Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu"

Transkript

1 České novinky z BIOFACHU Produkce bioplynu na ekofarmách Amerika upozorňuje na rizika GMO Krátké zprávy, čili víte, že? Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu T rhy, biotrhy, veletrhy. Tak by se dal charakterizovat každý začátek sezony. První a největší akcí je norimberský BIOFACH, kde PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nechyběl ani tento rok. Na domácím písečku V tuzemsku se zase bude konat Festival Evolution, jehož nedílnou součástí je i Biostyl. V těchto dnech jsou jeho přípravy v plném proudu. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců je odborným garantem právě části veletržního paláce Holešovického výstaviště, kde se soustředí přehlídka tuzemských biopotravin. A další lokální akce organizují zájemci o zdravý životní styl, regionální potraviny také v jednotlivých krajích. Jedna z takových akcí, která si klade za cíl probudit tradici naturálního zemědělství, se bude letos konat třeba v Poděbradech. Na prvním nádvoří zámku vypukne 13. června 2015 již třetí ročník Natura festivalu. Biostyl 2015 Před námi je ovšem již výše zmiňovaný Biostyl. Konat se bude v dubnu 2015, ve dnech , na Holešovickém výstavišti. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nabízí svým členům možnost se zde prezentovat ve společné expozici. K dispozici bude osm stánků, každý stánek bude vybaven pultem, barovou židlí a regálem s pěti policemi. Lze domluvit i prosklenou lednici, což je nutno nahlásit předem, uvedla Andrea Vizinová z centrály svazu. Umístění expozice v areálu bude stejné jako v loňském roce, tedy střední hala vlevo, přímo u vstupu. Vystavující členové se budou podílet na nákladech společné expozice, částkou 4.000,-Kč/stánek. Podmínkou však je, že se zúčastní po celou dobu konání veletrhu. Organizátoři tedy doporučují, aby se vystavovatelé dobře předzásobili. Je potřeba počítat s dostatečným množstvím zboží! Služby Výše uvedená cena zahrnuje krom stánku a vybavení, ještě registrační poplatek, revizi, elektřinu, polep pultu a límce stánku. Prostor uvnitř za stánky bude sloužit jako zázemí. Parkovací průkaz nabízí za 1.000,-Kč na celou dobu veletrhu. Lze jej zajistit, hradí si ho však každý zvlášť při příjezdu. Pokud byste měli zájem se jako členové Svazu PRO-BIO veletrhu zúčastnit a prezentovat své výrobky ve společné expozici, zašlete prosím závaznou registraci do 15. března 2015 na Uveďte jméno a příjmení, název farmy, kontaktní osobu, její tel. a .

2

3

4 PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců na veletrh BIOFACH přivezl farmáře, kteří umí dělat kvalitní české bio D vojice Mezinárodních veletrhů s biopotravinami a certifikovanou kosmetikou BIOFACH a Vivaness se uskutečnila v polovině února v německém Norimberku. Zástupci českých výrobců a obchodníků na největším setkání sektoru v Evropě ani letos nechyběli. Na společné expozici Ministerstva zemědělství se představila šestice výrobců, další do tuctu své výrobky prezentovali na samostatných stáncích. Za inspirací se vypravil do Norimberku i výherce posledního ročníku soutěže Česká biopotravina. Hlavním trendem letošního ročníku byly inovace. Návštěvníci si na své přišli v zážitkovém světě vína, olivového oleje a veganských specialit. Součástí veletrhu byl rovněž odborný kongres.

5 Na prestižním veletrhu reprezentovaly Českou republiku maso, uzeniny, zelenina, mléčné, extrudované či bezlepkové výrobky, mošty, bylinné čaje a další produkty, vše samozřejmě s platným certifikátem pro produkt ekologického zemědělství. Tuzemská bioprodukce je rozmanitá, leckdy vyráběná v malých sériích, takže umožní vyniknout zajímavým chutím a spojením. V případě, že se jedná o sedláka, který svou produkci i sám zpracovává, velmi často je výsledkem originální výrobek, který obvykle vychází z tradiční receptury. Přestože ne vždy se jedná o produkci v mnohatisícových sériích, je porovnání s mezinárodní konkurencí nesmírně cenné, říká Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, jehož členové na BIOFA- CHU v posledních letech nikdy nechyběli. Mezi těmi, kdo na stánku PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců v expozici Ministerstva zemědělství ČR nabídli své výrobky, byli výherci uplynulých ročníků soutěže Česká biopotravina. Stánek PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců každý den s jinou chutí Spolu s branami výstaviště se otevřely k ochutnávce lahve lahodných moštů z Hostětína v Bílých Karpatech. Přírodní mošty z Moštárny Hostětín byly oceněny v mnoha soutěžích a jsou držiteli řady značek kvality. Během let si Hostětínské mošty a sirupy našly své zákazníky v prodejnách zdravé výživy a biopotravin, ale i marketů. Více než čtyři pětiny produkce moštárny jsou certifikovány jako bioprodukce. Do moštárny dodávají své ovoce ekologičtí zemědělci přednostně z Bílých Karpat. Navíc se moštárna v Hostětíně aktivně zapojuje do záchrany krajových odrůd ovoce v Bílých Karpatech. Další dva dny patřil svazový pultík uzeninám z Vysočiny. Biofarma Sasov přivezla kromě tradičního kančího biolovečáku i biosádlo z přeštických prasat s konopím, oceněné titulem Česká biopotravina 2014 i je zástupcem značky Vysočina regionální produkt. Černostrakaté přeštické prase je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech. Stavy prasat tohoto specifického plemene jsou nízké, a bylo proto uznáno jako genetická rezerva. Jejich sádlo s macarátem z konopí mezinárodní publikum zaujalo, a to nejen svou zelenou barvou. Co naopak upoutalo jeho výrobce - Josefa Sklenáře, který absolvoval inspirační exkurzi jako vítěz soutěže Česká biopotravina 2014, jejímž je BIOFACH hlavním partnerem, se dozvíte až v příštích letech, a to podle sasovských novinek. Výrobky oceněné v jednotlivých kate-

6 goriích soutěže uvedl krátký film, který měl v expozici ministerstva zemědělství premiéru. Zahrál si v něm i pěstitel a zpracovatel zeleniny Miloš Kurka z Královéhradecka, který přivezl na poslední veletržní den nejen své tradičním způsobem nakládané okurky, oceněné v soutěži českých biopotravin, ale i papriky kozí rohy a červenou řepu. Nejen pod křídly ministerstva Na stanovištích společné expozice ministerstva se objevili i další čeští zpracovatelé. Patří mezi ně třeba významný zpracovatel biomasa Biopark s.r.o., producent moderních extrudovaných biopotravin Extrudo Bečice s.r.o., mrazírenskou firmu SOLEX AGRO, s.r.o., a tradiční škrobárenský výrobce Amylon a.s.

7

8 Výrobce mléčných biovýrobků prezentovaly Českou republiku Polabské mlékárny, a.s., které v biokvalitě vyrábí více než dvě desítky výrobků, představily Matyldu čerstvý sýr. Výrobek má využití ve studené kuchyni ne nepodobné v Čechách tolik oblíbené lučině a je vhodná i pro děti. Ministerstvo zemědělství České republiky mělo na BIOFACHU svoji expozici již podeváté. Tradice trvající dvacet šest let je zárukou rostoucího zájmu vystavovatelů i návštěvníků o produkci biozemědělství. Mezinárodní výstava BioFach je dobrou příležitostí k tomu, abychom i my předvedli výsledky kvalitní práce českých farmářů a potravinářů, kteří se věnují ekologickému zemědělství a výrobě biopotravin. Stále opakuji, že kdo se chce se svou produkcí prosadit za hranicemi České republiky, musí podobné akce absolvovat, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ve světové konkurenci Přední světový veletrh biopotravin BIO- FACH a mezinárodní odborný veletrh přírodní kosmetiky VIVANESS s potěšitelným nárůstem návštěvníků o více než 5 % opět potvrzují: To je místo, kde se potkává biosvět! vystavovatelů (+ 3,6 %) z toho 203 na veletrhu VI- VANESS se prezentovalo nákupčím z potravinářského a kosmetického sektoru na celkové čisté výstavní ploše m 2 (+ 5,1 %). Trendy veletrhu v roce 2015: potraviny bez vajec, lepku a laktózy, takzvané free from produkty a veganské bioprodukty. (syh)

