranu a tažením myší přesunout na novou pozici. Pokud táhneme za roh textového pole, rámeček se proporčně zvětší. Obrázek 20 Vložené textovým polem lze také otáčet stačí uchopit kotvičku textového pole (zelená páčka ) a pootočit jí podle potřeby. Když kotvičku v žádané poloze pustíme, textové pole zůstane zvoleným způsobem pootočené. Strana 18 (celkem 61)

19 Obrázek 21 Chceme-li vložit do snímku nové textové pole, je vhodné po klepnutí na snímek do malého textového pole napsat alespoň jedno písmeno v momentě, kdy to neuděláme a klepneme myší na jakékoliv místo mimo textové pole, toto prázdné textové pole jakoby zmizí. Skutečností ale je, že na snímku zůstalo a buď se k němu odhadem proklepeme a nebo což je častější případ vložíme nové textové pole. Když to takto párkrát zopakujeme, může se stát, že bude snímek zahlcen prázdnými textovými poli, které se budou objevovat v nevhodnou dobu a budou nám v podstatě překážet. V praxi pak takový prázdný snímek s prázdnými textovými poli může ve skutečnosti skrývat toto: Strana 19 (celkem 61)

20 Obrázek 22 Chceme-li textové pole odstranit (ať prázdné nebo naplněné obsahem) stačí klepnou myší na okraj pole a zmáčknout klávesu Delete. Pokud se nechceme trápit s vkládáním textových polí a zároveň chceme mít jistotu, že každý snímek bude mít vhodnou strukturu, s přesně definovanými odstupy s jednotně zarovnanými textovými poli (tedy bloky textů), je vhodné použít nabídku v Návrhu Rozložení snímku a vybrat předdefinovanou strukturu, která bude našim potřebám vyhovovat. Navíc se nám podle zvolené struktury přímo v snímku objeví informace o tom, co do snímku v dané volbě můžeme vkládat. Předdefinovaná struktura nabídka Rozložení snímku: Strana 20 (celkem 61)

21 Obrázek 23 Použití: Obrázek 24 Strana 21 (celkem 61)

22 Formátování textového pole Když poklepeme na rámeček textového pole, objeví se dialogové okno pro Formát automatického tvaru nebo Formát textového pole. Zde můžeme nastavit rámeček daného textového pole jeho styl, tloušťku čáry, barvu, dále můžeme nastavit výplň pole, případně nastavení průhlednosti výplně textového pole. Obrázek 25 K dialogovému oknu se také dostaneme přes horní lištu nabídku Formát v ní vybereme tlačítko Zástupný symbol opět se nám objeví výše uvedené dialogové okno, tentokrát pod názvem Formát zástupného symbolu (nedejte se mýlit nabízí totožné funkce s Formátem textového pole ). Když potřebujeme textové pole posunout - přemístit, chytneme za rámeček a posouváme celým textovým polem podle potřeby: tam, kde tlačítko myši pustíme, zůstane textové pole umístěné i s obsahem. Strana 22 (celkem 61)

23 Obrázek 26 Práce s textem Samotná práce s textem uvnitř textového pole a formátování textu je velmi podobné tomu, jak pracujeme např. ve Wordu. Musíme si akorát uvědomit, že písmena na snímku volíme větší tak, aby při promítání byl text na plátně čitelný. Zároveň si při psaní do textového pole všimneme, že se text většinou píše s odrážkami. Je to proto, že většina prezentací nepracuje s celými větami / bloky textů, ale s body. Ostatně prezentace často slouží přednášejícímu jako poznámkový aparát vodítko pro plynulost přednášky. Účastníkům přednášky pak body slouží jako výčet klíčových informací k zapamatování, případně jako jakási osnova nebo zdůraznění vybraných částí přednášky. Strana 23 (celkem 61)

24 Obrázek 27 S fonty (velikostí, barevností ad.), odrážkami pracujeme stejně jako ve Wordu, až na to, že v PowerPointu přeci jen potřebujeme poněkud více trpělivosti a zručnosti. Textová pole lze vzájemně překrývat. Je možné, že budeme potřebovat vepsat do prázdného místa v částečně zaplněném textovém poli další text. Rozhodně bychom se neměli snažit vše vepsat do jednoho textového pole, protože budeme mít problém vše správně naformátovat. Je daleko vhodnější vložit další textové pole a do něj dodatkový text vepsat. Např. takto: Strana 24 (celkem 61)

25 Obrázek 28 Navíc takto vložené pole (nebo každé z polí) můžeme dále formátovat, rámovat, vybarvovat prostě danou část snímku vhodně zvýraznit. Vkládání objektů Kromě textových polí můžeme do snímků vkládat obrázky, grafy, tabulky, diagramy, zvukové stopy, videosekvence. Pracujeme přes nabídku Vložit - a odtud pokračujeme na potřebnou položku (Obrázek, Diagram, Graf, Tabulka atd.). Můžeme také snadno vkládat předvytvořené objekty, např. jako nadpisy ve WordArtu (nabídka Vložit Obrázek WordArt) : viz příklad výše. Automatické tvary, jsou dalšími často vkládanými objekty: jejich součástí jsou např. šipky, prvky pro vývojové diagramy, popisky, tlačítka ad. Automatické tvary lze používat z panelu nástrojů Kreslení, kde příslušný tvar označíme a poklepem myší vkreslíme do místa, kde má být umístěn, tahem myši lze měnit jeho tvar, umístění, pozici i velikost. Strana 25 (celkem 61)

26 Obrázek 29 Při poklepu na vložený objekt se objeví jednak obrysové body, kterými můžeme objekt protahovat, rozšiřovat nebo jinak deformovat (k tomu slouží žluté body), dále zde také nalezneme zelený bod / kotvičku, se kterou lze objekt otáčet / rotovat. Strana 26 (celkem 61)

