Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu"

Transkript

1 České novinky z BIOFACHU Produkce bioplynu na ekofarmách Amerika upozorňuje na rizika GMO Krátké zprávy, čili víte, že? Veletrhy v centru pozornosti: Německý BIOFACH 2015 je za námi, český Biostyl otevře své brány v Holešovicích v dubnu T rhy, biotrhy, veletrhy. Tak by se dal charakterizovat každý začátek sezony. První a největší akcí je norimberský BIOFACH, kde PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nechyběl ani tento rok. Na domácím písečku V tuzemsku se zase bude konat Festival Evolution, jehož nedílnou součástí je i Biostyl. V těchto dnech jsou jeho přípravy v plném proudu. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců je odborným garantem právě části veletržního paláce Holešovického výstaviště, kde se soustředí přehlídka tuzemských biopotravin. A další lokální akce organizují zájemci o zdravý životní styl, regionální potraviny také v jednotlivých krajích. Jedna z takových akcí, která si klade za cíl probudit tradici naturálního zemědělství, se bude letos konat třeba v Poděbradech. Na prvním nádvoří zámku vypukne 13. června 2015 již třetí ročník Natura festivalu. Biostyl 2015 Před námi je ovšem již výše zmiňovaný Biostyl. Konat se bude v dubnu 2015, ve dnech , na Holešovickém výstavišti. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nabízí svým členům možnost se zde prezentovat ve společné expozici. K dispozici bude osm stánků, každý stánek bude vybaven pultem, barovou židlí a regálem s pěti policemi. Lze domluvit i prosklenou lednici, což je nutno nahlásit předem, uvedla Andrea Vizinová z centrály svazu. Umístění expozice v areálu bude stejné jako v loňském roce, tedy střední hala vlevo, přímo u vstupu. Vystavující členové se budou podílet na nákladech společné expozice, částkou 4.000,-Kč/stánek. Podmínkou však je, že se zúčastní po celou dobu konání veletrhu. Organizátoři tedy doporučují, aby se vystavovatelé dobře předzásobili. Je potřeba počítat s dostatečným množstvím zboží! Služby Výše uvedená cena zahrnuje krom stánku a vybavení, ještě registrační poplatek, revizi, elektřinu, polep pultu a límce stánku. Prostor uvnitř za stánky bude sloužit jako zázemí. Parkovací průkaz nabízí za 1.000,-Kč na celou dobu veletrhu. Lze jej zajistit, hradí si ho však každý zvlášť při příjezdu. Pokud byste měli zájem se jako členové Svazu PRO-BIO veletrhu zúčastnit a prezentovat své výrobky ve společné expozici, zašlete prosím závaznou registraci do 15. března 2015 na Uveďte jméno a příjmení, název farmy, kontaktní osobu, její tel. a .

2

3

4 PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců na veletrh BIOFACH přivezl farmáře, kteří umí dělat kvalitní české bio D vojice Mezinárodních veletrhů s biopotravinami a certifikovanou kosmetikou BIOFACH a Vivaness se uskutečnila v polovině února v německém Norimberku. Zástupci českých výrobců a obchodníků na největším setkání sektoru v Evropě ani letos nechyběli. Na společné expozici Ministerstva zemědělství se představila šestice výrobců, další do tuctu své výrobky prezentovali na samostatných stáncích. Za inspirací se vypravil do Norimberku i výherce posledního ročníku soutěže Česká biopotravina. Hlavním trendem letošního ročníku byly inovace. Návštěvníci si na své přišli v zážitkovém světě vína, olivového oleje a veganských specialit. Součástí veletrhu byl rovněž odborný kongres.

5 Na prestižním veletrhu reprezentovaly Českou republiku maso, uzeniny, zelenina, mléčné, extrudované či bezlepkové výrobky, mošty, bylinné čaje a další produkty, vše samozřejmě s platným certifikátem pro produkt ekologického zemědělství. Tuzemská bioprodukce je rozmanitá, leckdy vyráběná v malých sériích, takže umožní vyniknout zajímavým chutím a spojením. V případě, že se jedná o sedláka, který svou produkci i sám zpracovává, velmi často je výsledkem originální výrobek, který obvykle vychází z tradiční receptury. Přestože ne vždy se jedná o produkci v mnohatisícových sériích, je porovnání s mezinárodní konkurencí nesmírně cenné, říká Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, jehož členové na BIOFA- CHU v posledních letech nikdy nechyběli. Mezi těmi, kdo na stánku PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců v expozici Ministerstva zemědělství ČR nabídli své výrobky, byli výherci uplynulých ročníků soutěže Česká biopotravina. Stánek PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců každý den s jinou chutí Spolu s branami výstaviště se otevřely k ochutnávce lahve lahodných moštů z Hostětína v Bílých Karpatech. Přírodní mošty z Moštárny Hostětín byly oceněny v mnoha soutěžích a jsou držiteli řady značek kvality. Během let si Hostětínské mošty a sirupy našly své zákazníky v prodejnách zdravé výživy a biopotravin, ale i marketů. Více než čtyři pětiny produkce moštárny jsou certifikovány jako bioprodukce. Do moštárny dodávají své ovoce ekologičtí zemědělci přednostně z Bílých Karpat. Navíc se moštárna v Hostětíně aktivně zapojuje do záchrany krajových odrůd ovoce v Bílých Karpatech. Další dva dny patřil svazový pultík uzeninám z Vysočiny. Biofarma Sasov přivezla kromě tradičního kančího biolovečáku i biosádlo z přeštických prasat s konopím, oceněné titulem Česká biopotravina 2014 i je zástupcem značky Vysočina regionální produkt. Černostrakaté přeštické prase je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech. Stavy prasat tohoto specifického plemene jsou nízké, a bylo proto uznáno jako genetická rezerva. Jejich sádlo s macarátem z konopí mezinárodní publikum zaujalo, a to nejen svou zelenou barvou. Co naopak upoutalo jeho výrobce - Josefa Sklenáře, který absolvoval inspirační exkurzi jako vítěz soutěže Česká biopotravina 2014, jejímž je BIOFACH hlavním partnerem, se dozvíte až v příštích letech, a to podle sasovských novinek. Výrobky oceněné v jednotlivých kate-

