Mezi tím darováním ledviny a potratem vidím analogii v tom, že je mezi nimi obrovský rozdíl.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Mezi tím darováním ledviny a potratem vidím analogii v tom, že je mezi nimi obrovský rozdíl."

Transkript

1 Výroky z maturit 2014 Prof. Jásková: Jak to v tom roce 1848 dopadlo? Maturant: Dopadlo to poměrně dobře. Prof. Jásková: Já mám na mysli, jak dopadl ten pokus o sjednocení Německa. Maturant: Tak ten tedy úplně nedopadl V Maďarsku byl Lajos Kossuth, který začal poměrně silně volat po ústavě a rakousko-uherská vláda se ho bála. S Bachovým absolutismem souvisí postava Karla Havlíčka Borovského, který psal sloupky a byl za to odstěhován do Brixenu, kde se měl finančně poměrně dobře. Prof. Jásková: Co vlastně znamenal pro Rakousko vznik konstituční monarchie? Maturant: Znamenalo to, že stavy nebyly už tak zcela němé. Problém se Staročechy byl v tom, že byli moc konzervativní, pustili se do pasivní politiky, psali jenom dopisy a v politice se odmítli angažovat. Prof. Jásková: Jak reagovali na ty emancipační snahy Němci? Maturant: Těm se to vůbec nelíbilo, protože jich tady bylo víc, než českého obyvatelstva. V tom konkurenčním tlaku slabší organismy jaksi nepřežijí, což znamená, že jaksi hynou. Existují různé teorie života, které se snaží jaksi vysvětlit, jak život jaksi vznikl. Některé teorie si jaksi zahrávají s myšlenkou, že život vznikl jaksi z neorganického světa. Prof. Šmíd: Měl bys zmínit, že existuje ještě jedna větev, která argumentuje jinak, než vědecky. Maturant: Aha, to je ta teorie o náboženském původu světa! Prof. Šmíd: Takhle bych to nenazval, ale je to prostě názor, že všechno to mohlo být i úplně jinak. Maturantka: Baroko je doba 17. století Prof. Podzimková: Ale částečně i století následujícího, viďte? Maturantka: Ano. Je to doba tridentského koncilu Prof. Podzimková: Tak ten byl zase o století dřív! Tehdy byl velký kontrast mezi vnitřním světem a světem okolo, a o tom je vlastně celý Labyrint světa a ráj srdce, kdy Komenskému shořel vlastně celý majetek. Ten poutník putuje, kdy celá ta cesta je vlastně alegorická. Můžeme tady vidět kritiku společnosti, protože on vlastně píše, že se dostává k bráně ctnosti, která je vlastně zpuchřelá. Komenský nechce, abychom se nechali vláčet životem, ale máme být vlastně aktivní, abychom byli spokojení a mohli komunikovat s tím Bohem. Mezi tím darováním ledviny a potratem vidím analogii v tom, že je mezi nimi obrovský rozdíl.

2 Od 24. týdne bych to považovala už za lidskou bytost. Až doteď se nějak nezjistilo, jestli vůbec existuje to univerzální dobro Já jsem se nechala zmást těmi odpověďmi v tom dotazníku, takže se mi z toho vypramenila ta chyba. Já si myslím, že jsem si to myslela, ale už si to nemyslím. Maturantka: Já jsem to pochopila tak, že pokládáte za nebezpečné, že se někteří studenti pokládají automaticky za svobodné. Prof. Fajfr: To jste pochopila správně. A zkusila byste mě i vysvětlit? Ta slovenská autorka měla, myslím, dobrou příležitost tu arteterapii opravdu pochopit, protože se pohybovala i v českém prostředí. Maturantka: Při interpretaci těch výtvorů bych byla samozřejmě ostražitá, protože může být mnohoznačná. Například důvodů, proč pacienti používají tu kterou barvu, může být víc. Prof. Fajfr: Například barvoslepost, viďte? Začalo to už v roce Osamostatnila se Belgie a taky v Rusku a vůbec Potom byla ta mše pod širým nebem, protože lidi byli strašně utiskovaní, byl tady ten Bachův absolutismus. Jenže ono se to na tom Václavském náměstí jakoby zvrhlo a lidi pochodovali na Hrad. Windischgrätz obložil tu Prahu a odstřeloval ji z těch děl. V říjnu 1860 byl jakoby vydán ten Říjnový diplom, ve kterém se panovník jakoby vzdává toho absolutismu. Máme tu jakoby stranu těch Staročechů, kteří chtějí jakoby tu autonomii. Fundamentálky se jakoby nepovedly, protože s nimi nesouhlasili ti sudetští Němci. Prof. Jásková: Věděla bys nějaké stavby nebo kulturní instituce, které vznikly v této době? Maturantka: Jmenovala bych Karla Havlíčka Borovského V tom publicistickém stylu se budou hodně vyskytovat publicismy, tedy výrazy, které jsou blízké lidem. Rozhodně to nebude odborný styl. Maturant: Próza je styl, který vzniká už v pravěku. Prof. Drahotová: V pravěku? Maturant: Aha, promiňte, tak ve starověku. Tento román vzniká v 19. století, kdy převládajícím stylem kdy převládalo kdy prostě je to modernistický román.

