ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ"

Transkript

1 Koření = části rostlin, které používáme k ochucování jídel Svou charakteristickou chutí a vůní působí na smysly a povzbuzují k činnosti trávicí ústrojí Pestrá paleta koření využívaného v přiměřených dávkách podporuje peristaltiku střev

2 podporuje vyměšování žluči brání tvorbě žlučových kamenů působí příznivě na činnost jater koření používáme čerstvé koření se v minulosti stalo předmětem obchodu mezi arabským světem a státy kolem Středozemního moře

3 v ČR omezené používání hlavně pepř, paprika žaludeční a žlučníkové obtíže koření obsahuje řadu účinných látek: a) éterické oleje b) alkaloidy = vyvolávají dráždivý a osvěžující účinek c) glykosidy

4 d) hořčiny = povzbuzující chuť k jídlu, ničí choroboplodné zárodky (pelyněk, estragon, levandule, majoránka) e) fytoncidy = látky omezující růst některých mikroorganismů (česnek, cibule) f) zdroj minerálních látek a vitaminů (čerstvé koření)

5 Přehled koření Bobkový list Charakteristika: Bobkové listy produkuje vavřínový strom, který dorůstá výšky 15 metrů. Pěstuje se v Asii a ve Středomoří. Léčivé účinky: Bobkový list podporuje chuť k jídlu a zažívání.

6

7 Kmín ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ Charakteristika: Kmín je rostlina dorůstající do výšky asi 0,6 m, z níž používáme semena. Pěstuje se v Evropě, nejvíce v Nizozemí, Rusku, ale také v Indii. Léčivé účinky: Kmín podporuje trávení, působí proti nadýmání, odstraňuje křeče, napomáhá odkašlávání a zvyšuje chuť k jídlu.

8

9 Paprika Charakteristika: Paprika je lilkovitá rostlina, jejíž plody se suší a melou na koření. Původně se pěstovala v Mexiku, odkud ji Španělé převezli také do Španělska, a když už byla v Evropě, dostala se do Maďarska, kde si ji taktéž velmi oblíbili.

10 Paprik je hodně odrůd, jsou papriky sladké, pálivé, středně pálivé, dále jsou různě barevné. Červené papriky mají velkou barvící schopnost. Pěstuje se ve Španělsku a v Portugalsku. Léčivé účinky: Papriky obsahují vitamín C a karoten, působí proti nachlazení, upravují trávení. Pálivé papriky jsou prevencí proti kardiovaskulárním chorobám.

11

12 Šalvěj Charakteristika: Šalvěj je stálezelený keř pocházející ze Středomoří, z něhož jako koření se používají jeho listy s nahořklou kafrovou vůní. Patří mezi bylinky Léčivé účinky: Šalvěj tlumí bolest, podporuje trávení, působí proti průjmu a pocení.

13

14 Nové koření Charakteristika: Toto koření plodí stálezelený strom dorůstající do výšky kolem 10 metrů, který začíná plodit asi po 5 letech od výsadby, zato pak může plodit až do sta let. Plodem jsou zelené kuličky, které se suší a na slunci se barví do hněda.

15 Nejvíce se pěstuje nové koření na Jamajce. Vůně tohoto koření je velice zajímavá, mísí se tu vůně skořice, muškátového oříšku i květu, pepře a hřebíčku. Léčivé účinky: Nové koření je lékem proti plynnatosti.

16

17 Skořice Charakteristika: Skořice se pěstuje jako keř, který má asi 8 postranních větví, které se sklízejí coby skořice. Toto koření pochází ze Srí Lanky a Indie. Léčivé účinky: Skořice působí proti nadýmání, průjmu a žaludečním obtížím.

18

19 Oregáno (dobromysl obecná) Charakteristika: Oregano neboli dobromysl je bylina dorůstající do výšky až 0,8 metru, z níž nám slouží její listy. Léčivé účinky: Oregano má dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti, je účinné proti onemocnění horních dýchacích cest, při poruchách trávení a ke zklidnění organismu.

