Obsah. Základy práce s aplikací MS PowerPoint (verze MS PP 2003) Mgr. Jana Chržová. Připravujeme svou první prezentaci Začínáme pracovat s prezentací

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Obsah. Základy práce s aplikací MS PowerPoint (verze MS PP 2003) Mgr. Jana Chržová. Připravujeme svou první prezentaci Začínáme pracovat s prezentací"

Transkript

1 Základy práce s aplikací MS PowerPoint (verze MS PP 2003) Mgr. Jana Chržová Obsah Připravujeme svou první prezentaci Začínáme pracovat s prezentací Prostředí MS PowerPoint Režimy zobrazení Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Práce se snímky Práce s textem a vkládání objektů Efekty počítačové prezentace Animace Navigace v prezentaci Vkládání hypertextových odkazů Finální nastavení a spuštění prezentace Tisk Pár slov na závěr Strana 1 (celkem 61)

2 Připravujeme svou první prezentaci Aplikaci MS PowerPoint můžeme směle označit za poměrně jednoduchý, zato efektivní nástroj na vytváření nejrůznějších prezentací a pomůcek pro školení od konzervativně pojatých jednoduchých materiálů, kdy si při tvorbě vystačíme s hotovými šablonami po rozsáhlé, animované, graficky propracované výtvory. Prezentace vytvořené v PowerPointu jsou primárně určeny pro promítání na plátno, na monitoru počítače nebo pro zpřístupnění na webu, ale samozřejmě je můžeme i tisknout. Kdy konkrétně potřebujeme prezentaci? Takových situací je řada a zároveň účel prezentace do značné míry určuje její pojetí. Nejčastějšími případy využití jsou např.: prezentace výrobků / produktů prezentace instituce, podniku, organizace prezentace projektu, projektového záměru, projektových výsledků a produktů prezentace průzkumů, výzkumů, různých šetření a jejich výsledků jako pomůcka při školeních a přednáškách MS PowerPoint (a jiné podobné aplikace např. OpenOffice.org, modul Impress) je prezentační software, který umožňuje prezentace nejen vytvářet, ale samozřejmě je i předvádět, a to různým způsobem: 1. promítání prezentace na monitoru počítače 2. promítání prezentace z počítače na plátno nebo zeď pomocí dataprojektoru 3. nátisk na fólie a jejich promítání na zpětném projektoru (co do využívání jsou fólie a zpětný projektor poměrně na ústupu) 4. vystavení prezentace na internetu (OpenOffice Impress navíc umožňuje export vytvořeného souboru do formátu PDF o tom později) 5. výroba tištěných materiálů (byť často jako náhradní řešení za publikační / grafický software), podkladových materiálů na konferencích, seminářích, školeních apod. Je nutné si také uvědomit jednu věc : u bodů 1 3 bude s největší pravděpodobností doprovázet promítání prezentace náš slovní doprovod. To, zda prezentace bude komentovaná promítána živě, nebo vytvořená za účelem prezentace na webu případně jako náhradní řešení pro tvorbu propagačního (tištěného) materiálu, může do značné míry ovlivnit její strukturu a hutnost obsahu. Než se pustíme do tvorby prezentace, musíme si předem vyjasnit další okruh otázek: Co prezentujeme Produkt, výrobek, naší organizaci, klub, dobrovolnou činnost, výsledky nějaké aktivity, projektu, výzkumu. Těch témat může být mnoho, ale do značné míry nám naznačí, jak bude naše prezentace pojatá a co bude obsahovat text, grafy, tabulky, obrázky co bude převažovat, jaké další grafické / barevné prvky bude obsahovat. Pro koho prezentaci připravujeme / publikum Je prezentace určena pro formální akci (seminář, konference, prezentace pro zákazníky) nebo přátelům, pro neformální prostředí? Podle toho patrně i uzpůsobíme různé grafické prvky a jejich množství, animační prvky, prvky na případné odlehčení. Strana 2 (celkem 61)

3 Čas k dispozici Ve většině případů víme, jaký časový prostor pro svou prezentaci dostaneme k dispozici. Tomu je nutné samozřejmě přizpůsobit rozsah prezentace včetně našeho slovního doprovodu. Kde bude prezentace probíhat (místnost, technické vybavení, možnost přístupu na internet) Bude prezentace ve velké místnosti? Bude v ní denní světlo? V takovém případě bude důležité volit kontrastnější řešení prezentace (větší písmo, světlé pozadí, černou / tmavou barvu zvolených fontů) a nepřehánět to s obrázky / fotografiemi : při přesvícení místnosti totiž mohou zanikat. Máte ve své prezentaci zvuk / zvukové stopy a chcete zvuk funkčně při prezentaci využít? Ověřte si, že vybavení, které budete mít k dispozici, toto umožňuje. Pokud budete chtít dát do prezentace aktivní hyperlinky pro odkazy na internet a na internet také při prezentaci odbíhat, je nutné si ověřit, že v přednáškové místnosti budete mít k dispozici připojení. Tip: Ještě před akcí si ověřte, jaké vybavení budete mít k dispozici. Pokud budete používat vybavení organizátora akce, přineste svou prezentaci na flash disku nebo CD disketám se zcela vyhněte: většina novějších notebooku totiž nemá disketovou mechaniku. Další doporučení pro tvorbu prezentace Text by měl být co nejstručněji, velkým písmem nejlépe bezpatkovým a zejména ne příliš ozdobným Proč? Takový text může vypadat dobře na vašem počítači, ale buďte si jisti, že v momentě, kdy prezentaci spustíte na jiném počítači, objeví se vám tam zcela něco jiného a patrně se vám i atypicky budou zobrazovat písmena s diakritikou. Zároveň není dobré používat v jedné prezentaci více typů fontů upřímně řečeno, dva typy a dost je rozumné doporučení. Fonty (typy písma), se kterými nic nezkazíte: o Bezpatkové písmo: Arial, Helvetica, Verdana o Patkové písmo: Times New Roman, Courier Zcela SE vyhneme fontům tohoto a podobného typu! I když je máme v nabídce a tedy k dispozici, věřte, že vám při promítání z nich nic kloudného nevyjde. Vhodně zvolené barvy, spíše kontrastní - pozor nepřehánět to s barvami! Prezentace a její ladění hodně vypovídá o osobnosti, vkusu i temperamentu toho, kdo ji tvořil. Možná si stačí zapamatovat jednu zásadu i zde platí, že méně je často více! Obrázky dostatečně velké, barevné, jednoduché Strana 3 (celkem 61)