6 goriích soutěže uvedl krátký film, který měl v expozici ministerstva zemědělství premiéru. Zahrál si v něm i pěstitel a zpracovatel zeleniny Miloš Kurka z Královéhradecka, který přivezl na poslední veletržní den nejen své tradičním způsobem nakládané okurky, oceněné v soutěži českých biopotravin, ale i papriky kozí rohy a červenou řepu. Nejen pod křídly ministerstva Na stanovištích společné expozice ministerstva se objevili i další čeští zpracovatelé. Patří mezi ně třeba významný zpracovatel biomasa Biopark s.r.o., producent moderních extrudovaných biopotravin Extrudo Bečice s.r.o., mrazírenskou firmu SOLEX AGRO, s.r.o., a tradiční škrobárenský výrobce Amylon a.s.

7

8 Výrobce mléčných biovýrobků prezentovaly Českou republiku Polabské mlékárny, a.s., které v biokvalitě vyrábí více než dvě desítky výrobků, představily Matyldu čerstvý sýr. Výrobek má využití ve studené kuchyni ne nepodobné v Čechách tolik oblíbené lučině a je vhodná i pro děti. Ministerstvo zemědělství České republiky mělo na BIOFACHU svoji expozici již podeváté. Tradice trvající dvacet šest let je zárukou rostoucího zájmu vystavovatelů i návštěvníků o produkci biozemědělství. Mezinárodní výstava BioFach je dobrou příležitostí k tomu, abychom i my předvedli výsledky kvalitní práce českých farmářů a potravinářů, kteří se věnují ekologickému zemědělství a výrobě biopotravin. Stále opakuji, že kdo se chce se svou produkcí prosadit za hranicemi České republiky, musí podobné akce absolvovat, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ve světové konkurenci Přední světový veletrh biopotravin BIO- FACH a mezinárodní odborný veletrh přírodní kosmetiky VIVANESS s potěšitelným nárůstem návštěvníků o více než 5 % opět potvrzují: To je místo, kde se potkává biosvět! vystavovatelů (+ 3,6 %) z toho 203 na veletrhu VI- VANESS se prezentovalo nákupčím z potravinářského a kosmetického sektoru na celkové čisté výstavní ploše m 2 (+ 5,1 %). Trendy veletrhu v roce 2015: potraviny bez vajec, lepku a laktózy, takzvané free from produkty a veganské bioprodukty. (syh)

9 BIOFACH 2015: České novinky i celebrity na mezinárodním veletrhu v německém Norimberku eši přivezli na BioFach hned Č několik novinek. Nebyla to jen Matylda. Novinky představila jak obchodní společnost PRO- BIO Staré Město, tak i Sonnentor, který ač rakouský, tak má závod v Čejkovicích. Bezlepek Na bezlepkový sortiment se na letošním veletrhu BIOFACH zaměřila společnost PRO-BIO ze Starého Města. Firma využívá potenciálu svého nového bezlepkového mlýna a postupně chce svůj sortiment rozšiřovat. Vycházíme vstříc zájmu zákazníků o bezpečné a kvalitní biopotraviny bez lepku. Návštěvníkům jsme představili průřez našich bezlepkových produktů od základních surovin jako pohanka, jáhly, rýže či luštěniny BIOHARMO- NIE určené k dalšímu kuchyňskému zpracování až po rychle a snadno připravitelné polotovary řady BIOLINIE, vysvětluje Barbora Hernychová z oddělení marketingu společnosti PRO- BIO. Expozici doplňovala ochutnávka kakaových bezlepkových moučníků z pohankové a kukuřičné mouky. Tématu bezlepku se chceme dlouhodobě věnovat. Mlýn spojující kvalitu bio a bezlepek je v České republice v současné době zcela unikátní. Díky této jedinečné vlastnosti jsou naše produkty zajímavé i pro zahraniční partnery, upřesňuje Barbora Hernychová. Největšího světového veletrhu biopotravin v německém Norimberku se tým ze Starého Města zúčastnil již po dvacáté, po čtvrté ve svém vlastním stánku. Těší nás vyšší počet českých návštěvníků, kteří se na veletrh přijeli inspirovat a mohou přenést další nové podněty z oboru biopotravin do České republiky, doplňuje Barbora Hernychová. Za novými bio trendy přijela na veletrh i česká herečka a dabérka Kamila Špráchalová. Paní Špráchalová je velkou propagátorkou biopotravin a zdravého vaření. Dlouhodobě spolupracujeme při jejích charitativních aktivitách a její návštěva u našeho stánku nám udělala velkou radost, prozrazuje Barbora Hernychová.

