1. bříza bělokorá LÉČIVÉ ROSTLINY

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "1. bříza bělokorá LÉČIVÉ ROSTLINY"

Transkript

1 1. bříza bělokorá LÉČIVÉ ROSTLINY

2 1. bříza bělokorá Co sbíráme: list i s řapíky Kdy: duben až červenec Jak: mladé listy ručně otrháváme z větviček, listy sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

3 Březové listy se používají k přípravě čajů a čajových směsí k léčení zánětů močových cest, při horečce, jako prostředek podporující pocení, dále při onemocnění ledvin, revmatismu a také ke snížení hladiny cholesterolu.

4 1. bříza bělokorá Březová šťáva se používá hlavně v kosmetice k výrobě přípravků proti padání vlasů.

5 2. heřmánek lékařský

6 Heřmánek lékařský (pravý) je léčivá rostlina, která velmi příjemně voní. Jemné listy vyrůstají na přímé lodyze. Bílé jazykovité květy mají žlutý terč a duté květní lůžko.

7 Co sbíráme: květ Kdy: květen až září Jak: nepřekvektlé květy sbíráme ručně. Poznáme je tak, že bílé okraje květů jsou rozprostřeny do roviny. Co nejdříve po sběru květy sušíme, a to ve stínu na dobře větraném místě.

8 Heřmánek lékařský Používá se k přípravě léčivých čajů a čajových směsí na angínu, při potížích s trávením, při průjmu, zácpě, nadýmání a jako kloktadlo při bolestech v krku, zánětech dásní a na otoky po vytržení zubu.

9 Z heřmánku se také vyrábí mast urychlující hojení ran a bránící tvorbě jizev. Pokud toužíme po světlejších vlasech, můžeme si je nálevem z heřmánku oplachovat.

10 3. jitrocel kopinatý LÉČIVÉ ROSTLINY

11 Co sbíráme: listy (z nekvetoucích rostlin) Kdy: červen až září Jak: sbíráme jednotlivé listy přímo u země. Listy sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

12 Jitrocel se používá k přípravě léčivých čajů, sirupů a kapek proti kašli, bolesti hlavy, krku, chrapotu, rýmě a po zápalu plic. Důkladně omyté, rozmělněné čerstvé listy nebo šťávu z čerstvých listů používáme na drobná krvácející poranění a na otoky po včelím nebo vosím bodnutí.

13 4. mateřídouška obecná

14 Co sbíráme: nať Kdy: červen až srpen Jak: sestříháváme horní části kvetoucích lodyh bez zdřevnatělých spodních částí. Nesbíráme nať překvetlou, zhnědlou. Nať sušíme ve stínu na dobře větraném místě, můžeme ji také sušit zavěšenou do svazečků.

15 4. mateřídouška obecná Používá se k přípravě léčivých čajů, čajových směsí, sirupů, kapek proti kašli (usnadňuje vykašlávání), proti nachlazení, průjmu, při bolestech hlavy a nespavosti.

16 4. mateřídouška obecná Odvar můžeme také použít k dezinfekci drobných ran, na vyrážky a při zánětu v ústech. V domácnosti má mateřídouška uplatnění i jako koření.

17 5. měsíček lékařský LÉČIVÉ ROSTLINY

18 Co sbíráme: květ Kdy: červen až říjen Jak: otrháváme celý květ i s kalichem. Nesbíráme květy překvetlé, nerozvité, nahnědlé nebo květy napadené škůdci. Květy sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

19 5. měsíček lékařský Používá se k přípravě léčivých čajů pomáhajících na kašel, chřipku, astma, nádorové onemocnění a po operacích. Měsíček ve formě obkladu nebo masti urychluje hojení ran, popálenin, spálenin od slunce a očních i ušních zánětů.

20 6. levandule lékařská LÉČIVÉ ROSTLINY

21 Co sbíráme: kvetoucí nať Kdy: červenec až srpen Jak: sbíráme kvetoucí nať. Květy levandule nesmí být překvetlé, oschlé, zhnědlé nebo napadené škůdci. Nať sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

22 6. levandule lékařská Používá se k přípravě léčivých čajů na nespavost, bolesti hlavy, ke snížení krevního tlaku, na špatné trávení a průjem.