27 Obrázek 30 Při dalším poklepu přímo na objekt se objeví okno Formátu automatického tvaru, v němž lze měnit další parametry, jako např. barvu, tlušťku čáry rámečku automatického tvaru, jeho barvu, strukturu atd. Výplň Čára Obrázek 31 Strana 27 (celkem 61)

28 Pro odstranění vloženého automatického tvaru stačí tento objekt označit a smazat pomocí klávesy Delete. Dalším vděčným objektem ke vkládání jsou organizační diagramy. Vkládáme je opět přes nabídku Vložit a dále buď pokračujeme přes Obrázek Organizační diagram, nebo přes položku Diagram, která umožňuje vložit objekty tohoto typu. S těmito objekty lze dále pracovat, upravovat je a vepisovat text (poklepem na zvolenou oblast se objeví textové pole a opět přes panel Formát automatického tvaru můžeme jednotlivá textová pole upravovat ať již jejich výplň nebo styl a barvu orámování). ČSŽ KRAJ KRAJ KRAJ KRAJ KRAJ Okres Okres Okres Okres Okres Obrázky vkládáme opět přes horní lištu - nabídku Vložit - Obrázek. Podstatná informace je, že s vloženým obrázkem můžeme také pracovat, poklepem na obrázek můžeme měnit jeho velikost, tahem myši jej přesouvat, případně nechat překrývat více obrázků. Můžeme ale také obrázky přenést dozadu za text. Poklepeme na obrázek pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolíme Pořadí Přenést dozadu ad. Strana 28 (celkem 61)

29 Obrázek 32 Do snímků lze také vkládat objekty jako zvukové stopy, videosekvence, animované GIFy atd. Zvuk lze přiřadit i přechodu snímku - při přechodu mezi snímky je možné nechat přehrát zvuk, který upoutá pozornost posluchače na další snímek s tím ale opatrně, protože tento prvek může působit rušivě a tak jako tak bude slyšet pouze pokud máme v sále k dispozici odpovídající vybavení. Zvuk / video lze vložit přes nabídku Vložit - Video a zvuky, přičemž si můžeme vybrat mezi předdefinovanými objekty (z Galerií médií) a vlastními soubory. Efekty počítačové prezentace Animace Animace v PowerPointu je vděčné téma animovat, nebo spíše rozpohybovat - můžeme prakticky všechno (textová pole a jejich obsah: nadpisy, texty; obrázky a další vložené objekty), animace jednotlivých objektů můžeme navíc celkem snadno řetězit, ale i zde platí, že méně je více a ani s animacemi se to nemá přehánět. Velmi snadno se pak stane, že při prezentaci posluchač spíš sleduje, co se bude dít na plátně než aby věnoval pozornost vlastnímu obsahu prezentace. Navíc příliš mnoho animace může unavovat, a to zejména pokud je pohyb animovaných částí příliš rychlý a trhaný. Pokud chceme mít v celé prezentaci jednotný styl animace částí snímků, je vhodné využít hotových animačních schémat, které získáme buď z nabídky horní lišty Prezentace Schémata animace nebo rovnou z nabídky pravého sloupce Návrh snímku Animační Strana 29 (celkem 61)

30 schémata. Objeví se nám pestrá nabídka hotových animací, které můžeme otestovat (pro bezprostřední přehrání ukázek je nutné mít zaškrtnuté políčko Automatucký náhled ) a pokud se rozhodneme jedno ze schémat použít u celé prezentace, stačí výběr označit a stisknout tlačítko Použít u všech snímků. Animační schémata Použít u všech snímků Vlastní animace jednotlivých objektů a textů Vložené a označené objekty (nebo část textu či nadpis) v jednotlivých snímcích lze individuálně Automatický animovat náhled přes nabídku Návrh snímku - Vlastní animace. V momentě, kdy je objekt / text označen pro animaci, v pravém sloupci nabídky Vlastní animace se nám zaktivuje tlačítko Přidat efekt. Když klikneme na roletku, rozbalí se nám nabídka se 4 typy animací pro zahájení, zdůraznění, ukončení a pak vlastnoručně nsatavitelné tzv. Cesty pohybu. Je na nás, jaké typy efektů si zvolíme a jak je zřetězíme a navážeme. a) Počátek Obrázek 33 b) Zdůraznění Strana 30 (celkem 61)

31 Obrázek 34 c) Konec Obrázek 35 d) Cesty pohybu Strana 31 (celkem 61)

32 Obrázek 36 Jak již bylo řečeno, lze kombinovat / řetězit i několik efektů, a na závěr je také ještě možné následnost animací pozměnit. K tomu nám slouží šipky - tlačítka u příkazu Znovu uspořádat, viz dolní část pravého sloupce Vlastní animace. Znovu uspořádat posunout efekt nahoru / posunout efekt dolů Obrázek 37 Jednotlivé efekty lze většinou ještě dále upravit. Můžeme je změnit přes tlačítko Změnit a můžeme dále nastavit způsob spouštění (při klepnutí myší, automaticky s předchozím nebo po předchozím efektu), směr pohybu, řez nebo velikost písma u textové animace, rychlost efektu. Vybraný typ animace můžeme také přes tlačítko Odebrat vyjmout / zrušit. Co se týká Strana 32 (celkem 61)