4 Pokud budeme vkládat fotografie, měly by být v dostatečné kvalitě a v proporci k snímku spíše větší. Při promítání na plátno nebo zeď odchází totiž ke zvětšení celého snímku a v případě fotografie k jakémusi naředění v důsledku roztažení obrazu na plátně nebo zdi. Podle obsahu prezentace je možno vložit např. grafy, schémata, diagramy, tabulky Lze využít animace a další prvky na oživení prezentace ale s rozvahou Prezentace by neměla být ani nudná ani přeplácaná (rozptylovat pozornost), s rozmyslem nakládáme i s animačními prvky je zcela v pořádku nastavit zajmavé přechody mezi jednotlivými snímky, které prezentci při promítání vhodně oživí. Co se týká animací přímo na jednotlivých snímcích, tam lze doporučit opatrnost příliš mnoho animací totiž rozptyluje pozornost a snadno se stane, že posluchači spíše sledují, co se děje na plátně, než jaký je obsah toho, o čem prezentující hovoří. Tip: Pokud vytváříme podnikovou prezentaci, je velmi pravděpodobné, že budeme vycházet z jednotné již hotové (podnikové) šablony v takovém případě se věnujeme pouze tvorbě obsahu prezentace. Začínáme pracovat s prezentací Prostředí MS PowerPoint Práce s aplikací PowerPoint je co do navigace podobná práci v textovém editoru nabídky / menu jsou totožně řazeny jako např. u Word a obsahují obdobné možnosti. Drobné rozdíly zde ale jsou: Prezentace Obrázek 1Horní lišta menu MS PowerPoint Tabulka Obrázek 2Horní lišta menu MS Word Horní lišta stejně jako u MS Word začíná nabídkou Soubor a Úpravy. Do značné míry zde nalezneme stejné funkce, jako ve zmíněném Wordu. Stejně tak ikonky pod hlavní nabídkovou lištou jsou totožné s tím, co známe z jiných aplikací společnosti Microsoft. Větší rozdíly začínají nabídkou Zobrazit, kde jsou funkce typické právě pro prezentační aplikaci. Strana 4 (celkem 61)

5 Vzhledem k tomu, že s PowerPointem potřebujeme hned po otevření pracovat, začneme právě s nabídkou Zobrazit ta nám umožňuje novou i existující prezentaci zobrazovat v různých režimech. Režimy zobrazení Při práci s PowerPointem se setkáme s několika režimy zobrazení. Nejčastěji využívané jsou tyto: Editační zobrazení ( Normální ) Tedy zobrazení, které mám umožňuje prezentaci vytvářet a dále upravovat. Obrázek 3 Řazení snímků Tento typ zobrazení je vhodný pro rychlou a přehlednou manipulaci se snímky (přemisťování snímků, označování skrytých snímků, spouštění animací v náhledech apod.) Strana 5 (celkem 61)

6 Obrázek 4 Přehrávání prezentace v promítacím režimu: nabídka Prezentace Spustit prezentaci (F 5). Zobrazení Předloha Předloha je řídící snímek, který určuje vzhled všech snímků v jedné prezentaci. Cokoliv v předloze změníte, změní se najednou i v celé prezentaci. Předloha - Podklad Toto zobrazení se využívá zejména pokud chceme definovat formu tisku prezentace (počet snímků na stránku). Tip: Pokud potřebujete pro účastníky vaší prezentace celý materiál vytisknout, dávejte na jednu tiskovou stránku maximálně 2-3 snímky. Větší počet už je totiž prakticky i fakticky nečitelný. Strana 6 (celkem 61)

7 Obrázek 5 Předloha Snímek Zde si můžete nadefinovat vlastní styly předlohy textu (typ písma, velikost), vložit do záhlaví / zápatí žádoucí informace, např. číslování snímků atd. Obrázek 6 Režimy zobrazení měníme přes nabídku Zobrazit. Rychlé přepínání mezi základními režimy (normální zobrazení řazení snímků prezentace z aktuálního snímku) je možné provést i přes trojici ikonek v levém rohu dole. Strana 7 (celkem 61)

8 Obrázek 7 Záhlaví - zápatí Pro jednotlivé snímky i celou prezentaci si můžeme navolit jednotné záhlaví a zápatí. Pro vyvoláno této funkce opět použijeme nabídku Zobrazit a v otevřené roletce přejdeme na tlačítko Záhlaví a zápatí. Zobrazí se nám dialogové okno, do kterého zadáme potřebné údaje (text do zápatí, čísla stránek/snímků apod.) Obrázek 8 Strana 8 (celkem 61)