10 Sonnentor v barvě kari Společnost Sonnentor, pro tento rok v barvě kari, představila na největším evropském bio veletrhu v německém Norimberku své novinky. Jedna z nich, poznávací sada S kořením kolem světa, si odnesla první cenu za nejlepší novinku. Přesladká stevia a müsli mnohým zájemcům našeho stánku příjemně osladily návštěvu. Sonnentor ve žlutých trikách a se slunečnými úsměvy zaměstnanců rozzářil halu číslo 7 v norimberském veletržním paláci. Představil své kořeněné novinky a za ochutnávací sadu všech deseti s názvem S kořením kolem světa poznávací sada obdržel první cenu za nejlepší novinku. Návštěvníci se měli možnost dotknout vlastními chuťovými pohárky tak vzdálených zemí jako je Japonsko, v podobě Koření na tofu paní Yoko, Číny a Koření na rýži mistra Wonga. Mezi dalšími se představily neméně exotické Tabouleh koření na salát, Habešino koření- Berber, Frankyho koření na barbecue spolu s Lájošovo gulášové koření, Koření na kuře paní domácí, Aladinovo koření do kávy, Selské koření na brambory a Šántina Tandoori Masala. Svůj pobyt na stánku si mohl mnohý návštěvník osladit dlouho očekávanou Přesladkou stévií a lahodným Raráškovým müsli pokladem. Biostyl Všechny novinky budou představeny českým fanouškům našim slunečným týmem již dubna na veletrhu Biostyl v Praze, kde představíme široký sortiment Sonnentoru, zve na závěr z Norimberku do Prahy jednatel Sonnentoru Josef Dvořáček. Novinky jsou v prodeji již od 1. března BIOFACH 2016 Nové výrobky nejen od zmiňovaných firem lze očekávat i napřesrok. Termín příštího ročníku veletrhu BIOFACH připadá na února Takže si tato data nezapomeňte poznamenat. (syh)

11 BioFach 2015: Bio&vegan v kurzu, na své si ale přišli příznivci všeho dobrého jídla, včetně masožroutů Z emí roku na veletrhu BIO- FACH 2015 bylo Nizozemí. Představilo se na rozsáhlé ploše pod mottem Biokvalita roste v Holandsku. Nechyběly tedy ani květiny. Další, co letošní BIO- FACH spojovalo, byly veletržní trendy: Free From a Vegan. Generální konzul Dne 11. února 2015 se zahajovacího ceremoniálu veletrhu zúčastnil náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla s delegací Ministerstva zemědělství ČR a v doprovodu generálního konzula ČR v Mnichově Dr. Milana Čoupka. Pan náměstek navštívil společnou expozici ministerstva zemědělství a stánky českých vystavovatelů a krátce se potkal s bavorským ministrem zemědělství Helmutem Brunnerem. Mimo významných osobností si veletrh užili i návštěvníci. Kvůli tématu se na veletrh doslova hrnuli vegani. Část expozice byla věnována právě veganské stravě, ale nejen jí. Doprovodný program složený z workshopů a přednášek se na veganství díval jako na celý životní styl a filosofii. Veganboom Skutečnost, že strava bez živočišných produktů je potřebná alternativa, potvrzuje řada inovativních produktů. Novým trendem některých maloobchodních řetězců za hranicemi je právě zařazovaní veganské stravy na pulty svých prodejen. Stejně tak je zajímavý prostor pro veganské pokrmy ve veřejném stravování či cateringu. Podle federace ekologického potravinářského průmyslu (BÖLW), která uvádí ve své nejnovější publikaci o biosektoru za rok 2014, že by se mělo biovýrobcům vyplatit, když budou věnovat pozornost výrobkům neživočišného původu. V německých ekologických obchodech s potravinami, je deklarován za poslední dva roky dvouciferný růst průměrných měsíčních obratů. Tržby se v první polovině roku 2014 zvýšily za výrobky, jako je tofu či vegetariánské pokrmy o 20 a téměř 30 procent. Na své si ovšem přišli i milovníci ostatních bioproduktů a certifikované kosmetiky. K vidění byly velmi zajímavé expozice. Hodnocení Petra Wolf, členka obchodního vedení společnosti NürnbergMesse, říká: "Veletrhy BIOFACH a VIVANESS přesvědčily stejně jako branže různorodostí, kvalitou a dynamikou. Ekonomická a politická relevance je pro ně stejně charakteristická jako vášeň pro prezentaci produktů." Vystavovatelé i návštěvníci zaznamenali po čtyřech výstavních dnech pozitivní výsledek a se svým každoročním oborovým setkáním byli velmi spokojeni. 92 % vystavovatelů veletrhu BIOFACH hodnotilo celkovou úspěšnost své účasti na veletrhu pozitivně, jak ukazuje výsledek dotazování provedeného nezávislým institutem. 98 % návštěvníků vůdčího světového veletrhu bylo spokojeno s nabídkou. 94 % vystavovatelů oslovilo své nejdůležitější cílové skupiny, 93 % se podařilo navázat nové obchodní kontakty a 87 % očekává dobré obchody v návaznosti na veletrh. Letošního ročníku kongresu, který čítal více než 100 jednotlivých diskusních termínů, se zúčastnilo přes posluchačů a diskutujících. Obzvláště velký zájem patřil fóru Politika, které se konalo poprvé a přilákalo více než návštěvníků na své akce. Návštěvnický magnet: diskuse na téma Dohoda o volném obchodu mezi EU a USA "TTIP - šance nebo hrozba pro biobranži". (syh)

