Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu"

Transkript

1 České novinky z BIOFACHU Produkce bioplynu na ekofarmách Amerika upozorňuje na rizika GMO Krátké zprávy, čili víte, že? Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu T rhy, biotrhy, veletrhy. Tak by se dal charakterizovat každý začátek sezony. První a největší akcí je norimberský BIOFACH, kde PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nechyběl ani tento rok. Na domácím písečku V tuzemsku se zase bude konat Festival Evolution, jehož nedílnou součástí je i Biostyl. V těchto dnech jsou jeho přípravy v plném proudu. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců je odborným garantem právě části veletržního paláce Holešovického výstaviště, kde se soustředí přehlídka tuzemských biopotravin. A další lokální akce organizují zájemci o zdravý životní styl, regionální potraviny také v jednotlivých krajích. Jedna z takových akcí, která si klade za cíl probudit tradici naturálního zemědělství, se bude letos konat třeba v Poděbradech. Na prvním nádvoří zámku vypukne 13. června 2015 již třetí ročník Natura festivalu. Biostyl 2015 Před námi je ovšem již výše zmiňovaný Biostyl. Konat se bude v dubnu 2015, ve dnech , na Holešovickém výstavišti. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nabízí svým členům možnost se zde prezentovat ve společné expozici. K dispozici bude osm stánků, každý stánek bude vybaven pultem, barovou židlí a regálem s pěti policemi. Lze domluvit i prosklenou lednici, což je nutno nahlásit předem, uvedla Andrea Vizinová z centrály svazu. Umístění expozice v areálu bude stejné jako v loňském roce, tedy střední hala vlevo, přímo u vstupu. Vystavující členové se budou podílet na nákladech společné expozice, částkou 4.000,-Kč/stánek. Podmínkou však je, že se zúčastní po celou dobu konání veletrhu. Organizátoři tedy doporučují, aby se vystavovatelé dobře předzásobili. Je potřeba počítat s dostatečným množstvím zboží! Služby Výše uvedená cena zahrnuje krom stánku a vybavení, ještě registrační poplatek, revizi, elektřinu, polep pultu a límce stánku. Prostor uvnitř za stánky bude sloužit jako zázemí. Parkovací průkaz nabízí za 1.000,-Kč na celou dobu veletrhu. Lze jej zajistit, hradí si ho však každý zvlášť při příjezdu. Pokud byste měli zájem se jako členové Svazu PRO-BIO veletrhu zúčastnit a prezentovat své výrobky ve společné expozici, zašlete prosím závaznou registraci do 15. března 2015 na Uveďte jméno a příjmení, název farmy, kontaktní osobu, její tel. a .

2

3

4 PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců na veletrh BIOFACH přivezl farmáře, kteří umí dělat kvalitní české bio D vojice Mezinárodních veletrhů s biopotravinami a certifikovanou kosmetikou BIOFACH a Vivaness se uskutečnila v polovině února v německém Norimberku. Zástupci českých výrobců a obchodníků na největším setkání sektoru v Evropě ani letos nechyběli. Na společné expozici Ministerstva zemědělství se představila šestice výrobců, další do tuctu své výrobky prezentovali na samostatných stáncích. Za inspirací se vypravil do Norimberku i výherce posledního ročníku soutěže Česká biopotravina. Hlavním trendem letošního ročníku byly inovace. Návštěvníci si na své přišli v zážitkovém světě vína, olivového oleje a veganských specialit. Součástí veletrhu byl rovněž odborný kongres.

5 Na prestižním veletrhu reprezentovaly Českou republiku maso, uzeniny, zelenina, mléčné, extrudované či bezlepkové výrobky, mošty, bylinné čaje a další produkty, vše samozřejmě s platným certifikátem pro produkt ekologického zemědělství. Tuzemská bioprodukce je rozmanitá, leckdy vyráběná v malých sériích, takže umožní vyniknout zajímavým chutím a spojením. V případě, že se jedná o sedláka, který svou produkci i sám zpracovává, velmi často je výsledkem originální výrobek, který obvykle vychází z tradiční receptury. Přestože ne vždy se jedná o produkci v mnohatisícových sériích, je porovnání s mezinárodní konkurencí nesmírně cenné, říká Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, jehož členové na BIOFA- CHU v posledních letech nikdy nechyběli. Mezi těmi, kdo na stánku PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců v expozici Ministerstva zemědělství ČR nabídli své výrobky, byli výherci uplynulých ročníků soutěže Česká biopotravina. Stánek PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců každý den s jinou chutí Spolu s branami výstaviště se otevřely k ochutnávce lahve lahodných moštů z Hostětína v Bílých Karpatech. Přírodní mošty z Moštárny Hostětín byly oceněny v mnoha soutěžích a jsou držiteli řady značek kvality. Během let si Hostětínské mošty a sirupy našly své zákazníky v prodejnách zdravé výživy a biopotravin, ale i marketů. Více než čtyři pětiny produkce moštárny jsou certifikovány jako bioprodukce. Do moštárny dodávají své ovoce ekologičtí zemědělci přednostně z Bílých Karpat. Navíc se moštárna v Hostětíně aktivně zapojuje do záchrany krajových odrůd ovoce v Bílých Karpatech. Další dva dny patřil svazový pultík uzeninám z Vysočiny. Biofarma Sasov přivezla kromě tradičního kančího biolovečáku i biosádlo z přeštických prasat s konopím, oceněné titulem Česká biopotravina 2014 i je zástupcem značky Vysočina regionální produkt. Černostrakaté přeštické prase je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech. Stavy prasat tohoto specifického plemene jsou nízké, a bylo proto uznáno jako genetická rezerva. Jejich sádlo s macarátem z konopí mezinárodní publikum zaujalo, a to nejen svou zelenou barvou. Co naopak upoutalo jeho výrobce - Josefa Sklenáře, který absolvoval inspirační exkurzi jako vítěz soutěže Česká biopotravina 2014, jejímž je BIOFACH hlavním partnerem, se dozvíte až v příštích letech, a to podle sasovských novinek. Výrobky oceněné v jednotlivých kate-

6 goriích soutěže uvedl krátký film, který měl v expozici ministerstva zemědělství premiéru. Zahrál si v něm i pěstitel a zpracovatel zeleniny Miloš Kurka z Královéhradecka, který přivezl na poslední veletržní den nejen své tradičním způsobem nakládané okurky, oceněné v soutěži českých biopotravin, ale i papriky kozí rohy a červenou řepu. Nejen pod křídly ministerstva Na stanovištích společné expozice ministerstva se objevili i další čeští zpracovatelé. Patří mezi ně třeba významný zpracovatel biomasa Biopark s.r.o., producent moderních extrudovaných biopotravin Extrudo Bečice s.r.o., mrazírenskou firmu SOLEX AGRO, s.r.o., a tradiční škrobárenský výrobce Amylon a.s.

7

8 Výrobce mléčných biovýrobků prezentovaly Českou republiku Polabské mlékárny, a.s., které v biokvalitě vyrábí více než dvě desítky výrobků, představily Matyldu čerstvý sýr. Výrobek má využití ve studené kuchyni ne nepodobné v Čechách tolik oblíbené lučině a je vhodná i pro děti. Ministerstvo zemědělství České republiky mělo na BIOFACHU svoji expozici již podeváté. Tradice trvající dvacet šest let je zárukou rostoucího zájmu vystavovatelů i návštěvníků o produkci biozemědělství. Mezinárodní výstava BioFach je dobrou příležitostí k tomu, abychom i my předvedli výsledky kvalitní práce českých farmářů a potravinářů, kteří se věnují ekologickému zemědělství a výrobě biopotravin. Stále opakuji, že kdo se chce se svou produkcí prosadit za hranicemi České republiky, musí podobné akce absolvovat, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ve světové konkurenci Přední světový veletrh biopotravin BIO- FACH a mezinárodní odborný veletrh přírodní kosmetiky VIVANESS s potěšitelným nárůstem návštěvníků o více než 5 % opět potvrzují: To je místo, kde se potkává biosvět! vystavovatelů (+ 3,6 %) z toho 203 na veletrhu VI- VANESS se prezentovalo nákupčím z potravinářského a kosmetického sektoru na celkové čisté výstavní ploše m 2 (+ 5,1 %). Trendy veletrhu v roce 2015: potraviny bez vajec, lepku a laktózy, takzvané free from produkty a veganské bioprodukty. (syh)