9 BIOFACH 2015: České novinky i celebrity na mezinárodním veletrhu v německém Norimberku eši přivezli na BioFach hned Č několik novinek. Nebyla to jen Matylda. Novinky představila jak obchodní společnost PRO- BIO Staré Město, tak i Sonnentor, který ač rakouský, tak má závod v Čejkovicích. Bezlepek Na bezlepkový sortiment se na letošním veletrhu BIOFACH zaměřila společnost PRO-BIO ze Starého Města. Firma využívá potenciálu svého nového bezlepkového mlýna a postupně chce svůj sortiment rozšiřovat. Vycházíme vstříc zájmu zákazníků o bezpečné a kvalitní biopotraviny bez lepku. Návštěvníkům jsme představili průřez našich bezlepkových produktů od základních surovin jako pohanka, jáhly, rýže či luštěniny BIOHARMO- NIE určené k dalšímu kuchyňskému zpracování až po rychle a snadno připravitelné polotovary řady BIOLINIE, vysvětluje Barbora Hernychová z oddělení marketingu společnosti PRO- BIO. Expozici doplňovala ochutnávka kakaových bezlepkových moučníků z pohankové a kukuřičné mouky. Tématu bezlepku se chceme dlouhodobě věnovat. Mlýn spojující kvalitu bio a bezlepek je v České republice v současné době zcela unikátní. Díky této jedinečné vlastnosti jsou naše produkty zajímavé i pro zahraniční partnery, upřesňuje Barbora Hernychová. Největšího světového veletrhu biopotravin v německém Norimberku se tým ze Starého Města zúčastnil již po dvacáté, po čtvrté ve svém vlastním stánku. Těší nás vyšší počet českých návštěvníků, kteří se na veletrh přijeli inspirovat a mohou přenést další nové podněty z oboru biopotravin do České republiky, doplňuje Barbora Hernychová. Za novými bio trendy přijela na veletrh i česká herečka a dabérka Kamila Špráchalová. Paní Špráchalová je velkou propagátorkou biopotravin a zdravého vaření. Dlouhodobě spolupracujeme při jejích charitativních aktivitách a její návštěva u našeho stánku nám udělala velkou radost, prozrazuje Barbora Hernychová.

10 Sonnentor v barvě kari Společnost Sonnentor, pro tento rok v barvě kari, představila na největším evropském bio veletrhu v německém Norimberku své novinky. Jedna z nich, poznávací sada S kořením kolem světa, si odnesla první cenu za nejlepší novinku. Přesladká stevia a müsli mnohým zájemcům našeho stánku příjemně osladily návštěvu. Sonnentor ve žlutých trikách a se slunečnými úsměvy zaměstnanců rozzářil halu číslo 7 v norimberském veletržním paláci. Představil své kořeněné novinky a za ochutnávací sadu všech deseti s názvem S kořením kolem světa poznávací sada obdržel první cenu za nejlepší novinku. Návštěvníci se měli možnost dotknout vlastními chuťovými pohárky tak vzdálených zemí jako je Japonsko, v podobě Koření na tofu paní Yoko, Číny a Koření na rýži mistra Wonga. Mezi dalšími se představily neméně exotické Tabouleh koření na salát, Habešino koření- Berber, Frankyho koření na barbecue spolu s Lájošovo gulášové koření, Koření na kuře paní domácí, Aladinovo koření do kávy, Selské koření na brambory a Šántina Tandoori Masala. Svůj pobyt na stánku si mohl mnohý návštěvník osladit dlouho očekávanou Přesladkou stévií a lahodným Raráškovým müsli pokladem. Biostyl Všechny novinky budou představeny českým fanouškům našim slunečným týmem již dubna na veletrhu Biostyl v Praze, kde představíme široký sortiment Sonnentoru, zve na závěr z Norimberku do Prahy jednatel Sonnentoru Josef Dvořáček. Novinky jsou v prodeji již od 1. března BIOFACH 2016 Nové výrobky nejen od zmiňovaných firem lze očekávat i napřesrok. Termín příštího ročníku veletrhu BIOFACH připadá na února Takže si tato data nezapomeňte poznamenat. (syh)

11 BioFach 2015: Bio&vegan v kurzu, na své si ale přišli příznivci všeho dobrého jídla, včetně masožroutů Z emí roku na veletrhu BIO- FACH 2015 bylo Nizozemí. Představilo se na rozsáhlé ploše pod mottem Biokvalita roste v Holandsku. Nechyběly tedy ani květiny. Další, co letošní BIO- FACH spojovalo, byly veletržní trendy: Free From a Vegan. Generální konzul Dne 11. února 2015 se zahajovacího ceremoniálu veletrhu zúčastnil náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla s delegací Ministerstva zemědělství ČR a v doprovodu generálního konzula ČR v Mnichově Dr. Milana Čoupka. Pan náměstek navštívil společnou expozici ministerstva zemědělství a stánky českých vystavovatelů a krátce se potkal s bavorským ministrem zemědělství Helmutem Brunnerem. Mimo významných osobností si veletrh užili i návštěvníci. Kvůli tématu se na veletrh doslova hrnuli vegani. Část expozice byla věnována právě veganské stravě, ale nejen jí. Doprovodný program složený z workshopů a přednášek se na veganství díval jako na celý životní styl a filosofii. Veganboom Skutečnost, že strava bez živočišných produktů je potřebná alternativa, potvrzuje řada inovativních produktů. Novým trendem některých maloobchodních řetězců za hranicemi je právě zařazovaní veganské stravy na pulty svých prodejen. Stejně tak je zajímavý prostor pro veganské pokrmy ve veřejném stravování či cateringu. Podle federace ekologického potravinářského průmyslu (BÖLW), která uvádí ve své nejnovější publikaci o biosektoru za rok 2014, že by se mělo biovýrobcům vyplatit, když budou věnovat pozornost výrobkům neživočišného původu. V německých ekologických obchodech s potravinami, je deklarován za poslední dva roky dvouciferný růst průměrných měsíčních obratů. Tržby se v první polovině roku 2014 zvýšily za výrobky, jako je tofu či vegetariánské pokrmy o 20 a téměř 30 procent. Na své si ovšem přišli i milovníci ostatních bioproduktů a certifikované kosmetiky. K vidění byly velmi zajímavé expozice. Hodnocení Petra Wolf, členka obchodního vedení společnosti NürnbergMesse, říká: "Veletrhy BIOFACH a VIVANESS přesvědčily stejně jako branže různorodostí, kvalitou a dynamikou. Ekonomická a politická relevance je pro ně stejně charakteristická jako vášeň pro prezentaci produktů." Vystavovatelé i návštěvníci zaznamenali po čtyřech výstavních dnech pozitivní výsledek a se svým každoročním oborovým setkáním byli velmi spokojeni. 92 % vystavovatelů veletrhu BIOFACH hodnotilo celkovou úspěšnost své účasti na veletrhu pozitivně, jak ukazuje výsledek dotazování provedeného nezávislým institutem. 98 % návštěvníků vůdčího světového veletrhu bylo spokojeno s nabídkou. 94 % vystavovatelů oslovilo své nejdůležitější cílové skupiny, 93 % se podařilo navázat nové obchodní kontakty a 87 % očekává dobré obchody v návaznosti na veletrh. Letošního ročníku kongresu, který čítal více než 100 jednotlivých diskusních termínů, se zúčastnilo přes posluchačů a diskutujících. Obzvláště velký zájem patřil fóru Politika, které se konalo poprvé a přilákalo více než návštěvníků na své akce. Návštěvnický magnet: diskuse na téma Dohoda o volném obchodu mezi EU a USA "TTIP - šance nebo hrozba pro biobranži". (syh)