20

21 Pepř ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ Charakteristika: Pepř je mezi kořením považován za krále. Pepřovník je popínavá rostlina, jíž se nejvíce daří v rovníkových oblastech, pěstuje se např. v Thajsku, Africe a Brazílii. Kromě černého pepře známe ještě pepř zelený a bílý. Toto koření se sklízí jako zelené nebo červené bobule, které se pak suší na slunci, až jsou scvrklé a černé.

22 Bílý pepř vznikne tak, že obrané bobule pepře se vloží do pytle a několik dnů se máčí pod tekoucí vodou, až shnije vrchní vrstva a vyloupne se kulička bílé barvy. Zelený pepř se suší mražením. Léčivé účinky: Pepř je účinný proti nevolnosti a povzbuzuje chuť.

23

24 Jalovec Charakteristika: Jalovec je jehličnatý strom, který produkuje bobule modrofialové barvy, pěstuje se v Maďarsku a Itálii. Jalovec má příchuť ginu a terpentinu.

25 Léčivé účinky: Jalovec napomáhá při léčbě revmatismu, plynnatosti a koliky, podporuje krevní oběh a navrací energii. Dále pomáhá při poruchách látkové výměny.

26

27 Majoránka Charakteristika: Majoránka je nízká bylinka dorůstající do výšky 0,2 až 0,4 m. Její listy jsou tak aromatické, že svou vůni si zachovávají i dlouho po usušení.

28 Léčivé účinky: Majoránka napomáhá při poruchách zažívání, působí proti křečím a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Dále pomáhá při bolestech hlavy, pro zklidnění a proti únavě.

29

30 Česnek Charakteristika: Ćesnek je víceletá rostlina, která se dobře pěstuje. Cibulovitá hlavička se skládá ze stroužků, kterých je kolem dvanácti. Používají se jak stroužky, tak i listy. Pěstuje se ve Španělsku, Francii, Maďarsku, Mexiku a Egyptě.

31 Léčivé účinky: Česnek je považován za přírodní antibiotikum. Čistí krev a snižuje krevní tlak a cholesterol, uvolňuje kašel, napomáhá trávení a působí proti nadýmání, také proti nachlazení.

32

33 Cibule Charakteristika: Cibule je velmi rozšířenou ve všech světových kuchyních a vedou se spory o tom, zda je to ještě koření nebo již zelenina. Jedná se o rostlinu skládající se z cibule, listů a květenství, všechny její části obsahují vonné esence.

34 Léčivé účinky: Cibule je považována za přírodní antibiotikum, působí proti kašli, nachlazení a rýmě. Dále napomáhá proti zažívacím potížím a podporuje chuť k jídlu.

35

36 Kari Použití v kuchyni: Kari je koření pocházející z indické kuchyně, které se používá pro dochucení různých masových směsí, do paprikových a gulášových jídel, na grilování, rožnění. Pokrm získá krásnou žlutavou barvu.

37 Kari koření

38 Kari koření

39 Hřebíček Charakteristika: Hřebíček se pěstuje jako strom, který dorůstá do výšky až 11 metrů, původem je z Indonésie, nyní se pěstuje i na Mauriciu a Zanzibaru. Hřebíčky jsou nerozpuklé květové pupeny, které vyžadují ruční sběr.

40 Léčivé účinky: Hřebíček působí proti plynnatosti, žaludečním potížím, napomáhá trávení, je účinný při léčbě revmatismu a plísňových onemocnění.

41 Hřebíček

42 Zázvor Charakteristika: Zázvor je rostlina dorůstající téměř do výšky 1 metru, z níž se jako koření používají její oddenky. Ty se sklidí, pak se myjí a následně většinou suší a melou na prášek. Zázvor se pěstuje hlavně v USA, Velké Británii, Malajsii, Číně a Indii. Vůně tohoto koření je vzdáleně citrónová.