9 BIOFACH 2015: České novinky i celebrity na mezinárodním veletrhu v německém Norimberku eši přivezli na BioFach hned Č několik novinek. Nebyla to jen Matylda. Novinky představila jak obchodní společnost PRO- BIO Staré Město, tak i Sonnentor, který ač rakouský, tak má závod v Čejkovicích. Bezlepek Na bezlepkový sortiment se na letošním veletrhu BIOFACH zaměřila společnost PRO-BIO ze Starého Města. Firma využívá potenciálu svého nového bezlepkového mlýna a postupně chce svůj sortiment rozšiřovat. Vycházíme vstříc zájmu zákazníků o bezpečné a kvalitní biopotraviny bez lepku. Návštěvníkům jsme představili průřez našich bezlepkových produktů od základních surovin jako pohanka, jáhly, rýže či luštěniny BIOHARMO- NIE určené k dalšímu kuchyňskému zpracování až po rychle a snadno připravitelné polotovary řady BIOLINIE, vysvětluje Barbora Hernychová z oddělení marketingu společnosti PRO- BIO. Expozici doplňovala ochutnávka kakaových bezlepkových moučníků z pohankové a kukuřičné mouky. Tématu bezlepku se chceme dlouhodobě věnovat. Mlýn spojující kvalitu bio a bezlepek je v České republice v současné době zcela unikátní. Díky této jedinečné vlastnosti jsou naše produkty zajímavé i pro zahraniční partnery, upřesňuje Barbora Hernychová. Největšího světového veletrhu biopotravin v německém Norimberku se tým ze Starého Města zúčastnil již po dvacáté, po čtvrté ve svém vlastním stánku. Těší nás vyšší počet českých návštěvníků, kteří se na veletrh přijeli inspirovat a mohou přenést další nové podněty z oboru biopotravin do České republiky, doplňuje Barbora Hernychová. Za novými bio trendy přijela na veletrh i česká herečka a dabérka Kamila Špráchalová. Paní Špráchalová je velkou propagátorkou biopotravin a zdravého vaření. Dlouhodobě spolupracujeme při jejích charitativních aktivitách a její návštěva u našeho stánku nám udělala velkou radost, prozrazuje Barbora Hernychová.

10 Sonnentor v barvě kari Společnost Sonnentor, pro tento rok v barvě kari, představila na největším evropském bio veletrhu v německém Norimberku své novinky. Jedna z nich, poznávací sada S kořením kolem světa, si odnesla první cenu za nejlepší novinku. Přesladká stevia a müsli mnohým zájemcům našeho stánku příjemně osladily návštěvu. Sonnentor ve žlutých trikách a se slunečnými úsměvy zaměstnanců rozzářil halu číslo 7 v norimberském veletržním paláci. Představil své kořeněné novinky a za ochutnávací sadu všech deseti s názvem S kořením kolem světa poznávací sada obdržel první cenu za nejlepší novinku. Návštěvníci se měli možnost dotknout vlastními chuťovými pohárky tak vzdálených zemí jako je Japonsko, v podobě Koření na tofu paní Yoko, Číny a Koření na rýži mistra Wonga. Mezi dalšími se představily neméně exotické Tabouleh koření na salát, Habešino koření- Berber, Frankyho koření na barbecue spolu s Lájošovo gulášové koření, Koření na kuře paní domácí, Aladinovo koření do kávy, Selské koření na brambory a Šántina Tandoori Masala. Svůj pobyt na stánku si mohl mnohý návštěvník osladit dlouho očekávanou Přesladkou stévií a lahodným Raráškovým müsli pokladem. Biostyl Všechny novinky budou představeny českým fanouškům našim slunečným týmem již dubna na veletrhu Biostyl v Praze, kde představíme široký sortiment Sonnentoru, zve na závěr z Norimberku do Prahy jednatel Sonnentoru Josef Dvořáček. Novinky jsou v prodeji již od 1. března BIOFACH 2016 Nové výrobky nejen od zmiňovaných firem lze očekávat i napřesrok. Termín příštího ročníku veletrhu BIOFACH připadá na února Takže si tato data nezapomeňte poznamenat. (syh)

11 BioFach 2015: Bio&vegan v kurzu, na své si ale přišli příznivci všeho dobrého jídla, včetně masožroutů Z emí roku na veletrhu BIO- FACH 2015 bylo Nizozemí. Představilo se na rozsáhlé ploše pod mottem Biokvalita roste v Holandsku. Nechyběly tedy ani květiny. Další, co letošní BIO- FACH spojovalo, byly veletržní trendy: Free From a Vegan. Generální konzul Dne 11. února 2015 se zahajovacího ceremoniálu veletrhu zúčastnil náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla s delegací Ministerstva zemědělství ČR a v doprovodu generálního konzula ČR v Mnichově Dr. Milana Čoupka. Pan náměstek navštívil společnou expozici ministerstva zemědělství a stánky českých vystavovatelů a krátce se potkal s bavorským ministrem zemědělství Helmutem Brunnerem. Mimo významných osobností si veletrh užili i návštěvníci. Kvůli tématu se na veletrh doslova hrnuli vegani. Část expozice byla věnována právě veganské stravě, ale nejen jí. Doprovodný program složený z workshopů a přednášek se na veganství díval jako na celý životní styl a filosofii. Veganboom Skutečnost, že strava bez živočišných produktů je potřebná alternativa, potvrzuje řada inovativních produktů. Novým trendem některých maloobchodních řetězců za hranicemi je právě zařazovaní veganské stravy na pulty svých prodejen. Stejně tak je zajímavý prostor pro veganské pokrmy ve veřejném stravování či cateringu. Podle federace ekologického potravinářského průmyslu (BÖLW), která uvádí ve své nejnovější publikaci o biosektoru za rok 2014, že by se mělo biovýrobcům vyplatit, když budou věnovat pozornost výrobkům neživočišného původu. V německých ekologických obchodech s potravinami, je deklarován za poslední dva roky dvouciferný růst průměrných měsíčních obratů. Tržby se v první polovině roku 2014 zvýšily za výrobky, jako je tofu či vegetariánské pokrmy o 20 a téměř 30 procent. Na své si ovšem přišli i milovníci ostatních bioproduktů a certifikované kosmetiky. K vidění byly velmi zajímavé expozice. Hodnocení Petra Wolf, členka obchodního vedení společnosti NürnbergMesse, říká: "Veletrhy BIOFACH a VIVANESS přesvědčily stejně jako branže různorodostí, kvalitou a dynamikou. Ekonomická a politická relevance je pro ně stejně charakteristická jako vášeň pro prezentaci produktů." Vystavovatelé i návštěvníci zaznamenali po čtyřech výstavních dnech pozitivní výsledek a se svým každoročním oborovým setkáním byli velmi spokojeni. 92 % vystavovatelů veletrhu BIOFACH hodnotilo celkovou úspěšnost své účasti na veletrhu pozitivně, jak ukazuje výsledek dotazování provedeného nezávislým institutem. 98 % návštěvníků vůdčího světového veletrhu bylo spokojeno s nabídkou. 94 % vystavovatelů oslovilo své nejdůležitější cílové skupiny, 93 % se podařilo navázat nové obchodní kontakty a 87 % očekává dobré obchody v návaznosti na veletrh. Letošního ročníku kongresu, který čítal více než 100 jednotlivých diskusních termínů, se zúčastnilo přes posluchačů a diskutujících. Obzvláště velký zájem patřil fóru Politika, které se konalo poprvé a přilákalo více než návštěvníků na své akce. Návštěvnický magnet: diskuse na téma Dohoda o volném obchodu mezi EU a USA "TTIP - šance nebo hrozba pro biobranži". (syh)