12

13 Biostyl 2015 Víkend plný zdraví vypukne opět v dubnu, zájem o Festival Evolution roste N epřeberné množství novinek, trendů a inspirace nabídne již pojedenácté Festival Evolution, který proběhne ve dnech 17. až 19. dubna 2015 na Výstavišti v pražských Holešovicích. Festivalový program cílí na všechny příznivce zdravého a aktivního života. Na své si přijdou milovníci nových a netradičních trendů ve stravování a velký prostor dostanou v letošním roce i maminky s dětmi, pro něž se připravuje množství zajímavých přednášek a seminářů. Akce zahrnuje již tradičně pětici veletrhů: Biostyl, Zdraví, Ecoworld, Inspirace a Alternativa. Zájem vystavovatelů o účast každoročně vzrůstá a nejinak je tomu i letos, v současné době je přihlášeno již přes 150 firem, tj. o 20 více než ke stejnému datu v loňském roce. Celkem organizátoři očekávají na 400 vystavovatelů. Největší zájem je již tradičně o veletrhy Biostyl a Zdraví. Mezi přihlášenými je opět řada vystavovatelů ze zahraničí a kromě dlouholetých vystavovatelů se hlásí také množství nových firem. Mnohé firmy letos rozšiřují expozice a avizují řadu novinek; souběžně s růstem počtu prezentací tak roste i festivalová plocha. Programem budou překypovat i přednáškové sály, které opět nabídnou bezpočet akcí vedených předními domácími i zahraničními odborníky, od přednášek a seminářů přes poradny a konzultace až po praktické ukázky a workshopy. Přístup většiny vystavovatelů je jednoznačný Festival Evolution patří dlouhodobě největším akcím tohoto zaměření ve střední Evropě a je tak vhodným prostorem pro prezentaci jejich výrobků a služeb. Několik desítek tisíc návštěvníků se každoročně těší na víkendovou akci, díky které najdou na jednom místě vše, co souvisí se zdravým životním stylem i rozvojem osobnosti od nákupů přes ochutnávky a poradny až po program. Každý ročník tak má neopakovatelnou atmosféru a prezentuje širokou škálu novinek, trendů a inspirací pro každého. Mezi vystavovateli Biostylu letos nebudou chybět Pro-Bio, Bio Nebio, Country Life, Iswari superfood, Lifefood, Nobilis Tilia, nováčkem bude například Vega Provita. Veletrhu Zdraví se zúčastní Herbadent, Missiva, Bemer Medecintechnika, Kitl, Diochi, DNM Company, Energy Group, Everest Ayurveda, Foodish, nově se bude prezentovat např. Ministerstvo zemědělství s výrobky KLASA nebo firmy Pleva a Ultrasport. V Ecoworldu se budou prezentovat Fosfa, Tierra Verde, Zelená domácnost, nově např. Pavel Habětín nebo Mamaja Group.

14 Natura festival Jiřího z Poděbrad královský zámek Jiřího z Poděbrad probouzí tradice naturálního zemědělství Z ámek Poděbrady na začátku června ožije tradiční přehlídkou vinařské a zemědělské výroby. V malebných a historií dýchajících prostorech se na počátku lázeňské sezony objeví moravští a čeští naturální vinaři a farmáři z blízkého okolí, kteří hospodaří na svých statcích v ekologickém režimu. Na prvním nádvoří zámku vypukne 13. června 2015 již třetí ročník Natura festivalu. Na festivalu se představí výrobci naturálních produktů, kteří svoji práci dělají s maximálním respektem na životní prostředí a využívají klasických metod a způsobů výroby. Cílem Natura festivalu je prezentace menších producentů, kteří nesouhlasí se současným přístupem produkce vinné révy a zemědělských plodin, s oddálením tradic a s přechodem k chemickým podpůrným látkám. Akce se uskuteční na prvním nádvoří a v halle foyer, která svou antickou architekturou doslova vybízí k podobné kulturní události. Sklenice vína budou hostům plnit zástupci nebo přímo vinaři z vinařství Jaroslav Osička a Dalibor Osička (Velké Bílovice), Ota Ševčík a Stapleton Springer (oba Bořetice), Dva Duby (Dolní Kounice), Dobrá Vinice (Nový Šaldorf), Milan Nestarec (Moravský Źižkov) a dovozci francouzských vín (Sklenka-Franice) a italských vín (Prodotto-Italiano). Z české oblasti vinařské svá vína představí biodynamický statek Vinné sklepy Kutná Hora. Festival také nabídne živočišnou a rostlinnou produkci, která bude zastoupena lokálními farmami úsek farem je zatím plně otevřen přijímání nových adeptů, kteří mají zájem v Poděbradech vystavovat. K uspokojivému gurmánskému zážitku hosté ochutnají fairtrade kávu, domácí zákusky a jiné dobroty. Jako specialita se na festivalu představí stánek se zdravými tyčinkami ze surového ovoce (firma Výživa Pro), pěstitelé a výrobci rakytníku a stánek s širokou nabídkou výrobků z goji a výrobky ze zdravé výživy. Pro návštěvníky bude zajištěno příjemné venkovní posezení, mohou si poslechnout příjemnou hudbu v podání mladých talentovaných muzikantů. Dále se mohou pokochat výstavou ručně malovaných obrazů místní výtvarnice Janky Frýdlové, jejíž díla budou moci i na místě zakoupit. Pro naše nejmenší návštěvníky máme pro letošní roční připraveno malování na obličeje v dětském koutku. Martin Kudrnovský

15 Produkce bioplynu na ekofarmách: K dispozici je sborník příkladů dobré praxe I FOAM v rámci svého projektu S U S T A I N G A S a k u r z u "Produkce bioplynu na ekofarmách" vydal sborník praktických příkladů zpracování bioplynu na ekofarmách, kde na ukázkách ze sedmi zemí ukazuje modelové způsoby zpracovávání a využití bioplynu na ekofarmách. Bioplyn ekologického původu je jedním z udržitelných a ziskových způsobů, jak vyrábět energii. Jeho udržitelná výroba napomáhá zemědělcům diverzifikovat a zvyšovat příjmy farmy a současně snižovat dopady zemědělství na změny klimatu. IFOAM v rámci projektu SUSTAINGAS a kurzu "Produkce bioplynu na ekofarmách" vydal sborník praktických příkladů zpracování bioplynu na ekofarmách, kde na ukázkách ze sedmi zemí (Německo, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Španělsko, Holandsko, Belgie a Francie) ukazuje modelové způsoby zpracovávání a využití bioplynu na ekofarmách. Sborník je dobře čitelný a představuje soubor příkladů, které zohledňují různou míru prestiže EZ i technické vyspělosti v jednotlivých zemích. Digestát z bioplynových stanic je možné využívat jako hnojivo v ekologickém systému hospodaření. Jejich význam je proto značný nejen z pohledu energetického a odpadového hospodářství. Z toho důvodu se problematice bioplynových stanic IFOAM EU dlouhodobě věnuje a podporuje jejich další rozvoj v projektu SUSTAINGAS. V návaznosti na končící kurz se 11. března v Bruselu pořádala také závěrečná konference. (kač)

16 Zkoušení odrůd pšenice ozimé vhodných pro pěstování v podmínkách ekologického zemědělství V rámci pilotního projektu programu BIONET proběhl první rok ověřování vybraných odrůd pšenice ozimé vhodných pro pěstování v podmínkách ekologického zemědělství. Hlavní cíl programu BIONET spočívá v transferu již známých výsledků výzkumu do praxe a v úzké spolupráci zemědělců, poradců, výzkumníků a nevládních organizací v oblasti ekologického zemědělství (EZ). BIONET funguje jako národní sít, kde zemědělci přináší podněty k řešení problémů a ve spolupráci s výzkumníky a poradci si sami ověřují nejvhodnější řešení prostřednictvím jednoduchých pokusů přímo v praxi. Poradenský systém na tomto principu funguje pro ekologické zemědělce úspěšně již několik let v Rakousku, Lucembursku či Maďarsku.

17 Bionet v ČR Potřebnost úzké spolupráce ekologických farmářů se zemědělskými poradci a s pracovníky výzkumu vyplývá ze situace v některých oblastech ekologického zemědělství. Jedním z problematických míst je trh s bioosivy. Ten je v České republice v porovnání se státy s rozvinutou ekologickou produkcí zatím na velmi nízké úrovni. Jednou z překážek užívání bioosiv je nedostatečná znalost a dostupnost odrůd vhodných pro ekologické zemědělství. Přestože zkoušení výkonnosti a hospodářských vlastností odrůd v různých agroekologických podmínkách má pro ekologické zemědělce stejný význam jako pro konvenční, zkoušení v ekologických podmínkách v ČR dosud neprobíhá. Z těchto důvodů jsme zahájili v roce 2013 pilotní projekt Bionet ČR s cílem ověřit vlastnosti vybraných odrůd pšenice ozimé pro pěstování v ekologickém zemědělství. Kateřina Čapounová ČTPEZ