12

13 Biostyl 2015 Víkend plný zdraví vypukne opět v dubnu, zájem o Festival Evolution roste N epřeberné množství novinek, trendů a inspirace nabídne již pojedenácté Festival Evolution, který proběhne ve dnech 17. až 19. dubna 2015 na Výstavišti v pražských Holešovicích. Festivalový program cílí na všechny příznivce zdravého a aktivního života. Na své si přijdou milovníci nových a netradičních trendů ve stravování a velký prostor dostanou v letošním roce i maminky s dětmi, pro něž se připravuje množství zajímavých přednášek a seminářů. Akce zahrnuje již tradičně pětici veletrhů: Biostyl, Zdraví, Ecoworld, Inspirace a Alternativa. Zájem vystavovatelů o účast každoročně vzrůstá a nejinak je tomu i letos, v současné době je přihlášeno již přes 150 firem, tj. o 20 více než ke stejnému datu v loňském roce. Celkem organizátoři očekávají na 400 vystavovatelů. Největší zájem je již tradičně o veletrhy Biostyl a Zdraví. Mezi přihlášenými je opět řada vystavovatelů ze zahraničí a kromě dlouholetých vystavovatelů se hlásí také množství nových firem. Mnohé firmy letos rozšiřují expozice a avizují řadu novinek; souběžně s růstem počtu prezentací tak roste i festivalová plocha. Programem budou překypovat i přednáškové sály, které opět nabídnou bezpočet akcí vedených předními domácími i zahraničními odborníky, od přednášek a seminářů přes poradny a konzultace až po praktické ukázky a workshopy. Přístup většiny vystavovatelů je jednoznačný Festival Evolution patří dlouhodobě největším akcím tohoto zaměření ve střední Evropě a je tak vhodným prostorem pro prezentaci jejich výrobků a služeb. Několik desítek tisíc návštěvníků se každoročně těší na víkendovou akci, díky které najdou na jednom místě vše, co souvisí se zdravým životním stylem i rozvojem osobnosti od nákupů přes ochutnávky a poradny až po program. Každý ročník tak má neopakovatelnou atmosféru a prezentuje širokou škálu novinek, trendů a inspirací pro každého. Mezi vystavovateli Biostylu letos nebudou chybět Pro-Bio, Bio Nebio, Country Life, Iswari superfood, Lifefood, Nobilis Tilia, nováčkem bude například Vega Provita. Veletrhu Zdraví se zúčastní Herbadent, Missiva, Bemer Medecintechnika, Kitl, Diochi, DNM Company, Energy Group, Everest Ayurveda, Foodish, nově se bude prezentovat např. Ministerstvo zemědělství s výrobky KLASA nebo firmy Pleva a Ultrasport. V Ecoworldu se budou prezentovat Fosfa, Tierra Verde, Zelená domácnost, nově např. Pavel Habětín nebo Mamaja Group.

14 Natura festival Jiřího z Poděbrad královský zámek Jiřího z Poděbrad probouzí tradice naturálního zemědělství Z ámek Poděbrady na začátku června ožije tradiční přehlídkou vinařské a zemědělské výroby. V malebných a historií dýchajících prostorech se na počátku lázeňské sezony objeví moravští a čeští naturální vinaři a farmáři z blízkého okolí, kteří hospodaří na svých statcích v ekologickém režimu. Na prvním nádvoří zámku vypukne 13. června 2015 již třetí ročník Natura festivalu. Na festivalu se představí výrobci naturálních produktů, kteří svoji práci dělají s maximálním respektem na životní prostředí a využívají klasických metod a způsobů výroby. Cílem Natura festivalu je prezentace menších producentů, kteří nesouhlasí se současným přístupem produkce vinné révy a zemědělských plodin, s oddálením tradic a s přechodem k chemickým podpůrným látkám. Akce se uskuteční na prvním nádvoří a v halle foyer, která svou antickou architekturou doslova vybízí k podobné kulturní události. Sklenice vína budou hostům plnit zástupci nebo přímo vinaři z vinařství Jaroslav Osička a Dalibor Osička (Velké Bílovice), Ota Ševčík a Stapleton Springer (oba Bořetice), Dva Duby (Dolní Kounice), Dobrá Vinice (Nový Šaldorf), Milan Nestarec (Moravský Źižkov) a dovozci francouzských vín (Sklenka-Franice) a italských vín (Prodotto-Italiano). Z české oblasti vinařské svá vína představí biodynamický statek Vinné sklepy Kutná Hora. Festival také nabídne živočišnou a rostlinnou produkci, která bude zastoupena lokálními farmami úsek farem je zatím plně otevřen přijímání nových adeptů, kteří mají zájem v Poděbradech vystavovat. K uspokojivému gurmánskému zážitku hosté ochutnají fairtrade kávu, domácí zákusky a jiné dobroty. Jako specialita se na festivalu představí stánek se zdravými tyčinkami ze surového ovoce (firma Výživa Pro), pěstitelé a výrobci rakytníku a stánek s širokou nabídkou výrobků z goji a výrobky ze zdravé výživy. Pro návštěvníky bude zajištěno příjemné venkovní posezení, mohou si poslechnout příjemnou hudbu v podání mladých talentovaných muzikantů. Dále se mohou pokochat výstavou ručně malovaných obrazů místní výtvarnice Janky Frýdlové, jejíž díla budou moci i na místě zakoupit. Pro naše nejmenší návštěvníky máme pro letošní roční připraveno malování na obličeje v dětském koutku. Martin Kudrnovský