9 Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Prezentaci lze vytvořit jedním z těchto způsobů: Na základě prázdné prezentace To samozřejmě předpokládá, že jsme s aplikací PowerPoint důvěrně seznámeni a jsme schopni rychle a pohodlně tvořit vlastní prezentaci od začátku až do konce krok za krokem. I tak ale samozřejmě máme po ruce nástroje, které nám umožní rychle prezentaci upravovat / pozměňovat. V momentě, kdy zvolíme povel vytvořit nový soubor, objeví se na pravé straně panel s nabídkami vytvořit prezentaci : ze šablony návrhu ze stručného průvodce z existující prezentace ze šablon, které jsou k dispozici na internetu Obrázek 9 Pozn. Starší verze PowerPointu se budou v nabídce vizuálně lišit a zejména u starších verzí (MS PP 95, 97) bude odlišné i ovládání, ale rozdíl není až tak dramatický. Podívejme se teď podrobně na jednotlivé možnosti. Pro nový návrh PowerPointové prezentace (lze v průběhu práce měnit!) a nabídky rozložení snímku, návrhu snímku apod. stiskneme tlačítko Návrh. Návrh Obrázek 10 Strana 9 (celkem 61)

10 Rozbalí se pravý sloupec s nabídkou NÁVRH SNÍMKU Šablony návrhů. Další možnosti funkce, s kterými často pracujeme, jsou tyto: ROZLOŽENÍ SNÍMKU NÁVRH SNÍMKU barevná schémata NÁVRH SNÍMKU animační schémata PŘECHOD SNÍMKU Strana 10 (celkem 61)

11 Základní pomůcky Návrh snímku Rozložení snímku Barevná schémata Obrázek 11 Strana 11 (celkem 61)

12 Animační schémata Přechod snímku Obrázek 12 Práce se snímky Máme tedy spuštěný PowerPoint, otevřeli jsme nový soubor, máme patrně před sebou i první prázdný snímek, ale samozřejmě to je jen začátek. Na rozdíl od Wordu, kdy další stránky vznikají tak, jak postupně píšeme, v PowerPointu musíme další snímky (=stránky) vkládat a jednotlivě (případně v označených blocích) je i odstraňovat. Vložení nového snímku probíhá: klávesovou zkratkou CTRL + M přes nabídku hodní lišty Vložit - Nový snímek přes tlačítko Nový snímek Vložit Strana 12 (celkem 61)

13 Obrázek 13 Odstranění nebo skrytí snímku: Snímky lze odstraňovat v režimu Řazení snímků nebo Zobrazení osnovy: klikneme si na snímek určený k odstranění, pravým tlačítkem myši vyvoláme nabídku a zvolíme povel Odstranit snímek, nebo jednoduše použijeme klávesu Delete, či zvolíme na horní liště pomocí nabídky Úpravy možnost Odstranit snímek. Kromě jednotlivých snímků lze snímky odstranit i v označeném bloku. Nejlépe se nám bude pracovat buď s levým sloupcem (viz obrázek dole) nebo v zobrazovacím režimu Řazení snímků. Nabídka vyvolaná přes pravé tlačítko myši: Odstranit snímek Skrýt snímek Obrázek 14 Nabídka vyvolaná přes pravé tlačítko myši odstranění více snímků označených v bloku: Strana 13 (celkem 61)

14 Výběr 4 snímků v bloku Odstranit snímek Obrázek 15 Je také možné snímek v prezentaci ponechat a označit jako skrytý, což způsobí, že se takto označený snímek nebude při prezentaci spouštět (nabídka na horní liště Prezentace - Skrýt snímek). Snímky lze skrýt jednotlivě i vybrané v bloku. Skrytí vybraného snímku přes nabídku z Prezentace Skrýt snímek. Snímek označený ke skrytí Prezentace - Skrýt snímek Obrázek 16 Změna pořadí snímku Strana 14 (celkem 61)

15 Snímky lze mezi sebou přesouvat. Jejich pořadí lze měnit v režimu Řazení snímků nebo Osnova. Snímek, který chceme přemístit uchopíme myší a táhneme na požadované místo. Pokud máme v zápatí zadané číslování snímků nebo pokud máme snímky provázané hyperlinky kvůli snazšímu pohybu přeskakování (o tom později), číslování i hyperlinky se při přemístění snímků automaticky zaktualizují, takže nedojde k narušení číslování / vazeb. Kopírování snímku duplikát snímku Bez ohledu na použité šablony někdy vyvstane potřeba pořídit následující snímek v naprosto stejné struktuře jako snímek předchozí (k této situaci dochází když potřebujeme vybočit z jednotné šablony a v odlišné struktuře vytvořit několik dalších snímků). K tomuto účelu můžeme použít funkci Duplikát snímku, k níž se dostaneme přes nabídku Vložit. Další cesta je přes Úpravy - Duplikovat a nebo prostě použijeme klávesovou zkratku CTRL + D. Rozložení snímku Rozložením určujeme, jaké typy objektů se na snímku budou vyskytovat (text, obrázky, grafy, diagramy, tabulky atp.). Obecně platí, že nový PowerPointový soubor nabídne první snímek v rozložení Úvodní snímek a každý další vložený snímek se nám zobrazí v rozložení Nadpis a text. Podle konkrétní potřeby můžeme rozložení měnit a můžeme k tomu účelu dobře využít šablon v nabídce pravého sloupce Návrh Rozložení snímku (dostaneme se k ní také přes horní lištu nabídku Formát). Velikost / formát snímku Je dobré vědět, že snímky v PowerPointu lze nastavovat podobně jako ve Wordu stránky, a to přes nabídku Soubor Vzhled stránky. Této funkce ale nepoužívejte pro prezentaci určenou k promítání přes počítač: PowerPoint je totiž automaticky nastaven tak, abyste vzniklé snímky měli rovnou v požadovaném formátu pro promítání a manipulace tedy není ani nutná ani žádoucí. Úpravy velikosti ale využijete v momentě, kdy budete potřebovat snímky naformátovat pro fólie, případně pro nějaké tiskové výstupy. Dialogové okno změny velikosti: Obrázek 17 Barevná schémata a obrázky na pozadí snímků Lze využít přednastavených šablon návrhu či konkrétních barevných schémat, je také možné barvu pozadí vlastnoručně nastavit. Nabídka Formát nabízí položku Pozadí, kterou je možné Strana 15 (celkem 61)