12

13 Biostyl 2015 Víkend plný zdraví vypukne opět v dubnu, zájem o Festival Evolution roste N epřeberné množství novinek, trendů a inspirace nabídne již pojedenácté Festival Evolution, který proběhne ve dnech 17. až 19. dubna 2015 na Výstavišti v pražských Holešovicích. Festivalový program cílí na všechny příznivce zdravého a aktivního života. Na své si přijdou milovníci nových a netradičních trendů ve stravování a velký prostor dostanou v letošním roce i maminky s dětmi, pro něž se připravuje množství zajímavých přednášek a seminářů. Akce zahrnuje již tradičně pětici veletrhů: Biostyl, Zdraví, Ecoworld, Inspirace a Alternativa. Zájem vystavovatelů o účast každoročně vzrůstá a nejinak je tomu i letos, v současné době je přihlášeno již přes 150 firem, tj. o 20 více než ke stejnému datu v loňském roce. Celkem organizátoři očekávají na 400 vystavovatelů. Největší zájem je již tradičně o veletrhy Biostyl a Zdraví. Mezi přihlášenými je opět řada vystavovatelů ze zahraničí a kromě dlouholetých vystavovatelů se hlásí také množství nových firem. Mnohé firmy letos rozšiřují expozice a avizují řadu novinek; souběžně s růstem počtu prezentací tak roste i festivalová plocha. Programem budou překypovat i přednáškové sály, které opět nabídnou bezpočet akcí vedených předními domácími i zahraničními odborníky, od přednášek a seminářů přes poradny a konzultace až po praktické ukázky a workshopy. Přístup většiny vystavovatelů je jednoznačný Festival Evolution patří dlouhodobě největším akcím tohoto zaměření ve střední Evropě a je tak vhodným prostorem pro prezentaci jejich výrobků a služeb. Několik desítek tisíc návštěvníků se každoročně těší na víkendovou akci, díky které najdou na jednom místě vše, co souvisí se zdravým životním stylem i rozvojem osobnosti od nákupů přes ochutnávky a poradny až po program. Každý ročník tak má neopakovatelnou atmosféru a prezentuje širokou škálu novinek, trendů a inspirací pro každého. Mezi vystavovateli Biostylu letos nebudou chybět Pro-Bio, Bio Nebio, Country Life, Iswari superfood, Lifefood, Nobilis Tilia, nováčkem bude například Vega Provita. Veletrhu Zdraví se zúčastní Herbadent, Missiva, Bemer Medecintechnika, Kitl, Diochi, DNM Company, Energy Group, Everest Ayurveda, Foodish, nově se bude prezentovat např. Ministerstvo zemědělství s výrobky KLASA nebo firmy Pleva a Ultrasport. V Ecoworldu se budou prezentovat Fosfa, Tierra Verde, Zelená domácnost, nově např. Pavel Habětín nebo Mamaja Group.

14 Natura festival Jiřího z Poděbrad královský zámek Jiřího z Poděbrad probouzí tradice naturálního zemědělství Z ámek Poděbrady na začátku června ožije tradiční přehlídkou vinařské a zemědělské výroby. V malebných a historií dýchajících prostorech se na počátku lázeňské sezony objeví moravští a čeští naturální vinaři a farmáři z blízkého okolí, kteří hospodaří na svých statcích v ekologickém režimu. Na prvním nádvoří zámku vypukne 13. června 2015 již třetí ročník Natura festivalu. Na festivalu se představí výrobci naturálních produktů, kteří svoji práci dělají s maximálním respektem na životní prostředí a využívají klasických metod a způsobů výroby. Cílem Natura festivalu je prezentace menších producentů, kteří nesouhlasí se současným přístupem produkce vinné révy a zemědělských plodin, s oddálením tradic a s přechodem k chemickým podpůrným látkám. Akce se uskuteční na prvním nádvoří a v halle foyer, která svou antickou architekturou doslova vybízí k podobné kulturní události. Sklenice vína budou hostům plnit zástupci nebo přímo vinaři z vinařství Jaroslav Osička a Dalibor Osička (Velké Bílovice), Ota Ševčík a Stapleton Springer (oba Bořetice), Dva Duby (Dolní Kounice), Dobrá Vinice (Nový Šaldorf), Milan Nestarec (Moravský Źižkov) a dovozci francouzských vín (Sklenka-Franice) a italských vín (Prodotto-Italiano). Z české oblasti vinařské svá vína představí biodynamický statek Vinné sklepy Kutná Hora. Festival také nabídne živočišnou a rostlinnou produkci, která bude zastoupena lokálními farmami úsek farem je zatím plně otevřen přijímání nových adeptů, kteří mají zájem v Poděbradech vystavovat. K uspokojivému gurmánskému zážitku hosté ochutnají fairtrade kávu, domácí zákusky a jiné dobroty. Jako specialita se na festivalu představí stánek se zdravými tyčinkami ze surového ovoce (firma Výživa Pro), pěstitelé a výrobci rakytníku a stánek s širokou nabídkou výrobků z goji a výrobky ze zdravé výživy. Pro návštěvníky bude zajištěno příjemné venkovní posezení, mohou si poslechnout příjemnou hudbu v podání mladých talentovaných muzikantů. Dále se mohou pokochat výstavou ručně malovaných obrazů místní výtvarnice Janky Frýdlové, jejíž díla budou moci i na místě zakoupit. Pro naše nejmenší návštěvníky máme pro letošní roční připraveno malování na obličeje v dětském koutku. Martin Kudrnovský

15 Produkce bioplynu na ekofarmách: K dispozici je sborník příkladů dobré praxe I FOAM v rámci svého projektu S U S T A I N G A S a k u r z u "Produkce bioplynu na ekofarmách" vydal sborník praktických příkladů zpracování bioplynu na ekofarmách, kde na ukázkách ze sedmi zemí ukazuje modelové způsoby zpracovávání a využití bioplynu na ekofarmách. Bioplyn ekologického původu je jedním z udržitelných a ziskových způsobů, jak vyrábět energii. Jeho udržitelná výroba napomáhá zemědělcům diverzifikovat a zvyšovat příjmy farmy a současně snižovat dopady zemědělství na změny klimatu. IFOAM v rámci projektu SUSTAINGAS a kurzu "Produkce bioplynu na ekofarmách" vydal sborník praktických příkladů zpracování bioplynu na ekofarmách, kde na ukázkách ze sedmi zemí (Německo, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Španělsko, Holandsko, Belgie a Francie) ukazuje modelové způsoby zpracovávání a využití bioplynu na ekofarmách. Sborník je dobře čitelný a představuje soubor příkladů, které zohledňují různou míru prestiže EZ i technické vyspělosti v jednotlivých zemích. Digestát z bioplynových stanic je možné využívat jako hnojivo v ekologickém systému hospodaření. Jejich význam je proto značný nejen z pohledu energetického a odpadového hospodářství. Z toho důvodu se problematice bioplynových stanic IFOAM EU dlouhodobě věnuje a podporuje jejich další rozvoj v projektu SUSTAINGAS. V návaznosti na končící kurz se 11. března v Bruselu pořádala také závěrečná konference. (kač)

16 Zkoušení odrůd pšenice ozimé vhodných pro pěstování v podmínkách ekologického zemědělství V rámci pilotního projektu programu BIONET proběhl první rok ověřování vybraných odrůd pšenice ozimé vhodných pro pěstování v podmínkách ekologického zemědělství. Hlavní cíl programu BIONET spočívá v transferu již známých výsledků výzkumu do praxe a v úzké spolupráci zemědělců, poradců, výzkumníků a nevládních organizací v oblasti ekologického zemědělství (EZ). BIONET funguje jako národní sít, kde zemědělci přináší podněty k řešení problémů a ve spolupráci s výzkumníky a poradci si sami ověřují nejvhodnější řešení prostřednictvím jednoduchých pokusů přímo v praxi. Poradenský systém na tomto principu funguje pro ekologické zemědělce úspěšně již několik let v Rakousku, Lucembursku či Maďarsku.

17 Bionet v ČR Potřebnost úzké spolupráce ekologických farmářů se zemědělskými poradci a s pracovníky výzkumu vyplývá ze situace v některých oblastech ekologického zemědělství. Jedním z problematických míst je trh s bioosivy. Ten je v České republice v porovnání se státy s rozvinutou ekologickou produkcí zatím na velmi nízké úrovni. Jednou z překážek užívání bioosiv je nedostatečná znalost a dostupnost odrůd vhodných pro ekologické zemědělství. Přestože zkoušení výkonnosti a hospodářských vlastností odrůd v různých agroekologických podmínkách má pro ekologické zemědělce stejný význam jako pro konvenční, zkoušení v ekologických podmínkách v ČR dosud neprobíhá. Z těchto důvodů jsme zahájili v roce 2013 pilotní projekt Bionet ČR s cílem ověřit vlastnosti vybraných odrůd pšenice ozimé pro pěstování v ekologickém zemědělství. Kateřina Čapounová ČTPEZ