33 rychlosti, lze doporučit pohyb pomalý až středně rychlý větší rychlost bude působit spíše rušivě. U spouštění animace z vlastní zkušenosti doporučuji nastavit automatické spouštění s předchozím efektem nebo po předchozím efektu a vyhnout se spouštění poklepem levého tlačítka myši (nebo klávesy Enter) : pokud totiž máme ve snímcích více animací, nebudeme si patrně přesně pamatovat, kdy máme klepnout myší kvůli přehrání určitého efektu a kdy už klepeme kvůli přejití na následující snímek. Obrázek 38 Navigace v prezentaci Vkládání hypertextových odkazů Do jednotlivých snímků lze vkládat navigační tlačítka. K nim se dostaneme přes nabídku Prezentace - Tlačítka akcí (případně z nabídky Kreslení Automatické tvary). Vhodné tlačítko vybereme z nabídky poklepem a vložíme na vybrané místo ve snímku. S vložením symbolu se zároveň otevře dialogové okno pro zvolení vhodné akce. Např. symbol domů pro zvolení návratu na samotný začátek prezentace: Strana 33 (celkem 61)

34 Přejít na cíl hypertextového odkazu První snímek Obrázek 39 Odkaz na jiné místo v prezentaci / jiný snímek, lze vytvořit i vložením hypertextového odkazu do jiného typu grafického objektu (obrázku) nebo prostě do textu. Obrázek nebo zvolenou část textu označíme / označíme do bloku, přejdeme na horní panel, nabídku Vložit a po rozbalení menu zvolíme povel hypertextový odkaz (klávesová zkratka Ctrl + K). Objeví se nám dialogové okno, kde určíme, zda chceme vepsat URL pro odkaz na internet, nebo zda označíme nabídku Místo v tomto dokumentu a zadáme v tom případě vhodné číslo snímku, na který chceme odkazem navigaci směřovat). Příklad: Přechod na jiný snímek Strana 34 (celkem 61)

35 Obrázek 40 Přechod na webovou stránku: Strana 35 (celkem 61)

36 Obrázek 41 Tip: Pozor odkaz je aktivní (funkční) pouze v promítacím režimu, nikoliv v režimu editačním. Pokud umístíme do snímku odkaz na jiný snímek v prezentaci, je samozřejmě nanejvýš vhodné do cílového snímku vložit zpětný odkaz tak, abychom se bez potíží vrátili na původní místo prezentace. Dá se říci, že zde platí podobná pravidla jako pro navigaci na webových stránkách. O dalších možnostech navigace v prezentaci si řekneme dále. Finální nastavení a spuštění prezentace Časování prezentace Prezentaci lze ovládat ručně nebo je možné ji přehrát automaticky. Pro automatické přehrávání prezentace je nutno vytvořit časový plán, který zajistí zobrazení snímku / jeho částí v předem stanovených intervalech. Při takovémto zobrazení je ale nutné si uvědomit, kolik času budeme pro prezentaci daného snímku opravdu potřebovat. Vlastní prezentaci je Strana 36 (celkem 61)

37 tedy nutné si připravit a vyzkoušet. Pro nastavení přejdeme na horní lištu nabídku Prezentace Nastavení prezentace. Pro odzkoušení časování přejdeme na nabídku Prezentace Vyzkoušet časování. Obrázek 42 Dialogové okno pro nastavení prezentace: Obrázek 43 Pokud prezentaci ovládáme ručně, obvykle používáme klávesy Page Up pro přechod na předchozí snímek a Page Down pro přechod na snímek následující (pro pohyb na další snímek můžeme použít i klávesu Enter nebo levé lačítko myši). Ovládat pohyb v prezentaci lze i pomocí myši, pokud si v promítacím režimu (F 5) u snímku vyvoláme pravým tlačítkem myši kontextovou nabídku a v ní vybereme Další nebo Předchozí, případně přechod na konkrétní snímek či návrat na naposledy zobrazený snímek. Strana 37 (celkem 61)

Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled

Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Práce se snímky Máme tedy spuštěný PowerPoint, otevřeli jsme nový soubor, máme patrně před sebou i první prázdný snímek, ale samozřejmě to je jen začátek.

Více

Finální nastavení a spuštění prezentace

Finální nastavení a spuštění prezentace Finální nastavení a spuštění prezentace MS PowerPoint 2003 Časování prezentace Prezentaci lze ovládat ručně nebo je možné ji přehrát automaticky. Pro automatické přehrávání prezentace je nutno vytvořit

Více

Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Práce s textem a vkládání objektů 2. b) Vkládání objektů

Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Práce s textem a vkládání objektů 2. b) Vkládání objektů Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Práce s textem a vkládání objektů 2 b) Vkládání objektů Kromě textových polí můžeme do snímků vkládat obrázky, grafy, tabulky, diagramy, zvukové stopy,

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ Pozadí snímku Pozadí snímku můžeme nastavit všem snímkům stejné nebo můžeme volit pro jednotlivé snímky různé pozadí. Máme několik možností: Pozadí snímku

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - ZAČÁTEČNÍCI. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - ZAČÁTEČNÍCI. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - ZAČÁTEČNÍCI Základní rozložení plochy Výchozím stavem při práci je normální zobrazení. pás karet - základní nabídka příkazů Pořadí jednotlivých snímků Základní plocha

Více

Microsoft Office PowerPoint 2003

Microsoft Office PowerPoint 2003 Microsoft Office PowerPoint 2003 Školení učitelů na základní škole Meteorologická Maturitní projekt SSPŠ 2013/2013 Vojtěch Dušek 4.B 1 Obsah 1 Obsah... 2 2 Seznam obrázků... 4 3 Základy programu PowerPoint...

Více

1. Základní okno programu

1. Základní okno programu 1. Základní okno programu Po spuštění PowerPointu se zobrazí základní okno programu, které je podobné základnímu oknu ve Wordu či Excelu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. záhlaví = titulní lišta obsahuje název

Více

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KLÍČOVÉ POJMY textové editory formát textu tabulka grafické objekty odrážky a číslování odstavec CÍLE KAPITOLY Pracovat s textovými dokumenty a ukládat je v souborech různého

Více

MS PowerPoint ZÁKLADY

MS PowerPoint ZÁKLADY MS PowerPoint ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP OBSAH 1. Úvod do PowerPointu... 1 2. Otevření PowerPointu... 1 3. Pracovní prostředí PowerPointu...