3 Ta kompozice je cyklická, protože ten děj začíná ráno a končí večer. Maturant: Autor nám prostřednictvím postavy sděluje své názory a dokonce i své asociace. Prof. Derka: Jsou ty jeho názory nějak uspořádané? Maturant: No přece podle těch asociací! Maturant: On se pomocí masky pokouší do té společnosti vniknout, integrovat se a Prof. Drahotová: A fungovat, že? Maturant: No jistě, že fungovat! Maturant: No a teď jsem zapomněl, co jsem chtěl říct. Prof. Derka: Chtěl jsi říci, že tím se ten román například odlišuje od Joyce. Jsou tam i prvky existencionalismu, protože ten člověk přemítá. No dobře, dobře, už končím, nějak nestíhám! Zola je ta jak se to řekne, jo, epika je to ten no, román. On jí nakonec umře manžel, dcera jí uteče z toho krámku a ona to vlastně potom vyřeší tím alkoholem. Maturant: Zola nás vlastně upozorňuje, jak to chodí. Spíš tedy jak to chodilo v té době, jak to ty nižší třídy vůbec neměly jednoduché. Prof. Brousilová: V jakém století se ten děj odehrává? Maturant: No, v osmnáctém nebo tak nějak Prof. Brousilová: Chcete ještě něco přidat, Luboši? Maturant: Myslím, že už radši ne! Freudova psychoanalýza je hodně přijímána, ale přitom je nevědecká, protože Freud argumentuje podvědomím, které je podle behavioristů black box, ve kterém se hrabat nemůžeme. Prof. Fajfr: Co máte na mysli získáváním nevědomých zkušeností? Maturant: Mám na mysli jaksi nevědomé směřování k rozhodování, je-li mi tedy rozuměno. Prof. Fajfr: Myslím, že tak úplně není Prof. Král: Možná byste se mohl vyjádřit i k těm našim připomínkám. Maturant: Uznávám, že jsem tam napsal blbost, ale mojí snahou bylo, prezentovat jaksi teorii osobnosti z komplexního hlediska, které by umožnilo postihnout ji jaksi v jejích hranicích. Čerpal jsem i z jiných zdrojů, ale uvědomuji si, že to zdrojování je z určitého hlediska jaksi problematické. Já vím, že Kretschmerova typologie je už jaksi starší, ale zdá se mi, že je jaksi stále poměrně trefná. Mám pocit, že dezintegrace osobnosti jaksi více rozbouří stabilitu osobnosti, než její integrace.

4 Prof. Fajfr: Ta vaše práce je hodně rozbíhavá a nesleduje vždycky to, co by měla. Teď, když vás poslouchám, je mi to už jasnější Masaryk se snažil tomu rozháranému Čechovi dávat nějakou morální kostru. Nikdo z nás by asi nechtěl, aby někdo po smrti sebral jeho poznámky a vydal je jeho jménem, jako se to stalo Nietzschemu. Musím reflektovat se smutkem, že se mi nepodařilo tou svojí prací vzbudit takový dojem, jaký jsem chtěla. Prof. Svoboda: Co můžete vyčíst z atlasu? Maturant: Že že říční síť je hustá. Prof. Svoboda: A co ještě? Maturant: Že protékaj i pohoříma. Prof. Suchánková: Jak to vypadá v Bulharsku se srážkami? Maturant: V létě v létě je tam teplo. A v zimě v zimě je tam taky teplo. Prof. Suchánková: Území bývalé Jugoslávie je komplikované i nábožensky, viďte? Maturant: Ano, jsou tam katolíci. Prof. Suchánková: Počkejte, co třeba v Srbsku? Maturant: Tam je islám. Hayek napsal knihu Cesta do otroctví a zpět. Převis nabídky nad poptávkou znamená, že na trhu je víc nabídly než poptávky. Na tom, myslím, výrobci docela i prodělávají, protože vyrábějí, vyrábějí, ale nic z toho. Superhrubá mzda je čistý příjem zaměstnance. Ne, není! Slevu na dani si můžu odečíst z daňového základu. Ne, nemůžu! Manažer je zaměstnanec, kterého si můžeme zaměstnat v naší firmě, aby nám povedl ty zaměstnance, kteří jsou pod ním. Než bych začal s peněžním a kapitálovým trhem, tak bych se vrhnul na pojmy. Prof. Kozderková: Výnos není zisk, kočičko! Ale netrap se, už jsi dneska třetí, kdo to říká! Nestrukturovaný rozhovor je, že se toho uchazeče ptáme na cokoliv, co se nám zrovna honí hlavou. Ale to mi přijde takové nefér! Řeka Ganga je velmi potřebná zemědělsky i nábožensky. Bangladéš se skládá ze dvou území, které byly rozděleny na západní a východní. Cejlon je ostrov, na kterém je Srí Lanka, křesťanství a pěstování čaje.