18 Amerika upozorňuje na rizika geneticky modifikovaných plodin a vyzývá Evropu, aby nenásledovala a vyvarovala se chyby D opis z Ameriky upozorňuje na rizika geneticky modifikovaných plodin (GMO) a vyzývá občany EU, aby v oblasti GM produkce nenásledovali příkladu Spojených států.ifoam podpořil občanskou výzvu určenou občanům, politikům a zástupcům státní správy v Evropské unii. Jsme hrdí na to, že se naše organizace IFOAM v Severní Americe stala signatářem dokumentu, který detailně referuje o problémech, kterým čelí američtí farmáři a spotřebitelé od doby, kdy se zde téměř před dvaceti lety začaly komerčně pěstovat geneticky modifikované plodiny. Dokument, který zveřejnila organizace Beyong GMO dne 12. listopadu 2014 a předala jej oficiálně britské vládě, již při vzniku podepsaly organizace i jednotlivci zastupující 57 milionů občanů. V současné době má výzva více než 60 milionů podpisů a jejich počet stále stoupá. V Dopise se mimo jiné uvádí, že GM plodiny nikdy nenaplnily příslib vyšších výnosů a zisků nebo snížení užívání pesticidů. Právě naopak. Náklady na pěstování GM plodin jsou dnes v USA větší než u konvenčních plodin a užívání pesticidů mezi zemědělci, kteří pěstují GM plodiny, je o 24 % vyšší než mezi zemědělci, kteří pěstují stejné plodiny bez genetických modifikací. Nezodpovědné uvolňování geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí způsobuje prokazatelné ekosystémové škody," komentoval své rozhodnutí podepsat výzvu zástupce IFOAM pro Severní Ameriku, David Gould. IFOAM International proto volá po změně politického přístupu, která by podporovala víc obecný prospěch než individuální firemní zisky, a vybízí spotřebitele, aby aktivně vyžadovali a podporovali dodavatelské řetězce bez GM plodin. Je třeba spojit síly a přivést společnost na cestu k udržitelnému zemědělství, postaveném na skutečně šetrných postupech a podporovaném takovými technickými inovacemi, které respektují zásady ekologického zemědělství. Pat Thomas, ředitel Beyond GM a iniciátor Dopisu z Ameriky komentoval připojení IFOAMu k výzvě takto: "Jsme potěšeni, že se IFOAM připojil na seznam vlivných signatářů Dopisu z Ameriky. Jako organizace, která má ekologické principy zakotveny v samé podstatě své existence, je IFOAM v USA i v Kanadě, stejně jako po celém světě, příkladem toho, jak současné udržitelné zemědělské postupy pomáhají zemědělcům, podporují spravedlivé obchodní modely a přináší jídlo lidem na stůl. International Federation of Organic Farming Movements (IFOAM) je mezinárodní federace hnutí ekologického zemědělství zastřešující téměř 800 ekozemědělských organizací v 117 zemích světa. IFOAM je iniciátorem řady významných světových aktivit v oblasti výzkumu, obchodu a politiky se zaměřením na podporu a rozvoj ekologických a dalších environmentálně šetrných zemědělských postupů. (kač)

19 Přeložil Milan Smrž

20 Víte, že připomínky návrhu AEKO a EZ jsou zpět Na webových stránkách Svazu PRO- BIO je zavěšena finální verze AEKO a EZ opatření předkládaná do vlády. V textu je možné jednoduše dohledat, co bylo, a co bohužel nebylo, akceptováno. Účinnost návrhu nařízení vlády je navržena dnem 15. dubna 2015 s ohledem na jednotný termín podávání žádostí o dotace v Evropské unii, kterým je 15. květen Rozhodně se budeme více tématu věnovat v dalším čísle Našeho PRO-BIA. můžete na exkurzi do svobodného domku? V neděli 15. března 2015 se v Bohuslavicích u Kyjova koná exkurze do Svobodného domku. V čase od 11 do 14 hodin se můžete těšit na představení domku, popis procesu stavby a dozvíte se i rozhodovací kritéria nebo rozpočet. Zajímavé budou i zkušenosti ze stavby, ze života v domku a hospodaření na pozemku. Po programu můžete případně vyrazit na výlet do Chřibů. Kapacita účastníků omezena z důvodu velikosti prostoru, cena 250Kč a informace na v Dánsku biu věří také na obraně i ve školství? Dánské ministerstvo obrany zahájilo pilotní projekt, jehož snahou je navýšit využívání biopotravin ve vojenských kantýnách. Tamního ministra obrany těší, že může velkou poptávkou pomoci ekologickým zemědělcům. Program je součástí nového akčního plánu pro biopotraviny, oznámeného v lednu dánskou vládou. Součástí plánu je také usnadnění cesty biopotravin do hromadného stravování. Důležitou roli při zvyšování povědomí o EZ v Dánsku hraje také tamní ministerstvo školství.

VÝROČNÍ ZPRÁVA. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství

VÝROČNÍ ZPRÁVA. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství VÝROČNÍ ZPRÁVA 2010 PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství Základní údaje Název organizace: PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Organizační

Více

Geneticky modifikované potraviny a krmiva

Geneticky modifikované potraviny a krmiva Geneticky modifikované potraviny a krmiva Co je to geneticky modifikovaný organismus (GMO)? Za GMO je považován organismus, s výjimkou člověka, jehož dědičná informace uložená v DNA byla změněna pomocí

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2011. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2011. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2011 PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Základní údaje Název organizace: PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2008. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství

VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2008. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2008 PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Exkuze na ekofarmě Usedlost Medník foto PRO-BIO LIGA 2 Základní údaje Název organizace: PRO-BIO LIGA

Více

...pozvánka s volnou vstupenkou. www.reklama-fair.cz

...pozvánka s volnou vstupenkou. www.reklama-fair.cz ...pozvánka s volnou vstupenkou Pořadatel: Hlavní partner: www.reklama-fair.cz 18. veletrh reklamy, médií, polygrafie a obalů Poukázka na volnou vstupenku Zde je místo pro nalepení vizitky! Výstaviště

Více

Biojarmark. Souhrnná zpráva

Biojarmark. Souhrnná zpráva Biojarmark Souhrnná zpráva Září 2012 1 12. chrudimský biojarmark Pořadatel: Ekocentrum PALETA, pobočka Chrudim, Strojařů 846, 537 01 Chrudim Datum, čas a místo konání: Úterý 18. 9. 2012, 9:30-17 hodin,

Více

4. číslo květen červen 2014

4. číslo květen červen 2014 4. číslo květen červen 2014 http://pixabay.com/static/uploads/photo/2012/04/26/14/19/green 42609_640.png?i Bio je vlastně ekologické zemědělství. Jedná se o způsob hospodaření, který bere ohled na přirozené

Více

sleva Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů Jablko Gala 600 g, Itálie 100 g = 8,95 Kč

sleva Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů Jablko Gala 600 g, Itálie 100 g = 8,95 Kč Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz Na všechny výrobky z tohoto letáku 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů 17 90 100 g = 8,95 Kč Jablko Gala 600 g, Itálie 56 90 100 g = 9,48 Kč

Více

Země živitelka 2011 České Budějovice

Země živitelka 2011 České Budějovice Země živitelka 2011 České Budějovice S koncem prázdnin se již po čtvrté NS MAS ČR účastnila 38. ročníku výstavy Země živitelka. V letošním roce se NS MAS ČR společně s Celostátní síti pro venkov (CSV),

Více

Nejnovější vývoj na světových trzích s biopotravinami

Nejnovější vývoj na světových trzích s biopotravinami Nejnovější vývoj na světových trzích s biopotravinami Tom Václavík Základní data Světový trh sbiopotravinami 2008 Celková spotřeba: přibližně 37 mld. EUR Meziroční nárůst: +-10 % (2007/2008) Největší trhy:

Více

Přehlídka krajových specialit a kuchyně

Přehlídka krajových specialit a kuchyně Přehlídka krajových specialit a kuchyně Základní informace Termín konání: 16. 19. září 2010 Místo: Praha, Kampa Místo na trhu: Tento nový projekt pokrývá a propojuje oblasti, kterým specializovaná akce

Více

Nejnovějšídata ze světového a českého trhu s bioprodukty

Nejnovějšídata ze světového a českého trhu s bioprodukty Nejnovějšídata ze světového a českého trhu s bioprodukty Biopotraviny, biokosmetiky, biotextil, fair trade Tom Václavík Agentura Green marketing poskytuje tradiční i guerillové marketingové metody a nástroje

Více

Souhrnná zpráva. Biojarmark

Souhrnná zpráva. Biojarmark Souhrnná zpráva Biojarmark 1 8. chrudimský biojarmark Pořadatel: Ekocentrum PALETA, pobočka Chrudim (Strojařů 846, 537 01 Chrudim) a město Chrudim Datum, čas a místo konání: Čtvrtek 11.9.2008, 10-17 hodin,

Více

ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015

ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015 ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015 konané ve dnech od 27.8. do 1.9.2015 Soutěže pro návštěvníky o hodnotné ceny Čtvrtek 27.8. Den Země živitelky Den českých pekařů a cukrářů Pivovarská zahrada

Více

Zábor zemědělské půdy ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie.