Více

PREZENTACE MS POWERPOINT

PREZENTACE MS POWERPOINT PREZENTACE MS POWERPOINT PREZENTACE Prezentace Je sdělování informací pomocí slovních i vizuálních (obrazových) prostředků. Počítačová prezentace Jedna z moderních forem sdělování informaci. Programy pro

Více

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek Projekt Využití ICT ve výuce na gymnáziích, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.07/02.0030 MS Word Metodický materiál pro základní

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ Formátování textu Text formátujeme (určujeme jeho vlastnosti) na pásu karet DOMŮ. U textu můžeme formátovat font, velikost písma, řez, barvu písma, barvu

Více

PowerPoint 2010. Kurz 1. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.0221

PowerPoint 2010. Kurz 1. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.0221 PowerPoint 2010 Kurz 1 Představení Program PowerPoint 2010 je nástroj pro tvorbu prezentací. Tyto prezentace jsou pak určeny především k promítání na plátno pomocí dataprojektoru. Prezentace je formát

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více

Formátování diplomové práce (Office 2007,2010)

Formátování diplomové práce (Office 2007,2010) Formátování diplomové práce (Office 2007,2010) Formátování textu Formát textu je jeden z faktorů, který ovlivní celkový dojem a funkčnost dokumentu. Mnoho začátečníků se zpočátku nechává unést možnostmi

Více

MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ

MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP Obsah 1 MICROSOFT WORD 2010... 1 1.1 ÚVOD DO WORDU... 1 1.2 OTEVŘENÍ WORDU... 1 1.3 PÁS KARET... 2 1.4

Více

Word 2007 pro začátečníky

Word 2007 pro začátečníky Word 2007 pro začátečníky 1 Word OP LZZ Tento kurz je financován prostřednictvím výzvy č. 40 Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu. 2 Word Cíl kurzu

Více

Powerpoint pro začátečníky. Zbyněk Sušil

Powerpoint pro začátečníky. Zbyněk Sušil Zbyněk Sušil Průběh lekce Seznámení s PP Základní funkce Vytvoření nové prezentace Nejčastější chyby Zadávání a úpravy textu Přesouvání kurzoru, Výběr části textu, Kopírování / Přesun Vložení informací

Více

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM Operační systém OPERAČNÍ SYSTÉM Masarykova MŠ a ZŠ Operační systém - zajišťuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem organizuje přístup a využívání zdrojů počítače ( čas procesoru, přístup k datům na discích,

Více

Tabulkový procesor. Orientace textu. O úroveň níž O úroveň výš

Tabulkový procesor. Orientace textu. O úroveň níž O úroveň výš Formátování Formátováním rozumíme změnu vlastností daného objektu, dle našich představ a možností programu MS Excel. Formátovat můžeme texty v buňkách, můžeme formátovat buňky, listy i celý sešit a měnit

Více

8. Formátování. Úprava vzhledu tabulky

8. Formátování. Úprava vzhledu tabulky 8. Formátování Úprava vzhledu tabulky Výšku řádku nastavíme tak, že kurzorem najedeme na rozhraní mezi políčky s čísly řádků. Kurzor se změní na křížek s dvojšipkou. Stiskneme levé tlačítko a tahem myší

Více

Úvod do email systému

Úvod do email systému Úvod do email systému Základní informace Toto emailové prostředí je rozloženo do tří hlavních částí - rámců. Levý rámec zobrazuje aktuálně přihlášené složky. V pravé části strany se realizuje veškerá činnost

Více

Manuál: Editace textů v textovém editoru SINPRO Úprava tabulek a internetových odkazů, řádkování

Manuál: Editace textů v textovém editoru SINPRO Úprava tabulek a internetových odkazů, řádkování Manuál: Editace textů v textovém editoru SINPRO Úprava tabulek a internetových odkazů, řádkování (nejen pro editaci STI v systému SINPRO, aktualizováno: 25. 6. 2015) v 2.0 Obsah TABULKY Úprava tabulek...

Více

MS Word základy. Úvod do MS Word. Nový dokument. Vytvoření zástupce programu na ploše. Otevření dokumentu a popis prostředí: Ukládání souboru:

MS Word základy. Úvod do MS Word. Nový dokument. Vytvoření zástupce programu na ploše. Otevření dokumentu a popis prostředí: Ukládání souboru: MS Word základy Úvod do MS Word. Vytvoření zástupce programu na ploše. Start Programy PK na Microsoft Word Odeslat Plocha Vytvořit zástupce Otevření dokumentu a popis prostředí: Spuštění programu Start

Více

Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel

Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel Nejtypičtějším představitelem tabulkových procesorů je MS Excel. Je to pokročilý nástroj pro tvorbu jednoduchých i složitých výpočtů a grafů. Program

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

Kapitola 11: Formuláře 151

Kapitola 11: Formuláře 151 Kapitola 11: Formuláře 151 Formulář DEM-11-01 11. Formuláře Formuláře jsou speciálním typem dokumentu Wordu, který umožňuje zadávat ve Wordu data, která lze snadno načíst například do databázového systému

Více

Tabulkový procesor Microsoft Excel

Tabulkový procesor Microsoft Excel Tabulkový procesor Microsoft Excel Úvod Tabulkový procesor Microsoft Excel spolu s Microsoft Word, Access, Outlook, PowerPoint a FrontPage tvoří programový balíku Microsoft Office. Tabulkový procesor Microsoft

Více

Microsoft Office. Word hromadná korespondence

Microsoft Office. Word hromadná korespondence Microsoft Office Word hromadná korespondence Karel Dvořák 2011 Hromadná korespondence Hromadná korespondence je způsob, jak určitý jeden dokument propojit s tabulkou obsahující více záznamů. Tímto propojením