15 Produkce bioplynu na ekofarmách: K dispozici je sborník příkladů dobré praxe I FOAM v rámci svého projektu S U S T A I N G A S a k u r z u "Produkce bioplynu na ekofarmách" vydal sborník praktických příkladů zpracování bioplynu na ekofarmách, kde na ukázkách ze sedmi zemí ukazuje modelové způsoby zpracovávání a využití bioplynu na ekofarmách. Bioplyn ekologického původu je jedním z udržitelných a ziskových způsobů, jak vyrábět energii. Jeho udržitelná výroba napomáhá zemědělcům diverzifikovat a zvyšovat příjmy farmy a současně snižovat dopady zemědělství na změny klimatu. IFOAM v rámci projektu SUSTAINGAS a kurzu "Produkce bioplynu na ekofarmách" vydal sborník praktických příkladů zpracování bioplynu na ekofarmách, kde na ukázkách ze sedmi zemí (Německo, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Španělsko, Holandsko, Belgie a Francie) ukazuje modelové způsoby zpracovávání a využití bioplynu na ekofarmách. Sborník je dobře čitelný a představuje soubor příkladů, které zohledňují různou míru prestiže EZ i technické vyspělosti v jednotlivých zemích. Digestát z bioplynových stanic je možné využívat jako hnojivo v ekologickém systému hospodaření. Jejich význam je proto značný nejen z pohledu energetického a odpadového hospodářství. Z toho důvodu se problematice bioplynových stanic IFOAM EU dlouhodobě věnuje a podporuje jejich další rozvoj v projektu SUSTAINGAS. V návaznosti na končící kurz se 11. března v Bruselu pořádala také závěrečná konference. (kač)

16 Zkoušení odrůd pšenice ozimé vhodných pro pěstování v podmínkách ekologického zemědělství V rámci pilotního projektu programu BIONET proběhl první rok ověřování vybraných odrůd pšenice ozimé vhodných pro pěstování v podmínkách ekologického zemědělství. Hlavní cíl programu BIONET spočívá v transferu již známých výsledků výzkumu do praxe a v úzké spolupráci zemědělců, poradců, výzkumníků a nevládních organizací v oblasti ekologického zemědělství (EZ). BIONET funguje jako národní sít, kde zemědělci přináší podněty k řešení problémů a ve spolupráci s výzkumníky a poradci si sami ověřují nejvhodnější řešení prostřednictvím jednoduchých pokusů přímo v praxi. Poradenský systém na tomto principu funguje pro ekologické zemědělce úspěšně již několik let v Rakousku, Lucembursku či Maďarsku.

17 Bionet v ČR Potřebnost úzké spolupráce ekologických farmářů se zemědělskými poradci a s pracovníky výzkumu vyplývá ze situace v některých oblastech ekologického zemědělství. Jedním z problematických míst je trh s bioosivy. Ten je v České republice v porovnání se státy s rozvinutou ekologickou produkcí zatím na velmi nízké úrovni. Jednou z překážek užívání bioosiv je nedostatečná znalost a dostupnost odrůd vhodných pro ekologické zemědělství. Přestože zkoušení výkonnosti a hospodářských vlastností odrůd v různých agroekologických podmínkách má pro ekologické zemědělce stejný význam jako pro konvenční, zkoušení v ekologických podmínkách v ČR dosud neprobíhá. Z těchto důvodů jsme zahájili v roce 2013 pilotní projekt Bionet ČR s cílem ověřit vlastnosti vybraných odrůd pšenice ozimé pro pěstování v ekologickém zemědělství. Kateřina Čapounová ČTPEZ

18 Amerika upozorňuje na rizika geneticky modifikovaných plodin a vyzývá Evropu, aby nenásledovala a vyvarovala se chyby D opis z Ameriky upozorňuje na rizika geneticky modifikovaných plodin (GMO) a vyzývá občany EU, aby v oblasti GM produkce nenásledovali příkladu Spojených států.ifoam podpořil občanskou výzvu určenou občanům, politikům a zástupcům státní správy v Evropské unii. Jsme hrdí na to, že se naše organizace IFOAM v Severní Americe stala signatářem dokumentu, který detailně referuje o problémech, kterým čelí američtí farmáři a spotřebitelé od doby, kdy se zde téměř před dvaceti lety začaly komerčně pěstovat geneticky modifikované plodiny. Dokument, který zveřejnila organizace Beyong GMO dne 12. listopadu 2014 a předala jej oficiálně britské vládě, již při vzniku podepsaly organizace i jednotlivci zastupující 57 milionů občanů. V současné době má výzva více než 60 milionů podpisů a jejich počet stále stoupá. V Dopise se mimo jiné uvádí, že GM plodiny nikdy nenaplnily příslib vyšších výnosů a zisků nebo snížení užívání pesticidů. Právě naopak. Náklady na pěstování GM plodin jsou dnes v USA větší než u konvenčních plodin a užívání pesticidů mezi zemědělci, kteří pěstují GM plodiny, je o 24 % vyšší než mezi zemědělci, kteří pěstují stejné plodiny bez genetických modifikací. Nezodpovědné uvolňování geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí způsobuje prokazatelné ekosystémové škody," komentoval své rozhodnutí podepsat výzvu zástupce IFOAM pro Severní Ameriku, David Gould. IFOAM International proto volá po změně politického přístupu, která by podporovala víc obecný prospěch než individuální firemní zisky, a vybízí spotřebitele, aby aktivně vyžadovali a podporovali dodavatelské řetězce bez GM plodin. Je třeba spojit síly a přivést společnost na cestu k udržitelnému zemědělství, postaveném na skutečně šetrných postupech a podporovaném takovými technickými inovacemi, které respektují zásady ekologického zemědělství. Pat Thomas, ředitel Beyond GM a iniciátor Dopisu z Ameriky komentoval připojení IFOAMu k výzvě takto: "Jsme potěšeni, že se IFOAM připojil na seznam vlivných signatářů Dopisu z Ameriky. Jako organizace, která má ekologické principy zakotveny v samé podstatě své existence, je IFOAM v USA i v Kanadě, stejně jako po celém světě, příkladem toho, jak současné udržitelné zemědělské postupy pomáhají zemědělcům, podporují spravedlivé obchodní modely a přináší jídlo lidem na stůl. International Federation of Organic Farming Movements (IFOAM) je mezinárodní federace hnutí ekologického zemědělství zastřešující téměř 800 ekozemědělských organizací v 117 zemích světa. IFOAM je iniciátorem řady významných světových aktivit v oblasti výzkumu, obchodu a politiky se zaměřením na podporu a rozvoj ekologických a dalších environmentálně šetrných zemědělských postupů. (kač)