Zábor zemědělské půdy ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie. Ing. Jan ZÁHORKA OCHRANA ZEMĚDĚLSKÉHO PŮDNÍHO FONDU Zábor zemědělské půdy ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie. Česká fotovoltaická konference 4. listopadu 2008, v Brně Zemědělský půdní fond ČR Rozloha

Více

Hostětín. Udržitelný rozvoj v cestovním ruchu. ZO ČSOP Veronica Brno, Hostětín. Zelená inspirace z Bílých Karpat

Hostětín. Udržitelný rozvoj v cestovním ruchu. ZO ČSOP Veronica Brno, Hostětín. Zelená inspirace z Bílých Karpat Hostětín Zelená inspirace z Bílých Karpat Udržitelný rozvoj v cestovním ruchu ZO ČSOP Veronica Brno, Hostětín Udržitelný rozvoj cestovního ruchu Ekonomické přínosy Udržitelnost Ekologické přínosy Sociální

Více

Regionální potravina 2012-2013

Regionální potravina 2012-2013 Regionální potravina 2012-2013 Kampaň v roce 2012 Cíle marketingové, mediální a PR kampaně: zvýšit povědomí o značce Regionální potravina mezi spotřebiteli zvýšit povědomí o oceněných produktech a producentech

Více

Certifikace služeb vinařské turistiky - přehled kategorií a kritérií

Certifikace služeb vinařské turistiky - přehled kategorií a kritérií Certifikace služeb vinařské turistiky - přehled kategorií a kritérií Nadace Partnerství, Národní vinařské centrum, o.p.s., 2008 Kategorie pro I. etapu (srpen září 2008) certifikace služeb vinařské turistiky

Více

Provázanost zkušebnictví, výzkumu a vzdělávání v praxi

Provázanost zkušebnictví, výzkumu a vzdělávání v praxi Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Provázanost zkušebnictví, výzkumu a vzdělávání v praxi doc. Ing. Pavel Ryant, Ph.D. Den zemědělského zkušebnictví strana 1 Osnova Mendelova univerzita v roce

Více

České oficiální účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí ZÁSADY

České oficiální účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí ZÁSADY ZÁSADY pro organizování a financování národních výstav a českých oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích a výstavách v zahraničí v roce 2012 Zásady pro organizování a financování českých oficiálních

Více

Otazníky kolem řepkového oleje

Otazníky kolem řepkového oleje Otazníky kolem řepkového oleje Řepkový olej představuje nutričně velmi hodnotnou potravinu, a přesto není jeho význam českými spotřebiteli dostatečně doceňován, což vyplývá z výzkumného šetření společnosti

Více

Prezentace firmy Mediate, s. r. o.

Prezentace firmy Mediate, s. r. o. Prezentace firmy Mediate, s. r. o. 1 / 15 KDO jsme? založení společnosti MEDIATE v roce 1996 přední výrobce bylinných čajů a doplňků stravy více jak 60 interních zaměstnanců + externí spolupracovníci transparentní

Více

Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno. Souběžně probíhají: 23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště

Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno. Souběžně probíhají: 23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno Souběžně probíhají: 23. 26. 4. 2014 Brno - Výstaviště Veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno Veletrh DSB Dřevo a stavby Brno je samostatným veletrhem v rámci Stavebních veletrhů

Více

ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015

ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015 ODBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM ZEMĚ ŽIVITELKA 2015 konané ve dnech od 27.8. do 1.9.2015 Soutěže pro návštěvníky o hodnotné ceny Čtvrtek 27.8. Den Země živitelky Den českých pekařů a cukrářů Pivovarská zahrada

Více

Metodický list Exkurze na biofarmě Slunečná

Metodický list Exkurze na biofarmě Slunečná I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í Metodický list Exkurze na biofarmě Slunečná Adresa : Biofarma Slunečná Ing. Pavel Štěpánek Slunečná 3, 384 51 Želnava Slunečná Kontakt : tel. 604

Více

ZLATÁ Chuť jižní Moravy

ZLATÁ Chuť jižní Moravy Zásady soutěže Potravinářský výrobek Jihomoravského kraje 2014 Potravinářský výrobce Jihomoravského kraje 2014 ZLATÁ Chuť jižní Moravy vydané pro rok 2014 v souladu s článkem 7.2. Zásad schválených představenstvem

Více

Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR

Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR je občanským sdružením poradců, výzkumných pracovníků, pedagogů a ostatních odborníků v ekologickém zemědělství. Vysoká odbornost a kvalifikace členů Spolku

Více

Představení 5. mezinárodního veletrhu gastronomie, hotelového a restauračního zařízení

Představení 5. mezinárodního veletrhu gastronomie, hotelového a restauračního zařízení Představení 5. mezinárodního veletrhu gastronomie, hotelového a restauračního zařízení - termín konání: 1.- 4.10.2015, místo konání: PVA EXPO PRAHA v Letňanech - jediný největší odborný veletrh v regionu

Více

30.3. - 3. 4. 2014. Brno - Výstaviště. www.techagro.cz. Mezinárodní lesnicky a myslivecky veletrh

30.3. - 3. 4. 2014. Brno - Výstaviště. www.techagro.cz. Mezinárodní lesnicky a myslivecky veletrh Mezinárodní veletrh zemědělské techniky Mezinárodní veterinární veletrh Mezinárodní lesnicky a myslivecky veletrh Veletrh obnovitelnych zdrojů energie v zemědělství a lesnictví 30.3. - 3. 4. 2014 Brno

Více

ČESKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ A POTRAVINÁŘSTVÍ NA PRAHU ROKU 2013

ČESKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ A POTRAVINÁŘSTVÍ NA PRAHU ROKU 2013 ČESKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ A POTRAVINÁŘSTVÍ NA PRAHU ROKU 2013 Novoroční balíček Ing. Jana Veleby, nezávislého senátora a prezidenta AK ČR V Praze, dne 24. ledna 2013 Ing. Jan Ve l e b a Prezident Vážená paní senátorko,

Více

Specifikace poptávky

Specifikace poptávky Specifikace poptávky 1. Předmět poptávky Zajištění realizace výstavní expozice (výstavba stánku) České agentury na podporu obchodu/czechtrade (dále zadavatel ) na veletrhu FAKUMA 2015 v Německu, Friedrichshafen.

Více

Ing. Jindřich Š N E J D R L A viceprezident AK ČR

Ing. Jindřich Š N E J D R L A viceprezident AK ČR Ing. Jindřich Š N E J D R L A viceprezident AK ČR PŮDA A OCHRANA ZEMĚDĚLSKÉHO PŮDNÍHO FONDU V EKONOMICKÝCH SOUVISLOSTECH PŮDA JAKO VÝROBNÍ PROSTŘEDEK JEDINEČNÝ EKOSYSTÉM 13. dubna 2010, Praha ZEMĚDĚLSKÝ

Více

Nářezové salámy Globus

Nářezové salámy Globus Nářezové salámy Globus Řeznictví Dobroty z našeho řeznictví Vám vždy zavoní... Na svačinu nebo na výlet i na pohoštění návštěvy Na čerstvost máme vlastní recept Ano, na čerstvost a kvalitu máme opravdu

Více

Prodej ze dvora- marketing LEDEN A ÚNOR 2010

Prodej ze dvora- marketing LEDEN A ÚNOR 2010 Prodej ze dvora- marketing zemědělských komodit LEDEN A ÚNOR 2010 Výhody nákupu místní produkce pro obchodníky - nákupčí vyšší kvalita (zejména u rychle se kazícího zboží, které je nutno přepravovat) p

Více

MP 6/10: Použití konvenčního osiva a vegetativního rozmnožovacího materiálu 1.10.2010. Metodický pokyn

MP 6/10: Použití konvenčního osiva a vegetativního rozmnožovacího materiálu 1.10.2010. Metodický pokyn Metodický pokyn k udělování výjimek z pravidel produkce uvedených v nařízení Rady (ES) č. 834/2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů a v souladu s nařízením Komise (ES) č. 889/2008,

Více

Aktuální situace v oblasti ekologických osiv v ČR. Ing. Petr KONVALINA, Ph.D. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Aktuální situace v oblasti ekologických osiv v ČR. Ing. Petr KONVALINA, Ph.D. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Aktuální situace v oblasti Ing. Petr KONVALINA, Ph.D. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Úvod: Ekologické zemědělství v ČR (31.12.2010) 3 517 registrovaných podniků 448 202 ha zemědělské půdy