5 Když skončila éra kolonializace, Pákistán vyslal vojska do Kašmíru, i když mahárádža to chtěl připojit k Indii. Indie je kolem 82% hinduismus, to ostatní budou takový ty lokální náboženství. Maoisté jsou významná náboženská skupina. Sezónní nezaměstnanost se u nás moc nevidí, možná tak na horách. Inflace je znehodnocení měny z minulého roku. Když je inflace kolem těch 80 nebo 90 procent, tak lidé přestávají té měně už trošku věřit. Maturantka: Při hyperinflaci si lidi už připisujou na bankovky nuly, aby si mohli aspoň něco koupit. Prof. Kozderková: Počkej, to nedělají lidi! To by bylo padělání!! Maturantka: Fyziokraté pochopili, že když zasadíme semínko, vyroste nám z něj celá kytka nebo něco takovýho, a na tom můžeme zbohatnout. Prof. Kozderková: No, nevím, jestli na kytkách, to spíš na obilí nebo bramborách, ne? Produktivní práce je u Smitha taková, která se dá vyrobit do zásoby. Už jsem řekla Ricarda, ale zastavila bych se u Malthuse, kdy oni jsou oba s Ricardem takoví pesimisti. Dělník by neměl dostávat víc peněz, než je nutné, aby se tolik nemnožil. Koukám, že ještě máme čas, tak můžu ještě něco říct k nějakému pojmu. Klidně si řekněte, kterej chcete. Prof. Kozderková: Výborně! Řekla jste to výborně ale přesně opačně! To nevadí, my vám rozumíme Oprava účetních dokladů je, že to lehce škrtneme tužkou. Senátoři jsou zvolení na šest let, ale po dvou letech se obměňují. Monogamie znamená, že můžu mít v jednu chvíli jenom jednoho partnera. V některých státech je polygamie legální, například v arabském státě. Dneska je to liberální, člověk si může vybrat partnera na základě toho, co on chce, a ne co chtějí rodiče, což bylo dřív. Dneska přichází napřed láska a potom teprve ten majetek. Teď bych přešla k těm masmédiím. Třeba bych to porovnala s tím, jak to bylo třeba před 50 nebo 60 lety nebo před 20 lety, to je jedno. Tehdy měli lidi informace jenom ze svého nejbližšího okolí, kdežto dneska se tu informaci během několika minut dozvědí všichni. V Americe je pořád důležité, jestli jste afroamerické pleti a nebo normální pleti.

6 Prof. Derka: Věděl bys, koho znázorňuje ta socha? Nevěděl? Styď se! Maturant: Tak teď už jsme v období římského sochařství. Prof. Drahotová: Ale ne, ještě nám to necpi! Prof. Drahotová: Cvaky, cvaky, jdeme dál! Tvůj čas vyprší za tři vteřiny!! Po markýzi de Sadovi je taková prodleva, na kterou navazují prokletí básníci. Jeho stěžejní dílo by mohlo být třeba Opilý koráb. Tam popisuje svůj život a bloudí. Anarchisti odmítali jakýkoli společenský řád a většinou se toulali po přírodě výjimkou byl S. K. Neumann, který měl svou vlastní vilu. Dekadence spočívá v obdivování něčeho a je to úpadek. Civilismus je návrat k člověku a má to vztah jakoby i k humanismu. Stříbrný vítr je tak nějak na rozhraní žánrů, popisují se tam lásky Fráni Šrámka Feministky pořádaly různé teroristické akce, jako připoutávání se a skákání pod vlaky. Prof. Lenochová: To jste přeskočila některé procesy! Prof. Šmíd tiše: Skoro všechny Z těch nemocí bych uvedla například darwinismus ne, vlastně Downův syndrom. A u toho darwinismu co to povídám u toho Downova syndromu máme typické znaky: široký krk, šikmé oči a podobně. Thalétská škola. Parmenidés z Eleje proslul výrokem, že nelze vstoupit dvakrát do téže řeky. Wittgenstein tvrdil, že když něco nazveme třeba x, měli bychom se spíš ptát, jak lidé rozumějí tomu x, než co to x opravdu je. Vévoda z Alby byl velice přísný, zavládl tam teror a šikana. Druhá strana na to reagovala tím, že vznikla občanská válka. Na severu udělali tu Utrechtskou unii a tam se jakoby dostal ten Vilém. V Anglii byla revoluce o zavedení republiky, o což se jakoby zasloužil generál Cromwell. Buržoazie chtěla moc, chtěla si jakoby vylepšit ty ekonomické důvody. Privilegovaný stav neplatil ty daně, tak král si to chtěl vybrat na někom jiným a uložil daně těm měšťanstvům. Ono se to zvrhlo, padla Bastila a oni si zvolí republiku.