16 vyvolat i pomocí pravého tlačítka myši na pozadí daného snímku. Jinak viz pravý sloupec / Návrh Návrh snímku Barevná schémata. Dialogové okno Pozadí umožňuje výběr tzv. vzhledů výplně je tedy možné aplikovat na pozadí barevné přechody, vzorkovanou výplň, popřípadě umístit na pozadí snímku vlastní obrázek. Pozadí je možné navrhovat jak pro jednotlivé snímky (tlačítko Použít), tak i pro celou prezentaci (tlačítko Použít u všech). Tip: Obrázek na pozadí: pozor s prezentacemi určenými k promítání pokud použijete na pozadí snímku např. fotografii, efekt při promítání na zeď / plátno nebude příliš dobrý, zejména pokud se bude prezentace promítat v místnosti s denní světlem. Pokud bude přes takový obrázek text, písmo musí být vůči pozadí kontrastní a dostatečně velké, jinak bude prezentace špatně čitelná. Formát Pozadí Obrázek 18 Barevná schémata a dialogové okno Pozadí Přechod mezi snímky K této funkci máme v zásadě dvojí přístup jednak přes nabídku Prezentace Přechod snímku, nebo rovou přes pravý sloupec přes tlačítko Návrh Návrh snímku Přechod snímku. Další možností je samozřejmě vyvolání nabídky pravým lačítkem myši. Díky této funkci můžeme zvolit v rámci prezentace efektní přechody na další snímky a celkově tak prezentaci oživit, a to i bez použití animací. Strana 16 (celkem 61)

17 Prezentace Přechod snímku Obrázek 19 U přechodu snímku natavujeme několik parametrů. Jednak samotný přechod mezi volbami se samozřejmě rozhodujeme na základě vlastní preference. Druhým krokem bude nastavení rychlosti přechodu. Lze doporučit rychlost pomalou nebo střední, rychlý přechod při promítání trhá oči a není tedy zrovna nejvhodnější. U přechodu lze nastavit doprovodný zvuk, ale to má význam prakticky jen při předvádění prezentace na monitoru počítače. Při definování přechodu snímků je také důležité nastavit jakým způsobem se přechod uskuteční: zda při klepnutí myši nebo automaticky v určitém časovém úseku. Pro promítání prezentace při živém vystoupení je automatické přehrávání naprosto nevhodné přednášející by musel mít naprosto přesně odměřen čas, který potřebuje k slovnímu doprovodu, přičemž by v průběhu prezenace nesměl nastat žádný rušivý moment což je nepravděpodobné. Je proto vhodné nastavit snímky pro přechod při klepnutí myši. Jiná situace je samozřejmě pro předvádění prezentace v počítači (nebo na internetu) bez slovního doprovodu tam je možné nastavit automatické přechody. Přechody si můžeme cvičně přehrát a zvolené nastavení pak potvrdit tlačítkem Použít u všech snímků. Další viz kapitolka Finální nastavení a spuštění prezentace. Práce s textem a vkládání objektů Textové pole Pro práci s textem v PowerPointu je nutné mít nejprve vytvořená textová pole, do kterých se text vpisuje nebo kopíruje. Textové pole vytváříme z nabídky Vložit - Textové pole nebo pomocí tlačítka Textové pole, jež je součástí panelu nástrojů Kreslení umístěném většinou dole na spodní liště. Poté, co stiskneme tlačítko Textové pole, klikneme na vybrané místo na snímku a zde se nám objeví rámeček textového pole. Strana 17 (celkem 61)

18 Uchycením okraje / rámečku a tažením myší se určí přesné umístění a šířka textového pole, do něhož lze přímo psát. Pokud chceme změnit umístění textového pole, je nutné jej označit, uchopit za hranu a tažením myší přesunout na novou pozici. Pokud táhneme za roh textového pole, rámeček se proporčně zvětší. Obrázek 20 Vložené textovým polem lze také otáčet stačí uchopit kotvičku textového pole (zelená páčka ) a pootočit jí podle potřeby. Když kotvičku v žádané poloze pustíme, textové pole zůstane zvoleným způsobem pootočené. Strana 18 (celkem 61)

19 Obrázek 21 Chceme-li vložit do snímku nové textové pole, je vhodné po klepnutí na snímek do malého textového pole napsat alespoň jedno písmeno v momentě, kdy to neuděláme a klepneme myší na jakékoliv místo mimo textové pole, toto prázdné textové pole jakoby zmizí. Skutečností ale je, že na snímku zůstalo a buď se k němu odhadem proklepeme a nebo což je častější případ vložíme nové textové pole. Když to takto párkrát zopakujeme, může se stát, že bude snímek zahlcen prázdnými textovými poli, které se budou objevovat v nevhodnou dobu a budou nám v podstatě překážet. V praxi pak takový prázdný snímek s prázdnými textovými poli může ve skutečnosti skrývat toto: Strana 19 (celkem 61)

20 Obrázek 22 Chceme-li textové pole odstranit (ať prázdné nebo naplněné obsahem) stačí klepnou myší na okraj pole a zmáčknout klávesu Delete. Pokud se nechceme trápit s vkládáním textových polí a zároveň chceme mít jistotu, že každý snímek bude mít vhodnou strukturu, s přesně definovanými odstupy s jednotně zarovnanými textovými poli (tedy bloky textů), je vhodné použít nabídku v Návrhu Rozložení snímku a vybrat předdefinovanou strukturu, která bude našim potřebám vyhovovat. Navíc se nám podle zvolené struktury přímo v snímku objeví informace o tom, co do snímku v dané volbě můžeme vkládat. Předdefinovaná struktura nabídka Rozložení snímku: Strana 20 (celkem 61)