Více

DIGITÁLNÍ ARCHIV VZDĚLÁVACÍCH MATERIÁLŮ

DIGITÁLNÍ ARCHIV VZDĚLÁVACÍCH MATERIÁLŮ DIGITÁLNÍ ARCHIV VZDĚLÁVACÍCH MATERIÁLŮ Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0963 V/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí

Více

Kontrola reziduí pesticidů v ČR

Kontrola reziduí pesticidů v ČR Systém kontrol SZPI, kontrola bezpečnosti biopotravin Ing. Jindřich Pokora 6. listopadu 2014 Kontrola reziduí pesticidů v ČR Ministerstvo zemědělství -Úřad pro potraviny SZPI SVS ÚKZÚZ 2 Kontrola reziduí

Více

Gastronomické iniciativy Ochutnejte Jeseníky a Ochutnejte Hanou. Fórum cestovního ruchu 2014 30. října 2014, Olomouc

Gastronomické iniciativy Ochutnejte Jeseníky a Ochutnejte Hanou. Fórum cestovního ruchu 2014 30. října 2014, Olomouc Gastronomické iniciativy Ochutnejte Jeseníky a Ochutnejte Hanou Fórum cestovního ruchu 2014 30. října 2014, Olomouc Základní charakteristika gastronomie, gastro turistika, vaření a zdravá výživa patří

Více

Seznam farmářů 20. říjen 2012

Seznam farmářů 20. říjen 2012 Seznam farmářů 20. říjen 2012 Seznam českomoravských farmářů: číslo Název Sortiment Novinka!!! 1 Zahradnictví/Šlapánice Byliny, sazenice 2 Zašovské frgále - Říčanské dobroty Pečivo 3 Čerstvá pasta/ Karlovy

Více

Výroční zpráva Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat za rok 2009

Výroční zpráva Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat za rok 2009 Výroční zpráva Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat za rok 2009 Hostětín 4, 687 71 Bojkovice tel. 572 641 040, fax 572 641 854 tbk@tradicebk.cz, http://www.tradicebk.cz Tradice Bílých Karpat jsou

Více

Pracovní setkání o využití tepla Biogas 13 v Rakousku

Pracovní setkání o využití tepla Biogas 13 v Rakousku Pracovní setkání o využití tepla Biogas 13 v Rakousku Každý rok Rakouská kompost&bioplynová společnost organizuje Rakouský kongres o bioplynu, podporovaný klima:aktiv, iniciativu ochrany ovzduší Ministerstva

Více

K PROJEDNÁNÍ V RÁMCI PLENÁRNÍ SCHŮZE RADY HOSPODÁŘSKÉ A SOCIÁLNÍ DOHODY DNE 2. ÚNORA 2015

K PROJEDNÁNÍ V RÁMCI PLENÁRNÍ SCHŮZE RADY HOSPODÁŘSKÉ A SOCIÁLNÍ DOHODY DNE 2. ÚNORA 2015 Ministerstvo zemědělství Č.j.: 85788/2015-MZe-14112 V Praze dne ledna 2015 Výtisk č. K PROJEDNÁNÍ V RÁMCI PLENÁRNÍ SCHŮZE RADY HOSPODÁŘSKÉ A SOCIÁLNÍ DOHODY DNE 2. ÚNORA 2015 Věc: Aktuální situace v nastavení

Více

Profil firmy BITTNER GmbH & Co.KG. Firma hledá v České republice partnery v oblasti: Dovoz masných výrobků, případně obchodní zástupce

Profil firmy BITTNER GmbH & Co.KG. Firma hledá v České republice partnery v oblasti: Dovoz masných výrobků, případně obchodní zástupce , 20.-22.září 2011 Profil firmy BITTNER GmbH & Co.KG www.bittnerwurstwaren.de Od založení firmy BITTNER v roce 1952 se z ní stal moderní a výkonný podnik na výrobu masných výrobků s více než 80 zaměstnanci

Více

Falšování potravin. MVDr. Matej Pospiech, Ph.D.

Falšování potravin. MVDr. Matej Pospiech, Ph.D. Falšování potravin MVDr. Matej Pospiech, Ph.D. Mendelova univerzita, 31.10.2013 Obsah přednášky úvod, historie co považujeme za falšování specifika falšování potravin nejčastější způsoby falšování u jednotlivých

Více

Návštěva vinařství a vinného sklepa VÍNO HRUŠKA BLATNIČKA

Návštěva vinařství a vinného sklepa VÍNO HRUŠKA BLATNIČKA firemní večírky školení rodinné oslavy svatby Návštěva vinařství a vinného sklepa VÍNO HRUŠKA BLATNIČKA Rádi Vás přivítáme ve vinném sklípku VÍNO HRUŠKA ve vinařské obci Blatnička. Nabízíme Vám stylové

Více

Závěrečná zpráva Senior Praha 8. 10. 9. 2011 Výstaviště Holešovice

Závěrečná zpráva Senior Praha 8. 10. 9. 2011 Výstaviště Holešovice Závěrečná zpráva Senior Praha 8. 10. 9. 2011 Výstaviště Holešovice www.seniorpraha.cz 2 Ve dnech 8. až 10. září 2011 proběhl na Výstavišti v Praze Holešovicích první ročník odborného veletrhu zaměřeného

Více

BULLETIN. 179. Žofínské fórum. konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Čeští zemědělci, ostrůvek uprostřed Evropské unie

BULLETIN. 179. Žofínské fórum. konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Čeští zemědělci, ostrůvek uprostřed Evropské unie BULLETIN 179. Žofínské fórum konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky Čeští zemědělci, ostrůvek uprostřed Evropské unie Praha, Velký sál paláce Žofín 26. 5. 2015 179. Žofínské fórum konané

Více

ZÁKLADNÍ ÚDAJE. 17. března 2015, Společenský dům, Prostějov. Distribuovány účastníkům konference v den konání

ZÁKLADNÍ ÚDAJE. 17. března 2015, Společenský dům, Prostějov. Distribuovány účastníkům konference v den konání ZÁKLADNÍ ÚDAJE Název konference: Termíny a místa konání: Generální partner: Hlavní partner: Mediální partner: Materiály partnerů: Odborní garanti: Produkce a organizační zajištění: Cílová skupina: 43.

Více

Veletrhy a výstavy jsou zrcadlem hospodářství země 19. 8. 2013 - SOVA ČR (Společenstvo organizátorů veletržních a výstavních akcí v ČR)

Veletrhy a výstavy jsou zrcadlem hospodářství země 19. 8. 2013 - SOVA ČR (Společenstvo organizátorů veletržních a výstavních akcí v ČR) Veletrhy a výstavy jsou zrcadlem hospodářství země 19. 8. 2013 - SOVA ČR (Společenstvo organizátorů veletržních a výstavních akcí v ČR) Veletrhy potvrdily svůj význam v mezinárodním obchodu a nadále představují

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství

VÝROČNÍ ZPRÁVA. PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů a přátel ekologického zemědělství Základní údaje Název organizace: PRO-BIO LIGA ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Organizační

Více

Produkty LalVigne jsou 100% přírodní, inaktivované kvasinky Saccharomyces cerevisiae, jsou také nepatogenní, bezpečné, potravinářské a bez GMO.

Produkty LalVigne jsou 100% přírodní, inaktivované kvasinky Saccharomyces cerevisiae, jsou také nepatogenní, bezpečné, potravinářské a bez GMO. Pěstování vína Pěstitelé odrůd révy vinné neustále hledají příležitosti ke zlepšení kvality jejich vína. Vyrobit hrozny nejlepší kvality je náročné, a také je to závislé na mnoha faktorech, zahrnujících

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme EXPODREV 2014 Mezinárodní odborný veletrh dřevoobráběcího průmyslu Obor: dřevoobráběcí průmysl Veletrh ExpoDrev 2014 je mezinárodní událostí na poli dřevozpracujícího

Více

O výstavišti. Zhistorie

O výstavišti. Zhistorie O výstavišti Výstaviště Praha Holešovice je atraktivním prostorem s dlouhou tradicí. Rozkládá se na ploše 36 hektarů a jeho dominantou je secesní Průmyslový palác. Pro své značné interiérové i exteriérové

Více

Titus Eliáš Šéfkuchař restaurací Na Kopci, Na Konci, Bistro Santinka v Praze

Titus Eliáš Šéfkuchař restaurací Na Kopci, Na Konci, Bistro Santinka v Praze Titus Eliáš Šéfkuchař restaurací Na Kopci, Na Konci, Bistro Santinka v Praze V restauracích Na Kopci a Na Konci vaří kosmopilitní mezinárodní kuchyni postavenou na kvalitních surovinách s důrazem na poctivou