18 Amerika upozorňuje na rizika geneticky modifikovaných plodin a vyzývá Evropu, aby nenásledovala a vyvarovala se chyby D opis z Ameriky upozorňuje na rizika geneticky modifikovaných plodin (GMO) a vyzývá občany EU, aby v oblasti GM produkce nenásledovali příkladu Spojených států.ifoam podpořil občanskou výzvu určenou občanům, politikům a zástupcům státní správy v Evropské unii. Jsme hrdí na to, že se naše organizace IFOAM v Severní Americe stala signatářem dokumentu, který detailně referuje o problémech, kterým čelí američtí farmáři a spotřebitelé od doby, kdy se zde téměř před dvaceti lety začaly komerčně pěstovat geneticky modifikované plodiny. Dokument, který zveřejnila organizace Beyong GMO dne 12. listopadu 2014 a předala jej oficiálně britské vládě, již při vzniku podepsaly organizace i jednotlivci zastupující 57 milionů občanů. V současné době má výzva více než 60 milionů podpisů a jejich počet stále stoupá. V Dopise se mimo jiné uvádí, že GM plodiny nikdy nenaplnily příslib vyšších výnosů a zisků nebo snížení užívání pesticidů. Právě naopak. Náklady na pěstování GM plodin jsou dnes v USA větší než u konvenčních plodin a užívání pesticidů mezi zemědělci, kteří pěstují GM plodiny, je o 24 % vyšší než mezi zemědělci, kteří pěstují stejné plodiny bez genetických modifikací. Nezodpovědné uvolňování geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí způsobuje prokazatelné ekosystémové škody," komentoval své rozhodnutí podepsat výzvu zástupce IFOAM pro Severní Ameriku, David Gould. IFOAM International proto volá po změně politického přístupu, která by podporovala víc obecný prospěch než individuální firemní zisky, a vybízí spotřebitele, aby aktivně vyžadovali a podporovali dodavatelské řetězce bez GM plodin. Je třeba spojit síly a přivést společnost na cestu k udržitelnému zemědělství, postaveném na skutečně šetrných postupech a podporovaném takovými technickými inovacemi, které respektují zásady ekologického zemědělství. Pat Thomas, ředitel Beyond GM a iniciátor Dopisu z Ameriky komentoval připojení IFOAMu k výzvě takto: "Jsme potěšeni, že se IFOAM připojil na seznam vlivných signatářů Dopisu z Ameriky. Jako organizace, která má ekologické principy zakotveny v samé podstatě své existence, je IFOAM v USA i v Kanadě, stejně jako po celém světě, příkladem toho, jak současné udržitelné zemědělské postupy pomáhají zemědělcům, podporují spravedlivé obchodní modely a přináší jídlo lidem na stůl. International Federation of Organic Farming Movements (IFOAM) je mezinárodní federace hnutí ekologického zemědělství zastřešující téměř 800 ekozemědělských organizací v 117 zemích světa. IFOAM je iniciátorem řady významných světových aktivit v oblasti výzkumu, obchodu a politiky se zaměřením na podporu a rozvoj ekologických a dalších environmentálně šetrných zemědělských postupů. (kač)

19 Přeložil Milan Smrž

20 Víte, že připomínky návrhu AEKO a EZ jsou zpět Na webových stránkách Svazu PRO- BIO je zavěšena finální verze AEKO a EZ opatření předkládaná do vlády. V textu je možné jednoduše dohledat, co bylo, a co bohužel nebylo, akceptováno. Účinnost návrhu nařízení vlády je navržena dnem 15. dubna 2015 s ohledem na jednotný termín podávání žádostí o dotace v Evropské unii, kterým je 15. květen Rozhodně se budeme více tématu věnovat v dalším čísle Našeho PRO-BIA. můžete na exkurzi do svobodného domku? V neděli 15. března 2015 se v Bohuslavicích u Kyjova koná exkurze do Svobodného domku. V čase od 11 do 14 hodin se můžete těšit na představení domku, popis procesu stavby a dozvíte se i rozhodovací kritéria nebo rozpočet. Zajímavé budou i zkušenosti ze stavby, ze života v domku a hospodaření na pozemku. Po programu můžete případně vyrazit na výlet do Chřibů. Kapacita účastníků omezena z důvodu velikosti prostoru, cena 250Kč a informace na v Dánsku biu věří také na obraně i ve školství? Dánské ministerstvo obrany zahájilo pilotní projekt, jehož snahou je navýšit využívání biopotravin ve vojenských kantýnách. Tamního ministra obrany těší, že může velkou poptávkou pomoci ekologickým zemědělcům. Program je součástí nového akčního plánu pro biopotraviny, oznámeného v lednu dánskou vládou. Součástí plánu je také usnadnění cesty biopotravin do hromadného stravování. Důležitou roli při zvyšování povědomí o EZ v Dánsku hraje také tamní ministerstvo školství.

Akční plán rozvoje ekologického zemědělství zhodnocení AP do roku 2015, míra naplnění cílů a vize do roku 2020

Akční plán rozvoje ekologického zemědělství zhodnocení AP do roku 2015, míra naplnění cílů a vize do roku 2020 Akční plán rozvoje ekologického zemědělství zhodnocení AP do roku 2015, míra naplnění cílů a vize do roku 2020 Odbor environmentální a ekologického zemědělství Ing. Jan Gallas ředitel odboru Ministerstvo

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství

VÝROČNÍ ZPRÁVA. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství VÝROČNÍ ZPRÁVA 2010 PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství Základní údaje Název organizace: PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Organizační

Více

Vývoj ekologického zemědělství ve světě

Vývoj ekologického zemědělství ve světě Vývoj ekologického zemědělství ve světě Ekologické zemědělství se ve světě stále více rozšiřuje a výměra ekologicky obhospodařovaných ploch ve světě každoročně narůstá. Ke konci roku 2013 (dle pravidelného

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2011. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2011. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2011 PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Základní údaje Název organizace: PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického

Více

Jablečná slavnost v Hostětíně 2014

Jablečná slavnost v Hostětíně 2014 Jablečná slavnost v Hostětíně 2014 Jaké to ASI bude?? No, hlavně to bude 28., nikoliv 27. Sobotní bojová porada před vypuknutím příprav Víkend pro dobrovolníky Víkend pro dobrovolníky nejdůležitější je

Více

Statistika a trendy vývoje ekologického zemědělství v ČR

Statistika a trendy vývoje ekologického zemědělství v ČR Statistika a trendy vývoje ekologického zemědělství v ČR Ing. Andrea Hrabalová, konzultant ČTPEZ Ing. Hana Šejnohová, Ph.D., ÚZEI 2. září 2015, konference Biosummit, Praha Vývoj ekologického zemědělství

Více

Společnost ABF, a.s. Vás zve k účasti na prodejně prezentačním veletrhu. STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY v Letňanech.

Společnost ABF, a.s. Vás zve k účasti na prodejně prezentačním veletrhu. STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY v Letňanech. Společnost ABF, a.s. Vás zve k účasti na prodejně prezentačním veletrhu STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY v Letňanech. OBSAH PREZENTACE POŘADATEL VELETRŽNÍ AREÁL CHARAKTERISTIKA VELETRHU NOMENKLATURA BILANCE CENA PLOCHY

Více

Take-away:jídlo s sebou

Take-away:jídlo s sebou Marketing Praxe.Workshop Take-away:jídlo s sebou Dr. Andrea Grimm Dr. Astin Malschinger OBSAH PRAXE.WORKSHOP Take-away: jídlo s sebou Autorky: Dr. Andrea Grimm, Dr. Astin Malschinger IMPRESUM Za obsah

Více

Přehlídka krajových specialit a kuchyně

Přehlídka krajových specialit a kuchyně Přehlídka krajových specialit a kuchyně Základní informace Termín konání: 16. 19. září 2010 Místo: Praha, Kampa Místo na trhu: Tento nový projekt pokrývá a propojuje oblasti, kterým specializovaná akce

Více

Země živitelka 2011 České Budějovice

Země živitelka 2011 České Budějovice Země živitelka 2011 České Budějovice S koncem prázdnin se již po čtvrté NS MAS ČR účastnila 38. ročníku výstavy Země živitelka. V letošním roce se NS MAS ČR společně s Celostátní síti pro venkov (CSV),

Více

ALBIO. Albio www.albiostyl.cz

ALBIO. Albio www.albiostyl.cz ALBIO s.r.o. ALBIO vznik 2002 Síť bioprodejen (dnes 3x v Praze, na Andělu provozujeme největší bioprodejnu v ČR) Jediná komplexní biorestaurace v ČR První tradiční biopekárna v Praze Plnohodnotný bio catering

Více

BILLA A ČEŠTÍ DODAVATELÉ. Jaroslaw Szczypka, CEO BILLA spol. s r. o.

BILLA A ČEŠTÍ DODAVATELÉ. Jaroslaw Szczypka, CEO BILLA spol. s r. o. BILLA A ČEŠTÍ DODAVATELÉ Jaroslaw Szczypka, CEO BILLA spol. s r. o. BILLA v číslech 1991 otevření první prodejny BILLA v Brně 204 prodejen 6000 zaměstnanců 120 000 000 zákazníků ročně 2014 otevření moderního

Více

Geneticky modifikované potraviny a krmiva

Geneticky modifikované potraviny a krmiva Geneticky modifikované potraviny a krmiva Co je to geneticky modifikovaný organismus (GMO)? Za GMO je považován organismus, s výjimkou člověka, jehož dědičná informace uložená v DNA byla změněna pomocí

Více

30.3. - 3. 4. 2014. Brno - Výstaviště. www.techagro.cz. Mezinárodní lesnicky a myslivecky veletrh

30.3. - 3. 4. 2014. Brno - Výstaviště. www.techagro.cz. Mezinárodní lesnicky a myslivecky veletrh Mezinárodní veletrh zemědělské techniky Mezinárodní veterinární veletrh Mezinárodní lesnicky a myslivecky veletrh Veletrh obnovitelnych zdrojů energie v zemědělství a lesnictví 30.3. - 3. 4. 2014 Brno

Více

Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno. Souběžně probíhají: 23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště

Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno. Souběžně probíhají: 23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno Souběžně probíhají: 23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno Veletrh DSB Dřevo a stavby Brno je samostatným veletrhem v rámci Stavebních veletrhů

Více

Zábor zemědělské půdy ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie.