Více

Klávesové zkratky v aplikaci Excel 2010

Klávesové zkratky v aplikaci Excel 2010 Klávesové zkratky v aplikaci Excel 2010 Tento článek popisuje, co jsou klávesové zkratky a jak je lze používat pro přístup k pásu karet. Obsahuje také seznam klávesových zkratek v kombinaci s klávesou

Více

EDITOR ADMINISTRACE WEBU PF UJEP

EDITOR ADMINISTRACE WEBU PF UJEP EDITOR ADMINISTRACE WEBU PF UJEP 2 Práce s editorem v redakčním systému stránek PF UJEP Obsah 1 Editor - obecně... 3 2 Ikony pro jednoduché formátování:... 4 3 Roletky pro přednastavené formátování...

Více

POWERPOINT PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL

POWERPOINT PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL POWERPOINT PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL zpracováno září 2012 elektronická verze ke stažení na http://213.211.37.49/egon/materialy Kapitola 1 - Zásady pro tvorbu prezentace... 2 Kapitola 2 První

Více

STATISTICA Téma 1. Práce s datovým souborem

STATISTICA Téma 1. Práce s datovým souborem STATISTICA Téma 1. Práce s datovým souborem 1) Otevření datového souboru Program Statistika.cz otevíráme z ikony Start, nabídka Programy, podnabídka Statistika Cz 6. Ze dvou nabídnutých možností vybereme

Více

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte.

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Přesun kurzoru Šipky:,,, o jeden znak, řádek, buňku daným směrem Ctrl + / na konec / začátek řádku buněk Ctrl + / na konec

Více

PowerPoint 2010. Kurz 2, 3. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.0221

PowerPoint 2010. Kurz 2, 3. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.0221 PowerPoint 2010 Kurz 2, 3 CZ.1.07/2.2.00/28.0221 Jak by měla vypadat prezentace v PowerPointu Typy na správnou prezentaci Základním prvkem prezentace je text kontrola opakujících se slov v prezentaci Texty

Více

Spuštění a ukončení databázové aplikace Access

Spuštění a ukončení databázové aplikace Access Spuštění a ukončení databázové aplikace Access Aplikaci Access spustíte tak, že vyhledáte její ikonu v nabídce "Start" a klepnete na ní. Najdete ho v Sekci Všechny programy/mircosoft Office. Po výběru

Více

Po P w o e w r e Po P i o nt n pr p e r z e en e t n a t c a e da d t a www.kajtar.com

Po P w o e w r e Po P i o nt n pr p e r z e en e t n a t c a e da d t a www.kajtar.com PowerPoint prezentace dat www.kajtar.com Návrh nové prezentace 1. vymezit, komu je přednáška určena věková skupina, pozice, apod. 2. určit cíl přednášky seznámení s problémem, zaškolení 3. stanovit způsob

Více

Práce se soubory a složkami

Práce se soubory a složkami Práce se soubory a složkami Co jsou soubory a složky? Soubor je něco jako vytištěný dokument, jaký můžete najít na svém psacím stole nebo v deskách. Mezi příklady souborů v počítači patří textové dokumenty,

Více

Microsoft Office Excel 2003

Microsoft Office Excel 2003 Microsoft Office Excel 2003 Školení učitelů na základní škole Meteorologická Maturitní projekt SSPŠ 2013/2014 Vojtěch Dušek 4.B 1 Obsah 1 Obsah... 2 2 Seznam obrázků... 3 3 Základy programu Excel... 4

Více

Tiskové sestavy. Zdroj záznamu pro tiskovou sestavu. Průvodce sestavou. Použití databází

Tiskové sestavy. Zdroj záznamu pro tiskovou sestavu. Průvodce sestavou. Použití databází Tiskové sestavy Tiskové sestavy se v aplikaci Access používají na finální tisk informací z databáze. Tisknout se dají všechny objekty, které jsme si vytvořili, ale tiskové sestavy slouží k tisku záznamů

Více

Excel 2007 pro začátečníky

Excel 2007 pro začátečníky Excel 2007 pro začátečníky 1 Excel OP LZZ Tento kurz je financován prostřednictvím výzvy č. 40 Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu. 2 Excel Cíl kurzu

Více

1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah... 1. 2. Úvod... 1. 3. Přihlášení... 2. 4. Přizpůsobení prostoru... 3. 5. Sdílení fotografií... 5. 6. Moduly...

1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah... 1. 2. Úvod... 1. 3. Přihlášení... 2. 4. Přizpůsobení prostoru... 3. 5. Sdílení fotografií... 5. 6. Moduly... 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Přihlášení... 2 4. Přizpůsobení prostoru... 3 5. Sdílení fotografií... 5 6. Moduly... 11 7. Popis některých modulů... 12 8. Rozložení modulů... 14 2. Úvod Vlastní

Více

ZSF web a intranet manuál

ZSF web a intranet manuál ZSF web a intranet manuál Verze pro školení 11.7.2013. Návody - Jak udělat...? WYSIWYG editor TinyMCE Takto vypadá prostředí WYSIWYG editoru TinyMCE Jak formátovat strukturu stránky? Nadpis, podnadpis,

Více

Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů

Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů Záhlaví a zápatí Záhlaví a zápatí jsou oblasti umístěné na horním a dolním okraji každé stránky v dokumentu. Do záhlaví a zápatí můžete vložit text nebo grafiku (obrázek,

Více

MS Word 2007 Šablony programu MS Word

MS Word 2007 Šablony programu MS Word MS Word 2007 Šablony programu MS Word Obsah kapitoly V této kapitole se seznámíme s: Možností využití šablon při vytváření nových dokumentů Vytvářením vlastních šablon Studijní cíle Po absolvování této