7 Oni krále chytí a dokonce ho i zabijí. Ti jakobíni odstraní ty girondisté, až se to jakoby dostane k té diktatuře. Prof. Jásková: Co znamená, že revoluce požírá vlastní děti? Maturantka: On i ten Robespierre si nakonec podřezal větev a oni ho zabili. Renesance byla úplně nový životní pohled. Lidé dřív totiž věřili v posmrtný život, takže si ten pozemský nedokázali ani užít. Humanismus mi připadá velice podobný té renesanci. K nám se dostal jenom humanismus, renesance k nám nemohla kvůli husitství. Prof. Jásková: V souvislosti se znalostí jazyků a objevem knihtisku se rozvíjí i jeden náboženský směr. Který? Maturantka: To jezuitství? Já bych začal v antickém Řecku, kde byly dvě kultury, mínojská a mykénská. Začal bych tou mínojskou, která byla samozřejmě dřív. Potom přišli Achájové a jiné námořní kmeny. Ve Spartě vládli dva králové, kteří měli takové ministry, kterým se říkalo efoři. Každý spartský mladík byl brzy odveden, dá se říci, na vojnu. Caesar byl později zabit, protože byl poměrně reformní. Takovou nejúspěšnější dynastií byli adoptivní císaři. Zlatá horda byla tvořena Tatarama. Struktura byla taková, že knížata vybírala daně a do popředí se dostává Dmitrij Donský. Rusko bylo zaostalé, protože Tataři jaksi nepřijímali nové myšlenkové směry. Prof. Jásková: Zaostalost Ruska se někdy přičítá jedné kulturní instituci, která je pro Rusko typická do dneška Maturant: Tajná policie? Petr Veliký byl velký cestovatel, byl i rasově otevřenější, než ti ostatní. Prof. Jásková: Petr se snažil nahnat šlechtu do práce, aby se neflákala a něco dělala. Prof. Drahotová: Co dělají studené barvy na obraze? Prof. Derka tiše: Studí Pro expresionismus je nejdůležitější vyjádřit ten jejich vnitřek, depresívní myšlenky a tak. On Edvard Munch měl docela smutný život, takže se z něj potřebuje vymalovat. Kukuřiční lidé se zabývají kontextem těch Indiánů.

8 Prof. Drahotová: Prosím vás, mluvte hlasitěji! Já vám sedím téměř na klíně a přesto vás neslyším! Prof. Drahotová: Co nám dělá Anna Karenina? Co dělá Jarmila? No hupne nám do jezera, ne? Když se poptáváme moc, majitelé firem zvětší cenu. Protože tomu veřejnému zaměstnanci hlídáme plat, tak se nemůže roztočit. Tedy ta inflační spirála. Než začala malá kupónová privatizace, byly dny otevřených dveří, abysme nakoukli. Holandská dražba je taková aukce naruby. Obálková metoda ve velké privatizaci byla taková typická česká machinace. Kupónovou privatizaci zpropagoval pan Kožený a poté ji poněkud zneužil. To je úryvek z nějakého internetu. Řekla bych, publicistický styl. Základní otázka v té filosofii přírody bude asi ten vztah člověka a přírody. Z hlediska té renesance se jedná o znovuzrození člověka, což z hlediska přírody není nic zásadního. Prof. Fajfr: Hovořili jsme například o Thalétovi z Milétu, viďte? Maturantka: A jó, tam patří ten Ana Anaxima Anaximandros. Ten to spatřoval v arché, kdežto Anaximenés ve vzduchu. Prof. Fajfr: Co třeba atomismus? Povězte nám o něm něco. Maturantka: Já mám takový pocit, že se tam vlastně řešil ten atom. Romantismus souvisí i pokud se týče umění. Považoval i témata, která se mu zdála krásná, kdežto nám se zdají ošklivá, jako třeba bouřka. Ve středověku říkali, že tak úplně nemůžeme vyvrátit Boží existenci, když tak úplně nevíme, jestli je nebo není. Anselm říkal, že si musíme představit něco úplně strašně největšího a on je to Bůh! Úplně ortodoxně věřící je vlastně schopen úplně všeho. Management je, jak řídit lidi. Teda především firmu. Maturantka: On to potom zdaní. Prof. Kozderková: Nezdaní. Maturantka: No to je jedno, tak dál

9 Ty nižší potřeby většinou se zaměstnáním nesouvisejí. Ty bychom si měli uspokojovat v soukromí. Burzy začaly a ten původ je ve středověku na náměstích. V 16. století se začaly stavět kamenné burzy, takové hezké baráky. Býčí nálada na burze je, že se jakoby daří a že se jakoby nakupuje. Burza je jakoby hodně přes IT technologie. Dřív se tam jakoby křičelo a mávalo, tak to už ne. Frikční nezaměstnanost je taková normální. Když se mi nelíbí práce, tak toho nechám. Zajišťovna slíbí pojišťovně, že jí pomůže, když zbankrotuje. K Turecku bych řekla, že je to region, ve kterém se hodně rozmohl turistický ruch. Izrael vznikl v roce 1948, což byla první válka v Izraeli. Okolní arabské státy Izrael samozřejmě nechtějí, takže se tam válčí pořád. Kibucy jsou jakoby sdružení v tom jejich zemědělství. Írán je islámská republika, je tam šaría a jsou takoví velice odstřihnutí. Je tam velice tvrdý režim. Skandinávské státy mají jak bych to řekla obrovské pobřeží a také hodně členité. Skandinávie je obehnaná několika moři. Jestli můžu, tak bych ještě řekla, že na Islandu měli v minulosti veliký problém se sopečnou činností, jeden výbuch vyhubil skoro polovinu obyvatelstva a hodně jich proto odešlo. Vikingové objevili Ameriku dávno před Kryštofem Kolumbem, potom bych přeskočila několik století a dnes jsou to vyspělé státy. Jsou to bezproblematické státy, takže žádné problémy nemají, spolupracují a tak Prof. Svoboda: Věděla byste nějakou slavnou skandinávskou nábytkářskou firmu? Ono se to všechno sice dělá v Polsku, ale přesto Maturantka: To jsem už řekla! Prof. Svoboda: Aha, promiňte, tak to jsem zaspal! Romantici nikdy člověku nedávali naději. Mussolini je snad považován za prvního evropského fašistu. Ten název je odvozen nějak z antiky Dneska je velká urbanizace, lidstvo na vesnicích umírá a stěhuje se do měst. Normální člověk se na burzu nedostane, musí na to někoho mít.