21 Obrázek 23 Použití: Obrázek 24 Strana 21 (celkem 61)

22 Formátování textového pole Když poklepeme na rámeček textového pole, objeví se dialogové okno pro Formát automatického tvaru nebo Formát textového pole. Zde můžeme nastavit rámeček daného textového pole jeho styl, tloušťku čáry, barvu, dále můžeme nastavit výplň pole, případně nastavení průhlednosti výplně textového pole. Obrázek 25 K dialogovému oknu se také dostaneme přes horní lištu nabídku Formát v ní vybereme tlačítko Zástupný symbol opět se nám objeví výše uvedené dialogové okno, tentokrát pod názvem Formát zástupného symbolu (nedejte se mýlit nabízí totožné funkce s Formátem textového pole ). Když potřebujeme textové pole posunout - přemístit, chytneme za rámeček a posouváme celým textovým polem podle potřeby: tam, kde tlačítko myši pustíme, zůstane textové pole umístěné i s obsahem. Strana 22 (celkem 61)

23 Obrázek 26 Práce s textem Samotná práce s textem uvnitř textového pole a formátování textu je velmi podobné tomu, jak pracujeme např. ve Wordu. Musíme si akorát uvědomit, že písmena na snímku volíme větší tak, aby při promítání byl text na plátně čitelný. Zároveň si při psaní do textového pole všimneme, že se text většinou píše s odrážkami. Je to proto, že většina prezentací nepracuje s celými větami / bloky textů, ale s body. Ostatně prezentace často slouží přednášejícímu jako poznámkový aparát vodítko pro plynulost přednášky. Účastníkům přednášky pak body slouží jako výčet klíčových informací k zapamatování, případně jako jakási osnova nebo zdůraznění vybraných částí přednášky. Strana 23 (celkem 61)

24 Obrázek 27 S fonty (velikostí, barevností ad.), odrážkami pracujeme stejně jako ve Wordu, až na to, že v PowerPointu přeci jen potřebujeme poněkud více trpělivosti a zručnosti. Textová pole lze vzájemně překrývat. Je možné, že budeme potřebovat vepsat do prázdného místa v částečně zaplněném textovém poli další text. Rozhodně bychom se neměli snažit vše vepsat do jednoho textového pole, protože budeme mít problém vše správně naformátovat. Je daleko vhodnější vložit další textové pole a do něj dodatkový text vepsat. Např. takto: Strana 24 (celkem 61)

25 Obrázek 28 Navíc takto vložené pole (nebo každé z polí) můžeme dále formátovat, rámovat, vybarvovat prostě danou část snímku vhodně zvýraznit. Vkládání objektů Kromě textových polí můžeme do snímků vkládat obrázky, grafy, tabulky, diagramy, zvukové stopy, videosekvence. Pracujeme přes nabídku Vložit - a odtud pokračujeme na potřebnou položku (Obrázek, Diagram, Graf, Tabulka atd.). Můžeme také snadno vkládat předvytvořené objekty, např. jako nadpisy ve WordArtu (nabídka Vložit Obrázek WordArt) : viz příklad výše. Automatické tvary, jsou dalšími často vkládanými objekty: jejich součástí jsou např. šipky, prvky pro vývojové diagramy, popisky, tlačítka ad. Automatické tvary lze používat z panelu nástrojů Kreslení, kde příslušný tvar označíme a poklepem myší vkreslíme do místa, kde má být umístěn, tahem myši lze měnit jeho tvar, umístění, pozici i velikost. Strana 25 (celkem 61)

26 Obrázek 29 Při poklepu na vložený objekt se objeví jednak obrysové body, kterými můžeme objekt protahovat, rozšiřovat nebo jinak deformovat (k tomu slouží žluté body), dále zde také nalezneme zelený bod / kotvičku, se kterou lze objekt otáčet / rotovat. Strana 26 (celkem 61)

27 Obrázek 30 Při dalším poklepu přímo na objekt se objeví okno Formátu automatického tvaru, v němž lze měnit další parametry, jako např. barvu, tlušťku čáry rámečku automatického tvaru, jeho barvu, strukturu atd. Výplň Čára Obrázek 31 Strana 27 (celkem 61)

28 Pro odstranění vloženého automatického tvaru stačí tento objekt označit a smazat pomocí klávesy Delete. Dalším vděčným objektem ke vkládání jsou organizační diagramy. Vkládáme je opět přes nabídku Vložit a dále buď pokračujeme přes Obrázek Organizační diagram, nebo přes položku Diagram, která umožňuje vložit objekty tohoto typu. S těmito objekty lze dále pracovat, upravovat je a vepisovat text (poklepem na zvolenou oblast se objeví textové pole a opět přes panel Formát automatického tvaru můžeme jednotlivá textová pole upravovat ať již jejich výplň nebo styl a barvu orámování). ČSŽ KRAJ KRAJ KRAJ KRAJ KRAJ Okres Okres Okres Okres Okres Obrázky vkládáme opět přes horní lištu - nabídku Vložit - Obrázek. Podstatná informace je, že s vloženým obrázkem můžeme také pracovat, poklepem na obrázek můžeme měnit jeho velikost, tahem myši jej přesouvat, případně nechat překrývat více obrázků. Můžeme ale také obrázky přenést dozadu za text. Poklepeme na obrázek pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolíme Pořadí Přenést dozadu ad. Strana 28 (celkem 61)