Více

742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře. další záznamy pomocí formuláře

742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře. další záznamy pomocí formuláře Formuláře 742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře pokročilý Pokud si přejete prohlížet seznam dat po jednotlivých záznamech ve formulářovém zobrazení, pak postupujte takto: Klepněte myší kamkoliv

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro administrátory Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento

Více

KAPITOLA 1 Několik slov o PowerPointu 2007 9

KAPITOLA 1 Několik slov o PowerPointu 2007 9 Obsah KAPITOLA 1 Několik slov o PowerPointu 2007 9 Nové uživatelské rozhraní 9 Pás karet 10 Panel nástrojů Rychlý přístup 11 Tlačítko Office 12 Pracovní plocha 12 Nápověda 13 Obecné zásady pro vytváření

Více

Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY

Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY Zaměříme se na úpravy, které určují finální grafickou úpravu tabulky (tzv. formátování.). Měnit můžeme celou řadu vlastností a ty nejdůležitější jsou popsány v dalším

Více

Registrační číslo projektu: Škola adresa: Šablona: Ověření ve výuce Pořadové číslo hodiny: Třída: Předmět: Název: MS Excel I Anotace:

Registrační číslo projektu: Škola adresa: Šablona: Ověření ve výuce Pořadové číslo hodiny: Třída: Předmět: Název: MS Excel I Anotace: Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3712 Škola adresa: Základní škola T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Na Brněnce 1, Ivančice, okres Brno-venkov

Více

1 Příručka používání Google Apps

1 Příručka používání Google Apps 1 Příručka používání Google Apps Tento manuál vznikl pro účel seznámení se základní funkčností balíku Google Apps a má za úkol Vás seznámit s principy používání jednotlivých služeb (Gmail, Kalendáře, Disk).

Více

Microsoft. Word. Hromadná korespondence. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie

Microsoft. Word. Hromadná korespondence. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Word Hromadná korespondence Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Hromadná korespondence Funkce hromadná korespondence umožňuje vytvoření malé databáze (tabulky)

Více

Excel tabulkový procesor

Excel tabulkový procesor Pozice aktivní buňky Excel tabulkový procesor Označená aktivní buňka Řádek vzorců zobrazuje úplný a skutečný obsah buňky Typ buňky řetězec, číslo, vzorec, datum Oprava obsahu buňky F2 nebo v řádku vzorců,

Více

Úprava stránek. Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6.

Úprava stránek. Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6. Úprava stránek Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6. Média 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně krátký popis detaily

Více

Word základní ovládání a práce v programu I.

Word základní ovládání a práce v programu I. Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační a 1. a 2. Ing. Andrea komunikační (podle oboru Duben 2013 Modrovská technologie zaměření) Název zpracovaného celku: Textový procesor Word základní ovládání

Více

MS OFFICE POWER POINT 2010

MS OFFICE POWER POINT 2010 MS OFFICE POWER POINT 2010 Program Power Point patří do rodiny programů Microsoft Office a slouží ke tvorbě prezentací. Prezentace je tvořena snímky, které jsou postupně zobrazovány a to buď po nějaké

Více

1. Základní pojmy, používané v tomto manuálu. 2. Stránky

1. Základní pojmy, používané v tomto manuálu. 2. Stránky Redakční systém manuál 1. Základní pojmy, používané v tomto manuálu Hlavní menu Menu v horní světlemodré liště obsahující 7 základních položek: Publikovat, Správa, Vzhled, Komentáře, Nastavení, Pluginy,

Více

KAPITOLA 4 ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 4 ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 4 ZPRACOVÁNÍ TEXTU TABULÁTORY Jsou to značky (zarážky), ke kterým se zarovná text. Můžeme je nastavit kliknutím na pravítku nebo v dialogovém okně, které vyvoláme kliknutím na tlačítko Tabulátory

Více

Windows 8.1 (5. třída)

Windows 8.1 (5. třída) Windows 8.1 (5. třída) Pracovní plocha: takto vypadá Pracovní plocha u nás ve škole - pozadí Pracovní plochy - ikony na pracovní ploše - Hlavní panel - ikony na Hlavním panelu (zvýrazněná ikona spuštěné

Více

Základy práce. Vytvoření nového a otevření již existujícího sešitu. Tabulkový procesor

Základy práce. Vytvoření nového a otevření již existujícího sešitu. Tabulkový procesor Základy práce Aplikace MS Excel umožňuje pracovat najednou s více sešity i listy. Proto není od věci vysvětlit si rozdíl mezi sešitem, listem a buňkou Sešit - dokument vytvořený aplikací MS Excel List

Více

Hromadná korespondence

Hromadná korespondence Hromadná korespondence Teoretická část: Typickým příkladem použití hromadné korespondence je přijímací řízení na školách. Uchazeči si podají přihlášku, škola ji zpracuje a připraví zvací dopis k přijímací

Více

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Prezentace... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Menu a panely nástrojů... Vytvoření prvního snímku... Nový snímek... 7 Úprava objektu...