23 6. levandule lékařská Levandulový olej hojí spáleniny od slunce a bolavé klouby. Protože levandule krásně voní, přidává se také do mýdel, krémů a parfémů.

24 7. lípa malolistá LÉČIVÉ ROSTLINY

25 Co sbíráme: květ Kdy: červen až červenec Jak: otrháváme rozvité květy i s blanitým listenem. Květy nesmí být překvetlé, nerozvité nebo zhnědlé. Lipový květ sušíme ve stínu nebo v sušárně, kde teplota nesmí přesáhnout 35 C.

26 7. lípa malolistá Používá se k přípravě léčivých čajů a čajových směsí na nachlazení, horečku, kašel, rýmu a chrapot.

27 8. hluchavka bílá LÉČIVÉ ROSTLINY

28 Co sbíráme: květ Kdy: květen až září Jak: hluchavku sbíráme nejlépe za suchého počasí. Jemně vytrháváme bílé květní koruny, nemačkáme je, protože snadno zhnědnou a zapaří se.

29 8. hluchavka bílá Používá se k přípravě léčivých čajů a čajových směsí na pití, kloktání a na obklady. Pomáhá při kašli, rýmě, zánětu močového měchýře a proti nespavosti. Obklady přikládáme na otoky, rány a křečové žíly.

30 9. kostival lékařský LÉČIVÉ ROSTLINY

31 Co sbíráme: oddenek s kořeny Kdy: březen až duben, září až říjen Jak: po vykopnutí kostivalu kořen očistíme od hlíny a odstraníme zelené části rostliny. Pokud chceme kořen zachovat čerstvý, skladujeme jej v písku stejně jako mrkev.

32 9. kostival lékařský Kořen kostivalu sušíme na slunci nebo umělým teplem. Užívá se hlavně ve formě obkladů a mastí na drobné rány, lehčí popáleniny, opařeniny a spáleniny od slunce.

33 9. kostival lékařský Odvarem se vyplachují ústa při paradentóze a žvýkání kořene zahání žízeň. Jen na doporučení lékaře používáme čaj z kostivalového kořene na kašel a žaludeční vředy.

34 Kořen kostivalu je jedovatý! Kořen kostivalu lékařského obsahuje jedovatou látku, která může poškodit játra. Z těchto důvodů je užívání kostivalového čaje zcela nevhodné.

Bylinky a koření. PaedDr. Mgr. Hana Čechová

Bylinky a koření. PaedDr. Mgr. Hana Čechová Bylinky a koření PaedDr. Mgr. Hana Čechová OSNOVA 1. Bylinky 2. Koření 3. Jak posílit zdraví bylinné koupele inhalace, obklady, zábaly bylinné masti bylinné čaje účinky bylinných čajů těhotné a kojící

Více

Byliny používané k léčbě onemocnění u potkanů

Byliny používané k léčbě onemocnění u potkanů Byliny používané k léčbě onemocnění u potkanů Důležité poznámky: Jde hlavně o byliny. U každé si pozorně přečtěte způsob léčby a nepřekračujte dávkování, některé přírodní léky mohou mít při překročení

Více

Rozpis jednotlivých bylin

Rozpis jednotlivých bylin Rozpis jednotlivých bylin Název výrobku Obsah Použití Andělika kořen - uklidnění a posílení nervové soustavy, posílení organismu,proti nadýmání, na revma a migrénu, podporuje močopudnost a trávení Anýz

Více

Nabídka sirupů. v lahvích o objemu 0,5 l. tel: +420 604 783 246 e-mail: info@sedmikraska-bylinky.cz www.sedmikraska-bylinky.cz

Nabídka sirupů. v lahvích o objemu 0,5 l. tel: +420 604 783 246 e-mail: info@sedmikraska-bylinky.cz www.sedmikraska-bylinky.cz Nabídka sirupů v lahvích o objemu 0,5 l tel: +420 604 783 246 e-mail: info@sedmikraska-bylinky.cz www.sedmikraska-bylinky.cz ARONIE Bylinný sirup Aronie je vyroben tradičním způsobem z plodů černého jeřábu.