29 Obrázek 32 Do snímků lze také vkládat objekty jako zvukové stopy, videosekvence, animované GIFy atd. Zvuk lze přiřadit i přechodu snímku - při přechodu mezi snímky je možné nechat přehrát zvuk, který upoutá pozornost posluchače na další snímek s tím ale opatrně, protože tento prvek může působit rušivě a tak jako tak bude slyšet pouze pokud máme v sále k dispozici odpovídající vybavení. Zvuk / video lze vložit přes nabídku Vložit - Video a zvuky, přičemž si můžeme vybrat mezi předdefinovanými objekty (z Galerií médií) a vlastními soubory. Efekty počítačové prezentace Animace Animace v PowerPointu je vděčné téma animovat, nebo spíše rozpohybovat - můžeme prakticky všechno (textová pole a jejich obsah: nadpisy, texty; obrázky a další vložené objekty), animace jednotlivých objektů můžeme navíc celkem snadno řetězit, ale i zde platí, že méně je více a ani s animacemi se to nemá přehánět. Velmi snadno se pak stane, že při prezentaci posluchač spíš sleduje, co se bude dít na plátně než aby věnoval pozornost vlastnímu obsahu prezentace. Navíc příliš mnoho animace může unavovat, a to zejména pokud je pohyb animovaných částí příliš rychlý a trhaný. Pokud chceme mít v celé prezentaci jednotný styl animace částí snímků, je vhodné využít hotových animačních schémat, které získáme buď z nabídky horní lišty Prezentace Schémata animace nebo rovnou z nabídky pravého sloupce Návrh snímku Animační Strana 29 (celkem 61)

30 schémata. Objeví se nám pestrá nabídka hotových animací, které můžeme otestovat (pro bezprostřední přehrání ukázek je nutné mít zaškrtnuté políčko Automatucký náhled ) a pokud se rozhodneme jedno ze schémat použít u celé prezentace, stačí výběr označit a stisknout tlačítko Použít u všech snímků. Animační schémata Použít u všech snímků Vlastní animace jednotlivých objektů a textů Vložené a označené objekty (nebo část textu či nadpis) v jednotlivých snímcích lze individuálně Automatický animovat náhled přes nabídku Návrh snímku - Vlastní animace. V momentě, kdy je objekt / text označen pro animaci, v pravém sloupci nabídky Vlastní animace se nám zaktivuje tlačítko Přidat efekt. Když klikneme na roletku, rozbalí se nám nabídka se 4 typy animací pro zahájení, zdůraznění, ukončení a pak vlastnoručně nsatavitelné tzv. Cesty pohybu. Je na nás, jaké typy efektů si zvolíme a jak je zřetězíme a navážeme. a) Počátek Obrázek 33 b) Zdůraznění Strana 30 (celkem 61)

31 Obrázek 34 c) Konec Obrázek 35 d) Cesty pohybu Strana 31 (celkem 61)

32 Obrázek 36 Jak již bylo řečeno, lze kombinovat / řetězit i několik efektů, a na závěr je také ještě možné následnost animací pozměnit. K tomu nám slouží šipky - tlačítka u příkazu Znovu uspořádat, viz dolní část pravého sloupce Vlastní animace. Znovu uspořádat posunout efekt nahoru / posunout efekt dolů Obrázek 37 Jednotlivé efekty lze většinou ještě dále upravit. Můžeme je změnit přes tlačítko Změnit a můžeme dále nastavit způsob spouštění (při klepnutí myší, automaticky s předchozím nebo po předchozím efektu), směr pohybu, řez nebo velikost písma u textové animace, rychlost efektu. Vybraný typ animace můžeme také přes tlačítko Odebrat vyjmout / zrušit. Co se týká Strana 32 (celkem 61)

33 rychlosti, lze doporučit pohyb pomalý až středně rychlý větší rychlost bude působit spíše rušivě. U spouštění animace z vlastní zkušenosti doporučuji nastavit automatické spouštění s předchozím efektem nebo po předchozím efektu a vyhnout se spouštění poklepem levého tlačítka myši (nebo klávesy Enter) : pokud totiž máme ve snímcích více animací, nebudeme si patrně přesně pamatovat, kdy máme klepnout myší kvůli přehrání určitého efektu a kdy už klepeme kvůli přejití na následující snímek. Obrázek 38 Navigace v prezentaci Vkládání hypertextových odkazů Do jednotlivých snímků lze vkládat navigační tlačítka. K nim se dostaneme přes nabídku Prezentace - Tlačítka akcí (případně z nabídky Kreslení Automatické tvary). Vhodné tlačítko vybereme z nabídky poklepem a vložíme na vybrané místo ve snímku. S vložením symbolu se zároveň otevře dialogové okno pro zvolení vhodné akce. Např. symbol domů pro zvolení návratu na samotný začátek prezentace: Strana 33 (celkem 61)

34 Přejít na cíl hypertextového odkazu První snímek Obrázek 39 Odkaz na jiné místo v prezentaci / jiný snímek, lze vytvořit i vložením hypertextového odkazu do jiného typu grafického objektu (obrázku) nebo prostě do textu. Obrázek nebo zvolenou část textu označíme / označíme do bloku, přejdeme na horní panel, nabídku Vložit a po rozbalení menu zvolíme povel hypertextový odkaz (klávesová zkratka Ctrl + K). Objeví se nám dialogové okno, kde určíme, zda chceme vepsat URL pro odkaz na internet, nebo zda označíme nabídku Místo v tomto dokumentu a zadáme v tom případě vhodné číslo snímku, na který chceme odkazem navigaci směřovat). Příklad: Přechod na jiný snímek Strana 34 (celkem 61)