Zábor zemědělské půdy ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie. Ing. Jan ZÁHORKA OCHRANA ZEMĚDĚLSKÉHO PŮDNÍHO FONDU Zábor zemědělské půdy ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie. Česká fotovoltaická konference 4. listopadu 2008, v Brně Zemědělský půdní fond ČR Rozloha

Více

...pozvánka s volnou vstupenkou. www.reklama-fair.cz

...pozvánka s volnou vstupenkou. www.reklama-fair.cz ...pozvánka s volnou vstupenkou Pořadatel: Hlavní partner: www.reklama-fair.cz 18. veletrh reklamy, médií, polygrafie a obalů Poukázka na volnou vstupenku Zde je místo pro nalepení vizitky! Výstaviště

Více

FESTIVAL SÝROVÝ SVĚT 1. 3. dubna 2016 Výstaviště Praha Holešovice

FESTIVAL SÝROVÝ SVĚT 1. 3. dubna 2016 Výstaviště Praha Holešovice FESTIVAL SÝROVÝ SVĚT 1. 3. dubna 2016 Výstaviště Praha Holešovice O Festivalu Sýrový svět Rádi bychom Vám v krátkosti představili Festival Sýrový svět, který organizuje společnost Rozvojové Projekty Praha,

Více

Českýtrh sbiopotravinami 2008 a předpokládanývývoj

Českýtrh sbiopotravinami 2008 a předpokládanývývoj Českýtrh sbiopotravinami 2008 a předpokládanývývoj Tom Václavík Základní data Českýtrh s biopotravinami 2008 Celková spotřeba: 1,8 mld. Kč Meziroční nárůst: 40 %(2007/2008) Podíl bio na celkovéspotřebě:

Více

Představení 5. mezinárodního veletrhu gastronomie, hotelového a restauračního zařízení

Představení 5. mezinárodního veletrhu gastronomie, hotelového a restauračního zařízení Představení 5. mezinárodního veletrhu gastronomie, hotelového a restauračního zařízení - termín konání: 1.- 4.10.2015, místo konání: PVA EXPO PRAHA v Letňanech - jediný největší odborný veletrh v regionu

Více

Mlékárna na rozhraní Lužických hor a Českosaského Švýcarska. www.milko.cz

Mlékárna na rozhraní Lužických hor a Českosaského Švýcarska. www.milko.cz Mlékárna na rozhraní Lužických hor a Českosaského Švýcarska www.milko.cz úvodem Vážení přátelé a příznivci kvalitních potravin, Mlékárna ve Varnsdorfu byla založena v nelehké době roku 1943 a její život

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2015

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2015 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2015 Veselá biofarma, z.s. Spolek přátel ekologického zemědělství, Velké Hostěrádky Úvodní slovo Zájmové sdružení přátel ekologického zemědělství začalo v podstatě se stejnými osobami,

Více

od pátku 5. února do úterý 9. února 2016 Paříž severní výstaviště Villepinte www.europain.com

od pátku 5. února do úterý 9. února 2016 Paříž severní výstaviště Villepinte www.europain.com ČERVENEC 2015 TO NEJLEPŠÍ Z FRANCOUZSKÉHO I ZAHRANIČNÍHO pekařství-cukrářství na veletrhu Europain & Intersuc 2016 od pátku 5. února do úterý 9. února 2016 Paříž severní výstaviště Villepinte www.europain.com

Více

ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015

ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015 ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015 konané ve dnech od 27.8. do 1.9.2015 Soutěže pro návštěvníky o hodnotné ceny Čtvrtek 27.8. Den Země živitelky Den českých pekařů a cukrářů Pivovarská zahrada

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2008. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2008. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2008 PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Exkuze na ekofarmě Usedlost Medník foto PRO-BIO LIGA 2 Základní údaje Název organizace: PRO-BIO LIGA

Více

nová koncepce design shaker 2015 19. 22. 3. Letňany

nová koncepce design shaker 2015 19. 22. 3. Letňany nová koncepce design shaker 2015 19. 22. 3. PVA EXpo praha Letňany proč vystavovat vysoká návštěvnost díky konání v rámci jarních veletrhů For Habitat, For Furniture, For Office a For Garden tři sekce

Více

SPOTŘEBA BIOPOTRAVIN V EU CONSUMPTION OF BIOFOODS IN EU

SPOTŘEBA BIOPOTRAVIN V EU CONSUMPTION OF BIOFOODS IN EU ABSTRACT SPOTŘEBA BIOPOTRAVIN V EU CONSUMPTION OF BIOFOODS IN EU BROŽOVÁ Ivana, (ČR) KEY WORDS bio-production, bio-food, quality, consumption, turnover ÚVOD Spotřeba biopotravin má v posledních letech

Více

JABLEČNÉ MOŠTY Z BÍLÝCH KARPAT

JABLEČNÉ MOŠTY Z BÍLÝCH KARPAT JABLEČNÉ MOŠTY Z BÍLÝCH KARPAT Radim Machů 1 Abstrakt Od roku 2000 dodává moštárna v Hostětíně v Bílých Karpatech na český trh přírodní jablečnou šťávu jablečný mošt. Přibližně 80% produkce je certifikováno

Více

KONFERENCE BIOMASA & ENERGETIKA 2012

KONFERENCE BIOMASA & ENERGETIKA 2012 KONFERENCE BIOMASA & ENERGETIKA 2012 Konference se koná pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla. České sdružení pro biomasu pořádá 27. listopadu 2012 na pražské ČZU za účasti významných expertů,

Více

Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.1.28/02.0055. Exkurze Biofarma JURÉ. (Pracovní list)

Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.1.28/02.0055. Exkurze Biofarma JURÉ. (Pracovní list) Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.1.28/02.0055 Exkurze Biofarma JURÉ (Pracovní list) Označení: EU-Inovace-Ex-Př-07 Předmět: Přírodopis Cílová skupina: 6. - 9. třída

Více

PROJEKT LIDÉ LIDEM - WORKSHOP Č.

PROJEKT LIDÉ LIDEM - WORKSHOP Č. PROJEKT LIDÉ LIDEM - WORKSHOP Č. KOMUNITOU PODPOROVANÉ ZEMĚDĚLSTVÍ z pohledu JADE BASHFORD lektorka: Jade Bashford Jade spoluvytváří místní komunitní potravinové systémy už 25 let. Jade pracovala na místní

Více

Techagro Brno 30. 3. 3. 4. 2014

Techagro Brno 30. 3. 3. 4. 2014 Techagro Brno 30. 3. 3. 4. 2014 modulární diskový secí stroj Falcon 6 oceněn mezinárodní odbornou komisí GRAND PRIX TECHAGRO Modulární diskový secí stroj Falcon 6 umožňuje uživatelům volbu různých pracovních

Více

Ekologické zemědělství, zpracování a výroba biopotravin a ostatních bioproduktů. Ing. Petr Jílek Ing. Jan Gallas Ing. Martin Leibl, PhD.

Ekologické zemědělství, zpracování a výroba biopotravin a ostatních bioproduktů. Ing. Petr Jílek Ing. Jan Gallas Ing. Martin Leibl, PhD. Ekologické zemědělství, zpracování a výroba biopotravin a ostatních bioproduktů Ing. Petr Jílek Ing. Jan Gallas Ing. Martin Leibl, PhD. Socioekonomické zakotvení systému EZ V západní Evropě cca od 50.

Více

Josef Sklenář. Biofarma Sasov. Sasov 2, 586 01 Jihlava

Josef Sklenář. Biofarma Sasov. Sasov 2, 586 01 Jihlava Josef Sklenář Biofarma Sasov Sasov 2, 586 01 Jihlava květen 2011 Umístění Biofarmy Sasov Historie Josef Sklenář založil farmu v roce 1991 v areálu Školního statku Střední zemědělské školy v Jihlavě - od

Více

Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky. Snídaně s novináři 17.9.2013

Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky. Snídaně s novináři 17.9.2013 Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky Snídaně s novináři 17.9.2013 Obsah prezentace Jak je důležitá kvalita potravin pro zákazníka Jak hodnotí systém kontroly potravin v ČR časopis The Economist

Více

Přijďte ochutnat regionální potraviny i speciality místních restaurací, kaváren a cukráren!