Více

KONTAMINUJÍCÍ LÁTKY V EKOLOGICKÉ PRODUKCI PŘÍKLADY Z PRAXE

KONTAMINUJÍCÍ LÁTKY V EKOLOGICKÉ PRODUKCI PŘÍKLADY Z PRAXE KONTAMINUJÍCÍ LÁTKY V EKOLOGICKÉ PRODUKCI PŘÍKLADY Z PRAXE Ing. Eva Kallasová PRO-BIO, obchodní společnost s r.o. BIOAKADEMIE 2014, Lednice Představení společnosti založeno v roce 1992 první výrobce biopotravin

Více

2. TISKOVÁ ZPRÁVA. Nová výstavní hala. K výstavě Kůň 2013 a otevření nové výstavní haly C

2. TISKOVÁ ZPRÁVA. Nová výstavní hala. K výstavě Kůň 2013 a otevření nové výstavní haly C 2. TISKOVÁ ZPRÁVA K výstavě Kůň 2013 a otevření nové výstavní haly C Nová výstavní hala Projekt byl pojmenován Dostavba kryté výstavní plochy výstaviště v Lysé nad Labem. Jedná se o navýšení ploch areálu

Více

Vinařské špičky zahájí Festival vína Český Krumlov

Vinařské špičky zahájí Festival vína Český Krumlov Vinařské špičky zahájí Festival vína Český Krumlov Český Krumlov 15. října 2014 Téměř celý listopad (7. - 29. 11. 2014) bude v Českém Krumlově patřit již tradičně vínu. A ne jen tak ledajakému. Festival

Více

KONFERENCE BIOMASA & ENERGETIKA 2012

KONFERENCE BIOMASA & ENERGETIKA 2012 KONFERENCE BIOMASA & ENERGETIKA 2012 Konference se koná pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla. České sdružení pro biomasu pořádá 27. listopadu 2012 na pražské ČZU za účasti významných expertů,

Více

Společná zemědělská politika a její dopad na konkurenceschopnost. Mojmír Severin GEMB

Společná zemědělská politika a její dopad na konkurenceschopnost. Mojmír Severin GEMB Společná zemědělská politika a její dopad na konkurenceschopnost Mojmír Severin GEMB Klasifikace: Veřejné Distribuce: Široké veřejnosti Přístup: Volný přístup Skartační znak a lhůta pro uchování do roku:

Více

Výsledky dotazníku o školním stravování

Výsledky dotazníku o školním stravování Výsledky dotazníku o školním stravování Z dotazníkového průzkumu, jehož se zúčastnilo celkem 225 respondentů, vyplynulo, že s nabídkou školní jídelny a skladbou jídelního lístku je zcela nebo spíše spokojeno

Více

IAESTE LC Brno Obsah

IAESTE LC Brno Obsah Závěrečná zpráva z Veletrhu ikariéra 2015 na VUT v Brně Obsah Úvod... 3 Veletrh ikariéra 2015 v číslech a grafech... 3 Workshopy... 8 Osvědčené součásti Veletrhu ikariéra z loňských let... 9 Novinky na

Více

Kampaně Koruna pro BIO do ŠKOL Prezentace konceptu prvního ročníku multiklientské akce

Kampaně Koruna pro BIO do ŠKOL Prezentace konceptu prvního ročníku multiklientské akce Kampaně Koruna pro BIO do ŠKOL Prezentace konceptu prvního ročníku multiklientské akce Organizátoři akce CÍL PROJEKTU Pomoc při zavádění biopotravin do školního stravování, osvěta dětí a mládeže v oblasti

Více

Zápis z I. jednání. Pracovní skupiny Zemědělství

Zápis z I. jednání. Pracovní skupiny Zemědělství Zápis z I. jednání Pracovní skupiny Zemědělství Spálené Poříčí, 9.6. 2014 Dokument obsahuje to, co jsme na setkání identifikovali a potvrdili jako potřeby/problémy zemědělských podnikatelů na území působnosti

Více

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy)

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy) Krajinou Lichtenštejnů Přijeďte se přesvědčit o jedinečnosti Lednicko-valtického areálu. Tento unikátní park o rozloze okolo 280 km2 tvořil mocný rod Lichtenštejnů po dobu tří staletí a od roku 1996 je

Více

19. - 21. 4. 2013. Závěrečná zpráva veletrhů 2013. Výstaviště Praha - Holešovice. www.festivalevolution.cz. 8. veletrh biopotravin a biokosmetiky

19. - 21. 4. 2013. Závěrečná zpráva veletrhů 2013. Výstaviště Praha - Holešovice. www.festivalevolution.cz. 8. veletrh biopotravin a biokosmetiky BIOSTYL 8. veletrh biopotravin a biokosmetiky ZDRAVÍ 8. veletrh zdravé výživy a zdravého životního stylu ECOWORLD 5. veletrh ekologie a trvale udržitelného rozvoje ESOTERIKA 9. veletrh alternativního životního

Více

Produkty LalVigne jsou 100% přírodní, inaktivované kvasinky Saccharomyces cerevisiae, jsou také nepatogenní, bezpečné, potravinářské a bez GMO.

Produkty LalVigne jsou 100% přírodní, inaktivované kvasinky Saccharomyces cerevisiae, jsou také nepatogenní, bezpečné, potravinářské a bez GMO. Pěstování vína Pěstitelé odrůd révy vinné neustále hledají příležitosti ke zlepšení kvality jejich vína. Vyrobit hrozny nejlepší kvality je náročné, a také je to závislé na mnoha faktorech, zahrnujících

Více

Udržitelná sídla / Sustainable Settlement

Udržitelná sídla / Sustainable Settlement Srdečně zveme na mezinárodní workshop Udržitelná sídla / Sustainable Settlement 18.-19. října 2011 Hostětín, Bílé Karpaty Workshop je otevřený všem, kdo se zajímají o problematiku udržitelných sídel a

Více

Požitek s budoucností. Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy

Požitek s budoucností. Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy Fairtrade Požitek s budoucností Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy Tchibo prebírá zodpovednost! Fairtrade víc než jen trend Tchibo dodává nejkvalitnější produkty,

Více

SSOS_ZE_2.17 Ekologické značky

SSOS_ZE_2.17 Ekologické značky Číslo a název projektu Číslo a název šablony DUM číslo a název CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT SSOS_ZE_2.17

Více

Informace pro partnery. České vysoké učení technické v Praze

Informace pro partnery. České vysoké učení technické v Praze České vysoké učení technické v Praze Informace pro partnery Hledáme inovativní a vizionářské partnery, kteří podpoří tým ČVUT v mezinárodní soutěži Solar Decathlon 2013 a spojí s námi své síly při hledání

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Pauserová. Dostupné z www.soes.cz.

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Pauserová. Dostupné z www.soes.cz. Číslo projektu Název školy Předmět Tematický okruh CZ.1.07/1.5.00/34.0852 Střední škola cestovního ruchu, s. r. o., Benešov Technika cestovního ruchu Stravovací služby II Téma Ročník Autor Stravovací služby

Více

Projekty na ZŠ Hlušice

Projekty na ZŠ Hlušice Projekty na ZŠ Hlušice EU peníze do škol - EU peníze do škol je grant Evropské unie vypsaný spolu s ministerstvem školství. Účastnili jsme se ho během roků 2011 až 2013. V červnu 2011 jsme podali žádost

Více

Akční plán České republiky pro rozvoj ekologického zemědělství do roku 2010

Akční plán České republiky pro rozvoj ekologického zemědělství do roku 2010 Akční plán České republiky pro rozvoj ekologického zemědělství do roku 2010 2004 Ministersvo zemědělství České republiky Obsah Úvod... 3 A. Východiska... 6 B. Současný stav rozvoje EZ v ČR... 7 Stav ekologického

Více

Vesnice ve století služeb

Vesnice ve století služeb O čem to dnes bude? Vesnice ve století služeb Ing. Zdenka Nosková 17.5.2013 Venkovský cestovní ruch u nás a v zahraničí Včelí farma Nosek Projekt Prázdniny na venkově Úspěch závisí na mnoha faktorech.