43 Léčivé účinky: Zázvor pomáhá proti plynnatosti, podporuje zažívání, působí proti kašli, chřipku a léčí nevolnosti žaludku.

44

45 Rozmarýn Charakteristika: Rozmarýn je stálezelený středomořský keř o velikosti do 1,5 m s kožovitými listy, jež jsou na spodní straně stříbřitě zbarveny. Listy mají pryskyřičnou chuť a kafrovou vůni. Léčivé účinky: Rozmarýn napomáhá při poruchách trávení, křečích a působí proti revmatismu.

46 Použití v kuchyni: Toto koření se výborně hodí při přípravě zvěřinových jídel a rybích jídel, divočiny, skopového a vepřového masa, také mořských živočichů, ale i polévky, omáčky a bramborová jídla.

47

Byliny používané k léčbě onemocnění u potkanů

Byliny používané k léčbě onemocnění u potkanů Byliny používané k léčbě onemocnění u potkanů Důležité poznámky: Jde hlavně o byliny. U každé si pozorně přečtěte způsob léčby a nepřekračujte dávkování, některé přírodní léky mohou mít při překročení

Více

Produkt Obsah Popis. Rozměr: 7,5 x 7,5cm. 3 LED základna ke krystalům. 500ml

Produkt Obsah Popis. Rozměr: 7,5 x 7,5cm. 3 LED základna ke krystalům. 500ml Produkt Obsah Popis 3 LED základna ke krystalům Rozměr: 7,5 x 7,5cm LED 3 diody - základna ke krystalům. Pomalu mění barvy podle čaker, nebo duhy. Každá barva lze zastavit. Napájení: 3x AAA mikrotužkové

Více

Antioxidační vlastnosti naklíčených semen. Bc. Silvie Zerzáňová, DiS.

Antioxidační vlastnosti naklíčených semen. Bc. Silvie Zerzáňová, DiS. Antioxidační vlastnosti naklíčených semen Bc. Silvie Zerzáňová, DiS. Diplomová práce 2011/2012 ABSTRAKT Diplomová práce se v teoretické části zabývá charakteristikou a vlastnostmi luštěnin a olejnin.

Více

OSTATNÍ BYLINNÉ KONCENTRÁTY, UNIKÁTNÍ PŘÍRODNÍ ZDROJE, ZELENÉ POTRAVINY, DALŠÍ STRAVNÍ DOPLŇKY A ANTISEPTICKÉ PRODUKTY

OSTATNÍ BYLINNÉ KONCENTRÁTY, UNIKÁTNÍ PŘÍRODNÍ ZDROJE, ZELENÉ POTRAVINY, DALŠÍ STRAVNÍ DOPLŇKY A ANTISEPTICKÉ PRODUKTY OSTATNÍ BYLINNÉ KONCENTRÁTY, UNIKÁTNÍ PŘÍRODNÍ ZDROJE, ZELENÉ POTRAVINY, DALŠÍ STRAVNÍ DOPLŇKY A ANTISEPTICKÉ PRODUKTY STIMARAL - povzbuzující a adaptogenní přípravek MO 387,- Kč - obsah 30ml Přípravek

Více

Život bez lepku. kuchařka pro pevné zdraví. Jak si pochutnat a zároveň posílit svůj imunitní systém a neutralizovat zánět

Život bez lepku. kuchařka pro pevné zdraví. Jak si pochutnat a zároveň posílit svůj imunitní systém a neutralizovat zánět Annalise G. Roberts a Claudia Pillow, PhD Život bez lepku kuchařka pro pevné zdraví Jak si pochutnat a zároveň posílit svůj imunitní systém a neutralizovat zánět Všechna práva vyhrazena. Tato publikace

Více

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY OBSAH 1. Předmluva 1 2. Historie 1 3. Kávovník a jeho pěstování 3 4. Druhy kávy 3 5. Pěstování kávy 5 6. Sklizeň a zpracování 5 a. Sklizeň 5 b. Zpracování kávy 6 Mokrý proces