35 Obrázek 40 Přechod na webovou stránku: Strana 35 (celkem 61)

36 Obrázek 41 Tip: Pozor odkaz je aktivní (funkční) pouze v promítacím režimu, nikoliv v režimu editačním. Pokud umístíme do snímku odkaz na jiný snímek v prezentaci, je samozřejmě nanejvýš vhodné do cílového snímku vložit zpětný odkaz tak, abychom se bez potíží vrátili na původní místo prezentace. Dá se říci, že zde platí podobná pravidla jako pro navigaci na webových stránkách. O dalších možnostech navigace v prezentaci si řekneme dále. Finální nastavení a spuštění prezentace Časování prezentace Prezentaci lze ovládat ručně nebo je možné ji přehrát automaticky. Pro automatické přehrávání prezentace je nutno vytvořit časový plán, který zajistí zobrazení snímku / jeho částí v předem stanovených intervalech. Při takovémto zobrazení je ale nutné si uvědomit, kolik času budeme pro prezentaci daného snímku opravdu potřebovat. Vlastní prezentaci je Strana 36 (celkem 61)

37 tedy nutné si připravit a vyzkoušet. Pro nastavení přejdeme na horní lištu nabídku Prezentace Nastavení prezentace. Pro odzkoušení časování přejdeme na nabídku Prezentace Vyzkoušet časování. Obrázek 42 Dialogové okno pro nastavení prezentace: Obrázek 43 Pokud prezentaci ovládáme ručně, obvykle používáme klávesy Page Up pro přechod na předchozí snímek a Page Down pro přechod na snímek následující (pro pohyb na další snímek můžeme použít i klávesu Enter nebo levé lačítko myši). Ovládat pohyb v prezentaci lze i pomocí myši, pokud si v promítacím režimu (F 5) u snímku vyvoláme pravým tlačítkem myši kontextovou nabídku a v ní vybereme Další nebo Předchozí, případně přechod na konkrétní snímek či návrat na naposledy zobrazený snímek. Strana 37 (celkem 61)

Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled

Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Vytváříme prezentaci její strukturu a celkový vzhled Práce se snímky Máme tedy spuštěný PowerPoint, otevřeli jsme nový soubor, máme patrně před sebou i první prázdný snímek, ale samozřejmě to je jen začátek.

Více

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma...

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma... [Zadejte text.] Obsah 1 WORD... 5 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5 1.2 Práce s textem... 5 1.3 Formátování ve Wordu... 7 1.3.1 Formátování písma... 7 1.3.2 Formátování odstavce... 8 1.4 Odrážky a číslování...

Více

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v textovém editoru Microsoft Word Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Vzhled a ovládání aplikace Word 2010... 3 2. Vytvoření a uložení

Více

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Prezentace, program MS PowerPoint PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint 2005 OBSAH CO JE TO PowerPoint...3 PREZENTACE...3 MO NOSTI PUBLIKOVÁNÍ PREZENTACÍ...3 K ÈEMU PREZENTACE

Více

Microsoft Office POWERPOINT 2003. METODICKÁ PŘÍRUČKA pro výuku. V rámci vzdělávacích kurzů projektu Stejná šance na vzdělávání

Microsoft Office POWERPOINT 2003. METODICKÁ PŘÍRUČKA pro výuku. V rámci vzdělávacích kurzů projektu Stejná šance na vzdělávání V rámci vzdělávacích kurzů projektu Stejná šance na vzdělávání METODICKÁ PŘÍRUČKA pro výuku TVORBA PREZENTACÍ POMOCÍ PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Tento projekt byl podpořen v rámci OP Praha

Více

PC MS PowerPoint PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

PC MS PowerPoint PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců PC MS PowerPoint PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců TOTO VZDĚLÁVÁNÍ JE FINANCOVÁNO Z PROSTŘEDKŮ ESF PROSTŘEDNICTVÍM OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY.

Více

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Projekt Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje

Více

INFORMAČNÍ A POČÍTAČOVÁ GRAMOTNOST

INFORMAČNÍ A POČÍTAČOVÁ GRAMOTNOST OSTRAVSKÁ UNIVERZITA V OSTRAVĚ PEDAGOGICKÁ FAKULTA INFORMAČNÍ A POČÍTAČOVÁ GRAMOTNOST INGRID NAGYOVÁ ALEŠ OUJEZDSKÝ STUDIJNÍ OBOR: INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE VE VZDĚLÁVÁNÍ OSTRAVA 2006 POUŽITÉ GRAFICKÉ SYMBOLY

Více

Struktura osobního počítače

Struktura osobního počítače Základy Windows, Wordu, Excelu 1 Hardware Struktura osobního počítače software Díky operačnímu systému (např. MS-DOS, UNIX, LINUX, Windows 95, Windows 98 nebo Windows 2000): 1) mohou jednotlivé komponenty

Více

www.tkv.mondodigitale.org

www.tkv.mondodigitale.org PROJEKT THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS - PRŮVODCE The Knowledge Volunteers Manuál kurzu Fondazione Mondo Digitale www.mondodigitale.org THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS Číslo grantové smlouvy: 2011-3279/001-001 Tento

Více

Stručný popis Microsoft Wordu

Stručný popis Microsoft Wordu Stručný popis Microsoft Wordu Microsoft Office Word 2003 je neuvěřitelně výkonný, univerzální nástroj pro zpracování textu, ve kterém můžeme vytvářet dokumenty nejrůznějších typů poznámky, dopisy, Faxy,

Více

ICT Manuál k základům PC dovedností

ICT Manuál k základům PC dovedností ICT Manuál k základům PC dovedností Lektor: Rostislav Tůma Bauerova vila, Libodřice 12. 11. 2010 Školení je realizováno v rámci projektu Vzdělávání a řemesla jako prostředek podnikání na venkově, podpořeného

Více

Stručný popis Microsoft PowerPoint

Stručný popis Microsoft PowerPoint Stručný popis Microsoft PowerPoint Základy aplikace PowerPoint Microsoft Office PowerPoint 2003 je grafický program pro prezentace. Můžeme v něm vytvořit a zobrazit sérii snímku, které obsahují text, diagramy,

Více

Učebnice MS Word 2007 Průvodce k tutoriálům

Učebnice MS Word 2007 Průvodce k tutoriálům Video-office s.r.o. Učebnice MS Word 2007 Průvodce k tutoriálům Čeněk Kras Video-office s.r.o. www.video-office.cz strana: 1/154 Úvod Vážení čtenáři, vítám vás v učebnici aplikace Microsoft Word 2007.