19 Přeložil Milan Smrž

20 Víte, že připomínky návrhu AEKO a EZ jsou zpět Na webových stránkách Svazu PRO- BIO je zavěšena finální verze AEKO a EZ opatření předkládaná do vlády. V textu je možné jednoduše dohledat, co bylo, a co bohužel nebylo, akceptováno. Účinnost návrhu nařízení vlády je navržena dnem 15. dubna 2015 s ohledem na jednotný termín podávání žádostí o dotace v Evropské unii, kterým je 15. květen Rozhodně se budeme více tématu věnovat v dalším čísle Našeho PRO-BIA. můžete na exkurzi do svobodného domku? V neděli 15. března 2015 se v Bohuslavicích u Kyjova koná exkurze do Svobodného domku. V čase od 11 do 14 hodin se můžete těšit na představení domku, popis procesu stavby a dozvíte se i rozhodovací kritéria nebo rozpočet. Zajímavé budou i zkušenosti ze stavby, ze života v domku a hospodaření na pozemku. Po programu můžete případně vyrazit na výlet do Chřibů. Kapacita účastníků omezena z důvodu velikosti prostoru, cena 250Kč a informace na v Dánsku biu věří také na obraně i ve školství? Dánské ministerstvo obrany zahájilo pilotní projekt, jehož snahou je navýšit využívání biopotravin ve vojenských kantýnách. Tamního ministra obrany těší, že může velkou poptávkou pomoci ekologickým zemědělcům. Program je součástí nového akčního plánu pro biopotraviny, oznámeného v lednu dánskou vládou. Součástí plánu je také usnadnění cesty biopotravin do hromadného stravování. Důležitou roli při zvyšování povědomí o EZ v Dánsku hraje také tamní ministerstvo školství.

S ekologickým zemědělstvím se musí počítat. Zájem o biopotraviny stoupá stejně jako o ekologicky obhospodařenou půdu B

S ekologickým zemědělstvím se musí počítat. Zájem o biopotraviny stoupá stejně jako o ekologicky obhospodařenou půdu B Společenský večer Bioakademie Spotřeba biopotravin v ČR postupně roste Bioprodejnou roku jsou Freshbedýnky Krátké zprávy, či-li víte, že? S ekologickým zemědělstvím se musí počítat. Zájem o biopotraviny

Více

Potravinářský zpravodaj

Potravinářský zpravodaj Potravinářský zpravodaj Příloha v tomto vydání Číslo 2 Ročník XIV 5. března 2013 Cena 28 Kč Kvůli konině se testuje na DNA V polovině ledna, kdy několik supermarketů ve Velké Británii zjistilo, že prodávají

Více

Bio Obchod. Drogerie Rossmann zavádí vlastní řadu biopotravin enerbio. Značka Penam přichází na trh s novou řadou biopečiva. Obsah

Bio Obchod. Drogerie Rossmann zavádí vlastní řadu biopotravin enerbio. Značka Penam přichází na trh s novou řadou biopečiva. Obsah Informační měsíčník pro prodej biopotravin v České republice Bio Obchod Září 2008 Obsah Bio potraviny již od kojeneckého věku str. 4 Vánoční figurky v biokvalitě od české firmy str. 5 Zemědělská inspekce

Více

Revue POTRAVINÁŘSKÁ 6/2009. www.sunka.cz ODBORNÝ ČASOPIS PRO VÝŽIVU, VÝROBU POTRAVIN A OBCHOD

Revue POTRAVINÁŘSKÁ 6/2009. www.sunka.cz ODBORNÝ ČASOPIS PRO VÝŽIVU, VÝROBU POTRAVIN A OBCHOD Revue POTRAVINÁŘSKÁ ODBORNÝ ČASOPIS PRO VÝŽIVU, VÝROBU POTRAVIN A OBCHOD 6/2009 www.sunka.cz Ověřená kvalita v nových obalech TANY, spol. s r.o. Ul. Čsl. Legií 563, Nýrsko www.tany.cz e d i t o r i a l

Více

Exkluzivní průzkum trhu společnosti DEMA: mlékomaty Strana 12

Exkluzivní průzkum trhu společnosti DEMA: mlékomaty Strana 12 Farmáři požadují celkové odstranění nerovností Strana 3 Exkluzivní průzkum trhu společnosti DEMA: mlékomaty Strana 12 Výhoda bioplynových stanic: provoz bez výkyvů Strana 29 Informační noviny Agrární komory

Více

Novým prezidentem PK ČR se stal Ing. Miroslav Toman, CSc.