Přijďte ochutnat regionální potraviny i speciality místních restaurací, kaváren a cukráren! Newsletter č. 13 Královská stezka o. p. s. 1 Hlavní událostí druhého čtvrtletí roku 2015 v Královské stezce o. p. s. je již druhý ročník Gastronomického festivalu LOVE FOOD, který se uskuteční v Havlíčkově

Více

ZPRÁVY Z MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ

ZPRÁVY Z MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ prosinec 2015 ZPRÁVY Z MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ Co se nám letos povedlo STR. 06 MILIARDY NA KOMODITY STR. 03 VZESTUP ČESKÉHO VÝVOZU STR. 04 PROGRAMY PRO ROK 2016 STR. 05 01 ÚVODNÍ SLOVO MINISTRA: VÁŽENÍ

Více

Prezentace firmy Mediate, s. r. o.

Prezentace firmy Mediate, s. r. o. Prezentace firmy Mediate, s. r. o. 1 / 15 KDO jsme? založení společnosti MEDIATE v roce 1996 přední výrobce bylinných čajů a doplňků stravy více jak 60 interních zaměstnanců + externí spolupracovníci transparentní

Více

Situace v zahraničním obchodě pivem, chmelem a sladem. Ministerstvo zemědělství, Praha, 19.6.2014

Situace v zahraničním obchodě pivem, chmelem a sladem. Ministerstvo zemědělství, Praha, 19.6.2014 Situace v zahraničním obchodě pivem, chmelem a sladem Ministerstvo zemědělství, Praha, 19.6.2014 Českého pivovarství Vladimír Balach Miliony Výstav piva celkem v mil. hl 20,5 113 tis. hl 20,0 19,9 19,5

Více

Biopotraviny do škol jako nástroj udržitelného rozvoje

Biopotraviny do škol jako nástroj udržitelného rozvoje Biopotraviny do škol jako nástroj udržitelného rozvoje Biopotraviny do škol - výhody Zdraví: nutričně bohaté a čerstvé potraviny dávají základ pro zdravý vývoj dětí a zároveň vedou k lepšímu chování žáků

Více

Analýza zpracovatelského sektoru biomléka

Analýza zpracovatelského sektoru biomléka EPOS Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR Analýza zpracovatelského sektoru biomléka Pro veřejnou zakázku PODPORA ROZVOJE REGIONÁLNÍHO ODBYTU BIOPOTRAVIN Autor: Mgr. Tomáš Václavík Sběr dat: říjen

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme EXPODREV 2014 Mezinárodní odborný veletrh dřevoobráběcího průmyslu Obor: dřevoobráběcí průmysl Veletrh ExpoDrev 2014 je mezinárodní událostí na poli dřevozpracujícího

Více

Týden vědy a techniky podpoří i pardubická univerzita 5.11.2013 5plus2.cz str. 0 stalo se

Týden vědy a techniky podpoří i pardubická univerzita 5.11.2013 5plus2.cz str. 0 stalo se Týden vědy a techniky podpoří i pardubická univerzita 5.11.2013 5plus2.cz str. 0 stalo se Monika Suchá Univerzita Pardubice PARDUBICE - Pardubická univerzita se letos poprvé zapojí do Týdne vědy a techniky,

Více

sleva Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů Jablko Gala 600 g, Itálie 100 g = 8,95 Kč

sleva Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů Jablko Gala 600 g, Itálie 100 g = 8,95 Kč Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz Na všechny výrobky z tohoto letáku 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů 17 90 100 g = 8,95 Kč Jablko Gala 600 g, Itálie 56 90 100 g = 9,48 Kč

Více

Klobásky STEINEX nebo dorty ze Smetanové cukrárny: Na seznam kvalitních produktů KLASA přibyly další výrobky

Klobásky STEINEX nebo dorty ze Smetanové cukrárny: Na seznam kvalitních produktů KLASA přibyly další výrobky Klobásky STEINEX nebo dorty ze Smetanové cukrárny: Na seznam kvalitních produktů KLASA přibyly další výrobky 5. srpna 2013, Praha Dalších 27 produktů od celkem třinácti výrobců získalo v červnu a červenci

Více

EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE

EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE Obsah 1. Zadání... 2 2. Sestavení rámcové nabídky... 2 3. Analýza statistik taiwanského trhu s vínem... 2 3.1. Import vína na Taiwan... 2 3.2. Export vína z Taiwanu...

Více

Oceněné výrobky ze soutěže

Oceněné výrobky ze soutěže Oceněné výrobky ze soutěže Regionální potravina Moravskoslezský kraj 2010 Tvaroh měkký Je zpracován z kvalitní suroviny z podhůří Beskyd a vyráběn klasickou ruční metodou v tvarohářských vanách. Má specifické

Více

Biorajčata ve vlastní šťávě uspěla v pestrém souboji českých biopotravin

Biorajčata ve vlastní šťávě uspěla v pestrém souboji českých biopotravin Biorajčata ve vlastní šťávě uspěla v pestrém souboji českých biopotravin Šumperk (4. září 2015) 13. ročníku soutěže Česká biopotravina 2015 se zúčastnilo celkem 81 výrobků. Porotci v čele se zástupci Státní

Více

Aktivity Bioinstitutu v oblasti ochrany klimatu a zemědělství Olomouc, 8. února 2012

Aktivity Bioinstitutu v oblasti ochrany klimatu a zemědělství Olomouc, 8. února 2012 Aktivity Bioinstitutu v oblasti ochrany klimatu a zemědělství Olomouc, 8. února 2012 TÉMATA: Program rozvoje venkova BIO AKADEMIE 2011 Člověk v zemědělské krajině Projekt Ekozemědělci přírodě Sluňákovské

Více

Pracovní setkání o využití tepla Biogas 13 v Rakousku

Pracovní setkání o využití tepla Biogas 13 v Rakousku Pracovní setkání o využití tepla Biogas 13 v Rakousku Každý rok Rakouská kompost&bioplynová společnost organizuje Rakouský kongres o bioplynu, podporovaný klima:aktiv, iniciativu ochrany ovzduší Ministerstva

Více

TRENDMONITOR ANEB SOUČASNOST A BUDOUCNOST ZEMĚDĚLSTVÍ Z POHLEDU EVROPSKÝCH FARMÁŘŮ

TRENDMONITOR ANEB SOUČASNOST A BUDOUCNOST ZEMĚDĚLSTVÍ Z POHLEDU EVROPSKÝCH FARMÁŘŮ TRENDMONITOR ANEB SOUČASNOST A BUDOUCNOST ZEMĚDĚLSTVÍ Z POHLEDU EVROPSKÝCH FARMÁŘŮ Jak vnímají evropští farmáři současnou ekonomickou situaci v zemědělství? A jaký ekonomický vývoj očekávají v této oblasti

Více

Vědecký výbor pro potraviny. Výsledky reprezentativního průzkumu názorů veřejnosti ČR na biopotraviny

Vědecký výbor pro potraviny. Výsledky reprezentativního průzkumu názorů veřejnosti ČR na biopotraviny Vědecký výbor pro potraviny Klasifikace: Draft Pro vnitřní potřebu VVP Oponovaný draft Pro vnitřní potřebu VVP Finální dokument Pro oficiální použití Deklasifikovaný dokument X Pro veřejné použití Název

Více

ZÁKLADNÍ INFORMACE NOMENKLATURA

ZÁKLADNÍ INFORMACE NOMENKLATURA ZÁKLADNÍ INFORMACE Reklama, Polygraf 2011 18. ročník veletrhu reklamy, médií, polygrafie a obalů Termín konání: 23. 25. března 2011 Místo konání: Výstaviště Praha Holešovice Pořadatel: M.I.P. Group, a.s.

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme METALLOOBRABOTKA. SVARKA 2015 Obor: kovoobrábění Kovoobrábění v Rusku patří tradičně a dlouhodobě k jednomu z nejperspektivnějších a nejpřitažlivějších odvětví. Obrovské

Více

Současná situace ekologického zemědělství v České republice. 14.10.2015 ing.zdeněk Perlinger, PRO-BIO

Současná situace ekologického zemědělství v České republice. 14.10.2015 ing.zdeněk Perlinger, PRO-BIO Současná situace ekologického zemědělství v České republice Účel analýzy stavu EZ Příspěvek svazu PRO-BIO do Biosumitu ze strany zemědělské praxe Situace v 1.roce nové SZP Tvorba nového Akčního plánu Častá

Více

Léčivé rostliny v ekozemědělství

Léčivé rostliny v ekozemědělství Průkopníkem ekologického pěstování, výkupu, zpracování a prodeje léčivých rostlin v kvalitě BIO v České republice je ing. Tomáš Mitáček, spoluzakladatel a dlouholetý ředitel firmy Sluneční brána Čejkovice.