Více

Bylinky, které. Koncept odvádění nebo odstraňování vlhkosti se týká podpory odchodu patogenní vlhkosti. odstraňují vlhko

Bylinky, které. Koncept odvádění nebo odstraňování vlhkosti se týká podpory odchodu patogenní vlhkosti. odstraňují vlhko 138 Bylinky, které odstraňují vlhko Koncept odvádění nebo odstraňování vlhkosti se týká podpory odchodu patogenní vlhkosti z těla ve formě moči. Vlhkost je jedním ze šesti rozvracečů a může způsobit řadu

Více

PhytoChi ("energie z bylin") PhytoChi - skutečný, nefalšovaný výživový doplněk

PhytoChi (energie z bylin) PhytoChi - skutečný, nefalšovaný výživový doplněk PhytoChi ("energie z bylin") Neobsahuje žádný kofein ani chemické látky na bázi amfetamínu, jako jsou např. efedrin (z mahuangu) nebo synefrin (z hořkých pomerančů) atd. Výraz "energie" je často chybně

Více

léčba v hotelu dvořák geriatrický léčebný program To je vaše geriatrická lázeňská

léčba v hotelu dvořák geriatrický léčebný program To je vaše geriatrická lázeňská geriatrický léčebný program geriatrický léčebný program O procesu stárnutí existují nesčetné teorie: Vědci se zabývali telomerázou, melatoninem, podkalorickou výživou, poškozením buněk, opotřebováním,

Více

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra výchovy ke zdraví Změny tělesné

Více

NÁMĚTY PRO VYUŽITÍ PEXESA VÍM, CO JÍM VE VÝUCE. I. Pexeso doplněné kvizovými otázkami

NÁMĚTY PRO VYUŽITÍ PEXESA VÍM, CO JÍM VE VÝUCE. I. Pexeso doplněné kvizovými otázkami NÁMĚTY PRO VYUŽITÍ PEXESA VÍM, CO JÍM VE VÝUCE Pexeso Vím, co jím vzniklo zejména jako didaktická pomůcka, která bude skýtat mnoho možností využití při výuce v základních školách. Jak jej lze vyžít, a

Více

Jak poznáme kvalitu? Ryby, ostatní vodní živočichové a výrobky z nich

Jak poznáme kvalitu? Ryby, ostatní vodní živočichové a výrobky z nich Jak poznáme kvalitu? Ryby, ostatní vodní živočichové a výrobky z nich Předmluva Důležitost potravin z hlediska každodenních potřeb nás všech, ale také ve vztahu ke zdraví každého jedince, pokládáme za

Více

Zemědělský rok končí. říjen 2012 V ČÍSLE NAJDETE: NOVINKY NA TRHU

Zemědělský rok končí. říjen 2012 V ČÍSLE NAJDETE: NOVINKY NA TRHU říjen 2012 Zemědělský rok končí Vážení čtenáři, letošní druhý bulletin vychází v době kdy se uzavírá zemědělský rok. Můžeme trochu bilancovat i sezónu drobného hospodaření a místních potravin. Úspěchem

Více

Náš příběh. Historie firmy. Naší vizí je pomoc lidem: Spolu to dokážeme!

Náš příběh. Historie firmy. Naší vizí je pomoc lidem: Spolu to dokážeme! Náš příběh Historie firmy Společnost Activstar byla založena na Slovensku. Postupne expandujeme do celé Evropy. Naší vizí je pomoc lidem: zlepšit zdraví a fyzickou kondici, dostat se na vyšší příjem, zlepšit

Více

Program Colo-Vada Plus (Program 2 Colo-Vada Plus).