Více

Vkládání prvků do dokumentu MS Word

Vkládání prvků do dokumentu MS Word Vkládání prvků do dokumentu MS Word 1. Vkládání Do dokumentu můžeme vložit celou řadu prvků, počínaje čísly stránek a obrázky konče. 1.1. Konec stránky Pokud chceme, aby odstavec byl vždy posledním na

Více

Multimediální prezentace MS PowerPoint I

Multimediální prezentace MS PowerPoint I Multimediální prezentace MS PowerPoint I Informatika Multimediální prezentace zažívají v poslední době obrovský rozmach. Jsou používány například k reklamním účelům, k předvedení výrobků či služeb. Velmi

Více

WORD. (zobecněno pro verzi 2007)

WORD. (zobecněno pro verzi 2007) WORD (zobecněno pro verzi 2007) Program MS Word patří softwarově do skupiny uživatelských aplikací, které se nazývají textové editory. Slouží především k editacím či-li úpravám textů vč. vkládání grafických

Více

Manuál Redakční systém

Manuál Redakční systém Manuál Redakční systém SA.07 Obsah Úvod... ) Struktura webu... ) Aktuality... 0 ) Kalendář akcí... ) Soubory ke stažení... 6 5) Fotogalerie... 8 Redakční systém umožňuje kompletní správu vašich internetových

Více

Webový editor MARKET INOVATOR verze 1.0.0.0

Webový editor MARKET INOVATOR verze 1.0.0.0 Webový editor MARKET INOVATOR verze 1.0.0.0 Uživatelská příručka Úprava hotových webových prezentací 1.krok stáhnout web ze serveru Chceme-li provádět úpravy na webových stránkách, které jsou na internetovém

Více

MS OFFICE MS WORD. Editor rovnic - instalace

MS OFFICE MS WORD. Editor rovnic - instalace MS OFFICE Může se zdát, že užití kancelářského balíku MS Office při výuce fyziky nepřesahuje běžné aplikace a standardní funkce, jak jsou popsány v mnoha příručkách ke všem jednotlivým částem tohoto balíku.

Více

MS EXCEL ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ

MS EXCEL ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ . MS EXCEL ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP Obsah 1 MICROSOFT EXCEL 2010... 1 1.1 ÚVOD DO EXCELU... 1 1.2 OTEVŘENÍ EXCELU... 1 1.3 PÁS KARET...

Více

PowerPoint. v PowerPointu se pracuje se snímky, u kterých je možné si vybrat rozvržení obrazovky

PowerPoint. v PowerPointu se pracuje se snímky, u kterých je možné si vybrat rozvržení obrazovky PowerPoint Je součástí programového balíku Microsoft Office a slouží k vytváření prezentací. Prezentací se rozumí většinou graficky ztvárněné obrazovky, které mohou být doplněny o různé animace, triky

Více

Office 2013. podrobný průvodce. Tomáš Šimek

Office 2013. podrobný průvodce. Tomáš Šimek Office 2013 podrobný průvodce Tomáš Šimek Seznámení se společnými postupy při práci s dokumenty Office Popis základních a pokročilejších postupů při práci s Wordem, Excelem, PowerPointem a OneNote Možnosti

Více

Základy práce s programem pro interaktivní tabuli SMART notebook

Základy práce s programem pro interaktivní tabuli SMART notebook ZŠ praktická a ZŠ speciální Chodov, okres Sokolov, příspěvková organizace Základy práce s programem pro interaktivní tabuli SMART notebook Metodický materiál k základnímu školení Materiál vznikl v rámci

Více

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU MS Excel 2010 Lekce 1 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU Registrační číslo: CZ.1.07/2.2.00/15.0224, Oblast podpory: 7.2.2

Více

8. OKNA 73. obr. 1 Roletové menu "Okna"

8. OKNA 73. obr. 1 Roletové menu Okna 8. OKNA Obsah 8. OKNA 73 OBSAH 73 8.1 UKLÁDÁNÍ UŽIVATELSKÝCH OKEN 76 8.2 NAČÍTÁNÍ UŽIVATELSKÝCH OKEN 77 8.3 VLASTNOSTI OKEN 77 8.3.1 VLASTNOSTI ZÁLOŽKOVÉHO OKNA 78 8.4 VOLBA OKNA 78 8.5 ZRUŠENÍ OKNA 79

Více

Microsoft Word - Styly, obsah a další

Microsoft Word - Styly, obsah a další Microsoft Word - Styly, obsah a další Definice uživatelských stylů Nový - tzv. uživatelský styl - se vytváří pomocí panelu Styly a formátování stiskem tlačítka Nový styl. Po stisknutí tlačítka se objeví

Více

MS PowerPoint 2003 postup tvorby prezentace

MS PowerPoint 2003 postup tvorby prezentace MS PowerPoint 2003 postup tvorby prezentace č. 11 název MS PowerPoint 2003 - postup tvorby prezentace anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu druh interaktivity ročník 8. Prezentace seznamuje

Více

Elektronické formuláře a jejich vyplnění pomocí aplikace 602XML Filler

Elektronické formuláře a jejich vyplnění pomocí aplikace 602XML Filler Obsah Elektronické formuláře a jejich vyplnění pomocí aplikace 602XML Filler Obsah...1 Úvod...2 Práce s elektronickým formulářem...2 Instalace programu...2 Popis prostředí programu 602XML Filler...3 Nástrojová

Více

Excel 2007 praktická práce

Excel 2007 praktická práce Excel 2007 praktická práce 1 Excel OP LZZ Tento kurz je financován prostřednictvím výzvy č. 40 Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu. 2 Excel Cíl kurzu

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Textový dokument... Popis prostředí... Tvorba dokumentu a jeho základní formátování... Vložení a úprava obrázku... Vložení a úprava tabulky... Vložení

Více

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010 TÉMA: Vytvoření tabulky v návrhovém zobrazení Pro společnost Naše zahrada je třeba vytvořit databázi pro evidenci objednávek o konkrétní struktuře tabulek. Do databáze je potřeba ještě přidat tabulku Platby,

Více

Tvorba a úprava textů ve Wordu 2007

Tvorba a úprava textů ve Wordu 2007 2 Tvorba a úprava textů ve Wordu 2007 V té to ka pi to le: Seznámení s Wordem a práce s dokumenty Základní techniky práce Tvorba tabulek Vkládání obrázků, grafů a diagramů Kapitola 2 Tvorba a úprava textů