Více

Stručný popis Microsoft Excel

Stručný popis Microsoft Excel Stručný popis Microsoft Excel Zadávání údajů Do jednotlivých buněk v listu tabulkového sešitu Excel je možné zadávat následující typy informací: Číselné hodnoty, jako například 22 000, 29,95 Kč nebo 33

Více

WORD PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL

WORD PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL WORD PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL aktualizace červen 2011 elektronická verze ke stažení na http://213.211.37.49/egon/materialy Kapitola 1 První kroky s programem Word... 2 Kapitola 2 Práce s dokumenty...

Více

Univerzita Palackého v Olomouci. Pokročilé použití MS PowerPoint při tvorbě elektronických výukových materiálů

Univerzita Palackého v Olomouci. Pokročilé použití MS PowerPoint při tvorbě elektronických výukových materiálů Moderní učitel CZ.1.07/1.3.00/51.0041 Univerzita Palackého v Olomouci Pedagogická fakulta Pokročilé použití MS PowerPoint při tvorbě elektronických výukových materiálů Mgr. Květoslav Bártek, Ph.D. Mgr.

Více

Microsoft Word 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS.

Microsoft Word 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Microsoft Word 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Obr. 1: Loga - Office a Word Autor této příručky si neklade za cíl detailně popsat všechny funkce textového editoru Word,

Více

Obsah 3. Obsah... 3 Úvod... 7 1 Editace dokumentu... 9. Shrnutí... 14. 2 Karta Domů... 15

Obsah 3. Obsah... 3 Úvod... 7 1 Editace dokumentu... 9. Shrnutí... 14. 2 Karta Domů... 15 Obsah 3 Obsah Obsah... 3 Úvod... 7 1 Editace dokumentu... 9 Shrnutí... 14 2 Karta Domů... 15 2.1 Písmo... 15 2.2 Odstavec... 18 2.3 Tabulátory... 20 2.4 Odrážky... 21 2.5 Číslování... 22 2.6 Ohraničení

Více

Microsoft. Microsoft. PowerPoint 2010. nejen pro školy. Karel Klatovský. Nakladatelství a vydavatelství R. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.

Microsoft. Microsoft. PowerPoint 2010. nejen pro školy. Karel Klatovský. Nakladatelství a vydavatelství R. Vzdìlávání, které baví www.computermedia. Microsoft Offi ce 2010 Microsoft PowerPoint 2010 nejen pro školy Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Obsah Vysvětlivky k prvkům použitým v

Více

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013 333 tipů a triků pro Microsoft Office Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Obecné...10 1. Jaké jsou novinky v Microsoft Office?...10 2. Jaké existují edice

Více

Microsoft PowerPoint 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS.

Microsoft PowerPoint 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Microsoft PowerPoint 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Loga - Office a PowerPoint Autor této příručky si neklade za cíl detailně popsat všechny funkce tvůrce prezentací PowerPoint,

Více

Základy editace textu v programu WordPad a Microsoft Word 2010

Základy editace textu v programu WordPad a Microsoft Word 2010 Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Základy editace textu v programu WordPad a Microsoft Word 2010 Učební text pro předmět U053 Ing. Michaela Seghmanová Praha 2011 Určeno pro studenty

Více

Základy práce v tabulkovém procesoru Microsoft Excel. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v tabulkovém procesoru Microsoft Excel. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v tabulkovém procesoru Microsoft Excel Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Prostředí tabulkového editoru... 3 2. Soubor otevření,

Více

Tisk dokumentu je bezesporu stále tím nejpoužívanějším výstupem, přestože publikování na internetu nebo odesílání emailem jsou stále častější.

Tisk dokumentu je bezesporu stále tím nejpoužívanějším výstupem, přestože publikování na internetu nebo odesílání emailem jsou stále častější. 33. Tisk dokumentu Tisk dokumentu je bezesporu stále tím nejpoužívanějším výstupem, přestože publikování na internetu nebo odesílání emailem jsou stále častější. Přesuneme se pod tlačítko Office Klikneme

Více

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v operačním systému Windows 7 Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Operační systém MS Windows 7... 3 2. Základní pojmy OS... 4 3. Popis

Více

Microsoft PowerPoint 2013

Microsoft PowerPoint 2013 Microsoft PowerPoint 2013 nejen pro školy Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Vysvětlivky k prvkům použitým v knize:... 6 POJMY A PRVKY POUŽITÉ V TEXTU...

Více

OpenOffice.org. Writer

OpenOffice.org. Writer OpenOffice.org Writer Obsah Balík užitečných programů!...9 OpenOffice.org Writer...10 Spuštění programu...10 Uživatelské rozhraní...10 Pracovní okno...10 Záhlaví okna...11 Hlavní příkazová nabídka...11

Více

MS Excel 97. Mgr. Jiří Pech

MS Excel 97. Mgr. Jiří Pech MS Excel 97 Mgr. Jiří Pech 1 Obsah Obsah......2 1. Úvod...4 2. Úvod do programu Excel...5 2.1. Co je to vlastně Excel...5 2.1.1. Co je to tabulkový kalkulátor?...5 2.2. Co potřebujeme pro práci s Excelem?...5

Více

Základy práce v prezentačním programu Microsoft PowerPoint. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v prezentačním programu Microsoft PowerPoint. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v prezentačním programu Microsoft PowerPoint Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Prostředí aplikace PowerPoint... 3 2. Vytvoření a

Více