Více

Značení výrobků. Zahraniční ekoznačky

Značení výrobků. Zahraniční ekoznačky Značení výrobků Tzv. ekospotřebitelství je v Evropě poměrně rozvinuté. K lepší orientaci zákazníka v záplavě výrobků byly vyvinuty systémy ekologického značení, tzv. ekoznačky, kterými jsou označeny výrobky

Více

Výrobci potravin vnímají značky kvality jako důležitý nástroj podpory prodeje

Výrobci potravin vnímají značky kvality jako důležitý nástroj podpory prodeje Výrobci potravin vnímají značky kvality jako důležitý nástroj podpory prodeje Průzkum Značky kvality z pohledu potravinářských společností, realizovaný odborným periodikem Marketing Journal, zjišťoval

Více

Specifikace poptávky

Specifikace poptávky Specifikace poptávky 1. Předmět poptávky Zajištění realizace výstavní expozice (výstavba stánku) České agentury na podporu obchodu/czechtrade (dále zadavatel ) na veletrhu SPS/IPC DRIVES 2015 v Německu,

Více

Nařízení Rady 834/2007 a související předpisy

Nařízení Rady 834/2007 a související předpisy Nařízení Rady 834/2007 a související předpisy ze dne 28. června 2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 Nařízení se vztahuje na následující

Více

FOOD PRO TY, KDO CHTĚJÍ LÉPE JÍST

FOOD PRO TY, KDO CHTĚJÍ LÉPE JÍST FOOD PRO TY, KDO CHTĚJÍ LÉPE JÍST Program FOOD Program na podporu kvalitního a vyváženého stravování www.edenred.cz Pavel Kusý Marketing & Strategic Propositions Director 1 základní informace SPOLEČNOST

Více

BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o.

BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o. BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o. za podpory Ministerstva zemědělství České republiky si Vás dovoluje pozvat na vzdělávací kurz PĚSTOVÁNÍ ZELENINY v ekologické produkci V sedmi jednodenních blocích probereme

Více

Výroční zpráva o činnosti Plzeňské první fiktivní banky, a. s.

Výroční zpráva o činnosti Plzeňské první fiktivní banky, a. s. Výroční zpráva o činnosti Plzeňské první fiktivní banky, a. s. za školní rok 2012/2013 Plzeňská první fiktivní banka, a. s. Plzeň, Klatovská 200 G OBSAH 1 Charakteristika Plzeňské první fiktivní banky,

Více

9803/05 IH/rl 1 DG I

9803/05 IH/rl 1 DG I RADA EVROPSKÉ UNIE Brusel, 6. června 2005 9803/05 SAN 99 INFORMATIVNÍ POZNÁMKA Odesílatel : Generální sekretariát Příjemce : Delegace Č. předchozího dokumentu : 9181/05 SAN 67 Předmět : Závěry Rady o obezitě,

Více

1.I. Podpora vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách (ukončení přijímání žádostí je do 30.6.

1.I. Podpora vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách (ukončení přijímání žádostí je do 30.6. Dotační programy 1.D. Podpora včelařství (ukončení přijímání žádostí je do 30.10. 2015) zabezpečení opylování zemědělských hmyzosnubných plodin. včelstvo, které je v příslušném roce zazimováno. včelař,

Více

Zahrada Smyslů Přírodní zahrada jako učebna

Zahrada Smyslů Přírodní zahrada jako učebna Zahrada Smyslů Přírodní zahrada jako učebna 2009 První projekt Cílem projektu bylo využití tématu udržitelného zemědělství a biopotravin jako nástroje pro vzdělávání dětí o zdraví, udržitelné produkci

Více

VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC S.R.O.

VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC S.R.O. VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC S.R.O. VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC Vybrané partie vín zpracované moderní technologií zrají v pískovcovém sklepě, který byl v roce 1770 vybudován u obce Chvalovice opatem řádu

Více

Technika odbytu... 2 Odborný výcvik... 3 Nauka o nápojích a potravinách... 4 Ekonomika... 5 Svět práce... 6 Anglický jazyk... 7 Německý jazyk...

Technika odbytu... 2 Odborný výcvik... 3 Nauka o nápojích a potravinách... 4 Ekonomika... 5 Svět práce... 6 Anglický jazyk... 7 Německý jazyk... U Krbu 45/521, Praha 10 Malešice Školní rok: 2014/2015 Obor: 65-51-H/01 Kuchař číšník (ŠVP Číšník) Obsah Technika odbytu... 2 Odborný výcvik... 3 Nauka o nápojích a potravinách... 4 Ekonomika... 5 Svět

Více

VY_32_INOVACE_Z.2.08 PaedDr. Alena Vondráčková 1.pololetí školního roku 2013/2014. 4. ročník vyššího gymnázia

VY_32_INOVACE_Z.2.08 PaedDr. Alena Vondráčková 1.pololetí školního roku 2013/2014. 4. ročník vyššího gymnázia Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

SKVĚLÁ KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ SKVĚLÉ VĚCI

SKVĚLÁ KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ SKVĚLÉ VĚCI SKVĚLÁ KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ SKVĚLÉ VĚCI VÍTEJTE V KAVÁRNĚ ASPRETTO O vše jsme se postarali Od zrnka kávy až po odborníky na její přípravu. A dokážeme mnohem více všechny naše kávy a čaje jsou maximálně

Více

Zemědělské dotace přehled. RNDr. Jan Dovrtěl, CSc.

Zemědělské dotace přehled. RNDr. Jan Dovrtěl, CSc. Zemědělské dotace přehled RNDr. Jan Dovrtěl, CSc. Podpora zemědělství v rozšířené Evropě Podpora zemědělství v období 2007-2013 Přímé platby (SAPS) + doplňkové přímé platby (TOP-UP) Plán rozvoje venkova

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme EXPO MONGOLIA 2015 Mezinárodní veletrh se zaměřením na těžbu a stavebnictví Místo konání: Buyant Ukhaa Sportpalace, Ulánbátar, Mongolsko Datum konání: 23.-25. března 2015

Více

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318 Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318 Obor: 64 41 L / 51 Podnikání Třída: PO2A Období: jaro 2013 Profilová část ústní maturitní zkoušky 1. Povinná zkouška Ekonomické

Více

Prolog 11. Pro koho je knížka 12 Víme, co jíme a co jedí naše děti? 14

Prolog 11. Pro koho je knížka 12 Víme, co jíme a co jedí naše děti? 14 Obsah Prolog 11 Pro koho je knížka 12 Víme, co jíme a co jedí naše děti? 14 Je život nebezpečný? 15 Proč je vlastně všechno velko? 16 Velkovýroby, velkochovy, velkojatka, širé lány 17 Chemická válka 18

Více

Na zahraničních trzích se vyznáme

Na zahraničních trzích se vyznáme Na zahraničních trzích se vyznáme ENERGETIKA&ELEKTROTECHNIKA 2015 Mezinárodní odborný veletrh energetiky a elektrotechniky Obor: energetika a elektrotechnika Veletrh ENERGETIKA&ELEKTROTECHNIKA 2015 je

Více

Potravinářský průmysl

Potravinářský průmysl Mgr. Josef Mareš POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL VY_32_INOVACE_673 Potravinářský průmysl Výchozími surovinami potravinářského průmyslu jsou především domácí zemědělské, lesní a vodní produkty+dovážené suroviny.

Více

EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ, PROBLEMATIKA BIOPOTRAVIN A FILOZOFIE KONZUMENTA

EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ, PROBLEMATIKA BIOPOTRAVIN A FILOZOFIE KONZUMENTA EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ, PROBLEMATIKA BIOPOTRAVIN A FILOZOFIE KONZUMENTA Agr.Dr. Josef Dlouhý, Prof.h.c. j.f.dlouhy@gmail.com Problémy konvenčního zemědělství: závislost na fosilní energii závislost na

Více

Zemědělský svaz České republiky a obnovitelné zdroje energie. Ing. Martin Pýcha předseda ZS ČR

Zemědělský svaz České republiky a obnovitelné zdroje energie. Ing. Martin Pýcha předseda ZS ČR Zemědělský svaz České republiky a obnovitelné zdroje energie Ing. Martin Pýcha předseda ZS ČR Osnova: 1.Dosavadní vývoj českého zemědělství 2.Rozvoj obnovitelných zdrojů energie 3.Pozitiva a rizika obnovitelných

Více

Příprava pokrmů. Charakteristika vyučovacího předmětu

Příprava pokrmů. Charakteristika vyučovacího předmětu Vzdělávací obor : Člověk a svět práce Příprava pokrmů Charakteristika vyučovacího předmětu Předmět příprava pokrmů obsahuje témata ze vzdělávací oblasti Člověk a svět práce Příprava pokrmů (používá základní

Více

Analýza kongresového a incentivního segmentu cestovního ruchu. Únor 2011

Analýza kongresového a incentivního segmentu cestovního ruchu. Únor 2011 Analýza kongresového a incentivního segmentu cestovního ruchu Únor 2011 Obsah studie Kongresová a incentivní turistika - základní popis segmentu Zmapování stávající situace KIT Zmapování situace v oblasti

Více