10 RM systém má takovou ochranu proti vtipálkům Maturantka: Ten paradox spořivosti... počkejte, teď mám výpadek prostě když ty firmy budou spořit ne, když my budeme spořit Prof. Kozderková: Dobře, dobře, my ti rozumíme, jdi dál! Maturant: V těchto zemích se nachází mnoho památek. Prof. Svoboda: Kam byste mě poslal? Prof. Svoboda: Musíme končit, takže se, Davide, poděkujte Prof. Drahotová: Když budu chtít dětem ukázat krávu, tak je vezmu kam? No do kravína! Maturant: Po Karlovi nastoupil Pipin, který nebyl až tak důležitý. Prof. Jásková: Ale byl a byl!! Vandalové přišli z Polska, prošli celou Evropou a přesunuli se do severní Afriky. Prof. Jásková: Chtěl bys Anglii? Maturant: To radši ne. Spíš Vikingy. Na obchodní cestě do Byzanc se založil Kyjev. Maturant: Než Norové dojeli do Ameriky, tak se stavili v Grónsku. Prof. Jásková: A ještě předtím se stavili na Islandu! Prof. Jásková: Jak vypadaly ty stavy v době předbělohorské? Maturantka: Byly husitské. Prof. Jásková: Rudolf byl mizerný král, ale proč na tu jeho dobu vzpomínáme, proč vzdycháme? Stavy se s Rudolfem více méně domluvily, aby uzavřel Rudolfův Majestát, který zvýšil jejich moc. Prof. Jásková: Čím se Rudolf úplně znemožnil? Maturantka: Pustil sem z Pasova svého příbuzného, aby plenil. Za socialismu byly pětiletky, což byly takový plány na několik let dopředu a bylo to strašný neštěstí. Církevní sňatek bývá typicky v kostele, kde je nějaký církevní hodnostář, který ty dva oddá. Polygamie je mnohoženství, kdy muž může mít víc partnerek nebo žen. To známe od těch šejků a podobně. V Japonsku začali u velkých zahrad a pak je zmenšovali, zmenšovali, zmenšovali a nakonec měli bonsai.

11 Maturant: 17. listopadu svrhli Prozatímní vládu v čele s Leninem. Prof. Svoboda: Nebylo to 17., ale 7. listopadu. Ředitel Mervínský: A nebyl to Lenin Prof. Svoboda: Proč byl uzavřen brest-litevský mír? Maturant: Lenin si doma chtěl udělat pořádek. Trockij byl výborný stratég a díky němu rudí převálcovali bílé. Začala vznikat zemědělská družstva a tam museli všichni v podstatě pracovat pro všechny. Maturant: Prof. Svoboda: Dvacet. Maturant: Prof. Svoboda: Dva. Maturant: Prof. Svoboda: Správně!! Směnitelnost měny neboli konvergence. Kapitál. V prvé řadě je to samozřejmě slavné dílo Karla Marxe, jehož účelem bylo popudit proti buržoazii. Prof. Kozderková: Jak dělíme úvěry? Maturant: To nevím. Asi se to dá dělit na různý věci Barter je třeba ve střední Austrálii nebo v Africe. Nabízejí se různé věci, třeba kráva. Prof. Kozderková: Možná byste nám chtěl něco nakreslit Maturant: Já? Prof. Kozderková: Ano, třeba nějaké nůžky Maturant: A jo, Marshallovy nůžky! Maturant: Marshall dostal za ty nůžky Nobelovu cenu. Prof. Kozderková: Nedostal. Maturant: A chudák! To je tedy nespravedlivé!! Spolek Devětsil byl založen spolu s bratry Čapkovými. Maturantka: Anna je volnosmýšlející, tudíž na každý návrh reaguje kladně. Ta Anna je tak trochu já nevím, jestli to můžu říct Prof. Imramovská: Můžeš. Maturantka: tahá za fusekli. Prof. Imramovská: No, to jsi řekla ještě moc hezky! Maturantka: Oni tam mluví tím slováckým nářečím. Prof. Imramovská: Hanáckým. Maturantka: To taky. Zmoudří a vstoupí do armády. To zmiňuji, ne že bych byl pro nebo proti!