Více

Léčitelské recepty faráře Künzla

Léčitelské recepty faráře Künzla Léčitelské recepty faráře Künzla Ing. Dagmar Sedláčková 28.2.2014 Úvod Vyrůstala jsem v Krkonoších, kousek pod Lysou horou a Kotlem v Rokytnici nad Jizerou. U domu louky a les ze smrčků, na stráních u

Více

ANDĚLÍKA LÉKAŘSKÁ lidové názvy: angelika, janoklika, koření sv. Ducha, andělský kořen ARCHANGELICA OFFICINALIS

ANDĚLÍKA LÉKAŘSKÁ lidové názvy: angelika, janoklika, koření sv. Ducha, andělský kořen ARCHANGELICA OFFICINALIS Úvodem Přesto, že se léčivými bylinami u nás zabývá mnoho autorů, touží se dychtiví čtenáři dočíst ještě více. Výtečná literatura odborná, reprezentovaná řadou spisů vědeckých, zůstává pro širokou obec

Více

přehled nemocí název bylin Akné

přehled nemocí název bylin Akné Staročeská lekárna Byliny jsou léky prověřené staletími, které se suší, aby jejich účinnost byla co nejdéle prodloužena. Pokud neprojdou chemickým procesem ( zneužívání FARMACEUTICKÝCH společnosti k OBOHACENÍ

Více

KATALOG VýROBKU 2015

KATALOG VýROBKU 2015 KATALOG VýROBKU 2015 BYLINÁŘSTVÍ-KOŘENÁŘSTVÍ s.r.o. Bohumil JUKL Sádek 98, 572 01 Polička www.jukl.cz, www.jukl.sk bylinarstvi@jukl.cz Katalog Bylinářství-kořenářství s.r.o. Stránka 2 Vážení zákazníci,

Více

Maria Treben Zdraví z boží lékárny Léčivé byliny, rady a zkušenosti

Maria Treben Zdraví z boží lékárny Léčivé byliny, rady a zkušenosti Maria Treben Zdraví z boží lékárny Léčivé byliny, rady a zkušenosti MARIA TREBEN PŘEDMLUVA Písmo svaté, Sirach 38, verš 4: Nejvyšší stvořil ze země léky a rozumný jimi nepohrdá! Moje osoba i mnohá doporučení,

Více

Hořčice...45 Hřebíček...46 Channa masála...47 Chmel otáčivý...48 Jalovec...49 Jeřáb obecný...50 Kakaovník pravý...51 Kapara trnitá...

Hořčice...45 Hřebíček...46 Channa masála...47 Chmel otáčivý...48 Jalovec...49 Jeřáb obecný...50 Kakaovník pravý...51 Kapara trnitá... KOŘENÍ A BYLINKY ZDROJ: www. tvujdum. cz http: //www. pramenyzdravi. cz/?c=111 http: //www. darius. cz/receptar/koreni. html http: //pestovani-rostlin. unas. cz/bylinky_a_koreni. htm http: //diskuse. dama.

Více

Jak pomáhá ovoce a zelenina. PaedDr. Mgr. Hana Čechová

Jak pomáhá ovoce a zelenina. PaedDr. Mgr. Hana Čechová Jak pomáhá ovoce a zelenina PaedDr. Mgr. Hana Čechová 1. Největší zdravotně rizikové faktory v Evropě 2. Pyramida zdraví 3. Alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny denně 4. Jednoduché počítání co je jedna porce

Více

Přísady do koupele ARMIKA (Prha chlumní) BALDRIÁN (Kozlík lékařský) SMRKOVÉ JEHLIČÍ (Smrk obecný) LUČNÍ KVÍTÍ HEŘMÁNEK (Heřmánek lékařský)

Přísady do koupele ARMIKA (Prha chlumní) BALDRIÁN (Kozlík lékařský) SMRKOVÉ JEHLIČÍ (Smrk obecný) LUČNÍ KVÍTÍ HEŘMÁNEK (Heřmánek lékařský) Přísady do koupele ARMIKA (Prha chlumní) Účinkuje protizánětlivě a podporuje hojení ran, omrzlin, pohmoždění a vykloubení, zjemňuje, prokrvuje, redukuje otoky.,30 ml (plast) BALDRIÁN (Kozlík lékařský)