Více

Regionální potravina 2012-2013

Regionální potravina 2012-2013 Regionální potravina 2012-2013 Kampaň v roce 2012 Cíle marketingové, mediální a PR kampaně: zvýšit povědomí o značce Regionální potravina mezi spotřebiteli zvýšit povědomí o oceněných produktech a producentech

Více

České oficiální účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí ZÁSADY

České oficiální účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí ZÁSADY ZÁSADY pro organizování a financování českých oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích v roce 2013 Zásady pro organizování a financování českých oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích stanoví

Více

Závěrečná zpráva k realizaci projektu Tržnice Hradeckého venkova

Závěrečná zpráva k realizaci projektu Tržnice Hradeckého venkova Závěrečná zpráva k realizaci projektu Tržnice Hradeckého venkova V rámci projektu byl vypracován nový propagační roll up, kterým spolu s výstavou a ochutnávkou regionálních potravin účinně propagujeme

Více

České oficiální účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí ZÁSADY

České oficiální účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí ZÁSADY ZÁSADY pro organizování a financování národních výstav a českých oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích a výstavách v zahraničí v roce 2012 Zásady pro organizování a financování českých oficiálních

Více

23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště

23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště 23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště Komplex veletrhů Mezinárodní veletrh investičních příležitostí, podnikání a rozvoje v regionech Mezinárodní veletrh komunálních technologií a služeb Mezinárodní veletrh

Více

VODOVODY-KANALIZACE 19. 21. 5. 2015. Praha, Letňany. www.vystava-vod-ka.cz. 19. mezinárodní vodohospodářská výstava. Pořadatel a odborný garant:

VODOVODY-KANALIZACE 19. 21. 5. 2015. Praha, Letňany. www.vystava-vod-ka.cz. 19. mezinárodní vodohospodářská výstava. Pořadatel a odborný garant: 19. mezinárodní vodohospodářská výstava VODOVODY-KANALIZACE 19. 21. 5. 2015 Praha, Letňany www.vystava-vod-ka.cz Pořadatel a odborný garant: Organizátor: Zveme Vás... Srdečně Vás zveme na 19. ročník vodohospodářské

Více

MAS Regionu Poodří, Z.S., vyhlašuje ve spolupráci s Asociací regionálních značek, o.s.: 3. VYZVU. k předkládání žádostí o udělení značky , V'

MAS Regionu Poodří, Z.S., vyhlašuje ve spolupráci s Asociací regionálních značek, o.s.: 3. VYZVU. k předkládání žádostí o udělení značky , V' MAS Regionu Poodří, Z.S., vyhlašuje ve spolupráci s Asociací regionálních značek, o.s.:, 3. VYZVU k předkládání žádostí o udělení značky, V' "MORAVSKE KRAVARSKO regionální produkt U STRAVOVACí A UBYTOVACí

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme BAUMA 2016 Mezinárodní veletrh stavebních strojů a vozidel, stavebního nářadí a příslušenství Obor: stavebnictví BAUMA je světově nejdůležitějším veletrhem ve stavebním

Více

Regionální značka v Moravské bráně

Regionální značka v Moravské bráně Regionální značka v Moravské bráně Kateřina Čadilová Asociace regionálních značek, o.s. Hranice, 17. ledna 2012 Program 1. úvod co je regionální značení (shrnutí obsahu prvního semináře) 2. typy výrobků

Více

Výroční zpráva Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat za rok 2012

Výroční zpráva Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat za rok 2012 Výroční zpráva Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat za rok 2012 Hostětín 4, 687 71 Bojkovice tel. 572 641 040 tbk@tradicebk.cz, http://www.tradicebk.cz Tradice Bílých Karpat jsou dobrovolným, nevládním

Více

Vztahy mezi zemědělci a spotřebiteli. Veronika Fišerová veronika.fiserova@veronica.cz www.veronica.cz

Vztahy mezi zemědělci a spotřebiteli. Veronika Fišerová veronika.fiserova@veronica.cz www.veronica.cz Vztahy mezi zemědělci a spotřebiteli Veronika Fišerová veronika.fiserova@veronica.cz www.veronica.cz co děláme v oblasti zemědělství a potravin: propagace ekozemědělství, místních potravin Brněnský Biojarmark

Více

BULLETIN. 179. Žofínské fórum. konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Čeští zemědělci, ostrůvek uprostřed Evropské unie

BULLETIN. 179. Žofínské fórum. konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Čeští zemědělci, ostrůvek uprostřed Evropské unie BULLETIN 179. Žofínské fórum konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky Čeští zemědělci, ostrůvek uprostřed Evropské unie Praha, Velký sál paláce Žofín 26. 5. 2015 179. Žofínské fórum konané

Více

si Vás dovolují pozvat na: Národní konferenci VENKOV 2010 na téma Rozvoj venkova po roce 2013

si Vás dovolují pozvat na: Národní konferenci VENKOV 2010 na téma Rozvoj venkova po roce 2013 Ministerstvo zemědělství v rámci Celostátní sítě pro venkov Krajské sdružení NS MAS ČR, o.s., v Královéhradeckém kraji, Národní síť Místních akčních skupin ČR, o.s., Spolek pro obnova venkova ČR, Agrární

Více

BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o.

BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o. BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o. Za podpory Ministerstva zemědělství České republiky si Vás dovoluje pozvat na Vzdělávací kurz ekologického ovocnářství Celkem šestidenní kurz se bude skládat z cyklu odborných

Více

Norimberk, Německo 17. 20.9. 2014. 21. Mezinárodní odborný veletrh městské zeleně a krajinářství Projekty Realizace Údržba. galabau-messe.

Norimberk, Německo 17. 20.9. 2014. 21. Mezinárodní odborný veletrh městské zeleně a krajinářství Projekty Realizace Údržba. galabau-messe. Norimberk, Německo 17. 20.9. 2014 21. Mezinárodní odborný veletrh městské zeleně a krajinářství Projekty Realizace Údržba galabau-messe.com Zelené setkání Na veletrhu GaLaBau 2014, nejrozsáhlejší přehlídce

Více

Ing. Jindřich Š N E J D R L A viceprezident AK ČR

Ing. Jindřich Š N E J D R L A viceprezident AK ČR Ing. Jindřich Š N E J D R L A viceprezident AK ČR PŮDA A OCHRANA ZEMĚDĚLSKÉHO PŮDNÍHO FONDU V EKONOMICKÝCH SOUVISLOSTECH PŮDA JAKO VÝROBNÍ PROSTŘEDEK JEDINEČNÝ EKOSYSTÉM 13. dubna 2010, Praha ZEMĚDĚLSKÝ

Více

ZÁKLADNÍ ÚDAJE. 17. března 2015, Společenský dům, Prostějov. Distribuovány účastníkům konference v den konání

ZÁKLADNÍ ÚDAJE. 17. března 2015, Společenský dům, Prostějov. Distribuovány účastníkům konference v den konání ZÁKLADNÍ ÚDAJE Název konference: Termíny a místa konání: Generální partner: Hlavní partner: Mediální partner: Materiály partnerů: Odborní garanti: Produkce a organizační zajištění: Cílová skupina: 43.

Více

doc. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D.

doc. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D. doc. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D. Vytvoření osnov kurzů Vytvoření vzdělávacích materiálů Akreditace kurzů Pilotní ověření kurzů Evaluace kurzů Metody studia ekosystémů Analytická chemie Potravinářská

Více

Biojarmark. Souhrnná zpráva

Biojarmark. Souhrnná zpráva Biojarmark Souhrnná zpráva Září 2012 1 12. chrudimský biojarmark Pořadatel: Ekocentrum PALETA, pobočka Chrudim, Strojařů 846, 537 01 Chrudim Datum, čas a místo konání: Úterý 18. 9. 2012, 9:30-17 hodin,

Více

Nejnovější vývoj na světových trzích s biopotravinami

Nejnovější vývoj na světových trzích s biopotravinami Nejnovější vývoj na světových trzích s biopotravinami Tom Václavík Základní data Světový trh sbiopotravinami 2008 Celková spotřeba: přibližně 37 mld. EUR Meziroční nárůst: +-10 % (2007/2008) Největší trhy:

Více

4. číslo květen červen 2014

4. číslo květen červen 2014 4. číslo květen červen 2014 http://pixabay.com/static/uploads/photo/2012/04/26/14/19/green 42609_640.png?i Bio je vlastně ekologické zemědělství. Jedná se o způsob hospodaření, který bere ohled na přirozené

Více

Investujte do správných partnerů. Investujte do své budoucnosti.