12 Maturant: Vona se s ním vyspí a jemu se přitom podaří všechno tak, jak má. Prof. Šimánková: Tak to je fajn! A další postava je tam další prase, na jehož učení se navazuje, a to je Lenin. Když mi to dovolíte, tak já bych začal od konce. Prof. Šimánková: Tak kdo přežije v tom Hamletovi? Maturant: No, nikdo důležitý Jiří z Poděbrad byl celkově takový pokrokový, měl i dvě ženy Maturant: A ty kněží využívají svýho postavení, aby dosáhli toho, co chtějí Prof. Imramovská: A co chtějí? Maturant: No To, co všichni! Maturantka: Ten novoroční projev je připravený. Prof. Imramovská: A na koho cílí? Maturantka: No, na ty hloupé lidi! Díky záplavám v Mezopotámii byli obyvatelé výborně zajištěni. Obecně je literatura v úprdku. Pardon, v útrumu. Maturant o J. A. Komenském: Ten slovník mu shořel společně s rodinou. Poustevník prochází světem, mimochodem je to typický barokní hrdina. Prof. Drahotová: Lukáši, četl jsi to? Maturant: Nečetl. Prof. Drahotová: A kdyby sis měl vybrat z barokní literatury knihu, která se ti líbila? Maturant: Mně se nic nelíbilo. Hlavně se mi líbil Koniášův přístup ke knihám. Prof. Staněk (třídní): Lukáši, odejdi a připrav si hranici! Mezi Ascomycota patří třeba ta sýrová plíseň, Camembert Rocquefortii. Prof. Šmíd: Tak spíš nebo určitě? Maturantka nejistě: Řekla bych, že spíš určitě A k nepohlavnímu rozmnožování patří to, že se kus řasy uškrtí. Maturantka: Máme čípky, které potřebují světlo a pak tyčinky, které světlo vůbec nepotřebují. Prof. Šmíd: No tak, nebuďme extrémisté! Pár fotonů by se hodilo i těm tyčinkám, ne?? Maturant: No a potom začnu fotosyntetizovat. Prof. Lenochová: Za předpokladu, že se cítíš být rostlinou, pak ano. Savci mají srst, pokud tedy nejsou lidi.

13 Maturant: Jsou to živočichové. Prof. Lenochová: Jací? Maturant: Ortodoxní. Prof. Lenochová: Co to znamená? Maturant: No, že to nejsou ani kytky ani houby! Prof. Šmíd: Krokodýlové? To je zajímavá skupina - copak bys nám o ní řekl? Maturant: Samci mají párový hemipenis. Prof. Lenochová: To mají spíše šupinatí. Věděl bys o krokodýlech ještě něco? Maturant: Ne, tohle stačí! Maturantka: Jó a potom tam je ještě Prof. Šmíd: Nic... Maturant: Želvy mají heterodontní chrup. Prof. Šmíd: Zubatá želva - tak teď si mě doopravdy vyděsil!! Maturant: Krunýř želv se skládá ze dvou částí - je to karapax a a a Prof. Šmíd: No, jmenuje se to stejně jako jedna část výzbroje hokejového brankáře! Maturant: Brusle? Prof. Lenochová: A proč žijí ještěrky synantropně? Maturant: Protože si nemusí kopat jámy. Prof. Šmíd: A jaký typ určení pohlaví máme my? Maturantka: My máme pohlaví octomilkové! No a pak člověk vyšel z džungle do savany, aby se z něj stal člověk. Aldoláza posouvá v klíčové reakci glykolýzy dynamiku reakce ve prospěch 3-fosfoglyceraldehydu na úkor dihydroxyacetonfosfátu, čímž vytváří zcela zákonitě jakési koncentrační vákuum produktů, které bude pohánět další přeměnu. Rozumíte tomu, co tu povídám? Maturantka: Muži mají v penisu topořivá tělíska. Prof. Šmíd: A nešlo by to bez těch zdrobnělin? Roztomilost v tomto kontextu není úplně na místě! Podržme se raději zaběhlé terminologie "topořivých těles"! Maturantka: No, ptáci mají na ruce takovou divnou kost Prof. Šmíd: Ptáci mají ruce? Maturantka po 15 sekundách mlčení: Mohu začít? Prof. Šmíd: No, bylo by to více než žádoucí!! Pojišťovny říkají lidem, že mají furt nosit helmy. Nemá se šetřit. Keynes nutil lidi, aby si mohli užívat! Pojištění je dobré, protože kdo nemůže pracovat, třeba těhotní, dostává peníze.

14 Maturant: Franšíza je, když si koupím ideologii firmy. Prof. Kozderková: Snad filosofii Maturant: To je snad jedno!

Maturity na GVP 2010

Maturity na GVP 2010 Maturity na GVP 2010 Mezi podnikatelem a zaměstnancem je Občanský zákoník. Smlouva je právní papír, který ujednává ten proces. Prof. Kozderková: Co takhle odpovědnost za vady? Maturantka: Vady máme různé.

Více

FENOMÉN Transformace. Devatenácté číslo sešitu 18 / 2014

FENOMÉN Transformace. Devatenácté číslo sešitu 18 / 2014 FENOMÉN Transformace Devatenácté číslo sešitu 18 / 2014 1 Václav Hořejší...... 3... vědecký pracovník AV ČR Karel Janeček...... 26... matematik, podnikatel Jiří Schwarz... 40... ekonom, člen NERV Marek

Více

BARIÉRY MEZI NÁMI OČIMA CIZINCŮ

BARIÉRY MEZI NÁMI OČIMA CIZINCŮ Vladimíra Soudková Tomáš Soudek BARIÉRY MEZI NÁMI OČIMA CIZINCŮ Obsah Úvod...4 Rozhovory...6 Studentka, Bělorusko...6 Finanční ředitel, Bangladéš...15 Studentka, Izrael...23 Dělník, Ukrajina... 29 Lektorka,

Více

NIDAL SALEH Pane Salehu, můžete nám představit svou novou knihu?

NIDAL SALEH Pane Salehu, můžete nám představit svou novou knihu? NIDAL SALEH se narodil 15. července 1936 v palestinském Nábulusu, kde absolvoval základní školu a gymnázium. Po maturitě roce 1954 už jako jordánský občan nastoupil na dvouletou pedagogickou školu v Ammánu.