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Excel 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Přidání příkazů na panel nástrojů Rychlý přístup

Více

Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi www.kosmas.cz

Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi www.kosmas.cz Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi www.kosmas.cz PowerPoint 2010 podrobný průvodce Marek Laurenčík Vydala Grada Publishing, a.s. U Průhonu 22, Praha 7 jako svou 4271. publikaci Spoluautor Michal

Více

Tabulkový editor MS Excel II

Tabulkový editor MS Excel II Tabulkový editor MS Excel II Informatika Graf Graf se vkládá se pomocí nabídky Vložení a poté volbou příslušného typu grafu. Označíme celou základní tabulku, a to i s názvy sloupců a řádků, ale bez součtů

Více

,,Škola nás baví CZ. 1.07/1.4.00/21.1342 VY_32_INOVACE_Inf.Ma.10

,,Škola nás baví CZ. 1.07/1.4.00/21.1342 VY_32_INOVACE_Inf.Ma.10 ,,Škola nás baví CZ. 1.07/1.4.00/21.1342 VY_32_INOVACE_Inf.Ma.10 INFORMATIKA 7. ročník Microsoft POWER POINT 2010 Ing. Miroslava Maříková PŘÍPRAVA Předmět: Informatika Stupeň vzdělávání: druhý stupeň /7.roč./

Více

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu Stručný manuál pro webový editor Ukládáni základních informací, tvorba menu Po přihlášení ( zadejte zaslané přihlašovací jméno a heslo ) se Vám zobrazí stránka, kde jsou následující údaje: 1. blok, který

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Project 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Panel nástrojů Rychlý přístup Tuto oblast můžete

Více

Základní orientace v MS Excel

Základní orientace v MS Excel Základní orientace v MS Excel Umíte-li ovládat textový editor MS Word, nebude Vám činit žádné potíže ovládání programu MS Excel. Panel nabídek, panel nástrojů, posuvníky, to všechno již znáte. Jen pracovní

Více

Naučte se víc... Metodická příručka

Naučte se víc... Metodická příručka Naučte se víc... Metodická příručka Microsoft Office PowerPoint 2007 Autor: Lukáš Polák Metodická příručka Microsoft PowerPoint 2007 Tato publikace vznikla za přispění společnosti Microsoft ČR v rámci

Více

Microsoft. Word. prostředí, základní editace textu. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie

Microsoft. Word. prostředí, základní editace textu. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Word prostředí, základní editace textu Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Office balík aplikací používaných v kancelářské i jiné práci Word textový

Více

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Tabulky... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Uložení a nastavení sešitu... Tvorba a formátování tabulky... Vložení vzorce a funkce... Pravé

Více

Prezentační možnosti osobního počítače MS PowerPoint XP. Jan Míka

Prezentační možnosti osobního počítače MS PowerPoint XP. Jan Míka Prezentační možnosti osobního počítače MS PowerPoint XP Jan Míka Tato publikace vznikla jako účelové skriptum pro potřeby Kursu základní informační gramotnosti a neprošla žádnou redakční ani jazykovou

Více

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb Uživatelský manuál aplikace Dental MAXweb Obsah Obsah... 2 1. Základní operace... 3 1.1. Přihlášení do aplikace... 3 1.2. Odhlášení z aplikace... 3 1.3. Náhled aplikace v jiné úrovni... 3 1.4. Změna barevné

Více

Hromadná korespondence

Hromadná korespondence Hromadná korespondence Funkce hromadné korespondence se v aplikaci Word používá k vytvoření např. Formulářového dopisu zasílaného mnoha zákazníkům. Každý takový dopis obsahuje stejný druh informací, ale

Více

Obsahy kurzů MS Office

Obsahy kurzů MS Office Obsahy kurzů MS Office V současné době probíhají kurzy MS Office 2010 s následující osnovou: 1. Základy práce na PC, MS Office - praktické užití Kurz je určen pro všechny, kteří mají s prací na PC minimální

Více

Úvodní příručka. Podívejte se na další možnosti Kliknutím na tuto šipku se zobrazí další možnosti v dialogovém okně.

Úvodní příručka. Podívejte se na další možnosti Kliknutím na tuto šipku se zobrazí další možnosti v dialogovém okně. Úvodní příručka Microsoft PowerPoint 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Vyhledání potřebných funkcí Kliknutím na libovolnou

Více

Hurá počítač! Pracovní plocha nabíhá po zapnutí počítače, jsou na ní umístěny ikony, hlavní panel. Okno

Hurá počítač! Pracovní plocha nabíhá po zapnutí počítače, jsou na ní umístěny ikony, hlavní panel. Okno Hurá počítač! Hardware fyzické vybavení počítače, vše nač si můžeme sáhnout- monitor, klávesnice, tiskárna, harddisk, procesor apod. Software - programové vybavení počítače data, programy, tabulky, dopisy

Více

KAPITOLA 8 TABULKOVÝ PROCESOR

KAPITOLA 8 TABULKOVÝ PROCESOR KAPITOLA 8 TABULKOVÝ PROCESOR FORMÁT BUNĚK Parametry formátu buněk a tabulky můžeme nastavit pomocí celkem šesti karet v nabídce Domů/Buňky FORMÁT BUNĚK - OKNO FORMÁT BUNĚK Karta Číslo - nastavuje formát

Více

Návod k použití Verze 1.5.17

Návod k použití Verze 1.5.17 mobilní aplikace Návod k použití Verze 1.5.17 Obsah 1. CO TO JE WOLAPKA...3 2. VYTVOŘENÍ NOVÉHO TÝDNE...4 3. NÁZEV A DATUM TÝDNE...5 4. FOTOGRAFOVÁNÍ...6 4.1. FOTOGRAFOVÁNÍ DO KONKRÉTNÍ POZICE...7 4.2.

Více