Více

Stimulace metabolismu. Na slunci i ve stínu. Hříšně kluzká těla. Jak zatočit s volnými radikály. Zloději paměti. Křečové žíly

Stimulace metabolismu. Na slunci i ve stínu. Hříšně kluzká těla. Jak zatočit s volnými radikály. Zloději paměti. Křečové žíly číslo 1 duben 2015 Na slunci i ve stínu Jak zatočit s volnými radikály Zloději paměti Stimulace metabolismu Hříšně kluzká těla Křečové žíly PRO KAŽDÉHO, KDO RÁD O SEBE PEČUJE Dětská mast na opruzeniny

Více

Rejstřík českých názvů rostlin Aloe pravá Andělíka lékařská Anýz vonný Artyčok zeleninový Bazalka pravá 36 Benedikt lékařský Bez černý 139 Borůvka

Rejstřík českých názvů rostlin Aloe pravá Andělíka lékařská Anýz vonný Artyčok zeleninový Bazalka pravá 36 Benedikt lékařský Bez černý 139 Borůvka Obsah Pro dobré trávení 12 Recepty na cukrovku 42 Ledviny a močové cesty 48 Pohybové ústrojí svaly, klouby, končetiny 58 Trápení s revmatismem 70 Na kožní nemoci a rány 80 Pro zdravé dýchání 100 Všechno

Více

Parfémy Essens pro zdraví a krásu

Parfémy Essens pro zdraví a krásu Parfémy Essens pro zdraví a krásu Vůně jsou maličké světy, které odhalí svá tajemství každému, kdo je miluje Vůněmi se dá přes nejstarší čichovou část mozku ozdravit naše tělo nebo mysl i tam, kam se účinek

Více

Trocha historie. Kontakt čajovna: Kontakt divadlo: Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: 22865128, tel: 775 174 345

Trocha historie. Kontakt čajovna: Kontakt divadlo: Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: 22865128, tel: 775 174 345 Trocha historie Domeček, ve kterém se nacházíte, patří Ekocentru Paleta a byl postaven v roce 1995. K ekologickému vzdělávání dětí však slouží pouze ve všední dny v dopoledních hodinách a tak byla v roce

Více

Léčebná metoda těžkých a nevvyléčitelných nemocí.

Léčebná metoda těžkých a nevvyléčitelných nemocí. Léčebná metoda těžkých a nevvyléčitelných nemocí. Tuto léčebnou metodu jsem se naučil asi před 25 léty. V té době nebyl internet a takové informace se získávaly z překladů. Dostal jsem od známého, který

Více

Receptář lidové medicíny východu

Receptář lidové medicíny východu Receptář lidové medicíny východu Sestavili manželé Bělousovi Tento text je určen pouze k vnitřnímu použití pro vzdělávací kurzy manželů Bělousových. Kopírování a použití těchto textů ke komerčním účelům

Více

Návod Léčba spočívá v převalování nejlépe slunečnicového nebo arašídového panenského nebo 100% oleje v ústech.

Návod Léčba spočívá v převalování nejlépe slunečnicového nebo arašídového panenského nebo 100% oleje v ústech. Léčebná metoda těžkých a nevyléčitelných nemocí. Tuto léčebnou metodu jsem se naučil asi před 25 léty. V té době nebyl internet a takové informace se získávaly z překladů. Dostal jsem od známého, který

Více

Projekt byl financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve výši 98 520,- Kč

Projekt byl financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve výši 98 520,- Kč Základní škola Blovice Mgr. Petra Bardounová Mgr. Miroslava Březinová Mgr. Hana Menclová Projekt byl financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve výši 98 520,- Kč z rozpočtu Základní

Více

Projekt osvěty samoléčby na webu SVOPL s aktivním propojováním:

Projekt osvěty samoléčby na webu SVOPL s aktivním propojováním: Projekt osvěty samoléčby na webu SVOPL s aktivním propojováním: Obsah: I. Úvod - definice samoléčby II. Méně závažné stavy a možnosti samoléčby, zdravého chování a prevence - 59 případů a u každé jejich

Více

ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ

ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ Koření = části rostlin, které používáme k ochucování jídel Svou charakteristickou chutí a vůní působí na smysly a povzbuzují k činnosti trávicí ústrojí Pestrá paleta koření využívaného v přiměřených dávkách

Více

svět botanicus podzim 2014 číslo 19

svět botanicus podzim 2014 číslo 19 svět botanicus podzim 2014 číslo 19 obsah 19 podzim 2014 V Botanicu v Ostré právě probíhá sklizeň. 07 08 10 12 18 24 26 28 32 36 Úvodem Podporujeme: Nadační fond Kapka Naděje Med: Naše včelstva v létě

Více

7 Nových. Čajů DOPLŇKY STRAVY

7 Nových. Čajů DOPLŇKY STRAVY 7 Nových Čajů DOPLŇKY STRAVY Dr. Ka Dev Jha Ajurvédský lékař Dr. Ka Dev Jha Bylinné směsi jsou připravovány pod přísnou kontrolou nepálského ajurvédského lékaře Dr. Ka Dev Jha (*1935), který vystudoval

Více

Čítanka starého zálesáka. Akát trnovník nepravá akácie kapinice - Robinia pseudoacacia L. Ambrovník styraxový Liquidambar styraciflua L.

Čítanka starého zálesáka. Akát trnovník nepravá akácie kapinice - Robinia pseudoacacia L. Ambrovník styraxový Liquidambar styraciflua L. Čítanka starého zálesáka Jak přežít a nezemřít Akát trnovník nepravá akácie kapinice - Robinia pseudoacacia L. opadavý listnatý strom USA a Kanady Appalačské a Ozark pohoří Čeleď Leguminosae Synonyma -

Více

GONSEEN ČAJ GONSEEN BOŽSKÝ NÁPOJ PRO CELOU RODINU ZDROJ ENERGIE PO CELÝ DEŇ

GONSEEN ČAJ GONSEEN BOŽSKÝ NÁPOJ PRO CELOU RODINU ZDROJ ENERGIE PO CELÝ DEŇ GONSEEN Gonseen blahodatně působí na trávicí systém člověka, že je schopen adsorbovat látky škodlivé pro organismus, tzn. plní svéráznou chemickou čistírnu celého obsahu našeho žaludku, ledvin, jater.

Více

Příbalová informace: informace pro uživatele. Abraxane 5 mg/ml, prášek pro přípravu infuzní suspenze. paclitaxelum

Příbalová informace: informace pro uživatele. Abraxane 5 mg/ml, prášek pro přípravu infuzní suspenze. paclitaxelum Příbalová informace: informace pro uživatele Abraxane 5 mg/ml, prášek pro přípravu infuzní suspenze paclitaxelum Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat,

Více

Bylinky, které. Koncept odvádění nebo odstraňování vlhkosti se týká podpory odchodu patogenní vlhkosti. odstraňují vlhko

Bylinky, které. Koncept odvádění nebo odstraňování vlhkosti se týká podpory odchodu patogenní vlhkosti. odstraňují vlhko 138 Bylinky, které odstraňují vlhko Koncept odvádění nebo odstraňování vlhkosti se týká podpory odchodu patogenní vlhkosti z těla ve formě moči. Vlhkost je jedním ze šesti rozvracečů a může způsobit řadu

Více

...protirakovinné působení - Lapačo. antioxidačnf účinek - Brutnák. zvyšování imunity - Echinacea. stimulující vlastnosti - Ženšen

...protirakovinné působení - Lapačo. antioxidačnf účinek - Brutnák. zvyšování imunity - Echinacea. stimulující vlastnosti - Ženšen ...protirakovinné působení - Lapačo antioxidačnf účinek - Brutnák zvyšování imunity - Echinacea stimulující vlastnosti - Ženšen afrodiziakální účinky - Kotvičník zdroj enzymů - Papája lóčebné účinky -

Více