Více

DENÍK migranta. migrantky

DENÍK migranta. migrantky Evropská kontaktní skupina v České republice Žitná 45, Praha 1, 110 00, tel./fax: 222 211 799, www.ekscr.cz, office@ecgnet.cz Evropská kontaktní skupina v České republice je občanské sdružení, které prosazuje

Více

Časopis Apoštolské církve

Časopis Apoštolské církve Časopis Apoštolské církve Ročník 23 Navštivte nás na www.apostolskacirkev.cz Číslo 4 / 2011 Sloupek 2 Ti, kteří byli s ním, se ho ptali: Pane, už v tomto čase chceš obnovit království pro Izrael? Řekl

Více

Na cestě k romské knihovně

Na cestě k romské knihovně Na cestě k romské knihovně Příprava projektu v Ostravě-Vítkovicích Ostravská univerzita v Ostravě 2006 Na cestě k romské knihovně Příprava projektu v Ostravě-Vítkovicích Projekt je finančně podporován

Více

Má ještě smysl sociální stát?

Má ještě smysl sociální stát? přepis diskuse Má ještě smysl sociální stát? pořádal přípravný výbor think-tanku CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii 17. leden 2011, přednáškový sál New York University Prague,

Více

PAVEL PAFKO ALEŠ KUBÍČEK ZANZIBAR HAVANA

PAVEL PAFKO ALEŠ KUBÍČEK ZANZIBAR HAVANA 3 12 PAVEL PAFKO ALEŠ KUBÍČEK ZANZIBAR HAVANA Je dobré mít cestovní pojištění vždy po ruce Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard na začátek Nedávno jsem jel do Bratislavy na konferenci

Více

5/2011 ROČNÍK 20 (14)

5/2011 ROČNÍK 20 (14) Maria Voce, prezidentka Hnutí fokoláre, přijede do České republiky 2 5/2011 ROČNÍK 20 (14) Mnoho církví, avšak jeden lid 22 Návštěva Jeruzaléma 20 Když je i smrt životem Proces blahořečení Renaty Borlone

Více

Prof. Stefano Zamagni Řešení problémů nezaměstnanosti z pohledu nového pojetí občanské ekonomiky,

Prof. Stefano Zamagni Řešení problémů nezaměstnanosti z pohledu nového pojetí občanské ekonomiky, Prof. Stefano Zamagni Řešení problémů nezaměstnanosti z pohledu nového pojetí občanské ekonomiky, Byl jsem požádán, abych přednesl několik poznámek k tématu tohoto semináře, tedy k problému zaměstnanosti

Více

FENOMÉN Transformace. Dvacáté osmé číslo sešitu 27 / 2014

FENOMÉN Transformace. Dvacáté osmé číslo sešitu 27 / 2014 FENOMÉN Transformace Dvacáté osmé číslo sešitu 27 / 2014 1 Blanka Říhová.... 3... imunoložka AV ČR Richard Falbr...... 21... poslanec Evropského parlamentu, odborář Jiří Pehe... 37... politolog NY University

Více

2 prosinec 2012 ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘÍCET ŠKOLNÍ NOVINY ZÁKLADNÍ ŠKOLA BRATŘÍ VENCLÍKŮ 1140

2 prosinec 2012 ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘÍCET ŠKOLNÍ NOVINY ZÁKLADNÍ ŠKOLA BRATŘÍ VENCLÍKŮ 1140 ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘICET V JEDENÁCT ČTYŘÍCET 2 prosinec 2012 2 prosinec 2012 ŠKOLNÍ NOVINY ZÁKLADNÍ ŠKOLA BRATŘÍ VENCLÍKŮ 1140 ŠKOLNÍ NOVINY ZÁKLADNÍ ŠKOLA BRATŘÍ VENCLÍKŮ 1140

Více

MS: Čím byl pro vás rok 1989? Jaké naděje jste do něj vkládal a jak se ty naděje případně naplnily? Byl jste studentem...

MS: Čím byl pro vás rok 1989? Jaké naděje jste do něj vkládal a jak se ty naděje případně naplnily? Byl jste studentem... Dialog o transformaci s Markem Orko Váchou 1,2 : MS: Čím byl pro vás rok 1989? Jaké naděje jste do něj vkládal a jak se ty naděje případně naplnily? Byl jste studentem... MOV: Byl jsem studentem posledního

Více

Přežije česká kultura vládní reformy?

Přežije česká kultura vládní reformy? přepis diskuse Přežije česká kultura vládní reformy? pořádal přípravný výbor think-tanku CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii 9. březen 2011, přednáškový sál New York University

Více

12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20. 19. konference Člověk a média 12. www.focolare.cz. Pf 2012

12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20. 19. konference Člověk a média 12. www.focolare.cz. Pf 2012 12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20 Mezináboženské setkání v Assisi 4 19. konference Člověk a média 12 Uršula Pospíšilová a její vzpomínky 6 Pf 2012 www.focolare.cz PRO

Více

Stanislav Reiniš. Největší omyl dějin

Stanislav Reiniš. Největší omyl dějin Stanislav Reiniš Největší omyl dějin Edice Myšlenky sv. 2 Vydává nakladatelství Bystrov a synové 2001 Stanislav Reiniš, 2001 ISBN I viděl jsem šelmu vystupující z moře, kteráž šelma měla sedm a deset rohů.