Investujte do správných partnerů. Investujte do své budoucnosti. Investujte do správných partnerů. Investujte do své budoucnosti. Pozvánka k prezentaci na veletržní a konferenční přehlídce o franšízingu Franchise Days Prague 2012 / FrAMchise Day 2012 Dovolte nám, abychom

Více

ZLATÁ Chuť jižní Moravy

ZLATÁ Chuť jižní Moravy Zásady soutěže Potravinářský výrobek Jihomoravského kraje 2014 Potravinářský výrobce Jihomoravského kraje 2014 ZLATÁ Chuť jižní Moravy vydané pro rok 2014 v souladu s článkem 7.2. Zásad schválených představenstvem

Více

Future of Waste Pilotní projekty v Rakousku

Future of Waste Pilotní projekty v Rakousku Future of Waste Pilotní projekty v Rakousku Odhazování odpadků na veřejných prostranstvích v Rohrbachu Dialog se zainteresovanými subjekty - potraviny jsou cenné Zelené slavnosti trvale udržitelné kulturní

Více

TRADIČNÍ VELETRH NOVÁ STRATEGIE

TRADIČNÍ VELETRH NOVÁ STRATEGIE TRADIČNÍ VELETRH NOVÁ STRATEGIE Vážení členové Svazu polygrafických podnikatelů, získejte konkurenční výhodu a prezentujte svá tiskovářešení a nabídku sortimentu na největším odborném veletrhu NABÍDKA

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme EXPO MONGOLIA 2015 Mezinárodní veletrh se zaměřením na těžbu a stavebnictví Místo konání: Buyant Ukhaa Sportpalace, Ulánbátar, Mongolsko Datum konání: 23.-25. března 2015

Více

Podmínky pro organizování a financování oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích a výstavách

Podmínky pro organizování a financování oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích a výstavách Podmínky pro organizování a financování oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích a výstavách 27. 11. 2013 Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) organizuje

Více

Otazníky kolem řepkového oleje

Otazníky kolem řepkového oleje Otazníky kolem řepkového oleje Řepkový olej představuje nutričně velmi hodnotnou potravinu, a přesto není jeho význam českými spotřebiteli dostatečně doceňován, což vyplývá z výzkumného šetření společnosti

Více

Nářezové salámy Globus

Nářezové salámy Globus Nářezové salámy Globus Řeznictví Dobroty z našeho řeznictví Vám vždy zavoní... Na svačinu nebo na výlet i na pohoštění návštěvy Na čerstvost máme vlastní recept Ano, na čerstvost a kvalitu máme opravdu

Více

Obecná pravidla produkce

Obecná pravidla produkce Obecná pravidla produkce Zákaz používání GMO - zákaz se týká potravin, krmiv, činidel, přípravků na ochranu rostlin, hnojiv a pomocných půdních látek, osiva a sadby, mikroorganismů a živočichů - povinnost

Více

Metodické pokyny k pracovnímu listu č. 9 EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ V ČR I VE SVĚTĚ - CHOV ZVÍŘAT NA EKOFARMÁCH 9. ročník

Metodické pokyny k pracovnímu listu č. 9 EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ V ČR I VE SVĚTĚ - CHOV ZVÍŘAT NA EKOFARMÁCH 9. ročník Metodické pokyny k pracovnímu listu č. 9 EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ V ČR I VE SVĚTĚ - CHOV ZVÍŘAT NA EKOFARMÁCH 9. ročník DOPORUČENÝ ČAS K VYPRACOVÁNÍ: 45 60 minut INFORMACE K TÉMATU: EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ

Více

SPOLEČNOST HAMÉ. a expanze na zahraničních trzích

SPOLEČNOST HAMÉ. a expanze na zahraničních trzích SPOLEČNOST HAMÉ a expanze na zahraničních trzích Skupina Hamé Je jedním z největších českých producentů a vývozců trvanlivých a chlazených potravin včetně kojenecké stravy, bagetového programu a polotovarů

Více

*** Hotel Zámek Templářská 1 696 15 Čejkovice

*** Hotel Zámek Templářská 1 696 15 Čejkovice Místo konání akce: *** Hotel Zámek Templářská 1 696 15 Čejkovice Příjezd z dálnice D 1: Sjezd na D2 EXIT 41 Podivín, dále přes Velké Bílovice. Kontaktní adresa: Ing. Jan Kudláček Na Studánkách 782 551

Více

Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011-2015

Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011-2015 Ministerstvo zemědělství II. Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011-2015 1. Úvod Ekologické zemědělství (EZ) má za sebou již 20 let svého rozvoje. Za tu dobu jeho vývoj pokročil

Více

SPONZORSKÝ BALÍČEK ROK 2015 SEMINÁŘE

SPONZORSKÝ BALÍČEK ROK 2015 SEMINÁŘE SEMINÁŘE Semináře jsou pravidelné vzdělávací programy, které se konají každý třetí čtvrtek v měsíci v dopoledních hodinách a nabízí jedinečný pohled do problematiky a praxe šetrného stavebnictví v České

Více

AGRO 2013- UKRAJINA, KYJEV

AGRO 2013- UKRAJINA, KYJEV Zahraniční zastoupení CzechTrade Kiev připravuje prezentaci českých společností z oboru zemědělství za účelem nalezení nových odbytových možností pro české exportéry. Místo konání: Web: Národní ExpoCentrum

Více

Základní statistické údaje ekologického zemědělství k 31.12.2013

Základní statistické údaje ekologického zemědělství k 31.12.2013 Základní statistické údaje ekologického zemědělství k 31.12.2013 A. Právní úprava pro ekologické zemědělství, kontrola Pravidla pro ekologické zemědělství a produkci biopotravin jsou daná legislativou,

Více

Postavení výrobku na lokálních trzích

Postavení výrobku na lokálních trzích Kapitola 8 Modul 1: Postavení výrobku na trhu Postavení výrobku na lokálních trzích Dr. Andrea Grimm Dr. Astin Malschinger OBSAH MODUL 1 POSTAVENÍ VÝROBKU NA TRHU Kapitola 8: Postavení výrobku na lokálních

Více

Výsledky dotazníku o školním stravování

Výsledky dotazníku o školním stravování Výsledky dotazníku o školním stravování Z dotazníkového průzkumu, jehož se zúčastnilo celkem 225 respondentů, vyplynulo, že s nabídkou školní jídelny a skladbou jídelního lístku je zcela nebo spíše spokojeno

Více

Výstupy projektu a jejich šíření

Výstupy projektu a jejich šíření Zajišťování kvality dalšího vzdělávání v oblasti evropského maloobchodu s biovýrobky L E O N A R D O D A V I N C I Výstupy projektu a jejich šíření Vysoká kvalita dalšího vzdělávání posiluje maloobchodníky

Více

Hostětín. Udržitelný rozvoj v cestovním ruchu. ZO ČSOP Veronica Brno, Hostětín. Zelená inspirace z Bílých Karpat

Hostětín. Udržitelný rozvoj v cestovním ruchu. ZO ČSOP Veronica Brno, Hostětín. Zelená inspirace z Bílých Karpat Hostětín Zelená inspirace z Bílých Karpat Udržitelný rozvoj v cestovním ruchu ZO ČSOP Veronica Brno, Hostětín Udržitelný rozvoj cestovního ruchu Ekonomické přínosy Udržitelnost Ekologické přínosy Sociální

Více

SSOS_ZE_2.14 Ekologické zemědělství

SSOS_ZE_2.14 Ekologické zemědělství Číslo a název projektu Číslo a název šablony CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT DUM číslo a název SSOS_ZE_2.14

Více

SEDLÁK JEDE Z POLE. Tomáš Popp, Envic

SEDLÁK JEDE Z POLE. Tomáš Popp, Envic SEDLÁK JEDE Z POLE Tomáš Popp, Envic NAKRMTE MĚSTO Fenomén lokálního jídla není pouhou módní vlnou. - kvalita, čerstvost, originalita - potraviny vyprodukované co nejblíže místu prodeje - produkce menšími

Více

Titus Eliáš Šéfkuchař restaurací Na Kopci, Na Konci, Bistro Santinka v Praze

Titus Eliáš Šéfkuchař restaurací Na Kopci, Na Konci, Bistro Santinka v Praze Titus Eliáš Šéfkuchař restaurací Na Kopci, Na Konci, Bistro Santinka v Praze V restauracích Na Kopci a Na Konci vaří kosmopilitní mezinárodní kuchyni postavenou na kvalitních surovinách s důrazem na poctivou

Více