Program Colo-Vada Plus (Program 2 Colo-Vada Plus). Program Colo-Vada Plus (Program 2 Colo-Vada Plus). 14 denní program hlubokého očištění organizmu. Program Colo-Vada Plus je v současné době nejefektivnější komplexní systém očištění celého organism. Pokud

Více

LISTY AROMATERAPIE A FYTOTERAPIE

LISTY AROMATERAPIE A FYTOTERAPIE LISTY AROMATERAPIE A FYTOTERAPIE X. ročník číslo 41 2014 Obsah: Úvodník podzim 2014 Vendy Riedlová 3 Detoxikace s vůní květin Tereza Důjková 4 Pečeme a vaříme s éterickými oleji: Ovesné sušenky Vendy Riedlová

Více

JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ

JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ Zdravotní tvrzení na potravinách Kritéria zdraví Ochrana organismu Hlavní složky stravy Zdravotní tvrzení 1 JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ / Zdravotní tvrzení na

Více

měsíčník pro trvale udržitelný život

měsíčník pro trvale udržitelný život měsíčník pro trvale udržitelný život vydává vh press Hradec Králové ročník 16 cena 21 Kč / 1 E 1/2012 Rozvrat klimatu? Mékařská družstva Pěstujme si semínka biopotraviny ekozemědělství ekologie biodiverzita

Více

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Text aktualizovaný 2012 Obsah Úvod 3 Ledviny 4 Transplantace ledviny 7 Zdravotní péče po propuštění z nemocnice 14 Život po transplantaci

Více

svět botanicus číslo 1. zima 2009

svět botanicus číslo 1. zima 2009 svět botanicus číslo 1. zima 2009 úvodem Vítejte ve Světě Botanicus Vážení a milí čtenáři, přicházíme k vám s novým časopisem Svět Botanicus. Možná si řeknete, proč další časopis? Důvodů je několik: první

Více

Metodika pěstování pohanky obecné v ekologickém a konvenčním zemědělství

Metodika pěstování pohanky obecné v ekologickém a konvenčním zemědělství Dagmar JANOVSKÁ, Jana KALINOVÁ a Anna MICHALOVÁ Metodika pěstování pohanky obecné v ekologickém a konvenčním zemědělství METODIKA PRO PRAXI Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Zemědělská fakulta Jihočeské

Více

Vztahy člověka a prostředí

Vztahy člověka a prostředí Vztahy člověka a prostředí Vývoj vztahů člověka a prostředí Vývoj člověka úzce souvisel se změnami probíhajícími v přírodě. Velké klimatické změny jako bylo střídání dob ledových a meziledových i výkyvy

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI BAKALÁŘSKÁ PRÁCE ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 Ondřej Matthew Pešek FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ Studijní program: Specializace ve zdravotnictví B5345 Ondřej Matthew

Více

Jak se stravovat při diabetu 2. typu

Jak se stravovat při diabetu 2. typu Jak se stravovat při diabetu 2. typu Diabetes mellitus Diabetes mellitus (cukrovka) je metabolická porucha, projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jde o onemocnění, při kterém je relativní nebo

Více

Pohyb je základným prejavom života. Detoxikácia mozgu nikdy nekoncí... Pangasius alebo, ked ryba nie je rybou

Pohyb je základným prejavom života. Detoxikácia mozgu nikdy nekoncí... Pangasius alebo, ked ryba nie je rybou 1/2013 január február Bulletin informacnej a celostnej medicíny Pohyb je základným prejavom života Pangasius alebo, ked ryba nie je rybou Detoxikácia mozgu nikdy nekoncí... datum čas název akce lektor

Více

DEVĚT CHUTÍ KRŮTY. Krůta je největší druh tradiční domácí drůbeže a její maso nabízí nepřeberné možnosti úpravy.

DEVĚT CHUTÍ KRŮTY. Krůta je největší druh tradiční domácí drůbeže a její maso nabízí nepřeberné možnosti úpravy. Maso DEVĚT CHUTÍ KRŮTY Krůta je největší druh tradiční domácí drůbeže a její maso nabízí nepřeberné možnosti úpravy. K růty a krocani pocházejí ze Severní Ameriky, z území dnešních Spojených států a Mexika.

Více