Více

1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE

1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE 1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE na začátek Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard V prosinci jsme měli tradiční setkání s našimi zaměstnanci. Vždycky oslavíme

Více

ZPRAVODAJ AFRIKA, MÁ LÁSKA HLUBOCKÝ. Novoroční slovo starosty Srdeční záležitost rozhovor s kardiochirurgem Vojtěchem Kurfirstem

ZPRAVODAJ AFRIKA, MÁ LÁSKA HLUBOCKÝ. Novoroční slovo starosty Srdeční záležitost rozhovor s kardiochirurgem Vojtěchem Kurfirstem HLUBOCKÝ ČÍSLO 1 - LEDEN 2014 - CENA 15 KČ ZPRAVODAJ Novoroční slovo starosty Srdeční záležitost rozhovor s kardiochirurgem Vojtěchem Kurfirstem Veronika Zvánovcová pod tanzanskou malbou stylu Tinga Tinga.

Více

Rupert Sheldrake, Fritjof Capra, James Lovelock...

Rupert Sheldrake, Fritjof Capra, James Lovelock... Vážení čtenáři, když jsem před lety hrával na gong ve stanu příležitostného čajovníka, nikdo z nás tehdy netušil, jak dalekosáhlé změny tím začínají, jen v Praze je dnes více jak třicet čajoven a sám pojem»dobrá

Více

Cizinci v České Republice

Cizinci v České Republice SRG Přírodní škola, o. p. s. Cizinci v České Republice aneb příběhy těch, kteří vyměnili svoji zemi za ČR Jméno autora: Alžběta Vosmíková, Tereza Uličná Odborný konzultant: Mgr. Linda Langerová Datum odevzdání:

Více

Ivo Valenta Nejsem žádný démon, ale úplně normální člověk. Exkluzivně ČEPRO Mgr. Jan Duspěva. Hotel & Wellness Místa pro relax a business

Ivo Valenta Nejsem žádný démon, ale úplně normální člověk. Exkluzivně ČEPRO Mgr. Jan Duspěva. Hotel & Wellness Místa pro relax a business 129 Kč / EUR 4,99 Exkluzivně ČEPRO Mgr. Jan Duspěva Carbounion Ing. Petr Paukner Kooperativa JUDr. Hana Machačová Vítkovice, a. s. Ing. Jan Světlík Hotel & Wellness Místa pro relax a business Ivo Valenta

Více

PETR ROBEJŠEK BAOBAB PETR KESSLER TOSKÁNSKO

PETR ROBEJŠEK BAOBAB PETR KESSLER TOSKÁNSKO 2 11 PETR ROBEJŠEK BAOBAB PETR KESSLER TOSKÁNSKO na začátek Moje zkušenost : při řízení počítejte s tím, že všichni čistou hlavu nemají. Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard Tahle

Více

Dialog o transformaci s Romanem Vlasákem 1,2 :

Dialog o transformaci s Romanem Vlasákem 1,2 : Dialog o transformaci s Romanem Vlasákem 1,2 : MS: Než začneme hovořit o věcech obecných, rád bych se zeptal, kde vás proměny zastihly? Jak se proměny zapsaly do vašeho života, případně jaká očekávání

Více

JAMES REDFIELD CELESTINSKÉ PROROCTVÍ

JAMES REDFIELD CELESTINSKÉ PROROCTVÍ Pro Sarah Virginii Redfieldovou JAMES REDFIELD CELESTINSKÉ PROROCTVÍ Prozíraví budou zářit jako záře oblohy, a ti, kteří mnohým dopomáhají k spravedlnosti, jako hvězdy, navěky a navždy. a ty, Danieli,

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

poradenství & finance 6 7/2013

poradenství & finance 6 7/2013 profi poradenství & finance 6 7/2013 První čtvrtletí poradenské produkce Fincentrum chystá rozvoj Ceny realit budou přesnější Strach a safety heaven Ivan Špirakus Pool jen na půl Díky elektronickému sjednávání

Více

Jeden rok v nové zemi

Jeden rok v nové zemi Jeden rok v nové zemi Evropská kontaktní skupina v České republice Žitná 45, Praha 1, 110 00, tel./fax: +420 222 211 799 www.ekscr.cz, office@ecgnet.cz Jeden rok v nové zemi Vydala: Evropská kontaktní

Více

KATEDRÁLA A KRYCHLE Úvahy o evropských hodnotách. OBČANSKÝ INSTITUT Praha prosinec 2008

KATEDRÁLA A KRYCHLE Úvahy o evropských hodnotách. OBČANSKÝ INSTITUT Praha prosinec 2008 KATEDRÁLA A KRYCHLE Úvahy o evropských hodnotách OBČANSKÝ INSTITUT Praha prosinec 2008 Obsah: Georges Bernanos List Evropanům 1941 5 Otto von Habsburg Právo na Evropu 15 George Weigel Katedrála a krychle

Více

Vlastní pokoj: 10 pohledů

Vlastní pokoj: 10 pohledů Vlastní pokoj: 10 pohledů Editorská a autorská práva Národní kontaktní centrum ženy a věda Fotografie: Lucie Mlynářová Grafický návrh: Anna Šotolová Tisk: Ka-Ma s.r.o. Všechna práva vyhrazena ISBN 80-7330-059-1

Více