Novým prezidentem PK ČR se stal Ing. Miroslav Toman, CSc. Číslo 10 Ročník VIII 9. října 2007 Cena 16 Kč Vážení čtenáři, na straně 10 11 na 5 otázek odpovídá: Ing. Petr Cingr, ředitel divize masné výroby, AGROFERT HOLDING, a. s., a předseda představenstva společnosti

Více

BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bio ligy

BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bio ligy BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bio ligy Č.2/2007 Směsné biobrambory? Naši milí biospotřebitelé, členové PRO-BIO LIGY, jak jste jistě zaregistrovali do světa bio vtrhla nová vlna nákupních možností v podobě

Více

Do nového roku s úspěchem

Do nového roku s úspěchem Brambory jsou v našem jídelníčku již dvě stovky let Strany 20 21 Výzkum produkce biomasy z čiroku v podmínkách ČR Strany 24 25 Kypr: Snaha o vliv na finanční rámec EU v období 2014 2020 Strana 37 MIMOŘÁDNÁ

Více

ČESKOMORAVSKÉ. 5 6/2006, roč. 13 9 Kč

ČESKOMORAVSKÉ. 5 6/2006, roč. 13 9 Kč Kalendáře veletržních organizací z ČR a ze zahraničí na rok 2007 Fenomén České Budějovice, str. 8 ČD nabízejí vystavovatelům služby z domu do domu, str. 3 Jarní Pragointeriér ve zcela nové podobě, str.

Více

Co se událo Reportáže Téma čísla Kalendář akcí

Co se událo Reportáže Téma čísla Kalendář akcí ČASOPIS SMA ČR 3 červen 2015 Co se událo Reportáže Téma čísla Kalendář akcí Reportáže: MendelGrass 2015 Exkurze na farmy na Pardubicku a Jihlavsku Téma čísla: Podpora Zahájení činnosti mladých zemědělců

Více

Potravinářský zpravodaj

Potravinářský zpravodaj Potravinářský zpravodaj Potraviny přes internet Stále více z nás si zvyká na nákupy přes internet. U žen převažují objednávky oblečení, u mužů elektrotechniky. Během maximálně tří týdnů pošťák Ondra jako

Více

BIOPRODEJNY PRO-BIO. Aktuální kontakty a adresa RC/pobočky: Křížkovského 8, 771 47 Olomouc. Správce RC/pobočky v roce 2009: Mgr.

BIOPRODEJNY PRO-BIO. Aktuální kontakty a adresa RC/pobočky: Křížkovského 8, 771 47 Olomouc. Správce RC/pobočky v roce 2009: Mgr. BIOPRODEJNY PRO-BIO Aktuální kontakty a adresa RC/pobočky: Křížkovského 8, 771 47 Olomouc Správce RC/pobočky v roce 2009: Mgr. Iva Buriánková Informace o členech (počet členů v RC/pobočce, aktivity členů):

Více

Valná hromada: Nový PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců se sloučil se starým

Valná hromada: Nový PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců se sloučil se starým Sloučení dle pravidel Sloučením obou svazů dojde ke zpřehlednění situace a sníţení administrativní zátěţe. Navíc Svaz producentů a zpracovatelů biopotravin PRO-BIO, z.s. jiţ ztratil funkci, kterou plnil

Více

Potravinářský zpravodaj

Potravinářský zpravodaj Potravinářský zpravodaj Řezníček s Novákem bodují Popularita farmářských trhů a soutěží o nejlepší regionální potraviny nasvědčuje jedinému. Zájem o domácí produkci u spotřebitelů roste. Jednak se prostřednictvím

Více

BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bioligy

BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bioligy BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bioligy Č.2-3/2006 Poslední na okrese. Milí naši členové a přátelé ekologického zemědělství, žiji tak trochu dvojí život a zatím stále ještě nejsem schopna opustit ty dvě pomyslné

Více

Vlády zemí eura musí zastavit plýtvání v příznivých dobách

Vlády zemí eura musí zastavit plýtvání v příznivých dobách L I S T P O T R A V I N Á Ř S K É K O M O R Y Č E S K É R E P U B L I K Y Potravinářský FEDERACE VÝROBCŮ POTRAVIN, NÁPOJŮ A ZPRACOVATELŮ ZEMĚDĚLSKÉ PRODUKCE zpravodaj Číslo 10 Ročník V 12. října 2004 Cena

Více

Biopotraviny ve školních stravovacích zařízeních

Biopotraviny ve školních stravovacích zařízeních Country Life K pramenům zdraví Biopotraviny ve školních stravovacích zařízeních ANALÝZA Vytvořeno v rámci projektu Zavádění biopotravin do škol a předškolních zařízení Zadavatel projektu: Ministerstvo

Více

Potraviny dostávají na Zemi živitelce stále větší prostor. Když k nákupu stačí jen pistole. Chceme kvalitu, ale o složení potravin se moc nezajímáme

Potraviny dostávají na Zemi živitelce stále větší prostor. Když k nákupu stačí jen pistole. Chceme kvalitu, ale o složení potravin se moc nezajímáme ročník III., www.retailinfo.cz Potraviny dostávají na Zemi živitelce stále větší prostor str. 14 Když k nákupu stačí jen pistole a mobil str. 16 Chceme kvalitu, ale o složení potravin se moc nezajímáme

Více

MOTOCYKL/MOTOCYKEL. Vystavovatel a návštěvník spojené nádoby bez jednoho ani druhého není kvalitní akce

MOTOCYKL/MOTOCYKEL. Vystavovatel a návštěvník spojené nádoby bez jednoho ani druhého není kvalitní akce Salima sleduje trendy v potravinářství (str. 2) Kalendáře veletrhů v ČR a zahraničí únor až duben 2008 (str. 10, 12, 13) Pozvánka na jarní veletrhy Incheby Praha a Bratislava (str. I VIII) Redakce je čestným

Více

Informační noviny Agrární komory České republiky www.agrocr.cz www.apic-ak.cz 19. prosince 2011. Veselé Vánoce. Oceňování značkou KLASA

Informační noviny Agrární komory České republiky www.agrocr.cz www.apic-ak.cz 19. prosince 2011. Veselé Vánoce. Oceňování značkou KLASA Sto nejúspěšnějších českých firem na Pražském hradě Strany 8 9 Exkluzivní rozhovor s klimatologem Jiřím G. Kuklou Strana 32 Zlínská Komňa získala ocenění Vesnice roku 2011 Příloha uvnitř MIMOŘÁDNÁ PŘÍLOHA

Více

Mykotoxiny v biopotravinách. Výroba biosýrů na Salaši Ryžovna

Mykotoxiny v biopotravinách. Výroba biosýrů na Salaši Ryžovna Členové svazu uspěli v soutěži Česká biopotravina roku 2011 Představujeme nové členy PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Mykotoxiny v biopotravinách Kvalitní bioprodukty na českém trhu rychle přibývají

Více

Jaká bude letošní sklizeň?

Jaká bude letošní sklizeň? Regionální potravina na agrosalonu Země živitelka Strana 12 Není bio jako bio aneb Podpora biopotravin Strana 28 Pro čerstvé mléko k hospodářům s bandaskou Příloha, strana X Informační noviny Agrární komory

Více

Potravinářský zpravodaj Číslo 7 Ročník X 20. října 2009 Cena 24 Kč

Potravinářský zpravodaj Číslo 7 Ročník X 20. října 2009 Cena 24 Kč Potravinářský zpravodaj Číslo 7 Ročník X 20. října 2009 Cena 24 Kč 27. mezinárodní potravinářský veletrh 2. 5. 3. 2010 Brno Česká republika www.salima.cz Nezapomeňte se přihlásit!!! Školy mají zájem o

Více

Venkovské noviny. na kolech krajem Želivky z obce Vítonice do obce Trhový Štěpánov. Také v této části putování se ke středočeskému

Venkovské noviny. na kolech krajem Želivky z obce Vítonice do obce Trhový Štěpánov. Také v této části putování se ke středočeskému Venkovské noviny Občasník pro venkov ČÍSLO 8/2006 SRPEN 2006 ZDARMA Vážení čtenáři, právě čtete osmé číslo Venkovských novin, které jsme mimořádně vydali dříve. Důvodem bylo velké množství aktuálních a

Více

Potravinářský zpravodaj Číslo 4 Ročník XI 15. června 2010 Cena 24 Kč

Potravinářský zpravodaj Číslo 4 Ročník XI 15. června 2010 Cena 24 Kč Potravinářský zpravodaj Číslo 4 Ročník XI 15. června 2010 Cena 24 Kč Zájem o potraviny ze dvorů roste Přibývá lékařů, kteří lidem radí jíst co nejméně předupravených potravin. V Americe známý kardiochirurg

Více

Vyhlášena soutěž. Venkovské noviny. Výsledky z příjezdového cestovního ruchu za první pololetí 2007 (leden červen 2007)

Vyhlášena soutěž. Venkovské noviny. Výsledky z příjezdového cestovního ruchu za první pololetí 2007 (leden červen 2007) Jak hodnotí MZe mezinárodní konferenci o LEADERu Čtěte na stranách 4 a 5 Vyhlášena soutěž Čtěte na straně 2 16 stran Venkovské noviny Občasník pro venkov ČÍSLO 8/2007 SRPEN 2007 ZDARMA Výsledky z příjezdového

Více

Centrum mezinárodního obchodu - str. 6

Centrum mezinárodního obchodu - str. 6 ročník 12 září 2012 Čtvrtletník Sdružení pro rozvoj MSK a Krajské hospodářské komory MSK 3 Centrum mezinárodního obchodu - str. 6 Strany 12 až 15 Mezinárodní konference TRANSPORT opět v listopadu - více

Více

Od žní na konferenci Severní Amerika EU

Od žní na konferenci Severní Amerika EU AGRO_srpen_noviny.qxd 8/13/07 5:39 PM Stránka 1 Interspar nesplňuje podmnínky zákona o potravinách Strana 3 Renezance konopí a jeho návrat na česká pole Strana 21 Genetika pomáhá indickým farmářům k lepším

Více

Revue. Veselá kráva Lahodná 140g POTRAVINÁŘSKÁ 1/2013 ODBORNÝ ČASOPIS PRO VÝŽIVU, VÝROBU POTRAVIN A OBCHOD

Revue. Veselá kráva Lahodná 140g POTRAVINÁŘSKÁ 1/2013 ODBORNÝ ČASOPIS PRO VÝŽIVU, VÝROBU POTRAVIN A OBCHOD Revue POTRAVINÁŘSKÁ ODBORNÝ ČASOPIS PRO VÝŽIVU, VÝROBU POTRAVIN A OBCHOD 1/2013 Veselá kráva Lahodná 140g e d i t o r i a l 3 Milí čtenáři, vstupujeme do dalšího roku, a než jsme se v něm stačili zorientovat,

Více

Je libo suché, polosuché či mokré? Jak táhli olej Nejoblíbenější biopotravina

Je libo suché, polosuché či mokré? Jak táhli olej Nejoblíbenější biopotravina biopotraviny ekozemědělství biodiverzita ekologie měsíčník pro trvale udržitelný život vydává vh press Hradec Králové ročník 12 cena 17 Kč 4/2008 Je libo suché, polosuché či mokré? Jak táhli olej Nejoblíbenější

Více